Moeilijke situatie in Indië Republiek zal zo nodig arbitrage vragen WEERBERICHT De Parijse commissie voor Europese samenwerking Met een enkel woord 86sïe Jaargang VRIJDAG 18 JULI 1947 No. 26136' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Wisseling van nota's. Dinsdag 15 Juli j.l. heeft de Lt. G.G. aan de republikeinse delegatie een tweetal stukken overhandigd» DE NEDERLANDSE VOORSTELLEN. In het eerste document, dat op de gendarmerie in dit stuk „bijzondere politie" genoemd betrekking heeft, was in hoofdzaak een regeling neerge legd, welke in de volgende punten kan worden samengevat: 1. De instelling van een directoraat voor binnenlandse veiligheid met een staf van Nederlanders en vertegenwoor digers van de verschillende staten en gesteld onder de interim-regering. 2-. De zorg voor orde en veiligheid is in eerste instantie de taak van de po litie der staten. 3. De inrichting van een bijzonder politie-corps in iedere staat om, waar nodig, bijstand te verlenen, waarbij in de Indonesische eenheden bij de leiding en de opleiding Nederlandse bijstand wordt aanvaard en Nederlandse eenhe den toegevoegd kunnen worden, indien en waar dit door de interim-regering noodzakelijk geoordeeld wordt, terwijl de aanwending van deze bijzondere corpsen door het directoraat wordt ge leid 4. Uitschakeling van alle militaire formaties van de zorg voor orde en vei ligheid en het terugtrekken van deze formaties op de garnizoenen. 5. De vaststelling, dat de bijzondere (politie wel is waar ter beschikking staat van de bestuursorganisaties, doch met inachtneming van de directieven en van het directoraat. 6. Hangende de overname van haar taak door de algemene en bijzondere politie, de instelling van een tijdelijke gemengde politie op de demarcatielij nen, welke eveneens onder het directo raat gesteld wordt, zodra dit is opge richt. Het tweede document hield de eisen In, dat door het hoogste bur gerlijke en militaire gezag in de Republiek uiterlijk 16 Juli midder nacht openlijk en uitdrukkelijk de algemene staking van alle vijan delijkheden wordt bevolen, waarna een volledige omschrijving volgt van alle vormen, waarin thans vijande lijkheden plaats vinden. Uiterlijk 17 Juli zal aan de vijandige propa ganda een einde gemaakt dienen te zijn en de publiciteit op het herstel en de bevordering van vertrouwen en samenwerking met de Nederlan ders gericht dienen te worden. Uiterlijk 19 Juli 18.00 uur zal met de terugtrekking van alle republi keinse militaire organisaties tot minstens 10 km. van de demarcatie lijn en met de overdracht van de zorg voor orde en veiligheid aan de politie en een zodanige beveiliging van de bevolking, dat deze rustig in het gebied kan blijven, een feitelijk begin gemaakt dienen te zijn, ter wijl op hetzelfde tijdstip met het opruimen van de voorbereidingen voor vernielingen eveneens een fei telijke aanvang dient te zijn ge maakt. Bedoelde terugtrekkingen en opruimingen moeten uiterlijk 21 Juli voltooid zijn. (Waar en zodra dit heeft plaats ge vonden, zal ook van Nederlandse zijde met de vervanging van de militaire grensbezetting door een politionele be waking en de vorming van een ge mengde politie bij de demarcatielijnen eeh begin worden gemaakt. HET REPUBLIKEINSE ANTWOORD. Gisteravond om' 20 uur Java-tijd is door de republikeinse minister Spesan- to aan de Lt G.-G. de ondervolgende ontwerp-overeénkomst overhandigd: 1. Als gevolg van de bereikte overeen komst omtrent de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati zullen alle voorbereidingen om het conflict langs niet-vreedzame weg op te lossen ongedaan worden gemaakt en zal op zeer korte termijn aan de thans nog steeds voortdurende, feitelijke vijande lijkheden een einde worden gemaakt. 2. Aangezien er reeds overeenstem ming is verkregen omtrent de uitvoe ring van de overeenkomst van Ling gadjati, is tussen de eerste minister der Republiek Indonesia en de vertegen woordiger van de Nederlandse regering het volgende overeengekomen,ten ein de op zo kort mogelijke termijn een ontspanning teweeg te brengen en een einde te maken aan alle vijandelijkhe den: le uiterlijk op dewordt door het hoogste militaire gezag aan weerszijden (spatiëring van ons Red.) de algemene staking van alle vij andelijkheden te land, ter zee en in de lucht openlijk en uitdrukkelijk be volen. 2. Terzelfder tijd zullen van weerszijden (als boven Red.) maatregelen worden genomen om een einde te maken aan alle vijandige pro paganda en zal de publiciteit uitdruk kelijk worden gericht op het herstel en de bevordering van 't vertrouwen en de samenwerking tussen Nederland en de Republiek en tussen Nederlanders en Indonesiërs. 3. Overal langs de demar- IETS KOELER. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Tijdelijk toenemende bewolking met slechts enkele verspreide buien- Iets la gere temperatuur. In het Noorden van het land meest matige wind tussen Noord en Oost. In het Zuiden weinig wind 19 Juli. Zon op: 4.41 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 5.48 uur; onder: 22.18 uur (24 Juli EX.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4.42 en 17.07 uur (Springtij). catielijnen worden gemengde (idem Red), controleposten, bestaande uit po- litie-personeel. ingesteld. De weder zijdse (idem Red) troepen blijven op een afstand van minstens 2 km. van de demarcatielijn. Het vreedzame eco nomische verkeer wordt direct bevor derd. 4e. Zo spoedig mogelijk worden de wederzij dse (idem —Red.) troe pen naar de garnizoenen teruggetrok ken en de handhaving van de orde en veiligheid wordt de taak van de poli- tie-organen, In verband daarm ^dp wordt een einde gemaakt aan alle of fensieve en defensieve voorbereidingen. Tegelijkertijd werd een tegenvoorstel overhandigd insake regeling van de bin nenlandse veiligheid, hetwelk luidt: ONTWERPREGELING BINNEN LANDSE VEILIGHEID. 1. Ten einde aan de verzekering van de binnenlandse veiligheid leiding te geven, wordt een gemeenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veilig heid opgericht, waarvan de staf uit ver tegenwoordigers van Nederland en van de verschillende staten zal bestaan en dat gesteld is onder de interim-rege ring. 2. De zorg voor binnenlandse orde en veiligheid is de uitsluitende taak van de politie der verschillende deelstaten. Ter uitvoering hiervan heeft de Repu bliek bereids de beschikking behalve over de gewone politie ook over, bijzon dere politie-corpsen (mobiele brigades) in de zin van het vermelde in het schrijven d d 8 Juli 1947. 3. (1) Het directoraat van de binnen landse veiligheid is naast de orga nen der republiek mede bevoegd, te bepalen onder verantwoordeliikheid van de interim-regering, waar en wanneer in de Republiek de in sub 2 bedoelde bijzondere politie-corpsen, ten behoeve van orde en veiligheid dienen te wor den gebruikt. 2 Ten behoeve van de leiding en opleiding van eerder genoem de bijzondere politie-corpsen wordt evenals t.a.v. de gewone politie door de deelstaten bijstand aanvaard van Nederlandse experts, die daartoe, op verzoek van de betrokken deelstaat, te zijner beschikking worden gesteld. 4. Alle militaire formaties worden, voor zover zü niet worden gedemobili seerd, op garnizoen teruggetrokken; hun ingrijpen en verantwoordelijkheid t.a.v. orde en veiligheid worden geheel beëindigd. 5. In afwachting van de terugtrek king der militaire formaties op de gar nizoenen, zullen ter weerszijden van de huidige grenzen der bezette gebieden op Java en Sumatra ten behoeve van de zorg voor orde en veiligheid tijdelijke gemengde politle-contröle-posten wor den ingesteld. DE SITUATIE IS ERNSTIG. Gistermiddag zijn republikeinse auto riteiten uit Djokja naar Batavia terug gekeerd. Zij brachten het antwoord voor de Nederlanders mee. Op het vliegveld van Djokja had een korte bespreking plaats tussen Sjarifoeddin, Gani, Le4- mena en Tamzil. Sjarifoeddin verklaar de na afloop van deze bespreking te genover de pers, dat gebleken was, dat de afkondiging van het ...staakt het vuren" op 16 Juli ultimatief bedoeld was. „Ik en de leden der delegatie hadden de indruk gekregen, dat eerst een over eenstemming bereikt diende te worden betreffende de voorstellen voor een ge zamenlijke gendarmerie en tot staking der vijandelijkheden. Indien er gistermiddag een beslis sing gevallen zou zijn ten aanzien van deze beide voorstellen, dan zou ook gis teren het staken der vijandelijkheden zijn afgekondigd Doch omdat de be sprekingen nog voortduren en omdat wij menen, dat zulks eerst diende te worden geregeld, is men nog niet tot dit bevel overgegaan". Na een opsomming van de ontwikke lingen in de laatste dagen, zegt een officieel Nederlands communiqué van gisteravond nog. dat de republikeinse regering gevraagd is op 16 Juli voor middernacht een algemeen en openbaar bevel te geven tot het staken van de vijandelijkheden en de vernielingen. Sjarifoeddin en de zijnen stemden hiermede in; van hun zijde is geen vraag gesteld voor een verlenging van deze tijd. Dr. Van Mook. aldus het communiqué stelde een vliegtuig beschikbaar, zodat de Republiek een volle dag had om tot een besluit te komen. Bovendien deelde Sjarifoeddin nog mede, dat nog dezelf de avond, 15 Juli. telegrafisch bevelen zouden worden gegeven tot het stop zetten van de vernielingen. Dit i s t e n slotte niet gebeurd. VERKLARINGEN VAN GANI. Hedennacht heeft Gani aan de pers medegedeeld, dat het republikeinse ant woord voor Van Mook niet aanvaard baar is, doch dat de beslissing aan de Nederlandse regering wordt overgela ten. Indien geen basis voor verdere onderhandelingen gevonden kan worden, zal de Republiek zeer waar schijnlijk arbitrage vragen, aldus Gani, die teruggekeerd was van een bezoek aan Walter Foote en ver moedelijk andere consuls. Er was nog niet besloten over de hoe danigheid van deze arbitrage, of deze b.v. zou geschieden door het Perma nente Hof van Justitie te Den Haag, de Veiligheidsraad der V. N. of door een derde mogendheid. Tijdens de Jong ste kabinetszitting te Djokja zijn deze mogelijkheden onder de loupe genomen. Minister Gani bracht ten slotte met nadruk naar voren, dat de Nederlands- Indonesische kwestie van internatio naal belang was.v, NEDERLANDSE MINISTER RAAD BIJEEN. De Nederlandse ministerraad is gis teravond van negen tot twaalf uur bij een geweest. DUIZEND BESTANDS SCHENDINGEN. Gistermiddag heeft in het program ma voor de Nederlandse strijdkrachten te Batavia een militaire woordvoerder een overzicht gegeven van het aantal bestandsschendingen in de laatste t-Ud. Het is algemeen bekend, aldus deze woordvoerder, dat er nog geen dag is geweest, dat geen bestandsschending vdoor een van de republikeinse leger korpsen werd gepleegd. Na de afkondi ging van het algemeen bevel „staakt het vuren" deed de Republiek niets om deze schendingen te voorkomen. In gaande 16 Februari 1946 werd het aan tal schendingen aanvankelijk iets min der. doch de laatste tijd neemt het weer sterk toe. Op de 4e van deze maand werd het totaal aantal voldoende ge acht om opgetekend te worden, n.l. 879. Deze zijn als volgt verdeeld: Oost-Java 267. Semarang 215, Ban doeng 51, Tjandjoer 69. Buitenzorg 71, Palembang 8, Padang 36, Medan 162 Thans, veertien dagen verder, heeft het aantal bestandsschendingen de duizend bereikt, aldus besloot deze mi litaire woordvoerder zijn overzicht. „SOBSI" WIL BOYCOT DER NEDERLANpERS. De Indonesische centrale van vakver enigingen (Sobsi) heeft een oproep ge richt aan alle arbeiders over de gehele wereld om de Nederlanders in alle ha vens en op alle vliegvelden te boycotten in geval zij de Indonesische republiek gewapend zou aanvallen. De Sobsi ver klaart met nadruk, dat „het bestaan der Republiek meer dan ooit bedreigd wordt" door de Nederlanders, „die voortgaan met het zenden van troe pen". „Wij zijn er zeker van", aldus de oproep, „dat een Nederlandse koloniale oorlog door andere koloniale oorlogen zal gevolgd worden, die de wereldvrede in gevaar zullen brengen". U merkt het wel weer: die echt- hartelijke sfeer van Linggadjati!! Bevin wil geen verdeling van Europa. REDE TE HASTINGS. Op de jaarlijkse conferentie van de Britse transportarbeidersbond te Has tings thans de grootste vakvereni ging ter wereld heeft Bevin met na druk ontkend, dat hij trachtte Europa of een ander deel van de wereld te ver delen. De wereld heeft te veel van de oorlog gezien om een nieuwe te willen. De landen moeten met grote zorgvul digheid en geduld streven naar over eenstemming. aldus Bevin. De problemen van het Verre Oosten liggen wel ver van huis, maa$ verber gen hetzelfde grote gevaar als de Euro pese. In zijn rede, die hoofdzakelijk aan de Britse binnenlandse crisis was ge wijd. zeide Bevin, dat de grondslagen van zijn politiek met politiek niets te maken hebben. Het heeft geen zin te trachten de landen van de wereld te verenigen, wanneer men in de eerste plaats aan politieke eenheid denkt, want de naoorlogse verbittering heeft de moeilijkheden tussen rassen en lan den zeer vergroot. Er is een resolutie aangenomen, waar in volledig vertrouwen in de Labour- politiek op buitenl. terrein werd uitge sproken. DUITSE BISSCHOPPEN PROTESTEREN. Naar verluidt, hebben de Duitse katho lieke bisschoppen in eën brief aan de geallieerde bestuursraad geprotesteerd tegen maatregelen, welke de Sovjetrus- sische autoriteiten tegen de vrijheid der Duitse katholieke pers zouden hebben genomen en welke niet in overeenstem ming zouden zijn met de door de geal lieerde gehuldigde principes. De bisschoppen verklaarden, dat drie katholieke bladen zijn verboden. Momenteel ligt voor de Pelgrimskade te Rotterdam het weerschip Cirrus van Nievelt Goudriaan en.Co., dat voor de overtocht uit Amerika eerst op een Ame rikaanse werf hiervoor werd Ingericht. Het is een van de dertien drijvende weerstations, die door België en Nederland gezamenlijk gebruikt zullen worden ter beveiliging van de Noord-Atlantische en Scandinavische lucht- en scheep vaartroutes. Het schip is uitgerust met radar. (Foto Anefo-Hof) Een Nederlands voorstel. De Nederlandse gedelegeerde, dr. Hirschfeld. heeft in de commissie voor Europese economische samenwerking een plan ingediend voor het oplossen der economische moeilijkheden. Tevens drong hij er op aan om tot een maxinjum gebruik te maken van het Duitse productiepotentieel. Het plan omvat de volgende driepun ten: 1. Te beginnen met vast te stellen, hoe men het bestaande Europese potentieel kan gebruiken. 2. Het maken van een raming der fno- gelijkheden om de import uit de over zeese gebiedsdelen te vergroten. 3. Het handelsverkeer tussen de Euro pese landen onderling te doen toenemen. De Franse gedelegeerde. Alphand, zeide, dat hij het eens kon zijn met het beginsel om gebruik te maken van de Duitse hulpbronnen als een bijdrage tot het herstel van Europa, doch bezwaar had tegen een wederopbouw van de Duitse industrie. Alphand verklaarde, dat hij de bijdrage, die Duitsland tot het herstel van Europa kan leveren, niet onderschatte en dat Frankrijk van me ning is. dat de Duitse steenkool- en landbouwproductie tot een maximum moet worden verhoogd om zo mogelijk de ongunstige betalingsbalansen van de Duitse zones te verbeteren. Dr- Hirschfeld betoogde hierop, dat hij slechts bedoelt dat het Duitse econo mische probleem als een deel van het Europese moet worden behandeld en niet als een afzonderlijke Duitse kwes tie. In zijn uiteenzetting, die met grote aandacht werd gevolgd, begon dr. Hirschfeld enige principes te ontvouwen, die de afgelopen weken in de besprekin gen der Benelux-landen tot ontwikke ling zijn gekomen. Hirschfeld meende, dat de eerste drie paragraphen van de door Alphand voor gestelde vragenlijst n.l. de paragra phen. die handelen over geleden oor logsschade, de huidige stand van de wederopbouw en de gemaakte bijdragen tot het herstel van andere landen voornamelijk van historisch belang wa ren en eerst dienden te worden behan- Voor de Duitse voedsel voorziening. EEN REEKS MAATREGELEN AANGEKONDIGD. Kolonel Hester, directeur van het bu reau voor voedsel- en landbouw-aange- Iegenheden van het Amerikaanse mili taire bestuur, heeft afkondiging gedaan van noodmaatregelen voor de voedsel voorziening in de Britse en Amerikaan se zones van Duitsland. Deze maatrege len zullen in de komende maanden van kracht worden en zijn bedoeld ter waar borging van een zo groot mogelijke pro ductie. De vijf hoofdpunten zijn: 1- In het tijdvak 19471948 zullen de Britse en Amerikaanse regeringen vijf tig millioen dollar uitgeven voor invoer in Duitsland van meststoffen. 2. In de lente van het komend jaar zal voor een waarde van 25 30 millioen dollar aan zaaigranen, pootaardappelen en andere zaden in Duitsland worden ingevoerd. 3. Mogelijk zullen surplusvoorraden van het leger aan gereedschappen en machinerieën uit de Verenigde Staten in Duitsland worden ingevoerd voor ge bruik in de landbouw. 4. Mogelijk zullen de boeren van meer consumptiegoederen voorzien worden. 5. Stappen zullen ondernomen worden voor het terugbrengen naar Duitsland van het grootste gedeelte van hetgeen over is van de vooroorlogse Duitse vis sersvloot. ter vergroting van de vis vangst in de Westelijke zones, zodra de boten vrijkomen van hun dienst als mij nenvegers. Voorts zijn voorzieningen ge troffen voor het terugvoeren naar Duits land van een groot aantal kotters en kleinere vaartuigen, eigendom van de voormalige Duitse vloot en thans toege wezen aan de Verenigde Staten. DE ONTVOERDE BRITSE SERGEANTS. Alle Hebreeuwse kranten te Tel-Aviv hebben een anonieme telefonische bood schap ontvangen, dat de twee Britse sergeants, die Vrijdag te Nathanja werden ontvoerd, thans te Tel-Aviv zijn. In de boodschap werd niet vermeld, of zij op vrije 'voeten zijn of zich nog in gevangenschap bevinden. deld als de meer dringende problemen zouden zijn besproken. De Britse afge vaardigde. sir Oliver Franks, verklaarde zich hiermee eens. Vervolgens gaf dr. Hirschfeld als de drie voornaamste redenen voor de be staande tekorten in de Europese beta lingsbalansen: 1. Onvoldoende goederenhandel tus sen de Europese landen. 2. Onvoldoende import uit overzeese gebiedsdelen. 3. Liquidatie van de Europese particu liere investeringen in het buitenland, welke vroeger een bron van inkomsten voor de Europese landen betekenden. Als oplossing voor deze drie kwesties poneerde dr. Hirschfeld zijn bovenge noemd plan. Het Franse socialistische blad „Le Po pulaire" stipt aan. dat, als de deelne mende landen bereid zijn bijdragen te leveren uit hun overzeese gebieden, bij na tweederde deel van de grondstoffen der wereld beschikbaar kunnen komen. „Dat zal niet slechts de berekeningen verstoren van hen. die menen dat de afwezigheid van Oost-Europa West- Europa zal beroven van grondstoffen, en dat daardoor het plan geblokkeerd is, maar dit zal tevens in die mate het suc ces van het plan verzekeren, dat de lan den, die thans afwezig zijn. wellicht in de verleiding komen aan het plan deel te nemen", aldus het blad. DRIJVENDE HUIZEN. Een bouwmaterialenbedrijf in Hil- legom heeft het initiatief genomen voor de bouw van betonnen week end-huisjes. die de uitzonderlijke eigenschap hebben, te kunnen drij ven. Deze betonnen huisjes rusten op een rechthoekige bak. eveneens van beton, die met specie aan de muren is verbonden en absoluut waterdicht is. Het project is by wyze van proef uitgevoerd en de acht huisjes, die vervaardigd zyn, hebben aanstonds aftrek gevon den. Over de Nederlandse wateren zwerft een achttal huisjes met va- cantiegangers, die met recht „op het water thuis" zyn. BINNENLAND. De ministers van wederopbouw en volkshuisvesting en van verkeer en wa terstaat hebben besloten opzet voor wer ken, waarbij hun departementen ziln be trokken, na 1 Sept—nber a.s. niet meer toe te staan. Met ingang van 15 December 1947 zal de Import van beperkte hoeveelheden Nederlandse snilbloemen in Engeland zijn toegestaan De Staatscourant bevat een be schikking. waarbll vergunning wordt ver leend aan arbeiders beneden de 18 Jaar in slageriten om op 2 dagen per week ten hoogste tien uren per dag te werken tus sen 7 en 18.30 uur, onder voorwaarde, dat door ben niet laneer arbeid verricht wordt dan 48 uren per week. Het personeel der Ned Kabelfabriek te Delft is in staking gegaan. Van 24 tot en met 27 September as. zal ln Maastricht bet landelilk congres van de Nederlandse Vereniging voor ex- politieke gevangenen uit de bezettingstijd gehouden worden onder leiding van de voorzitter, mr. Stomps uit Haarlem Uit België. Frankrijk. Denemarken. Noorwe gen. Polen. Tsjecbo-SlowakUe en andere landen verwacht men gasten. In totaal rekent men op ongeveer twaalfhonderd congressisten. De motorpont bil Lekkesveer (gqm. Wageningen) ls weer in bedrilf gesteld. De veerdienst Is dag en nacht geopend. De 24-jarlge ongehuwde mej E Kool ls bil het zwemmen in de rivier De Lek onder de gemeente Lexmond ver dronken. Tegen de 44-Jarige ex-burgemeester van Zaandam. H. Vilters is wegens zlln houding tijdens de bezetting door bet A'damse Bijzonder Gerechtshof 6 Jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. Volgens de eerste mededelingen zijn de twee Nederlanders, die bij het vlieg ongeval in Spanje bet leven verloren. Henri S. Kamphuis, een inwoner van Amsterdam, en Hein Kamphuis, een Ne derlands fabrikant wonend ln Londen Gisteravond omstreeks half tien is tijdens een onweersbul de bliksem inge slagen in de grote, met riet bedekte hou ten landbouwschuur van de gebrs S. te Krulnlngen. De schuur brandde tot op de grond toe af. Door het optreden van de brandweer kon bet buis behouden blijven. Verzekering dekt de schade. In aanwezigheid van verschillende militaire autoriteiten is gisteren in de Willem kazerne te Apeldoorn bet le es kadron vechtwagens opgericht. Dit uit de cavalerie voortgekomen le geronderdeel is als zodanig het eerste hier te lande. BUITENLAND. Te Wenen is op 60-Jarlge leeftijd dr. Karl Doppler overleden. Hy was be roemd door zijn chirurgische bestrij- dingsmethode van ouderdomsverschyn- sels, bekend onder de naam verjonglngs- operatle. Geleerden van het bacteriologisch instituut te Lutoeck hebben de bacil van het z.g. koudvuur ontdekt, zy zyn er in geslaagd een bestrijdingsmiddel te vinden. Op het vliegveld SJalbah by Basra in Voor-Indlë ls een vliegtuig dat op weg was van Londen naar Calcutta, neerge stort. De bemanning kwam om het leven en de 12 passagiers werden gewond. Naar verluidt, zijn by Rypin ln de vroegere Duitse provincie Pommeren 12 leden van de Poolse politie en militairen door vogelvry verklaarde en in de bossen levende personen vermoord. De burgemeester en zeven raadsle den van de Franse stad Rennes zyn thans afgetreden, nadat socialisten en communisten tegen een voorstel hadden gestemd, strekkende tot een officiële ont vangst voor generaal de Gaulle ter ge legenheid van de plechtigheden op 27 Juli as. In de Arabische zee op de hoogte van Bombay is een stoomschip bij hevige slagregens gezonken. Van de meer dan 700 opvarenden konden slechts 12 wor den gered. Bij Cosenza ln Italië is een vracht auto met arbeiders ln een honderd meter diep ravijn gestort. Tien personen wer den gedood De éhauffeur wist tildig uit de wagen te springen, De Franse landbouwers hebben ge dreigd te zullen staken, wanneer de re gering geen verhoging toestaat van de tarweprijs, welke voor de oogst 1947*48 Is vastgesteld. Fritz Wiedemann, de voormalige adjudant van Hitler, ls gearresteerd op zijn landgoed bil Eggenfeiden ln Beieren, aldus ls door het zuiveringstribunaal te Pfarrkirchen medegedeeld. Engeland en Australië hebben zich uitgesproken tegen de door Amerika vastgestelde datum 19 Aug. voor de vergadering van de commissie voor het Verre Oosten, waarop het vredesverdrag met Japan ter sprake komt. Amerika ls bereid de vergadering tot in September uit te stellen Het bezwaar van het Brit se eemenebest vindt zijn oorsprong ln het feit. dat op 26 Augustus te Canberra een conferentie van het gemenebest zal worden gehouden. Het gehele Britse Lagerhuis juichte Winston Churchill, leider van de opposi tie toe. toen hi1 gisteren na v!1f weken in verband met een operatie afwezig te zijn geweest, ter zitting verscheen. De Belgische koningskwestie NA DE CAPITULATIE. Bij de voortzetting van zyn artike lenreeks in antwoord op het rapport, dat door de commissie van „Juristen" is uitgebracht over de houding van de Koning tydens de bezettings-periode, bespreekt de vroegere Belgische minis ter-president Pierlot de kabinetsverga dering, die na de capitulatie op 31 Mei te Limoges in Frankryk werd belegd. Pierlot wysfc allereerst op de sfeer, die toen in Frankryk heerste en stipt aan, dat men op weg naar de vergade ring heel wat vyandige kreten aan het adres van de koning hoorde, terwyiook ,,leve de Belgische republiek" werd ge roepen. Tydens de vergadering bracht Spaak verslag uit over wat zich tussen de koning en de ministers tydens de veld tocht in België had voorgedaan. Hy sprak zonder aantekeningen en was zeer ontroerd. Men heeft later heel wat critlek uitgeoefend op deze rede, doch Pierlot merkt op, dat sommige der aan wezigen zich strenger uitlieten over de koning dan Spaak. Er werd zelfs een motie ingediend om de koning van de troon vervallen te verklaren en sanc ties te nemen. zy, die deze motie steunden, behoor den tot verschillende politieke groe peringen. Pierlot had zich als eerste minister evenwel tegen deze motie verzet, daar hy van oordeel was, dat alleen een ver gadering der Kamers gerechtigd was de koning van de troon vervallen te ver klaren. Men legde zich by zyn mening neer. Op de vergadering te Limoges werd besloten de oorlog met alle be schikbare middelen aan de zyde der ge allieerden voort te zetten. Eind Mei ontving de uitgeweken Belgische rege ring door bemiddeling van haar ambas sade te Bern de volgende documenten van de koning: 1. Een uiteenzetting over de omstandigheden van de over gave «van het leger. 2. Een opsomming van de redenen, die de koning ertoe hadden aangespoord by de troepen te blyven. 3. Een nota van juristen, waar in werd betoogd, dat de koning een zuiver militair besluit had genomen en de ministers niet had kunnen raadple gen, daar zy buitenlands waren. 4. Een uiteenzetting over de toestand, waarin de koning zich op Belgisch grondgebied bevond, nameiyk als gevangene en in de onmogelykheid te regeren, zodat zyn macht overging op de regering. De regering onderzocht deze docu menten en kwam tot het besluit, dat de houding van de koning na 25 Mei veranderd moest zyn. Men concludeer de uit de ontvangen stukken, dat de koning zyn instemming betuigde met het voornemen van de regering haar constitutionele taak voort te zetten. In dien de koning een dergehjke houding aannam, kon alles nog gered worden. Later zou blyken. aldus Pierlot, dat de toestand niet zo helder was, als de re gering op dat tydstip dacht. ANTWOORD VAN OOSTENRIJK OP RUSSISCH PROTEST. Dr. Figl, de Oostenrykse kanselier, heeft in zyn antwoord op het Russische protest tegen de Oostenryks-Ameri- kaanse relief-overeenkomst ontkend, dat deze overeenkomst een inbreuk op de onafhankeiykheid van Oostenryk be tekent. De voorwaarden, die Amerika bij, de overeenkomst heeft gesteld, waren' noodzakeiyk. omdat de Oostenrykse re gering niet het beheer heeft over de doör de Sovjet-regering geconfiskeerde concerns. Amerika wenst er zeker van te zyn dat het Oostenrykse volk en niet een vreemde bezettende mogendheid van de overeenkomst profiteert- Figl heeft de Russische commandant in Oostenryk verzocht te garanderen, dat de Oostenrykse wetten volledig va* toepassing zullen zyn op de door de Sovjets in beheer genomen Oostenrykse concerns.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1