erschroeide aarde ldaagde ons aan Gewapende benden regeren in Indonesië Wat er in Indië gebeurt Leids Tribunaal Eert man als jij Vrijheid die bandeloosheid weid I (Speciale correspondentie uit Batavia) Alles wees er de laatste tijd op dat een botsing in Indonesië niet meer te voorkomen zou zijn. De tegenstelling was ook te groot. Er heerste rust in Batavia en in het vredig land daaromheen De wegen waren vol auto's, ossenkarren, vrachtwagens en voetgangers- Het kam pongleven langs de kant had zijn oude veelheid en kleurigheid herwonnen. De pasars krioelden van kopers en verko pers en de dragers met hun vrachten brandhout vruchten, groenten of huis raad sloften in hun onvermoeibaar gan getje langs de berm. zoals zij het sinds mensenheugenis hadden gedaan. Aan de grote weg BataviaBuitenzorg werd hard gewerkt om de oorlogsschade aan het wegdek te herstellen. De tijden dat de kamporigbevolking zich in angst en ■vreze van ons terugtrok, omdat de ex tremisten 's nachts de .Nica-slaven" af maakten, waren lang voorbij. Vooral langs de eenzamer buitenwegen, werd men overal gegroet. Kinderen staken hun duim omhoog en riepen „Oké!" wanneer men in een jeep door het stof voorbij kwam razen; de meeste volwas senen brachten het militair saluut. Alles was vrede hier. maar aan gene zijde van de demarcatielijn laaiden branden, dreunden explosies op de fa brieken der ondernemingen, stierf de aanplant op de plantages omdat men de bomen ringde. Aan gene zijde van de demarcatielijn waren de wegen be zaaid men mijnen, verrezen versterkin gen en versperringen uit de grond, werd de aarde verschroeid of haar verschroei ing voorbereid. Waarom? Omdat, de be volking zich werkelijk wapende tegen onze komst? Omdat de vrijheid, de „Mer- deka", zelfs niet meer weten wilde van samenwerking? 9 Neen, omdat het droomkasteel der republiek een vrijwel onoplosbaar pro bleem herbergt: dat der gewapende benden, die als middeleeuwse legers le ven van liet land van vriend en vij and- Of zij nu TRI of Lasjkar Rajat of nog weer anders heten, zij leveren allen hetzelfde gevaar op. Zij bestaan allen uit jongelieden, die achtereen volgens zijn opgezweept door Japanse. Javaans-imperialisme en eindelijk door communistische agitatie. Zij zijn losgeslagen van huis en haard vuur. Zij hebben uniformen, rangen, wapens en onkwetstbaarheids-amuletten gekregen en men heeft hen strijdkreten ingeblazen, die de geluiden van plunde ring. moord en roof moeten overstem men. Zij hebben leven en 'goed genomen van hun landgenoten. Zij hebben de vrijheid geproefd, die bandeloosheid heet. Geen politiek betoog, geen ver maan van eigen leiders, geen discipline kon hen nog terugbrengen in het ga reel van een geordende maatschappij, naar de plicht van eerlijk en vreedzaam werk. Het is zeer wel mogelijk, dat sommi gen van de huidige leiders der Repu bliek inderdaad ondanks hun woor den tot samenwerking bereid zijn ge weest. Het, staat wel vast, dat er tot het laatste enkele eenheden van de TRI wa ren die een zekere graad van discipline bezaten. Maar he't staat ook vast. dat de Republikeinse leiders niet alleen wei gerden Linggadjati uit. te voeren, omdat zij dat niet wilden, maar ook omdat zij het niet konden, daar de gewapende benden de ware macht in de Republiek vormden. Onder pressie van de Ver. Staten had den de Republikeinen onze eisen tot uitvoering van Linggadjati alle inge willigd, behalve die betreffende gen darmerie, Daarmee hadden zy echter niets ingewilligd. Immers de gendar merie betekent de aanwezigheid van onze troepen op Republikeins gebied, betekent het, einde van roof en plun dering, betekent het einde van het prinsheerlijk middeleeuws roversbe- staan der benden. Waarom zouden zij zichzelf liquideren? Zij dachten er niet aan! Linggadj ati? Samenwerking „Het Indonesische volk moet op leven en dood de strijd voortzetten!" riep kortgeleden Soekarno, Ach, het Indonesische volk. het enige dat bij alles vergeten werd, omdat het geen stem had. het wachtte allang ver bijsterd en verbitterd op de hulp der Nederlanders. Men praatte tussen Batavia en Djokja over punt, y en punt x van voorstel zus en aide mémoire zo, maar in Bandoeng kon men de explosies horen, die Lingga djati moesten inluiden en de branden zien laaien, die 't zouden bekrachtigen, De verschroeide aarde klaagde ons aan! E.V.C.-vakbonden proclameren staking. WILLEN VERVOER NAAR INDONESIË BREKEN. De hoofdbesturen vkn de landelijke bedrijfsgroep transport der EVC en van de Alg. Ned. Bond van Zeevaren den, delen mede, dat zij, in overeen stemming en na diepgaand beraad met het hoofdbestuur van de EVC be sloten hebben, alle vervoer naar In donesië, vanuit Nederlandse dan wel buitenlandse havens, voorzover dit direct of indirect het militair geweld tegen het volk van Indonesië bevor dert, met alle ten dienste staande wet tige middelen tegen te gaan. Zij roepen, zich bewust van hun ver antwoordelijkheid, alle transportarbei ders en zeelieden op, alle werkzaamhe den welke in verband staan met boven genoemd vervoer onmiddellijk te sta ken. Zij doen, in deze voor de toekomst van het Nederlandse- en het Indonesi sche volk beslissende dagen, een klem mend beroep op de Centrale Bond van transportarbeiders en de unie van zee lieden, beide aangesloten bij het NVV, alle meningsverschillen ter zijde te stellen en gezamenlijk met hen dit be sluit uit te voeren. Voorts richten zij zich tot de werkers van Nederland en alle andere vredelievende krachten, de transportarbeiders en zeelieden, in huil vaste wil de vrede te dienen, met alle kiacht te ondersteunen. De beide organisaties brengen dit besluit ter kennis van de Sobsi (Indonesische Vakbeweging) en van het Wereldver- bond van Vakverenigingen, aan welke wereldorganisatie het verzoek wordt ge daan de transportarbeiders en zeelieden der gehele wereld op te roepen hen op deze weg te volgen". Dubbele moordaanslag te Edam. EEN KINDJE GEDOOD. Gistermorgen is op de boerderij van H. Dijkstra te Edam een dubbele moord aanslag gepleegd. Terwijl de boer naar de markt in Purmerend was heeft zijn 51-jarige knecht J. Visser het twee-jarig doch tertje van zijn patroon met een mes van het leven beroofd. Daarop ging de dader naar de vrouw, die hij met een ijzer een slag op het hoofd gaf en wilde daarna ook deze met het mes bewerken. De vrouw kon zich echter nog verweren en wist het mes machtig te worden, waarna zij naar de buren rende. Om half tien was politie ter plaatse, die een onderzoek instelde. Twee uur later werd de dader, die zich verscholen had in het riet, aan de kust van het IJsselmeer gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is nog gaande. De vrouw moest met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. LUCHTVAARTOVEREENKOMST NEDERLAND—ZUID-AFRIKA. Gisteren is te Pretoria een lucht vaartovereenkomst tussen ons land en Zuid-Afrika gesloten. Voor Zuid-Afrika tekende generaal Smuts, terwijl voor ons land de Neder landse gezant in Zuid-Afrika, dr. Ph. C. Visser, zjjn handtekening zette. Over de inhoud van het contract is nog weinig bekend. Verondersteld wordt, dat de K.L.M. driemaal per week een geregelde dienst op Zuid-Afrika zal onderhouden. Het vliegveld, waar de vliegtuigen zullen landen, is Palmietfontein, 20 mijl van Johannesburg, aan de hoofdweg naar Durban en 50 mijl van Pretoria. Geheime zender sticht verwarring. In Makassar is gisteren grote verwar ring gesticht door een onbekende stem van de radio, welke mededeelde, dat door interventie van Amerika een or der was uitgegeven, dat de vijandelijk heden moesten worden gestaakt en al le gevangenen vrijgelaten Officiële in stanties konden van deze op circa 32 meter gegeven mededeling gen verkla ring geven De mededeling werd in de loop van de dag herhaald en het mis leidend karakter werd niet door alle luisteraars onmiddellijk doorzien, zodat onzekerheid ontstond. De mededeling luidde: ..Attentie, at tentie, attentie. Alle officieren en on derofficieren van liet K. L. staakt het vuren". Daarna volgde de mededeling van de Amerikaanse interventie. De medede ling werd zogenaamd gedaan op last van dr. Van Mook en de eerst aanwe- zende officier Dtirst Britt. PIETER 'T HOEN GEARRESTEERD MAAR HIJ WERD WEER VRIJGELATEN. Onze correspondent te Batavia seint ons, dat Batavia volkomen rustig is. Het werk gaat normaal door. Bij de nachtelijke overval op de ambtswoning van minister Gani werd ook het Neder landse Kamerlid Frans Goedhart (Ple- ter 't Hoen) aangetroffen. Hij werd in arrest gesteld, maar in de loop van de' volgende dag weer vrijgelaten. Met twee koffers beladen ging hij naar het pa leis, waar hij werd ontvangen door prof. Schermerhorn. die zorgde voor onderdak. De heer Goedhart verklaarde, dat hij juist bij Gani op bezoek was toen de overval geschiedde, doch uit de beste bron verzekerde men ons, dat hij bij Gani logeerde, waarop trouwens ook het feit wijst, dat hij twee koffers bij zich had. DRINGEND BEROEP VAN VOOR-INDIË. Op Engeland en Amerika. De regering van Voor-Indië heeft een dringend verzoek gericht aan de rege ringen van Groot-Bnttannië en de Ver. Staten van Amerika om te trachten de gevechten in Indonesië onmiddellijk te doen eindigen, aldus een officiële mede deling van Radio New Delhi. Beide regeringen werd verzocht ever te gaan tot pogingen om onmiddellijk een over eenkomst tussen de twee partijen tot stand te brengen. SJARIFOEDDIN DOET BEROEP OP AUSTRALIË. De Republikeinse minister-president, mr. Amir Sjarifoeddin, heeft gisteren in een radio-rede een beroep gedaan op de gehele wereld, in het bijzonder op „onze vrienden in Australië" om hun pogingen tot het voorkomen van verder bloedvergieten te vermeerderen. „Indien pogingen hiertoe worden ondernomen", aldus Sjarifoeddin. „dan moeten zy zeer snel gedaan worden". SJAHRIR NAAR VOOR-INDIË. Gisteren is Sjahrir in een Boac vlieg- boot uit Singapore naar Voor-Indië ver trokken. NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING. Treedt 1 October a.s- in werkipg Met ingang van 1 October 1947 treedt de noodwet ouderdomsvoorziening in volle omvang in werking. Hier en daar heeft, de mening post gevat dat reeds op 1 October de uitbetaling der ouder - domsuitkerlng een aanvang zal nemen. Dit is echter «niet het geval, aldus deelt het Ministerie van Sociale Zaken. mede. Men krijgt, eventueel met ingang van 1 October aanspraak op een uitkering, waarvan de betaling plaats heeft in maandelijkse termijnen. De uitbetalin gen over een bepaalde maand zullen In het algemeen na afloop dier maand plaats hebben. Voorts valt er mede rekening te hou den. dat, in verband met bet grote aan tal der door de Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank te verwerken aanvragen, de uitbetaling der eerste uit kering enige vertraging zal kunnen on dergaan. zij wordt dart echter met terug werkende kracht toegeÊënd. Ingezonden Mededeling prodeni rgroote tube 45 et. Flinke tube 30 efc.xeer? Radio-programma VOOR DONDERDAG 24 JULI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15. ochtendgymnastiek; 7.30 morgengebed en liturgische kalender: 7 45: koorwerken van Bach: 8.00: nieuws 8.15: opgewekte klanken; 9.00: Russische orkestwerken; NCRV 10.00: muziekcorps Leger des Heil-s; 10.15: morgendienst o. 1. v. ds G, K. Geerds; 10.45: Melnderd Boekei. kerkorgel; KRO 11.00: Zieken bezoek; 11.45: Phil. Ork .v New York; 12 00: Angelus; 12.03: Pablo Casals, cel lo; 12.30: ensemble Fantasia; 12.55: zonnewijzer; 13.00* nieuws: 13.15: Kath. nieuws: 13.20: over boeken; 13.25: Fan tasia; 13 45* voor de vrouw; NCRV 14.00; Hollandla Sextet; 14.40: voor de vrouw; 15.00; theemuziek; 15.30: Franse mu ziek; 16.00. bijbellezing; 16.45: muziek van Haydn; 17.00: gemengd omroep koor; 17 30: omroeporkest. 18,30: Ned. strijd kr.; 19 00: nieuws; 19.15: Amuse mentsorkest; 19.30: Actueel geluid: 19.45 RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: Mariniers In de Vierdaag- 21.00: J. v. Weelden. orgel; 21.30: bultenl. overzicht; 21.50: verzoekpro gramma; 22.00: Indrukken wereld Jeugd- conferentle te Oslo; 22.15: verzoekpro gramma; 22.30: nieuws; 23.00' viool en plano; 23.15: Euwe over zone-schaak- tournool; 23.2524 00: Boyd Neels strijk orkest. Hilversum II (415 M.) AVRO. 7.00: Nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30 gevariperd concert, 8 00; nieuws; 8.15: ochtendnhythme; 8.45: strijkorkest; 9 15: morgenwijding door ds E. C. B. Kok; 9.30: arbeidsvitaminen; 10 30; voor de vrouw; 10-35: Krelsler speelt eigen com posities: 10.50: vóór de kleuters; 11.00: luchtig programma; 11.20: opera- en operettefragmenten; 12.30: In 't spion netje; 12.35: G v. Krevelen, piano; 13 00: nieuws. 13.15: les gars de Paris; 13.45: bioscooporgel; 14.00: Berlijns Philh. Ork.; 14.20: Brahmsconcert: 15 00: voor zie ken en gezonden; 16.00: wetenswaardig heden; 17.00: kalelsdoscoop; 17.20; be roepskeuze; 17.30: Skymaster-s; 17.50: Rijk Overzee: 18.00:' nieuws; 18 15: sport- praatje Aad van Leeuwen; 18.30: piano duo; 19.30: poëzie; 20.00: nieuws; 20.05: agenda voor vacantiegangers; 20.10: re portage aardappelfront; 20.15: kameror kest; 21 15: le piano romantique; 21.30: hoorspel ,,Het hoofd In de strop"; 22.30: Metropole Orkest: 23 00: nieuws; 23 15 24.00: Serenade. VAANDEL VOOR REGIMENT STOOTTROEPEN. Uit overweging, dat het regiment stoottroepen, dat op eervolle wijze heeft deelgenomen aan de bevrijding van ons land, tot dusver geen vaandel voert, is bij K. B. bepaald, dat aan dit regiment een vaandel zal worden uitgereikt. Namens H.M. de Koningin zal de inspecteur-generaal der Kon. Land macht de uitreiking verrichten op een nader te bepalen dag. DE „VAN KINSBERGEN" NAAR WEST-INDIË. H.Ms. vormingsschip voor adelborsten „Van Kinsbergen" is vandaag onder commando van kapitein-luitenant ter zee. W. F van Vreeswijk, uit Nieuwediep voor een verblijf van drie maanden naar Wèst-Indië vertrokken. Twee onderzeeboten, de „Zwaardvis" en de O. 23, met als flotieljecomman- .'tent luitenant-ter-zee der le klasse J. F, Drijfhout van Hoog, zijn reei^s giste ren uit Waalhaven vertrokken, eveneens voor een oefentocht van drie maanden in de West-Indische wateren. De „Van Kinsbergen" en.de onderzeeboten zullen elkaar buitengaats ontmoeten, om de reis gezamenlijk te maken. Oud-N.S.B.-ers en Landwachters staan terecht. Ondanks de grote warmte in en bui ten de zaal, was de belangstelling voor het eerste gedeelte der zitting van het Tribunaal vrij groot. Als eerste had zich te verantwoorden A. G. de Baas, straatmaker te Wou- brugge. Deze had in 1943 bij de O.T, in Frankrijk gewerkt en daar de eed van trouw afgelegd aan de Führer. Een jaar later had hij dienst genomen bij de Landstorm in Nederland. Op de vra gen die de Pres. aan hem stelde, of hij toen hier geen werk had kunnen krij gen, bleek dat dit niet het geval was. Moeilijke omstandigheden, ten gevolge van de ziekte zijner vrouw, die in 1944 is overleden, plus een groot gezin, had den hem dit werk doen aanvaarden. Mr. J. L J. K. v. Mechelen zeide in zijn pleidooi, dat armoede de oorzaak is geweest van de misstap, die deze man heeft.begaan en verzocht bnmid- dellijke invryheidsstelllng, hetgeen door het Tribunaal werd toegestaan. J. A. Roos. handelaar in kunstmest stoffen, was lid van de NSB sinds 1935. Tijdens de oorlog werd hij lid van de Landwacht en nam deel aan verschil lende acties bij het opsporen van on derduikers. Bij de ondervraging pro beerde hij duidelijk te maken, dat hij de Duitsers niet heeft willen helpen, doch hij praatte zich spoedig vast. Wel wilde hij erkennen fout te hebben ge handeld toen hij een deel van hetgeen hem ten laste werd gelegd poogde te ontkennen wérd -het onderzoek ge schorst en de zaak opnieuw haar de instructie verwezen. De veehouder P. v. Oosterom uit Zwammerdam was een actief lid ge weest van de NSB. Waarom hy lid ge bleven was gedurende de oorlog kon hy niet vertellen. In het einde van April 1945 deed hij mededelingen aan leden van de Hollandse SS, die hem om le vensmiddelen vroegén. dat ze naar zijn buurman moesten gaan, die ook bezoek kreeg van de ongewenste gasten en ge arresteerd werd. Gelukkig was het kort voor de bevrijding en de arresta tie heeft, geen ernstige gevolgen gehad. Er werd in deze zaak een aantal ge tuigen gehoord, waaruit bleek, dat O. zeker geen zwarthandelaar is geweest. Mr. H. E. le Gro, wees in zijn verde diging op enkele punten In de dag vaarding, die na het getuigenverhoor in mindere of meerdere mate als ver vallen kunnen worden beschouwd, vroeg aan het slot onmiddellijke invrijheids- stelling, mede met het oog op de toe stand. waarin het gezin verkeert. Het Tribunaal trok zich terug in Raadkamer en deelde na afloop daar van mede, dat het verzoek werd mé- gestaan. De 54-jarige metselaar A. Kroese- meyer te Leiden was in 1936 toegetre den tot de NSB en via de WA, kwam hij bij de Landwacht terecht. Aan ac ties tot opsporing van onderduikers had hy niet deelgenomen. Prachtig werk van buitenlandse studenten Zij bouwen Walcheren weer op „Ik wyd een dronk aan de herop bouw van Nederland, speciaal aan die van Walcheren", aldus minister Ne- her, op de thans als oorlogsmuseum ingerichte commandobunker te West- Kapelle In Zeeland. Hy sprak deze woorden naar aanleiding van het feit, dat 250 buitenlandse studenten, die hier kamperen, bezig zijn het zand, dat door de dijkbreuk, na de geal lieerde bombardementen in October 1944, met het kolkende zeewater over de vruchtbare Zeeuwse klei spoelde, weg te graven. „Zij werken als paarden", aldus een der Rotterdamse D. U. W.-arbeiders. „Acht en een half uur per dag zwoegen jonge kerels van een dozijn nationalitei ten ten behoeve van het herstel van Walcheren." Tijdens een bijeenkomst, waaraan tal van zaakgelastigden, legatie-secretaris sen en consulaire ambtenaren van di verse nationaliteiten deelnamen, sprak minister Neher in de cantine van het kamp tot de studenten, waarbij hij hun dank bracht voor de hulp, die zij aan Walcheren bieden. Minister Neher dankte de studenten mede namens mi nister Gielen, die de plechtigheid ook bijwoonde en namens de Nederlandse regering voor hun bereidwilligheid om vrijwillig een deel van hun vacantle te offeren voor het herstel van Nederland, speciaal voor dat van Walcheren. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 27) „Je vergeet dat ik geen morsetekens begrijp", antwoordde ik- Toen vulde ik zijn glas en ging met het kannetje naar mijn kamer om het door zuster Ulvhild met thee te laten bijvullen- Toen ik terug kwam. klaagde Gösta over hoofdpijn. Ik legde de ijsbuidel op zijn voorhoofd, maar dat vond hij niet prettig. Hij wilde liever een natte doek, dat was niet zo zwaar. Langzamerhand begon ik te beseffen wat het zeggen wil getrouwd te zijn. Ik had al vaak van getrouwde vriendinnen gehoord dat zieke mannen vreselijke we zens zijn. ongedisciplineerd, klagend en veeleisend. Gösta scheen in elk geval geen uitzondering te zijn en heimelijk wenste ik mijzelf geluk dat dit slechts een tijdelijke comedie was en geen blij vende huwelijksband. Hij was helemaal sterk veranderd. Alleen uiterlyk leek hij nog op de enigszins cynische om zijn losbandig leven beruchte Gösta Holms, voor wie ik altijd een beetje bang ge weest was. Zoals hij daar lag in zijn aardbeikleurige pyjama leek hij on danks zijn aan de slapen grijzend haar meer op een verwende jongen, die het in zyn hoofd had gezet om binnen de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk ver pleegsters buiten 'gevecht te stellen. Zo'n patiënt, dacht ik, mocht men wel wat steviger aanpakken. .Jk geloof, dat je nu alles wel hebt" zei ik, nadat ik de omslag op zijn voorhoofd verschil lende malen ververst had- En toen kreeg ik een geniale ingeving, „Ik zal zuster Ulvhild vragen of ze een slaappoeder voor je heeft", „Geen sprake van. Heeft de dokter streng verboden. Ik zie dat het je nu al te veel wordt. Een slaappoeder! Wat jou betreft werd ik maar helemaal niet meer wakker". „Welterusten". Ik had er nu genoeg van en liep woedend weg. Maar nauwe lijks lag ik goed en wel in bed of het gebons begon weer van voren af aan. De scène van een ogenblik geleden her haalde zich volkomen alleen was het dimaal een nachtuil, die mijn patiënt hinderde. „Waarom laat je het licht ook bran den? Zodra ik het uitdoe houdt de vlin der zich rustig en in het donker slaap je ook veel eerder". „Dat is mijn zaak. En ik wil je een voorstel doen. Maar sla eerst dat onge dierte eens dood, ik ben er helemaal nerveus van geworden". Voorzichtig ving ik de vlinder en gooide hem uit het raam. „Zie je daar die heerlijke zachte fau teuil?". ging Gösta ondertussen verder. „Denk je dat le daar in slapen kunt?" „Ik slaap hiernaast in mijn kamer". „Goed. Dan ga- ik aan zuster Ulvhild vragen of ze zich hier wil installeren, zolang haar patiënten haar niet nodig hebben". „Van slapen is trouwens toch geen sprake, noch hier, noch hiernaast", zei ik. Gösta's opmerking negerend. „De aanwezigheid van Iemand, onver schillig wie het is. kalmeert me", ant woordde hy. „Ik weet zeker dat ik dan eindelijk zou kunnen slapen, 't Zou vre selijk lief van je zijn als je me dit kleine genoegen wilde doen". Hij zweeg even en keek naar het plafond- „En eigenlijk is hef. maar een staaltje van je plicht! „Daaraan hoef je me niet te herinne ren, Als je de zaak zo stelt zal ik na tuurlijk blijven". En toen verzonk ik let terlijk in de fauteuil, die ik zo kon ver zetten dat ik bijna in een horizontale positie lag. Ik trok een deken over me heen en sloot mijn ogen. „Welterusten, Sylveklnd", klonk het zachtjes. „Sylvrid" alsjeblieft. We zijn nu onder elkaar", mompelde ik al half slapend. Maar in mijn droom voelde ik een zonderlinge half bange half dron- kenmakende vreugde. Ik werd vroeg wakker. Het eerste schemerlicht begon de kamer binnen te dringen en een paar vogels zongen zachtjes in de grote oude boom voor het raam. Gösta ademde rustig en gelijkma tig. Zijn herstel vorderde vlug, Geluk kig, Dan was onze comedie ook maar van korte duur. Ik stelde me voor hoe ik de tussentijd door zou komen. In elk geval zou Ik me op Julienborg zo ge zellig mogelijk inrichten. Natuurlijk zou ik .er een echte vrygezellenhuishouding aantreffen, maar daar zou ik korte met ten mee maken, zodat de dienstboden horen en zien verging. Maar Gösta zou zich nergens meer mee hoeven te be moeien. Hij hoefde geen bestellingen meer te doen. geen rekeningen te beta len, hij zou zich niet meer achter zijn rug bedrogen voelen. Alles wat met het huishouden samenhing zou voortaan ge ruisloos, als op geoliede scharnieren gaan. Slechts de tuin en de omliggende landerijen zouden tot zyn terrein beho- 2) „Vindt U, dat het leven moeilijk is?" vroeg de vreemdeling aan-het-an- dere-einde-van-de-bank. „Dat is heel goed gezegd! Zo denk ik er ook over! Het leven hier op aarde is niet best, ik zoek het dan ook hoger op!" „Hoger op?" vroeg Panda verbaasd. „Hoe bedoelt U dat?" „Ik vlieg!" zei de vreemdeling ver klarend. „Ik ben vlieger, vliegenier, pi loot, U begrijpt wat ik bedoel!" „Juist, ik begrijp het!" zei Panda. „Mijn naam is Oehoe Z.Uil!" ver volgde de vreemdeling. „Ik heb ver schillende records op mijn naam staan, onder andere dat van dalen zonder tus senlanding!" „Ik ben Panda!" zei Panda. „Ik heb geen. beroep en geen records en geen geld. Maar honger heb ik wel!" „Dat komt dan goed uit!" zei Oehoe Z.Uil. „Ik zal U een beroep leren als) U wilt. U kunt bij mij in dienst komen vrije kost en inwoning en een kwartje zakgeld in de maand!" „Top!" riep Panda verheugd. „Dat neem ik aan!" „Kom mee dan!" zei de vliegenier. „Ik zal beginnen U te testen!" „Te wit!?" riep Panda ongerust, „Te testen!" zei Oehoe. „U zult het wel zien". ren en ik zou er voor zorgen, dat hy dit werk met genoegen verrichtte- Dan zou hij geen tijd en geen zin meer hebben zich met de politiek te bemoeien en dan zou ilc als mijn tijd op Julienborg om was ten minste de genoegdoening heb ben dat hij onbeschadigd' uit deze hachelijke situatie te voorschijn was ge komen. Toen ik met mijn bespiegelingen op dat, punt was aangeland ging de deur open en verscheen zuster Ulvhild met de koortsthermometer Ik vond het tame lijk bruut, iemand die slaapt daarvóór wakker te maken, maar Gösta was he lemaal niet knorrig, zoals de meeste mannen die onverwachts uit hun slaap gehaald worden Hij begroette zuster Ulvhild enthousiast, maakte grapjes en maakte haar ten slotte nog een com pliment dat ze nazo'n 'inspannende nacht nog zo'n prachtige kleur had. Naar mijn smaak bemoeide hy zich veel meer dan strikt, nodig met de knappe verpleegster. Hy hoefde hier heus de Don Juan niet uit te hangen en dat jonge ding ze was nauwelyks ouder dan ik verlegen te maken. Ik hield me §til. Pas toen zuster Ulv hild weg was'richtte ik me op en zei: „Goedenmorgen" „Ach ben jy daar Sylvrid". zei Gösta, alsof hy pas door mijn groet aan mijn bestaan herinnerd was. Dat ergerde me, zonder dat ik eigen- lyk precies kon zeggen waarom. Ik gooi- de de deken van me af en trok mijn pantoffels aan. De zomermantel, die ik tot mijn hals had toegeknoopt. bood niet bepaald een fraaie aanblik Het was de vraag of ik hem ooit weer in zyn oor spronkelijke staat zou kunnen herstellen. „Is dat je beste négligé", vroeg Gösta, die me lachend lag te bekyken. „Dit is helemaal geen négligé, maar een nooduitrusting. Het woord négligé komt trouwens niet, voor in mijn woor denboek, ik pleeg niet rond te lopen in dromen van kant en zy'de Of ik kleed me helemaal aan of helemaal uit, „Oh juist. Dank je voor de inlichting". Gösta draaide zUn hoofd om. Ik ver dacht hem er van, dat hy in zyn kus sen lachte maar toen hy zijn gezicht weer Het zien was het volkomen'rustig. (Wordt vervolgd) Mr. H. W. J. A. Averbeck stelde de ongunstige levensomstandigheden in het licht van de betrokkene, waarin deze ten gevolge van langdurige werk loosheid heeft verkeerd en meende dat door diens beperkte ontwikkeling hy een gemakkelyke prooi was geworden van de misleidende propaganda der N SB. Hy verzocht het Tribunaal by de uitspraak daarmede rekening te willen houden. De 26-jarige L. C. v. d. Marei te Katwyk had ook via de NSB deel uit gemaakt van de Landwacht. By ver schillende acties en huiszoekingen, waarby hy tegenwoordig was geweest te Katwyk en Valkenburg, waren on derduikers gearresteerd' en twee hun ner zyn niet meer teruggekomen uit de Duitse concentratiekampen. Volgens v. d. M. had hij niet de moed gehad om te bedanken voor het werk dat van hem werd gevorderd. Niet min der dan 7 getuigen werden gehoord, waarby tegenstrydige verklaringen werden afgelegd. Het was een dramatisch ogenblik, toen de moeder van de twee slachtof fers. nl. de gebr. Kaptein te Katwyk, haar verklaringen deed en vertelde dat de huiszoeking ruim drie uur had ge duurd, Mr, Averbeck hield een uitvoerig plei dooi. Hij was van mening, dat het voor onderzoek in deze zaak alles te wensen heeft overgelaten. Zonder twyfel zijn er bezwarende omstandigheden, welke tegen v. d. M. konden worden aange voerd, doch hy heeft eveneens tal van goede dingen gedaan, Hy besloot zyn pleidooi met het Tribunaal te verzoe ken by het opleggen van de straf daar mede rekening te willen houden, aan gezien v. d, M. berouw heeft over het geen had plaats gevonden. RECHTZAKEN Aanklacht tegen F. J. Wassenaar verdwenen (Van onze correspondent te Noordwyk)' De behandeling van de zaak tegen F. J, Wassenaar, inspecteur van politie te Noordwijk, voor het tribunaal te Leiden heeft' een onverwachte wending geno men. De drie Noordwykse gyzeiaars H. Alders, L Banck en H. van Wyk lazèn mét verwondering en verontwaardiging de krantenverslagen over deze behan deling, waarin geen melding was ge maakt van een indertyd door hen op gestelde belangrijke aanklacht, terwyl zij er zich teVens over verwonderden, niet als getuige te zyn opgeroepen. Zij wendden zich gezameniyk tot het Leid- se Tribunaal, waar zy te horen kregen dat, papieren over hun aanklacht nim mer in het dossier aanwezig waren ge weest hoewel indertyd door de POD te Noordwyk hun klacht is aangehoord en daarvan proces-verbaal is opgemaakt. In verband met deze „verdwy'ning" van documenten is thans het, onderzoek op last van het Leidse Ttribunaal her opend. Kerkelijk Leven Ned. Herv. kerk Beroepen te Loon op Zand (toez.) J. VerweUus, cand te Huizen (N.H.). Te Diemen H. W. Hiel- kema te Hellendoorn. Te Grypskerk J. A. Quak te Den Helder, die dit ber. aannam. Aangenomen naar Wyckel C. Th. Nlemeyer te Birdaard (nad. besl.), die bedankte voor Nieuwkoop en voor Scharnegoutum. Geref. kerken Beroepen te Zwee- loo J W. Eggihk, geest. verz. der ooi. delinquentente Apeldoorn, Bedankt voor Nijmegen (vac. H.' v. Rhyn) J J. Ritsema te Genderen. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Beroepen te Pernis P. v. Gurp, cand. te 's-Gravenhage. Te Smilde P. v. Gurp, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Schiedam (2e pred.pl.) W. W. J. v. Oene te Oud- Loosdrecht, die bedankte voor Rotter- dam-Feijenoord. Chr. Geref. kerk Aangenomen naar Schiedam A. Zwiep te IJmuiden. Te Arnhem A. C. Noort cand. te Apel doorn. Evang. Luth. kerk Aangenomen naar Harlingen J. J. Kiyn, prop, te Ginneken. Visserij-berichten VLAARDINGEN, 23 Juli Binnenge komen: VL 30 mr' 1. 6100, verse vis. SOHEVENINGEN, 23 Juli Besommin gen: Sch. 22 met f 20; Sch. Ill met f. 35; Sch. 139 met f. 251; Soh. 10 met f. 330; Sch. 205 met f. 210; Sch 26 met f. 110; Sch. 59 met f 35; Sch. 119 met f 90; Sch. 165 met f. 45; KW 81 met f 120: KW27 met f. 80; GO 36 met f. 310; GO 9 met f, 270; SL 8 met f. 310; SL 48 met f. 270; IZ 16 met f. '190. IJMUIDEN, 23 Juli Binnengekomen: 4 stoomtrawlers met f. 63,000: besom ming de motor logger RO 15 „Aaitje" met f. 14260, de Zweedse kotter GG ,237 met f. 4650, de motor loggers KW 162 met f. 3950, IJm. 224 met f 2835, en de ktust- vlssers UK 45 met f- 2Ó0 en KW 109 met f. 160 SCHEEPSBERICHTEN. Abbekerk, AustraliëRotterdain, 21/7 te Genua; Alp-hard. 21/7 van St. Vincent naar Rotterdam; Gaasterkerk, Rotterdam Australië. 21/7 te Marseille; Katwyk, 21/7 Holtenau gepass,; Leeghwater, Ned. Perz. Golf, 21/7 van Port Said; Lely, 21/7 van Porto Alegre, te Rlo Grande dol Sul; Meerkerk. RotterdamBr, Indlë, 21/7 te Antwerpen; Noordwyk, 21/7 12 u. te FInisterre; Oglethorpe Victory, 20/7 van New York naar Rotterdam; Salawatl, CalcuttaR'dam, 21/7 te Genua; Stad Arnhem. -3/7 Hoek van Holland verwacht van Huelva; Stad Maastricht, Kaapstad Holland, 21/7 te Lissabon naar Antwër- pen; Stad Schiedam. 20/7 van Rotterdam, te Savona. K.N.S.M, Vulcanus, 19/7 te Istan- boel; Ariadne, 20/7 Gibraltar gepass,; Omen. 20/7 te Oporto, Tiberius, 21/7 te Amsterdam; Deo Duce, 21/7 te Odense; Theseüs, 21/7 van Oran naar Malta; Ar dennes, 21/7 te Malagga; Danae, 22/7 van Rotterdam naar Amsterdam; Hast 5. 21/7 van Amsterdam naar Hamburg Holland—Afrika Lijn Stad Maastricht 21/7 te Lissabon; Langleescott, 20/7 te Marseille; Hemony, 20/7 van Mozam bique naar Belra. M(j. Nederland - Omnje. 21/7 van Ba tavia naar Holland; Hugo de Groot, 16/7 te Soerabaja; Sumatra, 20/7 van Port Said naar Amsterdam; Java 24/7 te por* Said; Johan de Witt, 21/7'van Aden n. Holland.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2