PANDA EN DE MEESTER-DETECTIVE Het Leidsch Dagblad Een man als jij RECHTZAKEN Kerkelijk Leven „Nu moet je strooien, Pietje" ZUSTER HUIDEKOPER IN HET HUWELIJK GETREDEN. Prinses Margriet strooide bloemen voor de voeten van haar vroegere ver zorgster zuster A. Huidekoper en de heer U. G. Cavius, toen deze het kerk gebouw van de Doopsgezinde gemeente aan de Eemnesserweg te Baarn betra den, waar gistermiddag hun huwelijk werd ingezegend. Prinses Irene fun geerde als slippendraagstertje en ook het oudste prinsesje, Beatrix, was bruidsmeisje. Beatrix gaf haar zusje aanwijzingen: „Nu moet je strooien, Pietje" en Margriet strooide toen om precies twaalf uur het bruidspaar bij het kerkgebouw arriveerde, waar in middels c.a. honderd genodigden o.w. Prinses Juliana en Prins Bemhard hadden plaatsgenomen. Er was ook grote belangstelling van de zijde der Baarnse bevolking, die in drommen langs de weg stond geschaard om het bruidspaar de kerk te zien betreden en de prinsesjes in hun fleurige blauwe jurkjes te kunnen gadeslaan. Toen Prinses Juliana het kerkgebouw om half twee verliet, zag Zij' op de loper nog de bloemen, die Margriet daar gestrooid had. „kijk, dat is het werk van onze Pietje", zei de Prinses tot Prins Bernhard, GRIEVEN VAN NEDERLANDSE BAKKERS. De Nederlandse Bakkerij-stichting het economisch toporgaan der georga niseerde bakkerij, heeft dezer dagen met haar regionale bakkerij-commissie uit geheel1 Nederland vergaderd. Meer dan 200 vertrouwensmannen waren aanwezig. De voorzitter, de heer C. J. Ulrich gaf een beeld van het bestuurs' beleid met betrekking tot de voorne méns van de directeur-generaal van de prijzen om een prijsverlaging voor brood door te voeren. De vergadering sprak daarop met algemene stemmen als haar oordeel uit. dat de door het directo raat-generaal van de prijzen gevolgde methode, om vooruitlopende op nog te voeren overleg met de officiële instan ties, bij liet publiek door middel van onjuiste en kennelijk tendentieuze pers publicaties de indruk te vestigen, als zou in de steden de broodprijs gemak kelijk met twee cent kunnen worden verlaagd, afkeuring verdient. Het bestuursbeleid werd door de ver gadering met algemene stemmen goed gekeurd. Tevens werd aan het bestuur opdracht gegeven om het ingenomen standpunt n.l. dat de kostprijs van grootbrood de basis moet zijn voor de prijs van grootbrood, in elk geval te handhaven. Aan de minister zal nogmaals met klem worden verzocht de „rayonnering" van de bloemhandel met de nieuwe oogst op te heffen. De bakker is thans n.l. van overheidswege gebonden aan een bepaalde fabrikant van bloem. Hij kan dus niet van leverancier verande ren. Op de directeur-generaal van de voedselvoorziening zal een laatste be roep worden gedaan om onmiddellijk een eind te maken aan de bevoorrech te positie van de bloemverwerkende in dustrie ten aanzien van de vettoewij- zing en de aanwezige voorraden gelij kelijk te verdelen over de bakkerij en genoemde bedrijfstak. De koekfabrieken krijgen n.l- momenteel een vettoewij- zing van 25 van de toewijzing over het jaar 1939/1940. Voor de bakkerij.be- draagt deze toewijzing 15 van ge noemd basisjaar. FINANCIERINGSREGELING NIEUWBOUW 1947 Voor de financieringsregeling nieuw bouw 1947, welke in Januari van dit jaar in werking is getreden en welke het ook voor particuliere bouwers mogelijk maakt bij de huidige 'exploitatiewaarde en de sterk gestegen bouwkosten zon der financiële tekorten woningen te bouwen, blijkt een groeiende belangstel ling te bestaan, zo deelt de afd. voor lichting van het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting mede. Het aantal aanvragen vóór het ver krijgen van een rijksbijdrage op grond van deze regeling, dat op 1 Juli j.l. bij de centrale directie van de volkshuis vesting was ingediend, had betrekking op 1170 woningen. Dit aantal betreft de finitieve plannen. Daarnaast werd nog een aantal schetsplaunen ingebonden. Op genoemde datum waren de plannen voor 334 woningen goedgekeurd. INTERNATIONALE BESPREKINGEN OVER HET TRANSITOVERKEER. Morgen zullen in het ministerie van Economische Zaken de besprekingen worden geopend tussen een Ned.-Belgi sche delegatie en een delegatie welke bestaat uit vertegenwoordigers van de Brits-Amerikaanse zone in Duitsland. Onderwerp van de besprekingen is: de inschakeling van de West-Europese ha vens in het verkeer met Duitsland. Overtollige Marine-auto's staan in weer en wind. KRIJGEN MARINE-OFFICIEREN VOORKEUR BIJ VERKOOP? Een krachtig ingrijpen van de minis ter van marine in het transportwezen van de Koninklijke Marine heeft ge leid tot het buiten gebruik stellen van alle Incourante auto-merken. Zulks is gedaan in verband met de moeilijkhe den tot het aanschaffen van de beno digde onderdelen. Slechts die auto's worden nu bij de marine aangehouden, waarvan voldoende reparatie-onderde len aanwezig zijn of zonder veel moei lijkheden verkregen kunnen worden. Een vrij groot aantal van deze incou rante auto's, waaronder Hillman's D.K.W.'s, Opeis e.d., wordt verzameld in een dump te Rotterdam. Over het algemeen hebben deze auto's een rijke staat van dienst achter de rug en be hoeven zij bij weer Ingebruikneming reparatie? maar er zijn ook wagens bij, die rijklaar zijn en onmiddellijk ver kocht kunnen worden! De gang van verkoop is echter een lange mede omdat de afdeling Domei nen van het Ministerie van Financiën en de Rijksverkeersinspectie ingescha keld zijn. Doorgaans kan het meerdere weken duren voordat deze riiksinstan- tles hun beslissing hebben genomen en voor de conditie van de auto's, die inde buitenlucht, staan, is dat niet bevorder lijk. Immers regen, wind, koude en warmte laten hun invloed gelden op motor en carosserie! Er is intussen nog een andere reden waarom daar in Rotterdam vele auto's geruime tijd blijven staan. Van de zijde van de marine is namelijk een verzoek bij de Rijksverkeersinspectie ingediend om marine-officieren voorkeur te geven bij het kopen van deze auto's. En de de beslissing daaromtrent laat op zich wachten, Of die beslissing overigens zo moeilijk ls, gezien het grote auto-tekort in ons land? Het motief, dat marine-officie ren straks hun eigen auto zo nodig ten dienste van hun wérk kunnen stellen, lijkt bepaald zwak omdat de marine er toch zelf een wagenpark, al ls het dan ook zeer bescheiden, op na houdt! Lo gisch lijkt het dat de auto's uit de dump te Rotterdam op de normale wij ze een nieuwe eigenaar krijgen en dat ook de marine-officieren die weg vol gen. Wat de prijzen betreft, vernemen wij dat de wagens uit de dump voor de ver koop gemiddeld worden getaxeerd op f.400.- tot f.1500.-. Hierbij komen in verschillende gevallen dan nog repara tiekosten. OOGSTPROBLEMEN IN DE WIERINGERMEER. In de Wieringermeei liggen 2200 H.A. poot-aardappelen en 1500 H.A. vlas te wachten op nijvere handen, die de rijke opbrengst van de voor de tweede maal aan de zee ontwoekerde landerijen kun nen oogsten. Daartoe heeft men bere kend 3500 landarbeiders nodig te heb ben, maai' de huidige arbeidsmarkt is niet in staat dit aantal te leveren. Vandaar dat de hulp van Nederlandse militairen is ingeroepen. Gisteren kwa men in de loop van de dag 1000 man schappen van 10 R.I., hoofdzakelijk uit Haarlem, Amsterdam efi Nijmegen af komstig, in de Wieringermeer aan. Zij zullen een rijksdaalder per dag ontvan gen.' Het administratief en verplegend personeel ontvangt f. 1.25 per dag. Ook een prestatieloon, dat nog nader bekend aal worden gemaakt, is in het vooruit zicht gesteld. Het arbeidsprobleem in de Wieringer meer ls echter met de 1000 militairen alleen niet opgelost. Daarom is even eens de hulp ingeroepen van 175 jon gens uit de Ned. Jeugdgemeenschap, die ook gisteren arriveerden. Ei- zijn bovendien oogstcolonnes gevormd van 150 DUW-arbeiders en 250 vrije arbei ders uit Friesland. Naast de eigen kern van 200 landarbeiders uit de Wieringer meer die voorheen 500 man sterk was, doch tengevolge van de huisvestings moeilijkheden is ingekrompen), worden nog 200 geïnterneerden uit fort Erfprins bij den Helder en hei kamp Zuidwijker- meer bij Beverwijk aan het werk gezet. Samen met een aantal arbeiders uit de randgemeenten heeft men zo een totaal van 2225 arbeiders voor- de oogstcam- pagne bijeen weten te brengen. 500 JONGE DENEN NAAR NEDERLAND. Maandag a~s. zullen 211 jongens en 248 meisjes, gekozen uit 1200 jonge De nen tussen 16 en 22 jaar, die daartoe een verzoek hebben ingediend naar Ne derland komen voor een 14-daags be zoek, waarbij zij de gasten van Neder landse families zijn. die hen hebben uit genodigd. Het zijn leerlingen van Deen se middelbare scholen, van wie 452 juist hun eindexamen met goed gevolg heb ben afgelegd. SPORT MOTORRENNEN Ook Lisse heeft een „speedway" In het gemeentelijk sportpark te Llsse, dat eigenlijk tot dusverre alleen nog maar op papier bestaan heelt, ls men thans ge reed gekomen met de aanleg van een prachtig sintelbaantje voor motorraces, waar gisteren voor de pers enkele demon, stratles „dirt track-raclng" werden gege ven door bekende renners, zoals Bosman en Steman. De baan zelf ls 400 meter lang. en ligt uiterst gunstig, even bezijden de Keuken hof. In een strakke lijn ligt rond de gehele ovaalvormige omtrek een keurige betonnen tribune, plaats biedend aan 11,000 toe schouwers. De renners, die de baan yoor het eerst probeerden waren bijzonder' te vreden, de bochten liggen goed, flauw hel lend en zijn uitermate geschikt voor de zg. „dlrt-track" techniek, waarmee de bochten al'slippend met gróte snelheid genomen worden. Zaterdag a.s. worden de openingswed strijden gehouden met een uitstekend ren- programma van individuele races. We wen sen Lisse en haar unieke „speedway", die dank zij de grote medewerking van haar Burgemeester mr. J. W. H, Lambooy tot stand kon komen, van harte succes! ZWEMMEN I.eidse zwemkamploenscliappen. Woensdagavond a.s. te 7 uur nam zul len ln „De Zijl" de zwemwedstrijden ge houden worden om het kampioenschap van Leiden. In tegenstelling met vorige malen zal nu de afstand voor de dames- nummers ook 100 M. bedragen, waarmede men wil trachten het zwempeil ln Leiden op te voeren. Op de 100 M. borstcrawl om het kam pioenschap van Lelden zijn de beste 100 M. zwemmers van Lelden ingeschreven, zodat hier een spannende kamp verwacht mag worden. Tevens zullen, evenals voor de oorlog, de wedstrijden gehouden worden tussen de politie en de „kwakploeg", waarby ook een last ls. hlndernisbaan lngela TURNEN. Yereniglngswedstrttden Lelds© Turn kring- Op Zaterdagavond j.l. vonden te Lelden, onder auspiciën van de Leidse Turnkring de Verenlginsweöstrijden voor Dames en Heren plaats. De vrij zware oefenstof was voor sommige oluibs een handicap geweest, waardoor ze rulet durf den inschrijven; dit, gepaard aan het ver gevorderde seizoen, had het aantal deel nemende verenigingen zéér gedrukt. In zijn toespraak uitte de voorzitter, de heer A. Metz zrljn waardering voor die groepen, die ondanks deze moeilijkheden haar inschrijving gestand deden. Met een behoorlijk punten overschot behaalde L.T, C. reglementair een le prijs ln de zes kamp. De wedstrijden ln ondersteunlngs- oefendngen voor heren en ln* knotsoefe- nlngen voor dames liet duidelijk zien tot welk een grote verscheidenheid men ln deze stof kan komen, wanneer iedere leider (ster) afjn of haar fantasie m-ag doen gelden. BIJ de heren was het Excel sior, dat met de overwinning ging strij ken, hoewel het behaalde aantal punten slechts een 3e prijs veroorloofde. Bij de dames was het opnieuw L.T.C.. dat zich de meerdere toonde en met een regle mentaire 2e prijs het recht verwierf om op Bondskeurwedstrljden uit te komen. De gehele wedstrijd had een zeer spor tlef en prettig verloop, het totale resul taat luidde Zeskamp heren: 1. Excelsior I 483,5 pt., 2e prils; 2. DOK, Llsse, 461,75 ppt, 3e prijs; 3 Excelsior II, 459.5 port, 3e prijs.' Zeskamp Dames: LTC 512 pnrt. le prijs; Ondersteuningsoef. heren: 1. Excelsior 49i/2 pnt, 3e prijs. 2. DOK. Llsse. 41 1/4 p. Knotsoef. dames: 1. LTC. 52 3/4 pnt, 2e prijs; 2. DOK. Lisse, 46 1/4 pnt. WIELRENNEN. De Tour gaat voort ZESTIENDE ETAPPE VOOR TACCA. Het grootste deel van de Tour de France zit er op, maar ze zijn er nog lang niet! De etappe van gisteren, Pau Bordeaux (195) was zwaar, zwaar omdat het weer zo verzengend heet was en omdat machtige bergbulten nu eenmaal niet met zlc-h laten spotten. Een groep van negen renners vloog ten. slotte net stadion te Bordeaux binnen, Tarchinl won de eindsprint maar werd, volkomen terecht, gedlsqualificeerd, daar hij in de sprint Tacca had gehinderd, die nu - als eerste genoteerd werd. De eerste van de Nederlandse ploeg was zowaar de Belg Joly, die totdusverre weinig heeft laten zien Janssen en, Camelllnl moesten zich tevreden stellen met de 26e en 27e plaats, hetgeen Camelllnl ln het alg, klas sement tot de zesde plaats deed afzakken, Klablnsky werd 53e. De uitslag: 1. Tacca. 5 uur 41 min. 39 sec. 2. Nollln zelfde tijd 3. Pawllslak, 4. Latorre. 5 Goasmat. 7 Joly. 26. Janssen, 5 uur 45 min 6 sec. 27, Camelllnl. zelfde tijd. 53 Klablnsky, 5 uur 53 min. 45 sec. Algemeen klassement na de 16e etappe: 1. Vletto (Frankrijk) 113 uur 44 min. 13 sec.; 2. Brambllla (Italië) 133 uur, 44 min, 47 sec.; 3. Ronconi (Itallë)_ 113 uur, 48 min, uur Sportsplimters OP het middenterrein van de „Speed way Rijswijk" werd gisteravond door het elftal van het Leidsch Dagblad een felle voeübalslag geleverd tegen de ploeg van de Haagsche Courant. Met de eindstand 33 -kregen de Hagenaars iets meer dan ze ver dienden. Maandag a.s. zullen 350 pleziervaar tuigen uit alle delen des lands starten voor de Friese Elfstedenweek 1947, In het dubbelspel tussen Joego slavië en Tsjecho Slowakije om de Davis Cup, Europese zone wonnen de Tsjechen met 63, 61, 63. zodat Joego "Slavlë thans uitgeschakeld ls. Tsjeoho Slowakije komt nu uit tegen de winnaar van Canada Australië om te beslissen wie zal spelen tegen de Ver Staten. In drie afdelingen wordt Donderdag a.s.,de Nationale PrIncenhoftocht te Eerne- \youde gezeild. SCHAKEN. Kampioenschap van Llsse Uitslagen 8ste ronde: lsrte klasse: J. G. SnelPastoor de Groot 01, H. A. SimonsH. van Wamel 10, B. L. HooyerJac. Boogerd 0—1, C. v. d. LlipG. Soholtes 10. J. Smit (VTlJ). 2de klasse: Chr. C. Boogerd'J. Th. Koppen 01. M. H. v. RuitenG. Ver- mey Jr. 01, G. DekkerM. Vermeer 10, J. BosJ. Grimbergen 01. J. Goe- demails (vrij). Afgebroken partijen: Pastoor de Groot H. A. Simons 01. A. VerdoesJ. Hey- kamp 01, J. HeykampP, A v. Tól 0—1. DUIVENSPORT. Postduivenvereniging „De Luchtbode' (Boskoop) hield een wedvlucht van Til burg, afstand 63 K.M. De duiven werden Ïelcst om 9 uur bij Z,W. wind, Aankomst e duif 9,55,47. laatste duif 10.03,21, De uitslag was; G, Lamorée 1. 2, 3, 4. 5 M, Westphal 6. 13; W. de Lang 7; S. de W-ay 8, 10; A Sytzema 9; A. van PruLssen 11. 12. In concours 66 duiven. De kranige L.F.C.-reserVes. die Zondag j.l. dank zij een zege op D.H.C. promo veerden naar de res. 2e klasse K.N.V.B. Staande v.l.n.r. G. Brokaar (secr.), Dubbelaar, Van Eijgen, Nieuwenburg, Bijl. Hoeks en Nachtegeller. Zittend: Kamphues (aanv.) Holverda. Tegelaar, Van Dijk en Koning. 1. 8'sec'; 4. Fachleitner (Frankrijk)113 50 min. 59 sec 5. Roblc (Westploeg) 113 uur 52 min. 21 sec.; 6. Camelllnl, 113 uur 58 min. 59 sec.; 34. Janssen, 117 uur 14 min. 54 sec.; 41. Klablnsky, 117 uur 48 min, 12 sec.; 50. Joly, 118 uur 33 min. 31 sec. Het landenklassemont: 1, Italië 342 uur 37 min. 7 sec.; 2. Frankrijk 342 uur 53 min. 56 sec 3. Westploeg 344 uur 4 min. 35 sec.; 4 België 346 uur 49 min 30 sec 5. Zuid Oostploeg, 347 uur 18 min. 7 sec.: 7 Nederland plus buitenlanders, 349 uur 2 min. 3 sec. Sportweek 1947 Waddinxveen De Sportweek, welke zou worden ge opend met een polowedstrijd en zwem- demonstratles waarin o.a. Nel van Vliet zou optreden, kon in verband met de lage temperatuur van het water niet doorgaan. De feestelijkheden werden thans1 ge opend op het sportveld aan het Noord- einde, waar Zaterdagavond om halfze ven, na een mars door de gemeente van het muziekkorps Concordia, wethouder Bultenaar ln een pakkende toespraak wees op het belang van deze sportweek ln verband met de bevordering van de sport bij de opgroeiende Jeugd. Dat deze sportweek ln het middelpunt staat van de belangstelling der Wad- clinxveense Jeugd en ook van de ouderen, blijkt wel uit het feit, dat de eerste voetbalwedstrijd werd bijgewoond door circa duizend toeschouwers. Na de opening kwamen de elftallen tan Olympia I (Gouda) en Waddinxveen I volledig in het veld. Olympia nam al spoedig de leiding en maakte het eerste doelpunt. Door een misverstand in de vijandelijke achterhoede wist Waddinxveen door Van Wijngaarden gelijk te maken. Olympia zag eerst, kort voor het einde kans het winnende doelpunt te scoren en legde met haar zege beslag op de eerste prys welke bestond uit een lauwertak, aan het comité van de Sportweek beschik baar gesteld door Waddinxveense inge zetenen De polowedstrijd on zwemdemonstraties waaraan ook de wereldrecordihoudster Nel van Vliet zal deelnemen, zijn voor lopig vastgesteld op Woensdag 23 Juli a.s. Voor Vrijdag 18 Juli is nog ingelast een voetbalwedstrijd tussen het personeel van de carrosserlefabrlek „Verheul", en een combinatie van Waddinxveense voetbal verenigingen. Kampioenschap van Llsse De voor-» wedstrijden om het Damkampioenschap van Llsse zijn thans beëindigd. In groep I hebben zich voor de finale geplaatst: A. Balkenende en J. van Hal; ln groep II staan aan de spits N. J. van ^ïal en G, v. d. Voet. Deze vier spèlers zullen elkaar ln de eindstrijden ontmoeten. SCHEEPSBERICHTEN. Algenib, 13/7, ven Rotterdam te Ant werpen; Aligorab. 13/7 van Santos te. Rlo de Janeiro; Al'kald, 13/7 van Las Palmets naar Antwerpen; Afphard, Rlo GrandeRotterdam, 12/7 te Bahla. Be- toeran, 5/7 te Pladjoe; Chryssi (charter Holl Afr. Lijn) 10/7 van Genua te Port Elilzabeth; Cirrus, pass 14/7 Lizard, wordt 15/7 van Noord Amerika te Rot terdam verwacht; Clavella, 7/7 van Balik Papan naar Singapore; Douro, 9/7 van Curaqao te Guayaquil; Flandrla, 11/7 van Gent te Londen, bestemd voor Rouen; Ino. 9/7 van Vera Cruz naar Cartagena (Col.); Juno 7/7 van Trinidad te Para maribo: Kelbergen, 14/7 n,m. van Sfax te Rotterdam verwacht; Kota Gede, Rot. terdamJaiva, 12/7 om 18 uur van Mar seilles, Moolengraaff, pass. 11/7 Bell Isle (AmsterdamMontrealNoordwijk, 13/7 van Gdynia naar Genua: Oseendrecht, RotterdamSan Domingo, 14/7 te Car diff; Papendrecht, 12/7 van Galita (Bos porus), Batoum.Engeland en Rotterdam; Pygmalion, 9/7 van Trinidad te Parama ribo; Stad Maassluis, 12/7 van Rotterdam te Montreal; Stad VI a ar dingen, 15/7 van -Casablanca te Pemls verwacht; Swee- llnck, 10/7 van Genua naar Port Said; Tiba. AntwerpenPorto Alegre, pass., 12/7 Fernando Noronha; Weltevreden. Rotter damJava, pass. 12/7 15 uur Flnlsterre; West Linn Victory (Amerik), 9/7 van New York naar Antwerpen; Zeeman, TacoradlNorfolk, pass. 13/7 8 uur. Kaap Vcrdlsohe eilanden.. K.N.SM Carlbla, 13/7 te Amster dam; Marinier, 14/7 te Amsterdam; Ariadne, 13/7 te Rotterdam; Theseus, 12/7van Rotterdam naar Tanger; So crates, 12/7 te Buenos Aires; Hermes, 12/7 te Buenos Aires. HollandAfrika Lijn Muiderkerk, 13/7 te Antwerpen; Langleesoot, 13/7 ran Antwerpen naar Marseille; Larenberg 13/7 van Genua naar Barcelona; Congo - stroom, 13/7 van Antwerpen naar Bor deaux, MIJ. Nederland Joh. van Oldenbar- nevelt, 12/7 te Amsterdam; Talisse, 13/7 VHssLngen gepass.; Java, 13/7 Ouessant gepass Hugo de G-root, 13/7 van Singa pore naar Soerabaja; Lombo-k, 13/7 van Colombo naar Oarachl; Manoeran, 13/7 van Soerabaja naar Makassar; Tarakan, 13/7 van Sorldon naar HolIandJa. Vinke en Co Hilversum, 13/7 Cape Flnlsterre gepass. KHZ» Delfland. 13/7 van Rlo de Janeiro (thuisreis); Merwede, 12/7 van Porto Algro (thuisreis). Hiiiiiiiiiinniiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De krant voor iedereen. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 20) „U leefde sinds uw vlucht uit Noor wegen bij de vannacht dm het leven ge komen zangeres Bianca Comez. alias Mariana?" Ik bevestigde. Hierop verzocht de in specteur me zo nauwkeurig mogelijk de indruk weer te geven, die ik had van het karakter en van het privé-leven van het slachtoffer, Het beeld, dat ik, ge dreven door een gevoel van dankbaar heid. misschien wat al te rooskleurig schilderde, scheen deze Hermandad niet erg te interesseren. In elk geval hield hij niet op zijn lessenaar te versieren met strepen, punten en allerlei teke ningetjes. Plotseling wierp hij geïrri teerd zijn vulpen neer; ,.U praat over allerlei mensen die bij Mariana in en uit liepeiv maar over meneer Holms, die vannacht ook ge wond werd, spreekt u niet. U bent zijn verloofde nietwaar?" Het bloed trok weg uit mijn gezicht. In een onderdeel van een seconde had ik begrepen, dat dit verhoor zou eindi gen op een heel ander terrein, dan ik aanvankelijk gédacht. had „Ja!" antwoordde ik vast. „Sinds wanneer bent u met meneer Holms verloofd?" „Sinds het grote nachtfeest", „Hoe noemt u dat feest? Die naam is ongetwijfeld op geen énkele kalender te vinden. Drukt u zich alstublieft duide lijker uit". Nadat ik hem de gewenste ophelde ring gegeven had. vroeg hij: „Hoe komt het. dat de twee dienst meisjes van Mariana niets van deze ver loving wisten?" „We wilden het nog tot. Kerstmis ge heim houden", loog ik op goed geluk af. Gösta zou, zijn verwondingen in aan merking genomen, nog wel niet ver hoord zijn en zodra ik goed en wel uit dit hol weg was. zou ik hem grondig instrueren. „Maar Mariana was op de hoogte met deze verloving?" Ik besloot hierop ont kennend te antwoorden. Hij keek me met een vies gezicht aan. zo ongeveer als een mens naar een wurm kijkt. „Maar u wist toch, dat Gösta Holms een verhouding had met Mariana? Ik bedoeldat hij met haar uitging, af spraken met haar hadhij kwam vaak bij haar. alsof hij daar thuis was Een ogenblik was ik van plan hem te vertellen, dat Gösta en Mariana alleen maar goede vrienden waren maar toen bedacht ik plotseling, dat daarmee van het „drama uit jalouzie" niets zou over blijven. En dat mocht onder geen voor waarde. Dan maar liever het bedrogen bruidje' uithangen. Dus slaakte ik een diepe zucht en zei zachtjes: „Dat wist immers iedereen „Sylvrid Krag!" De inspecteur ver hief zijn stem. Zijn potlood naar mij opheffend roeg hij snijdend: „Waar bent u de afgelopen nacht geweest?" „Ik?" vroeg ik langzaam. „Wel, thuis natuurlijk". „Thuis? Mooi. En u hebt van het he le bloedbad voor de deur en van al het lawaai niets gemerkt?" „Nee, ik heb geslapen". „Volgens getuigenis van de twee dienstmeisjes is er verschillende malen hard op uw deur geklopt. Bij uitzonde ring echter was uw deur gesloten!" „Het is zoals lk zei. ik heb niets ge hoord" „En bent u ook werkelijk in uw ka mer geweest?" Ik voelde me steeds meer in het nauw gebracht. „Ik begrijp niet,,.," stotterde ik, „ik begrijp helemaal niet. waarom u mij niet gelooft. Men kan toch wei eens meer slaap hebben en vaster slapen dan anders?" Ik zweeg. Het haastige gekras van de muis in het hoekje begon op mijn zenuwen te werken. De krokodil lachte. Krokodillen lachen altijd, dat komt door hun opgetrokken mondhoe ken. „Juffrouw Krag" klonk het honing zoet aan mijn oor, „het heeft geen zin allerlei uitvluchten te bedenken. Dat kan uw positie alleen maar slechter maken. Geeft u liever toe. dat u voor korte tijd uw kamer verlaten had en deze aan de buitenkant had afgesloten". Ik beheerste me nog, maar mijn stem vterd luider. „Ik heb niets toe te geven. Wat ik zei, is woord voor woord waar". „Ik verzoek u wel zich te matigen". „Dat. zelfde verlang ik van u", schreeuwde ik. plotseling woedend ge worden. „Ik wens, dat h mij zakelijke vragen stelt en niet voortdurend zit te insinueren. En anders zal ik mij bekla gen bij de Noorse gezant". De inspecteur hapte naar lucht. Een ogenblik keken we elkaar zwijgend aan. Dan greep de plompe, behaarde hand van mijn pijniger in een la van de les- 84)Van achter de dichtgespijkerde deur klonk een dof gebonk De twee kerels die daar door Panda waren op gesloten hadden hun stoelen stuk ge slagen op de deur zonder er in te sla gen vrij te komen en waren nu bezig met hun hakken. „Wacht even!" riep Jim Zondervan. die zonder uitstel met een knijptang aan het werk ging. „Ik ben zó bij jullie. Houdt je maar kalm!" Het lawaai hield op en de motorrijder werkte als een bezetene. Boven zijn hoofd gilde nog steeds de sirene en daarbij kwam nu het geluid van een deur, die open gebroken werd. Dat was de fabrieksin- gang, die door de agenten werd gefor ceerd. Ja, de politiemannén hadden verster king gekregen en drongen nu gewapend naar binnen. De boven lieten Panda los en drongen in een hoek. „Wat is hier aan de hand?" brulde een inspecteur. „Handen omhoog!" „Het zijn schurken!" piepte Panda van uit de hoogte. „Roken ze in. com missaris!" senaar en haalde er een klein voorwerp uit. „Juffrouw Krag, wilt u misschien even hiernaar kijken?" De hoffelijkheid waarmee hij dit zei, waarschuwde mij om op mijn hoede te zijn. Ik kwam dichterbij. Ik had er nog geen idee van, wat hij eigenlijk, wilde. Maar toen had ik plotseling het gevoel alsof de muren van de kamer op mij vielen „Aha! Nu bent u niet meer zo zelf verzekerd. U bent plotseling zeer. zeer kleintjes, juffrouw Krag! Ik krijg de indruk, dat u deze revolver wel kent?" „Zeker Hij ls van mij". Het gekrab bel achter mijn rug hield een ogenblik op- Ik voelde de grijze- ogen van muis mans op me rusten. En de Inspecteur at me bijna op met zijn blikken. „Heb je dit. Landstad?" wendde hij zich tot de stenograaf. „Juffrouw Krag geeft toe, dat deze revolver van haar ls". En dan' weer tegen mij: „Kunt u mij misschien ook zeggen, hoe u aan dit wapen komt?" „Het was van mijn vader. Hij is met nog een paar verzetslieden gefusileerd in Frederikstad. Toen ik moest vluch ten. heb ik de revolver meegenomen". „U wist ongetwijfeld, dat u zich aan een strafbaar feit schuldig maakte, toen u dit wapen over de Zweedse grens I bracht?" Onwillekeurig herademde ik. Nu wist ik ten minste, waarom ik hier ontboden was; men wilde mij straffen voor het ongeoorloofd in bezit hebben van wa pensmisschien wel een gevangenis straf. Enfin, nu Mariana dood was. wist ik. toch niet, waar ik heen zou moe tenop zijn best het vluchtelingen- tehuis en een paar weken hechtenis, nu. ik had wel erger dingen meegemaakt. Die kelder bij Peter Ahlsen was ook niet bepaald comfortabel geweest. In elk geval zou ik me geen zorgen hoeven maken over kost en inwoning. Die ge dachte amuseerde me. „Gedraagt u zich behoorlijk juffrouw Krag! Er valt hier niets te lachen. En ik verzoek u mijn vraag te beantwoor den". (Wordt vervolgd) HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. De smid M. H. van Steyn was in de bezetting te Hillegom een gevreesde fi guur. Hij fungeerde als knecht van de vijand, met wie hij volkomen heulde. Hij was ln dienst van de S.S. en één ran zijn wandaden is geweest de arrestatie van de joodse ingezetene Roth, die naar het politiebureau werd overgebracht, en later gefusilleerd is. Voor zijn optreden heeft Van Steyn zich voor het Haagse Bljz. Gerechtshof te verantwoorden ge had. waar de adv. fiscaal, mr. Braun, tegen hem twaalf jaar gevangenisstraf eiste. De raadsman, mr. A. N. de Snoo wees op verzachtende omstandigheden. De scholier J. Witte te Zoeterwoude, was in bezettingstijd aan de zijde van de vijand gaan staan, en had dienst genomen bij de Nachrichtendienst ran de Luftwaffe. Voorts was hij bij het N.SKK. geweest. De adv. fiscaal vor derde thans tegen hem vijf jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. De raadsman wees op de jeugd van ver dachte en pleitte clementie. HAAGSE POLITIERECHTER. De slager J. Z. te Bodegraven had zijn hulp verleend bij het clandestien slachten van een schaap, voor welk feit hij zich voor de Haagse politierechter had te verantwoorden. De Officier vor derde tegen verdachte vier wekep ge vangenisstraf. De rechter veroordeelde tot f. 100 boete of 20 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenis straf met drie jaar proeftijd. Er was door de tuinder W. N. v. d. M. te Roelofarendsveen clandestien een varken geslacht, en hoewel dat niet ten dienste van de handel was geweest, wil de de Officier toch een flinke waar schuwing geven in de vorm van f. 300 boete of 40 dagen hechtenis, en voor waardelijk twee maanden gevangenis straf. De rechter volstond met opleggen van twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee Jaar proeftijd. Er was door de. huisvrouw S. M. M. B. te Wassenaar geknoeid in de melkbon- netjes, voor welke bezigheid de Officier bij de Haagse politierechter tegen haar zes weken gevangenisstraf eiste. De politierechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. BIJZONDER GERECHTSHOF. De schilder J. C. Pas de Loup te Alphen. aan den Rijn heeft zich voor het Bjjz. Ge rechtshof te verantwoorden gehad; wegens hulpverlening aan de vijand door ln dienst te treden bij het N.S.KJC. Tegen verdachte werd vier Jaar gevangenisstraf geëist. Het Hof heeft deze straf opgelegd met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten. De slager E. N* v. d. B. te Zwammerdam was behulpzaam geweest bij het clan destien slachten van een schaap, voor welk feit de Officier bij de Haagse politierechter tegen hem drie maanden gevangenisstraf eiste. De1 politierechter veroordeelde ver dachte tot twee maanden gevangenisstraf. De veehouder C. J. K„ te Alphen aan den Rijn had met melk dingen uitgehaald, die ln strijd waren met de distributie wet, en bovendien had hij clandestien geslacht De Officier vorderde tegen verdachte twee maanden gevangenisstraf; het vonnis werd conform die els met aftrek van preventief De filiaalhouder J. J. van R. te Lelden aam kaas ln ontvangst, zonder er bonnen voor te geven, hetgeen dus zoveel beteken de als zwarte handel ln de kaas. De Offi cier vorderde tegen verdachte een maand gevangenisstraf, waartoe de rechter ook veroordeelde. Leids Tribunaal. Alvorens met de behandeling van nieuwe zaken te beginnen deed het Leids Tribunaal hedenmorgen de vol gende uitspraken: N. H. Fennis te -Katwijk werd ver oordeeld tot ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f.500. A. de Jong uit Leiden kreeg internering opgelegd voor de tijd, reeds in Interne ring doorgebracht, zodat hij op vrije voeten werd gesteld, terwijl hem de kiesrechten werden ontnomen en zijn vermogen tot f. 1500.werd verbeurd verklaard. P. J, K, Determan uit Leiden werd veroordeeld tot internering gedurende 4 jaar, tot 8 Mei 1949, verlies van de kiesrechten en de rechten om ambten te bekleden en te dienen bij de gewa pende macht. J. B. v. d. Burg uit Leldschendam, die niet was verschenen, wordt geïnter neerd voor zes jaar tot 31 Aug. 1951. Ook hij verloor de kiesrechten en de rechten tot het bekleden van ambten en het dienen by de gewapende macht. W. H. v. d. Berg uit Leidschendam werd veroordeeld tot internering gedu rende drie jaar tot 7 Mei 1948 en ver lies van dezelfde rechten. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 16 JULI. Katwijk aan Zee Ohr. Geref. Kèrik: n.m. 8 uur ds. P. v, d. Bijl. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Neer- •knigbroek H, A. Leenmans te iJsselmul- den; te Loerxen a. d. Veoht mr. A. LUteyn te Onstwedde, die dit beroep ook aannam: te Ellewoutsdyk en te Halle (toez.) H. J, v. Leeuwen, cand. en hulppred. te Rotter dam, te Tholen (vac. J. Batelaan) B. G. A. v. d. Wiel te Llnschoten. Aangenomen naai' Aagtekerke L. H. W. Teunlssen te Lutten; naar WommeLs-Hydaard J. den Hartogh te Langweer. Bedankt voor Bleis- w(jk en voor Papendrecht (toez.) N. Kleer maker te Veen (N, Br.): voor Oudwoude- Westergeest (toez.) T. G. A. v, D()k te Wolfaartsdijk. Geref. Kerken Beroepen te Eist (Geld.) J. Hoekstra te Pieterburen; te Am sterdam-N., 2e pred.pl. J. W. Sllngenberg te Roodeschool, Aangenomen naar Niezijl J. P. Sohouten te Dlnxperlo. Bedankt voor Nleiiw-Lekkerland C.Boon te Duurswoude; voor Stad aan 't Haringvliet H, Smit' te Rottevalle; voor Zaamslag J. J. Ritsema te Genderen. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Aan genomen naar Sneek C. v. d. Waal te Pingjum, die bedankte voor Delfzijl en voor Langerak. Bedankt voor NIJkerk B. Jongeling te Sappemeer. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Arnhem. K Bokhorst te Doesburg en A. C. Noort, cand te Apeldoorn. Bedankt voor Baarn J. G. v. Minnen te Delft; voor Rotterdam- Charlols G. H. Polman te Rodenburg. Ev. Lutli. Kerk Drietal te Harllngen J. J. Kiyn, prop. te Ginniken, mej. da. M. E. Monsees te Edam en J. J. Snijder, prop. te Arnhem. Bedankt voor 's-Gravoru hoge (vac, A. C. W. de Wit) J. Gronloh te Deventer.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2