De Parijse conferentie aan het werk Wat er in Indië WEERBERICHT gebeurt Met een enkel woord 86sïe Jaargahg MAANDAG 14 JULI 1947 No. 26132 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN F.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no.: 67055 Grote voortvarendheid wordt betracht. Bij de opening der Parijse conferentie heette de Franse minister Bidault allen welkom en hij gaf de verzekering, dat de souvereiniteit en onafhankelijkheid van ieder land zou worden gerespec teerd. Aan de na-oorlogse anarchie ■moet echter een einde komen. Hij hoopte, dat later ook de wegblijvers zou den meedoen, wanneer het resultaat blijkt. De verkiezing van Be vin tot voorzitter geschiedde op aanbeveling van de Be nelux. Bevin dankte en zeide verder o.m.: De economische problemen vragen een spoedige oplossing. De rede van Marshall biedt ons hiertoe de gelegenheid. Wij geloven, dat het aanpakken van de economische problemen niet alleen ver lichting zal brengen, doch dat daardoor ten slotte ook in politiek opzicht een oplossing voor Europa zal worden be reikt. Sprekende over de afwezigheid van bepaalde Oost-Europese landen zei Be- vin: „Het is zeker, dat zij hun afwezig heid evenzeer betreuren als wij. Wfj be grijpen ten volle en geven uiting aan onze sympathie, maar ik ben er zeker van namens allen te spreken, wanneer ik zeg, dat de deur wijd open zal blijven voor alle landen, die het gehele Europa weer op de been willen helpen. Bevin zeide alle hulpbronnen van het Britse gemenebest toe. Bevin stelde voor onmiddellijk een werkcomité te benoemen, waarin alle aanwezige landen zijn vertegenwoor digd. Dit comité zal uiterlijk 15 Juli rap port moeten uitbrengen. Dit werd aan vaard. Hervé Alphand (Frankrijk) werd tot voorzitter gekozen. De commissie heeft van de plenaire conferentie vier taken te vervullen ge kregen: het opstellen van een regle ment, het indienen van ontwerpen voor de organisatie, het samenstellen van commissies en het benoemen van een secretaris-generaal voor alle commissies! en subcommissies. Zaterdag werden al leen de" eerste -twee punten behandeld, De voorstellen voor de organisatie om vatten: instelling van een klein perma nent uitvoerend comité en vier perma nente technische commissies, die studie moeten maken van de kwesties betref fende voedselvoorziening en landbouw, ijzer en staal, brandstof en energie en -transport, Voorts werd aangenomen, dat het comité van samenwerking zijn eindrap port aan de regering van de Verenigde Staten uiterlijk 1 September aanstaande zal indienen. Gisteren deelde Alphand in de volle dige vergadering mee, dat de commissie, die heden om 15 uur weer bijeen zal komen, het eens is geworden over voor stellen over de organisatie en over de regels voor de procedure, welke belang rijke .wijzigingen in het Engels-Franse ontwerp, dat bij de uitnodigingen ge voegd was, met zich mee zullen brengen. Deze amendementen zijn voortgesproten uit het verlangen om de organisatie volledig doelmatig en democratisch te maken, aldus Alphand. Bevin zeide, dat de werkcommissie zeer goed werk heeft verricht. Volgens Alphand zal de deur van de Parijse conferentie voor alle Europese landen geopend blijven indien de conferentie deze wijzigingen aan vaardt. De bezetting van Japan McArthur zegt: doel bereikt. In een verklaring, die beschouwd wordt als de belangrijkste die tot dus ver over de bezetting van Japan is af gelegd. heeft generaal MacArthur ge zegd, dat „het zonder twijfel duidelijk wordt dat wij hier in Japan de vrede zullen winnen". De beslissing van de commissie voor het Verre Oosten met betrekking tot het politieke en economische bestuur van Japan heeft alle acties die Mac Arthur reeds had ondernomen, be krachtigd. Zij gaf uiting aan de eenheid van doelstelling der elf betrokken lan den. MacArthur zeide, dat de verkla ring van de commissie de vreeshad weggevaagd, dat de grote naties niet in staat zouden zijn haar afwijkende me ningen over internationale vraagstuk ken te verzoenen, en men had beide gevaren te strenge behandeling van de overwonnen vijand of het instand houden van instellingen die verant woordelijk waren voor de oorlog ver meden. Twee fundamentele zaken ontwapening en demilitarisatie wa ren reeds voltooid. „Ook zonder contró- le van het buitenland zal Japan in een eeuw geen oorlog meer kunnen voeren"., aldus MacArthur, INTERNATIONALE BRIGADE OVERSCHRIJDT UIT ALBANIË GRIEKSE GRENS. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Athene wordt vernomen, dat afdelin gen van een internationale brigade de grens van Albanië met Griekenland hebben overschreden en het 8 kilometer Griekenland in gelegen stadje Konitza hebben bezet. Naar verluidt werd deze bfigade ge holpen door guerillastrijders. Konitza ligt achter het gebergte Grammos, waai de voornaamste strijd tussen het Griek se leger en de guerillastrijders op het ogenblik plaats heeft. WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog met later op de dag algemeen zonnig weer met weinig wind en stijging van temperatuur. 15 Juli. Zon op: 4.36 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 1.31 uur; onder: 18.37 uur. (18 Juli N.M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 0.54 en 13.25 uur. De amendementen luiden als volgt: 1. Als gevolg van de opmerkingen van enkele delegaties en in het bijzonder van de Turken, zal de commissie van samen werking alle ledenstaten en bovendien landen, die geen deel nemen aan de conferentie, desgewenst in zich op kun nen nemen. 2. Een uitvoerende commissie van samenwerking zal worden ingesteld. 3. Op voorstel van België, ondersteund door Denemarken, Nederland, Italië, Zweden en Noorwegen, besloot men de organisatie zo soepel mogelijk te maken door een nieuwe paragraaf in te voegen, welke het de commissie van samenwer king mogelijk maakt, om passende wij zigingen te Allen tijde, wanneer dit noodzakelijk mocht blijken, aan de or ganisatie voor te leggen, 4 Speciale aandacht zal worden be steed aan de wens van een delegatie, dat de vier technische commissies niet te beperkt zullen zijn, aan de vraagstuk ken van bouw en van strijdkrachten. 5. Op voorstel van Zweden zal de hui dige organisatie nauwe betrekkingen onderhouden met de V. N. en de orga nisaties,/die onder haar ressorteren, be nevens met de bestaande intergouver nementele economische organisaties. 6. Op voorstel van Nederland werd de vermelding van de periode van vier jaar als basis voor het rapport van de com missie van samenwerking geschrapt, daar het volgens de Nederlandse dele gatie onmogelijk is om de toestanden voor een zo lange periode te voorzien. 7. Er zal niet gepoogd worden om zich te mengen in de bestaande handelsver dragen tussen de Europese landen. Binnen enkele uren is over alle on derwerpen overeenstemming verkregen. SOVJET-UNIE WAARSCHUWT OOSTENRIJK. De Weense correspondent van de „Sunday Observer" bericht, dat de Sovjet-autoriteiten te Wenen de Oos tenrijkse regering gewaarschuwd heb ben, in Parijs geen aanbiedingen of plannen te accepteren, welke de Oos tenrijkse economie in de Sovjet-zone raken. Sedert het besluit van Oostenrijk tot bijwoning van de Parijse conferentie zijn de betrekkingen tussen de Oosten rijkse regering en de Sovjet-autoriteiten „zeer gespannen" geworden. Russisch-T s jechisch handelsverdrag In een tegelijkertijd te Praag en te Moskou gepubliceerd officieel commu niqué ever het tot stand komen van een handelsverdrag voor vijf jaren tussen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-unie, wordt melding gemaakt van eensgezind heid tussen beide landen wat betreft de internationale politiek. In het commu niqué wordt niet verder op politieke kwesties ingegaan, doch er wordt wel in gezegd, dat speciale aandacht ge schonken wefd aan economische vraag stukken, Tsjecho-Slowakije zal volgens deze overeenkomst 200.000 ton graan en een gelijke hoeveelheid levensmiddelen ont vangen, terwijl het grote hoeveelheden lichte en zware industriële producten aan de Sovjet-unie zal leveren. DE NIEUWE HONGAARSE KIESWET. De leiders der Hongaarse politieke partijen hebben gezamenlijk een com promisplan opgesteld voor de werkzaam heden van het parlement, dat deze week opnieuw zal bijeenkomen. Het. parlement zal waarschijnlijk Woensdag beginnen met de behande ling der ontwerpen van de nieuwe kies wet en de wet op de nationalisatie van banken. De spreektijd der parlements leden zal worden gerantsoeneerd, daar elk der beidé wetsontwerpen binnen 8 uur moet worden afgehandeld, Na de stemming zal het parlement, worden verdaagd tot de verkiezingen, die in September zullen worden gehouden. Pater Baloch, die onlangs uit zijn func ties van secretaris-generaal van de partij der kleine boeren en van onder minister is ontzet, heeft van de geal lieerde contróleraad voor Hongarije toestemming gekregen tot het vormen van een nieuwe partij, die „onafhanke lijke democratische partij" zal worden genoemd. Republikeins commentaar op Ned. Regeringsverklaring SJARIFOEDDIN ACHT ZE STRIJDIG MET LINGGADJATI! De. Nederlanders willen geweld gebrui ken om hun geschillen met de republi keinse regering op te lossen"., aldus de republikeinse minister van voorlichting in een verklaring die hij gisteravond te Djokja aflegde en die hij baseerde op verklaringen van de ministers Beel en Jonkman tijdens de parlementszitting van verleden week Donderdag Voor zün vertrek naar Batavia zeide Sjarifoeddin, de Indonesische premier, in een interview, dat de redevoerin gen van de ministers Beel en Jonk man en dr- van Mook schending van de overeenkomst van Linggadjati be treffende de vorming van de Verenig de Staten van Indonesië impliceerden- Het Republikeinse dagblad „Soember" schrijft naar aanleiding van de Neder landse regeringsverklaring, dat het waar is, dat de Nederlanders de verantwoor delijkheid voor orde en rust dragen en dat dit ook reeds in de republikeinse brief van 8 Juli erkend is, doch omdat het de facto gezag van de Republiek eveneens erkend is, moet vanzelf de ver antwoordelijkheid van het de jure ge zag worden overgegeven aan de facto regering van de Republiek, Indien de Republiek tekort schiet in de uitvoe ring van haar de facto gezag, zijn de Nederlanders verplicht dit gezag te her stellen. In de vorming van een cen traal comité, waarmee de Republiek in stemde. krijgen de Nederlanders ruim gelegenheid advies en hulp te verlenen ter verbetering van de machtsmiddelen van ieder deel van Indonesië. Maar bij deze hulpverlening moeten de Neder landers het de facto gezag van de Re publiek niet vergeten en de hulp moet niet gepaard gaan met het binnenbren gen van Nederlandse troepen in repu blikeins gebied. MINISTER BEEL BEHOORT TOT „HERRENVOLK V' „Rajat" meent, dat de verklaring van minister Beel niet overeenkomt met de tijd. waarin men eikaars waar de erkent. Hij is niet vrij van een houding, als zou hij nog tot het „Her renvolk" behoren, zoals destijds gedu rende het vroegere Nederlands-Indi sche tijdprek. Engeland biedt hulp aan TER OPLOSSING DER MOEILIJK HEDEN INZAKE GEMEENSCHAP PELIJKE GENDARMERIE Reuter meldt uit Batavia: Volgens een betrouwbare bron heeft Engeland ter poging om het voornaam ste struikelblok voor de totstandkoming (Foto Van Vliet) Tijdens het défilé, dat Zaterdagochtend door de leden van de Kon. Ned, Bond van Oud-onderofficieren bij het tijde lijk monument aan de Steenstraat werd gehouden. V.l.n.r. adjudant O. O. E. J. de Geus, Intendant «a de vertegen woordiger van de Belgische deputatie van het Verbond van oud-onderofficie ren L. Wardenier, de bondsvoorzitter, de heer A. v, d. Linde, de heer J, Cot- tovoz van het Franse Verbond en een adjudant van het Nederlandse leger. van een interimregering weg te nemen, zijn hulp aangeboden, vpor de vorming van een neutrale commissie voor de bin nenlandse veilgheid in Indonesië. Het struikelblok-is ontstaan door de voortdurende verwerping door de Repu bliek van de voorstellen voor een ge zamenlijke gendarmerie, welke het recht en de veiligheid moeten handhaven als de Nederlanders en de buitenlanders hierbij zijn ook de Engelsen begrepen onder de interimregering naar hun on dernemingen op Java en Sumatra terug keren. De Republiek heeft aangetoond, dat zij bereid is het federale toezicht op haar eigèn speciale politiemacht te accepte ren. ten einde die taak te volbrengen. Naar verluidt heeft Engeland aan de Nederlandse ambassadeur in Londen meegedeeld, bereid te zijn hulp te ver lenen, zodra de Nederlandse regering dit nodig acht. De vice-premier Setyadjit en minister Leimena zijn gistermorgen van een reis naar Djokja en Oost-Java te Batavia teruggekeerd. Zij weigerden elke verkla ring maar men veronderstelt, dat zU nieuwe voorstellen van de republikeinse regering betreffende de kwestie van de gemeenschappelijke gendarmerie mede brengen. TWEE ENGELSEN IN PALESTINA ONTVOERD. In een brief aan de burgemeester van Nathania, deelt de Irgoen Zwai Leoemi een der Joodse verzetsorganisaties in Palestina, mee, dat zij „twee daar ont voerde Britse sergeants niet zal uitleve ren, zo lang de tegen Joden uitgespro ken doodvonnissen niet gewijzigd wor den". Indien de twee sergeants niet voor hedenavond zijn teruggekeerd, zal het plaatsje in staat van beleg worden ge steld. Abraham Weinberg, een Joodse klerk, die getuige was van de Vrijdag gepleegde ontvoering van 2 Britse onderofficieren, is, volgens een bericht van Joodse zijde uit Nathania door de Joodse verzetsbe weging, de Haganah, „voor zijn eigen veiligheid" ontvoerd. Het Joodse ondergrondse leger Haga nah, heeft de speciale commissie der V.N. van onderzoek in Palestina een memorandum doen toekomen, waarin het verklaart sterk genoeg te zijn om op te komen tegen toepassing van een anti-Zionistische politiek. „Indien no dig, zullen wij geweld gebruiken" aldus werd in het memorandum verklaard. (Foto Van Vliet). In tegenwoordigheid van vele parochianen vond Zaterdagochtend op een terrein naast de St. Petruskerk aan de Kam. Onneslaan te Leiden door deken Homulle de wijding plaats van de eerste luldklok, de „Sint Petrusklok", welke een dezer dagen in de toren zal worden opgehangen. De deken werd daarbij geassisteerd door de pastoor der parochie, pastoor Th. M. Beukers en de kapelaans Standenmijer en Terpstra. Deken Homulle herinnerde aan de zilveren offer- bazuinen van Mozes, het geschal rond de muren van Jericho en het bekoorlijk spel van David's harp. In het midden van de foto deken Homulle tijdens deze plechtigheid. BINNENLAND Het totaal 'der door België aan Ne derland verleende ar-' -+en bedraagt vol gens een recente mededeling der Belgi sche regering 4130 mlllioen francs. In het hoofdgebouw der P.T.T. te Amsterdam ls Zaterdag een gedenksteen onthuld voor de ongeveer 200 personeels leden, die ^ten gevolge van de Duitse ter reur in de bezettingstijd om het leven zijn gekomen. Te Den Haag ls de Rijksverdedigings organisatie T.N.Ö. geïnstalleerd die spe ciaal op het gebied van de defensie de taak hebben te vervullen, die bil de wet aan de Nederlandse centrale organisatie T.N.O. is opgedragen ten opzichte van eenheid en samenwerking bil het toe- gepast-natuurwetenschappelljk onderzoek. Hedenmiddag vertrekt onder auspi ciën van de World's Friendship Associa tion het s.s. ..Waterman" met ongeveer 1000 Nederlandse kinderen van 1420 jaar naar Engeland om daar gedurende 14 dagen bli gezinnen te worden onder gebracht. In Engeland neemt de Waterman dan Engelse kinderen aan boord, die tot hetzelfde doel naar Denemarken worden vervoerd. Vervolgens brengt het schip Deense kinderen naar Engeland om ten slotte Engelse kinderen naar Nederland te transporteren. Hiermee ls dan de eer ste tocht van de ..Waterman" ten einde. De volgende dag echter vertrekt het schip weer voor een tweede dergelijke tocht, waarbij ook Noorwegen in het program ma is opgenomen. Met de K.L.M.-Constellation. die Vrijdag uit Batavia terugkeerde, arri veerde in Nederland mevrouw van Mook. echtgenote van de lultenant-gouverneur- generaal. De telefoonverbinding tussen Ne derland en Ned. Oost-Indië, welke sedert Maart 1942 ls verbroken, zal morgen wor den heropend. De verbinding zal aanvankelijk tot Batavia beperkt z41n. De president van de Nederlandse Bank. dr. M. W. Holtrop is gisterochtend met het K.L.M.-vlicgtulg uit New York op Schiphol aangekomen. In de V. S. heeft hij besprekingen ge voerd met regeringspersonen Inzake de Nederlandse aanvraag voor een lening van 535 milltoen dollar. De heer Holtrop ver'-' - dat de be sprekingen zeer bevredigend verlopen. Het is zeker, zo zeide hij. dat Nederland binnenkort een gedeelte van de lening zal kunnen opnemen. Van 9 t/m, 19 Augustus worden te Sittard grote feesten georganiseerd ter gelegenheid van het 700-jarlg bestaan der stad. Er is een nieuwe regeling met België tot stand gekomen voor de ln- en uit voer van boeken, tijdschriften en cou ranten. De invoer van amusementslectuur en geïllustreerde tijdschriften zal aan een strenge contlngenterlng gebonden wor den. Binnen de culturele toenadering tus sen belde landen is evenwel een vrije uitwisseling van wetenschappelilke. lite rair verantwoorde uitgaven en van dag en opiniebladen verzekerd. Voor de Invoer van uitgaven van Ne derlandse auteurs, gedrukt ln België ls ln beginsel een mogelijkheid geschapen. BUITENLAND. In een safe van een bank te Cr6w- barough in Sussex zijn handschriften van Conan Doyle gevonden, waaronder enkele nog niet gepubliceerde. Naar uit Bologna in Noord-Itallë wordt gemeld zijn aldaar de zjg.vliegen de schotels gesignaleerd. De gemeenteraad van Rennes (Bre- tagne) heeft na een stormachtige verga dering met 18 tegen 7 stemmen beslo ten een verzoek van generaal De Gaulle om, op 27 Juli op een plein een rede te mogen houden, af te wijzen. Te Ustl, 90 KM. ten Noorden van Praag, reed een volle tram heuvel-af waarts tegen een stilstaande tram op. met het gevolg, dat 26 personen om het leven kwamen. De Britse ambassade te Rome heeft een boodschap ontvangen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar in verklaard wordt, dat senora Peron. de echtgenote van de Argentijnse president, wanneer zij besluit een bezoek aan Groot- Brlttannlë te brengen, welkom zal zijn. Da toestand van mevrouw Lupescu, die een week geleden op haar ziekbed met ex-koning Carol van Roemenië huwde, is aanzienlijk verbeterd en de secretaris van de ex-koning verklaarde, dat er thans voor het eerst sinds lp dagen hoop be staat dat zij zal genezen. Mevr. Lupescu, die 47 Jaar is. lijdt aan pernicieuze ana t mie. In een tiental dorpen ln de buurt van Ankara, dde door stortregens zijn overstroomd, zijn 21 personen verdron ken. Honderden hulzen staan onder wa ter en de oogst werd verwoest. Er zou ook veel vee zijn omgekomen. Het ls de voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij, dr. Kurt Schuhmaoher, verboden de Russische zone van Berlijn te betreden. Toegejuicht door 50,000 toeschou wers heeft prinses Elizabeth van Enge land te Londen 2,000 padvlndsters uit geheel Europa en de V.S langs zich zien defileren. De leidsters van de delegaties uit België, Tsjecho-Slowakije. Denemar ken •Frankrijk, Nederland, Zwitserland en de V.S. werden aan de prinses voorgesteld. Heden zijn te Athene des morgens vroeg meer dan vijfhonderd personen, waaronder deskundigen van de telefoon-, electricltelts- en waterleidingbedrijven, gearresteerd onder verdenking van plan nen tot sabotage. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is brand uitgebroken in de telefoon centrale te Charleroi (België) De eerste verdieping, waar zich Juist de belangrijk ste apparaten bevonden, brandde geheel uit. De herstelwerkzaamheden zullen twee maanden in beslag nemen Een DC 3 ls ln een moerassig gebied 8 kilometer ten Westen van Melbourne In Florida (V. St.) neergestort. Vermoe delijk ztln 21 passagiers omgekomen en 10 gered, van wie er echter velen zwaar gewond zijn. Kerkvervolging in Joego-Slavië KARDINAAL GRIFFIN GETUIGT. Kardinaal Griffin, de R.K. aartsbis schop van Westminster, heeft op een grote bijeenkomst van katholieken te Londen een beroep gedaan op de V. N. om een onderzoek in te stellen naar de „misdaden tegen de mensheid" in Joe go-Slavië, waar de vervolging van de kerk „In hardheid de ergste door de Nazi's bedreven misdaden evenaart". Volgens kardinaal Griffin zijn zoveel priesters vermoord, gevangen genomen of verbannen, dat in vele kerken het houden van godsdienstoefening onmo gelijk is geworden. 200 priesters, 3 vi carissen-generaal en de aartsbisschop Stepinac bevinden zich thans ln de ge vangenis, Stara Gradiska is het Daciiau van Joego-Slavië. Verder verklaarde de kardinaal, dat er geen persvrijheid is in Joego-Slavië en dat alle katholieke drukpersen niet alleen door de staat geconfisqueerd zijn, maar dat de regering deze persen bo vendien gebruikt voor communistische propaganda. De diefstal van atoom geheimen. In verband met de diefstal, die in het proefstation voor atoomenergie te Los Alamos in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico is gepleegd en waarbij docu menten zijn ontvreemd, die betrekking hebben op de atoombom, zijn twee ex- sergeants van het Amerikaanse leger ge arresteerd, aldus deelt het departement van Justitie te Washington mede. Het hoofd van de federale recherche, op wiens bevel de mannen zijn gear resteerd, verklaarde, dat de gestolen documenten tot de meest geheime be hoorden. Ambtenaren-staking in Frankrijk voor de deur. Het Franse kabinet had voorstellen voorbereid voor nieuwe salarissen voor de ambtenaren, waarbij voor de tweede helft van dit jaar een bedrag van 21 milliard francs gemoeid zou zijn, ter wijl dit voor de eerste helft van het volgend jaar 14 milliard zou bedragen. De vakbond der ambtenaren eiste ech ter een verhoging van 25 milliard franca voor dit jaar en ongeveer 22 milliard voor de eerste helft van 1948. Ramadier heeft geweigerd deze eisen in te willigen, en een staking, die Dins dag zou beginnen, lijkt thans onvermij delijk. Ramadier heeft Zaterdagavond voor de radio een beroep gedaan op de re- gerings-ambtenaren en de bond, waar bij hij waarschuwde, dat een toegeven aan alle eisen van ambtenaren een fi nanciële crisis zou veroorzaken van dusdanige omvangen, dat het parlemen taire regiem zelf hierin medegesleept zou dreigen te worden. ONTHULLING MONUMENT VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS. Zij hielden stand tot de laatste man. Zaterdagmorgen heeft in de parochie kerk van Cuyk de aalmoezenier van het 2e bat. 26 R.I., kapelaan Geelen een plechtige mis opgedragen voor de ziele- rust van de 24 helden, manschappen van het 2e bataljon van het 26e reg. inf., die bij de verdediging van de Maas linie te Katwijk bij Cuyk gevallen wa ren tegen Duitse overmacht. Ds. A. v. d. Weg, oud-veldprediker, sprak een gedachteniswoord in de N. H Kerk aldaar. Een comité uit de burgerij van het land van Cuyk, oud-strijders en poli- tietroepen hadden de middelen bijeen gebracht voor het sobere monument, dat opgericht is nabij het terrein van de strijd aan de Maas. De gasten werden begroet door de burgemeester van Cuyk, de heer W. Janssen. Verscheidene redenaars schil derden de heldenmoed der soldaten, die in hun bunkers langs de Maas heldhaf tige tegenstand boden aan de vijand, die hen bedreigde van de hoge Maas oever op de Mookse heuvelen. Het woord werd gevoerd door oud aalmoezenier Bannenberg, oud-veldpre diker ds. v. d. Weg, luit.-kol. W. P. Schotman thans commandant 'van het 2e reg. Inf. Generaal J. J. C, P. Wilson roemde de moedige verdediging van de Kat- wijkse bezetting, welke tot de laatste man stand hield en veel bijdroeg tot een tactische terugtocht van het Ne derlandse leger achter de Maaslinie. Ook sprak een herdenkingswoord de oud-commandant van het 2e bat. 26e reg. inf. kap. B. Hueting, Nog anderen voerden het woord, o.w. de oud-com mandant van het veldleger, luit.-gene- raal b.d. J. J, G. baron van Voorst tot Voorst, die het monument onthulde. Verscheidene kransen werden gelegd ook namens H.M. de Koningin. School kinderen versierden met bloerpen het gedenkteken, dat vervolgens werd over gedragen aan de gemeente Cuyk. GEEN MAXIMUMPRIJZEN VOOR HARD FRUIT. De vaststelling van maximumprijzen voor kersen en enkele soorten bessen heeft geen wijziging gebracht in het standpunt van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, volgens hetwelk in het algemeen voor fruit geen maximumprijzen zullen wor den vastgesteld. Met name is het niet de bedoeling voor hard fruit, appelen en peren, een prijsregeling vast te stellen en evenmin voor pruimen. De fruitoogst blijft goede vooruitzichten bieden, zodat de verwachting van een redelijke ont wikkeling van de prijzen gerechtvaar digd is. Men zal er echter rekening mede moe ten houden in het bijzonder de kopers en verkopers van fruit op stam, dat bij het optreden van hoge prijzen maxi mumprijzen zullen worden bepaald. KOLEN EN OLIE ALS BRON VAN ENERGIE. Olieprijzen worden verhoogd. De minister van Econ. Zaken heeft, aan de Eerste en Tweede Kamer doen* toekomen het rapport van de commis sie ter bestudering van het probleem kolen en olie. In haar slotconclusies beveelt de commissie op grond van de door haar gegeven berekeningen aan een egalisa tiefonds voor kolen en stookolie ln dö stellen, waardoor het mogelijk wordt de energievoorziening in totaal self-sup porting te maken, de prijs van Lim burgse en geïmporteerde steenkool op een zelfde niveau te brengen en de prijs van stookolie in een zodanige ver houding tot deze steenkoolprijs vast te stellen, als, telkenmale voor een be paald tijdvak, wenselijk wordt geacht voor de meest doelmatige deviezenpoli- tlek. Zij gelooft op deze wijze met na me te bereiken, dat: a. De import van Amerikaanse kolen afneemt ten behoeve van Import van stookolie, hetgeen een verbetering van onze deviezenpositie betekent. b. De irrationele prijsvorming hier te lande, gedeeltelijk geaggravcerd door speciale subsidieregelingen, in meer normale banen wordt geleid en onze exportbedrijven bij hun calculaties ge dwongen worden de werkelijke kosten in rekening te brengen. c. De industrie in deze phase van her oriëntering en vernieuwing de beschik king krijgt over een rationele prijzen- instelling, die een leidraad kan zijn bij de keuze van nieuwe investeringen. d. De staat verlost wordt van de be staande subsidieregelingen, die tezamen, rond f. 100.000.000 per jaar vragen. De commissie acht het ongewenst de prijs van gasolie mede te betrekken in het door haar voorgestelde schema, om dat de huidige importprijs zo hoog is, dat het geen voordelen biedt de import te stimuleren ten koste van kolenim- port. Op grond van de conclusies van het rapport heeft de regering de kolenprij® op 1 Juli j.l. met f.5.— verhoogd, ter wijl een regeling voor de olieprijs op basis van de aanbeveling binnenkort kan worden verwacht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1