B.B.C. over onze „politiële actie' Bendeleger smelt voor onze troepen weg WEERBERICHT ,Nederland aanvaardt Amerika's aanbod van goede diensten" Veiligheidsraad doet beroep tot staking der vijandelijkheden Schijven door de lucht Europa ziet ze vliegen Maar er is een „wedren met het vuur' Met een enkel woord Uitvaart van Vrijheidsstrijders te Den Haag 86sïe Jaargang ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1947 No. 26149 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Moskou voert uitstel-politiek De economische positie van Europa wordt eerder slechter dan beter! Men behoeft maar om zich heen te zien. om dat duidelijk waar te nemen. Niet alleen ons eigen land verkeert in deviezen-nood, maar vrijwel alle Westerse landen, die aan de oorlog heb ben deelgenomen. Zelfs Zweden, dat buiten de oorlog bleef, verkeert in moeilijkheden en in mmdere mate eveneens Zwitserland. België voert daarom een krachtige besuinlgingspolitiek door, waaruit het 5y2 milliard fr. hoopt te halen. Frankrijk, dat in Mei van dit jaar nog zo blijde verzekerde, dat de begroting „sloot", constateert thans een tekort van zeker 25 milliard! Ongetwijfeld te danken aan de jongste' loonsverhogin gen. Hoe het deze tegenvaller denkt op te vangen, ligt nog in het duister ver scholen. Te meer, waar, de vicieuze cir kel loonsverhoging-prijsverhoging zich meer en meer begint af te tekenen. In Engeland dreigde de situatie deze week zelfs catastrophale vormen aan te gaan nemen, doch de Labour-regering schijnt het ergste te hebben afgewend door rigoureuze bezuinigingen, waarvan de omvang nog niet ten volle bekend is gemaakt. Waar evenwel het Engelse volk wordt voorbereid op een drastische ver laging van het levenspeil, mag terecht worden verondersteld, dat ingrijpende maatregelen zullen afkomen. Voor een deel zal men de tekorten proberen op te vangen door bekrimping op de uitgaven voor de weermacht, al is nog niet te overzien, hoever zich dit zal uitstrekken. Vermoedelijk en het zou niet te wensen zijn ook! zal men wel niet terugvallen tot de fout van na de vorige wereldoorlog, om de bewapening zover te beperken, dat men machteloos komt te staan tegen een plotseling opduiken de agressie, van welke zyde dan ook. Het wil ons voorkomen, dat men in dit opzicht te zwaar leergeld heeft betaald. Geruchten over wisselingen in de Britse regering of zelfs over een nade rende crisis vonden, zoals te verwachten was, geen bevestiging. Bezuiniging en verhoging van de productie, in de eerste plaats van de kolenproductie, schijnen feitelijk de twee enige middelen, om althans iets te bereiken. Beide vragen echter opof feringen en de bereidwilligheid daartoe is totdusver niet overtuigend gebleken, gelet op de gang van zaken Na een aanvankelijke opvoering van de kolen- productie, waarvan de verdere produc tie-verhoging practisch afhankelijk is te stellen, neemt men momenteel over de ganse linie bijkans weer een daling waar. Engeland durfde zelfs in deze omstandigheden over te gaan tot het experiment van een vijfdaagse werk week in de mijnen! Zonder overdrijving mag worden vastgelegd, dat zonder hulp van buiten ons werelddeel niet uit het moeras zal kunnen komen en van wie anders is die hulp te verwachten dan van Amerika? Het plan Marshall blijft als het ware voor Europa de springplank naar ver betering. Zonder het Plan Marshall schijnt een doorzettende genezing op economisch terrein schier onmogelijk! Van sovjet-zijde blijft men niettemin volledig afkerig. Of moeten we zeggen: juist daarom? Het is immers onnodig nog eens uitvoerig te constateren, dat bij herstel dt kansen voor het commu nisme dalen naar mate dit herstel zich ontwikkelt. De Sovjets doen daarom ook alle moeite om haar vazal-staten nader aan zich te binden, vormend als het ware een Oostelijk blok, dat steeds meer wordt vastgelegd aan de invloed van Moskou. Of deze vazallen zich zodoende kunnen redden, doet niet ter zake, zij moeten immers steeds rijper worden gemaakt voor toepassing van het heil middel van de communistische leer. Ook doet Moskou alles om onderling deze vazalstaten nauwer te verbinden; vandaar economische verdragen tussen Roemenië en Zuid-Slavië, tussen Bulgarije en Zuid-Slavië, tussen Polen en Hongarije en wat er nog zal volgen. In dit kader past ook de methode van politiek uitstel, dat men thans Moskou ziet toepassen. Geen enkele conferentie, waaraan de Sovjets met het Westen deelnemen, levert enig tastbaar resul taat op, al wordt aan de andere kant zorgvuldig gewaakt voor een volslagen fiasco, dat voortzetting der besprekin gen onmogelijk zou maken. En nu weer ziet men Moskou de vre desverdragen met de vroegere as- satellieten op de lange baan schuiven door plotseling te komen met de eis, dat deze landen eerst zelf de vredesverdra gen moeten ratificeren, terwijl afspraak was, dat de grote mogendheden dat het eerst zouden doen, waardoor deze ver dragen dan tegelijkertijd van kracht zouden worden, ook al hadden betrok ken landen ze nog niet aanvaard! Moskou meent, dat uitstel van beslis singen in zijn voordeel werkt en past dientengevolge een politiek toe van op- de-lange-baan-schuiven. POGING OM RECORD-WERELD VLUCHT TE VERBETEREN. Twee Amerikaanse vliegtuigen 2- motorig zuileen zich meten in een poging om het wereldrecord te verbete ren van een vlucht om de aardbol. Zij zullen tegelijkertijd morgen om 20 uur uit Chicago vertrekken en worden dan Maandagochtend om 8 uur te Parijs ver. wacht. Alleen de piloten zullen aan boord gaan. TOENEMENDE ONWEERSACTIVITEIT De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met sterk toe nemende kans op onweer, vooral in het Z.-W. gedeelte van ons land. Meest ma tige wind. overwegend tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. 3 AUGUSTUS. Zon op: 5,03 uur: onder: 20,28 uur. Maan op: 21,38 uur; onder! 6 uur :<9 Aug. L.K.). Hoogwater te Katwijk aan Zee te 5,01 en 17,16 uur (Springtij); 4 Aug.: 5,33 én 17,49 uur. MR. VAN KLEFFENS ZEGT: Mr. E. N. van Kleffens heeft tijdens de vergadering van de Veiligheidsraad de volgende mededeling gedaan: „lk ben door de Nederlandse regering gemachtigd mede te delen, dat de Nederlandse regering het aan bod van goede diensten van de Ver. St. toejuicht en dat aanbod aanvaardt"zulks in antwoord op een van Amerikaanse zijde ondernomen stap. Mr. Van 'Kleffens voegde hieraan toe: „Met het oog hierop zal met de Ver. Staten overleg worden gepleegd ten aanzien van de wijze waarop van deze goede dien sten gebruik zal kunnen worden gemaakt". Gromyko's amendement verworpen. Tijdens de avondzitting van de Vei ligheidsraad deelde mr. Van Kleffens mede. dat hij een telefoongesprek ver wachtte van Den Haag, „dat wellicht van belang zal zijn voor de gehele kwestie", en daarom verzocht hij om een uitstel van twee uur. De Raad verzette zich hiertegen en zette zijn discussies voort. Mr. Van Kleffens kon zich later ac- coord verklaren met een voorstel van de Franse afgevaardigde, Parodi, om de Indonesische lcwest-ie aan het in ternationale Hof van Justitie voor te leggen, indien de Raad van beide par tijen geen staking der vijandelijkhe den kan verkrijgen. Dit voorstel werd ook door dc Verenigde Staten ge steund. Mr. Van Kleffens deelde in de Raad ■mede, dat de Nederlandse regering be reid was een Australische resolutie te aanvaarden, waarin de Nederlanders en Indonesiërs aangezocht worden de vij andelijkheden onmiddellijk te staken, doch dat zij bezwaar hebben tegen een dergelijk „bevel" van de zyde van de; Ve Lligheidsraad. De Veiligheidsraad besloot toen met acht stemmen voor op Nederland en de Republiek „een beroep" te doen, de gevechten onmiddellijk te staken. Groot-Brittannïë, België en Frank rijk onthielden zich van stemming. Mr. Van Kleffens verklaarde o.m.: „Niemand zou zich meer verheugen dan de Nederlandse regering, indien de vijandelijkheden werden gestaakt en wij zijn bereid dat zo spoedig mogelijk te doen. O.p het ogenblik kan ik niet meer zeggen" Tevens besloot de Veiligheidsraad, met acht stemmen voor, waarbij Bel gië en Frankrijk zich van stemming onthielden, een beroep op Nederland en de Republiek tc doen om het Indo nesische geschil door arbitrage of op andere vreedzame wijze te doen slechten. De voorzitter Fails Al Clioery (Syrië) deelde mede, dat de Nederlandse rege ring en de Indonesische republiek kennis gesteld zouden worden van de beslissing van de Veiligheidsraad en ver zocht daaraan onmiddellijk te voldoen. Bij de stemming over de resolutie gold de onthouding van Groot-Brittannië niet als een veto. Frankrijk en België gaven als reden voor hun onthouding op, dat zij er nog aan twijfelden of de Veilig heidsraad we! competent is, aangezien de Republikeinse regering niet als sou- vereine regering erkend is. DE DEBATTEN. Bij de hervatting van de debatten in de ochtendzitting waarschuwde België tegen een haastige beslissing op grond van onvoldoende inlichtingen. De Bel gische gedelegeerde, Ferdinand van Lagenhove steunde het Nederlandse be zwaar, dat de raad niet bevoegd is zich te mengen in een aangelegenheid, die binnen de Nederlandse binnenlandse jurisdictie valt. Hierop kondigde mr. Van Kleffens aan, dat de Nederlandse regering het bemiddelingsaanbod van de Amerikaanse regering heeft aan vaard. Na deze verklaring van mr. Van Klef fens stelde Engeland voor dat de Vei ligheidsraad de Indonesische kwestie voorlopig van de agenda zou voeren en de Amerikaanse bemiddeling in werking zou laten treden. „Ik heb nog geen werkelijk overtuigende argumenten ge hoord om ons er van te overtuigen dat dit een oorlog is tussen twee soevereine staten", aldus de Britse gedelegeerde Valentine Lawford, „doch wat wij hier hebben is een situatie die door politieke of economische redenen t-ot internatio nale wrijving zou kunnen leiden. Het valt niet te ontkennen, dat deze kwestie een ernstige weerslag in Azië heeft ge had". Hij voegde er aan toe „gezien het feit, dat dc Nederlandse regering het Ame rikaanse bemiddelingsaanbod heeft aan vaard, gelooft de Britse delegatie dat in plaats van te handelen op basis van het Australische voorstel, de Veilig heidsraad kennis behoort te nemen van het bemiddelingsaanbod en de zaak op de agenda behoort te houden tot hij een verslag over de gehele ontwikkeling zal hebben ontvangen". De Russische gedelegeerde Andrei Gromyko was het niet eens met die ge delegeerden, die er aan twijfelen of In donesië een soevereine staat is, en hij was tevens van mening dat de raad vol maakt competent is om deze zaak te behandelen. Gromyko beschuldigde de Nederlandse regering van agressie in Indonesië. Hij verklaarde „het feit, dat de Ne derlandse regering deze actie „beperkte politiemaatregelen" noemt, verandert Nederland's handelwijze volkomen goedgekeurd. Na de vele uitingen van wanbegrip in de Engelse pers, was het verblij dend, gisteravond in het politiek over zicht van de B3.C, in heldere taal een krachtig betoog te horen, waarin- Ne derland's optreden op Java en Suma tra, als een bittere noodzaak werd ge zien. De spreker was Collin Good. Hij achtte net van groot belang, dat er op Java en Sumatra spoedig weder zou worden ge werkt, zulks o.m met het oog op ^het heersende gebrek aan de vele produc ten, welke deze rijke eilanden kunnen opleveren. Ook voor Engeland is daar om het economisch herstel van deze ge bieden van veel gewicht. Nu de Hollanders een politiële actie zijn begonnen, hebben velen hen daarover aangevallen. Spreker zeide, dat hij de Hollanders kende als een vrede- en vrijheidslievend volk. Hun bestuur in Nederlands-Indië is abso luut zonder weerga in dc geschiede nis. Het is dom om het voor te stellen, alsof de Nederlanders plotseling het imperialisme naar he* hoofd is ge stegen. Er is onderhandeld en telkens opnieuw onderhandeld, maar ln de Republiek In donesia werd niets gedaan tot het her vatten der bodemcultuui of voor het herstel van het economische leven. De overeenkomsten werden niet uitgevoerd en zelfs werden de terroristische acties niet gestaakt. Het is dus gebleken, dat. de Nederlan. ders met de onderhandelingen geen stap verder zJjn gekomen. Collin Good vreesde echter, dat deze noodzakelijke actie niet zo gemakkelijk op een bepaald tijdstip tot einde zou kunnen worden gebracht en hij juichte het daarom toe, dat de Neder landse regering heeft verklaard, het aanbod voor bemiddeling van de Ver. Staten te aanvaarden. niets aan het feit dat zij een vredebreuk betekent en mr. Van Kleffens heeft beweerd, dat de gebeurtenissen in In donesië slechts van plaatselijk belang zijn en geen bedreiging voor de vrede vormen", aldus Gromyko. „Ik ben het daar niet mee eens. Grote oorlogen be ginnen met kleine incidenten". Gromyko diende op de resolutie tot staking der vijandelijkheden een amendement in, waarin voorgesteld wordt, dat beide partijen zich zouden terugtrekken op de posities, welke zij voor het uitbreken der gevechten in namen. waarop mr. Van Kleffens ver klaarde: „Indien onze troepen terug trekken, dan zullen er verschrikke lijke vergeldingsdaden begaan worden, wanneer de Repnbliekeinse benden terugkeren". Hij waarschuwde de vei ligheidsraad zeer ernstig tegen het voorstel van de Russische afgevaar digde. Het amendement werd verwor pen. „Slechte Polen en de Sovjet-Unie stemden voor. De vergadering werd, na het aanne men van de in de aanvang genomen be sluiten, tot Maandag verdaagd. Dan zal de Griekse kwestie behandeld worden. Britse bezuinigingsplannen Volgens de politieke correspondent van de .Daily Telegraph" zouden de voorge nomen beperkingen op de invoer in Gr.- Brittannië, om de economische crisis het hoofd te bieden o.a. betreffen de invoer van vlees, boter, graan en producten in blik. Voorts zou beperking van de ben- zine-distributie overwogen worden, ter wijl ook de rantsoenering van kleding strenger zou worden door meer coupons per stuk vereist te stellen. Volgens be richten uit Washington zou ook de in voer van tabak uit allerlei landen be knot worden. In plaats van 70 millioen pond sterling zou men voortaan nog maar 40 millioen pond daaraan willen uitgeven. DE LOONPOLITIEK IN FRANKRIJK* Het Franse Verbond van Vakvereni gingen heeft een overeenkomst met de werkgevers getekend, waarbij een alge mene loonsverhoging van 11 procent wordt toegestaan. De nieuwe overeen komst stelt het minimumloon op 42^ franc per uur vast. Speciale correspondentie) Vanmiddag, 25 Juli, stond ik op het lege station van Cheribon, waar al leen een paar Hollandse wachtposten rondliepen, en ik zag daar naast een verlaten trein van goederen- en per sonen-wagens twee Japanse laarzen eenzaam en verlaten en een tikje be lachelijk op het perron staan. Dit beeld is als een symbool van hetgeen thans hier gebeurt. En wat hier ge beurt, is het eerste wegsmelten van het bendeleger voor onze naderende troepen. De TR.I.-man. die op het perron in Cheribon zo haastig zijn schoenen heeft uitgetrokken, deed dit niet omdat hij zonder deze harder kon weglopen, maar omdat zij hem verrieden als soldaat. Hij heeft zeker ook zijn uniform voor neu traler kleding verwisseld en misschien zelfs zijn wapens weggegooid, en toen dat alles gebeurd was, kon geen mens hem meer herkennen als een der brand stichters en afpersers van gisteren. Hij was weer een gewone Javaanse Tani geworden en zal straks misschien zelfs weer met zijn patjol op zijn sawah wer ken als een beeld van vrede en orde. Misschien ook heb ik hem op mijn snel le rit naar Cheribon gegroet langs de weg, waar hij zich bevond tussen de lachende duizenden, die daar tegen iedere Nederlandse soldaat hun duim opsteken en Oke roepen. Misschien heeft hij ook zijn duim opgestoken en Oke geroepen, en misschien heeft hij het zelfs gemeend ook. Het spel is uit Hij was er toch dl moe van; nu komen rust en orde terug en wordt ook hij weer rustig en ordelijk. Als dat zo is, zullen wij er goed aan doen, maar niet te veel in het verleden te graven en zijn opgestoken duim met gelijke taal te beantwoorden. Als hij echter zijn wapens verborgen heeft en misschien al morgennacht als sluip schutter of plunderaar in de rug van onze oprukkende troepen optreedt, zul- BINNENLAND. Het 4-jaria dochtertje van de fa milie Van L. aan de Elandsgracht te Amsterdam werd voor haar woning door een bakfiets aangereden. Het kind viel en werd daarop overreden door een vrachtauto Het meisje is aan haar ver wondingen overleden. De „Klipfontein" is gistermiddag te Rotterdam aangekomen niet stukgoede ren. die te MombasSa werden ingeladen. Gisteren, de nationale feestdag van Zwitserland, had te Den Haag de officlëele oprichtingsvergadering plaats van de „Stichting NederlandZwitserland". Na de bijeenkomst hield de Zwitserse gezant, de heer Kohli een receptie te zijnen huize waar vele autoriteiten hun gelukwense. met de nationale feestdag kwamen aan bieden. Gistermiddag is de kapitale boerderij van E. de Wilde aan de Bullenaarsweg te Enter geheel afgebrand. Ook de rogge- oogst ging in vlammen op. Oorzaak was het feit, dat het 4-jarig zoontje met luci fers in de hooiberg had gespeeld. Ten overstaan van het gehele per soneel en tal van genodigden is gister morgen de directie van de N.V. Bruyn- zcel's fabrieken te Zaandam door het per_ soneel gehuldigd, ln verband met het gouden jubileum. De Landdagen van het N.V.V. welke op 30 Augustus gehouden zouden worden, zijn in verband met de grote ernst der gebeurtenissen in Indonesië afgelast. - BUITENLAND. Van verscheidene Joodse winkels te Liverpool zijn de ruiten Ingegooid. Een Joodse arts moest de hulp van de politie inroepen, daar hij in een café aangevallen v/as. Het wereldrecord parachute-springen is door twee Russische militairen met een sprong van 11.200 meter gebroken. De directeur van de New Yorkse ha venbrandweer heeft gelast, dat twee sche pen met ammoniumnitraat onmiddellijk de haven moeten verlaten. De haven ls voortaan niet meer toegankelijk voor schepen met een dergelijke lading. Sir John Boyd Orr heeft bekend gemaakt, dat hij zal aftreden als direc teur-generaal van de Fao, de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N Ver moedelijk zal sir John zich op zijn boer derij in Schotland terugtrekken. In de Oostenrijkse provincie Stier marken neemt het aantal gevallen van kinderverlamming toe. De gouverneur heeft de sluiting van alle danslokalen ge last. Ook mag tot nader order in biosco pen en theaters geen toegang verleend worden aan kinderen en Jeugdige per sonen. Een propagandiste van de „patriot tische verzetsbeweging-", die uit een auto in een dichtbevolkte wijk te Livonio an- tl-communistlsche pamfletten uitstrooi de. werd door een menigte aangevallen en ernstig gewond. Nog steeds gaan Joodse vluchtelingen van de „Exodus", die op drie Britse sche pen van de Palestijnse kust naar Frankrijk zijn teruggebracht, in kleine groepjes aan wal. Dit in tegenstelling met de eerder geuite beslissing om aan boord te blijven. Tot op heden zijn een zeventig personen aan land gegaan. Nog twintig anderen worden aan de wal verwacht. Vincent Nagy. vice-president van de Hongaarse liberale partij, die de vorige maand verklaarde, dat zijn partij de Hon gaarse verkiezingen zou boycotten, ls naar ae Amerikaanse zone van Oostenrijk, ge vlucht, omdat "hij anders gearresteerd zou zijn. De Nobelprijs 1947 voor litteratuur ls toegekend (met eenparigheid van stem men) aan de 28-jarige Noorse schrijfster Maria Brekker, voor haar boek „Moeder Maria", de intieme geschiedenis van het daagse leven van de heilige familie". Tien priesters (Benedictijnen, Cister - ciensers en Jezuïeten) zijn te Parijs ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 6 maanden tot 2 jaar en boeten van 8,000 tot 20.000 franc wegens het verlenen van onderdak aan aanhangers van de regering van Vichy. Hitler's schoonouders, Fritz en Fran_ zlska Braun, wier doohter Eva met Hitier trouwde, toen de Russen Berlijn binnen trokken, zullen spoedig voor de zuiverings rechtbank te Muenchen terecht staan. Te Belgrado ls een Nederlandse de legatie aangekomen voor onderhandelin gen over een handelsovereenkomst met Joego-Slavlë. De Italiaanse regering heeft de lire met 56 percent gedevalueerd, ten einde de exporthandel te kunnen stimuleren. De officiële wisselkoers van de lire tegen dc Amerikaanse dollar werd gebracht van 225 op 350 lire per dollar. Dit ls de vierde devaluatie van de lire sinds de bevrijding. In een fabriek te Grenoble (Fr.) heeft een hevige brand gewoed- 10 ton gom. machinerieën en een voorraad banden werden een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op 10 millioen franc. len wij hem moeten zien als een deel van het grote probleem, dat ons straks wacht: de liquidatie va de duizenden verwilderde en aan iedere sociale orde ontrukte leden van de republikeinse benden, die geen weg terug meer zullen weten te vinden uit de atmosfeer van roof, rampok en eigen recht. DE PRIJS VOOR EEN GEWONE RACE. Voorlopig zijn we echter nog niet toe aan de definitieve oplossing van dat probleem, ook al is op dit ogenblik de prijs voor een in te leveren republikeins geweer een pakje sigaretten. Voorlopig blijft het probleem dat T.R.I. en andere benden ons bieden: „de wedren met het vuur". In Cheribon hebben onze uit Bandoeng oprukkende gemotoriseerde colonnes die wedren gewonnen, en de prijs, die zij opgestreken hebben, is hoog. De geheel verraste republikeinen konden geen enkele vernieling meer volbrengen, konden materieel noch voorraden meer wegslepen, niets meer in brand steken, 3000 man met 1200 voertuigen raas den in een 24 Kilometer lange op tocht met 60 K.M. vaart via Soemo- dang naar Cheribon cn verrasten de vjjand volkomen. In de haven vond men duizenden tonnen van de kost baarste goederen, op de spoorweg emplacementen 1000 wagons en 20 locomotieven, waaronder verschillen de van de beroemde Eendaagse Ex pres, in de republikeinse kazerne vond men de rijst nog warm in de borden. Het succes is nog niet te overzien. Steeds meer kostelijke waren en goe deren, waar de wereld naar snakt, wor den geregistreerd: sigaretten bij mil- lioenen, tabak, rijst, suiker in geweldige hoeveelheden, 30,000 ton rubber, dat is genoeg om drie grote vrachtschepen mee te vullen. Men vond ook twee En gelse smokkelschepen in de haven, met dronken kapiteins, waarvan één een onschuldige Amerikaanse verslaggever met een mes te lijf ging, omdat hij niet van Amerikanen hield. Men vond helaas ook al gauw aan duidingen, dat de Republikeinen niet van plan waren zich een tweede maal te laten verrassen, en de volgende haven Tegal bij wijze van voorzorg maar meteen na de val van Cheribon in brand gestoken hadden. Tegal brandt, en dat is erg genoeg, maar Cheribon, een van de voornaamste havens van Indië, is met al zijn voorraden en installaties geheel onbeschadigd in onze handen gevallen en dat is een reden tot juichen. Nu, twee dagen later, is het eerste Nederlandse schip hier al binnengelo pen, en zojuist heeft niemand minder dan de legercommandant generaal Spoor zelf in zjjn Catalina een verken ning boven brandend Tegal gemaakt. Wij zullen daar de wedren met het vuur niet meer kunnen winnen, maar nu te middernacht zijn onze colonnes al weer gereed voor een nieuwe ren met als einddoel: de vrede! De Stijkel-groep plechtig geëerd (Van onze Haagse redacteur) Honderden waren bijeen gekomen in de Haagse Grote Kerk en duizenden hadden zich rond de oude St. Jacob verzameld om de naar het vaderland overgebrachte stoffelijke resten der Stijkelgroep een waardige uitvaart te bereiden, toen gistermiddag ds. Sraats- ma in gebed voorging. Vertegenwoor digers van H.M. de Koningin en van het Prinselijk paar, de minister van oorlog en zeer vele andere autoriteiten mengden hun stemmen met de oud- strijders van het verzet in Gezang 96, waarna burgemeester Visser een lof rede hield op de hier herdachten en allen, die het hoogste offer brachten voor onze vrijheid. Op ons allen rust de plicht, hun idealen te helpen ver wezenlijken. Een der vier overlevenden der groep ir. Glazenburg. schetste de eerste con centratie van verzetslieden en hun lij densweg naar Scheveningen. naar Ber lijn en naar de dood. Zijn wij het ge brachte offer wel waard? Materieel is er reeds veel weer opgebouwd, maar de mo rele schade onder ons volk is groter en het is moeilijk uit het moeras te komen. Ds. Straatsma wees er op, dat de kracht die de helden bezielde, hun on wrikbaar vertrouwen was in hun goed recht en de goede zaak. Slechts door of fers kan de vrijheid worden verkregen. Hoe bitter is het dat de voorzichtigen, dat profiteurs bleven leven, terwijl de moedigen stierven. Zij stierven met het lied op de lippen dat wij zo juist zon gen: „Een vaste burcht is onze God", waardoor zelfs hun beulen met ontzag werden vervuld. Het Zaans Kamerkoor luisterde de plechtigheid op, welke haar hoogtepunt vond in het aflezen van de namen der gevallenen, gevolgd door twee minuten stilte. Tot slot zongen de aanwezigen het Wilhelmus. Onder eerbiedig zwijgen van de dui zenden in en om de kerk werd de kist, die gedurende de dienst voor de preek stoel was opgebaard, gedekt met een krans van HM. naar de lijkkoets ge dragen. waar een militaire erewacht stond opgesteld en de Kon. militaire kapel treurmuziek speelde. Onder zeer groe belangstelling trok de stoet, waar in een achttal opperof if eieren als slip- pendragers fungeerde, naar de begraaf plaats Westduin. waar de bijzetting plaats vond van alle slachtoffers. Ons land krijgt Duitse installaties 23 FABRIEKEN VERDEELD. Het Intergeallieerde Bureau voor de Herstelbetalingen te Brussel heeft een nieuwe verdeling van Duitse fabrieks- installaties vastgesteld. Deze zijn af komstig uit 23 fabrieken, waaronder de belangrijke werven van Blohm und Voss te Hamburg, drie chemische fabrieken, één fabriek van machinewerktulgen en 18 bewapeningsfabrieken. Voor de installaties van Blohm und Voss hadden de deelgerechtigde landen veel interesse getoond. Men heeft ze dan ook onder 15 landen verdeeld, waaronder Nederland. Nederland ont vangt voorts een machinerie voor de vervaardiging van pentaerythriet uit de Paraxolfabriek te Lippoldsburg, een groot gedeelte van de Henschellfabrie- ken voor vliegtuigmotoren te Kassei, machinewerktulgen voor algemene doel einden en materieel uit chemische fa brieken. Het gedeelte, dat Nederland uit de Henschellfabriek ontvangt heeft een voor'oorlogse waarde van 1,335,464 R.M. Dc installatie uit de Paraxol- fabrieken is vrijwel geheel nieuw. Uit de fabrieken van Blohm und Voss ontving Nederland een waarde van 417,553 R.M.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1