Weinig enthousiast over Veiligheidsraad Het communisme in Amerika J Mededelingen van Generaal Spoor: Oost-Java thans geheel afgesneden Geliele Republiek zal niet bezet worden WEERBERICHT Eigen frontindruk Onze opmars naar Krawang Wat er in Indië gebeurt Bevin is teleurgesteld Acht ontmoeting met Sjahrir onnuttig Cheribon zonder weerstand bezet Met een enkel woord B6sfe Jaargang DONDERDAG 24 JULI 1947 No. 26141] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Cheribon in Ned. handen De Nederlandse strijdkrachten heb ben geheel Oost-Java afgesneden, zo heeft Lt.-Generaal Spoor heden me degedeeld. Aan het front van Soera- baja zijn vier steden bezet en tevens vier steden op West-Java. Generaal Spoor verklaarde, dat de Nederlanders gistermiddag de haven stad Cheribon hadden bezet. Tijdens zijn opmars langs de weg van Ban doeng door het West-Javaanse berg land heeft 't leger zich meester kun nen maken van dertigduizend ton rubber. De operaties op Java en Su matra, aldus generaal Spoor, zullen beperkt blijven; de gehele Republiek zal niet worden bezet. Er waren geen tekenen, die er op we zen. dat zich een guerilla ontwikkelde, doch zuiveringsoperaties zouden wel noodzakelijk zijn. De operaties van Padang uit hadden alleen ten doel de bezette zone uit te breiden ter wille van de voedselvoorzie ning. Aan de rand van de zone duurden de gevechten nog voort. Generaal Spoor deelde mede, dat de laatste berichten van de commandant van Medan geen melding maakten van ernstige tegen stand. Disciplinaire maatregelen, aldus ge neraal Spoor, zouden worden genomen tegen de Nederlandse vliegers, die „een trein en enige voertuigen hadden be schoten". In het kader van de operaties van Se- marang uit waren d£ Nederlandse troe pen stationnair in'Toentang en Amba- rawa. Generaal Spoor weigerde zich erover uit te laten, of de eenheden, die van Semarang naar het Zuiden oprukken, Djokjakarta en Soerakarta zullen gaan bezetten. Op Sumatra hebben drie colonnes bij de oliehaven van Palembang olievelden van de Shell de Standard Oü bezet, zon der dat ernstige tegenstand werd gebo den. Republikeinse berichten, dat Neder landse vliegtuigen Indonesische ste den bombarderen, zijn „grove leu gens", verklaarde generaal Spoor. „Wij hebben alleen vliegvelden be schoten. Hü beschreef de toestand in de bezette steden van West-Java als „rustig, terwijl de bevolking hulpvaar dig is". De meeste Republikeinen waren ge vlucht zonder dat het tot ernstige bot singen was gekomen, De bevolking, die in de gevechtsgebieden was geëvacueerd, keerde thans weer terug, zo voegde ge neraal Spoor aan zijn overzioht toe. Geen belangrijke botsingen hebben plaats gehad bij de bezetting van Cheri bon. doch tijdens de opmars werd in de nabijheid van Soemedang tegenstand ontmoet. De waarschuwing van het Neder landse leger had de Indonesiërs niet van de „verschroeide aarde" afgehou den, Toen Probolinggo in N.O. Java werd bezet, brandde de stad op ver schillende plaatsen. Overal waren Chinese slachtoffers gevallen en wa ren eigendommen vernield. Generaal Spoor geloofde niet, dat bij de laatste gevechten ernstige verliezen geleden waren. Amerikaanse gezant in Roemenië benoemd. President Truman heeft Rudolf Schoenfeld tot eerste Amerikaanse ge zant in Roemenië na de oorlog be noemd. De V.S. hebben echter Roemenie ge waarschuwd, dat deze benoeming niet betekent, dat de Amerikaanse regering de houding van de Roemeense regering om aan haar volk de fundamentele rechten te ontzeggen, door de vingers ziet. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, verklaarde, dat. de benoeming is geschied, omdat de V.S. hun belangstelling in het welzijn van het Roemeense volk willen blijven tonen, van de ontwikkelingen in Roe menië op de hoogte willen blijven en him pogingen ten behpeve van de Ame rikaanse belangen in Roemenië willen voortzetten. - GEEN AMERIKAANS HULP-PROGRAM VOOR POLEN. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat besloten is. geen hulp-program voor Polen op te stellen. Dit betekent, dat Polen de eerst toegewezen 350 millioen dollar bij wijze van steunverlening na het ophouden van de Unrra-steun. niet zal krijgen. Dit besluit is genomen op grond van een rapport van de Ameri kaanse landbouwkundige missie, die on langs uit Polen is teruggekeerd. Volgens dit rapport kan aan de minimale Poolse behoefte aan levensmiddelen in het jaar 1947 voldaan worden zonder hulp van de VS. WARM! De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: -Windstille nacht met plaatselijk ne vel of mist. Morgen overdag over het algemeen zonnig weer, vrijwel nergens buienvorming. Temperatuur vooral in het Zuiden en Oosten van het land op lopend tot hoge waarden. Aan de kust tijdelijk zeewind, overigens weinig wind. 25 JULI Zon op: 4.49 uur; onder: 20.42 uur- Maan op: 14,06 uur; onder: 23.58 uur. (2 Aug. VM.) Hoogwater te Katwijk te 9.34 en 22 uur- INEENSTORTING DER REPU BLIEK BINNEN EEN WEEK? Drie dagen na het begin van de „po litionele actie", verwachten neutrale waarnemers in Batavia, de militaire ineenstorting van de Republiek bin nen een week. Na de bezetting van de grootste plaatsen op Oost-Java, bin nen 48 uur na de eerste amphibiclan- ding, zjjn de Nederlanders thans ten Zuiden van Lawang in hevige gevech ten gewikkeld met de Republikeinen, die de toegang tot Malang wanhopig verdedigen. In Midden-Java is de tangbeweging van Semarang uit ten minste tot halverwege Djokjakarta gevorderd. DE GERINGE REPUBLIKEINSE WEERSTAND. Waarnemers hebben twee verklarin gen voor de geringe weerstand der Re publikeineen: 1. De Republikeinse troepen zijn te slecht uitgerust en te onvoldoende ge organiseerd om de aanval van een mo dern gemechaniseerd leger te weerstaan 2. Daar zij er zich van bewust zijn.' de oprukkende Nederlanders niet te kunnen tegenhouden, laten de Repu blikeinse troepen" toe, dat d^ grote ste den van Java bezet worden en bieden zü slechts aanvankelijk tegenstand ten einde hun strijdkrachten te spreiden al vorens een volledige guerilla te begin nen Hiermee zouden zij de Nederlan ders wellicht jaren kunnen bezig hou den. terwijl Nederland er economisch door wordt uitgeput, totdat het instemt met buittenlandse bemiddeling. De ko mende dagen of misschien weken zullen leren, welke verklaring de juiste is. Ten slotte wordt van officiële Neder landse zijde verklaard, da in Aruhemia bij Medan, 100 woningen in brand ge stoken zijn, doordatleden van het „Volksleger" er flessen met vloeibare brandstof in hebben geslingerd. SAMENWERKING IN PALEMBANG. De correspondent van Aneta in Pa lembang meldt, dat de Republikeinse onder-gouverneur van Zuid-Sumatra, dr. Mohammad Isa, zich bereid heelt verklaard van- advies,., te dienen en mo gelijke inlichtingen te verstrekken. Hij wees er uitdrukkelijk op, dat hij niet in dienst treedt van de Ned.-Indisohe over heid. De stad Palembang is volmaakt rus tig. Enthousiaste bevolking helpt de troepen Onze eigen correspondent tet Batavia seint ons hedenmorgen: Ik heb de opmars meegemaakt van onze troepen naar Krawang. De eer ste 30 K.M. bleken de bruggen overal systematisch vernield te zijn, evenals de rijstpellerijen en de stenen huizen. Een gedeelte van de TRI had zich reeds Zaterdag achter Emikampek teruggetrokken en het res tant heeft dat voorbeeld Maandag gevolgd. Achter Tamboen konden vliegtuig-bommen onder verkeers en spoorbruggen onklaar worden ge maakt door onze verkenners, die daarbij werden geholpen door de ent housiaste bevolking. De eerste Nederlandse trein bij Cetewang werd vlak voor de spoorbrug in volle vaart geramd door een losse locomotief van de TRI, maar dit gebeurde op een wilssel, zodat het spoorverkeer er niet door werd belemmerd. Hoe dichter onze troepen Krawang benaderden, des te minder bleek er vernield te zijn, doordat de TRI daar geen tijd had geljad om de nodi ge voorbereidingen te treffen. Wel lagen er talloze landmijnen rond de kampongs, hetgeen echter de wrok van de bevolking tegen de TRI nog heeft versterkt. Washington wil geschil buiten V.N. houden Een woordvoerder van het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de rege ring van de Ver. Staten op dit ogen blik niet de bedoeling heeft de si tuatie in Indonesië voor de Ver. Na ties te brengen. Diplomatieke krin gen in Washington beschouwen het als „zeer wel mogelijk", dat het Ne derlands-Indonesische geschil door een „andere mogendheid", die lid is van deze organisatie, aan de abitrage van de V.N. zou worden onderwor pen. NADJAMOEDDIN BETUIGT SYMPATHIE. Met het Nederlandse optreden Minister-president Nadjamoeddin heeft voor Radio-Batavia een redevoering ge houden tot de bevolking van Oost-In- donesië, waarin hij zeide te hopen, dat het Indonesische volk in het bij zonder het Oost-Indonesische Ling- gadjati als basis van zijn onafhanke lijkheid erkennend, de huidige situatie met een koel hoofd tegemoet zal tre den. Nadjamoeddin merkte op. dat er geen sprake is van oorlog tegen het Indone sische volk en dat de Nederlandse rege ring vasthoudt aan de overeenkomst van Linggadjati. „Indien op deze wijze de doelstellin gen van de militaire actie niet zeer duidelijk zouden zijn vastgesteld, zou ik, voorstander van vrede en vrijheid zeker geen instemming hebben kunnen betui gen met het gebruik van wapengeweld en daarmee wens ik tevens uitdrukking te geven aan het standpunt van de,hele regering van Oost-Indonesië". DE POSITIE VAN DE „VOLKS DUITSERS". De voorbereidingscommissie van de Internationale vluchtelingen-organisatie heeft met 5 tegen 4 stemmen beslotefi, dat ook de z.g. Volksduitsers perso nen van Duitse afkomst, doch zonder de Duitse nationaliteit recht hebben op de bescherming van de Iro (Intern Re fugee Organization), tenzij zij opgrond van een andere bepaling van die be scherming zijn uitgesloten. Deze beslissing is voornamelijk van invloed op het tot van ongeveer 214.000 verplaatste personen in Oostenrijk hoofdzakelijk in de Britsche zone die thans worden onderhouden door de Oostenrijkse regéring en, paar verluidt, door Frankrijk gaarne als immigranten zouden worden toegelaten. Republiek vraagt hulp aan Australië De heer Oesman. hoofd van het Repu blikeinse consulaat in Australië heeft heden verklaard dat Indonesië aan Australië hulp zou vragen in de vorm van manskracht en materiaal „indiende Nederlanders blijven volharden in hun huidige houding". Indien de huidige situatie blijf t voort bestaan zullen wij ieder land in de we reld om hulp vragen, zo besloot de heer Oesman. SJAHRIR TE RANGOON. „Overwinnen of ten onder gaan!" Soetan Sjahrir is gisteren in Ran goon aangekomen. Hij verklaarde daar: „Wij zullen vechten tot de laatste man. Wij over winnen of wij gaan ten onder!" SOEKIMAN HERKOZEN ALS VOORZITTER DER MASJOEMI. Dr. Moh. Soekiman is herkozen als voorzitter van de Masjoemi. Gisteren was het gehele hoofdbestuur van deze Islamitische party afgetreden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin. heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de Neder landse regering „goede nota" heeft ge nomen van het Britse aanbod om goede diensten te verlenen bij een oplossing van de Indonesische kwestie. Bevin zeide vervolgens: „Ik houd ten. nauwste contact met de gebeurtenis sen en zal geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om een vreedzame oplossing tot stand te brengen. Op dit ogenblik kan ik echter geen enkel gezichtspunt naar voren brengen aan gaande de snelste en beste weg om dit conflict te doen eindigen". Na een overzicht der Britse pogingen ter voorkoming van het afbreken der onderhandelingen te hebben gegeven, zeide Bevih: „Ik heb het besluit van de Nederlandse regering om haar toevlucht tot de wapens te nemen met diepe te leurstelling vernomen". Op desbetreffende vragen antwoordde Bevin. dat hy de mogeiykheid om de zaak voor te brengen aan de UNO ern stig overwogen had. „Natuurlyk scha kel ik deze oplossing niet uit, maar ik moet my hierby laten leiden door de ondervinding". Berin verklaarde verder, dat verschil lende kwesties welke de laatste tjjd voor de Veiligheidsraad gebracht wa ren, toch niet op definitieve en vreed zame wijze waren opgelost, en hij voegde hieraan toe. ,,de zaak wordt gerekt met veto's en alle mogelijke moeilijkheden, hetgeen teleurstellend is". De Britse regering zal trachten haar goede diensten te verlenen om deze zaak zo snel mogelijk tot een defini tieve oplossing te brengen. Op de vraag van Captain Gammans (conservatief) in hoeverre de Indonesi sche regering, die de onderhandelingen met de Nederlanders voerde, in feite de macht verloren had en in hoeverre deze macht was overgegaan op meer extre me elementen antwoordde Bevin: „Ik kan deze vraag niet beantwoorden, Maar de gehele geschiedenis bewyst. dat wat er ook moge gebeuren zolang de onderhandelingen gaande zyn. zodra men de geweren afschiet, men een vol komen andere situatie .schept". Thomas Driberg (Labour) vroeg aan Bevin of hy bereid was Sjahrir te ontmoeten. Indien deze Engeland zou bezoeken. Hy wilde vervolgens van Bevin de verze kering hebben, „dat nu de oorlog in feite begonnen is. Engeland geen wa pens of uitrustingen meer zal leveren voor de Nederlandse troepen en ook geen Nederlandse troepen meer voor training in Engeland zal toelaten". Minister Bevin antwoordde: „Ik voel geen neiging bedreigingen van welke aard dan ook te uiten. Soetan Sjahrir is momenteel geen eerste minister en ik kan daarom geen enkel nut ontdek ken in een ontmoeting met hem. Wjj werken op dit ogenblik aan ccn an dere methode, welke meer geëigend is. indièn zy ten minste uitvoerbaar zal blijken. Ik zou er daarom in dit stadium niet veel voor voelen mU aafi een bepaalde beslissing welke de re gering my zou doen nemen te binden", binden". Bestrijding in de V. S. en Brazilië De republikeinse afgevaardigde Karl Mundt heeft aan het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wetsvoorstel voorgelegd dat de registratie van alle leden van de communistische party en van groepen, welke beheerst, geleid of gecontroleerd worden door communis ten. als buitenlandse agenten verplicht stelt. Ook de dagbladen, periodieken, brochures of het politiek propaganda materiaal van deze groepen zullen na aanneming van dit voorstel de aandui ding moeten dragen: „Verschenen over eenkomstig de wet op de activiteit van buitenlandse agenten". De commissie van het Huis van Af gevaardigden voor on-Amerikaanse ac tiviteit heeft aan dit voorstel steun verleend waaraan de gedachte ten grondslag ligt, dat het communisme niet kan voortbestaan, wanneer zyn doeleinden en* plannen aan het licht worden gebracht. Volgens Mundt zal dit wetsvoorstel er toe bydragen om de ideologische bui- telandse vyfde colonne te ontmaskeren, doch de Amerikaanse communisten niet beroven van hun rechten en voorrech ten al worden zy verplicht kleur te be kennen en openiyk te handelen. In het Braziliaanse federale congres is het ontwerp van een anti-communis tische veiligheidswet voorgelezen, die, naar men verwacht, door de regering met spoed zal worden aangenomen. Het nieuwe wetsvoorstel verbiedt communis ten regeringsambten te bekleden en stelt elke werkgever in staat om com munistische werknemer^ te ontslaan. Dagbladen en persbureaux die berich ten geven, welke nadelig worden geacht voor de veiligheid van de staat, kun nen tot zware boeten, inbeslagneming van gehele edities of opheffing voor zes maanden veroordeeld worden. Op 8 Mei werd de communistische party in Brazilië reeds verboden en de communisten beroofd «van politieke rechten. Legerbericht van hedenmorgen: Hevige branden in Tjitjalenka en Madjalaja Nederlandse troepen bereikten gister middag te 16.35 uur Cheribon. Zy trokken de stad van het Noorden uit binnen. De bruggen en de wegen in de richting Cheribon bleken intact te zijn. Weerstand werd practisch niet ondervonden Brandstichtingen in de stad werden niet geconstateerd. Eveneens werden gisteren Tomo, Ka- dipaten, Soebang en Kalidjati bezet- In West-Java werd Tjikampek be reikt. Gemeld werd dat in Tjitjalenka en in Madjalaja herige branden woeden. ONVERKWIKKELIJK DEBAT IN DE V.N. In de commissie voor het lidmaat schap van de V. N. heeft de Sovjet- Russische afgevaardigde, Krassilnikof, „zekere delegaties" verweten, dat zij „ongegronde beschuldigingen" tegen Albanië hebben aangevoerd. Hy wei gerde te zeggen welke delegaties hy bedoelde. De Britse afgevaardigde noemde de rede van Krassilnikof „be ledigend", terwyi de Amerikaanse ge delegeerde verklaarde, dat de rede „vol slagen fantastische, belachelijke en on gegronde beweringen" bevatte. UIT DE VELIGHEIDSRAAD. De Amerikaanse afgevaardigde, John son. heeft gisteravond tydens een by- eenkomst van de Veiligheidsraad Alba nië Bulgarye en Joego-Slavlë openiyk er van beschuldigd „dictaturen te zyn, die de vrede der wereld in gevaar bren gen". Hy verzocht de raad genoemde lan den uit te nodigen „orde in hun eigen aangelegenheden te brengen alvorens zich bezig te houden met die van an deren". De Sovjet-afgevaardigde, Gromyko, verdedigde de drie landen. Na de terugkeer van Prinses Marijke in Paleis Soestdijk verheugt het Prinse lijk Gezin zich weer in de hereniging. Zelfs de hond van Prins Bernhard komt ziin opwachting maken. tp0to Anefo) BINNENLAND. De Eerste Kamer nam gisteren een aantal wetsontwerpen aan, die geen be spreking vergden. Vermeld dient het goedkeuren van de dading tuseen de Staat en de Bataafse Petroleum Mij. Onder Ohe en Laak ls in de Maas verdronken de 23-J. P. Vermeer uit Dru- nen (N, Br.) Gistermiddag zyn van de trein, die ufiit Eindhoven naar Maastricht vertrekt, tussen Keipen en Kelperbrug op het baanvak BaexemWeert, de Laatste drie rijtuigen ontspoord ten gevolge van het springen van een spoorstaaf. De ont spoorde wagens werden afgehaakt, waar na de trein met 21 minuten vertraging de reis kon voortzetten. De minister van landbouw van de Canadese staat Ontario, Kammedy, die enkele dagen in ons land vertoeft, heeft onder leiding van Landbouwherstel een bezoek gebracht aan Walcheren. Tevens bezocht hy een tuinbouwbedrijf te Krab- bendyke. Onderhandelingen tussen het ge meente bestuur van Bramen en de Alg. Kunstzijde Unie te Arnhem hebben er toe geleid, dat deze vAnootschap be sloten heeft een gedeelte van haar bedrijf te vestigen in Emmer -Oompascuwmzy kocht daarvoor een terrein van ongeveer 1,5 H.A, van de gemeente aan. BUITENLAND. Met de woorden „Ik heb zeer naar deze zetel verlangd, want Ik bracht er de tien beste Jaren van myn leven ln door" heeft president Truman de ongewone be slissing genomen om., daartoe aangespoord door zyn senaatsvrienden, zijn oude zetel ln de Senaat weer ln te nemen. De pre sident werd begroet door de voorzitter. Arthur Vandjenberg, die opmerkte: „dit ls nog nooit gebeurd'*. Mevrouw Eva Peron heeft uit han den van de Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidault, het insigne van het Legioen van Eer ontvangen ter ge legenheid van de ondertekening van de Frans-Argentijnse handelsovereenkomst. Het vroegere lid van de Sovjet-Rus sische aankoopcommissie ln de V.S. en schrijver van het boek ..I chose freedom'* Victor Kraftsjenko, zal als Amerikaans burger worden genaturaliseerd In Oostenrijk werden 3B9 gevallen van kinderverlamming gerapporteerd, ln Tirol 189. In Oostenrijk wordt het Verkeer langs de Weg met algehele stopzetting bedreigd, door gebrek aan olie en benzine. Bus diensten worden beperkt en op sommige plaatsen zelf6 stilgelegd. In Salzburg ls het vervoer van zieken onmogeiyk. ln Hamburg werden elf personen gedood en twaalf gewond door een open staand? wagondeyr van een goederentrein, die een overvolle personentrein, waar zich reizigers op de treeplank bevonden, pas seerde Een Beriynse politie-autoriteit heeft bekend gemaakt dat er aoht personen ten gevolge van de ontploffing te Berlijn ge dood zyn. Hieronder bevonden zich vier agenten en twee politie -beambtenVerder waren er een aantal gewonden. De ''ont ploffing heeft blijkbaar plaatsgevonden een der kamers, waar ammunitie op- De Sovjets vragen in een nota ge meenschappelijke vaststelling van de da tum voor de voorbereidende conferentie voor het Japanse vredesverdrag door Amerika. China. Engeland en Rusland. Naar te Athene van bevoegde zijde wordt vernomen, hebben de Albanese gTerLsautorüteiten een boodschapper af gewezen, di,e een brief wilde overhandi gen, waarin toestemming werd: gevraagd voor de sub-commissie der VN. om Al banees grondgebied te betreden. Daders van moordaanslag op Birmaanse ministers gearresteerd De Birmaanse politie heeft degenen, die verleden Zaterdag zich toegang ver schaften tot de vergaderzaal van de Birmaanse uitvoerende raad en Oe- Aoeng-San, de vice-vóorzitter. en zes andere leden van de raad vermoordden, gearresteerd aldus wordt van gezag hebbende zyde vernomen. Een der ar restanten, die uit een jeep sprong, welke hem van Pegoe naar Rangoon moest brengen werd doodgeschoten.Hy bleek een oud-officier van de tydens de oor log bestaande anti-Japanse verzetsbe weging te zyn. De identiteit van de an dere gearresteerden is nog niet bekend. Men heeft echter vastgesteld, dat zy Birmanen zy*n. die een militaire oplei ding schynen te hebben gehad. H.M. de Koningin wederom naar Het Loo De secretaris van H.M. de Koningin deelt ons mede, dat Hare Majesteit de Ruygenhoek weer heeft verlaten. Het lag in de bedoeling van de Koningin om enkele weken aan zee door te bren gen. Daar echter de zeelucht minder ge schikt voor Haar bleek te zyn, is H.M. thans naar het Loo teruggekeerd. NIEUWE RECORDVLUCHT OM DE WERELD? De Amerikaanse vulpenfabrikant Mil ton Reynolds, die onlangs met zyn „Rey nolds Bombshell", een omgebouwd leger- vlietuig ln 95 uur om de wereld vloog, heeft een prys van 100.000 dollar uit geloofd voor degene, die op 3 Augustus zyn record zal verbeterd hebben. De uitdaging is inmiddels aangeno men door de eigenaar van een omge bouwd jachtvliegtuig. VOLSLAGEN IMPASSE INZAKE CONTROLE OP ATOOM-ENERGIE. Zowel de Sovjet-U,nie als de Ver. St. hebbep hun meningsverschil over het toepassen van het vetorecht op sanc ties tegen landen, die de conventie voor de atoomenergie overtreden, gehoord heeft, waardoor de hoop op een spoedige overeenkomst over de internationale contróle op de atoom-energie ls ver dwenen. In haar tweede halfjaarlijks rapport aan het Congres heeft de Amerikaanse commissie voor de atoom-energie ver klaard, dat de V.S. voortgaan met het fabriceren van atoombommen en moge- ïykheden zoeken-om ze beter te maken. Tevens verklaart de commissie, dat, als de V.S. hun leiding op het gebied der atoom-energie wilden behouden, zaj meer geleerden en industrieën in het program moesten inschakelen. BRIEF VAN MARSHALL AAN BIDAULT. Naar in welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, is aan Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, eén brief van zyn Amerikaanse ambtsgenoot Marshall overhandigd, waarin deze verklaart, dat hy kennis heeft genomen van de Franse opmer kingen over de voorstellen van de Ame rikaanse en Britse vertegenwoordigers in Duitsland over het toekomstige niveau van de industrie in de beide zones en over het beheer van het Ruhr gebied. Marshall deelt in dit schrijven mee, dat de regering der V. S. elke verkla ring over deze aangelegenheid zal uit stellen, totdat de Franse regering be- hooriyk de tyd heeft gehad om er met de regering van de V. S. en Engeland besprekingen over te voeren. Marshall spreekt de hoop uit, weldra in de ge legenheid te zyn om aan te geven, hoe door Frankrijk, Groot-Brittannië en de V. S. en gezameniyk onderzoek naar deze kwestie kan worden ingesteld. DE STAKINGEN TE ANTWERPEN. 190 schepen zyn thans te Antwerpen tengevolge van de staking der haven arbeiders. geïmmobiliseerd. De schepen geladen met fruit, zyn by zonder zwaar door deze staking getroffen. Het bestuur van de Belgische trans portarbeidersbond zal een nieuw refe rendum houden. In een manifest wordt gewezen op de ernst van de toestand. Nadruk wordt gelegd op de grote be langen die voor de havenarbeiders op het spel staan, niet alleen wat hun rechtstreekse sociale belangen betreft, waarover onderhandelingen gaande zyn, doch ook in verband met de Antwerpse haven zelf, die gevaar loopt haar goede naam en het crediet ln het buitenland te verliezen. De uitslag van dit referendum zal Zondag a.s. in de loop van de namiddag of avond worden bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1