PANDA EN DE MEESTER -VLIEGER Ons Distrilbutielioekje de bonnen voor meat and Wat er in Indië gebeurt De wereldkampioenschappen wielrennen te Parijs Geen enkele Nederlander behaalt een titel Radio-programma Een man als jij Kerkelijk Leven Prins Bernhard opende Marine-tentoonstelling „ZEEBEWUSTHEID" VAN ONS VOLK DIENT VERSTERKT Zaterdagochtend werd in de Haagse Dierentuin de tentoonstelling ..Zee macht" geopend onder aanwezigheid van tal van autoriteiten, w.o. de mi nisters van Marine, van Oorlog en van Overzeese Gebiedsdelen, de luitenant- admiraal C. E L. Helfricn. luit-gen. rar. J. H. Kruis en schout bij nacht J. J. L. Willinge, commandant. Zeemacht Ne derland. L De Prins sprak zijn grote bewonde ring en waardering uit voor de volhar ding van onze zeelieden, die in de oorlog onder zeer gevaarvolle omstandigheden steeds wisten door te zetten onder veelal ontmoedigende vooruitzichten. Vast staat, dat de Nederlandse zeeman elk doel 'dat men hem aanwijst kan berei ken en het is ZK.H. uit eigen ervaring bekend, dat de buitenlandse autoriteiten er evenzo over denken. Men drukte het daar uit in de slogan: „The Dutch sink a ship a day". Door dit alles heeft de Nederlandse marine een uiterst waar devolle bijdrage in de oorlogsinspanning geleverd. De Prins wees er voo'-ts op, dat het een nationaal belang is. dat de „zee bewustheid" van ons volk wordt ver sterkt. Wat dit betreft kan men steeds staat maken op de medewerking van Z K H. Ten slotte maakten de Prins met dé talrijke aanwezigen een rondgang over het terrein en Inspecteerde ten slotte de uit matrozen en mariniers sa mengestelde erewacht. Roofmoord te Roosendaal vrouw met veter geworgd. Vrijdagavond heeft de Roosendaalse politie klaarheid gebracht in een ge heimzinnige zaak, welke zich daags te voren had afgespeeld nabij het buiten de stad gelegen zwembad .De Stok Donderdagmiddag had een voorbij ganger daar in een bosje griendhout een half bewusteloze vrouw aangetrof fen wier hals door middel van een stuk dun touw was dichtgesnoerd. De man waarschuwde onmiddellijk de po litie; deze vervoerde de vrouw naar het ziekenhuis en stelde een onderzoek ln haar woning in. Daar trof men n grote wanorde aan. Een melkvrouw wist te vertellen, dat zij zekere Oe J in het huis had gezien Deze stond bij de po litie ongunstig bekend; hi) werd gear resteerd, doch zelde van niets te weten. Een politiehond werd er bi] gehaald en deze ontdekte het geldkistje van de aangerande vrouw, de echtgenote van zekere L. M. Toen men De J. met het gevonden voorwerp confronteerde, leg de hij een volledige bekentenis af. Hij had de echtgenote van L. naar net zwembad gelokt onder voorwendsel, dat hij haar -in contact zou brengen met iemand, die een bed voor haar te koop had De vrouw ging onmiddellijk mee. Toen men buiten de stad gekomen was, heeft De J. d wouw bewusteloos gesla gen en haar door middel van een veter uit een voetbalschoen trachten te woi- "cn De J- verklaart,- dat hij het slacht offer slechts heeft willen belette- dat zli om hulp zou gaan roepen. De aan- i-ander - die 10 jaar geleden reeds voor eenzelfde feit werd veroordeeld heelt zich daarna naar de woning van de vrouw begeven en zich een bedrag van f 198 uit een geldkistje, alsmede enige distributiebescheiden toegcei^nd.Da wouw. die zes uur buiten bewustzijn was geweest, is Zaterdagavond overle- den. De „Piet Hein" in Lemmer. Het prinselijk jacht de .Piet Heta" Is gistermiddag in de haven ™n Lemmer aaneekomen Vanochtend heeft ZK.H, Prins Bernard zich aan boord van het lacht begeven waarmede hl) gelijk 'gemeld een bezoek aan Zuid-Oost Friesland zal brengen. vegetables. Voor 3 Augustus inleveren. Het C.D.K- deelt mede. dat. men de destijds voor meat and vegetables aan gewezen bonnen „e 03 vlees voor zover men daarop nog geen meat v3eg|tua" bles heeft kunnen krijgen, vóór 3 Aug. a s bU een slager in moet leveien, des gewenst tegen ontvangstbewUs Op deze bonnen zal men dan alsnog 1 lb (ca_ 450 gram) meat and vegetables of 4 oz (ca. 112 gram) bllkvlees kunnen krijgen. Men dient, genoegen te nemen met het geen waarmede de slager op deze bon nen wordt bevoorraad. Het doen van een keuze zal dus niet mogelijk zijn. Wat dé Britse pers zegt: groeiende bezorgdheid. Vandaag bevatten enige Britse bladen wederom aansporingen om de militaire actie in Indonesië te beëindigen. Terwijl de conservatieve Yorkshire Post ver klaart, dat de Nederlanders de laatste weken meer tegemoetkomendheid aan de dag hebben gelegd dan de Indonesi sche Republikeinen, schrijft, het Labour- blad „Daily Herald", dat de bezorgdheid in Gr.-Brittannië over de door de Ne derlandse strijdkrachten op Java ontke tende oorlog groeiende Is. - De correspondent te Singapore van de Londense Times zegt, dat militaire krin gen te Singapore betwijfelen, of de Ne derlanders, indien het conflict op de Medicamenten naar de Republiek Ingevolge een bericht van de Britse regering heeft de Nederlandse rege ring er in toegestemd, dat zo spoedig mogelijk medicamenten, van Malak- ka uit per vliegtuig naar Java wor den vervoerd ten behoeve van het In donesische Rode Kruis. Het Britse verzoek werd gedaan naar aanleiding van de oproep via Radio lange duur wordt gezien, over voldoende Djokja aan alle vrouwen van Malakka bronnen beschikken. Een speciale correspondent van de Daily Telegraph schrijft, dat bericht ten, welke te Batavia bereiken, de in druk wekken, dat dc Indonesiërs niet die steun van dc bevolking krijgen, waarvan zij zelf gewag maken. De Yorkshire Postsbhrijft, dat het enig mogelijk, bemoedigende is, dat de Nederlanders zo snel zijn opgerukt en ten koste van zo weinig mensenlevens, dat zjj hun doelen wel spoedig bereikt zullen hebben en er gelegenheid bestaat voor vruchtbare bemiddeling Uit eerlijkheid tegenover de Neder landers, die nogal schoolmeesterachtig worden bccritiseerd door lieden, die door het hoofd van het Indonesische ■Rode Kruis. De Nederlandse regering heeft zich terstond principieel bereid verklaard het transport van medica menten toe te staan en de autoriteiten te Batavia dienovereenkomstig geïn strueerd. Zij heeft echter uitdrukkelijk medegedeeld, dat zij nooit toestemming geweigerd heeft tot het vervoeren van mericament-en naar Republikeins ge bied, De regering van Malakka treft in haast voorbereidingen om zo spoedig mogelijk medische hulp te bieden. Sjahrir blijft hulp vragen ER IS GEEN TIJD TE VERLIEZEN! De correspondent van de BJ3.C. te het gehele verloop van dit langdurig Nieuw-Delhi, Robert Stimson, heeft een conflict misschien niet hebben gevolgd onderhoud met Sjahrir gehad. 4 -1Sjahrir heeft hem gezegd, dat de In donesische regering de blik richt op de grote mogendheden, v.n. Groot-Brittan- nië en de Ver. Staten, in de hoop, dat deze landen al hun invloed zullen ge bruiken om de Nederlandse regering er van te overtuigen, dat zij een „onrecht- onheil in opgesloten Iedere poging meet j ai,^Aet voer^ ïridien_dit geen aldus dit blad, moet gezegd worden, dat zü in de laatste critiekc weken meer tegemoetkomendheid aan de dag hebben gelegd dan de Indonesische Republikeinen, „De gehele situatie is ernstig en er liggen verstrekkende mógelijkheden tot worden aangewend om de gevechten tot een spoedig einde te brengen", „De strijd op Java en Sumatra heeft reeds nieuwe brandstof gegeven voor communistische agitatie, welke ln bijna geheel Azië reden tot ernstige zorg is. Meer dan dat: het sohijnt, dat Azië we derom gebracht is tot een conflict met het Westen", zo schrijft de Daily He rald. „Grote schade voor het economisch wereldherstel en een verzwaring van En-viw-auiuuwu riuAC ucjü m ecn gellands eigen economische moellijkhe- or(jer Zjjn dank uitgesproken aan '7-1 in liAf frovnlü van Ho lano/lmHoo v - -- resultaat heeft, dan moeten Engeland, Australië of India zien, dat het gehele vraagstuk voor de Veiligheidsraad der V.N. wordt gebracht. Er Is echter geen tijd te verliezen. Het militaire offensief der Nederlan ders is zelfs nog heviger dan dat van de Japanners, Dank van vice-admiraal Pinke. Vïee-admiraal Pinke heeft ln een dag den zijn het gevolg van de langdurige verwarring op de Indonesische eilanden. De Britse regering moet uiteraard haar pogingen voortzetten om op elke wel overwogen wijze dit betreurenswaardig conflict tot een einde te brengen", aldus het Labourblad. BOODSCHAP DER SURINAAMSE STATEN. Zaterdagavond hebben de Surinaamse staten besloten de gouverneur te verzoe ken aan minister Jonkman een bood schap te doen toekomen, waarin de staten het regeringsbesluit tot het aan wenden van de huidige maatregelen in Indonesië betreuren. In deze boodschap geven de staten uitdrukking aan de hoop, dat de omstandigheden zo zullen veranderen, dat vredelievende bespre kingen kunnen worden hervat. Indonesische verenigingen protesteren. DRINGEND BEROEP TOT STAKING VAN GEWELDPOLffTIEK. De Perhimpoenan Indonesia (politie ke organisatie der Indonesiërs in Ne derland), de Pcrkoempoelan Islam (Ver. van Moslim: Indonesiërs ln Nederland), de Perkoempoelan Kristen Indonesia (Ver. van Christen-Indonesiërs), de Roe koen Poladjar Indonesia (Vc-r. van In donesische Studenten) en het Verbond van Indonesische burgers, alle gevestigd in ons land, hebben het volgende manifest tot het Nederlandse volk ge richt, waarin o,m. het volgende wordt gezegd: „De hier te lande woonachtige Indo nesiërs, afkomstig zowel uit de Republi keinse als de Malino-gebiede.n en beho rende tot verschillende sociale groepe ringen, hebb.. met grote ontsteltenis en diepe verontwaardiging het besluit va.n de Ned. regering vernomen om de on derhandelingen met- de Indonesische re gering af te breken en ovei te gaan*tot de toepassing van militair geweld om aan de Republiek haar wil op te leggen". de marine voor de prestaties e.n de toe wijding bij de landingen op Oost-Java van 21 Juli. Een millioen voor getroffen bevolking. SPECIAAL VOOR DE CHINESE GROEP. De Ned.-Indische regering heeft een bedrag van een millioen gulden be schikbaar gesteld voor het verlenen van eerste hulp aan de door plunde ring, brandstichting en vernietiging van eigendommen getroffen bevolking. Met de voorzitter van de grootste Chinese vereniging, de „Choeng Hwa Choeng Hwi" werdén besprekingen ge voerd over het besteden van deze gel den. Immers, hoewel de hulpverlening voor iedereen is bedoeld, zal de Chinese bevolkingsgroep welke het zwaarst ge troffen is. praktisch wel zeer veel ont vangen. De besprekingen hebben vol doende resultaat opgeleverd. De nor male hulpverlening door het Rode Kruis en het Dep. van Socale Zaken wordt hierdoor niet beïnvloed. Het Rode Kruis en de medische mobile teams kunnen ook gelden ten laste van dit speciale bedrag aanvragen. DE „TJIBESAR" ZONDER LOODS VERTROKKEN. Het Ned. militaire transportschip „Tjibesar" is gisteren uit Melbourne vertrokken zonder loods aan boord, daar de Australische vakvereniging van zee lieden gedreigd had iedere loods, die het schip uit de haven zou brengen, te boycotten. INGENIEURSDIPLOMA VOOR OFFICIEREN. Naar wij vernemen, zal voor beroeps- - officieren der Kon. Landmacht, die „Wij weten echter, dat ee.. belangrijk j daartoe roeping gevoelen en aanleg be deel van het Nederlandse volk, trouw zitten, de gelegenheid worden openge- aan de beginselen van recht en vrijheid i steld tot het verkrijgen van een inge- zich van de geweldpolitiè" van de Ne- j nieursdiploma aan de Technische Ho- dcrlandse regering heeft afgewend. j geschool. De aangewezen officieren wor- Op hen doen de Indonesiërs ee.n drill- I den te Delft geplaatst, gedurende hun gend beroep 'om de Nederlandse rege- j studietijd gedetacheerd bij de technl- ring er toe te brengen, het wapenge- I sohe staf en Va,n alle andere diensten weid onmiddellijk te staken", I vrijgesteld. Grote reddingsdemonstraties in Noord wijk. MOOI GESLAAGDE BONDS- STRANDDAG. (Van onze correspondent te Noordwijk) Onder belangstelling van ongeveer 4000 toeschouwers demonstreerde Za terdag een keur van vrijwel alle red dingsbrigades langs de Noordzeekust hun methoden tot redoing van drenke lingen. De organisatie was perfect, zo dat dr. H. Kruyt, voorzitter van de Noordwijkse reddingsbrigade precies op tijd deze bondsstranddag kon openen. Vele autoriteiten, o m. de burgemeester van Noordwijk en de voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot het redden van drenkelingen, de heer Wijburg. De demonstraties waren zeer duidelijk te volgen, vooral dank zij een uitste kend ooggetuigeverslag, dat door de heer b de Groot voor de microfoon werd verzorgd. Zandvoort en Katwijk (welke laatste groep een speciaal geconstrueerde wa gen meevoerde) demonstreerden met haf tel en lijn Een opmerkelijke pres tatie leverde de heer Van Royen uit Noordwijk, die alleen in een vlet al wrikkende op de tamelijk woelige zee een redding op ongeveer 500 meter uit de kust volbracht Na een aardig intermezzo golfrijden vond een massademonstratie Dlaats van bevrijdmesgrepen, vervormethode" kunstmatig ademhaling, uitgevoerd door Noordwijk. Vervolgens was Rot terdam a&i. ut b~i«.in u ciplineerde mars rond het demonstratie- terrein een keurige demonstratie gaf van het redden over zeer grote afstand met de lfin. Egmond aan Zee, dat over zeer snelle roeiers bleek te beschikken, toonde een redding met de vlet. Den Haag schoot de lijn niet twee bijzondere methoden, n.l door middel van een nieuwe vinding, waarbij drie redders in zee gaan en met behulp van een spe ciaal geconstrueerd tuig elkaar helpend de drenkeling naar het strand brengen, en de reddingsvlotteur, de „Tom", die eveneens bijzondere indruk maakte. Dit vaartuig bleek niet om te k.mnen slaan, komt met verbluffend gemak door de branding en behoeft slechts door twee man te worden bediend. Een spannend slotnummer werd ge vormd door het aangekondigde vlieg tuig-experiment, waarbij in de lucht reddingsboeien werden uitgeworpen naar zich ver in zee bevindende drenkelingen. Dit was een waardig slot van deze zeer geslaagde en propagandistische middag, welke door de heer Wijburg werd ge sloten. VOOR DINSDAG 29 JULI Hilversum I (301 M.) KRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7 45' Schubert programma; 8.00: nieuws; 8.1-5: opgewekte muziek, 9.00: lichtbaken; 9,30; vlooi en plano; 10.00; voor de kleuters;; 10.15: Les Parophonlstcr de St. Jean des Matuies; 10.40: voordracht; 10.50:' R. Schumann programma; ld.30: nis de ziele luistert; 11.40: cello-concert van Tavtlnl; 11,45: Victor Mixed Chorus; 12.00: Ange lus; 12,03: bioscooporgel 12.30: orkest zonder naam: 12.55; zonnewijzer, 13.00: nieuws; 13.15: over boeken; 13.20: orkest zonder naam; 13.50; selectie opera De Mikado; 14.30: voor de vrouw; 15.00: kamermuziek; 15.30; Pran.se pianomuziek; 16 0C ziekenbezoek; 16.30: na schooltijd; 16.45: elck wat wils; 17.45; Rijk Overzee. 18.00: Cantus Populovum, 18.20: sport- praatje; 18.30: progr. Ned StrUdkr.; 19.00: nieuws, 19,15; Kath. nieuws; 19.20: plano duo; 19,45: causerie: 20.00: nleuwsn 20.05 actualiteiten; 20.12; M. Gluccl. cello; -20.15: BBC Symphonic Orkest; 20.55: hoor spel „De man met de twee baarden"; 2135: nieuwe Amerikaanse platen; 22.00: B. Huberman, viool; 22.10: avondgebed en liturgische kalender; 22.25; vaders dag boek; 22.30: nieuws; 22 45: dansmuziek; 23 20—24 00: cabaret. Hilversum Tl (415 M.) AVRO 7 00: nieuws; 7.13; ochtendgymnastiek; 7.30 aubade; 8.C0: nleuwsn 8,15: een lioht begin; 8.45: werken van Handel; 9.15; mor genwijding door ds. P. C. Vermeulen; 9 30: waterstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: Richard Wag ner programma; 10 50; voor de kleuters: 1100: Loudens philh. Orkest; 11.30: en semble Bartho Decker, 12 00: alt en plano; 12.30: ons platteland; 12.40: le plano romantlque; 13.00; nieuws; 13.15; les gars de Paris; 14.00: met naald en schaar; 14 20: orgelconcert; 15 00. radio matinee; 16 40: de schoolbel; 17.00: J. Stafford en Pr, Sinatra. 17.30: Skymasters; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erich., plano; 18.30: ensemble G. v. Opstal; 19.30; Stlchts planotrio: 20.00; nieuws; 20.05; stille gang voorbij Dodencel Oranjehotel Schevenln- gen; 20.15: Instrumentaal en vocaal con cert ln Concertgebouw; 21.15: voordracht; 21.45: verzoekprogramma; 22.15: buiten lands overzicht door H. Oh. G. J. v. d. Manderc; 22.30: viool en plano; 23.00: nieuws; 23 15: Euwe over zone schaak- tournooi; 23.2524.00: werken van Mozart. DE PROFS Noch Van Vliet noch Derksen heeft het te Parijs tot een overwinning kun nen brengen. Derksen kwam althans nog tot de laatste vier. Van Vliet werd tevoren door Gerardin er uit gereden. Een speciale verslaggever schrijft ons o.m.: De grote verrassing van dit wereld kampioenschap viel Zaterdag in de late middaguren te noteren: Van Vliet, die algemeen sterk favoriet was voor de titel werd in twee ritten op volkomen regelmatige wijze door de oude rot Ge rardin. in de kwartfinale, uitgeschakeld- Het was een volkomen rustige renner, die na de tweede rit. waarin hij in een sprint over 400 meter royaal werd ge klopt. van zijn fiets afstapte. „Ik kan geen wereldkampioenschap meer rijden. Vorig jaar niet in Ztirich en nu hier in Parijs ging het helemaal niet. het schijnt ieder jaar slechter te gaan", klaagde Van Vliet. „Maar liet je Gerardin in de tweede rit, niet te ver gaan?", merkten wij op. „In een normale rit kan ik hem slaan Is hij demarreert op 400 meter en dan nag hij zelfs twintig meter voorsprong hebben. Maar ik heb niet meer de goe de moraal voor een wereldkampioen schap. Ik ben mijn vertrouwen dan vol komen kwijt. Gerardin daarentegen geeft op eigen baan en voor eigen pu- pliek alles en alles, is veel meer actief gespannen, terwijl ik mijn benen niet goed rond kan krijgen". Alle hoop was toen gevestigd op Derk sen. In de eerste rit tegen de Italiaan Bergomi. voor de kwart eindstrijd, werd de titelhouder royaal geslagen- Als één renner nerveus mag heten, dan is het Jan Derksen, Ook hij was de goede mo raal kwijt, ook hij werd geslagen door een sprinter, die hij in een gewone rit als het ware in z(jn zak kan steken, maar juist dat wereldkampioenschap, die wedstrijd, waaraan de titel is ver bonden. dat schokt het zelfvertrouwen, dat brengt hem zelf in moeilijkheden. En de tegenstander profiteert er van. Maar in de tweede rit, waarin Derksen een andere tactiek had genomen, ging het beter. Het werd een lange sprint, en in zuivere snelheid over grotere af stand is Derksen de Italiaan volkomen de baas. Een belle moest de beslissing brengen. Deze rit won Derksen ditmagl uit tweede positie, in de bocht aanvallend en in gewonnen positie uit de bocht ko mend, op overtuigende wijze waarme de hij zich voor de halve eindstrijd voor de Zondag klasseerde, evenals Gerardin. Senftleben en Scherens. Remkes werd in de repechage kansloos geslagen, na dat hij reeds in zijn serie was uitge schakeld Gerardin reed in 2 ritten Derksen in de halve finale er uit Scherens, Senft leben Gerardin kwam dus tegén Sche rens om de titel, terwijl Derksen het tegen Senftleben moest opnemen om 3e en 4e plaats. Scherens won van de onsportief rij dende Gerardin. Derksen verloor van Senftleben! De eindstand werd dus: (kampioen) Scherens. 2. Gerardin, 3. Senftleben, 4. Derksen. Het was een verdrietige Scherens, die na het winnen van het wereldkampioen schap het middenterrein verliet en de kleedkamers opzocht. Hij had graag op sportieve wijze zijn meerderheid over al zijn concurrenten willen tonen, maar het unfaire rijden van Gerardin ener zijds, en de onsportieve houding van het Franse publiek anderzijds, waren oorzaak dat de bijna veertigjarige Belg weinig lust gevoelde om het. ererondje te rijden en het UCI-tricot uit handen van de president te ontvangen de ge wone ceremonie, welke nu eenmaal bij de wereldkampioenschappen te doen ebruikelijk is. In de eerste rit tegen Gerardin won Scherens uit tweede positie met een volle lengte, en toen kwam die tweede rit. waarover nog zoveel te doen zou zijn- Scherens vertrok ditmaal van kop. ging Ingezonden Mededeling VOOR HEDEN EN MORGEN De lichamelijke oefening is tot weinig nut; maar de godzaligheid is tot alle dingen nut, hebbende de belofte des tegenwoordige en des toekomende le vens (Uit de Bijbel 1 Tim 4. 8). FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 31) „Dank je" zei Gösta, op een toon als wilde hij zeggen: „Je ziet, zelfs bij de keus van deze stropop heb ik smaak getoond". Als compliment was deze op merking zeker niet te beschouwen, en omdat ik me er van bewust was, dat ik er niet alledaags uitzag had ik het ge voel dat er mij zwaar onrecht geschied de. Ebba nam direct hierop afscheid. Vermoedelijk op hoog bevel bleef de kus ditmaal achterwege. Nu ja, ze hadden zich immers schadeloos kunnen stel len terwyl ik me op mijn kamer aan het kleden was. „Tot genoegen, mevrouw Holms. Ik vond het erg prettig kennis met u ge maakt te hebben". „Huichelaarster!" dacht ik weer, met hetzelfde beminnelijke lachje. Ze ging. Ik hoopte, dat Gösta vergeten was dat hij me een voorstel had willen doen' voordat Ebba de kamer betrad. Maar helaas had de natuur hem met een uitstekend geheugen toegerust. Hij deed een greep in de la van zijn nachtkastje, en haalde er een met bankbiljetten ge vulde portefeuille uit. „Alsjeblieft, Syl- ve. Voor alle grotere inkopen moet men mij maar rekeningen sturen. Het is nu wel je ttfd". Hij zweeg even, nog steeds langs me heen kijkend. Dan ging hij zeer gedeci deerd verder: „Het is beter dat je direct uit de stad naar Juliënborg vertrekt. Het heeft geen zin dat wij elkaar voort durend in de baren zitten, dat vertraagt mijn genezing maar. En tegen de tijd dat ik hier ontslagen word, heb jij je een beetje op Juliënborg ingewerkt." „Ikik hoef je dus helemaal niet meer te bezoeken?" vroeg ik geschrok ken. Ik voelde me alsof ik helemaal verbleekte, „Ik denk dat dat overbodig is", zei hij onverschillig, terwijl hij naar het ochtendblad greep. „Je kunt je telefo nisch op de hoogte stellen hoe mijn operatie is afgelopen". ..Je wordt geopereerd?" vroeg ik, kam pend met mijn tranen „En dat krijg lk zo en passant even te horen? Ik dacht dat je alles al achter de rug had. Ik verdacht je er zelfs een beetje van verward zweeg ik „Alweer een verden king? Vertel maar op". „Ik dacht dat je helemaal niet, of alleen maar zeer licht gewond was, maar dat dat niet bekend mocht wor den". „Niet bekend aan wie? Druk je als jeblieft wat nauwkeuriger uit", „Nu ja, aan je vijanden Zijn blik dwaalde van mij weg. „Hm. Je bedoelt dus de politieke recherche. Je denkt, dat ik me hier in dit zieken huis verschuil tot het gevaar geweken is. Voor zo'n lafaard houd je me dus". „Nee, Gösta, nu ben jij degene die de felten verdraait. Ik weet dat, je in de laatste plaats aan jezelf denkt. Maar misschien was je bang dat de dood Je zou achterhalen voor je een bepaalde opdracht van jeje geestverwanten vervuld had. Dat je fout bent is een an dere kwestie. Tot die erkenning moet je uit eigen overtuiging komen". „Voor een lafaard houd je me dus nietik bezit dus ook nog wel een creditzijde in jouw achting. Als dank hiervoor wil ik je verraden, dat mijn verwonding inderdaad zo onschuldig was dat ik met een noodverbandje naar huis had kunnen wandelen. Maar het is mis met mijn blindedarm. Eigenlijk ha dik allang geopereerd moeten wor den. en ongelukkigerwijs viel ik hier net in handen van mijn oude vriend Fry man. die me al maandenlang onder het mes had willen nemen en nu ben ik aan hem overgeleverd. Maar het moet ten slotte eens gebeuren, en om allerlei redenen, die ik je nu niet kan uitleggen komt het me heel goed uit om, wat jij mijn vijanden noemt, een poosje voor de gek te houden". Na deze gedetailleerde verklaring voelde ik het als een plicht Gösta een bee je te troos ten. Mijn blindedarm werd weggenomen i toen ik nog bijna een kind was. Het is niet zo erg". „Oh nee, er zijn wel erger dingen. Maar ik geloof, dat lk de dokter hoor komen. Ja binnen! Dag kerel! Vraag nu niet hoe het met me gaat, anders moet ik zeggen dat het zó goed gaat dat je me prompt naar huis stuurt om een dankbaarder object voor je bloed dorstige neigingen te vinden" Dr. Fry man lachte terwijl hij mij de hand drukte. „Wat vindt u er van, mevrouw Holms? Moet ik Gösta met u mee laten gaan?" „Alstublieft niet", zei ik vlug. „In deze toestand is de operatie zo onge vaarlijk mogelijk". „Kijk nu eens! Dit pasgetrouwde vrouwtje is blijkbaar vastbesloten haar wittebroodsweken alleen door te bren gen". (Wordt vervolgd) Xcü. Herv. Kerk Beroepen te Naar- den O. J. <Le Nle te Dordrecht; te Ooster- blerum (toezJ. Hylarldes te Paesens. Aangenomen naar Amsterdam-Sloten (3e pred.pl.) S. S. M. Aertscn to Enkhulzen. Bedankt voor Rijk (Haarlemmermeer) J. J. Renting te Helnkenszand. Gcref. Kerken Aangenomen naar Delfshaven (3e pred.pl.) J. Vrolijk te Zeist, die bedankte voorbeen ben. tot veldpredi ker In Ned. Indlë. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Vollenhove-Cadoelen P. Wulf- Iraat te Kantens. Aangekomen naar Hol- werd-BliJa E. F. Pels, cand, te Kampen. Bedankt voor Eindhoven G. Koenekoop te Gouda. Gercf, Gemeenten Beroepen te Kort- gene en te Llsse M, v. d. Ketterij, eand. te Rotterdam, die bedankte voor Alblasser- dam en voor H. I. Ambacht, Bedankt voor Brulnlsse Chr. v d. Woestljne te Ridder- SCHEEPSBERICHTEN. MIJ. Nederland: Nieuw Holland, 24/7 van Aden naar Indië; Ta wall, 23/7 te Ras Tanura; Johan de Wltt. 26/7 van Port Said naar Amsterdam; Tarakan, 25/7 te Bata/vla; Van der Waal; 24/7 van Batavia naar Belawan; Lombok. 24/7 te Bombay. K.N.S.M.Caribia, 25/7 te Amsterdam; Bacchus, 25/7 te Izmir; Danae, 26/7 te Rotterdam; Stuyvesant, 25/7 van Amster dam naar Dover; Roelf, 25/7 van Rotter dam naar Bilbao. H.Afrika Lijnen: Kllpfontein. 26/7 te Southampton, Boschfontein, 24/7 van Port Elisabeth naar Kaapstad; Slngkep, 25/7 te Amsterdam; Larenberg, 23/7 Dakar gepasseerd; Mulderkerk, 24/7 van Tene- riffo naar Kaapstad; Hemonle, 22/7 te Belra; Amstelveen, 24/7 te-Durban; Hin- drapoera, 24/7 van Las Palmas naar Kaapstad; Nlgerstroom, 28/7 ln Takoradi; Jaarstroom, 27/7 ln Port Bouet, 6). .Kom er maar gerust weer uit!" zei Oehoe, Panda een hand reikend. Laat me Uw pols maar eens voelen! Zo, mooi!" Panda stond wankelend en zwaaiend op de grond en hij voelde zich nogal ziek. Hij wist niet zeker of hij op zijn hoofd of op zijn voeten stond en hij zag met verbazing, dat Oehoe twee hoofden scheen te hebben. „Uw hartslag is versneld!" zei devlie- Zo pratend schroefde Oehoe de gla- genier. „Echter niet buitengewoon! Ge- zen stolp vast en stelde toen de pomp lukkig maar. We gaan verder! Gaat U ln werking. maar onder deze glazen stolp staan, dan j o t zal ik eens zien hoe U zich gedrugt t,Pa"df YMlde; dat df lucht twnelUki wanneer U geen lucht meer krijgt! Dit Sf1*1I gebeurt wel eens wanneer U tamelijk ^1) begon het aardig benauwd te krij- boog komt, begrijpt U? Hoog boven de gen,«** aarde is geen lucht meer, moet U we-| ten", I I Visserij-berichten IJMUIDEN, 26 Juli Binnengekomen 3 stoomtrawlers met f. 41.000 besomming; de stoomtrawler KW 123 met f. 6530; de motortrawler Ro 53 met f. 12 820; de mo_ torlogger KW 78 met f. 5950; de Zweedse kotter GG 305 met f 3880 en de kustvls- sers: BU 33 met f. 1120; IJM 213 met f. 830; LJM 249 met f. 1070; UK 35 met f. 3800; UK 68 met f. 775, UK 76 met f. 1350; UK 34 met f.2680; UK 79 met f 2160; UK 91 met f. 1640; UK 162 met f. 900: UK 41 met f. 2180; UK 242 met f. 1500; UK 244 met f. 1850: HD 125 met f. 1820; TX 51 met f.1000; WR 61 met f.590 en van de haringvisserij KW 3 met 215 kantjes eigen vangst. in de laatste bocht naar boven, en Ge rardin dacht zyn kans te kunnen grij pen door naar beneden te duiken. Tot zover ging alles normaal, maar eenmaal beneden met Scherens vrij dicht aan het wiel ging Gerardin plotseling weer scherp omhoog, week dus volkomen van de lijn af. Scherens moest, volgen en was een geslagen man. Inplaats van Gerardin te declasseren, besloten de vijf wedstrijdcommissarissèn de rit over te laten rijden. Dit was dus geen „bel le" terwfjl de Fransman een boete van duizend francs kreeg toegewezen een bewijs dus dat Gerardin unfair had ge reden, maar voor het. Franse publiek Gerardin te diskwalificeren dat durf den de commissarissen toch niet aan. Nu weigerde Gerardin over te rijden en alleen door persoonlijk ingrijpen van de U CI-presidentde Fransman Joinard, bleek het mogelijk Gerardin weer op de fiets te krijgen. Nu werd het een regel matige rit, van kop af door Scherens geleid, waarbij Gerardin weer in de laatste bocht naar binnen dook maar nu op regelmatige wijze versnelde en prachtig door Scherens, van buiten om- kenmend. verslagen werd. Het unfaire rijden van Gerardin was reeds opgevallen in de halve finale, toen hij tegen Derksen uitkwam Ook toen was Gerardin. op het moment dat Derksen in de bocht op 150 meter voor de finish naast hem wilde komen om hoog gegaan. In rennerstaai zou men dit een „zwie- per noemen, maar Derksen wenste na afloop Gerardin met een handdruk ge luk inplaats dat hil fel protesteerde tegen deze onsportieve daad Niet-dat perksen op een andere wijze zou heb- ?en*.« S®wonnen. want daarvoor was hij tactisch en ook wellicht wat snelheid be treft de mindere van Gerardin. maar het ware wel juist geweest, indien reeds toen. dus voordat we de óhsmakelnke scenes van de finale zouden beleven, reeds scherp geprotesteerd was tegen de onsportieve opvattingen welke de Frans man er op na hield, waarbij hy kans had gezien de nervositeit van Derksen nog groter te maken door enkele truc- ipSnenn!fnT?ei;haald "sur P]ace" te ma ken. Dat Derksen echter het wereld kampioenschap niet verdiende bleek wel uit zijn verrichtingen in de beide ritten tegen Senftleben om de derdeen vierde plaats, welke door de Fransman op overtuigende wijze werden gewonnen ?euif1"0 vorm van Scherens kwam dui delijk naar voren in de halve finale, u in-£e eerst€ rit Senftleben uit tweede positie op het laatste rechte eind royaal passeerde, terwijl Scherens liet in de tweede rit klaarspeelde enft- leben m d elaatste bocht de kop te laten nemen. Een ontactische manoeuvre v. d. Frans man. waarbij hijzelf zijn hoofd schudde en zich voor de 200 meter streep reeds verloren wLst. Reeds toen nam het pu bliek dat lang niet in zoa grote getale was opgekomen als een ^%ek daarvoor bij de Tour de France, een onsportieve houding aan tegenover Scherens waar- by zelfs Senftleben. die als een faire sportman bekend staat, zich kwaad maakte en het publiek wees op zijn kleinzielige houding. u Tijdens de lange'pauze, waarin on- aernandelmgen werden gevoerd over het eventueel overrijden of distancieren in de tweede rit van de finale tussen Scherens en Gerardin. maakten de toe schouwers er een dolzinnige scene van waarby men zich niet ontzag met fles sen, papier en vruchten naar een klein groepje renners te gooien van wie Scherens en Van Vliet het middelpunt wafen, en waarbij zelfs onze nationale kampioen openlijk werd bedreigd was geen goede dag voor Frank- fv°or Gerardin wegens zijn on- ?,e4rag' en niet voor het Franse publiek, dat een strijd om het wereld kampioenschap niet waardig is geble- SnfT?T6t was verder geen goede dag voor de UCI want wederom is evenals in me nig ander jaar het zwakke optreden van bestuur en commissarissen duidelijk aan het licht getreden. DE AMATEURS. De ritten om het wereldkampioenschap amateurs waren in vergelijking hier mede een verademing. Evenals met Van Vliet en Derksen viel er voor de Neder landse wielerwereld een teleurstellend resultaat te noteren. Bijsier werd in 2 ritten in de eindstrijd door een sterkere snellere en vooral door een veel tacti- scher rijdende Harris verdiend geslagen, waarmede de Engelsman de titel ver overde. Bijster had in de halve finale de Fransman Sensever in twee ritten overwonnen. De eerste maal zonder merkbare inspanning uit tweede positie, en de twee keer had Sensever, hoog uit de bocht komend, de val mee, maar niettemin wist de Nederlandse kam pioen op het. laatste rechte eind nog een dergelijke snelheid te ontwikkelen, dat hij de Fransman naar de tweede plaats verwees. In de eerste rit van de finale moest Buster de kop nemen met Harris vlak aan het wiel. Even lette Bijster niet op in de laatste bocht en Harris dook naar beneden, demarreerde en onze landge noot was verslagen. En in c e tweede rit bewees Harris, dat hij ook van kop af, in zuivere snelheid, de mee-dere was van onze landgenoot. Bijster had te voren in de kwart fi nale de Zwitser Kamberg ln 2 ritten verslagen. Harris had 3 ritten nodig ge had om de Fransman Faye te kloppen, terwijl verder Schandorff (Denemar ken) en Sensever (Frankrijk) zich voor de demi-finales plaatsten. Hijzelendoorn werd in de achtste finales uitgeschakeld door Pauwels, de Belgische kampioen, en Bontekoe behoorde in dit wereld kampioenschap eigenlijk niet. thuis. Harris i%ed Schandorff er uit. Bijster, zoals gemeld. Sensever. In 3 ritten veroverde Sensever de 3e plaats, terwijl Schandorff vierde werd. Einduitslag: 1. kampioen Harris; 2. Bijster; 3. Sensever- 4. Schandorff. ACHTER MOTOREN. Ie serie: 1. Frosio (It.) 1 u. 23 min. 34 3/5; 2. Heimanij (Zw.) op 100 M.; 3. Falk Hansen (Denemarken) op 3 ron den en 200 M.: 4. Matena (Ned.) op 3 ronden en 230 M 5. Goethals (België) op 4 ronden en 260 M. 2de serie: 1 Lesueur (Frankrijk) 1 u. 20 min. 47 3/5' 2 Mathias Clemns (Lu xemburg) or 6 ronden en 300 meter; 3. Summers (Engeland) op 12 ronden en 350 meter. Besson gaf op. Heden 3de serie, met de Nederlander Pronk in de achtervolging. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen- Lijbers-Melnster, z.. R'dam; Bodewes-van Mol. z„ Schiedam, de Jager- Hartog. z., Groningen; Risselada-Herlnga; z„ Schoorl. Gehuwd: L. van Stolk en P. J, Kessler- van Roggen. Overschle; B. D. Kruijfchoff en W. A. Kranenburg. Rhoon. Overleden: A. J, van Huffel, m„ 82 jaar. Den Haag; A. J. de Visser-van Gonggrijp Bungenberg, vr., 77 Jaar, Groningen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2