Wij vonden portretten van Stalin en Lenin Egyptische kwestie ii> de Veiligheidsraad Een dankwoord van Generaal Spoor „Vrouwen en verloofden gaven de kraclit" Besliste stellingneming tegen Djokjase leugencampagne Maar er is „tweeërlei wereldrevolutie" Republikeinen aanvaarden géén bemiddeling Wèl arbitrage door een V.N. commissie WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86sïe Jaargang WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1947 No. 26T52 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Heirny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3^0 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Wees trots op Uw mannen! Gisteravond heeft de Legercomman dant, Lt.-Gen. S. H. Spoor over Radio- Batavia een kort woord gericht tot vrouwen, verloofden en verdere fami lieleden van de soldaten in Indonesië. Generaal Spoor zeide o.a.. dat, nu de operaties met groot succes en in record tijd zijn verlopen en de beoogde ob jectieven alle binnen de daarvoor ge stelde tijd zijn bereikt, er voor hem al le gelegenheid en aanleiding is een terugblik te werpen om hetgeen door uw mannen, uw zoons en uw verloof den hier in het leger is gepresteerd. Spr dankte voor de grote morele steun, die allen, vaders en moeders, vrouwen en verloofden, hebt geschon ken aan zijn soldaten in ,de moeilijke weken, welke achter ons liggen. Want het zjjn inderdaad weken ge weest, aldus spr., die het uiterste hebben gevraagd van hun toewijding, hun plichtsbetrachting en hun zelf beheersing. Hetgeen gij ouders aan onze soldaten hebt meegegeven hun jeugd heeft de proef glansrijk doorstaan. Hetgeen gij vrouwen ei verloofden, wel is waar misschien on gezien en ongezegd voor hen bete kent, heeft hen de kracht gegeven de beproeving te dragen en hun taak te volbrengen. Alle hetse- en leugencampagnes, waarin uw mannen en zonen in de af schuwelijkste kleuren werden geschil derd, zijn niet bestand gebleken tegen de werkelijke feiten. De bevolking heeft hen in het algemeen met vreugde be groet en met groeiend vertrouwen in haar midden opgenomen. Ondanks alle provocaties hebben zij steeds volhart in hun pogingen het Indonesische volk als vriend tegemoet te treden. Dat zij. in vrijwel alle gevallen, hun pogingen met succes bekroond zagen, heeft de in de achter ons liggende we ken door ons gevoerde actie overduide lijk bewezen. Zeker, ik weet het, zo vervolgde spr., dat die Djokjase propaganda nog steeds de meest aperte leugens het luchtruim, inslingert over moord en roof en over het terugslaan van onze troepen en over het heroveren van door ons bezette plaatsen. Ik kan er slechts één antwoord op geven. Laat hen zelf komen zien. Laat hen de door de Republikeinen bezette plaatsen bezoeken en vaststellen, hoe onze jongens daar rustig en vrijelijk zich bewegen temidden van de bevolking en hun de helpende hand reiken. Komt met de bevolking praten over de door Het begint alweer OVER EN WEER BESCHULDIGINGEN VAN WAPENSTILSTAND SCHENDINGEN. De Republikeinse regering heeft in een officieel radiotelegram uit Djokja de voorzitter van de Veiligheidsraad der V. N. er van in kennis gesteld, dat de Nederlandse troepen volgens haar de order .staakt het vuren" zes maal hebben overtreden. De Republiek precisieert deze geval len als volgt: de bezetting va.n Gom- bong, het bombardement van Plngit op Dinsdag 5 Augustus 16 uur pl. t., een luchtverkenningsvlucht ten Zuiden van Malang, de bezetting van Grissee op Oost-Java en acties op Madoera en Sumatra. Een Nederlands communiqué uit Batavia meldt, dat de Republikeinen drie maal het bevel „staakt het vu ren" in de wind hebben geslagen. Verder wordt in dit communiqué ont_ kend, dat Gombong na het bevel tot het staken van het vuren is bezet. De be zetting had 4 Augustus reeds plaats, aldus het communiqué. Al deze overtredingen van Republi keinse zijde hadden plaat-s bij Soerabaja. De eerste te Watadoekon, waar met automatische wapens od een Neder landse post werd gevuurd. Te Gemol- kerep en Modjokarsi werden Ned. de tachementen door groepen van 200 300 Republikeinen aangevallen. Alle drie aanvallen werden afgesla gen en de benden verdreven, aldus het Ned. communiqué. Republikeinen beschieten K.P.M.-schip. Aneta meldt uit Batavia, dat Maan- ,dag een schip van de K.P.M. ter hoogte van Grissee door Republikeinse kust- batterijen beschoten is. .doch dat geen enkel schot doel getroffen heeft. Djokja verspreide moord- en roofver- halen en gij zult de waarheid horen Een waarheid, die ik u niet behoef te vertellen. Onze jongens roven noch moorden. Zij zjjn de strijd niet inge gaan om er op los te slaan, maar om in samenwerking dit land weer op te bouwen. Met verbeten gezichten heb ik onze mannen zien staren naar de vernie lingen, welke zinloze en op verniel zucht ingestelde en door propaganda opgezweepte groepen vandalen ten koste van land en volk hebben tot stand gebracht. „Landgenoten, gij moogt trots zijn op uw mannen, zij zijn het ook op u, want zij weten dat gij steeds in gedachten bij hen zijt geweest en hen in uw ge beden hebt herdacht, omdat gij dit hebt aanvaard en gedragen, wetend dat het onvermijdelijk was, aangezien zonder deze acties geen uitzicht meer bleef om onze taak en plicht te vervullen. Hoe wel de gebeurde actie zeker in verhou ding tot haar omvang en tot de daar aan deelnemende troepensterkte met geringe verliezen gepaard ging, toch heeft een aantal van onze kamera den het hoogste offer moeten brengen. Zij hebben in de vervulling van hun plicht zich echter geofferd om tien duizenden *en honderdduizenden veilig te stellen en om voor millioenen voor waarden voor een menswaardig bestaan te scheppen. Zij hebben hun plicht als soldaat met blijmoedigheid gedragen, zij hebben hun offer in grootheid gebracht. Niet ik alleen dank u voor dit offer, dat gij met hen en in hen hebt ge bracht op het altaar der menselijk heid. De duizenden, die door hen zijn verlost van chaos en terreur, zullen met uw en mijn gebed ook hun gebe den omhoog doen stijgen tot ons al ler vader en meester, die u de troost moge schenken, waaraan gij thans behoefte hebt- En dat geldt evenzeer voor hen, die voor de aanvang van de actie reeds be roofd werden van hun geliefden Vaak zullen zij zich hebben afgevraagd, of dit offer gerechtvaardigd was en steeds hebben zij slechts moeten vertrouwen op het woord „het is nodig", dat hen gegeven we"d. Maar thans spreken de feiten, door de mond van de bevolking, door de puinhopen en de verkoolde resten van ondernemingen en welvarende dorpen, vernield door hen, die zich noemden „strijders voor de vrijheid". Een vrijheid echter, die nóch rust, nóch geluk, nóch voorspoed bracht aan de gebenifïceerden. De grootste glorie en de grootste dank voor hetgeen bereikt werd, het scheppen van normale levensverhou dingen en het opbouwen van de nieu we beginselen van een herbouwende en welwillende gemeenschap, welke aan hen ten deel vallen, die vielen voor dit ideaal. Dat deze gedachte u tot troost en sterkte moge zijn in de moeilijke ogen blikken, is mijn stille bede". (Speciale correspondentie uit Bandoeng) In Soekaboemi, waar, zoals gebrui kelijk, van te voren gemeld was, dat onze troepen sterke tegenstand zou den ondervinden, en waar wij ten slotte bij de bevrijding van de stad één dode hadden te betreuren door een ongeval, werden in het huis, waar de TRI een mess had ingericht, le vensgrote portretten van Stalin en Lenin gevonden, met het volgende on derschrift: „Deze revolutie is niet de laatste, maar de eerste en een onder deel van de wereldrevolutie van het proletariaat". De wereldrevolutie van het Indonesische proletariaat heeft zich in Soekaboemi geopenbaard in een volkomen vernietiging van alle Chinese en verdere industriële eigen dom, in moord en ontvf'-Ting van Chi nezen en vervolgens in de gebruike lijke vlucht. DUIMENVARI ANTEN EN DUIMENKRAMP. Gisteren echter heb ik het Indonesi sche „proletariaat" urenlang kunnen gadeslaan, terugkerend uit het binnen land langs onze opmarsweg, via Che- ribon en Soemedang naar Bandoeng, Ik heb daar voor de zoveelste maal kun nen leren, op hoeveel verschillende wij zen een Indonesiër zijn duim kan op steken en Oké roepen. Men kan dit doen met een stralende glimlach, zoals de openhartige Soendanees het doet; men kan het doen met de aangeboren wat schuwe beleefdheid van de Javaan; men kan het met twee duimen doen, men kan er het militair saluut aan DE NIEUWE SITUATIE OP JAVA -'.Sering. Laboehans Buitenzorg Pfllqboahanrqi Java Zee 'j/BéniaranirJ So, Koedoes bi£. vMADOEBA j--l; -f. OOOinglWIB ■'liodj&.goro I Onder NodTcontj-êJfl 1 Demarcatie gebieden J lnd!sche Oceakp Bovenstaande kaart brengt de thans onder Nederlandse contróle staande gebieden op Java globaal m beeld. Wat Moedera betreft, wordt aangenomen, dat de Nederlandse troepen in het tegenover Soerabaja liggende gebied land zijn gegaan. OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Nog plaatselijke regenbuien, vooral in de nacht. Daarna zwaar bewolkt met opklaringen. Iets hogere tempera tuur. Matige aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West 7 Augustus. Zon op: 5.09 uur; onder 20.21 uur. Maan op: 22.33 uur (9 Aug. L.K.). Hoogwater te Katwijk aan Zee: 7.15 en 19-34 uur. Zij wensen „onafhankelijkheid". Volgens het Indonesische persbureau Antara heeft Sjarifoeddin tijdens een gisteren gehouden zitting van het Werkcomité voor Buitenlandse Zaken van het Republikeinse parlement ver klaard, dat de Republikeinse regering absoluut geen bemiddeling zal aan vaarden, doch slechts arbitrage van een commissie, welke door de VN be noemd is. De Republikeinse regering zal spoedig bekend maken tot welke landen zij zich voor arbitrage zal richten. Sjarifoeddin herhaalde^ dat de Republiek zich niet meer gebonden acht door Linggadjati als lid van de Ver. Staten van Indone sië. doch dat zU de volkomen onafhan kelijkheid wenst, zodat de Republikeinse regering haar eigen buitenlandse ver tegenwoordigers kan benoemen. REPUBLIEK ZAL NIEUWE BE TREKKINGEN AANKNOPEN. Sjarifoeddin kondigde aan, dal de Republikeinse regering als volgende stap na het bevel „staakt het vuren" nieuwe besprekingen met de Neder landers zal aanknopen. Daarbjj zal zij waarschijnlijk neutrale waarnemers, mogelijk consuls van vreemde mogendheden te Batavia uit nodigen om hun bemiddeling te verle nen bij het tot stand komen van het contact tussen de beide partijen, om zich vervolgens naar Djokja te begeven voor de opening van de onderhandelin gen. De kwestie van de demarcatielijnen zou het belangrijkste punt der bespre kingen uitmaken, aldus verklaarde Sja rifoeddin. Vannacht heeft, aldus Radio-Djokja, een Republikeinse woordvoerder ver klaard. dat de Republikeinse regering scherp' protesteert tegen de bezetting van Gombong, ten Oosten van Banjoe- mas, na de uitvaardiging van het bevel „staakt het vuren" alsmede tegen „het aanhouden van het telegram van de Veiligheidsraad aan Sjarifoeddin". HATTA OVER DE „REPUBLI KEINSE WEERSTAND". De vice-president, Moh Hatta, heeft, volgens Radio-Djokja, in een rede, uitgesproken te Fort de Koek ver klaard: „Wij moeten, overeenkomstig de wens van de Veilgheidsraad, vijan delijkheden vermijden, maar indiende Nederlanders ons aanvallen zullen wij weerstand bieden". „Het Indonesische volk verlangt naar rede maar het zal zich paraat houden voor elke „Nederlandse provocatie". De Nederlanders hebben talrijke steden be zet. maar onze soldaten zijn er in ge slaagd hun verbindingen af te snijden- Wanneer de Nederlanders zich geïso leerd zien. zouden zij hierin een voor wendsel kunnen vinden om aan te val len Laat ons dus waakzaam blijven" Nadat Hatta vervolgens de noodzake lijkheid betoogd had, dat de Nederlan ders zich terugtrekken op de vroegere demarcatielijnen, besloot hij zijn rede met de woorden: ..Ik weet. dat er on der ons heethoofden zijn maar wij moe ten er ons toch toeleggen het hoofd koel te houden. Een vreedzame regeling is te verkiezen boven een oorlog. Dat mag ons echter niet weerhouden in de overtuiging dat „de overwinning aan ons zal zijn, omdat het recht aan onze zijde is". GANI INSTRUEERT SJAHRIR Volgens AFP heeft dr- Gani. vice-mi nister-president van de Indonesische binnenland. Te Hansweert beeft zich aan boord van een Belgisch jacht, waarmede 7 per sonen naar Antwerpen zouden varen, een ernstige ontploffing voorgedaan. Twee opvarenden werden ernstig gewond naar het St. Joarmaziekenhuis te Goes over gebracht. Een hunner verkeert in levens gevaar". BUITENLAND. Een tomaat, te Bern door drie com munisten geworpen, met het kennelijk doel mevrouw Peron, de echtgenote van de president van Argentinië, te raken, is uit een gesoat op het gezicht van het Zwit serse lid van de Bondsraad, tevens chef van de afdeling politie Petltplerre. Orlando, Italië's eerste minister na de eerste wereldoorlog, waarin hij zich de bijnaam „Tijger" verwierf, heeft als afge vaardigde in de constituante afstand ge daan van alle parlementaire rechten als Protest tegen de ratificatie van het vredes verdrag door dat lichaam. Gisteren hebben opnieuw 10 Joodse immigranten van de „Exodus" de Britse schepen .die hen naar Frankrijk hebben teruggebracht, verlaten Tot dusver zijn 100 van de 4500 Joden aan land gegaan. Groot Brittannlë zal de Sovjet- regering mededelen, dat het zich niet kan verenigen met het Russische voorstel, dat de ratificatie van de eerste vijf vredes verdragen door de grote vier uitgesteld moet worden tot na de ratificatie door de voormalige vijandelijke staten zelf. Te Wenen was de temperatuur 38 graden in de schaduw, de hoogste tempe ratuur sedert 1775 aldaar. Te Dallas in Texas kwamen 20 per sonen om het leven bij een botsing tussen een tankauto en een vrachtauto. Generaal Lucius Clay, de bevelhebber der Amerikaanse zone kondigde aan. dat de Britse en Amerikaanse autoriteiten de verantwoordelijkheid op zich genomen hadden voor het bevel om de broodrant soenen voortaan volledig te honoreren, on danks de waarschuwing van de bizonale voedselautoriteiten, dat de tegenwoordige vooraden niet voldoende waren. Republiek, aan Sjahrir een telegram ge stuurd van de volgende inhoud: ,Rond om de door de Nederlanders be zette steden handhaaft het Republikein se leger zijn strijdmethoden. Het bevel tot het staken der vijandelijkheden zo als het door dr. Van Mook is gegeven, betekent, dat de Nederlanders niet ver der zullen optrekken, maar wèl voort zullen gaan met hun zuiveringsacties. Dit impliceert de mogelijkheid, dat het bevel tot het staken der vijandelijkhe den illusior is. Deze toestand moet dui delijk ter kennis worden gebracht van de vreemde mogendheden en van de Veiligheidsraad. Het bevel tot het sta ken van het vuren, dat door de Repu blikeinen is gegeven, houdt geen enkele beperking in". Semarang uit isolement verlost. CONTACT MET BATAVIA NOG JUIST BIJTIJDS. De Aneta-correspondent te Sema rang seint dat ten Westen van We- leri contact is gemaakt tussen de W- en de B-brigade, zodat Semarang uit zijn isolement is verlost. De troepen, die in Westelijke richting oprukten, wisten 's middags om 5 uur niet, dat te middernacht de wapenstilstand in zou gaan. Een aantal journalisten is thans over land van Batavia te Semarang aange komen. Maandagavond hebben de Republikei nen een aanval gedaan bij Banjoebiroe en Ambarawa, doch de aanval werd door de Nederlandse troepen afgeslagen. toevoegen, men kan er een buiging bij maken en men kan er bij wuiven. Men kan de duim boven zijn hoofd steken, hem vooruit houden als een geweer, dat gepresenteerd wordt, en men kan hem, zoals sommige oudere vrouwen het deden, heel voorzichtig en onop vallend even omhoog bewegen; immers, een dame moet uit zichzelf niet al te opvallend doen tegen een heer. Met deze heer bedoel ik onze solda ten, die met zakboeken voor het ge zicht gebonden tegen het stekend rode of bruine stof der wegen in eindeloze colonnes steeds dieper en dieper het land inrollen. Want heren zyn deze vrolijke kna pen, die kilometer na kilometer niet moe worden de groetende en juichen de bevolking terug te groeten, afge zien dan van drie vermoeide snaken in een jeep, die met krijt op de bum per geschreven hadden: „Verzoeke geen duimen meer op te steken, wij hebben kramp in de onze". Juister kan met het nauwelijks for muleren BALLINGEN KEREN TERUG. Buiten de demarcatielijn tussen Ban doeng en Soemedang heeft de TRI reeds voor de overeenkomst van Ling gadjati de bevolking gedwongen haar dessa's en gronden te verlaten. Waar deze mensen geweest zijn, is nu nog niet bekend, maar 24 uur na het op rukken van onze troepen, begon een eindeloze stroom balling vi terug te ke ren. Drie dagen later kroop diezelfde tragische optocht nog langs de weg. Een jammerlijke stoet haveloze men sen met al hun hebben en houden in enkele draagmanden of op het hoofd. Hier torsten twee zoons in een inder haast vervaardigde bamboedraagstoel een oude moeder, ginds zwoegde een man onder zijn bamboedraagstok met aan iedere kant een mand met een kind er in. Elders rust de hele bevol king van een dessa langs de kant van de weg. Al him bezittingen zouden plaats vinden op een bakfiets. Soms zijn het enkelingen, soms fa milies, die hun uren en dagenlange tocht volhouden langs de weg, waar over telkens en telkens nieuwe colon nes hun tegemoet komen. Moeders dra gen hun kinderen op de rug. Mannen met fietsen hebben het hele aardse be zit op hun schamel voertuig. Men stookt vuurtjes in de open lucht, overnacht daar of zoekt beschutting in een ver laten en vervallen huis. Over grote af standen zijn de velden sinds maanden niet bewerkt, de huizen vernield of op invallen staande. Maar niets kan de vluchtelingen weerhouden terug te ke ren naar hun woonsteden, nu de vei ligheid teruggekeerd is. Terugkerende transportwagens van onze troepen nemen gezinnen en en kelingen op, besparen hun in enkele uren rijdens dagreizen gaans, tot een bescheiden stem zegt: ..Hier zijn wij erDan staat de bestofte wagen stil, zwijgende mensen klimmen er uit en staan voor een verwilderd stukje grond, waar alleen de vloer nog te ont dekken is van datgene, wat eens hun huis was Deze mensen, die meer dan wie ook van de jaren, die voorbij zijn, gele den hebben, zijn het, die niet moe worden altijd weer onze troepen, wa gen voor wagen, man voor man te begroeten. Dit blijkbaar is hun wereldrevolutie. Beide standpunten uiteengezet. De Egyptische premier, Norasji Pasja, die begonnen is met de uiteenzetting van Egypte's klacht tegen Groot-Brit- tannië in de Veiligheidsraad, heeft er de nadurk op gelegd, dat volgens de Egyptische regering de huidige span ning tussen Engeland en Egypte een gevaar voor de vrede oplevert. De blijvende bezetting van Egypte door Britse strijdkrachten schiep voortdu rende wrijving. NokrasJi Pasja eiste onmiddellijke en onvoorwaardelijke evacuatie van Britse troepen uit Egypte en de Soedan. Ver der diende het Brits bestuur in de Soe dan (sinds 1899 ingesteld) onmiddellijk op te houden. Het Anglo-Egyptisch verdrag van 1936, aldus de minister, is in strijd met het Handvest der V.N-, omdat dit ver drag de volkomen souvereiniteit van Egypte niet erkent Volgens zijn uiteenzetting wordt het streven der Soedanezen om zich met de Egyptenaren te verenigen, geweld dadig onderdrukt Engeland, zo betoog de NorasJi Pasja, wilde in werkelijkheid geen bondgenootschap met Egypte. HU beschuldigde de Britten van negentien- deeeuv/s imperialisme. De Britse permanente afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, antwoordde Nokrasji, HU zeide, dat het verdrag van 1936 vrUelUk door beide partUen was aangegaan en bindend was tot 1956. Als het verdrag geldig is, kon de Veilig heidsraad niets anders doen dan de kwestie van de agenda schrappen. Juist door het verdrag was Egypte nagenoeg zonder schade en als een rijker land uit de oorlog te voorschUn gekomen. De aanwezigheid van vreemde troepen maakte het verdrag nog niet strijdig met het Handvest. Een eventuele her ziening van het verdrag ging slechts beide partUen aan en niet de Veilig heidsraad. De onderhandelingen waren mislukt, omdat Egypte niet bereid was de Soedanezen zelfbestuur te geven. Overigens kon Egypte geen aanspraak op herziening maken voor 1956. Na de rede van Cadogan, werd de bespreking van de Egyptische klacht tot Maandagavond 11 Augustus verdaagd. Nokrasji verklaarde na afloop van de bUeenkomst nog, dat hU niet zoals Cadogan beweerd heeft naar de Vei ligheidsraad was gekomen ter verkrij ging van hefc recht te onderhandelen over een herziening van het verdrag van 1936, doch om die raad te verzoe ken de onmiddellUke evacuatie van de Britse strüdkrachten uit Egypte te wil len bewerkstelligen, op grond van het feit, dat hun aanwezigheid in strUd is met het Handvest der V.N. HU achtte de raad daartoe bevoegd. H.KE. Prinses Juliana, de jarige Prinses Irene en de Prinsesjes Margriet en Beatrix in stille bewondering voor de machtig etaart, welke door vertegen woordigers van leger, marine en luchtmacht gisteren op Paleis SoestdUk werd aangeboden. (Foto ANP-Noske) Amerika's aanbod van goede diensten. GANI KAN HET NIET NAAR DJOKJA OVERBRENGEN. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenl. Zaken heeft gistermiddag medegedeeld, dat de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, Walter Foote, instructies heeft gekregen om de „gotde dien sten" van Amerika aan de Republi keinse regering aan te bieden. Gisteren heeft Foote in verDand hier mee een bezoek gebracht aan dr. Gani, Foote deelde aan Gani mee, dat de regering der V. S. onmiddellijk een commissie van vooraanstaande Ame rikanen naar Indonesië zal zenden, indien het aanbod wordt aanvaard. Naar verluidt heeft dr. Gani er op gewezen, dat hU het Amerikaanse aan bod niet ter kennis var; de Republi keinse regering te Djokja kan brengen, omdat de Nederlandse autoriteiten te Batavia zijn telefoon hebben afgesne den en beslag hebben gelegd op de ra diocentrale der Republikeinen. Men neemt aan, dat Foote op zich heeft ge nomen met de Nederlandse autoriteiten te Batavia te bespreken, op welke wUze het Amerikaanse aanbod naar Djokja kan worden doorgezonden. INSTRUCTIES VAN GENERAAL SOEDIRMAN. Generaal Soedlrman heeft aan de Republikeinse troepen de volgende in structies gegeven: 1. de strUdkrachten moeten alle vijandelükheden staken en op him posten blijven. 2. Dc strUdkrach ten moeten in het defensief blyven en zich gereed houden om elke Nederlandse aanval te weerstaan. 3. De strUdkrach ten moeten zich gereed houden andere orders of instructies te ontvangen, REPUBLIKEINEN ERKENNEN GEEN AUTONOMIE. Het Republ. Persbureau Antara meldt dat de Republiek de autonomie van Banka, Billiton en de Riouw-archipel niet zal erkennen omdat deze daerahs „uitsluitend van Nederlands maaksel zUn". MENZIES VEROORDEELT AUSTRALISCHE BOYCOT. „Een dwaze en gevaarlijke oorlogsdaad". Menzies, de leider der Australische oppositie, heeft de boycot van het ver voer van alle Nederlandse goederen door de Australische vakverenigingen „een dwaze en gevaarlUke ooriogsdaad tegen de Nederlanders" genoemd. Daar deze boycot direct gevolgd is op de ad- haesie, welke de vakvereniging betuigd heeft met de Australische stap om het Indonesische vraagstuk voor de Veilig heidsraad te brengen, beschouwt Men zies de boycot als een voorbarige be oordeling van deze kwestie. Hoe Malang verwoest werd. HET GEPEUPEL KREEG DE OVERHAND. Volgens een medewerker van de „Nieuwsgier", die een bezoek aan Ma lang bracht is thans gebleken, dat twee Ned compagnieën drie Republikeinse di visies uit Malang deden wegtrekken, wel ke beschikten over de bewapening van 22-000 Japanners, die verleden jaar met bagage, doch zonder wapens door de TRI geëvacueerd werden. De TNI ge bruikte evenwel deze wapens niet, met uitzondering van vliegtuigbommen van 100 kilo en 500 kilo, waarmee gebouwen verwoest werden, en waarvan er nog vele over de straten verspreid liggen. Bevol king en bestuur verzetten zich tegen elke vorm van verwoesting. Nadat echter het springen van de eerste bom door een officier „er door gedrukt" was, groeide het gepeupel uit Kris en Hizbullah snel. Vooral de Kris-aanhangers hielden toen ontzet tend huis; zjj plunderden allereerst de drankwinkels. 1200 man van de politie Negara (veld politie) grepen echter snel in en Euro peanen en War ga Negara waren vol lof over hetgeen dit jonge politie-corps ge presteerd heeft Niet slechts gingen zU het plunderen tegen doch ook brand stichting en verschroeide aarde-practU- ken. Hoewel extremistische elementen uit de Kris. Pemberontak en Hizbullah ten slotte de overhand kregen, hebben alle Chinezen. Indiërs, Europeanen en Warga Negara het er levend afgebracht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1