■Hf! Truman achter het plan Marshall PANDA EN DE MEESTER-DETECTIVE Eerste afgelost^ militairen van het KNIL gerepatrieerd Een man als jij Radio-programma In het belang van Amerika zelf B(j de aanbieding van zijn economi sche rapport aan het Congres heeft pre- sident Tïuman te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten hun volle steun aan het plan Marshall tot hulp aan Europa dienen te verlenen, zelfs al zou dit een zekere inflationistische druk betekenen of leiden tot het voortbestaan van zekere tekorten in de V.S. zelf. De president was van mening, dat het gevaar van economische achteruitgang evenals na de eerste wereldoorlog, nog bestond, zodat de record-productie en record-tewerkstelling van thans op een gezonde basis gesteld dienen te worden. De prijzen, die sinds vorig jaar „schrikbarend" waren gestegen, moeten genivelleerd worden en tevens omlaag. De prijzen voor de Amerikaanse gebrui ker zijn sedert Januari 1946 met ge middeld twintig procent gestegen, de prijzen voor levensmiddelen over die periode vijftig procent, die voor kleren dertig procent. Vandaar dat ondanks nieuwe arbeidscontracten in feite de lonen in vele takken van industrie nau welijks hoger zijn geworden. Het plan-Marshall tot hulp aan Euro pa is geheel in overeenstemming met de buitenlandse politiek der V.S. Door het wederopbouw-proces in Euro^ te versnellen zullen we spoediger het punt bereiken, waarop vreemde landen in staat zullen zijn ons de dingen te be zorgen, die «wij nodig, hebben ln ruil voor goederen, die zij van ons ontvan gen. De wederopbouw van Europa kan niet alleen worden voltooid met Amerikaan se hulp: de betrokken landen moeten daartoe zelf samenwerken, maar daarbij is onze steun nodig. Dank zij onze ont zaglijke productiekrachten, die veel groter zijn dan onze behoeften in vre destijd verlangen, kunnen we onze le vensstandaard omhoog brengen, onze capaciteit vergroten en niéttemin voor de uitvoer produceren, Tenzij het buitenland verder door de VS. met dollars geholpen zou worden, is het te verwachten, dat de Amerikaan se export tegen het einde van dit jaar sterk achteruit gaat. „De kosten voor de uitvoering van het programma voor hulp aan het buitenland zullen slechts een klein deel bedragen van de kosten, die nodig waren om de oorlog te winnen en zU zyn absoluut vereist voor het win nen van de vrede". Bevin vreest geen oorlog EUROPAS HEROPBOUW Op een bijeenkomst van vijfduizend mijnwerkers te Morpeth in Northum- 'herland heeft Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken Zaterdag ver klaard, dat hy geen gevaar van oorlog zag voor deze generatfe. „Ik vertrouw", aldus zeide hij, „dat alsnog de menings verschillen met de Sovjet-unie en de argwaan uit de weg geruimd zullen wor den, en dat wij, als een krachtige natie en centrale bruggeboog in internationale' aangelegenheden, de manier zullen vin den om de Verenigde Staten en de Sovjet-unie tezamen te brengen in een gezamenlijke poging tot verheffing van de mensheid ln het algemeen". Bevin verklaarde,, dat hij er zich elk moment in de vervulling van zijn functie van bewust was, dat een verkeerde beslis sing de vloek zou kunnen betekenen voor de komende generatie. Voorts legde hij er de nadruk op, dat hij niet van plan was voordeel te trekken uit het plan-Marshall voor een heroprichting van Duitsland, doch dat de opbouw van Duitsland zijn plaats moest vinden in het algemeen program voor het econo misch herstel van Europa. Er zijn twee dingen, welke ons allen aangaan, aldus Bevin: de vraag, onder welke omstan digheden de veiligheid gewaarborgd is, en de vraag, welk peil aan de Duitse productie gelaten kan worden om te voorkomen erï. dit is van vitaal.be lang dat de Duitse arbeider door ge wetenloze lieden geëxploiteerd zal wor den op een lagere levensstandaard dan van de overige bevolking van Europa. Ten aanzien van het Ruhrgebied zeide Bevin, dat Gxoot-Brittannië er naar streefde, de kolenmijnen van dit gebied wederom te brengen op hun behoor lijke producbiepeil, gezien de grote schaarste aan steenkool. PROTEST VAN POLEN. De Poolse ambassadeur te- Washing ton heeft werklaard, dat Polen bij „ver scheidene regeringen" protesteert tegen elk plan, dat aan de Duitse behoefte voorrang zou verlenen boven die van de geallieerden en Duitsland de kans zou geven wreer de industriële reus van Europa te worden. Hij voegde hieraan toe, dat Polen zich er zeer verontrust door voelt, dat Duitsland wellicht zyn fabrieken ten koste van zUn buren zal moderniseren. DE BALKAN-COMMISSIE DER V. N De sub-commissie der V.N. voor de Balkan, waarin elf naties vertegen woordigd zijn, heeft met- negen tegen twee stemmen (Polen en de Sovjet unie) beslist, dat de aanval der guerilla- strijders k op Konitsa door de subcom missie onderzocht wordt. De meerder - heid was van opinie, dat do Sovjet unie obstructie voert en „een objectief onderzoek wil voorkomen of althans bemoeilijken". Ramadier waarschuwt DE SOVJET-UNIE IS EUROPEES. De Franse minister-president, Rama dier, heeft in een toespraak tot het socialistische verbond van Perpignan verklaart, dat Frankrijk „de traditionele boodschapper van de vrede", alles wat m zijn macht ligt zal doen om te ver hinderen, dat de VS. en de Sovjet- Unie zich tegen elkaar zullen keren. Hij vervolgde „Wij zien reeds in ver scheidene delen van ons continent de tekenen van indirecte oorlogen. Indien wij toestaan, dat deze onenigheid zich verder ontwikkelt, zijn wij het het oude Europa die zullen verdwijnen. Wij moeten het wantrouwen der Sovjet- Unie wegnemen, zodat zij er ln zal toe stemmen weer als integrerend deel in Europa te worden opgenomen. Ramadier critiseerde de weigering der SovJet-Unie om deel te nemen aan de conferentie te Parijs over het plan- Marshall. „Wij aanvaarden deze weige ring niet, daar de Sovjet-Unie Europees is en niet anders dan Europees kan zijn. Wij zullen alles doen om haar naar de voor haar gereserveerde plaats te voe ren". Over Duitsland zeide Ramadier, dat> zijn herstel slechts mag komen na dat van zijn slachtoffers. Sovjets isolatie ORDER VAN GENERAAL KOERASOF. Aan de pers is de tekst verstrekt van een order.aan de-Sovjet-Russische troe pen in Oostenrijk en Hongarije, waarin een aantal Sovjet-Russische militairen er van wordt beschuldigd, in de ban te zijn geraakt van de ideologie der bour-. geols en verraad te hebben gepleegd. De order was 23 Mei gedateerd en 19 Juni door generaal Koerasof, algemeen bevelhebber van het Sovjet-Russische leger, bekend gemaakt. Volgens deze order, aldus het bericht, trachten enige militairen hun verlangens te bevredi gen door zich -persoonlijk te verrijken, door met vrouwen van andere nationa liteit betrekkingen aan te knopen, door buitenlandse varieté's, shows en caba rets te bezoeken en door zich te bedrin ken. Sommige, door samenwoning met vrouwen van andere nationaliteit in moeilijkheden gekomen, hebben zich aan verraad schuldig gemaakt. Dien tengevolge heeft generaal Koerasof alle omgang met de plaatselijke bevolking verboden en bij overtreding zware straf fen in het vooruitzicht gesteld. Elk ge val van dronkenschap, waarover ge neraal Koerasof rapport ontvangt, zal door hem persoonlijk in het bijzonder streng gestraft worden. Tijdens de zomermanoeuvres zal aan niemand ver lof worden gegeven- „Waakzaamheid, altijd waakzaamheid", aldus eindigt de order. HONGAARSE VERKIEZINGEN OP 31 AUGUSTUS. In een toespraak tot een communis tische vergadering heeft de Hongaarse minister Gero verklaard, dat de nieuwe verkiezingen in Hongarije op 31 Augus tus zullen worden gehouden, Gero zeide, dat nieuwe verkiezingen nodig zijn, „daar de Hongaren twee jaar geleden slecht gestemd hadden door af gevaardigden naar 't parlement te zen den, die het volk bedrogen, de onafhan kelijkheid van het land „te koop" heb ben aangeboden en daarna naar het buitenland zijn gevlucht". Naai* het Hongaarse persbureau meldt, is de eerste der nieuwe kieswetten ge publiceerd, volgens - welke opnieuw 250.000. Hongaren van het stemrecht worden uitgesloten en het aantal afge vaardigden met 40 is verminderd. VRAGENLIJST AANGENOMEN. Het comité van samenwerking, in gesteld door de 'conferentie van zestien landen te Parijs, heeft Zaterdagavond de door de commissie van redactie op gestelde vragenlijst goedgekeurd. Deze vragenlijst zal in de -vorm van een memorandum worden toegezonden aan de regeringen, die ter conferentie ver tegenwoordigd zijn. Aanslag op regering te Rangoon. ZES DODEN, TWEE GEWONDEN. „Terwijl de uitvoerende raad der re gering vsr Birma te Rangoon in zitting bijeen was, kwam een jeep voor de hoofdingang van het gebouw aan. Eén man bleef in de jeep achter, terwijl vijf anderen, gewapend met stenguns en twee geweren de trap opgingen naar de raadszaal. De gewapende schildwacht bulten bij ae deur poogde do mannen tegen te houden, doch werd neergescho ten. Hfj bekwam zware verwondingen en was niet in staat verdere gedetail leerde inlichtingen te geven. Drie met stenguns gewapende mannen traden de raadszaal binnen en schoten hun wa pens op de daarbinnen verzamelden leeg. Daarna ginnen zij er in de jeep weer van door. Zes ministers werden gedood, o-w. de premier Aung San en twee gewond. Aung San was van communistische zijde in Birma gebrandmerkt als „werk tuig van het Britse imperialisme" en ..verrader van de arbeidersklasse". De gouverneur van Birma, sir. Hubert Rance, heeft over radio Rangoon mede gedeeld. dat een nieuwe uitvoerende raad samengesteld is onder leiding van Thakin Nu. de veertigjarige voorzitter van de constituerende vergadering. De gouverneur heeft zijn leedwezen over de aanslag uitgespfoken en de bevolking opgewekt om de door hun leiders aan gegeven koers naar de onafhankelijk heid te blijven volgen. Ook de communisten verheerlijken thans de gevallen minister en willen deelnemen aan de regering „om de moordenaars te vernietigen". De politie te Rangoon heeft na de moord razzia's uitgevoerd, waarbij 178 personen, o.w. vele oppositieleiders zijn gearresteerd. ONRUST IN PALESTINA. Zaterdag zijn tengevolge van Joodse verzetsacties een Britse politle-agent gedood en zpven Engelsen en vijf Joden gewond. Naar officieel wordt medegedeeld, is een avondklok van schemering tot da geraad voor Haifa afgekondigd. Joodse verzetslieden hebben aanslagen gepleegd op spoorwegen te Jeruzalem, Jaffa, Re- hoboth en Haifa, waardoor enige schade werd aangericht aan treinen en spoor banen. Bij Rana, ten zuiden van Natha- nië, reed een Britse vrachtauto op een mijn, hetgeen 1 Britse soldaat het leven kostte en twee andere verwondde. Joodse verzetslieden hebben gister avond met mortieren en automatische wapens een aanval gedaan op het hoofdkwartier van de eerste Britse in- fanterie-divisie te Tellitwinsky nabij Tel Aviv, De aanvallers werden verdreven, zonder dat er doden vielen of personen gewond raakten. Er is een hevig gevecht geleverd bij de Moestasjfa-politie-kazerne in Jeru zalem, waarop Joodse verzetslieden een aanval hadden ingezet. In het centrum van de stad is een politie-auto door een mijn in de lucht gevlogen. Zestien Joodse verdachten zijn nabij de politie-kazerne voor ondervraging gearresteerd. ZOMERKAMP VOOR EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Zaterdagavond werd op de Loosdrecht- se heide het zomerkamp 1947 van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd officieel geopend in tegenwoordigheid van talrijke autoritei ten en vooraanstaande persoonlijkheden. De voorzitter van het district Hilver sum, de heer W. van Spangen, sprak een woord van welkom tot de talrijke genodigden en aanwezigen, waaronder een 400 Belgische kinderen. Spr. gaf de wens te kennen, dat de eensgezindheid, waarvan ons volk tijdens de oorlogs- en bezettingsjaren had blijk gegeven ook thans, bij de opbouw van ons vader land bestendigd mocht blijven ondanks verschillen in godsdienstige overtuiging en politiek denken. Daarna herdachten de aanwezigen hen, die tijdens de oorlog het leven hadden verloren en werd ver volgens onder het spelen van het Wil helmus. de driekleur gehesen. Mr. B. M. Stomps, de algemeen voor zitter, wees er op. dat cr in de bange oorlogsjaren talloze offers waren ge bracht. welke een vertolking waren ge worden van een geest van saamhorig heid en hield zijn gehoor voor, dat er ook thans offers worden gevraagd om dat het leven nu eenmaal niet anders inhoudt. Nog spraken de heren jhr mr- J. A. G. M. van Hellenberg. de burgemeester van Hilversum de heer Valenkamp, voor zitter van de bond van oud-illegale strij ders en kolonel Lary van het Belgische leg^r. Minister Jonkman verwelkomt passagiers van de „Volendam" (Van een speciale correspondent.) Minister mr. J. A. Jonkman, talrijke hoge autoriteiten van de Koninklijke Landmacht en het Koninklijk Neder lands-Indische Leger benevens overste Pahud de Mortagnes namens Z.K.H. Prins Bernhard waren Zondag in de vroege ochtenduren aanwezig op de Lloydkade in Rotterdam om de Volen dam te verwelkomen, die reeds ln de late namiddag te voren voor Hoek van Holland was gearriveerd- De 1481 pas sagiers, wie dit hoge gezelschap gold, be stonden uit de eerste afgeloste militai ren van het KNIL met hun familiele den. benevens nog 125 man van de Ko ninklijke Landmacht. Minister Jonk man sprak deze eerstelingen direct na het, meren van het schip om zeven uur toe en uitte daarbij de dank van de re- advies uitbrengt, bij de deviezen-aan vraag te worden overgelegd. PRINS BERNHARD BEZOCHT "ENGELAND. Vergezeld door enkele officieren, o.a. de secretaris van 'de stichting rijschool, heeft Z.K.H Prins Bernhard een bezoek aan Engeland gebracht, teneinde zich op de hoogte te stellen van de prestaties aldaar op het gebied van spring- en jachtpaarden. Bovendien bezocht de Prins in Engeland enige militaire- en luchtvaart-instellingen. TWEE GEBOUWEN IN DE WIERINGERMEER. In tegenwoordighed van de minister van Landbouw, ir. Mansholt. en talrijke plaatselijke autoriteiten, zijn te Mid denmeet' in de Wipringermeer de eerste stenen gelegd voor een groot zaadpak huis en een groot koelhuis voor poot- aardappelen. Het nieuwe zaadpakhuis zal een op pervlakte hebben van 1200 m2, het te bouwen koelhuis is het eerste in ons land. dat voor de opslag van pootaardl appelen zal Wórden ingericht. REIZEN PER AUTO NAAR HET BUITENLAND. Nederlanders, die naar het buiten land gaan, -cn in het bezit wensen te worden gesteld van een door een be voegde instantie afgegeven deviezen- vergunning, kunnen ingeval de reis per auto wordt gemaakt voor het betalen van benzine, olie, garage en eventuele kleine reparatiekosten een extra toewij zing in buitenlandse valuta verkrijgen. Zy dienen zich daarvoor te wenden tot de A.N.WJ3. of de KNAC onder opgave van de in het buitenland te volgen rou te, waarna een van de bovengenoemde verenigingen een gecertificeerde verkla ring inzake de af te leggen afstand ver strekt, aangezien het extra bedrag per kilometer wordt berekend, terwijl per garage f. 5.in vreemde valuta zal worden verleend Tevens zal zo nodig door de technische dienst van A.N.WJB. of K.N.A.C. een verklaring moeten wor den afgegeven; dat, ofschoon het mo torrijtuig waarmede de reis wordt ge maakt van het bouwjaar 1943 of ouder is, het in staat wordt geacht de reis te kunnen ondernemen. Deze verkeringen dienen tezamen rrdeSe^oaolLe^inSrledeWfe.l^ ™or ;alrijke jaren hadden verricht, ten bate van Nederl. Indonesië en het Konink rijk als geheel. Waarschijnlijk in ver band met de onzekere critieke situatie liet de minister het bij weinige algeme ne woorden, die zorgvuldig vermeden de problemen van het huidige momentaan te roeren. Een driewerf hoera op dé Koningin besloot dit korte officiële wel kom. CURACAOSE STATEN ONTEVREDEN Dr. da Costa Gomez, lid van de Sta ten van Curacao, heeft bij zijn aan komst in New-York op doorreis naar Nederland verklaard, dat de Neder landse voorstellen in zake de nieuwe staatsregeling voor Curacao „geen en kele bevrediging geven". Hij* verklaarde verder: „Wij wensen een democratische regering. De voorgestelde veranderingen zijn niet bevredigend. Wij verlangen in de eerste plaats een geheel gekozen par lement, vervolgens zelfbestuur met in begrip van een eigen executieve macht. Momenteel is de gehele uitvoerende macht in handen van de gouverneur. Wij hopen, dat de door ons gewenste hervormingen nog kunnen worden be reikt." i (Foto Van Vliet) Bij de herdenking van de eerste vrije statenvergadering in Dordrecht, die 375 jaar geleden werd gehouden waren ookH.K.H, Prints Juliana en Prins Bern hard aanwezig. Een der hoogste puntenwas de opvoering van een historisch spel. De acteur, de heer H. van Randwijk wordt aan het Prinselijk paar voorge steld. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 25) Ik liet de krant zakken. Nu begreep ik ook Hallströms opluchting, toen hij het laatste nieuws over de moord las. Maar ik zei: „Zie je wel! Zal een na- der onderzoek uitwijzen. Er staat hele maal niet, dat ik dé moord gepleegd heb!" „Dat leest iedereen toch tussen de regels".' „Als men dat beslist wil, Ja". „Zie je wel, Brifcta! Wie had er nu gelijk?", vroeg Inga triomfantelijk. „Het gaat helemaal niet alleen om de moord", zei Britta koppig. „Maar dat u Madame zo iets aan kon doen! Geluk kig, dat ze dat niet meer hoefde,te be leven". „Wat heb ik Mariana aangedaan?", vroeg ik verbaasd, „Britta bedoelt uw verloving met mijnheer Holms", legde Inga verlegen uit. „Ziet u. juffrouw Syl- vrid, dat was niet aardig van u. zo ach ter onze rug om". „Maar ik ben helemaal niet meer ver loofd...." „Dus dan zijn het allemaal leugens?" „Leugens is wat scherp gezegd, het. is alleen sterk overdreven. Ik ben namelijk al met mijnheer Holms getrouwd!" „Dat isnee, dat is onmogelijk", zei Britta dom. maar kennelijk al half bereid haar agressieve houding te laten varen. .Alsjeblieft". Ik haalde mijn trouw boekje uit mijn tas- Onwillekeurig richt te ik me op. Gösta had dit eens moeten zien! Mijn houding was zo walgelijk zelfvoldaan, dat ik mij zelf wel 'om de oren kon slaan. Toen de tot zoutpilaren verstarde meisjes zichzelf weer zover meester waren dat ze enige gelukwensen konden sta melen, wilde ik naar mijn kamer gaan, maar opnieuw versperde Britta mij de weg. „Hebt u iets nodig? Kan ik iets voor u doen?", vroeg ze zichtbaar verlegen. „Ja. Ik wilde graag mijn lichte man tel hebben", antwoordde ik. Maar ik volgde haar op de voet en zag dat mijn klerenkast open stond,evenals de andere kasten. Ze waren leeg En midden in de kamer stonden twee van Mariana's kof- Iers. een grote en een kleine. Ze waren al gesloten en van etiketten voorzien. „Ach zo. ik ben dus al uitbesteed. Maar de etiketten zijn hog niet inge vuld". „We wisten niét....", mompelde Brit ta. die zich kennelijk opgelaten voelde. „Mijn adres is: mevrouw Sylvrid Holms Kasteel Julienborg, Hendriksdal bij Stockholm. En dank je wel, dat je mij het werk uit handen hebt genomen. Wat zit er in de kleine koffer?" „Uw toiletartikelen, nachtgoed, pan toffels en een wollen vest", antwoordde Britta volkomen geïntimideerd door mijn ijzige toon. „Mooi. dan neem ik die mee. Tot mijn man buiten gevaar is slaap ik in het ziekenhuis. De grote koffer kunnen jul lie morgen wegsturen. Overdag ben ik op Julienborg, dan zal ik hem daar in ontvangst nemen". Ik sprak alsof ik al jaren lang getrouwd en meesteres van een middeleeuws kasteel was. Niet zon der ironie bemerkte ik de verandering in Britta's houding. „Uitstekend, mevrouw Holms", zei ze onderdanig, Inga's goedig rond gezicht vertoonde nog steeds 'n ongelovig lachje. „Ik kan het me nog steeds niet voor stellen. Het is net een sprookje. Maar u bent een uitgezochte kasteel vrouwe voor Julienborg. Midame zou eenvoudig te oud geweest zijn. al was ze ook nog zo mooi. Ik heb nooit begrepen, dat mijn heer HolmsVerward brak ze af. Plotseling bedacht ze ongetwijfeld dat hiernaast door een dunne wand geschei den van ons Mariana op haar doodsbed lag. En misschien ook meende ze dat het pijnlijk voor my was aan de gelief de van myn „man" herinnerd te wor den. „Er zijn een heleboel prachtige kran sen gekomen", probeerde zy mijn aan dacht af te leiden. „Wilt u ze niet eens zien?" Ik deed dit al was het alleen maar om Britta en haar te bewyzen, dat ik niet bang was de dode nog eens te zien. Met gedempte stem vroeg ik pf myn heer Hallstróm ook nog bloemen had gestuurd of hier geweest was. Ik was hem toevallig tegengekomen en hy had er erg terneergeslagen uitgezien. Hy was immers één van Mariana's vrienden geveest? „Hy een vriend van Mariana", zei Britta. die biykbaar nogal op de hoogte was van de privé-aangelegenheden van haar meesteres. „Ze liet, als dat enigs zins mogeiyk was, altijd zeggen dat ze niet thuis was, Nee. hij heeft geenbloe- 89). „Djit is het toppunt!" riep Pan da boos. „Ik heb alles opgelost! Ik had Jim Zondervan gebonden, ik heb ont dekt waar die radiatordoppen voor diendefi §n het enige wat U hebt ge daan, is die schurk weer los te maken en aiiss in het honderd laten lopen. U bent een opscnepper! U bent lui! U doet niets dan praten!" „Foei!" zei de detective ontstemd. „Dat is geen toon tegen je baas, Pan da! Ik kan me voorstellen, dat je de snelheid van mijn gedachten niet be grijpt en dat je me niet kunt volgen. Maar ik duld niet, dat je brutaal tegen me bent. dat is niet netjes!" „Ik neem myn ontslag!" zei Panda. „Van U kan ik geen vak leren! Dag, meneer Snufkens!" Hy draaide zich om en liep met grote passen weg. „Wacht even!" riep de speurder. „Ik zal je twee kwartjes opslag geven en het recht een bolhoed te dragen!" Maar Panda luisterde niet. Hij ver dween uit het gezicht bij een krom ming in de straat men gestuurd en hij is ook niet zelf ge komen". Ik had dit antwoord voorzien en het sterkte my in myn mening dat Halls- tröm op zijn minst bij de moord betrok ken was. Om negen uur precies was ik by' de ingang van het Semiramisttheater. In het halfverlichte trappenhuis liepen voortdurend mensen heen en weer. Ar- tisten en figuranten die niet meer op hoefden te treden, verlieten het. gebouw. Jonge mensen, die by het technische personeel behoorden renden af en aan in hun fladderende witte jassen. Ik zag dit alles in myn opwinding slechts half; myn gehele belangstelling ging uit naar een opvallende vrouw, die- blijkbaar op iemand wachtte. Een koffer stond naast haar en ze keek telkens ongeduldig naar de deur. en dan weer op haar horloge. Het was byna kwart over negen. Bin nen rinkelde een bel. De trap was plot seling leeg. De vrouw, die my biykbaar in myn donkere hoek had zien staan, kwam naar me toe. „Zoudt u misschierfrzo vriendelyk wil len zyn een ogenblik op deze koffer te letten? Ik ben de kleedster van juffrouw Söderman en ik moestHemel, de tweede bel all" „Geeft u maar hier. ik zal er wel op letten. Komt u nog terug?" „Ja, ik kom dadelijk terug", antwoord de do vrouw en haastte zich de trop op. Ik was alleen. De gelegenheid om nu uit te vinden wat er in de goffer zat was nu te gunstig om hem niet aan te grij pen; Ik morrelde wat aan de sloten en tot mijn verbazing sprongen ze open. Een reiscostuum. schoenen, ondergoed en een slappe vilthoed dat was alles. Dus precies waar Hallström in zyn te lefonische boodschap om gevraagd had. Al had hy zich ook, misschien uit voor zichtigheid verlaat, hy zou komen! Hy zou willen vluchten niettegenstaande de krantenberichten die ..een jonge Noorse, die in Mariana's huis woont" in het brandpunt der belangstelling plaatsten. Waarschynlyk wist immers niemand beter dan hy dat de politie op een ver keerd spoor was. Maar hy had tyd ge wonnen. vandaar zyn voldoening toen hy in het restaurant deze onjuiste be richten gelezen had. By ontstentenis van Gysbrecht vaft Nieuwland met zyn marinierskapel die typisch niet vroeg genoeg uit de veren waren, klonk al spoedig een pittige gra- mofoonmuziek over het schip, langs welks railing de honderden militairen met bun gezinnen samendromden in afwachting van de eerste stappen na zovele jaren op vaderlandse bodem, en terwyl op de kade een mengeling van indrukwekende uniformen en haastig werkend debarkatiepersoneel de voor bereidingen trof voor de ontschepen en een bloemrijke ontvaiigst, bezocht de minister de kapitein van de Volendam, om vervolgens een rondgang door het schip te maken, waarna hy £yn tevre denheid over de inrichting uitsprak. Om klokslag 9 uur kwamen na het spelen van het Wilhelmus door de marinierskapel, die inmiddels present was de eerste .militairen van boord, waarna de ontscheping in enkele uren was voltooid en allen naar hun woning waren vertrokken. Ni win Nederland helpt Indië, Marva's en anderen hadden voor een vlot verloop en een gastvrije ontvangst gezorgd. Een eerste begin van een naar ieder hoopt lange reeks van mannen, die vele lange en vaak bange jaren in de tropen bereid waren, hun plicht je gens het vaderland te vervullen. De herdenkingsfeesten te Dordrecht. De herdenkinsfeesten ter gelegenheid van het feit. dat 375 jaar geleden in Dordrecht de eerste vrije statenvergade ring werd gehouden en de grondslag ge legd werd voor de republiek der zeven verenigde Nederlanden waarvan ons ko ninkrijk een voortzetting is, kregen Za terdag een byzondere bekoring door het bezoek van prinses Juliana en prins Bernhard. Het prinseiyk paar arriveerde om 2.00 uur per auto in de Merwede- stad. Aan de rand der gemeente werden de gasten verwelkomd dor burgemeester en mevrouw Bleeker. welke laatste prin ses Juliana een tuil bloemen in de Dordtse kleuren aanbood. In de grote kerk, waar de herden kingsplechtigheid werd gehouden, hield de burgemeester eerst een toespraak. Aanwezig waren om. minister-presi dent Beel, de ministers Neher en Gie- len. de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de Commissaris der Koningin voor de provincie Zuid-Holland, mr. Kesper, e.a. President Geyl hield de herdenkings rede. N Na de herdenkingsdienst begaf het prinselyk paar zich fe voet naar het Dordtse stadhuis. Schoolkinderen, ge tooid met oranje en geestdri|tig zwaai ende met vlaggen, vormden een kleur- ryke garnering van de weg, die de prinses en de prins te volgen hadden. In de raadszaal hield de burgemeester, ditmaal niet als erevoorzitter van het herdenkingscomité maar als hoofd van de gemeente Dordrecht, een toespraak. Verschillende der aanwezigen werden vervolgens aan de prinses en de prins voorgesteld, o.a. de heer J. van Brand wijk, auteur van bet openluchtspelNa dat verversingen waren rondgediend, trok het hoge gezelschap naar het his torische hof (voor dit spel). Na het eerste tafereel vertrok het prin selyk paar, uitgeleide gedaan doorheen grote menigte, die niet moede werd het toe te juichen- POOTAARDAPPELÖOGST DREIGT TE MISLUKKEN. Beroep op Nederlandse bevolking. De pootaardappeloogst, welke voor eeiï groot gedeelte voor onze export be stemd is, wordt ondanks de reeds in geschakelde hulp van twee duizend jeugdigen, 2800 militairen, strafgevan- genen en gedetineerden, bedreigd door een ernstig te kort aan arbeidskrachten. Vooral in Noord-Holland is het tekort zeer nypend, terwUl ook reeds ln an dere delen van ons land ongerustheid bestaat over de voorziening der arbeids krachten. Het bureau Oogstvoorziening doet thans een dringend beroep op de hulp van het gehele Nederlandse volk om gedurende een twee weken by de pootaardappeloogst behulpzaam te zijn. Voor morgen worden mannen van 21 jaar en ouder opgeroepen om zich liefst in gfcepen van tien man te meldpn op het Beursplein te Amsterdam des ochtends om zeven uur. NIEUWE UITGAVEN. WIJ ontvingen „De Voetbalclub oeuP' van RatjQ Verheul?' door J. P. Baljé (uilitg. Het Hollandse Uitgevershuis)Ben vlot geschreven Jongensboek, waarvan de titel1 voor zich zelf spreekt. (Wordt vervolgd) I symphonlsohe VOOR DINSDAG 22 JULL Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: New London String Orchestra; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30: Boston Symphonle Or kest; 10.00: voor de kleuters; 10.15: Franse muziek; 10.40: een fantastisch verhaal; 10.50: muziek van Schumann; 11.30: als de ziele luistert; \11.40: Alex ander Brallowsky; 11.45: Argentyns pro gramma; 12.00: Angelus; 12 03: operette duetten; 12.30: Metropole orkest; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: over boeken; 18.20: Metropole orkest; 13.50: student en missie; 14.00: omroeporkest; 14.30: voor de vrouw; ÏS'.OO: thee-muziek: 15.30: Nieuw Londens Strykensemble;' 16.00: radio ziekenbezoek; 16.30: na school tyd; 16.45: elck wat wils; 17.45: Ryk Overzee: 18.00: volksLlederenkwartet Cantus Populorum; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned Strydkrachten; 19.00: nieuws: 19.15: Kath. nieuws; 19.20: orkest André Kostelanetz; 19.45: gram.muzlek-, 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.12: de gewone man; 20.20: Radio Fhilh. Orkest; 22.10: avondgebed: en liturgische kalen der; 22.25: vadeTs dagboek: 22.30:' nieuws; 22.4524.00: dansmuziek. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: aubade; 8.00: nieuws; 8.15: orgel en plano; 8.45: Haydn Mozart concert; 9.15: morgenwijding door ds. A. L. Broer: 9.30: waterstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: kinderkoren; 10.50 voor de kleuters; 11.00: ensemble Jetty Cantor; 11.35: hobo en plano: 11.55: Boston Symph. Ork.; 12.30: ons platteland; 12.40: harmonieconcert; 13.00: nieuws; 13.15: Skymasters; 13.45: Deana Durbln zingt; 14.00: met naald en schaar; 14.20: Aeolian Sextet; 15.00: radio mati nee; 16.40: de schoolbel; 17.00: Franse gramofoonmuzlek; 17,30: Pierre Palla, or gel; 18.00: nieuws; 18.15; Tom Erloht, plano; 18.30: orkest Nador Bela; 19.00: Bernard Person; 19.10: lichte klanken; 19.30-; viool en plano; 20.00: nieuws; 20,05: Welter over Indische kwestie; 20.20: Omroeporkest, 21.15: toeristische minia turen;' 21.32: verzoekprogramma; 22.15: buitenlands overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere; 22.30; Radio Philharmo- nlsch Sextet; 23.00: nieuws; 23.15: Euv»® over zone schaaktournool; 23.2524.00»: I symphonlsohe muziek. V

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5