De Roer lijdt aan een boze kwaal Sovjet-methoden op de Batkan „Zet het Mes er diep in!' WEERBERICHT Nieuwe instructies uit Amerika Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86sïe Jaargang WOENSDAG 16 JULI 1947 No. 26134» LEIDSCH DAGBLAD directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.25041Red.21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 (Van onze Berlijnse correspondent). „We hebben: aanzienlijke hoeveelhe den levensmiddelen nodig om het pres tatievermogen van de mijnwerker en dus de kolenproductie te verhogen en we moeten meer kolen exporteren om uit de opbrengst ervan de Invoer van bui tenlands voedsel te betalen", zegt de magere man achter het bureau de mi- nistre. „We moeten meer kolen delven' om de ijzer- en staalindustrie op gang te brengen en we hebben een vlot wer kende staalindustrie nodig, die ons de wagons levert, om de kolen te transpor teren". Daarmee heeft de Duitse vakman van de Roer de spijker op de kop .getroffen. Het is de oude vraag, wat er het eerst was: de kip of het ei? Zolang niemand weet, waar het probleem moet worden aangepakt en waar moet worden be gonnen ,is ook het eind van de misère •niet te overzien. De Britse bezetters, die ontegenzeg gelijk in hun zone voor grotere moei lijkheden zijn geplaatst dan de Ameri kanen, Fransen en Russen zij heb ben in 'hun gebied ruim 22 millioen Duitsers te verzorgen en beschikken over een sleohts geringe oppervlakte aan bebouwbare bodem hebben wel is waar een klein leger van hulpkrach ten in hun dienst en een net van orga nisaties in het leven geroepen, om het economisch bedrijf in het Roergebied te herstellen, maar tot dusverre zijn al hun inspanningen niet bekroond met het succes, waarnaar zij met specifiek Britse volharding streven. Het uitblijven van gunstige en merkbare resultaten heeft allengs de sympathie, welke de Duitse bevolking aanvankelijk voor de Engelsen koesterde, doen omslaan In ontevredenheid en misnoegen. De En gelsen wordt verweten, dat zij in vele gevallen de opbouw van het Westduitse bedrijfsleven moedwillig remmen, dat zij in andere gevallen niet over de be kwaamheden beschikken, die voor het beheer van het gecompliceerde complex der Roerindustrieën noodzakelijk zijn en dat zij, met uitzondering van enkele capabele ressortchefs, lieden in het be- heersapparaat hebben aangesteld, die hun gebrek aan inzicht en kennis pogen te camoufleren met een overvloed van bureaucratische formaliteiten. Of deze Duitse critiek op het Engelse beleid juist is dan wel ongegrond, zal de buitenstaander bezwaarlijk kunnen beoordelen. Engeland heeft zijn eigen zorgen in alle delen van de wereld, het is onderhevig aan crises. Niet alleen financiële, economische en technische factoren, doch ook kwesties van poli tieke aard, vergen de voortdurende aan dacht der Londense regering en het is ni^t gemakkelijk de Duitser aan zijn verstand te brengen, dat het .probleem Duitsland", hoe primair het ook voor hèm mag zijn, voor de Engelsman slechts één uit een hele reeks problemen betekent. Omgekeerd zal Engeland moe ten bedenken, dat het in het bevolkte hongergebied aan de Roer niet alleen gaat om kolen en staal, maar ook om de toekomstige vorming van het Duitse volk, dat door nood en ellende wel eens in een ideologie kon worden gedreven, die van anarchie of nihilisme niet ver verwijderd is. Het kan Engeland en ze ker de West-Europese Staten op het vasteland niet om het even zijn, dat de jeugd van Westduitsland opgroeit voor galg en rad en aldus een gevaar dreigt te worden voor de orde en rust, welke dank zij de nog steeds aanhoudende apathie der grote massa heersen. Het is derhalve een urgent Europees belang, dat het Roerprobleem, hoe dan ook, wordt opgelost. Het is een goedkope raad, die vele Duitsers geven, als zij fde' sleutel van het geheim uitsluitend in een verhoogde import van levensmiddelen willen zien. We hebben in een vorige beschouwing al getoond, dat met een verbetering van de voedselpositie nog lang niet alle moeilijkheden uit de weg zijn geruimd, waar nog bij komt, dat Engeland onder de huidige omstandigheden nauwelijks in staat zal zijn, meer voedsel naar Duitsland te sturen, dan het op het ogenblik doet. De Amerikaanse hulp, die in het plan van Marshall in uitzicht is gesteld, zal zeer waarschijnlijk nog ge ruime tijd op zich laten wachten. Maat regelen, die onmiddellijk ontlasting brengen, zijn nodig. Onze zegsman achter de schrijftafel krabt achter zijn oor als we hem vra gen, wat er dan practdsch kan worden gedaan, om de fatale kringloop te on derbreken en schot in de gang van zaken te brengen. „Men zal het mes er radicaal in moeten zetten", zegt hij, „we leven in een tijd, waarin de democratie met kunst- en vliegwerk tot nieuwe bloei wordt opgekweekt., maar ik vrees, dat we er met democratische methodes niet komen. Buitengewone noodtoestan den eisen bijzondere maatregelen. Om de problemen der Rperindustrie op te lossen zal men aan de ene kant met beide voeten op de bodem der werkelijk heid moeten staan en aan de andere kant de moed moeten bezitten om be sluiten te nemen die hard en onpopu lair zijn. Op het ogenblik is het zo, dat de beschikbare kolenvoorraden vol gens democratisch beginsel zo recht vaardig mogelijk onder alle takken van industrie worden verdeeld. Dat staat gelijk met verkwisting. Een bedrijf, dat slechts 25 pet. van de kolen toegewezen krijgt, die het nodig zou hebben, om zijn totale capaciteit uit te buiten, werkt nu eenmaal onrendabel. Een voorbeeld: een verouderde, versleten locomotief pres teert met meer kolen minder dan een nieuwe locomotief met minder kolen. Een ander voorbeeld: de Roermijnbouw verbruikte in de jaren dat zij pp volle toeren liep, hechts 10 pet. van de eigen productie, thans, nu er met geslonken en gebreidelde energie wordt gewerkt en de capaciteit slechts voor de helft wordt bereikt, worden 20 pet. van de eigen' productie verbruikt. Men zal moeten selecteren". En dan ontwikkelt de schrale plan nenmaker een Idee, die ongetwijfeld op de scherpste tegenstand zal stuiten, maar die ons inziens niettemin de aan dacht en een bestudering waard is. Hij wil in de eerste plaats de Duitse in dustrieën verdelen in zulke, die voor het economisch herstel onmisbaar en in zulke, die, althans tijdelijk, ontbeerlijk zijn. De laatste categorie zou voorshands voor de toewijzing van kolen niet in aanmerking komen, de getroffen fa brieken zouden moeten worden stopge zet. Haar arbeiders zouden moeten worden overgeheveld naar de fabrieken van de eerste groep, voor zover mogelijk, na een speciale opleiding, naar* de mijn bedrijven, Onder de fabrieken van de eerste groep zouden bij voorkeur kolen moeten worden geleverd aan die be drijven, die in staat zijn op volle capa citeit, dus met het grootste rendement en dus zonder verkwisting van kolen te werken. Op deze wijze zou met de beschikbare hoeveelheden kolen het grootst mogelijk effect worden bereikt en door de concentratie van alle aanwe zige energiën en grondstoffen op bepaal de takken van industrie zou een gezonde industriële kern kunnen worden ge vormd, die, allengs voor uitbreiding vat baar, de basis zou kunnen worden voor een nieuw economisch leven. Als we een bedenkelijk gezicht trek ken, verrijst de man, die op een skelet lijkt, van zijn stoel Hij trekt zijn schou ders op en mompelt een oude Bijbelse wijsheid: „Zachte heelmeesters maken stinkende wonden...." De nieuwe Hongaarse kieswet Zoals te verwachten was. verzekert de nieuwe Hongaarse kieswet de huidige regeringspartijen, die geheel onder com munistische invloed staan, bij voorbaat de meerderheid. De wet sluit als can- didaten in de komende verkiezingen uit, al degenen, die sinds 1936 afgevaardig den van regeringspartijen geweest zijn. Toegelaten worden afgevaardigden van regeringspartijen of meer rechts ge oriënteerde partijen, die afgevaardigden waren tijdens de regering van Goem- boes, Hongaars eersteminister van 1932—1936. Dit houdt b.v. in, dat Sulyok, leider van de Hongaarse vrijheidspartij, geen cahdidaat kan zijn. Leden van ont bonden fascistische organisaties en personen, die ten tijde van de verkie zingen geïnterneerd zijn of zich in ar rest bevinden, kunnen kiezen noch ge kozen v/orden. Alle partijen, die bij de verkiezingen van 1945 mochten stem men, mogen aan de komende verkiezin gen deelnemen. De partijen, die niet aan de verkiezingen van 1945 deelnamen en aan de komende willen deelnemen, moe ten aanbevelingen tonen. Vólgens de nieuwe kieswet zal een aantal nationale zetels, die het hele land vertegenwoordigen, beschikbaar zijn. Indien de partijen, die de huidige regeringscoalitie vormen, en bloc stem men en 60 pet, van de stemmen in het gehele land verkrijgen, zullen zij auto matisch 80 pet. van deze zetels krijgen. Indien zij 65 pet. van de stemmen be halen, zullen alle nationale zetels haar toevallen. Het nieuwe parlement, dat de huidige nationale vergadering ver vangen zal, zal uit één enkele kamer bestaan. KEERPUNT BIJ FRANSE STAKINGEN? Vijftienduizend arbeiders van de Ci- troë~ autofabriëken hebben besloten weer aan het werk te gaan na drie we ken lijdelijk verzet en drie weken al gehele staking. De eerder genomen beslissing van de ambtenaren in staatsdienst om de voor genomen staking uit te stellen wettigt het geloof, dat de georganiseerde arbei ders er hoe langer hoe minder voor ge voelen de reeks stakingen voort te zet ten die de neiging hebben meer een politiek wapen te worden dan een mid del ter verkrijging van economische verbeteringen. Ook binnen de vakbeweging komt men meer en meer in verzet tegen de poli tieke invloed. Een deel van de postbe ambten heeft reeds een onafhankelijke organisatie gesticht, die niet is aange sloten bij het algemeen vakverbond, waarin de communisten overheersende inVloed hebben. Zestienhonderd arbeiders van de De- lahaye motorfabrieken hebben even eens besloten het werk te hervatten. KANS OP ONWEER IN HET ZUIDEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noorden van het land: warm weer. Vrijwel nergens onweer. Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. Voor het Zuiden van het land: vrij warm weer met meer bewolking en hier en daar onweer. Wind aanvanke lijk 4 uit Oostelijke richtingen. Later veranderlijk. 17 JULI. Zon op: 4.39 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: 3.06 uur; onder: 2-1 uur, (18 Juli N. M.) Hoogwater te Katwijk te 2.58 en 15.25 uur. Inzake Duitsland's bestuursvorm. Generaal Lucius Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zone van Duitsland, heeft nieuwe instructies' uit Washington ontvangen, welke te Berlijn gepubliceerd zijn. Clay krijgt uitgebreide bevoegdheid om er naar te streven de economische eenheid met de andere zones tot stand te brengen, zo lang als men nog niet besloten heeft tot practische maatregelen om Duits land als een economische en politieke eenheid te behandelen. Een goed georganiseerd en gelukkig Europa, aldus luidt deze instructie, heeft een economische bijdrage vaneen veilig en productief Duitsland evenzeer nodig als de noodzakelijke beperkingen, welke garanderen, dat Duitsland zijn vernietigend militarisme niet kan doen herleven. De taak van Clay bestaat daarom vooral in het helpen leggen van een economische en paedagogische grondslag voor een gezonde Duitse de mocratie, in het aanmoedigen van waarlijk democratisch streven en in het tegengaan van activiteit, welke een ge vaar zou betekenen voor een waarlijk democratische ontwikkeling. De instructie bespreekt ook zelfbe stuur van Duitsland, zuivering en gods dienstige en culturele kwesties. De Amerikaanse regering is van mening, dat het oprichten van federale Duitse staten in geheel Duitsland en de vor ming van een centrale Duitse regering met een welomschreven en beperkt be voegdheid het beste past bij een op bouwende ontwikkeling van het poli tieke leven. Zij wil niet historisch ge groeide vormen van haar eigen demo cratie en sociale orde naar Duitsland overplanten noch andere buitenlandse vormen. Overmatige centralisatie van de regering verwerpen de V. S, Ten slotte is de Amerikaanse regering er van overtuigd, dat in het kader van bovengenoemde grondbeginselen de be slissing over de uiteindelijke constitu tionele vorm van het leven in Duits land aan de Duitse bevolking kan wor den overgelaten, welke in overeenstem ming met de democratische beginselen vrijelijk zal beslissen. Tot die tijd moet Clay voortgaan met het treffen van schikkingen met de bevelhebbers in an dere zones aangaande de oprichting van interzonale Duitse administratieve organen en hun functies. Clay heeft ook opdracht gekregen aan te dringen op het houden van verkiezingen in ge heel Duitsland onder supervisie van de vier mogendheden. Generaal Clay heeft bevolen dat al le vroegere leden van te Neurenberg misdadig verklaarde Nazi-organisaties onmiddellijk worden gearresteerd en ge ïnterneerd, althans voor zover zij nog niet voor een zuiveringsrechtbank zijn verschenen. Verder heeft Clay opdracht gekregen het programma van de vervolging van oorlogsmisdadigers zo spoedig mogelijk af te werken, arrestaties tot de drin gendste gevallen te beperken en zijn veto op Duitse wetten alleen uit te spreken, wanneer deze in tegenspraak zijn met de besluiten van het militair bestuur. Clay moet in de geallieerde bestuurs raad aandringen op een zo spoedig mo gelijke vrijlating van Duitse krijgsge vangenen en de Duitsers zó- veel moge lijk toestaan naar een andere zone te verhuizen. Reizen naar het buitenland mogen echter alleen aan die Duitsers worden toegestaan, die tot een van de categorieën behoren, waar de geallieer den hun speciale toestemming voor heb ben verleend. Ten slotte moet het mi- Huwelijk prinses Elizabeth in Februari Luitenant Philip Mountbatten heeft te Edinburg verklaard, dat zijn huwe lijk met prinses Elizabeth in Februari a.s, zal worden voltrokken. De datum ls niet met 'zekerheid bekend. Gaan Duitsers en Japanners zelf voedsel halen? De Amerikaanse minister van Oorlog, Patterson, heeft bij het congres een voorstel ingediend om machtiging te verlenen voor de bemanning en het in de vaart brengen van opgelegde Ame rikaanse Liberty-schepen door Duitse en Japanse bemanningen met het oog op het vervoer van voedsel naar deze landen. Het plan is oorspronkelijk afkomstig van oud-president Hoover, die het deed in zijn verslag aan president Truman na zijn economische missie naar Oos tenrijk en Duitsland. Het departement van oorlog raamt, dat het in de vaart brengen van 75 Liberty-schepen 'door de Duitsers in het eerste jaar een be sparing voor Amerika zou kunnen op leveren van minstens 14.000.000 dollar. Patterson zette uiteen, dat volgens Hoover's voorstel alle bedrijfskosten van de schepen, met uitzondering van brandstof en bepaalde noodzakelijke uitgaven in Amerikaanse havens, be taald zouden kunnen worden in mar ken en yen. Hoover's plan voorziet ook in het 'charteren van vaartuigen die gebruikt of omgebouwd zouden kunnen worden voor de visserij. Indien de Duitsers, al dus Patterson, vissersvaartuigen zou den krijgen, zou hun voedselvoorziening verbeteren en zou de toezending van levensmiddelen uit Amerika met een hoog proteine-gehalte verminderd kun nen worden. Hetzelfde geldt voor Ja pan. DE ONAFHANKELIJKHEID VAN VOOR-INDIË IN LAGERHUIS AANGENOMEN. Het Engelse wetsontwerp, dat voor ziet in de onafhankelijkheid van de twee nieuwe dominions India en Pa kistan met ingang van 15 Augustus, is zonder tegenstand in het Lagerhuis in derde lezing aangenomen. Het ontwerp gaat nu naar het Hogerhuis. Minister president Attlee werd toegejuicht, toen hij verklaarde, dat de bewoners van deze nieuwe dominions konden rekenen op de grootste sympathie en hulp van Engeland zonder d^it er ook maar enigszins sprake zou zijn van bescherm heerschap. Oppositie wordt verwijderd. Reuter verneemt te Boekarest, dat gedurende de laatste 24 uur ongeveer 100 leden van de oppositie te Boekarest en in de provincies zijn gearresteerd. Dr. Juliu Maniu, leider van de nationa le boerenpartij van Roemenië zou tot de gearresteerden behoren, evenals an dere leiders dezer partij. De gebouwen van de nationale boe- renclub en van „Dreptatess", het blad van de nationale boerenpartij, zijn door de politie bezet. De 74-jarige Maniu is zowel de stichter als de leider van de Roemeense boerenpartij. Van 1928—1930 en van 1932—1933 was hij minister president, in 1944 pl.vervangend mip.- president. Hij is de voornaamste leider van de oppositie sinds in 1945 de com munistische regering van Peter Groza werd ingesteld. Naar verluidt heeft Maniu Dinsdag gezegd: „De Roemeense regering heeft sinds zij tegen de wil van het volk de macht in handen heeft genomen niets anders gedaan dan de gevoelens en de belangen van de bevolking kwetsen. De vrees is gerechtigd, dat zij ook thans alleen met de door haarzelf en haar beschermers gestelde doeleinden reke ning zal houden. Waarnemers te Londen zijn van me ning, dat deze nieuwe golf van arresta ties van leden der Roemeense oppositie de meest ingrijpende en meest beteke nisvolle sinds het aan de macht komen van de regering van Groza Is. Nu de leider der boerenpartij, Maniu, een van de belangrijkste politieke figu ren van voor de oorlog in Roemenië, met de belangrijkste partijfunctionaris sen is gevangen genomen, kan men slechts één ding concluderen, aldus Reuter, namelijk, dat de regering heeft besloten om de voornaamste oppositie in Roemenië geheel van het politieke toneel te doen verdwijnen. Daar verleden maand Petkof, leider van de voornaamste partij der opposi tie in Bulgarije, en enkele weken daar voor Jovanovic, leider der Joegoslavi sche boerenpartij, gearresteerd zijn, schijnt er een algemene actie op touw te zijn gezet om alle actieve oppositie bewegingen in de Balkanlanden te ver lammen of uit de weg te ruimen. Griekse crisis voor Veiligheidsraad Op voorstel van de Verenigde Staten heeft de Veiligheidsraad besloten, alle resterende zittingen van deze week te wijden aan de Balkan-crisis. Gister avond noemde de Franse afgevaardigde Parodi de toestand in Griekenland ern stig en gevaarlijk. Hij eiste een speciale Uno-commissie van vijf leden, die ver zoenend zou moeten optreden. Parodi voegde er aan toe, dat de nabuurlanden van Griekenland onvermijdelijk de ge volgen moesten ondervinden van het vacuum, dat in Griekenland bestaat. Hij verlangde, dat de Veiligheidsraad meer oog zou hebben voor maatregelen, die de vrede op de Balken zouden herstel len en voor de toekomst waarborgen, dan voor een oordeel over de huidige gebeurtenissen. De arrestaties in Griekenland duron intussen nog voort. Het totaal aantal zou de 6000 overschreden hebben. Van Sovjet-zijde blijft men de stelling poneren, dat de V. St. militair zouden willen ingrijpen. Bij Konitza worden de opstandelingen langzaam terug gedrongen. Regelmatig arriveren in de Rotterdamse haven West-Indische bananen, die per lopende band Worden overgeladen in de spoorweg-wagons, door middel waarvan zij worden geëxporteerd. Een kijkje bü de stroom deviezen-lekkernijen (Foto ANP-de Hn.) litair bestuur Duitsland bijstaan bij het vestigen van een gezonde handel met het buitenland. De Amerikaanse regering is van me ning, dat de bevolking van Duitsland, nadat de industrie voor de herstelbe talingen is ontmanteld, niet het recht moet worden ontzegd om haar econo mische potentie te ontwikkelen ten einde een hogere levensstandaard te verkrijgen, het een en ander echter in overeenstemming met de te Potsdam opgestelde eisen tot demilitarisatie van Duitsland. DE BRITS-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. Naar. van gezaghebbende zijde verno men wordt, zal het grootste deel van de Britse handels-delegatie tot het einde van de week in Moskou blijven. In welingelichte kringen wordt dit als een hoopvol teken beschouwd, daar de leider der Britse delegatie, Wilson, he den naar Engeland zou zijn terugge keerd als er geen mogelijkheid zou be staan tot overeenstemming te komen. De handelsbesprekingen zijn sedert 20 Juni aan de gang. BINNENLAND. De Nederlandse minister Van bui tenlandse zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout. is gistermiddag na af loop der plenaire zitting uit Parijs naar 's Gravenhage teruggekeerd. Dr. Hirsch- feld blilft als waarn. leider der delegatie in Parijs y Het m.s. „Indrapoera" zal morgen met 550 Nederlandse emigranten aan boord, bestaande uit boeren, bouwvakar beiders en andere ambachtslieden en zij, die zich in Zuid-Afrika bij hun familie gaan voegen, vertrekken naar Kaapstad. Zaterdagmiddag a.s. zal in het schoolmuseum in de Hemsterhuisstraat te Den Haag door de burgemeester een walvistentoonstelling worden geopend. Gisterochtend heeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos J. Glelen, ten departemente de Centrale Jeugdzorg Commissie geïnstal leerd, Er ls een nieuwe prijsregeling voor kinderwagens afgekondigd. Door versobe ring ln de uitvoering zullen de prijzen lager ziln. De gemeente Amsterdam schenkt aan het stadje Holland in de Amerikaan se staat. Michigan in verband met zijn 100-jarig bestaan een feestgeschenk ln de vorm van een..oud-Hollands pie rement Burgemeester d'Ailly heeft per soonlijk ..proef gedraaid"! Met ingang van gisteren kunneni de Arnhemmers automatisch telefoneren, zij het ook uitsluitend locaal. De eerste 451 manschappen van het Kon. Ned. Indische Leger worden Zon dagmorgen met de „Volendam" thuis verwacht. Er zijn in totaal 1312 evacué s aan boord, v.w 7412 vrouwen en 449 kin deren. Vier compagnieën van de Lucht strijdkrachten te Breda, die binnenkort naar Indlë vertrekken, hebben ln de Kloosterkazerne aldaar een afscheids- parade gehouden in tegenwoordigheid o.a. van de chef Luchtmachtstaf, gen. maj. vlieger-waarnemer C. Giebel. Er ls een overeenkomst op lange termijn met de grote Amerikaanse film maatschappijen getroffen, o.a. met Metro Goldwynmayer en United Artists voor het vertonen van meer gevarieerde films van deze maatschappijen in Nederland dan tot dusverre het geval was Deze overeenkomst betreft al de pro ducties van Selznlck, Goldwyn en de voornaamste films van Korda en Walt Disney. Dezer dagen ls door het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, ten behoeve van de legeraanschaffingsdlenst ln Ba tavia, bil een grote fabriek van scheer mesjes te Apeldoorn een order geplaatst op 4.500.000 mesjes, i De Zwolse RUks H3.S. zal op 12 en 13 September a.s. haar 80-jarig bestaan vieren o.a. met een reünie. Aanmelden mej. D. v d. Laan. Jullanastraat 27. Zwolle, Maandag is te Brummen, op 80-j leeftijd overleden de gep. generaal-ma- Joor, luitenant-generaal titulair bil de infanterie W. L. F. C. Ridder van Rap- pard. Ridder van Rappard was adjudant ln buitengewone dienst van H.M. de Ko ningin Op een voor badgasten nog niet vei lig verklaard gedeelte van het strand tussen Egmönd en Castricum is gister morgen een vrachtauto van de Mijnen- oprulmdienst terechtgekomen op een mijn. die onder het zand lag verborgen. De mijn ontplofte, waardoor drie perso nen werden gewond, allen werkzaam bij de mijnoprulmingsdienst van de Konink lijke Marine te IJmuiden. De toestand van alle drie is redelilk. In. het ziekenhuis Westeinde te Den Haag overleed de 16-jarige A. B., wonen de aan de Ooststraat, die op 12 dezer tijdens het verstoppertje spelen van het dak van een afbraakpereeel viel en een hoofdwond alsmede een hersenschudding had gekregen. Bü een stoeipartij tussen enkele leerlingen van de Ambachtsschool te Ve- ghel (NB die per autobus vervoerd wer den, kwamen enkele Jongens uit de bus te vallen. Een kwam er goed af, doch de 17-Jarigé L. v. d. Heuvel uit Hlll bleef zwaar gewond op de weg liggen. Nog de zelfde avond is het slachtoffer overleden. Een 6-jarig Jongetje, G S. uit de Govert Flinckstraat te Amsterdam, ls bij het spelen langs de Amstel te water ge raakt en verdronken. In Tilburg ls de 10-Jarlge J. Dusee bil het vissen verdronken. BUITENLAND. Een bestuurbare ballon van de Amerikaanse marine, bemand met elf man, ls Maandag twee honderd, mijlen ten Noorden van San Francisco in zee gestort. Negen van de elf man konden zich in een, rubberboot in veiligheid bren gen. Tijdens de nasporingen te Nathania naar de twee Britse sergeants, die ont voerd zyn, ls een vooraanstaand Joods verzetsman gearresteerd. 11 andere Jood se verzetslieden, die reeds lang gezocht werden, en 68 verdachte verzetslieden zijn door de politie gedetineerd. Men heeft echter nog geen spoor van de ver miste militairen gevonden, Zestien Zweedse organisaties met een gezamenlijk ledental van een millioen hebben een verzoekschrift aan de Sovjet- Russische gezant te Stockholm gezonden, waarin zij aandringen op vrijlating: van de Zweedse diplomaat Wallenberg, die naar verluidt in 1945 te Boedapest door het Russische leger ls gevangen genomen. Inwone s van Biarritz (Lage Pyre- neën) verzekeren twee ..vliegende scho telsvrij hocg ln de lucht boven de oceaan te hebben waargenomen. Twee bergbeklimmers verklaren, dat een vliegende schotel op Spaans gebied is neergekomen. Een ontploffing en rook ontwikkeling zou gevolgd zijn. Op de Argentijnse ambassade te Parijs is verklaard, dat senora Peron 21 Juli uit Portugal in de Franse hoofdstad zal arriveren. Vissers berichten dat het eiland Monte-Crlsto, de oude zomer-residentie der Italiaanse vorsten, in brand staat. De brand, waarvan de oorzaak onbekend is, heeft zich spoedig over het Oostelijke gedeelte van het kleine eiland, dat ver moedelijk onbewoond ls, verbreid. Men heeft geen middelen om het vuur dat in het struikgewas en ln de bossen een ge makkelijke prooi vindt, meester te wor den. Nederlands voorstel voor gezamenlijke gendarmerie. SPOEDIG REPUBLIKEINS ANTWOORD? De republikeinse premier Sjarifoed- din en de vice-premiers Setyadjit. Ga- ni en Leimena zijn hedenochtend per Nederlands vliegtuig naar Djokja ver trokken, Sjarlfoeddln verklaarde tegen over Aneta, dat hij naar Djokja ging met de uitgewerkte Nederlandse voor stellen voor een gemeenschappelijke gendarmerie. Setyadjit zeide, optimis tisch te zijn. Een republikeinse woordvoerder deelde Aneta mede, dat het republikeinse ka binet vandaag in een spoedvergadering bijeen zou komen. Later op de dag wordt het vliegtuig te Batavia terug verwacht met een republikeinse auto riteit. waarschijnlijk Setyadjit. DE TAAK DER KON. MARINE IN INDIË. Alleen controle, geen belemmering van republikeinse handel. De Marine Voorlichtingsdienst deelt mede: De contróle op de scheepvaart door de Kon. Marine is nog steeds onder werp van gesprek. Ten onrechte blijft men daarbij het woord blokkade ge bruiken. Aan republikeinse zijde doet men dit, doch ook Nederlandse auto riteiten vermijden dit woord niet. De werkelijke toestand is. dat op de republikeinse havens een vrij drukke handel wordt gedreven, waaraan door de Kon. Marine, handelende op bevel van de Ned.-Indische regering, geen belemmeringen in de weg worden ge legd. Deze handel staat onder contróle van de marine, die een onderzoek in stelt naar de aanwezigheid in de sche pen van goederen, waarvan de uitvoer of invoer door de Ned.-Indische rege ring is verboden. Worden deze goede ren niet aangetroffen, dan kunnen de betreffende schepen rustig doorvaren- Schepen, die zich niet aan het onder zoek hebben onderworpen, wordt de toegang tot de resp. havens geweigerd. Is het duidelijk, dat poging tot smok kelen voorligt, dan wordt het betref fende schip opgebracht. Ook komt het by de uitvoer uit republikeins gebied vrij veel voor, dat onder de bonafide lading smokkelwaar verborgen is. Hier bij bleken sommige republikeinse ha venautoriteiten valse ladingpapieren uit te geven. Schepen, die hiervan worden verdacht, worden natuurlijk opgebracht. De aldus plaatshebbende contróle brengt dus mede, dat dagelijks schepen naar havens, die onder controle van d© Ned.-Indische regering staan, worden, opgebracht. De meeste schepen worden echter na een kort onderzoek, waarbij soms verbeurdverklaring van smokkel waar en oplegging van boete volgt, weer vrij gelaten en kunnen daarna even tueel een republikeinse haven aandoen. Zoals reeds gezegd leggen de maatrege len der Kon. Marine aan de bonafide handel op de republikeinse havens niets in de weg. Deze handel is dan ook voortdurend toegenomen. De vlootvoogd, vice-admi- raal Pinke voegt hier aan toe, dat de Kon. Marine zeker in staat is, een wer kelijke blokkade toe te passeh en de republikeinse havens voor alle handel te sluiten, daarmee het „goede" voor beeld van de Republiek zelf volgende, die de handel te land over de demar catielijnen belet en tracht de normale prauwvaart op de niet-republikeinse havens onmogelijk te maken. De Parijse conferentie HET WOORD IS NU AAN DE DESKUNDIGEN. Op de plenaire zitting der Parijse con ferentie is gisteren het.rapport der werkcommissie in vermelde vorm aan genomen. Algemeen was men vol lof over de vlotte wijze van werken en aan de Be nelux werd menig compliment gebracht* Bevin sloot de conferentie met de woor den: „Ik geloof, dat ik Jcan vertrekken met de overtuiging, dat de landen van de wereld het eens wensen te worden als zü daartoe gelegenheid krijgen. De com missie van samenwerking zal zeker in deze geest werken". Vier dagen na hét begin van de be sprekingen gaan de afgevaardigden naar huis! Een recordtijd voor de naoorlogse internationale conferenties. Zij laten het aan de deskundigen over een overzicht op te stellen van de economische hulp bronnen en de benodigde hulp. De deskundigen beginnen heden met hun werk en zullen vermoedelijk tot eind Augustus in Parijs blijven. Hun rapport voor de V.S. moet tegen 1 Sep tember gereed zijn.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1