Zwarte handel in Amerikaanse kinderen Gewetenloze practijken van adoptie-agenten Radio-programma Officiële publicaties Laatste Berichten Grenzen geen hinderpalen meer? STADSNIEUWS (Van onza correspondent te New-York) In de Verenigde Staten heerst mo menteel een hoogconjunctuur voor Zij ne Majesteit de Baby. In December 1946 kwamen niet minder dan 343.000 jonge Yankees ter wereld, of dubbel het maandgemiddelde van 1939 Omgere kend op jaarbasis zou dit neerkomen op 29,5 geboorten per 1000 personen, een hoogtepunt voor het Amerikaanse be volkingscijfer, maar nog if ts beneden het cijfer van Nederland over de eerste 10 maanden van 1946 (30,9). Over ge heel 1946 bedroeg het geboortecijfer 25,3. Ook de kindersterfte vertoonde een gunstig beeld mei een laagterecord voor alle tjjden; 38,3 per 1000 levend-gebo renen in 1946. Ook hier echter lag Ne derland iets beter met 37.9. Dat. het kind momenteel sterk ..ge vraagd" is. blijkt echter niet alleen uit de officiële geboortestatistiek, maar evenzeer uit de minder sympathiek aan doende gegevens over een ware zwarte markt in babies. Uit een studie, samengesteld door een der New-Yorkse ziekenhuizen blijkt, dat er al zwarte handel in babies be staat. nog voordat het kind ter wereld is. Tot voor kort „werd in Brooklyn (een stadsgedeelte van New-York) 1500 dollars betaald voor een meisje en 1700 dollars voor een jongetje. Maar de vraag is zó groot, dat de prijs voor beide ge stegen is tot 2500 dollars. Op een on langs gehouden vergadering zelde een der sprekers: '„Er bestaan in ons mid den gewetenloze, hoogst laakbare doc toren, die misbruik maken van de moei lijkheden van de ongehuwde as moe der. Onder doktoren zijn er. die in sa menwerking met even gewetenloze ad vocaten er een zaak van maken om de babies van de ongehuwde modder te verkonen aan de meest bieder-V Hun nraktijken doen denken aan die van kruideniers en andere oorlogswinstma kers, die onder de oorlog hun zwarte koonwaar aan de meestbiedende z.g. van onder de toonbank verkochten". Het kwaad, dat bier werd aangeroerd heeft er toe geleid, dat gewetensvolle doktoren jonge meisies, die ln moei lijkheden verkeren, tijdig onderbrengen in kleine particuliere hospitalen, waar zij niet door advocaten, die zich met dergeliike minderwaardige adootle-nrak- tijken bezie houden, lastig ^evallen kun nen worden. De brutaliteit van deze laatste heren gaat zover, dat zij zich op allerlei manieren toegang verschaf fen tot de hospitalen en tot de bedden van aanstaande ongehuwde mokers om van hen een handtekening onder een j contract te krijgen, waarbil zij afstand doen van hun kind, zodra dh geboren ls De gevaren, die aen overhaaste adoptie verbonden zHn. zün groot. Wan neer geen behoorlijk onderzoek wordt ingesteld naar de geestelijke en licha melijke eigenschappen van de ouders, cbe afstand doen van hun kind, beleven de adopterende vader 'en moeder vaa* hoogst pijnlijke verrassingen. Vele zwarte-markt'-adopties brengen na ja ren aan het licht, dat het kind defecten heeft, die bij een behoorlijk onderzoek te voor.vellen waren geweest. BABIES OP BESTELLING. De officiële agentschappen voor adop tie behandelen slechts ongeveer een derde van alle adoptiegevallen in New- York Ten dele wordt dit veroorzaaKt door de enorme vraag naar babies van die echtraren, die zelf geen kinderen hebben. Deze echtparen, ontmoedigd door de lanpe wachtperiode en. door het tijdrovende onderzoek, dat aan elke adoptie vooraf gaat. besluiten dan om gebruik te maken van de „ondergrondse methode" Het bekendste adoptiebureau, genaamd The Cradle (De Wieg) meldt dat het duizenden aanvragen lopen heeft op wachtlijsten. Talrijke bekende figuren uit de filmwereld hebben kin deren geadopteerd, Joan Crawford tot op heden 4 en nog 2 „in bestelling". Verder Bop Hope, Pat O'Brien, Wallace Beery en vele anderen. Ondanks het feit, dat de officiële bu reaux een ernstig tekort, aan babies voor adoptie hebben, schijnt in de zwarte markt een veel groter aanbod te be staan. Een echtpaar verstrekte aan het Ge nootschap (voor bestudering der Steri liteit) de informatie, dat toen uitgelekt was, dat het van plan was een baby te adopteren, het door 3 advocaten werd opgebeld, met de mededeling, dat het kind beschikbaar was tegen een prijs van 2500 dollars, levertijd binnen enkele dagen. Jonge meisjes van buiten de stad worden door deze laakbare advocaten naar de stad gehaald en gehuisvest in huizen, waar reeds lotgenoten zijn on dergebracht. Verward en bevreesd gaan zij er dan gemakkelijk toe over om af stand te doen van hun kind voor het geboren is. Tegen de tijd, dat 't meisje dan naar het Ziekenhuis gaat, Ls het reeds te laat voor ingrijpen van de Dienst van Sociale Zorg; het. contract is onherroepelijk getekend. Er is sprake van wetgeving, waarbij een groter toezicht, zou komen op het ge hele adoptiewezen, waarbij het o.m. strafbaar zou worden om geld aan te nemen voor het plaatsen van een kind. Het adverteren met beschikbare kin deren.' zoals reeds door advocaten is ge schied, zou ook verboden worden. Maar de enige oplossing is om de gehele adoptie in handen te krijgen van de officiële eenootschapoen, zodat de zwar te handelaars niet langer de beschik king zouden hebben over kinderen, van wie de moeders afstand willen doen. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Zelders-Thomas, z. Den Haag: Kist-Boland, d.. Den Haag; Frank-Acksen, d., Den Haag; H. v. <L Kloet-v. Dalen, z., R'dam: v. d. Pol, v. d. Kop, d„ Ameron- gen; Bisschop van Tuinert-Bloem, d., Hil versum; A. Th. de Lange-Reker, d., Am sterdam; A. C. Doorman-Tuzee, z„ Band- Jlrmassin; Deltersv, Ogtrop, d.. Bussum; W. A. Roelwik-de Koning, d., Enschedé: J. G. Robbers-Everts, d., Amsterdam; K. Citroen-Cohen Bendlks., z., Bussum; Paauw-Jkvr. de Rotte, d., Heemstede. Gehuwd: Raden Adjeng D. Noto Soeroto en N y. Roessel Douwes, Den Haag; J. J. Broeder-Collins, A'dam; R. Borst-Bleu- mlnk. Deventer. Overleden: M. J. Kok. 66 Jaar. m„ Den Haag: H. C, E. V. Bentlnck van Schoon- heeten, vr„ 76 Jaar, Den Haag; W. F. Pfevffer. vr., 74 Jaar. Den Haag; A. van Weideren baron Rengers, m.. Helno; A. v. Haeften-Heldej*. vr.. 80 Jaar, Heemstede; E. M. baronesse Taets van Amerongen, vr., 76 Jaar, Zeist; W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, m.. 70 jaar, Den Haag; F. J. M. van Ogtrop, m., 79 Jaar, A'dam: D. Klln- kert, m.. Hengelo; D. P, Out. na,. 59 Jaar. A'dam, Visserij-berichten IJMUIDEN, 15 Juli. Binnengekomen 4 stoomtrawlers met f .52.090 besomming en de kustvissers UK 244 met f. 340; UK 1 met f.370; UK 69 met f.230; UK 7 met f. 330- UK 90 met f. 270; IJM 241 met f.100; IJM 207 met f.200; IJM 202 met f. 260. De aaruYoer bedroeg 2575 kisten verse vis. VOOR WOENSDAG 16 JULI. Hilversum I (301 M.) NCRV; 7,00: Nieuws; 7,15: Ochtendgymnastiek7,30; Te Dsum Laudamus, gr.pl.; 7,45: Woord voor de dag; 8,00: Nieuws; 8,15; Voor het werk.... eerst een lied; 8,30: Wer ken van Berlioz, gr.pl.; 9,00: Voor Jonge zieken; 9,30: Llcht-klassleke morgenklan ken; 10,00: Morgenvergadering 17e Na tionale Jeugd conferentie11,00: Cees Wijnbelt, hobo, Annle Franken.Hendriks piano; 11,30: Muziek uit de Oost, gr.pl.; 11,45: Gram.muziek; 12,00: Moura Lym- pany, gr.pl,; 12,15: Sangih en spel en het NCRV-Icoot; 1,00: Nieuws; 1,16: Mando- linata; 2,00: Licht symphonlsch middag concert, gx.pl.; 2.30: Voor de tuin, zaal- planten voor Juli; 2,50: Amatl-trio; 3,30 Rotterd. plano kwartet; 4,20: Zingende Jeugd; 4,45: voor de Jongens en meisjes; 5,30: Ned. Volksherstel; 6,35: Accordeon- ensemble; 6,20: Vacantle-tlps; 6,30: Ned. Strijdkrachten; 7,00: Nieuws; 7,15: Land en tuinbouw; 7,30: Het aotueel geluld; 7.45: Gram.mu-.; 8,00: Nieuws; 8,05: Programma-proloog; 8,15: Kurhaus, Res; Orkest; 9,15. Kerkdiensten bij de Marine, lezing; 9,30: Van alles wat; 9,50: Welkom in Hellendoorn; 10,00: Jamboree, wissel- uitzending, Ned. Eng. padvinders; 10,30: Nieuws; 10,45: Avondoverdenking; 11,00: Schubert-cyclus; 11,25: Avondklanken; 12,00: Sluiting Hilversum II (415 M.) VARA- 7,00: Nieuws; 7,15: Ochtendgymnastiek; 7,30: Film-seleoMes; 8,00: Nieuws; 8,15: Lied v. d Partij v. d. Arbeid; 8,18: Gram.mu- zdek; 8,50: Voor de hulsvrouw;' 9,00: Lichte Morgenklanken; 9,30: Waterstan den, 9,35: Symphonle In C kl. t., gr.pl.; -VPRO' 10,00: Morgenwijding; VARA: 10,20: Voor de vrouw; 10,35; Sonate no 2 van Beethoven, plano en cello, Herman van Roon en Jo 't Hart; 11,00: Gram.- mu-alek; 12,00: Muziekkorps v. d. Am- sterd. pol.; 12,30: Kalender; 12,35: Mu ziekkorps v. d. Amsterd pol.; 1,00: Nieuws 1,15: Voor het Platteland; 1,20: Miller sextet 1,45: Alina de Silva, zang. gr.pl.; 2,00: Voor de vrouw; 2.15: Gools Kamermuziekgezelschap; 3.00: Hoera, vacan/tieI Progr. v. d. Jeugd; 4," Vragen staat vrij; 5,00: Llohte orkestwerken, gr pl.; 5.45: Het rijk overzee; 6,00: Nieuwe; 6,15: Vara-varia; 6.30 (RVU) „Metereo- loog en maatschappij; 7,00 Lezing: Is de aarde overbevolkt?: 7,15: Nleuw6 uit Indië; VPRO: Cursus ons lever, en ons geloof' 7.45: Lezen ln de bijbel: VARA: 8,00; Nieuws; 8.05: Dingen van de dag: 8,15 Metropc le-orkest: 8.45: Hoorspel: Een spel voor Laura; 9,15: vervolg Me- tropole-orkest; 9,35: Omroep-kamerorkest. 10.20: Klein vrouwenkoor; 10,45: Geeste- lijk leven; 11.00 Nieuws; 11,15:. Op vlêuig'len van muziek; 11,25: Tommy Dorsey en zfjn orkest, gr.pl.; 12,00: el-ui* tlng. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. 'Aanvragen Rijwielbanden. ZIJ, die op Maandag, 14 Juli J.I., een formulier voor net aanvragen van een toer bul tenband hebben ontvangen, kun nen dit Inleveren op Woensdag. 16 Juli. voor de letters A tot en met K. Donderdag 17 Juli, voor de letters L. tot en met Z aan loket 5 van het Distributiekantoor, Ingang Steen- sohuur, 9147 Officiële Mededeling. Ten behoeve van de verwarming van gebouwen, werkplaatsen, winkels, spreek kamers van doktoren e.d. geduren4e de as. winter moeten, voor zover zulks niet geschiedde, vóór 19 Juli a s. bij de distri - butledlenst aanvraagformulieren MD 393-06 worden afgehaald. Deze formulie ren moeten, volledig Ingevuld, uiterlijk op 22 Juli a-s. weer bij de distri but ledienst worden ingeleverd. Van 19 Juli af zullen geen aanvraagformulieren meer worden uitgereikt. Belanghebbenden dienen hier mede rekening te houden, aangezien zij bij nalatigheid moeilijkheden zullen on dervinden by hun voorziening met brandstoffen ln de komende wlniter. 9146 Verklaring van Marshall HIJ BEPLEIT HULP AAN EUROPA. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft op de conferentie van gouverneurs der afzon derlijke Amerikaanse staten gesproken over zijn hulp-plan. ZJonder de Sovjet-Unie met name te noemen zeide Marshall, dat de VS hun taak, de Europese landen weer op de been te helpen, moesten volbrengen of moesten toezien, dat de regeringen van deze landen zich verwijderden van be ginselen, die strookten met democra tie. Het herstel-program, waarvan men vermoedelijk aan het eind van dit jaar de voorlegging aan het Congres in Ja nuari zou voorstellen zou „ten volle ver enigbaar zijn met onze nationale belan gen en toch eveneens rekening houden met de onberekenbare belangen, die dit land heeft bij het behoud van de Euro pese beschaving". Marshall vestigde voorts de aandacht op de pogingen van de 16 landen te Parijs om een economisch plan te ont werpen en zeide te hopen, dat Ameri ka zich bij het vellen van een oordeel over de voorstellen die de conferentie zou maken, van „bevooroordeelde opi nies zou kunnen onthouden. „Hy deed een beroep op zijn toehoorders om le vendige belangstelling te koesteren en begrip te tonen voor de pogingen, die thans in Europa werden gedaan om de oplossing van de gemeenschappelijke economische problemen te benaderen, door mede te werken om de publieke opinie achter de buitenlandse nolitiek van de VS te scharen. De conferentie van Parijs was „veel belovend ingezet". Het alternatief voor de Amerikaanse steun aan Europa zou kunnen zijn. dat de door oorlog geteis terde naties In de armen van het com munisme geworpen werden Marshall onthulde dat het ministerie van buitenlandse zaken zich reeds bezig hield met zijn plan. Hoge ambtenaar gearresteerd. VERDUISTERING TEN BEDRAGE VAN MEER DAN EEN TON. Te Amsterdam is door de corruptie- afdeling van het Haagse parket gear resteerd de heer C. L. M. M., secretaris van het Nederlands Clearing Instituut te Amsterdam, die daarnevens tot half April 1947 deel had in de leiding-van de Centrale vermogens-opsporings dienst, welke instantie ressorteert on der het ministerie van Financiën. Naar aanleiding van deze arrestatie verneemt het ANP nog: In April 1947 kwam de C.V O. in li quidatie. In verband hiermede werden de gebruikelijke administratieve con- tróles ingesteld op inventaris en finan ciën van deze dienst. Hierbij stuitten de deskundigen op allerlei posten, die hun wantrouwen opwekten. Een nauw keurig onderzoek van verschillende be scheiden maakte aannemelijk, dat de ze posten administratief onbetrouwbaar waren. Bij een onderzoek te zijnen huize en op het Clearlnginstituut werden door de ambtenaren van de rijksrecherche, tal van bescheiden in beslag genomen. De verdachte werd in verzekering ge steld en is heden voor de rechter-com- missaris te Amsterdam geleid. Hü wordt verdacht van verduiste ring van gelden. Naar zich aanvanke lijk laat aanzien, overtreft de som der niet behoorlijk verantwoordt gelden een bedrag van f. 100.000. Het onderzoek wordt voortgezet. BINNENKORT WEER WAT MEER SIGAREN. Naar het ANP uit betrouwbare bron verneemt, zullen binnenkort weer wat meer sigaren aan de markt kunnen ko men, ten gevolge van het feit dat de achterstand, die bij de fabrikanten over een tijdsverloop van twee maanden ont staan was in de verwerking der grond stoffen. thans mag wprden ingelopen. Verschillende fabrikanten hadden n.l. de grondstoffen, die zij toegewezen kre gen, niet in hun geheel verwerkt. De productie houdt nu gelijke tred met de aanvoer van de te verwerken grond stoffen. De aflevering zal geleidelijk ge schieden, daar de voorraadposltie en derhalve de productiemogelijkheden niet voor iedere fabrikant dezelfde zijn, De Belgische oud-premier Pierlot tegen koning Leopold. BREUK TUSSEN BELGISCHE KONING EN REGERING. Pierlot, Belgisch eerste-minister bij het uitbreken van de oorlog, behandelt in een aantal artikelen in de pers de meningsverschillen tussen koning en re gering, die ten slotte tot een breuk leidden, In zyn voorlaatste artikel beschrijft Pierlot het onderhoud dat de Belgische, ministers te Ypres hadden met de ge allieerde generalissimus Weygand (die kort te voren in de plaats was geko men van Gamelin). Hij merkt op, dat de Franse generaal er de nadruk op legde. dat. het Belgische leger zich snel ler nioest los maken van het Duitse en zich naar het Zuiden moest terugtrek ken- Hierop begon het onderhoud tussen koning Leopold en Weygand een con ferentie. waartoe de ministers niet wa ren uitgenodigd. Uit het relaas van Pierlot blijkt duidelijk, dat één van de dingen, die hem het meest hebben ge griefd, was de veronachtzaming door de koning van zijn ministers. Terwijl de conferentie gaande was, kwam de Bel gische generaal Van Overstraeten die er aan deelnam even met de minis ters praten. Volgens Pierlot was de taal van deze generaal zuiver defaitistisch. Na de conferentie hadden de ministers nogmaals de gelegenheid met generaal Weygand te spreken. Hierna werden de ministers door de koning ontvangen. Spaak verweet de koning bij die gele genheid zyn gebrek aan vertrouwen in de ministers. De koning protesteerde hiertegen en gaf de ministers een op somming van de beslissingen, die hü met generaal Weygand had getroffen- Vervolgens had de koning een onder houd met de Britse bevelhebber, gene raal Gort na welke bespreking hij zich tegenover de ministers nog pessimisti scher uitdrukte. Gort zou de koning ge zegd hebben, dat de toestand hopeloos as In zijn laatste artikel volgt Pierlot het door de commissie van juristen uit gebrachte rapport over de gedragingen van de koning op de voet en tracht hij aan te tonen, dat de documenten uit de bijlage het rapport der commissieleden tegenspreken. Stilstaand bij een uitdrukking, door koning Leopold gebruikt ln zijn brief aan de koning van Engeland („de op dracht, die ik mij zelf heb toegewezen") schrijft Pierlot b.v.: „De ingeving die de koning volgde ls onbetwistbaar -ver heven maar. hoe gebiedend de stem van het geweten ook moge zijn, zij vol staat niet om te leiden en te regeren. Zij moet rekening houden met de re gels van positief recht in een grondwet tige regering. Geplaatst voor een be slissing van het grootste belang, was de koning er toe gekomen geen andere wet te kennen dan de opinie, die hij zich zelf van zijn plicht had gevormd. Deze opvatting van zijn koninklijke functie verschilt in niets meer van de absolute macht" Vorming van Europese productie-eenheden, dwars de geografische grenzen, in overweging. door (Van onze Londense correspondent) Te oordelen naar het vrolijke gezicht, dat Bevin toonde, toen hij uit zijn vlieg tuig stapte, en naar de commentaren in de Britse Pers, zit Engeland over de mis lukking van de besprekingen te Parijs allerminst ln zak en as. Men is niet ver baasd, doch natuurlijk wel teleurgesteld over de gang van zaken, maar in meer derheid is men met de „Times" van oor deel. dat de toestand er niet slechter door geworden is. Bovendien blijft men hopen, dat de Russen nog op hun schre den zullen terugkeren. Daarvoor is het nodig, dat het voorbeeld van de „rest van Europa" zo aanstekelijk werkt, dat de Sovjetmachthebbers ten slotte zich nog besluiten eieren voor hun geld te kiezen. Engelands stelregel is en blijft, dat het niemand wil overheersen en met ieder wil samenwerken. Tegen de deling van Europa in twee stukken heeft het zich tot nu toe krachtig verzet. Het Brits-Russische handelsverdrag, dat op het punt staat te worden afgesloten, is in elk geval een tastbaar bewijs, dat sa menwerking in engere zin mogelijk blijft. Sommigen geloven, dat de wereld zich zal moeten neerleggen bij het feit. dat er in Europa nu eenmaal twee invloeds feren zijn. De Oost-Europese landen, die, naar men verwacht, zich niet helemaal van het Westen kunnen afwenden, zou den dan de brug moeten worden tussen de beide helften. In Engelse politieke kringen bewegen de gedachten zich in de richting van de organisatie van Europese productie-een heden, dwars door de geografische gren zen heen Dit, zou dus neerkomen op in ternationale bedrijfsschappen voor steen kool. ijzer en staal, landbouwproducten, transport enz. Ongetwijfeld zou de Duit se industrie hierin 'n voorname rol moe ten spelen, doch dit probleem schijnt men te willen laten rusten tot de conferentie van de Grote Vier in November a.s. Het is ondanks het feit dat het gehele plan nog in de lucht hangt, nu wel duidelijk, dat men niet de instelling beoogt van een lichaam met dictatoriale bevoegdheid om de productie van elk land afzonder lijk voor te schrijven zoals de Russen het blijkbaar wilden doen voorkomen. Een land als Noorwegen, zou. inden deze opvatting juist was. geen staal mogen produceren omdat dat elders economi scher zou kunnen geschieden. Polen zou zich moeten toeleggen op steenkoolpro ductie voor het Westen enz- De Brits- Franse denkbeelden zijn echter niet zo ingrijpend. Men wil dat een regeling, die de productie zoveel mogelijk moet stimuleren en een zo doelmatig mogelij ke goederenproductie beoogt, door on derling overleg en met de vrije wil der betrokkenen tot stand komt. Een grote mate van vrijheid van handelen moet voor de deelnemers aan het plan worden voorbehouden. De idee is geopperd, dat er een commissie of bureau voor Euro- pesë productieleiding komt, dat optreedt als een soort economische verkeersagent, die de stroom van voortgebrachte grond stoffen en vervoersmiddelen in de Juiste banen stuwt. Tijdens de oorlog bestonden er derge lijke lichamen, zoals de gecombineerde voedsel- en grondstoffenraden van Shaef en het voorbereidingsbureau voor het Midden-Oosten, welke de Britse en Ame rikaanse souvereiniteit aan banden leg den. zonder dat iemand er bezwaar te gen maakte. Als overeenkomstige mogelijkheden ziet men in Britse parlementskringen byv. een afzonderlijke economische or ganisatie voor het Donaubekken en een handelscorporatie voor de Balkan. Voorts wil men voortbouwen op de ervaringen van de Europese Steenkool- en Trans portorganisaties die nuttig werk deden, voor zover ze niet door de Russen daar in werden bemoeilijkt- Engeland, dat van de ene crisis in de andere dreigt te vallen, heeft pijnlijk ge noeg ei-varen, dat voor de meeste Euro pese landen de nationale basis te smal is voor een gezond economisch leven- Het ziet allereerst Frankrijk als voor naamste partner voor economische sa menwerking. Benelux is hiér eveneens een vertrouwd begrip geworden, dat niet nalaat inspirerend te werken.. Herbert Morrison, Engelands vice-premier, kon digde zojuist de voorbereiding van een Brits vijfjarenplan aan. Zolang de Europese samenwerking niet tot stand is gekomen en een concreet Amerikaans aanbod vooralsnog ontbreekt, vindt En geland echter geen houvast. Zijn politici spannen dan ook alle krachten In om een afdoende oplossing voor het pro bleem van de Europese wederopbouw te vinden Men is vol vertrouwen, dat het ten slotte zal lukken. Daarom blijven de Engelsen optimis tisch al weten zij nu dat het te veel geëist is om reeds dadelijk een plan van universele omvang te verwachten. Uit de Raadzaal. HOE HET NIET MOET De jongste raadszitting vermoede lijk de laatste tot September was weer eens een typisch voorbeeld van hoe het niet moet! Een agenda waarbij slechts twee voorstellen, die ernstig reden geven tot gedachtenwisseling, behoeft niet tot na zeven uur te duren. Alleen dat feit op zich zelf doet reeds voldoende uitko men dat er iets niet deugde. In hoofdzaak was het 't uitbreidings plan Noord, dat de aandacht opeiste. Nu zijn we het met de heer Van Iter- son eens. dat een uitbreidingsplan alles zins de aandacht verdient, omdat daar mede voor de toekomst het beeld der stad ter plaatse voor geruime tijd wordt vastgelegd, zodat men wel moet weten, wat er gebeurt. Dientengevolge dient zo'n plan n alle instanties uit en ter na degelijk te worden bekeken. In alle instanties! Dus om te beginnen in de Commissie voor Fabri cage. Geeft die haar fiat op een derge lijk plan dan zou men er op moeten kunnen rekenen, dat van die zijde geen ernstige bedenkingen meer zijn te ver wachten, tenzij daar zou blijken van een oppositionele minderheid, die dan ten allen tijde het recht heeft de raad tot haar inzicht over te halen. Welnu, van een dergelijke oppositie hi genoemde commissie bleek niets en toch waren het juist twee vooraanstaan de leden van de C. v. F„ die het debat hebben veroorzaakt. Hadden de heren Van Iterson en Schiiller niet geoppo neerd, het plan zou zonder veel oppo sitie zijn aanvaard Zie, daarin zit wat scheefs: men zit niet voor niets in een commissie. Heeft men bezwaren, dan horen die daar te worden gebracht en te worden uitgevochten, Aanvaardt men in de commissie een voorstel, dan moet men in de raad niet meer daarte gen opponeren, tenzij zich inmiddels nieuwe gezichtspunten zouden voordoen Daarvan was hier echter geen sprake en zodoende deugde de behandeling van dit voorstel niet! Het werk in de C. v. F. was volkomen tevergeefs geweest Waarmede we intussen niet willen zeg gen. dat genoemde heren niet gedach ten naar voren brachten, die de moeite waard waren; integendeel. Speciaal het geen de heer Van Iterson te berde bracht inzake de wenselijkheid van meer hoog-bouw, mede in verband met de beperkte hoeveelheid cultuur- en bouwgrond, verdiende zeker de aan dacht. Maar deze kwestie had eerst de C. v. F. moeten bezig houden en niet de raad. Nu kreeg men de scheve figuur, dat b.v. de heer Vos die door het betoog van de heer Van Iterson was getroffen, rauwelings kwam met een voorstel tot aanhouden, zonder zelfs het antwoord van de wethouder af te wachten: om dit voorstel daarna zonder meer terug te nemen, toen bleek, dat uitstel voor de gemeente gevaarlijk zou kunnen zijn. De raadscommissies zijn er niet voor niets! Daar behoort het voornaamste werk te worden gedaan en commissie leden behoren niet de leiders van het raadsdebat te zijn! - Tenslotte is het plan Noord aanvaard en we menen de Sleutelstad daarmede te mogen gelukwensen oo kal zijn wij niet ongevoelig gebleven voor de wen selijkheid van hoog-bouw. De stad zal daar -een uitbreiding verkrijgen, die be looft een sieraad te worden voor Leiden. Het tweede punt was het voorstel over te gaan tot instelling van een gemeen telijke accountantsdienst. Ook hier nam het debat een wending, de onjuist was. Na de bestrijding door de heer Lombert had men het aan de betrokken wet houder moeten overlaten, om het voor stel te verdedigen, Warempel, het col lege van B. en W. mag toch zeker com petent genoeg worden geacht, om eigen peultjes te doppen? Nu kreeg men een situatie, dat feitelijk de wethouder alle gras voor de voeten was weggemaaid uit de raad. Het verzet bleef hier ove rigens beperkt tot de heer Lombert, al kwam de heer Frohwein met een apart Gunnar Nordahl naar Leiden Naar wij vernemen, zaï de bekende Zweedse voetballer, Gunnar Nordahl, die in het team van de Rest van Euro pa onlangs in Glasgow tegen Groot Brittannië de midvoorplaats bezette, met nog drie andere Ziweeose interna tionaals deel uit maken van de Zweed se voetbalploeg, die in Augustus aan het zevenlanden-politietournooi in Lei den deelneemt. Ds. H. J. VAN ACHTERBERG NEEMT BEROEP AAN. In de vacature ds. H. C. Touw. Ds. H. J. van Achterberg uit Holten (Ov.) heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier, waar hy ds. H C. Touw zal op volgen, aangenomen. Hy bedankte diensvolgens voor Wagenlngen. VIJFTIG VRACHTWAGENRITTEN NAAR PRAAG! Hedenmorgen vertrok de heer J- de Wit. chauffeur by het expeditiebedrijf D. C. Wagemaker aan de Hoge Morsch- weg, voor zijn vijftigste rit Leiden— Praag v.v na de bevriidin De heer u*e Wit, die in de- reizen tot nog toe 2100 ton goedererj "'voerde e 160.000 K.M. aflegde, werd bü dit gedtnkwaardige be gin van zijn jublleumrit toegesproken door de heer W. v. Zijp, een zijner be drijf scenoten, die niet alleen de werk zaamheid, nauwgezetheid nog nim mer had de jubilerende chauffeur een ongeluk op de toch lang niét gemak kelijke wegen e.n plichtsbetrachting van de jubilaris huldigde, doch ook de andere chauffeur en leden der vracht wagenbemanningen om dezelfde kwali teiten prees. Na een gezellig onderonsje nam de jubilaris wederom achter het stuur plaats om de jublleumrit te be ginnen. EEN VEELBELOVENDE KNAAP! Door actief optreden van een bewoon ster ran de Cronesteinkade is het de politie gelukt de hand te leggen op de 14-jarige P. S. alhier, die verdacht werd van insluiping. Bij het onderzoek kwam reeds vast te staan, dat de jongeman zich aan tien gevallen schuldig had gemaakt, waarbij de buit bestond uit distributiebescheiden, geld e.d. In ver band met deze gevallen werd tevens aangehouden de 26-Jarige A. J. S. al hier. die de bonkaarten had verkocht. HU werd wegens opzettelijke heling on der arrest gesteld. BONKAARTEN HALEN. Morgen (81A11 3/4 en 1416 uur) zijn aan de beurt voor het af halen van nieuwe bonkaarten de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 62.501 tot en met 65,500. Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaarten en de nog niet aangewezen stroken van de bonkaarten 707. De heer B. Gox alhier is te Delft geslaagd voor het propaedeutisch examen voor mijningenleifr. BIJ uitspraak van de Zuiverings raad voor de bouwindustrie is A. C. van den Oever, geboren 7 Mei 1903, wonen de te Leiden, thans gedetineerd, van beroep uitvoerder, voor de tijd van zes maanden, ingaande 8 Juli j.l. ontzet van het recht een leidende functie uit te oefenen ln enige t-ak van bedrijf, rechtstreeks of middellijk verband hou dende met de bouwindustrie. De heer J. H. Smit alhier is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het propaedeutisch examen theologie. De 40-jarige stucadoor J. J. v. L. uit Den Haag is gistermiddag tijdens werkzaamheden aan de school ln de Paul Krugerstraat van twee meter hoogte van een ladder gevallen. Hij werd met een gebroken rechter pols en een vleeswonde aan de kin door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN: Leonard us Hubert Anthonlus, z van C, A. van den Berg en C. J. Snyders; Cor nelia Johanna, d. van P. O. Roseruberg en L, Hoogendoorn; Sanna, d. van P. de Wilde en W. Wlebenga; Johannes Jacobus, z. van J, J. Dreef en P. Bloemendaal; Fok- kellna, d. van F. H. von Meyenfeldt en B. G. Bakker; Alexander Frederik, z. van A. J. Blansjaar en M. C. Brugman; Hendrik Gljsbert. z, van G. Mey vogel en J. Koele - wijn; Hans Alexander, z. van A. L. da Coeta en M. Vroiyk; Gerard, z. van G. de Hllster en C. S. Klaassen; Adrlaan, z. van J. van Vollenhoven en J. Ibellngs; Anna, d. van J. Ouwehand en K, de Niet; Irma Johanna, d. van J E. A. Zeeman en G. C. Klljn; Johanna Maria, d. van O. Waasdorp en J M. Boom; Johan Pleter. z. van J. Hop en A. Siere. Pleternella, d van J. J. Gijsman en A. Onwlee; Abram Frans, z. van A. F. van der Heijden en C. Sohenkeveld; Truusje, d. van P. D. van Zeist en J. Tegelaar; Geertrulda Margaretha, d.,van M. Sommeling en H. J. Laman; Elisabeth Geertruida, d. van P. J. Smit en J. M. Verhaar; Hendrik SJoerd, z. van J. Faas en A Berger; Johannes Wil helmus, z. van B. H. A. Klink en J. C. Bull; Elisabeth, d. van P. Lepelaar en H. van Tongeren; Nlcolaas Hermanus, z. van T. M. van Seggelen en J. Groen; Jacobus Gerardus. z. van A. J. Hennik en G. Hove- etad; Adriana Oornella, d. van J. Stoute en M C. van der Heiden; Rudolf, z. van H Neuteboom en E. Stlkkelorum; Adriana Maria. d. van J. van Aken en A. G. Wil- nands; Willem, z. van J. Geijteman en H. van Rijn; Johanna Martina, d. van J, Cra mer en J. A. Smit; Joke Helena, d. van N. van den Berg en A. P. van den Berg; Jan, z. van L. Laurier en A. Bergman. OVERLEDEN: G. van der Loo. man. 72 Jaar; L. Voge lenzang. man. 55 Jaar: C. Ket, man. 46 Jaar; H. Oosterhuls, dr., 1 Jaar. A. M. Verhoog. z„ 5 weken. GETROUWD: C. X. Ruigrok Jm en A. E. M. Jong- mans jd. voorstel, dat echter zodanig werd ge kraakt door de heer Knol, dat hij het maar terugnam om daarop over te gaan tot de tegenstemmers. Waar de betekenis van een accoun tantsdienst steeds meer verlegd zal worden van de controlerende taak naar die van de adviserende, lijkt ons het voorstel ongetwijfeld van veel waarde voor de gemeente. Alles zal daarbij af hangen van de vraag, wie aan het hoofd zal komen te staan, we zijn het ln dit opzicht volkomen met de heer Riedel en wethouder v. d. Kwaak eens Het zonder meer aanvaarde voorstel Inzake een geldlening zal de financiële positie der stad vermoedelijk verster ken. Het ruimtegebrek in het Academisch Ziekenhui* UITBREIDING WELLICHT REEDS IN 1948. De ministers van Onderwijs, Kunste* en Wetenschappen, van Sociale Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisves ting hebben ten vervolge op de beant woording van vragen van het Tweede Kamerlid Stokman, in verband met het tekort aan ruimte bij de opleiding van medische studenten hier ter stede ge antwoord: Bij de bouw van het Academisch Zie kenhuis te Leiden werd er rekening me de gehouden, dat 200 tot 300 medische studenten gelijktijdig aan de klinische werkzaamheden zouden deelnemen. Af gezien van de huidige abnormaal grote toeloop van studenten, is het redelijk te verwachten, dat het aantal Leidse medische studenten, dat in de toekomst gelijktijdig klinisch zal moeten worden opgeleid, omtrent 1200 zal bedragen, welk aantal niet groter lijkt te zijn dan ten behoeve van de door de vragenstel ler genoemde belangen gewenst is. Het is dan ook onvermijdelijk de mogelijk heden tot klinische opleiding uit te breiden. De ministers zijn daarom be reid de inrichting daaronder mede te verstaan het uitvoeren van verbou wingen en eventueel van uitbreidingen van de onvoltooide gebouwen op het terrein van het Academisch Ziekenhuis ter hand te nemen. Het opstellen al daar van semi-permanente gebouwen (barakken) ligt niet in het voornemen van de ministers, aangezien naar hun mening de beschikbare bouwmaterialen beter voor de uitvoering van perma nente gebouwen kunnen worden ge bruikt. De minister van O., K. en W. beraadt zich er over op welke andere wijzen aan het tekort aan klinische opleidingsge legenheid tegemoet gekomen kan wor den. De ministers menen, dat de posi tie der bouwmaterialen zal toelaten binnen afzienbare tijd, wellicht reeds in 1948, tot inrichting der onvoltooide gebouwen op het terrein van het Aca7 demisch Ziekenhuis over té gaan. Dr. A. H. M. C. Kessen volgt dr. T. P. Sevensma op. ALS BIBLIOTHECARIS DER LEIDSE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft be noemd tot bibliothecaris van de RJjksuniversiteitsbibllotheek te dezer stede, dr. A. H. M. C. Kessen, thans conservator aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De scheidende functionaris. De heer Sevensma. die vermoedelijk begin September zijn werkzaamheden zal neerleggen, werd geboren te Sneek, alwaar hij het gymnasium doorliep om vervolgens aan het Doopsgezinde Semi narium zijn studie voort te zetten, waarna hij aan de universiteit te Am sterdam theologie studeerde. In dit vak promoveerde hij in 1908 op proef schrift „De Ark Gods het oud-Israëlie- tisch Heiligdom". Nadien studeerde hij staatswetenschappen, waarin hij doc toraat-examen deed. Vervolgens was dr. Sevensma van 1908 tot 1913 ais conser vator werkzaam aan de universiteits bibliotheek te Amsterdam. In 1913 volg de zijn benoeming tot bibliothecaris van de Nederlandse Handels Hoge school te Rotterdam, welke functie hij in 1916 verwisselde voor die van direc teur der Openbare Leeszaal en Biblio theek te Amsterdam. Elf jaren hij als zodanig werkzaam geweest, terwijl hij van 1924 tot 1927 bovenden direc teur was van de universiteitsbibliotheek aldaar. In 1927 werd hij benoemd tot bibliothecaris van de Volkenbond te Genève, welke functie hij ln 1938 neer legde om kort daarop, ingaande 1 Oc tober 1938, in zijn huidige functie van bibliothcaris aan de Rijksuniversiteit alhier te worden benoemd, welke func tie voordien gedurende enkele maan den tijdelijk was waargenomen door prof. dr. J. de Vries. Dr. Sevensma pu bliceerde artikelen in verschillende tijdschriften en was voorts redacteur van „Winkler Prins' Encyclopaedic" (4e druk), alsmede van de encyclopedie „Zoeklicht". Hier ter stede was hij - en ls nog steeds voorzitter van de Ver. „Oud-Lelden" Dr. Sevensma is reeds enige Jaren de pensioengerechtigde leeftijd gepasseerd, doch heef t zich na de Bevrijdng op ver zoek bereid verklaard de herinrichting der L.UJB. te leiden. De nieuwe bibliothecaris. De heer Kessen werd te Maastricht geboren op 25 Oct. 1904. In 1926 ving hy tydens het rectoraat van prof. Meyers te Leden zijn studie aan in de Nederlandse taal- en letterkunde, wel ke studie in September 1928 werd af gesloten met het doctoraal examen. De heer Kessen promoveerde op 17 Dec. 1931 aan de Leidse Universiteit tot doctor in de Nederlandse letteren op proefschrift, getiteld „Het Cancellier- boeck", het in de Nederlandse letter kunde onder deze naam bekende biecht boek. Na deze promotie was dr. Kessen eni ge tijd archivaris-bibliothecaris van het gemeentearchief te Maastricht, waarna hy ln zyn huidige functie van conservator aan de Groningse universi teitsbibliotheek werd benoemd, alwaar hy onder het personeel bijzondere waardering verwierf KWEEKSCHOOL VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Voor het eindexamen diploma B. slaagden: J, C. Muller te Hengelo (O.) H. N Leemans te Lelden, L. M. de Blé- court te Apeldoorn. E. de Graaf te Rys- wijk, J. M. Hogendyk te Amsterdam, L. A. W. de Greeff te Waalwyk, A. van Brlenen te Haarlem, C. A. Driesprong te Boskoop, A. van der Leen te Heeren veen. J. Geluk te Tlel, Th. Wiegman te Heemstede, Th. P Klinkenberg te Koog a. d. Zaan, J. Starrenburg te Voorburg Met twee candidaten. wordt het examen voortgezet. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-diploma A slaagden H Ciere, F. Filippo, J. A. van Zoest. M. J. Vreeken, G. M. M. Segaar, C. Rsijn- goudt, J. B. Reyneveld, H. S. Munnik, E. P. v. d. Meyden, A. Smit,, M. C. Byieveld, W. A. A. Corbijn van Wil- lenswaard, E. Delmeer, J. Hartman en E. H. Hemmen, allen te Leiden: H. Na- ber, A. G. Bosman, E. Versluis. N. E. van Leeuwen, G. Haakman, Maartje Offers en F. H. de Jong, allen te Al phen aan den Ryn; E. Rodrigues te Hazerswoude; I. v. d. Oever en N. J. C. Hartgerink beiden te Oegstgeest; J. v. d. Marei en C. M. van Duyn, beiden te Katwijk aan Zee; Geertje Blonk en J. van Briemen, beiden te Bodegraven; M. W. v. d. Heul te Rijnsburg en M. J. Kaaljk te Voorschoten. Voor diploma B is geslaagd: J. Pre- yo te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3