20 Juli 1947 Beurs verdisconteer! optimisme over Indië Schetsen van de situatie in Indië Republikeinen volkomen verrast! WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Voorspoed Ned. bedrijven stimulans Veilig onder Neerlands schild Met een enkel woord 86sïe Jaargang ZATERDAG 26 JULI 1947 No. 26143 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no.: 57055 Frankrijk op oude verkeerde weg Zelden is een conferentie zo vlot van stapel gelopen als die te Parijs. Onder leiding van de Engelse minister Bevin werd in vier dagen volledig succes be reikt. Het klinkt daarom misschien eni germate vreemd, wanneer toch een waarschuwend woord wordt gesproken om niet te vlug hoera te roepen! Uiteraard blijft de splitsing tussen j Oost en West vooreerst volledig bestaan ook al heeft men te Parijs niets nage- j laten om de deur voor het Oosten wa genwijd open te 'laten. Uit Moskou hoort men echter alleen unisono het geluid: Amerika bedoelt slechts Europa te bren gen onder de invloed van het Ameri kaanse kapitaal. Daarmede schijnt alle wijsheid te zijn uitgeput. Wel is waar beluistert men uit de satelliet-staten der Sovjet-Unie zwakjes nu en dan een ander geluid, gebaseerd op de vrees, straks buiten iedere hulpverlening te vallen, maar veel om het lijf heeft dit niet. Moskou dwingt gehoorzaamheid af. Waar evenwel van die zijde moeilijk nu reeds een omzwaai was te verwach ten los van de vraag, of die ooit zal i komen! schuilt daarin niet de reden, waarom wij menen te moeten waar- i schuwen voor overdreven optimisme j Neen. die ligt elders en wel in de hou ding van Frankrijk dat bedenkelijk te rugkeert tot de zienswijze van na de eerste wereldoorlog: Duitsland moet en zal vazal blijven, speciaal economisch en industrieel- Zie, met deze enkele woorden zitten we midden in het grote vraagstuk, dat momenteel de Parijse conferentie gaat beheersen. Wel is waar hebben de technische commissies hun werk gedaan en zijn de vragenlijsten met betrekking tot het vraagpunt, wat ieder land kan bijdra gen tot herstel van ons werelddeel en in hoever Amerika straks kan bijdragen, de deur uit, maar boven aangeroerde kwes tie beheerst momenteel de situatie. Frankrijk vreest, dat herstel van Europa in de eerste plaats zal beteke nen: herstel van Duitsland en er is niets waarvoor Marianne zo bevreesd is als juist dit standpunt! Daarmede zitten we als van zelf in de nesten. Herstel van Europa schijnt moeilijk mogelijk zonder herstel van Duitsland. Blijft er in ons werelddeel een vacuum van de omvang van 't Duit se rijk dan lijkt een werkelijk herstel niet tot de mogelijkheden te behoren.. Frankrijk ziet dat wel enigszins in en verzet zich dientengevolge niet tegen iedere maatregel die Duitsland beter kan maken, maar stelt daarbij de eis, dat zo'n maatregel in de eerste plaats dienstbaar moet zijn aan de Duitse her stelbetalingen. Dus niet herstel van Duitsland domineert, maar het herstel van de landen, die door de Duitse agres sie hebben geleden. Ongetwijfeld zit in deze gedachte iets aantrekkelijks, want niemand die ook maar in de verste ver te iets met. de Duitsers tijdens de jong ste oorlog te maken heeft gehad zal Duitsland willen vrijwaren van de ge rechte straf om ten minste de aange richte schade zoveel mogelijk te vergoe den. Dat is wel het minste, dat verwacht mag worden, zal men licht geneigd zijn te zeggen. Het is als een axioma. Het klinkt zo eenvoudig, maar in we zen is het dat niet. Om te betalen, zal de Duitse industrie immers weer moe ten kunnen werken en werkt zjj. dan herleeft automatisch hetgeen van Fran se zijde zo bij uitstek wordt gevreesd. Neen, zeggen de Fransen, laat de Duit se industrie werken voor ons maar in geen geval mag de zwaar-industrie van het Roergebied herrijzen en ook niet de chemische industrie. Dus een gedeelte lijk herstel maar dat kan op de duur nooit het bedoelde resultaat opleveren! Men draait in de bekende vicieuze cir kel rond. Engeland en Speciaal Amerika staan op geheel ander standpunt. Zij willen herstel van Europa, dus ook herstel van Duitsland. Het is logisch en onafwend baar, wil men uit de economische moei lijkheden van het ogenblik komen. Her stel eist inspanning van alle beschik bare krachten en niet uitschakeling van een deel daarvan. Dus Duitsland moet men rustig laten herrijzen en het de weg openen voor een derde herhaling van zijn poging om de wereldhegemonie te veroveren? Aller minst, doch dit moet met .andere mid delen worden tegengegaan- De Duitse industrie zal volledig zijn steentje moe ten bij dragen in het herstel van Euro pa ook tot herstel van de aangerichte schade doch deze industrie zal gere geld onder controle moeten staan en een opleving van hot Duitse militairisme zal in de kiem moeten worden gesmoord, desnoods met rigoureuze middelen. Al leen zo zien wij Europa zich werkelijk herstellen en niet anders. Dit zal eisen een blijvend samengaan en een blijvende controle. Ongetwijfeld maar zonder deze beide factoren loopt het altijd mis. Krijgt Duitsland ooit de kans om de een tegen de ander uit te spelen dan wordt automatisch de kans geschapen, waarvoor Frankrijk vreest. Juist de eenheid dient daarom be waard te blijven! NOODLANDING VAN MILITAIR VLIEGTUIG. Bestuurder ernstig gewond. Tijdens schietoefeningen bij de leger plaats Harskamp heeft gistermiddag de bestuurdèr van een militair vliegtuig ten gevolge van een mot-ordefect een nood landing moeten maken. Het toestel brak ir drieën De bestuurder, een sergeant vlieger. werd uit het vliegtuig geslingerd en met ernstige kwesturen naar Arn hem overgebracht. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Windstille nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag over het alge meen zonnig weer met. slechts enkele verspreide onweersbuien. In het Oosten en Zuiden van het land vooial in de namiddag zeer warm. In de kuststrook zeewind, die wat. koelte brengt. 27 Juli. Zon op: 4.52 uur; onder: 20.40 uur. Maan op: 16.34 uur (2 Aug. V. M.) Hoogwater te Katwij k-aan-Zee te 11.34 uur (28 Juli: 6.12 en 12.49 uur). Aneta's speciale correspondent- te Che- ribon schrijft, dat minder dan 48 uur na het binnentrekken der Nederlandse tree- pen het normale leven in de stad goed deels was hervat. De komst van de troe pen heeft de Republikeinse bevelhebber zo volkomen verrast, dat een groot aan tal van zijn soldaten nog aan de maal tijd was, toen de eerste afdelingen de straten binnenrukten. Zelfs militaire papieren en orders vanhet Republikein se hoofdkwartier waren niet vernietigd. DE DOOR CHINEZEN GELEDEN SCHADE. x De Chinese consul-generaal te Bata via Tsjiang heeft een bezoek gebracht aan Krawang, Tjikampek en Renban-1 dengkok, waar hij de door de Chinezen geleden schade opnam. Te Krawang zijn ongeveer 110 tokos, huizen en rijstpelle- rijen afgebrand, waarvan alle pellerijen en 83 toko's en huizen Chinees eigen dom waren. De andere afgebrande hui zen stonden tussen deze Chinese eigen dommen. Te Tjikampek zijn meer dan 130 toko's woningen en pellerijen afge brand, terwijl alle Chinese winkels wer den leeggeroofd. In deze plaats was, be halve het station en de markt., alles wat verbrandde Chinees eigendom. Te Ren- bandengkok zijn 8 pellerijen en 10 wo ningen, alle aan Chinezen toebehorend, ■verbrand. Alle Chinezen in deze plaat sen zijn vertoorhd over de wijze, waar op het Indonesische leger de verschroei- de-aarde-politiek uitvoert. andere Republikeinse bladen, gesteld op 50 „Nica-centen" per nummer, zulks vanwege het feit, dat het Republikeinse geld in de huidige omstandigheden niet langer bruikbaar is. AMERIKA EN DE SOVJETS. Het verzoek van president Truman om de toelating van Sovjetrussische burgers in de Verenigde St.. afhankelijk te stellen van het aantal inreisvergun- ningen, dat de Sovjet-Unie aan Ameri kaanse burgers verleent, is op het bu reau van het Huis van Afgevaardigde^ te Washington gedeponeerd. Dt. voorstel volgt op de weigering van de Sovjet-Unie om 3 leden van de sub commissie voor de arbeid toe te staan de Sovjet-Unie tijdens de parlementaire vacantie te bezoeken. Tevens is verzocht onmiddellijk reeds uitgereikte Ameri kaanse visa boven het- aantal door de Sovjet-Unie aan Amerikanen verstrekte visa ongeldig te verklaren. „RAJAT" EN „MERDEKA" VERSCHIJNEN WEER. Met ingang van gisteren is de Repu blikeinse „Rajat" onder leiding van de heren Siregar, Brata e.a. weer versche nen. Het blad wordt vervaardigd op de zelfde persen, waar het sedert de op richting werd gedrukt, t.w. die van het Bataviaas Nieuwsblad. Ook de „Merde- ka" heeft haar herverschijnen aange kondigd, en de verkoopprijs, gelijk de Dr. Van Mook sprak tot het buitenland NEDERLAND BEREID TOT VORMING VAiy INTERIM-REGERING, In een radio-rede, in het bijzonder bestemd voor de Ver, Staten, Austra lië, Malakka en Nieuw Zeeland zeide de Lt.-Gouv.-Gen., dr. Van Mook; gis teren, dat de Nederlandse regering be reid is een interim-regering in Indo nesië te installeren voor de overgangs periode, met de medewerking van Ja va, Sumatra, Borneo en Oost-Indo- nesië. In deze rede behandelde dr. Van Mook voorts dezelfde punten, die hfj in zijn gisteren reeds gepubliceerde radio-toespraak had aangeroerd. Geroofde schilderijen terug VÓÓR EEN WAARDE VAN TWEE MILLIOEN. Een aantal schilderijen van oude Ne derlandse meesters is gisteren per vrachtauto uit Baden Baden naar ons land vervoerd. De schilderijen vertegen woordigen een waarde van 2 millioen gulden. De helft hiervan werd tijdens de oorlog in Nederland geroofd ten be hoeve van het museum van Bonn en werd in de Franse zone verborgen ge houden. De andere schilderijen werden teruggevonden in een klooster te Ma- rienstadt, eveneens in de Franse zone. Gesneuveld in Indië De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon Marine (ged. het tijdvak 18 tJn. 24 Juli 1947): Serg. Mar. Joh. van Waatoringen, afk uit Am sterdam, gesneuveld op 21 JulL Mar. 3de kl. Z. M. W. Bruinsma, afk. uit Tzum (Fr gesn, op 21 Juli Korp. der Mar. Tj. Nauta. afk. uit Broek onder "Akkeren, gesn. op 21 Juli. Kon. Ned. Landmacht (ged. het tijdvak IS t.m. 24 Juli):Serg. J. A. J. M. van Dooremalen van 3-3 R- G. R' afk. uit Tilburg gesn. op 16 Juli bij Bandoeng, Sold. H. L. Rupert, van 4 R.I., afk. uit Bentelo, gesn. op 16 Juli bij Palembang. Sold. H. C. A. Hesseling, van 4 R.I. afk- uit Glanerbrug (Lonneker)ge sn. op 16 Juli bij Palembang. 1ste It. A. G. van Os, van 3 R.S., afk. uit Utrecht, gesn. op 21 Juli bij Tji- beber. Serg. D. Koote, van 3 R.I. afk. uit Middelharnis, gesn. op 21 Juli te Tjimahi, Serg. J. Schotanus van 3 R. S-. afk uit Gaasterland (Fr.), gesn. op 21 Juli te Tjileungsir, Sold. H. Mensink, van 3 R. S. afk. uit Nieuw-Leusen. gesn. op 21 Juli te Leuweliang. 2de It. P. Bareman, van 3 R. I., afk. uit Axel (Z.-Vl.), gesn. op 21 Juli omg. Bandoeng. Korp. J. de Leeuw, van 3 R. J. afk. uit Haarlem, gesn. op 21 Juli omg. Bandoeng. Sold. G. de Zoeten van 3 R. I.. afk. uit 's-Gravenhage, gesn, op 22 Juli te Poeraseda. Sold. E- S. F. Pcetsma, van 1 R, I-, afk. uit Klazienaveen gesn. op 22 Juli te Medan- 2e It. W C. M. Feijnen, Verk. Reg„ afk. uit Sprundel, gesn. op 22 Juli te Medan.H. A. Peters (rang onbek.). van 3-1 Mitr. Bat., afk, uit Did am (Gld.). gesn. op 22 Juli te Medan. l£on. Ned.-Ind. Leger (ged- het tijdvak 13 tjn. 19 Juli 1947)geen verliezen. De Koning en Koningin van Engeland met de twee Prinsessen en luitenant Philips Mountbatten slaan een duikboot demonstratie gade vanaf het slagschip Maidstone tijdens hun bezoek aan de vloot-regatta op de Clyde in Schotland. DE IN ENGELAND GEDRUKTE NED. POSTZEGELS. Geldigheid verloopt 31 December a.s. De geldigheid van de tijdens de be zetting in Engeland gedrukte Nederl. postzegels <zgn. oorlogsuitgifte) zal 31 December 1947 verlopen. Na die da tum wordt geen gelegenheid tot inwis seling gegeven Tot 1 Sept a.s. zullen deze zegels nog aan de postinrlchtingen verkrijgbaar zijn. BRITSE HANDELSMISSIE VERTREKT UIT MOSKOU. Het Britse ministerie van Handel maakt bekend, dat de Britse handels delegatie in Moskou, die onder leiding stoat van Harold Wilson, de Britse mi nister van Buitenlandse Handel, naar Londen is teruggekeerd. Er is geen mededeling gedaan over het resultaat van de besprekingen, die een maand geduurd hebben. Het is even wel bekend geworden^ dat sir Maurice Peterson, de Britse ambassadeur in Mos kou. niet met de delegatie is meegegaan. Volgens gezaghebbende bron zou de am bassadeur die met verlof moet gaan. zijn vertrek uitstellen, indien een overeen komst zou zijn bereikt. Het vliegtuig, waarmede de Britse missie terugkeerde, is op Croydon ver ongelukt. Er waren echter geen slacht offers. Minister Wilson en drie 17 inzit tenden werden licht gewond (Van onze financiële med werker) De beurs is de weerspiegeling van economische en financiële verwach tingen en nu deze week de Aandelen markt en met name de Indische afde lingen van dag tot dag een vast en zeer vast verloop hebben gehad, mag daaruit wel de conclusie worden ge trokken, dat in brede kringen de hoop wordt gekoesterd, dat de politionele maatregelen, waartoe de 'Nederlandse regering, tegen haar wil. is overge gaan. niet alleen tot de oplossing van de staatkundige moeilijkheden zullen leiden, maar ook aan de economische toestand van Indië en de daarbij be trokken Nederlandse belangen zullen ten, goede komen. Het verloop der militaire gebeurte nissen is tot dusver zó geweest, dat be reids grote productencentra en produc tiegebieden aan de verderfelijke macht va,n de republikeinse extremisten zijn onttrokken en de mededelmg, dat de producten, welke in de bevrijde gebie den worden aangetroffen, binnen de kortst mogelijke tijd aan de markt zul- BINNENLAND. Te Maastricht arriveerden weer ruim 260 kinderen van Nederlandse ouders, die lnDuitsland wonen, voor een vacantle- verblijf van zes weken in ons land. De algemene gezondsheids toestand der kin deren was slecht; velen van hen waren on dervoed, sommige zo erg, dat men ze niet verder durfde doorsturen. Op 30 Juli zal het ms. ..Sumatra" van de Stoomvaart Mij. „Nederland." in Amsterdam aankomen, met o.a. een la ding van 2000 ton palmolie aan boord, die bestemd Is voor de Nederlandse re gering. Dit is voor het eerst, dat een dergelijke hoeveelheid van dit voor ons land zo belangrijke product na de oorlog hier binnenkomt Onder auspiciën van de Ver. voor Internationaal Jeugdverkeer brengt thans een groep van omstreeks 500 jonge Denen tussen de 16 en 21 Jaar een bezoek aan ons land. Zij zijn ln verschillende steden bi] particulieren ondergebracht. Bij dikke mist ls .gisteravond laat de Nederlandse sleepboot „Mlnerva" uiit Rotterdam met een baggerbak van 500 ton op sleeptouw ongeveer 3 mijlen ten Z.O. van Rosslare (aan de Z.O.-purrvt van Ierland,) op een blinde klip gelopen. De gehele bemanning is door een reddingsboot naar Rosslare gebracht. De kapitein was de laatste die zijn schip, waarop hij 18 jaar heeft gevaren, verliet. Men zal nog een poging doen het schip te bergen. Gistermiddag ls ln het complex Strijp van de Phillips' fabrieken de 29-J. rangeerder Walhof uit Eindhoven, tussen een wagon en een betonnen muur be kneld geraaktmet het gevolg, dat hij aan de gevolgen van zijn verwondingen over leden ls. De 9-J. J, G. uit de Elandstraat te Amsterdam, die de zwemkunst niet vol ledig machtig was ds bij het badèn in de Hugo de Grootkade verdronken. Gistermorgen zijn met het Indië - vliegtuig naar India de onlangs be noemde Nederlandse ambassadeur ln New Delhi A. Th. Lamping en zijn echtgenote vertrokken. BUITENLAND. Na de ..vliegende schotels" zouden boven Italië, op een hoogte van ongeveer 5000 meter, „lichtgevende raketten van langwerpige vorm" waargenomen zijn. De echtgenote van Degrelle, de vroe gere rexistenleider ln België, ls door de krijgsraad van Brussel tot 10 jaar gevan genisstraf veroordeeld In de kelders van een school te Er langen (Duitsland) is een lijst mst 10,000 namen van vroegere leden van de „Waf- fen SS" en verscheidene leden re. bisters van de „Doodskop-divisie" der SS ge vonden. De lijsten zijn aan de Amerikaan se zuiverlngsaurtoriteiten overhandigd. De Franse landarbeiders zullen he den het werk hervatten. Op een vergade ring op het departement van landbouw ls, naar gemeld wordteen uiteindelijke overeenkomst tussen de -regering en de vertegenwoordigers van landarbeiders en boeren tot stand gekomen. Bldault, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft tijdens de de batten over de buitenlandse politiek in de assemblee medegedeeld, dat de Franse regering reeds weken geleden aan de re geringen van Tsjecho-Slowakije en Polen voorstellen heeft doen toekomen tot het sluiten van verdragen volgens model van het FransSovjet-Russisch pact Als vijfde ex-vijandelijke staat heeft thans Bulgarije gevraagd, toegelaten te worden tot de V.N. Een woordvoerder van de Poolse re gering heeft verklaard: „het Amerikaanse besluit, de hulpverlening aan Polen niet voort te zetten, zal betekenen, dat de Poolse arbeiders enige tijd lang niet vol doende te eten zullen hebben, doch zij zullen niet van honger omkomen. Baron Ernst von Weiszaecker, gene raal der S.S voormalig permanent verte genwoordiger van von Ribbertrop, is te Neurenberg door de Amerikaanse autori teiten gearresteerd. Hij wordt van bijna alle oorlogsmisdaden beschuldigd, welke men kan bedrijven. Gromyko, de Sovjet-Russische afge vaardigde ln de Veiligheidsraad, heeft in de vergadering verklaard, dat de Sovjet- Unie de drie nabuurlanden van Grieken land (Albanië, Bulgarije en Joego-SLavië) haar steun zal verlenen, Indien deze weigeren om de commissie van onderzoek .der V.N inzake de Balkan hun grenzen te Laen overschrijden. Naar uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen zullen Amerikaanse waarnemers de Engelse ra ketproeven ln Australië van de aanvang af bijwonen. professor H. R. Kruyt uit Utrecht is voor de komende periode van viier Jaar benoemd tot president van de „te Inter national Union of chemistry", waarbij 27 landen zdjn aangesloten. De Paus heeft de missionaris van Mill Hill, Father Nlcolaus Hettlnga, een Fries van geboorte, benoemd tot bis schop van Kashmir en Kaf Iristan. Dit werd te Mill Hill (Eng.) medegedeeld, waar Father Hettlnga als congregatie- overste aanwezig was ter bijwoning van het gepe raai -kapittel zijner orde. Het Hongaarse parlement is door de, president der republiek officieel ontbon den. De nieuwe verkiezingen zullen op 31 Augustus plaats hebben. Ien worden gebracht, zal zeker niet heb ben .nagelaten ook in het buitenland een goede indruk te maken. Natuurlijk heeft de beurs daarop ook gunstig gereageerd. De juridische kwes ties, samenhangende met de vraag aan wie de opbrengst der te verkopen pro ducten toebehoren, zullen ^eker niet ge makkelijk zijn, voorlopig is hoofdzaak, dat de dTingende behoefte aan deze producten enigermate kan worden be vredigd en de Indische bedrijfshuishou- ding tegenover de grote uitgaven der laatste jaren, eindelijk weer belangrijke inkomsten zal kunnen boeken, hetgeen ook voor Nederland uiteraard van be lang is. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat men het volgend jaar op zijn Indische waarden dividend mag verwachten. Er zullen door de belanghebbenden bii de Indische ondernemingen ongetwijfeld nog onaangename verrassingen moeten worden geïncasseerd als straks bekend wordt van welke omvang de aangerichte verwoestingen van aanplant, en instal laties zijn, maar wat thans dp beurs met hoop vervult is het vooruitzicht op de terugkeer van rechtszekerheid en daar. van immers afhankelilke bestaanszeker heid voor Indische ondernemingen en heel het. Indische bedrijfsleven. Voor ep" nieuwe ontrJooiing da°»"van orde en rust eerste voorwaarden, bii ge iveice nrqai-van ook do nodigp credieten uit Hp V.c:. *«kpr niet zullen kunnen worden verkregen. De lokale afdelingen gingen ditmaal in het Tndlsche verwater mee, of het moest al zi.in. <?eU1k sommigen menen, dat nieuwe Inflatievrees voor de koers stijging van Industrie en Scheeuvaart- waarden een stimulans was. De prospe rity van de meeste onzer Nederlandse bedriiven. zoals die uit verslagen en emissieprosDectie blijkt ook het divi dend od He aandelen L°verbros ad 8.9 valt niet tegen houdt in het, alsre- TYjeen echte7" o»>k de vraag naar aan- dejei levoridi"'. Hoezeer Nederland bezig is in de ry der handeldrijvende naties zijn ver loren plaats te herwinnen, kan bijv. worden afgeleid uit de constructieve voorstellen van de Benelux te Parijs en uit het feit, dat Nederland thans onder de scheepsbouwende landen na Engeland de derde plaats inneemt met 101 schepen, metende te zamen 225.000 ton. Dat wij hiermede ook grote risico's op ons nemen, behoeft geen betoog, omdat de schepen drie- k viermaal zo duur zijn als voor de oorlog en dus zeer grote afschrijvingen noodzakelijk maken, waartoe de rederijen alleen ln staat zul len zijn als de thans nog heersende hoogconjunctuur aanhoudt. En hoe lang die nog zal aanhouden, daarover zijn de geleerden het helaas niet eens. Een drie-mogendheden- conferentie? LONDEN ZEGT: BESPREKINGEN LANGS DIPLOMATIEKE WEG. Naar te Washington verluidt, hebben Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, en Bidault, zijn Franse ambtgenoot, het- plan opgevat medio Augustus naar Washington te reizen, waar zij met Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, een uiteindelijke overeenkomst zullen be spreken over hét invoegen van de kwes tie der Duitse industriële productie in het plan-Marshall. De bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken, al dus de beriohten, zou kort na afloop van de Brits-Amerikaanse besprekingen over de steenkoolproductie van 'tRuhr- gebied gehouden worden. Het voornaam ste doel der conferentie zou zijn: 1. Eens en voor altijd de Franse vrees t.a.v. de opvoering van het Duitse pro- ductiepeil weg te nemen. 2. Groot-Br ittannlë gerust te stellen voorzover het de voortdurende grote uitgaven aan dollars voor de functione ring van de gecombineerde Westelijke zones van Duitsland betreft. 3. Te komen tot een driemogendhe- denaccoord t.a.v. het plan voor het peil der Duitse industrie en de plaats die het moet innemen in het plan voor het economisch herstel van West-Europa. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft echter verklaard, dat er geen plan be staat, volgens hetwelk Bevin in de naas te toekomst een bezoek zal brengen aan Washington. In 'Londen meent men te weten, dat de gedachtenwisseling tus sen Londen, Parijs en Washington over ae kwestie van de Duitse industrie waar schijnlijk langs diplomatieke weg zal ge schieden. FINANCIËLE STEUN VOOR GEDEMOBILISEERDEN. Gedemobiliseerde en binnenkort te demobiliseren soldaten van het Kon. Ned.-Ind. Leger, die Zondag J.l. met de „Volendam" aankwamen, kunnen zich voor nadere inlichtingen omtrent finan ciële steun voor levensonderhoud, pas sende werkkring, het verkrijgen van be- drijfscredieten, omscholing of herscho ling, wenden tot de sociale afdeling van het Ministerie van Overzeese Gebieds delen, Van Speykstraat 54, Den Haag. BOEREN-VERZET IN ITALflË. Uit vele steden en dorpen in het dal van de rivier de Po komen berichten binnen, dat boeren en boerenknechts met hooivorken en sikkels zich te weer stellen tegen ambtenaren, die van rege ringswege graan moeten Inzamelen. De boeren klagen, dat de oogst zeer schamel is geweest in sommige ge vallen 40 k 70 procent beneaen die van het vorig jaar. Indien zij hiervan de door de overheid opgeëiste hoeveelheden zouden moeten afstaan, aldus wordt ge zegd, zouden zij practisch niets over houden voor eigen gebruik en voor de uitzaai. ZWERMEN COLORADOKEVERS AANGESPOELD. Aan het stille strand te Kijkduin en bij het Verversingskanaal zijn, evenals gelijk gemeld in Noordwijk, enkele dui zenden levende coloradokevers aange spoeld. Zij werden door het publiek en door het personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst en van de planten- ziektekundige dienst zoveel mogelijk verzameld en vernietigd. Ook is zulks het geval geweest in Mon ster en Katwijk. EEN JAAR ZONDER GEMEENTERAAD In de gemeente Arcen en Velden doet zich het zonderlinge feit voor, dat een jaar na de gemeenteraadsverkiezing (26 Juli 1946) de nieuwe raad nog steeds niet in functie is Bij de destijds gehou den verkiezingen werd er door een der partijen protest aangetekend Jegen een beweerde onregelmatigheid. Deze kwes tie is alle instanties gepasseerd en 09 12 Maart j.l. door de Raad van State behandeld. Men wacht echter nog steeds op de uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1