r Verbaasd over geringe Republikeinse weerstand Belgisch begrip voor optreden in Indië Zal Linggadjati veranderingen ondergaan? Nieuwe belangrijke vorderingen O.a. Tegal, Palaboehanratoe en Pengalengan bezet Schetsen van de situatie in Indië Vernielingen op instigatie van Rep. officieren .J WEERBERICHT Grote belangstelling op grond van nationale belangen Met een enkel woord 56ste Jaargang MAANDAG 28 JULI 1947 No. 26144 IDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singe] 1, Lelden - Giro no.: 57055 Indrukken van dr. Van Mook: Tijdens een onderhoud met de verte genwoordiger van A.F.P. heefi dr. Van Mook bevestigd, dat het accoord van Linggadjati de basis bleef voor de In donesische politiek der Nederlandse re gering. Ofschoon de Lt. Gouverneur-Ge neraal weigerde bijzonderheden mede te delen over de onmiddellijke doelstellin gen van de Nederlandse regering, ver klaarde hij, dat de regering in de toe komst niet zou nalaten rekening te houden met de wensen van zekere be volkingsgroepen op Java en Sumatra, in het bijzonder die van de Soendanezen, hetgeen, aldus dr. yan Mook, „zekere veranderingen met zich mee zou bren gen" in de toepassing van het accoord van Linggadjati. Dr. Van Mook verklaarde echter, „alleen, wanneer wij onze politionele actie' zullen hebben beëindigd, zullen wy ons een scherp beeld kunnen vormen van de wensen dezer bevolkingsgroe- Pen". Dr. Van ivtook gaf voorts uitdrukking aan zijn voldoening over het verloop der operaties, doch hij verbaasde zich over de zwakke tegenstand der Repu blikeinen. „Wij verwachtten geen alge mene volksopstand, doch wij hadden ge dacht, dat de Republikeinen iets anders zouden doen dan zich over te geven aan verwoestingen en plunderingen, waarvan de gehele Chinese bevolking te lijden heeft". Toen hem gevraagd werd naar de houding van de vroegere Republikeinse functionarissen, verklaarde dr. v Mook, dat 80% van degenen, die op hun post waren gebleven, thans met de Neder landers samenwerkten en dat hij zic-h verheugde over het feit, dat een groot aantal inwoners van West- en Oost- De Gaulle tegen de communisten ERNSTIQE WAARSCHUWING. Na een driedaagse tocht door Bre- tagne heeft generaal De Gaulle op een massale bijeenkomst te Rennes de Fran se communistische partij er van be schuldigd, dat zü de moeilijkheden, waarin het land verkeert, vergroot met als enig doel: de Sovjet-Russische be langen te dienen. „De Franse eenheid", zo zeide De Gaulle, „wordt bedreigd door de vuil spuiterij van personen, wier leiders zich boven alles in dienst van een vreemde mogendheid stellen". Het doel van deze personen is Frankrijk onder dictatuur te brengen, zoals hun geestverwanten elders met behiüp van die vreemde ipo- gendheid het hun landen hebben ge daan". „Om dit doel te bereiken', zo ging de' generaal voort, „gebruiken deze per sonen elk middel, dat hun voor handen komt. In toenemende mate verergeren zij de vele moeilijkheden, waarmee ons land te kampen heeft en steunen zij uitsluitend de bedoelingen en de belan gen van Sovjet-Rusland". De Gaulle beschuldigde de Sovjet- Unie er van, dat zij door militaire en economische druk en gesteund door een vijfde colonne, die haar geheel ten dienste staat, een blok van bijna 400 millioen mensen in Europa onder haar bevelen had gebracht, terwijl zij in de vrije landen gebruik maakt van groe peringen, die haar zijn toegewijd. „Deze toestand zal vroeger of later een be dreiging gaan vormen voor onze eigen vrijheid en onafhankelijkheid. De situa tie, waarin wij ons thans bevinden, is onaanvaardbaar voor ons Fransen, en verontrustend voor het buitenland. Doch Frankrijk zelf kan hieraan een eind maken. Het is onze plicht ons boven de partijen te verenigen om de eenheid van Frankrijk door een krachtige tegenstand tegen hen. die andere belangen dan de Franse, te verzekeren". FRANSE ASSEMBLEE SPREEKT VERTROUWEN IN REGERING UIT. De Franse nationale assemblee heeft een motie van vertrouwen aangenomen in de buitenlandse politiek van de re gering. Een motie van regeringszijde, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgesproken van het opnemen van het Saargebied in de Franse economie, en waarin wordt vastgesteld dat Frankrijk het recht heeft op herstelbetalingen van Duits land en dat een internationalisatie van het Ruhrgebied dringend gewenst is, werd met handopsteken aanvaard. Er waren geen tegenstanders. De comma nisten onthielden zich. DIT JAAR ZEER SLECHTE AARDBEIENOOGST. Zoals in verband met de zeer strenge winter verwacht werd, is de aardbeienoogst dit jaar zeer slecht ge weest. Ook de grote droogte in de lente en de voorzomer deed de teelt geen goed. Globaal geschat heeft de aardbeien oogst dit jaar c.a. 5000 ton aardbeien opgeleverd. In 1946 bedroeg de oogst ongeveer het dubbele. Sedert verleden jaar is het met aardbeienplanten be bouwde arsenaal evenwel nog uitgebreid. Het is dan ook duidelijk, dat deze vrucht dit jaar heel schraal is geweest. Java, die wapens in hun bi-zit hadden, begonnen waren deze aan de Neder landse autoriteiten over i? geven. Ten slotte verklaarde di. Van Mook, dat naar zijn mening de toekomstige houding van de met de Republiek „be vriende" landen zoals Voor-Indië en de Arabische landen, „voor een groot deel zou afhangen van de ontwikkeling dei- situatie" Hij voegde hier nog aan toe, dat het voorstel van Sjahrir tot het vormen van een Internationale brigade" te laat. kwam en gaf te verstaan, dat de operaties op Java en Sumatra binnen kort zouden zijn geëindigd. Comité Rijkseenheid schort nationale petitie op. Het Nationale Comité Handhaving Rijkseenhéid heeft besloten, in verband met het nieuwe regeringsbeleid, de actie voor de nationale petitie op te schorten. Het comité blijft zijn doel. het verkrij gen van een krachtig en gezond Indië- beleid nastreven, daar er aldus het Comité nog geen sprake is van de vervulling van alle delen van het pro gramma van het N C., in het bijzonder de souvereinlteit van het hervormde Ko ninkrijk. Bovendien dreigt het gevaar, dat de thans door de regering aange vangen actie, alvorens te zijn voltooid., zou worden stopgezet. Indien onverhoopt de wenselijkheid daartoe in de toekomst mocht blijken, zal het Nationaal Comité, na raadple ging van de vertegenwoordigers der plaatselijke comité's zijn thans gestaak te werkzaamheden voor de Nationale Petitie opnieuw ter hand nemen Legerberichten van gisteren en hedenmorgen: Ook Moeara Enim, Lahat en kolenmijnen van Boekitasem op Sumatra. Zondag Het legerbericht van luidde als volgt: West-Java: Palaboehanratoe aan de Wünkoopsbaai en de Centrale Lamadjang bij Pengalengan wer den bezet. Alle bruggen in de weg naar Palaboehanratie waren on beschadigd. Bjj de bezetting van de centrale Lamadjang werd meer weerstand dan gewoonlijk onder vonden. De centrale was ogen schijnlijk in orde. De bezettingsde tachementen van Tjitjalenka en MadJalaja werden, nadat verken ningen waren uitgevoerd, in ver band met andere opdrachten te ruggenomen. Er was geen tegen stand en wij leden geen verliezen. De verbinding tussen Poerwakar- ta en Tjikalong Wetan werd tot stand gebracht. Midden-Java: In samenwerking met landingsdivisies van de Kon. Marine werd Tegal bezet. Repu blikeinse groepen voerden een aanval uit in het Oostelijk deel van het rond Semarang bezette gebied bij Genoeksari. De aanvallers be zigden Indonesische vrouwen als schild en werden met verliezen ver dreven. Later werd in bedoeld ge bied een zuiveringsactie ingezet- Onze troepen ondervonden daarbij hinder van Republikeins artillerie vuur. Oost-Java: Nederlandse troepen van Lawang hebben een tocht ge maakt naar het 15 KM, verder in de richting van Malang gelegen Singosari teneinde een groot aan tal van Lawang door de TRI afge voerde en te Singosari geïnterneer de Chinezen te bevrijden. De herhaalde berichten omtrent het gebruik van Japanners aan Nederlandse zijde zijn volledig uit de lucht gegrepen. De totale verliezen t.m. 26 Juli bedragen: 41 doden, 75 gewonden en 8 vermisten, In deze cijfers zijn ook enkele nagekomen meldingen verwerkt. Dat van hedenmorgen bevatte de navolgende gegevens: West-Java: Pengalengan, 30 K M. ten Zuiden van Bandoeng, werd be zet. Na in Tegal aanvankelijk zwak ke tegenstand te hebben geboden, wierpen de Republikeinse troepen aldaar hun uniformen en wapens weg en juichten de Nederlandse troepen langs de weg luide toe. Sumatra: Op Zuid-Sumatra wer den Moeara Enim en Lahat ten Zuid-Westen van Palembang be zet. waarbij ook de kolenmijnen van Boekitasem bereikt werden. De Ne derlandse troepen zijn hiermede thans circa 156 K.M. van Palem bang opgemarcheerd. Ten Z.W. van Mcdan hadden ver kenningsacties plaats. Overigens zijn geen bijzonderheden te melden. De militaire luchtvaart: Dc Ned. Luchtmacht verrichtte uitgebreide verkenningsvluchten en wierp le vensmiddelen cn voorraden ten behoeve van de troepen uit boven de voorste lijn. De kolenmijn van Boekitasem is een van de grootste open mijnen van het Zuidelijk halfrond cn werd de laatste twee jaar door de Indo nesiërs geëxploiteerd met materiaal, dat hun door de Britse bezettings macht was verstrekt. De productie in deze periode bedroeg ongeveer 1000 ton per dag. Ingevolge een overeenkomst met de Republiek werden aanzienlijke hoeveelheden steenkool aan de Nederlanders en de Britten verkocht. Ook zijn enige ladingen naar Singapore gegaan met het oog op het algemeen heer sende gebrek aan brandstof. In een radio-toespraak heeft kolonel Abdoelkadir, de pas benoemde rege ringscommissaris vopr West-Java, zijn stem verheven tegen de vernielingen en plunderingen door de vluchtende Re publikeinen bedreven ten nadele van de burgerbevolking, in het bijzonder van de Chinese bewoners van West-Java. Hij voegde er aan toe, dat deze daden van vandalisme des te meer te betreu ren zijn, omdat zU voor het. merendeel geschieden op instigatie van Republi keinse officieren. DRIE HAVENS WEER OPENGESTELD. De Marine Voorlichtingsdienst deelt mede: Op 26 Juli zjjn Nederlandse landings divisies vanaf H.M. Evertsen en Banckert in Tegal aan land gegaan ten einde de vernielingen, welke hier reeds voor de komst der Nederlandse troepen plaats hadden, tegen te gaan. De bezetting van de havenwijk ge schiedde zonder tegenstand. Met in gang van heden worden de havens van Cheribon, Banjoewangi en Pro- bolinggo wederom voor de handel opengesteld. VERMAKELIJKE REPUBLI KEINSE BERICHTEN. In officiële Nederlandse militaire kringen heeft men Republikeinse be richten, volgens welke de stad Medan gedeeltelijk door de Republikeinen zou zijn veroverd „vermakelijk" genoemd. Voorts werd verklaard, dat Republikein se berichten over de herovering van Semarang, Modjokerto en andere ste den ten doel hebben de verslagen Repu blikeinse troepen moed in te spreken. SITUATIE TE BATAVIA. Het vm. Nederlands hoofdpostkantoor aan de Postweg te Batavia is vanoch tend door de P.T.T. wederom in gebruik genomen. De avondklok te Batavia is thans weer, zoals voor de militaire actie het geval was, gesteld op de periode tussen 24 uur en 5 uur 's morgens. DR. HAIM WEER BURGEMEESTER VAN PADANG. Dr. Haim, die reeds voor de Japanse bezetting burgemeester van Padang was, is thans in deze functie hersteld. BOEDIARDJO VRIJ GELATEN. Naar A.F.P bericht is mr, Ali Boe- diardjo, secretaris van het laatste ka binet Sjahrir, die door de Nederlanders bij het uitbreken van de gevechten was gearresteerd, wederom vrijgelaten. VOLDOENDE RIJST VOOR WEST-JAVA. Volgens een overzicht van het Dep. van Ec. Zaken te Batavia zijn er van de 70 voor-oorlogse rljstpellerijen in de vlakte van Krawang (West-Java) nog 33 overgebleven, waarvan er 26 bedrijfs klaar zijn. Naar schattingen van des kundigen ligt in de rljstpellerijen van Krawang en TJikampek ongeveer 3000 ten paid opgeslagen. De voorraden in de dessa's zijn bovendien aanzienlijk, zodat voor ir het lopende seizoen vol doende rijst beschikbaar zal zijn voor de grote steden van West-Java. DE BEZETTING DER BOEKITASEMMIJNEN Naar door een Ned. Indisch ambte naar van Economische zaken wordt ver klaard, zal door de bezetting van de kolenmijnen van Boekitasem de steen koolvoorziening van de gehele Neder landse kust- en zeevaart in de Indone sische wateren kunnen worden verze kerd. Te voren waren wel hoeveelheden steenkool uit Afrika en Amerika ge- importeerd. In de Haagse Dierentuin werd Zaterdag de marinetentoonstelling door ZK.H. Prins Bernhard geopend. Tijdens de rede van de voorzitter: rechts vanZKH is admiraal Hellfrich gezeten, terwijl links van Prins Bernhard minister Jonkman zit- Geheel links de minister van marine, de heer Schagen van Leeuwen. (Foto Anefo-Sajers) ZEER WARM. Heldere naoht. Morgen overdag over het algemeen zonnig weer. Echter met opnieuw toenemende onweersactiviteit. Temperatuur oplopend tot zeer hoge waarden. Matige wind hoof dzakelijk tus sen Oost en Zuid. 29 Juli. Zon op: 4.55 uur; onder 20.36 uur. Maan <>P: 18-47 uur (2 Au&- v.m.). Hoogwater te Katwijk aan Zee: 1.23 en 13.55 uur. Voorrechten aan ds. Niemöller ontnomen Het Duitse genootschap voor slacht offers van het nazi-regime heeft gewei gerd om ds. Niemoeller, het hoofd van het Duitse kerkelijk bureau voor bui tenlandse zaken, als „slachtoffer der Nazi's" te classificeren. Tevens zal de predikant geen extra rantsoenen meer krijgen. De president van het genootschap, dr. Mayer, heeft verklaard, dat deze beslissing in de eerste plaats is geba seerd op de geheime documenten van Rosenberg, waarin ds Niemoeller's hou ding tegenover het nationaal-socialisme in een slecht licht staat". Volgens deze documenten, die, naar men gelooft, uit het archief van het Neurenbergse gerechtshof afkomstig zijn, heeft ds. Niemoellar eens verklaard, dat zijn familie „traditioneel anti semitisch" was. Tevens zou ds. Nie moeller hebben verklaard, dat hij reeds in 1924 de nationaal-socialistische partij heeft gesteund. Het genootschap voor slachtoffers van het nazi-regime staat in nauw verband met de staatscommissie voor rehabili tatie, welke feitelijk reeds had gedreigd alle voorrechten en rechten van de er kende slachtoffers der nazi's aan de predikant te ontnemen. DE GESTAAKTE ENGELS-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. Harold Wilson, de Britse minister voor Overzeese handel en de leider van de handelsdelegatie naar Moskou, die we gens afbreking van de besprekingen naar Londen is teruggekeerd, heeft ver slag uitgebracht aan sir Stafford Cripps, minister van handel. Uit betrouwbare brond wordt vernomen, dat de bespre kingen te Moskou gestaakt zijn, doordat de Sovjet-Unie plotseling met nieuwe eisen zou zijn gekomen naar aanleiding van de financiële regeling van 1941. Het staat nog niet vast. of Engeland thans voet bij stuk zal houden of dat Wilson met nieuwe instructies naar Moskou terug zal gaan. DE AMERIKAANSE HULP AAN HET BUITENLAND. Zaterdag werd het wetsontwerp ter stichting van een fonds van 1657 mil lioen dollar voor de financiering van heó programma van de regering der V.S. voor hulpverlening aan het buiten land door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. Het wetsontwerp is ter goedkeuring aan de senaat doorgezon den. (Van onze correspondent te Brussel) Het nieuws over de militaire opera ties op Java heeft te Brussel geen ver rassing gewekt, aangezien men zich in de laatste maanden alleen maar heeft afgevraagd hoe het mogelijk was, dat een „illusionistische politiek", zoals die door de Commissie-Generaal werd voorgestaan nog opgeld kon doen in zekere politieke kringen in het door de oorlog toch reeds zwaar ge teisterde Nederland. In Brussel heeft niemand Soekarno's jaarlijkse hulde- telegrammen bjj 'sFührers „Geburts- tag" vergeten! Troüwens, de reis van Prins Leopold en Prinses Astrid door de Nederlandse Archipel omstreeks 1929 had de aan dacht der Belgen gevestigd op de om vangrijke beschavingstaak welke Neder land er had volbracht ten bate van de Indonesische volkeren en het is bekend, dat Prins Leopold na zijn bezoek aan de Kongo een dringende gezondheids zorg eiste naar het voorbeeld van Ne derland 'n voorbeeld dat gemakkelijk kon worden nagevolgd aangezien in de Kon go. afgezien van de slaapziekte dezelfde tropische ziekten voorkomen als in In dië. Belgische financiële kringen hebben zich bovendien geïnteresseerd voor de plantages. Een aantal plantage-ven nootschappen, met bijna uitsluitend Bel gisch kapitaal, is aldus ontstaan. Zij zijn gegroepeerd in de „Financière des Colonies". de holdingmaatschappij, waarvan de belangrijkste figuur de heer Robert Hallet is. Het zijn de „Hüileries de Sumatra", de Belgisch-Nederlandse Java-cultuurmaatschappij, de Telok- Dalam. Mopoli Batangara. Tanjong, Plantages Lacourt, Johore, enz. Belgi sche electriciteitsholdings hebben be langrijke aandelen in de ANIEM en de NIGAS. Belgisch consul-generaal te Batavia is de heer Van de Pitte, en het ontbreekt in Nederlands-Indië. zoals trouwens in geheel Azië. niet aan Vlaamse missionarissen, Het behoeft derhalve nauwelijks be toog dat hier In ruime kringen be~ langstelling en sympathie voor de Nederlandse actie tot herstel van orde en gezag bestaat. Daar Immers komt het in Azië ,op aan. De Belgen, die Nederlands-Indië kennen, weten dat de Javaanse en Sumatraanse volke ren, overgeleverd aan de door Japan geïnspireerde propaganda, te gronde zullen gaan in een onmenselijke chaos van hongersnood, ziekte en bloedige opstanden, gelijk in China, waar de communisten lustig dc Belgische mis sies overvallen en uitmoorden. De Brusselse bladen breigen uitvoe rige verslagen over de militaire opera ties, waarbij zij de nieuwsberichten van de grote persbureaux meestal zonder commentaar overnemen. De Brusselse „Nieuwe Gids" schrijft nochtans in het buitenlands overzicht het volgende veel zeggende commentaar: „Wie de ontwik keling der gebeurtenissen tijdens de jongste maanden in Indonesië gevolgd heeft en zich bij de beoordeling niet laat leiden door kolonialistisch of chau vinistisch nationalisme zal niet ont kennen dat er van Nederlandse zijde veel geduld aan de dag is gelegd ten opzichte van het Machiavelisme der re gering te Djokjakarta, Evenmin zal een objeotief toeschouwer over het hoofd zien, dat de republikeinse leiders door hun houding de politieke en economi sche chaos hebben bestendigd tot grote schade van de eigen bevolking en van de wereld-economie" Men ziet te Brussel de Nederlandse aotie in een drievoudig licht: herstel van orde en welvaart uit algemeen mense lijke overwegingen; verdediging en te ruggave van Belgische financiële belan gen, voornamelijk op Java en Sumatra; herstel van de goederenstroom uit Java naar Nederland en over de gehele we reldmarkt Kan dit vlug geschieden, dan zal de Nederlandse deviezenpositie ge lijk de algemene economische toestand snel verbeteren, tot meerdere kracht van de Benelux, Joego-Slavië weigert toegang aan subcommissie der V.N. Joego-Slavië heelt geweigerd toegang te verlenen aan de subcommissie der V.N. voor onderzoek in de Balkan, welke naar aanleiding van Griekse klachten op Joegoslavisch grondgebied een on derzoek wilde instellen. In een note aan het hoofd van de commissie verklaarde de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, dat „de manoeuvres van de Griekse rege- riftg, waarin de subcommissie verstrikt is geraakt, een belediging van de V.N." zijn. In de nota wordt verder beweerd, dat de Griekse beschuldigingen geheel on gefundeerd zijn en in feite aan Joego- Slavië toeschrijven, wat Griekenland zelf heeft misdaan. FRANCO REGENT VAN SPANJE? Volgens een bericht van de correspon dent van de „Daily Telegraph" te Madrid gaan er in de Spaanse hoofd stad hardnekkige geruchten, dat gene raal Franco in de herfst tot regent van Spanje zal worden uitgeroepen. Tevens wordt er een wijziging in het kabinet verwacht en zou er een nieuwe eerste- minister worden benoemd een post, welke thans door Franco zelf wordt be kleed. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ZWITSERLAND. Zaterdagavond zijn tussen Einsiedlen en Biberbruecken in Zwitserland twee treinen in volle vaart op elkaar ingere den. Beide treinen bestonden uit drie tot vier wagens. Men heeft reeds tien doden en dertig gewonden uit de wrak stukken geborgen. Over het totaal aan tal slachtoffers tast men nog in het duister. BINNENLAND. Op 15, 16 en 17 Augustus zal te Maastricht, ter gelegenheid van het zil veren bestaan van de Phllatellstenver- enlging „Zuid Limburg", de 35ste Ned. Phllatelistendag worden cchouclen. ver bonden met een nationale postzegelten- toonstelling In de Dominicanenkerk. Bo vendien vindt dan de jaarvergadering plaats van de Nederl Bond van Vereni gingen van postzegelverzamelaars. In verband met de beraadslagingen over de International Trade Organisation zal de minister van Economische Zaken, ar. G. W. M Huysmans, zich In de loop van deze week voor enkele dagen naar Genève begeven. Tijdens de onderhandelingen t<> Praag over wijzigingen In de handelsovereen komst tussen Nederland en Tsjecho-Slo- waklje ls men tot overeenstemming geko men over aanvullende contingenten, die tot eind October van dit Jaar van kracht zullen blijven. Te Nijmegen ls de eerste grote zen ding van goederen aangekomen uit de Amerikaanse stad Albany, die Nijmegen geadopteerd heeft. De heer J. Vieweg droeg de goederen namens de burgemeester van Albany aan de gemeente Nijmegen over. De 56-Jarlge gehuwde winkelier H. M. te Tilburg is gistermiddag bij het zwem men in de zweminrichting het Bakse Veen verdronken. In het onlangs ln Gouda in gebruik genomen nieuwe museum werd Zaterdag een museumdag gehouden door de Ver. van directeuren van Nederlandse musea onder presidium van dr. H. E. van Gelder. Tijdens deze bijeenkomst sprak o.a. de heer H. Bolk over de aspecten van verzekering van gebouwen en kunstvoorwerpen. De 18-Jarige K. F. Vos uit Rotterdam, ls op de scheepswerf der N.V. Boel's scheepswerven te Bolnes onder een omval lende IJzeren plaat terechtgekomen en ge dood. De Gelderse Volkshogeschool is Za terdag in aanwezigheid van de Commis saris der Koningin en tal van autoriteiten der Gelderse gemeenten van landbouw organisaties en van het Departement van O. K. en W. geopend BUITENLAND. De Sovjet-regering ls een propagan da-offensief tegen Zweden begonnen dat bijna op een zenuw-oorlog gehikt, sinds Zweden de uitnodiging van de Parilse conferentie over het aanbod van Mars hall aangenomen heeft, aldus de diplo matieke correspondent van het Engelse blad de ..Observer". Het officiële Sovjetrussische nieuws bureau Tass heeft gemeld, dat de politieke raad van het bloc van democratische (pro regering) partijen in Roemenië eenstem mig verzocht heeft om spoedmaatregelen van de regering ter ontbinding van de oppositionele nationale boerenpartij, op grond van „samenzwering tegen de staat Meer dan duizend geleerden uit 30 landen hebben eenstemmig een resolutie aangenomen waarin de meest krachtige termen alle vormen van biologische oor- logsvoerlng verworpen werden Officieel wordt meegedeeld., dat de constituerende vergadering van Pakistan. Ls gevormd. Zii bestaat voorlopig uit 66 leden. Twee Britse soldaten zlln bij Jeru zalem door de ontploffing van een land mijn om het leven gekomen. Naar vilt New York wordt gemeld ls de moeder van president Truman ln de leeftlld van 94 Jaar Zaterdag over leden. Op grond van de vereniging der on derdelen van de gewapende macht der V.S. heeft president Truman de minister van marine, James Forestal. benoemd tot minister van landsverdediging. Fo- restal ls 55 jaar oud. De Amerikaanse luchtmacht heeft een B29 superfort omgebouwd voor het transport van een bom van 20 ton. Dit ls momenteel de zwaarste bom ter we reld. Men werkt in Amerika echter aan de vervaardiging van bommen tot een gewicht van 50 ton Door het Sovjetrussische persbureau Tass ls een communiqué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de Sovjet russische regering Albanië „een bescheiden credlet" heeft toegestaan voor aankoop van lichte industrie-uitrusting en landbouw werktuigen* Diplomatieke kringen te Belgrado hechten grote waarde aan de aldaar te voeren beseprekingen tussen maarschalk Tl to. de Joegoslavische premier en Dlml- troff, de eerste minister van Bulgarije. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, heeft voor zijnplan tot het economisch herstel van Europa de Amerikaanse vrijheidsprijs voor 1947 ge wonnen. Twee schepen met tezamen ongeveer 1600 illegale Joodse Immigranten aan boord naderen de kust van Palestina Vol gens een officiële mededeling zullen deze landverhuizers naar Cyprus worden over gebracht en niet naar de haven van ver trek worden teruggevoerd De Poolse communistische en socialis tische partijen hebben een gezamenlijk communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat z\j zich „grondig zullen zui veren" van antl-soclale, collaborationists sche en opportimlstisohe elementen. Pierre Cathala, minister van finan ciën in de regerlng-Vichy, wiens rechts zaak wegens zJJn gezondheid voor onbe paalde tQd was uitgesteld. Is te Parijs aan een hartaanval overleden. Tildens een trlsteren gehouden refe rendum hebben de Antwerpse havenar beiders met 10.491 tegen 3.467 stemmen besloten heden het werk te hervatten. Morgen zullen de Antwerpse scheeps bouwers beslissen of zl1 al dan niet de staking zullen voortzetten. De Britse schrijver G B, Shaw heeft Zaterdag zlln 91e verjaardag gevierd. PROCESSEN IN SPANJE. In het proces tegen tien personen, die beschreven worden als communisten, heeft de openbare aanklager voorlopig zes doodvonnissen en vier gevangenis straffen van dertig jaar geëist. Zij wor den beschuldigd van het werpen van bommen naar levensmiddelenwinkels en restaurants te Madrid. Er zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. Vijf der ver dachten zijn beneden 21 jaar, en van hen zijn drie slechts zeventien jaar oud. Naar men verwacht, zal de verdediging trachten te bewijzen dat een der ver dachten het meisje Isabel Torralba krankzinnig is geworden als gevolg van de mishandelingen door de politie na haar arrestatie. Twee en twintig personen zijn in de afgelopen drie maanden te Madrid en midden-Span je ter dood veroordeeld en wachten nu op het resultaat van hun gratieverzoeken. Nog 21.469 ambtenaren onder, Economische Zaken IN DE EERSTE HELFT VAN DIT JAAR ZIJN 1600 MAN AFGEVLOEID. Naar wij vernemen, heeft de minister van Economische Zaken een schrijven gericht tot de Kamers van Koophandel betreffende het economische beleid, zo als dat hier te lande wordt gevoerd. De minister zet in dit schrijven ojm. uiteen, dat er ernstig naar wordt ge streefd, de bemoeiingen van de Over heid te beperken. Dit komt tot uitdruk king in een geleidelijk teruglopen van de personeelbezetting van het Ministe rie van Economische Zaken en de in stellingen en diensten, welke daaronder ressorteren. Deze bezetting bedroeg per: 1 Jan.'47 1 Juni'47 Min. van Econ. Zaken 1358 1253 D.-G. van de prijzen 1750 1670 Diensten 3192 3277 C. D. K1450 1322 Rijksbureaux 3700 3247 11450 107» Gem. distributiepers. 11644 10700 Totaal 23094 21469

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1