Diverse wetsontwerpen aangenomen Stille bondgenoten, ongezien gekomen, ongezien gegaan Een man als jij Radi o-programma DOLLE DINSDAG OP TJIBADAK (Speciale correspondentie uit Batavia). .,Hct lykt wel Dolle Dinsdag", zegt een van de mannen van de stootgroep van kapitein Pcra uit Leiden van het Irene Regiment, die op Dinsdag 22 Juli in Tjibadak binnentrekt en daar de T.R-I. en aanverwanten benden met pak en z?k gevlogen vindt. Dolle Dinsdag voor Tjibadak is echter nog tragischer dan die andere Dolle Dins dag nu al zo lang geleden in Holland. Tegen de avond bereikte de vermoeide stoottroep Paroeng Koeda. Een nach telijke actie was ongewenst en in Pa roeng Koeda werd dus voor één nacht kwartier gemaakt. Die éne nacht even wel heeft Tjibadak veel gekost. In de eerste uren "an de avond kwam al het bericht, dat nu toch eindelijk de Neder landse troepen nabij waren, en alles wachtte ademloos of zij nog in het donker zouden doorstoten naar Tjiba dak. Die doorstoot kwam niet, en zo kreeg de T.R.I. haar kans. De volgende morgen om acht uur werden alle bewo ners in hun huizëi gejaagd. Wie zich buiten vertoonde werd neergeschoten. Daarna werden de huizen en winkels van Chinezen in brand gestoken, op slagplaatsen in lichter laaie gezet en de grote spoorbrug vlak achter het plaatsje ondermijnd, Huizen, twee en rubber brandden laaiend, maar dc T-R.I. dyna- miteurs verstonden hun vak maar ma tig, en na twee uur vergeefs pogen moesten zij de brug intact achterlaten voor de naderende Nederlandse solda ten. Die vonden een zwarte rookwolk bo ven Tjibadak en géén vijand, zelfs geen eenzame sluipschutter meer om weer stand te bieden. Leeg eerst de straten, daarna zich vullend met de Chinese be volking. die ondanks de vernietiging van hun eigendommen een dankbare glimlach en onmiddellijke hulp over had voor de Hollanders. Wat later begon ook de Soendanese bevolking langzaam aan terug te keren, en toen het bataljon, dat de stootgroep was gevolgd, Tjibadak binnen rukte, was het leven al weer bezig aan eigen herstel. Maar de stootgroep kan daarop niet wachten en tegen het eind van de mid dag trekt hij opnieuw "erder naar het Zuiden, naar het uiteindelijke doel. de centrale van Oebroeg aan de weg naar de Wijnkoopsbaai, die een groot deel van West Java van stroom voorziet. Het land is verlaten, maar huizen en fabrie ken langs de vfeg branden nog, IK BEN BANG! In een verwilderde rubbertuin staan ergens een paar huisjes langs de kant. Een oude man op de voorgalerij- Ik vraag hem in het Maleis of de T.R.I, nog in de buurt is. Hij beeft over het hele lichaam van angst en antwoordt mij in voortreffelijk Ne derlands: „TJ moet doorlopen, meneer. Ik ben Menadonees. Ik ben bang. U moet het zelf maar te weten komen. Ik ben bangJa, bang, maar al leen voor de T.R-I., die hem, mochten zij terugkeren en verdenken van zelfs maar enkele met blanda's gewisselde woorden, zonder vorm van proces zouden afmaken. „Ik ben bang Dat is het wat het hele land schijnt te zuchten. Maarniet iedereen is bang in dit land! Maandag te nul uur zijn uit Buiten zorg gewapende Soendanezen weggeslo pen het republikeinse gebied in. Een klein groepje vermetele kerels met hun wapens verborgen onder hun baadje. Zij zijn verdwenen in het donkere land, maar niet voorgoed. Vele tientallen kilo meters verder zijn zU even raadselach tig weer opgedoken uit het beschermend groen. Dat was bij de centrale Oebroeg, die bezet was en gereed om vernield te worden door de T.R.I V/at. precies ge beurd is, is nu nog niet bekend, maar een verkenningsvliegtuig heeft Dinsdag morgen wuivende Indonesiërs op het emplacement van de centrale gesigna leerd, en toen tegen het eind van de middag de gemotoriseerde verkennings eenheid uit Tjandoer Oebroeng bereikte, was de centrale verlaten maar intact. Springstoffen, contacten, alles was ver dwenen en ergens boven hing een heel klein rood-wlt-blauw vlaggetje. Van de dappere Pasoendan-mannen was geen spoor te bekennen. Eerst een dag later kwamen zij een voor een in hun kwar tieren binnendruppelen. Zij hadden het raadzaam gevonden niet door de blan da-soldaten voor T.R.I. te worden aan gezien en waren als schaduwen verdwe nen in het groene land. Zij konden nu wel weer naar huls. want hun taak was immers toch gedaan. Zo komt het, dat. noch de verkenners uit Tjandjoer, noch de uitgeputte stoot-- gi oep Pera de ware redders van de cen trale zijn, maar onze stille bondgenoten, ongezien gekomen en gegaan om hun deel te doen aan het werk. Brand in Parijse vrouwengevangenis 22 SLACHTOFFERS. In de vrouwengevangenis te Tourelles bij Parijs is brand uitgebroken. Hoewel brandweerwagens uit alle delen van de stad spoedig ter plaatse waren, kon niet worden voorkomen, dat een aantal vrouwen door het vuur werd Ingesloten. In een slaapzaal heeft men 21 verkool de lijken gevonden. Voorts is een naar het ziekenhuis vervoerde gevangene later aldaar overleden. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is in een werkplaats, waar zich celluloid bevond. Door de sterke wind breidde hij zich snel uit. EERSTE KAMER: Ook wijziging Dienstplicht (Van onze parlementaire medewerker). Met 35 tegen 4 st. werd het wetsont werp aangenomen tot wijziging van de schadeloosstelling en het pensioen der Tweede-Kamerleden. Min. ster Lieftinck beantwoord*, de cprekeis van Dinsdagavond over de Benelux Douane-overeenkomst. Hy wees er op, dat men in België wel degelijk optreedt tegen te grote uitbreiding van de industrie. In verband met de af schaffing van de subsidies op de eerste middelen van levensonderhoud bij onze Zuiderburen zal spr. de ontwikkeling nauwlettend volgen; want dit zou van invloed kunnen wezen op onze levens standaard. Nadat ook nog minister v. Boetzelaer enige vragen had beant woord, werd het wetsontwerp z.hst. aangenomen. Ditzelfde geschiedde met de wijzigingen in de begrotingen van het Staatsmuntbedrijf over de jaren 1946 en 1947 en de Wijziging der Ziekte en Invaliditeitswetten. Minister Lieftinck deed vele medede lingen over de geldzuivering. Het wetsontwerp Plaatsing van min- der-valide arbeidskrachten vond in stemming en werd z.h-st. aangenomen, 's Avonds kwam het Welvaartsfonds Suriname aan de beurt- Natuurlijk kwamen de leden der par lementaire commissie aan het woord, die onlangs de West bezochten; hetgeen duidelijk uit hun gefundeerde opmer kingen sprak. Minister Lieftinck, die zfjn ambtgenoot Jonkman verving, vol tooide zijn langdurig en bezig verblijf in het Hogerhuis met een vlotte ver dediging van het ontwerp, dat z.h.st. werd aanvaard. Het wetsontwerp Wijziging Dienst plichtwet, tegen welke plaatsing op de agenda de communistische fractieleider zich Dinsdag heftig had verzet, kwam nu aan de orde. En de eerste, die er over het woord voerde, wasde heer Koejemans. Hij ging de wetgeving te lijf ten aanzien van het zenden buiten Europa van onze troepen te velde. Uit naam van de ouders, de bruiden en gaden onzer jongens In Indië, uit naam van onze broeders van de republiek, uit naam van eer en recht zal mijn fractie tegen dit wetsontwerp stemmen, besloot spr. De heer v. Voorst tot Voorst (Kath.) wil de vorige spreker niet volgen en zich beperken tot een motivering der Kath. houding. Wij zien het ontwerp als de regularisering van de bestaande toe stand. Het heeft geen zin en is inopper- t-uun, op dit moment te treden in de mérites van de uitzending onzer troepen naar Indië De heer Donkersloot (Arbeid) sluit zich hierbij aan. Het ontwerp brengt onze gedachten zeer dicht bij het be treurenswaardig conflict in Indië. Doch nu is het niet het moment en de plaats om dit te bespreken. Wel stipt spr. enige ondergeschikte punten aan, als de tijd, die onze jongens in Indië verblijven. Ook zou de heer Donkersloot geestelijke verzorging uit humanistische kring ge geven willen zien aan hen onder onze jongens, die geen hulp van veldprediker of aalmoezenier wensen. Spr. en zijn fractie staan achter het voorstel Zij vertrouwen op het beleid der regering in Indië. Al wil hij hiermede geen ge- qualificeerd oordeel geven over die po litiek, waar en wanneer ook. De heer v. Santen (Comm.) zette ver volgens de aanval op de P. v. d. A. voort. Samenwerking op Kunst stoffen gebied TUSSEN NEDERLAND, BELGIË EN ENGELAND. Het kunststoffeninstituut T.N.O. te Delft, de kunststoffcncommlssie T.I. van het Technologisch Instituut te Antwerpen en het British Institute of Plastics Technology te Londen hebben te Delft een overeenkomst gesloten betreffende voorlichting en opleiding op het gebied van kunststoffen. Bij deze overeenkomst is o.m. be paald, dat het B.IP.T. te Londen schrif telijke cursussen organiseert voor oplei ding tot technische en theoretische be kwaamheid op het gebied van kunst stoffen. Naast de schriftelijke cursus zullen tentoonstellingen, voordrachten en practische demonstraties worden geor ganiseerd, films worden vertoond en verder -alles worden ondernomen wat nodig is om de deelnemers individueel voldoende inzicht, te verschaffen in de waarde van de kunststoffen als grond stof en hulpstof. Het contract, beoogt coördinatie op het gebied der opleiding en voorlichting. „VOLENDAM" MET TROEPEN VERTROKKEN. Gistermiddag is de „Volendam" met troepen aan boord naar Indië vertrok ken. Van de zijde van de Legervoorlich- tingsdienst vernamen wij, dat, men ter gelegenheid van het vertrek van de „Volendam" van bepaalde zijde wel heeft getracht een staking uit te lokken, doch dat men daarin niet Is Richtprijs voor slachtvarkens. REGELING VOOR HET GEHELE LAND. Ingevolge besluit, van het bestuur van het Bedrijfschap voor vee en vlees, wordt met ingang van Maandag a.s- een voor het gehele land geldende richtprijs voor slachtvarkens ingesteld van f 1.85 per kg. geslacht gewicht. Als gevolg van dit besluit vervalt de regeling van maxi mumprijzen van f. 1.87 f. 1-93 en f.2. per kg, geslacht gewicht, afhankelijk van de zóne, waarin de overnemer is ge vestigd. PLANTEN MET KLUIT NAAR FRANKRIJK. Thans 41 soorten. Als resultaat van te Parijs gehouden besprekingen tussen de Nederlandse en Franse Instanties op boomkwekerij gebied ter aanvulling van 't tussen beide lan den bestaande handelsverdrag, is de uit voer van Nederland naar Frankrijk van planten met kluit uitgebreid met een zestal soorten, zodat thans 41 soorten planten met kluit naar Frankrijk kun nen worden geëxporteerd. Van de planten zonder kluit kunnen alle soorten in Frankrijk worden inge voerd met dien verstande, dat het in- voerbedrag voor bos- en haagplantsoen, ligustrum en hortensia een totaal be drag van frs- 100.000 niet mag over schrijden. Rozenstruiken mogen in Frankrijk worden ingevoerd uitsluitend door die Franse kwekers, die ze zelf opplanten voor de snij. Bovendien worden de soor ten der in te voeren rozenstruiken uit sluitend door Frankrijk vastgesteld. Jaarlijks 1.700.000 ton goederen via Ned. en Belgische havens. Door een hooggeplaatst regerings functionaris te Washington werd gis teren medegedeeld, dat naar raming 1.700.000 ton goederen jaarlijks via de havens van Nederland en België naar Duitsland zullen worden vervoerd als resultaat van de overeenkomst, waar toe door vertegenwoordigers van dc Britse en Amerikaanse bezettingszones en van Nederland en België het ini tiatief is genomen. Naar hij ze-ide zal genoemde hoeveel heid bestaan uit goederen, bestemd voor de bezettingszones. Nadere bijzonderheden zijn nog niet beschikbaar Niettemin stemt het tot voldoening, dat zulk een belangrijke vooruitgang is bereikt wat betreft het herstel van het normale transportwezen In Europa. Het feit, dat deze onderhandelingen met succes zijn beëindigd, wijst voorts op het verlangen om Nederland en België weer deel te laten nemen aan het goederen vervoer naar Duitsland, dat van zo vi taal belang is voor het economische le ven dezer landen. Tevens blijkt hieruit het besluit, om de Europese landen bij te staan zichzelf te helpeen". Prins Bemhard hartelijk begroet te Heerenveen. Ook Heerenveen heeft Prins Bern- hard een grootse ontvangst bereid! De Prins bracht er o.a een bezoek aan het eeuwen oude gemeentehuis, nadat hij aan de rand van de stad was opgewacht, door een keur van „Tjon- gerruiters". Een aantal vooraanstaande persoonlijkheden gaf een uiteenzetting over landbouw,, nijverheid, geestelijke stemmingen en sociale en culturele vraagstukken over de ZO. hoek van Friesland, Ook bracht de Prins een be zoek aan de schaatsenfabriek Batavus en aan de traditionele kaatswedstrijden. VRIJWILLIGE OOGSTHULP WAS EEN SUCCES! Verdere aanmeldingen overbodig. Het Ministeri van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt mede, dat het aantal oogstvrijwilligers, dat zich heeft aangemeld voor de Wierin- germeer en Overijssel zo groot is ge weest, dat aan verdere aanmeldingen voorlopig geen behoefte meer bestaat. Met name de pootaardappeloogst in deze gebieden is volkomen verzekerd. Het ministerie dankt allen, die aan de oproepingen spontaan gevolg hebben gegeven. BELGIË IS EEN BESTE KLANT! Ned. sigaren vinden er gretig aftrek. In het jaar 1946 voerde België uit Nederland 15,428,682 sigaren in alsmere 67,380 kg. tabak. Hiermede is België de voornaamste afnemer van sigaren van ons land. Hierna volgt Tsjechoslowakije met 6,8 millioen sigaren. DE UNIFORMEN-SMOKKELZAAK VAN 1939. Twee spionnen gearresteerd. De afd. spionnage-onderzoek der Nederlanders; M, P. A. E. Latien en A. van Olst, wier namen nog bekend zijn uit de geruchtmakende uniformen- smokkelzaak van 1939. Zij zijn thans aangehouden wegens het verrichten van werkzaamheden, ten gunste van de Duitse spionnage en contra-spionnage- dienst, voor en tijdens de bezetting. EXTRA VRIJE DAGEN MOETEN INGEHAALD WORDEN. Werkgevers, die om bedrijfstechnische of andere redenen hun bedrijf willen sluiten op bepaalde dagen, bijv. op een plaatselijke feestdag of op een na een feestdag vallende Zaterdag, zullen in het algemeen deze dag als snipperdag in mindering op de vacantie moeten bren gen, aldus deelt het Ministerie van Sociale Zaken mede. Indien dit om bepaalde redenen niet mogelijk of wenselijk is, zal aan het College van Rijksbemiddelaars toestem ming moeten worden gevraagd. Het col lege zal deze toestemming in het alge meen slechts verlenen onder voorwaar de. dat de verzuimde uren worden in gehaald. Werkgevers zullen goed doen hiermede vroegtijdig rekening te hou den, ten einde de voor het inhalen be nodigde vergunning van de arbeids inspectie op tijd te kunnen aanvragen. Het inhalen dient bij voorkeur voor de vrije dag te geschieden. De vredesverdragen met de as-satellieten. VEROORZAKEN DE SOVJETS UITSTEL? Naar een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaart, heeft de Sovjet-regering Groot- Brittannië in een nota te- kennen ge geven, dat zy de ratificatie van de vre desverdragen met Italië, Roemenië. Hon_ garfje en Finland wenst uii te stellen, tot na het ogenblik, dat deze door de voormalige vijandelijke staten zelf zijn geratificeerd. In de nota wordt ook te kennen gegeven, dat Rusland in prin cipe geen bezwaar heeft tegen ratifica tie van de vijf verdragen. Deze Sovjet-Russische verklaring, die beschouwd moe4 worden als antwoord op de Britse pogingen, zo spoedig mo gelijk een datum vast. te stellen voor het van kracht worden van de reeds ge tekende vredesverdragen, zal volgens gezaghebbende kringen waarschijnlijk niet de goedkeuring van de Britse re gering wegdragen. In 1946 werd door de Grote Vier te New-York overeengekomen, dat het Italiaanse vredesverdrag van kracht zou worden wanneer het door Groot-Brit- tannlë, Frankrijk, de V, S. en de Sovjet unie zou zijn geratificeerd terwijl de verdragen met Hongarije. Roemenië en Bulgarije in werking zouden treden, wanneer zij door Groot-Brittannië, de V. S. en de Sovjet-Unie zouden zijn er kend en ten slotte zou het Finse ver drag va.n kracht, worden, zodra het door Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie zou zijn geratificeerd. Het doel van deze regeling was om <ie voorma lige vijandelijke staten te beletten de vredesverdragen niet te ratificeren of het van kracht, worden ervan uit te stellen. In ieder geval schijnt het argument, dat in de Sovjet-nota naar voren wordt gebracht door Engeland niet gegrond te worden geacht voor zovet het landen als Finland, die reeds het vredesverdrag geratificeerd heeft, betreft. Behalve dat het besluit der Sovjets de van kracht wording van de vredesverdragen uit stelt, wordt ook de internationale con ferentie over de toekomst van de vroe gere Italiaanse koloniën op de lange baan geschoven, daar de Sovjet-rege ring reeds eerder heeft medegedeeld, dat zij geen besprekingen over deze kwestie wilde beginnen, alvorens het Italiaanse verdrag van kracht is gewor den. Amerikaans en Brits protest bij Molotof INZAKE OVERNEMEN VAN DUITSE EN ITALIAANSE ACTIVA. In een nota aan de Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heb ben de V-S. geprotesteerd tegen het overnemen van Oostenrijkse en Ita liaanse activa in Hongarije, Bulgarije en Roemenië. In deze nota wordt verklaard, dat ieder overnemen van deze activa, welke is geschied voor het van kracht worden der vredesverdragen, slechts „voorlopig" is. De Amerikaanse regering is van me ning, dat de Oostenrijkse activa in deze landen niet als Duitse kunnen worden beschouwd, voordat er overeenstemming is bereikt over de definitie „Duitse activa" met betrekking tot Oostenrijkse bezittingen. Ook de Britse regering heeft aan de Sovjet-regering een nota doen toeko men, waarin zij verzoekt het overnemen van Duitse en Italiaanse activa in Hon garije te staken totdat de medeonderte kenaars van het vredesverdrag hebben kunnen vast stellen, dat de betrok ken activa Duitse en Italiaanse zijn. Onlangs is gemeld, dat de Sovjets meer dan 200 fabrieken en andere on dernemingen in Hongarije hebben over genomen. DE TERECHTSTELLING DER TWEE ONTVOERDE BRITSE SERGEANTS De Irgoen heeft een communiqué uit gegeven. waarin wordt medegedeeld dat de krijgsraad van de Irgoen de twee Britse sergeants op de volgende vier punten heeft schuldig verklaard: 1) Illegaal Palestina te zijn binnenge komen: 2) Britse splonen te zijn in burger gekleed; 3) leden te zijn van dc .Intelligence Service"; 4) In het bezit van wapens te zijn. „Het doodvonnis is voltrokken, doch niet uit wraak voor de terechtstelling van drie Joden op 29 Juli. Deze zal duur gewroken worden door een directe ac tie", aldus het communiqué, dat is on dertekend door de „opperbevelhebber van de Irgoen". Officieel wordt meegedeeld, dat men er na lang zoeken in geslaagd is de lijken van de twee Britse sergeanten te vinden in de nabijheid van Nathanya, FEUILLETON Romcm door Bettina Meyenberg. 34) Over de avondjurk was ik werkelijk blij; Mariana bleef mij haar edelmoe digheid zelfs nog na haar dood betonen. Toen ik de ritselende zijde ontvouwde was het alsof ik plotseling Gösta's stem hoorde: „Mijn vrouw moet er altijd cor rect uitzien, zelfs als ze alleen een maaltijd gebruikt". Deze opmerking, hoe absurd zij mij toen ook in de oren klonk had nu plotseling iets opwin dends voor me. Ik belde om mijn kamenier. „Karin, wil je deze jurk wat opstrijken? Ik zal haar aan het diner dragen. Wanneer is het diner klaar?" „Binnen een half uur, mevrouw". „Goed. Je zorgt wel dat het dan ge beurd is?" Karin verdween, de jurk voorzichtig voor zich uitdragend. Met een zucht van verlichting ontdeed ik me van het ge leende toilet, en nadat ik uitgebreid ge noten had van het bezit van een eigen badkamer, kwam Karin weer terug. Ze vleide de jurk over mijn schouders en hielp me de haakjes vastmaken. Een blik in de spiegel overtuigde me ervan dat ik mijn debuut op Juliënborg met een gerust, hart kon maken De gong klonk. Langzaam schreed ik de met tapijten belegde trap naar de hall af. Plotseling stokte mijn voet. Voor het grote venster stonden twee heren te praten die zich bij het lichte geritsel van mijn kleren hadden omge draaid en me nu tegemoet kwamen. „Hartelijk welkom op Juliënborg", zei de oudste van de twee. zichzelf en zijn metgezel voorstellend. Niettegenstaande mijn heimelijke boosheid op Gösta, die me op deze medebewoners niet had voorbe reid durf ik toch zeggen dat mijn hou ding volkomen onberispelijk was. Dr. Asbjörusen was de bibliothecaris, die, zoals ik later vernam, al tijdens de vorige eigenares van het kasteel hier woonde. Een krans van grijs, lichtgolvend haar omgaf zijn kale schedel. Zijn huid was geel als perkament, en spande zich bijna rimpelloos om zijn markant gezicht met een scherpe arendsneus. Erik Weihaven, zijn neef, verbleef slechts tijdelijk op Ju liënborg, als assistent bij een of ander wetenschappelijk onderzoek. De hemel weet waarom ik de waarheid van deze verklaring al van het begin af aan in twijfel trok. Misschien liet, ik me te veel beïnvloeden door het uiterlijk van deze jongeman, ik heb altijd een afkeer gehad van mooie mannen. En Erik Wei haven was een uitgesproken mooie man, van een decadente, bijna vrouwelijke schoonheid. Als een man die midden in het leven stond zag hij er niet uit, ik kon me hem eerder voorstellen als beroeps speler of als gigolo op de spiegelende dansvloer van een dure bar. Dank zij het. brillante conversatieta lent van dr- Asbjörusen verliep mijn eer ste maaltijd in Juliënborgs majestueuze eetzaal heel aangenaam. Ik was hele maal niet verlegen, zoals anders. Het be wustzijn dat ik er correct uitzag gaf me een gevoel van zekerheid en zelfvertrou wen, Dr Asbjörusen sprak er zijn vreug de over uit dat er voor Juliënborg nu eindelijk betere tijden zouden aanbre ken, Het kasteel was als het ware ge schapen voor een gelukkig gezinsleven. Gek genoeg was het kasteel, voor zover hij zich kon herinneren, steeds bewoond geweest door oude mensen, meestal zelfs zonderlingen. Ook mijn echtgenoot was trouwens al begonnen grillen te krijgen. Het vrij gezellen leven was niets voor hem en het was een geluk dat hij tijdig tot inkeer was gekomen. Het bericht van ons huwelijk was over al als een bom ingeslagen en had zelfs de belangstelling of beter gezegd de ver ontwaardiging over de misdaad, waar van hij'en Mariana het slachtoffer wa ren geworden op de achtergrond gescho ven. Niemand wst dat Gösta verloofd was; eerlijk gezegd kon hij zich deze ge heimzinnigheid ook niet goed verklaren. „We hadden nogal persoonlijke rede nen om onze verloving geheim te hou den. Gösta's verwonding leek echter aan- I vankelijk zo zwaar, dat hij stond op een overhaast huwelijk. Gelukkig gaat het nu weer veel beter, al zal hij nog een operatie moeten ondergaan". „Een operatie? Is de kogel dan nog niet gevonden?" Ik zweeg even. Er had iets van adem loze spanning in deze schijnbare toeval lige vraag gelegen. Gösta scheen de oude heer wel zeer na aan het hart te liggen. Ik stond net op het punt te ant woorden dat het slechts om een onge vaarlijke blindedarmoperatie ging, toen ik een zekere kwalijk verborgen angst in Erik Weihavens ogen ontdekte. Dit bracht mij er toe de vraag van zijn ooïn zonder verder commentaar te ontkennen, „We zullen ons best doen u de tijd op Juliënborg zo prettig mogelijk te ma ken" zei Weihaven, en liet een lange, onbeschaamde blik op mij rusten. „Ik ben hier niet gekomen om me te laten amuseren", antwoordde ik. quasi schertsend. „Ik heb plichten". (Wordt vervolgd) De vlieger Oehoe Z.Uil gespte Panda een pak op zijn rug en nam hem mee naar buiten „U draagt nu een klein model para chute!" legde 'hij uit. „Wanneer U nu valt, moet U aan deze knop trekken, zo dat het scherm zich opent. Er kan U dan niets gebeuren!" „Ikhik.... weet niet zekerof ik hik wel vliegenier wil worden!'' sprak Panda. „Ik geloof, dat ik., hik., het geen leuk vak vind! Mijn vader zoji het geloof ikhik.... niet goed vin den „Kijk!" zei Oehoe. „Ik maak nu dit touw onder Uw armen vast en trek U naar boven in deze mast. Let op!" Parwia werd snel naar boven gehesen en zag de aarde onder zich verdwijnen. Hij begreep niet goed, wat er verder zou gebeuren, maar toen hij boven was aan gekomen merkte hij (tot zijn ontzetting, dat de knoop, waarmee hij was vastge bonden los schoot. Hij tuimelde naar beneden. VOOR VRIJDAG 1 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) NORV 7.00. nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7 30: gewijde muziek; 7.45; woord voor de dag; 8,00; nieuws; 3.15: liederen; 8.30; opge wekte klanken; 9,00: Minneapolis Svmph, Orkest; 10,30: morgendienst o. 1. v. ds. W. v. d. Meulen; 11.00: bariton en. plano- 11.30: klanken van Hawaii; 11.45: E. Joyce' plano; 12.00; vioolsoll door F. Kreisïer;' 12.15; Holanda Sextet; 13.00: herdenking Stijkelgroep in St. Jacobskerk Den Haag; 14.30: ouverture „Egmont"; 14.40: fluit ear plano; 15.15; van alles wat; 16,00: declamatie; 16,20: Domstad Strijkkwartet; 17 00: pianoduo; 17.20; dlnermuztek; 17.45; All Round Sextet; 18.30: Ned. Strljdkr 19.00: nieuws; 19.15; het Evan gelie In esperanto; 19.30: geestelijke liede ren; 19.45: voor jonge middenstanders; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: NCRV-kwartet; 20.40: de geestelijke ver zorging van de mariniers; 2100: veelge vraagde platen; 21.30: Kurhausconcert Residentie Orkest; 22.30; nieuws; 22 45: a vond overdenk Ing23.00: populaire klan ken; 23.15: nabeschouwing van Euwe over zone schaaktournool; 23.2524.00: popu laire klanken. Hilversum II (415 M,) VAR.A 7 00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7 30: ontbijtmuziek; 8.00; nieuws; 8.15: socla- listenmars; 8 18: operaprogramma 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: lichte klanken; 9130: waterstanden; 9.35: Strijktrio; VPRO 10,00; morgenwijding door ds. J. Zuur deeg; VARA 10.20: ziekenbezoek; 10.45: sopraan en piano; 11.05: Philh. Orkest; 11.10; voordracht (The moon is down); 11.30: J. Jong, orgel; AVRO 12 00- Sky- masters; 12 30: sportagenda: 12.35: Pierre Palla, orgel: 13,00: nieuws;, 13.15; The Rhythm Club; 13.45* Balalaika Orkesten; 14.00: kookkunst; 14 20: Mozart concert: 15.10: ons volk en zijn didhters; 1530: middagconcert; VARA 16 00marsen en walsen: 16,30: voor de Jeugd; 17.00: een half uur koorzang; 17.30: muzikaal bab beltje; 18.00: nieuws; 18.15: de VARA feliciteert; 18.20: dr. J. v, d. Tempel 70 Jaar; 18.30: Metropole Orkest; 18 45: Novelty kwartet Sol Hoopil; 19.00: gram._ muziek: 19.15: film on democratisch socialisme; VPRO 19.30: het geloof van Israël: 19.50: Vrijz. Prot. nieuws; 20,00" nieuws: 20.05. „La Demoiselle Elüe" van Claude Defbussy; 20.30; lezing; VARA 21.00: verzoekprogramma; 2130: buiten lands weekoverzicht door drs. L de Jong; 21.45: amateurs; 22 15: swing and sweet; VPRO 22.40: avondwijding door ds H. A. Enklaar; VARA 23.00: nieuws; 23.15—1 24.00; Symphonlsch concert. I Labour-fractie achter Attlee ONWEER VERDREVEN. De parlementsfractie van de Britst Labourparty heeft gisteren haar „eens gezinde steun" gegeven aan de maatre gelen, door minister-president Attlee aangekondigd ter bestrijding van de economische crisis aldus heeft Maurice Webb de voorzitter van de party, ver klaard na een partij-bijeenkomst in het Lagerhuis. Attlee heeft op de partijbij eenkomst medegedeeld, dat he regering volgende week een volledige verklaring over deze maatregelen in het parlement zal afleggen. Volgens Webb hebben de partijleden „algehele voldoening over de verklaring van de minister-president tot uiting gebracht". In zijn officiële mede deling aan de pers volgde Webb een on gebruikelijke methode door toevoeging van de verzekering, dat de verklaring van de minister-president aan de ver gadering was voorgelegd en eenstemmig goedgekeurd onder toejuichingen. Dit is. volgens Reuter, klaarblijkelijk een poging van Webb, om de geruchten over onemgheld in de partij de kop in te drukken Dalton, de minister van fi nanciën zeide, dat de parlementsleden vele gedetailleerde plannen naar voren hadden gebracht om de moeilijkheden het hoofd te bieden en hij beloofde, dat de regering al deze plannen volledig zou bestuderen, In het algemeen bleek men het er over eens, dat Attlee er eens te meer in geslaagd is de wolken, welke zich boven de Labour-regering hadden samengepakt, te verdrijven. Van wijziging in de regering is dan ook geen sprake, maar de verwachting van aanzienlijke beperkingen in de om vang van de Britse gewapende macht, schijnt in Attlee's verklaring bevestiging te hebben gevonden- DE BEPERKING VAN HET BRITSE LEGER. De Britse minister van Oorlog, Bel- lenger heeft in het parlement medege deeld, dat «liet Britse leger beperkt zou worden door versnelde demobilisatie. De regering is van plan het geregelde leger, bestaande uit vrijwilligers, uit te brei den, doch de overige 48,000 in oorlogstijd opgekomen officieren en manschappen sneller te demobiliseren, „daargelaten de handhaving van als van vitaal be lang beschouwde onderdelen". Bellenger verklaarde, dat veldmaarschalk lord Montgomery, de chef van de generale staf van het Imperium, niet in verband met drastische beperkingen van de Brit se gewapende machten ten bate van de industrie uit Nieuw-Zeeland naar Groot Brittannië terugkeerde. „Montgomery komt op eigen initiatief naar huls", al dus verklaarde Bellenger. DE 4500 ILLEGALE JOODSE IMMIGRANTEN. De Franse Nationale Vergadering heeft als haar mening uitgesproken dat de Franse regering in vriendschappelijke samenwerking met de Britse alles heeft gedaan om de 4500 Joodse emigranten naar Palestina, die door Britse schepen teruggevoerd zijn. een verblijf in Frank rijk mogelyk te maken. Indien de Britse regering de Joden echter zou willen no pen aan land te gaan, zou de Franse re gering dit niet accepteren. Inmiddels is van Britse zijde gezegd, dat het de voor keur verdient de Joden niet te dwin gen in Frankrijk voet aan wal te zet ten, Zij zullen echter ook niet naar Pa lestina of naar Cyprus gebracht worden. Waar zij dan zullen moeten blijven. PRIJS OP HET HOODF VANMARKOS De Griekse regering heeft by decreet een prijs van twintig millioen drachmen gesteld op het hoofd van Markos Vafia- des. alias generaal Markos", leider van de Guerilla-strijders. Markos werd ge brandmerkt als „struikrover" en be schuldigd van „opstand tegen de staat en misdadige activiteit ten gunste van vreemde mogendheden". Chaos in vacantie-uitwisseling. HOEWEL NOG NIET DE HELFT VAN HET PROGRAMMA IS AFGEWERKT. Het Engelse blad Dally Mail gaf dezer dagen een pakkende beschrijving van het hoofdkantoor van de World Friend ship Association in Londen, waar deze organisatie momenteel allerhande strub belingen ondervindt ten gevolge van een overvloed van vacantieruil, waarvan honderden kinderen uit diverse landen de dupe schijnen te worden. Het ver haal was geschreven „in een kamer, tot kniehoogte gevuld met paperassen, vol mensen die in overhemd op de to nen van zes ratelende telefoons doende waren met kunst en vliegwerk „plan nen" in elkaar te draaien om de drei gende chaos te voorkomen". „Dit jaar", aldus het artikel, „zouden 18,000 kinderen van continentaal Euro pa in het kader van vacantieruil een bezoek aan Engeland brengen, van wie er thans nog 10,500 moeten' komen. Reeds nu echter zag men 100 vermoeide en uiteraard ontevreden Noorse kinde ren op het trottoir voor het hoofdkan toor zitten, die nog niet over een va- cantie-adres beschikten. Zij hadden voordien in een schuilkelder geslapen, na een dag-tour door Londen, georga niseerd om hen bezig te houden. In middels bleek men in het hoofdkantoor die avond nog steeds niet te weten, w&t met deze kinderen te doen. In een kamer op een andere verdieping werden vruchteloze pogingen in het werk ge steld om 200 anderen, die de volgende dag zouden arriveren, ergens onderdak te brengen". Uiteindelijk kon de verslaggever con tact krijgen met de kort tevoren be noemde „efficiency-expert", mr, R. W. Livingstone, die te hulp was geroepen om de dreigingen te bezweren. Hij wor stelde op dat moment met twee tele foons en bleek geen van beide een be vredigend antwoord te kunnen ver strekken. Hij verzekerde dat iedereen van goede wille was, maar dat het des ondanks mis dreigde te lopen. Verheugend is het, dat na een op merking over een enkele geslaagde aan komst en distribuering van vacantle- gangers in Engeland een verslagje was opgenomen van de aankomst van 130 Engelse kinderen in Rotterdam, die met Engelse liedjes werden verwelkomd en toegesproken door burgemeester Oud, waarna zij zonder moeilijkheden hun vacantie-oord vonden. SCHEEPSBERICHTEN. K.N.S.M. Caribia. 29/7 te Kopenha gen; Danae, 29/7 van Rotterdam naar Tanger; Hos, 29/7 van Gibraltar naar Lissabon; Venus 29/7 Gibraltar gepass.; Ardemms, 29/7 van Lissabon naar Rot terdam; Foelf. 29/7 te Bilbao; Marinier. 29/7 te Santander; Orpheus, 29/7 van Messina naar Palermo. Stoomv Mij. Nederland Tablnta, 29/7 van Mombassa naar Port Said; Oranje, 29/7 Kaap Guardaful gepasseerd Salawatl. 28/7 van Valencia naar Ant werpen; Madoera. 24/7 te Honolulu: Ma- pla, 21/7 te Los Angelos,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2