Ons Distributiehoekje Het debat over Indië 89 procent staat achter Regering Geringe en weinig-serieuze critiek op beleid Sportsp li nters De tweede dag der Vierdaagse Een man als jij Aantal leden P. v. d. A. toont zich teleurgesteld ZIJ WILLEN ONMIDDELLIJKE «TAKING DER MILITAIRE ACTIE. Een aantal leden van de Party van de Arbeid o.w. ds. B, J. Aris. ds. J. J. Bus- kes Jr.. mr. G. J. van Heuven Goedhart, di'. P. J. Meertens W. RomUn, dr. B. Sajet, drs B. W. 'Schaper, hebben zich met de volgende verklaring gericht tot het Partijbestuur en de Kamerfracties van de Party va nde Arbeid, alsmede tot hun partijgenoten-ministers: „Ondergetekenden, leden van de Par ty van de Arbeid, hebben met veront waardiging kennis genomen van het be sluit der regering tot gebruik van ge weld in Indonesië over te gaan. Zy z«n er in geen enkel opzicht van overtuigd dat een gewapend conflict met de Indonesische republiek onver- mydelijk was. noch dat van Nederlandse zyde voldoende pogingen zyn onderno men om tot overeenstemming met de Republiek te geraken. Zy achten het ge bruik van wapenen na hetgeen reeds was bereikt moreel ongerechtvaardigd en politiek noodlottig. Deze weg zal naar hun vaste overtui ging voor de toekomstige samenwerking van Nederland en Indonesië alsmede voor een progressieve politiek in ons land tot rampzalige gevolgen leiden. De uitvoering van het accoord van Lingga- djati, waarvoor de regering zich garant heeft gesteld, is volgens hun mening door het gewapend optreden onmogeiyk gemaakt. In de thans geschapen situatie kan slechts het onmfddeliyk staken van de Nederlandse militaire actie en het aan vaarden van het aanbod van goede diensten van de Engelse en Amerikaanse regeringen de noodlottige gevolgen van de gevoerde politiek beperken. Rondom ons verlaten tallozen, diep te leurgesteld in de houding van de lei ding. de Party op een punt, hetwelk zij tot de toetssteen van haai- progressieve politiek heeft gemaakt. Terwille van de Indonesische zaak, het. belang van ons land en de toekomst van het democra tisch socialisme dient, niets te worden nagelaten om de noodlottige gevolgen van het besluit, tot ondersteuning van de regeringspolitiek ongedaan te ma ken. Van een regering die de politiek der geweldslieden voert en die de reële vre- deskansen afwyst, kan en mag de Par ty van de Arbeid geen deel uitmaken. ZM dient te streven naar een zodanige wijziging in het beleid en in de samen stelling der regering dat de overgang van de huidige faze naar de vredestoe stand onmiddeliyk kan worden voltrok ken. Slechts op deze wyze zal het diep ge schokte vertrouwen van duizenden kun nen worden hersteld in de mogehjkhe- den van een democratisch-socialistische politiek". Gen. Spoor antwoordt Gen. Kruis HOGE VERWACHTINGEN. De chef van de gener'ale staf, Lt.- Gen. mr. H. J. Kruis, heeft in ant woord op zyn telegram aan de leger commandant in Indië, Lt.-Gen. Spoor, het volgende antwoord ontvangen: „Hartelykste dank voor uw wensen. Wgs persoonhjk aanwezig in terrein by inzetten aanval door „Brigade Thom son". Houding en geestdrift troepen wekken hoge verwachtingen. Spoor". TRAGISCH GEVOLG VAN VERBROKEN VERLOVING. Gistermiddag was de 19-j. student A. K. uit Utrecht in de huishoudschool te Sneek op bezoek om zyn verloofde, mej. M„ van der Z. die hem had afge schreven. nogmaals te spreken. Op de mededeling van het meisje, dat zy de verloring toch wilde verbreken trok de jongeman een revolver en loste een schot op haar, dat door beide longen ging. Daarna schoot hij ziohzelve dood. De toestand van het meisje is redelyk wel. BONNEN VOOR TABAK EN EEN EI. Gedurende het ty'dvak van 24 Juli t/m. 9 Augustus a.s. geven de bonnen „tabak h31" en „tabak h32" der ta- bakskaart elk recht op een rantsoen sigaretten of kerftabak. Bon „tabak h 35" van de gecombineerde kaart is aangewezen voor twee rantsoenen si garetten of kerftabak. Voorts zyn gedurende bovengenoemd tijdvak de bonnen „h04 reserve", „h 07 reserve" en „h 14 algemeen" van de bonkaarten voor voedingsmiddelen geldig voor 'het kopen van een ei per bon. (Van onze parlementaire Redacteur) „Ik had eigeniyk .niet vallen spreken, want het helpt toch niets", zo ving de heer De Groot (Comm.) gisteravond de debatten aan over de 's middags afge legde regeringsverklaring. Maar voorde geschiedenis en het nageslacht wilde hij toch vastleggen, dat het z.i. helemaal niet de bedoeling was om Linggadjati te handhaven, doch om de oude kolo niale verhouding te herstellen. Men heeft zo lang gewacht tot er voldoende troepen waren om er nu op los te slaan. Het dollar-kapitalisme .steekt er achter, We zetten Mustangs in, waarvoor de arbeiders zich de loonstop moeten la ten welgevallen enn we. geen vruchten hi de winter kregen. Daar mede behalen we een tijdelijke overwinning, maar dan komt de guerilla, waarin we zullen doodbloeden. Spr. doet dan een aanval op de P. v. d. A, en kondigt een motie aan, waarby de onmiddeliyke beëindi ging van de vijandeiykheden wordt ge elst. Dit was in hoofdzaak de critiek op 't regeringsbeleid. De heer Schoonenberg, Mevr. v. d. Muijzenberg-Wlllemse en de leider Wagenaar spraken ook nog na mens de communisten. Hun spreek beurten waren tactisch tussen de rede voeringen der overige sprekers verdeeld. Eerstgenoemde voerde het woord namens de communistische jongeren; de tweede namens de moeders en dé leider, die nog na elven als laatste van allen het woord nam, kruiste de degen met de diverse fractieleiders en deed, een laat ste hevige aanval op de P. v. d. A. Dan was er nog één redenaar, die zich tegen het regeringsbeleid uitsprak: nl, de heer Nederhoj-st (Arbeid), die „met een bezwaard hart een persoon lijke verklaririg" aflegde- Ondanks' alles was hij toch" nog overtuigd van de vre deswil der regering. Daarom distan- cieerde hü zich van de communisten. Maar hJj vond, dat er nog langer ge duld had moeten worden geoefend en dat wy de Engelse vriendenhand hadden moeten grijpen. 9 Hiertegenover stond «Ie overgrote meerderheid, 89% van het Huis, die in dit geval het kabinet steunt. Het moet inderdaad een grote steun voor de ministers zUn die wederom alle dertien de vergadering bijwoonden om in deze ernstige dagen zich van zoveel medewerking omringd cn ge schraagd te weten. Het was vooral de heer Tilanus (C.- H), die zulks deed uitkomen. Spr. is het eens met de rede van premier Beel. HU wil nu niet ingaan op kwesties als van de Commissie-Generaal en van de 158 langs de demarcatielynen gevalle nen. waarvoor de verantwoordeiykheid rust, op de regering en de beide par-, tyen, waaruit zij is gevormd. Er had eerder gehandeld moeten worden. Maar spr. wil er op wyzen, hoe de drie grote vakbonden achter de regering staan. Dat is van groot belang. Buiten een kleine revolutionnaire groep staat het hele volk achter haar. Dat moet ongetwyfeld een grote indruk op het buitenland maken. Ook de boodschap van H. M. de Koningin. Ons volk is een biddend volk. Zijn gebeden zullen opgaan tot steun aan hen, die ginds hun dierbaren heb ben. Spr. gaat dieper in op de strie mende woorden van minister Beel aan het, adres van de zgn. generaal Soedir- man en op de kwetsie der vrije keuze voor de diverse Ind. volkeren volgens de artt. 3 en 4 van Linggadjati. Wat de beperktheid der actie aangaat, zullen wij de ontwikkeling der dingen moeten afwachten. Doch er mogen niet meer slachtoffers vallen dan strikt nodig is. De heer Schouten (A.-R.) constateert, dat niemand het gebruik van het uiter ste middel zal toejuiQhen. Doch was de Inzet van machtsmiddelen te ontwijken? Neen. Dus heeft het besluit der Rege ring de instemming van spr. en zijn party. Het had alleen eerder dienen te geschieden. Een protest tegen het ge bruik van machtsmiddelen zou meer Indruk maken, als men tegen al zulk gebruik ware opgekomen, ook van de zyde der repoeblik. De verschillen tus sen kabinet 'en A.-R. Party zyn hier mede niet uit de weg geruimd, al is het nu niet het tijdstip om daarop in te gaan Intussen formuleert de heer Schouten nogmaals het A.-R standpunt. Als de regering op de grondslag van de Kon. rede van 7 Dec. 1942 langs con stitutionele weg voortgaat, zullen de A -R. medewerken. Spr. dringt nog aan op toepassing van de artt. 3 en 4 van Linggadjati. Dan kan dit conflict nog leiden tot een wederopbouw van het Ryk. Spr. besluit met het uitspreken van de hoop, dat wij gespaard mogen blijven voor veel leed e,n veel verliezen. De heer Vonk (Vrijheid) wenst de Re gering wijsheid en vastberadenheid toe. Als kenner der Indische toestanden waarschuwt hij haar voor vergissingen en mogeiyke verrassende situaties en verschynselen bij de politionele optre den tot bereiking van het staatkundig doel: herstel van orde en rechtszeker heid voor allen. Sprekend namens zyn fractie belooft spr. alles te zullen doen, wat de Regering kan ondersteunen. De grote gevaren voor de gyzelaars in de repoeblikeinse kampen, juist nu, dwingt tot een zo snel mogelyk oprukken. De goede trouw aan de beginselen van de basis zyn van ons handelen. Spr. vraagt ex-overeenkomst van Linggadjati moet of de Regering thans definitief terug wil keren tot het ontwijfelbaar volgen van de Grondwet en geen politiek van de voldongen feiten. Ook niet ten aan zien van de artt, 3 en 4 van Lingga djati e.n de reorganisatie der Ind. rege ring en de inrichting der Indon. Fede ratie door te dry ven en dan pas de Sta ten-Generaal te raadplegen. De vrees hiervoor is wel verminderd, doch niet geheel weggenomen door de ver klaring inzake de komende Ronde-Ta felconferentie- De heer Romme (Kath.) zal kort zyn. De, onuitgesproken, beslissing der Ka mer van 11 Juli jl. was veel gewichtiger dan de besprekingen van thans, De con clusie der Regering ten aanzien van die beslissing is onbetwistbaar. Het besluit der Regering is het enig mogeiyke in de huidige omstandigheden. Wy betreu ren het oprecht en diep, dat er geen an dere mogelijkheid bestaat. Onze ge- dacht'en en gebeden gaan uit naar de troepen en hen die hun dierbaar zijn. Wy wensen hun toe bovenal zelfbe heersing, waardoor verkorting van het optreden en bevordering van zyn doel treffendheid worden bereikt. Onze ge dachten en gebeden gaan ook uit naar hen, die hetzy uit eerlyke overtuiging, hetzy noodgedwongen, aan de andere kant van de demarcatiehjn staan. Als er niet opgetreden werd, zou er juist gevaar voor verdere samehwerking zijn- De levens, die thans vallen, zijn nood- zakeiyke offers om verdérr offers van onvrijheid, van gebrek enz. te voorko men. De actie zy zodanig beperkt, dat de doeltreffendheid der offers niet In gevaar wordt gebracht. Het, ?&at om de nieuwbouw van het Koninkrijk, waaraan de Kamer, de Malino-gebieden ^en ook de repoeblik zich aangesloten hebben. Tegenover-de reserves van de heren Ti lanus» en Schouten accentueert spr. mi nister Beel's woorden: „Ook deze rege ring van Djokja, indien zij metterdaad wil samenwerken overeenkomstig de be ginselen van Linggadjati. Niet de ver nietiging va,n deze repoeblik. noch haar behoud is de inzet van het politionele Ingrijpen, doch de uitvoering van Linggadjati. wy scharen ons onverkort achter de Regering en bidden haar toe, in deze uitzonderlijk moeiiyke omstan digheden met meer vurigheid dan ooit, wijsheid, wyze gematigdheid en wyze kracht De heer Zandt, (Staatk. Ger.) schaart zich achter de Regering en Keert zich nogmaals, tegen de vaccinatiedwang der militairen. De heer Logemann (Arbeid) spreekt van ee.n morele nederlaag, daar wy niet ln staat zyn gebleken ons doel langs vreedzame weg te bereiken. Ons volk is tegen geweld. En al is het noodzaak, het zal schade doen aan zijn ziel. Wy heb ben gesproken van het heilloos geweld; en moreel is er niets mee te winnen. Spr. is de heer Romme diep erkentelijk, dat hy ook Indachtig was aan lien, die aan Indonesische zyde dezelfde harde plicht te vervullen hebben als wy. Het is strikt, noodzakelyk, dat riet alleen in deze zaal maar in heel het land het huidig optreden begrepen wordt. Want er zyn er die daaraan twyfelen. Ik deel die twyfel niet, aldus spr Want ik ben overtuigd, dat er zo lang onderhan deld ls als er enig uitzicht bestond. Onze voorstellen waren fair en constructief, wy zijn gerechtvaardigd geweest om de consequenties van het vastlopen der on derhandelingen onder ogen te zien. Doch velen i,n den lande hebben een uitleg nodig. Ook is zulk een uitleg nodig voor Prinselijk gezin naar Friesland BOOTTOCHT MET DE „PIET HEIN". In de week van Maandag 28 Juli tot Zaterdag 2 Augustus, zal het Prinselijk gezin een boottocht maken met de .Riet Hein" door Zuid-Oost Friesland. De Prins zal zich Maandag te Lemmer aan boord van het jacht begeven. Donder dag voegt de Prinses met de kinderen zich by hem. AUTO REED TEGEN BOOM. Eén dode en twee gewonden. Onder de gemeente Aiphen (N.-Br.) is een personenauto in volle vaart te gen een boom gereden. Een der inzit tenden. de 37-jarige heer A. Doede. va der van 3 kinderen, wonende te Tilburg, werd op slag gedood. De bestuurder, de 60-jarige Th. Damen, eveneens uit Til burg, en diens zoon. de heer J. Damen, liepen een schedelbreuk op en werden naar het ziekenhuis te Tilburg overge bracht. COMMUNISTISCHE „SIT-DOWN"- STAKING MISLUKT. De E.V.C. had voor gisteren te Am sterdam tussen 11 en 12 uur een „sit- down"-staking voor alle bedrijven ge proclameerd als protest tegen het poli tionele optreden in Ned.-Indië. Deze sta king is echter vrhwel een volkomen mis lukking geworden. Gelukkig is de Am sterdamse communistische - arbeider nog niet zó slaafs geworden als zyn collega in Moskou.... NEDERLANDER TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. De 27-j. monteur Leonardus Koster uit Haarlem werd door het gerechtshof van Ille en Vlaine tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens moord op een blinde van 73 jaar. Wegens spionage ten voordele van Duitsland werd Koster bovendien tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. TWEEDE DEEL INTERLOCALE TELEFOONGIDS. In de tweede helft van Augustus wordt begonnen met het. afleveren van het tweede deel van de naamiyst voor de lnterlocale telefoondienst (H t/m Z). De oplaag bedraagt. 185.000 exemplaren- Oók thans kunnen ai deze exemplaren niet tegelyk gereed zijn. De abonne's krijgen het exemplaar, dat zij bestelden, dus in volgorde thuis. het begrip in het buitenland voor onze positie. De enige rechtvaardiging is het volkomen onhoudbare van de toestand, ook voor millioenen Indonesiërs. Het is tragisch, omdat er aan beide kanten schuld was. Djokja had steeds een tempo achterstand. Spr. wijst hier op de klove tussen de wat, hy noemt intellec tuele staf der repoeblik en de massa der Indon. bevolking. Wy zyn tot- deze stap door de omstandigheden gedwongen. De beperktheid der actie is bepaald door de verzekering van de voeding der men sen in de door ons bezette gebieden en van de betaling van wat daartoe uit het buitenland moet komen. Daarom heeft spr. bedenking tegen een der motieven der regeringsverklaring, wy mogen geen politiek accoord door wapengeweld af dwingen. Spr. is verheugd over inhoud en toon der legerorders. Wy moeten de militaire middelen gebruiken, die ons ten dienste staan. Maar dit gebruik heeft ook een humanistische (spr. be doelt hier duidelyk: een humane) kant. Hij verzet zich daarom tegen het ge bruik van vliegtuigen. (De heer Schoo nenberg (Comm.)„Een politie-agent met een vliegtuig!"). Spr. wil toezicht van de Regering, dat die beperktheid en voorzichtigheid wor den betracht, die de legerleiding heeft voorgeschreven. Hij verzet zich tegen het laten meevechten van een overigens volkomen geoorloofde politieke beweging als die van Pasoendan. Laat er geen vlek op ons schild komen. Al ons handelen moet er op gericht zijn, zo spoedig mogelyk terug te keren tot constructief werk. Geen prestige- politiek, welke trouwens vreemd is aan deze regering. Maar hoe kunnen wy na het militair optreden weer tot construc tieve arbeid komen? Spr. ziet daartoe geen andere kans dan door arbitrage van derden. Hy- wil, dat de Regering zich hierover uitspreekt. De heer v. d. Goes v. Naters (Arbeid) wees op het verschil in houding van de communisten bier te lande en in Frank rijk. Daar stom den zy allen trouw voor het. militaire optreden der Franse in Indo-China. Maar daar zitten de com munisten ook in de regering. Voorts wees spr. op het verlies, dat de P. v. d. A. geleden heeft door het aftreden van de heer Palar. Wy, 28 overgebleven fractieleden, aldus spr., zullen zyn werk van verzoening voortzetten. Moge dit spoedig het geval zyn! Nadat nog de heer Wagenaar (Comm.) als bovenvermeld het woord heeft ge voerd, vraagt de minister van Overz. Gebiedsleden heden te mogen antwoor den. SPORT ATHLETIEK. R.K.A-V. „Holland" (Liss)c In de Zondag te Roosendaal gehouden wed strijd op de 100 M. werd 5de Th. Grup- P'.ng to 11.6 sec. A. Tuxkeribuirg werd 5de op de 400 M, ïn 55/2 sec. Oo" de Ree bleef onder de verwachtingen, hy werd op de 1500 M. 6de ln 4.22 min. A.s. Zondag komt de R.K.A.V. .Rol land" uit 'te Leiden om de Evert Caste- ieln Wissel-beker. WATERPOLO. Waterpolo ln Alphen Gisteravond werden ln het Aiphense Zwembad twee wedstrijden gespeeld. Het eerste zevental van de dames moest het ln een zeer slechte wedstrijd, afleggen tegen de dames van Woerden. Met ni et minder dan 40 moesten de Aliphense schonen genoegen nemen. Ook de heren reserve's brachten er tegen het bezoekende GZC III weinig van terecht -hoewel hier als excuus kan gel den dat met tal van Invallers gespeeld moest worden. Met een 62 overwinning vertrokken de Gouwenaars weer naar hun Pijpestad. A.Z.C. KAMPIOEN* DERDE KLASSE. Vitesse I—A.Z.C. I 0i. De ALphenaren namen gristera/vond in Den Haag -tegen Vitesse geen halve maatregel-en eh speelden een uitstekende partij. Hierdoor kwam Vitesse er weinig aan te pas. Dank zy doelpunten van Coen v, d. Bijl en Hans Stehouwer. die niet minder dan drie maal de roos wist te treffen, was het bij de rust reeds 40 voor de Alpheuse zwemmers. In de twee de helft bepaalde A.Z.C. zich ln hoofd zaak tot het consolideren van de voor sprong. waarmede succes werd behaald. Toen dan ook de tijdwaamemer voor de laatste maal gefloten had,, werden de spelers door een Juichende schaar sup porters begroet. Nu volgen nog de promotie wedstrijden, waarvoor de tegenstanders nog niet be kend zyn. GouwePoelmeer 12, In de Dins dagavond te Waddjlnxveen gespeelde polo- wedstrijd verloor Gou/we I van Poel-meer I mot 12. De Gouwe-midivoor scoorde twee doelpunten die echter belde werden afgekeurd. De mddrvoor van Poelmeer maakte voor de rust het enige doelpunt. Na de rust zag de rechtsachter van de gasten kans de bal geheel naar voren te werken en maakte een mooi doelpunt, Eerst daarna kwam Gouwe goed opzet ten en werd er ln de resterende tijd na genoeg geJheel voor het doel van Poelmeer gespeeld. Bij een doelworsteLtog wist Brouwer de keeper te passeren. De vete- r aan keeper Moolenaar 'liet echter geen bal meer passeren, zodat de Gouwe déze wed strijd van de onderste van de afdeling verloor. Gouwe n—OZV n eindigde in een ge makkelijke overwinning voor Gouwe II (40). zU ls thans kampioen van de 1ste kl. Kring Gouda Gouwe III—OZV in 10; Gouwe I (dames)DKR I (dames) 01. HENGELSPORT Ned. SpoorwegenN.Z.H. Gister avond had nabij de Postbrug bovenge noemde wedstrijd plaats. Er werd 1% uur achter elkaar gevist Na afloop wer den de prijzen in café Petersen uitge reikt. le prys: Spoorwegen. W. Kriek. 145 gr.; 2e pr.: Spoorw., Hilliger 115 gr.; 3e pr.: Spoorw., J. Kramp. 80 gr.; 4e pr.: Spoor- w.. Verworst 75 gr.; Totaal 415 gram. le pr.: NZH Belj 325 gr.; 2e pr.: NZH Kyk in de Vegte 305 gr.; 3e pr.: NZH De Boer 285 gr.; 4e pr.: NZH, Mulder, 255 gr.; 5e pr.: NZH. v. Dam 250 gr. Totaal 1420 gram- WIELRENNEN. t] BIJSTER WINT. De uitslagen van de internationale- wedstrijden, die op de Oerlikonbaan te Zürich werden gehouden, luiden: Sprint professionals:: 1, Gosselin (Bel gië) 2. Gerardin (Frankryk)3. Senfft- leben (Frankry k)4. Scherens (België) 5. Van Vliet (Nederland); 6. Plattner (Zwitserland) Sprint, amaturs: 1. By ster (Neder land) 2. Sohandorff (Denemarken)3. Kambler (Zwitserland). Uur-wedstryd achter grote motoren: 1. Frosio (Italië) 67 KM, 643 M.; 2 Bes- son (Zwitserland) 67 K.M. 638 M. HET PROF-TOURNOOI TE WEMBLEY. Het. prof-tournooi op overdekte ba nen te Wembley werd gisteravond voortgezet, Mrs Sarah Palfrey Cooke sloeg Pauline Betz met 61, 36. 63, zodat de dames nu ieder een party ge wonnen hebben. De derde en beslissen de party wordt Vrijdag gespeeld. Donald Budge won ook zïjn tweede partij tegen Bobby Riggs, ditmaal met 36, 108, 62. Hij is nu zeker van de prys van tweeduizend pond sterling; Riggs ontvangt duizend pond. De der de partij tussen de twee wordt even eens Vrydag gespeeld, maar zal niets anders kunnen zyn dan een demon stratie. SCHAKEN ZONETOURNOOI TE HILVERSUM De uitslagen van de 3e ronde van het West-Europese zonetournooi luiden: TrifunovicDoerner 10Szabo Castaldi TzvetcoffAlexander Va ;PachmannFoeder afgebr.; Van Scheltinga—O' Kelly *4; Rossolimo- Max Blau 10; PlaterO' Sullivan 1-0. De afgebroken party uit de 7de ron de tussen Doerner en Plater eindigde met een overwinning voor de laatste. De stand is thans: Pachman 6V2 uit 7 plus 1 afgebroken party; Van Scheltinga 614 uit 8; O' Kelly 6 uit 8; Trifunovic 6 uit 8; Alex ander 5 uit 8; Castaldi 414 uit 8; Szabo 314 uit 7; Sossolimo 314 uit 8; Foerder 214 uit 7 plus 1 afgebr. partij; Plater 214 uit 7; Tzvetcoff 38; Max Blau 214 uit 8; Doerner 2 uit 8; O' Sullivan 0 uit 8. Vandaag is een rustdag. Kampioenschap van Hazerswoude De voorronde om het plaatselijk kam pioenschap ls afgelopen. In de eindstrijd plaatsten zich A. B. Cok, N. Cok (na be el' isslmgswedstrUd met J Harkes)J. P. Cok en C. v. Ofwegen. Groep IV speelde tevens voor de promotie - degradatiewaar door C. van Of wegen en C. varo Veen, promoveerden naar het eerste tiental, ter wijl L. van Gorkum en C. Buitenhuis de gradeerde naar het tweede tiental. In de eerste ronde van1 de eindstrijd om het kampioenschap won B Cok v. C. v. Of- wegen. Terwijl de partij van N. OokJ. P. Cok afgebroken werd, ln gelijke stel ling. De voetbalwedstryd HaagwegMili tairen is door de Haa gwegbewoners met 3—0 gewonnen (Rust 20). DE VIERDAAGSE 2e MARSDAG 23 JULI 1947 1 30 k.m PARCOURS 2 40 k m PARCOURS 3 50 k. m PARCOURS 4 =55 km. PARCOURS O GENEESKUNDIGE HULPPOST AFSTAND VAN 5 k.m. Wederom 281 uitvallers Ook de tweede dag* de grote mars door Maas en Waal en Ryk van Ny- megen was een zware beproeving voor de deelnemers. De warme lucht trilde boven de wegen, er heerste een tropi sche hitte en zelfs de meest geoefende wandelaar had het met de hoge tem peratuur te kwaad en zocht als het maar even kon de schaduw op, In de vroege ochtenduren toen de zon nog achter lichte nevelgordijnen schuil FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 28) „Maar ik sta er nu toch wel op. dat je direct na het ontbyt de stad in gaat en wat behoorUjke dingen koopt". „En natuuriyk moet er een déshabiilé by zyn, dat is een kledingstuk, dat lang niet zo lichtzinnig is als je uit de naam wel zou opmaken en veel aangekleder staat dan een négligé. Verder zou ik je graag in een lange flanellen broek zien. grijs natuuriyk, met een smaragdgroene bolero en een witte blouse. Slank en lang als jij bent moet, dat je ongetwy feld uitstekend staan. En dan een tuin- jurk met een goed bloempatroon en een originele strohoed met brede rand. Ik zou je bovendien nog aanraden...." „Stop! Denk je eigeniyk dat ik in Iny'n geld zwem? Of jou myn kleren laat betalen? Ik ben je vriendinnetje niet!" „Nee Sylve, je bent myn vrouw!" „Waarom moet je daar steeds weer de nadruk op leggen ook als er geen der den by zyn. Denk alsjeblieft aan onze afspraak, wil je? Ik wens niet dat deze belachelijke filmcomedie je meer geld kost dan strikt nodig is. Ik heb al vrije kost en inwoning en dat vind ik ge noeg", „Je vergeet, dat iedere hulshoudster buitendien nog geld krijgt", „Dat zijn mensen, die hun vak ver staan. Je weet nog helemaal niet of ik er iets van terecht breng en of je te vreden met me zult zijn". „Nu moet ik je even iets vertellen". Niet alleen zyn toon, ook de uitdruk king van zijn gezicht was volkomen ver anderd. Ik zag weer precies de onge naakbare, hoogmoedige arrogante Gösta voor wie ik eigeniyk doodsbang was. „Zolang jy de rol van myn echtge note speelt, wens Ik uitdrukkelyk. dat je je overeenkomstig je positie kleedt. Myn vrouw moet er steeds correct uit zien zelfs als ze alleen aan een maal- tyd zit. Ik duld geen onderscheid tus sen mijn en dyn. Als het je gevoelens kwetst kun je wat mij betreft aanne men dat dit je salaris is. Iedere actrice wordt betaald voor de rol die ze op zich neemt, ook als haar optreden een fias co betekent. Heb je me nu goed begre pen?" Ik was niet in staat hem een ant woord te geven O. ik wilde, dat ik me maar nooit met deze vreselijke man had ingelaten! Zonder hem nog maar een blik waardig te keuren ging ik naar myn kamer en maakte verstrooid en voortdurend met myn tranen kampend toilet, Myn smerige, bevlekte jurk zag er al niet veel beter uit dan myn man tel. Ik trok myn zelfgebreid rood jasje aan. Het was al enige malen gewassen en er zaten pas nieuwe knopen aan, die niet, helemaal by de kleur pasten. Ik droeg het jasje alleen maar thuis, maar ik had het. toch niet weg willen gooien, omdat het zuiver wol was. Ik bekeek my zelf met een critische blik. Myn haren zaten wilder dan ooit. myn ogen waren rood en myn matte, lichtebjk ge bruinde teint was nu opvallend vaal. Misschien was ik ziek. Vol medelyden met mezelf hoopte ik dat het. zo zou zyn. Ik zou myn plichten op Julien- borg tot het bittere einde vervullen en op de dag dat het spel uit was. zou ik ln elkaar zakken als een getroffen hert. „Het was te veel voor haar. Ik had dit niet van haar mogen vergen", zou Gösta zeggen, gekweld door wroeging. En omdat ik nog steeds zyn naam droeg zou hy me een plaatsje geven onder de zerken van de slotkapel. En zo zou ik daar bhjvenen onzichtbare be woonster van Julienborg.ik snikte hardop. Ik had ontzettend veel mede lyden met mezelf. Maar toen kwam de nuchtere, verstandige Sylvrid weer bo ven. „Gans", zei ik vyandig tegen myn spiegelbeeld. „Ontzettende gans! Gösta gekweld door wroeging! Hij zou bly zyn, dat zyn huwelyk zo pynloos eindig de- Of is een weduwnaar minder inte ressant dan een gescheiden man?" Ik was al weer bezig, de man wiens naam ik droeg in een zo twyfelachtlg mogelijk licht te stellen, toen een ge klop me in myn gepeins stoorde. Een grijze, bebrilde zuster, het wandelende tegendeel van zuster Ulvhild, keek naar binnen. „Het ontby t staat hiernaast, opge diend". zei ze kribbig, zonder me ook maar een groet te verwaardigen. Ik be dankte beleefd maar koeltjes en waste nog eenmaal myn gezicht. Myn ogen waren nu niet, rood meer, maar donker en heet alsof ik koorts had. Onwillekeu rig masseerde ik even myn wangen om er wat meer kleur op te brengen en be- 3).' „Hier is myn werkplaats!", zei de vlieger en opende de deur van een soort garage. Hier maak ik myn machine wanneer hy onklaar is. hier ontwerp ik myn uitvindingen en hier test ik lieden, die vliegenier willen worden. Dat ls bui tenlands en betekent ehnu ja, U zult het wel merken. Ziet U die stoel daar? Gaat U daar maar inzitten en houd U stevig vast! Ik ga eens probe ren of U flink bent! Als U dat niet bent, kan ik U niet gebruiken, voelt U wel? Ik moet een erg flink iemand hebben, want ik wil een nieuw record gaan ves tigenZo, zit U? Houdt U zich goed vast? Zult U niet schrikken? Zult U rustig doorademen? Daar gaat-ie dan!" Panda had nieuwsgierig naar het ge praat van Oehoe geluisterd en was op alles voorbereid. Maar toch schrok hy verschrikkeiyk toen de vlieger de stoel waarin hy zat begon rond te,draaien. werkte myn neus met het poederdonsje, „En Sylve, heb je over myn voorstel nagedacht?", vroeg Gösta, die met eten op me gewacht had. Ik trok een stoel by het. tafeltje waarop voor ons beiden gedekt was en schonk hem in. „Het was geen voorstel" zei ik. terwyi ik een paar broodjes voor hem smeerde, „maar een order- En zolang onze over eenkomst van kracht is zal ik die na tuurlijk nakomen". „Het liefst zou ik er by zyn als je Inkopen doet", merkte Gösta op. met Uitermate gezonde eetlust een groot stuk toast erorberend. „Ik bennamelyk bang. dat- allerlei kleinburgeriyke be zwaren je er van af zouden kunnen hou den de rechte keus te doen". „Maak je daar geen zorgen over", zei ik, getroffen in myn vrouwelyke ydel- heid. Als hy soms dacht, dat ik een slechte smaak had, zou ik hem met ge- hoegen het tegendeel bewyzen. Hy zou voor eens en alt,yd weten wat het bete kent een excentrieke vrouw te hebben. Ik zou van alles alleen maar het mooi ste en het beste kopen, zonder me door pry zen te laten weerhouden, zodat het hem groen en geel voor de ogen zou worden als hy de rekeningen kreeg. Niettegenstaande mijn heimelijke boos heid bediende ik Gösta zeer correct zo dat, hy plotseling meende een hoogst on gepast grapje te moeten maken. „Als iemand ons nu zo zag zitten", vond hy. „zou hy je vast voor een des kundig opgevoede echtgenote houden"- „Een echtgenote laat zich niet opvoe den, die voedf. jou op. Onthoudt dat voor later! Wil je nog een kop koffie?" „Graag Sylve". Ik ergerde me elke keer als hy ,me Sylve noemde. Alle mensen die me na aan het hart lagen, ook myn overleden ouders, hadden my Sylve genoemd. Maar het klonk ten minste niet zo in tiem als Sylvekind en daarom liet ik het maar zo. „Vergeet niet Sylve. dat bij je inko pen ook ondergoed behoort.Ik zou het zeer pynlyk vinden als de dienstboden zich daarover spottende opmerkingen zouden permitteren". (Wordt vervolgd) ging namen de meeste „vyf en vyf- tigers" hun kans waar en wandelden in snel tempo om het zo ver mogelyk te brengen voor de zon him zou treffen. Odie zon. Zelfs de enige Italiaan bleef thuis. Na negenen keerden enige delnemers terug, zy kozen de wijste party. Zij voelden zich niet geheel fit en het einde zou voor hen onder de laaiende zon dan toch onbereikbaar zyn gebleken. Toch vertrokken gister morgen nog 6333 deelnemers, De tocht ging over de vlakke boomloze Heem- strabaan naar Druten. Het land was mooi, de bevolking hartelijk en gul, maar dit alles was toch niet in staat de drukkende hitte te verjagen. Het golvend landschap tussen Druten, Bergharen, Hernen en Leur, dat meer schaduw bood, was een oase in deze zonnige route. Tegen 10 -uur waren de eerste veer tigers en omstreeks 11 uur de eerste vijftigers te wychen, het fraai ver sierde dorp der Vierdaagse, Na het binnenmarcheren op de mu ziek van een harmoniecorps zochten de deelnemers zo spoedig mogelyk de 6chaduw op zonder gebruik te maken van de gelegenheid om op het markt plein te dansenZo werd het geen geestdriftige Wijchense dag; men ver langde naar de finish te Nijmegen, Dit betekende voor de meesten nog 20 k.m. verder wandelen. Velen kuierden over de weg en zochten ai gauw de „kruk- kenwagen" op. Zy gaven liever op dan nog langer over de weg te kreupelen. Des te opmerkelyker was het, hoe fris en monter velen toch het einde van deze mars bereikten. Onder hen maaakten onze militairen, de Fransen én de Tsjechen de beste indruk. De tweede dag heeft nog meer slacht offers gemaakt dan de eerste. De eerste dag zyn er 6772 deelnemers gestart en vielen 188 uit. Gisteren ble ven er 36 thuis en vielen er onderweg 245 uit. De meeste slachtoffers zijn gisteren gevallen op de 55 k,m.;' onder de buitenlanders zyn slechts twee uit vallers, een Italiaan en een Fransman. Ondanks de grote hitte, een kwel geest voor de deelnemers, blyft de geest onder de wandelaars uitstekend, hoe wel de meesten na binnenkomst zich onmiddellijk tpr ruste begeven. Ook vandaag verwacht men weer een zware dag. De mars gaat dan over Asselt, Heumen, Mook, Cuyk en Groes- beek, waartussen de heuvels van de Piasmolen. ENKELE LEIDSE UITVALLERS' Onze speciale verslaggever bericht ons hedenmorgen, dat de Leidse deelnemers de hitte-proef goed heb ben doorstaan, al moesten van de Pro Patria-ploeg enkele deelnemen uitvallen. Over de organisatie en de ontvangst door de Nymeegse bevol king niets dan lof.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2