Universiteiten van Leiden en Harvard (V.S.) leggen wetenschappelijk contact PANDA EN DE MEESTER-DETECTIVE Prof. dr. J.A.C. Fagginger Auer kwam met concrete plannen naar Nederland STADSNIEUWS Een man als jij De strijd in Griekenland. De Griekse regeringstroepen hebben 15 tot 1800 geurillastryders omsingeld in het Pindusgebergte. 35 km ten N-O van Jannlna, Er zijn 312 gevangenen ge maakt. De eerste groep van 75 gevan genen bestond geheel uit Grieken, die slecht gekleed en totaal uitgeput waren. Generaal Zervas. de Griekse minister van openbare orde, heeft meegedeeld, dat acht goedbewapende ..bataljons" guerilla-strijders van elk 300 man aan de „invasie" deelnemen Deze bataljons zijn gelijktijdig op drie punten de grens overgetrokken. Twee er van zouden uit „buitenlanders" bestaan Naar verluidt, heeft de Albanese grens wacht de toegang tot Albanië geweigerd aan een lid van de subcommissie voor de Balkan, die op weg was naar Tirana, waar hij de Albanese regering documen ten inzake het beweerde grensincident zou overhandigen- De Griekse generale staf heeft ver klaard. dat er aan de Noordelijke grens van Griekenland een nieuwe concentra tie van guerill astrijders plaats vond. ..Alle voorzorgsmaatregelen", aldus werd verklaard, „met het oog op deze nieuwe concentratie zijn genomen" De plaats der concentratie zou zijn bij het meer Prespa. bij het punt van samenkomst van de Grieks-Albanees- Joegoslavische grenzen. De leider der Griekse guerilla-strij ders, Markos. heeft een radio-station van het „Griekse democratische leger' in het hoofdkwartier aan de Noor de lijke grens in gebruik gesteld. Men meent, dat het radiostation is gevestigd in een van de Slavische buur landen. Ramp aan Italiaanse Rivièra VELE SLACHTOFFERS. Vijf en veertig kinderen en twee vol wassenen verdronken toen aan de Ita liaanse Riviera, bij de stad Albenga, on geveer 45 mijl ten Zuid-Westen van Genua een excursie-boot zonk. Tien kinderen worden nog vermist. De boot, een kleine motorjacht, ver voerde ongeveer 82 kinderen uit Mi laan, die_ als gasten van een liefdadige organisatie hun vacantie doorbrachten aan de Riviera, en 5 volwassenen als begeleiders. Ongeveer 150 yard buiten de kust kwam het vaartuig in aanraking met een stuk stalen bekisten van een riool- pijp en zonk vrijwel onmiddellijk. Het was op een betrekkelijk eenzaam gedeelte van de kust en het duurde verscheidene uren, voordat een hulp vaartuig uit de nabijheid op de plaats van de ramp arriveerde. De reddingsploegen, die in het don ker en in een woelige zee hun werk zaamheden moesten verrichten, brach ten omstreeks middernacht meer dan 70 kinderen aan wal, doch 45 van hen waren dood toen zij uit het water wer den gehaald of stierven later op weg naar het ziekenhuis. Ook twee volwassenen, die de kinde ren vergezelden, werden dood aanland gebracht drie anderen leven nog, doch hun toestand is zeer ernstig. (U.P.) Uitwisseling van weten schappelijke werkers. (Speciale reportage). NOORDERLICHT. Het Poollicht heeft in deze tijd van het jaar slechts kort gelegenheid om zich .te vertonen en dan is er toch nog altijd de schemering. Eerst omstreeks de 27ste van deze maand zakt de zon weder zó ver onder de horizon, dat te middernacht plaatselijke tijd de nach telijke duisternis optreedt. Het .poollicht van hedennacht over trof omstreeks halftwaalf de scheme ring belangrijk in sterkte en verraadde zijn identiteit door de vele verkleurin gen van de lichtbanden naar rose en rood, hoewel het tot minder dan de helft van de hemel beperkt bleef. Op de zonneschijf bevindt zich een aantal zonnevlekken. Een groep dicht bij elkaar liggende grote vlekken is als een flink stipje voor het blote oog zichtbaar. Men kan dit waarnemen door een sterk en gelijkmatig beroet stukje glas voor het oog te houden. Het andere oog sluiten of met de hand 'bedekken! Uit de in de loop der jaren opgete kende gegevens heeft men afgeleid, dat in deze maand het elfjarige zonnevlek- kenmaximum zal vallen, dat bovendien bijzonder hoog zal zijn. NIEUWE VOORZITTER CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Het bestuur van het Chr. Nat. Vak- verbond heeft als opvolger van de voor zitter de heer A. Stapelkamp, benoemd de heer M. Ruppert. die deze benoeming aanvaard heeft. In aansluiting op het bezoek, dat mr. P, J Idenburg te Leiden onlangs op uitnodiging van de Rockefeller Foun dation aan enkele Amerikaanse univer siteiten bracht, ten einde o.m. een toe nadering tussen de Amerikaanse en Ne derlandse hogescholen te bevorderen, als uitvloeisel waarvan een „Harvard - Leyden-Institute" werd opgericht, brengt thans prof. dr. J. A. C. Faggin ger Auer, hoogleraar aan de Harvard- universiteit een bezoek aan onze stad. Prof. dr. Fagginger Auer, die eerst kortgeleden met de .Veendam" in ons land arriveerde, is met concrete plannen voor een verdere uitbouw van deze samenwerking naar Hol land gekomen, waar hij reeds be sprekingen mocht voeren met tal van vooraanstaande personen uit de universitaire wereld, welke het voor het eerst in de geschiedenis gelegde officiële contact tussen de oudste universiteit van Amerika en die van Nederland, en wel Harvard en Leiden, hebben bevestigd. In verband met deze voor ons land uit wetenschappeiyk oogpunt zo be langrijke gebeurtenis hebben wij prof. dr. Fagginger Auer ofri eén onderhoud verzocht, waartoe dez? onmiddellijk be reid was. Prof. di'. Fagginger Auer. die een Middelburger van geboorte is. maar sinds 1902 in Amerika vertoeft, vertelt ons dan allereerst hoe reeds lang in Amerika de gedachte levendig was om tot een nauwer universitair contact tus sen beide landen te komen, hetgeen onze zegsman vooral voor Nederland van niet te ohderschatten belang acht. Tegen het einde van de oorlog namen deze plannen een nog concreter vorm aan, terwfjl toen mede reeds de wen selijkheid onder ogen werd gezien om het boekenbezit der Nederlandse uni versiteiten dat door de oorlog niet of heel moeilijk kon worden uitgebreid vanuit Amerika aan te vullen. Uit die tijd dateert reeds de oprichting van de Int. University Foundation, waartoe mede prof. dr.'j. A, de Haas. hoog leraar aan de Harvard-universiteit, de stoot heeft gegeven. Sindsdien vonden, mede dank zij de steun van de Ned. Ambassade te Washington en het ro yale aanbod van enkele Amerikaanse uitgevers, duizenden boeken hun weg naar Nederlandse universiteiten. Naast vele aanzienlijke giften welke wij voor dit doel in Amerika mochten ontvangen, aldus ging prof. dr. Faggin ger Auer verder, mag hier zeker niet onvermeld blijven de belangrijke bij drage van f. 50.000 welke wij voor dit werk onder persoonlijke invloed van de gouverneur, dr. P Kasteel, van de Sta ten van Curaqao- ontvingen. Was op deze wijze reeds een streven merkbaar om Nederlandse universitei ten vanuit Amerika te steunen en zo doende het contact te bevorderen, door het bezoek van mr. Idenburg werd eerst recht duidelijk, dat in deze richting nog veel meer zou kunnen geschieden en dat vooral de uitwisseling van hoog leraren en andere wetenschappelijke werkers ter hand moest worden geno men. Tevens werd daardoor een nieu we weg ingeslagen, namelijk het direc te blijvende contact van een bepaalde universiteit hier met een bepaalde in de Verenigde Staten. Wy in Amerika zijn toen dadelijk aan de slag gegaan, hebben velen financieel voor de plannen weten te interesseren en zijn thans zover, dat prof. dr. William Hocking, oud- hoogleraar aan de Harvard-Univer- siteit, met September a.s. voor één jaar naar Nederland zal komen, waar hij aan de Leidse Universiteit een aantal colleges zal geven over ,,De wijsbegeerte van het recht". Het ligt in de bedoeling, dat prof. Hocking ook in andere universiteits steden voordrachten zal houden. Het volgend jaar September zal prof. dr. Hondeiden wetenschap pelijke werken kreeg Leiden ten geschenke. Schlesinger, hoogleraar in de ge schiedenis aan de Harvard-Univer- siteit, naar Nederland komen om eveneens colleges aan de Leidse Ho geschool te geven. Daarnaast zijn wij in staat geweest om enige honderden boeken aan te schaffen, welke collectie aan de Leidse Universiteit ten geschenke zal worden aangeboden. Deze zen ding zal na verloop van enige tijd nog worden gevolgd door een nieu we party studieboeken, zodat bin nen niet al te lange tyd de Leidse Universiteit met een belangrijke collectie „Americana" zal zyn ver rukt. Financieel hebben wij de zaak thans in zoverre geregeld, dat wij voor ons de garantie hebben, dat dit contact in ieder geval voor drie jaar gegarandeerd is. Een vriendelijke geste deed ook de Holland-Amerika-lijn, welke voor ieder der professoren een vrije overtocht heeft aangeboden. Een aanbod, dat gaarne is aanvaard. Wederkerig worden er thans pogin gen in het werk gesteld om ook ieder jaar een Leids hoogleraar naar Ameri ka uit te zenden. Prof. dr. Fagginger Auer, dje met waardering gewag maakte van ae steun, welke zowel het ministerie van Onderwijs als de Amerikaanse Ambassade bij deze plannen heb ben toegezegd, zeide ons. dat nu ook andere Nederlandse universi teiten de mogelijkheid overwegen om tot een dergelijk contact met andere instellingen van Hoger On derwijs in Amerika te geraken. HAARLEMSE BLOEMENWEEK. Van 2 tot 9 Augustus zal Haarlem tot een bloemenstad worden omgetoverd op initiatief van de stichting „Haarlems bloei", die bovendien gedurende die week allerlei andere feestelijkheden zal organiseren. Alle festiviteiten zullen zoveel mogelijk doorbloemen worden geaccentueerd, O.a. zal een bloemen- cantate worden gezongen en er zal een groots opgezet bloemencorso door de straten trekken. Verder zal Haarlem voor die week een Bloemenkpningln 'kiezen, er zal een internationale ■gla-diolententoonstelling plaats hebben en een tentoonstelling van bloemschilderijen zal In het Frans Halsmuseum worden ingericht. Men organiseert tevens een beiaardfestival. VERKLARING VAN GENERAAL CLAY Ten aanzien van de socialistische een heidspartij zeide de Amerlk. opperbevel hebber in Duitsland, generaal Clay, dat, zolang deze volhield een fusie van com munisten en sociaal-democraten te ver tegenwoordigen, haar toelating slechts mogelijk zou zijn wanneer deze fusie door de leden van de sociaal-democra tische partij zou zijn bevestigd. De toestemming tot het doen herle ven van de Duitse industrie, volgens de nieuwe richtlijnen uit Washington, noemde Clay „de grootste kans" van de bezettingspolitiek. Hij ontkende dat de instructies een politiek van „vereniging tegen de Russen" betekenden. BEZOEK AAN GRAVEN IN DUITSLAND NIET TOEGESTAAN. Naar aanleiding van het verzoek, dat inwoners van Nijmegen aan de burge meester hebben gericht, om in staat to worden gesteld een bezoek te brengen aan de graven van gesneuvelde Neder landers op de Britse begraafplaats Reichswald, wordt te Berlijn officieel medegedeeld dat. bezoeken aan begraaf plaatsen in Duitsland nog niet zijn-toe gestaan. Nieuwe regeling voor fietsbandendistributie. ALLEN KOMEN AAN DE BEUKT. Tot dusverre kwamen alleen perso nen, die aan bepaalde normen volde den, voor fietsbanden in aanmerking. Nu in de meest dringende behoefte is voorzien en dp kwaliteit der in het laatste jaar vervaardigde banden aan zienlijk is verbeterd en daarmede de levensdudr verlengd, wordt het moge- lyk geleidelijk ook andere fietsbezitters van banden te voorzien. Daartoe is een regeling ontworpen, welke hieronder In het kort uiteenge zet wordt. De fietsbezitters worden verdeeld in twee groepen: a. Degenen, die sedert de bevrijding reeds bonnen voor banden ontvingen. Aan deze personen worden thans be wijzen van inschrijving verstrekt, waar aan zich twee bonnen voor buitenban den en twee bonnen voor binnenbanden bevinden, welke afzonderlek genum merd zijn. Periodiek wordt een dezer bonnen geldig verklaard, zodat versle ten banden kunnen worden vervangen. b. Degenen, die sedert de bevrijding nog nimmer bonnen voor banden ont vingen. Aan deze personen worden uit gereikt een bon voor twee buitenban den en een bon voor twee binnenban den. Ook deze bonnen zijn genummerd en worden door middel van een loterij- systeem geleidelijk geldig verklaard. Om in het bezit te komen van de voor beide groepen bestemde bonnen moet een aanvraagformulier worden ingevuld, waarbij o.a. verklaard wordt, dat men een fiets bezit. Door de distributiediensten wordt plaatselijk via de pers de regeling van het verstrekken en indienen van deze aanvraagformulieren bekend gemaakt. ERMELO WIL GEEN AUTOBUS DIENSTEN OP ZONDAG. De gemeenteraad van Ermelo heeft met 12 tegen 4 stemmen een voorstel van B. en W. verworpen, inhoudende de verkoop van 2150 m2 grond aan de Ve- luwse Autobusdienst. De VAD had voor zijn uitbreiding van het autobusbedrijf op de Veluwe en voor de bouw van een autobuscentrale te Ermelo deze grond willen kopen. Tot voor kort was de VAD de enige autobusonderneming in ons land die om principiële redenen geen Zondagsdienst onderhield. Op last van de rijksverkeersinspectie werd een Zon dagsdienst ingevoerd. De gemeenteraad was hier tegen en verwierp het voorstel. PRINS 1BERNHARD NAAR FRIESLAND. Het li&t in het voornemen van Z.K.H. Prins Bemhard, Maandag 28 Juli en volgende dagen een bezoek te brengen aan het Zuidelijk gedeelte van de pro vincie Friesland Prins Bernhard. die zich voorstelt in de volgende maanden soortgelijke bezoeken te brengen aan de onderscheiden delen van ons land, zal op deze reizen zich doen inlichten over het economisch, sociaal, cultureel en re ligieus leven in de betrokken gebieden. Nader vernemen wij nog. dat H.K-H: Prinses Juliana van 31 Juli al. met de Prinsesjes op het jacht de „Piet Hein" zal vertoeven, waarmede de Prins zijn bezoek aan Friesland zal brengen, Sport splinters - Op 10 Augustus a.s. wordtin Ant werpen de landen-athletiek-ontmoeting BelgiëNederland gehouden. De 'Ne derlandse ploeg voor deze ontmoeting zal na de nationale kampioenschappen op 3 Augustus a.s. samengesteld wor den, evenals die voor de landenontmoe- ting ZwitserlandNederland op 17 Augustus te Bazel. De KRO zal Zondag a.s. over de zen der Hilversum I van 20.0020.07 uur een vraaggesprek uitzenden, waarin majoor Breunesse de laatste aanwijzin gen geeft voor de Vierdaagse, welke Dinsdag 22 Juli begint. Rocky Graziano sloeg in een ge vecht om de wereldtitel middengewicht in de zesde ronde Tony Zale door tech nische k.o. De uitdager Graziano be houdt door deze zege zijn titel. - Onder de titel „ABC van de NIWIN landelijke sportactiviteit" is door de. Sportcommissie van de NIWIN een boekje in het licht gegeven, waarmee zij wil aantonen, waarom de sport moet worden ingeschakeld bij de,.we|zijnsver- zorging van de militairen overzee en op welke wijze de sportwereld .daarbij kan worden betrokken. Bovendien bevat het boekje richtlijnen voor het inschakelen der plaatselijke sportverenigingen in de activiteit van de NIWIN-comité's. SPORT VOETBAL Blauw-Wit en Feyenoord-elftallen in Alphen Ter opluistering van de Wil- helminafeesten zal een tweetal ster ke elftallen der verenigingen Blauw-Wit uit Amsterdam en Feyenoord uit Rot terdam op Zaterdag 30 Augustus a.s. een propaganda-voetbalwedstrijd spelen op het terrein der A.V-V. „Alphen". Voor de sportliefhebbers belooft deze ontmoeting het hoogtepunt van het feestprogramma te worden. DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie Wed vlucht vanaf Chaterou met oude dui ven, afstand 628 K M. In concours wa ren 95 duiven. De eerstp duif werd ge constateerd te 16 uur en 3 min. De laatste prijswinnende te ongeveer 21 u. Het was voor vele duivenliefhebbers een rampvlucht, daar door het slechte weer in Frankrijk vele vogels niet op hun hokken terugkeerden. De uitslag was. 1. Chr. de Water (RD) 16 uur 3 min.: 2. Jac. v. d. Burg (VC); 3, Chr. van der Pluym (VC): 4. J, Sie- rat (RD); 5. J. de Hollander (RD); 6. G. A. v. Albada (BD); 7. R. P. de Graaf (BD): 8. J. Jonk (LPC): 9. J. Hollan der (RD): 10 en 11. Chr. v. d, Pluym (VC). 0 O Uitslag jonge duiven, vahaf Tilburg, afstand 78 K.M. In concours waren hier 745 vogels, welke te 9 uur werden gelost. Ie duif te 10 uur 4 min, 56 sec., laatste 10.17 u. D. W. de Romijn (BD) 1; B v. d. We tering (BK) 2; J. Minta (RD) 3—27; J. Hoogeveen (VC) 422; Gebr. de Graaf (BD) 5; J Koekelaar (LPC) 6; B. v. Dijk (RD) 7; J Vliegenthart (VC) 8— 11—26: L. Gijsman (VC) 9: C. Vjaar- dingerbroek (VC) 10; C Geel (LPC) 12 —30: G. v. Albada (BD) 13; W. Vyl- brief (VC) 14; J. Devilee (VC) 15—16: Gebr. v. d. Hulst (RD) 17—24: Chr. v. d Pluym (VC) 18: N. v. d. Linden (VC) 19: H. Schoo (LPC) 20; P. Onderwater (VC) 21: H Trouwee (VC) 23; P. J. Koenen (RD) 25" H. Sterk (LPC) 28; W. v. d. Arend (VC) 29. WANDELSPORT. „P. A. v, d. Werff" naar de Vierdaagse. Maandag a.s. vertrekt om 7.30 de wandelsportvereniging „P. A. v. d. Werff" met 16 leden. w.o. 6 dames naar Nijmegen om daar aan het grote wan- deifeest deel te nemen. De dames lopen 40 km. en de heren 55 km. per dag Zaterdag d.a.v. hoopt de vereniging zonder uitvallers terug te komen. ATHLETIEK. Nederlandse B-kampioenschappen Aan de Nederlandse B-kampioenschap pen, welke Zondag a.s. in diverse plaat sen worden ver-werkt, zullen van ZLC- zijde deelnemen: Roosendaal, L. H. v. d. Vos 5000 M„ M. J. J. Riethoven 1500 M.; Rotterdam (Juniores) J. D. van Rooyen en J, Iterson beiden 800 M, Den Haag (Dames en meisjes) A. Wak- ka 100 M. SCHAKEN. Het zone-tournooi te Hilversum De resultaten der gisteren gespeelde par tijen luiden als volgt: Pachman (Tsj.-Sl.)—Doerner (Lux.) 1 0; Van Scheltinga (Ned.)—Tzvetcoff (Buig.) 1—0; Rossolimo (It.)Szabo (Hong.) 0—1; Plater (Polen)—'Trifuni- vic (J.-Sl.) 01; O'Sullivan (Ierland) Castaldi (It.) 0—1; Max Blau (Zwit.) Alexander (Eng.) OKelly (België)Foerder (Palestina) 10. De stand na de derde ronde is: Pachman en O'Kelly elk 3 uit 3; Tri- funivic 2V- uit 3; Szabo 2 uit 2; Van Scheltinga en Castaldi elk 2 uit 3; Tzvetcoff 1 uit 2; Max Blau, Alexander Doerner elk 1 uit 3; Foerder uit 3; Plater 0 uit 1; Rossolimo en O'Sullivan elk 0 uit 3. TENNIS DE FRANSE KAMPIOENSCHAPPEN. In de kwartfinale's dames dubbelspel der Franse kampioenschappen verloren onze landgenoten mej. Hermsen en mej. Van de Wall eervol met 61. 63 van de Amerikaanse speelsters Brough. en Osbpme, die In Noordwijk zegevierden. Borren verloor met Deciel (Fr.) van Morea en Pellzza (ArgentiniëFrankrijk) met 6—1, 6i. 6—3. De andere Noordwijkse finalisten Hart en Todd zegevierden over mevr. Mathieu (Fr.) en mej. E, Welwer (Lux.), met 63, 75. Dat wordt dus na Noordwljk de iweeao revanche van Wimbledon! In het damesenkelspel won mej Os borne met 60. 60 van mej. Kormoczy (Hongarije), mej Brough (VB.) met 61, 60 van mevr. Summers (Z. Afr.), mej. D. Hart (V.S.) met 63, 6-4 van mevr. Kurak (Roem.) en mevr. lodd niet 61, 64 van mej. Manfredl (It.). Ook hier zijn "dus de laatste vier bekend. Zilveren ambtsjubileum pastoor Th. M. Beukers. HET PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN FEUILLETON Roman dooi Bettina Meyenberg. 23) Ik vluchtte door een Warwinkel van straatjes en steegjes naar de Nybroplan. waar ik de eerste de beste tram nam, die mij in de richting van het Sophia- ziekenhuis bracht. Sinds mijn verhoor op het politiebureau stond het by mij vast, dat ik. het kostte wat het kostte, Gösta moest spreken. De concierge ver telde me. dat dr. Fryman daarnet nog bij meneer Holms was geweest. Ze had in opdracht van de heren herhaaldelijk geprobeerd my telefonisch te bereiken, omdat, myn aanwezigheid dringend ge wenst was. Ik schrok van dit bericht. Was Gösta's toestand slechter gewor den? OfMaar deze mogelijkheid durfde ik me niet voorstellen. Toen ik echter in Gösta's kamer, behalve dr. Fryman, nog twee andere heren aan trof geloofde ik, dat mijn ergste vrees bewaarheid was. Wat konden ze anders zyn dan ambtenaren van de politieke recherche? Dr. Fryman begroette me met de woorden: „Juffrouw Krag, u komt als door de hemel gezonden. We hadden de hoop al opgegeven u van daag nog te bereiken". En zich tot zijn patiënt wendend, zei hij: „Je had dus toch gelyk, ze is geko men. We zullen jullie nu een ogenblik alleen laten om een en ander te be praten." De manier, waarop dr. Fryman met Gösta omging, deed vermoeden, dat ze j oude bekenden zo geen vrienden waren. Die gedachte had iets geruststellends voor me. Ik wierp een onzekere blik op Gösta. die er biykbaar zo zeker van was geweest dat ik komen zou. Ik bleef styf aan het voeteneind van zyn bed staan. De uitdrukking op zyn gezicht bezorgde me hartkloppingen. Ik kende slechts een goedgehumeurde, frivole, spottende, of een 'yzig beleefde Gösta, met zyn vre- selyk ernstig gezicht, was een vreemde voor me, „Wat is er met jou Sylvekind?" zei (hij na een kort zwygen. „Je staat daar "te kijken, alsof je spoken ziet!" „Zijnzy'n die twee heren van de politieke recherche?" vroeg ik hees. „Van demaar je bentGösta sloot krampachtig zijn lippen op elkaar. En het leek wel, of hij gebrek aan adem had. toen hy eindelijk antwoordde: „Nog niet. Maar ik vrees het ergste voor de toekomst. „Ik ben tot alles bereid, als het maar niet om politiek gaat". „Maak je niet ongerust het gaat slechts om een persoonlijke aangelegen heid. Een zéér persoonlijke aangelegen heid zelfs. Waarschijniyk zal ik hier wel enige tyd moeten blijven en ik vind het een ellendig Idee, dat myn huis zolang zonder toezicht staat Ik heb nameiyk redenen om aan te nemen, dat onge wenste elementen pogingen in het werk zullen stellen er binnen te dringen. Daarom zou ik het erg prettig vinden, als jy naar Julienborg zou willen ver huizen, Sylvrid. en myn huis als het jouwe beschouwen". Mijnheer Holms", met opzet zei ik graag aannemen, maar ik heb nog nooit zo'n verantwoordelijke positie bekleed! Bovendien is het mij als emigrante ver boden betaalde arbeid te verrichten". Ik keek hem aan en schrok van de koortsi ge gloed in zyn ogen. Ik wist ineens ze ker dat zijn toestand veel ernstiger was. dan hij wilde toegeven- Ik moest hem nu niet- opwinden, maar ja zeggen op alles, wat hy vroeg al was het nog zo gek. Als hij maar eenmaal de crisis had ge had. zou hy vanzelf wel verstandiger gaan praten, „Heb je je papieren by je. Sylve?" vroeg Gösta. zonder op mUn bezwaren in te gaan. „Natuurlyk. Dat zyn wy vluchtelin gen immers verplicht". „Mooi. Dan zullen we ons nu laten trouwen. De ambtenaar van de burger- ïyke stand en myn getuige wachten, met de dokter buiten. Voor het geval ik mocht overiyden, is Julienborg voor jou met de helft van myn vermogen- De an- geen Gösta „ik zou die betrekking dere helft heb ik al vermaakt. Het tes tament is al opgemaakt en onderte kend". Ik stond verstomd. Dat Gösta het zo ver zou dryven, had ik niet verwacht. Nee. duizendmaal nee! Al was hy ook nog zo ziek, dit ging te ver. Dit was spotten hiet de heiligste geboden. „Verafschuw je me zo. Sylvrid. of is er al een ander? Nee? Oh. ik weet wel, dat ik te oud voor je ben we schelen vyftien jaar en dat-ik nog erger ben dan myn reputatie. Maar je hoeft im mers niet met me te leven? Als ik weer beter ben en in staat om zelf voor mUn belangen te waken „Dan kan ik weer gaan?" „Alleen, als je dat beslist wilt. Je moet me niet verkeerd begrijpen, Sylve- Ik heb iemand nodig waar ik op ver trouwen kan. Vanvan liefde hoeft tussen ons immers geen sprake te zyn". Oh nee! Natuurlyk niet! Waarom stond ik hief" eigenlyk nog? Waarom luisterde ik eigenlijk naar Gösta's af- 87). Panda holde voor de inspecteur uit naar boven en even later stoven zy het kamertje binnen, waar detective Snufkens nog steeds gebonden zijn hoofd door het dichte venster ge stoken had. De listige speurder was er in geslaagd op een paar kistjes te klim men en lag nu voorover uit het raam. Uit die ongemakkelijke houding werd hy natuurlyk direct verlost en Panda haastte zich om hem de touwen af te doen, terwijl de inspecteur het zoldertje onderzocht. „Ik dacht, dat je nooit meer zou ko men!" zei de detective. „Het heeft lang geduurd Panda! Maar gelukkig ben ik rustig gebleven en heb ik na kunnen denken! Ik weet nu hoe de zaak in el kaar zit! Ik heb ontdekt, dat Jim Zon dervan geen echte detective is! Het be wijs heb ik nog niet, maar hy moet in de gaten gehouden worden! Ik stel voor. ..Maar hy is al gearresteerd!" riep Panda'. „Hij is betrapt! Ik heb gezorgd dat „Alt-yd overyld!" sprak de detective en liet zich met een zucht achterover zakken, „Ik keur dat af, Panda! Zo komen wy er niet!" schuweiyk voorstel zonder hem onmid- dellyk verontwaardigd het zwygen op te leggen? „Vergeet niet. Sylve. dat je als bezit ster van Julienborg je zin voor liefda digheid niet meer aan banden hoeft te leggen. Het gebouw heeft een massa on bewoonde kamers waarin je vluchtelin gen kunt opnemen, of uitgeweken Noor se kinderen. Je hebt er altijd naar ver langd iets voor Noorwegen te kunnen doen, nietwaar? Welnu, hier is je kans. En dan zul je het kleine ongemak om op papier getrouwd te zyn. wel op de koop toe willen nemen". Oh. Gösta kon goed praten! Hy had mij precies in mijn zwakke plek geraakt. Wat zou er niet gebeuren, als ik zijn voorstel afwees? Een dakloos meisje, dat voor geen mens ook maar iets nut tigs zou kunnen doen. Ik kreeg een vi sioen van een kasteel een geweldige tuinprachtige bloemen., een groot grasveld waarop vrolijke kinderen speel den en de verschrikkingen van de oor log vergaten, voordat in hun jonge zie len onherstelbare -schade was aange richt „Vergeet niet. Sylve". begon Gösta weer „dat jy degene bent die me op dit idee heeft, gebracht, jy hebt je koel bloedig voor myn verloofde uitgegeven, nu moet je ook de consequenties maar dragen". „Goed", zei ik. „Goed, Ik ga met het plan accoord". „Hetplan?" „Ja. Ik neem op me de rol van me vrouw Holms te spelen tot u weer vollè- dig hersteld bent. Maar ik wil twee voorwaarden stellen". „En wel?" „In de eerste plaats verlang ik «uw erewoord, dat u, zolang Ik uw naam draag, niets zult ondernemen, dat tegen uw land gericht is, en ten tweede zal de comedie. die ik nogal beschamend vind. slechts worden opgevoerd, als er derdén aanwezig zyn Ik verzoek u dus wel alle vertrouweiykheden, die gauw gewoonte worden, achterwege te laten". „Myn woord op beide, Sylvekind". „Sylvrid, alstublieft. En „u". We 'zyn nu onder elkaar". „Uitstekend. Alleen „Sylvrid" voor taan. Maar ik stel wel voor elkaar te tutoyeren- Ook dat u-zeggen kan gauw gewoonte worden en het zou pijnlijk Worden, als ons dat in tegenwoordigheid van derden overkwam". (Wordt vervolgd) Pastoor Th. M. Beukers. De feesteiykheden ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig pasto raat van de zeer eerwaarde heer Th. M. Beukers, pastoor der St. Petruskerk te dezer stede zullen a s. Maandagavond om halfacht met een Plechtig Lof in de St. Petruskerk worden ingezet. Daar na volgt op Dinsdag 22 Juli 's ochtends om 10 uur een Plechtige Heilige Mis, waarbij de feestpreek zal worden ge houden door pater Abel Duindam. OFM. Ten slotte volgt wederom 's avonds om halfacht een Plechtig Lof, Na de Hei lige Mis wordt namens de parochie aan de jubilaris het feestgeschenk aangebo den, bestaande uit vyf luldklokken voor de toren van de St. Petruskerk, waar van de eerste juist een dezer dagen in de toren is geplaatst- Diezelfde dag: Vindt- van 12.45—14.30 uur in de pasto rie een receptie plaats. De feestelijke viering van dit jubi leum zal plaats vinden op Woensdag en Donderdag as. in de Stadsgehoorzaal, dés avands om 7.30 uur. Aan deze fees- teiyke herdenking zullen hun medewer king verlenen gidsen, verkenners, het parochie-zangkoor en het Sleutelkoor. EXAMENS GEREF. ULO-KOPSCHOOL Toegelaten tot de eerste klasse: G. A. Anholts (Oegstgeest)J Barkema. A. H. Boelee, A. Bos (Abbenes)J. B. Brus- sé. J. de Bruyn, J. Cok (Koudekerk)M. W- C van Dam, A. Dregmans, D. W. Dykstra (Sassenheim)J. W. Filippo, W. Giyn. N. de Greef. M. Groenendyk (Voorschoten); M. de Groot (Voorscho ten); J. v.d- Gugten (Rynsburg); F. Gysman. G. v.d. Haak (Rynsburg); J. Heniüpman (Leiderdorp); M. den Hee- ten, N. W. v.d. Horst (Rynsburg); C, v. Hove, J. F. v.d. Hoeven (Voorschoten); H. A. v, Ingen Schenau (Leiderdorp) M- de Keizer. P. W. v. Klaveren (Rijns burg) B. R. Knibbe (Abbenes)J. Kraayenoord, N Kriek. J. de Lange. H. M. Langeveld (Hazerswoude)J. Lang- hout (Oudewetering); G- Lindhout (Oegstgeest); J. Löhr (Voorschoten)C. M. v.d. Maas (Leiderdorp); J. v.d. Mey, C- M. Meyer, G. Middel (Noordwyk-Bin- nen)A. M. de Mooy (Rynsburg)A. de Mooy (Rynsb,); A. v, Muyen, H.Noort (Voorschoten)P. L- Nugteren (Abbe nes); M. Peerenboom P A. Roelofs, W C. Sandberg, A. J. Sasburg E. Schipper, C. W. Schutte. G. Schut. G. Snaterse (Abbenes); J. Stapper (Voorschoten); Tj Struik. H. v. Tol. J. V. v.d. Veen. S. M. A. v. Vliet, J. Vogelaar (Noordwijk- Binnen); W, D. Waardhuizen (Leider dorp) C. v. Weeren en H. S. v. Weeren (Voorschoten); J. E. v. Weizen, J. v.d. Wel (Voorschoten)F. G. H. v.d, Werff. G. Wiegman (Voorschoten); A. Zand bergen (Rijnsburg); M. Zonneveld. J. M. Zuidema. H. Wiersinga. A. v. Rijnswou, L. den Duik (Katwijk-Zee); H. den D.ulk (Katw.-Zee); H. Waasdorp (Noord- wyk-Binnen) en W. Nieuwenhuizen (Noordwyk-Zee). Bevorderd tot de tweede klasse: P. Bogaards, P. C. Chrispyn, J. v- Dyk, W. Kapt-eyn, A. v. Lunteren. J- Matze, H. Mid delkoop, C. de Mooy, A. Mol, A. J. Ro denburg, C. Ruis, M. H. C. Smid. H. H. Steenwinkel. A A Vérgunst, M. E. Vree ken. P- A. Willemse. M. Wolters, J. J. v.d. Bosch, E. H. v.d. Bosch. M. v. Dam, J. v. Egmond, A. de Graaf f P. C. Guis, A- v. Ham. J Kiel. J. de Koning. J. Lar- dee. A. Maat. D. J. Meyer, P. Momberg, W. v. Ommen E. Oostendorp, D, Peur- sum, B. Prins. A. Ravensbergen. S. M. P. v. Rooyen. P. J. v. Rossen, V. v. Schalkwijk. A. C. Siykhuis, P. Smit, A. Verhoog P. Vis. B. W. v. Waardhuizen, P. Beekman, G. J. Boter, J. F. Denime- nie. N. M, v.d. Dop. J. G. Elskamp, M. J de Graaff, G. Heemskerk. N. Huis man, J. J- v. Iterson A. H. Kranenburg, A. Lambooy. A v.d. Mey, H. de Mooy, T. H. A- Post. D. J. H. Prins. J, C. vd. Werff M. Wiegman. Niet bevorderd': 25. Bevorderd tot de derde klas: L. v. Amerom, J. Bekooy J. F. Bleichrodt. C. Boelee, M. Bogaards, C. v. Blemen, T. J, Borst. N. Cuperus J. v- Dalen. J. v. Delft, A. Ph. Favler G. Dompeling, T. Dompeling, T. de Groot,' M. J. de Haas, J. Hagendijk. M. G. v. Kampen J. v.d- Kraats. G. Knibbe, N. v- Loef N. Los, A. de Moed, J, Mulder, W. Ravensber gen, C. G. Segaar. A. Uithol. Th. Ver- dégem, K. R. Verrips J v. "Wiet, D. C- Vooys. J. H. de Wit, M. S. Zandbergen, J. Blokzyl. M. J. de Bock. G. P. Bo gaards, M- G. de Bruin. H. P. Brandsma. E. S, v. Dop, M. G. Heemsbergen, E. v'. Hilten, M. M. v. Houwelingen. J. M. v. Kampen, J. de Lange, L. Lolkés de Beer J. Melse. C. H. Munnik, G. de Neef, J. Prins, D Rodenburg, A. Spies D. A. Spies. W. Verbeek, H. J. A. v.d. Veen, B. E- Veerman. J, E. Vos. C. Wesselius. Niet bevorderd 17. Bevorderd tot de vierde klas: J, Bree- develdt. F, W. Buurman, T. A. Buys, H. Cornet, Gt. van Ek, Ga. van Ek.' M. Ha- neveld. H. Hiensch J. v. Katwijk, L G. Landkroon. J„ L. v.d Maas, N C. Pee renboom, B. W. Sutterland. L, Verkalk, J. P. Verwys. H. v, Vliet, J. Verhoog A. v.d. Hoven. J. W. Berkhuizen, J. A. Dregmans. A. B. Faber. J. v.d. Gugten, Ga. van Kampen. M. v. Klaveren B. van Klaveren, G. Klungel. J. E. de Neef, B. J. Neuteboom. G. J. Nust. C. A. Plu, H. C, v.d. Tuuk, L. de Visser D. Boelee, H. Visser. Voorwaardeiyk: F. Baan, H. v.d. Keur. J. Nieuwenhuis. N. A. A. v.d- Reyden. Niet bevorderd: 11- GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester is in het tydvakvan 23 Juli t/m 13 Augustus wegens uitste- digheid verhinderd spreekuur te hou den.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2