UDE3AK1 KAMSTEEG's Een man als jij De Nederlandse verliezen in Indië. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Mar. 3e kl. z.m. H. A. M. Carls, afkomstig u. Nederweerd (Limb gesneuveld op 11 Juli; 2e luit. mar. F. J. van Iersel, uit 's-Hertoger_bosch, ge sneuveld op 25 Juli;; serg.-maj. L H. Buntinx, uit Maastricht, gesn op 27 Juli. Kon. Ned. Landmacht: sold. Ie kl. A. Legebeeke, van 4 R.I., uit Haarlem, ge. sneuveld op 22 Juli te Medan: sol. W. A, J. ten Hoopen, 4 N.S., uit Haaksbergen (Eppenzolder)gesn. op 22 Juli te Me dan; sold. Ie kl. D. van der Pol, van 4 R.S., uit Amsterdam, gesn, op 22 Jui te Medan; sold. I. G. Voogdt. van 2-14 R. I., uit 's-Gravenpoldeigesn. op 22 Juli te Padang; sold. Ie kl. W. C, J. Verhei, den, van 7 R.S., uit Warner, gesn. op 25 Juli (plaats niet vermeld); sold. L. A. Hoogland, van 3 reg. Prinses Irene, uit Zeist, gesn. op 25 Juli (plaats niet ver meld) korp. G. S. Hoekstra, van 3 reg. Prinses Irene, uit Leeuwaiden, gesn. op 25 Juli (plaats niet vermela); kapitein veldprediker J. H. Kuypers, van 2-10 R. I., uit Rotterdam, gesneuveld op 25 Juli te Boleredjo; sold. Ie kl. Th. F. Kemper, man, van 210 R.I.. uit Doesburg, gesn. op 25 Juli te Boloredjo; korp. H. G. Ja cobs, van 1 R.S., uit 'Simpelveld, gesn. op26 Juli (plaats niet vermeld)sold. Ie kl. J. F. Offermans. van I R.S., uit Voerendaal (L), gesn. op 26 Juli (plaats niet vermeld); sold. W, van Oudshoorn, van 32 R I., afkomstig uit Aiohen a. d. Rijn, gesn.op 26 Juli te Soekarama; 2de It. C. J. M. Jansen Schmidt, van 4 reg. Prinses Irene, uit Haarlem, gesn, op 26 Juli te Semarang; korp. J. H. Reints, van commando legergenietroepen, uit Oostwold E 148, gesn. op 25 Juli te Ba tavia; sold. Ie 'kl. A, Rootei. van 2 bat. pioniers, uit Amsterdam, gesn. op 22 Juli te Lematang; 2de It. M F. Blaauw,- van 5 E.S.K. pantserwagens, uit Rotter dam, gesn. op 29 Juli te Padang; sold. S. Sleypen, van 314 R.I., uit Maas tricht, gesn. 29 Juli te Tjitaleng; gre nadier E. M. Hopman, van 4 R.EG. gre. nadiers, uit Egmond a. d. Hoef, gesn- op 28 Juli te Tambak Beras; korp, A. J. Hillegaard, van 4 R.E.G. grenadiers, uit Amsterdam, gesn. op 28 Juli te Tambak Beras. Kon. Ned.-Indisch leger 1ste It, K. V. Vlieger, waarnemer mil. luchtvaart, J. J. Sturhaan, uit Amsterdam, gesn. op 21 Juli in de omgeving van Palembang; Amb. sold. 2e kl. J. Hallatu, uit Ned.- Indië. gesn. op 21 Juli m de omgeving van Palembang; Men-sold 2de kl. F. M. Imbang, uit Ned.-Indië, gesneuveld op 21 Juli in omgeving van Paiembang; serg. vliegtuig-monteur (motor) J. P. W. Jansen, uit Nijmegen, gesn. op 21 Juli in omgeving van Palembang; Jav. sold, lste kl. Margani, uit Ned.-Ii dië, gesn. op 21 Juli in omgeving van Palembang; Amb. sold, lste kl. C. Matulessij. uit N._ Indië, gesn. op 21 Juli in omgeving van Palembang; Jav. korp. Misram Alias Martodihardjo uit Ned.-Indië, gesn. op 21 Juli in omgeving v. Palembang; Amb. korp. J. Sitanala, uit Ned.-Indië, gesn- op 21 Jui te Palembang; Men. korp. C. W. Tampi, uit Ned-Indië, gesn. op 21 Juli te Palembang; Soend. sold. 2de kl. Toerlnata, uit Ned.-Indië. gesn. op 21 Juli te Palembang; Jav. sold, lste -kl. Wakidjan, uit Ned.-Indië gesn. op 21 Juli te Palembang: Jav. mil. sold. Sa- koeri Foin Sakiman, uit Ned.-Indië, ge sneuveld op 21 Juli te Palembang; Jav. mil. sold. Soedjak Bin Sakiban. uit N.- Indië, gesn. op 21 Juli te Palembang; Jav. mil. sold. Soekiljo Bin Ranoesen- djojo, uit Ned.-Indië, gesn. op 21 Juli te Palembang; serg. inf. J. Mak, uit Ur- sum, gesn. op 21 Juli 1947 te Palembang; Jav. mil. sold. Wongsosetiko Bin Mar- tosentiko. uit Ned.-Indië. gesn. op 21 Juli te Ralembang; Amb. korp. C. Saner- tian, uit Ned.-Indië, gesn. op 21 Juli te Palembang; Chin. sold. 2de kl. Ong Mog Sioe, uit. Ned.-Indië, gesn, 23 Juli (plaats niet vermeld); serg.-maj, instr. J. L. Pietersz, uit Ned-Indië, gesn. op 23 Juli te Medan; serg.-maj. instr. C. J. Frede- riksz, uit Ned.-Indië. gesn. op 23 Juli te Medan; lste It. inf. A. H. W. Spreeuw, uit Ned.-Indië, op 24 Juli te Medan aan bekomen verwondingen overleden; Chin, sold. 2de kl. Sim Siang Hin. uit Ned.- Indië, gesn. op 25 Juli te Medan. Ons Distributiehockje DE EXTRA-BON VOOR KORSTLOZE KAAS. De „extra"-bon voor korstloze en smeerkaas die op 31 Juli jM. is bekend gemaakt, dient, om de voorraden bij de handel weg te werken. Het zal daarom niet steeds in alle gevallen mogelijk zijn, dat de bon onmiddellijk gehono reerd wordt. Tweede Intern. Gladiolen Tentoonstelling te Haarlem geopend Krelagehuis een bloementempe! (Van onze speciale correspondent), Vrijdagmiddag is in het Krelagehuis te Haarlem, nu weer van Duitse bezet ting „gezuiverd" en ingericht- ten dien ste van de ALg. Ver. v. Bloembollen cul tuur, de 2e Internationale Gladiolen'ten toonstelling (de eerste sinds de bevrij ding) geopend. De voorzitter van het tentoonstellings comité, de heer Bijvoet, sprak allereerst woorden van welkom tot de vele gasten uit binnen en buitenland, waaronder wij opmerkten de heren E. H. Krelage, ere voorzitter en dr A J. Verhage, oud- voorz. der Alg. Ver. v. Blosmb.-cultuur, dr. C. J. Briejèr, dir. v. d. Plantenziekte kundige dienst, ir. F. Vag, Rijkstuin- bcuwconsulent en zijn voorganger Ir Vol'kersz, ir. v. d. Passche, Dir. v. d. Landbouw en Ir. clr. Beijer, en de heer H. J. Voors, secr. der Alg. Vereniging, waarna de waarn. burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, de tentoonstelling opende en het talrijke gezelschap een rondgang over de expo sitie maakte De gladiolus is wel een der meest decoratieve bolbloemen en haar kwali teiten ah zodanig komen op deze ten toonstelling schitterend uit. De grote hal van*het Krelagehuis is herschapen in een bloementempel, waarin niet slechts de bekende, brillante soorten zijn geex- poseerd, maar waar ook duidelijk blijkt dat de kwekers gedurende de oorlogs jaren niet hebben stilgezeten. Vooral in de groepering en opstelling hebben de exposanten meermalen een geniale vin dingrijkheid getoond, waarbij het waar- hik niet slechts de grote stands der ge renommeerde firma's zijn, die getuigenis afleggen van de vakkennis en smaak der Hollandse gladiolenkwekers. De volgende bekroningen werden toe gekend; Afd. Handelsgrcepen klasse I: le prijs: Fa. H. J, Salman en Zonen, Noordwijk (tevens extra-prijs, Medaille van H.M. de Koningin)2e prijsN.V. Konijnenburg en Mark Noordwijk (te vens extra-prijs: Medaille van H.K.H. Prinses Juliana); 3e prijsJ. J. Grulle- mans en Zn. N.V. Lisse (tevens extra prüs: medaille van Z.K.H. Prins Bern hard); 4e prijs: M v. Waveren en Zn. N.V., HilLegom; 5e prijs: N.V. P. Bijvoet er Co., Ovérveen; 6e prijs: Kring West- Friesland der Ned, Gladiolen Ver.; 7e prijs: N.V. A, v. Bragt en Zn.. Bever wijk; 8e prijs: N.V. De Groot en Co. HiHegom; 9e prijs: H Broer Jz., Sas- senhelm; 10e prijs: N.V. P. Hopman en Zr. Hillegcm; 11e prijs: Fa Blom en Padding, Beverwijk; 12e prijs: Seignette Bros, W. Graaf en Co., Mar. v. Wave- ren, Beverwijk; 13e prijs: P. Visser Cy.r St Pancras. Afd. II (Bloemistwinkels): Bindwerk: le prijs en extra-prijs (bronzen me daille Gem. Haarlem) G. J. Kiersch te A'dam: 2e prijs: Fa. S, Pool en Zn., Haarlem; 3e prijs: Leerlingen Bindcur- sus Haarlem. Bloemstuk gemengd: le prijs: Fa. S. Pool en Zn., Haarlem (extra-prijs me daille Haarlems Bloed); 2e prijs.: G. J. Kiersch. A'dam; 3e prijs: Leerlingen Bindcursus, Haarlem. Bloemstuk eenkleurig: le prijs: en extra-prijs, medaille Haarl. Bloei: G. J. Kiersch, A'dam; 2e prijs: S. Pcol en Zn. Haarlem; 3e prijs: Leerl. Bindcursus, Haarlem. Originaliteit: le prijs: G. J. Kiersch, A'dam; 2e prijs: S. Pool en Zn., Haar lem; 3e prijs: Leerl. Bindcursus, Haar lem. Extra-prijs: A. Koper, Bennebroek. De tetntconstelllng is Zaterdag en Zondag geopend. „Wat nu?" na beslissing van Veiligheidsraad. VOLDOENING OVER SNELHEID ER VAN. Nu de Veiligheidsraad besloten heeft een beroep te doen op Nederland en de Indonesische Republiek tot sta king van de vijandelijkheden en het doen slechten van hun geschil door arbitrage, heeft men thans te kam pen met de moeilijkheid, hoe men zich in verbinding kan stellen met beide partijen opdat aan deze uitspraak ge hoor zal worden gegeven. Er heerste algemeen voldoening onder de gedelegeerden, dat de Veiligheidsraad thans voor de eerste maal in staat was geweest een zo snelle beslissing te ne men, Men twijfelde echter, in hoevere de betrokken partijen in staat zouden zijn de beslissing uit te voeren- Mr. van Kleffcns weigerde te zeggen, of de Nederlandse regering aan het beroep gehoor zou geven. Hoge VN- autoriteiten kwamen er rond voor uit, dat het voor hen een probleem was, hoe zü de verantwoordelijke Indone sische autoriteiten snel konden berei ken. De Indische afgevaardigde B. R. Sen verklaarde na afloop der vergadering: „De kwestie van het terugtrekken dei- wederzijdse troepen naar de posities van voor het begin der vijandelijkheden is nog niet opgelost en wij behouden ons het recht voor daarop terug'te komen. Niettemin verheugen wij ons er over, dat de Veiligheidsraad er in geslaagd is deze stap zo snel te nemen, hetgeen veel tot zijn aanzien bijdraagt". GEEN DIRECTE BEMID DELING. Het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken heeft medegedeeld dat de Ver. Staten hun „goede diensten" heb ben aangeboden aan Ndeerland méér in de hoop op het heropenen der on derhandelingen in 't Indonesische ge schil dan ais directe bemiddeling. De woordvoerder van het ministerie verklaarde „wat. er precies zal gebeuren kan ik niet zeggen" maar hij herhaalde dat de Ver. Staten niet zover waren ge gaan, dat, zij een directe poging hadden gedaan om te bemiddelen tussen beide partijen. Het aanbod van „goede diensten" was gisteren aan mr Van Kleffens overhan digd door onderminister Robert Lovett. De Amerikaanse regering heeft nog geen formeel antwoord ontvangen. Een dergelijk aanbod is niet gericht tot de Republiek Indonesië. De woord voerder weigerde het verschil tussen „goede diensten" en „bemiddeling" na der te omschrijven, doch hij verklaarde dat hij deze verklaring aflegde om op merkingen, die reeds voor de veilig heidsraad zijn gemaakt, op te helderen- Ingezonden Mededeling Vast en zeker/ Automobielbedrijf N.V. Oegstgeest Grote lof van Prinselijk gezin voor Friesland ZWEMPARTIJ IN HET PIKMEER. De Prinselijke familie heeft gister nacht doorgebracht aan boord van de „Piet Hein", die bij Grouw lag ge meerd. Gistermorgen vroeg werd koers gezet, naar het hotel Princenhof te Eer- newoude, waar Prinses Juliana en Prins Bernhard gezeten op het balcon een défilé van tjalken, boeiers en Friese jachten afnamen. Ook de drie oudste prinsesjes hadden op het balcon plaats genomen, terwijl prinses Marijke zich onder de goede hoede van haar verzorg ster, mevr- Benning, aan boord van de .Riet Hein" bevond. s'Middags begaf het koninklijk gezel schap zich aan boord van het plezier jacht. „Gretha" van de heer Halberstma te Grouw en maakte een tocht naar een eilandje in de Oude Venen waar de lunch in de vorm van een pick-nick werd gebruikt. Allen genoten daarna van een zeil tocht onder ideale weersomstandighe den. Met hun ouders baadden de drie oudste Prinsesjes nog in het Pikmeer. Vanochtend verliet het Prinselijk ge zin met de „Piet Hein" Friesland vla Stavoren Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben zich met grote lof over de Frie zen en het Friese merenlandschap uit gelaten Op een vraag, wanneer Prinses Ma rijke ten doop zal worden gehouden en of dit in Amsterdam zou zijn, antwoord de de prins, dat de plechtigheid in ieder geval nog dit jaar zou geschieden, maar dat nog niet vastgesteld was in welke plaats. Wat er in Jndië gebeurt Er woeden geweldige branden. OOK IN TJILATJAP. A.F.P. meldt uit Batavia, dat- volgens Nederlandse legerkringen alle bruggen over de Serajoe op Midden-Java intact zijn. Poerwokerto en Kroja zijn door ge weldige branden geteisterd. Ook te Tji- latjap woeden branden ln de petroleum, reservoirs. Over de bezetting van Malang wordt officieel nog medegedeeld, dat het com. plex van hotel Selecta volkomen is uitgebrand. SJAHRIR EN SALIM NAAR DE V. N. Volgens radio Djokjakarta zal de Re publikelnse regereing Sjahrir en Hadji Agoes Salim naar de Ver. Naties zenden DJOKJAKARTA BIJZONDERE MILITAIRE ZONE. Zal tot uiterste verdedigd worden. Het gebied van Djokjakarta is tot „bij zondere militaire zone" verklaard, onder bevel van luit-generaal Oeroip Soemo- hardjo, die zal worden bijgestaan door een staf van 10 leden, o.w. de Sultan van Djokjakarta, aldus Radio Djokja karta. De zender voegde er aan toe, dat het instellen van deze militaire zone bete kent, dat Djokjakarta en het omlig gende gebied, waaraan men een zeer groot belang hecht, tot het uiterste verdedigd zullen worden. Republiek uitgenodigd op conferentie te Havana. De Economische en Sociale raad van de Ver. Naties heeft het voorstel van Voor-Indië om de Indonesische repu bliek uit te nodigen deel te nemen aan de komende conferentie te Havana aan vaard. Het voorstel werd aanvaard met 6 tegen 4s t. en 8 onthoudingen. Tegen het voorstel stemden Engeland Frank rijk de Ver. Staten en Nederland, Voor het Voorstel slemden Voor-Indië, Chili. Cuba. Peru en Venezuela. BINNENKORT WEER JEUGD. UITWISSELING? De plaatsv. leider van de Ned. afde ling van de World Friendship Associa tion in Engeland, wil dt organisatie voor de jeugduitwisseling nog eens ern- stil onder de loupe nemen en maatrege len treffen, dat het grote aantal kinde ren dat naar Engeland komt, sneller wordt opgenomen. Over een dag of veer. tien zal de uitwisseling dan mogelijk worden herval. BRUTALE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM. Nadat twee nog onbekende individuen te Amsterdam op handige wijze telefo nisch de 32-iarige Amsterdamse dia manthandelaar en taxateur D. P- W. in de val ha-dden gelokt, in casu onder de kleine tunnel, die op de Weesperzijde het president Steynplantsoen met de Schollenbrugstraat verbindt, sloegen zij hem bewusteloos en beroofden hem daarna van zijn portefeuille, waarin zich f, 300 bevond. Het slachtoffer werd enige ogenblikken later door voorbij gangers opgemerkt en naar het zieken huis overgebracht. De beide daders za gen kans te ontkomen. Een woord van bezinning. ZACHTMOEDIGEN. Voor de zachtmoedigheid kan toch bezwaarlijk meer plaats zijn op deze aarde. De wereld is hard geworden; harde maatregelen moeten genomen worden en harde mensen zijn nodig. Wat dacht U anders? De sterken, de mensen dis hard zijn, die hun vuisten gebruiken en die er op los kunnen slaan, zij hebben kans van slagen. Wij hebben het immers nooit anders ge hoord? Zo is de geschiedenis: wie met de hardheid van zijn ellebogen werkt en wie het met de brutaliteit van zijn mond weet te zeggen, die heeft de hal ve wereld, op h'oop dat hij wellicht nog eens de hele wereld hebben zal. Wij hebben een geschiedenis achter de rug. En welk een! Een geschiedenis van geweld tegen geweld. En dat deze periode afgesloten zou zijn, is een kin derlijke illusie. Zachtmoedigen! Kent U er veel? Het staat immers veel beter en flinker om dat niet te zijn. En zelfs de vrouw, voor wie de zachtmoedigheid een sierende deugd zou zijn. doet het liever met an dere middelen. En toch staat de zachtmoedigheid in verband met het beërven der aarde; hoort slechts: zalig zijn de zachtmoe digen. want zy zullen het aardrijk be- erven. Beërven. Dat is nóg geen bezit. Daar moet nog iets aan voorafgaan. Een er fenis komt maar niet zo uit de lucht vallen. Erfenissen staan in verband met begrafenissen. De vreugde staat in ver band met de treurigheid. Eerst sterven en dan erven. Eerst wenen en dan la chen. Doch heimelijk kan het een mens in diepe treurigheid toch wel eens nieuwsgierig maken, wat er omtrent de erfenis bepaald is. Daar gaat het docu ment open; wat zal er in staan? Het aardrijk! Alles dus. Voor wie is dat? Voor de zachtmoedigen! Zijn dat de wekelingen en de achter blijvers? De mensen die met zoetelijke woorden leuren en in de slechte zin van het woord „preken"? Neen, het zijn zij, die v/eten dat de erfenis na het sterven komt van Eén, die zijn hele bezit aan zodanigen legateert, die geloven en be lijden dat Jezus Christus het volbracht heeft en hen roept tot het aanvaarden van het legaat: zich verlustigen over Naar de secretaris der Waterpolo- grote vrede! commissie, de heer B. Planjes ons he- l Toekomstmuziek? Ja,inderdaad! Toe- SPORT TENNIS. Internationale wedstrijden te Noordwijk Op Zaterdag 9 en Zondag 10 Aug. Naar „Lawntennis" meldt, zal de tweede maal in dit seizoen te Noord wijk interessant internationaal spel te volgen zijn. Spel van vier nationalitei ten! Op Zaterdag 9 en Zondag 10 Augustus speelt onze Internationale Club, op haar sterkst, met Van Swol, Rinkel, Wilton. Van Meegeren, Reidt, voorts vermoedelijk Knottenbelt of Marinkelle, tegen een sterke ploeg van de Engelse LC., welke niet alleen Brit se spelers heeft, n.l. Hughes, de vroe gere Davis Cup-speler, Billington en Carter, doch ook de Australiër Harper, de Pool Tloczynski en een Frans spe ler van de première serie. L.T.C. DE MUNNIK. De Munnik algemeen districtskampioen afd. Den Haag. De Munnik I is er in geslaagd door een 32 overwinning op Vredenburch I, de kampioen van afd- B„ het districts kampioenschap afd. Den Haag te beha len. Na de wedstrijd huldigde de secre taris van Vredenburch in hartelijke be woordingen De Munnik en bood de dames bloemen aan- De voorz. van De Munnik dankte voor de hulde en roem de de prettige sfeer die er op Vreden burch heerste. De uitslagen waren als volgt: Mej. Koning (De M.) sl mej, Mohr (V.) 62, 62. Mevr. v. Deventer en J. Sepers (M.) sl. mevr. Kuyff en H. Schellingerhout (V.) 68, 62. 75. J. Sepers (M.) verliest van H Schellin gerhout (V.) 6—3, 36, 46. Mej. Ko ning en Den Holder (M.) sl. mej. Mohr en Bosman (V.) 6—4, 61. P. Boot en J den Holder (M verl. van IT. Schel lingerhout en Bosman (M.) 3—6, 46. WATERPOLO. D.W.T. KWAM NIET OP. Ds voor gisteravond vastgestelde wedstrijd LZCDWT is niet doorge gaan, daar de gasten niet kwamen op dagen. denmorgen telefonisch desgevraagd me dedeelde, krijgt DWT hierdoor twee winstpunten in mindering, terwijl de wedstrijd opnieuw is vastgesteld op a.s. Woensdag te halfacht in het zwembad der HPC te Heemstede. ZIAN KAMPIOEN VAN NEDERLAND. In een zeer snelle en harde wedstrijd behaalde Zian gisteravond te Den Haag een verdiende 43 overwinning op H.Z. en P-C. Door dit resultaat is Zian thans kampioen van Nederland. ZIAN 4—DE ZIJL 3 2—3. Zyl 3 is kampioen. De eerste aanvallen zijn voor De Zijl en na goed aangeven van Hasselbach maakte v. d. Mey een mcoi doelpunt, 1). Spoedig daarna verhoogt De Looff de voorsprong (02). Door een misverstand in de Zijl-achterhoede krijgt Zian gelegenheid de achterstand te verkleinen. Na een fraai samenspel tussen De Tombe en v. d. Mey scoort laatstgenoemde (13). Zian zet nu alles c-p de aanval doch verder dan 23 weet zij' het niet te brengen. Door deze overwinning is De Zijl 3 kampioen van haar afdeling. komst en muziek! Praeludium en ko raal! En bij voorbaat werkelijkheid voor de zachtmoedigen", voor hen die weten dat de grote vrede dezer aarde door een Kruis alleen is bevochten; die door het geloof in de Gekruiste verstaan: dat niet door kracht noch door geweld, maar door des Heren Geest de aarde vol wordt van een vrede, die alle ver stand te boven gaat. Zo mogen zij in Jezus Christus meer dan overwinnaars zijn. W. H. K. Bij het politioneel optreden in Indonesië werden landingen uitgevoerd bij Pasar Poetih (Noordkust van Oost-Java). De eerste troepen trekken het binnenland in. (Foto Anefo-Marvo). FEUILLETON Roman door Beitina Meyenberg. 36) „Wacht maar!" dacht ik, terwijl het bloed me naar het hoofd steeg „Wacht maar tot je de rekeningen van Laller- stadt krijgt!" „Hoe gaat het met je?", vroeg ik. om hem af te leiden. „Uitstekend, op het ogenblik. Zuster Ulvhild is zelfs bij me". Hij lachte zacht jes en zei iets dat ik niet verstond. Ver moedelijk was het bestemd voor de knap pe verpleegster. „Wat leuk!" riep ik vrolijk. ..Doe haar mijn groeten. Wat? Wil ze me "zelf spre ken?" „Goedenavond, mevrouw Holms", klonk zuster Ulvhilds stem. „Ik voel me bui tengewoon ongelukkig nu u weg bent". Ongelukkig? Hypocriete! „Uw man is een moeilijke patiënt". „Dat weet ik. Maar ik vertrouw het u graag toe om het met hem klaar te spelen". „Sylve!" Daar was Gösta weer. Die twee moesten wel heel dicht bij elkaar zitten, dat ze zo vlot na elkaar konden spreken. „Je hoeft je helemaal geen zor gen te maken. Zustor Ulvhild heeft zich zelfs bereid verklaard met haar brei werk bij me te komen zitten, zolang ze door mijn lotgenoten met rust wordt se laten. Je weet. ik kan nu eenmaal in deze kamer niet slapen als ik alleen ben, j(j hebt trouwens op Juliënborg ook ge zelschap aangetroffen, naar ik hoorde. Ik wist niet dat Asbjörnsen al terug was van zijn reis. Hij heeft me net op gebeld. Kun je hét nogal met hem vin den?" „Oh ja hij is zeer onderhoudend. Wat vind je van zijn neef?" „Van zijnGösta's stem klonk verwonderd. „Ik wist niet dat hij een neef had. Trouwens, ik spreek hem te zelden, om met zijn familierelaties op de hoogte te zijn, Was hij er? Ilc bedoel, die neef „Was? Hij is er nog. Erik Weihaven heeft zich hier. als je het mij vraagt, allergenoeglijkst geïnstalleerd". Ik dacht plotseling aan zuster Ulvhild, die de hele nacht naast Gösta zou zitten, brei end en babbelend, en ik voegde er dwe perig aan toe- „Je moest hem eens zien! Een beeld van een man! Je reinste Apol lo. Ik geloof trouwens dat hij js kent". ..Misschien van horen zeggen ik kan me ten minste niet herinneren ooit het ge noegen gehad te hebben. Tot nu toe heb ik me trouwens alleen met gewone ster velingen. opgehouden". ik je vroeg mijn vrouw te worden". „Natuurlijk. Ik be.n hierheen ge komen kan ons telefoongesprek eigenlijk door een andere telefoon hier in huis afgeluisterd worden?" „Op het ogenblik niet. Het hoofd toestel staat in mijn werkkamer. Je vraag bewijst overigens, dat je begrijpt wat ik bedoel. Maar ik zou het pretti; Verbaasd hoorde ik op Ik had, be halve mijn slaapkamerdeur, nooit een andere deur in mijn kleedkamer ont dekt. „Let goed op. Sylve", ging Gösta voort. „In je kleedkamer staat een hoge. driedelige spiegel. En de middel ste spiegel is een gecamoufleerde deur, die door een kleine hefboom geopend vinden als je voortaan van mijy kamer kan worden. Die hefboom zit. onder de richel, rechts tegen de muur. Heb je het gevolgd?" „Ja. En is die deur zichtbaar van jóuw kamer uit?" „Nee, Je zult zien dat de muur, die Je bent een bekende nersóonltjklieid j uit opbelde. Je kunt vandaar adk alle gesprekken controleren, die in, Huis .ge- „Och, ik doe wat ik kan Gösta lietvoerd worden Het is buitengewoon be- plotseling zijn luchtige toojj varen. „Ik Jan gr ijk voor .me, te weten wie er ben op het ogenblik alleen. Zuster Ulv- 'spreekt... en wat er gesprokenwordt". hild is even naar buiten. Weet je nog, „Zeker Gösta''. antwoordde ik. en mijn aan jouw" kleedkamer" grenst' bestaat Sylvrid, waarom ik je vroeg naar Ju- hart klopte vlugger. In Gösta's kamer liênborg te gaan". I stond zijn bureau. En in dit bureau la- „Ja. Je hebt- je over me geërgerd, gen de plannen, die ik kost'-waf/kost Eigenlijk begrijp ik nog steeds niet goed moest bemachtigen. „Waar is je ka- waarom." mer? En is hij niet afgesloten?" „Daar heb ik het nu niet over", klonk I „Van de gang uit wel. Je kunt hem het ongeduldig. ,.Ik bedoel vroeger. Toen echter van je kleedkamer uit bereiken". uit een grote, in vakken verdeelde hou. ten lambrizering. Het vijfgde vak, gere- kénd van het'wenster af, is de deur. Je kunt hem openen en sluiten door het onderste paneel een beetje te verschui ven". (Wordt vervolgd) 11). Oehoe Z. Uil greep Panda's hand en drukte die stevig. „De parachute-prcef is goed afgelo pen!" zei hij tevreden. „Je hebt op tijd aan het koord getrokken en zodoende je zelf gered. Bravo!" „Maar als ik nu eens niet op tijd aan het koord getrokken had?" vroeg Pan da ongerust. „Dan zou je nu niet meer geleefd heb ben!" zei de vliegenier eenvoudig. „En rru gaan we verder! Kom mee, dan gaan we nu de praktijk eens bekijken!" „Hml" zei Panda, die zich niet erg op"z'n 'gemak voelde. „Wkt gaan we be kijken?" „De praktijk I" zei Oehoe. „Daar staat hij. Mijn machine! Mijn kist! Mijn toe stel! Kortom: de praktijk! We gaan vliegen! Komaan, stap in en vlieg weg!" „Dat is een mooi ding!" zei Panda verrast. „Maar moet ik vliegen? Dat kan ik toch nog niet?" .Alles kan!" zei Oehoe. „Je zult het zien!" Verborgen oorlogsmateriaal te Berlijn In twee fabrieken van de „Oskania werke" in de Amerikaanse sector van Berlijn hebben Amerikaanse legerin- specteurs grote hoeveelheden 'oorlogs materiaal gevonden, welke daar ver borgen lagen, In een communiqué van het Ameri kaanse militaire bestuur werd verklaard, dat'de gegevens er op wijzen, dat het materiaal zonder toestemming van het Amerikaanse bestuur „voor een vreemde mogendheid" werd vervaardigd. Beide fabrieken zijn gesloten en het leidende personeel is gearresteerd. In een uitzending heeft radio Ham burg "'erklaard, dat .het in deze fabrie ken vervaardigde materiaal naar de Sovjetzone werd uitgevoerd. AMERIKAANS GENERAAL OVER OORLOG EN ATOOMBOM. Generaal Devers, commandant van de Amerikaanse strijdkrachten te land, heeft verklaard, dat deatoombom waarschijnlijk nimmer meer in een oor log zal worden gebruikt, daar geen van beide partijen er enig voord'eel bij zou behalen. Om dezelfde reden heeft men in de laatste wereldoorlog geen gas ge bruikt, aldus de generaal. Hij zeide voorts, dat Amerika spoedig zover zal 'zijn, dat het een volledig uitgeruste in- fantërie-dïvisie per vliegtuig naar het toneel van de strijd kan brengen. „Als wij een leger hebben dat kan vliegen en een luchtmacht om het te vervoeren, bestaat er alle reden, dat we een nieuwe oorlog kunnen voorkomen", aldus gene raal Devers. Het modelkamp van de 8ste Inter nationale Rally van de IF.C C. (Internatio nal Federation of Camping Clubs) ln. het park „Groenendaa'l" te Heemstede zal van 1 t/m 10 Augustus een kleine 3000 deel nemers uit diverse 'landen herbergen. Uit Nederland zijn er circa 500. Visserij-berichten VLAARDINGEN. 2 Aug. Binnen van de haringvisserij. VL 112 met 33 last en f.439 besomming aan makreel; VL 80 met 35 last; VL 200 met 34 last. Prijzen Jonge haring f. 38,1040.10, zoute f. 37.00—37.90, volle haring f. 36.00: steurharing f. 19.90 24.00 alles per kantje. Zoute vis f. 183.70, zoute leng f. 170.50. Koolvis f. 89.10 p. ton. B.V.Z. I—DE ZIJL I (DAMES) 5—4 Reeds spoedig na het begin maakt Annie de Bree handig 10 voor De Zijl, doch de Haagse dames maken ge lijk, Truus S jar din geeft De Zijl weer de leiding (12). In de tweede helft verhoogt Janny Crama de voorsprong, doch dan gaat de Leidse achterhoede knoeien en spoedg is de stand, gelijk (33) Toch neemt De Zijl we derom door Annie de Bree de lei ding (34) en het lijkt er op, dat De Zijl deze wedstrijd zal winnen, doch BVZ denkt er anders over en door twee doelpunten wordt het 54. Nog eenmaal krijgen de Leidse dames een kans door een vrije worp, doch deze wordt tegen de lat geschoten en met een 54 nederlaag komt het einde, TAFELTENNIS. CLUBKAMPIOENSCHAP A.L.T.C. De Aii.T.C, hield gisteren haar eerste clubkampioenschappen. De beslissing tussen A. Schild en T. v. Strlen om de le prijs wist A. Schild te winnen na een fraai en spannend duel De 3e prijs was voor D. Heynis, de ie voor F, Bonte: 5e F. v. d. Linden. De nederlaagwedstrijd tegen de 2e klasser IT. Filbry, wist. A. Schild even eens te winnen. De zes troostprijzen waren voor- A. den Burger, A. den Later, J. ten Braak, D. Brouwer, F, Schild en C. Sqhoonder- woerd. SCHAKEN. DE ACHTKAMPEN TE HILVERSUM. Gisteren is in Hilversum een aanvang gemaakt met de achtkampen, die we gens het 60-jarig bestaan van het Hil- versums schaakgenootschap in aan sluiting aan het Europese zonetournooi worden georganiseerd. De uitslagen der eerste ronde lui den Groep a: Muehring—Van Oosterwijk Bruyn IkVzO'KellyDe Jong 10; D j. S. de LangePotharst 01; Dr. Max Euwe speelt later. Groep b: FoerderVan Helden 10, Van DoesburghPachman Ku- perusRossolimo 01; ir. van Steenis —De Ruiter Vs Groep c: Castaldimr. Fontein VzVzVan HofwegenVan Seters 0—1; mr. SpanjaardSzabo 01; D. F. de Lange—Pasteyn 10. KORFBAL. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Voor Zondag a.s. is vastgesteld de wedstrijd PS.V-Westerkwartier. Moch ten de Amsterdammers er in slagen opnieuw te winnen, en hieraan twij felen wij geen ogenblik dan zijn zij Zondagavond opnieuw kampioen van Nederland. CRICKET. Programma Ned. Cricketbond lste klasse: HaarlemHCC II; HCC IVRA; Quick—VOC; RW—ACC; VVV-Sparta 2de klasse A: AJax—CVHW: LCC—RW II; HCC III—Quick. 2de klasse B: UDLMCC; Hercules VRA II: SCHC—ACC II; Cric—Haar lem II. DAMMEN. ZOMERWEDSTRIJD H.D.C. De uitslagen van de 8ste ronde van de zomerwedstrijd waren: J. LavenJ. van Elk 20, J. Hou werW. Böttcher afgebroken, J. HeemskerkW, van Rijn 02, Am. van Beelen—G Freke 1—1, De overige par tijen werden uitgesteld. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN: Bevallen: De Savornin Lohman—Van Heemstra, z. Singapore; Von Brucken FockFelix, z. Dèn Haag; Nuyens Fontein, z. Borgharen. Van der Vliet Van Bommel, z. Sögtrop (Zw.); Nie- veenJordaan, d. Haren; Diephuis— Benedictus, z. Den Haag; Woltjer— Heyligers, z. R'dam. Gehuwd: H. M. le Mare en A. C. Arends, Middelharnis. Overleden: C. A. Taconis, v. 50 jaar, A'dam; F. BoumanDomke, v. 57 jaar, Heemstede; L. M. van de Velde—Jonker, v. 85 jaar, Ellecom; J. Smit, m. 68 jaar, Den Haag; M. Bybau—Hollestelle, v. 83 jaar. Doorn; J. C. TendelooStamm'ler, v. 78 Jaar. Oudenrijn: W, A. Jongman, m. 86 jaar A'dam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2