PANDA EN DE MEESTER - DETECTIVE Oud-inspecteur van staat politie te Noordwijk terecht Een man als jij Kerkelijk Leven De telefoontarieven. ER KOMT EEN ANDERE BEREKENING. Ter gelegenheid van de indienststel- llng van de nieuwe locale automatische telefooncentrale te Arnhem heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, de heer Neher, het woord gevoerd. Hij wijdde daarbij tevens enige woorden aan de tariefstelling voor de telefonie in het algemeen en noemde het een eis van groot economisch be lang, dat het telefoonnet zo spoedig mogelijk wordt hersteld en dat tech nisch en financieel de meest aanneme lijke oplossing wordt nagestreefd. Dit brengt mede, dat niet alleen de verschil lende technische schema's en groeperin gen van centrales aan een onderzoek op doeltreffendheid en minimale kosten moeten worden onderworpen, maar dat bovendien dient te worden nagegaan in hoeverre het geldende tariefsysteem voor de interlocale gesprekken moet worden herzien. Ons tegenwoordige tariefstelsel, dat rechtstreeks is voortgekomen uit het handverkeer, staat slechts in zeer los verband met de kostprijs en houdt met name in geen enkel opzicht rekening met de kosten van de technisohe appa ratuur, die in automatische netten no dig is voor het berekenen van de ge- spreksbedragen. Deze apparatuur is ten gevolge van haar gecompliceerdheid zeer kostbaar. Men kan 'zich van deze gecompliceerdheid gemakkelijk een voorstelling maken, als men bedenkt, dat de apparatuur de gesprekkosten moet bepalen door gesprekseenheden van drie minuten te registreren en tevens de hemelsbreed gemeten afstand tussen de middelpunten van de tele foonnetten van oproeper en opgerce- pene. Evenwel vormt de afstand geen factor van betekenis meer voor de kos ten van interlocale telefoongesprekken. De kosten van gesprekken over draag- golfverbindingen worden bepaald door het aantal schakelstations, dat ze pas seren en de gespreksduur. Er is nu een eenvoudiger en goedkopere apparatuur ontwikkeld voor het bepalen der ge- sprekbedragen die zich bovendien beter zal kunnen aanpassen aan de kostprij zen der gesprekken. De grondgedachte van het systeem is, dat enerzijds in hoofdzaak de werkelijke gesproken tijd in rekening wordt gebracht en ander zijds de afstandberekening wordt ver vangen door 't technische verkeerscom- plex, waarbinnen het gesprek wordt gevoerd, als tariefsbepalende eenheid te nemen. Toepassing van deze gedachten zal voorlopig alleen daar kunnen plaats vinden, waar door herstel of automati sering nieuwe apparatuur, in dienst moet worden genomen. Aan de toepas sing zal daarna geleidelijk uitbreiding werden gegeven. JONGEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. In de boerderij van de landbouwer Scholten te Dedemsvaart is Zondag avond een brand ontstaan, welke zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat de 14-jarige jongen Rozendaal uit Zwolle, die in Dedemsvaart logeerde, niet meer kon vluchten en zich door een vuurzee omringd zag. De 72-jar-ige vader van de landbouwer Scholten deed nog po gingen de jongen te redden, doch slaagde daarin niet. De jongen kwam jammerlijk om. Scholten Sr. raakte bij zijn reddingspogingen zelf 'zo in het nauw, dat hij gedwongen was uit een venster te springen om zich in veilig heid te brengen. Daarbij liep hij zulke ernstige verwondingen op, dat hij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd moest worden. De boerderij en de hooioogst verbrandden geheel. De brand blijkt gesticht te zijn door de zoon van de landbouwer S., die de boerderij bewoonde. Deze jongen, die ontoerekenbaar is, heeft eerst' zijn eigen bed en daarna het hooi in brand ge stoken. Merkwaardigerwijs dreef hij de varkens uit de brandende boerderij, omdat- hij niet kon zien, dat deze dieren verbrandden. Dit althans verklaarde hij aan de politie. Aan het lot van de men selijke bewoners van de boerderij heeft hij klaarblijkelijk niet gedacht. HIJ HAD GEEN KAARTJE! Een KLM-Constellation bracht bij haar landing op het vliegveld Gander (New Foundland) 'n 16-jarige Rotter damse jongen, Gerrit Mostert uit de Lusthofstraat 72b. mee. Hij had zich onder enkele dekens in een laadbak verscholen, waar hij, 4 uur nadat, het vliegtuig Schiphol verlaten had. door de bemanning werd gevonden. Men meent dat de jongen familie in Californië wilde opzoeken. Hedenmorgen is hij weer op Schiphol afgeleverd, waar hij door de politie met een proces-verbaal werd verwelkomd. h.m. de koningin in drente. Hartelijke ontvangst. Een grote schare belangstellenden heeft gistermorgen H.M. de Koningin uitgeleide gedaan bij haar vertrek uit Assen. Vla Beilen werd naar Emmen ge reden waar de koninklijke stoet tegen 11 uur arriveerde, Emmen had zich terdege op het hoge bezoek voorbereid. Uit vrijwel alle wo ningen wapperde de Nederlandse drie- klem-. Het dorp had een extra beurt ge kregen en de inwoners hadden zich feestelijk met oranje getooid Na een rondrit, waarbij de Koningin hartelijke toejuichingen ten deel vielen, ontving Zij ten gemeentehuize vertegenwoordi gers van verschillende organisaties. Het waren het college van B. en W-, afge vaardigden der drie grote landbouwor ganisaties In Drente en van de Kamer van Koophandel en Industrie in Drente, de provinciale voedselcommissaris en een vervener met wie Hare Majesteit zich geruime tijd onderhield. Zij sprak Haar bewondering uit over de enorme vooruitgang van het dorp Emmen sinds 1939, toen Zij eveneens een bezoek aan die plaats had gebracht. Nadat de Ko ningin in de koninklijk etrein het noen maal had gebruikt, vertrok het gezel schap naar Schonebeek waar H. M. door burgemeester H. van Eek werd ontvan gen. Met veel interesse nam H M. ken nis van de werkzaamheden die de BPM daar verricht. Het bezoek aan Drente werd besloten met een kort oponthoud in Coevorden. Daarna reed de trein door naar het Loo. australië wil maandelijks 50 ned. boeren opnemen. Er is veel animo voor. De Australische gevolmachtigde voor de immigratie, Calwell, die momenteel een rondreis door Europa maakt, is hedenochtend in Nederland aangeko men, waar hij met de minister-presi dent, dr. Beel, besprekingen zal voeren over emigratie van Nederlanders naar Australië Tegenover een verslaggever van het ANP verklaarde Calwell. die thans nog te Parijs vertoeft, dat Australië van 1 Januari a.s. af maandelijks 50 Neder landse boeren zal toelaten, die dan een k twee jaren op Australische boerde rijen zullen werken, waarna het hun vrij staat eventueel een ander beroep te kiezen. „Tussen November 1945 en Mei 1947 heeft Australië 308 Nederlanders toe gelaten". aldus Calwell. „Er zijn echter duizenden aanvragen voor immigratie en verzoeken om inlichtingen uit Ne derland binnengekomen, doch het gro te probleem is het tekort aan scheeps- rulmte. Een der doeleinden van mijn Europese reis is dan ook meer scheeps- ruimte te verkrijgen". Indien dit doel kan worden bereikt zo ging Calwell voort, „dan kan Austra lië jaarlijks 70.000 immigranten opne men De Australische bevolking telt momenteel 7.500.000 zielen, doch naar schatting 20.000.000 personen zouden er in hun levensonderhoud kunnen voorzien. het dakota-ongeval bij guildfort. Technisch rapport wijt de schuld aan KLM-piloot. Volgens een officieel rapport van het Britse ministerie van Burgerluchtvaart berust de schuld van het ongeval met de Dakota van de KLM. in November j-1 in de bossen van Shere bij Guildford in' Surrey geschied, bij de piloot, de 32-jarige O. W. P. Kappelmeier. De hoofdinspecteur van ongevallen ver klaart in zijn'rapport, dat de piloot zich vergiste toen hij voorbereidingen maak te om in slechte weersomstandigheden, komènd uit Amsterdam, te Croydon te landen De piloot, de mecaniciën en een van de vijftien passagiers w.erden ge wond en de tweede marconist alsmede de stewardess eh een passagier licht ge wond De inspecteur verklaart.dat de pi loot „zijn machine met onvoldoende om zichtigheid bestuurde met het oog op het. ontwijken van ..hoge grond" bij het dalen door de wolken", en dat hij een verkeerde hoogteschatting maakte- de onbewaakte overweg. Een dode en één zwaar gewonde. Op de onbewaakte overweg aan de Konijnenburgerweg te Hattem is een noodlottig ongeluk gebeurd. Mevr. H. uit Hattem reed met Iiaar auto, waarin zich haar moeder, mevr. v, L. bevond, langzaam in de richting van de over weg. Hoewel het uitzicht goed is, zag zij de trein, komende van het station Hattem, niet aankomen. De in volle vaart rijdende trein greep de auto en sleurde deze een honderd-tal meters mee. Mevr. Van L. werd op slag gedood en de bestuurster van de auto, mevr. H. zeer ernstig gewond. Zij werd naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Leids Tribunaal Wilde politie voor Nat. Socialistische elementen behoeden. De zitting van het Leids Tribunaal werd gistermorgen geopend met de zaak tegen T. Vergeer te Alphen ad. Rijn. Beschuldigde had haar echtgenoot, die in Duitse dienst werkzaam was geweest, aangebracht, omdat hij. toen hij onder gedoken was, geen geld meer naar huis stuurde. „Ik was woedend, dat hij me in de steek liet" zei mevr. Vergeer, die gezien de antwoorden welke zij gaf op de vragen van de president haar domheid en wanbegrip ten opzichte van sommige dingen wel op ondubbelzinnige wijze demonstreerde. Daarbij kwam ech ter. dat haar man tijdens zijn onder- duikOijd omgang had met een zuster van een zekere mevr. Ravenstijn. Het is overigens begrijpelijk, dat dit tot tra gische verwikkelingen heeft geleid. Ver dachte had geen raadsman. Het talrijke publiek toonde zich zeer onrustig; De zaak F. J. Wassenaar, tijdens de bezetting inspecteur van Politie te Noordwijk, nam enkele uren In beslag en vergde veel geduld van de leden en de voorzitter van het Tribunaal. Be schuldigde was lid geweest van het zg. „Rechts Front" en van de N.V.D., had zich als sympathiserend lid van de NSB laten inschrijven en zou opdracht gegeven hebben om op bepaalde plaat sen het bordje „Verboden voor Joden" aan te brengen. Kapelaan Welling zou het „afschuwwekkend" bord, dat. aan het hek van het terrein der R.K. Voet balvereniging was bevestigd, hebben la ten verwijderen, waarop deze zou zijn gelast, het betreffende bordje wederom op de aangewezen plaats aan te bren gen. Tijdens een onderhoud met inspec teur Waasenaar weigerde de geestelijke HET VLIEG VELD VRAAG STUK TE ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft een spoedvergadering gewijd aan het vliegveldvraagstuk In een telegram aan de minister-president dringt de raad er bij de regering met. de meeste klem op aan, dat van harentwege al zodanige maatregelen zullen worden goedgekeurd en bevorderd, als vereist zijn om op de kortst mogelijke termijn aan Rotterdam op het stuk van het luchtverkeer de positie te verschaffen, die in overeenstemming is met de be tekenis van Nederlands grootste haven, Een afschrift van dit t-elegralm zal wor den gezonden aan alle ministers en aan beide Kamers der Staten-Generaal. TREINONTSPORING TE AMSTERDAM. Door het te vroeg overhalen van een rangeerwissel liep vanmorgen tussen 6 uur en halfzeven een leeg personen- treinstel, dat voorgereden moest wor den, uit de rails van het meest ge bruikte baanvak van het Centraal Sta tion, n.l. dat van richting Zaandam en richting Haarlem. Aanzienlijke vertra ging van het treinverkeer in en uit de ze richtingen was er het gevolg van, want de toegangentot de laatste per rons van het C, S. waren versperd. Te gen acht uur vanmorgen was het spoor wegpersoneel er in geslaagd de versper ring in zoverre op te heffen,, dat de eerste treinen naar de Zaan en ln de richting Haarlem konden vertrekken. de actïe der kruideniers Thans landelijk georganiseerd- De actie van de kruideniers voor de betere winstmarge heeft een nieuw sta dium bereikt. Gistermiddag kwamen te Utrecht onder leiding Van de heer P. Renkema. de comité's van actie, die in het gehele land gevormd zijn in ver gadering bijeen. Alle belangrijke krui deniersorganisaties uit het gehele land waren hier vertegenwoordigd. Na een levendige bespreking besloot men met grote eenstemmigheid tot samenbunde len van de verschillende acties en werd een commissie benoemd, waarin zowel de groothandelaren als de kleinhande laren betrokken zijn. Aan deze commis sie is opgedragen zich vóór alles bezig te houden met de te lage winstmarge, de bestudering van de daarmee verband houdende vraagstukken en het nemen van maatregelen aan de hand van de ontwikkeling der situatie. Voorzitter van de commissie is de heer P. Renke- I ma, Apbplngedam, directeur van de Ned. Sperwerbond- Het secretariaat wordt waargenomen door de heer B. J, E. Peet. Prinsengracht 572. Amsterdam. dit pertinent en dit heeft ten gevolge gehad, dat de kapelaan zes maanden in het concentratiekamp te Amersfoort moest doorbrengen. Uit het uitvoerige verhoor bleek dat besch. zich bij de instelling „Rechts Front" had aangesloten, om de Noord- wjjkse Politie te behoeden voor inscha keling van nat. soc.-elementen in het corps. De Duitsers stelden n.l. al spoe dig vast. dat er in het corps niemand lid was.van de NSB. Deze toestand kon niet gehandhaafd worden; vroeg of laat zou de bezetter ingrijpen en zijn hand langers stellen op de plaatsen, welke eerst ingenomen waren door goede va derlanders. Met nadruk verklaarde Was senaar ook, dat hij absoluut geen be moeienis heeft gehad met de arresta tie van kapelaan Welling en dat hij met inwendige afkeer lid van het „Rechts Front" was geweest. Het merendeel der getuigen verklaar de dat besch nooit enige aandrang op zijn omstanders heeft uitgeoefend. Hij was een zwijgzaam man en heeft nim mer getracht anderen voor zijn princi pes te winnen. Een getuige k décharge betoogde, dat Wassenaar gemakkelijk wordt misverstaan, omdat, hij de motie ven van zijn handelingen niet gauw ken baar maakt. Mr. J. W. Dekker hield een omstan dig pleidooi waarin hij concludeerde, dat beschuldigde zich sinds de opkomst van de NSB heeft gehuld in een rook gordijn. Spr- achtte het wenselijk deze man volkomen te rehabiliteren. Dit is een eis van de barmharigheid en al dus de raadsman als we de zaak objectief bekijken, dan wordt in de re habilitatie ten volle voldaan aan de normen van het recht, In het eerste deel der zitting, dat tot halfvier in de namiddag duurde, kwam als laatste besch. voor W. Laurier te Reeuwijk. Dit was een aangehouden zaak. waarin enkele getuigen gehoord werden. De raadsman, mr. J. I. v.Door- ninck was van mening, dat besch. in vrijheid behoorde te worden gesteld! Mr. Tj. D. SCHAPER BIEDT ZIJN EXCUSES AAN. Na een korte pauze kwam omstreeks vier uur beschuldigde W. Verloop uit Noordwijk voor. Zijn verdediger was mr. Tj, D. Schaper die alvorens te worden' toegelaten „MET GENOE GEN" zoals hijzelf het uitdrukte, ZIJN EXCUSES AANBOOD VOOR AL DATGENE WAARUIT ZIJN VERWIJDERING VAN DE BALIE WAS GEVOLGD. „Het boetekleed ontsiert de mens niet", zeide mr. Schaper en hij hoopte, dat de sa menwerking met het Tribunaal in het vervolg een prettige zou mogen zijn. Waarbij de voorzitter van het Trib. zich aansloot. Beschuldigde Verloop uit Noordwijk was van 1940 af in Duitse dienst ge weest. eerst b ij de I.G, Farben en van 1943 af als SS-er, Evenwel was hij nooit aan het front, terwijl uit de stukken ook bleek dat beschuldigdes liefde voor een Russisch meisje hem in een „dwangpositie" had geplaatst. Beschul digde verklaarde zelf bij de I.G Farben te zijn gaan werken om geen gehuwde arbeiders uit zijn vaders bedrijf te doen wegvloeien. Mr. Schaper wees op de moeilijke omstandigheden, waaronder verd. thuis had geleefd. Het is toch be kend. dat stiefouders bepaalde complex en bij hun kinderen kweken en besch. had een stiefmoeder. Uit de ontstane spanningen had verd. zich trachten vrij te maken. In vergelijking met, andere, reeds door het Tribunaal berechte za ken achtte mr. Schaper V. reeds zwaar genoeg gestraft en vroeg daarom on middellijke In vrijheidstelling, welke evenwel niet werd toegestaan. Beschuldigde P. C. Roelandse uit Lei den. die reeds in vrijheid was gesteld, hoorde haar dagvaardiging vervallen verklaren en de tegen haar ingebrachte beschuldigingen onjuist noemen. Het schuldenboekje van W. J. Vis ser uit Leiden zag er op het eerste ge zicht niet zo best uit-. Wié na Mei 1940 lid werd van de NSB en de WA wie solliciteerde bij een functie bij Musserts lijfwacht, lid was van de Germaanse SS en van het. Vrijw. Legioen Nederland, wie als kok ook wetfkte voor de O.T. en jongens ophaalde om naar Duitsland te worden getransporteerd, was nu niet bepaald anti-Duits. Het verhoor van verd. voor het Tribunaal wees echter uit. dat. V. uit financiële nood (de sla gerij ging zeer slecht) bij het Gew. Arbeidsbureau terecht kwam en via dit bureau bij de verschillende Duitse In stanties. Bij de WA werd verd. ontsla gen wegens gebrek aan activiteit en de SPORT WIELRENNEN. TOUR DE FRANCE. Tassin rook de stal Nog donker was de dageraad en slaperig de rennerskaravaan, toen gis teren in regen en bliksem het 17 e hoofdstuk begon, 272 km. van Bor deaux naar Les Sables d'Olonne. Na een uur scheurde een hete zon de wolken open en de warmte viel over dit land van wijngaarden, golvende graanvelden en ganzenleverpastei. Het pelston trapte zich rustig door de luisterrijke Vendee, 100, 200 kjn., tot dat een klein mannetje wegsprong. Tassin hier geboren en getogen. Hij rook de stal.en was niet meer te grij pen. Ovaties op de wielerbaan van Les Sables, roem eer en geld voor de winnaar Uitslag: 1 Tassin (Westploeg) 8 uur 59 min. 5 sec.; 2. Schotte (België; 9 u. 0 min. 15 sec.; 3. Tarchlni (Zwitser land) zelfde tijd; 4. Lucas (lie de France) zelfde tijd; 5. Gauthier (Z.O.- ploeg) zelfde tijd; 7. Klabnsky, zelfde tijd; 26. Janssen, 9 uur 3 min 50 sec.; 27, Camellini zelfde tijd28. Joly, zelfde tyd. Algemeen klassement na de zeven tiende etappe: 1. Viëtto, 122 u. 48 min. 3 sec.; 2, Brambilla, 122 uur 49 min. 37 sec.; 3. Ronconi, 122 uur 51 min. 58 sec. 4. Fachleitner, 122 uur 54 min. 49 sec.; 5. Roblc, 122 uur 56 min. 11 sec.; 6. Camellini 123 uur 2 min. 49 sec.; 33. Janssen, 126 uur 18 min. 44. sec.; 41. Klabinsky, 126 uur 48 min. 27 sec.; 49. Joly 127 uur 37 min, 21-sec. Landenklassement: 1. Italië, 369 uur 48 min. 37 sec.; 2. Frankrijk, 370 uur 5 min. 17 sec.; 3. Frankrijk West, 371 uur 16 min 5 sec.; 4. België, 373 uur 56 min. 55 sec.; 5. Zuid Oost, Frankrijk, 374 uur 29 min, 37 sec,; 7. Nederland plus buitenlanders. 376 uur 10 min. SCHAKEN. Zone-tournooi begonnen In hotel Santbergen te Hilversum is gistermiddag het zone-schaaktoumooi begonnen, waarvan de winnaar in de strijd om de wereldtitel mag mededin gen. De resultaten van de eerste dag wa ren: O'Sullivan (Ierland)Szabo (Honga rije) 01, Doerner (Luxemburg)Van Seheltinga (Nederland) 0—1, O'Kelly (België)Castaldi (Italië) 10, Foer- der (Palestina)—Alexander (Engeland) V-2Rossolimo*' (Frankrijk)—Pach- man (Tsjecho-Slowakije) 01, Max Blau (Zwitserland)Trifunovic (Yoe go-Slavië) na 45 zetten afgebroken, Pla ter (Polen)Tzvetcoff (Bulgarije) wordt later gespeeld. Sportspli nters Ghestem wereldkampioen da»» men, houdt het uit in ons landje. Hij speelde gisteren in Helmond een slmul- taan-seance aan 42 borden, won er 36, speelde 4 remise en verloor er 2. Jan Nicolaas, de 34-jarige Neder landse lichtgewicht boksen, verloor gis teravond te Londen in een prachtig ge vecht op punten van de 20-jarige En gelsman Cliff Curvis. Voor de „Moto-cross des Nations" op Duinrell (26 Juli) heeft Engeland met twee zeer sterke teams ingeschre ven. De Belgische ploeg is, evenals de Nederlandse, nog niet definitief samen gesteld. Woensdag 23 Juli worden in De Zijl zwemwedstrijden voor de Leidse Speeltuinjeugd gehouden. Het eerste team van de Leiderd. tenniscl. „De Munnik" won met 41 van Rood Wit V. De Munnik II werd kampoen in haar afdeling, dank zij een 5—0 zege op K.V.S. IV. Voor de Spoorweg-voetbalcompe titie speelt Leiden vanavond op het Lugdunum-terrein tegen Hoek van Hol land. Het tweede elftal van de Ned. Spoorw. Leiden verloor gisteravond met 40 van de Buurtver, Maredijk. sollicitatie bij Musserts lijfwacht was In zee gestuurd door verd.'s broer. Wat het ophalen van jongens betreft: dit was gedwongen gebeurd; en vervolgens be trof het ook jongens, die zichzelf had den gemeld voor werk in Duitsland. Daar kwam nog bij, dat verd. had ge waarschuwd NIET te gaan. Mr. Scha per concludeerde: „Een schamele ten laste legging!", ofschoon zelfs hij als verdediger moest toegeven, dat verd.'s houding „slap" was geweest, VERD. W J HOOGKAMER ON MIDDELLIJK IN VRIJHEID. De taxateur W. J. Hoogkamer uit Leiden was niet alleen een bekend NSB- er (hij was lid van 1934 af) maar be middelde ook als gemachtigde van de AMBO bij de verkoop van Joods bezit. Als zodanig zou hij zelfs de winkeliér C. Albada hebben gedreigd met uitzet ting uit een te verkopen pand, wanneer hij dit pan dniet zou kopen. Bij de be ruchte rel op de Beestenmarkt, waar de WA de Uniewinkel molesteerde, zou Hoogkamer eveneens gesignaleerd zijn. Besch. verklaarde bij het opstootje op de Beestenmarkt niet aanwezig te zijn geweest. Waarschijnlijk had men hier zijn broer voor. Wat de dreiging van Albada betreft: als getuige opgeroepen yerklaarde deze thans dat H. hem had aangeraden het huis te kopen, omdat hij anders wel eens kans had er uit te wor den gezet door de nieuwe eigenaar. Te recht wees de president er op, dat deze verklaring iets geheel anders betekende, dan de oorspronkelijk in het procesver baal' opgenomen verklaring. Mr. J. T. Sprik had er dan ook niet veel moeite mee met te bewijzen, dat zijn cliënt geenszins uit anti-Joodse beweegrede nen had gehandeld. Waar zijn cliënt geen groot voordeel had getrokken uit deze verkoop, en het lidmaatschap van de NSB reeds dateerde van zes jaar voor de oorlog, achtte mr. Sprik beschuldigde reeds voldoende gestraft en vroeg on middellijke invrijheidstelling, hetgeen door het Tribunaal na beraadslaging werd toegestaan. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 21) „Uw vraag? Oh ja. Natuurlijk wist ik, dat ik het wapen niet had mogen invoe ren. Maar ik droeg het nooit bij me cn verstopte het onder mijn.... maar dat weet u evengoed als ik want ondanks deze voorzorgsmaatregel hebt u het ge vonden- En nu ik alles verteld heb. mag ik zeker wel gaan? Ik1 verwacht mijn bekeuring of arrestatiebevel dan wel thuis". „We zijn nog niet klaar, juffrouw Krag. U zegt. dat u alles verteld hebt. Uit het magazijn van de revolver, ont breken twee kogels. Twee kogels, juf frouw Krag! Kunt u mij ook zeggen, waar die gebleven zijn? Waar, wanneer en op wie ze zijn afgeschoten?" Ik voelde hoe ik verbleekte, De vraag van de inspecteur had een oude wond weer opengereten. De twee schoten wa ren afgevuurd door mijn vader om mij te beschermen tegen de opdringerigheid van' twee vijandelijke soldaten en hij had dit niet zijn leven betaald. Mijn lieve vader! Nu nog voelde ik zijn blik op me rusten, zijn trouwe, laatste blik voor hij doorzeefd neerstortte. „Neemt u mij niet kwalijkzei ik, gesmoord en met tranen in mijn ogen „Daar kan ik niet over spreken". „Hm! Dat kan ik me voorstellen", knikte de inspecteur met zijn gemeenste krokodillenlachje. „De zaak begint pijn lijk te worden, niet? En dan is het ver standiger maar geen hoogdravende 'woorden meer in het rond te slingeren, hè? Resumerend dus: u bent verloofd met een man, die openlijk een verhou ding heeft met een zangeres, die boven dien uw weldoenster is. Op een. avond wordt zij vermoord en haar gegeleider gewond terwijl de dader in een auto ontkomt, U was, toen dit alles gebeurde onvindbaar, dat wil zeggen, uw deur was afgesloten en op herhaald kloppen werd niet opengedaan. De volgende dag vindt de politie een revolver verborgen in uw linnenkast. En met die revolver zijn twee kogels afgeschoten...." Een verstikte schreeuw wrong zich uit mijn keel. „Eindelijk begrijp ik het!" riep ik. trillend over mijn hele lichaam, „U ge looft 'dat ik Mariana vermoord heb en Gösta Holms verwondik Ik begon te lachen, maar het was een hysterische lachbui, die weldra in een woest snikken overging. Nu nog ver baast het mij. hoe spoedig ik me weer hersteld had. Intuïtief besefte ik, dat ik in dit ogenblik van het hoogste gevaar kalm moest blijven. „U zult in Stock holm nog veel meer revolvers vinden, als u daar u best voor doet. En eventu eel ben Ik ook bereid te verklaren, hoe het komt dat er twee kogels ontbreken. Maar niet tegenover ui Niet hier!, Enu zult er spijt van hebben mij op grond van deze vage verdenkingen hierheen te ontbieden en te behandelen als de erg ste misdadigster. Probeert u maar mij hier vast te houden en mijn goede naam in gevaar te brengen. Mijn onschuld zal binnenkort blijken en dan zal ik de rol len omkeren. En wat er dan gaat .ge beuren zult u aan u zelf te wijten heb ben. U zelf en uw wilde fantasieën! Op vrijheidsberoving staat gevangenisstraf, begrijpt u dat?" Mijn agressief optreden bleef niet zon der invloed- „Een zo onbeheerste vrouw als u, is tot, alles in staat", zei hij op \gematigde toon, „En behalve de revolver waren er nog andere aanwijzingen. U bent de ver loofde van Gösta Holms. Jalouzie, wan hoop kon een zeer redelijk motief zijnIn deze stijl ging hij verder. Nadat zijn Intimidatiepogingen mislukt waren, probeerde hij me door vaderlijke toespraken tot een bekentenis te bren gen. Ik luisterde niet meer naar hem. Ik dacht er alleen aan, wat er met Gösta zou gebeuren, als ik hier niet uitkwam en geen kans meer zag hem te spreken, „Sylvrid Krag! Nu voor de laatste maal: hebt u die twee schoten afge vuurd. ja of nee?" „Nee" antwoordde ik vast en bijna onverschillig „Men zal u de kogels ongetwijfeld doen toekomen als ze bij de lijkschou wing gevonden worden en het toeval kan niet zo groot zijn, dat ze in het ma gazijn van mijn revolver zullen passen". „U kunt gaan. Maar ik maak u er op attent, dat u onder bewaking staat". „Dat interesseert me niet. Ik heb niets te verbergen". Ik draaide me om en ging zonder groeten naar buiten. Toen ik uit het politiebureau kwam. sloeg het vier uur. De zon brandde op het as phalt- De hemel was zo blauw en on bewolkt-, dat het me pijn deed. Het liefst was ik weggekropen in een donker hoekje en gaan huilen. Nog nooit sinds mijn 85). Panda rend^ naar de inspecteur toe en vertelde in een paar woorden wat hij wist. „Laat deze mannen op sluiten en kom mee, commissaris!" be sloot hij. ,,ïk weet, waar de diamanten zijn! We moeten vlug naar de kelder!" Gelukkig was de inspecteur een vlug man, die begreep waar het om ging. Hij wenkte een paar agenten en holde achter Panda aan, naar beneden. Ze kwamen net op tjjd. Jim Zondervan had de spijkers uit de deur getrokken en was net begonnen de diamanten in de radiatordoppen op te bergen in een geheime bergplaats, toen de gewapen de macht verscheen. .Gestolen juwelen!" blafte de in specteur. „Betrapt, vrienden! Op heter daad! Jullie zijn mijn gevangenen! Volgt mij!" „Ik ben detective!" begon Jim Zon dervan en hij toonde zijn valse pen ning. Maar het hielp hem niet meer... vlucht uit Noorwegen had ik me zo grenzeloos alleen en verlaten gevoeld. Twee uur geleden was ik argeloos dit gebouw binnengetreden. Nu stond ik weer buiten, verdacht van moord. Het stadsbeeld vóór me was nog niets ver anderd. Door de straten bewogen zich. nog steeds haastige zakenlieden, wan delaars met of zonder vast doel. zomers' geklede vrouwen en veel jonge mensen, en het lawaai van trams en toeterende auto's vulde de lucht. Niemand kon aan me zien waarvan ik beschuldigd werd. Niemand lette op me- Niemand? En zoéven was mij nog medegedeeld, dat ik onder bewaking stond! Bevond zich onder al deze mensen werkelijk een of ander individu dat niij ln het oog hield? Een diepe neerslachtigheid had zich van me meester gemaakt. Ik kon mezelf niet verhelen, dat ik door mijn bewering met Gösta verloofd te zijn verstrikt geraakt was in een net van leugens, dat mij noodlottig zou kunnen worden. Maar ik had geen keus;, ik moest voortgaan op de weg, die ik een maal had ingeslagen. Ik kon niet meer terug, My'n gloeiende wangen kregen haar gewone kleur en mijn pols klopte weer normaal. Inqens merkte ik. dat ik honger had. Ik had ook immers de ge hele dag nog niet warm gegeten! Ik kende dit deel van de stad niet, maar spoedig had, ik een klein, behoorlijk uit ziend restaurant gevonden waar ik ham en eieren bestelde. En als dessert t-rac- teerde ik mezelf nog op koffie en een groot stuk taart. Terwijl ik at. merkte ik dat ik door een breedgeschouderde heer aan een tafeltje vlak mij het mijne, onopvallend gefixeerd werd. „Aha! De afgezant van de krokodil", schoot mij door het hoofd. Hij zag er zo belachelijk uit, dat ik hem, niettegen staande my'n verontwaardiging, bijna in zyn gezicht had uitgelachen. Hij had on danks de hitte een dikke overjas aan en daaonder droeg hij een smoking. Ge loofde hij soms dat de achtervolging in een of andere dancing zou eindigen? Om zijn smoking te verbergen, begon hij zo onopvallend mogelijk zijn overjas dicht te knopentelkens één knoop, En dan stond hij plotseling op en kwam naar mij toe. (Wordt vervolgd) Kampioenschap van Hazerswoude Gisteravond speelde de 'Hazerswoudse Schaakclub de laatste voorronde om het kmapioenschap. De uitslag was: Groep 1: M. RavensbergA. Peters 0—1. Groep 2: J. Harkes—N. Cok 0—1. De volgende heren plaatsten zich in de eindstrijd. Uit groep 1 B. Cok met 4% punt. Uit groep 2 N. Cok met 4 punten. Uit groep 3 J, P. Cok met 3punt. Uit groep 4 C. v. Ofwegen met 3 punten. Kampioenschap van Lisse Stand na de 8st-e ronde. 1ste klasse: Pastoor de Groot 8 gesp. 6^ punt; H, A. Simons 75%; Jac. Boogerd 65;_ C. v.d. Lip 7—4; G. Scholtes 6—3; H v. Wamel 72; J„ Smit 52; B. L, Hooyer 72; J. G. Snel 7—0. 2de klasse: J. Goedemans 6 gesp. 41,£ pnt; G, Vermey Jr. 6414; J. Grim bergen 74; A H. v. Ruiten 6—314; J. Th. Koppen 7—3; J- Bos 6—214; M. Vermeer 52; Chr. C, Boogerd 50. De 3de klasse is beëindigd met de eindstand: H. v.d. Aar 7 gesp. 6 pnt; B. Smit 75; J. Heykamp 75; J, Geer- - ling 7—4; C. v.d. Voort 7—3; C- v. Dijk 7—2; A. Verdoes 7—2; P. A. v. Tol 7—1. tennis. Int. kampioenschappen Parijs. Een groot deel der buitenlandse spe lers en speelsters van Noordwijk is met enkele Nederlandse dames naar Parijs getogen om daar aan de Franse kampioenschappen deel te nemen, die inmiddels gisteren begonnen zijn. Met grote spanning zal ook hier weer ge volgd worden het verloop van het da mesdubbelspel, waarin de kemphanen van Noordwijk Osborne/Brough en Hart /Todd zich tenzij er een wonder ge beurt weer in de finale zullen plaat sen, Nel Hermsen en Jopie van der Wal hebben de eerste ronde overleefd dank zij een zege op de Franse dames Ingle- bert en Seêhers (64 06 63). Mej. Rollin Couquerque vormt een paar met mej. Poucelet (Fr.), Ook zij wonnen in de eerste ronde en_ wel met 62 63 van mevr. Isaac (België) en mevr. Noyon (Fr.) In de tweede ronde damesenkelspel verloor Nel Hermsen met 86 63 van mevr. Petardy (Hong.) Mej. Rollin Couquerque verloor met 6—1 62 van mevr, Bossi (Italië). waterpolo. Dc Zijl 3—A.Z.C. 2 3—1 In een wedstrijd, die weinig om het lijf had, won De Zijl 3 van A.Z.C. 2. Tot de rust bleef de stand blank. In de tweede helft namen de Alphenaren de leiding, doch J. de Looff trof daarna driemaal de roos, zodat de eindstand 3—1 werd. PREDIKBEURTEN. Voor Donderdag 17 Juli. Katwijk aan Zee Geref. Gem. (Re misestraat) 7,30 uur ds. Verhagen toq Kampen, Ned, HeiT. Kerk Beroepen te Leek- Midwolde J. A. v. d. Melden te Noord- broek;; te Haarlem (als diacónessenhuls- pred.) S. H. J. Voors te Enschedé. Aan genomen naar Arnhem (toez.) C. v. d. Vlies te Amerongen; Daar Hardenberg J. G, Panhuise te DrutenLeeuwen; naar Waardenlburg (toez.) E. Broekema te Doorwerth-Heelsum; naar Colmschate (toez.) F. A. Westhoff, em. pred. by de prot. kerk ln Indlë; naar Maarssen (2e pred.pd.) W. Bousema te Zuid-Beierland1. Benoemd tot buTppred, te Utrecht, A. Luteljn, em, en hulp pred. te (Delft; te Voorburg ds. P. J. Grondel Jr., zendeling-leraar met verlof. Bedankt voor Zut/phen (vac. C. J. v Faassen) P. C. Vermeulen te Laren (N.H) Geref. Kerken Tweetal te Leek J, W. v. Tol te Sliedrecht en J. Wagenaar te Willemstad. Beroepen te Terneuzen J. S.i v. d. Bos te Nieuwlande; te Varsseveld en te Zwagerveen A. Brink te B-iye; to Zevenhulzen (Gron.) J. W, Sllngenberg te Roodesohool, Bedankt voor Oppenhuizen M. Norg te Suameer. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Werken dam J. Jongeleen te Noordeloos en J. G. v. Minnen te Delft. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN. 16 Juli Besommingen: twee stoomtrawlers tezamen f. 26,000; motorlogger KW 155 f. 3900; kustvlssers: IJm. 81 f. 2670; IJm, 214 1". 3020; IJm. 210 f. 2460; R 141 f, 860; R 143 f. 650; HD 47 f. 620 SCHEEVENTNGEN. 16 Juli Besommin gen; Sch. 139 f. 50; Sch. 22 f. 50; Scb. 10 f. 540; Sch. 111 f. 30; Soh. 119 f. 120; Sch. 205 f. 310; Sch. 187 f. 55; -Sch 26 f. 45; Sch. 59 f. 60; Sch. 165 f 15; KW 81 f. 100; KW 61 f. 165; KW 27 f 40; SL 8 f. 80; SL 49 f 45; SL 36 f. 28Ö. KATWIJK AAN DEN RIJN. Groenten- veiling 15 Juli Aardappelen'grote f. 11 17; idem bonken f. 1012; drielingen f. 8,60—11,80; idem kriel f. 67,80; Kro ten f. 3,207.10; Tuinbonen f 8,30 12,40; Andijvie f. 3,306,10; Waspeen I f, 7.20—11,80; Idem II f. 5,80—8.70; Snij bonen f 45,3053,10; Sla f. 3,605.80; Bospeen f. 5,7012.10; Peterselie 8090 ct; Selderie 6585 ct; Doperwten f. 35 65; Kervel f. 3,403.50; Groene kool f, 7,308,10; Sjalotten f. 12,5013.10; Bloemkool I f. 36,6058.60; idem II f, 17.80—32.10. WOERDEN, 16 Juli, kaasmarkt Aan voer 203 partllen. Ie soort 134.138, 2e soort 127132, zware 139. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2