N.V.V. richt zich tot de^arbeiders „Legt hel werk niet neer en doet geen onberaden stappen' STADSNIEUWS Laatste Berichten. UIT DE OMSTREKEN SAMENWERKING VAN ORANJE VERENIGINGEN IN DUIN- EN RIJNSTREEK. Na twee bijeenkomsten te Oegstgeest werd door de Oranjeverenigingen te Kat wijk aan Zee," Katwijk a. d. Ryn Val kenburg. Rijnsburg, Oegstgeest. Warmond, Voorschoten, Alphen en Zoeterwoude in beglnse besloten tot het leggen van een nauwer contact tussen deze verenigingen .met het doel gezamenlijk belangen te behartigen en te komen tot programma uitwisseling. Er is een voorlopige contact commissie samengesteld bestaande uit de heren: J. Volbeda. Katwijk aan Zee J G vajx Gent, Voorschoten, K. Breedhk Rljnöburg, Th. R. Vroomen, Warmond en «i.c*.ZaS Welzen, Oegstgeest. Als adviserend lid trad toe de heer D. G. Sanders, oud voorzitter der O V. te Oegstgeest. Het ligt i* £ie broeiing het aantal verenigingen uit te breiden met ln het verre verschiet fen landeiyke Bond van O.V. Als eerste stap der contact-commissie moet worden genoemd het Indienen van een request aan de minister van blnn. erL oorlog Inzake de onvoldoende richtlijnen t.a.v. nerdenklngsplechtlgheden Gewezen wordt op de niet op prijs sre- stelde Inmenging van het Nationaal instituut. De deur voor toetreding door andere verenigingen staat wyd open. Venvacht wordt dat hiervan stellig gebruik zal wor den gemaakt, vooral wanneer blijken zal wat door samenwerking ls te bereiken Een van de zorgen van Iedere Oranjever eniging ls thans reeds het waardig vieren £2 Jari? reg Jublleum van onze tS^Wo't?°2r elkandef raad en daad er kans op £rote afwis seling ln de programma en het opvoeren van het peil. HILLEGOM. Gemeenteraad. ln de Vrijdagavond gehouden zitting heeft de Raad van Hillegom o.a, aangenomen een voorstel tot. het sluiten van een geldlening met de N.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten van f. 286.000.— ter consolide ring van tekorten op vroegere diensten. Voorts werd besloten tot uitkering van IT pvfrbruggingstoelage in navolging van het Rfak, aan van Gemeentewege gepensionneea-den. Vastgesteld werd een verordening ter bestriding van wandgedierte, waarbij men, zonder „zuiverings-certificaat" geen woning of gedeelte daarvan huren of verhuren kan. De Verordening Hondenbelasting werd dermate gewijzigd, dat zy, die deze be lasting ontduiken, in het vervolg ge straft zullen worden met een verdub belde aanslag. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Van Lierop (K.VP.) over wat hü een verkeerde personeelpolitiek der gemeentebedrijven acht, waardoor een goed vakman de gemeentedienst gaat verlaten, meent de voorzitter ge steund door wethouder Fijma, dat de bterokkene meer ter wille van de be tere vooruitzichten hem in het vrije be drijf geboden, dan wegens ontevreden heid over zijn huidige functie, de dienst verliet. De heer Van Lierop wijst op de onrust onder het gemeentepersoneel waarop de voorzitter opmerkt, dat die onrust overal heerst, ook in het vrhe bedrijf en gedeeltelijk een gevolg van het feit, dat tijdelijke krachten dank zij veel overwerk meer verdienen dan het vaste personeel. Een crediet wordt gevoteerd voor aan schaffing van een zandstrooier, waarna zich bij de rondvraag nog een hevig debat ontspint over de parkaanleg in Hillegom. De heer Van der Kolk (KVP) is hierover zeer ontevreden, maar de Voorzitter zet de moeilijkheden bij de dienst yan Openbare Werken omstan dig uiteen, terwiji de heer Van der Vegt (P.v.d.A.) wijst op de slechte grond en de zeewind, dïe de planten en bomen hier niet doen floreren. Echter zal in een binnenkort te houden vergadering de toestand bij de dienst van O.W. wor den onder de loupe genomen en zal dan tevens besproken worden de kwestie der sportvelden, door de heer Keyser CP.v. d.A.) aan de orde gesteld. Aanbesteding. De 18 woningen aan de Vosselaan, die onlangs door B. en W. waren aanbesteed, konden niet worden gegund, omdat de aanbestedingssom. volgens Wederopbouw te hoog was. Nu zijn enkele wijzigingen aangebracht, ge deeltelijk als gevolg van de iets verbe terde materiaalpositie, en is het werk onderling heraanbesteed. Het resuljaat- is als volgt: Bouwbedrijf S. L. Blom te Heemstede f. 239.400, Aannemingsmij. Heemstede f. 244.600.—Hillegomse Aann. Combinatie f. 254.800.—W, Imt- horn en Zn., Hillegom, f. 254.800.'—: N. Vermeulen te Haarlem, f. 256.589— De gunning is nog aangehouden. Huisvestingscommissie. Het spreek uur van de Huisvestingscommissie op de laatste Dinsdag van de maand' zal voor lopig niet worden gehouden, daar de Commissie momenteel door aanvragen is overstelpt. P. v. d. A. en K. V. P. bepalen hun standpunt. E.V.C. herhaalt beroep op N.V.V.-bestuur tot gemeenschappelijke actie 1 In verband met de snelle ontwikke ling der gebeurtenissen m Indonesië hebben verschillende instanties van de Partij van de Arbeid langdurig verga derd. Vrijdagavond was er een fractieverga dering, die- tot 1 uur in de nacht ge duurd heeft. In* deze vergadering varen de zes ministers, die Ud van die partij zi>n, aanwezig. Zaterdagochtend om 10 uur kwam het partijbestuur bijeen en in de middag het hoofdbestuur, in de vergadering van het hoofdbestuur, die een streng besloten karakter droeg, waren de ministers Jonkman. Vos en Drees aatttyezig. Naar het A.N.P. verneemt, is er in deze vergadering lang en ernstig be raadslaagd. De situatie werd niet een voudig geacht en men kwam tot de conclusie, dat, hoe onverkwikkelijk zulks ook mocht zijn, men in de bestaande omstandlgheden, tenzij zich alsnog een aanmerkelijke wijziging zovoordoen, het onvermijdelijke van een mili taire actie moet erkennen, waarbij werd uitgesproken, dat deze militaire actie zo beperkt mogelijk zou moeten zijn. 5\ten is zich echter wel bewust, hoe moeilijk dit beperkte wapengeweld m een lopend conflict is vol te houden. OPROEP VAN HET N.V.V. Nadat het hoofdbestuur van het N.V. V. gistermorgen twee telegrammen ver zonden had aan de republikeinse en de Nederlandse regering met een dringend beroep alsnog alles in het werk te stel len een gewapend conflict te voorko men, is het gisteravond naar aanleiding van de rede van minister-president Beel opnieuw in vergadering bijeen gekomen De secretaris vap het hoofdbestuur, de heer C. van der Lende, deelde tij dens de besprekingen het A.N-P. mede, dat het' bestuur besloten heeft Maan dagmiddag de hoofdbesturen van de bij het N.V-V- aangesloten organisaties bijeen te roepen. In verband hiepnéde doet het bestuur van het N-V V. een dringend beroep op de arbeiders noch op eigen Initia tief. noch in gevolge oproepen van welke organisatie of groep van perso nen dan ook. het werk neer te leggen of onberaden stappen van welke aard ook te doen. Maandagavond zal via de radio het resultaat van de beraadsla gingen in de hoofdbestuursvergade- ring bekend worden gemaakt. MANIFEST VAN DE K.V-P. Gisteravond is een manifest uitgege ven door de Katholieke Volkspartij, Het is getekend door net praesidium der K.V.P. en door de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. Het is gericht aan de volkeren van Nederland en Indonesië en luidt: „Op dit ogenblik, dat ons meer dan ooit moet. samenbinden, willen wij een kort en duidelijk woord tot u richten. Gij kent de politiek der Katholieke Volkspartij. Wij willen de verwezenlij king van de Koninklijke gedachte van 7 December 1942, met haar drie grote beginselen van: vrijheid, gelijkheid en eenheid. Daarom heeft de Tweede Ka merfractie der partij in December 1.1. meegewerkt aan Linggadjati waar mee zowel hier te lande het hoogste or gaan der partij, de Partijraad, als in Indonesië de IK-VP. en de Pomaket hun volledige instemming hebben be tuigd. Wij hebben, ook uit katholieke kring, in de loop der maanden tegenwerking, afbrekende crltiek en verdachtmaking tegen deze politiek ondervonden. On danks dat hebben wij ons standpunt onverkort gehandhaafd, omdat wij daarin de enige mogelijkheid zagen en zien tot de vervulling van onze roeping. Deze roeping is: de erkenning van de volkeren over zee als aan ons gelijk waardige volkeren en. op de grondslag dezer erkenning, het smeden van een duurzame politieke band tussen deze gebieden uit drie werelddelen. Deze po litiek was en blijft nodig: tot de nood zakelijke verheffing van het welzijn van al onze volkeren, en als onze noodzake lijke bijdrage tót de wereldvrede. De redding van dit grootse werk noopt, thans de regering, om politionele maatregelen te nemen met alle haar ten dienste staande middelen. Na alles wat de regering voor de naleving der over en weer aanvaarde overeenkomst tot het alleruiterste vreedzaam heeft be proefd, is thans dit middel gerechtvaar digd, het gebruik er van verplicht. Om een blijvende onvrijheid van Indonesi sche volkeren binnen de Republiek te voorkomen. Om een onduldbare onge lijkheid ten laste van millioenen Indo nesiërs bulten de Republiek te verhin deren. Om hot grote gei'aar van verwij dering kiem van stijgende tweespalt en dalende welvaart tussen blank en bruin te ontgaan. Met de regeringen van Oost-Indonesië en West-Borneo blijven wij ook thans ons achter de regering scharen. En wij doen dat met onveranderde doelstelling. Ook nu willen wij niets weten van acties, die optornen tegen de hier en in Indonesië aanvaarde grondslag. Ook nu willen wy, op de grondslag van Linggadjati en alleen op de grondslag van Linggadjati, verder werken aan onze politiek van gelijk waardigheid en duurzaam samengaan. Wij roepen U daarom op: bidt en werkt tot verlichting van de regering, tot ondersteuning van onze jongens, opdat de vreedzame ontwikkeling van het gezamenlijke opbouw-werk haar loop kan hernemeij, spoedig eh met ge zuiverde kracht". VERKLARING DER E.V.C. Ook het hoofdbestuur der EVC is gis teravond in buitengewone vergadering bijeen geweest. In de loop van Zondag avond nam het het besluit een beroep te doen op het NW-bestuur tot „een gemeenschappelijk optreden". Met het verzoek daarover overleg te plegen, heeft het zich schriftelijk tot het NW- bestuur gericht. Het EVC-bestuur heeft zich in een oproep tot de werkers gericht met het verzoek „hun stem te ^"heffen tegen het geweld en voor de vajlte" en dringt er voorts „bij alle vrede^T^nde krach ten op aan zich aaneen te sluiten en in de bedrijven manifestaties van een gemeerfschappelijk optreden te leveren, welke gericht moeten 'zijn op het sta ken van het geweld". Indezelfde verklaring geeft het EV O-bestuur als zijn mening te kennen, dat de Nederlandse regering is overge gaan door militair optreden haar wil op te leggen aan de regering en het volk van Indonesië, en dat de toepassing van geweld elke mogelijkheid van samen werking tussen Nederland en Indonesië voorgoed verloren doet gaan. De EVC heeft bij herhaling kenbaar gemaakt, gaat de verklaring verder, „dat slechts een vreedzame oplossing in belang van beide volkeren aanvaard baar is; waarbij in herinnering wordt geroepen het voorstel, dat de EVC op 25 Juni aan het NW deed, n.l. om maatregelen te treffen ter voorberei ding van een algemene werkstaking, tot welke dient te worden overgegaan, In dien de Nederlandse reactie kennelijk met wapengeweld een beslissing dreigt te forceren". Vervolgens wordt in de verklaring gememoreerd hoe het hoofdbestuur van het NW destijds heeft uitgespro ken. dat „indien de Nederlandse rege ring de overéénkomst van Linggadjati terzijde stelt, niet bij voorbaat het sta kingswapen als middel om de vrede te redden ongebruikt zal blijven". Daar het EVC-bestuur van mening is dat mi litair optreden, waaronder het ook „het politionele optreden ter doorvoering van de Nederlandse eisen" rekent, een terzijde stelling van deze overeenkomst inhoudt en het dit militaire optreden in feite als een poging ziet terug' te keren naar de koloniale verhouding van wel eer („toen o.m. de vrije vakverenigings rechten werden onderdrukt"), doet het een beroep op het NW-bestuur, met handhaving van haar voorstel dd. 25 Juni jJ. om tot een gemeenschappelijk optreden te komen. Het EVC-bestuur besluit zijn verklaring met een tot de werkers in de bedrijven gerichte oproep hun stemmen tegen het geweld te ver heffen. KATWIJK AAN ZEE. Van verdrinkingsdood gered Zater dagnamiddag geraakte ongeveer VA K. M. Ten Noorden van de Watering het Katwijkse meisje C. H. uit de Te Brit- tenstraat in een mui. zy verdween in de diepte. Haar verloofde wist haar uit het water te redden en bracht haar bewusteloos aan de kant. Door kunst matige ademhaling toe te passen wer den de levensgeesten weer opgewekt. Zij werd door leden van al. K.R B. op genomen, waarna zij, nadat drie kwar tier verlopen was, weer tot bewustzijn l^wam. Wijdingsdienst Dinsdagavond zal in de Oude Kerk een Wijdingsdienst gehouden worden, waar als spreker zal optreden ds. H. J. Groenewegen, van 's-Gravenhasr° met het onderwerp: „Een tragisch, conflict" Medewerking verleent het Chr. Gem. Koor „Looft de Heer", directeur Paul Pul uit Den Haag. De t.b.c.-bestrijdingscollecte ten bate van het suppletiefonds van het; se- natorium „Zonnegloren" heeft f. 480.— opgebracht. Bevestiging en intrede van ds. D. Bouman - Zondagm. had in de Nieu we Kerk de bevestiging plaats van ds. D, Bouman, die van Arnhem gekomen was. De bevestiger, ds. R. P- A. Rutgers, hield daarbij een predikatie over Han delingen 8 35 „En Philippus deed zijn mond open. en beginnende van diezelfde schrift, verkondigde hem Jezus" Zondagnamiddag in de Nieuwe Kerk deed ds, Bouman zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. In het ge heel bezette kerkgebouw was de burger lijke gemeente vertegenwoordigd door de wethouder. H P. Bloot, D. J. Kleen, D. C. van Leeuwen en de gemeente-secre taris, D. C. O. Boekhoven. Van de pre dikanten waren aanwezig ds. J. J. v.d. Krift en ds. R P. A. Rutgers en afge- vporriigden van de Geref Kerk alhier. Uit Arnhem was ds. J. Gerritsen met een dertigtal Arnhemse dames en he ren overgekomen. Nadat eerst gezongen was Psalm 43 '3 en 4 en na de lezing van de Artikelen des Geloofs Gez. 3 2 en voorlezing van Jesaja 55, ging ds, Bouman voor in gebed. Als tekst voor deze ure had hij gekozen Psalm 20 8 „Dezen vermelden van wagens en die van paarden; maar wij zullen vermelden van de Naam des Heren, onzes God^s". De verhouding tussen u en mij, zei spr-, wordt bepaald door het woord Gods te horen. De prediker moet niet zelf gaan spreken, maar moet Jezus aan het woord laten, dienstbaar zijn aan Chris tus. Over de verhouding tussen prediker en gemeente zal het licht vallen. Na dat gezongen was Js, 85 3 en 4 zei spr. dat de 20ste Psalm een konings-Psalm was. Israël was in oorlog met machtige vijanden. De tekst stelt voor ogen, hoe de strijd in die dagen gevoerd werd met paarden en strijdwagens. Er moest- ge vochten worden, volharden en overwin nen. Zo ook niet de wereld, die leeft zonder God. In figuurlijke zin, zingen wij de lof van onze wapens. Een mens waant zich sterk in eigen kracht. Doch wie roemt op eigen kracht, on dervindt er de teleurstellingen van. Het tweede gedeelte van de tekst spreekt van tweeërlei levensbeginsel en tweeërlei levenshouding. God heeft een naam. die wij kunnen en mogen noe men Hij heeft zich aan ons geopen baard Hij heeft ons een hand toegesto ken- Hij wil aah ons verbonden zijn om tot vrede en rust te komen. Het woord van God openbaart zijn liefde. Zijn naam wordt steeds rijker van inhoud. Wij op onze beurt vermelden een zuivere weer klank van wat God heeft gezegd. Het is uit met het roemen van paarden en wagens, maar het is te roemen in Hem, die u en mij met Zijn liefde opzoeken wil. Na deze prediking werd gezongen Ge zang 55 1. Tot de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur. zei spr,; Uw tegenwoor digheid wordt ten zeerste gewaardeerd. Het is een zware taak in deze tijd het bewind te voeren, moge de Heere God u met kracht en wijsheid sterken. Collega ds. Rutgers werd door spr. be dankt voor de bevestiging. Ik verblijd mij er over. dat gij de prediking van Jezus Christus zo lang in Katwijk met toewijding verricht hebt. Ik hoop, plaat selijke collega's en die van de Ring, op een goede verstandhouding. Spr. be dankte kerkvoogden en notabelen, ook namens zijn vrouw voor de goede zor gen. Spr. sprak nog tot ouderlingen en diaken, het Kerkelijk bureau met de heer Barnard, allen die werkzaam zijn in het Jeugdwerk en ln het Vereni gingsleven. in het Zondagsschoolwerlc. In 't bijzonder werd een woord gewijd aan hen, die werkzaam zijn ln de 5 cts- actie en die voor de Zending werkzaam zijn. Spr. groette de afgevaardigden van de Geref. Kerk hier ter plaatse en ook de vrienden uit Arnhem. Het. laatste woord richtte spr. tot de gemeente. Spr. eindigde met dankgebed- Namens de predikanten ring en clas- sis^sprak ds. J. J. v.d. Krift hem toe. Hij verzocht de gemeente hem staande toe te zingen Ps. 119 9. Ds. Bouman sprak nog enkele woorden van dank. waarna gezoDgen werd Ps, 89 7. Een samenkomst ter verwelkoming had Zondagavond, na de intrede, plaats in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Hier waren aanwezig de reeds genoemde per sonen, vertegenwoordigers van alle ker kelijke instellingen velen met hun da mes en ds. H. A Jellema- De leiding be rustte in handen van ds. v.d. Krift. De ze liet zingen Gezang 50 1 en zette aan ds. Bouman uiteen het doel van deze samenkomst. De rij va nsprekers nam een aanvang met de -hfeër G. Vooys. die tot ds, Bou man namens de kerkeraad een hartelijk welkomstwoord toesprak. De heer D. J. Kleen voerde 't woord namens de kerk voogdij en als wethouder ook namens -de burgerlijke gemeente; namens de no tabelen sprak de heer A. Brouwer; na mens de Jeugdraad de heer C. v. Duyn; namens de diaconie de heer D, Gesink. I Namens de hoofden der 7 Herv. scho len en de 42 onderwijzers en onderwij- 1 zeressen, daaraan verbonden, sprak de Oogbehandeling van Prinses Marijke geslaagd Na een verblijf van ca. vijf weken in het. Nederlands gasthuis voor ooglijders te Utrecht, kan Prinses Marijke dezer dagen het ziekenhuis verlaten. De operatieve behande ling van de aangeboren oogafwij king is met goede uitslag be kroond. Het prinsesje heeft de behande ling zeer goed verdragen en mede dank zij het feit, dat H.K.H. de kleine nog steeds voedt, zich in middels ontwikkeld tot een prach- tigfe, gezonde, normale baby. H.H KJC. H H. Prinses Juliana en Prins Bemhard betuigen hun hartelijke'dank voor de vele blijken van medeleven, welke zij van zo vele zijden mochten ontvangen.. heer J. Volbeda. De volgende spreker was ds. J. Gerritsen uit Arnhem, die hier geen b]ijde tonen kan laten horen, doch- klanken van weemoed. Ook sprak nog een ouderling uit Arnhem. De heer P. de Wit sprak namens regenten van het Gast- en Weeshuis; de heer W. Schoneveld namens de 5 cents-actie en de heer J. v.d. Hucht namens de Zen- dingscommissle. Ds, Bouman beantwoordde de gespro ken woorden. Van de Arnhemmers werd met een handdruk afscheid genomen. Ds. v.d. Krift liet nog zingen dé Avondzang waarna hij met dankgebed eindigde. us se. Burgerlijke Stand Geboren: Joanna Apolonla Gertrudls Maria d. van H. M, Beelen en A. G. M. Goemans; Johannes Petrus zoon 'van S. P. Halfschcpel en M. H. v. Noort. Gehuwd: S. Groot en M. G. v. Graven; H. J. Wassenaar en A. M. v. d. Veek Overleden: Egbert Tisslng 72 Jaar wedn. van A. C. A. de Liefde; G. Prins 68 Jaar echtg. van A. BeTbee Bloembollenveiling De aanvoer op de le leverbare velling van de Coöp. Vellings- ver. HB.G. te Llsse was nog zeer matig, de belangstelling echter enorm groot. De "han del was zeer levendig en goede prijzen werden besteed, vooral voor goed gesorteer de kwaliteiten. Onderstaande nrijzen wer den besteed voor tulpen en narcissen boven de vastgestelde minimumprijzen Mdt v. d. Eerden 12 op 0.75; id 11 op 0.55; Mdt Krel. Triumph 12 op 0.70; ld 11 op 0.60; Scarlet Admiraal 12 op m.p.: ld 11 op m.p.; Dwt Snowdom 11 op 0.25; Evt Herm, Schlegel 11 op 1.25n ld 10 op 0.50; Evt Ibis 10 op 0.55; Dvt Mar. Nlel 12 op 2.05; ld 11 op 1.60: Evt La Reine Max 11 op 1.85; Dvt Marquette 10 op I.70; Evt Cram Brlllant 11 op 1,ld 10 op 0.55; Trt Telescoplum 12 op. 1. Dwt Bartlgon 12 op 0.95; ld 11 op 0.50; Trt Edlth E<ïdy 12 op 0.50; ld 11 op 0.55; Elt Golden Harvest 12 op 1.ld 11 op 1.15; Evt Pr. v. Oostenrijk 12 op 1. lm 11 op 0.85, Evt Herm. Sclegel Max 10 op 0.45. Narcissen: E. N, Actea III 1.45: E. N. Golden Harvest II 2.45; D. N. In- glescombe I 0.15; E. N. Spring Glory I 0.50; id II 0.35; E. N. Early Surprise II 0.15. Crocussen: Remenbranche 10 1.ld 9 0.91; Purperea 11 2,35: ld 10 1.50; Julia Culp. 10 1.07; ld 9 0.50; ld 8 0.30: ld 7 0.18: K. o. t. Striped 9 1.50: ld 8 0.81: Mout ÖInnc 9 2.10 ld 8 1.40: ld 1 0.80 Ovidius 10 1.Bijgoed: Frltt. Meleagrls 6 op 1.70; Erls Angle. Gem 065; Coïch. Aut. MJor. I 7.80; ld II 7.00; Lil Crown Imp. I 17.00; Enk. Galanthus 5 cm 1.70; ld 4 cm 0 92; Sclllfl Sor Beauty zll 3.65 SASSENIIEIM. Burgerlijke Stand Geboren: Robert Theodoras Maria en Henriëtte Johanna Geertrulda. d. van Th' If. M. Imming en M J van Dam, Hans Renée zoon van J. W Koning en J M H Bijker: Andrles Johannes z van J. van Bakkum en E. Delmeer; Johanna Helena d. van H W. Knelsch en J, H. de Jong Overleden: J. S, Zandbergen—Vletter 70 Jaar, Onder trouwd: C. P v. d Berg 23 Jaar en M Mera wissen 21 Jaar; H. C. Stelma 25 Jaar en A. K. Koolj 20 Jaar. Getrouwd: D, H. Durieux en j. M. Bruönsma; R. Seyers en J. C. P. Bergman; J. A. Faber en A. Bergman; G. A. J. Alkemade en li C, J. Hueber VOORHOUT Middenstandsvereniglngen In café „Welgelegen" hield de pi. Middenstands- vereniging Vrijdagavond een goed bezochte vergadering. Van het gemeentebestuur was een schrij ven binnengekomen om te komen tot op_ Richting van een commissie van onderzoek voor de vaststelling van uitkeringen krachtens noodwet ouderdomsvoorziening van Raad van Arbeid. Namens de afd. zal heer J, van Kesteren hierin zitting nemen. In een gecombineerde vergadering met het bestuur der pl, Oranjevereniging zijn plannen besproken om' met de a.s. feest dagen een winkelweek te organiseren. Door genoemde vereniging zal een prijs worden neschlkbaar gesteld voor de meest koop krachtige etalage. Unaniem waren de aanwezigen van oor deel dat door de Middenstand, voor geen enkel doel prijzen zullen worden beschik baar gesteld. Nu werd ook bekend gemaakt dat de heer L. P. H. Vester zijn benoeming als secretaris niet aanvaardde, waarna met algemene stemmen de heer J. Angevare werd gekozen. Hierna werd zeer geanimeerd aan de rondvraag deelgenomexr. vele bezwaren wa ren ingekomen, omtrent het venten van uit andere gemeenten. De \raag werd ge opperd of het gemeentebestuur verplicht ls ventvergunningen te geven aan kooplui die uit een andere gemeente komen. Dit zal nader worden onderzocht. De eerst volgende vergadering zal de uitslag worden bekend gemaakt. Veel crltiek werd er ge maakt over de verkoop van schrijfbeno digdheden door winkeliers. Hiertegen zul len maatregelen worden genomen. Ook zal een reclame op touw gezet worden om te trachten de consumentencredletbonnen zoveel mogelijk bij de pl. Middenstand te gelde doen maken. Hierna volgde sluiting. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: H. G. J. Caspers, 28 Jaar en H. A, M, de Groot, 32 jaar. Geboren: Cornells, z. van C. S. Warmerdam en M. M. J. Langeveld;, Catha- rlna M. D, en Margarethe M. E., dochters van C. Tetteroo en A. C. van Velzen; Antonlua- L. F„ z. van A. L, oudshoorn en C. van Bohemen. M.U.L.O.-EXAMENS. Bij de gehouden examens slaagden voor het M.U.L.O. diploma A: Jan Blom en C. M. Brouwer, belden te Alphen a d. Rijn; F. M. v. Til, Bennebroek; F. K. Dekker te Hazerswoude; A. Reyxievcld, G. C. Abra- hamsohn, A. deN Hoed, allen te Hillegom; Fr. M Dorrepaal, Koudekerk a. d Rijn; J. H. Zaal, J. Blanken, P. E. J. H. Geerdes, F. B van Hamme, L. F Knetsch. W. F. de Vries, H. J. Segers, N. Smlnk allee te Llsse; Z. F. Nederhof, A. M. L. van Beek, Jan Sweris allen te Leldep; H. J. Beerhorst te Sassenhelm, F. v Reek te Voorschoten en G. D. Breedijk te Warmond, Voor het M.U.L.O.-diploma B slaagden: G. C. Meyer te Haarlemmermeer en C. G. de Kogel te Hillegom. PRESTATIEZWEMMEN L-R.B. Zaterdag nam de Leldse Reddings Bri gade deel aan de prestatietocht over 600 meter gekleed zwemmen, uitgeschreven door de Waddinxveense Reddings Brigade, De volgende deelnemers wisten het uit te reiken diploma te behalen: goed, D. Verhoeven, C Wetselaar, R. Zand de dames: S. van Amerongen, A. v, d. Broek, H. M. den Dekker, M. H. C. Vallént- vliet, E. v. d. Zwet en de heren: J. v. d, Marei, L. Plug, P. C Roelandse, P. Stou ten en A, van Velzen. OOST INDONESISCHE ORGANISATIE OPGERICHT. Gisteren is in een middag- en avond bijeenkomst in café Royal alhier opge richt een algemene culturele en staat kundige organisatie van hier te lande verblijf houdende Oost Indonesiërs, Tot bestuursleden werden gekozen de heren A. R. Lalisang (voorzitter, Jan van Goyenkade 19, Leiden), A. C. Toepama- hoe, M. P. Harmoesial, Chr. Soplanit en L. Roebini. Tijdens de avondbijeenkomst sprak minister Hamelink van ,Oost Indonesië over de taak van deze nieuwe organisatie waarvan hij het bestuur succes toe wenste bij het bereiken der doeleinden. Tevens gaf spr. een over zicht van de situatie en problemen in de jonge Oost" Indonesische staat, waar bij de politieke, sociale en economische aspecten werden aangeroerd. ZESDAAGSE BOOTTOCHT LEIDSE HOUTSCHOOL Zaterdag 4 uur. Drukte bij ,,'t Groene Kerkje" Zojuist is de boottocht Van de L. H. School geëindigd. Zes dagen lang hebben de meisjes en jongens van de hoogste klassen als een grote familie op hun motorboot geleefd. De dagen zijn doorgebracht met be zoeken. aan Schiphol, de grachten en havens van Amsterdam Droogdokken en Scheepsbouwbedrijven, Fordfabrieken Büb, museum, speeltuin, pannenfabriek enz. enz. Sluizen werden bezocht en 't schutten neegemaakt. Zelfs een tochtje op de Noordzee met een reddingsboot. De nachten werd er, na een' onwen nige eerste nacht, heerlijk geslapen in het in tweeën verdeelde ruim van het schip. Een geweldige reis met prachtig weer. Veel kennis opgedaan, In alle op dichten geslaagd. Er Is maar één ge dachte en één roep, zowel van de kin deren als van het personeel: Volgend jaar weer! AFSCHEID VAN DE HEER D. METER. WASSENAAR Voor de Nlwln Op Woensdag a.s. om 19 uur zal op het terrein van Blauw zwart aan de Katwljkseweg ten bate van de Nlwln een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen een politie- en een militair elftal. By het spelen op de v. Heeckeren- straat bral^ de 10-Jarige J. B. alhier zijn reoh teronderarm. Uit de woning van mevr. J, werden een lap stof en enige zilveren lepels en vorken gestolen Bij mevrouw B. had een haar onbe kende man een paar uurwerken gerepa reerd. zy gaf hem een som van f. 80 tefi einde daarvoor voor haar een rijwiel te kopen, maar de man ls daarmee niet ko men opdagen. Door K. werd aangifte gedaan van diefstal van een damesfiets. WARMOND, Burgeiiyke Stand Geboren: Geer- trulda Maria dochter van J. Zandee en E. A. Zwaan; Cornells Adrlanus Johan nes zoon van A. J. v. Styn en A. Scheen. Ondertrouwd: G Beugelsdljk en J. B. Hekker. Getrouwd: K H. Warburg 29 J. en P J. Swart 28 Jaar. Overleden: A. Vlieland 28 jaar; Gerardus Berg weduwe van J. van Noord 77 Jaar: M G. Stolk weduw? van J F. de Cock 83 jaar. Hoog bezoek Een 20-tal hoogge plaatste Amerikaanse en Engelse officieren bracht e:n b:-zoek aan deze gemeente., Mei enkele motorboten maakten zy een rondvaart oVer de Kagerplassen. Als schoolhoofd. Woensdag a.s, zal de heer D, Meyer, hoofd aan de Chr. Nat. Opleidingsschool Hoogl. Kerkgracht 20a alhier, zyn ambt neerleggen. Niemand schat deze „jongeman" op 60 jaar, maar volgens de Burgeriyke Stand is het toch zo. Efi nu heeft de heer Meyer gemeend te moeten gaan, en gebruik te moeten ma ken van zyn recht op pensioen. Ofschoon de heer Meyer zyn jubilea aan de school steeds verzweeg, kon hy dit met zyn afscheid niet doen. Er is nu een comité gevormd om op zijn laatste schooldag van hem afscheid te nemen. Op Woensdag a.s. zullen de school kinderen 's morgens om 10 uur met dit doel samenkomen in het Gymnastiek lokaal. Autoriteiten en genodigden worden 's middags om 3 uur verwacht, 's avonds vanaf 8 uur zyn alle^ouders van nu en voorheen, oud-leerlingen, alle vrienden en belangstellenden welkom eveneens in het Gymnastieklokaal aan de Kaas markt om de scheidende „Boven meester" te danken voor zyn ruim 25 jarigearbeid bij de Gereformeerde Schoolvereniging hier ter stede. BONKAARTEN HALEN. Dinsdag (8%11,45 en 1416 uur) zyn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe, bonkalarten de gezinnen waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft vjin 75,501 tot en met 78,500. Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkkarten en de nog niet aangewezen stroken yan de bonkaarten 707 CONTACTAVOND BOND VAN NED. MIL. OORLOGSSLACHTOFFERS. Er heerste ine het Café-restaurant „Het Raedthuis" een gezellige sfeer op de contactavond van ae afdeling Zuid- Holland Noord van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. Na het openingswoord van de Dis trictsvertegenwoordigster mevrouw v. Iterson-Lourier, waarin zy alle leden harteiyk welkom heette en verschillen de mededelingen betreffende de nieuwe, pensioenregeling .beknopt uiteenzette werd staande het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen en enige ogenblik ken stilte in acht genomen als hulde aan alle gevallen militairen. Een aantrekkelijk programma van muziek, toneel en cabaret, belangeloos verzorgd door het toneelgezelschap van de personeelsvereniging van de Twentse Bank te Leiden, e.a. volgde. Het was reeds laat toen deze avond met het zingen van het 6e couplet van bet Wilhelmus werd besloten. PLANTSOENCONCERT. Het1 programma van het Plantsoencon cert op Donderdag a.s. te 8 uur wordt verzorgt door het Lelds Harmonie gezel schap „De Pdst" (directeur de heer g. v. Ommen) en luidt als volgt: 1. Engelandvaarders (mars) W. Schild. 2. Czar und Zimmerman (ouverture) G. H. Lortzlng; 3- Valse de La Veuse Joyeuse, Fr. Lehar; 4. Selecties De Vogelkoopman, C Zeiler. Pauze, 5. De vlag Ln Top (mars) H. J, Hartman. 6. Sinfonia ls Bes gr terts Joh. Chr. Bach, 1. Allegro acsai, 2. andante 3. Presto; 7. Patrie (mars) H. Dreissen; 8. Grand Finai a „Hrlelle", Bach; 9. Colonel Bogey Kenneth, J. Heford. Zaterdagmorgen kwam de 38 jarige schilder F- F uit Den Haag by het schilderen van een lichtmast van de H.TM. aan de Wassenaarse weg ver- moedelyk in aanraking met ccn ge- leidedraad. HIJ viel van zes meter hoog te van zyn ladder en brak daarby een pols. De E.H.D vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. Geslaagd voor het notarieel examen deel I. de heer H. Sr^d alhier. Koninklijke Boodschap AAN DE FAMILIE DER STRIJDKRACHTEN IN INDONESIA H.M. de Koningin heeft volgende boodschap gericht tot de familie der strijdkrachten in Indonesië: „Gelyk de regering U by monde van de minister-president heeft medege deeld, is zy overgegaan tot politioneel optreden met de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht op Java en Su matra. Ik weet dat gy allen, die een man, zoon of verloofde in Indonesië hebt, dagen van grote zorg en spanning tege moet gaat. Ik behoef U wel niet te ver zekeren hoezeer ik met U medeleef en begrjjp wat in U omgaat. Ons volk is kortgeleden door onnoe melijk zwaar leed en beproevingen heen gegaan en heeft deze met moed en fier heid gedragen. Ik ben overtuigd, dat het deze nieuwe beproeving even flink en dapper en met hetzelfde vertrouwen in de toekomst zal doorstaan. God zegepe U en die U in Indonesië lief zyn". (w.g.) WILHELMINA. De militaire ontwikkeling Reuter verneemt uit republikeinse bron, dat Nederlandse gevechtsbommen werpers heden by het aanbreken van de dag onder hevige regenval begonnen zyn met bombarderen en beschietings- aanvallep over een groot gebied op de republikeinse vliegvelden. Tezelfder tyd zijn Nederlandse"land- strydkrachten met de aanval op Indo nesische stellingen op West-Java be gonnen By Semarang zijn zware Infanterie- gevechten aan de gang. Volgens berichten uit Djokjakarta trokken Nederlandse troepen uit het ge bied van Soerabaja ongeveer 70 kilome ter op in de richting van Malang. Het communiqué over de acties Een communiqué van de Ned. Indi sche regering hedenavond te Batavia uitgegeven, bevestigt, aldus Reuter, dat de Nederlandse luchtmacht vliegvelden op Java en Sumatra heeft aangevallen. De republikeinse burgemeester van Pa- dang aldus het communiqué is gisteren door Indonesische troepen ge dood op korte afstand van de demarca- tielyn aldaar. De aanvallen op de vlieg velden op Java en Sumatra zyn uitge voerd, omdat daar republikeinse jagers voor actie gereed stonden. Er zijn geen aanvallen gedaan op de bevolking noch op objecten zonder militaire betekenis. EVA PERON NIET NAAR ENGELAND. Senora Eva Peron, de echtgenote van de Argentynse president, zal Londen niet bezoeken, aldus luidt thans een of ficiële mededeling te Londen. NOODLOTTIG SPEL MET GRANAAT. Zaterdagavond is de 14-jarige Th. M. ten B„ wonende in Den Haag, die een door hem gevonden granaat met een hamer, een tang en een spyker wilde demonteren, gedood doordat de granaat explodeerde. VERZETSTENTOONSTELLING TE ARNHEM GEOPEND. Voor een groot aantal genodigden ■sprak de burgemeester van Arnhem Za terdagmiddag de openingsrede uit. voor de verzetstentoonstelling welke tot 2 Augustus in de HBS op het Willems plein te Arnhem wordt gehouden, H. M. de Koningin had zich by deze plechtig heid laten vertegenwoordigen door Haar kamerheer in buitengewone dienst luit. kol. W A. v.d. Wall Bake. FAMILIEBEIIICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Geboren: De GraeffHooft, dochter, Den Haag; Kuyl—Droogleever For- tuyn, dochter, Rotterdam; KoolVan Wensveen, dochter, Hilligersberg; Beer mande Roos,'zoon, Rotterdam; Van Everdingen—Six, zoon, Vught. Getrouwd: J. v. Eybergen en Fr. Colson, Batavia; J. C. Bouwhoi: en D. Goed, Rotterdam; Mr, J, Anema en J. Balke, Rotterdam; A. S. Pierson en M. M. Montesson, Rotterdam; J. J. v. d. Hoek en G. M. Schreuder, Arnhem; ir. J. F. Roozeveld v. d. Ven en J. M. Voeten, Batavia. Overleden: A. J. de BatsReuser, wed., 77 j, Den Haag; ir. B. H. Nyen- huls, m. 66 j„ Delft; H. de Ru, m. 70 j. Utrecht; Z. Stokvis m. 69 j„ Dieren; F. A. Itter Gzn., m. 75 j„ Bilthoven; C. L. H. Vornholt, m. 68 j. Maarssen. HET VROUWELIJK GEMEENTELID EN DE KERK. Een kleine maar actieve byeenkomst van afgevaardigden van vrouwenzen- dingsgroepen en andere verenigingen heeft met belangstelling kennis geno men van een in de Zendingsschool te Oegstgeest gehouden lezing over boven vermeld onderwerp door mej. G. A. R. Byleveld, Theol. cand., de eerste geor dende zendelinge, vdie binnenkort, naar Java hoopt te vertrekken. Spreekster d?ed een dringend beroep op de vrou- welyke lidmaten om haar bijdrage te leveren in ambten en diensten der kerk. Het zullen steeds enkelingen zyn die in het predikambt dienen op het ogen blik'70, waarvan 30 ln de Ned, Herv. Kerk maar velen zijn nodig in an dere diensten. Het gebrek aan het vrouwelyke ele ment in zovele functies doet de,vraag ryzen, of de Christenvrouwen haar in de historie bevestigde kans en roeping niet meer verstaan. Er volgde een levendig debat, op deze inleiding, waarna de vergadering uit sprak, dat de kerk diende te weten, welke actieve drang er nog, leeft bnder de vrouwelyke leden. Mej Chr. Slotemaker de Bruine heeft vervolgens gesproken over heden en toe komst van het vrouwenzendingswerk, naar aanleiding van de brochure ,.De Indonesische vrouw in een-nieuwe we reld'. door dr. J. A. Verdoorn, en het vesrlag van de zendingsconferentie te Batavia in Aug. 1946, getiteld „Zending en Indonesië". Gisteren is de 62-jarige metselaar P. S. uit. Leiden, die een gesloten café wilde binnendringen, by het verwijderen daaruil gevallen, waarby hy het rechter onderbeen brak Hij werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De Zaterdag gehouden coiled# voor uitzending van het Leidse zwakke kind, heeft f 2329,53^ opgebracht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2