Publicatie der letterlijke teksten De bevordering van K.L.M.-Luchtdiensten Aanvaarding van vier voorstellen Verschil van mening over gemeenschappelijke gendarmerie din£- WEERBERICHT Met een enkel woord Regeringsverklaring over Indonesië Besprekingen met scheepvaart zijn nog gaande Drie officiële aantekeningen op Republikeinse nota Republiek moet beloften in bevelen omzetten Wat er in ïndië gebeurt Bevin optimist over Parijse conferentie 86ste Jaargang WOENSDAG 9 JULI 1947 No. 26128 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Hieronder laten wij volgen de - letterlijke teksten van het Nederlandse antwoord op de Republikeinse nota van 27 Juni en van het gisteren door de ministers Setaidjit en Leimena aan dr. Van Mook overhandigde schrijven. Dr. Van Mook Sjarifoeddin schrijft op 29 Juni: Dr. Van Mook deelde de Republi keinse regering d.d, 29 Juni in op dracht van de Nederlandse regering mede, dat uit het antwoord van 27 Juni op de aide-mémoire van de Ne derlandse regering (23 Juni) wel is waar op bepaalde punten overeen stemming met het standpunt der Ne derlandse regering te concluderen valt, doch dat op andere punten die overeenstemming minder duidelijk is en het antwoord zelfs wijst op het bestaan van belangrijke verschillen. De Nederlandse regering, schreef dr. Van Mook, acht de aanvaarding van de essentiële punten uit haar voor stellen op korte termijn noodzakelijk om aan de huidige onhoudbare toe stand een bevredigend einde te ma ken. Die hoofdpunten vatte dr. Van Mook daarop in een korte formule ring samen. In de eerste plaats dient vast te staan, dat de handhaving der Ned.sou- vereiniteit en verantwoordelijkheid ge durende de overgangsperiode wordt aanvaard en in verband daarmede de in de Nederlandse voorstellen ge stelde beslissingsbevoegdheid de jure van de vertegenwoordiger van de Kroon in de federale raad wordt onderschre ven, evenals het beginsel va-n de sa menstelling van die federale raad uit vertegenwoordigingen van de verschil lende staten. In de tweede plaats dient vast te staan, dat de regeling van de buiten landse betrekkingen, in verband met de hierboven vermelde Nederlandse sou- vereiniteit, gedurende d- overgangspe riode, geschiedt op de voet van de voor stellen der Commissie-Generaal van 27 Mei en dat derhalve daarmede strijdige organisaties of functies worden opge heven. In de derde plaats dient geen twijfel over te blijven, dat, behoudens nader overleg met vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Borneo de in die voorstellen genoemde federale organen, met de hun toegedachte taak en be voegdheden, worden aanvaard, met in begrip van de gemeenschappelijke raad voor buitenlandse aangelegenheden, de gemengde commissie voor de opleiding tot en de benoeming in de buitenlandse dienst en het gemeenschappelijk di rectoraat voor de binnenlandse veilig heid. In de vierde plaats moet vaststaan, dat het herstel van niet-Indonesische rechthebbenden in hun bedrijve.n en bezittingen binnen republikeins gebied zal plaats vinden op de voet, aange geven in de voorstellen van de Commis sie-Generaal. In de vjjfde plaats zal met betrek king tot de binnenlandse veiligheid duidelijk moeten zijn, dat de in te stel len federale raad als interim-regering, onverminderd de eigen verantwoorde lijkheid van de verschillende staten, de uiteindelijke verantwoordelijkheid heeft voor orde, veiligheid en politieke vrij heid, en daartoe, onder leiding van het hierboven genoemde directoraat de beschikking moet hebben over het middel van een gemengde gendarmerie, ten einde overal voor het herstel van die orde en veiligheid te kunnen op treden, waar het gezag of de krachten V9.n de afzonderlijke staten mochten tekort schieten. De Nederlandse regering verzocht voorts door enkele duidelijke en open bare daden een einde te maken aan enige toestanden en handelingen, die op dit ogenblik oorzaak zijn van spanning en gebrek aan vertrouwen. De regering had daarbjj met name voor ogen: 1. Een algemene staking van de vijandelijkheden, voedsel- blokkade, vernielingen, zomede actie tegen de buiten de republiek gelegen delen van Indonesië; 2. Staking van onderhandelingen betreffende bui tenlandse betrekkingen; 3. Ontbin ding van organisaties en ontslag van functionarissen, welke de schijn hand haven, als zou de republiek haar ge zag ook uitstrekken over buiten haar gebied gelegen delen van Indonesië. antwoordt op 8 Juli: Op 8 Juli, om 18.30 u. Java-tijd, werd door de heren Setiadjit en Lei mena aan de landvoogd een schrij ven overhandigd, dat in aansluiting op de republikeinse nota van 5 Juli een nadere precisering gaf van het republikeinse antwoord. Dit ant- woordschrijven. dat getekend was door Amir Sjarifoeddin, omvat de volgende vijf punten: In de eerste plaats aanvaardt de re publikeinse regering in de interim-re gering de vertegenwoordiger der Kroon met beslissingsbevoegdheid de jure, een en ander binnen het raam van de Ne derlandse de jure souvereiniteit gedu rende de overgangstijd. De republi keinse regering stemt er voorts mede in, dat de interim-regering worde sa mengesteld uit de vertegenwoordiger der Kroon en de vertegenwoordigers der toekomstige deelstaten van Indo nesië. In de tweede plaafc stemt de repu blikeinse regering er mede in, dat, in verband met de Nederlandse souverei niteit gedurende de overgangstijd, de buitenlandse betrekkingen der repu- bliek_ in overeenstemming worden ge bracht met het voortbestaan van voor melde souvereiniteit gedurende de overgangstijd, alsmede met het be staan der interim-regering. De repu blikeinse regering spreekt dó wens uit, dat de bestaande betrekkingen tussen de republiek en het buitenland worden ingepast in het schema, ais bedoeld in par. 8 bijlage 2 van de nota van de Commissie Generaal, d.d. 27 Mei j.l. In de derde plaats stemt de republi keinse regering in met de vorming van alle federale organen, zoals is voorge steld in voormelde nota van de Com missie-Generaal, alsmede met de func ties, welke zij zullen uitoefenen, ter wijl hun taak en bevoegdheden zullen Worden vastgesteld te zamen met de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Borneo In de vierde plaats worden de rech ten van vreemdelingen op ondernemin gen door de republikeinse regering er kend en onvoorwaardelijk teruggege ven overeenkomstig het bepaalde in art. 14 van de overeenkomst van Ling gadjati. De overdracht zal geschieden met gelijktijdige inventarisering.- Lands- bedrijven welke zich in het gebied der republiek bevinden, vallen de republiek toe. v In de vijfde plaats handhaaft de republikeinse regering, met betrek king tot de inwendige veiligheid en orde haar standpunt, zoals omschre ven in de nota van de president der republiek. Het is noodzakelijk hier bij er de nadruk op te leggen, dat de republikeinse regering instemt met 'ii gemeenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid, waarin vertegenwoordigers van de toekom stige deelstaten zitting zullen hebben. Naar de mening van de republikeinse regering zal het te bezigen apparaat zijn een gendarmerie van elk der deelstaten, welke uitsluitend door deze deelstaten afzonderlijk zal kun nen worden aangewend. De samen werking vindt haar uitdrukking in een gemeenschappelijke centrale lei- De republik. regering is bereid alle functies en organisaties op te heffen, welke strijdig worden geacht met de over eenkomst van Linggadjati en stemt mede in het een wapenstilstand met alle gevolgen van dien. Al deze maatregelen zijn genomen en zullen worden voortgezet met de ver wachting, dat van Nederlandse zijde bijstand zal worden verleend om een toestand en sfeer te scheppen, welke de republikeinse regering in staat zul len stellen in vrede te arbeiden. De republikeinse regering houdt zich overtuigd, dat hetgeen boven is uit eengezet de beste weg is om de doel stellingen te verwezenlijken, welke in de overeenkomst van Linggadjati be sloten liggen. Voorts spreekt de repu blikeinse regering de hoop uit, dat de samenwerking tussen partijen zich bij voortduring moge voltrekken op de grondslagen van de overeenkomst van Linggadjati. „Zwarte maquis" in België? In een vraag van het communistische Kamerlid Fernand Demany aan de Belgische minister van justitie over de ontsnapping van de veroordeelde ver rader Herman Borms heeft deze ge zegd, dat er in België een soortgelijke „zwarte maquis" bestaat als in Frank rijk kortgeleden ontdekt is. Volgens De many is er een ondergrondse organisa tie „De olifant", die tot doel heeft het vormen van fondsen tot het organise ren van ontsnappingen van „Quislings". Naar verluidt, dragen de leden dezer organisatie Verborgen een schildje met eer olifant er op als symbool voor het goede geheugen van dit dier. LATER TIJDELIJK WEERSVERBETERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog op vele plaatsen re genbuien. Later vooral aan de kust tij delijke opklaringen. Iets minder koud. Meest matige wind tussen Zuid-Westen Noord-West 10 JULI. Zon op: 4.31 uur; onder: 20.5-9 uur. Maan op: 0,13 uur; onder: 11.48 uur (11 Juli L.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.27 en 20.50 uur. BINNENLAND. Boomkwekers uit alle <jlelen ^es lands zijn te Zundert bijeengekomen voor het congres, dat onder auspiciën van de. Bond van Boomkwekers en de ondervakgroep binnenlandse groothandel in boomkweke rijproducten aldaar gehouden werd. Het bestuur werd herkozen. Ir. A. W. van der Plassche hield een inleiding over de N.A.K.-keuringen (Ned. Alg Keuringsdienst). B(j de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende voorzieningen in zake het waarborgfonds rechtsherstel en inzake de effectenregistratie. Onder grote "belangstelling is in het Jaarbeursgebouw te/ Utrecht het zilveren jubileunx. gevierd van het sanatorium „Berg ën Bosch" te Bilthoven en van zijn directeur dr. W, Brinkhorst. Een groot aantal vertegenwoordigers van de Kath. Arbeidersbeweging en van „Herwonnen Levenskracht" was bij de herdenkings plechtigheid aanwezig Het radiovraaggesprek over het „vor deren van het woningbouwprogramma' zal niet worden uitgezonden op Vrijdag as. doch op Zaterdag a.s. van 19.45 tot 20 uur over Hilversum I BUITENLAND. Naar verluidt zijn bij ongeregeldheden tijdens de verkiezingen in Syrië twee per sonen gedood en velen gewond. Spanning te Batavia opgeheven Gezaghebbende kringen te Batavia hebben gisteravond tegenover Aneta verklaard, dat na kennisname van het Republikeinse appendix.. op het ant woord aan dr. van Mook, de spanning is opgeheven. Het geschilpunt over de gemeenschappelijke gendarmerie blijft echter nog bestaan. Blijkens militaire communiqué's is de situatie rondom de demarcatielijn echter nog onbe vredigend, zodat de Republiek, aldus deze kringen, zal dienen te bewijzen, dat zij haar verplichtingen wil nako men, door hieraan een einde te maken. Een vliegende schijf gevonden Door de Amerikaanse legerluchtmacht is medegedeeld, dat op een ranch bij Roswell in Nieuw Mexico een „vliegen de schijf" gevonden is. Het voorwerp is .thans in het bezit van het leger. De vondst geschiedde in de vorige week, aldus verklaarde luitenant Warren Haugt, inlichtingen-officier van het militaire vliegveld van Roswell. Het voorwerp is, na onderzoek op het vliegveld van Roswell aan hogere in stanties doorgegeven. Bijzonderheden werden niet medegedeeld. Brigade-generaal Roger Ramey, com mandant van de achtste luchtvloot, die haar hoofdkwartier t<e Font* Worth (Texas) heeft, heeft via de omroep van Fort Worth medegedeeld, dat het mys terieuze object, dat op een boerderij in de buurt van Roswell gevonden Is, een „weerballon" is van het type, dat door 80 weerkundige stations in de V.S. wordt gebruikt. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling der Regering, morgen, in de loop der vêrgadering van de Tweede Kamer, in dat college een verklaring af te leggen over de ontwikkeling met betrekking tot Indonesië. De verklaring zal afgelegd worden des middags te 2 uur. Verwacht kan worden, dat nog deze week een debat over die verklaring in de Tweede Kamer zal plaats hebben. Nazi-leiders naar Spandau De zeven Nazi-leiders Hess. Doenitz.. Baldur von Schirach, Speer, von Neu- rath. Funk en Raeder, die vorig- jaar door 't geallieerde hof voor oorlogsmis daden te Neurenberg tot gevangenis straffen zijn veroordeeld, zullen bin nenkort per vliegtuig van de Neuren- bergse gevangenis naar de sombere, ge- fortifieerde gevangenis van Spandau (Berlijn) worden overgebracht, doch de dag, waarop dit zal geschieden, wordt zorgvuldig geheim gehouden. Naar verluidt, zijn de zeven oorlogs misdadigers slecht te spreken over hun verhuizing, daar zij in de Neurenbergse gevangenis volop tabak kregen en meer voedsel dan zij te Spandau zullen ont vangen. waar zij zullen zijn onderwor pen aan de strengere Duitse gevange nis-reglementen. De reden, dat hun overbrenging zo lang heeft geduurd, ligt in het feit dat de vier bezettingsmogendheden het eerst thans na 9 maanden zijn eens ge worden over de wijze, waarop de Nazi leiders hun straf zullen ondergaan. Zij zullen cellulair worden opgesloten, doch hun werk en lichaamsoefeningen ge meenschappelijk in zwijgzaamheid ver richten. Ook de godsdienstoefeningen zullen zij gezamenlijk bijwonen. DE ONTWAPENING. In de Veiligheidsraad heeft men de besprekingen over de ontwapening her vat. Gromyko, de Russische afgevaar digde. heeft.de VN nogmaals gewaar schuwd voor het afzonderlijk behande len van de kwesties verbod van atoom wapens en algemene ontwapening-Wan-1 neer deze kwesties niet als een geheel worden beschouwd, aldus Gromyko. zal de beslissing van de VN inzake de ont wapening geheel teniet worden gedaan. De raad aanvaardde het Amerikaan se werkplan met 9 tegen 0 stemmen, terwijl de Sovjet-Unie en Polen zich van stemming onthielden. Na de stemming verklaarde Gromyko, dat het Sovjetrussische lid van de com missie voor niet-atomische wapens „zich bij zijn activiteit zal laten leiden door de algemene lijn van het Sovjèt- russische yerkplan". De tol te Warmond KN.A.C. ADVISEERT TOT BOYCOTTEN. Warmond is van Den Haag en Leiden uit langs de rechtstreekse weg alleen via de tol bij het War monderhek te bereiken. De KNAC adviseert al het verkeer uit Zui delijke richting een omweg te ma ken van VA a 2 km. en wel door de rijksweg naar Amsterdam to volgen tot ongeveer 1 km. voorbij de afsplitsing naar Haarlem en vandaar rechts af te slaan- Deze route is veel beter dan de tolweg. De K.NA.C- acht boycot het meest effectieve middel om de tol heffing ten spoedigste te doen verdwijnen. Het vredesverdrag met Oostenrijk De vlermogendhedencommissie voor het vredesverdrag met Oostenrijk, die sedert enige tijd in besloten zitting be sprekingen voert over de eigendom van de Oostenrijkse olievelden, heeft vol gens het Oostenrijkse persbureau reeds vier van de zes vraagstukken afgehan deld. Het oplossen van de resterende twee problemen zal waarschijnlijk een moeilijke en tijdrovende taak zijn, daar het hierbij gaat om de kwestie, of de onteigening van de olieconcessies door de Nazis vrijwillig of onder dwang is geschied. Volgens genoemd persbureau schijnen alle afgevaardigden een zo snel mogelijke afdoening van de han gende kwesties voor te staan. Er schijnt geen sprake te zijn van vertragingsma noeuvres van een of andere zijde en de slechte vorderingen moeten geheel op rekening van de moeilijke technische problemen worden geschreven. Toekomstplannen. Aan de Memorie van Antwoord no pens het ontwerp van wet: .Bevorderen van het onderhouden van luchtdiensten door de K.LM. ontlenen wij het vol gende De besprekingen, welke omtrent de samenwerking tussen de KLM en de Scheepvaart in de jaren 1945 en 1946 hebben plaats gevonden hebben tot he den nog geen resultaat opgeleverd. Het overleg ter zake, waarbij de regering bemiddelend optreedt is echter nog gaande. In het aandelenkapitaal van de KLM hebben verscheidene scheepvaart maatschappijen voor een bescheiden be drag deelgenomen. De mogelijkheid tot verdere deelneming van de scheepvaart In de KLM. binnen het kader van een heid van bedrijfsvoering, staat evenwel open. Wat betreft de verhouding tussen de KLM en de KNILM kan worden mede gedeeld. dat zeer onlangs gelijk ge meld tussen de Ned. regering, de Ned--Indische regering, de KLM en de KNILM in beginsel overeenstemming is bereikt omtrent een regeling, waarbij de KLM de aandelen van de KNILM over neemt het KNILM personeel overgaat in dienst van de KLM en het KNILM- bedrijf in de Indische archipel door de 'KLM zal worden uitgeoefend voor reke ning van het Ned.-Indische gouverne ment, totdat een federale Indonesische luchtvaartonderneming (Filo) tot stand gekomen zal zijn. Het Rijk draagt tijdelijk practisch ge sproken het gehele risico; het ligt evenwel in de bedoeling om zo spoedig mogelijk over te gaan tot een emissie van aandelen op de particuliere markt De namen van de houders der priori teitsaandelen B (waarbij wordt aange tekend dat deze ook een groot aantal gewone aandelen hebben, zijn: Bataaf se Petroleum Maatschappij; admini stratiekantoor Unitas; Wm, H. Müller en Co.; Lippmann Rosenthal en Co.; De Twentse Bank; Rotterdamse Bankver- eniging; Ned.-Indische Handelsbank; Ned. Handel-Mij-; Heldring en Pier^on. De oprichtersbewijzen zijn in handen van de eerstgenoemde acht oprichters en Van de heren dr. A. Plesman en jhr. I. L. van den Berch van Heemsted. Bij nader inzien is ook de regering van oor deel. dat het aanbeveling verdient, deze oprichtersbewijzen alsnog in te kopen. Het kwam uit sociale overwegingen gewenst voor. de leden der directie en het personeel der maatschappij, mede ter beloning en aansporing gezamen lijk 10 van de winst toe te kennen- De directeuren van de KLM genieten thans de volgende salarissen: de presi dent-directeur f. 30.000 p. j.2 directeu ren ieder f 18.000 p. j. Andere emolu menten dan die, eventueel voortvloeien de uit de winstverdeling, genieten zij niet- Van officiële Nederlandse zijde worden voorlopig drie aantekeningen gemaakt bij het thans gepubliceerde Republikeinse antwoord. Deze zijn: A, Ten aanzien van de kwestie der gendarmerie is er verschil tussen het Nederlandse en het Republikeinse standpunt. Het is mogelijk, dat dit verschil het gevolg is van onvoldoende begrip aan Republikeinse ztf- f de van de constructie en de werking van een federatief gezagsapparaat. B. De in de nota vermelde landsbedrijven zijn ten dele naar hun aard federale bedrijven, zoals de PTT. Voor een ander deel zullen ze in derdaad voorzover binnen het territoir der republiek gelegen, aan do Republiek toevallen. C- De zeer moeilijke constellatie waarin land en volk in de harde wer kelijkheid verkeren, zal eers't dan ten goede veranderen, indien de Repu blikeinse regering ten aanzien van alle daden van geweld rond de perimeter, de voedselblokkade van verschillende plaatsen en dergelijke, haar beloften in met alle kracht doorgevoerde duidelijke bevelen zal we ten om te zetten. De minister van Verkeer en Water staat streeft er naar de landingshulp- middelen op alle burgerlijke luchtvaart terreinen nog te verbeteren en uit te breiden. Het ligt in de bedoeling dé dienst op Zeeland te openen, zodra het vliegveld Haamstede weer is hersteld; daarop kan evenwel in 1947 nog niet worden gere kend. Voorts bestaat het plan, in Zeeuws Vlaanderen een vliegveld aan te leggen. De KLM is voornemens, zodra demo gelijkheid hiertoe bestaat, de dienst op Texel te heropenen. Ernstig wordt overwogen Rotterdam eerlang weer in het luchtverkeer op te nemen en wel zodra het geprojec teerde luchtvaartterrein daartoe de mogelijkheid biedt. De totstandko ming van het vliegveld is uiteraard afhankelijk van de materiële en fi nanciële mogelijkheden, waaromtrent op dit ogenblik nog te weinig vast staat om een tijdschema te kujuien opstellen en een termijn te noemen, waarbinnen het werk kan worden vol tooid. De KLM exploiteert thans een dage lijkse dienst op Praag en het ligt in de bedoeling om deze dienst zodra moge lijk, door te trekken naar Wenen. Ten aanzien van een luchtverbinding met Hongarije wordt binnenkort een onder zoek ingesteld. Met de Sovjet-Unie zijn onderhandelingen gevoerd, waarbij in beginsel werd overeengekomen." dat te Berlijn aansluiting zou worden gegeven op het Russische luchtnet. Dr. Weizmann bepleit verdeling van Palestina Dr. Chaim Weizmann, voorzitter van de Britse Zionistenbond, heeft voor de speciale commissie der V.N. voor Pa lestina verklaard, dat de verdeling van Palestina de enig mogelijke practische oplossing is van het PalestLnavraagstuk, ^Weizmann noemde twee onontkoomba re voorwaarden: 1. De grenzen van de Joodse staat moeten zo gekozen worden, dat het land in verbinding staat met de water en electriciteitsvoorziening, omdat im migratie op grote schaal plaats kan hebben. 2. Tot dit gebied moeten behoren Ga- lilea, de kustvlakte, Negev (woestijn gebied in Zuid-Palestina) en de Joodse sector van Jeruzalem. De verdeling is volgens dr. Weizmann een minimum- geen maximumvoorstel. Hij is er van overtuigd, dat de Joden en een Arabische staat in Palestina spoedig gemeenschappelijke belangen zouden ontdekken, zoals spoorwegen, douane, irrigatie en energiebedrijven. Politieke scheiding sluit economische samenwerking niet uit, aldus dr. Weiz mann. CHILI PROTESTEERT TE MOSKOU. Van officieuze zijde is bekend gewor den, dat Chili bij de Russische regering protest heeft aangetekend tegen de „niet geheel correcte bejegening" van zijn diplomaten in Meskou. Indien geen genoegdoening wordt verkregen, zal Chili zijn diplomaten te rugroepen en de Russische ambassadeur in Chili, Sjoekof, als „onwelkome" gast beschouwen, aldus de officieuze verklaring. HET SPAANSE REFERENDUM. In monarchistische kringen te Madrid is officieel verklaard, dat de Spaanse regering de blanco uitgebrachte stem men bij het referendum over Franco's opvolgingswet als Ja-stemmen heeft ge teld. Rep. gouverneur Buiten gewesten exit. Als eerste maatregel na het ant woord op de Nederlandse voorstellen is bij presidentieel decreet van 8 Juli be kendgemaakt, dat de functies van Re publikeins gouverneur voor Borneo, de kleine Soenda-eilanden. de Molukkenen Celebes zijn opgeheven. Te Neurenberg is het proces tegen 11 voormaUge Duitse generaals begonnen. Volgens de tenlastelegging hebben zij "toegestemd in of de moord op honderd duizenden burgers bevolen, die als vergel ding voor aanvallen op Duitse militairen zonder vorm van proces werden opgehan gen of doodgeschoten in de verhouding van 50 tot 100 voor Iedere gedode Duitse soldaat. In de gezondheidstoestand van mevr. Lupescu, die kortelings op haar ziekbed met ex-koning Carol van Roemenië is ge huwd, ls een gunstige wending gekomen en de dokters hopen thans haar leven te kunnen redden. De secretaris-generaal van de Ameri kaanse communistische partij, Dennis, Is wegens belediging van het Congres tot een Jaar gevangenisstraf en 1000 dollar boete veroordeeld. De eerste Noordpoolexpeditie sinds de oorlog heeft gisteren. Engeland verlaten. Op het eiland Jan Mayen ten Oosten van Groenland, zullen films worden opgenomen en hoopt men de wetenschappelijke instru menten terug te vinden, die er 10 Jaar geleden werden -'rit er gelaten, De expeditie omvat ongeveer 12 onder zoekers en een fllmsectie, die geen van ahen ervaring hebben op het gebied van onderzoekingstochten naar de Noordpool. Oliver, onder-staatssecretaris van het Britse departement van binnenlandse za ken, heeft In het Lagerhuis medegedeeld, dat huwelijken tussen Duitse krijgsgevan genen en Britse vrouwen voortaan zullen worden toegestaan, doch op verschillende 'oorwaarden. Sprekende over de noodzakelijkheid van paraatheid in geval van oorlog zeide de Engelse veldmaarschalk Montgomery by een bezoek aan de raket-stad Salisbury: „In een sterke hand rusten de sleutels van de vrede". HIJ noemde Churchill een grote oorlogsleider, hoewel hij wel eens met hem van mening verschild had. In November zal Montgomery een bezoek aan Zuid- Afrika brengen. De staking in de Gentse metaal industrie ls na sluiting van een. overeen-* komst tussen werkgevers en werknemers geëindigd. Ongeveer 800 personen zijn ln Athene gearresteerd o.w. leiders van de commu nistische partij en de secretaris-generaal van de Eam, De speciale commissie der V.N. voor onderzoek in Palestina heeft besloten geen bezoek te brengen aan de Internerings kampen op Cyprus en geen gehoor te ver lenen aan vertegenwoordigers van de Illegale Joodse Immigranten, die daar ge ïnterneerd zijn. I Trots grote moeilijkheden IJsland heeft thans de uitnodiging voor de Parijse conferentie aanvaard, evenals Oostenrijk. Zwitserland aan vaardde onder voorbehoud, dat de con ferentie een zuiver economisch en geen politiek karakter zal dragen. Bulgarije heeft bedankt. In een communiqué wordt gezegd „Bulgarije is reeds\begonnen met het uitvoeren van zijn eigen plan voor eco nomische heropbouw". Wanneer de door de initiatiefnemers van de conferentie voorgestelde organi satie ingesteld zou worden, zou het eco nomisch program van de regering her zien moeten worden en de uitvoering van dit program zou belemmerd wor den door particuliere belangen van ze kere mogendheden. De leiders der drie Roemeense oppo sitiepartijen de nationale boerenpar tij. de nationale liberale partij en de onafhankelijke sociaaldemocratische partij hebben zich voor het plan- Marshall uitgesproken, dat zij een unie ke kans voor het arme hongerende Roe menië noemden. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken;, heeft verklaard, dat de vooruitzichten voor het slagen van de komende conferentie te Parijs thans zeer gunstig zijn De conferentie kan een enorme bijdrage leveren tot de een heid onder de volkeren van Europa. Europa is bezig dood te bloeden, aldus Bevin, en bij de pogingen om aan deze toestand een eind te maken moet men alle godsdienstige of ideologische voor oordelen laten varen. Wij zullen een zo goed mogelijk sche ma opstellen, aldus Bevin. in samen werking met hen. die willen samenwer ken, terwijl wij de deur open houden voor hen, die nog aarzelen. Wij moeten niet net spitsvondigheden komen en vragen: „Wat houdt dat plan nu eigen lijk in?" Wy hebben besloten, dat we er gebruik van zullen maken. Te zeggen, dat we Europa verdelen, is onzin. Elk land kan vrijwillig mee werken en opgeven, wat het kan pro duceren en in de „pool" kan inbren gen, ten einde elkaar te helpen. Het is moeilijk om de eenheid onder de volken van Europa tot een feit te maken aldus Bevin. De geweldige ver woesting van de oorlog heeft haar in vloed op de menselijke geest gehad- Pas na het aanschouwen van die verwoes tingen begrijpt men. hoe groot die in vloed wel moet zijn en hoe moeilijk het zal zijn eenheid en harmonie te bren gen in ons gewonde werelddeel. Dan zijn er nog de historische en rassen- moeilijkheden die 't"tot stand komen van politieke overeenstemming zo bemoeilij ken. Het enige wat men kan doen is met geduld en overleg een vastomlijnde en correcte politiek voeren om het gestelde doel te bereiken Minister Van Boetzelaer naar Parijs. Naar wfj van officiële zijde vernemen ligt het in de bedoeling van de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. W C. G. H. Baron van Boetzelaer van Oos- terhout de aanstaande Parijse confe rentie inzake het plan-Marshall bij te wonen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1