De Vierdaagse begonnen Regeringsverklaring in de Tweede Kamer Waarom moet worden opgetreden Laatste Berichten Hel Leidsch Dagblad STADSNIEUWS Officiële publicatie De regering heeft hedenmiddag in de telegrafisc-h bijeengeroepen openbare vergadering der Tweede Kamer zoals men weet was het college Vrijdag 11 de zer op reces gegaan een verklaring over het regeringsbeleid ten aanzien van Nederlands-Indië afgelegd. Op het Binnenhof bestond grote be- langstelling. In de vergaderzaal der Kamer waren de tribunes geheel bezet. Aan de regeringstafel hadden alle dertien ministers plaats genomen. De voorzitter verleende aanstonds het woord aan de minister-president dr. L. Beel tot het voorlezen der regerings verklaring. Dr. Beel zeide in deze verklaring: De ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië heeft mij genoopt, te ver zoeken om de Kamer in afwijking der reeds vastgestelde regeling harer werkzaamheden opnieuw bijeen te roepen, ten einde de regering wederom de gelegenheid te schenken ene verkla ring af te leggen. De 10e Juli J.l. mocht ik in deze Ka mer verklaren, dat de regering bereid was in het schrijven van de eerste mi- nistor van de Republiek Indonesia van 8 Juli d.a.v., waarin het Republikeins antwoord op de -brief van de Lt. Gou verneur-Generaal van 29 Juni nader werd gepreciseerd, de mogelijkheid ener gunstige wending te zien. Dit schrijven van 8 Juli was wel is waar niet in alle opzichten bevredigend, doch scheen tot de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te kun nen medewerken mits ons nog op zeer korte termijn op enige essentiele punten voldoening werd verschaft, mits he"t ten spoedigste in daden zou worden omgezet, en ten slotte onder het voor behoud dat vóór alles, en onder meer, de onmiddellijke staking van vijande lijkheden met inbegrip van de vernielin gen en de vijandige propaganda was te verwachten. - Bij diezelfde gelegenheid moest ik verklaren, dat de regering., indien het uiteindelijk onmogelijk zou blijken langs de weg van onderhandelingen tot een goede uitvoering van Linggadjati te geraken, op grond van haar alomvat tende verantwoordelijkheid ncodge dwongen als uiterste maatregel haar militair machtsmiddel, zij het zo be perkt mogelijk, zou hebben aan te wen den. Doelstelling van zodanige militaire actie van politionele aard zou zijn: het opheffen van het onhoudbaar karakter van noodtoestand het scheppen van betere voorwaarden ter uitvoering van het staatkundig beginselprogram van Linggadjati, desnoods zonder medewer king van de wederpartij bij die over eenkomst en het streven daarna, samenwerking ook met de Republiek in federatief verband mogelijk te maken. Deze kamer heeft na de volgende dag gehouden beraadslaging ter zake van de toen aan de orde zijnde regeringsver klaring geen uitspraak gedaan. Evenmin is enige uitspraak van haar gevraagd. Het beleid der regering werd blijkbaar door de meerderheid der kamer aan vaard. In aansluiting, eensdeels op het ge noemde schrijven van de eerste minis ter der Republiek, gedateerd 8 Juli, an derdeels op de regeringsverklaring van twee dagen later, heeft zich wederom enige correspondentie tussen de Lt. Gouverneur-Generaal en de regering der Republiek ontwikkeld. Op 15e Juli heeft de Lt. Gouverneur-Generaal aan de minister-president van de Re publiek Indonesia een tweetal docu menten voorgelegd. Het eerste betrof de ten behoeve van de binnenlandse vei ligheid op te richten gendarmerie, thans „bijzondere politie" genoemd, het tweede de staking der vijandelijkheden. Het antwoord van de Republiek op deze beide documenten valt weer terug in de onaanvaardbare stiil der stukken, ontvangen voor de 8e Juli. Het liikt. oppervlakkig beschouw' niet onredelijk, doch blijkt .nauwkeu riger beschouwd, in wezen onbevredi gend en met letter en geest van het bij Linggadjati overeengekomene in strijd. Wat de eerste Nederlandse eis be treft: De Nederlandse regering zocht een oplossing van het vraagstuk der bin nenlandse veiligheid, welke enerzijds in overeenstemming met de Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden, het Handvest der Verenigde Naties en de overeenkomst van Linggadjati aan haar verantwoordelijkheid recht doet wedervaren, en dat niet alleen princi pieel, maar in laatste instantie ook in feite, en welke anderzijds erkent zowel de uitoefening de facto van het gezag, door ae regering van de Republiek over het haar bij de eerste opzet der fede ratie toegewezen gebied als de behoefte plaatselijk aan orde en rust. Een goede oplossing in deze geest is noodzakelijk voor de opbouw der nieu we rechtsorde voor de waarborg der fundamentele rechten Van burgers, volksgroepen en volkeren volgens art. 10 en art. 3 en 4 van Linggadjati ver eist voor economisch herstel en we deropbouw van Indonesië voor de te rugkeer naar de ondernemingen en voor de vermindering der krijgsmacht. Het Republikeinse tegenvoorstel mis kent echter of laat ten hoogste slechts ruimte voor een formele erken ning van deze verantwoordelijkheid der Nederlandse regering, aangezien het elk gemeenschappelijk optreden tot waarborging van orde en veiligheid ver hindert. Zo zouden in laatste instantie- aan de Nederlandse regëring en straks aan de federale regering de machts middelen om haar rechtsplicht te ver vullen, onthouden blijven. Het Nederlandse voorstel erkende, dat de zorg voor orde en veiligheid in eerste instantie de taak van de politie der sta ten is het Republikeinse tegenvoorstel wenst deze als de uitsluitende taak van de politie der verschillende deelstaten te zien- De Republiek toch eist ener zijds. dat onze troepen geen enkele taak meer zullen mogen vervullen op het ge bied van de handhaving der orde en vei ligheid en wijst anderzijds af, dat naast de politie der deelstaten in geval van noodzaak terwijl zij zelf nu reeds blijk geeft de orde niet te kunnen hand haven een gemengd politiecorps zou optreden. Zo zou thans zoals ik reeds aan stipte aan de Nederlandse regering en na de overgangstijd aain de federale regering elke mogelijkheid ontnomen worden in feite verantwoordelijkheid voor orde en veiligheid te dragen. Hier in openbaart zich de diepere oorzaak van het geschil: de Nederlandse rege ring heeft te handhaven de haar ge durende de overgangstijd toekomende en bij Linggadjati bevestigde souvereiniteit - de Republikeinse regering eist nu al een souvereiniteit op, welke na .afloop van die overgangstijd is toegedacht niet aan haar. doch aan de nog te vormen regering der Verenigde Staten van In donesië. Het optreden der Republiek op het gebied der buitenlandse betrekkingen geeft van dit verkeerde inzicht ruim schoots blijk. Wat de tweede Nederlandse eis tot staking der vijandeliikheden aangaat, het document op 15 Juli door de Lt. Gouverneur-Generaal aangeboden be vatte ene nauwkeurige precisering van die eis.. Het hield in in de regerings verklaring was dit mmers „onmiddel lijk" verlangd dat door het hoogste Republiek uiterlijk 16 Juli middernacht openlijk en uitdrukkelijk de algemene burgerlijke en militaire gezag in de staking van alle vijandelijkheden zou worden bevolen dat uiterlijk 17 Juli aan de vijandige propaganda een einde zou dienen te zijn gemaakt en de pu bliciteit op het herstel en de bevorde ring van vertrouwen en samenwerking met de Nederlanders gericht zou die nen te worden en dat uiterlijk op 19 Juli 18.00 uur met de terugtrekking van alle Republikeinse militaire orga nisaties tot minstens 10 K.M. van de demarcatielijn en met de overdracht van de zorg voor orde en veiligheid aan de politie een feitelijk begin zou dienen te zijn gemaakt. Deze eis tot bevel van staking der vijandelijkheden en tot terugtrekking der Republikèinse troepen tot minstens 10 K.M. van de demarcatielijn, waar langs zij de door ons bezette gebieden belaagden, was volkomen redelijk, zowel ten .bewijze dat de samenwerking, bij Linggadjati overeengekomen, inderdaad werd. gewild als tot opheldering van de militaire situatie én ten bate van de rust der bevolking. Ondanks immers het 14 October 1946 gesloten bestand en de 25 Maart 1947 ondertekende overeenkomst van Ling gadjati moest de Lt. Gouverneur Gene raal de 17e Juli j.l. berichten, dat het aantal gerapporteerde schendingen van het bestand, waarvan de Republiek door ons sedert de dag der ondertekening van de overeenkomst werd beticht, de dui zend had overschreden, terwijl de Re publiek zich slechts over enkele tien tallen gevallen had beklaagd; de Land voogd vermeldde hierbij, dat onzerzijds na onderzoek steeds uitvoerig werd ge antwoord, terwijl door de Republiek nog nimmer op een enkel bezwaar van onze zijde was gereageerd. Volgens alhier beschikbare gegevens, bedroeg b.v, het aantal gemelde be standsschendingen van min of meer ernstige aard tussen 25 Maart en 15 Juni 1947: 681, aldus onderverdeeld: Beschietingen van Nederlandse pa trouilles en stellingen: 317. Vernieling cn ondermijning van bruggen en andere objecten, aanleg van mijnenvelden: 142. Aanleg van versterkingen binnen en langs de demarcatielijn, het aan leggen van hindernissen, opbreken van wegen: 156, Ontvoeringen, moord, rampokpar- tijen en brandstichting met betrek king tot de bevolking: 52. Infiltratiepogingen naar de Mali- nogebicden: 14. Als voorbeeld van de vijandige propa ganda moge ik herinneren aan de radiorede, op de 36e December 1946 dus tijdens hét bestand en na de para fering van Linggadjati door de op perbevelhebber van het Republikeinse leger generaal Soedirman, gehouden, waarin hij de Republikeinse strijdorga nisaties onder meer aldus opwekte: „Zet de stryd onverminderd voort. Versterkt ónze eenheid, stuurt zo veel mogelijk wapens en andere be nodigdheden naar het gevechts front. Strijdt georganiseerd. De strijdgcest in voorste lijn en achter het front behoren en moeten wij wederom opwekken". Het is deze mentaliteit, welke bleef heersen en ten gevolge heeft gehad", dat aan onze zijde gedurende het bestand van 14 October 1946 tot 18 Juli 1947 de dood van 158 militairen is te betreuren: gesneuveld of aan bekomen verwon dingen overleden, Het situatie-rapport, lopende over de periode van 5 tot 12 Juli j.l., eindigde met deze algemene beschouwing; „Er viel van Republikeinse zijde een verhoogde agressiviteit op alle fronten waar te nemen. Er werd een begin ge maakt met het uitvoeren van de ver nieling van kunstwerken. Subversieve acties op Nederlands be schermd gebied vermeerderden. De be volking werd ten behoeve van ver schroeide aarde ingeschakeld". Dit zijn maar enige voorbeelden ter illustratie van de redelijkheid der eisen, door de Landvoogd 15 Juli gesteld. Ook aan deze eisen wérd in het antwoord van de Republiek van 17 Juli niet vol daan. De Nederlandse regering verlangde eindelijk beëindiging van de vijandelijk heden en vernielingen De Republikein se regering, het ultimatief, karakter van ons verlangen negerend, stelde een ge zamenlijk statement voor, hetwelk, in dien wij het hadden aanvaard, onze positie nog ongunstiger zou hebben ge maakt, of op zijn best de toestand even onhoudbaar zou hebben gelaten als die was. De Republiek ontkende niet eens .het voortduren der vijandelijkheden en handhaafde haar vijandige op stelling, waar volgens Linggadjati sa menwerking overeengekomen was. Dat is de onmiddellijke aanleiding tot het conflict. Aan de door de Landvoogd gestelde eisen werd niet voldaan. Het antwoord van de Republiek dd. 17 Juli, hetwelk terecht door dr. Van Moot als duidelijk „volledig onbevre digend" werd gekwalificeerd, kreeg nog een ^bijzonder teleurstellend karakter door de omstandigheid, dat de eerste minister van de Republiek, de heer Sjarifoeddin, niet alleen met drie an dere ministers van zijn kabinet de Ne derlandse voorstellen zonder enig be zwaar tevoren had geaccepteerd, doch bovendien, eer hij zich met de beide documenten, hem door de Lt.-Gouv.- Generaal ter hand gesteld, naar Djokja begaf, in een brief aan dr. Van Mook bij voorbaat reeds om technische hulp verzocht voor het te verrichten grote werlc Eenmaal in Djokja was de heer Sjarifoeddin blijkbaar, evenmin als destijds de heer Sjahrir, opgewassen tegen de daar heersende sfeer, terwijl hii bovendien had tc vrezen, dat be velen der T>*,~ublikei""c toch niet -■*worden -^evolgd. Na ontvangst van dit antwoord gaven nog diezelfde dag de Lt. Gou verneur Generaal en de C. G. een stemmig als hun mening te kennen, dat geen andere weg meer mogelijk was dan een politionele actie met militaire middelen. EXPLOSIE TE VEENDAM. Dextrinefabriek geheel yerwoest. Hedenmorgen ontstond er in de dex- trineafdeling van de fabriek der firma Van Linge te Veendam een geweldige explosie. Op dat moment .varen er slechts drie arbeid-?-s in de fabriek aan wezig. Een van hen werd door de luchtdruk door de -amen geslingerd en kreeg glaswonden Spoedig na de explosie ontstonden steekvlammen tot. m hoogte van on geveer 30 M. De and-re arbeiders kon den zich door vuur- er rookwolken in v-'-'-heid stellen. Van de afdeling waar de dextrine gefabriceerd wordt was niets meer te redden. BATAVIA IS RUSTIG. De toestand in Batavia is kalm. De duur van de avondklok zal vier uur ver kort worden De Nederlandse regering heeft na nogmaals met de diepste ernst het ge wicht. en de draagwijdte van de toepas sing van een dergelijke actie in alle op zichten te hebben overwogen, en te heb ben nagegaan, of inderdaad tot de slotsom moest worden gekomen, dat haar alleen dat „uiterste middel" was overgebleven besloten met de conclu sies van Lt. Gouverneur-Generaal en Commissie-Generaal in te stemmen; zij heeft de 18e Juli de Landvoogd gemach tigd tot een zodanige actie oVer te gaan, zo beperkt mogelijk en met de opzet, welke ik zoeven uit mijn verklaring van de 10e Juli heb herhaald. De 20e Juli heeft de Landvoogd schriftelijk doen weten en verklaard, dat, en waarom, de Nederlandse rege ring tot haar leedwezen zich genood- zaakt zag de Republikeinse regering mede te delen, dat zij zich ten opzichte van de Republiek niet meer gebonden kon achten noch aan het bestand, noch aan de overeenkomst, dat zij de ver antwoordelijkheid niet langer kon blij ven dragen voor een toestand, die op zichzelf onhoudbaar was en die' tot een steeds verdere verzwakking moest lei den van de economische en geestelijke grondslagen, waarop alleen Verenigde Staten van Indonesië en Nederlands- Indonesische Unie snel en deugdelijk kimnen worden gebouwd en dat zij derhalve haar vrijheid van handelen rr°est hernemen. En zij zal, schreef de Landvoogd ten slotte, zodanige maatregelen treffen, dat aan die onhoudbare toestand een einde wordt gemaakt, en die voorwaar den van orde en veiligheid worden ge schapen, welke de uitvoering van het programma, vervat in de overeenkomst, van Linggadjati, mogelijk moge maken. Dc actie is aangevangen: tc mid dernacht van 20 op 21 Juli, Javatijd. De mogelijkheid ener gunstige wen ding, waarop de regering 10 Juli nog hoopte, was niet verwezenlijkt. Daarmede ten volle de zienswijze der regering vertolkend, besloot de Land- •voogd zijn radiorede in de morgen van de 21e Juli met de overtuiging uit te spreken, dat wij ondanks de schijn van mislukking en geweld, die deze wel licht wekken toch aan 'het begin staan van de periode, waarin werkelijke op bouw mogelijk zal worden gemaakt Wanneer U zich rekenschap geeft van onmiddellijke aanleiding en die pere oorzaak van het uitgebroken con flict, 'zoeven door mij geschetst, dan zal het U duidelijk zijn, dat arbitrage volgens art. 17 van Linggadjati ten aanzien van deze punten niet ter sprake kon komen. De vraag, of de Republiek mag voortgaan vijandelijk heden tegen onze krijgsmacht, tegen de Malinogebieden en tegen de be zette gebieden te plegen of te_ doen plegen is geen vraag voor arbitrage. Het vraagpunt of dc Nederlandse souvereiniteit gedurende de over gangstijd nog bestaat, is, zoals bij het ondertekenen van de overeenkomst van Lingp-f-""•ti is voorot»'resteld. even min voor arbitrage vatbaar. Het is uitgangspunt van de gehele overeen komst geweest en het strekt tot vol doening, dat in de aïde-memorie van dc Amerikaanse regering aan de Re publiek van 28 Juni jj. nog eens na drukkelijk bevestigd te zien. De' regering is er zich van bewust, dat het conflict breder en dieper gron den kent. Ik denk bijv. aan al wat een gevolg is der vroegere koloniale ver houding, aan al wat barstte uit jonge nationale verlangens, aan wat zijn ver klaring vindt in de omwenteling van de tweede wereld-oorlog en in de ellende der Japanse bezetting en aan tekortko mingen van allerlei aard, ook aan Ne derlandse züde. De regering blijft het oprecht verlan gen koesteren, zowel op Malino als op Linggadjati uitgesproken, om de goede betrekkingen tussen de volkeren van Nederland en Indonesië te verzekerèn in nieuwe vormen van vrijwillige sa menwerking, waartoe natuurlijk blijven behoren de volkeren der Republiek. Reeds op 19 December 1946 heeft zij in deze Kamer verklaard dat indien partijen wegens onoverkomelijke moei lijkheden bij de uitwerking daarvan uit elkaar mochten gaan, terugvallend elk. op eigen verantwoordelijkheid met alle daaraan, verbonden consequenties zij alsdan opnieuw naar overeenstemming zullen hebben te streven. Zondag J.l. heb ik in mijn radiorede gezegd, dat zodra een leiding dei- Republiek bereid en bij machte zal blijken tot een samenwerking metter daad overeenkomstig de beginselen van Linggadjati een gelijkberechtige plaats, als door de andere deelstaten ingenomen, in de kring van de Verenig de Staten van Indonesië voor haar open staat. Hier moge ik herhalen, dat de Neder landse regering harerzijds van harte zodra de situatie dat toelaat naar nieuwe overeenstemming wil streven. overeenkom.st.ig Linggadjati. mits de uitvoering daarvan verzekerd zij. De andere delen en andere bevol kingsgroepen van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, Nederland zelf en vele in het gebied der Republiek, wachten niet stijgend ongeduld, opdat langs de weg van een ronde-tafel-con- ferentie en van wettelijke voorzieningen de hervorming van het Koninkrijk nu eindelijk haar beslag krijgt in het nieu we staatsbestel in de Koninklijke rede van 7 December van 1942 toegezegd Daarop wacht ook de internationale samenleving, waarin dat nieuwe staats bestel en zijn leden hun rol hebben te vervullen. De krant voor iedereen. Afscheid van de heer D. Meyer ALS HOOFD VAN DÉ CHR. NAT. OPLEIDINGSSCHOOL. Hedenochtend nam de heer D. Meyer, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid van zijn leer lingen als hoofd van de Chr. Nat. Op leidingsschool aan de Hooglandse Kerk- gracht te dezer stede. Door een betreurenswaardige samen loop van omstandigheden, die helaas niet werd opgevangen door een sluitende organisatie, kon de plechtigheid die om 10 uur zou aanvangen, eerst om kwart over elf worden ingeluid, in welke wacht- periode de ongeveer 300 leerlingen, ver zameld in het gymnastieklokaal in een ver boven tropische maatstaven stijgen de temperatuur, zekere tekenen van muiterij gingen tonen. Na de aankomst van het scheidende schoolhoofd met echtgenote en kinde ren was de orde echter op bevredigend peil hersteld, zodat de heer H. van Ingen Schenau zich verstaanbaar kon maken voor het uitspreken van zijn wel komstwoord na het gezamenlijk zingen van Psalm 89 vers 1 en het gebed. Spreker legde de kinderen uit wat dit afscheid betekende en betreurde het vooral, dat de heer Meyer datgene van zijn taak wat hii steeds als voornaam ste zijde had gezien, n.l. het nader bren gen van de kinderen tot Christus, niet meer zou kunnen vervullen. Verheugend is evenwel, dat in de lang jaren van arbeid een dankbaarheid der kinderen is gegroeid die zich bij dit afscheid niet in het minst uitte in de bloemen en de vlaggen, waarmee de leerlingen zelf in de zaal een feestelijke sfeer hadden ge schapen Een tweetal meisjes bood in aanslui ting op deze woorden een blijvend aan denken aan, in de vorm van een hang lamp. die door het schoolhoofd in dank werd aanvaard. Een liedje van alle kinderen, zang door de kleuters voordracht en schets jes wisselden elkaar in het verdere programma af. Namens de leraren en het overige per soneel sprak wederom de heer Van In- gen Schenau. die wees op de werklust en werkkracht van het scheidende hoofd. Veel tegenslag viel de laatste ja ren te overwinnen, doch dank zij uw doorzettingsyermogen werden zij inder daad overwonnen. Het personeel heeft gedacht de dank voor de leiding van de heer Meyer in blijvende vorm tot uitdrukking te bren gen Spr. bood dit geschenk, een schaal tje Delfts blauw, met enige toepasselijke woorden, mede tot mevrouw Meyer, aan. Tot slot van de bijeenkomst sprak de heer Meyer een afscheidswoord tot de kinderen en het personeel waarin hij momenten uit het verleden in herinne ring bracht en dank zegde voor de deze ochtend betoonde hulde. WIJKVERPLEGING EN HAAR SOCIALE ACHTERGROND Gisteren werd de zomerconfe- rentie van de sectie voor het vrouwen werk van de Verenigde Nederlandse Zenaingscorporaties gevestigd te Oegst- geest, in Bennekom geopend met een inleiding van mej. dr. J. Kruijt over: ,De wijkverpleging en haar sociale achtergrond". BONKAARTEN HALEN Morgen (8%11.45 en 1416 uur) zijn aan de beurt #voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 81.501 tot. en met §4.500. Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaarten en de nog niet aangewezen stroken van de bonkaarten 707. b Voor het afhalen van aanvraagfor mulieren voor rijwielbanden zijn morgen de letters N O. P Q R. en S. aan de beurt Hiervoor moet men alleen de Tweede Distributiestamkaart der aan vragers meenemen. De speeltuinver. „Oosterkwartier" opent Zaterdag a.s- des middags te 3 uur op de tuin haar nieuwe zweefmo len terwijl des avonds een gezellige avond voor de ouders gegeven wordt. Er zullen talrijke mooie prijzen door middel van het Rad van Avontuur ver loot worden, ten bate van de aanschaf fing van een filmtoestel. Gistermorgen in de vroegte heeft een vrachtauto, waarvan de bestuurder zo onbehoorlijk was om door te rijden en tot dusver onbekend is gebleven, een grote spiegelruit, van de pianohandel der firma B. aan de Breestraat hoek Rapenburg ingedrukt. Gistermiddag omstreeks kwart over een is de brandweer uitgerukt voor een brandalarm in de Distilleerderij „de Fransche Kroon" aan de Langegracht, waar spiritus uit een stukgestoten be mande fles over de vloer stroomde in de nabijheid van een hete oven en daar door vlam vatte Toen de brandweer ar riveerde. was het brandje reeds door personeel en omwonenden geblust De schade welke enige honderden guldens beloopt wordt door verzekering gedekt. - De heer J, C. v. Spaandonk alhier is geslaagd voor het examen stuurmans leerling der Zeevaartschool ..Willem Ba- rendsz" te Terschelling. BUURTVEREEN. „V. EN O." (Paul Krugerstraat) Door de buurtvereen. „V. en O" is j.l. Zondag een uitstapje georganiseerd voor haar léden De .rit ging óver Utrecht naar de Grebbeberg waar door de voor zitter der reiscomm. na het uitspreken van een korte herdenkingsrede 'n krans gelegd werd. waarna een minuut van stilte volgde ter nagedachtenis der ge vallenen. De reis werd voortgezet over de Veluwe naar Apeldoorn, waar men zich geruime tiid vermaakte aan de Ju- 'lianatoren- Op de terugweg werd te Utrecht gezamenlijk een maaltijd ge bruikt. waarna men uiterst voldaan te 22.30-in Leiden arriveerde. FLOR PEETERS SPEELT BACHPROGRAMMA. Op het orgel van de Pieterskerk. Het bestuur van K. en O. beschouwt het als een groot voorrecht in staat te zijn. de inschrijvers van de Stichtingen ook anderen een concert te kunnen aan bieden van de grote organist Flor Pee— ters, welk concert morgenavond gege ven zal worden in de Pieterskerk. Flor Peeters Is organist, van de Romboudts- kathedraal In Mechelen maar vele con certreizen. tot in Italië en Amerika toe, hebben zijn roem uitgedragen ver buiten zijn woonstad. Het progr. is uitsluitend samengesteld uit werken van J. S. Bach, wiens sterfdag op 28 Juli weer herdacht wordt. Ds SMIT DUYZENTKUNST. Ds. J. H. Smit Duyzentkunst. Evang- Luth. predikant te dezer stede die in het Diaconessenhuis een blindedarmope ratie heeft ondergaan heeft vandaag die inrichting al weer kunnen verlaten. Zijn toestand is uitstekend. De warmte maakte 188 t slachtoffers De eerste dag van de Vierdaagse, de bekende Betuwe-tocht, is voor de dui zenden. deelnemers, vooral voor de nieu welingen een beproevingsdag geworden. De hitte was overweldigend. Reeds in de eerste ochtenduren brandde de zon op de kale wegen van de Betuwe en ook op de Waaldijk kwam hoogst zel den een fris windje de deelnemers af koelen. Toch was de tocht door de Be tuwe, door Huizen. Eist 'en Valburg een ware zegetocht. De bevolking leefde mee en was gul met fruit, vruchtendrank en chocolademelk: het leek weer het goe de l*ind van voor de oorlog. In onover zienbare rijen van soldaten, overheids personeel in uniform, en burgers uit alle delen van het land. allen in een uitstekende stemming trok de colonne van Eist naar Valburg, vanwaar alle groepen tezamen één route volgden. Gisteimorgen zijn gestart 6772 deelne mers. waaronder 1318 militairen en 596 geüniformeerde mannen van het over heidspersoneel, voornamelijk van poli tie en PTT. De rest waren burgers, waaronder 30 buitenlanders. De eerste vertrokken omstreeks 5 uur in de och tend en om 13 uur waren de eerste 55 km.-lopers reeds binnen. De warmte heeftveel slachtoffers gemaakt voor namelijk doordat velen onderweg te veel dronken. Volgens de chef van de geneeskundige dienst was deze dag een der warmste, welke de wandelaars de laaste jaren hebben moeten doorma» ken. In totaal zijn er vandaag 140 amb tenaren in uniform uitgevallen, van wie het merendeel politiemannen Bij de burgers vielen uit: 25 dames en 23 heren. 188 totaal. Zo'n groot cijfer op de eerste dag van de vierdaagse is nog nooit bereikt, doch men moet in aan merking nemen, dat er ook nog nooit zo'n groot aantal nieuwelingen heeft ingeschreven als dit jaar. Vandaag gaat de tocht naar Maas-Waal gebied met als hoofdcentra Druten en de beroem de wandelplaats Wijchen. DE LEIDSE DEELNEMERS. Voor zover het mogelijk was uit de duizenden deelnemers een overzicht te verkrijgen van de deelneming uit de Sleutelstad, schrijft een stadgenoot ons als volgt: „Pro Patrla"onder bevel van luitenant Van Holthe tpt Echten neemt deel met 16 man. de Leidse Politie met 9 man, het volledig WK.L.-Bestuur, o.a. A. Diseraad. C. R. v. Velzen, A.van Heusden en A. Straathof. De Schakelboys nemen deel met 26 man en maken een schitterende indruk. De W.V.-..P. A, v. d. Werff", welke eerst meldde, dat zij met een groep van 16 man zou deelnemen, loopt in afzon derlijke groepjes. Voorts zagen wij de heer J. v. d. Linden (7x), mej. Pardon, W. v. d. Linden (5x), N. Beekman, inspecteur K. W. Wijk, die thans voor de 11e maal deelneemt, e.a. Voor zover viel na te gaan, bevonden zich onder de Leidenaars geen uitval lers! DE VIERDAAGSE 1e MARS DAG 22 JULI 1947 1 - 30 U rn. PARCOURS 2 40 k m. PARCOURS 3 50 k m. PARCOURS 4 =55 km PARCOURS D GENEESKUNDIGE HULPPOST AFSTAND VAN 5 k.m MIDDENSTANDSEXAMEN Geslaagd voor het te dezer stede af genomen Middenstandsexamen: D. P. Akerboom W. C. Allart. C. v. Amers foort, L. G. Ammerlaan, J. Arbouw, L. v.d- Arend. J. C. J. M. v.d. Assem, W Atteveld. S- Baay C. A. Bader. H. C. Bakker, H. Bakker. H, Bakker J. J. M Bakker. J. T. Bakker A. Bamhoorn, J Barnhoórn J Bavelaar. C. v. Beek, M. v Beek. H. v.d Bent, H. M. v.d. Berg. W v.d Berg M. G. H Bergmans. E. v. Beest. J. d. Best. W. W. Beugels- dijk. E. E, C v. Beyeren-Dnever, A. C, J. Beyersbergen, A. E. J. Beysens. P. T. S. Biegstraten J. v. Biezen, N. Binnen dijk G. Blankert, F. Blom, G- Blonk, M A A C de Boer J. A. Bogerd, A. C M. v Boiiemen. P L, C. v. Bohemen. R. L Bolderdijk. J. J. Bolle, B. M. Bon, W J. Bontje. K. Boonstra, H. M. Boot, C Borsboom J. Borst, A. Bos. F. Bos j' v.d. Dool, J. v Driel. P. J. C. vd. Drift CAP. Droge. J. Dubbeldam. P- J. J Duindam J Dirieuse, H. v- Duyn, J v Duyn Joh v. Duyn. L. v. Duyn P. v Duyn W. v Duyn P- v. Duyn-Van Vugt. A Duivenbode G. v. Duyvenvoor de A C v- Dijk. A v.d. Bosch. C. P. Bosland, J. A. de Bot. C H. Boter. C. J Bouwer. S- H. Zitman. P. P. J. Braas, A Brak. A v Breene G. v.d. Briggen, H Breuker H. T. P Bril. W. v.d. Broek. D- J Brokaar. H. Brouwer. H. Bruns- veld F. J. Brusehe W. Brussee, Jac. de Bruvn J J. Burgmeyer. H. J. Bijl. D. G- Castelein. H. J. M. Castelein. P. M. C Cornelisse-Langezaal C. H. A. Creigh- ton C A v Dam J. B- A. Damen. D. Dekker. A. P. Delforterie. A. v. Delft, P. L. v Delft A. H. Dernee. J. A. Devl- lee E v.d. Deyl T. H. Dickhof C. J. v. biemen. J- v Dierendonck. A. J. v. Dongen. M. C. v. Donk. J. Donkers. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Schell—Van der Lee, d.Den Haag; Van Deinse—Blanken, d. en z., Middelburg; Van Weeren—Haagman, z., Batavia; Van Hasselt—Bosch van Rosenthal, z., A'dam; Sloet tot Olds- huysVan Cranenburgh. d., Haarlem; Diesch—Reinders, z.. Zwolle. Gehuwd: J. J. Riep en M. Sanders, Den Haag; H. W. Stapel en A. A. Poll, Spa idam; H. C. Bomhof en T. Le- zarus, Bussurft; A. L. H. Zegers en H. H. Adelaar. Den Haag. Overleden; A.- Slootmaker, m. 83 j. R'damZ Stokvis, m. 69 j.. Dieren; A, Oudendijk—Etty, v. 73 j. Luik; M. J. Hols, m. 56 j. Velp; A. G. Siem, v. 74 j. Den Haag. Burgeri. Stand van Leiden GEBOREN: Ruurd, z. van C Bckema en A. Streef- iand; Antonla Cornelia Maria. d. van B. A W. Devllee en I. Bleeker; GUsbertus. z van P Ju en E Latervecr; Carla Ma ria d. van C. L. Marks en M. Versteegen: Margaretha Maria Christina, d .van A. M A. Kohlbeck en A. Clarlis; MarJo d. van A. Fuchs en K. Teschmer; Stafan Ehwalt Günter z. I. Jansen en M. Pfell; Walraven Otto z. van O. Plgge en J de Bruin; Mattheus. z. van S. de Mooil en S. Brussee: Jannle. d. van J. Ravensber- gen en J Chrlspijn; Arle. z. van A. Bei) en M. Horstman; Emmy. d. van J. D. Blokhulls en G. van den Hoek; Gabrlëlle Elisabeth Theodora, d. van P. W A. Otto en G. A. Nooijen; Paulus Marinus Anto- nlus. z. van M, S. Gerritsen en C P. Gu- lell; Jan. z. van A Maszkowskl en A. H. Bessem; Cornelia Leonarda Maria, d van J. J. J B van Beek en E. S. Spieren burg: Hermanus Adrianus Hieronymus Maria. z. van M L. Opdam en M. A. A. Jansen: Marlanna Yvonne, d, van J. A. Vogels en W. M. Dersjant; Allda. d. van G van der Meil en A. Brugman: Catha- rtna Maria, d. van M. C. Hansen en C. M. Mleremet; Augustlnus Nicolaas An- tonlus. z. van H. J Overdevest en S. H. J. la Rlvlère:. Jan Cornells, z. van G. van Dull venbode én G Hoek. OVERLEDEN:- F N. de* Witt. man. 80 J.; J. Wasse naar. wed. van A. E Verboog. 88 J.; P. W. Tlsseur. hulsvr, van M. Bosman. 75 J. GEHUWD: P C. Prlh6, jm en J. C. van den Berg, wed.; P. Hogendoorn, Jm. en C. Bode- wes, jd. LEIDERDORP Schoolreisje De kinderen van het 6e leerjaar van alle scholen in onze ge meente maakten een reisje naar Am sterdam. Ook de kinderen van het 6e leerjaar in onze gemeente woonachtig, doch daarbuiten schoolgaand, mochten hieraan deelnemen. In totaal waren het ruim 100 deelnemers. Het reisje werd gemaakt met een mo torboot. De heenreis ging via Heimans wetering en Braassemermeer. Eerst werd „Schiphol" bekeken en vandaar vla de Amsterdamse havens naar Artls. waar men een paar uur vertoefde. De terug tocht werd gemaakt over de kagerplas- sen. De kinderen hebben volop genoten. Dit, reisje werd georganiseerd door de Chr. Oranje-Ver. in samenwerking met de buurtverenigingen. Het vormt eigen lijk een onderdeel van de kinderfeesten op Koninginnedag. Vroeger had dit tra ditioneel reisje plaats na 31 Augustus, doch wegens verschillende omtsandig- heden geschiedt het nu in de schoolva- cantie. Buurtvereniging „Festo Forto" ^-Ge noemde buurtvereniging'heeft aan de Resedastraat een fraaie speeltuin inge richt. Er zijn schommels en wippen en ook een zweefmolen zal niet ontbreken, kortom er zal alles zijn wat op een goed ingerichte speeltuin behoort. De opening is gesteld op Zaterdag a.s. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Lelden brengt ter algemene kennis, dat ter gemeentesecre tarie. afdeling Algemene Zaken, voor een leder ter Inzage ls nedergelegd een door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd plan van uitbreiding voor de gemeente Lelden, ten aanzien van gronden en water, gelegen: a) ln en nabil de Bosch- en Gasthul- zerpolder. aan de OostzUde hun grens vindende ln de Trekvllet en aan de Zuid zijde begrensd door de trambaan Lelden Voorschotem; b) aan en nabil het Zuldelllk gedeelte van de Rijn- en Sohlekade, aan de Zuid zijde grenzenden aan de sub a genoemde gronden; c) aan en nabil het Zuldelllk gedeelte van de Jan van Goljenkade; d) aan en nabil, het Zuldelllk gedeelte van de Schelpenkade. welke plan werd vastgesteld door de Gemeenteraad bil besluit van 11 September 1946. een strekt ter vervanging van ihet plan van uit breiding voor de gemeente Lelden, vast gesteld bij raadsbesluit van 6 November 1933. voorzover betreft een deel der vo renbedoelde gronden. Lelden. 22 Juli 1947 Do Burgemeester voornoemd. J. C. VAN SCHAIK. Weth. lo. Burg. BEURSO VERZICHT Amsterdam. 27 Juli CULTUURAANDELEN VAST De effectenbeurs had vandaag een 'rustig verloop. De stemming was be paald vast. In het bijzonder voor de cultuurfondsen en de andere Indische waarden. Ook Koninklijke waren Iets beter terwijl de Industriële en de scheepvaartpapieren maar weinig ver anderd waren. De berichten uit Indië waren van die aard. dat de situatie op kalme wijze werd beoordeeld. HVA's. die gisteren bij het slot tegen 231 werden verhandeld, zagen zich een hoofdkoers toegewezen van 236. Op de Tabaksafde ling waren aandelen Deli Maatschappij met een hoofdkoers van 152 bijna zes punten boven het vorige slot; op de rubbermarkt was de hoofdkoers voor Amsterdam Rubber 143 (vorig slot 138 Hoofdkoers Koninklijke 415 3/4. by een vorig slot van 414 3/4. In het vrije ver keer voltrok de affaire zich ook op kal me wJjze Later gingen de noteringen globaal genomen een fractie achteruit, maar grote verschillen deden zich niet meer voor. De Amerikaanse markt waa stil en meestal een fractie hoger. Da Nederlandse staatspapieren waren zo goed als onveranderd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3