Indrukwekkend slolaccoord EN DE MEESTERDETECTIVE Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Een man als ji j WACHTGELDREGELING GE- PATRIEERDEN VAN NED.-INDISCHE ONDERNEMINGEN. Officieel wordt medegedeeld: boven genoemde regeling, vastgesteld bij be schikking van de minister van Sociale Zaken van 16 Januari 1947, opent voor Ned.-Indische ondernemingen, die hier te lande gevestigd zijn of kantoor hou den, de mogelijkheid onder bepaalde voorwaarden subsidie te ontvangen in de wachtgelden, die zij uitkeren aan haar uit Ned.-Indië gerepatrieerde werkne mers, mits deze binnen afzienbare tijd naar Ned.-Indië terugkeren, Deze rege ling heeft terugwerkende kracht tot 1 September 1946, hetgeen uiteraard niet inhoudt, dat de aan ondernemingen ver leende individtfele subsidie-toekenningen geen latere ingangsdatum kunnen ver melden. Intussen is tot dusver als da tum van ingang van sibsidie in de re gel 1 September 1946 aangenomen Voor ondernemingen die menen van die da tum af voor een rijksbijdrage in aan merking te komen, heeft echter geleide lijk aan voldoende gelegenheid bestaan voor de indiening van een aanvrage. De ondernemers, wier aanvragen na 1 Aug. a-s. binnenkomen zullen er daarom re kening mede moeten houden, dat een eventueel toe te kennen subsidie zal in gaan op een met het tijdstip der aan vrage in overeenstemming zijnde datum, DE NIEUWE ZOMERZEGELS. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus tot en met 30 September a.s. zullen, evenals dit vroeger het geval was. op de postkantoren zomerzegels verkrijgbaar worden gesteld met een toeslag boven de frankeenvaarde die ten goede zal ko men voor de helft aan sociale- en voor de helft aan culturele doeleinden, De frankeerwaarde is 2 cent rood toe slag 2 cent); 4 cent groen (toeslag 2 cent); 7% cent paars (toeslag 2V2 cent): 10 cent sepia (toeslag 5 cent) en 20 cent blauw (toeslag 5 cent). De zegels dra gen de beeltenis van Hendrik van De venter, P. C- Hooft, Johan de Witt. mr. J, F. van Royen en Huig de Groot. DE STRIJDKRACHTEN EN PRINSES IRENE In de paleiskapel van Buckingham Pa lace vond op 31/5 .40 de doopplechtig heid plaats van H.K.H. Prinses Irene, Emma. Elisabeth van Oranje. Bij deze gelegenheid trad de Nederlandse strijd macht ter land. ter zee en in de lucht als peetvader op. Het ligt thans in de bedoeling een goed gebruik in ere te herstellen en daarom op 5 Augustus as- namens allen, die deel uitmaken van de thans bestaande krijgsmacht een ge schenk aan te bieden aan het prinsesje, Ned. Herv. Kerk Drietal te Schevenln. gen (vac. A. Offeringa) dr. A. F. N. Lek. kerkerker te Loosduinen ,dr. A. Steenbeek te Twello en J. ter Steege te Loblth. Be roepen te Lollum-Waaxens B J Haa.nstra Ind. pred. met verlof te Workum; Bergschenhoek M. J. ten Bruggenca'te Zegveld. Aangenomen naar Utrecht (als dlac. huispred.) E. H, Blaauwendraad te Baarn. Bedankt voor Aalst (Geld.) (toez.) drs, j. C, Hooykaas te Arnemulden; voor Ouderkerk a. d. IJssel H. Bout te Delfs- haven; voor Wyckel C. Th. Niemeljer te Birdaard. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Tiel-Zaltbommel en te Zevenaar H. Amelink, cand. te De Bilt; te Sohouwer- zljl P. Wulffraat te Kantens: te De Bllt- Maartensdljk P, Plaatsman, cand te Nunspeet. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Werkendam Chr. v. Dam, cand. te Gouda, die bedankte voor Apeldoorn, Borssele, Boskoop. Glessendam, Goes, Krulningen! Moerkapelle, Nleuw-Beljerla.nd, Oostkapelle en Vlaardlngen. Beroepen te Bodegraven, LIsse, Oud-Be IJ er land, Rllland-Bath. Sche_ veningen, Westzaan en te Zaandam M v. d. Ketterij, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Elspeet, Lemmer, Nunspeet en voor Zoetermeer W. de Wit, cand te Rotter dam; voor Amsterdam-C. en voor Leerdam Ohr. v. Dam, cand, te Gouda. 3000 Gereformeerde Jongeren bUecn, Zaterdagmiddag waren in Vlaardlngen circa 3000 Gereformeerde jongeren bijeen uit Zuid-Holland, Noord-Brabant en Lim burg. Aan de meeting ging een mars door Vlaardlngen vooraf. De meting werd ge opend door ds. Th. van Andel namens de ring_krlng, Daarna volgde een toe spraak door mr. J. Heusden, burgemeester van Vlaardlngen. Ds C. Gilhuis uit Eind hoven hield een rede over; „eenheid en verbondenheid van onze jeugd, Juist nu". De laatste spreker voor de middagvergade ring was de heer G. Maarleveld uit Alk maar. In de avondvergadering voerde de heer J. Schouten het woord over het onderwerp „uw taak". Besloten werd een telegram aan de Jon geus In Indiö te zenden. Vervolgens hield ds, L. Kuiper van Am sterdam een rede over „radicale Jeugd" Het slotwoord van de meeting werd ge sproken door ds. J H Mulder, predikant te Vlaardlngen. Medewerking aan deze jeugdmeeting werd o m verleend door „Vrfj en Blij", In de middagvergadering werd aan Prins Bernhard een telegram gezonden van de volgende inhoud: de Gereformeerde Jeugd van Zuld-Holland-Zuld, Noord-Brabant en Limburg te Vlaardlngen ln meeting bijeen, betuigt haar trouw aan Oranje en bidt het Prinselijk Gezin Gods zegen toe". SCHEEPSBERICHTEN Mij. Nederland: Oldenbarnovelt, 11/7 van Southampton naar Amsterdam; Lom bok, 11/7 te Colombo; Bengkalls, 12/7 Vlls- singen gepasseerd; Poelau Laut, 11/7 te Singapore; Van der Waal, 12/7 te Soera- baya. Holland Aifrlka Lijnen Oranjefonteln, 10/7 van Teneriffe naar Southampton; Kllpfonteln, 11/7 te Genua; Slngkep, 11/7 van Genua naar Antwerpen; Winterswijk, 11/7 te Antwerpen. K.N.S.M. Orpheus, 11/7 van Oran naar Barcelona; Vulcanus, 11/7 van Piraeus n, Metzuna; Roelf, 11/7 van Oporto naar Amsterdam; Dundee, 11/7 te Amsterdam; Iris, 10/7 van Suksak naar Bafl; Bacchus, 11/7 te Istanboel; Hast 5, 11/7 van Go thenburg naar' Kopenhagen; Orestes, 10/7 te Dublin: Bonaire, 11/7 te Amsterdam; Ariadne, 11/7 te LJmuiden; Euterpe, 12/7 te Amsterdam; Omen, 11/7 van Rotterdam naar Antwerpen; Tltus, 11/7 de Downs verlaten; Van Ostade, 11/7 van Funchal naar Barbados; Delft, 11/7 van Funchal n, Antwerpen; Orion, 11/7 te Paramaribo. Ons Distributiehoekje PERIODEBONNEN BRANDSTOFFEN. VOOR KANTOREN WERK PLAATSEN ENZ. Met ingang van heden geven de bon nen der kaarten WA 707 gemerkt met .,1e periode", „2e periode", „3e periode", ,,4e periode", „5e periode" en ,.6e pe riode". elk recht op het kopen van een eenheid vaste brandstoffen en de bon nen der kaarten WB 707 gemerkt met „le periode", „2e periode", „3e periode". „4e periode", „5e periode", en „6e pe riode". elk recht op het kopen van vijf eenheden vaste brandstoffen. Deze bon nen blijven tot. nader aankondiging gel dig. De aandacht, wordt er op gevestigd, dat de kaarten WA 707 en WB 707 zijn of zullen worden uitgereikt aan de klein verbruikers der groepen B, C. en D (kantoren, werkplaatsen enz.), wier rantsoen voor 1947/1948 ten minste 12 eenheden bedraagt. ONEERLIJKE DISTRIBUTIE AMBTENAREN. Voor ds politierechter voor economische zaken te Amsterdam werden 5 distributie- ambtenaren voorgeleid, die op Ingenieuze wijze tezamen een complot hadden ge smeed om enige honderdtallen levens middelen -distributiekaarten te verdui steren. Zij verstopten deze kaarten in hun kousen en sokken en betrokken ook de controleur en de portier ln het complot. Zij hadden dit gedaan volgens hun zeggen om wat bij te verdienen en brachten de kaarten ln de zwarte handel hetgeen de officier verontwaardigd deed c-pmerken: „Waar moet het naar toe als nu al de distributie-ambtenaren het ap paraat belemmeren". De polltle-rechter merkte in zijn von nis op, dat het nu maar eens uit moest zijn met dat gesol door mensen die ln hei distributie-apparaat werkzaam zijn. Hij veroordeelde de 4 distributie-amb tenaren tot 1 Jaar gevangenisstraf en de portier, die de hoofddader was. tot 1 jaar en 3 maanden BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE De bijzondere raad van cassatie deed heden verscheidene uitspraken. De uitspraak in de zaak tegen C. P. Piek van Winterhulp, (vonnis Gerechts hof, 8 jaar met aftrek) werd aange houden. In „het drama van Waalwijk" waren M. van M. uit Wickrathenberg en J. W. D. D, uit Amsterdam resp. veroordeeld tot 20 jaren en de doodstraf. De laatste werd ln levenslang veranderd, terwijl het beroep van Van M. werd verworpen. Het „Monster van Zwolle" P. R. C. was tot de doodstraf veroordeeld. De raad van cassatie legde hem levens, lang op Ten aanzien van H. W. V. V. te "sHage, die in dienst was van de Si- cherheitsddenst en ter dood is veroor deeld voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Bosch, besliste de raad, dat een rappora over V's 'geestvermogens zal worden ingewonnen bij de Stichting Politieke Delinquenten. De uitspraken in de zaken van de beruchte jodenverraadster Ans van D. en haar vriendin Joh. de R., die door het Haagse Bijzondere Hof resp. waren veroordeeld ter dood en tot 4 jaren, werden voor onbepaalde tijd aange houden. ,Noordivijkbeëindigd Set van 36 games! (Van onze sportredacteur). Zonder t* kort te doen aan de overi ge partijen van de finales der ten niskampioenschappen te Noordwijk: eigenlijk werd daar Zondagmiddag maar één eindstrijd gestreden, die tussen de beide Amerikaanse dames' dubbels Margareth OsborneLouise Brought en Doris HartPatricia Todd, vier meisjes, die haar eerste tournooi in Nederland wel nooit zullen verge ten, want op deze zomerse Zondag middag, toen de zon stil en mild in een wolkenloze hemel hing, hebben zij, zoals zij zelf beweerden, de lang ste, de spannendste en de zwaarste partij van haar leven gespeeld! Niet minder dan zes en dertig games hadden de lakonieke Osborne en de hoe langer hoe nerveuzer wordende Brongh nodig om de zo vurig verlangde revan che te kunnen nemen voor haar neder laag in Wimbledon, toen zij daar de eindstrijd van hetzelfde paar in de der de set met 75 verloren! Zij kregen dus gisteren haar zin, maar vraag niet hoe! De eerste set verliep wij vlak (voor het doen van de dames tenminste, want. werkelijk, wij zagen zelden een fanatie ker gevecht van zo'n weergeloze snel heid, harder dan menig in Noordwijk gespeelde herendubbelwatervlug half- courtspel, van beide kanten aanvallend. Osborne en Co. wonnen met 62, doch kregen in de tweede set een kleine in zinking, waarvan Hart en Co. meester lijk profiteerden door met 64 de baas te blijven, zodat een derde set de be slissing moest brengen. Het begin daar van was vrijwel analoog aan de eerste, Osborne en Brough kregen de smaak weer te pakken en liepen uit tot 5—2. Totdat. Doris (even glad. egaal en on verschillig als altijd over de baan sjok kend) en haar vriendin Patricia (fel en vastbesloten, zo'n „tanden-op-elkaar- type") het welletjes vonden en drie achtereenvolgende games wonnen. Van dat moment, af begon het gigantische duel om de zege. Tot de 28e game (14 14) wonnen beide partijen om beurten hun service, toen eindelijk braken de Wimbledon kampioenen door de service van Brough en leek het nog een kwestie van minuten. Neen! Misschien wsfe de spanning te groot geweest, in elk geval, de reactie kwam en Osborne en Brough wonnen op haar beurt de service van Hart! Het dappere viertal moest zo langza merhand wel dood-op zjjn dacht U? Geen sprake van, de strijd ging on verminderd voort in dezelfde regel maat van daarvoor. Wéér werden nu alle service-games gewonnen, het werd 1717, 1718 voor Osborne en Brough eneindelijk! Na 3040 ln de 36e game werd de beslissende misser gemaakt! Een unieke partij, die de duizenden bevoorrechte toeschouwers hun leven lang bij zal blijven! Met typisch Ame rikaanse bescheidenheid zei Louise Brough ons na afloop: ,.Wii wisten, dat we zouden winnenalsof het de gewoonste zaak van de wereld gold! En Margareth vroeg nieuwsgierig, of zij soms een record-score hadden gemaakt voor dames-dubbels I Dit was de climax van de dag der finales en het is jammer voor de an dere partijen, dat na dit schouwspel het publiek niet meer zo in vervoering gebracht kon worden. Hier zijn om te beginnen de Noordwijk-kampioenen 1947: Herenenkelspel: Cochet, Frank rijk HerendubbelspclSturgess en Fanntn, Zuid-Afrika. Damesenkelspel: Mrs. Bolton, Australië. Daraesdubbel- spel: Miss Osborne en Miss Brought Amerika. Gemengd dubbelspel: Mis. Bolton en Harper, Australië. Cochet, de 46-jarige Fransman met het roemruchte (tennis) verleden, had zich via een moeizaam bevochten zege op Sturgess in de finale tegen Fannln geplaatst. Zijn harde smash is liij kwijt, maar overigens was dit de Cochet nog uit zijn grote tijd: bliksemsnel reactie vermogen, fenomenale tactiek en een praohtige spreiding. Was Fanning beter op dreef geweest, dan had deze anders muurvaèt spelende Zuid-Afrikaan kunnen winnen, want zovelen zijn in dè aanval al op diens akelig-zekere verde diging gestrand. Fannin speelde ver be neden zijn vorm, Cochet misschien iets boven de zijne, waarmede gelijk de uite 6—1, 6—1 verklaard is. Prachtig werk hadden Van Swol en Rinkel geleverd door zich Zaterdag dank zjj een 86 62 zege op het niet bijster goed harmoniërende paar Johansson Man Mohan in de finale herendubbelspel te plaatsen. Zij stonden hier nu voor een taak, die gezien hun overwinning op hetzelfde paar onlangs in de Daviscup-ontmoe- ting, Surgess en Fannin, wel uit te voeren zou zijn, maar het liep anders. De Zuid-Afrikaanse tennls-robotten functionneerden zó voortreffelijk gisteren, dat onze dapper vechtende landgenoten ten onder gingen, zij het met ere! De eerste set (63) werd verdiend gewonnen door de kwieke, bruingebran de Zuid-Afrikanen, in de tweede namen Fannin en Sturgess zelfs een 40 voor sprong, die, dank zij van Swol's enorm harde services en Rinkel's fijn uitge voerde positiespel werd ingelopen Zelfs namen de Nederlanders een 65 voor sprong. verloren die echter weer en, nadat zij in de 19e game hun service- game moesten prijs geven, wonnen Sturgess en Fannin tot hun grote op luchting de hunne, waarmee zij dus ook hun tweede set wonnen, 119, er is voor gevochten! De titel in het dames enkelspel werd door de voortreffelijk spelende Mrs. Bolton uit Australië in 2 sets (7—5 7—5) gewonnen van mrs. Summers (Austr.) Een van beide kanten zéér voorzichtig gespeelde partij zonder veel vaart, die de overwinning bracht aan haar, die het minste riskeerde. De finale gemend-dubbel bracht deze beide dames wéér op de baan, mrs. Bol ton met haar landgenoot Harper en mrs. Summers (Z.A.) met Sturgess, die dus evenals zijn partner uit het lierén- dubbel Fannin, tweemaal in de finales geplaatst was. Is het een wonder, dat de fut er (ook bij het publiek) uit was? Deze laatst gespeelde partij was het aanzien waard, maar daar Is dan ook alles mee gezegd. Het Australische paar won van de vermoeide Zuid-Afrikanen zonder moeite met 61 61. Voor de resultaten der demi-finales verwijzen wij naar onderstaande uit slagen: Halve finales heren-enkelspel: Cochet slaat Sturgess 16, 64, 63; Fannin slaat Harper 64, 62. Halve finales damesenkelspel: mrs. Bolton slaat mis Kormoczy 63, 60: mrs. Summers slaat mrs. Hopman 5--7. 1—2, 1. Halve finales herendubbelspelFan ninSturgess slaan Misra—Mehta (Br. Ind.) 64, 46, 64; Van SwolRinkel (Ned.) slaan Johansson—Man Mohan (Zweden—Br. Ind.? 86. 6—2. Halve finales damesdubbelspel: miss Osborne—miss Brough (V.S.) slaan mrs. Hopmanmrs Bolton (Austr.) 62, 62, 61; mrs. Todd—miss Hart (V.S.) slaan mrs Summersmrs Muller (Zuid Afrika) 3—6, 6—4, 7—5. Halve finales gemengd dubbelspel: mrs BoltonHarper (Austr.) slaan miss Osborne (V.S.)Cochet (Frankrijk) 16, 63, 60; mrs SummersStur gess (Zuid-Afr.) slaan mrs Hopman (Austr.)Johansson /Zweden) 63, 6—0. Finales, heren-enkelspel Cochet sl. Fannin 61, 61, damesenkelspel mrs. Bolton sl. mrs. Summers 75, 75, herendubbelspel Fannin/Sturgess sl. Van Swol en Rinkel 63, 119. dames dubbelspel miss Osborne/miss Brough sl. mrs. Todd/miss Hart 6—2, 46, 1917, gemengd dubbelspel mrs Bol ton/Harper sl. mrs. Summers/Sturgess 6—4, 6—1. ATHLETIEK Leidse athleten te Rotterdam Op de Nenyto-sintelbaan behaalde een groepje Donar-athleten de navolgende resultaten Voor het, eerst na gedwongen rust periode vanwege een motorongeval startte C. Stuivenberg op de 800 M.- klasse B alwaar hij de 5e plaats bezette in 2 min. 07,8 sec. W. Bonte werd 7e. Op de 100 M. promoveerde Fr. Kruk met 11.9 sec. naar de C-klasse terwijl ook de nieuweling Y. de Boer bij het kogelstoten met 9,75 M. naar de D- klasse promoveerde, zij werden in de fipale resp. 2e en le. P. Garama kwam via serie en demi finale in de finale 100 m. junioren en werd 5e in 12 sec. terwijl de veteraan H. A, Bonte de discus 20,79 M. wierp. Nationale wedstrijden van Holland GOEDE PRESTATIE VAN DE DORDTENAAR NAAKTGEBOREN. Nadat hjj het nummer verspringen klasse A met een sprong vaii 7,28 M. had gewonnen benaderde de Dordtse DFC-athleet met een aparte poging op 3 cm. na Nederlands record van 7.37 M. en sprong derhalve 7.34 M. het geen tot de beste prestatie van dit jaar gerekend mag worden. Van de Leidenaars is de 100 M, van Nota in 10,9 sec. goed te noemen, ter wijl de Holland-veteraan Meerburg bij het speerwerpen met 45.57 M. kranig' werk leverde en nog vele jongere ath leten achter zich liet. Dank zij een voortreffelijke organisa tie hadden de wedstrijden een vlot ver loop. Finale 100 M. A: 1 W. Nota (Holland) 10 9; 2. H. Betist (Minerva) 11.-; 3. H. Kips (Holland) 112. Finale 100 M. B: 1. L. v. Nooyen (V.L.) 11.-; 2. A. de Roy (K en K.) 11.1} 3. F, v. Wijngaarden (Minerva) 11,3. Finale 100 M. C: 1. C. Lemmens (Ali- ance) 11.6; 2. H. Koppele (Celebes) 11.6 3. D. Nota (Hoiland) 11.6. Finale 400 M. B: 1. R. Braams (Hel las) 54,7; 2. K. Kamp (V.L.) 54.8; 3. B. Noth (Minerva) 55.6 Finale 400 M C: 1. J. Pikart (Holland) 55 6; 2, Fromberg (V.L.) 55.9; 3 G. Wit kamp (V.L.) 56.1. Finale 1000 M A: 1 M. Bekkers (AA DFC) 2.36.7; 2. J. Meyborg (Siomo) 2.39; 3. L. Woud (AAC) 2.40.1. Finale 1000 M. B: 1. L. Witvliet (Hel las) 2.43.5; 2. J. Tonkelaar (Holland) 2.44.2; 3. C. Dijgraaf (Wiek) 2.443. Finale 1000 M. C: 1. H. Schuurman (AADFC) 2.50.2; 2. H. Tuurlings (K.K.) 2 50.2; 3. M Stad (Celebes) 2.50.2. 5000 M, A: 1. C. de Ree (RK- Hol land) 16.32.6; 2. L. W. v. d. Steen (Ba taven) 17.05.6. Klasse B: 1. J. J. de Bruin (AAC) 16.56.8; 2. J. v. d. Hoorn (AAV '36) 17 27.3. Klasse C: 1. Jaspers (V.L.) 16.57.9; 2. J. v d. Heuvel (K. en K.) 17.21.2; 3. G. Geeibloed (A.V. '40) 17.28. Uitslagen 4 x 100 M. Heren: 1. V. ei L I (Den Haag) 45.9: 2. Celebes 46,8 3. RK Holl. (Haarlem) 47.3. Zweedse Est: le serie: 1, Vlug en Le nig 1 2.07.2. 2e serie: 1, R,K, Holland (Haarlem) 2.09.4. Uitslag vèrspringen A: 1. M. Naakt geboren (AADFC) 7.28; 2. Otto Blan ken (Kwiek) 6,93; 3. K. Eikelenboom (AAV '36) 6.54. Klasse B: 1. H. v. Egmond (DEM) 6.37; 2. Braams (Hellas) 6.33; 3. B. Koster (Minerva) 6.00. Klasse C: 1, A de Roy (K. en K.) 6.40; 2. J. Verkerk (AAV '36 C) 6." J. v. Bommel (V. en L.) 6.21. Speerwerpen B: 1. W. Versteeg (AAV '36 C.) 46.02.5; 2. J. ter Braak (AADFC) 45.10. Klasse 1. S, Meerburg (Holland) 45.57; 2. H. Truyers (Hellas) 42.24; 3, H. v. d. Star (Holland) 41.51. Hoogspringen B: 1. L. J. de Vin (Zeeu wen) 1.72; 2, R. v. Dalen (Kwiek) 1.67 3. R. Vernie (Celebes) 1.67. Hoogspringen C: 1. G. Bakker (DEM) I.57; 2. C. Hoogewerf (R.K. Holland I.57; 3. H. B. Kips (Holland) 1.52. Discuswerpen B: 1. H. Truyers (Hel las) 35.60; 2. T. v. Maat (A.V '40) 35.02 Discuswerpen C: 1. H. Koppele (Ce lebes) 31.70; 2. G. de Groot (Siomo) 30.60; 3. L. Minderhout (Marathon) 30.23.5. Kogelstoten B: 1. v. Bommel (V. L,) II.16; 2. Mulder (Holland) 10.98. Klasse C: 1. F. J. Ponder (Trekvo gels) 10,83; 2. G. Bakker (DEM) 10,60; 3. T. v d. Maat (A.V. '40) 10.35. Finale 300 M. Jun.: 1. G. Koole (Vo- lewijkers) 37.2; 2. C. v Venetiën (Hol land) 37.8: 3. H. Prins (AAC> 40 2. Finale 800 M, Jun.: 1. J. Vollebregt (Bataven) 2.13.2; 2. P. Krult (AAV C) 2.16.1; 3. v Buuren (AA '40) 2.16.2. 4 x 100 M. Jun.: 1. AAV '36 C (Al phen) 48.8. Uitslagen Discuswerpen Jun.: 1. J. Versteeg (AV *40) 36.66: 2. C. v. Vene tiën (Holl.) 34.42. De vereniglng-sprijs werd gewonnen door het Haagse Vlug en Lenig met 30 punten. NEDERLAAG TEGEN TSJECHO-SLOWAKIJE. Slijkhuis verloor de 5000 M. Te Enschedé is Zaterdag en Zondag de tweedaagse landen-athletiekwedstrijd tussen Nederland en Tsjecho-Slowakije gehouden. Reeds aan het slot van de eerste dag stonden de gasten met 56 tegen 40 punten voor, om des Zondags hun voorprong nog uit te breiden tot FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 19) „Waarom?" vroeg Gösta met het on schuldigste gezicht van de wereld. „Omdatomdat.,., moet er dan nog iemand onder lijden, dat alles zo ongelukkig gelopen is?", viel ik harts tochtelijk uit. Gösta zag er ineens heel anders uit. Koud. levenloos, als uit steen gebeiteld lag zijn hoofd op het kussen. „Nog iemand Sylve? Is het dan zo'n ramp om voor een poosje voor mijn ver loofde te moeten doorgaan?" „Ik heb het helemaal niet over me zelfstamelde ik. „Maar het moet toch voor Ebba en jou pijnlijk zijn, dat....", ik hield op. Gösta had mijn hand aan zijn lippen gebracht. Het stenen masker was ver dwenen. Zijn ogen straalden als blauwe vlammen. „Dan is het goed. En de belofte heb je!" Na mijn bezoek aan Gösta ging ik langs de kortste weg naar huis- Naar Lidingo kon ik beter niet gaan; de men sen. die daar naar hulp en troost snak ten zouden voor het eerst in mi) teleur gesteld worden. Hoezeer ik anders ook mee kon leven met het ongeluk van an deren, vandaag had ik iets met mezelf uit te vechten. Een vreemde, drukkende stilte heerste er. toen ik het. huis be trad. Anders klonk mij om deze tijd al tijd pianospel tegen en Mariana's prach tige sopraan, en ook de belde dienstmeis jes zorgden voor wat leven in de brou werij. Britta, die al jarenlang Mariana's kamenier was. was nu in de stad om •de formaliteiten voor Mariana's begra fenis te vervullen. Mariana had geen familie in Zweden, alleen een verre bloedverwant in het buitenland aan wiens overkomst onder de gegeven om standigheden natuurlijk nier viel te den ken. Ik besloot de middag in een strand bad door te brengen. Inga pakte een paar sandwiches voor me in en als te genprestatie bood ik aan onderweg het telegram aan Mariana's bloedverwant te- versturen, wat een geweldige opluchting yoor Inga was- Dit baantje, dat Britta haar op de hals geschoven had. had haar al hoofdpijn bezorgd. Uren lag ik aan het strand en staar de met halfgesloten ogen over hetglin- terende wateroppervlak. Een zacht wind je streek over mij heen; ik probeerde rust te vinden, nergens aan te denkeri, maar mijn zenuwen bleven tot het uiter ste gespannen. Hoe ik ook mijn best deed het te vermijden, steeds keerden mijn gedachten naar Gösta Holms te rug. Ik nam mij voor bij mijn volgend bezoek dr. Fryman precies naar de aard van zijn verwonding te vragen. Dat mocht ik. als zijn verloofde, zeker doen. Maar moest ik daarmee wachten tot mijn volgend bezoek? Wat belette mij eigenlijk om eenvoudig op te bellen? Ja. dat zou ik morgen doen? Of beter nog vandaag. Ik moest immers alles doen om de schijn te wekken werkelijk zijn verloofde'te zijn? „Wilt u misschien nog even met hem persoonlijk spreken?" zou dr. Fryman vlagen „Zeker, graag!" moest ik dan natuurlijk zeggen. Op Gös- ta's nachtkastje stond immers een tele foon! En dan zouden we een paar on belangrijke beleefdheidsfrases wisselen. Gösta zou mij vragen gauw weer eens te komen, waarschijnlijk omdat hij zich verveelde. Ik zou geraffineerd het di lemma „u" of „jij" tegen hem zeggen, omzeilen, maar hij zou natuurlijk kalm „jij" zeggen, als hij ten minste alleen was. Maar misschien had hij bezoek. Eb ba Söderman bijvoorbeeld. Die zou on getwijfeld ook hemel en aarde bewogen hebben om bij hem toegelaten ,te wor den. Misschien had zij zich ook wel voor zijn verloofde uitgegeven- Het angst zweet brak mij uit bij de gedachte al leen al aan dé complicaties, die ik mo gelijkerwijs had opgeroepen. Wat zou men wel van Gösta denken? Dat een man als hij een verloofde en een vrien dinnetje had. zou men nog wel accep teren. Maar twee verloofden? Dat werd te gek. Dat zou men hem nooit vergeven Toen mijn angstvoorstellingen hun hoog tepunt bereikt hadden, begonnen plot seling de luidsprekers te brullen. „Hallo!" klonk het uit de vier gewel dige dingen. „Hallo! Telefoon voor juf frouw Sylvrid Krag!" Een ogenblik bleef ik onbewegelijk lig gen. Wat was er gebeurd? Wie wist, dat ik hier was? Ach Inga natuurlijk! Ik sprong op, klopte het zand van mijn badpak en rende naar de telefooncel len, „Bent u Sylvrid Krag?" vroeg de bad meester. „Neemt u cel vijf"- „Hallo! Hier ben ik. Wat is er aan de hand?" vroeg ik. er van overtuigd met Inga te spreken. „Met Sylvrid Krag?" klonk een man nenstem op afgebeten commandotoon. 83). De politiemannen klommen uit hun motor en naderden de fabriek. Van binnen uit werden er ramen stuk ge gooid, er klonk een woest getier van wilde en rauwe stemmen en het was duidelijk, dat er gevochten werd. „We moeten versterking hebben!" zei de eerste agent en blies op zijn politie- fluitje. Nu, gevochten werd er! Panda is maar c klein ventje, maar hij stond hoog en hij was gewapend met 'n hamei en daardoor kon hij het een tijdje vol houden. De boeven trokken aan zijn benen en verdrongen elkaar op het trapje, maar dicht bij hem komen kon den ze niet. De enige, die kalm bleef, was Jim Zondervan, de motorrijder, „Het gaat mis!" mompelde de sluwe schurk. „Ik moet het bewijsmateriaal verbergen! Ik móet die diamanten kwijt raken, vóórdat de politie komt! Dan kunnen ze ons niets maken!" Hij liep snel naar de kelder en merkte toen, dat de deur was dichtgespijkerd. „Ja, inderdaad. Met Sylvrid Krag", antwoordde ik haastig. In eens moest ik mij vasthouden aan de wand van de cel. „Hier het hoofdkwartier van politie. U wordt verzocht zich onmiddellijk hier heen te begeven in verband met een ver hoor". „Ja, maar ik begrijp niet., waarom?' „Voor een verhoor", klonk het bars terug. „Onmiddellijk. Kamer 8". Voor ik van mijn schrik bekomen was, was het gesprek al afgebroken. Ik ren de naar mijn kleedhokje en kleedde me haastig aan. Een verhoor! Mijn eerste gedachte gold natuurlijk de plannen. Maar toen stelde ik mezelf gerust. Na tuurlijk hing de oproep samen met Ma riana's dood. Ik hoorde ten slotte bij haar huishouden en het was natuurlijk dat ik evengoed in verhoor werd ge nomen als Britta en Inga. Tamelijk ge rustgesteld klopte ik een half uur later aan de deur van kamer 8. f Iemand riep: „binnen!" Aan een les senaar. recht tegenover de deur, zat een man in een donkerblauw pak. Hij had een snavelvormige neus en ëen opval lend smalle, vooruitstekende onderkaak. Met de opkrullende hoeken van zijn mond, waaraan de lippen volkomen ont braken en met zijn uitpuilende ogen, leek hij sprekend op een krokodil. „U bent Sylvrid Krag?" begon hij.En toen ik dit beaamde. „Gaat, u zitten". Ik nam plaats. De man achter de lesse naar drukté op een knop en nam de hoorn van de haak. „Landstad, alsjeblieft", zei hij en hing de hoorn weer op. Een zijdeur ging open en een lang. mager individu kwam bin nen, gewapend met een notitieboek en een potlood. Alles aan hem was grijs zijn kleren, zijn gezicht, zijn haarje reinste muis!" „Landstad, opnemen alsjeblieft", zei de figuur achter de lessenaar, die tij dens het verhoor door zijn onderge schikte met inspecteur werd aangespro ken. Ik moest mijn persoonsbewijs to nen, naam en beroep van mijn overle den vader en de meisjesnaam van mijn moeder opbiechten. Als hy nog naar een arische grootmoeder had gevraagd, zou ik mezelf in het „voorportaal" van een concentratiekamp gewaand hebben. (Wordt vervolgd) 108 tegen 84 punten. Slijkhuis' lopen op de 5000 meter, waarvan zoveel verwacht werd. viel tegen. Tijdens de race liet Slijkhuis, die er blijkbaar weinig zin ia had. zich wel 100 meter terugvallen, zo dat Zatepeck op zijn gemak kon winnen. De Nederlander maakte de dag daarna echter veel goed door op de 1500 meter een prachtige race met De Ruyter te lopen (en met minimaal verschil te winnen). Vermelding verdient voorts nog de keurige prestatie van de Aiphe- naar Leeuwenhoek bij het vèrspringen. Hij werd winnaar met een sprong van 7.09 meter. Voor het verslag der in het kader van deze 1 andenwedstrijd gehou den marathon-loop verwijzen wij naar elders in dit blad. De uitslagen waren: Zaterdag: 110 M. horden: 1. Zwaan, 15.2 sec.; 2. Krol (Ts. Sl.), 15.7 sec.; 3. Tosnar (Tsj. Sl.), 15 7 sec. 100 M.: 1. David (Tsj. Sl.), 10.9 sec.; 2, Klein (V, en L.), 11 s.; 3, Paracek (Tsj. Sl.), ll.l sec. 800 M.: 1. Cevona (Tsj. Sl.), 1 m. 57 s. 2. Vomacka (Tsj. Sl.), 1 m. 57 2 sec.; 3. Van Gogih (Haarlem), 2 min. Discuswerpen: l. Knoteck (Tsj. Sl.), 45.20 M.; 2. Sednacek (Ts. Sl.), 44.20 M.; 3 Brasser (A.A.C.), 43.80 M. 5000 M.: 1. Zatopeck (Tsj. Sl.), 14 m. 38.4 sec.; 2. Siykhus (A.A.C.), 15 min. 1.8 s.3. Lat-aster (AVON), 15 m. 19,6 s. 4 x 100 M, estafette: 1, Nederland, 43.3 sec.; 2. Tsjecho-Slowakije, 43.8 sec. Hinkstapsprong; 1 Lourens (De Ko meten, Arnhem), 13.865 M.: R. Kuby (Tsj. Sl.), 13.86 M.; 3. John (Tsj. Sl.) 13.60 M. Hoogspringen: 1. V. Hausblas (Tsj.Sl.) 1.90 M.; 2. Tom-ko (Tsj. Sl.), 1.85 M.; 3. en 4 Bulder (A.V. '26 Gron.) en Keizer (Juliana, Terborg) 1.70 M. Kogelslingeren1. Knoteck (Tsj. Sl.), 52.65 M.; 2. Houtzager (PSV), 51.59 M.; 3. De Bruyn (V. en L.), 45.72 M. 400 M, Horden: 1, Schulenberg (Ne derland), 56.14 sec.; 2. Snajdr (Tsj. Sl.) 58,2 sec.; 3. Tosnar (Tsj, Sl.)59.4 sec.; 4. De Kroon (Nederland), 63.2 sec, 400 M. 1. Blok (Nederland) 50.5 sec,; 2. Parecek (Tsj, Sl.), 50.6 sec.; 3, Ba- kels (Nederland), 51,2 s.; 4. Rek (Tsj. Sl.), 51.3 sec. 200 M.: 1. David (Tsj. Sl.), 22.2 sec.; 2. Paracek (Tsj. Sl.), 22.4 sec.; 3. Kleyn vNederland) 22.6 sec.; 4. Nusse (N.) 23 s. Vèrspringen: 1. Leeuwenhoek (Neder land) 7.09 M.; 2. Fikyz (Tsj. Sl.), 7.03 M. 3. Van Dorp (Nederland) 6.89 M.; 4. John (Tsj, Sl.), 6.31 M, 1500 M.: 1. Slijkhuis (Nederland), 3 min, 58.2 sec.; 2, De Ruyter (Neder land), 3 min. 58 5 sec,; 3. Cevona (Tsj^ Sl.) 4 min. 6.4 sec. Speerwerpen: 1. Kiesewetter (Tsj. Sl.)', 61.75!é M.; 2. Lutkeveld (Nederland), 59.11 M.; 3, Wunsch (Tsj. Sl.) 58.74 M.; 4. Van Poll (Nederland), 55.68 M. Kogelstoten: 1. Kalina (Tsj. Sl.), 15.90 M.; 2. Knotel (Tsj. Sl.), 14.40 M.; 3. De Bruyn (Ned.) 13.75 M.; 4. Brasser (Ned.) 13,30!£ M. Polsstokhoogspringen1. Kretjar (Tsj. Sl.) 3.78 M.; 2. Drastich (Tsj. Sl.), 3.78 M.; 3, Lamoree (Ned.), 3.58 M.; 4. But- selaar (Nederland), 3.33 M. Olympische estafette: 1. Tsjecho-Slo wakije, 3 min. 36.4 sec,; 2. Nederland, 3 min. 38.2 sec. Totaal Nederland 84 pnt., Tsjecho- Slowakije 108 pnt. Bij de invitatiewedstrijden legde Fan ny Blankers—Koeen de 100 M. af in de fraaie tijd van 11.8 sec. ZEILEN Zeilwedstrijden „De Brasem". Sinds jaren heeft de zeilver. „De Bra sem" de weergoden niet zo mee gehad als wel Zaterdag en Zondag j.l- De in schrijvingen die aanvankelijk niet'zo tal rijk leken, vielen echter toch nog mee, zodat alle klassen nog goed bezet wa ren, De uitslagen werden: Zaterdag. Drakenklasse1. Goede Wind. str. Vol lebregt; 2, Trim. str. Proper; 3. Sterna, str. Tims; Regenboogklasse: 1. de Steur. str. v-d. Steur; 2, Annemarie, str. De Wit; 3. Janmaat, str. Heynen, Valkenklasse: 1. Tonnie. str. Stumpe;' 2. Bauwer. str. Bauwer; 3. Beroeboe, str. Bier. Olympia jollen: 1. Penguin, st. Mar kus; 2. Tine, str. v. Brummelen; 3. Wil lem Gozewijk II. str. Hetelerkamp Sop- penberg. Pampusklasse: 1. de Eider. str.Ouwer- kerk; 16 m2 klasse: 1. Tjoba, str. Lemmerzaal; Riset, str- De Boer; 3, Soedah str. Bol; 12 m2 klasse: 1. Dinges, str. Leeman; 2. Spitface. str. Kraan; 3, All Weather, str. Mantel: 12 Voetsjollen: 1- Rakker n, str. Ver heuvelen; 2. Wervelwind, str. Neder- burgh. Zondag. Drakenklasse 1: 1. Sterna sfcr. Tims; 2. Goede Wind. str. Vollebregt; 3. Tha- latta, istr. Buil; Regenboogklasse: 1. Annemarie, str. De Wit; 2. de Steur, str- v.d. Steur; Valkenklasse: 1. Tonny, str. Stumpe; Annemarie, str. Koolbergen; 3. Bal der, str. Balder; Olympia jollen: 1. Willem Gozewijk II str. Metelerkamp-Loppenberg; 2, Va gebond str. Van Helvert; 3. Pinguin, str. Markus; Pampusklasse: 1. Brasemermeer str. Van Staveren: 16 m2-klasse: 1, Snip en Snap n. str. v.d, Smitt; 2. Riset, str. De Boer; 3. Tjerk Ides, str. Kroes; 12 m2-klasse: 1. 't Geusje, str. Ott; Hurricane, str. Kraan; 3. All Wea ther, str. Mantel; 12 voets jollen: 1. de Rakker n. str. Van Heuvelen. SCHAKEN. ZOMERWEDSTRIJD VAN „PHILIDOR". Door toetreding van een aantal nieu we leden moesten de tientallen voor de competitie nader worden samenge steld. Hiervoor heeft het Bestuur der club een zomerwedstrijd met verplichte speelavonden uitgèschreven, waarvoor de animo bijzonder groot ls. want niet min der dan 55 leden nemen hieraan deel. Deze ziln als volgt ingedeeld: Een kam- ploensgroep met de spelers: A. J. Koe voet, A. Barkema, W. F. Schüss, W, F. Wakka. Mr. A. J. Mulder en bulten me dedinging: D- v. Gelder De winnaar krijgt de titel van kampioen 1947 der club. Er wordt een dubbele ronde ge speeld. Merkwaardig ls. dat allen reeds één ot meer verllespunten kregen, of ln afgebroken partijen op verlies staan. In groep B C en D met 13 en stoep E met 10 deelnemers speelt men een enkele ronde Ook ln deze groepen is de stand, mede door de afgebroken partijen, nog ■einig overzichtelijk. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: M. P. KollaartEilers, z., Rotterdam; DingenKrol, z., Batavia: WolthersHondelink, d.. Loosdrecht. Gehuwd: C. J. P. van Boven en A. Rogaerts, Den Haag; J. C. H. van Duyl jr. en Dlni v. d. Mee, Rotterdam; G. J. Gerart en Joh. W. Straat, Delft; mr. L. D. Reyelts en Mar. van Aller, Haarlem; ir. F. A. Tat- tersall en A. Strlckler, Ensohedé. Overleden: P. W. Schilthuls, Stamford (Conn., V. St.).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2