Opeenvolgende moeilijkheden vertraagden de wederopbouw Banjoemas en Poerwaredja bezet Bespreking Indonesische kwestie in Veiligheidsraad Krachtige taal van de heer Van Klef fens WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Gedurende komende drie maanden geen onderhoudswerken Kuslbalierijen op Noesa Kembangan builen werking gesteld Hoe Engeland zal gaan bezuinigen Met een enkel woord Schetsen van de situatie in Indië Malang is een uitgestorven stad 86sïe Jaargang VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1947 No. 26J48 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red.: 2158? "Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Regeringsvertegenwoordigers worden uitgenodigd tot bezoek aan Indië. Renter meldt uit Lake Success, dat deIndonesische kwestie zonder oppo sitie op de agenda van de Veiligheids raad van gisteravond is geplaatst. TJjdens de debatten zeide de Austra lische afgevaardigde, kolonel William Hodgson, dat alle pogingen van regerin gen afzonderlek en alle aanbiedingen tot bemiddeling tot dusver zonder suc ces waxen gebleven. De Voor-Indische afgevaardigde B. R. Sen pleitte voor onmiddellijke staking der vijandelijkheden in Indonesië en verklaarde: „Naar onze mening zou het wenselijk zijn, de betrokken regeringen te verzoeken zich1 terug te trekken in die positie, welke zij innamen, toen de vijandelijkheden begonnen. Anders vre zen wij, dat de militaire successen, die de Nederlanders reeds hebben behaald, hun 'tegen de tijd, dat de onderhande lingen worden heropend, buiten verhou ding gunstige voordelen zullen brengen. De Belgische afgevaardigde, Fernand van Langenhove, zeide, dat de Raad, hoewel de Indonesische kwestie op de agenda zou kunnen worden geplaatst, zich daarmede niet verpliohtte te beslis sen, of de Raad competent was de kwes tie te behandelen of om enig standpunt ten aanzien van deze kwestie naar vo ren te brengen. De voorzitter was het hiermede eens. De Sovjet-afgevaardigde, Andrei Gro- myko', verklaarde, dat die Veiligheids raad een Indonesisch vertegenwoordiger moest uitnodigen, doch hij was van me ning, dat er geen reden was om de be sprekingen uit te stellen, totdat deze zou zijn gearriveerd. De Nederlandse afgevaardigde, mr. Van Klcffens, verklaarde zich tegen toelating van een Indonesisch verte genwoordiger met het argument, dat hiermede op de dingen zou worden vooruitgelopen. De Indonesische rege ring was slechts een de factoregering en geen souvereine. „Er is geen grond voor de toelating van een dergelijke politieke figuur in de vergadering". Kolonel Hodgson (Australië) cïïende daarop een resolutie in, waarin ver klaard wordt, dat de Veiligheidsraad met bezorgdheid nota heeft genomen van. de in gang zijnde vijandelijkheden tussen de gewapende macht van Neder land en van de. Republiek en, vaststel lend, dat volgens het charter van de V. N. deze vijandelijkheden een inbreuk op de vrede betekenen, een beroep doet op de twee regeringen om le. de vijandelijkheden onmiddellijk tc staken; 2e. haar geschil op te lossen door arbitrage, in overeenstemming met art. 17 van het accoord van Ling- gadjati. Dit is een van de meest dringende .problemen, welke door de Veiligheids raad behandeld zijn, zo zeide Hodgson. „Wij lopen in geen enkel opzicht op de feiten vooruit. Wij beschuldigen niemand. Wij verzoeken alleen om sta king van de vijandelijkheden, opdat door onafhankelijke arbitrage kan wor den beslist over de geldigheid der stand punten en opdat verdere vemietïgin; van mensenlevens en bezittingen worden vermeden". Hodgson was van mening, dat met deze „testcase" de reputatie van de Veiligheidsraad staat of valt, De voorzitter stelde vast, dat de Raad de Australische resolutie onmiddellijk zou behandelen en wel voordat een be slissing zou worden genomen over to-e lating van een Indonesisch vertegen woordiger. Hij deed een beroep op de Raad hierover onmiddellijk tot een be slissing 'te komen. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Herschel Johnson, stelde voor, dat de Raad een vertegenwoordiger van „de z.g. Republiek" zou toelaten ten einde overleg te plegen en de discussie over diens wettelijke positie tot later uit te kan „Indien er construotieve pogingen wor den gedaan, dan zouden ten minste de gijzelaars moeten worden bevrijd. Tegen einde Juni werden er nog 700 Europese gijzelaars gevangen gehouden en onge veer tienduizend anderen". Van Kleffens verklaarde voorts, dat het voornaamste kenmerk der Republiek haar gebrek aan gezag was. „In de on derhandelingen met de Nederlandse re gering werden de Republikeinse verte genwoordigers dikwijls gedesavoueerd, terwijl ongeregelde gewapende benden de bevolking bleven terroriseren. Het goedwillende volk van Java en Sumatra kan niet langer worden overgelaten aan een tyrannieke regering, die als altijd een totalitair karakter draagt. Onze eni ge zorg is, dat er een einde komt aan anarchie en chaos, opdat de gewone man in vrede kan leven. Wij voeren geen oorlog tegen de Republiek, doch wij kunnen niet voortgaan met een re gering, welke niet gehoorzaamd wordt, welke over het algemeen ontwijkend re ageert en n-iet wil samenwerken. Dit is geen herstel van de koloniale verhou ding. Wij wensen samen met de Indo nesiërs deelgenoten be zijn. Mr. Van Kleffens bestreed, dat de Veiligheidsraad enige competentie be zat om deze aangelegenheid te behan delen, daar deze binnen de binnenland se zeggenschap van Nederland viel. Hij vroeg bovendien, welke aanwijzingen er bestonden, dat de huidige actie in In donesië een gevaar voor de vrede bete kende. „Dit betekent niet, dat wij niet ver langend zijn zo spoedig mogelijk op basis van Linggadjati met de Repu bliek tot overeenstemming te komen. Wij nemen aan, dat zeer binnenkort de omstandigheden op Java en Su matra dank zij onze actie zodanig zullen zijn, dat de besprekingen met de Republikeinse regering hervat kunnen worden". stellen. De Franse afgevaardigde Alexandre Parodi stemde er meer in, dat de kwes tie dringend was, doch was van me ning, dot het uiterst gevaarlijk zou zijn de Australische resolutie aan. be nemen zonder dat de kwestie zelf was bespro ken. Mr. Van Kleffens beschuldigde de Republiek van de „verderfelijke prac- tijk nog steeds gijzelaars vast te hou den" en zeide, dat hij aan de Indi sche regering om documenten betref fende „meer dan duizend schendingen van het bestand, dat in Maart j.l. met de Republiek gesloten was" verzocht had ter voorlegging aan de. Veilig heidsraad. Er was, aldus mr. Van Kleffens, bijna geen spoor te vinden van wezenlijke medewerking van de Republiek op basis van Linggadjati. „Er is alleen sprake geweest van be loften, ontkenningen, uitvluchten en woorden doch niet van daden". HOGERE TEMPERATUREN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Op enkele plaatsen ochtendmist. Ove rigens zonnig weer met hogere tempe raturen. In het Noorden van het land weinig wind. In het overige gedeelte aanvankelijk zwakke later matige wind uit Oostelijke richlngen. 2 AUGUSTUS. Zon op: 5,01 uur: onder: 20,30 uur. Maan op: 21,19 uur; onder: 4,4ö uur (V.M.). Hoogwater te Katwijk te 4,29 en 16,44 uur. DAKOTA BEVOND ZICH BUITEN DE ROUTE. Volgens officiële rapporten, welke bij het Britse Ministerie van Buit. Zaken zjjn binnengekomen, bevond zich de Dakota, welke door Nederlandse jagers werd neergeschoten (dit is, gelijk be kend, inmiddels door de piloten tegen gesproken) bulten de route, welke krachtens de Chicago Air Convention was voorgeschreven. De piloot van de Dakota was van te voren gewaarschuwd, datr hfj bij afwijking van de vastgestel de route de kans 'liep te worden bescho ten. Ook is thans officieel vastgesteld, dat de Dakota niet onder de bescher ming van het Rode Kruis vloog en dat het toestel ook geen kentekenen droeg van dien aard. Het besluit tot de vlucht was op eigen risico genomen. OOK EGYPTE WIL BEMIDDELEN. Egypte is bereid stappen te onderne men ten einde een rechtvaardige en vriendschappelijke regeling tussen de Nederlanders en de Indonesiërs te be werkstelligen, zo heeft de Egyptische wnd. minister van Buitenlandse Zaken, Ibrahim Dissouki Abaza Pasja, tegeno ver de Ned. gezant te Cairo, W. C. graaf van Rechteren Limburg, ver klaard. Het laatste schip met Engels oorlogsmateriaal. Engeland heeft de levering van oor logsmateriaal, bestemd voor lading in het Ned. vrachtschip „Saparoea" in de haven van Southampton, thans stop gezet, aldus deelt het Foreign Office mede. Alleen een hoeveelheid militaire goe deren, die reeds vóór Bevins verklaring over stopzetting der leveranties aan de Ned. militaire autoriteiten was overge dragen, moet nog worden geladen. Dan zal de „Saparoea" het laatste schip zijn, dat met oorlogsmateriaal voor de Nederlandse regering een Britse haven zal verlaten, zolang de gevechten in Indonesië duren. „Wanneer eenmaal de orde is her steld, zullen wjj ons gelukkig prijzen deze besprekingen onmiddellijk te openen. Indien de helpende hand van een bevriende mogendheid, bijv. de Ver. Staten, van nut kan zijn, dan zullen wij deze gaarne aannemen". Van Kleffens kondigde aan, dat de Ned. regering een aantal vreemde re geringsvertegenwoordigers zou uitno digen om een bezoek aan het v.m. Ned.-Indië te brengen en verslag over hun bevindingen uit te brengen. De heer Van Kleffens besloot met te zeggen, dat Nederland zijn best dcet een nieuwe maatschappij in de vroegere ko loniën op te bouwen en waarsohuwde „Indien onze eerlijke en constructieve poging hiertoe wordt belemmerd, dan zal de verantwoordelijkheid voor een mislukking in deze gebieden bij u ^g- gen". De vergaderingwerd tot heden ver daagd. Belangwekkende uiteenzetting van ministez Nehez. (Van een speciale correspondent) Voor een aantal vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers heeft minister Neher Woensdagavond in het arbeiderslogeerkamp .De Haar" te Randwijk een uiteenzetting gegeven over arbeids- en materiaalproblemen bij de wederopbouw van ons land. Het aanvankelijk enthousiasme de bevrijding om de handen uit Het Nedezlandse Legezbezicht: Het Nederlandse legerberlcht van hedenmorgen luidt: De Nederlandse troepen hebben gisteren Banjoemas, 75 km- ten Z.O. van Tegal. en Poerwaredja, 22 km. ten Zuiden van Poerwoker- to, bezet en zijn vervolgens verder opgerukt. Verschillende bruggen over de ri vier Serajoe zijn bezet en een Re publikeinse tegenaanval op Tjibe- ber is afgeslagen. In samenwerking met de Kon. Marine heeft de Ne derlandse luchtmacht Republikein se kustbatterijen op het eiland Noesa Kembangan buiten werking gesteld. Op Zuid-Sumatra hebben Repu blikeinse eenheden verschillende pogingen ondernomen tot infiltra tie rond Batoeradja, 15 km. ten Z.W. van Palembang. Op Noord-Sumatra vinden ten Westen van Medan opruimingsac ties plaats. Republikeinse aanval len op de bruggen over de rivier Soengel Wampoe en op Arnhemia zjjn afgeslagen. Sedert het begin der militaire ac ties zijn de Nederlandse verliezen: 57 doden, 124 gewonden en 15 ver misten. Toenemende druk op Tjilatjap Van landingen bij TjilaUap wordt officieel nog niet gewaagd. Doch Ane- ta meldt uit Batavia, dat de druk op Tjilatjap toeneemt. Volgens onbevestigde berichten, nldus Reuter, zijn de Nederlanders amphl- ble-operaties begonnen met steun van uit de lucht om Tjilatjap te bezetten. Betrouwbare berichten maken ook melding van landingsoperaties nabij de haven van Tjilatjap, waarbij gepoogd wordt de vernietiging van de daar aan wezige honderden tons rubber, sisal, kapok, suiker en thee te beletten. Poerwokerto zou volgens eveneens onbevestigde berichten door de Neder landers zijn bezet, terwijl ten Zuiden van deze stad luchtaanvallen zouden worden gedaan. Hieruit zou kunnen blij ken, dat de Nederlanders zich opmaken voor de strijd om de laatste haven van betekenis. PANDIT NEHROE ONTVANGT LAMPING. Pandit Nehroe heeft gisteren de nieuwbenoemde gezant te New Delhi mr. A. Lamping, ontvangen en de jongste ontwikkelingen in Indonesië met hem besproken. mouwen te steken moest wel in korte tijd omslaan, aldus minister Neher, omdat er materialen nóch woonruimte voor de duizendén arbeiders voldoen- aanwezig waren. Ook omdat in die dagen hel geld betrekkelijk ruim was, verminderde de animo om in de ge troffen gebieden te werken snel, tot dat inmiddels talrijke werkkampen gereed waren gekomen en de aanvan kelijke tegenzin in het kampleven was overwonnen. NIEUWE STAGNATIE: GE BREK AAN OPDRACHTEN! 'Al spoedig bleek, dat er zich nieuwe moeilijkheden voordeden, nadat de ma- terialenpositie was verbeterd. Er waren geen opdrachten genoeg. De eerste noodwoningen immers wa ren alle nagenoeg gereed gekomen, doch de definitieve bouw werd vertraagd door het nog niet gereed zijn van de stede- bouwkundige herstelplannen. Nadat in de materialenpositie verbe tering was getreden heeft de minister bepaald, dat de gemeenten in de getrof fen gebieden het recht hebben om het toegeschreven bouwvolumen tot een be paald maximum te overschrijden. In plaats van materiaalgebrek rees er nu weer de moeilijkheid van een gebrek aan arbeiders. Bovendien werd er te veel aandacht door de werkgevers ge schonken aan onderhoudswerken en ver andering en uitbreiding van bestaande panden; vele millioenen en duizenden arbeiders werden hiervoor misbruikt, WONINGTOESTAND WORDT NÓG ONGUNSTIGER. Daarom werd besloten om aan alle gemeentebésturen medewerking te vra gen, om gedurende de komende drie maanden alle onderhoudswerken te ver bieden, terwijl gelast is alle zwart op getrokken bouwwerken onherroepelijk af te breken. Slechts nieuwbouw blijft toe. gestaan en dient met alle middelen te worden bevorderd De minister zeide ten slotte er van overtuigd tc zijn, dat de woningtoe stand in ons land ondanks alle nieuw bouw nog ongunstiger zal worden. Ge zinsvorming en bevolkingsaanwas im. mers zjjn groter dan de tot stand ge komen 'nieuwe woonruimte. Grote beperkingen In politieke kringen te Londen wordt gesproken over een besparing van ze ventig millioen pond sterling in zes maanden tüds, welke men zou willen be reiken door onmiddellijke besprekingen van invoeren als een van de middelen om de economische crisis in Groot-Brit- taniiië te bezweren. Verder sprak men over nog meer be perkingen met ingang van October aan staande, wanneer de toestand niet voor die tijd verbeterd zou zijn, Groot-Brittannië voert maandelijks voor ongeveer honderdvijftig millioen pond sterling in. Tegen een uitvoer ad drie-en-negentig millioen pond.. Het grootste gedeelte van het deficit wordt aangevuld uit de Amerikaanse lening. Attlee Bevin, Morrison, Dalton en Stafford Cripps zijn nog steeds doende met't uitwerken van een crisis-program, waarover Attlee komende week in het parlement mededeling zal doen en dat grote versobering voor het gehele Brit se volk zal betekenen. Andere maatre gelen welke verwacht worden zijn: 1) Verkleining van het tekort aan buiten landse valuta zonder Amerikaanse hulp of resultaat van het plan-Marshall af te wachten. 2) Beperkingen toe te pas sen zowel op voedingsmiddelen en grond stoffen als de gewapende machten. 3) Verlaging van het voor vacanties in het buitenland beschikbaar te stellen be drag van 75 pond per jaar tot 50 pond per jaar per hoofd, of tot nog minder. 4) Steenkool en grondstoffen aan bin nenlandse consumptie te onttrekken ten behoeve van de export. Men verwacht geen beperking op de invoer van tabak en films. De kwestie van de dollar-uitgaven voor de bezetting van Duitsland is nog in behandeling. De beperkingen op de in voer van tabak zijn. aldus Reuters cor respondent voor het ogenblik tot het uiterste gegaan. De import van films zal waarschijnlijk niet besnoeid worden in verband met de overeenkomst, volgens welke men van Amerikaanse firma's ver wacht, dat zij 'n aanzienlijk gedeelte van hun dollar-tegoeden in Groot-Brittannië zullen besteden. De verwachte beperkingen op de ge wapende macht zullen waarschijnlijk de vorm aannemen van versnelde demobili satie. Dit zon vooral van toepassing zijn op Centraal Europa, waar de Britse troe pen in Oostenrijk en Venezia Julia gro te dollar-bedragen consumeren. De laat ste Britse troepen in Griekenland zullen zeker snel gerepatrieerd worden. Voorts verwacht men maatregelen om de bij het Suez-kanaal opgehoopte repatrië rende troepen spoedig thuis te krijgen. BINNENLAND. De heer P. A Wansink, sinds 1 Sept 1946 als hoofdredacteur aai Aneta ver-1 bonden, zal zijn taak als zodanig neer- i leggen en te Makassai als hoofetambte- I naar worden verbonden aan het Ministe rie van Voorlichting van Oost-Indonesië, waar hij wordt belast met de leiding van de afd. Journalistieke productie. Voor het eerst na de bezetting zijn gisterochtend enkele Franse oorlogsbo dems, twee Franse torpedojagers, irLe Bas que" en „l'Alcyon", benevens een hydro grafisch opnamevaartuig de „Beautemps Beaupree", de Amsterdamse haven bin nengelopen voor een bezoek aan de Ne derlandse hoofdstad als gast van de Kon. Ned. Marine. In het dorpje Varlk geraakte de 23- jarige mej, K. m brand bij het gebruik van een petroleumtoestel. ZIJ ls spoedig aan de bekomen brandwonden overleden. De ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Econ. Za ken hebben opnieuw de prijzen vastge steld van klein© eetwaren voor gebruik ter plaatse. Deze nieuwe prijsregeling treedt in werking op 7 Augustus a.s. Vannacht is by het grensdorpje Overdinkel door kommiezen de 53-Jarige vluchtende smokkelaar J. E uit Overdin kel. dodelijk getroffen na het lossen van waarschuwingsschoten. Een andere smok kelaar wist m de duisternis te ont komen. De Kon. Marine heeft onmiddellijk na het ongeval van de „Sunetta" een onderzoek naar de oorzaak Ingesteld. Mij. nenvegers zijn op het ogenblik bezig ae buitenhaven va-n Hoek van Holland te vegen. De tentoonstelling „Zeemacht" in ae Haagse Dierentuin heeft gedurende de afgelopen dagen reeds ruim '10.000' be zoekers gehad, hetgeen inhoudt, dat 2 gelukkigen zullen profiteren van een gratis rondvlucht boven Den Haag met een toestel van Frits Diepen vliegtuigen. Het gemeentebestuur van Hilversum I heeft de bouw van 102 woningen, w.o. winkelhuizen en flatwoningen, welke achter de Kamerllngh On nes weg zullen verrijzen, opgedragen aan de aannemer A-A. Dykhuls te Hilversum voor de som van f. 978.540. Ter gelegenheid van de openstelling van het vliegveled Twenthe voor het pu bliek zal daar op Zaterdag 2 Augustus een vllegtournooi worden gehouden, waar aan behalve door bekende Nederlandse pi. loten, zal worden deelgenomen door de nationale luchtvaartscnool, de Rijks luchtvaartschool en de Ned. Luchtstrijd krachten. Ook de marine-vliegdlenst zal demonstreren. BUITENLAND. Het huwelijk tussen Prinses Eliza beth en luitenant Philip Mountbatten zal plaats hebben op Donderdag 20 November as. om half twaalf. De Export-import Bank heeft toe stemming gegeven tot het verlenen van creddeten tot een totaal bedrag van 13.000,000 dollar aan Oostenrijk voor het financieren van de impori van noodza- keiyke grondstoffen en uitrustingen voor bepaalde bedryfstakken. De president van het Internationale Hof van Justitie te '6-Gravenhage heeft de datum voor 't indienen van de Britse meniorle over het incident in het Korfoe. kanaal op 1 October a.s. vastgesteld en de datum voor de Albanese tegen-memorie op 10 December Daar de sterrenwichelaars de ochtend van de 15de Augustus tot ongunstig tijd stip hebben verklaard, zal de nieuwe re gering van het dominion „De Unie van voor-Indië" worden beëedigd te één mi nuut na middernacht in de nacht van 14 en 15 Augustus. De formele over dracht van de macht a<*n de Unie zal echter in de loop van de ochtend van de 15de geschieden, Sir John Boyd Orr, de directeur-ge neraal van de landbouw, en voedselorga- nisatle der V. N. waarschuwde, dat net ernstige weréldtekort aan voedsel nog minstens twee Jaar zal aanhouden wan neer geen maatregelen worden genomen om de door de oorlog getroffen landen voor de oogst 1948 te voorzien met land. bouwwerktulgen. De bekende Abessijnse generaal Ras Koeksa, de schoonzoon van keizer Hallle Selassie, is veroordeeld tot de dood door de strop of de kogel. Hfj was beschul. digd van verraderlijke samenwerking met de Italianen. Alle eigendommen, die Ras Koeksa van de keizer ontvangen had, zul_ len verbeurd verklaard worden. Het parlement van Noord Rijnland. Westfalen heeft met eenheid van stem men een resolutie aangenomen, waarin het Britse militaire bestuur verzocht wordt de ontmanteling der industrie op te schorten, totdat een nieuw plan voor de Duitse industrie bekend gemaakt zal zijn. Vier personen werden gedood en 20 ernstig gewond, toen gisteravend te Pa- rys een autobus met 40 passagiers van een brug over de Seint stortte. Het Belgische dagblad „La Clté Nou. veile" kondigde in haar uitgave van gis teren aan, dat het niet meer zal ver- 6Chynen als gevolg van de moeilijke tijds omstandigheden. In verband hiermede deed. de mi nister een hartstochtelijk beroep op allen, die direct of indirect bfj de wederopbouw betrokken zijn, om de handen ineen te slaan. De minister verklaarde verder nog, dat de oude vormen en methoden in de wo ningbouw gedeeltelijk zullen moeten verdwijnen. In de grote steden zal hoog bouw nodig blijven. Of hét echter tot Corbusier-vorme.n zal komen, blijft af hankelijk van verschillende nog onze kere factoren. Na afloop van deze uiteenzetting werd gevraagd, of het mogelijk was om ge schoolde arbeidskrachten te betrekken, uit de Displaced Persons kampen in Duitsland en Italië, waarop de minister antwoordde, dat dit mogelijk ls en dat er gestreefd zal worden naar de aan trekking van Tsjechen, Balten en Polen. Ten aanzien van de vraag of voor de afgraving van de St. Pietersberg ten be hoeve van de cementindustrie nog maat regelen zullen worden getroffen, deelde de minister mede, dat de economische omstandigheden zullen bepalen of de St. Pieter al of niet verdwijnen zal. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de geheel verwoeste percelen niet binnen tien Jaar zullen zijn herbouwd. ENGELAND ZET UITWISSELING JEUGDIGE VACANTIEGANGERS STOP. Wegens gevaar voor kinderverlamming. De „World Friendship Association" te Londen heeft de uitwisseling van kin deren uit Engeland tegen kinderen van het vasteland voor het doorbrengen van de vacanties in het buitenland tijdelijk stop gezet wegens het gevaar van kin derverlamming, welke ziekte in Groot- Brittannië is uitgebroken. Ruim 200 Engelse kinderen, die dezer dagen in België aankwamen, moesten op aanwijzing van de Belgische gezond heidsdienst onmiddellijk naar Engeland terug. Alleen de ongeveer 500 Nederlandse kinderen, die vandaag in Engeland: moeten arriveren, zullen nog gehuisvest worden (voor de 225. die gisteren zijn aangekomen, is reeds gezorgd). De Brit se Minister van Gezondheid, Bevan, heeft verklaard, dat de kinderverlam ming in Groot-Brittannië niet epide misch is. Ook in Zeeland dreigt het spaak te lopen met de onderbrenging van bui tenlandse jongelui, die onder auspiciën van de W.F.A. een bezoek aan ons land brengen. Dinsdagavond v/as er in Goes gelegenheid zich op te geven voor het verlenen van gastvrijheid gedurende 14 dagen aan een of meer van de 54 Deen se meisjes en jongens, die Maandag a s, in Goes zullen arriveren. De WP.A. kreeg slechte zes aanbiedingen. Bij het vertrek van de „P.et Hem uit Leeuwarden voor de vacantietocht van het Prinselijk Gezin door Friesland. Prinses Juliana met Prinses Marijke op de arm, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Margriet kijken belangstellend naar de grote menigte, die het Prinselijk Gezin uit- leide deed. (Foto ANP-v. d. W.) Aneta's bijzondere correspondent te Malang meldt nog. dat Malang waarvan de bezetting thans ook in het Ned. Legerbericht is gepubliceerd een woestenij is. Vele publieke ge bouwen, fabrieken, het klooster de bioscoop en de sociëteit zijn opgebla zen of verbrand. Reeds dagen geleden waren de winkelstraten leeggeplun derd. De stad is uitgestorven. Om halfnegen bereikten de eerste Nederlandse troepenafdelingen de stra ten van de stad, nadat zij wegens ver nieling van bruggen voorbij Singosari en ondermijning van de wegen moeilijk vooruitkwamen. Het raadhuis en het postkantoor zijn door bommen geschon den. De winkelruiten in de hopfdwin- kelstraat zijn vernield; de Uitetalwaren zijn door een strijdorganisatie gestolen. De bevolking van meer dan 100.000 zie len was gevlucht. De achtergeblevenen waren v.n Chinezen Europeanen en Arabieren. Nederlandse patrouilles gaan thans rond voor het uitvoeren van zuiverings acties. NIEUWE BESTUURSVERHOUDINGEN OP ZUID-CELEBES. Men verwacht, aldus meldt Aneta uit Makassar dat binnenkort alle vroegere rechtstreeks bestuurde gebieden in Zuid- Celebes. met uitzondering van ae afd. Makassar, georganiseerd zullen worden als zelfbesturende landschappen. Daar na zou een zelfbesturende daerah in Zuid-Celebes worden gevormd. Hiermede zal dan een belangrijke stap gedaan worden in de richting van de aanpassing van de bestuursinrichting aan de nieuwe vot-hnudlngen en de de mocratisering.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1