Republiek moet aan speciale voorwaarden voldoen Vooraanstaande gewezen lü.B.-ers leggen een schuldbelijdenis af Wil verwezenlijking van Linggadjati denkbaar zijn Vóór alles staking der vijandelijkheden WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 14 landen komen naar Parijs 86s£e Jaargang VRIJDAG 1 JULI 1947 No. 26130' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 „Wij hebben een samenwerking met de bezetter gehandhaafd, waar deze verbroken had moeten worden". De Regeringsverklaring over Inddë. Gistermiddag om halfvier heeft minister-president Dr. Beel in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd over het Indisch beleid der regering. Na een historisch overzicht van de jongste ontwikkelingen te hebben gegeven, heeft minister Beel het standpunt van de Nederlandse regering als volgt geformuleerd: De regering is bereid-in de nadere precisering van de Republikeinse antwoordnota de mogelijkheid ener gun stige wending te zien. De regering verwacht voor alles en onder meer de onmiddellijke staking van vijandelijkheden met inbe grip van de vernielingen en de vijandelijke propaganda. Zij verwacht de beëindiging der infiltraties en van al wat overigens de andere staten van Indonesië miskent of aantast. Zij verwacht de onmiddellijke verbreking van onre gelmatige buitenlandse betrekkingen. Zij verwacht de onmiddellijke opheffing der voedsel- blokkade en het herstel van het verkeer over de demar catielijnen. Zij verlangt op zeer korte termijn voldoening ten aan zien van die punten, waarop het antwoord van 8 Juli nog onbevredigend is. DE UNIE-GEDACHTE. De regering heeft hier het oog op de miskenning der Unie-gedachte, welke spreekt uit het feit, dat Neder landers onder vreemdelingen worden gerangschikt; op het gemis aan besef voor het federaal karakter der lands- bedrijven, welke immers tot de be- - langrfjke activa van Nederlands-Indië behoren, en op de nog onvoldoende erkenning van onze uiteindelijke ver antwoordelijkheid in de verdere over gangstijd voor orde en rust overal in Indonesië, waarvoor met inachtneming van deze verantwoordelijkheid deug delijke machtsmiddelen ter beschik king moeten staan. In samenwerking dienen daartoe nodige organen te worden geschapen. Ten onrechte gesloten verdragen dienen te vervallen. Slechts bij aanvaarding dezer pun ten en spoedige uitvoering daarvan is een verdere en behoorlijke verwezen lijking van de overeenkomst van Ling gadjati in overeenstemming met de wezenlijke inhoud der nota van 27 Mei denkbaar. De instelling van de federale raad en van de lagere federale organen, waar door in de geest van artikel 15 van de overeenkomst van Linggadjati en op de grondslag en binnen het raam van de staats- en volkenrechtelijke positie van het koninkrijk, vertegenwoordigingen zowel van Oost-Indonesïë en van West- Borneo als van de republiek met de landvoogd zullen samenkomen om de Indische regering aanstonds in samen stelling en werkwijze zo goed mogelijk te doen aansluiten op de erkenning van de republiek van Oost-Indonesië en West-Borneo en op de ontworpen staats rechtelijke structuur, zal het algemeen bestuur van Indonesië zodanig kunnen hervormen, dat samenwerking, herstel, wederopbouw en internationale handel met vrucht en voortvarend op gang kunnen komen. DE JUISTE VORM. De verschijning in Nederland van Indonesische vertegenwoordigingen zoals in de nota van de Commissie- Generaal-van 27 Mei voorgesteld zowel bij de Nederlandse regering als bij het commissariaat van Indische zaken zal kunnen aansluiten zowel op dc toekomstige unie-organen als op de latere hoge commissariaten. Dit alles zal in feite al zichtbaar ma ken, wat te zijner tijd in rechte de iuiste vorm zal moeten vinden. Vooral zal het in Nederland en Indo nesië, in Suriname en Curasao de krachten kunnen oproepen, die bereid zijn zich te wijden aan het herstel der samenleving over het gehele koninkrijk en aan de verdere voorbereiding van het nieuwe staatsbestel. HISTORISCH OVERZICHT De Minister-President begon met de regeringsverklaring van 21 Maart, even eens in de Tweede Kamer afgelegd in herinnering te roepen. Vervolgens wees hij op de nota van de de C.-G. van 27 Mei betreffende de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati, welke nota een ultimatief karakter droeg, om dat de C.-G- het eindstadium van haar onderhandelingen bereikt achtte. Ver volgens riep dr. Beel het antwoord hier op van de Republikeinse delegatie, dd. 7 Juni in herinnering en herinnerde er aan, dat de C.-G. op 20 Juni in een schrijven als haar oordeel uitsprak, dat dit antwoord op de meest essentiële pun ten onbevredigend was. De commissie achtte de Republikeinse voorstellen zo danig onbevredigend, dat zij van me ning was, dat vrijwel van een afwijzen van haar nota kon worden gesproken en legde overeenkomstig de slotzin van haar nota van 27 Mei de vraag, wat er verder te gebeuren stond, aan de Neder landse regering voor. De minister-president deelde mede, dat de regeringen van Oost-Indonesië en West-Borneo in dezelfde geest hebben getuigd, nadat de Nederlandse regering om hun oordeel had verzocht. Op 23 Juni heeft de landvoogd op ge zag van de Nederlandse regering de Re publiek de conclusie van de Nederlandse regering medegedeeld. Deze conclusie werd vastgelegd in de aide-memoire, welke dr. van Mpok aan Sjahrir heeft overhandigd. Namens de Nederlandse re gering heeft verder de Lt.-G.G. het in zicht van de Nederlandse regering nader mondeling uiteengezet en in overleg met Sjahrir heeft dr. van Mook uiterlijk op Vrijdag 27 Juni om antwoord verzocht- Thans zag de Nederlandse regering zich gesteld voor de noodzaak eventueel de consequenties te trekken uit de OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met flinke opklarin gen. Hier en daar nog enkele regen buien. Matige nu en dan krachtige wind uit Westelijke richtingen. 12 JULI. Zon op: 4.33 uur; onder: 20,57 uur. Maan onder: 14,21 uur (18 Juli N.M.) Hoogwater te Katwijk aan Zee te 10,09 parlementsleden, die en 22,40 uur (Doodtij), verklaard hebben. voortdurende onmogelijkheid langs de weg van onderhandeling tot een goede uitvoer van Linggadjati te geraken. En ze hield er mee rekening, dat ze gedwongen zou kunnen worden als uiterste maatregel haar militair machtsmiddel aan te wenden. Zij het zo beperkt mogelijk, zulks op grond van de verantwoordelijkheid welke zij draagt volgens grondwet, handvest der Ver. Naties en overeenkomst van Ling gadjati. niet alleen principieel maar ook In laatste instantie in feite. De minister-president stelde vast, dat de toestand zowel staatkundig, als economisch, financieel en monetair, sociaal en militair onhoudbaar was geworden. Een militaire actie van po litionele aard zou het onhoudbaar Jva- rakter van deze noodtoestand moeten opheffen en betere voorwaarden ter uitvoering van het staatkundig begin selprogram dat in Lnggadjati ligt be sloten desnoods zonder medewerking van de wederpartij. De periode tussen 23 en 27 Juni werd aldus besteed om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. Vervolgens besprak dr. Beel de ant- woord-nota van de president der Repu bliek Indonesia van 27 Juni, welke geen of een onduidelijk of een onbevredigend antwoord gaf op de voorstellen der Com- missie-Generaal.Hoewel dit schrijven te gemoet kwam aan de voorstellen der Commissie-Generaal van 27 Mei tot in stelling van een federale raad. Nog eenmaal, op 29 Juni. richtte zich de landvoogd tot de president van de Republiek en verzocht verduidelijking in het bijzonder ten aanzien van een vier tal hoofdpunten en bovendien ten aan zien van enige feitelijkheden. Inmiddels had de regering der Ver. Staten een aide-memoire aan de Repu blikeinse regering doen toekomen, waar in de visie van de Amerikaanse regering werd uiteengezet. De vijfde Juli zond de nieuwe eerste minister der Republiek een antwoord aan de Ned.-Indische regering, dat even onbevredigend was als dat van 27 Juni. INVLOED VAN AMERIKA EN ENGELAND. Doch dank zij nadere overweging in de boezem van de Republiek en mede dank zij goede raad. die aan de verte genwoordigers der Republiek door de Amerikaanse en Britse Consuls-Generaal werd gegeven, werd op 8 Juli van de in houd van het antwoord van 5 Juli een nadere precisering gegeven, welke wel- is-waar niet in alle opzichten bevredi gend is doch welke onder zeker voor behoud tot uitvoering van de overeen komst- van Linggadjati kan medewerken. Ten slotte noemde dr.-Beel de in de aanvang aangehaalde voorwaarden op, waarop behoorlijke verwezenlijking van Linggadjati denkbaar is De ten onrechte gesloten verdragen SALEM TERUG GEROEPEN. De regering der Republiek heeft ver klaard, dat zij Hadji Agoes Salim, mi nister van Buitenlandse Zaken, van zijn „goodwilP'-missie in het Midden-Oosten heeft teruggeroepen, nadat minister president dr. Beel gisteren geëist heeft, dat de Republiek de ten onrechte ge sloten verdragen met het buitenland dient te laten vervallen. DR. HALIM OVER DE GEDANE CONCESSIE'S Van „her-kolonisatie" geen sprake. Dokter Halim, lid van het werkcomi té van de KNIP, heeft voor de Repu blikeinse radio een rede gehouden, waar in hij verklaarde, dat de Republikeinen het gevoel van ontevredenheid, wan trouwen en teleurstelling over boord moeten gooien en eensgezind achter de regering moeten staan- Dr. Halim zeide dat de Republikein se gemeenschap te Batavia veelal het gevoel heeft, dat de door de Republiek gedane concessies her-kolonisatie tot gevolg zullen hebben. Hy vond deze gevoelens overdreven en wees er op. dat in het de facto Repu blikeins gebied de Republikeinen nog steeds een nationaal leger en een staats politie behouden. Hij wees er ook op, dat dc huidige toestand slechts voort zal duren tot 1 Januari 1949. „Weest overtuigd, dat de concessies, door onze regering ge daan, rijpelijk door haar zijn overwo gen, daarbij lettend op onze huidige kracht en die van de tegenstanders en daarbij niet uit het oog verliezend de duidelijke Amerikaanse en Engelse druk. Weeï een Sovjet-veto INZAKE BURGEMEESTER VAN BERLIJN. jGeneraal-majoor Kotikof, de Sovjet- russische commandant van Berlijn, heeft tijdens een interview verklaard, dat prof. Reuter niet als burgemeester van Berlijn zal worden getolereerd, daar hij niet in staat kan worden geacht loyaal samen te werken met alle bezettende mogendheden. Reuter heeft, aldus Koti kof, een „weerzinwekkende anti-Russi sche propaganda" gevoerd, DE HONGAARSE VERKIEZINGEN. De commissie, die belast is met het opstellen van het nieuwe Hongaarse kieswetsontwerp, en waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd, heeft besloten, dat de verkiezingen 60 dagen na afkon diging der wet zullen worden gehouden. Tildens de regeringsverklaring van Minister-President Dr. L J. M. Beel in de Tweede Kamer inzake het beleid in Indonesië. (Foto: AN.P.-deHn.) Zondag zal van alle kansels der Ned. Herv. Kerken een boodschap worden voorgelezen, welke uitgaat van ,het Interkerkelijk Overleg en waarin vele vooraanstaande gewezen N.SJS.-ers een schuldbelijdenis afleggen over hun houding voor en tijdens de oor log. Een en ander is voortgevloeid uit een bespreking, welke enige vertegen woordigers van het Interkerkelijk Overleg onlangs hebben gehad met de ondertekenaars van deze schuld belijdenis. In dit Interkerkelijk Overleg zijn de navolgende Kerkformatles vertegen woordigd: N.H. Kerk, R.K. Kerk, Geref. Kerken. Oud-Kath. Kerk, Chr, Geref. Kerk, Èvang. Luth. Kerk, Hersteld Evang. Luth. Kerk, Rem. Broederschap, Alg. Doopsgezinde Sociëteit, Unie van Baptiste Gemeenten en de Bond van Vrije Evang. Gemeenten. De boodschap, welke er allereerst aan herinnert, dat de kerken in de tijd der bezetting aan de geest van verzet in houd en uiting hébben gegeven, wijst er vervolgens op, dat de kerken zich thans geroepen achten om gehoor te geven aan het verzoek van een 25-tal politieke gevangenen, die allen in de nationaal-socialistische beweging een vooraanstaande plaats hebben ingeno men, om aan het Nederlandse volk een erkenning van schuld en een verklaring over hun houding tijdens de oorlog over te brengen. Hierna volgt de onderstaande schuld belijdenis, welke door de hieronder ge noemde oud-N.S.B.-ers met hun hand tekening is bekrachtigd: „Sinds twee jaren gaan wij, die allen op enigerlei wijze leiding hebben gege ven aan organen en gedachten van het nationaal-socialisme in Nederland, ge bukt onder de last van een gedwongen zwijgen, des te drukkender naarmate een groeiend Inzicht in ons dwalen en falen ons maande tot een belijdenis en een verklaring. Wij leggen deze belijdenis en de daarbij aansluitende verklaring af te genover het Nederlandse volk, dat in begrijpelijke verontwaardiging ons mede schuldig verklaart aan het bittere leed, tijdens vijf jaren bezetting ondergaan. Moge ons woord mede worden verstaan door de velen, die ons lot delen en die in dikwerf beperkter verantwoordelijk heid te goeder trouw met ons de ramp zalige weg der verbondenheid met de bezetter zijn gegaan. Tussen ons, die een geringe minder heid waren en de overweldigende meer derheid van ons volk vormt een af grond van beproevingen een kloof, wel ke menselijke goede wil alleen nauwe lijks schynt te kunnen overbruggen. Daarom is het slechts met uiterste schroom, dat wij deze belijdenis neer leggen in het midden van ons volk. Mede door eigen toedoen een geïso leerde plaats in de Nederlandse volks gemeenschap innemende, leefden wij menigmaal in laakbare achteloosheid voorbij aan de eigenlijke strekking en de heilloze gevolgen van maatregelen, ons volk door de bezetter opgelegd. Wij belijden in het aangezicht van de ontstellende feiten, welke eerst in de loop der laatste twee jaren in volle omvang te onzer kennis kwamen, dat wij dikwerf hebben ge zwegen, waar spreken geboden was, en een samenwerking met de bezet ter hebben gehandhaafd, waar deze verbroken had moeten worden. En wanneer wij dan, met diepe be schaming, denken aan de vervolg den, de weggevoerden, de gemartel- den, de térechtgestelden, de ver moorden, aan de demonische ver-» nietiging van Joodse mannen, vrou wen en kinderen, dan verstaan wij hoe ons volk ons iedere betuiging van saamhorigheid met de bezetter heeft aangerekend. Een tragische verwarring van eigen gedachtengoed en vreemde totalitaire ideologieën, maakte ons blind voor de huiveringwekkende consequenties, waar toe deze moesten leiden, hoezeer drin gende en ondubbelzinnige stemmen waarschuwden, dat deze Ideologieën fundamenteel in strijd waren met de beginselen van het Christendom. Het is een smartelijk, neerdrukkend verdriet, dat de herinnering aan deze, onze dwalingen opwekt. Maar tegelij kertijd heeft zij ons gedreven tot een bezinnend indringen in het wezen van dit ons menselijk tekort. En ons aldus dwingend voor de schuldvraag gesteld. Het was ons een innerlijke behoefte het antwoord op die vraag in alle op rechtheid en in alle openhartigheid toe te vertrouwen aan de Kerken, die in en na de bezettingsjaren een zo vast middelpunt vormden, waar een ontred derd volk zijn troost en betrouwen vond. Moge hun stem deze belijdenis, waarin ons falen is vervat, vertolken. Wij ho pen ernstig, dat ons volk ondanks alles wat ons gescheiden heeft, deze belijde nis zal willen aanvaarden voor wat zij is: een oprechte poging de nog schrij nende wonden te helpen helen. Besef van onze schuld, bovenal Jegens God, de Allerhoogste, voor Wiens oor deel wij allen moeten buigen, doet ons biddend vragen, dat Hij ons moge ver geven, ons volk moge bewaren voor blijvende haat en ons en onze lotgeno ten voor een verbittering, die ons de weg naar verzoening zou versperren". a Deze schuldbelijdenis is getekend door de volgende personen: B. J. Bierma. G. C. Blom, J. H. L. de Bruin, K. A. Enklaar, mr. H. M. Fruin, dr. F. P. Guépin, J. W. Baron van Haersolte van Haerst, ir. C. J. Huygen, W. R. Jager, dr. K. Keyer, L, P. Krantz, mevr. E. KröllerSchafer, Ph. van der Land, Jb. Maarsingh, H. C. van Maas dijk, H. C. Nile, N. Oosterbkan, C. ter Poorten, C. L, Reitsma, mr. W J. Schönhard, mr. A. Semplonius, mr. F. C. Stahle, P. Tammens, G. F. Vlekke. M Zwiers. In een aan deze belijdenis toegevoeg de verklaring, wijzen de ondertekenaars er nog op, dat zij met diepe b2scha- ming moeten vaststellen, dat zij zich nebben bevonden aan de zijde van hen, die verantwoordelijk zijn voor afschu welijke misdaden. „Wij begrijpen nu", aldus gaat de verklaring verder, „de opvattingen van al diegenen uit ons volk, die zich tijdens de oorlog tegen de bezetter keerden en zich van ons af wendden. Wij staan geschokt tegenover het grote onrecht en het bittere leed, dat ons volk is aangedaan. Wij pleiten met klem voor de goede trouw van zo velen en daarbij den ken wij met name aan het eenvoudige lid die, volgende de leiding, meenden het beste te doen voor het Nederlandse volk. Maar bovenal voor de tienduizen den voornamelijk jongeren uit onze gelederen die zich voor enige wapen- dienst meldden en nu .het zwaarst wor den getroffen, terwijl de verantwoorde lijkheid voor hun daad op onze schou ders ligt. Mogen onze belijdenis en deze ver klaring door ons volk ontvangen wor den met dezelfde ernst, waarmede wij deze hebben uitgesproken". Griekenland eist schadevergoeding. Uit Griekse regeringskringen wordt gemeld, dat Griekenland vergoeding zal eisen voor de schade, veroorzaakt door guerillatroepen uit Joego-Slavië, Bulga rije en Albanië. Griekenland zal de kwestie binnenkort aan de V.N. voorleggen, waarbij het zich baseert op het meerderheidsrap port van de V.N.-commissie voor onder zoek. BINNENLAND. De 43-J schilder C. A. Siitton. viel In de Naaarethstraat te Rotterdam van een balcon, dat zich 8 meter boven de begane grond bevond. Aan de gevolgen van zijn val ls hij overleden Gistermorgen heeft de Minister van Marine ln de rode zaal van het Ministerie de vlootcommissle in haar nieuwe samen stelling geïnstalleerd. De Portugese gezant te 's-Graven- hage, Antonio de Farla ls benoemd tot directeur-generaal van de politieke af deling van het Portugese Ministerie van Buitenlandse Zaken. Generaal Kruis heeft gisterochtend tijdens een plechtigheid op het Binnen hof te 's-Gravenhage de versierselen, ver bonden aan de benoeming tot groot officier ln de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden, overhandigd aan Lui tenant-Generaal Sir Gordon Macready, die zich als lid van de „Combined chiefs of staff tijdens de oorlog verdienstelijk heeft gemeakt voor ons land. De beheerder der Limburgse mijnen, ir. Ch. Th. Groothoff, heeft bepaald, dat dè mijnwerkers, die na de bevrijding bij de Ned. strijdkrachten als vrijwilligers dienst namen en die nu binnenkort ge demobiliseerd worden, binnen twee maan den na ontslag uit hun militaire dienst weer in hun vroegere functie bij de mij nen kunnen terugkeren BUITENLAND. De leiders van 500 vakverenigingen, die het Amerikaanse vakverbond de A.F.L. telt. hebben een resolutie aangenomen, waarbij zij zich verplichten de wet van Taft-Hartley te bestrijden. Tevens werd besloten, dat de verkiezingsdag voor de 7 millloen leden een vaoantledag zal zijn, waarop zij kunnen stemmen tegen de zich voor de wet De vierdaagse staking bij 140 afde lingen van de coöperatie van Zuld-Lon- den is geëindigd, 4,000 winkelbedienden zijn weer aan het werk gegaan ln afwach ting van het resultaat van de onderhan delingen over hun looneisen. Vluchtelingen, die heimelijk uit de Russische zone naar Beieren zijn uitge weken. hebben verklaard, dat voormalige leden van het Duitse leger voor werk in dë uranium-mjjnen van het Erzgebergte worden gerecruteerd. De Beierse politie heeft medegedeeld dat meer dan 1,100 ge vallen van heimelijke grensoverschrijdin gen ln Juni zich hebben voorgedaan, twee maal zoveel als ln de vorige maand. General Lucjan Zellgowski, die in 1920 de stad Wilna voor de Polen op Lithauen veroverde, is op 82-jarige leeftijd te Londen overleden. De Veiligheidsraad heeft met negen tegen nul stemmen en bij twee onthou dingen Sovjet Rusland en Australië besloten bet verzoek van Oostenrijk om toelating tot het lidmaatschap van de V.N. op de agenda te plaatsen van 87 millloen dollar. Te Erfurt in Duitsland Is een vrachtauto, welke op methaangas liep. geëxplodeerd, waardoor vier personen werden gedood, terwijl onderdelen van de auto tot over de daken van de om ringende hulzen geslingerd werden. Aan boord van een Victory-schip ln de haven van New York is door de douane een partij opium ter waarde van honderd duizend dollar ln beslag genomen. De American Geophysical Union heeft besloten de ..William-Bowle-Medal" dit jaar toe te kennen aan prof. dr. F A. Venlng Meinesz, directeur van het K.N. M.I. te de Bilt. Een particulier amphibie-toestel is gisteren op een kruispunt ln het Noorden van de stad Philadelphia (V. St.) neer gestort. De piloot kwam om het leven en drie inzittenden werden ernstig gewond. Het Sovjet-blok weigert in geheel. Heette het in het begin van de week, dat Tsjecho-Slowakije zou deelnemen aan de conferentie Van Parys, thans blijkt dit op een vergissing te berusten. De Tsjecho- Slowaakse regering heeft de uitnodi ging afgewezen I Volgend communiqué is uitgegeven: „Op 10 Juli is het kabinet in buiten gewone zitting bijeengekomen. Op deze bijeenkomst werd het deelnemen van Tsjecho-Slowakije aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall opnieuw besproken. Vastgesteld werd, dat een aantal landen, in het bijzonder alle Slavische staten en andere landen van centraal- en Oost-Europa de uitnodi ging tot deze conferentie niet hebben aanvaard. Dientengevolge zal aan de conferentie niet deelgenomen worden door de sta ten, waarmede de Tsjecho-Slowaakse republiek nauwe economische en poli tieke betrekkingen, gebaseerd op ver dragsverplichtingen, onderhoudt". De officiële verklaring gaat verder: „In deze omstandigheden zou deelne ming van Tsjecho-Slowakije worden uitgelegd als een daad, gericht tegen de vriendschap met de Sovjet-Unie en andere van onzs bondgenoten. Om deze reden heeft de regering eenstemmig be sloten niet aan de conferentie deel te nemen. Ook Albanië en Finland hebben geweigerd. De Joego-Slavlsche regering heeft drieërlei redenen aangevoerd voor het afwijzen: 1) De Joego-Slavische regering is van mening, dat het lidmaatschap van een organisatie, die van te voren en zonder medewerking van Joego-Slavië ls ge vormd, niet in overeenstemming is met de beginselen van samenwerking tussen souvereine staten; 2) De verwezenlijking van het voor gestelde program verschaft enkele mo gendheden de gelegenheid zich te men gen in het economische leven van an dere landen; 3) Het program voor de wederopbouw van Europa laat niet toe, dat het meest door de oorlog getroffen landen hun standpunt naar voren brengen, hetgeen een belemmering vormt voor het herstel van hun economisch leven. De opvatting der Poolse regering is, dat Polen niet kan instemmen met een plan, waarbij de wederopbouw van Duitsland eerder tot stand komt dan die van andere landen, die het slacht offer der Duitse agressie zijn geweest. Het resultaat van de ParIJse conferen tie zou de wedergeboorte van het Duit se imperialisme ten gevolge kunnen hebben. Vervolgens is de deelneming van Europese landen, wier neutraliteit een voordeel was voor de as-mogendhe- den, een onrechtvaardigheid jegens de geallieerden, die alles voor de overwin ning opgeofferd hebben. Ten slotte kan Polen niet accoord gaan met de over heersende positie van Groot-Brittannië en Frankrijk in de op te richten orga nisatie voor de Europese economie in het kader van het plan-Marshall. <V PLECHTIGHEID IN ENGELAND. De verloving der kroonprinses. De Engelse koning heeft gisteren ln de Westminster Abdij een herdenkings kapel onthuld ter ere van de gesneu velden onder de geallieerde strijdkrach ten. De kerk was geheel gevuld met familieleden van vliegers, die hebben deelgenomen aan de „battle of Britain" de weinigen, van wie Winston Chur chill zei, dat nimmer zovelen zoveel aan hen te danken hebben gehad. Ook de koningin en de beide prinsessen waren bij de plechtigheid aanwezig, naast ho ge officieren van de Britse, Amerikaan se, Franse, Noorse, Nederlandse en Poolse luchtstrijdkrachten. Van deze gelegenheid hebben, on danks de stromende regen, duizenden gebruik gemaakt om prinses Elizabeth op weg naar de abdij enthousiast toe te juichen. De politie had grote moeite de geestdriftige menigte in bedwang te houden. De prinses had reeds honder den felicitatietelegrammen te lezen, die uit alle delen van de wereld het palels binnenstromen. De koning en de koningin zullen bin nen enkele dagen over de trouwdag be slissen. die. naar men verwacht, in de maand October zal vallen. Zwitserland heeft de uitnodiging aan vaard op drie voorwaarden: 1. Zwitserland neemt geen verplich ting op zich, die niet strookt met zijn traditionele neutraliteit; 2. Besluiten der conferentie, die be trekking zouden kunnen hebben op de Zwitserse economie, kunnen slechts met toestemming van de Zwitserse regering bindend worden; 3. Zwitserland behoudt zich de vrij heid voor, de handelsverdragen, die het met Europese landen heeft gesloten, die niet aan de conferentie zullen deelne men, in stand te houden en nieuwe overeenkomsten te sluiten. De situatie is dus nu aldus: Naar Parijs komen: Oostenrijk, België, Nederland, Luxemburg, Dene marken, Griekenland, IJsland, Eire, Italië, Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitserland en Turkije. Bulgarije, Hongarije, Polen, Roeme nië, Joego-Siavië, Tsjecho-Slowakije, Finland en Albanië hebben de uitno diging afgewezen. Derhalve blijft-alleen het Sovjet-blok weg!

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1