Van Kleffens zet puntjes op de i yiot verloop der operaties op Java Opmars in richting Cheribon en Malang Eigen indrukken van liet front Onze troepen worden jubelend ontvangen! Zij gedragen zich overal voorbeeldig v Het legerbericht van hedenmiddag Serie plaatsen, w.o. Probolingo 'en Banjoewangi bezet Slechts sporadisch weerstand van betekenis WEERBERICHT Tijdstip voor arbitrage nog niet gekomen Met een enkel woord 56ste Jaargang WOENSDAG 23 JULI 1947 No. 26L4Ö LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Wordt Oost-Java in twee stukken gesneden? Volgens uiteenlopende bronnen schijnen de Nederlandse troepen op Java goede vooruitgang te maken. Officieel wordt over het oprukken echter niets meegedeeld, daar de Nederlandse leger-autoriteiten uit vei ligheidsoverwegingen nog steeds het stilzwijgen hierover bewaren. Intussen meldt Reuter, dat na hun landing op drie punten aan de Oost-Javaanse kust onze troepen in snel tempo vele strategische pun ten gepasseerd zijn. Tevens wordt een aanval van Soerabaja uit on dernomen. BEZETTING VAN SOEKABOEMI Ten Zuiden van Semarang zouden de Nederlanders langs de weg naar Mage- lang en de Republikeinse hoofdstad op rukken. Ook uit Ambarawa worden gevechten gemeld. Volgens nog onbevestigde berich ten hebben de Nederlandse troepen de voornaamste Republikeinse verdedi gingslinie op West-Java doorbroken. Soekaboemi. waar door de Republikei nen voor millioenen aan onderne mingsproducten, rubber is op geslagen. zou zijn bezet. Naar verluidt zou Soekaboemi zo snel zijn gevallen, omdat de stad reeds sedert maanden practisch afgesneden was van de.Re publikeinse hoofdmacht. Na deze door braak van de Indonesische verdedi gingslinie en nu de hoofdpunten daar op, t.w. Krawang, Poerwokarta en Madjalenka, in handen zijn, kunnen onze troepen in Noordelijke richting naar de kust oprukken en zo een van de rijkste rijstgebieden bezetten. Voorts rukken de Nederlanders, naar verluidt, verder op naar Cheribon en Ihdramajoe. Gisteren werden de Nederlandse lucht aanvallen, die als „preventief" zijn ge kenmerkt, voortgezet tot steun van grondoperaties. Het totale aantal vernietigde Indone sische vliegtuigen is tien gebleven. Volgens berichten uit Oost-Java heb ben de mariniers, die gisteren te Krak- saan. 90 km. ten Z.O. van Soerabaja ?ijn geland Probolinggo bereikt. Het Franse persbureau AFP meldt hieromtrent, dat radio-Djokja mede deelde, dat d.e Nederlandse troepen in de haven van Probolinggo nieuwe lan dingen volvoerden. Reuter voegt hier aan toe. dat, eveneens volgens Radio- Djokja. gevechten in de stad plaatsheb ben. Verder deelde Radio-Djokja mede, dat Indonesische troepen tegenaanval len hebben ingezet in de sector van Se marang. LANDING TE BAMBANG U,P. meldt, dat de Republikeinse radio in een communiqué bekend maakt, dat Nederlandse strijdkrachten een nieuwe landing hebben uitgevoerd te Bambang op de Zuid-kust van Oost-Java. Gezegd werd. dat dit de eerste Nederlandse lan ding was op de Zuidkust van Java. De Nederlanders rukken via Pasirian ten Noorden van Bambang naar Ma- lahg op, ten einde te pogen Oost- Java in twee stukken te snijden, aldus werd -in de radio-uitzending ver klaard. Bambarfg ligt op ongeveer dezelfde lengtegraad als Probolingo aan de Noordkust waar de Nederlandse troe pen reeds eerder zie hierboven aan land zijn gegaan. GRIEKENLAND IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Na een langdurig debat heeft de Vei ligheidsraad de tekst van de preambule van een Amerikaanse - resolutie, zoals deze door Frankrijk was geamendeerd en waarin wordt verklaard, dat de hui dige toestand in Griekenland" een be dreiging-voor de wede" vormt, goedge keurd. Verwacht wordt, dat de Nederlan ders van beide punten uit naar het binnenland zullen oprukken en elkaar zullen ontmoeten te Kalkan. waar door Oost-Java in tweeën zou wor den gesneden. ZWARE STRIJD TE PANDAAN Zware strijd wordt gemeld rond Pan- daan ten Zuiden van Soerabaja op de weg naar Malang. Volgens het comm. is een* Ned. vliegtuig boven Pandaan neergeschoten. Een lid van de beman ning kwam om. het leven. De overige inzittenden werden gevangen genomen. NEDERLANDERS IN SALATIGA Het communiqué onthult verder, dat Nederlandse bren-carriers In Salatiga zijn doorgedrongen, ten Z.W. van Sema rang, en dat de Nederlanders m drie groepen naar Malang oprukken, n.l. Pandaan, Rambang en Probolingo. alle gelegen op de hoofdweg naar Malang. Het oordeel van dr. Beel. BEPERKTE DEUR DER OPERATIES? In een onderhoud met de Haagse cor respondent van de „News Chronicle" heeft dr. Beel verklaard, dat de mili taire operaties in Indonesië naar zijn mening niet zeer lang zullen duren. „Er is geen sprake van, dat daarbij verder zal worden gegaan dan herstel van orde en rust". Boycot van schepen zal niets helpen WIJ ZULLEN HET KLAREN. De Nederlandse ambassadeur in Australië, de heer P. E. Teppema, heeft verklaard, dat zelfs een boycot van Nederlandse schepen over de ge hele wereld de Nederlandse regering niet zou doen afzien van haar thans genomen maatregelen in Indonesië. De ambassadeur zéide echter, dat hij het zou betreuren indien de Australi sche havenarbeiders wederom een boy cot op Nederlandse schepen zouden leggen. „De situatie op Java is geheel een Nederlandse interne aangelegen heid". Op de vraag, wat hij van Austra lië in verband met de Indonesische kwestie verlangde, antwoordde de heer Teppema: „Laat ons onze gang gaan en wij zullen de zaak in het reine brengen". Onze eigen correspondent te Batavia seint ons hedenmorgen: Persoonlijk heb ik op Dinsdag 22 Juli een bezoek gebracht ergens aan de frontlijn en kunnen constateren, hoe onze oprukkende troepen met een spontaan gejubel door de inheemse bevolking werden begroet. Algemeen heerst er onder die bevolking haat tegen de T.R.I.-soldaten wegens hun geregelde rooftochten en de terreur, welke zy hebben uit geoefend. Lachend vertelde men ons hoe de T.R.I. hard wegliep bij aan komst van de Nederlandse troepen en ongevraagd wees men de plaatsen aan, waar landmijnen waren aangebracht. Een stroom van mannen, vrouwen en kinderen, merendeels in feestkledlj gestoken en beladen met rijst, trekt naar Batavia. Het gedrag van de Nederlandse troepen is voorbeeldig en onmiddellijk verwerven zij zich overal de sympathie en het vertrouwen van de bevol king. De plaatselijke inheemse politie verleent in ieder opzicht haar medewerking. Nederlandse bestuursambtenaren trekken met de voorste troepen mee om samen met het inheemse bestuur het civiele bestuur te regelen. Op de onder ons gezag staande passars is direct een levendige handel begonnen en tal van moskeeën zijn geopend. Het vertrouwen in de Nederlanders is zo groot, dat binnen 24 uur talloze door de T.R.I. weg gevoerden naar hun eigen woningen in ons gebied zijn teruggekeerd. Hevige explosie te Berlijn Het Nederlandse legerbericht van hedenmiddag vermeldt als verliezen aan Nederlandse zijde sedert het begin van de actie: 17 doden, 23 gewonden en drie vermisten. Op Sumatra zijn de bij Palembang gestationeerde Nederlandse troepen vanuit Palembang meer dan 100 kilo meter Westwaarts doorgedrongen* On der meer is Praboemoeli bezet. In West Java bereikten de Neder landse troepen Tamboen, Krawang en Tjilamaja. Hier zijn dus rond 80 kilo meter afgelegd gerekend van Bata via uit. De a-ankomst in Eist van de wandelaars op de eerste dag van de vierdaagse. (Foto ANP-v.d. W AANHOUDEND WARM WEER. Warm zomerweer met gelijdelijk wat meer lokale onweersbuien. Aan de kust tijdelijk zeewind. Overigens weinig wind. 24 Juli. Zon op: 4.48 uur; onder: 20.44 uur. Maan op: 12.51 uur; onder: 23.42 uur (E. K.) Hoogwater teKatwijk-aan-Zee te 8.45 en 21.09 uur. NIEUWE BRITSE NOTA AAN BULGARIJE. De Britse regering heeft opnieuw een nota aan de Bulgaarse regering doen toekomen over het verbod van twee bladen der Hongaarse oppositie. In deze nota verklaart de Britse re- gering niet overtuigd te zijn door de argumenten, die Sofia in een nota aan Londen ter rechtvaardiging van het verbod heeft aangevoerd. Van Bandoeng uit zijn in Noordelijke richting en Noordoostelijke richting Tandjonsari en Segalaherang bezet en gepasseerd. De spoorlijn BuitenzorgTjlandjoer is geheel onder Nederlandse controle gebracht. In het gebied rond Semarang werden in de laatste dagen achtereenvolgens Oengaran, Tocntang met het water- krachtwerk, Ambarawa en Salatiga bezet. Van Soerabaja uit zijn Westwaarts Patjet, Trawas, Tretes, Pandakan en Bangil bereikt. Na de uitvoering van de gisteren ge melde landingen bij Banjoewangi zijn de voornaamste plaatsen beoosten de lijn ProbolinggoLoemadjang n.l. Pro bolinggo, Loemadjang, Pasirian, Besoe- ki, Sitoebondo, Bondowoso, Djember en Banjoewangi bezet. In het gebied rond Medan werden Bandjai en Amhemia bezet. De gehele laagvlakte rond Padang is gedurende de laatste twee dagen bezet. Omtrent de acties in het algemeen kan worden aangetekend, dat slechts sporadisch weerstand van enige beteke nis wordt ondervonden, waardoor de acties in het algemeen vlot verlopen. Er is weinig blijk van verwarring on der de bevolking, aangenomen kan worden, dat het uitstrooien van pam fletten velen heeft gerustgesteld. Frankrijk en Vietnam In welingelichte politieke kringen ver' klaart men, dat Frankrijk zal trachten in de Indochinese republiek Vietnam een voorlopige nationale regering te vormen met aan het hoofd de vroegere keizer van Annam, Bao Dal, terwijl de Franse regering zal weigeren te onder handelen met de huidige premier van Vietnam, Ho-tsji-minh. Dit is het streven van Emile Bollaert, de Franse hoge comissaris, die gisteren uit Parijs te Saigon is teruggekeerd. Bao Dai. 34 jaar oud, is in Augustus 1945 afgetreden, omdat hij liever „een vrije burger dan een monarch in sla vernij" was. Hij bevindt zich thans te Hongkong in ballingschap, doch heeft onlan*s verklaard, dat hij gaarne zou teruggaan, wanneer het nationale front kan aantonen, dat het de wil van het gehele volk vertegenwoordigt en wan neer zijn aanwezigheid van nut zou kunnen zijn. NIEUWE BRITSE NOTA AAN BULGARIJE. De Britse regering heeft opnieuw een nota aan de Bulgaarse regering doen toekomen over het verbod van twee bladen der Bulgaarse oppositie. In deze nota verklaart de Britse re gering niét overtuigd te zijn door de argumenten, die Sofia in een nota aan Londen ter rechtvaardiging van het verbod heeft aangevoerd. HONGAARSE VRIJHEIDSPARTIJ HEFT ZICH ZELF OP. De Hongaarse vrijheidspartij, die de leiding heeft van de rechtse oppositie, heeft zich zelf ontbonden. Vince Nagy, een van de leiders, heeft de nationale vergadering meegedeeld, dat de gebeur tenissen van de afgelopen week hebben bewezen, dat de regering niet in staat is om de privileges van de afgevaardig den der partij te verdedigen. Hij voegde er aan toe, dat de meerderheid der partijleden zich aan alle politieke acti viteit zal onttrekken. Na zyn verklaring te hebben voorge lezen verli'et Nagy, vergezeld van alle leden der party fractie, de vergadering. Hedenmorgen heeft zich in het ge bouw van het hoofdcommissariaat van de Schupo (Schutzpolizei) van Berlyn in de Sovjet-sector een hevige explosie voorgedaan. De rechtervleugel van het gebouw stortte in. Wolken rook en stof verduisterden de gehele, straat. Men vreest dat er ongeveer 80 functionaris sen om het leven zyn gekomen. De Belgische koningskwestie De Belgische minister-president, Spaak, heeft besprekingen met de par- tyieiders aangeknoopt met het oog op de uitvoering van de regeringsverkla ring inzake de koningskwestie. Volgens „Le Soir" doet in politieke kringen het gerucht de ronde, dat er reeds een formule wordt bestudeerd en dat deze formule aan de fractieleiders door de eerste minister zou zyn voor gelegd. Nader wordt gemeld: toen de socialis tische afgevaardigden het kabinet van de eerste minister verlieten, hebben zU verklaard, dat zy Spaak een nota heb ben overhandigd, waarin het eenpaTig goedgekeurd standpunt van dé socialis tische party ten opzichte van de rege ling van de koningskwestie ls vast gelegd. FRANKRIJK EN DE DUITSE BEZETTING. Met 149 tegen 148 stemmen heeft de •raad van de Franse republiek een reso lutie 'aangenomen, waarin de regering wordt voorgesteld het bestuur van de Fransche bezettingszone in Duitsland te wijzigen door het vroegere commissa riaat voor Duitse aangelegenheden we der in te stellen. Tevens is voorgesteld het bestuur der zone In handen der burgeriyke autori teiten te leggen. Tydens de debatten verklaarde de minister van buitenlandse zaken, Bi- dault, dat aan de huidige Franse poli tiek ten opzichte van Duitsland streng zou worden vastgehouden. BIZONALE ECONOMISCHE RAAD IN DUITSLAND VOOR PLAN-MARSHALL. De bizonale economische raad, het nieuwe Duitse lichaam, dat verantwoor- deiyk is voor de economische aangele genheden in de Britse en Amerikaanse zone van Duitsland, heeft in zyn tweede plenaire zitting een resolutie aangeno men, welke het plan-Marshall voor Europa de beste gelegenheid der ge schiedenis noemt om zich te verenigen tot een solidair geheel. By de resolutie, waarin de raad zich bereid verklaart, om zyn deskundigen ter beschikking van het plan-Marshall te stellen, werd door de communisten tegengestemd. Mr. E. van Kleffens, de nieuwe Ne derlandse ambassadeur in de V. S., is gisteren te Washington aange komen. Aan boord van de „Veendam" heeft hij mededelingen gedaan over de situa tie in Indonesië. „Wij beschouwen dit niet als een oorlog. Wij trachten alleen de orde te herstellen by een recalci trant onderdeel van de nog te vormen federatie", zo zeidé hy. Een zéér groot percentage van de Indonesische bevol king de bewoners van Borneo, Cele bes, de Molutoken en de kleine Soenda- eilanden is het hierin met de Neder landers eens. Wy hebben werkclyk zeer veel ge duld betoond. Steeds weer heeft de Republiek, die in feite een deelstaat binnen de federatie is, ontwijkende verklaringen afgelegd. Doch de Re publikeinse regering is niet bij machte geweest men behoeft dit niet be slist aan kwade trouw te wijten om aan haar verplichtingen tc voldoen. Zy schijnt niet In staat de anarchis tische elementen in haar midden in toom te houden. De gewapenden, naar geen wet luisterende benden, die ver nielingen uitvoeren en de Javaanse kleine boer terroriseren". Met nadruk wees mr. van Kleffens op het feit ,dat de Republiek blyft vast houden aan de practyk om duizenden mensen, meest vrouwen en kinderen, als gy'zelaars te gebruiken, terwyi dezen in ellendige omstandigheden leven, des te onverdrageiyker, omdat de Republiek plechtig beloofd heeft alle gyzelaars vry •te laten. Dit, aldus mi', van Kleffens, is nog maar één voorbeeld van de talryke, niet nagekomen beloften. Voor bemiddeling in het geschil achtte hij het tijdstip thans nog niet gunstig. Omtrent arbitrage verklaarde hij: „Bij arbitrage te beslissen tot niet-uitvoering van Linggadjati, dat lijkt me ondenkbaar". Een ploeg vrywilligers voor de oogst van de pootaardappelen, die dreigde te mislukken door gebrek aan arbeids krachten in alle vroegte gistermorgen byeen op het Beursplein te Amsterdam, vanwaar de tocht naar de oogstgebie- den begon. (Foto ANP-de Wt.) BINNENLAND. Gisteravond is het 3000e schip van dit jaar de Rotterdamse haven binnen gelopen, n.l. het 7210 brt metende Ame rikaanse s.s. „Keystone State". Het vorig jaar liep het 3000e schip eerst op 15 September binnen. Gisteren is de 23-j. rijksambtenaar P. Vermeer uit Donden, by het baden in de Maas ter hoogte van Stevensweert ver dronken. Toen by de hofstede van de Gebrs. De Regt te Biervliet een gepantserde smokkelauto niet stopte na sommatie' van C.C.D.-ambtenaren, openden deze het vuur. De inzittenden, schoten terug, waar door een van. de controleurs in de hand geraakt werd. De smokkelaars wisten te ontkomen. Het schip „Roti" van de My. „Ne derland" ls in Batavia aangekomen. Aan boord bevonden zich de heer J. van de Kieft, voorzitter van de Nederl. Dagblad pers en lid van de Eerste Kamer voor de Party van de Arbeid, en de heer H. H. J. van de Pol. president-directeur van het Alg Ned Persbureau, die een kort bezoek aar Batavia zullen brengen. De directeur voor de V.S. en Canada van de Holland'Amerika Lijn, de heer A. Roggeveen, ls tergelegenheid van het feit, dat hij 40 jaar in dienst van de maatschappij is. tot ridder in de Orde van Oranje Nassau bevorderd. Het Nederlands Oor 1 ogegra vertoomité heeft het voornemen in September een tournee door de Ver. Staten te maken mst een speciaal voor dat doel door de „Canexfilm" te Amsterdam vervaardigde film. De bedoeling ls het Amerikaanse publiek te tonen welk een zorg de Ne derlanders besteden aan het onderhou den van de graven van hen, die vielen voor onze vrijheid. BUITENLAND. Nog dit jaar zal ln België een volks telling, alsmede een industrie- en han delstelling, worden gehouden. De nadere datum zal bij KJ3. worden bekend ge maakt. Naar vernomen wordt ls de rege ring voornemens, de bij de wet voorge schreven volkstelling niet meer iedere tien Jaar doch iedere vyf Jaar te houden, Voor gebruik tydens de viering van het eeuwfeest te Holland (Michigan) zuilen houten munten ter waarde van 5 en 10 dollarcents worden uitgegeven, die na het feest bij de plaatselijke banken kunnen worden omgewisseld. Te Spandau (voorstad van Beriyn) is brand uitgebroken ln een tehuis voor ouden van dagen. Zeven wouwen kwa- men~ln de vlammen om. Bij Bordeaux werden 13 padvindsteTs, die speurtochten op het strand hielden, door de vloed verrast. 11 Meisjes verdron ken. Gisteravond ls te Oslo de tweede wereldconferentie der ChristenJeugd ge opend. De conferentie, die door vertegen woordigers van 72 landen wordt byge- woond, sluit 31 Juli. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp aan genomen, waarby de uitvoer van olie en benzine wordt verboden, wanneer zulks strijdig zou zyn met de belangen van de verdediging of de veiligheid van het land of de voorraden voor olvièle doeleinden tot een te laag peil zou doen dalen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een uit 19 leden bestaande speciale commissie gevormd, die tot taak heeft een overzicht te maken van de bui tenlandse politiek, ter voorbereiding van de later te nemen beslissing, hoe de Amerikaanse dollars kunnen worden ge bruikt om de wereldstablllteit te ver groten. De vertegenwoordiger van de coali tie van Amerikaanse vaderlandslievende verenigingen heeft tegenover de commis sie van het Huls van Afgevaardigden voor niet Amerikaanse activiteit ver klaard, dat het aantal communisten en leden van verenigingen die naar het communisme nelgen. ongeveer 5 mlllloen bedraagt. Het hoofddoel der Amerikaanse communisten zou het oprichten van een derde politieke party zyn. 'Maandagavond zyn 3500 leden van het technische personeel van de Southe- ren Pacific Callfornlan Railway in Call- fornlë in staking gegaan. Het verkeer over 13000 km. ls gestremd. Men vreest dat nog 25000 andere employes het werk zullen moeten neerleggen. In Saksen, in de Sovjet-zone, wordt een leger van enige honderdduizenden, onder wie ook schoolkinderen, gemobili seerd om de coloradokever te bestryden. 15 van de aardappeloogst ls reeds aan getast. Legerorder tot bestrijding der corruptie. In een legerorder heeft de Minister van Oorlog de aandacht gevestigd op de wens van de regering, dat op strenge wijze wordt opgetreden tegen corruptie en op de maatregelen, welke zy te dien aanzien heeft genomen. De minister roept van alle onder zyn ministerie res sorterende autoriteiten en diensten on- voorwaardeiyke medewerking in tot effectieve bestryding van dit kwaad. Hij vestigt er de aandacht op, dat niet na koming van de plicht tot aangifte als epn ernstig ambtelyk verzuim wordt aangerekend, dat tot het nemen van disciplinaire maatregelen kan .leiden. DEMONSTRATIE RADIOGRAFISCH BESTUURD MODELVLIEGTUIG. Vermoedelijk zal omstreeks 23 Augus tus op het vliegveld Ypenburg een de monstratie worden gegeven met een radiografisch bestuurd modelvliegtuig. Het is, voor zover bekend, de eerste de monstratie van dit soort op het vaste land van Europa. Het modelvliegtuig ls een ontwerp van de heer Valk te Voor burg, die het ook gebouwd heeft.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1