De formele stappen van Australië en India India en Australië gaan buiten hun boekje! r Weer verschillende plaatsen bezet WEERBERICHT Wensen vóór alles staking der vijandelijkheden Politiële actie wordt spoedig beëindigd Schetsen van de situatie in Indië „Nederland op zijn best!" Aanvallen zonder moeite afgeslagen Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord De nieuwe bonnen 86sïe Jaargang DONDERDAG 31 JULI 1947 No. 26147; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en AcLm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Internationale bemoeizucht TERWIJL de Nederlandse regering in Indië met een bijkans super-demo cratische doelstelling streeft naar een zo snel mogelijke beëindiging van haar uitsluitend als gevolg van de re publikeinse houding noodzakelijk ge worden politioneel optreden en daarna de deur wagenwijd geopend houdt voor nieuwe onderhandelingen met desnoods - zo de Republiek dit mocht wensen - pre cies dezelfde gedelegeerden als zij, die het vrijwillig ondertekende Linggadjati- accoord van A tot Z saboteerden zijn er nu al twee leden der Verenigde Na ties, t.w. Australië en India, die het be treurenswaardige geschil ter beslechting hebben voorgedragen bij de Veiligheids raad. Een ongenoemde woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft, naar men giste ren in ons Blad heeft kunnen lezen, reeds onmiddellijk, uiteraard geheel of ficieus, protest aangetekend tegen de motivering, waarop deze kwestie bij de Raad is voorgebracht nl. als zou het hier een onrechtmatige daad betreffen van de ene souvereine staat tegenover de andere waardoor de vrede zou wor den bedreigd. Het is waarlijk ontstellend te moeten ervaren welk een wanbegrip er zelfs in het meest geïnteresseerde en nabije bui tenland bestaat ten aanzien van de werkelijke status van de Republiek, die krachtens Linggadjati. eerst nè, afloop der interim-periode, een onderdeel zou gaan uitmaken van de Souvereine Ver- Staten van Indonesië, tezamen met het souvereine Koninkrijk en de West vor mende de Nederlands-Indonesische Unie. DEZE conceptie heeft Djokja van het begin af verloochend, getuige ook haar streven naar eigen buiten landse vertegenwoordigingen. Voor de zoveelste maai blijkt de republikeinse propaganda in het buitenland doeltref fender te zijn geweest dan de voorlich ting van Nederlandse zijde, waardoor twee leden der V.N. een zo volkomen verwrongen beeld van de werkelijke ver houdingen konden krijgen, dat zij er een échec bij de Veiligheidsraad voor ris keerden. Nederland, uit nobeler motieven dan het alleen economisch belangheb bende buitenland blijkbaar wil of kan begrijpen, voert de huidige politionele actie daartoe gemachtigd door 90 van zijn volksvertegenwoordiging, uit sluitend om recht en vrede te vesti gen en omdat de Republiek haar geen andere keuze liet. De stemming in Nederland zelf is er de beste waarborg voor, dat die actie geen dag en geen urn- langer zal duren dan strikt noodzakelijk is. Maar of schoon onze regering' dankbaar gebruik zal maken van buitenlandse bemidde ling, wanneer zij dat zélf tot het doel dienstig acht, kan Nederland als souve reine staat, in een zuiver interne aan gelegenheid als de Indische kwestie, zich onmogelijk door andere naties de wet laten voorschrijven. Doet het dat wèl dan wordt de in het Handvest verankerde souvereiniteit der Verenigde Naties tot een aanfluiting en houdt Recht op Recht te zijn. Evenals destijds bij de affaire van de „Martin Behrmann" heeft Nederland het recht, moreel en juridisch, aan zijn zijde en wie dat heeft, staat sterk. Engeland blijft ons leger opleiden. MAAR NIET VOOR DOELEINDEN IN INDONESIË. Minister Bevin heeft zijn verklaring over het stopzetten van Britse hulp aan Ned. militairen in het Verre Oosten af gelegd in antwoord op een vraag van het Labourlid majoor Bramall. of Bevin wilde verzekeren dat aan de Nederland se regering geen oorlogsmateriaal zal worden verstrekt, zo lang de vijandelijk heden in Indonesië voortduren. Op de vraag van Majoor Bramall. of hij de verzekering wilde geven, dat de Nederlandse gewapende troepen geen gebruik maken van de havens van Sin gapore voor het vervoer van wapens en uitrusting naar Java, antwoordde Bevin dat de Britse regering de verstrekking van oorlogsmateriaal aan Indonesië van Singapore uit heeft verboden. In ant woord op een vraag van Driberg (La bour) voegde Bevin aan „van Singapo re uit" toe: „en van de Britse gebieden in het Verre Oosten uit". Verder voegde hij aan „de verstrek king van oorlogsmateriaal" nog toe: „en de verlening van opleidingsfaciliteiten in het Verre Oosten". Ook zeide Bevin, dat de officieel beschikbare inlichtingen over het verloop van de militaire ope raties op Java en Sumatra zo beperkt zijn, dat het onmogelijk is om de toe stand naar zijn juiste waarde te schat ten- Hector Hughes (Labour) stelde de vraag, hoeveel Nederlandse manschap pen van leger en vloot thans in Enge land worden opgeleid en of er stappen zullen worden ondernomen om. hangen de het staken der vijandelijkheden in Indonesië, aan deze overeenkomst een eind te maken, Bevin antwoordde: „Neen. dat kan ik niet doen. Ten slotte werd Nederland door de Duitsers overrompeld, Wü hebben plechtig op ons genomen om het Nederlandse leger, dat uit elkaar geslagen werd, opnieuw uit te rusten en op te leiden. Ik kan echter de Ne derlandse regering meedelen, dat wij dit niet doen voor de doeleinden, die deze oorlog met Indonesië nastreeft". WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen. Hier en daar met onweer. Over het algemeen weinig wind en on geveer zelfde temperatuur als vandaag. 1 Augustus. Zon op: 5 uur; onder: 20.32 uur. Maan op: 20.54 uur (2 Aug. V.M.) Hoogwater te Katwijw-aan-Zee te 3.54 en 16.12 uur. Aneta meldt uit Lake Succes, dat Australië zich gisteren door middel van de Australische afgevaardigde kolonel William Hodgson formeel tot de Vei ligheidsraad gewend heeft met het verzoek de vijandelijkheden in Indonesië, als „inbreuk op de vrede" op grond van art. 39 van het Charter in behandeling te nemen. Kolonel Hodgson zeide, dat de situatie „dringend" was. Het gevolg hiervan was dan ook, dat de Indonesische kwestie vandaag als eerste punt op de agenda zal voorkomen, wanneer de Veiligheidsraad hedenavond om 8 uur bijeenkomt. Bevin: Brits bemiddelings- aanbod blijft van kracht. In de nota, welke namens de Voor- Indische interimregering is overhan digd, verklaarde Pandit Nehrce o.m., dat het Nederlandse lege" de aartval op Indonesië heeft ingezet zonder voor afgaande waarschuwing, terwijl de Re publikeinse afgevaardigden nog bezig waren te Batavia te onderhandelen. Namens de voorlopige regering van Pakistan, is meegedeeld, dat zij aan die van India volledige steun en medewer king heeft toegezegd. Australië vestigde de aandacht van de Veiligheidsraad op de situatie in Indonesië, op grond van het feit, dat zij deze toestand een gevaar acht voor de handhaving van de internati onale vrede en veiligheid op grond van art. 39 van het Charter. Zij verzoekt de Veiligheidsraad in overeenstem ming met het Charter de noodzake lijke maatregelen te nemen om een einde te maken aan de huidige situ atie. De minister-president van Australië, Chifley, gaf als 'toelichting: „Australië heeft deze stap tien dagen, nadat de vij andelijkheden in Indonesië zijn begon nen, ondernomen, omdat volgens het handvest de partijen van 'n geschil ver plicht zijn eerst door onderhandeling of interventie een oplossing te zoeken. In overleg met andere regeringen, in het bijzonder met Enigeland en de V. S. zijn krachtige pogingen aangewend om langs deze weg een oplossing te vinden. Toch acht men verder uitstel niet ge rechtvaardigd, omdat hier mensenlevens op het spel staan. Het onderzoek be hoeft niet het feit als zodanig vast te stellen. Voordat de Veiligheidsraad tot ver dere actie besluit, is het van primair belang, dat de vijandelijkheden wor den gestaakt. Om deze reden heeft Australië de aandacht van de Raad op de toestand gevestigd en wel vol gens art. 39, waarbij de Raad de be voegdheid heeft gekregen om onmid dellijk het bevel te geven tot het sta ken van vijandelijkheden en daarna de stappen te nemen, welke noodzake lijk zijn om de vrede te herstellen. Dit is de eerste maal in de geschiede nis van de Veiligheidsraad, dat dit artikel naar voren wordt gebracht. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lovett, weigerde te zeggen, welke houding de Ver. Sta ten zouden aannemen, alvorens de protesten van Voor-Indië en Austra lië formeel aan de Veiligheidsraad zouden zijn voorgelegd. Op desbetreffende vragen heeft mi nister Bevin, evenals mr. Van Klef- fens, in het Britse Parlement meege deeld dat Nederland géén verzoek om bemiddeling in Indonesië aan Enge land had gericht. Ronald Chamberlain (Labour) vroeg, of Bevin de mogelijkheid zou blijven overwegen om tegelijkertijd bemiddeling te verlenen en de aangelegenheid aan de Ver. Naties voor te leggen, Bevin antwoordde, dat iedere rege ring het recht had zich tot de Ver. Na ties te wenden, doch dat het voor hem moeilijk was beide mogelijkheden tege lijk te verwezenlijken. Zowel India als Australië hadden z.i. volkomen het recht een beroep op de Ver. Naties te doen. Toen Anthony Eden 'Oppositie) de vraag stelde, of het aanbod van Bevin tot bemiddeling van kracht was en of dit van kracht zou blijven, antwoordde Bevin ..het is van kracht en blijft van kracht" Bevin zeide ten slotte, dat eerst op 20 Juli bekend was, dat de vijandelijkheden zouden beginnen. Van Kleüens licht Amerika goed in: Op een persconferentie te Washington heeft de Nederlandse ambassadeur in de V. S., mr. E. N. van Kleffens, verklaard, dat India en Australië „bui ten de grenzen van de jurisdictie van het charter der V.N." gingen, door de Indonesische kwestie aan de Veilig lieidsraad voor te leggen. HU legde er de nadruk op, dat 't hier geen geschil betrof tussen souvereine staten en dat daarom de naar voren gebrachte klachten „ongegrond" waren. Niette min, aldus mr. Van Kleffens, neemt Nederland een sterke positie in tegen over de Voor-Indische en Australische klachten. Rep. regering is groep bandieten Hjj interpreteerde de Australische stap als volgt: „Wat de Australiërs steeds voor ogen staat is hun precaire positie in 1942 en zij willen thans voor waarden scheppen, die de nationale vei ligheid' van hun land kunnen verzeke ren. Zij zullen dit echter later betreu ren". Volgens die Nederlandse ambassadeur zou noch bemiddeling van Groot-Brit- tannië noch van de Ver. Staten enig nut hebben. „Wij wensen onze troepen terug te trekken zodra wij kunnen, dodh eerst Petroleumdistributie opgeheven. MET INGANG VAN 1 AUGUSTUS. BU beschikking van het Ministerie van Economische Zaken, welke heden in de Staatscourant zal worden gepu bliceerd, is de distributie van petro leum opgeheven. Petroleum kan der halve met ingang van 1 Augustus vrU worden gekocht en verkocht. Nederlandse Legerberichten: Het Ned. legercommuniqué van gisteren maakt nog bekend, dat in Oost-Java enige groepen Republi keinen Nederlandse posten, vooral in het gebied van Buiten zorg en Soemédang hebben aange vallen. Deze aanvallen werden zon der veel moeite afgeslagen. Tjiwidej, 20 K.M. ten Z.O. van Bandoeng, werd bezet en Tjitja- lengka, 15 K.M. ten Z.O. van Ban doeng is hernomen. In Midden- Java is Kaliwoengoe, 20 KJM. ten Westen van Semarang, bezet. Gisterochtend heeft een Republi keins vliegtuig van Japans maak sel twee bommen laten vallen op de voorsteden ten N.W. van Sema rang, ten gevolge waarvan 7 Indo nesiërs werden gedood en enigen gewond werden. Midden-Sumatrade bruggen nabij Pasaroesang zün bezet. De totale verliezen van Nederl. zUde bedragen thans: 51 gesneu velden, 9 vermisten en 110 gewon den. Van officiële zijde wordt over de actie op West-Java nog medege deeld, dat verkenningen inhetPen- galonganse in de richting van San- toso hebben uitgewezen, dat vele ondernemings-emplacementen in deze streek zUn verwoest. In de omgeving van Poerwakarta zyn acht Indiërs in Republikeinse dienst gevangen genomen. Op een suikerfabriek bij Cheribon zijn en kele Nederlanders bevrUd. De cen trale Plengan is goeddeels intact bezet; ook de grote stuwdam van Tjideun-Tjamek is onbeschadigd bezet. Te Tegal is veel dumdum-ammu nitie aangetroffen. De vernielingen in deze haven zUn meegevallen. De electrischc centrale Is vrUwel in tact. In de haven bleken enige tüd geleden 78 wagonladingen Le- verfield-geweren, mitrailleurs enz. te zijn ontscheept om naar Djokja te worden vervoerd. SINGOSARI GEPASSEERD. Dat van hedenmorgen luidt: Op West-Java werd ten Z.-O. v. Pengalongan Santoso bezet. De TRI deed wederom een aanval ter hoogte van Soemedang. Deze aan val werd zonder verliezen onzer zijds afgeslagen. Onder de Republi keinse manschappen bevond zich een aantal Japanners. In Oost-Java passeerden onze troepen Singosari (halverwege La- wang en Maiang). Op Noord-Sumatra voerden Re publikeinse groepen een aanval uit tegen het juist bezette Loeboek- papan. Deze aanval werd zonder verliezen onzerzijds afgselagen. GROTE BRANDEN BIJ DJIRAK. Te Tegal liep de weverij „Java", welke door de TRI in brand werd gestoken, zware schade op. De ha ven was hier en daar versperd door gezonken schepen. De P.T.T.-cen- trale te Brebes werd uoor de TBI vernield. Op Zuid-Sumatra ont stonden bü Djirak in de omgeving van de pompstations grote bran den. Een aanval vait 80 man in gebied werd afgeslagen. B(j Lahat werden grote hoeveelheden wapens gevonden. Aan de spoorweg LahatMoeara Enim werd de rails over een af stand van 100 meter opgebroken. BURGERS TE TEGAL VERMOORD. Volgens betrouwbare berichtge vers te Tegal werden aldaar 12 burgers door de TRI vermoord. In plaatsjes om Tegal 65. De slacht offers zUn gedeeltelik Chinezen en Europeanen. Bijzonderheden om trent de omstandigheden w.o. de moorden plaats handden, zUn nog niet bekend. Zuid-Sumatra: Uit Palembang wordt gemeld, dat in het gebied ten Z.W. van Pendopo contact tot stand is gekomen met enkele Re publikeinse benden, die met enige verliezen aan hun zijde werden ver dreven. ZU lieten bij hun vlucht een Japanse mitrailleur achter. Langs de weg naar Sekajoe werden de bezette plaatsen geconsolideerd. Er zUn inlichtingen verkregen, welke er op wjjzen, dat de Repu blikeinse troepen in de richting Sekajoe terugtrokken. De Ned. troe pen, welke Warat bezetten, vonden daar een grote hoeveelheid wapens en een aanzienlijk aantal auto's. Uit verkregen inlichtingen blijkt, dat zich hier en daar nog Repu blikeinse groepen ophouden bij het meer in de buurt van Pagaralam. De Republikeinse vernielingsploeg aldaar telt volgens de berichten 4 Japanners. In de nacht van 28 op 29 Juli werd de brug tussen Ker- tapsit en Bagoekoening door on bekende saboteurs gedeeltelijk ver nield. De schade werd de volgende dag door de genie hersteld. De regeringscommissaris Abdoel Ka- dir Widjojo Atmodjo heeft na zijn reis naar Soemedang en Soekaboemi o.m. verklaard In de z.g. gebieden van „Niemands land" zijn de velden en huizen verwaar loosd. doch daar achter zijn de velden bebouwd. In de omgeving van Tan djongsari zijn 60-000 evacue's aangetrof fen. die gedwongen waren geweest uit Bandoeng te vertrekken. Reeds op 22 Juli werd te Bandoeng een comité gevormd onder de naam van „Welkom Thuis" ten einde de ver- pauperiseerde massa's te voorzien van huisvèsting, voeding en medische ver zorging. Het optreden der Nederlandse solda ten is uitmuntend, en het betekent een prachtige propaganda voor Nedreland. Dc heer Abdoel Kadir verklaarde daar omtrent: „Dit is Nederland op zün best". De genietroepen werken dag en nacht aan het herstel en verdienen speciale lof. De bevolking is diep onder de indruk van de macht en de uitrusting van het Ned. leger en biedt zich vrüwillig aan om te helpen bü het opsporen der Republikeinse soldaten. Velen onder de bevolking verzoeken met de Ned. troepen mee naar Djokja te mogen optrekken. Met het herstel der wegen en trans portmogelijkheden zal onmiddellijk wor den aangevangen, er zullen busdiensten worden ingesteld, doch het gebrek aan materiaal speelt hierbij een belangrijke rol. SINGOSARI UITGEBRAND Aneta's speciale correspondent meldt uit Oost-Java. dat het plaatsje Singo sari men zie ook het Ned. Legerbe- richt door Republikeinse troepen ge heel uitgebrand is achtergelaten en gis teren door Nederlandse troepen is bezet. Het. stadje was geheel verlaten en langs de hoofdweg was nauwelijks een huis door de vlammen gespaard. Nederlandse troepen verwijderen een wegversperring op weg naar Salatiga. Had neergeschoten vliegtuig munitie aan boord? VOOR-INDIK VRAAGT SCHADEVERGOEDING. De le luit.-vlieger R. J. Reusink uit Den Haag en de sergeantmajoor-vlieger W. E. Erkelens uit Semarang. die het vliegtuig met medicamenten nabij Djok jakarta hebben beschoten deelden o.a. mede, dat zij het vliegtuig, dat zij bü Djokja achtervolgden, niet konden her kennen. Nu nog is de piloot Ruesinkvan mening, dat hij te doen had met een zeer snel vliegende bommenwerper. Hij zeide. dat zijn enige vuurstoot het vlieg tuig 'onmogelijk heeft kunnen treffen. Erkelens zeide hetzelfde van zijn enige vuurstoot. Reusink v/as nooit dichterbij het vliegtuig geweest dan 600 meter. Hij had het toestel op een hoogte van 5000 voet in Westelijke richting zien vliegen en dacht, dat dit het vliegtuig kon zfjn, dat dezelfde ochtend Semarang had ge bombardeerd. Reusink zeide dat alle ko gels van zijn enige vuurstoot de bomen hadden geraakt. Hij had dit kunnen constateren aan de hand van licht spoormunitie. BINNENLAND. Te Veenendaal ls overleden de heer H. E. G. van Schuppen, mede-oprichter en directeur van de „Panter" tabak- en clgarillosfabrieken. De heer Van Schuppen, die 56 jaar oud is geworden, was bestuurslid van het Ver bond van Sigarenfabrikanten en tevens voorzitter van verschillende onderorgani saties vain die bond De exploitatie van de luchtverbln- ding AmsterdamBatavia ls overgegaan van de NetherteridP Government Air Transport op de K.L.M. Morgen herdenkt de Rijksgebouwen, dienst zijn 25-Jarlg bestaan. BUITENLAND. In de commissie voor het lidmaat schap der V.N. heeft de Sovjet-Unie zich opnieuw tegen opneming van Eire. Por tugal en Transjordanlë verklaard, na tuurlijk door Polen gesteund. Dinsdag werden te Harrisonburg CVirginla V.St.) twaalf personen gedood toen een geweldige explosie, welke waar schijnlijk werd veroorzaakt door een op eenhoping van gas, het dak van een schoonheidssalon deed neerkomen op de dames-cliënten Minstens 60 personen werden gewond, waarvan 25 zo ernstig, dat zil naar een hospitaal moesten wor den overgebracht. De Belgische minister van arbeid en de gouverneur van de provincie Ant werpen hebben vla de radio een beroep gedaan op de Antwerpse stakende haven arbeiders. opdat het werk heden hervat zou worden. Anders zal de regering an dere arbeiders verzoeken de schepen te lossen. De Franse regering heeft besloten het parlement om een bedrag van 250.000.000 francs te verzoeken voor hulp verlening aan en wederopbouw van de Brest. Max Seydewltz, die lid is van de Duitse socialistische eenheidspartij en be last was met het toezicht op het radio station Berlijn, ls met algemene stem men tot minister-president van Saksen gekozen. Hll volgt dr. Friedrlchs, die eveneens lid van de S.E.D. is, op> In ver van elkaar verwilderde stre ken in Engeland zijn gisteren vier perso nen aan kinderverlamming overleden. Door het gehele land zijn verscheidene andere gevallen geconstateerd, vooral ln Yorkshire, waar bijna 100 personen' in observatie worden gehouden. Havenarbeiders te New York hebben geweigerd het Noorse schip ..Molda" met ammoniumnitraat te laden, daar de werkzaamheden als te gevaarlijk worden besdhouwd. Volgens een communiqué van het Griekse ministerie van openbare orde zijn 279 politieke gevangenen, die het com munisme hebben „afgezworen", in vril- held gesteld. MASTIEK MORGEN DISTRIBUTIE VRIJ. Van morgen af zal de distributierege ling voor mastiek komen te vrevallen, hetgeen inhoudt, dat met ingang van die datum dit materiaal zonder ver gunning, machtiging of bon aan ver bruikers mag worden afgeleverd. Banka, Billiton en Riouw- Archipel autonoom De Nederlandse regering ln In donesië heeft heden een decreet uitgevaardigd, waarbij dc tineilan den Banka, Billiton en de Riouw- archipel, waar zich belangrijke bauxietvoorraden bevinden, tot autonoom gebied worden ver klaard. Deze eilanden zullen wor den opgenomen in de Ver. Staten van Indonesië. Toen het vliegtuig omlaag dook, zag hjj het plotseling in vlam schieten, op een wüze, dat het leek, of het munitie aan boord had. De regering van Voor-Indië heeft aan de Ned. regering schadevergoeding ge vraagd voor de vernietiging van het neergeschoten vliegtuig. Medicamenten mogen naar Djokja. VIA HET RODE KRUIS. De Ned. Indische regering heeft via Radio-Batavia aan de Republikeinse regering te Djokja doen weten, dat zü in principe geen bezwaar heeft te gen levering van medlcünen door Ma- lakka aan de Republiek. Het antwoord op de vraag, aan wel ke medicamenten het meest behoefte bestaat, zou insgelijks via Radio-Djok- ja kunnen worden gegeven. De Ned,- Indische autoriteiten stellen voor een verstrekking van de gewenste medica menten via het Ned. Rode Kruis afd. Indonesië of het Internationale Rode Kruis te doen geschieden. moeten constructieve krachten de lei ding hebben", Mr. Van Kleffens zeide voorts, dat het Nederlandse leger de politiële ac tie over enkele dagen zal kunnen be ëindigen. „Nederland verlangt geen terugkeer van het. oude koloniale systeem. Neder land wenst in Indonesië geen dienaren, maar deelgenoten te vinden. De Nederlandse regering is bereid de huidige Republikeinse regering te er kennen, zodra zij van haar kant bewij zen zal leveren, dat zij de bepalingen van de overeenkomst van Linggadjati respecteert". „Mr. Van Kleffens was van mening, dat „de huidige Republikeinse rege ring niet de wil van het Indonesische volk vertegenwoordigt". ZU is samen gesteld uit „een groep bandieten, die een microfoon en veel geld tot hun beschikking hebben". Mr. Van Kleffens verklaarde boven dien, dat „Borneo en Oost-Indonesië de Nederlanders verzocht hebben een actie tegen de Republiek te beginnen". Op een vraag omtrent de behandeling van de kwestie door de Veiligheidsraad ver klaarde mr. Van Kleffens: „Wij willen aan het Indonesische volk, de vrijheid 'brengen, die het door deze onmachtige Indonesische Republiek onthouden is". Het bericht, als zou Nederland van plan zijn Britse bemiddeling in te roe pen, kon mr, Van Kleffens categorisch tegenspreken. De Nederlandse regering heeft géén plannen, enige vreemde re gering om bemiddeling of arbitrage te vragen. Voor het tUdvak van 3 t/m 16 Aug. a.s. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (serie J) J-Ol brood: 800 gram brood; J-02 brood: 400 gram brood; J-01 boter: 125 gram boter; J-02 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; J-03 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; J-01 vlees: 100 gram vlees; J-02 vlees: 200 gram vlees; J-01 melk: 4 liter melk; J-03, J-05 melk: 7 liter melk; J-01 diversen: 200 gram kaas; J-02 diversen: 50 gram korstloze kaas; J-03 diversen: 750 gram suiker, boter - hamstrooisel enz, of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram ver snaperingen J-04 diversen: 250 gram waspoeder -f 250 gram soda; J-03 reserve: 1600 gram brood; J-04 reserve: 200 gram kaas; J-06 reserve: 800 gram brood. Bonkaarten KD, KE 709 (serie J) J-ll brood: 800 gram brood; J-ll boter: 250 gram boter; J-13 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; J-ll, J-12 vlees: 100 gram vlees; J-13, J-15 melk: 12 liter melk; J-ll diversen: 100 gram kaas; J-12 diversen: 50 gram korstloze kaas; J-13, J-14, J-15 diversen: 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen J-16 diversen: 250 gram waspoeder 4- 250 gram soda; J-13 reserve: 800 gram brood; J-16 reserve: 500 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinder biscuits. Bonkaarten MA, MB. MC, MD, ME, MF, MG 709 (bUz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie J) J-21 brood: 800 gram brood; J-21 boter: 250 gram boter; J-22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; J-2-1 melk: 5 liter melk; J-21 vlees: 300 gram vlees; J-22 vlees: 100 gram vlees; J-21 kaas: 200 gram kaas; J-21 eieren: 5 eieren; J-21 suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enzz, of 500 gram Jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen; Versnaperingenkaarten enz. QB, QC 707 J-33 versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. J-36 versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, bo- terhamstrcoisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Augustus worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 4 Aug. mag worden gekooht. NIEUW TYPE GLASBONNEN IN CIRCULATIE. Oude verliezen morgen geldigheid. Met ingang van morgen zal een nieuw type bonnen voor venster, draad spegel-, tuinders- en bruteglas in om loop worden gebracht. Zij zullen in cou pures van 0.1 M2. 1 M2., 10 M2. en 100 M2. worden uitgegeven. Alle nog in omloop zijnde bonnen van het thans gebrukte type verliezen op dezelfde datum hun geldigheid.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1