Sjarifoeddin roept op tot waakzaamheid Tsjecho-Slowakije ter Parijse conferentie Voorzorgsmaatregelen der Republiek WEER BE RICHT Besprekingen over de verdeling der woongelegenheid „Een weinig populair, maar noodzakelijk ontwerp" Met een enkel woord 86ste Jaargang LEIDSCH DINSDAG 8 JULI 1947 No. 261235 DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57065 Toenemende spanning in Indië Er wordt weer druk geconfereerd in Djokja. Gistel-middag is, onmiddel lijk na aankomst van vice-premier Setyadjit, tegenover wie ook dr. van Mook de republikeinse antwoord-nota als „onbevredigend" heeft gekarak teriseerd, het Republikeinse kabinet door Sjarifoeddin bijeen geroepen en het zou, aldus Antara 's nachts door vergaderen. De laatste hield voor radio Djokja, een rede, waarin hij een beroep op het" volk deed. om waakzaam te zijn en in verbondenheid iedere eventualiteit on der ogen te "zien. Hij herhaalde de tekst van het Republikeinse antwoord op de Nederlandse voorstellen voor een inte rimregering, welk antwoord gelijk ge meld door de Nederlanders bestempeld was als „onvoldoende". Hij legde voorts nadruk op de critieke situatie. De In donesische Republiek wenst het. pro bleem op een vredelievende wijze op te lossen, Sjarifoeddin deed voorts een beroep op de natie om het volste vertrouwen in de regering te hebben en zei, bereid te zijn de de jure souvereiniteit. van de Nederlanders gedurende de overgangs tijd te erkennen. Toch mocht de. reeds de facto erkende. Republiek niet ver hinderd worden haar eigen gezag op eigen manier uit te oefenen. Nogmaals zeide hij het Nederlandse voorstel be treffende de gezamenlijke gendarmerie onaanvaardbaar te achten en drukte de hoop uit, dat de Nederlanders de moei lijke omstandigheden waaronder de Indonesiërs thans leven zouden begrij pen. Op Java werden gisternacht voor zorgsmaatregelen genomen tegen luchtaanvallen, aldus een Indonesisch militaire woordvoerder. Deze ver klaarde, dat Java thans in staat van gevaar was en dat tong-tongs zouden worden gebruikt om luchtgevaar aan te kondigen en het volk op te roepen voor hét nemen van luchtbescher mingsmaatregelen Guerillatroepen worden zo spoedig mogelijk in het Re publikeinse leger opgenomen en de verdediging van de dessa's wordt ge organiseerd. SETYADJIT WEER NAAR BATAVIA. Nadat het Indonesische Republikein se kabinet de hele nacht onder- voor zitterschap van Sjarifoeddin had ver gaderd. werd bekend gemaakt, dat Se tyadjit, de vice-premier, vandaag per Nederlands vliegtuig naar Batavia zal terugkeren met een aanvulling op het Republikeinse antwoord op de Neder landse voorstellen voor een interimre gering. Aanprijzing tabaksbonnen gewijzigd. ZES OF VIER RANTSOENEN PER 14 DAGEN. As. Donderdag 6 rantsoenen. Het C.D.K. deelt mede, dat met üi- gang van 10 Juli as. een wijziging wordt gebracht in de aanwijzing der bonnen van de tabakskaart. Zoals bekend, is de hoeveelheid siga retten en kerftabak, welke per veertien dagen beschikbaar wordt gesteld, be paald op 5 rantsoenen. Dit heeft ten gevolge, dat gebruikers van rook- of shagtabak nimmer in de gelegenheid zijn hun gehele veertiendaags rantsoen in tabak op te nemen, tenzij de detail list zich bereid verklaart een pakje tabak door te snijden. Deze laatste han delwijze is, zoals men weet, feitelijk verboden. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zullen voortaan afwisselend 6 en 4 rantsoenen per veertien dagen worden beschikbaar gesteld. As. Don derdag worden op detabakskaart dus bonnen voor zes rantsoenen aange wezen. Op 24 Juli as. zullen op de zelfde kaart dan bonnen voor 4 rant soenen worden aangewezen. De bonaanwijzig op de gepfengde ta baks- en versnaperingskaart ondergaat geen wijziging. TWAALF JAAR VOOR GRAMMENS. Florimond Grammens, de bekende propagandist voor de Vlaamse taal, die er van wordt beschuldigd met de hulp van de Duitsers de Belgische taalwet ten te hebben willen doordrijven, is door de krijgsraad tot een gevangenisstraf van 12 jaar veroordeeld. De Belgische koningskwestie Tijdens het congres der katholieke volkspartij, dat Zaterdag en Zondag te Antwerpen is gehouden, hebben de Vlaamse er Waalse sprekers in hun toe spraken alle hun trouw aan koning Leo pold betuigd. Van Zeeland verklaarde o.a.: „Men kan de grondwet verdraaien, doch bet staat vast, dat de koning zal terugkeren, ten einde zijn constitutio nele taak verder uit te oefenep." Spr, wees op het grote belang van de publicatie van het verslag der commis sie van juristen over de gedragingen van de koning tijdens de bezettingspe riode en verklaarde, dat dit rapport de grondslag is. waarop de Belgen van goe de wil zich moeten verenigen. Van Zee land stelde verder in het licht, dat de katholieke actie de perken der betame lijkheid niet te buiten mag gaan en dat het de regering is, die in deze genheid beslissingen moet nemen. Het Spaaftse referendum. De Spaanse radio heeft de einduit slag van het referendum uitgezonden, zoals door het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken bekend gemaakt. 16.187.992 personen waren ingeschre ven, van wie 14.454.426 hebben gestemd. Van de uitgebrachte stemmen waren 25.669 van onwaarde. 295-208 blanco, 643.501 neen en 12.628.983 ja, GEEN MIJNWERKERSSTAKING IN DE V. ST. Een woordvoerder van de mijneigena ren in het Noorden der V.S. heeft ver klaard, dat de voorzitter van het vak verbond der verenigde mijnwerkers, John. Lewis, volledige overeenstemming heeft bereikt met de eigenaren der steenkoolmijnen in het Noorden en der staalindustrie. Deze overeenkomst betekent, dat er geen mijnwerkersstaking zal uitbreken in de grote mijngebieden van Pennsyl vania. Ohio, Wset-Virginië en Mary land- Zij zal echter nog door de politie ke commissie van het vakverbond der verenigde mijnwerkers moeten woeden goedgekeurd. JOEGO-SLAVIË GEEN LID MEER VAN DE LL.O. Edward Phelan, directeur-generaal van de Internationale Arbeidsorganisa tie, heeft medegedeeld, dat Joego-Sla- vië zich uit de organisatie heeft terug getrokken. De reden is, dat „volgens het oordeel van de Joego-Slavische regering de sta tuten en de'structuur van de IL.O. on verenigbaar zijn geworden friet de eco nomische eri sociale toestanden in de federale volksrepubliek van Joego-Slavië en de algemene na-oorlogse lijn der ontwikkelingen op die gebieden niet weerspiegelen". Phelan sprak de hoop uit, dat de be zwaren. van Joego-Slavië om met de •I.L.O. samen te werken voor de opzeg gingstermijn van twee jaar zouden zijn verdwenen. GEEN OVEREENSTEMMING OVER KOREA. Het officiële Russische nieuwsbureau Tass heeft bekend gemaakt, dat de ge mengde Russisch-Amerikaanse commis sie; die onderhandelt over de oprichting van een voorlopige regering voor Korea, niet tot overeenstemming is kunnen ko men over de kwestie, welke Koreaanse politieke partijen uitgenodigd moeten worden voor deelneming aan dp bespre kingen. De Amerikaanse delegatie maak" te bezwaar tegen de Russische opvat ting, dat de meeste partijen Kleine groepen waren, waarvan men het stre ven niet kende, aldus Tass. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele los se buien. Aanhouden' van het koude weer met een nu en dan krachtige Zuid-Westelijke wind. 9 Juli. Zon op: 4.30 uur;'onder: 20.59 uur. Maan op: 24 uur; onder; 10.34 uur (11 Juli L.K.). Hoogwater te Katwijk te 7.44 en 20.05- uur. Als Sovjet-waarnemer? De $tand met betrekking tot het aan vaarden of verwerpen van de Brits Franse uitnodiging voor een bespreking te Parijs van het plan Marshall tot hulp aan Europa was hedenmorgen: aanvaard is de uitnodiging door: Bel gië, Eire, Griekenland Italië. Luxem burg. Nederland, Portugal. Tsjecho- Slowakije, Turkije. Van de hand gewe zen door: Joego-Slavië. Polen en Roe menie; voorlopig van de hand gewezen door: Finland. Afwijzend beschikken zullen waarschijnlijk ook: Albanië, Bul garije en Hongarije. Accepteren zullen waarschijnlijk nog: Denemarken, Noorwegen. Oostenrijk, Zweden. Zwitserland en IJsland. Het Sovjet-persbureau Tass heeft de weigering van Polen en Joego-Slavië aldus gecommentarieerd: „Aan te ne men is, dat Joego-Slavië en Polen gaar ne credieten van de Verenigde Staten zouden aanvaarden op gunstige voor waarden, maar zij zouden daarover zon der tussenpersonen wallen onderhande len". Natuurlijk trekt het aanvaarden door Tsjecho-Slowakije de bijzondere aan dacht, Officieel is te Praag medege deeld. dat de Tsjecho-Slowaakse rege ring besloten heeft over haar verdere houding ten aanzien van het plan te zullen beslissen op grond van de te Parijs in te winnen inlichtingen. Vol- PROTEST TEGEN VERPLICHTE MILITAIRE DIENSTPLICHT IN V.S. Een groep van 20 vooraanstaande Amerikanen heeft zijn stem verheven tegen hef, plan om de militaire dienst plicht inde V. S. verplicht te stellen. Deze maatregel, aldus het rapport, is uit de tijd en kan leiden tot een geschil tussen de Sovjet-Unie en de V.S. van titanische afmetingen. Het rapport is gericht tegen de conclusies van de pre sidentiële commissie, die verplichte mi litaire dienst voorstaat. Tot de onderte kenaars behoren onder anderen Jose- phus, minister van marine tijdens de eerste wereldoorlog, Edwin Johnson, de mocratisch senator en Robert Hutchins, rector van de universiteit te Chicago. „DEBATING-CLUBS" VOOR DUITSE BOEREN. De Amerikaanse boer WarbiPgton, die de afgelopen 21 jaren werkzaam is ge weest aan het landbouwonderwijs in de Amerikaanse staat Ohio en als consu lent van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken enige maanden in de Amerikaanse zone van Duits land heeft doorgebracht, heeft gepleit voor het oprichten van „debating clubs" voor Duitse boeren als het beste middel om een nieuwe oorlog te voor komen. De reden, waarom Warbington juist de Duitse boeren heeft, uitgekozen om een begin te maken met de democra tisering van het Duitse volk door het stichten van dergelijke clubs, is dat Warbington meent, dat men geen de mocratie kan opbouwen met hongerige mensen en de boeren de enige Duitsers zijn, die geen honger lijden. COMPROMIS-VOORSTEL VAN DE EA,M? Van welingelichte zijde wordt verze kerd dat de Earn aan de Griekse mi nister-president Maximos een vertrou welijk memorandum heeft doen toeko men bevattende voorstellen voor een eventueel compromis ter beëindiging van de ongeregeldheden. In dit memo randum zou daarbij .gewezen worden op de „noodzakelijkheid van het doen op houden der Amerikaanse interventie in Griekenland". De liberale leider Sofoelis, tevens lei der van de parlementaire, oppositie, zou als scheidsrechter zijn aangezocht. DE KRUPP-FABRIEKEN. Mayhew, vice-minister van buiten landse zaken, vertelde in het Britse Lagerhuis dat een deel van de Krupp- fabriek?n bestemd is voor herstelbeta lingen, terwijl de meeste delen, die ge schikt voor oorlogsdoeleinden zijp, ver nietigd zullen worden. De vernietiging zal zo veel mogelijk door ontmanteling geschieden; slechts in laatste instantie men overgaan" tot opblazen. gens Reuters diplomateke correspon dent bestaan vier theorieën over de Tsjecho-Slowaakse aanvaarding van de uitnodiging, namelijk: 1. Tsjecho-Slo wakije heeft zich onafhankelijk weten te houden tegenover de afwijzing van het plan-Marshall van Sovjetrusslsche zijde; 2 Tsjecho-Slowakije heeft toe stemming gekregen van Sovjet-Rusland om zich te Parijs te doen vertegenwoor digen ten einde precies te weten te ko men. welke terugslag de door de Fran se en Britse delegaties voorgestelde pro cedure zal hebben op de nationale eco nomie van Oost-Europa; 3. Sovjet-Rus land heeft Tsjecho-Slowakije positief aangemoedigd de Parijse conferentie bij te wonen in de rol van waakhond na mens het „Oosters bloc"; 4. Moskou hoopt, door de economische satellieten van Sovjet-Ruslapd toe te staan aan het plan-Marshall deel te nemen, voor deel te verkrijgen in de vorm van ver grote industriële capaciteit op basis van Amerikaanse hulpverlening bij uit rusting met kapitaalgoederen. Reuters correspondent schrijft: het karakter van de te Parijs te houden conferentie is iets meer omlijnd gewor den door het bericht, dat Ernest Bevin zelf van plan is naar Parijs te gaan, althans om de conferentie te openen. Tot nog toe immers was het nog niet duidelijk, of de besprekingen in minis teriële of slechts in technische instan tie zouden^ plaats hebben. Toch ver wacht men. dat de besprekingen zo veel mogelijk strikt economisch en zo weinig mogelijk politiek gehouden zullen wor den. Landen als Zwitserland, Zweden, Noorwegen en Denemarken zullen ze ker alle politieke complicaties willen vermijden. Diplomatieke waarnemers zien het besluit van Bevin eerst en voor al als een gebaar van hoffelijkheid van een der initiatief nemende mogendhe den tegepover de anderen. Wanneer, zoals de bedoeling is. een „comité van samenwerking" zal wor den ingesteld per vijftien Juli aan staande. zullen waarschijnlijk vier sub commissies onmiddellijk beginnen met het verzamelen van gegevens, weikever- werkt moeten worden in eind Augustus door het comité uit te brengen rappor ten. Wanneer de daaromtrent binnen gekomen berichten juist zijn. zou vol gens Franse en Britse opvattingen het comité moeten bestaan uit vertegen woordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Belgisch-Nederlands-Lux emburgse tolunie, één Scandinavisch land. één Oost-Europees land en waar schijnlijk Italië. De subcommissies zou den ieder uit minder dan tien man moeten bestaan. at Het vlot niet met het parlementaire werk: Vrijdag jl. moest de Tweede- Kamervergadering voortijdig verdaagd worden, daar het eindverslag der wetsontwerpen, die nog ter behande ling op de agenda prijkten, niet was verschenen; gisteren schorste de voor zitter de vergadering reeds vóór 4 uur 's middags daar een dringende bij eenkomst van de ministerraad de be windslieden van achter de regerings tafel wegriep. Het ging natuurlijk weer over In dië in de ministerraad. Van het tijd stip der beloofde regeringsverklaring dienaangaande is, nu wij dit schrij ven, nog niets bekend. In de korte namiddagbijeenkomst werd een aanvang gemaakt met de be schouwingen over het Wetsontwerp ver deling Woongelegenheid. De heer Al- gera (A.-R.) bleef de enige oplossing voor het woonprobleem het bouwen van woningen achten. Hieraan moeten wij alle kracht blijven besteden. Spr. Juich te in dit verband de regeling toe, waar bij financiële steun wordt verleend aan eigenaars, die hun woningen ombou wen voor het gebruik van meer gezin nen. Wat het ontwerp zelf. betreft, wil de spr. de vorderingsbevoegdheid ont nomen zien aan de Rijksgebouwen dienst en, aan de Prov. bureaux voor Oorlogsslachtoffers. De mogelijkheid van beroep dient volgens spr. te wor den uitgebreid. Ook zag hij gaarfte in de wet de vrijheid van woningruil vast gelegd. Het ontwerp moge, gelijk 'in het voorlopig verslag werd opgemerkt, een Duitse geest ademen: de uitvoering ge schiede in Nederlandse geest. Spr. pleitte ten slotte voor het beschikbaar stellen van meer deviezen voor hout; dat was meer nodig dan voor tabak bijv. De heer Schoonenberg (Comm.) ver klaarde zich voor het ontwerp, doch vond het veel te laat ingediend. Ten be wijze hiervan wees hij op de 24.000 clan destiene bewoningen in Den Haag. Ook signaleerde spr. het euvel van het sleu- telgeld, dat een der ergerlijkste vormen van zwarte handel is. Niet alleen dan cings maar ook bankgebouwen moeten thans niet gebouwd worden, aldus de heer Schoonenberg, die ten slotte nog wees op de stijging der bouwkosten, welke z.i. grotendeels aan de zwarte handel is te wijten. De heer Maenen (K&th.) schetste de vroegere voortreffelijke woningvoorzie ning. waarom Nederland beroemd was en de huidige opeenhoping in onvol doende woonruimte, waardoor vooral 't gezinsleven wordt belaagd In België heeft me.n een apart ministerie voor het gezin. Overigens heeft spr. wel waar dering voor de energie, waarmede de overheid de bouw van noodwoningen heeft aangepakt. Een algehele oplossing van het woonprobleem ligt eigenlijk bo ven menselijke krachten, en hij heeft bewondering voor minister Neher. die zijn schouders onder deze taak heeft gezet. Spr. pleit voor vrijstelling van militaire dienst van bouwvakarbeiders. Ten slotte laakt de heer Maenen het, dat aan de burgemeesters dictatoriale bevoegdheden inzake de woningen wor den toegekend. Om halfacht 's avonds was de bij eenkomst van de ministerraad afge lopen en verlieten de kabinetsleden het ministerie van Justitie. Toch zat minister Neher om acht uur alweer achter de regeringstafel in de Tweede Kamer en weinige minuten later ar riveerde ook de heer Beel» onder wiens signatuur het wetsontwerp Verdeling Woongelegenheid is uitge komen. Het onderwerp leek me* de spreek beurten van de middag bereids uitge put: de woordvoerders in de avondver gadering wisten er weinig nieuws aan toe te voegen. De heer Ten Hagen (Ar beid) was ook al tegen, het leggen van de grote bevoegdheden in handen van de burgemeester alleen. De heer Beer- nink (C.-H.) besprak uitvoerig de wo ningnood, **de nieuwbouw, de inhoud der nieuws te bouwen woningen en de bouwkosten. Van het ontwerp zelf con stateerde hij, dat het slechts een codi ficatie was van bestaande regelingen en niets nieuws bracht. Spr. vroeg de mogelijkheid van beroep op Ged. Staten en bepleitte de invoering van een ver blijfsregister in de gemeenten voor de bewohers, die geen vestigingsvergun ning hebben. Ook vroeg de heer Beer- nink hoe gehandeld moest worden met hen, die clandestien wonen en met ontslagen politieke delinquenten. De heer Hacke (Vrijheid) wenste een economischer gebruik van kantoorruim ten. Desnoods konden daarvan delen voor woongelegenheid worden gevor derd. De heer Verkerk (A.-R.) hield een betoog tegen de rechtsonzekerheid aan de hand van een artikel van prof. Van Oyen. De heren Hoeij (Kath.) en Krol (C.-H.) herhaalden enige bereids door andere sprekers gemaakte opmer kingen. m De minister van Binn. Zaken, de heer Beel. erkende, 4at het ontwerp weinig populair was, doch het is noodzakelijk. Hij weidde uit over de geestelijke waar den welke bij het woningprobleem op het spel staan. Het ontwerp wil zoveel mogelijk rekening houden met de voor iedere gemeente verschillende omstan digheden. De vorderingsbevoegdheid kan niet onthouden worden aan de Rijksgebouwendienst; iets anders is het met de bureaux voor oorlogsslachtof fers. Woningruil op vrijwillige basis is bij de Ver. van Ned. Gemeenten ui studie voor de grote gemeenten. Als dit plan tot verwezenlijking komt en slaagt, kan het ook tot andere gemeenten worden uitgebreid. Spr. wil echter in concrete de bevoegdheid behouden, om woningruil te weigeren. Het geven van de in het ontwerp voorzien-., richtlijnen wil spr. aan de minister laten en niet aan de Kroon. Dit laatste zou te veel tijd nemen. Insgelijks voelt de minister er niet veel voor, om inplaats van „bur- Onze Prinsesjes amuseren zich kostelijk bij een voetbalwedstrija tussen het personeel van het Daleis Soestdijk en van 't paleis Het Loo. (Anefo Sticht) BINNENLAND. Militairen'a.b. van het m.s. „Nieuw Holland" kunnen in Port Said, post krij gen, mits deze op 13 Jula ter post be zorgd wordt. WH men de post bij de aan komst in Batavia bezorgd hebben dan moet zij op 28 Juli a.s. gepost zijn. Dr. Albert Einstein werd ter gele genheid" van zijn 68ste verjaardag tot erelid van het Haagse Domus Spino- zana" benoemd Op 57-jarige leeftijd ls te Overveen overleden lr. J. Pf A. van Scherpenberg, directeur hoof du Lbvoerder van. de Maat schappij tot uitvoering van Zuiderzeewer ken. In de Wleringermeer zijn bij de. inundatie van de-polder alle zeven scho len aan de terreurdaden van de bezetter ten offer gevallen. In aanwezigheid van tal van genodigden is thans de eerste herbouwde' school te Wleringerwerf hero pend. De bevordering van het woning- bouwprogramma in Nederland is het on derwerp van een rad i o - vraag 0 esprekdat Vrijdagavond ,van 19,45 tot .20,00 uur over Hilversum I gehouden zal worden. De directeur-generaal van de Volkshuis vesting, dr. lr. Z. Y. v. d. Meer zal de vragen beantwoorden. Gisteravond is in de Goudsbloem straat te Amsterdam het 3-jarig meisje A K. uit het raam van de eerste étage op straat gevallen. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is de kleine overle den. Op de Rljkswég tussen Belfeld en Reuver is de motorrijder G. R. uit Venlo In volle vaart op een langs de weg staan de truc geredei. met het noodlottig ge volg, dat hij vrijwel op slag dood was. Van het kamp Marlënbosoh bij Nijmegen uit ls vandaag de uitgeleddimg van ongewenste Duitsers begonnen. Ruim de helft gaat naar de Britse zone, de rest wordt per trein naar de Franse, Ameri kaanse en Russische zones overgebracht. BUITENLAND. Naar radio Warschau meid'', zijn te Komarowo massagraven ontdekt van 70,000 Russische krijgsgevangenen, die door de Duitsers zijn vermoord. De Zwitserse bevolking heeft met overweldigende meerderheid een wet aangenomen betreffende het invoeren van een nationale ouderdoms- en weduwen- en wezenverzekering. Eveneens is met meerderheid van stemmen de economi sche clausule van het wetsartikel aange nomen, volgens welke onder meer staats interventie ten gunste van noodleldende bedrijven wettelijk wordt vastgelegd. De politie te Bazel heeft een aan tal verordeningen bekend gemaakt, die het maken van onnodig lawaai strafbaar stelt. Van 27 Juli tot 2 Augustus zal het 32ste wereldcongres voor Esperanto te Bern worden gehouden. Aan dit congres zullen 31 landen met 1500 afgevaardig den deelnemen. Het is het eerste congres dat sedert 1930 plaats vindt. In de omgeving van Parijs, bij het station van Nanferre. is een belangrijke voorraad wapens ontdekt, in verband waarmee 3 personen zijn gearresteerd. Men gelooft, dat zij leden van de Pa lestijnse verzetsorganisatie Irgoen zijn, doch' de politie heeft hun namen nog niet bekend gemaakt. Het bestuur van de Italiaanse Christen-democratische partij heeft een motie goedgekeurd, waarin het zich vol ledig accoord verklaard met alle punten van het program der regering-De Gasperi. President Truman heeft het Ameri kaanse congres verzocht een „aanzienlijk aantal verplaatste personen" toe te laten. In zijn boodschap legt de president er de nadruk op, dat het merendeel der ver plaatste personen niet communistlsch ls en dat zij een grote verscheidenheid van beroepen vertegenwoordigen. Volgers de „Daily Herald*is in de Russische zone van Duitsland de ver plichte arbeidsweek van zeven dagen In gesteld voor alle mijnwerkers. Dit besluit ls genomen door de enige' weken door maarschalk Sokojofski benoemde raad van 12 Duitsers, die belast ls met de lei ding van de economische zaken ln de zone. Het hoofd van de medische dienst in Palestina heeft medegedeeld, dat ln de Palestijnse haven Haifa, die meer dan 160,000 Inwoners telt, builenpest ls uit gebroken. Tos dusver zijn reeds 14 per sonen door de ziekte aangetast. Men ge looft, dat zij zijn gehete- vlooien, die door een schip zijn aange voerd. Tijdens een bijeenkomst van het werkcomité van de commissie voor de atoomenergie der V.N. hebberl de afge vaardigden van Groot-Brittannië. China, Brazilië, Australië en Canada ln principe een Russisch amendement op het rapport van de commissie goedgekeurd tot ver nietiging van reeds vervaardigde atoom wapens, evenals van die, welke vervaar digd worden. Het internationale bureau van de Fabian Society, de vereniging van Britse Intellectuelen der Labour party, ls van plan sociale .scholen" voor socialisten van 't continent en speciaal voor dit van Oost Europa, op te richten. 12 Socialisten van Polen zullen de eerste zijn die een intens'eve cursus zullen volgen. (UP.). Bij Messina op Sicilië zijn 5 boeren gedood en 4 gewond, toen zij een granaat trachtten te demonteren. gemeester" te lezen ,3. en W.'\ maar h(j laat de beslissing ter zake aan de Kamer over. Inzake de bedrijfsruimten en de vrije keuze deh medebewoners is de minister eveneens tegemoetkomend: dit komt allemaal in de richtlijnen tot z(jn recht; deze zullen beperkt blijven tot wat door de omstandigheden wordt geboden. Een verblijfsregister geeft geen oplossing: dit zou slechts moeilijk heden brengen voor de overheid; men denke aan de belastingen, de dienst plicht enz, Spr. wenst niet te tornen aan de bevolkingsadministratie. Inzake het beroepsrecht betoogt de heer Beel nogmaals, dat het juist niet in de be doeling ligt, om rechtsgelijkheid te scheppen. Men wil juist iedere gemeente naar eigen toestand en behoeften laten handelen. Het uitschakfelen van de rechter is niet zo erg als wordt voor gesteld: er blijven nog genoeg zaken, waarover deze kan oordelen; maar in kwestie» van doelmatigheid moet spr. aan de uitschakeling vasthouden. In vragen van woningbeleid is de rechter niet de geroepene. De heer Neher, die de heer Beel as sisteerde, voerde zelf niet het woord. Van replieken werd afgezien, waarna terstond werd overgegaan tot de be handeling der artikelen en amendemen ten. De stemming daarover zal heden plaats hebben. ZUIVERING PERSONEEL OLIE- INDUSTRIE IN ROEMENIË. Berichten, welke te Londen uit Boe karest zijn ontvangen, bevestigen, dat een drastische zuivering onder het per soneel van de grote olie-maatschappij en in Roemenië wordt uitgevoerd. De maatschappijen zouden lijsten ontvan gen met namen van employé's, die uit hun functie ontzet en uit hun huis ver dreven moeten worden. Soms binnen, een termijn van vijf dagen. Men ver wacht. dat deze zuivering een terug lopen van de productie ten gevolge zal hebben ,en dat de regering dan verde re maatregelen zal nemen tegen de maatschappijen en tegen individuele functionarissen in het bijzonder, op grond van „verantwoordelijkheid voor sabotage en incompetentie". Waarne mers te Londen vragen zich af. of het optreden van de regering niet in strijd is met de bepalingen van het vredes verdrag en of eventueel van Britse of Amerikaanse zijde stappen zullen wor den ondernomen. Het grootste gedeelte van de Roemeense olie-industrie is in handen van Britse en Amerikaanse maatschappijen. Slechts ongeveer een derde staat ondej controle van het Sov- Jetrussisch-Roemeens concern. Haringvisserij wordt niet stilgelegd. Naar wij vernemen heeft de Re dersvereniging voor de haringvis serij voor het opslaan van maat jesharing het koelhuis te Boxmeer voor de tijd van drie jaar ge huurd. Zoals wij onlangs meld den, was de mogelijkheid groot, dat bU gebrek aan koelhuisruimte de maatjesharingvisserij zou moe ten worden stopgezet. Nu men koelruimte heeft gevonden, be hoeft daarvan gelükklg geen spra ke te zijn. STAKINGEN IN BELGIË Gistermorgen is onder het personeel van de electrische centrales in de pro vincie Antwerpen' en in de Kempen een staking uitgebroken. Aangezien dobr deze staking de stroomvoorziening van de kolenmijnen en van het trambedrijf in gevaar wordt gebracht, zijn de auto riteiten overgegaan tot het requireren van burgerlijk personeel. Gistermorgen hebben ook de arbei ders van enkele grote metaalfabrieken te Gent en Brugge, het, werk neerge legd. Het personeel eist betere arbeids voorwaarden, voornamelijk voor het on geschoolde personeel. BEULEN VAN SONNESTEIN VEROORDEELD. Het gerechtshof van Dresden heeft vier beklaagden, beschuldigd van moord op 15.000 krankzinnigen, ter dood ver oordeeld en acht beklaagden veroor deeld tot gevangenisstraffen, variëren de van 3 jaar tot levenslang. De be klaagden zijn schuldig bevonden aan het vergassen van geesteszieken ln een inrichting te Sonnestein, nabij Pirna, in de door de Russen bezette staat Sak sen. MILITAIREN NEMEN DEEL AAN „AARDAPPELENVELD SLAG". Eerste contingent naar de Wieringermeer. Maandag a.s. komen 1000 man van het 10de Infanterieregiment uit Haarlem, Utrecht en Limburg naar de Wieringer meer, om daar gedurende drie weken de helpende hand te bieden Dij het rooien van de pootaardappelen. Zij worden on dergebracht in een aantal graanpakhui- zen. in het werkkamp „Oude Zeun" en in enige juist gereed gekomen boerde rijen, die door de zorgej van het bureau Huisvesting van het Ministerie van We deropbouw voor het onderbrengen der militairèn in gereedheid zijn gebracht. Genoemd bureau zorgt behalve voor de huisvesting ook voor de voeding van de bij deze „veldslag" be'rokken solda ten. OVERWINST VAN F 340.000! En de klanten zijn de dupe De prijscontróle stelde een onderzoek in bij de fabrieken van bakpoeders, eivervangingsmiddelen voorbewerkte meelproducten en andere bakkerij grondstoffen. In acht gevallen moest proces-verbaal wegens te hoog bereken de prijzen worden opgemaakt. In een geval werd n.b. een overwinst van ruim f. 340.000 geconstateerd. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De reed» achterhaalde prijsopdrijvers 7"1'— rich hebben te verantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1