Het Nederlandse Radar Proefstation geopend DIE METESTER-DETECTIVE RECHTZAKEN Internationale tennis-kampioenschappen Noordwijk Radio-programma Een man als jij Kerkelijk Leven Onderzoek naar Kastrup-vliegramp GEYSSENDORFER WAS BUITENGE WOON VOORZICHTIG VLIEGER. De Raad voor de Luchtvaart onder voorzitterschap van mr, J. E. van der Meulen heeft een openbaar onder zoek ingesteld naar de vliegramp op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. De Raad bouwde daarmee voort op het rapport van de Deense autoriteiten, dat tot de conclusie komt, dat het niet wegnemen van de roer- klamp de vermoedelijke oorzaak is ge weest. Als deskundigen werden gehoord de heer J, H. L. M. van de Voort, employé bij de K LM. op Kastrup. Deze Ver klaarde. dat liet al eens eerder op Kastrup was voorgekomen, dat een klamp was blijven zitten. Toen is het echter tijdig ontdekt. Als deskundige werden gehoord de heren J. Luymers. w.n. hoofd van het technisch bedrijf der KLM, H. Fuchs, hoofd van het vliegbedrijf der KLM en J. W. Smirnoff vliegtuigbestuurder. Eerstgenoemde verklaarde, dat het wel gebeurde, dat de hofmeester de roer- klampen aannam, die door de grond dienst werden weggenomen. Hij moest toegeven, dat dit buiten de voorschrlf- ten was. Deze luiden, dat de boord werktuigkundige verantwoordelijk is. Op een vraag van de voorzitter verklaarde deskundige Fuchs, dat er aan boord een strikte discipline heerst. Op een vraag van prof. Jongbloed antwoordde deze deskundige, dét Geyssendorffer, de be stuurder van het verongelukte toestel, steeds startte met een lage staart Hierbij blijft het roer in een neutrale stand, hetgeen van invloed kan zijn ge weest op het ongeluk. Verder kan een rol gespeeld hebben de haast, die misschien betracht werd. doordat zich de Zweedse prins in het toestel bevond. Het toestel was wat. laat en de prins wilde gaarne op tijd in Stockholm zijn. Overigens stond Geyssendorffer bekend als een buitengewoon voorzichtig vlieger. Vastgesteld dient echter te worden, dat de maximale uitslag van het hoogteroer niet is gecontroleerd. De vlieger Smirnoff verklaarde, dat de verhouding aan boord meer kame raadschappelijk is. Van een militaire discipline is geen sprake. De heer Smir noff hechtte geen waarde aan de op het vliegveld Kastrup genomen proeven met vastgezet roer- De heer J. W. F. Backer, optredende namens de Directeur-Generaal voor de Luchtvaart, concludeerde, dat het. on geval te wijten is aan het niet-verwij- deren van de roerklampen. Het onder zoek wa-s daarmede afgelopen. De raad zal op een nader te bepalen dag uit spraak doen. De Amerikaanse plantenquarantainewet IS NIET VAN TOEPASSING OP INGEVOERDE BLOEMBOLLEN. Naar verluidt, heeft de agrarische commissie van het Huis van Afgevaar digden Maandag j.l. in besloten zitting besloten om de woorden „inclusief bloembollen" te laten vervallen uit de tekst van het wetsvoorstel tot wijziging- van de plantenquarantainewet, welk wetsvoorstel beoogde de Amerikaanse minister Van Landbouw de bevoegdheid te verlenen om „de invoer van kweek- materiaal, inclusief bloembollen, te be perken". HERDENKINGSDIENST STIJKELGROEP OP 1 AUGUSTUS. In Grote Kerk te Den Haag. De herdenkingsdienst voor de ge vallenen van de Stijkelgroep en voorts voor allen, die in het buitenland van wege verzet zijn omgekomen, zal Vrij dag, 1 Augustus des namiddags om een uur worden gehouden in de Grote Kerk te 's-Gravenhage. Sprekers zullen zfjn ds. A. K. Straatsma van 's-Gravenha ge. de burgemeester van 's-Graven hage, mr. W. A. J. Visser, en ir. H, Glazenburg (een der vier overlevenden der Stijkelgroep), Deze dienst zal pef radio worden uitgezonden, Het ligt in de bedoeling, dat het stoffelijk over schot van een der 33 personen van deze groep, wier stoffelijke overschotten uit Duitsland naar ons land werden over gebracht. dus van een onbekende, uit deze kerk met militaire eer in het door het gemeentebestuur van 's-Graven hage ter beschikking gestelde eregraf op „Westduin" bb Ockenburg Loosdui nen) wordt ter aarde besteld. Onze achterstand moet worden ingehaald. (Speciale reportage). Radar is een der machtigste geal lieerde wapens geweest in de nu voorbije oorlog. Door de beroemde Engelse ontdekker Sir Robert Wat son Watt dienstbaar gemaakt aan de verdediging, bleek 't het grote tover middel te zijn dat GÖring's ontzag wekkende luchtarmada's deed falen in de onvergetelijke „Slag om Enge land", en zowel op zee als in de lucht bewees het ook daarna onschatbare diensten. Radar heeft na de oorlog haar vre- desbestemming gevonden, in casu: de beveiliging van het lucht- en het scheepvaartverkeer, en het is een feit van betekenis dat ook in Nederland nu alle krachten worden ingespannen om daar de vruchten van te plukken. De geïsoleerde positie van ons land, als bezet gebied, is oorzaak geweest dat wij hier ver ten achter zijn geraakt op dit terrein, maar van vele zijden, niet het minst door Engeland, heeft men het initiatief van de Alg. Nederlandse Radio Unie tot een stichten van 'een radar-proefstation te Noordwijk aan Zee, toegejuicht en gesteund. In een pand aan de Koningin Astrid Boule vard staat thans, dank zij de hulp van een der belangrijkste Engelse radar industrieën een moderne radar-appara- tuur voor toepassing op de koopvaar dijvloot opgesteld, en er zijn ook radar- navigatie-middelen voor toepassing aan boord van .vliegtuigen. Het station, dat onder leiding staat van de heer J, M. F. A. van Dijk, stelt zich niet alleen ten doel de practlsche bruikbaarheid -van deze en andere ap- paraturen te onderzoeken, het zal ook in samenwerking met daarvoor in aan merking komende Nederlandse indus trieën, de fabricatie en verdere ontwik keling voorbereiden van die radar- navigatie-hulpmiddelen, welke voor Ne derland van belang kunnen zijn. Bo vendien zullen er radio-technici wor den opgeleid voor de installatie en het onderhoud van deze radar-systemen en zal het station gelegenheid bieden voor instructie van personeel van de Ne derlandse koopvaardij-vloot en lucht vaart voor de bediening van radar- apparaturen. EEN ZEE VAN MOGELIJKHEDEN De plaats van het station is met zorg gekozen. Als ge de indicator in werking stelt (hetzelfde apparaat, dat ge vindt op de brug van* meerdere grote sche pen), dan ziet ge op het scherm de verlichte radarkaart van de omgeving vóór U: Scheveningen en IJmuiden, de tramlijn naar Lelden, afzonderlijke ge bouwenen op zee langzaam voort bewegende lichtpuntjes, wat de schepen z(jn die daar varen en waarvan ge zon der veel moeite de afstand, zowel als de koers, kunt bepalen Mr. dr. Spitzen, secretaris-generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat", die Maandag namens mi nister Vos de eenvoudige openings plechtigheid door de knop van de indi cator in te drukken, zei het zo treffend tot de directie: „Letterlijk en figuur lijk hebt gij een zee van mogelijkheden voor U!" Zo is het inderdaad. Door gebruik te maken van de moderne toepas singsmogelijkheden van radar dienen de efficiency en de veiligheid van onze koopvaardij- en luchtvloot te worden opgevoerd en dit proefstation te Noordwijk zal daartoe een belang rijke bijdrage kunnen leveren. Onder de vele1 autoriteiten, die de opening bijwoonden, bevonden zich, be halve mr. dr. Spitzen, om. admiraal Helfrich, namens de Nederlandse, ad miraal Holland, namens de Engelse, en de heer Houtsmuller, namens de Bel gische marine. Vérder: de Engelse ge zant, sir Nevil Bland, de befaamde radar-pionier Sir Robert Watson en het gemeentebestuur van Noordwijk. Congres van ex-gedeporteerden ZIJ PLEITEN VOOR HET BEHOUD VAN DE VREDE. Tijdens vergaderingen in Brussel van het uitvoerend comité van het interna tionaal verbond van gedeporteerden (C.I.D.T.), waarm ook Nederland is ver tegenwoordigd, is de volgende resolutie aangenomen: Als vertegenwoordigers van alle lagen der bevolking van hun onderscheiden landen beschouwen de ex-gedeporteer den de mislukking van de grote inter nationale conferenties als uiterst ern stig voor de toekomst der mensheid. Als slachtoffers van de afgelopen oorlog achten zij ook heden de mogelijkheid nog open voor een oprechte entente van alle volken, die in het verleden verenigd waren in dezelfde strijd. Zij appèlleren bij deze gelegenheid aan de grote broe derschap, die in de kampen der depor tatie heersten tussen de onderhorigen van de meest verschillende naties. Zij vestigen de aandacht van alle democra tische regeringen op de dringende nood zaak óm de vredeswil van al de volken, die zij vertegenwoordigen, tot uitvoering te brengen. Voor zover hei. hen betreft, weigeren z{) te geloven, dat een conflict onvermijdelijk zou zij.n en verklaren be slist persoonlijk geen adhaesie te zul len betuigen aan enig blok van naties welke zijn samenstelling ook zou zijn indien zulk een blok de vrede in ge vaar zou kunnen brengen. Met het be lang van de gehele mensheid voor ogen protesteren zij energiek tegen de poli tieke pressie zówel als de economische dwang, welke in sommige 1 staten wordt uitgeoefend met het kennelijk doel de wereld te verdelen in elkaar vijande lijke blokken, met. het oogmerk zich voor te bereiden op een nieuw conflict, waarvan niemand alle. consequenties zou kunnen voorzien. De ex-gedeuorteerden, op hun laatste internationale congres, zich plechtig verbonden hebbend om alles in het werk te stellen, niet alleen om te strijden tegen een nieuwe even tuele deportatie, maar ook tegen de oor log. doen een beroep op alle mensen van goede wil, in het bijzonder op de oud- strijders en oorlogsslachtoffers, om zich te verenieen in comité's ter bescherming en verdediging van de vrede. Visserij-berichten SCHEVENINGEN. 8 Juli. Besomming kustvlssers: SCH 18 met 1.920: SCH 11 met 1. 1730, SCH 177 met 1. 1960: SCH 47 1 braadje. IJMUIDEN, 600 kisten vis a. d. afslag. Een Zweedse kotter GC 493 met 1.8600; IJM 248 met f1700; IJM. 276 met f> 2380. Leids Tribunaal. ÉÉN VERDACHTE ONMIDDELLIJK IN VRIJHEID GESTELD. Het Leids Tribunaal deed heden uit spraak in de volgende zaken: S. A. van Leeuwen te, Leiden ver beurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f1000.t De beschuldiging tegen' L, Berk te Leiden werd vervallen verklaard; J. Varkevisser te, Katwijk, interne ring voor de tijd van 2 jaar tot 15 No vember '47 ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten; W. F. Kloote te Voorschoten, inter nering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 11 Dec. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten; Th. P. Radder te Boskoop, interne ring voor de tijd reeds ih internering doorgebracht, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewa pende macht en het bekleden van openbare ambten. Verdachte wérd on- mddellijk in vrijheid gesteld; In de zaak tegen A. M, de Haan te Hillegom werd het onderzoek heropend en behandelng tot later datum aange houden. HAAGSE BITZ. RECHTSHOF. Een merkwaardige zaak Ter zake" van hulp aan de vijand beeft voor het Bijz. Gerechtshof zich te verantwoorden gehad de student R. E. van Duyl Schutz uit Leiden. Het was een merkwaardige zaak, omdat verdachte zeide in het vij andelijk kamp te zijn doorgedrongen, voor splonnage, doch ontkende bij de S S. te zijn geweest. De adv.-fiscaal vor derde twee jaar gevangenisstraf met af trek preventief, gezien de gunstige in lichtingen over verdachte. Het Hof be sloot verdachte op vrije voeten te stellen en na te gaan of hij inderdaad niet bij de S.S, ls geweest Zeven Jaar voor oud S.S.-er De krui denier J. den Hollander te Katwijk aan Zee, was bl| de S S, gegaan, hetgeen een gevolg was van het verkeerde milieu waaruit hij ln politiek opzicht afkomstig was HU v/as ook bij de arbeidsdienst ge weest en op -Jeugdige leeftijd was hij dus op het verkeerde pad gekomen, daar hij thans 23 Jaar is. Op dit feit wees de raads man, mr. J. P. v. d. Plas, die overigens gunstige verklaringen over het gedrag van verdachte kon geven. De els luidde zeven Jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief en ontzetting uit de kiesrechten. HAAGSE RECHTBANK. Inbraken te Wassenaar Wegens In braak in verschillende villa's te Wassenaar heeft terecht gestaan de koopman J G. W. tegen wie, ln verband met zijn acht ver oordelingen. drie jaar gevangenisstraf was geëist. De rechtbank heeft conform die els veroordeeld, met aftrek van preventief. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; DekkerTer wiel, z., R'dam; EngelsmanGeselschap, z., Doetlnchem; van Hallv. d Stok, d., Hattem. Gehuwd: C. Jonker en T. Slioher, Am sterdam; J. A. van Aken en P P de RuyterDLnges, R'dam; A. A. van Seven- ter en I. I. M. F. Hensz, A'dam. Overleden: E. J. A, Hubert van Bleyen- burgh, m., 63 Jaar, Den Haag; J. Hoge- steeger, m., 73 jaar, R'dam' C. E. van BIJsterveld-van Doldex-en, vr., 40 jaar, Rot terdam; P. Carller, m 63 jaar, R'dam; A. M. E. v. Alphen de Veer-Fles, vr., 88 Jaar, Eindhoven. Ouverture in zon en wind (Van onze sportredacteur) Wie gisteren op het terras van de Casinobanen in Noordwijk z'n ogen even sloot en niet het ruisen van de goede Noordzee hoorde, noch de stij ve Zuid-Wester door z'n haren voelde blazen en dan het blommige Leids van enkele serveuses een moment kon ne geren, was niet in Noordwijk. Die was, zoek maar uit: aan de Rivièra, in Parijs, in een Alpenhotel, aan Californië's warme kust, in Rio of waar ook ter wereld, maar niet in het Nederland van na de oorlog. Zó vreemd klonken op onze bodem weer al die talen uit al die buiten landse monden Verheugend, dat eindelijk weer. een bont geschakeerd gezelschap van vreem delingen binnen onze grenzen is geko men verheugend voor Nederland, voor Noordwijk en voor onze tennissport. Is er een beter bewijs, dat ons land zich opricht al gaat het langzaam om zijn plaats weer te gaan innemen onder de naties, die iets aandurven? Daarom alleen al verdient de opzet van de eer ste na-oorlogse internatonale tennis kampioenschappen alle respect, want, al kost het misschien een paar devie zen. de namen „Noordwijk-Nederla-nd" zullen deze week een internationaal be grip vormen en per radio telefoon en telegraaf naar alle uithoeken der aar de vliegen en dat doet ons (indirect) scheepsberichten. Abbedljk, 3/7 van New Orleans, wordt 16/7 te Londen verwacht; Ailcor, 6/7 pass Fernando Noronha. Zuid-Amerlka naar Ro-tterdanv; Alkaild. pass. Fernando No ronha naar Antwerpen; Alphard, 5/7 van Ration ls te ParanaguaAmsteldijk, New Orleans'Rotterdam, 5/7 om 17 uur te Antwerpen; Arudljk, 4/7 van Havana, wordt 16/7 te Antwerpen verwacht; Axel- ddjkv 4/7 van Brownsville te Corpus Ohristi;; Barendreeht, RotterdamCura cao, pass. 6/7 8 uur Fayal; Delftdljk, 6/7 8 tuur van Londen te Antwerpen; Eem- dljik, 5/7 van Rotterdam te Baltimore; Gainesville Victory (Amer.), 8/7 von New York te Rotterdam verwacht; Lely, 6/7 van Rio Grande do Sul to Porto Alegre; Noordam, Rotterdam.Now York pass. 6/7 om 17 uair Scllly; Tiba, 4/7 21 uur van Las Palmas naar Porto Alegre. Mij. Nederland Joh. v. Oldenbarne velt, 6/7 Aigelrs gepasseerd1; Toepat, 7/7 te Tarakan; Tablan, 5/7 van Colombo n. Port Said. H.A.L, Nljkerk, 6/7 te Rotterdam; Nigerstroom, 4/7 van Pointe Noire naar Luanda; Maaskerk, 6/7 van Lagos naar Port Harcourt. Vinike Ittersum. 5/7 Kaap Finisterre gepasseerd; Htlversuim, 5/7 van Sfax n* Holland, M(i. Oceaan Polydorus, 6/7 te Am sterdam. KN.SM. Boskoop, 6/7 te Amster dam; Hast 5, 6/7 van IJmuiden naar Gothenburg; Marleen, 5/7 van Amster dam naar Gothenburg; Ilos. 5/7 van Rotterdam naar Gibraltar; Bonaire,- 6/7 te Antwerpen; El Llbertador, 5/7 te Ma kassar; Bacchus, 6/7 van V0I03 naar Kl- msassl; Iris, 5/7 van Triest naar Flume; Vuloanus, 5/7 te Alexandrië; Oarlblia, 6/7 te Odense; Danee. 6/7 te Cartagena; Euterpe. 6/7 van Lissabon -naar Hoek van Holland voor orders; Deo Duce, 5/7 van Kopenhagen naar Amsterdam; Ariadne, 6/7 te Antwerpen; Omen. 5/7 v. Gothen burg naar Amsterdam; Ary Scheffer, 6/7 van Antwerpen naar Leixoes; Eos, 19,30 uur 6/7 Dungeness gepasseerd; Roelf, 6/7 te Lissabon. K.HL. Merwede, thuisreis. 6/7 te Rio Grande; Ittersum, 6/7 Kaap Finister re gepass-eèrd. Jean Lazarides en Pernio Camellini op de Col du Glandon in de zevende etappe van de Tour de France. (Anefo NYT) VOOR WOENSDAG 9 JULI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: NORV Harmonie Ork.; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15; Jo Vin cent-kwartet (gr.pl.); 8.30; muzikaal bloe- menboeket, 9.00: voor de zieken; 9 30: Stuyvesandt-strijkkwartet; 10.30: morgen dienst; 11.00: Agatha Alphenaar, viool, Hans Osieck, plano; 11.45: fam. berichten uit Overz. gebiedsdelen; 12.00: gram.- muziek; 12,30: NCRV vocaal-kwartet; 1-00: nieuws; 1.15: Mandolinata; 1.50; Artur Schnabel, piano; 2.00: Reportage Bondsdag Geref. Mannenvereniglngen; 3.15; Trio En_ cora; 4.00; voor jonge postzegelverzame laars; 4.15: zingende jeugd; 4.45: voor de jeugd, 5.30; Volksherstel, praatje; 5 35: Omroeporkest en koor; 6.20: vacantle-bips; 6.30: Ned. Strijdkrachten; 7.00: nieuws en weeroverzlcht; 7.15; lezing „In der Ge rechtigheid"; 7.30; actueel geluld; 7.45: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8 05; progr, proloog; 8.15; Reportage bondsdag Chr. Oranje verenigingen; 9.15: gram.muziek; 9.40: voordracht Romeinse beschaving III; 10.00: orgel, Willy Hardmeyer; 10.30: nieuws; 10.45: avondoverdenking; 11,00: Münohener Phllh. Orkest (gr.pl.); 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek, 7.30: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8.15: socialls_ tenmars; 8.18: gram muziek; 8.50: voor de vrouw; 9 00: operetteprogr. (gr.pl.); 9.30: waterstanden en pol. berichten; 9.35; Berl Phllh. Orkest; 10.00: VPRO morgen- wUdïng; VARA 10.20: voor de vrouw; 10.35: duetten (zang); 11.00: (RVU) kin- deiwerzorging en opvoeding, J. P. Boehholt, kinderarts; 11.30: gram.muziek; 12.00: Vaudeville-orkest; 12.30: Kalender; 12.35: Vaudeville orkest (vervolg); 1.00: nieuws; 1.16: orgel, Cor Steyn; 1.45: Negro-spiritu- als (gr.pl.); 2.00: voor de vrouw; 2.15: Omroepkamerorkest; 3 00: Roodborstjes; 3.46: voor zieken; 4.15; voor de Jeugd; 5.15: acc. orkest 5.45: Rijk overzee (v, d. rijp. Jeugd); 6.00: nieuws; 6.15: Vara- varla; 6.20: zang, Roslta Altea (gr,pl.); 6 30: RVU, lezing „de weerdienst KNMI": 7.00; Metro Sax kwintet; 7.15: nieuws nlt "Indonesië: VPRO 7.30; cursus „ons leven en geloof 7.45: „lezen lxj. de bijbel"; VARA 8.00: nieuws; 8.05: reportage Tour de France, Joris v. d Bergh; 8.15: Res. Orkest. Kurhaus, solist Klrsten Flagstad; 9.15: hoorspel „De man. die b'n eigen moordenaar was; 9.55: Ramblers; 10.30: Dick de Reus, viool, Isja Rosican. plano; 10.45; reportage voetbalwedstrijd; 11.00: nieuws; 11.15- clave cimbel, Janny van •Wering; 11.25: gx-am,muziek; 12.00: sluiting. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 14). Ik knikte met het onschuldigste ge zicht van de wereld. „Hij zei. dat de repetitie nog niet afgelopen was en dat hij niet langer kon aanzien \hoe de di rigent met u omsprong. Hij wilde hier op u wachten omdat u na zo'n dag wat gezelschap zeker wel op prijs zou stel len". „Ik herinner me. dat ik Gösta1 in de zaal heb zien zitten", zei Mariana. .Hij had dus medelijden met me? Dat is een volkomen nieuw aspect van hem". Ze lachte -zachtjes. Maar dan kwam plot seling de gespannen uitdrukking weer terug op haar gezicht, „Bleef hij hier alleen of hield jij hem gezelschap?" „Natuurlijk", antwoordde ik, zo on bevangen mogelijk. „Ik bracht hem naar de muziekkamer en hij vroeg me of hij hier mocht Blijven eten. Het hele huis rook naar Inga's appeltaart, en appel taart met koffie was altijd al z(jn lie velingsgerecht geweest zei hij". „Buitengewoon interessant. Gösta Holms als asceet!" Ze lachte kort. maar kon haar onrust ternauwernood verber gen. Ze wilde natuurlijk graag weten of Gösta hier alleen geweest was. zy het dan ook maar een paar secofnden. Ik besloot haar op dit punt gerust te stellen. .Mijnheer Holms was vreselijk aardig en wist zo amusant te vertellen, dat de tijd omvloog- Ik vergat ?elfs helemaal om mijn ramen te gaan dicht doen toen het ging onweren, zodat de gordijnen helemaal nat geregend zijn. Maar om negen uur was mijnheer Holms niet meer te houden. Hij was bang, dat u misschien toch niet direct naar huis zou komen en hij wilde u liever gaan afhalen". „Ik trof hem aan de theateringang, maar ik had al een andere afspraak, GÖsta nam het me vreselijk kwalijk". „Met Hallström natuurlijk!", dachtik terwijl Mariana zwijgend verder at. Na tafel bood ik aan haar te heipen zoe ken maar kreeg tot antwoord dat dit volkomen nutteloos was. Ze had 's och tends, waar de eigenaar bij was. de hele boel overhoop gehaald, maar niets ge vonden. Verder was zij er nu wel zo goed als zeker van. dat ze de papieren toen in de auto had laten liggen. He laas had ze niet op het autonummer ge let, nu Zat er niets anders op dan bij alle taxi-bedrijven in de stad navraag te gaan doen- Bij mij zelf dacht ik. dat Hallström wel zo verstandig zou zy'n dit uit zijn hoofd te laten en ik dankte mijn gelukkige gesternte voor de inval om Mariana op dit idee te brengen. Op mijn kamer was het eerste wat ik deed mij er van overtuigen dat de en velop nog onder mijn matras lag. Maar ik trok mijn vingers terug alsof ik mij had gebrand; onder geen voorwaarde mocht ik de brief bij daglicht vervoe ren. Zittend op de rand van mijn bed overlegde ik wat te doen om Gösta te waarschuwen. Want dat ik hem waar schuwen zou en niet verraden stond al bij me vast. Ik zou heb bekeren. Gösta was ongetwijfeld uit politieke overtuiging op de verkeerde weg; niet te vergelijken met Hallström, voor wie naar mijn mening slechts één 'motief kon gelden en wel de Mammon. Dui zenden zijn op de verkeerde weg ge weest en duizenden zijn tot de conclusie gekomen, dat de niewe leer een dwaal leer was. Misschien was het ook voor Gösta nog niet te laat. Het schrille geluid van de bel rukte mij uit mijn gepeins. Ik hoorde een mannenstemhet bloed steeg mij naar het hoofd: hij! Ik hoorde hoe hij een paar woorden zei tegen het dienst meisje. dat hem open deed en ging naar buiten. „Juffrouw Sylvrid!- Bent u thuis?" We begroetten elkaar als oude bekenden. Britta wierp me een verbaasde blik toe. Voor het eerst sinds ik hier was be leefde ze het dat ik niet weg liep voor een bezoeker van Mariana. Toen Britta verdwenen was stonden Gösta en ik alleen in de vestibule. We spraken een paar beleefdheidsformules, toen drukte hij me de hand en klopte aan de deur van de muziekkamer waaruit Mariana's prachtige sopraan klonk. Ik rende naar mijn kamer en rolde het papiertje open, dat Gösta in mijn hand had gestopt, „Vandaag om vijf üur' bij Millner bij de Skeppsbro", las ik. Om vijf uur'? Om halfvier had ik mijn pianoles bij Pro fessor Dahlen, Gelukkig was zijn huis niet ver van de Skeppsbro af. Het kon net. De mogelijkheid om bij de wereldbe roemde pianist les te nemen had ik aan Mariana te danken. Nietegenstaan- de mijn diploma had ik nog een massa te leren en bovendien bereidden de les sen van professor Dahlen mij voor op 78)Panda besloot om het gevaar moe dig onder ogen te zien. Hy greep een zakje spijkers en een hamer uit de timmerkist. sloop terug naar de kelder deur en joeg de eerste spijker met een paar wèlgerichte slagen in het hout! Het eerste ogenblik waren de boeven achter die deur sprakeloos van verba zing, maar toen ze snapten wat er ge beurde, greep de dikste een stoel en bonkte op de deur, „Gauw'!" riep hij tegen de ander. „We moeten de deur openslaan!! De een of andere spion is bezig ons dicht, te spijkeren! Schiet op sukkel!" Dat liet de ander zich niet. zeggen- Tanden knersend greep ook hij een zetel en be gon eveneens op de arme deur te ra- meien die nu van twee kanten bewerkt werd. Maar gelukkig had Penda- er zó veel spijkers in geslagen, dat het hout het hield voorlopig ten minste! Maar lawaai gaf het wel en het duurde dan ook niet lang, of Jim Zondervan stak zijn lioofd om de hoek van de deur die toegang tot de keldertrap gaf, „Dat ls niet normaal!", prevelde hij. „Men slaat geen diamanten met een hamer in een radiatordop; daar moet iets achter zitten I'? concerttoumées, die ik zo gauw moge lijk na de oorlog wilde gaan maken. „Ik wou dat ik bij uw eerste concert kon zijn", zei prof. Dahlen die dag te gen mij, terwijl hij op de tweede vleu gel de orkestpartituur van Grieg's pia noconcert in a-moll speelde. „Uw spel is voortreffelijk, er valt werkelijk niets meer op aan te merken". Deze zakelij ke opmerking betekende meer dan een van zijn leerlingen ooit durfde hopen- Het was zijn manier om een summa cum laude uit te reiken. En toch had het vooruitzicht van mijn ontmoeting met Gösta Holms mij danig uit. het evenwicht gebracht, zo erg zelfs, dat ik nauwelijks aandacht schonk aan deze lof- Het was een paar minuten over vijf toen ik het. kleine cafétje bij de Skepps bro binnentrad. De zaal was slecht be zet, Gösta zat in een soort nis op me te wachten. Ik ging .zitten. De kellner kwam en ik bestelde koffie „heet en sterk!" Daarna kwam een jongen met een blad met gebakjes. „Neem iets Syl vrid" zei GÖsta. met wie ik, behalve onze begroeting, nog geen woord gewis seld had. „Dit ziet er werkelijk voor oorlogs uit- Heerlijk die perziktaart. En die kleine boterkoekjes daar!" Ik bedankte koeltjes, ik voelde niet de minste'eetlust. Gösta liet zich even wel niet door mijn afwijzende houding intimideren en begon een heel bord van de lekkerste dingen uit te kiezen. On dertussen kreeg ik mijn koffie en we waren alleen. „Zo Sylvrid en nu moet je iets eten, want- Je ziet er bijzonder hongerig uit". Ik keek hem aan. „Vind u 't na alles wat gebeurd is nog op zijn plaats om te schertsen?" „Maar Sylvekind. ik scherts hele maal niet. Je hebt werkelijk kringen on der je ogen, je ziet er bijna even slecht uit als Mariana. Alleen jonger. Heb je de envelop met het contract meege bracht?" Ik lachte snijdend. „Contract, zei u toch? Hypocriet! Contract!" Gösta Holms nam zijn pijp uit de mond en staarde me aan. „Hypocriet? Waar heb ik in 'shemelsnaam dat..:, eh.corppliment aan te danken?" (Wordt vervolgd) toch minstens zoveel goed als een schip vol tulpenbollen of Edammers, dat de Waterweg afvaart! De wedsti-ijden. Zon en wind ken merkten de eerste dag van dit tournooi, waaraan door 49 buitenlanders en ca. 90 Nederlanders (de „ranglijst", de dis trictskampioenen en enkele genodigden) wordt deelgenomen. Zoals gebruikelijk, werd op de eerste dag een grote partij „kleingoed" verwerkt in de enkelspelen- De sterren hadden merendeels een bye en kwamen dus automatisch in de twee de ronde, waarvan gisteren 'in het he renenkel al een deel gespeeld kon wor den. Bovendien waren de Amerikaanse meisjes, de Fransman Cochet en en kele anderen nog niet gearriveerd zo dat voorlopig de aanwezige voorraad slechts op de baan kwam. Ook staat het nu wel vast (jammer), dat Margaret Osborne, de kersverse Wimbledon-kam- pioene. en I^ui-se Brough, die met Bromwich de Wimbledon-titel ge- mengd-dubbel behaalde niet in de /en kelspelen zullen uitkomen, wèl echter de meisjes Hart. die de finale van Brough verloor, doch de titel in hetda- mesdubbel behaalde en Todd, de ande re helft van het kampioensdubbel. Uiteraard ging gisteren de belangstel ling grotendeels uit naar het werk van de buitenlanders, die allen direct in de tweede ronde kwamen en, met één uit zondering, hun partijen wonnen. Het waren overigens vrij zachte eitjes voor de vreemdelingen.- Pluim echter voor Krijt, die voor d|e ene uitzondering zorgde! Hij belette de nogal zwak spe lende Egyptenaar Surchok met 6-2 6-2 de toegang tot de derde ronde In het damesenkelspel werd uitslui tend de eerste ronde gespeeld, zodat wij hier dus volstaan met de uitslagen: Damesenkelspel le rond: mej- Herm- zenmej. De Wit 62 60; mej. Korn- feldmej. v. Berkel (v. B. w. o.);mevr. MullerCzernickmevr. v. Haagen 9-7 6-1; mej- v.d. Walmevr, Meuko 61 6-3; mevr, Goossens-mej. Winkelman 6-1 61; mevr. Jonquière—mej. H. Voren kamp (Jonq, teruggetr,); mej. Eggers- manmej. de Vries 60 60; mevr. Scholtenmevr- v. Wiert 63 64; mej. v. Liebergenmej. Jamin 119 86; mej. Jollesmevr. Broese v. Groe- nau 64 64; mej. Grosveldmej. Im- Hof 6—2 64; mej. I. Kok— mej. D. Vorenkamp 6—2 64; mej. v.d. Torre mej. Oskam 60 86; mevr. Lubbers mej, v. Halting 63 6—1. Herenenkelspel le ronde: Ketjèn Prins 64 86; Linch—v- Lith de Jeu- de 63 63StormTimmers 46 64 1311 Monsieur (Belg. Jan)Willem- sen 1412 62; Borren—v. Leyden 6—2 63; Krijt-Oskam 6—160; Schoorel Volkmaars 119 63; WiejersAk- kersdijk 06 64 62; DrijverBryan 6—1 6—2, 2e .ronde: - Mandelbaum (Egypte) Star 63 86; BoschaartRas 62 6—3; RinkelRie^er (Rieber terugge trokken); Mohan (Br.-Ind.)—Bartelds 6—4 6—3; Ahmed (Br.-Ind.)— F. Beer- ninck 75 61; Metha (Br.-Ind.) Holst 6—3 0—6 6—1; Misra (Br.-Ind.) Tönjes 26 64 62; Holpa (Hong.) Veltenaar 16 62 60; Johansson (Zweden)Dreesman 61 61; Mo- hammea Br.-Ind.)Keuls 63 6—3; Devi'oe (België)Hoeke 61 61; Krijt Lurchok (Egypte) 62 62; v.d. Kruk Verweil 6—2 6—3; Wilton—Lim 6—1 6—4. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG. Alphen aan den Rijn Oud Geref. Gemeente, Van Mandersloosfcnaat: 19.15 ixoiT de heer De Jon® vain Kx-altogseveer. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amster dam-Sloten S. S. M. Aertsen te Enkhulzen; te Groningen (vac. H. J. Langman) dr. A. F. N. Lekkerkerker te Loosduinen; te Hou ten (U) H, A. Leenmans te IJsselmudden. Aangenomen naar Koudekerke (toez.) L. D, v. Dljl te Landsmeer. Bedankt voor Scheveningen C. L. Verbaas te Schiplul den. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Engelen (N. Br.) C. Bruin te Wou- drichem. Geref. Kerken Beroepen te Abcoude P. Rlemersma. cand. te Amsterdam; te Delfshaven (5e pred.pl.) J. 1 Vrolijk te Zeist; te Oldekerk m, J. v. DUken te Nunspeet. Bedankt voor Torneüzen R. Oos_ terhof f te Hoofddorp; voor Tiel H. Boswijk te Elbuxg. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be- ï-oepexi te,Schiedam (2e pred.pl.) W, W. J. v. Oene te Oud-Loosdrecht; te Lelden C. H. Lindeboom te Kampen'. Aangenomen naar Groningen (vac. prof. P. Deddens) H. Knoop te Delfshaven. Geref. Gemeenten Beroepen te Waarde M. v. d. Ketterij, cand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Frane- ker A. C, Noort, cand. te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Almelo A. C. Noort en K, J. Velema, belden cand. te Apeldoorn. Beroepen te Lutten a. d. Dedemsvaart J. v. Doorn te s'-Gravendeel. Rem. Broederschap Aangenomen naar -Groningen H. j. de Klevld te Oosterbeek. De kerk en het sociale leven Bij de kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam kwam het verzoek ln een getuigenis van de kansel te doen uitgaan tegen de een heids, vakcentrale ln verband met het feit, dat ook leden der, gemeente daarvan lid zUix. De kerkeraad benoemde een commis sie van vier (twee predikanten, ds, P. N. Hruyswijk en ds. D. Rlngn^lda) en twee ouderlingen om hem daarover van advies te dienen. MARKTBERICHTEN WE-STLAND, 7 Juli, Aardappelen 1.10 3.90 per 25 kg- tomaten 1595, snijbonen 451.10; breekpeen 1015; dubb. boden 551.10; peulen 3541; aaidbelen 1.10 3.10: andijvie 27. rabarber 213. rode kool 2030; druiven. 4.106.50; per kg.; asperges wit 1.10; blauw 6075 per bos; bloemkool 624; perziken 2038; meloe nen 151.35 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 7 Juli Bloe menveiling: Amglai 1520 ct; Alstrumeria 2332 ct; Lathyrus 610 ct, Lelies 1 00 —1,20; Liatrus 19—85 ct; Confllies 21—35 ct; Gladiolen 0,551,05; Leeuwbekken 12 ct; Anjers 814 ct; Vlolieren 2335 ct; Scabiosa 110 c;b. Groentenvelling: Aardbeien 3756 ot. per y2 pond; Bospeen 415 ct; Breek peen 211 ct; Bloemkool 226 ct; Sla 2,004,70: Aardappelen 810 ct; Peulen 2.305,60 Doperwten 2,804,30; Capu- cyners 3.304.70; Tuinbonen 6270 ct; Snijbonen 6,608,20; idem stek 3,00 5.50; Dubb. Stamb. 9.0011,50 per 10 kg. Augurken IV 12.9013,60; idem V 5,00—5,50; Stippel HI/IV 8,00—8 30 per 25 kg. ROTTERDAM, 8 Juli. Veemarkt To taal aanvoer 2534. 179 Paarden; 60 Veu lens; 300 Magere runderen; 676 Vette runderen; 45 Graskalveren; 296 Nuchtere kalveren, 371 Schapen, 477 Biggen, 130 Bokken en geiten. Prijzen per stukKalfkoeien le kw. f. 670. 2e kw f 570, 3e kw. f. 400; Melk koeien f. 670. 570, 400; Varekoeien f. 500, 400. 325; Vaarzen f. 450, 350, 225; Pinken f. 350, 260, 200; Graskalveren f. 150 100, 70; Biggen per week f. 40, 30, 20. KATWIJK a. d. RIJN, 7 Juli. Groente- velling. Eerstelingen bonken f. 911; gro ten f. 1113; Drielingen f, 910; Kriel f. 78: Tuinbonen f. 1013; Doppers f. 30 —66; Sla f. 1—3.90; Waspeen f. 10—23; ld. II f. 1617; Bloemkool I f. 1731; idem H f.9—10; Selderie f. 2.30—2 50; Petersell» f.130—1.90; Andijvie f. 5—6.10; Snijbonea f. 89—90.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2