Toestand in Batavia en Den Haag rustig De Nederlandse regering richt zich tot de Y.SI. en Engeland RECHTZAKEN Hel Leidsch Dagblad De heer Palar treedt af als Kamerlid. DE TOESTAND TE BATAVIA. 12 uur na de- bekendmaking van dr. Van Mook, dat de Nederlandse regering ha-ar vrijheid van handelen herneemt, was het stadsbeeld in Batavia niet op merkelijk ongewoon. De straten waren hedenochtend niet zo druk als anders, doch mogelijk is dit gedeeltelijk te wij ten aan het inzetten gedurende de nacht van heftige regen en onweer, het geen iets ongewoons is voor het droge seizoen. De telefoons werkten niet gedurende de nachtelijke uren, doch hedenmorgen was het weer, mogelijk te telefoneren, alhoewel men moeilijk verbindingen kon krijgen. Water en electriciteit functione*n normaal. Volgens, een officiële medede ling is de stroomlevering aan de In dustrie heden gestaakt, daar het thans van het hoogste belang wordt- geacht, met- name voor de veiligheid van de be volking. dat de verlichting op straat en in de huizen zoveel mogelijk kan branden. Hedenochtend is de bevolking van Batavia door middel van aanplakbiljet- jes en pamfletten medegedeeld, dat vanaf heden het gezag in Batavia uit sluitend berust bij de wettige overheids organen van Nederlands-Indië. Met uit- sluiting van alle andere instanties zijn het deze organen, zowel de militaire als de civiele, die de rust. de veiligheid en de orde handhaven en daarvoor verant woordelijk zijn. Op alfen is een dringend beroep ge daan om mede te werken en t-ot het nalaten van handelingen, die de taak van deze organen kunnen bemoeilijken. De mededeling zegt: „Houdt net -hoofd koel, verricht normaal uw werk zaamheden en onthoudt u van eigen machtig optreden. Blijft van de straat, voor zover u daar niets te maken hebt, vermijdt samenscholingen en volgt- on middellijk de bevelen van de politie en de militairen op. Het dragen van wapens op straat is voor alle burgers verboden. Dit geldt ook voor hen, die een vergunning heb ben, Tegen de overtreders zal zonder somma-tlè worden opgetreden. Onze eigen correspondent te Batayia seint ons hedenmorgen: Batavia is volkomen rustig. De bezet ting van de republikeinse gebouwen ge schiedde des nachts onopvallend en zonder tegenstand. Alleen was er een lichte schermutseling bij het bezetten van de ambtswoning van minister Gani, die in arrest, is gesteld. Op het republi keinse gemeentehuis is de Nederlandse vlag gehesen. Voor de gebouwen der republikeinen zijn wachten geplaatst. Het werk vindt overal normaal voort gang Bij de ingang van de kantoren wordt het kantoorpersoneel door Neder landse militairen gecontroleerd. Het inheemse spoorwegpersoneel draagt Oranje kentekenen. Het tramverkeer is stop gezet De uitgangen van de kam pongs in Meester Cornells worden be waakt. terwijl een onderzoek wordt in gesteld naar verdachte elementen en wapenen. Van absoluut betrouwbare zijde verneemt U.P., dat de Commissie-Gene raal er de republikeinse regering van verwittigd heeft, dat zij machteloos is t.p handelen in zake het Indonesische verzoek om arbitrage. Zij deelde de Re publiek mede. dat de machtiging var. de Commissie Generaal naar Nederland is teruggekeerd en dat de volmacht tot besluiten thans alleen in Den Haag be rust. Hier werd evenwel aan toegevoegd, dat Den Haag over de inhoud van het republikeinse verzoek om arbitrage op de hoogte is gesteld. Onze Haagse correspondent meldt hedenmorgen: De verklaring van minister Beel In zake Indonesië ls door het publiek met zeer grote kalmte opgenomen De kran tenbulletins trokken Zondagavond na tuurlijk wat extra belangstelling, maar daar is het dan ook bij gebleven. Er was zelfs geen sprake van debatterende groepjes. Ook vandaag ging het leven z'n ge wone gang. De regering is stellig op alle eventualiteiten voorbereid, maar niets wjjst op staking of andere bijzondere moeilijkheden. Of men van communistische zijde be paalde plannen heeft gehad, is niet zeker, maar het staat- wel vast, dat. zij door de regeringsverklaring op Zondag avond volkomen zijn verrast. Op zijn vroegst hadden zij ""deze pas hedenavond verwacht! r PALAR TREEDT AF ALS KAMERLID. De heer Palar is in verband met de jongste gebeurtenissen in Indonesië af getreden als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en heeft bedankt als lid van de Partij van de Arbeid, nu deze partij zich achter het regeringsbe sluit heeft gesteld. BOYCOT AUSTRALIË NEDER LANDSE SCHEPEN? De algemene secretaris van de vak vereniging v. havenarbeiders in Austra lië heeft heden verklaard, dat de Austra lische havenarbeiders onder geen om standigheden schepen zullen laden, welke bestemd zijn voor ondersteuning van de Nederlandse militaire plannen in Indonesië „Indien de Nederlanders oorlog voeren tegen de Indonesiërs, zal de vakvereniging in. overweging nemen om opnieuw alle Nederlandse -schepen te boycotten". HAAGSE POLITIERECHTER. Het verhandelen van suiker in strijd met de distributie-bepalingen, bracht J E. M.. G uit Leiden voor de Haagse politierechter. Verdachte had een hoe veelheid suiker „zwart" gekocht, en die waer verhandeld. De Officier vorderde drie maanden gevangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. HAAGSE RECHTBANK. De kantoorbediende M. H, P. had haar hulp verleend bij het uitvoeren van inbraken in villa's te Wassenaar, doordat- zij op de uitkijk ging staan, en eerst informeerde of de bewoners thuis waren. Tégen het meisje vorderde de Officier een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De rechtbank heeft haar veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. De huisknecht J. v. G. heeft te recht gestaan wegens medeplichtigheid aan inbraak te Oegstgeest. voor welk feit tegen hem een jaar en acht maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief werd geëist. De rechtbank heeft verdachte conform die eis ver oordeeld. De schippersknecht W. K, te Lel den heeft zich voor de - rechtbank te verantwoorden g?had. waarbij de Offi cier tegen hem een ias- zes maan den gevangenisstraf eiste De recht bank heeft in deze zaak een nader on- de-zoek bevolen, en v.erwezen naar de rechter-commissaris. 12 JAAR GEËIST TEGEN OUD-BURGEMEESTER. Voor het Amsterdams Bijzonder ge rechtshof stond de *51-jarige vroegere commies ter secretarie te Bergen (N- H.) G.J.H. Pijn terecht, die reeds in 1933 als overtuigd nationaal socialist lid werd van de N S.B. en na de Duitse inval, in ons land eerst in de gemeente Egmond. vervolgens in Bergen en ten slotte in Hilversum het ambt van bur gemeester aanvaardde met goedkeuring der Duitse bezettin ^autoriteiten. Na eenn langdurige zitting, waarin vele ambtenaren der secretarieën uit dr drie gemeenten ove- het gedrag van hun ex-burgemeester werden onder1' - agd, eiste de proon-»'>r-f:"=,caal een gevange nisstraf voor de tijd van 12 jaar met on^'WHne uit de kiesrechten en het recht openbare ambten te bekleden voor het leven. Slechts beperkte actie, de bedoeling der regering NIET HET GEHELE REPUBLIKEINSE GEBIED ZOU WORDEN BEZET. Voor zover het momenteel moge lijk is een oordeel te vellen over de directe doeleinden van het gisr teravond aangevangen politionele optreden van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië lykt het gewettigd aan te nemen dat het niet in de bedoeling ligt, deze actie over het gehele Republikein se gebied uit te strekken. Uit diverse gegevens mede van gezag hebbende zijde, concluderen wij, dat voorlopig slechts bezetting van Oost en West Java in de bedoe ling zou liggen indien de actie daartoe zou kunnen worden be perkt; de regering zou in deze ge bieden dan kunnen aantonen in staat te zijn de grondslagen van Linggadjati te verwezenlijken, waar de leiding van de Republiek in dit opzicht heeft gefaald. HERUITZENDING TOESPRAAK GENERAAL SPOOR. In het radioprogramma voor de; Ne derlandse strijdkrachten van heden avond (18.30 uur tot 19.00 uur) over Hil versum I, 301 mèter, zal een heruitzen ding plaats vinden van een toespraak, die de legercommandant luitenant-ge neraal S H. Spoor richt tot de familie leden van militairen in de overzeese ge biedsdelen. Daarna zullen spreken de legerpredikant ds. Kooyman en de le geraalmoezenier pastoor Lam. K.A.B. EN C-N.V. DOEN BEROEP OP WERKNEMERS. „In geen gevalhet werk neerleggen". De besturen van de Ned. Kath. Ar beiders Beweging en het Christelijk Na tionaal Vakverbond hebben in onder ling overleg een mededeling aan hun leden verstrekt Inzake de Indonesische kwestie. Hetgeen in Indonesië plaats vindt, al dus deze mededeling is een politieke kwestie Regering en volksvertegenwoor diging zijn verantwoordelijk. De vakbe wegingen staan daar buiten. Alleen daar waar de vakactie vermengd wordt met politieke agitatie, kan men party kiezen in de Indonesische kwestie, waar bij ook internationale invloeden een rol spelen. De KAB en het CNV doen on der geen enkele omstandigheid aan zulk een politieke actie en agitatie mee De verantwoordelijke besturen vertrouwen er op, dat de leden in welk deel van het land zij ook wonen, niet enkel on der geen omstandigheid aan zulke poli tieke acties zullen, deelnemen, doch dat zij zich eventueel met alle geoorloofde doeltreffende middelen daartegen zullen verzetten. Zij doen een beroep in het bijzonder op alle werknemers van ons land zich in deze critieke tijd bij hun standpunt aan te sluiten: onder geen omstandigheden, waar ook in het land, het werk neergelegd! Nederlands antwoord op het Engelse aanbod. GOEDE NOTA VAN GENOMEN! Naar aapleiding van het communiqué van het Britse Foreign Office van 20 dezer, waarin de Britse regering ver klaard heeft dat zij altijd bereid is haar goede diensten aan te bieden, ten einde het vinden van een oplossing voor de moeilijkheden, die in Nederlands-Indië zijn v gerezen te bevorderen, heeft ANP van bevoegde zijde het volgende ver nomen. Reeds in begin Juni heeft de Neder landse regering aan de Amerikaanse en Brit-se regeringen verzocht om op on opvallende wijze hun goede diensten te verlenen ten einde haar streven te steu nen om op vreedzame wijze overeen stemming met de republiek Indonesië te bereiken. Einde Juni leek de hoop voor enige dagen gewettigd, dat de pogingen die van Nederlandse, Amerikaanse fn Britse zijde werden ondernomen om het doel te bereiken met succes zouden wor den bekroond. Zoals inmiddels uit het memorandum dat gisteren aan de Ame rikaanse ambassadeur en de Britse zaakgelastigde, ter hand is gesteld, zal zijn. gebleken, en door de redevoeringen van de minister-president en de verkla ring van de luitenant-gouverneur-gene raal nader wordt bevestigd, is de hui dige regering van de republiek hetzij niet bereid hetzij niet in staat geweest het. overeengekomene uit te voeren- De Nederlandse regering is de rege ringen der Verenigde Staten en van het. Verenigde Koninkrijk erkentelijk voor de hulp, die beiden hebben geboden. Van het aanbod der Britse regering, om haar goede diensten ook in de toe komst te verlenen, is in'Den Haag goe de nota genomén. Het zal uiteraard van de ontwikkeling van de toestand afhan gen of. en zo ja wanneer, het opportuun zal worden geacht een nieuw beroep op de bevriende Amerikaanse en Britse re geringen te doen. Radiorede van Sjarifoeddin Sjarifoeddin heeft voor radio-Djokja het Indonesische volk tot de strijd op geroepen om ..de vrijheid te verdedigen". Hij eindigde zijn lange rede met de In donesische slogan „Tetap merdeka" ,(eens vrijheid, altijd vrijheid). „Wy zijn een natie met een eigen regering en wij zullen dit feit verdedigen", zei hy. Hij vroeg of „de Nederlanders zich ten volle de consequenties realiseerden van hun aanval van heden". Het zou onmogeiyk zijn om de haat en de wraak, welke deze actie ten ge volge heeft, in de harten van het volk te onderdrukken. Sjarifoeddin zeide voorts, dat. in een wereld, waar reeds een organisatie der VN bestaat en waar iedere natie vrede verlangt een .natie had besloten de wa pens te gebruiken tegen de Indonesiërs, alhoewel deze natie had gezegd, dat zy vrede verlangde en arbitrage voor ge schillen. Sjarifoeddin vervolgde zyn radiorede met te zeggen, dat de Nederlanders het bestand hadden geschonden. Op het moment, dat Engeland India zijn vrüheid had gegeven en in Birma by na zover gekomen was. begonne de Nederlanders in Indonesië een koloniale oorlog. Indonesië was nu een vrye natie met een eigen regering en het zou nooit een andere regering meer erkennen, zoals het dit gedaan had gdurende de bittere periode van de Nederlandse en Japanse bezetting. "G ORDER ADMIRAAL PINKE. In een dagorder deelde admiraal Pin- ke hedenmorgen o.a, aan zijn man schappen mede: ,.Ik draag u hierby op te bedenken, dat het volk in deze gewesten onze vij and niet is en ik verwacht van u, dat gy u zult onthouden van alle daden, die buiten militaire noodzakelykheld, de bevolking kunnen kwetsen of leed berokkenen. Ook draag ik u op, waar mogelijk, rekening te houden met de belangen van buitenlanders en vreem de oosterlingen, waarbij de Chinese be volkingsgroep een zo. belangrijke plaats j inneemt". Zilveren Jubileum Leidse Ziekenkas Zoals wy enkele dagen geleden meld den, bestaat de Leidse Ziekenkas dezer dagen 25 jaar. Daartoe was er Zaterdag middag van 3 tot 4 uur een receptie in de ontvangkamer van de Stadsgehoor zaal, terwijl er des avonds in de grote zaal een feestavond georganiseerd werd voor de leden. Onder hen, die 's middags hun op- wachtifK kwamen maken, merkten we o-a. op weth, S. Menken, het bestuur der Ziekenkas „Ondersteuning zy ons doel", dr. Veldhuyzen, oud-contr. ge neesheer, dr. Verbrugge, contr. arts, de feestcommissie en verschillende leden. De voorzitter van „Ondersteuning zy ons doel" uitte in een korte toespraak de grote waardering van zyn bestuur voor het werk der jubilerende ziekenkas, voor&l omdat hy zelf wist wat het zeg gen wil om 25 jaar lang zo'n stuk so ciaal werk te verrichten. Ons werk, al dus spr., wordt nog te weinig gekend en gewaardeerd en dat is Jammer, want er is durf en moed voor nodig om dit werk zo uit te voeren, dat .niemand be voorrecht of achtergesteld wordt. De voorzitter van de Leidse Zieken kas, de heer J. v. Rosse, dankte de heer Stryk voor de hartelyke woorden, na mens de zuster-vereniging gesproken en bracht ten slotte ook dank aan allen, die vanmiddag blijken van him belang stelling gegeven hebben. Na afloop van de receptie werd aan het bestuur een grote bloemenmand namens, de leden aangeboden- Des avonds werd in de grote Stads- zaal een feesteiyke byeenkomst voor de leden belegd- Een verbiydend groot publiek heeft deze avond van goed amusement en aangename ontspanning bygewoond, waardoor de feestcommissie heeft getoond haar taak waardig te djn. De voorzitter van deze commissie, de heer I. J, de Groot, opende met een welkomstwoord tot alle aanwezigen, in het bijzonder wethouder Menken, de be stuursleden en de vertegenwoordigers der zusterverenigingen. Op verzoek van spreker verzamelden zich de bestuurs leden met hun echtgenoten op het po dium. waar aan eerstgenoemden na een kernachtige hulde, die hun onverzette- lyke werkkracht ten bate van de zie kenkas in het zonnetje zette, een biy- vend geschenk werd aangeboden, terwijl de dames bloemen in ontvangst moch ten nemen. De voorzitter, de heer J. van Rosse, betuigde mejje namens do andere gehuldigden hiervoor oprechte dank, en wethouder Menken voltooide de gesproken hulde van deze avond met een gelukwens niet slechts voor het be stuur, doch tevens aan het adres van alle leden, die in nauwe saamhorigheid zulk een grote waarde voor de ideale maatschappy bhjk hadden gegeven te bezitten: naastenliefde. Het gemeente bestuur is voor de activiteit dezer orga nisatie byzonder erkenteiyir. Een afwisselend programma van con ferences, muziek, zang, schetsje^ en an dere attracties hield er vervolgens de stemming in tot laat in de avond, terwijl The Melody Makers voor vroiyke klan ken zorgden tussen de nummers op de planken door. Het nuttige werd met het aangename verenigd in de vorm van een collecte ten bate van het sanato- ritimfonds. De Leidse Ziekenkas kan op een ge slaagd zilveren feest terugzien. Het bestuur van de „Leidse Ziekenkas" die Zaterdag tydens een receptie en een feestelijke avond-byeenkomst voor de leden het zilveren jubileum herdacht. Een memorandum overhandigd Gisteren is door de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, het navolgende memoran dum aan de ambassadeur der Vereenig- de Staten en aan de Britse zaakgelas tigde te Den Haag aangeboden. De Nederlandse vertaling van dit memorandum luidt als volgt: Geduren de vele maanden heeft Nederland se regering met het grootste geduld alles in het werk gesteld om te komen tot een regeling onder welke de repu bliek Indonesia, wier autoriteit niet meer omvat dan Java en Sumatra, haar volledige positie zou kunnen innemen te zamen met haar deelgenoten de staat Oost-Indoneslë (bestaande uit Celebes. de kleine Soenda-eilanden, de Molukken en andere eilandgroeperin gen) en Borneo. De betrëVVtofon "an dp M-de'-landse regering met de twee laatste staten zyn uitstekend zoals ook de betrekkin gen tussen deze twee staten onderling. De betrekkingen van deze drie met de republiek lieten veel tewensen over, daar de houding van de voornaamste leden van haar regering duideiyk on handelbaar was. terwijl zich ook een ooliliek expansionisme ten koste van haar gelijken demonstreerde. Deze hou ding werd ongetwyfeld tot op zekere hoogte veroorzaakt door de verwarde toestanden -binnen de grenzen van de republiek. Het precaire evenwicht tus sen de verschillende partijen en het ge brek aan besef van werkelijke politieke eenheid tussen de zeer verschillen de ethnologische groepen, welke het ge bied bevolken. De Nederlandse regering had grote verwachtingen, dat de overeenkomst van Linggadjati, welke met de republiek op 25 Maart 1947 werd gesloten, zou lel den tot een snelle en effectieve uitvoe ring van haar bepalingen, bedoeld om te/komen tot de vestiging van de vrye federale staten van Indonesië, een fede ratie, welke op haar beurt met Neder land zou worden verbonden aan het Huis van Oranje met een gemeenschap- peiyke band. Deze verwachtingen zyn' niet in ver vulling gegaan. Voorstellen van de Nederlandse rege ring, waarvan het redeiyk karakter rvtet werd betwist en welke meer dan vol doende ruimte lieten voor onderhande ling, jzyn in feite verworpen door de republiek Indonesië. Deze regering wordt blijkbaar geleid dcor de wens te trachten haar positie te verbeteren door een politiek van uitstel, onder de dekmantel van formules, welke, hoewel vaak, verzoeningsgezind klinken, doch voor de ingewijden geen twyfel laten over haar fundamenteel, misleidend en negatief karakter. Talrijk zijn de Indonesiërs, die het niet eens zijn met deze tactiek, maar zy hebben moeite onder het huidge re gime him stem te doen horen. Dit re gime is totalitair geïnspireerd, zoals be wezen wordt door de herhaaldeiyke machtsovername door president Soe- karno. Dit regime gaat voort met het aanhouden van gyzelaars, een praktijk, welke door de gehele wereld veroordeeld wordt en onwaardig is voct een rege ring, die er aanspraak op maakt be schaafd te zijn. In het gebied, dat onder de controle staat van de republiek, worden voor de rehabilitatie en het herstel van het land onmisbare economische waarden (in het byzonder communicatie-midde len) vernietigd ln een tempo, dat het voortdurend moeilijker zal maken de zeer grote bevolking, welke op Java alleen (een eiland ongeveer half zo groot als Engeland en Schotland) 40 millioen inwoners telt, te kleden en te voeden. Deze moedwillige vernietiging, welke voornameiyk .veroorzaakt wordt door juerillas, die de regering van de republiek ten dele niet in de hand heeft, moet lelden tot een belangrijke vertra ging in het beschikbaar komen van de vele producten van Java en Sumatra voor alle landen der wereld, die daar zo dringend behoefte aan hebben. Zolang de gematigde en realistische invloed van Sjahrir zich deed gevoelen scheen de hoop gewettigd, dat uiteinde- DE KAAGWEEK Wéér een Friese nederlaag! EN LEEN DE WIT SLEEPT MAAR PRIJZEN WEG Het Hollandse Regenboogteam heeft de smaak te pakken. Na de prach tige overwinning van gisteren op het Friese vijftal, werd vandaag de bres in de Noordelijke zeilhegemonie nog vergroot met een fors gat, dat Jten zij morgen Friesland de eerste vijf plaatsen bezet nu wel groot genoeg is om met een gerust hart te mogen rekenen op een totale overwinning voor Holland. IJet werd tijd! De startlag ditmaal vóór de wind, die sedert gistermorgen naar het Zuid westen is omgelopen. Op het Zweiland nam Leen de Wit met z'n „Annemarie" onmiddeliyk dé leiding; hij was mèt Hendriks in de „Hennie" ook de enige, die kans zag het rak naar het Norre- rneer te bezeilen. Annemarietje voer weer op vleugelen vanmorgen en had op de Dieperpcel ruim 14 minuut voor sprong op Hendriks. Daarachter keek Beygsma met één oog eens langs z'n want, haalde, terug-naar het Norremeer z'n schoten nóg wat strakker aan, liep hog voorby Hendriks en vloot als tweede achter De Wit door de finish! Fel voch ten Fia-1 en v. d. zypp nog om de vierde plaats en ook hier won de Hollander. In deze volgorde werd de finish gepas seerd 1. De Wit (H), 2. Bergsma <H)" 3 Hendriks (F), 4. Vial (H), 5. v. d. Zypp (F), 6. Vrolijk (F). 7. Theunissen (H), 8. Óppenhuizen (F), 9. Plpa (F), 10. v- d Velde <H). Holland won dus vandaag met 31.1 24, de stand na 2 der 3 ontmoetingen is nu Holland 63,2 pnt: Friesland 47 p. Op verzoek der Engelsen (ze wilden iets van de omgeving zien en wisten tóch de uitslag al, zeiden ze!) is van daag de Drakenwedstrijd De Kaag— Bursnham niet doorgegaan. lyk de rede zou overwinnen, en dat men ondanks de moeilykheden tot overeen- steniming zou geraken, die voor alle partijen aanvaardbaar zou zijn en te vens een basis zou verzekeren van ge zonde constitutionele begrippen voor de toekomstige federatie Het feit, dat Sjahrir gedwongen was af te treden en vervangen werd door 'n bestuur, dat noch in staat bleek de finitieve garanties te geven noch zich daaraan te houden, bewijst, dat er op dit ogenblik geen voldoende ver antwoordelijke autoriteit ln de Indo nesische republiek is, waarmede de Nederlandse regering met enige mate van vertrouwen kan onderhandelen. Daar bovendien aan het herhaaldelijk geleverde vriendschappelijke advies van de Amerikaanse- en Britse re- Teringen door de republikeinse rege ring geen aandacht werd geschonken, is Harer Majesteits regering noodge dwongen tot de conclusie gekomen, lat thans maatregelen moeten wor den genomen om gunstiger toestanden te scheppen voor de succesvolle ten uitvoerlegging van de beginselen, ver vat ir de overeenkomst van Lingga djati. Het is onjuist te veronderstellen, dat de Nederlandse regering haar geduld verloren heeft of daarin te kort schiet. De doorslaggevende overweging ls, dat de misleidende tactiek, welke kenne lijk door de republiek wordt gevolgd, slechts kan leiden tot een verergering der onhoudbare economische positie, zonder dat er enige kans bestaat op compensatie in de vorm van een spoe dige politieke oplossing. De Nederlandse regering richt zich niet tegen de integriteit van de Indo nesische republiek. Zy biyft evenals vroeger bereid om met de republiek tot een overeenkomst te geraken, aanne mend#- dat deze republiek wordt ge- steiuffl door de meerderheid van de be volking en samenstellende bevolkings groepen. zy heeft echter geen andere keuze dan over te gaan tot politionele- maatregelen van zeer beperkt karakter, gericht op het- schappen van toestan den in de republiek, waaronder iederi- een weer de hoop kan koesteren in vre de te leven en te werken ten eigen nutte en ten nutte van de gehele we reld. terwyi te zelf der tyd die toestan den worden geschapen, welke het mo gelijk moeten maken om de beginselen van de overeenkomst van Linggadjati vrucht te doen dragen. UIT, DE RIJNSTREEK ALPHEN. 4-Jarig kind verdronken Zondag middag omstreeks 4 uur is de vier-jari- ge v. L, tydens het spelen in het water van de Oude R'. naby Zwammerdam (Virikebuu-*) geraakt en jammerlyk verdronken.' Een drie-jarig vriendje van de knaap zag het ïykje dryven en diens roepen werden de ouders opmerkzaam gemaakt. Onmiddeliyk werd het ventje op ~het droge gehaald. De onmiddeliyk ontboden geneesheer, dr. Schreuder. kon slechts de dood constateren. Meisje valt van v': Zaterdag middag was het 14-jarig dochtertje van de fam. W. in de Oranjestraat zo on gelukkig van de vliering te vallen en op haar hoofd terecht gekomen, zy be kwam daarbij een ernstige hersenschud ding. Dr. Zw. verleende de eerste hulp. 25-jarlo- arbeidsjubileum De heer F. G. Meyer, chef-monteur by hetElec- tro-technisch Bureau W, den Hertog Azn hoopt Donderdag a.s. het feit te. herdenken dat hij 25 jaar geleden in HAZERSWOUDE. Afscheid ds. P. L. Kiehl In een stampvolle kerk nam Zondagmiddag ds. P. L. Kiehl, Ned. Herv. Predikant al hier, afscheid van zyn gemeente, in verband met zyn vertrek naar de ge meente Ettem en Leur. Na het zingen van psalm 97 vers 7 en gebed, las spre ker een gedeelte voor uit 1 Korinthe 10. Als tekst werd gekozen 1 Kronieken 21. Het laatste gedeelte van vers 12. „Zoo, zie nu toe wat antwoord ik dien zal brengen, die my gezonden heeft". Een dienaar van God is drager van een profetische getuigenis. Ons tekstwoord heeft het over de profeet Gad. Gad was ook drager van Gods getuigenis. Ik heb een boodschap van God gekre gen. De dienaars des woords moeten altyd klaar zyn, In een diernaar des woords heerst altyd een spanning. Ik moet my vandaag nog terug trekken naar Hem die mij ruim 17 jaar geleden in deze gemeente de herderstaf in han den heeft gegeven. Voor ikweg ga. roept God mij nog even by Hem en vraagt of ik Zyn getuigenis heb gebracht. Ge meente, ik ga nu weg. God weet, hoe ik het met u bedoeld heb. Zie nu toe wat antwoord ik zal brengen, die my gezonden heeft. Ik heb u altijd leven en dood voorgesteld. Alle rust, vrede en genade is te vinden by Jezus Christus. Daarna richtte ds. Kiehl zich tot het gemeente-bestuur, dankte deze voor de vrlendeiyke samenwerking gedurende zyn verbiyf in Hazerswoude, Daarna dankte hij degenen, met wie hij in deze tyd samenwerkte. Hij wenste allen Gods beste zegen toe; inzonderheid de ge meente van wie hy en zijn vrouw zoveel liefde en vriendschap hebben genoten. Daarna voei'de 't woord burgemeester A. Warnaar, namens het gemeentebestuur, de Steehouder namens het classikaal- bestuur van Leiden, de heer M. Jansen namens de Ned. Herv. Kerkeraad, ds. J. Oussoren namens de kerkeraad der Geref. Kerk en ds. Binsbergen als con- sulent. Aan het einde van de dienst werd de scheidende herder en Ieraar toege zongen psalm 121 vers 4. WOUBRUGGE Raadsvergaderii De raad dézer ge meente kwam in openbare zitting bijeen. Een verzoek om subsidie van de voetbal vereniging te Woubrugge werd naar B. en W. verweaen ter beoordeling, waarbij de voorz. toezegde dat ook aan Hoogmade z&l worden gedacht. Het voornaamste agenda punt was het vaststellen van een verordening tot heffing vdn vermakelijk heidsbelasting. Na een drietal amende menten, waarvan één werd verworpen, werd de verordening vastgesteld. Voorts werd de heffing van rechten ten behoeve van de algemeene begraafplaats verhoogd, evenals de bestaande tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke los- en laadplaats, die 50 procent de lucht ln gingen. Het voorstel Inzake wijziging der hondenbelasting werd eveneens aangeno men. In de rondvraag werden nog vele punten behandeld, waarna sluiting volgde. BENTHUIZEN. „NjluS." demonstreert Zaterdag avond werd door de plaatseiyke gym nastiekvereniging „Na Arbeid Sport", de jaariykse openlu '*t-uitvoering ge geven op het terrein van de heer A. H. Rensink Na de opmars van de gehele vereni ging op het met vlaggen versierde feest terrein sprak de voorzitter van „N.AB." de heer G. C. Diephout, met kernachti ge woorden de openingsspeech uit en heette de aanwezigen harteiyk welkom. Achtereenvolgens werden door de ver schillende groepen de oefeningen afge werkt, welke, evenals de „gratis-toe gift" van de leider van „N.A.S.", de heer J. J. J. Vos van Hazerswoude, met een hartehjk applaus werden heloond. In de loop van de avond deed burge meester J, -T. steenbakker Marllon Loy- sen van zijn belangstelling biyken. Radio Groenheyde van Zoetermeer, verzorgde het muzikale gedeelte door het draalen van diverse marsen en andere platen. De schemering was reeds gevallen, toen de heer Diephout de feestavond sloot met een harteiyk woord van dank aan alle medewerken den van „N.A.S." voor het gepresteerde. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 21 Juli De beurs had een normaal, kalm voorkomen. Het publiek betoonde zich gereserveerd. Er waren niet veel orders, doch voor de Indische fondsen en de cultuuraandelen viel toch enig aanbod te verwerken, waar tegenover bijna geen vraag bestond, met het gevolg, dat de hoofdkoersen van de cultuuraandelen vry belangryk lager waren dan de vo rige slotpryzen. Van de Tabakken waren Deli maatschappy met een hoofdkoers van 143 circa 10 punten beneden het slot van Vrijdag, terwyi in de rubber rubriek voor Amsterdam rubber een hoofdkoers tot stand kwam van 138 by een vorige slotprijs van 145. Schepen waren een kleinigheid lager. Industrie onveranderd. Konlnkiyken gingen by een hoofdkoers van 416 even achteruit tot 415 maar by het schelden van de markt werd gehandeld tegen 418. De Amerikaanse markt stil. nauweiyks ge- wyzigd. De krant voor iedereen. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 21 Juli. Binnengekomen één. stoomtrawler met f. 15.160 besomming en de zweeds® kotter GG 329 met f.4900 en de motorloggers KW 107 met f, 2320; KW 108 met f. 2570; KW 166 met f. 2230- KW 64 met f. 2830; KW 52 met f. 2100; KW 2S met f.2920; KW 24 met f.3560 KW 169 met f. 2630; KW 227 met f. 216Ö; KW 70 met f. 3050; KW 59 met f.2020; en de kust- vlasers KW 72 met f.2000; KW 94 met f.1840; KW 77 met f. 2315; KW 92 met f.1980; IJM 213 met f.540; IJM 276 met L 2530; IJM 81 met f.1100; IJM 201 met Van de haringvisserij kwamen binnen de KW 127 met 600 kantjes eigenvangst en van de KW 50 280 kantjes; van de KW 86 342 kantjes; van de KW 83 412 kantjes en 73 kantjes steurharlng en de KW 22 195 kantjes; de KW 140 met 290 kantjes eigen vangst en van de KW 47 19 kantjes- de 9 met 367 kantjes eigen vangst en'van de KW 2 189 kantjes. AGENDA DE BIOSCOPEN. J»t tog. vauilfei, ,.uaji 10 npt punt- Dagelijks te 2 1/2 en 8 uur dag eD Zaterdag geen matlnée. „TT1" ,7", ««Me vin Marianne" (alle leeft.), Zat. en Zon. 21/2, 41/2 7 9*1/4 uur"" OVerlBe daren 2 1/2. 7 'en 1 bi de studio" (14 J.) Zat. en Zon. 2 1/2. 4 3/4. 7 en 91/4 uoverige dagen 2 1/2. 7 en 91/4 uur. i vRe£r" -M®rtintie Gllzens Jeugd" (14 oi/F£ en Z?n' 21/4- 41/4- 1/4 en QÏ/J .Hl' overlw dagen 2 1/4. 7 1/4 en tf 1/4 uur, ..Nice Girl" (alle leeft.): Zat. en Zon. 2 1/2. 4 1/2. 7 en 91/4 u* overige dagen 2 1/2. 7 en 91/4 uur. (1 nacht- en Zondagsdienst D Hei? te ^den wordt van Za- STi 1 uur tot Zaterdag 26 SwS-v Jïü waargenomen door de Apo- a* 5?k, Rapenburg 9. Tel 24807 en de Apotheek Tot Hulp der Mènschheld" Hooigracht 48. Tel. 21060. Te Oeg-stgeest door de Oegsteeestw Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3