D Over deviezenprobleem en dollartekort Communistische samenzwering in Griekenland Verhouding Nederland-Indonesië-Amerika dient hersteld Engelse kroonprinses verloofd met Philip Mountbatten WEERBERICHT Met een enkel woord 86sfe Jaargang DONDERDAG 10 JULI 1947 No. 26129. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adnn: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Djokja zet de terug klok Het inzicht der Ned. Industrie E republikeinse ministers hebben als volleerde voltigeurs hun poli tieke hoogstandjes en reuzenzwaai en enige malen doen mislukken ten einde daardoor het succes van het uit eindelijk welslagen des te sterker te accentueren. En het internationale pu bliek. dat met ingehouden adem de evo luties heeft gevolgd, geeft in een fel- klaterend applaus uiting aan zijn op luchting. dat geen ongelukken zijn ge beurd en alles eii allen op hun pootjes zijn terechtgekomen Maar is er nu werkelijk reden tot uit bundig vreugdebetoon? Betekenen de dezer dagen door Djokja gedane conces sies inderdaad een belangrijke schrede voorwaarts op de weg. die Nederland en Indië te Linggadjati hadden afgesproken s&men te- gaan? Laten wij de feiten rustig onder ogen zien en ons niet laten meeslepen door overigens begrijpelijke, want zuiver men selijke sentimenten, welke na .het ont zaglijke leed van de afgelopen Jaren, het voorkomen van een nieuw gewapend conflict desnoods ten koste van zeer veel als enig doel van hun streven stel len. O zeker, er Is reden tot blijdschap. Ook wij verheugen ons er van ganser harte over. dat de weg van het redelijk overleg schijnt te zullen leiden tot een schikking, welke voor alle bij het con flict betrokkenen mogelijkheden lijkt in te houden en in het bijzonder geldt onze vreugde 't feit dat dit punt kon worden bereikt zonder dat daarvoor opnieuw kost baar Nederlands en Indonesisch bloed behoefde te vloeien. Maar anderzijds mag deze blijdschap ons niet leiden of verleiden tot een jubelstemming, wélke ons onze spreekwoordelijke nuchterheid doet verliezen en een belemmering vormt om de zaken in de juiste verhoudingen te onderscheiden. En zo zou het van weinig werkelijkheidszin getuigen om hetgeen thans werd bereikt voor te stel len als eenNederlands diplomatiek of politiek succes van formaat- Want welke zijn de feiten? Op de z.g.n. ultimatieve nota onzer Commissie-Generaal dd 27 Mei is een uitvoerige briefwisseling gevolgd, waarop wij thans niet opnieuw zullen ingaan, doch waarin de republi keinse houding van het begin af aan afwijzend is gebleken. Zóver stonden beide partijen van elkaar af. dat op sommige ogenblikken een gewapend conflict onvermijdelijk scheen. De Re publiek. die met haar politiek van voort durende afwijzing der Nederlandse voor stellen. steeds volledig succes heeft ge boekt. gaf ook ditmaal geen duimbreed toe en waar ditmaal bij wijze van uit zondering ook de Ned.-Indische regering, gerugsteund door het Nederlandse kabi net. voet bij stuk hield, stonden beide partijen in gevechtshouding tegenover elkaar. En waarschijnlijk zou het tot daden gekomen zijn, wanneer niet op dat moment de Ver. Staten van Ame rika en Engeland hun waarschuwende stem hadden laten horen- In bewoordin gen, welke aan duidelijkheid niets te wensen overlieten brachten zij de Re publiek aan het verstand, dat hun re spectievelijke regeringen de Nederlandse aanspraken en verlangens volkomen ge rechtvaardigd achtten, weshalve zij op spoedige aanvaarding aandrongen. Op d&t ogenblik werd het de republikeinse leiders duidelijk, dat zü te ver waren gegaan en van d&t ogenblik af. volgde de ene concessie na de andere. De waar heid gebiedt diensvolgens te erkennen, da-t de uiteindelijke republikeinse be reidheid uitsluitend is toe te schrijven aan de Anglo-Amerikaanse invloeden. WELKE is nu de practische beteke nis van de thans welhaast bereikte overeenstemming? In feite o.i. geen andere dan dat de Republiek de wijzers van de klok heeft teruggedraaid tot 25 Maart j-1-. toen zij zich middels het \accoord van Linggadjati vrijwillig ver bond tot in beginsel precies hetzelfde als waartoe zij zich nu wederom bereid verklaart Dit uitstel heeft Nederland ettelijke mllioenen gekost voor militaire uitgaven; het heeft de wereld onnodig lang verstoken doen blijven van de zo vurig-begeerde Indonesische producten. Het heeft de economische wederopbouw van Ned.-Indië met drie kostelijke maanden vertraagd en het heeft het offer van Sjahrir's heengaan, wiens po litiek uiteindelijk tóch heeft gezegevierd, volkomen illusoir gemaakt. Tegenover deze verliesposten staat, uit Nederlands oogpunt, als enige winst de Brits-Amerikaanse erkenning van onze politieke goede trouw en een ver helderd inzicht in de feitelijke verhou dingen. Wij zijn dus momenteel weer op het zelfde punt als op 25 Maart j.l. Destijds achtte de Regering krachtens haar op perste verantwoordelijkheid voor de handhaving van veiligheid en recht geen termen aanwezig om over te gaan tot vermindering harer overzeese troepen macht. Thans wordt gesproken over een spoedige en geleidelijke demilitarisering. hetgeen herstel der vertrouwensfeer zou heten te bevorderen. Gezien de voor beeldige discipline onzer troepen, kun nen we ons bezwaarlijk voorstellen, dat het simpele feit hunner aanwezigheid daarvoor een belemmering zou kunnen zijn. Nederland schonk de Republiek zijn vertrouwen reeds op 25 Maart 1947. En wie zich niet buiten de realiteit stelt, zal moeten erkennen, dat de Republiek zich bitter weinig moeite heeft gegeven om zich dit vertrouwen waardig te betonen. Het woord, neen de daad is nu, even als op 25 Maart aan de Republiek. Moge zij er een beter gebruik van maken dan de eerste maal! De afschaffing der Re publikeinse gouverneurs buiten Java is in ieder geval een hoopgevend begin; de onmiddellijke staking der vijandelijk heden op Java en Sumatra ware een bijna feestelijke voortzetting! Naar aanleiding van de door de Mi nister van Financiën onlangs gepubli ceerde „Nota inzake de deviezenpositie" heeft de hoofdgroep industrie aan de minister van Econ. Zaken een nota ge richt, waarin zij haar inzichten omtrent deze positie uiteenzet. De hoofdgroep Industrie is er van overtuigd, dat de industrie bij de oplossing van het devie zen probleem een belangrijke bijdrage zal moeten leveren. Het afsnijden van een groot deel van de invoer, waartoe in uiterste nood zou moeten worden besloten, zou het pro bleem van het deviezentekort niet oplos sen, maar de oplossing uitstellen tot tijden, waarin de omstandigheden nog moeilijker zouden zijn. De in dit op zicht te nemen maatregelen zouden in twee nauw samenhangende groepen kunnen worden samengevat; a) dienende ter onmiddellijke voorzie ning in het arbeiderstekort, ten einde voor de toekomst werkgelegenheid te verzekeren b) dienende ter verkrijging van kort- crediet, dat thans nodig is, om in de toekomst zelf over deviezen te kunnen beschikken. Te.n einde in het tekort aan beschik bare arbeidskrachten te voorzien, wordt er op gewezen, dat dient, te worden ge streefd naar vermindering van het aan tal ambtenaren door beperking en effi ciënter uitvoering der overheidstaak. Daarbij wordt gewag gemaakt van de omslachtigheid inzake de werkzaamhe den van het overheids-apparaat cn wordt reorganisatie der talrijke over heidsdiensten door ervaren efficiency- experts aanbevolen. Voorts wordt aangedrongen op bezui niging bij het militaire apparaa^ en op tewerkstelling der politieke delinquen ten. Ook wordt verklaard, dat er harder moet worden gewerkt Vanzelfsprekend zullen in het alge meen ook den werknemers de vruchten van grotere inspanning niet mogen wor den onthouden. Wat het dollar-tekort betreft, zo wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit steeds heeft bestaan op ogenblikken, dat de economische relaties tussen Ne derland en Indonesië verstoord was, zo als ook na de vorige wereldoorlog. De wereld-graanconferentie De wereld-graanconferentie te Parijs heeft een rapport van de voorbereidende regelingscommissie, waarin wordt gead viseerd tot het vormen van 3 commis sies, aangenomen. De drie commissies zullen zich resp. bezig houden met: 1) De ramingen van de wereldvooruit zichten met betrekking tot granen en de hoeveelheden, welke voor de export beschikbaar zullen zijn. 2) Het gebruik van eraan als vee voeder en het verband tussen de prijzen van granen en dierlijke producten. 3) Rantsoenering, voorraden en con- tróle op het bewerken en het industriële gebruik van granen. De secretaris-generaal Dennis Fitzge rald, deelde mede, dat de totale wereld exporten .van graan in de p+ riode van 1 Juli 1947 tot 30 Juni 1948, waarschijnlijk 32 millioen ton zullen bedragen, waar van 25,500.000 ton tarwe en 6.500.000 ton grofkorrelig graan. De V. S. zullen 14.500.000 ton granen exporteren, Argentinië 5.500.000 ton, Australië 1.650.000 ton, Canada 8.000.000 ton, terwijl de andere landen met. inbe grip van de Sovjet-Unie 2.350.000 ton granen zullen exporteren. Verder deelde Fitzgerald mede, dat de importbehoeften voor 1947 worden ge raamd op 50 millioen ton voor voeding en 6 millioen ton voor veevoeder. Alleen het herstel der driehoeks verhouding Nederland Indonesië Amerika, waarbij de Nederlandse leve rantie aan Indonesië v.ordt betaald met de opbrengst van Indonesische producten op de Amerikaanse markt, biedt uitkomst. Een regeringsbeleid, ten doel hebbende de economische re latie tussen Nederland en Indonesië enerzijds en Indonesië en de overige wereld anderzijds te herstellen, dient derhalve met kracht te worden voort gezet. In de nota wordt voorts aangedrongen op matiging bij de uitvoering van het programma van openbare werken en op het waken tegen de besteding van de viezen voor voorzieningen, welke ge woonlijk uit eigen land konden plaats vinden. Hierbij wordt gewezen op de onbevredigende productie van onze mij nen. De nota legt er in het bijzonder de nadruk op, dat het acute karakter van het deviezen-tekort het nemen van maatregelen op zeer korten termijn nodig maakt. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de betekenis van het Duitse probleem voor het Nederlandse bedrijfs leven. Alle aandacht van overheid en bedrijfsleven dient, er op gericht te zijn. Nogmaals wordt gewezen op de bete kenis van het particuliere ondernemers initiatief. waarbij er de nadruk op wordt gelegd, dat het in de eerste plaats van de activiteit der ondernemers afhangt, of, en zo ja, wanneer Nederland er weer bovenop zal komen. De samenstelling der interim-regering Dr. VAN MOOK COMMISSARIS VAN DE KROON? Volgens een woordvoerder van de Republikeinse regering zyn bij de voor_ lopige besprekingen over de vertegen woordiging van de Republiek In de interimregering de vice-president Mo hammed Hatta en de voormalige mi nister-president Soetan Sjahrir ge noemd als vertegenwoordigers van de Republiek. Van andere zijde wordt vernomen, dat Sjahrir reeds zijn toestemming tot een eventuele benoeming zou hebben gegeven. Over de verdere samenstelling van de interimregering verneemt Aneta, dat de waarschijnlijkheid groot is, dat dr. Van Mook Commissaris van de Kroon zal zijn en als Nederlandse le den dr. P. J, Koets en mr. E. J. van Hoogstraten in de regering zitting zul len hebben. Verder zal de Sultan van Pontianak Hamid II West-Borneo vertegenwoor digen, terwijl de heren Tahiya en Claproth namens de staat Oost-Indo- nesia zitting zullen nemen. PERON PROCLAMEERT ECONOMISCHE ONAFHANKELIJK HEID VAN ARGENTINIË. Peron, president van Argentinië, heeft gisteren een verklaring voorgelezen, waarin de economische onafhankelijk heid van de Argentijnse republiek wordt aangekondigd. „De vertegenwoordigers van het volk en de regering zullen de almachtige banden met het buiten landse kapitalisme verbreken en het recht van de vrije beschikking over de nationale economische hulpbronnen heroveren", aldus de verklaring. Vele arrestaties De actie tegen de communisten in Griekenland duurt nog voort. Sophocles Venizelos, de plaatsvervan gende minister-president, verklaarde, dat de „geallieerde" regeringen de maatregelen van de Griekse regering tegen de communisten hadden goedge keurd. Demetrios Maximos, de minister- presdent, bracht een bezoek aan de Amerikaanse ambassadeur, Mac Veagh, om hem van de arrestaties op Se hoogte te stellen.' Maximos is ook door de ko ning ontvangen. Na een bijeenkomst van, twee uren heeft het kabinet de volgende verkla ring uitgegeven: ..Sedert lang heeft de regering de misdadige activiteit van de communistische partij, welke gericht was op het overbrengen van de opstand naar de hoofdstad en andere steden, gadegeslagen. Tienduizenden gemene misdadigers waren in Athene tezamen gebracht om op het vastgestelde tijd stip in actie te komen, namejijk te een ure op de tiende Juli. De regering achtte het noodzakelijk over te gaan tot arrestaties en de gerechtelijke, autori teiten de gelegenheid te geven om de gearresteerden te testen". Volgens inlichting van regeringszijde omvatte het plan der communisten een order van de guerilla-leider Markos aan veertien communistische „bataljons" binnen Athene om in opstand te komen, Troepen van het geregelde leger, die de politie hebben bijgestaan, waren gis teravond nog steeds in het geweer, ter wijl de wachtposten bij de openbare ge bouwen verdubbeld waren. Waarnemers noemden de massa-arrestaties een „ver nietigende slag" voor de Griekse com munisten, die reeds verzwakt zijn door de massa-arrestaties op 4 Maart j.l., de gerechtelijke vervolging van de leider der communisten, Zachariades, de moord op John Zegvos te Saloniki in Maart j.l. en de recente militaire ope raties tegen de guerilla-st-rijders. Over het aantal gearresteerden lopen NU EN DAN REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige wind uit Westelijke richtingen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Later brekende bewolking met enkele regenbuien. Weinig verandering In tem peratuur. 11 JULI. Zon op: 4.32 uur; onder; 20.58 uur. Maan op: 0.27 uur; onder: 13.03 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 9.15 en 21.41 uur. de berichten uiteen, n.l. van 2400—5000. Velen zijn naar het eiland Spithalie ln de Saronische Golf verbannen. De po litie heeft 'het bureau van het commu nistische blad Rizospactis bezet. In een oproep aan „de democratische volken der gehele wereld" heeft de coalitie'der linkse partijen, de Earn, tegen de arres taties geprotesteerd. Tsaldaris zeide te Washington, dat de regering bereid was voor de vierde maal een algemene amnestie te verlenen en vreemde waarnemers toe te laten om te controleren, of de bepalingen der am nestie toepassing vinden. De Parijse conferentie DE GAULLE OVER EEN VERENIGD EUROPA. Zwitserland heeft thans definitief de uitnodiging voor de Parijse conferentie aanvaard, En ook Finland is ten slotte toch tot aanvaarding overgegaan. Polen en Joego-Slavië hebben gewei gerd. België zal, gezien het belang der besprekingen, door Spaak worden ver tegenwoordigd. Generaal de Gaulle heeft op een lunch van de Brits-Amerikaanse pers- vereniging verklaard, dat een nauwe samenwerking tussen Engeland Frankrijk nodig is om te komen tot een werkelijk betrouwbaar en doelmatig op- bouwplan voor Europa. Hij voorspelde, dat voor Frankrijk de dag nabij is, waarop het de pogingen tot eigen reor ganisatie met succes bekroond zal zierf". De Gaulle waarschuwde voor een tota litaire ideologie als de Russische, die overal in de wereld de beschikking heeft over georganiseerde groepen. Als men de dingen op hun beloop laat, aldus De Gaulle, zal Europa vroeg of laat worden opgeslokt door een hegemonie, die zijn karakter en glorie zal doen verdwijnen, terwijl de rest van de wereld in een verschrikkelijke oorlog zal worden be trokken. Zonder een werkelijk verenigd Europa, dat het evenwicht tussen twee grote mogendheden kan bewaren, is de vrede bij voorbaat verloren. Ook Duitsland, Italië en alle voormalig vijandelijke landen moeten zich achter elk plan voor een verenigd Europa scharen. Niemand miskent het grote belang van het voor stel van Marshall, wiens initiatief en vooruitziende blik van grote betekenis kan zijn. Juist omdat het gaat om een beroep op Europa tot grotere solidari teit. Wij kennen de waarde van de vrij heid en het is aan ons te antwoorden, aldus generaal De Gaulle. Philip Mountbatten. Hetgeen reeds lange tijd werd aange kondigd, is dan nu een feit! Koning George VI van Engeland heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij zijn goedkèuring heeft gehecht aan de verloving van zijn oudste dochter, de 21-jarige prinses Elizabeth en toekom stige koningin va.n Engeland en het imperium, met Philip Mountbatten, de vroegere prins van Griekenland. Het is een huwelijk uit liefde De trouwdag is nog niet vastgesteld, doch van gezaghebbende zijde is te ken nen gegeven, dat het huwelijk voor het komende voorjaar zal plaats vinden. Tegelijk met de eerste minister van Engeland, Clement Attlee, zijn de eerste ministers van de dominions door de ko ning van de verloving in kennis gesteld. Felicitaties en blijken van instemming zijn reeds uit alle delfen van het ge menebest ontvangen. Philip Mountbatten is in het begin van dit jaar als Engelsman genaturali seerd en nam daarbij, zonder adellijke titel, de achternaam aan van zijn oom viscount Mountbatten. de huidige onder - konLng van Voor-Indië. Philip Mount batten is half van Engelse, half van Prinses Elizabeth. Deense afkomst. Hij is een achterneef van koning George VI en, evenals de prinses, een achterkleinkind van koningin Victoria- Philip is 19 Juni 1921 geboren op het eiland Korfoe en in Engeland opgevoed. Hij zal nu de titel van hertog krijgen, de hoogste adellijke rang in Engeland. Luitenant Mountbatten is voornemens bij de Britse marine to blijven. Het is vrij zeker, dat het paar na het huwe lijk in Londen gaat wonen. Een deel van het Buckingham Palace is reeds in gereedheid gebracht. United Press meldt nog: Het is bekend geworden, dat prins Philip enige tijd geleden aan prinses Elizabeth een ring met drie grote dia manten heeft gegeven. Tot nu toe heeft zij die echter nog niet in het publiek gedragen. Autoriteiten van de admiraliteit deel den nog piede, dat de prins prinses Eli zabeth voor de eerste maal zag in Juli 1939, toen zij met haar ouders een be zoek bracht aan het marine-instituut te Dartmouth. GEGEVENS OVER DE ATOOMBOM GESTOLEN? Twee leden van de Amerikaanse con grescommissie voor de atoomenergie, die verzochten, dat men hun namen niet zou vermelden, hebben tegenover de pers verklaard, dat geheime gegevens over de atoomenergie zijn gestolen.. Deze verklaring bevestigt een bericht van de „New-York Sun", dat onbekende personen zeer belangrijke gegevens over de atoombom uit de fabrieken van Oak Ridge in Tennessee hebben gestolen. Het blad voegde er aan toe, dat in de atoom bom fabrieken personen werken, die niet te vertrouwen zijn en dat de vrouw van een der employé's verbonden is aan de staf van de Sovjet--ambassade te Wash ington. Een woordvoerder van Het Witte Huis ontkende echter iets van de diefstal te weten en ook de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie - ver klaarde niet op de hoogte te zijn. Daarentegen heeft het Amerikaanse ministerie van justitie bekend gemaakt, ■dat een vervolging zal worden ingesteld tegen twee sergeanten, die in Maart 1946 uit de laboratoria van Los Alamos geheime documenten zouden hebben ge stolen, die betrekking hadden op de ver vaardiging van atoombommen. SPAANSE REPUBLIKEINSE REGERING OVER 'T REFERENDUM VAN FRANCO. Bonaanwijzing tabak Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat gedurende het tijdvak van 11 t/m 26 Juli 1947 de bonnen „tabak G-31" van de tabakskaart qa 707 en bon „ta bak G-35" van de tabaks- en versnape- ringenkaart qc 707 recht geven op het kopen van 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak per bon. Bon ..tabak G-32" van de tabakskaart is niet aangewezen. De houders van een tabakskaart krij gen dus deze periode de beschikking over 6 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Zij dienen er rekening mede te houden, dat op 24 Juli 4 rantsoenen zullen worden aangewezen. Deze regeling maakt het doorsneden van pakjes kerf tabak over bodig. SCHOOLOPZIENERS VOOR HET KLEUTERONDERWIJS. Naar wij vernemen, zullen binnenkort 8 schoolopzieners voor het kleuteron derwijs worden benoemd. Onder voorzitterschap van minister president Llopis heeft de Spaanse repu blikeinse regering in ballingschap de resultaten van het „schjjn-referendum" van 6 Juli besproken en openlijk haar bewondering en dankbaarheid betuigd jegens de Spanjaarden, die ondanks pressie en dreigementen geweigerd heb ben te stemmen. De republikeinse re gering constateert met voldoening, dat vrijwel de gehele internationale pers ge toond heeft, dat zij het onwettige en anti-cfemocratische karakter van het referendum heeft ingezien. Hoe een drietal „toeschouwers" de Hen- ley-roeiwedstrijden in Engeland meen den te kunnen volgen. Ter vervanging van de oude Baileybrug die de verbinding vormt, tussen Kampen en de Noord-Oostpolder, is thans een aanvang gemaakt met de overbrugging van de vaarweg Zwartewater-IJsselmeer, door een permanente brug, nabij Rams- pol. Deze brug zal in een behoefte voor zien omdat het drukke verkeer tussen het oude en het nieuwe land steeds groter wordt en de oude Baileybrug dit verkeer niet meer vlot verwerken kan. Een kijkje tijdens de uitvoering van de onderbouw. Links de Baileybrug. Foto ANP-He.) BINNENLAND. Op de te Rotterdam gehouden Jaar vergadering van de Bond van Chr. Oran jeverenigingen, werd in de plaats van het afgetreden hoofdbestuurslid mr. G van Baren uit Delft gekozen de heer J. Har- denbol uit Utrecht. De vertegenwoordi-' gars uit alle delen van het land zijn op het stadhuis toegesproken door burge meester Oud. Naar wij vernemen ls de stak'ng bij de N.V. Frlts Dlepen's vliegtuigin dustrie op Ypenburg Dinsdag j.l. beëin digd, aangezien de directie dit als voor waarde steldte voor het voeren van besprekingen. Toen de heer van R. te Veenendaal met zijn handwagen zijn werkplaats uit reed werd hij door een passerend© auto van de Fa. van W. gegrepen. Hij werd zwaargewond en ls aan de bekomen ver wondingen overleden Bij een inbraak in een overhemden- fabriek te Tilburg werden 100 overhem den ontvreemd. De politie stelt een on derzoek ln. Op 16 Juli vertrekt het Concertge bouworkest naar Zwitserland om ini de Kurzaal van Interlaken een zestal con certen te geven. De Technische Hogeschool te Delft heeft, ten behoeve van het onderwijs ln de yllegtulgbouwkunde, van het „Office of the Foreign Liquidation Commissio ner" te Parijs, welke instelling het restant van de Amerikaanse oorlogsvoor- raden in Europa verkoopt, vier nagenoeg nieuwe jachtvliegtuigen (twee Thunder bolts en twee Mustangs) en een vliegend fort gekregen. Voorts werd door bemid deling van de Royal Air Force een groot aantal waardevolle vllegtuiginetrumen- ten uit de Duitse oorlogsbuit aan de Technische Hogeschool afgestaan. Het 1V-2 jarig kind van de landbou wer Huttent, wonende te Hellendcorn, raakte in een onbewaakt ogenblik ln een beerput. Toen het kind gevonden werd, waren de levensgeesten reeds geweken. BUITENLAND. In door de droogte getroffen Roe meense gebied zijn thans 1822 cantlnes ingericht, waar meer dan 20,000 personen worden gevoed. 54.000 kinderen zijn ge ëvacueerd. De Britse ambassadeur te Warschau heeft opdracht ontvangen om Inlichtin gen ln te winnen over de arrestatie van een aantal leden der Poolse socialistische partij. Te Yamagata in Japan ls een gehei me organisatie ontdekt, die zich ten doel stelde de militaire macht van Japan te herstellen. Zes republikeinse Senatoren hebben een resolutie ingediend, waarin een be roep wordt gedaan op president Truman om te trachten een herziening van het handvest der V_N. te verkrijgen „ten be hoeve van een blijvende vrede". Ten einde de financiële moellljkhe- den, welke voor het minder draagkrach tige deel der Belgische bevolking zal ont staan door het afschaffen der staatssub sidies voor levensmiddelen, uit de weg te ruimen, zal aan alle Belgische gezin nen wier inkomen minder dan fr 80,000 per jaar bedraagt, z.g.n, huishoudbonnen worden verstrekt op vertoon waarvan zij deze levensmiddelen tegen de oude prij zen kunnen kopen. Ongeveer 4 millioen Belgen zullen van dit stelsel profiteren. Te Marano dl Castenaso (It.) is een vuurwerkfabriek ln de lrucht gesprongeq, waarbij zes personen gedood en 29 ge wond z(jn. Het Italiaanse blad Messaggero meldt, dat de kleinste republiek ter we reld. San Marino, een verzoek heeft in gediend tot lidmaatschap van de orga nisatie der V.N. Ward Hermans, de vroegere Belgi- sohe volksvertegenwoordiger is door de krijgsraad te Mechelen wegens samen werking met de Duitsers, tot levenslang® gevangenisstraf veroordeeld en een scha devergoeding van 10 millioen francs.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1