Curacao ontevreden, maar Nederland is Hollandse kermis in Pharao-land STADSNIEUWS Het Leidscb Dagblad Laatste Berichten I Bertus Aafjss betreedt het Lunapark Als men drie maanden lang in het hartje van Egypte gezeten heeft, de woestijn heeft bezocht, de Rode Zee, de Pyramiden, Luxor en Karaak, en men neemt dan op een goede dag een auto bus naar Alexandrië om er zijn vele vrienden, de kerm is-exploitanten, die er een Lunapark hebben opgericht te be zoeken, dan vraagt men zich, al hobbe lende door de woestijn, af: ,Hoe zou het er uitzien op dat plekje bijna Hol landse grond daar aan de Middellandse Zee?" Het is nog een hele reis van Caïro naar Alexandrië. Een reis-, van vier uur over de brandende woestijnweg. Einde loos strekken zich naar alle horizonten de golvende geelbruine zandvlakten uit, vol luchtspiegelingen alsof er zich overal in de verte kleine meertjes met wit- trillend water bevinden. Maar eindelijk breekt de weg zich door de rotsen heen en dan ligt plotseling de hemelsblauwe Middellandse Zee voor ons. Even later stopt de bus in het hartje van Alexan drië. „PECH GEHAD!" Ik roep een taxi aan en zeg tegen de chauffeur: Lunapark! Dat volstaat. Het kleinste kind in Alexandrië weet sinds een maand waar het Lunapark van de Hollanders ligt. Het bevindt zich vlak tegen de zee aan op de Boulevard. Alexandrië is eigenlijk een lange, einde loze boulevard, kilometers en kilometers lang. Ergens vlak voor het centrum der stad lopen bazalten pieren In zee. Zij maken van de aanstormende Middel landse Zee een tam binnenzeetje, dat ,.De Jachthaven" heet. Aan deze jacht haven, deze grote kuip met blauwsel, ligt het Lunapark De chauffeur stopt. „Lunapark!" zegt hij De taximeter wijst zes piaster aan. Ik wil hem er zeven geven, heb niet kleiner dan een briefje van tien piaster. Daar geeft hij natuurlijk geen stuiver van terug. „MalLsh" ,zeg ik, het meest gebruikte Arabische woord. Het wil zoveel zeg gen als: wat doet het er ook toe, Pech gehad! „Malish", zegt hij en haalt glim lachend zijn schouders op achter het stuur. Maar hij heeft §een Pech gehad INTERMEZZO. Ver in zee gaat de zon onder als een oude rood-gouden da&lder, die door een bedachtzame kinderhand heel langzaam in de gleuf van een spaarvarken wordt heergelaten. Ik sta voor het Lunapark, Het is reeds geopend. Achter de lange plaatijzeren schutting is althans een hels rumoer van loudspeakers, auto scooters en machinerieën aan de gang. De Hel van Dante is er een lief ding bij. En aan de ingang verdringen zich tal loze mensen Ik haast mij met mijn koffertje naar binnen: ik ben van plan enige tijd te blijven, ONVERVALST HOLLANDS De eerste ogenblikken staat men na tuurlijk stom verwonderd, wanneer men als men drie maanden lang niets an dera dan hiëroglyphen en Arabische let tertekens gezien heeft, plotseling op 'n reusachtig feestpaleis in onvervalst Ne derlands geschreven ziet: „Jan van Morkhoven, De Heksenketel", of als men even verder mei. koeien var. letters op het lachspiegel-etablissement ziet staan: „Wie ben ik?'' Overal Nederlandse op schriften met Arabische vertaling er naast en mocht dat U ei nog niet ge noeg van overtuigen, dat ge In een Hol landse kolonie verzeild geraakt, zijt, dan doet het U de phenomenale Hollandse molen wel, die midden oi- het park zo onverstoorbaar staat te draaien, als stond hij midden in een kikkerland. Er onder is een uitgebreid restaurant, waar twee Volendammer-paren de gang van zaken regelen. En al heeft de molen niets te malen en al is hij enkel maar een slermolen, zijn draaiende houten wielen vol gloeilampjes kraken en zuch ten echt op de wind. die van uit de Middellandse Zee aanwaait BABYLONISCHE SPRAAK VERWARRING. Binnen enkele minuten herken ik al mijn oude medereizigers. Wat zijn ze veranderd! Op de boot waren zij een lustig gezelschap, hier zijn zij weer in hun element als vissen in het water. De heer Biegnolé staat voor zijn glebe, en spreekt door een microfoon zijn gehoor, dat uit Arabieren, Grieken en Levan- tijnen bestaat in vloeiend Engels toe, en spoort hen aan om zijn etablisse ment zo spoedig mogelijk te betreden, want zü zullen er de grootste wonderen der mode'i.f. motorsport kunnen aan schouwen Maar laat ik niet ..de heer" Biegnolé zeggen, aangezien wij elkaar al van het gin van de tocht tutoyeren. Harry dus oreert en zijn twee rijders Jan en Willy maken parade op het platform, zitten of staan op hun ronkende motoren, om over enkele minuten hun halsbrekende toeren te beginnen. Bob Hommerson zit zwetend in de cassa yan zijn autoscoo ter. Hij moet in vier talen tegelijk het publiek te woord staan en heeft onge twijfeld het gevoel, dat de toren van Babel net naast hem ingestort is en dat de Babylonische spraakverwarring zo juist een aanvang heeft ^genomen. PYRAMIDEN EN SPHINXEN. Spoedig zitten wij binnen in de molen om de ronde tafel. „Of ik de pyramiden al gezien heb?" vraagt er een. „Ja, ik heb er wel een stuk of acht gezien." „En de Sphinx?" vraagt men. „Ja", zeg ik, „ook daar heb ik er al wel een twintig van gezien. In Kamak is een hele laan van Sphinxen". ,J3n ben je in de woestijn geweest?" „Ja, verschillende keren". „Of het er heet was?" wordt er gevraagd. „Ja", zeg ik, ,,'s middags voe) je je er als een druppel op een gloeiende plaat. Je weet niet waar je zo gauw heen moet rollen. En als je niet oppast verdamp je levend, waar je zelf bij bent." Doch dit keer ben ik hier niet om te spreken over sphinxen of pyramiden. maar om te informeren hoe het, gaat. met het Lunapark, dat onder leiding van Aly Hassan is opgericht, en dat. bijna geheel is samengesteld uit Neder landse attracties Het is echter al laat geworden, de maan staat als een klein gouden scheepje aan de hemel, het Lunapark is uitge storven geraakt, en wij besluiten een volgende keer uitvoeriger over het Luna park zelf te spreken. Alexandrië, 21 Juni. UIT DE RIJNSTREEK ALPUEN. 25 jaar bankdirecteur Onder grote belangstelling van kennissen, zakenvrien den en relatie's herdacht de hoer Bern. Knaapen alhier het feit, dat het thans 25 Jaar geledeh ls. dat hij In Alphen zijn bank opende. Namens het personeel werden aan de heer Knaap°r een fraaie lamp en bloe men aangeboden, door de heer Wolswljk, die een en ander met toepasselijke woor den overhandigde. Tal van bloemstukken en bloemen manden vielen de jubilaris ten deel. De heer Knaapen sprak de talrijke belang stellenden, die tijdens de receptie kwa men gelukwensen woorden van dank toe voor de be,toonde waardering. Eindexamens H.B.S. A Voor het diploma H3.S, A slaagden de navolgende leerlingen van het Chr. Lyceum alhier: Ada Baas. Oldebroek; M Asscheman, Waddlnxveen; Gerry de Jong. Nieuwkoop: b Kerkhoven, Boskooo; D v. d Kl^lJ, Den Haag; Nelle Koning, Bodegraven: Fr. Sprelj, Alphen aan den Rijn en C. Verhoog, Voorschoten. Chr. Bond voor RUks- en Gemeente- personeel In de plaats van de heer J. H Wernsen, die wegens vertrek naar el ders als voorzitter van de Chr. Bond voor Rijks- en Gemeente personeel heeft moeten bedanken, ls gekozen de heer A. Groeneveld, alhier. bodegraven. Gestolen auto teruggevonden De al hier gestatlomneerde rijkspolitie heeft de hand weten te leggen op een internatio nale oplichter, die bil de autoverhuur in richting van de heer H. kans heeft ge zien zich van een zo goed als nieuwe auto meester te maken. Aanvankelijk was de wagen met ohauf- feur gehuurd, voor het maken van enigs onbeduidende ritten In de omtrek d.e prompt contant betaald werden, doch al spoedig kwam de klant met het voorstel de auto voor een tweetal weken zonder chauffeur te huren. Hoewei de heer H hier weinig voor voelde, veranderde deze van inzicht, toen de adspirant huurder zich ontpopte als Iemand die ln nauwe relatie stond met de Rijksverkeersinspectie en als zodanig wel voor vier nieuwe binnen- en buiten banden zou kunnen zorgen. De huurovereenkomst werd gesloten en de auto verdween Wellicht zou zij voorgoed verdwenen zijn geweest, als niet vla een in het alge meen politieblad verspreid signalement, tot arrestatie ln Boxtel overgegaan had kunnen worden, waar de gladde vogei moest erkennen dat niet langer meer van „huur" maar wel van diefstal gesproken kon worden. t Het bleek dat de gestolen auto ln Noord-Holland voor t /5500 te gelde was gemaakt en het geld was aangewend voor enige plezierreisjes naar het buitenland Na lang zoeken werd de ontvreemde wagen ten «lotte bij een boer ln de Wle- ringermeer aangetroffen, die echter na met de gel le toedracht van de zaak ln kennis te zijn gesteld, de nieuwe aan winst terstond aan de rechtmatige eige naar afsond "Met dat al moet Iemand een finan ciële strop dragen. Wie dat zal moeten zijn? De alhier gehouden buscollecte ten bate van het protestant thuisfront, ten behoeve van de ln Indlë verblijvende mi litairen, heeft ruim f. 186,— opgebracht UIT DE OMSTREKEN KATWIJK AAN ZEE. Wljdlngsdlenst ln de Oude Kerk De Oude Kerk was gisteravond geheel en al bezet; vele badgasten waren aanwezig, maar het grootste deel van de belang stellenden maakten de Katwljkers uit. Aanwezig waren de predikanten J. J. v d, Krift en H. A. Jellema. Spreker was ds. B, van Glnkel udt Am-, sterdam over het onderwerp: „Is alles wat gebeurt, Gods wil?" Gezongen werd Gezang 202 vers 1, 3 en 5, waarna Schriftlezing volgde; Gene sis 28 vers 1517 en 2 Corlnthe 4 vers 1618, Hierna ging spreker voor ln ge bed en werd gezongen Gezang 230. Ds. van Glnkel zou bij het overdenken van de gestelde vraag, drie punten be handelen. Ten eerstestaat achter elke zonde en kwaad Gods wil? Elke zonde, zei spr., Is een klap ln het gezicht van God God ziet ons als mensen Hij geeft ons de gave van een betrekkelijke vrijheid. Er wordt een huiveringwekkend misbruik ven die ga va der vrijheid gemaakt. De mensen maken van de wereld een hek senketel Gewetenloze politici handelen zonder zich rékenschap te geven van God. Gods wil staat er niet achter. In cle Bij bel staat: „Er gebeurt niets zonder uw Vader" Waarom maakt God aan al dat kwaad geen eind? Omdat God ons gele genheid geeft om uit te leven. Hij ls maohtlg om ü:t de zonde het goede voort te brengen. Ten tweede: Staat achter elk lijden en elk verdriet Gods wil? Negentig procent -van het verdriet doen de mensen elkaar aan. ZIJ vertrappen en verknoeien elkaar. Deze wereld wordt door haat tot een we reld van bloed gemaakt. God is tegen elk verdriet en smart. Alles gebeurt onder het mede lijden van God. Ten derde: Zijl al onze daden te vo ren uitgestippeld? Zelf, zei spr,, zijn wij verantwoordelijk voor onze daden, maar -God gaat met ons mee Gods leiding ls de leiding van een herder, om ons ln goede banen te geleiden. Gods vaderhart zal er ons dooiheen helpen. De heer Nlc. van Beelen liet nu zijn orgelspel horen. Hij speelde op het kerk orgel Gezang 1801 en 7. Na het uitspre ken van het dankgebed werd nog staande gezongen Gezang 281. KATWIJK AAN DEN RIJN. Botsing Het kruispunt Rijnstraat v. Egmondstraat ls bekend om de vele bo. lngen die daar voorkomen, voorna melijk tussen de tram en auto's. Dinsdag was het weer een luxe-au to, komende uit de richting KerkstraaV-v. Egmondstraat die de uit de richting Rijnstraat-Zuid komende tram schijnbaar wilde omhelzen. De tram was hiervan niet gediend en bleef een twintigtal meters doorrijden, maar de auto hield vast! Het bleef by materiële schade van tram en auto, van storing der dienst en buitengewone be langstelling van de zilde van het publiek. 500 Franse jongens en meisjes in onze stad. OPENING VAN HET KAMP OP „DE BURCHT", BEURSO VERZICHT Amsterdam, 16 Juli. Heden waren er berichten uit Indië, welke een hoopvolle beoordeling van de situatie in Nederlands-Indië te voor schijn riepen en de bejirs was klaarblij kelijk ten gevolge hiervan goed prijshou dend maar veel invloed op de markt ontwikkeling hadden deze berichten toch weer niet. De hoofdkoersen ver schilden maar weinig bij de vorige slot- prijzen In de vrije handel openbaarde zich enige belangstelling voor de cul tuuraandelen. HVA's schommelden in hoofdzaak tussen 241 en 242. De rubber aandelen waren merendeels iets hoger en hetzelfde was het geval met de ta bakken. De industrieafdeling was stil. De Philipsaandelen ontmoetten echter vraag en waren vast gestemd- De om zetten in Koninklijke waren klein. De koers schommelde tussen 415^ en 417 terwijl tegen het slot tegen ongeveer 416 werd afgedaan De scheepvaartmarkt was stil De bankaandelen waren onge veer prijshoudend. De Amerikaanse markt was zeer rustig Voor zover zaken werden gedaan waren de koersen me rendeels een fractie lager. Op de belegglngsmarkt bestond we derom een goede stemming voor de Ne derlandse staatspapieren De conversie lening werd verhandeld tegen 99 13/16 a 99 7/8. Overigens waren de koersen zo goed als onveranderd Voor 3% en 4 procents Nederlands-Indische gemeen telijke leningen bestond op bescheiden voet wederom vraag. De koersen waren een kleinigheid hoger. EERSTE KAMER De Eerste Kamer kwam hedenmiddag onder voorzitterschap van prof. Kra nenburg bijeen. Goedgekeurd werden enige minder belangrijke wetsontwerpen, o.m. een wetsontwerp dienstplichtvoor ziening waarbij de communisten ge acht werden tegen te hebben gestemd. Tot slot werd gestemd over het wets ontwerp Nationale Spaar raad en het uitgeven van Rijksspaarbrieven, welke stemming in een vorige vergadering was aangehouden Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 23 tegen 15 stemmen (die der AR, CH Vrijh. en CPN). De voorzitter deelde nog mede. dat de Kamer bijeengeroepen zal worden voor een openbare vergadering op Woensdag 23 Juli te 12 uur. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN. Maria Petrcnella Bemardina d. van L. c. Kort en B, A M. van Marwijk; Abra ham zoon van A. Heetveld en E. Volkers; Dirkje d. van S Velllnga en E. van der Wal, Patricia Anneke d. van J. H. Snel en B, Langhout; WMllbrordus Deslderlus Jacobus z. ^an J A. van Westerop en L. M, C. Jouret; Johanna Wllhelmina Hermlna d. van A H Witte en M. L. de Ruiter; Clazlna d. van M, Ketting en C, Dudok; Sara d van J Vermond en G. A van der Wal; Mach lel z. van M. Overdüln en J. A Zweegman; Cornells Dirk z van C. D. Arbouw en. A. W, de Vrueh. GEHUWD. W. de Geus Jm en M. E. Hartevelt Jd, OVERLEDEN. D. Ouwehand wed. van G de Best, 82 jaar; J. C. van der Koolj d 20 Jaa: De krant voor iedereen. Gisteren en eergisteren is een -500-tal Franse jongens en meisjes van de Cen tres de Vacances uit Parijs in onze stad gearriveerd, waar zij een maand de gast zullen zijn van de St. Paulusgroep der R.K. H3.S. Gistermiddag werden zij door hun gastheren met muziek van het station gehaald en na een korte mars door de stad kwamen zij om halftwee op de Burcht aan, waar pater Obto Tho- maasse. aalmoezenier van de St. Pau lusgroep, hen verwelkomde. Daarna zongen de Franse gasten de Marseillaise, terwijl de Hollanders het Wilhelmus lieten horen. Na deze ontvangst werd op de Burcht het middagmaal gebruikt, waarna de meisjes, die op de Burcht zullen bivak keren, haar slaapplaatsen in orde maakten,'-terwijl de jongens, die allen in witte kiel en blauwe broek waren gestoken, naar het landgoed „Oud-Poel geest" trokken, waar het tentenkamp reeds in orde was gemaakt. Tegen zes uur arriveerden de jongens wederom in onze st-ad om met de meis jes op de Burcht de officiële opening vaii het kamp mede te maken. Onder de vele genodigden, die deze plechtig heid bijwoonden, merkten wij o.a. op de echtgenote van de Franse gezant, ma dame Rivière, die vergezeld was door M, de Sigalas, attaché, de burgemees ter en mevrouw F. H. van Kinschot, de heer J. C. Baumann, burgemeester van Oegstgeest, de wethouders S. Menken en J. C. van Schalk, deken Homulle, pater De. Goede, directeur van de R.K. H.B.S. en tal van kerkelijke autori teiten. Pater Ot-to Thomaasse heette allen hartelijk welkom, waarna hij er op wees, dat de verkenners van de St. Pau lusgroep, ondanks hun drukke examen tijd, met heel veel ambitie en toewij ding dit kamp hebben voorbereid, in aansluiting Waarop hij de leiding van het kamp overdroeg aan Abbé Honnet, die de verwachting uitsprak, dab zijn meisjes en jongens in deze omgeving een plezierige vacantie zullen hebben Spr. was de mening toegedaan, dat hoe wel hier jongens en meisjes van twee verschillende volken bijeen zijn, zij zich toch allen als kinderen van één Vader zouden weten. De loods van de St. Paulusgroep, B. Schellekens, zette vervolgens nog uiteen, dat dit kamp ook het kamp van de Nederlandse verkenners is. Ook spreker hoopte, dat de Franse gasten hier een prettige tijd mochten hebben, welke zou medewerken om de vriendschap tussen de jeugd van beide landen te verstevigen. Nadat een korte roffel had weerklon ken, hees de burgemeester. Van Kin schot de Franse vlag, waarna de echt genote van de Franse gezant de Neder landse driekleur aan de vlaggemast deed wapperen. Vervolgens werden de beide volksliederen gezongen, waarna de genodigden het meisjeskamp be zichtigden MULO-EXAMENS. Geslaagd voor diploma A: H. Boter, A. Owel, J. Verhoeven. W. J. Wagema- ker, S. C. Weijermans, S. van Meijgaar- den, W. P. Mizee. J, C. Geradts. R. P Bootsma, L. J, Gerrits, J. E. Gulde- mond. allen te Leiden. C. v, d. Berg, Noordwijk aan Zee, J. Hoitink, Oegst geest, W. P. C. van Katwijk. Gr. Ouds hoorn. A. Terlouw, R. Broekhoff, D. Gelderblom. E, J. W. Karssen, allen te Bodegraven, N. van Leeuwen, Zwam- merdam, K Lenstra, Lisse. R. Smits. Voorschoten. C, E. van Heusden, T, Kamper, W. Kamper, J. Bijl allen te Alphen a. d. Rijn, T. J. v. d. Plas, Haar lemmermeer en W. W. van Til, H. M, Martens en C. Korbeex, allen te Hille- gom, De onderladingmeester der Ned. Spoorwegen J, Rijsdam alhier, is be vorderd tot ladingmeester. Op 15 Augustus a.s. zal de lading- meester der Ned. Spoorwegen A. Ach terkamp alhier de dienst met pensioen verlaten. De heer Achter kamp zal als dan ruim 37 dienstjaren hebben, waar van elf te dezer stede. De buitenlandse studenten ten stadhuize WELKOMSTWOORDEN VAN DE BURGEMEESTER. Gistermiddag hebben de buitenland se studenten, die de zomercursus over „The culture of cities" aan de universi teit volgen, na een rondleiding door on ze stad een bezoek gebracht aan het stadhuis, ten einde een indruk te krij gen van de moderne Nederlandse bouw trant. In de hal werden zij ontvangen door het college van B. en W„ waarbij bur gemeester Van Kinschot enige wel komstwoorden sprak. De burgemeester wees op de internationale contacten, die de universiteitswereld gedurende de oor logsjaren heeft moeten ontberen, mede doordat de Leidse Universiteit reeds spoedig door de bezetter werd gesloten. Het huidige buitenlandse bezoek is een van de symptomen dat, dit internatio nale contact thans wederom is her steld. Spr. verhaalde over de brand, die het oude stadhuis verwoestte en deelde enige gegevens mede over het nieuwe gebouw, dat met behoud van - de oude gevel is verrezen, om daarna de bezoe kers uit te nodigen tot het gebruik van thee en het maken van een rondgang door het raadhuis Als woordvoerder van de bezoekers dankte dr. Woods voor deze welkomst woorden. waaraan hij waardering ver bond jegens ,het werk van de universi teit bij het organiseren van deze zomer cursus. Reeds dadelijk na aankomst van de gasten hebben zij zich. dank zij de hartelijke ontvangst thuis gevoeld in de Sleutelstad, die in zovele opzich ten de Hollandse tradities symboliseert. Het verheugde spr. in het stadhuis het bewijs te vinden dat Holland een nieu we stijl heeft, kunnen vinden, die de waarden van het verleden niet verloo chent- Na deze toespraken vond de rondgang door het gebouw plaats. VER. VOOR CHR. FRÖBELSCHOLEN. Naar een betere subsidieregeling wordt gestreefd. De Ver. voor Chr. Fröbelscholen te dezer stede hield haar jaarvergadering in de school aan de Herensingel, onder leiding van de voorzitter, de heer H, v. Cittert. In zyn openingswoord gewaagde de voorzitter van de bloei der drie door de vereniging geëxploiteerde scholenen de toewijding waarmede door het per soneel wordt gewerkt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Wessel vermeldde volledige be zetting der scholen, grote belangstel ling der ouders, personeelszorgen en het streven van het bestuur naar rechts herstel en een betere subsidieregeling. De penningmeester, de heer A. B. Mul der bracht het financieel verslag uit, waarbij hy de dorre cijfers dichterlijk had omlijst, zodat het luisteren een ge not was. De balans en verlies- en winst rekening konden slechts sluitend wor den gemaakt met het opnemen vaneen vordering op de gemeente Leiden we gens nog te ontvangen exploitatiever goeding van de laatste bezettingsjaren. Het rapport der financiële commissie was gunstig, zodat de voorgestelde dé charge aan de penningmeester werd verleend. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de aftredende voorzitter, de heer v Cittert herkozen. Aan het einde der vergadering wek te de voorzitter op tot het voortzetten van de toegewijde arbeid en verzocht klimmende belangstelling voor het werk der Chr, Fröbelscholen. BONKAARTEN HALEN. Morgen (.8Y2—113/4 en 1416 uur) zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van. 65.501 tot en met 68.500. Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaarten en de nog niet aangewezen stroken van de bonkaar ten 707. RADIO-UITZENDING UIT BATAVIA Te beluisteren over programma 3 van radiodistributienet. Sinds enige tijd is over de 1875 m het dagelijkse „programma voor de strijdkrachten" te Batavia van 17.15 tot 17.45 u. ook in Nederland te beluisteren. Dit programma brengt nieuws over de troepen in Indië en heeft voorts een ru briek „contact met huis", waarin de mi litairen in de gelegenheid zijn groeten tot hun familie in Nederland uit te spreken. Thans wordt dit programma eveneens gerelayeerd over programma 3 van het radiodistributienet. K. EN O. GAAT EN LAAT WEER ZINGEN. Morgen is er wederom een zangavond in de openlucht van K. en O. met me dewerking van het echtpaar Stenz Leening, het K en O.-koor enna tuurlijk vele buurtbewoners. Ditmaal ls de Maredijk de plaats van samenkomst. By slecht weer gaat het feest niet door. 40-JARIG JUBILEUM J. J. ABSPOEL. Vandaag herdenkt de bewaarder van de Stadstimmerwerf de heer J. J. Ab spoel de dag. dat hy voor veertig jaar gemeentedienst trad. waarvan de eerste vijftien jaar als technisch ambte naar by de Sted. Lichtfabrieken. Ter gelegenheid van dit jubileum is de heer Abspoel. die door zyn familie vergezeld was, op het bureau van ge meentewerken een hartelyke- huldiging bereid, waarbij o m. tegenwoordig wa ren de wethouder van Sociale Zaken, cle heer S. Menken, ir. G. L. Driessen ep de heer A. M. de Blaüw beiden oud-di recteur van Gemeentewerken, veen de putatie van de Lichtfabrieken en voorts vele hoofden van dienst en het voltallig personeel. De directeur van Gemeentewerken, ir. D. Boogerd, die als eerste spreker het woord voerde wees er op. dat de jubi laris al deze jaren met grote liefde en nauwgezetheid, eerlyk en trouw zyn werk heeft verricht. Byzondere waarde ring had spr- voorts voor de wijze, waar op al het kostbare materiaal door de heer Abspoel wordt, bewaard. Dag en nacht, aldus spr.. hebt gy ook klaar ge staan als het belang van de dienst dit van u verlangde. Namens alle ambtena ren en werklieden van Gemeentewerken bood spr. de heer Abspoel een radio toestel aan, waaraan hy de gebruike- lyke enveloppe met inhoud van het ge meentebestuur toevoegde. Bij verhindering van wethouder Jon- geleen bood wethouder Menken hierop de gelukwensen van B. en W. aan. Ook spr. prees de trouwe plichtvervulling van de jubilaris. Als aandenken aan deze dag overhandigde spr. hem een oorkon de van de gemeente. Vervolgens voerden nog het woord de heer A. M. de Blauw en de chef van de afd. bruggen en waterwerken, de heer H. J. Barentsen, die aan zyn felicitatie nog de wens verbond, dat de jubilaris als hij aan het eind van dit Jaar met pensioen zal gaan. daar nog vele jaren in volle vryheid in de instructie van de heer Abspoel is de bepaling opgeno men dat hy de Stadstimmerwerf nooit onbewaakt mag achterlaten van mag genieten. Ten slotte hebben ook de he ren M. N. Noteboom. namens het jubi leumfonds en J. Wondergem. chef ma gazijn van de Stadstimmerwerf, nog de gelukwensen aangeboden. Op zeer ori ginele wyze bedankte de heer Abspoel voor deze hulde, waarvan hij zelf niet begreep, dat zoveel goede woorden over hem werden gesproken. GASTVROUWEN GEVRAAGD VOOR ENGELSE SCHOOLMEISJES. As. Zondagmorgen om halftwaalf arriveren hier ter stede onder auspiciën van de Worlds Friendship Association 23 Engelse schoolmeisjes in 'de leeftyd van 1416 jaar. Wie een of meerdere van hen gastvryheid wil verlenen, ge lieve zulks kenbaar te maken aan de heer J. Kat, Zoeterwoudse Singel 54, tel. 25801. De heer H. J. Maas alhier is ge slaagd voor het notarieel examen 2de deel. H.M. DE KONINGIN GAAT RUST NEMEN. De particuliere secretaris van H.M. de Koningin deelt mede, dat de Ko ningin voornemens is, van heden af tot 1 September eerst op de Ruygenhoek en later op Het Loo, dezelfde rust te nemen, die zy in vroeger jaren buitens lands zöcht. De onderhandelingen over do gendarmerie OPTIMISTISCHE VERWACHTINGEN. Het Nederlandse vliegtuig, dat alle in Batavia aanwezige ministers naar D jok ja heeft vervoerd wordt nog heden te Batavia terugverwacht. De correspondent van Aneta, die de reis in het vliegtuig meemaakte, seint uit Djokja, dat men de voorstellen betreffende de gemeenschappelijke gendarmerie en de staking der vy'an- delykheden, welke dr. van Mook gis teren aan Sjarifoeddin overhandigde, als redelijk kwalificeerde en dat men optimistische verwachtingen had. Indien de beslissing van het republi keinse kabinet niet heden plaats heeft;, zal Setyadjit morgen naar Batavia, te rugkeren. De minister van economische zaken, dr. A. K. Gani, verklaarde tegen» over Aneta, dat hy waarsclnjnlyk bin nen enkele dagen de; reis langs de ae- marcatielynen van Sumatra zal aan vangen, terwyl andere republikeinse autoriteiten de gebieden op Java voor hun rekening zullen nemen. Een republikeins woordvoerder ver klaarde tegenover Aneta, dat van het resultaat der kablnetszitung te Djokja in grote mate zal afhangen of de on derhandelingen zullen worden voort gezet. Men hoopt, dat Sjarifoeddin zelf mede naar Batavia zal terugkeren, In Djokja zal het werkcomité van het K.N.I.P. (voorlopig parlement) op de hoogte worden gesteld, terwyi tevens met de militaire leiders overleg zal worden gepleegd over de Nederlandse voorstellen betreffende de gemeenschap- pelyke gendarmerie, VERKLARING VAN SJARIFOEDDIN. Sjarifoeddin heeft in Djokja tegen over Antara verklaard, dat in eerste instantie de politieke zaken moeten worden beslecht tussen de Nederlanders en de Indonesiërs zelf, terwyl de gen darmerie en de staking van de vyande- lykheden van tweede importantie zyn en vanzelf geregeld kunnen worden als de politieke problemen opgelost zyn. Oplevende militaire actie in de Republiek Scherpe critiek op de Ned. voorstellen tot wijziging der Staatsregeling. (Van onze correspondent- ce Willemstad) In een drukbezochte zitting hebben de Staten van Curasao het advies vast gesteld op het wetsontwerp tot wyzi- ging van de Cura?aose Staatsregeling. Als gasten waren de leden van de De partementale Missie aanwezig, alsmede het Surinaamse Statenlid jong Baw, op doorreis van Jamaica waar hy de vierde conferentie van de Caraïbische Com missie bywoonde. Daar verscheidene Statenleden zich met sommige passages van het advies *hlet konden verenigen, werd beslote.n een minderheidsnota op te stellen, welke straks te zamen met de adviezen van Gouverneur en Staten en de notulen der zitting naar Neder land gezonden zullen worden. Zoals te verwachten was. werd van de zyde der Democratische Partij heftige critiek op het ontwerp uitgeoefend.' De overige lqden van het College waren in hun oordeel wat gematigder, doch al gemeen heerste de indruk, dat de for mulering der onderscheidene voorge stelde wyzigingen te vaag was. Te voren had de leider der Departementale Mis sie, dr. H. J. Friedericy, op een perscon ferentie toegegeven, dat een nauwkeuri ger omsehryving mogelijk was geweest. ..Doch", zo zeide hy, „hoe soberder de formulering, des te meei zullen de voor waarden aanwezig zijn voor een vrije ontplooiing van de nieuwp toestand". Tal van Statenleden bleken echter bevreesd een kat in de zak te kopen, zy wilden precies weten, waaraan zij toe waren. Ook aan de opmerking van dr. Friede ricy, da-t het ontwerp „een Introductie van het parlementaire stelsel" beteken de, werd weinig aandacht besteed. Er was wel vertrouwen in de bedoelingen der Nederlandse regering met name in de „geest van vooruitstrevendheid" maar de meeste leden vreesden, dat er door de vage formulering, van de .pro gressiviteit op Curacao niet veel zou overblijven LIEVER BAAS IN EIGEN KROT. Zo waren de Staten niet ttvredenover de wyze, waarop de taak en de bevoegd heden van het in te stellen College va.n Gecommitteerden was omschreven. In het ontwerp wordt gezegd, dat zy de Gouverneur ..bijstand zullen verlenen". De Staten achten hei nit' mmoreiyk, dat deze formulering ln dr oraetyk op „er by staan" zou neerkomen Ook de de verdeling der zetels over de onder scheidene eilanden leverde veel stof tot discussie op Zowel Curaqaoenaren als Arubanen pleitten voor een geiyk aantal zetels in de Staten, doch aan beide zij den bleek tevens de vrees te bestaan, dat een ruimere zetelverdeling onder de bovenwindse eilanden (Saba, Sint Eusta- tius en St. Martin) tot ongewenste „blocvormlng" zou leiden. Een van de vier Arubaanse vertegenwoordigers, de heer Henny Eman, merkte in dit ver band op: „Wy zyn liever baas in eigen krot dan Ipaas ir andermans paleis". Sommige leden grepen, deze gelegen heid aan om hun persoonlyke en poli tieke inzichten op scherpe wyze ken baar te maken. De aanwezigheid der Missie was aan deze felheid,niet vreemd. De fractieleider der Democraten, E. Jonckheer, gaf uiting .aan zijn „diepe teleurstelling" Evenals later zijn partygenoot, dr. Maal, bleek hij niet zonder wantrou wen jegens degenen, die geroepen wa ren om de belofte van H. M. de Ko ningin in December 1942 te verwezen lijken, Dr. Maal zeide, dat niet alleen Nederland, maar ook Curacao de be zetting kende, en wel „drie eeuwen lang". Hij sprak van de .roofstaat tussen Dollart en Wester Schelde" en zag in de vijfhonderd onlangs gearri veerde politiemannen „verkaote mili tairen". Met klem protesteerde hij te gen wapengeweld in Indonesië. De enige, die feiteiyk zonder voorbe houd zijn vertrouwen ln de Nederlandse regering uitsprak, was het Arubaanse Statenlid Victor Henriquez. Aanvankelijk had hy het ontwerp niet zonder arg waan bezien, doch de toelichtingen van de Departenm'etale Missie hadden hem eeheel gerust gesteld Dr M F. de Costa Gomez, die zich opmerkelyk op de ach tergrond hield, wees eveneens op de po sitieve zijde. Toen de wnd. voorzitter hem met een cynisch gemompel onderbrak, riep de heer Da Costa Gomez uit: „U kunt uiting geven aan Uw wantrouwen en achterdocht, mijnheer de voorzitter, dat is uw goed recht, maar wy hebben te doen met een fatsoenlijk land". Te voren had hy naar aanleiding van een <derta1 amendementen van de heer fonekheer betoogd dezp het <mt- werp verzwakten. „Wil moeten elke verbetering aanvaarden. Want stap voor stap moeten wy voorwaarts gaan". Na langdurige discussies werd het ad vies ten slotte zonder de amendementen door de Staten goedgekeu.d. ZOWEL TE LAND ALS TER ZEE. U.P, meldde gisteren uit Batavia: Tus sen Nederlanders en Indonesiërs laaide vandaag een onverklaarde oorlog op, zowel te land als ter zee. In een dag order van het Nederlandse leger werd vandaag meegedeeld, dat Nederlandse soldaten gedwongen waren geweest op een niet nader aangeduid punt de de- marcatielyn naar het Indonesische -ge- bied te overschrydeji. In epn dagorder van de Indonesische strijdkrachten werd verklaard, dat re publikeinse kustbattel-yen een verbitterd gevecht van negentig minuten leverden met vyf Nederlandse patrouille-vaartui gen by Ket-apang in Oost-Java. De stryd werd geopendi Maandagmiddag en Dinsdagmorgen om acht uur hervat. By de acties van gisteren was een Neder lands vliegtuig betrokken. De dagorder zei verder dat de vyan- delykheden onafgebroken voortduren op alle fronten te land. Naar verluidt werden vier Nederland se soldaten gedood, toen een Nederland se eenheid, ondersteund door tanks, de Indonesiërs ten Westen van Batavia aanvielen. De Indonesiërs zeggen, dat de Neder landers 'tien tanks gebruikten bij een andere schermutseling, doch nadere bij zonderheden worden hierover niet ver meld. Een Nederlands communiqué over de gevechten zegt. dat drie lichtere ge vechten plaats vonden in de Westelijke sector van het gebied rond Batavia en vier ten Oosten van Batavia ten gevol ge van republikeinse aanvallen. Nog geen beslissing in Djokja. ZAL KABINET SJARIFOEDDIN AFTREDEN BIJ VERWERPING NED. VOORSTELLEN? Er ls nog geen beslissing genomen ln Djokjakarta ten aanzien van de laat ste voorstellen van dr. van Mook in zake een gemeenschappelijke gendar merie en het staken der vyandeiykhe- den, telegrafeert Hans Martinot, Ane- ta's speciale correspondent. Het bericht werd bevestigd door de vice-premier Setyadjit en de vice-minister van bui tenlandse zaken, dr. Tamzil, die zo juist met een vliegtuig uit Djokjakarta in Batavia arriveerden. De beslissing wordt echter hedenavond verwacht. Amlr Sjarifoeddin zal morgen zelf de beslis sing naar Batavia overbrengen. Onmiddellijk na aankomst van het vliegtuig uit' Batavia in Djokjakarta hedenmorgen kwam het republikeinse kabinet in spoedvergadering samen met 'net werkcomité van het K.N.I.P. byeen. Deze zitting werd te 12 uur geschorst, waarna de partijministers hun besturen omtrent het besprokene op de hoogte Stelden. In de middag werd de kabinets zitting voortgezet, echter ditmaal zon der het werkcomité van het K.N.I.P De eindbeslissing wordt hedenavpnd zeer waarschyrtiyk genomen in een gecombi neerde vergadering van het kabinet en werkcomité. Uit zeer betrouwbare repu blikeinse bron verneemt Aneta, da-t het kabinet-Amlr Sjarifoeddin zich niet zal kunnen handhaven, indien de Neder landse voorstellen zullen worden ver worpen. W. O. A. KOSTER t Te Zeist is op 63-Jarige leeftijd over leden de heer W. O. A, Koster, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en oud-directeur-oprichter der Chamotte-unie. Van 1918 tot 1922 had hy zitting in de gemeenteraad van 's-Gravenhage, Tot 1921 was hy lid an de Vryz.-Dem. Bond. In 1933 trac hy toe tot de N.S.B., waar hy verschillende leidende functies waarnam. De overle dene is voorts lid geweest van de Pro vinciale Staten van Gelderland, Don derdag 17 Juli zal het st-offelyk over schot na een uitvaartdienst in de kerts van de H. Joseph te Zeist worden by» gezet op het R.K. Kerkhof aldaar.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3