Gestelde doelen bereikt of overschreden Hartstochtelijk beroep van het N.V.V. Acties met Nederlandse vliegtuigen Landingen van .mariniers JAVA EN DE DRIE DEMARCATIEGEBIEDEN Zwakke Republikeinse tegenstand Met een enkel woord Tof beperking der militaire actie WEERBERICHT 86sïé Jaargang DINSDAG 22 JULI 1947 No. 26139' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Eenheid der democratie NA een schier eindeloze manifestatie van republikeinse .onwil, onmacht en ontrouw is de Nederlandse re gering te langen leste tot het inzicht gekomen, dat met déze Republiek In donesia wellicht wel te praten, maar zeker niet te handelen valt en zij heeft daaruit uiteindelijk de enig-mogelijke en diensvolgens enig-juiste conclusie ge trokken: zelf te doen wat de Republiek verzuimde. Het moet dit kabinet niet licht ge vallen zijn een dergelijk besluit te ne men, zelfs al neemt men daarbij in aan merking, dat de republikeinse ministers, bijzonderlijk sedert 27 Mei j.l.. werke lijk èlles hebben nagelaten om de deur voor -een vreedzame oplossing open te houden en de beslissing daardoor voor hun Haagse collega's in aanzienlijke mate gemakkelijker hebben gemaakt. „Er komt een punt dat lankmoedig heid ophoudt een deugd te zijn", heeft minister-president Beel in zijn voortref felijke radiorede tot het Nederlandse volk gezegd en het verloop van de on derhandelingen der laatste maanden heeft voor de ganse wereld het berei ken van dat punt niet alleen aanneme lijk gemaakt, doch haar er volledig van overtuigd. IEDER democratisch-voelend Neder lander, die zich krachtens zijnstaats- burgerschap mede verantwoordelijk voelt voor een uitspraak van zo histo rische betekenis, "dient zich op dit mo ment rekenschap te geven van de con sequenties, welke aan een dergelijke be slissing onvermijdelijk verbonden zijn teneinde uit de overtuiging harer on afwendbaarheid en historische noodza kelijkheid kracht te putten voor de tenuitvoerlegging van zijn of haar taak. Elke militaire actie, van hoe beperkte omvang zij hopelijk slechts nodig zal blijken eist onvervangbare offers aan kostbaar Nederlands en Indonesisch bloed, dat beter voor de gemeenschap pelijke zaak gespaard had kunnen blij ven. Deze erkenning dwingt tot ernst en verplicht De verplichting namelijk om zich in dit beslissend ogenblik onzer ge schiedenis als één man achter de re gering te scharen en vooral geen ge hoor te verlenen aan lieden die de in ternationale chaos eerder belijden en nastreven dan de nationale orde. Doordrongen van onze mede-verant woordelijkheid voor de toekomst van Nederland en Indië, dienen wij ons be reid te stellen tot de gemeenschappe lijke dienst aan het Vaderland. Ons volk is even bekend om zijn verscheidenheid van nationale deugden als berucht om zijn- gescheidenheid op velerlei gebied. Maar het was de eeuwen door trouw aan het eenmaal gegeven woord. De leuze .Eenheid door democra tie" bracht luttele jaren geleden bevol kingsgroepen. die sterk contrasteerden in politiek en godsdienstig denken, te zamen in een hecht front tegen de nationaal-socialistische agressie. Sinds dien heeft hot begrip „democratie" zich verdiept, doordat wij aan den lijve heb ben ervaren wat het leven betekent zonder haar. Ên eveneens hebben we in de oorlogs jaren de waarde en de kracht der „een heid" leren verstaan. En zou een combinatie van die twee aldus verinnigde begrippen niet de so- liedst-denkbarewaarborg kunnen vor men voor de vestiging van een volstrekt- democratisch en harmonisch staatsver band NederlandOost- en Wesf-Indië binnen het kader van de Koninklijke belofte van 7 December 1942? Met de medewerking van alle waar lijk-democratisch voelende Nederlanders, hier en overzee, moet zulks tot de mo gelijkheden behoren! Een duidelijk beeld van de wanorde, waarin de expresstrein Londen-Liver- pool gisteren tot stilstand kwam na de ontsporing, die verscheidene doden en tientallen gewonden kostte. OUD-MINISTER CH. J. I. M. WELTER SPREEKT. Hedenavond te 8.05 uur zal over de zender Hilversum n de oud-minister van Koloniën Ch. J. I. M. Welter, lid van het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid, een radio-rede houden tot het' Nederlandse volk over de In dische kwestie. Gisteravond is te Batavia het eerste officiële legercommuniqué uitgegeven, dat als volgt luidt: „Teneinde te voorkomen dat Republikeinse vliegtuigen acties ondernemen tegen Nederlandse objecten, voerden hedenmorgen enige escadrilles „Mus tangs" preventieve acties uit om luchtvaartmateriaal van de T.R.I. op te ruimen. De acties waren gericht tegen de vliegvelden. In de eerste plaats Kalidjati, waar een op de grond staand Republikeins-Japans vliegtuig in brand werd geschoten. Ten tweede werd het vliegveld Parigi bij Serang onbruikbaar gemaakt. Hier bevonden zich enige benzinetanks en werkplaat sen. Ten derde werd Tasikmalaja aangevallen, waar werkplaatsen en instal laties buiten bedrijf werden gesteld. By deze_ acties werd gebruik gemaakt van mitrailleur- en raketvuur en van enkele lichte bommen. Bij verkenningen door Mitchells werd weinig grondactiviteit waargenomen. Van Zuid-Sumatra wordt gemeld, dat daar verkenningsvluchten zijn uitge voerd door Mitchells. De operaties van hedenmorgen zijn LUCHTAANVAL OP POERWOKERTO. Radio Soerakarta meldt, dat de stad Poerwokerto (gelegen tussen de Repu blikeinse hoofdstad en het bergland van West Java) door Nederlandse vlieg tuigen is gebombardeerd en het station met mitrailleurvuur is bestookt. E en tweede regeringscommuniqué deelt mede, dat het merendeel der aangehou den personen wederom op vrije voeten is gesteld, nadat zij de belofte hebben afgelegd geen pogingen te zullen doen om rust en orde te verstoren. GEVECHTEN OP JAVA. Radio Djokjakarta deelt mede, dat hevige gevechten plaats vinden op de wegen van Bandoeng en Buitenzorg naar Soekaboemi, waar grote voorra den rubber en andere ondernemings producten in brand gestoken zijn. Radio Soerakarta meldt hevige ge vechten op de weg naar Salatiga, 45 k.m. ten Zuiden van Semarang. Salatiga ligt aan de strategische weg naar Magelang. Volgens een Republikeins woord voerder in Djokjakarta zijn zware gevechten bij Bandoeng, Semarang en Soerabaja gaande. Volgens een Nederlands marine- communiqué zijn Nederlandse mari niers geland te Banjoewangi (Oost kust van Java) en Pasir Poetih Noordkust), waarbij weinig tegen stand werd ontmoet. De landing werd uitgevoerd, nadat Republikeinse stellingen waren bescho ten. Deze actie was. naar men aan neemt, onderdeel van een tangbeweging, welke gericht is op de verovering van geheel Oost-Java. Een tweede aanval waarover officieel nog het stilzwijgen wordt bewaard, is naar verluidt begon nen van de Soerabajazone uit en. zou zijn gericht op de strategische weg- en spoorwegkruisingen van Kertosono, enige kilometers van Madioen en Ban- gil. Deze rapporten zijn echter nog niet bevestigd. Boodschap van généraal Kruis aan Gen. Spoor De chef van de generale staf, Luit.-Gen. mr. H. J. Kruis, heeft de volgende boodschap gericht tot de legercommandant in Ned.-In dië, luit.-gen. S. M. Spoor. „Bjj de aanvang der thans on dernomen actie wens ik u en de troepen onder uw bevel van harte toe, dat u het gestelde doel, het brengen van vrede en veiligheid, zult bereiken in de kortst moge lijke tijd en met een minimum aan verliezen". KABINETSZITTING TE DJOGJA. In een vergadering van het Indone sische kabinet te Djogjakarta hebben ministers en legerleiding eenstemmig de situatie bestempeld als „consequentie van Nederiandse aggressie". RADIOREDE VAN SOEKARNO. Soekarno heeft gisteravond een radio rede uitgesproken, waarin hü zeide, dat de Nederlandse aanval met wapenge weld een aanval was „op onze vrijheid en op de rechtvaardigheid". Hij noemde het een betreurenswaardige daad, ge baseerd op vertrouwen in geweld. In ons streven naar vrijheid, aldus Soekar no, hebben wij vooral ons gevoel voor rechtvaardigheid en waarheid aan de wereld en aan Nederland getoond. Soekarno zeide,-dat de Nederlandse herroeping van de overeenkomsten met de Republiek aan de Republiek slechts bekend was geworden uit de Nederland se radiouitzendingen. bemoeilijkt door zeer slecht weer. „Omdat wij er van overtuigd zijn, dat de waarheid en de rechtvaardigheid op onze zijde zijn, zijn wij bereid het Ne derlandsIndonesische probleem met het volste vertrouwen aan de Ver. Na ties over te geven. Soekarno verzocht de Indonesië sympathiek gezinde naties het NederlandsIndonesische probleem in de V.N. ter sprake te brengen. Nog wordt over de radiorede van Soekarno gemeld, dat hij, sprekend tot de bevolking, zeide „God zal in deze heilige Mohammedaanse maand (Ra madan) de weg wijzen naar de veilig heid en onafhankelijkheid. Wij zullen winnen, wij moeten winnen". Vervolgens zei hij: „Wij zijn er zeker van, dat wij zullen winnen, dank zij de opoffering, welke wij ons gedurende twee jaar met bloed, have en goed soms zelfs met ónze eer en veiligheid hebben getroost". Soekarno deed een beroep op de bevolking van Atjeh tot Nieuw Guinea om hun kracht en vaste wil te combineren om de Republiek te verdedigen. Ook generaal Soedirman voerde het woord. Hij zeide, dat de vrijheid, welke de Republiek destijds proclameerde en wel ke zij gedurende 22 maanden had ge handhaafd tot de laatste druppel bloed zou worden verdedigd. Alle Nederlandse H.M. de Koningin richt zich tot de strijdkrachten HM. de Koningin heeft volgende boodschap gericht tot de strijd krachten in Indonesië: „Gij allen, behorende tot de strijdkrachten ter zee, te land en In de lucht in Indonesië: door de beslissing der Nederland se regering is u een nieuwe taak opgelegd. Ik verwacht van u, dat gij met Gods hulp bij de uitoefening daar van waardig zult optreden en be scherming zult verlenen aan allen, die zulks van node hebben. Moed, Zelfbeheersing en andere uitste kende karaktereigenschappen zul len van u gevraagd worden. Ik weet, dat gij als goede militairen bereid zijt, ontberingen te dragen, in trouw aan uw roeping. Ik ben zeker, dat gij uw belang rijke opdracht met ere zult vol brengen. Weet, dat myn gedachten steeds met u zullen zijn". Wilhelmina. maatregelen „zijn wij verplicht tegen te gaan". Soedirman zeide, dat, „de gehele we reld, behalve Nederland, begreep, dat de republiek niet meer concessies kon- doen dan zij reeds gedaan had". BENOEMING COMMISSARIS SEN VOOR CIVIELE ZAKEN. Tot commissarissen voor civiele zaken zijn door de Ned. Indische Regering be noemd de heren dr. Hunger. Abdoelka- der, H. J. Wijnmalen en dr. J, J. van de \7elde, respectievelijk voor Oost- en West-Java en Zuid- en Noord-Sumatra. Deze vier commissarissen zijn recht streeks ondergeschikt aan dr. VanMook. EEN WOORD VAN GENERAAL KRULS. De Chef van de Generale Staf Lt. Gen. mr. H. J. Kruis heeft door de radio een kort woord gericht tot de Neder landse troepen in Indië: waarin hij zeide, te weten, dat velen van hen vrij willig naar Indië zijn gegaan om een grote Nederlandse plicht te vervullen, om recht en veiligheid te brengen aan de volkeren in Indië. Doel ook, dat vele anderen de lange reis hebben aan vaard met gemengde gevoelens in het hart, maar nochtans ,.,et de overtuiging, dat hun aanv/ezigheid daar noodzakelijk was. Generaal Kruis was er van overtuigd, dat door saamhorigheid en plichtsbe trachting de taak, welke thans op aller s^liouders ir gelegd, tot een goed einde gebracht zal worden, tot heil van de vol keren van Indië en Nederland. Generaal Kruis eindigde aldus: Nederlandse soldaat, mijn beste wen sen vergezellen u. Houdt u taal! BUITENLANDSE REIS VAN SJAHRIR. Van gezaghebbende zijde wordt te Djokja verklaard, dat de voormalige Indonesische premier Soetan Sjahrir uit de Republikeinse hoofdstad vertrokken is ten einde een bezoek te brengen aan Groot-Brittannië, Australië, Voor-Indië en de Ver. Staten, waar hij de Repu blikeinse houding en de huidige positie van de Republiek ten aanzien van het buitenland zal toelichten. Hij is reeds te Singapore gearriveerd. Amerika betreurt afbreken der onderhandelingen Het Amerikaanse Departement van Buit. Zaken heeft een officiële ver klaring uitgegeven, waarin de Ame rikaanse regering „het diep betreurt, dat de onderhandelingen, welke een vrijwillig samengaan van de Indone sische volken en Nederland ten doel hadden, zijn afgebroken". Het State Departement heeft aan de consul-generaal te Batava, Walter Foote, de instructie gegeven nog ten minste een maand na de aankomst van de nieuwe consul-generaal, Charles Livengood, in zijn oude standplaats te blijven. Livengood zal Vrijdag uit Was hington naar Den Haag, op weg naar Batavia, vertrekken. AMERIKAANSE EN BRITSE COMMENTAREN. Twee grote New-Yorkse bladen wij den hedenochtend een redactioneel ar tikel aan de toestand in Indonesië. „Het komt ons voor, zo schrijft de New York Times, dat in deze rampza lige toestand elke actie van de Veilig heidsraad op haar plaats zou zijn". Want, indien men de gevechten, die thans nog gelocaliseerd zijn, zich over geheel Java en Sumatra laat uitbrei den, dan zal geheel Azië daarvan de terugslag ondervinden. Het beste mo ment om een brand te blussen is bij het begin van de brand. De New York Herald Tribune is even eens van mening, dat een oplossing zou moeten worden gevonden door middel van onderhandelingen. Behalve, dat de Britse bladen het nieuws over het uitbreken der vijande lijkheden tn Indonesië op de frontpa gina publiceren, werd er tevens veel ruimte besteed aan commentaren op de situatie, welke een sterk verdeelde in druk maken. Nederlandse verliezen beperkt. Hedenmorgen is een Ned. Legercom muniqué uitgegeven, dat hetvolgende mededeelt: Op het vliegveld Tasikmalaja zijn gis teren drie Republikeinse vliegtuigen in brand geschoten. Drie vliegtuigen van de TRI zijn vernietigd op het vliegveld Pa- nasan bij Soerakarta, terwijl enkele bommen zijn geworpen op «een benzine- depót. Twee Republikeinse vliegtuigen werden op het vliegveld Maospati bij Madicen vernietigd. Al deze acties zijn uitgevoerd door Kit- tyhawks en Mustangs. Nadere verken ning heeft aan het licht gebracht dat door hangarbrand als gevolg van eerdere acties op Kalidjati en Tasikma laja op elk van deze velden een vlieg tuig werd vernield. Hedenmiddag is opnieuw een leger communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat in het belang van de gis teren aangevangen actie vandaag geen bijzonderheden kunnen worden ver meld. Wel kan worden medegedeeld, dat de voor de eerste 24 uur ge stelde doelen overal werden bereikt en op vele punten zelfs ruimschoots over schreden- De door de TRI en andere Repu blikeinse organisaties geboden tegen stand is over 't algemeen veel zwak ker gebleken, dan verwacht werd. De verliezen aan Nederlandse zijde zijn in verband daarmede beperkt. Voor een deel zijn zij het gevolg van de bij de demarcatielijnen aangebrachte landmijnen en boobytraps. BEVOLKING IS RUSTIG. De bevolking houdt zich rustig en blijft aan de arbeid. Van slechts en keiep leatsén worden vernielingen en brandstichtingen vermeld. De militaire maatregelen, die geno men moesten worden voor de veiligheids stelling van de grote steden op Suma tra. zijn overal zonder noemenswaardige tegenstand en incidenten uitgevoerd. Het stadsbeeld is overigens volkomen rustig en normaal, evenals in de grote steden op Java onder Nederlands be wind. „TELEGRAM VAN „NATIONAAL REVEIL". „Nationaal Reveil" heeft in een te legram aan de minister-president o.m. zijn volledige instemming betuigd met het door dr. L. J. M. Beel uitgesproken voornemen om' tot politioneel optreden in Ned--Indië over te gaan, „Nationaal Réveil" plaatst zich t-a.v. bovengenoemd regeringsbeleid volledig achter de re gering. Het zal elke poging van onva derlandse groeperingen, om bovenbe doeld regeringsbeleid te doorkruisen „met alle hem ten dienste staande le gale middelen bestrijden". „Nationaal Reveil" heeft, zich voorts telegrafisch tot alle studentencorpora ties en studentenverenigingen in Neder land gewend met het verzoek ten spoe digste een conferentie te beleggen te rs-Gravenhage leidende tot het organi seren van een stakingsbrekingsactie, in dien onvaderlandslievende groeperingen een politieke staking zouden proclame ren of provoceren. BINNENLAND. Zondag en gisteren hebben een 50- tal leden van de Antwerpse club van reserve -officieren een bezoek gebracht aan Rotterdam, waar zij de gasten geweest zijn van de Nederlandse onderzeeboot- dienst. By de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van Franz August Maria Bernefeld en 19 anderen. ]->e 54-Jarige vrouw Bekkers-De Vries te Valkenswaard, moeder van twaalf kin deren. ls, toen zij tegenover haar woning de weg overstak door een jeep, bestuurd door een persoon uit Maastricht, gegrepen. Zij is aan de bekomen verwondingen overleden. Met het K.L.M. vliegtuig uit Batavia arriveerden gisteren uit Rome, waar zij zich aan boord hadden begeven, de mi nisters van justitie mr. J. H. van Maarse- veen en mr. J. R. H van Schalk, voor zitter van de Tweede Kamer op Sohiphol- Ondanks het feit, dat spoorwegper soneel verscheidene malen gewaarschuwd had. bleef een aantal kinderen spelen op hetyeilingterrein van de fruitveiling te Bunde (L.), waar op dat ogenblik geladen goederenwagons gerangeerd werden. Een der kinderen de - 6-jarige U. geraakte met zijn hoofd tussen de buffers van twee wagons bekneld met dodelijk gevolg. De Paus heeft' de Nederlandse mi nister van Justitie, mr. J. H. van Maarse- veen en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J, R. H. van Schalk. In par ticuliere audiëntie ontvangen. Dezer dagen werd gemeld, dat nieuwe postzegels volgens ontwerp van J. .van Krimpen m circulatie zullen worden ge bracht, ter vervanging van verschillende waarden, welke uitgeput raken. Het zijn echter geen post-, doch port- zegels. De R.K. Universiteit te Nijmegen, heeft de mededeling ontvangen, dat de Paus haar een gift van 10.000 dollar schenkt, in verband met de zware oor logsrampen. welke de universiteit heb ben getroffen. BUITENLAND. Albanië's hernieuwde aanvraag voor het lidmaatschap der V.N. zal opnieuw worden afgewezen. Het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft in een bekendmaking bevestigd, dat de passagiers van de „Exodus 1947". het schip met illegale Joodse immigranten, dat door eenheden van de Britse vloot naar Haifa is opge bracht, naar Frankrijk worden terugge zonden. Deze handeling wordt in over eenstemming met de normale internatio nale procedure en met Instemming van de Franse regering verricht, aldus het ministerie. Een militaire Skymaster ls bil de militaire basis El Palómar - (Argentinië) neergestort Naar verluidt bevonden zich 36 personen in het toestel. 17 personen vonden de dood^o.w. 3 toeschouwers. Ex-koning Carol van Roemenië en Magda Lüpescu hebben de wens te ken nen gegeven het 11 Juli volgens het Braziliaanse burgerlijk recht gesloten huwelijk in de Griekse orthodoxe kerk te laten bevestigen. De LondenLiverpool-express is gisteren gederailleerd. De locomotief en 9 wagens liepen uit de rails. Vier personen Vonden bij dit ongeluk de dood en meer dan 30 andere liepen verwondingen op. Zaterdag is te Ostende een inter nationale Jaarbeurs geopend. Deze Jaar beurs, die tot 17 Augustus zal duren en waaraan behalve Belgische inzenders, ook Franse. Zwitserse en Nederlandse deel nemen. beslaat een oppervlakte van 6000 M2l en bestaat uit 350 stands. Acht personen werden gedood en verscheidene gewond toen gistermiddag een particuliere'opslagplaats, waar voor het Argentijnse leger wordt gewerkt, in de luoht vloog in de nabijheid van de stad Canuelas in de provincie Buenos Aires. Mevrouw Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, ls gisteravond op het vliegveld Orly by Parijs aangekomen. 32 leden van het ondergrondse Oekrainse o na fh ankel ij khe Idsleger zijn door een militair gerechtshof te Rzeszow in Zuid-Oost Polen ter dood veroordeeld. Na een aanvaring met een Russisch schip is het Spaanse schip .Felucca Franclsca Martinez" voor de kust van Cadiz gezonken, waarbij 6 opvarqnden om het leven kwamen. 5 werden gered. De Belgische koningskwestie PIERLOT BESLUIT ZIJN ARTIKELEN-REEKS. In het laatste artikel, dat Pierlot, de vroegere Belgische eerste-minister met betrekking tot de koningskwestie in de pers heeft doen verschijnen, behandelt hij de betrekkingen tussen de koning en de regering na October 1940. Hij be sluit dit artikel met de verklaring, dat de koning, in moreel opzicht, geen ver raad heeft gepleegd. De koning beoogde Een nieuwe Panda j§ Gisteren heeft Panda zijn avon- turen als leerling-detevtive in j§ ons Blad beëindigd. Maar daar- H mede is het verhaal niet afgelo- pen! §1 Mart, Toonder schreef en teken- de voor ons een nieuwe serie |1 avonturen, waarin Panda als leer. ling-vliegcr optreedt. Wij hopen, dat u er wederom veel plezier aan zult beleven! Red. „li. D.". slechts 's lands belangen te dienen zo als hy deze opvatte. De koning heeft evenwel, naar Pierlot opmerkt, een reeks grove fouten begaan en hij heeft zijn politiek gebaseerd op de veronderstel ling van een Duitse overwinning of van een onbesliste vrede. De koning heeft verder tegen de wil van de regering in gehandeld. Pierlot schrijft, geen bepaalde oplos sing voor de koningskwestie aan de hand te willen doen. Hy is van oordeel, dat de huidige regering een formule moet zoeken, die alle Belgen van goe den wille kan verenigen, De hoofdbesturen van de bij het NVV aangesloten organisaties, op Maandag 2T Juli 1947 te Amsterdam bijeen, ter bespreking van de opstellende wending, welke de gebeurtenissen ter bespreking van de ontstellende wending, welke de gebeurtenissen in Indonesië hebben ge nomen, van oordeel, dat deze mede van zeer belangrijke invloed zullen zijn op de sociaal-economische positie van de Nederlandse en Indonesische werkne mers, stellen vast, dat van beide zijden in de loop der onderhandelingen be treurenswaardige fouten zijn gemaakt en kansen om tot de overeenstemming te komen zijn gemist; dat het met name zeer te betreuren is, dat de Nederlandse regering nage laten heeft om onder andere door het verminderen van de in Indonesië aan wezige troepenmacht de sfeer te schep pen, welke voor een vruchtbaar verloop der onderhandelingen noodzakelijk was: dat van de regering der Republiek In donesia verwacht had mogen worden, dat zij het door haar vrijwillig gesloten bestand van October 1946 zou hebben nageleefd en voldaan had aan het ver langen der Nederlandse regering om het bevel tot staken Van het vuren, tot stop zetting van de vernielingen, tot het te rugtrekken van de troepen tien km van de demarcatielijnen en tot opnef- fing van de voedselblokkade te gever.: dat de regering der Republiek, door haar weigering om bovengenoemd bevel uit te vaardigen, zelfs nadat daarom trent overeenstemming met haar eigen onderhandelaars was bereikt en ver schillende buitenlandse bemiddelaars daartoe geadviseerd hadden, een grote verantwoordelijkheid op zich geladen heeft; dat een laatste poging van het be stuur van het NW, zowel bij de Neder landse regering als (met inschakeling van de Indonesische vakcentrale, de Tobsi) bij de regering van de Republiek ondernomen, om wapengeweld te voor komen. door de overrompeling snelle ontwikkeling der gebeurtenissen niet meer tot het zo vurig gewenste resul taat heeft kunnen leiden: dat het NW onverkort op het stand punt blijft staan, dat het de menselijke plicht is van de beide regeringen, en van alle instanties en organisaties, die daartoe kunnen medewerken, om te streven naar een zo snel mogelijke be ëindiging van het thans uitgebroken ge wapende conflict; dat de politieke dwangstaking even wel aan dit streven in geen enkel op zicht bevorderl ,k kan zijn doch inte gendeel tot een versterking van de reactionnaire krachten hier te lande zou voeren, waardoor zelfs de overeen komst van LinggadJati in gevaar zou komen, wekken daarom de Nederlandse werk nemers met grote nadruk op, noch op eigen initiatief, noch ingevolge oproepen van welke organisatie of groep van personen dan ook, het werk neer te leggen of onberaden stappen van welke aard dan ook te doen. Doen een hartstochtelijk beroep op de regeringen van Nederland en van de Republiek Indonesia om a. elke mogelijkheid, die zich mocht voordoen om aan het gewapend op treden een einde te maken, aan te grijpen, elke redelijke vorm van be middeling of arbitrage te aanvaarden, en met het oog daarop militaire maatregelen tot het uiterste te be perken b. vast te houden aan de beginselen van het accoord van Linggadjati, omdat slechts een vreedzame samen werking op basis van de gelykgerech- tigheid en vrijheid een duurzame band tussen Indonesië en Nederland mo gelijk kan maken. WARM De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen weinig bewolking met vrijwel nergens onweer. Warm. Aan de kust tijdelijk zeewind, overigens wei nig wind. 23 Juli. Zon op: 4.47 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 11.33 uur; onder: 23.28 uur (24 Juli: EK.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 7.57 en 20.21 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1