r Bezetting van de Boenkoedbaai Verrassende landing bij Boengoes Laatste Berichte" De „Moto-Cross des Nations" op „Duinrell" De Nederlandse roeikampioenscliappen Legerbeiicht van hedenmiddag: Verschillende dorpen door Republikeinen in as gelegd. V. In het legerbericht van heden middag wordt het volgende mede gedeeld: Ter beveiliging van de scheep vaart tegen herhaalde beschietingen vanuit Boekit Lampoe was het noodzakelijk de Boénkoed baai te bezetten Ook in dit gebied bleek de TRI overhaast de vlucht genomen te hebben. J2erst 30 K.M, van Padang ondervonden onze troepen enig vuur ,ran sluipschutters. Voorts wer den naar de Nederlandse troepen enige handgranaten geworpen,wel ke echter niet ontploften. De actie bij de Boenkoed baai, vooral de landing van carriers door middel van landingsboten bij Boen goes, was een grote verrassing voor de TRI. Deze actie verliep zeer vlot, na het aanbreken van de dag waren de carriers binnen enkele minuten aan land, Zuid-Sumatra: Batoeradja werd geheel intact aangetroffen, Bij de bezetting van deze plaats werd geen tegenstand geboden. De bevolking was rustig en de voedselsituatie bevredigend. De consolidatie van de bezette olievelden heeft voortgang. De houding van het achtergebleven Indonesisch personeel is over het algemeen niet ongunstig. In de Noordelijke sector langs dc weg naar Sekajoe zijn verscheide ne dorpen door de Republikeinen geheel in de as gelegd Dc bevol-ins werd door de TRI het binnenland in gejaagd. Zii keer than? terug en toont zich vriendschappelijk. Bij de actie in Zuid-Sumatra is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag genomen. Aan Sumatra's Oostkust zijn meer dan honderd huizen te Kwala verwoest. Zater dagmorgen is een convooi naar de ze plaats vertrokken voor het eva cueren van de bevolking. Overigens werd de zuivering van het rond Medan bezette gebied voortgezet. De fantasie had de Republikeinse radio thans wederom in ongekende mate te pakken, toen werd mede gedeeld. dat Medan door de Repu blikeinse troepen was bezet. Zelfs van enige actie door gewapende Republikeinse troepen van enige betekenis is geen sprake. STADSNIEUWS PRO GRAMMA PLANTSOEN CONCERT. Donderdagavond 8 uur zal de harmo niekapel „T. en D.", directeur de heer W. J. Smolders, een uitvoering geven in in de muziektent in het Plantsoen. Het programma voor.deze avond luidt: 1. Vrolijke Dauwtrappersmarsch van P. B. Bisselink; 2. Kömg Mydas, ouver ture van R. Eilenberg: 3 De bas in zijn sas, marsch van A. Dreissen; 4. Mond nacht auf der Alster, wals van O. Te- has; 5. Steadfast and True, marsch van C. Feike; 6. Jübel Klange. mars van E. Uebel; 7. Herinneringen aan Tschai- kowsky van A. Meijns; 8. Franz-mars,, van T, de Ridder; 9 Tannhauser-fan- taisie van R. Wagner; 10 Engeland- vaarders-marsch van W. Sohild. HET KAN VERKEREN De primière van de film „De dicta tor" vindt in het. Trianontheater al hier tegelijk plaats met Amsterdam, Rotterdam, en Den Haag op 1 Augustus. In verband daarmee zal met de origi nele reisauto van Hitier, een grote open Mercedes Benz morgenmiddag circa 3 uur een route door onze stad gemaakt worden In de auto heeft op de plaats waar Hitier altijd stond een imitatie Charley Chaplin plaatsgenomen en achterin de auto zitten enige pseudo- hoge officieren, die worden uitgebeeld door leerlingen van de A'damse Toneel school. 40 JAAR TYPOGRAAF. Morgen is het 40 jaar geleden, dat de heer J. Gordijn. P. dc La Court- straat 20 A, als zettersmaat bf1 de N.V. voorh. L. H. Becherer, drukkerij en uitg.-mij. te dezer stede Ir dienst trad. A.s, Zaterdag zal dit jubileum feestelijk worden herdacht. BONKAARTEN HA155N. Morgen (8^4113/4 en 14—16 uur), zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft- van 95.001 tot en mzt 100.000, Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaart en de nog niet aangewezen stroken van de bonkaarten 707. INGEBRUIKNEMING ZWEEFMOLEN OOSTERKWARTIER. De voorzitter van de speeltuinvereni ging Oosterkwartier, de heer De Ko ning kon Zaterdagmiddag een grote schare kinderen en ouderen in de speeltuin aan het eind van de Borneo- straat toespreken bij de ingebruikne ming van de nieuwe zweefmolen. Spr. bracht uiteraard dank aan degenen, die materiaal beschikbaar stelden voor dit waardevolle instrument, dat nadien door eigen krachten werd vervaardigd Als hoofdbestuurder der federatie sprak de heer Vylbrief woorden van waardering voor dit mooie stuk werk, en in dezelf de geest sprak de heer Lantinga, die op verzoek van de voorzitter de molen in beweging zette Begrijpelijkerwijs was het een talloze menigte kinderen, die in de eerstvolgende uren dit nieuwe ver maak van deze welvarende en goedge- outilleerde speeltuin ^beproefden. Tot laat in de avond zelfs stond de molen slechts korte momenten stil om een nieuwe jeugdige en nu en dan oude re! bezetting op' te nemen. Inmid dels vond in de avonduren een feest plaats, waarbij een tombola in het mid delpunt van de belangstelling stond; de baten kwamen ten goede aan de aan schaffing van een nieuw filmtoestel. MORGEN GEEN ZITTING VAN HET LEIDS TRIBUNAAL. Naar wil vernemen zal morgen de we kelijkse zitting van het Leids Tribunaal niet worden gehouden. „ONS DOEL". In het gebouw „Preliker" werd de al gemene ledenvergadering gehouden van de Coöperatie Bakkerij en Verbruiks- vereniging „Ons Doel" u.a. Met vreugde kon de voorzitter in zijn openingswoord constateren, dat zowel de omzet als ook het. ledenaantal sterk vooruitgaan. De balans, alsmede de algemene re sultatenrekening werden daarop door de vergadering goedgekeurd en het. di vidend op de betrokken kruideniers waren vastgesteld op 3 De aftreden de bestuursleden de heren L. C. van Amsterdam en P. Fuchs werden her kozen terwijl n de plaats van de heer C. Laterveer, die in verband met rijn hoge leeftijd meende te moeten bedan ken. de heer A. Bernard werd gekozen. Ais commissaris werd de heer W. Goddijn herkozen. In zyn daaropvolgend kernachtig afscheidswoord schetste de scheidende coöperatieve veteraan, de heer C. La terveer die gedurende meer dan 38 ia- ren bestuurslid van „Ons Doel" is ge weest. het lief en leed dat hij heeft medegemaakt en wekte hij de leden op, trouw te blijven aan het coöperatieve ideaal. In zijn dankwoord aan de heer La terveer merkte de voorzitter op, dat deze reeds in de kring van het bestuur was gehuldigd voor al zijn werk. dat hfj in het belang van „Ons Doel" heeft verricht bij welke gelegenheid hem een prachtig boekwerk was overhandgd. Hij meende evenwei de tolk van alle leden te zijn wanneer hij hem op deze alg. LEIDERDORP Spoedvergadering gemeenteraad inzake woningbouw De raad kwam Zaterdag In spoedvergadering bijeen. Voorzitter was de burgemeester, de heer K. v. Dlepeningen. De agenda bevatte slechts enkele punten Het eerste punt. dat al dadelijk tot enige gedachtenwLssellng aanleiding gaf, betrof een verlegging van de waterleiding aan de Zfjldijk. Verschillende leden waren van oor_ deel. dat de hieraan verbonden kosten ge heel ten laste van de provincie moesten komen. Dit kwam In de toelichting niet voldoende tot uitdrukking. Nadat de voor zitter de situatie had uiteengezet werd het voorstel zonder stemming aangenomen. Een voorstel in verband met een aanvraag ex artikel 72 der L.O -wet van bet bestuur der Chr, Nat. School ontmoette tegenkanting van enkele leden. Het betrof hier het stichten van een U.L.O, school door ge noemd bestuur. Hoewel volgens het voor stel aan de vereisten van art. 73 L.O—wet door het bestuur voldaan was meenden de heren Gljsel, Vermeulen en Külle.nberg, dat een zodanig voorstel eerst door de leden moest kunnen worden overwegen. Iets dat in. dit geval niet plaats kon heb ben, aangezien van de stukken eerst op de vergadering kennis kon worden genomen. De voorzitter nam deze overwegingen ter harte en verklaarde, dat B. en W. het voor stel terugnamen, doch het op een zeer binnenkort te beleggen vergadering weer op de agenda zouden plaatsen, omdat voor het aanvragende schoolbestuur een beslissing op korte termijn gewenst is. Hierna kwam in bespreking bet punt waarvoor hoofdzakelijk de spoedvergade ring was belegd. Het betrof de bouw van arbeiderswoningen. Deze aangelegenheid was al meer In de raad behandeld en de aanbesteding heeft reeds plaats gehad. In verband met de hoge Inschrijvingen was, zoals wij reeds ln ons blad hebben ver meld, gunning zonder meer niet mogelijk. Nu zijn door het architectenbureau ver schillende vereenvoudigingen in de plan nen aangebracht ©n uit een nader overleg met de laagste inschrijver ls mogelijk ge bleken. dat op de bouw 20 valt te be zuinigen d.w.z dat de laagste Inschrijvings som zijnde f. 386.000 kan worden vermin derd tot f. 312.000. De voorzitter deelde mede, dat ln verband met de gunnings termijn het Zaterdag de laatste dag was om een beslissing te nemen. Hij zag nu drie mogelijkheden n.l.; Ie gunning op de voet van de nieuwe onderhandelingen; 2o de termijn laten verstrijken en dan na enige tijd een onderhandse aanbesteding houden en 3e het gehele plan aanhouden tot gunstiger tijden voor de bouw zullen aanbreken. De gemeente-architect was ter vergadering aanwezig om de aangebrachte vereenvoudigingen toe te lichten. Lang durig werd over dit punt van gedachten gewisseld. Wel oordeelde men de verkregen bezuiniging van groot belang, maar de vrees werd geopperd dat de op deze manier te bouwen woningen in de toekomst te veel aan onderhond zouden vragen, om als behoorlijk bewoonbare woningen te kun nen worden beschouwd Het slot der be raadslagingen was, dat de raad van de gunning afzag en dit punt verder aan het beleid van B. en W overliet waaruit wel zal volgen, dat binnen niet te lange tijd een onderhandse aanbesteding Yolgt, Van de rondvraag maakte geen dér leden gebruik, „Fcsto Forto" opent speeltuin De nieuwe speeltuin van de buurt/ver. „Festo Forto" werd Zaterdagmiddag op feestelijke j wijze ln gebruik genomen. Vele buurt- I bewoners hadden voor deze gelegenheid de I vlag uitgestoken en natuurlijk was op de (speeltuin zelf ook de nodige verslering aan- 1 gebracht. Terwijl het bestuur van „Festo Forto" zich met de genodigden, w.o afge vaardigden van andere buurtverenigingen, aan de Ingang opstelde kwam via Koning straat en Hoofdstraat de zingende kinder schaar aangewandeld. Ook deze schare stelde zloh met de begeleidsters aan de Ingang op. Namens het werkcomité voor de speel tuin werd het woord gevoerd door de heer Moraal. Na een korte uiteenzetting van de bemoeiingen van het comité droeg hll de speeltuin over aan het bestuur. De voorzitter van „Festo Forto", de heer Kruidenier, hierna het woord nemende heette eerst allen hartelijk welkom. Hij schetste daarop, hoe met vereende krach ten de speeltuin werkelijkheid ls geworden. Hierna werd door mevr. Van Dlepenin gen. alvorens zij de toegang opende, nog ln het kort gesproken. Ook zij sprak er haar grote voldoening over uit, dat „Festo Forto" er ln geslaagd was deze fraaie speeltuin ln te richten Hierna knipte mevr. Van Diepingen het lint door en stroomde de kinderen naar binnen. De schommels, wippen enz. waren in een oog wenk bezet. Het was een vrolijk gezicht de kinderen te zien ln hun spel op deze stralende zomerdag OEGSTGEEST Eerste plechtige II. Mis Vorige week heeft een onzer Ingezetenen, de heer J. van Beek S.Ci J. de Priesterwijding ontvan gen in de Kapel van Sancta Maria te Hees bij Nijmegen van Z.H. Ex. Mgr. G. P. B Cobben S.C.J. waarna hij Zaterdagavond in onze gemeente feestelijk is Ingehaald. Bij deze gelegenheid heeft pastoor J. J. C. M. Looyaard de Jonge priester toegesproken. Zondagmorgen heeft pater Van Beek ln de Willibrorcfuskerk zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Als Presbyter assis teerden hierbij Pastoor J J, C. M. Looyaard Pater J. van Grieken als diaken en Pater Ph. va.n Schle als subdiaken. Rector A Sanders uit Wassenaar hield de feestpredikatie. Des middags is in het Patronaatsgebouw een receptie gehouden waarvan zeer velen hebben gebruik gemaakt om de Jonge Priester te feliciteren. De feestdag ls be sloten des avonds met een plechtig dank lof. VOORSCHOTEN Tentoonstelling Oud-Voorsclioten In het AmbaohtshuLs ls, ter gelegenheid van dc Paardenmarkt, een tentoonstelling on dergebracht van Oud-Voorschoten, met het doel meerdere belangstelling te wekken voor de plaatselijke geschiedenis. Het gemeentebestuur, bijgestaan door een werkcomité, onder leiding van de heren J de Bres. gemeente-secretaris en J. L, v. d. Gouw, commies a. h Rijks Archief, heeft ln de zaal van het Ambachtshuis vele bij zondere stukken bijeengebracht, dank zij de grote medewerking o.a. van de Rijks- en Gemeen te-Arohie ven en particulieren. De tentoonstelling opent met de geschie denis van het Ambacht thans de gemeente Voorschoten en hieronder merkten wij o.a. op een charter van 15 Januari 1399 van Albrecht van Beleren, als Graaf van Hol land en voorts een acte van 27 September 1483 van Schout, Burgemeester, Schepenen en raden der Stad Leyden. Daarna volgt de geschiedenis van de Kerk van Voor schoten. Ook hierbij zijn'zeer oude stukken, even als de overige van zegels, helaas dikwijls geschonden, vóórzien. Een der oudste stuk ken dateert van 6 Januari 1364, waarin drie Voorschotenaren, die ruzie ln' de kerk hadden gemaakt, verplicht worden een be drag op te brengen ten gunste van de kerk. Aan het huis Duivenvoorde, waaraan Voorschoten zoo nauw verbonden ls ge weest, Is een gehele stand gewijd. De vroe gere buitenplaatsen en bijzondere plekjes ln deze gemeente laten ons nog eens zien wat er ln de loop der jaren vernield en verdwenen ls en de tentoonstelling wordt Dreigementen der Republikeinen. ZIJ ZOUDEN PLANTAGE VERBRANDEN, als Volgens de Australische radio heeft de secretaris van de bond van arbeiders op Javaanse plantages. Sokarna. ver klaard, dat alle maatregelen zijn ge troffen om 500 plantages op West-Java te verbranden, wanneer de Republikei nen deze streek niet kunnen verdedi gen. Van alle rubber, kina, thee en koffie zal niets in handen der Nederlanders vallen en als de Republikeinen gedwon gen worden de plantages in brand te steken, zal het meer dan tien jaar du ren alvorens zij opnieuw productief ge maakt kunnen worden, aldus Sokarna. BEVOLKING IN BEZETTE GEBIEDEN VRIENDELIJK TOT ENTHOUSIAST. De regeringscommissaris voor West- Java, Abdoelkadir WidjoJoadmodjo, heeft in een radiorede indrukken weer gegeven van zijn bezoek aan enkele pas bezette gebieden. „De houding van de bevolking jegens de Nederlandse troepen varieert tussen vriendelijk en enthousiast", aldus Ab doelkadir. Als tweede reden voor de houding van de bevolking noemde hij de indruk welke de gevechtskracht maakt. Vervolgens sprak hij over de intellectuelen, die tegen hun wil moesten evacueren, doch die langzamerhand te rugkeren. Hij wees er op, dat „de ver antwoordelijken onder de intellectuelen dadelijk hun diensten aanboden". besloten met een overzicht, vanaf Het Haagse Schouw, langs de Rijndijk, Leldse- weg naar het doi-p en zijn omgeving. Be halve schilderijen en foto's hebben ook vele oude briefkaarten, vooral uit particu liere verzamelingen een zo'n volledig mo gelijk beeld gegeven wat eens was. Hedenmorgen om 10 uur werd deze ten toonstelling, ln tegenwoordigheid van en kele genodigden geopend door de burge meester dezer gemeente, de heer C. J, v. d. Hoeven met een korte toespraak. Daarbij waren o.m. aanwezig baron W. A. J. Schlmmelpennlnck v. d. Oyen, de heer C. J. A. Begeer, het grootste deel van de gemeenteraad, .benevens vele be langstellende oud-Voorschotenaren. Uit de tram gevallen Het meisje B. uit de Narcisstraat ls in Den Haag ln de Vondelstraat uit een rijdende tram geval len. De tram reed door. Voorbijgangers ver voerden haar naar het ziekenhuis aan het Westeinde. waar ze met inwendige kneu zingen is opgenomen. ledenvergadering nogmaals hiervoor har telijk dank zegde. Ten slotte gaf hfj de leden in overweging het goede voorbeeld van de heer Laterveer te volgen en trou we coöperatoren te worden. Na een geanimeerde en vruchtdra gende rondvraag sloot hierop de voor zitter de vergadering. Ds. C. II. LINDEBOOM BEDANKT VOOR BEROEP. Ds. C. H Lindeboom, predikant der Geref. Kerk (Art 31) tp Kampen, hesri bedankt voor het op hem door de Geref. Kerk (Art 31) te dezei steae tjltgebrachte beroep. De heer H D. Talsma alhier ls te 's-Gravenhage geslaagd voor het nota rieel examen, deel Jï In het kader van het. van 19 t/m 23 Augustus hier ter stede te houden Zevenlanden-Tournooi heeft de voor zitter van de Leidse Politie Sport-Ver eniging de heer M. F Frank, op Don derdag 31 Juli te 18.15 uur voor de A.VJR O.-microfoon een vraaggesprek met de radioverslaggever Aad van Leeuwen Voor het candidaatsexamen civiel Ingenieur slaagde te Delft onze stadge noot de heer C. J. H. Oudshoorn. In een groot aantal autobussen is hedenochtend var a* het Levendaal 't voltallige personeel van Zaalberg's De- fcenfabrlek voor een tweedaags bezoek aan de Gelderse Achterhoek vertrok ken. In de middaguren wrd het uit ruim 500 personen bestaande gezel schap in Zelhem verwacht, waar het muziekcorps „W. W." hedenavond een concert zal geven, Morgen rtaat een uitstapje naar Montferland op het programma. Engeland wint het landen- toumooi. (Van een speciale verslaggever). Niet voor niets hebben de Neder landse gedelegeerden op het najaars congres van de F.I.C.M. het voorstel, om telkenjare een „Moto-cross des Nations" te organiseren, van harte on dersteund. Zij zagen daarin immers een schone kans om de Hollandse ter reinrijders de gelegenheid te geven, jaarlijks hun krachten te meten met hun buitenlandse collega's, die op hun beurt in „motorcrosses" öf „scram bles" triomfen vieren. De proef van een internationale tcr- reinrit in hét najaar van 1946 op Duin rell smaakte naar meer en ziet, nu op Zaterdag 26 Juli was Duinrell opnieuw overbevolkt (ruim 12000 toeschouwers)' om getuige te zijn van de vele, Engelse, Belgische en Nederlandse terreinartis- ten, die elkaar ln een landenwedstrijd zouden bekampen. En laten wij dan di rect met de deur ln huis vallen door te zeggen dat onze Nederlandse terrein ridders zeer hebben teleurgesteld! Over de wedstrijd zelf niets dan lof, want waarlijk lieten onze Engelse en Belgise buren sport zien van de boven ste plank. Reeds bij de wedstrijd van de junio ren was het parcours er niet beter op geworden. Bochten waren „uitgereden" gaten en zachte grondgedeelten uitge diept en hier en daar en overal bij het opgaan of afdalen van hellingen lagen ln het mulle, rulle zand „voetangels en klemmen" op hun slachtoffers te wach ten, zodat niet alleen aan de behendig heid en het moreel der rijders, ook aan hun uithoudingsvermogen en dat hun ner machines de hoogste eisen werden gesteld. Na een adembenemende start vlogen de rijders door de eerste bocht. Het bleef een titanenstrijd met wisselende kansen en slechts één oranjehemd kon zich in deze strijd handhaven, n.l. H. Veer Jr. op zijn 500 c.c. Triumph met K. Dons als geen slechte 8ste, De mannen van deze rit waren ech ter de Engelsen W, Nicholsen en W. J. Strocker, die jammer genoeg in de 2e manche kwamen te vallen. Nadat Mingels (België) zich goede derde had geplaatst, heeft deze renner vooral ln de 2e serie laten zien, dat hij het nog beter kon, want vanaf de start, die eveneens schitterend verliep, schoot hij als een pijl uit een boog naar voren, om langs boomstronken, kuilen en knobbels, datgene te presteren, wat wij feitelijk voor een onmogelijkheid hiel den. Het publiek keek ademloos toe en het was een sensatie op zichzelf steeds de ze renner te zien aanstormen, slinge rend en stampend, maar met ijzeren vuist en uiterste krachtinspanning en durf zijn machine steeds weer overeind te zien houden. Hij reed een klasse op zichzelf! Zijn mede teamrijders deden het minder goed, zodat het kon gebeu ren dat het Belgische B team, het als team nog beter deed en slechts 9 se conden meer reed dan het Engelse A- team. dat vooral in Nicholson dé man vond, die het nodig had. De volledige uitslag werd hier; 1, Engeland A-team (Nicholson, Rist en Ray) 3 uur 59 min. 30.7 sec.; 2. België B-team (Frenay, Meunier, Go- vaerts) 3 uur 59 min. 39.7 sec.; 3, Bel gië A-team (Mingels, v. Hove, Del- haes) 4 uur 3 min. 9.5 sec,; 4. Engels B-team (Bessaut, Altes, Jeffenis) 4 uur 3 min, 34.3 sec. Na het spelen van de volksliederen, bloemen en hartelijke felicitaties werd speciaal Mingels door zijn sportbroeders nog eens extra gehuldigd en was het België op zijn best. Toch niet minder belangrijk waren ook de overige wedstrijden en zo zagen wij bij de junioren vooral in de 125 c.c. klasse een felle strijd om de leiding, waarbij vooral v, Doccum, R'dam zich na moeizame strijd, naar de le plaats wist te werken. De uitslag werd hier (5 ronden 16 K.M): 1. P. F. v. Dokcum, Rotterdam. Ey- sink, 28 m. 50.4 sec.; 2. J. Klinkhamer. Vriezenveen DKW 29 m 04. 3 sec.: 3. W Wierda. A'dam, DM.F. 29 m. 53.9 s. Typerend was het in de 250 c.c. klas se, dat hier spoedig de beslissing was gevallen en alleen Muller zijn derde plaats moest afstaan. Hier was de uit slag: 1 J. Gij bels, A'dam Velocette 34 min 48.9 sec.; 2. J. Th. Witberg, Monster. O.K. Supreme, 37 min. 47.2 sec.; 3. J. de Laat. Haarlem, Velocette, 40 min. 24.5 sec. Voor de overige klassen bleek Jon kers ln de 350 c.c. en Waayenberg in de 500 c.c, steeds de beste papieren te hebben en wonnen beiden na zware strijd. 350 c.c. klasse: 1. G. Jonkers, Val- kenswaard. Matchless 32 m. 28.2 sec.; 2 L. J. Robben Ede Triumph 32 m. 45.2 sec.; 3, Chr. v. 1. Pol, Veenendaal. Matchless, 33 m. 16.4 sec. 500 c.c klasse: 1. W. Waayenberg, Veenendaal. Triumph, 34 m. 01,2 sec.; 2 L. P. Paesie, Haarlem Triumph 34 m. 34.7 sec.; 3. H. Kruizinga, Ten Post, Triumph, 35 m. 01.6 sec. Rest ons nu nog de grote strijd bij de Senioren, waarbij voora] Dick Renooy, Visbach, v. Harten en met een extra vermelding J. J. v. d. Kimmenade ge noemd mag worden, aangezien deze renner kans zag op een lege voorband reeds in de 2e ronde, toch als le ln zijn afdeling te eindigen. De uitslagen waren hier (6 ronden 19.2 K.M.): 125 c.c. kfasse: 1. D. Renooy, Soest, Eysink, 32 m. 52.8 sec.; 2 F. Visbach. Maasland. Eysink 34 m. 42.1 sec.; 3. H. D. v. d. Waerdt, Doorn, Eysink, 34 m. 43.2 sec,; 4. C. J. Langeveld, Lisse, Eysink, 34 m. 58.3 sec. Hier was alles Eysink, dat de klok sloeg! 250 c.c. klasse: 1. H. v. Harten, Amers foort. Triumph. 38 m. 17 5 sec.; 2. J. Lent, Maasland, Eysink, 38 min. 35 s.; 3. H. B, Dammers. Den Haag Velo cette. 39 m. 25.4 sec. 350 c.c. klasse: 1. J, J. y. d. Kimme nade, Helmond, Triumph, 35 m. 37 sec.; 2. G. Poel, R'dam. Matchless 36 m 37.6 sec.; 3. A. H. Elbersen, Soesterberg, Matchless 37 m. 56.7 sec. 500 c.c. klasse: 1. P. Siewertsen. Den Haag. B.S.A. 42 m. 29.6 sec. Alle ove rigen uitgevallen. Rest ons de zijspanrijders. Hier keek Zuur erg zuur toen hy tegen het einde door Van Rljssel werd ingehaald met als uitslag: 1. C. v. Rüssel. Den Haag. BMW 750 c.c. 31 min. 10.4; 2. H. Zuur. Voorburg BMW 600 c.c. 31 min. 33.9; 3 W. G. Herk Rotterdam (politie) HD 1200 c.c. 34 m. 39.6. Als eindelijk het einde van deze mo tor titanenstrijd gekomen is. staat fei telijk maar één ding direct vast, dat Nederland verdiend heeft verloren, de organisatie klopte als een bus en de Engelsen en Belgen voor een afvaardi- T,'n" hadden eezorgd. die nrima 1n orde was. Maar de beste individuele nrestatie van de dag was zeker voor de Belg A. Mingels, die in deze moordende terrein- rit op even sensationele als zware strijd vele cracks achter zich liet. VOETBAL. Enimen blUft eerste Kiasscr Door een zege op het Meppeler Alcides (met 20) blijft Emmen ln het Noorden eer ste klasser. CRICKET. lijtslaecn Ned, Cricketbond Tweede klasse A- AJaxQuick, gewonnen door Quick met 26 runs (Quick 102, C Won ting 6 voor 40. Freken 2 voor 43' Ajax 76. waarvan Veersteojr 41. Freken 11). Tweede klassp B; ACC TTge wonnen door ACC n met 155 runs (ACC II 197 voor 4. waarvan H. Prent 104 not out: bowllngcilfers: B. Haak 2 voor 101, Peere^nm 1 voor 26. Ledeboer 1 voor 40. Heybroek 0 voor 22; LMCC 42. waarvan H^vbroek 22)), Uitslagen: Haarlem wint van Excelsior met 53 runs op eerste innings. VW van VRA met 4 wickets. Quick (N.)Rood Wit draw, HBS sloeg Sparta met 60 runs. Hermes DVS VOC met 91 runs en 5 wickets VIERDE TOETSWEDSTRIJD TEGEN ZUID-AFRIKA. In de vierde toetswedstrijd Engeland Zuid-Afrlka was Zuid-Afrika all out voor 175. Engeland is thans aan bat. WATERPOLO. Wedstrijden De ZU1 Dinsdag vond te halfacht vinden in ..De Zijl" drie be- langrllke polowedstrüden plaats, n.l. De Z'Ul 1Rotterdam 1; De Z111 2Haarlem 2 en De ZI11 3G-Z.C. 3. Zou De Zijl 1 deze wedstrijd winnen dan ls hot degra- dat.lecevaar geweken, winnen dc reserve zeventallen van De Zijl. dan zijn deze kampioen van haar- afdeling De onderlinge wedstrijden van „De Zijl" vinden Woensdag a.s. te halfzeven plaats ln „De Zijl". D.D.S. kampioen der achten. Het dessert van de Nederlandse roei- kampioenschappen. die gisteren op de Bosbaan te Amsterdam gehouden wer den, bracht de spanning waarnaar een ieder gewacht had. Laga Ncreus en DDS bonden in de slissing om het kampioenschap der achten de strijd met elkander aan DDS. de ploeg die het in Henley tot de finale bracht zet te een tempo van 44 slagen in. waar door zi,1 aanvankelijk een kleine voor sprong wist te behalen Laga volgde echter goed en na de eerste 500 meter was hei verschil tussen oeide ploegen uiterst miniem. De DDS-ploeg roeide in een hoog tempo verder en stak. wat techniek betreft hoog boven de an deren uit. Op 1000 meter was het ver schil nog steeds maar 2 decimeter ten gunste van DDS. Op 1500 meter lagen de Delftenaren 1 meter voor. Toen zet te Laga aljes op alles en met een fel le eindspurt trachtte zii de begeerlijke titel ln de wacht te slepen Nu kwam het er voor DDS op aan te laten zien. dat hun buitenlandse successen geen si necure zijn geweest en zij toonden dit door ln de laatste 100 meter nog weg te lopen en met een kwart, lengte voor sprong op de Lagaalen gingen zij door de finish i Bij de skiffeurs was het. Neumeler. die zijn kampioenschap van het vorige iaar prolongeerde. in het begin had hii nog wat tegenstand van Logger van Posei don doch na 1000 meter kon deze het hoge tempo niet meer bijhouden en eindigde ten slotte als derde achter Van Orden van de Maas Neumeler behaal de deze dag nog een overwinning voor zijn vereniging, n.l. in de double scull, waarin hii samen met de tweede Wil lem 3 skiffeur Van der Meer de eerste prijs wegsleepte Jammer was het. dat zii geen tegenstanders hadden want. zii gingen alleen over de baan. Zo ook in de twee zonder stuurman, waarin De Laak na een valse start een row over had. NJORD EN LAGA HADDEN PECII De vier zonder stuurman had een on gelukkig verloop doordat Njord. dat in de derde baan startte vlak na het be gin door nummer 2 en 3 snoekte waar door zij een aanvaring met Laga kreeg Laga kwam nu in de baan van Njord te liggen en Njord in die van Laga. Willem 3 had van dit Incident gepro fiteerd door een grote voorsprong te nemen. Toen hierna nogmaals Njord en Laga door slecht sturen met de riemen verward raakten, was het met. dit num mer gedaan. De Minerva-ploeg waarvan slag De Wit deze week reeds opmerkte, dat zii oud werd kon inderdaad het tempo niet volgen zodat Willem 3 met ruime voorsprong door de finish kon gaan. DE UITSLAGEN De uitslagen luiden: Heren over 2000 meter: Vier met stuurman: 1. en kampioen van Nederland 1947 Njord <Q Blaauw, boeg, H Sickler J. Renardel de Lava- lette, J, van Rijn van Alkemade. slag. B ten Kate, stuurman) 7 minuten 7 sec.; 2. Argo op 1/4 lengte; 3. De Amstel op 2 lengten. Twee zonder stuurman: 1. en kampi oen van Nederland '1947 De Laak (W, van der Drift boeg. en C. de Jong slag3 8 min 16 sec. (row over). Skif: 1 en kampioen van Nederland 1947 Ch. Neumeier (Willem 3) 7 min. 59.4 sec.; 2. M. van Orden (De Maas) op 2 lengten: 3. D, Logger (Poseidon) op 3V& lengte); 4. H. van der Meer (Wil lem 3) ver achter. Twee met stuurman: 1. en kampioen van Nederland 194 (..Die Leythe" (L. Krol boeg W van Prooyen slag en T. van der Loo stuurman) 9 min 13 jee.; 2 Het Spaarne 9 min. 35 sec. Vier zonder stuurman: 1 en kam pioen van Nederland 1947 Willem 3 (R. Jansen, boeg P van Schelt. H Alberts. A Heemskerk, slag) 7 min. 53,6 sec-; 2 Minerva op 4 lengten; 3, Laga ver achter. Njord dat op drie lengten ein digde, werd wegens versturen gedisqua- lificeerd. Dubbel scull: 1 en kampioen van Ne derland 1947 Willem 3 (H van der Meer bopg en Ch Neumeier. slag) 8 min. 28.6 sec. (row over). Acht: 1 en kampioen van Nederland 1947 De Delftse Sport (J. van der Berg, boeg H Bange, W. Bahler, J. Nieuw- dorp S Haarsipa. 3 Dekker. H, Bouw man. H. van Suylekom, slag J. van der Ende stuurman) 6 min. 57,1 sec.; 2. La ga op 1/4 lengte: 3 Nereus ver achter. Dames over 1000 meter: Dubbel vier: 1 en kampioene van-Ne derland Willem 3 (A. Kooi boeg. B- Brinkhuis. B Stom, G. Groenwoudt, slag. E. van der Meer-Schutte stuur- vrouw) 3 min. 42.2 sec.; 2, De Vliet op •1 lengte; 3. De hunze; 4. De Hoop, Skif: 1 en kampioene van Nederland 1947 mei. H. Neuerburg (De Maas) 4 min. 11,8 sec.: 2 mej. P. Jansen (De Laak) op l lengte. Vier met stuurvrouw: 1 en kampioe ne van Nederland 1947. „Die Leythe" (H. Zekveld. boeg. I. Molijn G. van der Blij. C. van Beukering slag. L. Vroom, stuurvrouw) 4 min. 14,6 sec 2- Nauti lus op 2 lengten. Acht: 1 en kampioene van Neder land 1947 „De Vliet" 'W Meiss boeg, E, Roelofsz. E Robin E. Mauer. H. M K. van Voorst. N. Krijgsman, J ïiak- kink L. Klaversteyn slag E- Frederiks (stuurvrouw) 3 min. 54 sec.; 2. Willem 3 ver achter. Naar aanleiding van de behaalde roei- kampioenschappen schrijft ons een bij zondere medewerker nog het volgende: Hoe hoog het Leidse roeipeil staat is gisteren weer eens overduidelijk geble ken teen op de mooie Bcschbaan de drie Leidse roeiverenigingen met hun ln to taal zes deelnemende ploegen, vier kampioenschappen wisten te behalen, Die Leythe won er twee n.l. de twee met stuurman en de damesvier met stuur vrouw. Njord won de vier met stuurman en de Vliet, de damesacht. De wedstrijden waren spannend in ve le nummers en waar zü dat niet waren, was de winnaar zc superieur, dat het een plezier was deze te zien roeien. Dit undanks e*n verzengende hitte en een steeds krachtiger wordende tegenwind, welke een zeer nadelige invloed hadden op de gemaakte tijden. Klokslag twee uur startte Njord in de vier met stuurman. In een vrijwel gelijk opgaande strijd tot 1750 meter had Njord een rustiger tempo. Een tijdige en goed doorgezette eindspurt bracht de over winning aan de Njordploeg, bestaande uit: Q. J. Blaauw. boeg: H. Sickler. J. Renardel de Lavalette, J van Rijn van Alkemade slag; B. ten Kate stuurm. De gemaakte tijd was 7 min. 7 sec. De dames dubbel vier gaf ongeveer hetzelfde beeld te zien met dit verschil, dat De Vliet het niet kon bolwerken te gen de Willem III ploeg, die met onge veer een lengte won ln 3 min. 42 1/5 sec. Het nummer Damesvier met stuurvr. werd een prachtige overwinning voor Die Leythe. Dit fors en stijlvol roelende ploegjzette hiermede de kroon op de leeks overwinningen van dit jaar. Nau tilus moest met enige lengten het derspit delven tegen het Leidse oranje. De ploeg bestaande uit de dames H. Zek veld boeg, I. Molyn, G. v. d. Blij, C, van. Beukering slag, L. Vroom stuurvr, maak te een tijd van 4.14 3/5 sec. Het nummer twee met stuurman werd met een straatje gewonnen door Die Leythe. Al vrij spoedig heeft Die Leythe de leiding en weet die steeds te vergro ten. We geloven, dat zij nog beter kun nen. De ploeg bestaande uit de heren L- H Krol boeg. W. van Prooyen slag. en. T. v. d. Loo stuurm., maakte een tijd van 9.13. De vier zonder stuurman had een tra gisch verloop De ploegen hadden nogal moeilijkheden met sturen, zelfs zo, dat ze elkaar hinderden Willem III ging het eerst door de finish, gevolgd door Kampioensprijzen voor Njord, Die Leythe en DE VLIET een prachtig spurtend Njord. Njord werd echter, na een zelf Ingediend pro test gedisqualificeerd. Bij nader com mentaar lijkt ons dit wel een aanvecht bare beslissing Willem III werd echter winnaar in 7.553 3/5. De dames acht gaf een zeer felle strijd te zien, hoofdzakelijk tussen De Vliet en Willem III. De Vliet bleek echter over meer reserves te beschikken en konden dan ook na een zware eindspurt de over winning met een taflengte in de wacht slepen. Deze zwaarpevocht-e overwinning werd behaald door de dames W. Meiss t>oeg, E. Roelofsz, E Robin, E, Maler, H. van Voorst, N. Krijgsman, J. Makkink, L. Klaversteijn slag, E. Frederiks, st.vr. Voor Leiden was dit een grote dag. Njord de einige studentenvereniging met een kampioenschap, Die Leythe, twee ploegen twee kampioenschappen, Vliet enige melsjesstudentenroeiver. met een kampioenschap. Voor de echte roeilief- hebber was dit een mooie dag, voor de Leidse roeier was dit dé dag. NEDERLANDSE PLOEGEN VOOR DE EUROPESE-ROEIKAMPIOEN- SCHAPPEN. Na afloop van de wedstrijden heeft het bestuur van de Nederlandse Roei- bond de volgende ploegen aangewezen om de Nederlandse kleuren bij de Europese kampioenschappen, die op 28 Augustus as. in Luzem beginnen, te verdedigen: Vier met stuurman: „Njord"; Twee zonder stuurman: De Laak Twee met stuurman: „Die Leythe" Dubbel scull: Willem III Acht: De Delftse Sport- INTERNATIONALE DAMES- ROEI- KAMPIOENSCHAPPEN. Tijdens de prijsuitreiking van de Ne derlandse roeikampioenscliappen maak te mr, A. J. M. Hendirx. voorzitter van de Nederlandse Roeibond bekend, dat op het congres van de Fisa, dat op 26 Augustus a.s. in Luzern aanvangt, de Franse roeibond een voorstel zal in dienen tot het Instellen van internatio nale dames-roeikampioenschappen. Sportsplinters In een wedstrijd, die geen moment het peil van werkelijk kampioenskorf bal benaderde, ls Westerkwartier (Am sterdam) er ln liet eerste treffen tegen P.S.V. om het kampioenschap van Ne derland in geslaagd een 13—2 over winning te behalen. Een voetbalwedstrijd tussen een juniorenelftal van dp Maredijkbuurt- vereeniging en een elftal van de buurt_ vereniging Vogelenwijk werd een 6—0 overwinning voor de Vogelenwijk. De Alkmaar der Hennink werd te Groningen winnaar in het 100 K.M. lange amateur-wieier criterium. Zijn tijd bedroeg 2 uu- 39 min en 26,4 sec. De Gentse zwemvereniging heeft gisteren met 2—1 het te Alkmaar ge organiseerde waterpolotournooi ge wonnen. Het bestuur van het district Twente der K.N.A.U, heeft besloten elke twee jaar een internationale marathonloop te organiseren De tweecte internatio nale marathonloop zal dus ln 1949 wor- den georganiseerd en we.' op hetzelfde traject als dit jaar is gebruikt. Van een veld van 14 coureurs ein digde Wimille ln de finale van de grote auto-races om de Coup© de Paris als eerste. Zijn tijd was over d.e 166 K.M. 1 uur 21 min 27,1 sec.: gemiddelde uur- snelheid 122 KM. 67x M. De grote wielerwedstrijd de 7de ronde van de Eindhovense „IJzeren Man", is Zondag door Lakeman ge wonnen. Middelkamp we.*d met een minimaal verschil 2, terwlll Licbregts de derde plaats wist te bezetten. Tijdens de internationale atle tiekwedstrijden te Oslo heeft de Ame rikaan Fortune Gordien een nieuw we reldrecord voor discuswerpen gevestigd met een worp van 54,40 meter. Het oude record stond sinds 26 Oct. 1941 op naam van de Italiaan Adolfo Conso- hni met 53,34 meter, Sturgcss-Fannin kampioen heren- dubbelspel. Op de laatste dag van de internatio nale tenniskampioenschappen te Parijs behaalde het Zuid-Afrikaanse paar •Sturgess en Fannir. de tltej in het he ren-dubbelspel Zfj sloegen Tom Brown (V. S.) er Sldwell (Australië) met 6-4. 4—6. 6—4. 6—3. Het tennis-tournool te Hilversum heeft een outsider naar voren gebracht, n.l. de Utrechtenaar Akkerdllk. die o.a. Wilton en Rinkel sloeg cn één werd ln het heren enkelspel BEURSO VERZICHT AMSTERDAM. 28 Juli. De berichten omtrent Indiö worden kalm opgevat. De hande] draagt dan ook een rustig karakter. Aanvankelijk bestond er enige vraag, ln het bijzonder voor cultuuraandelen en Indische waarden, zodat de koersen hoger wan-n. Philips was een vijftal punten hogei Koninklijke op 415 weinig veranderd. In de vrjje handel bleven de koersen aanvankelijk onbewo gen, maar daarna waren er wlnstnemln- gen. waardoor de koerswinst gedeeltelijk of "geheel verloren ging. H.V.A/s hadden een hoofdkoers van 249 3,4. op het eind was de koers 244^ De meeste rubber aandelen konden ten slotte toch nog een kleine koerswinst aanwijzen. De Ameri kaanse markt was stil. zonder grote varia, ties. De Ned. conversielening werd afge daan tegen 99!& 99 5/8, De 3% Indi sche leningen waren prijshoudend.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3