Bezetting van Malang en Poerwakarta Diverse Republikeinse aanvallen WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 25 JULI 1947 No. 26142 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041< Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Naar de correspondent van AFP te Batavia meldt, bevestigen gezagheb bende kringen altlaar de bezetting van Malang door de Nederlandse troepen. Eveneens wordt verklaard, dat Poer wakarta (West-Java) is bezet. Intussen bereiken ons verschillende berichten, omtrent heroveringen door de Republikeinen, Officieel is te Batavia meegedeeld, aldus AFP. dat zij Modjo- kerto heroverd hebben, evenals Singo- sarl. ten Noorden van Malang. Aneta meldt daarentegen, dat oproe rige elementen in Modjokerto getracht hebben de rust te verstoren. Op ver schillende'punten in de stad begonnen zij te middernacht onrust voor te berei den. De opzet is volkomen mislukt De stad is thans zeer rustig. Als voorzorgs maatregel is de burgerij verzocht bin nenshuis te blijven. In de stad wordt ge- (patrouilleerd. De vrede met Japan Wang Sjieh Tsjieh, de Ohinese minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft me degedeeld, dat China de Amerikaanse uitnodiging tot het bijwonen van de •voorlopige besprekingen over het vre-, desverdrag met Japan heeft aangeno men. Ohina verlangt echter, dat de I eigenlijke conferentie te Sjanhai zal worden gehouden. Volgens- radio-Djokja zouden bij de Republikeinse tegenaanvallen bij Mod jokerto minstens 150 Nederlandse mili tairen zijn gedood of gewond. Volgens het persbureau „Antara" is de tegen aanval gisteren om 23 uur -begonnen met aan Indonesisohe zijde 100 soldaten geholpen door 1800 lieden uit de bevol king, welke gewapend waren met bam boe-speren en granaten. Na vijf uur vechten, alplus ..Antara", moesten de Indonesiërs voor de Nederlandse tegen aanval terugtrekken. Zij namen hun oude stellingen buiten de stad wederom in, Een Indonesisch leger bericht heeft gisteren ook de herovering van Sinoman door het Republikeinse leger* geméld. Sinoman is een strategisch punt, een kilometer ten Zuiden van Modjokerto. reau Antara hebben de Republikeinse •troepen—de Nederlandse eenheden bij Ambarawa en Toentan omsingeld Radio Djokja maakt melding van Republikein se tegenstand bij Soemedang en Soeka- boemi op West-Java. Ook in de buiten wijken varj Semarang zouden gevechten gaande zijn en de Nederlandse, verbin dingen met Oengaran zouden zijn afge sneden. reaere bevestiging ontbreekt echter waar geen centraal bureau der republi keinen schijnt te bestaan, zijn al deze fragmentarische berchten bijn£ zeker onjuist. Wat er in Indië gebeurt Soekarno doet beroep op Truman. Soekarno heeft gisteravond twee ra- dioredevoeringen uitgesproken- Volgens Antara spoorde hij in zijn eerste radio rede het Indonesische volk aan de Ne derlanders tegenstand te bieden en zei hij; „Er kan geen recht en veiligheid zijn, totdat de gehele natie haar vrijheid krijgt". In de tweede radiorede deed Soekarno een beroep op Truman en op het« Ame rikaanse volk om al het mogelijke te doen „om de oorlog in Indonesië te doen beëindigen''. Soekarno zeide, dat, hoewel Engeland bemiddeling in het Indonesische conflict heeft aangeboden, rndere grote mogendheden nodig zijn. mals de Ver. Staten van Amerika, om het Britse aanbod door de Nederlanders te doen aannemen. VORMING VAN „ZELFMOORD CORPSEN". Men zou 10 Ned. soldat-en moeten doden Volgens een bericht, van radio-Batavia hebben de Indonesiërs de formatie van „zelfmoord-corpsen" aangekondigd- Als eerste voorwaarde voor het toetreden tot deze formaties wordt gesteld, dat men in staat moet zijn om ten minste tien Nederlandse soldaten te doden. De corp sen staan onder opperbevel van ,een bekend Republikeins militair leider, die de rang van generaal-majoor in het Re publikeinse leger bekleedt". Grote vondsten op Oost- en West-Java Amerika en het plan Marshall Averell Harriman, de Amerikaanse minister van Handel, heeft medege deeld, dat de datum van 1 October aanstaande vastgesteld is als termijn voor de indiening bij president Truman van een rapport over hetgeen de Ver enigde Staten kunnen opbrengen vopr bijdrage aan de wederopbouw van Euro pa volgens het plan-Marshall. Het rap port zal opgemaakt worden door een onpartijdige commissie van negentien .vooraanstaande burgers", onder voor zitterschap van Harriman, daartoe -door Truman aangewezen. Dit rapport zal bestudeerd worden tegelijk met het rapport, dat verwacht wordt van het comité voor Europese samenwerking en wel in September. Gezien de door Har riman aangekondigde termijn meent men des te zekerder te kunnen aanne men, dat het ontwerpplan niet voor November aanstaande op zijn vroegst voor behandeling door het Congres ge reed zal zijn. Gesprek Van Kleffens- Marshall OVER INDONESISCHE KWESTIE. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, mr. Van Kleffens, heeft gisteren een onderhoud van drie kwartier gehad met Marshall, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Het onderhoud heeft gelopen over de situatie in Indonesië en over het plan-Marshall, welke punten zeer in het algemeen aangeroerd zijn, aldus verklaarde mr. Van Kleffens. SPIONNEN IN ZWEDEN GEARRESTEERD. Door de Zweedse politie is bekend gemaakt, dat er in Zweden 4 „vreem delingen" wegens spionnage „van de licate aard" zyn gearresteerd. De rechtszaak tegen deze vreemdelingen, wier spiormage-activiteit niet tegen Zweden gericht was, zal met gesloten deuren behandeld worden, aldus het politie-eomimmiqué. Het Zweedse blad „Expressen" zegt, dat de vier vreemdelingen Estlanders zijn, die reeds enige tijd in Zweden verbleven. Zij zouden daar een Estland- se regering-in-balhngschap hebben ge sticht, die in contact zou staan met een anti-Russische ondergrondse bewe ging in Estland. Tevens zou deze 'rege- ring-in-ballingschap een blad „Oma maa", genaamd, hebben uitgegeven. WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Windstille nacht met plaatselijk ne vel of mist. Morgen overdag over het algemeen zonnig warm weer, maar met geleidelijk iets toenemende onweersac tiviteit. Weinig wind. Aan de kust echter tijdelijk zeewind. 26 JULI. Zon op: 4.51 uur; onder: 20,41 uur- Maan op: 15,21 uur; onder: 0,16 uur (2 Aug. VM.). Hoogwater te Katwijk te 10,28 en 23 uur (Doodtij). „Engeland heeft niets te verbergen". President Roosevelt opende de deur en tr^f Winsten Churchill in Adamscos- tuum aan. Dit geschiedde ten tijde van een con ferentie van de grote drie in de jongste wereldoorlog en wel op het ogenblik, dat Churchill zich gereed maakte om in bed te stappen na een dag van inspannende j besprekingen. Roosevelt wilde zich reeds met enige passende woorden ter verontschuldiging j terugtrekken. „Kom binnen", zeide Churchillmet een glimlach, „Engeland heeft niets te verbergen". Deze passage komt voor in het zojuist verschenen boek „Blue Pencil Admiral", geschreven door het hoofd van de Brit se censuur in oorlogstijd, schout bij nacht Thompson, (United Press). ITALIË, HET VREDESVERDRAG EN DE V.N. Bij de opening van het debat over de ratificatie van het Italiaanse vredes verdrag heeft de Italiaanse minister van, buitenlandse zaken, graaf Sforza, in de constituerende vergadering ver klaard, dat de Sovjet-Unie het verdrag zal ratificeren. De minister bracht het parlement onder ogen, dat de Veilig heidscommissie van de V.N, vóór 10 Augustus alle aanvragen voor het lid maatschap der VN. moet hebben ont vangen, zodat, indien de constituerende vergadering in gebreke mocht blijven 't vredesverdag voor die datum te rati ficeren, Italië niet in de V.N. kart wor den opgenomen en waarschijnlijk op nieuw een jaar zal moeten wachten. Tevens verklaarde graaf Sforza, dat, in dien het Italiaanse parlement de rati ficatie zou weigeren, dit een ongunstige indruk in het buitenland zou - wekken en ook Italië's deelneming aan de Euro pese economische conferentie in gevaar brengen.' Parijs werkt snel verder Het comité voor Europese economische samenwerking heeft gisteravond zijn goedkeurig gehecht aan vijf vragen lijsten, opgesteld door de commissies van deskundigen, en 'de datum van 3 Augustus aanstaande (middernacht) vastgesteld als uiterste termijn voor in diening van de op deze lijsten gevraag de gegevens voor uitwerking van het plan-Marshall. De vragenlijsten werden nog dezelfde avond per speciale gelegen heid door de lucht verzonden naar de hoofdsteden van de zestien landen, die aan de Parijse conferentie deelnemen. Dit tweede stadium van het werk der conferentie is reeds vier dagen na de instelling van de commissies van des kundigen voltooid. Binnenkort zal een speciale wagen- lijst betreffende de Duitse economie ge reed komen. NATIONALISATIE VAN VERVOER IN ENGELAND. Toen Woensdagochtend de klok ln Londen elf sloeg verlieten de vermoeide en verfomfaaide parlementsleden het Lagerhuis na een debat over het wets ontwerp der regering ter nationalisatie van het vervoer, dat de gehele nacht geduurd had. In een zitting, die 20 uren duurde, leverden, de conservatieve leden een verbitterde strijd om de verande ringen die door de conservatieve meer derheid van het Hogerhuis aan het wetsontwerp waren aangebracht, te on dersteunen. De woordvoerder der regering, de mi nister van verkeer, Barnes, weigerde hardnekkig de 240 amendementen die de lords hadden aangebracht, te aan vaarden, ondanks de- hartstochtelijke en soms verhitte redevoeringen van de banken van de oppositie. Zij werden alle verworpen. De wet is nu naar de koning ter goedkeuring. VOOR MILLIOENEN AAN GOEDEREN-VOORRADEN Volgens officiële mededelingen van het Dep. van Economische Zaken te Batavia hebben de Nederlanders bij hun snelle acties op Oost- en Wcst- Java voor millioenen aan goederen voorraden aangetroffen. Volgens vdór- lopige schatting overtreffen de voor raden verre te verwachtingen. De ondernemingen verkeren in ver- waaarloosde toestand, maar slechts wei nigen zijn verwoest. De Chinese eigen dommen hebben de meeste schade ge leden. De grootste voorraden zijn tot. nu aangetroffen in de havens van Cheribon en Probolinggo. In Probolinggo zijn ech ter grote hoeveelh- rubber en tabak door de terugtrekkende Republkeinen in brand gestoken. De schattingen der rub- bervoorraden te Cheribon variëren tus sen twintig en vijfentwintig duizend ton. Deskundigen zijn onmiddellijk naar Cheribon vertrokken om voorbereidingen voor directe verscheping naar het bui tenland te treffen. Zodra de onderne mingen door de Nederlandse troepen veilig zijn verklaard zullen de eigenaren terugkeren. SJAHRIR TE NEW DEHLI. Hoopt op goede diensten. Te New Dehli heeft Sjahrix tijdens een persconferentie een beroep op j Australië, China en Indo-China gedaan,1 om als goede naburen him goede dien sten aan te wenden om de oorlog te helpen beëindigen. Hij zeide niet te geloven, dat de Ne- derlartders direct hulp zullen ontvangen van fie Britten of Amerikanen. „Indien de Nederlanders vrij pullen zijn bij het verkrijgen van wapenen en leningen zal het voor ons hard vechten worden", aldus Sjahnr. Maar wij zullen toch doorzetten en als we op het slag veld verslagen worden hebben we nog andere manieren om tegenstand te bie^ den", zo eindigde hij. De replieken in de Tweede Kamer Communistische motie afgewezen. (Van onze parlementaire redacteur) Na de rede van minister Jonkman werden de replieken gehouden, waarbij zich geen nieuwe gezichtspunten voor deden. De partijen zetten alleen haar diver se zienswijzen tegen elkander De heer Schouten (AR) had.-daarbij weer de vol le belangstelling en de interrupties, toen hiji betoogde dat de heer Logeman. dip een steunpilaar der regering behoorde te zijn. had getracht de poten van de zetel der regering door te zagen. Diens politiek is principieel gevaarlijk, want onder omstandigheden ondermijnt zij het. overheidsgezag. De heer v.d. Goes v. Naters (Arbeid) wees daartegen op de houding der op positie,-die oorzaak was dat Nederland verschillende malen „de bus had gemist"- En moet dan aan een der scheppers der regeringspolitiek. de heer Logeman, ver weten worden, dat hij die politiek niet zo steunt als de heer1 Schouten? Van communistische zijde werd de aangekondigde motie ingediend tot onmiddellijke staking der vijandelijk heden en tot hervatting der onder handelingen. Minister Jonkman wees deze motie als onaannemelijk af. Zij werd daarop verworpen met 9 te gen 79 stemmen. Terwijhvele leden het kabinet, speciaal de premier en minister Jonkman geluk wensten. sloot de praeses v. Schaik de vergadering. DE BESCHULDIGING TEGEN PETKOF. Te Sofia is .de officiële beschuldiging gepubliceerd tegen de onlangs gear resteerde leider van de boerenpartij, Nikola Petkof. Hem wordt ten laste ge legd, dat hij een gewapende opstand heeft voorbereid ter vernietiging van de huidige regering. Hij heeft twee reserve officieren aangespoord een geheime militaire vereniging te vormen, ge naamd .Militaire liga" en aan generaal Ivan Popof droeg hij op zich te belasten met het organiseren van een tweede, soortgelijke vereniging, genaamd „De neutrale officier". In 1947 begon hij met zijn „oproerige en terroristische activi teit, waarbij hij op interventie door vreemde legers aanstuurde". De openbare aanklager heeft de dood straf of in elk geval levenslange gevan genisstraf tegen Petkof geëist. DE JOODSE IMMIGRATIE. Nog steeds is niet duidelijk, welk lot de door de Engelse teruggestuurde Jo den zal ten deel vallen, en wat zij zelve willen. De Franse premier, Paul Ramadier, heeft te kennen gegeven dat Frankrijk wei geneigd is om de 4500 landverhui zers die Groot-Brittannië terug zal brengen, blijvend op te nemen. „De landverhuizers mogen zich, indien zij dit wensen, voorlopig in Frankrijk vestigen en het is niet uitgesloten, dat zij zich blijvend in Frankrijk mogen vestigen, indien zij hierom verzoeken en indien zij werk vinden", aldus de IT arise premier. „Wij weten mee of de landverhuizers van boord willen gaan en welke maatregelen er getroffen moe ten worden, dit hangt hoofdzakelijk van de wens der réfugiés zelf af". Hij voegde er aan toe, dat er geen enkele formele overeenkomst inzake het landverhuizersprobleem tussen En geland en Frankrijk bestond, doch dat hier alleen de internationale overeen komsten geldend waren. Op de vraag of de kwestie van de Joodse réfugiés niet eigenlijk voor de V.N. gebracht zou moeten worden antwoordde hij, dat hier het gehele probleem van de ver plaatste personen, niet alleen besproken doch ook beslist zou moeten worden. „Het is werkelijk beklagenswaardig, dat deze verplaatste personen, waarvan het grootste gedeelte 7 jaar in Nazi-kampen geïnterneerd is geweest, nog steeds op zoek zijn naar een toevluchtsoord". Een van de vele fraaie scheepsmodellen, welke op de tentoonstelling „Schepen uit verre landen" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier te bewonderen zijn. Hierboven een vlerkprauw. Generale Synode roept op tot gebed. IN DE GODSDIENSTOEFENINGEN VAN ZONDAG A.S. De Generale Synode der N,H. Kerk heeft de kerken opgeroepen tot voor bede in de godsdienstoefeningen op Zondag 27 Juli voor onze overheid, voor ons volk, voor de Indonesische volkeren, voor degenen, die onder ons eigen volk in bijzondere onrust en zorg verkeren, omtrent het lot van hen, die by de gebeurtenissen in In donesië zo nauw betrokken zyn. DROEVIG GEVOLG VAN HET SPELEN. Terwijl de familie V te Sevenum zich aan tafel bevond, werd zij plotseling op geschrikt door een hevige slag. die kwam uit de richting van de stal. waar het negenjarig zoontje Wim zich bevond. De huisgenoten, troffen het kind aan met zware verwondingen. In het ziekenhuis te Venlo is het ventje aan de gevolgen overleden. Vermoedelijk is dit ongeluk te wijten aan onvoorzichtig spel met oorlogstuig. NEDERLANDER LEIDER VAN INTERNATIONALE VALSE MUNTERSBENDE. Door Franse politie gearresteerd. Het Franse blad „Le Solr" meldt, dat de Franse politie een Nederlander, een zekere Joseph Heide gearresteerd heeft. Deze zou de leider zijn van een inter nationale valsemuntersbende, die sedert enige tijd de internationale markt met valse dollars overstroomt. Gewoonlijk vertoonde hij zich volgens „Le Soir" in de uniform van een commandant van het Amerikaanse leger. Wanneer hij zich in Parijs ophield, bood hij in verschil lende Pariise hotels dollars aan han delaren aan. Tot dusverre zou hij gewei gerd hebben de namen van zijn mede plichtigen te noemen. Men weet alleen, dat de bende haar hoofdkwartier in de Amerikaanse zone van Duitsland heeft. BINNENLAND. Binnenkort zal worden overgegaan tot de bouw van 30 Oostenrijkse wonin gen te Vllssingen. Nog voordat met ae bouw een begin is gemaakt, heeft de ge meente reeds een aantal van deze hul zen verkocht. Bi) de in Mei Ja. gehouden voor- Jaarstelling van de varkensstapel ls deze, blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, in verhouding tot Mei 1946 met rond 200.000 dieren teruggelo pen. Zij bedroeg ruim 50% ln vergelijking met Mei 1939. De goederen, door ae stad Albany aan Nijmegen geschonken', zullen Zater dag a.s. per boot in Nijmegen aankomen en aan de gemeeente worden aangeboden door de heer Jan Vleweg De douane te Roosendaal en Nispen legde beslag op 6 balen textiel, een 500- tai pakjes shag, duizenden slerbandjes voor sigaren, alsmede op dl/erse stoffen voor kledingsstukken. De balen textiel werden afgenomen van smokkelaars, die langs een sluikweg de grens trachtten-te passeren, de sigarenbandjes werden aan getroffen in de auto var. een sigarenfa brikant uit Roosendaal v Het Hooggerechtshoi te Sjanghai heeft de Nederlander F. Mljsberg, die zich wegens handel in buitenlandse deviezen had te verantwoorden, een jaar gevange nisstraf opgelegd. 60,000 Am. dollars en 20.000 Hongkong doll, zijn geconflsceerd.' In de ouderdom van 59 Jaar ls te Heemstede overleden de directeur van de Amsterdamsche Bank, bijkantoor „Haar lem, de heer F H. Koning, die sedert de oprichting van dit bijkantoor ln 1919 dez© functie heeft bekleed. De gemeenteraad vaj, Rotterdam heeft gistermiddag met algemene stem men benoemd tot directeur van het Mu seum Boymans en van het Museum van Oudheden prof dr. A. P. A. Vorenkamp. hoogleraar aan het Smlth-college te Northampton (U.S.A.) De raden van bestuur van. Lever Brothers en Unilever NV. en Lever Brothers en Unilever Limited hebben beslQten aan de op 8 September a.s te houden algemene vergaderingen voor te stellen over 1946 een dividend van 8.9% uit te keren op de gewone aandelen der Nederlandse en een alvidena van 10% op de gewone aandelen der Engelse maat schappij. 's Nachts sloeg de bliksem ln de boerderij van W. Koers fn de Wilpse Ach terhoek bij Deventer. De Inwonenden kon den zich ternauwernood redden. De boer derij brandde totaal uit wegens gebrek aan bluswater; van de inboedel werd slechts weinig gered. Ook een voorraad schuur van Simons brandde geheel af. Het 4_jarig zoontje van de heer J B G. de Vries, wonende te Sneek, is te water geraakt eu verdronken, In het kader ,van de Nederlands- Belgische douane-overeenkomst zgl op 28 en 29 Juli te Luxemburg een bijeenkomst van landbouwdeskundigen plaats hebben voor het vaststellen van de minimum prijzen voor de tuinbouwproducten. BUITENLAND. Naar het Franse persbureau A.F.P. uit Londen meldt, zal volgende week een Engels-Amerikaanse conferentie te Wash ington over de steenkoolproductie van het-Ruhrgebied worden gehouden. 27 passagiers werden gedood, 12 ern stig en vele licht gewond, toen Woensdag een trein, 90 K.M ten Oosten van Tient sin op een mijn need. Thans ls bevel afgekomen voor de deportatie van 254 Duitsers die in Zuid- Afrlka zijn geïnterneerd en zich sympa thisanten met het Nazi-regime betoond hebben. D; Amerikaanse departementen van oorlog en marine hebben bekend ge maakt, dat een bijzondere afdeling der Amerikaanse strijdkrachten zal worden opgericht welke zal worden belast met het bestuderen- van het gebruik van alle typen atoomwapens en het opleiden van gespecialiseerd personeel. Gisteravond zijn vijf leden van de Chr, Dem. Unie tot directeuren, van de Duitse bizonal© economische raad ge kozen. De plenaire zitting wees bh meerder heid van stemmen de sociaal-democra tische caudldaat voor het directoraat van het centrale economische bestuur af. Deze post komt ongeveer ovéreen met die van minister vóór economische zaken der twee zones De soc.-dem. gaan ln de oppositie. Een duizendtal Amerikaanse pad vinders zal een tocht door Nederland en België maken alvorens naar de Jamboree in Frankrijk te gaan. Dissidenten ln de Hongaarse party der kleine boeren, die een krachtiger po litiek wensen tegen de elsen der linkse partijen, hebben na een lange bespreking met de partyleiders besloten om zich achter de leiding der party te scharen, Naar het Britse blad „Daily Herald" meldt, ls het eenzame gehucht Sellafleld in West Cumberland als vesti gingsplaats gekozen voor Engeland's eer ste atoom-energle-fabrlek. Te Sellafleld zal eïectricltelt uit uranium worden op gewekt, welke aan het net zal worden toegevoerd. In de „Old Ben"-kolenmyn te West Frankfort In Illinois (V. S.) heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarna brand ls uitgebroken Van de meer dan 500 mijn werkers die ten tijde van de ontploffing onder de grond waren, werden ruim 30 ingesloten, 28 zijn omgekomen, terwijl van de gewonden er 5 slecht aan toe zyn, Een delegatie van drie leden van de Balkancommissie der V. N. heeft zich naar het Griekse verbannlngselland Ika- rie by Samos begeven, waar zy de dos siers van de ln verband met het be weerde communistische complot gearres teerde en gedeporteerde Grieken zal onderzoeken De „Daily Herald" meldt, dat twee negerjongens, James Lewis (15 jaar oud) en Charles Trudell (16 jaar oud) Woens dag te Woodville (Mississippi V S.) de doodstraf door middel van de electrlschc stoel hebben ondergaan. De Jongens had den hun werkgever, een blanke, met vuurwapens gedood. Dit geschiedde 18 maanden geleden, toen belden 14- jaar. oud waren. Vergadering Chr. Nat. Vakverbond CRITISCHE WOORDEN VAN DE HEER STAPELKAMP. Te Utrecht hield het Chr. Nationaal Vakverbond haar 22e algemene verga dering de laatste die gepresideerd werd door voorzitter A. Stapelkamp, die met pensioen gaat en vandaag van het ver bond afscheid neemt. O.a. uitvoerig de loon- en prijspoli tiek besprekend, was deze van mening, dat wellicht binnenkort een beslissing zal moeten worden genomen over de handhaving van de loonstop of loslating van de bestaande remmen- Het tydebjk karakter van de 2% (als gratificatie of als vacantietoeslag) bevredigt het CNV niet. Het onbevredigend verloop dezer actie wijt spreker aan het beleid van het College van Rijksbemiddelaars. Ernstige critiek oefende hij verder uit op de in- dexcyfers, door het Centraal Bureauvoor de Statistiek gepubliceerd. In samen werking met de Stichting van de Ar beid heeft de vakbeweging, deze zaak zelf ter hand genomen. Het College van Rijksbemiddelaars houdt volgens de heer Stapelkamp onvoldoende rekening met de gevarieerdheid van het bedrijfsleven en heeft geen vaste lijn in zijn optreden. Meer aandacht zal moeten worden be steed aan de adviezen van de Stichting van de Arbeid. Het' ledental van het CNV heeft het record van ruim 124.000 bereikt. O a. voerden nog het woord: de heer C. Smeenk, mr. A, Rip, mr. A. Hoekema en de heer Van Wely namens het Int. Chr. Vakverbond en ds. F- L. Lands man. OPRICHTING FEDERATIE VAN INTERNATIONALE TRANSPORT BEDRIJVEN. Te Utrecht is o.l.v. *drs. W, Bakx uit Teteringen, na uitgebreide besprekin gen opgericht de „Federatie ran inter nationale transportbedrijven in Neder land". Ernstige critiek werd door de uit alle delen van het land aanwezige transport ondernemers uitgeoefend op de werk wijze van de N.I.W.O. Als grootste grie ven noemde de voorzitter, bevoorrech ting van de A.T.O. en de onmogelijkheid voor de particuliere ondernemers om invloed op de werkwijze van de N.I.W.O. uit te oefenen. De federatie, waarvan iedere trans portondernemer, die rechtsgeldig werkt, lid kan worden, zal op korten termijn overleg plegen met Intropa. Deze In- tropa is de organisatie van de inter nationale ondernemers die zich reeds groepsgewijze verenigd hebben. Getracht zal worden in samenwerking met In tropa het internationale vervoer op te vangen en te regelen. ACHTERVOLGING TE DEVENTER. Inbeslagneming van methyl-alcohol. Des nachts hield een politie-agent op de Zwolseweg te Deventer een perso nenauto aan van een taxi-bedrijf aldaar. De chauffeuse van het voertuig gaf plotseling vol gas en reed door. De politie stelde na een succesrijke achtervolging een onderzoek in en be vond, dat, in de taxi vier grote melk bussen met de voor menselijk gebruik zeer gevaarlijke methyl-alcohoi was ver voerd, welke was gestolen bij een ge neesmiddelenfabriek te Olst. De chauf feuse en twee mannen, van wie een em ployé is van de' fabriek, zijn in arrest gesteld. Auto en alcohol zijn in beslag genomen. MOORD DOOR GEWEZEN SS-ER. De 23-jarige gewezen SS'er G. Knopf uit Amersfoort, die na een jaar inter nering op vrije voeten was gesteld, heeft gisteravond omstreeks 7 uur de 19-jari- ge serveerster, mej. B. H. van der B., eveneens uit Amersfoort, met wie hij in onmin leefde, met een sohot uit een cylinder-revolver van het leven beroofd. Mej. v. d. B. had hem al herhaalde lijk te kennen gegeven, dat zij de ver houding wilde beëindigen. K. bleef haar echter lastig vallen, zooht haar herhaal delijk in haar dienstbetrekking op, tot dat gisteravond tijdens 'n wandeling op de Dorresteynseweg een twistgesprek ontstond, waarby K. dreigde met een revolver. Het meisje liep weg, waardoor het eerste schot ketste, doch bij het tweede schot drong de kogel in haar achterhoofd, zy moet vrijwel onmiddel lijk zijn overleden. K., die na zyn daad vluchtte, keerde later naar het slachtoffer terug en bleef daar volkomen overstuur zitten. Hij werd door de inmiddels gealarmeerde politie gearresteerd. Bij het verhoor bleek, dat hij de cylinder-revolver had geleend van de Amersfoortse korporaal R. Deze is eveneens in arrest gesteld voor een onderzoek naar zijn eventuele medeplichtigheid "DOOR ZOENGELD GELEDEN OORLOGSSCHADE. De Minister van Financiën heeft be paald, dat met toepassing van het be sluit op de materiële oorlogsschaden 1945 aan diegenen, die buiten de ver- mogensaanwasbelasting en/of buiten de vermogensheffing ineens zullen vallen, de door zoengeld geleden obrlogsschade volledig zal worden vergoed. De schade, geleden door gemeenten, die zoengelden betaalden zonder dat zij (volledig) verhaal konden uitoefenen, zal eveneens als oorlogsschade worden aangemerkt. NEDERLANDS „JENEVER EN KAASFEEST" TE LONDEN. Gisteren is op de Nederlandse Ambas sade te Londen een „feest van'jenever en kaas" gevierd t.er gelegenheid van de eerste Nederlandse uitvoer van derge lijke producten naar Engeland onder de Nederlands-Britse overeenkomst. LUISTERWEDSTRIJD COMITÉ RADIO-ACTIE Ten bate van de Radio-aotie heeft 't comité Radio-Actie van de band Neder- land-Indië het plan opgevat een luister- wedstryd te organiseren, die op 27 en 31 Juli a-s. telkens 's avonds tussen 18.30 en 19.00 uur zal worden uitgezonden in het programma voor de Nederlandse striidkrachten De chef van de generale staf, Lt.-Gen mr. H J.» Kruis heef' zich bereid verklaard op Maandag as. '.er over het woord tot de luisteraars co richten. Als 1ste prijs is uitgeloofd 1 week vacantie voor 2 personen, door te brengen in de Butlin kamD^r» in Enge land.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1