De Parijse conferentie van 12 Juli a.s. De voedselvoorziening van Duitsland WEERBERICHT er in Wat gebeurt Indië Met een enkel woord 86sïe Jaargang ZATERDAG 5 JULI 1947 No. 26125 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Mffnkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no/: 57055 Het „ja en «ee"-spei WIJ leven snel en vereeten daar door gemakkelijk. Men kèm eenvoudig niet alle feiten en gebeurlijkheden, welke zich dagelijks in grote menigte en verscheidenheid voor doen, in de herinnering vasthouden, zelfs al betreft het onderwerpen, welke voor de gehele wereld en mensheid van eminent belang zijn. Maar ten aanzien van zaken, die ons bijzonder na aan het hart liggen en die ons aller persoonlijk leven rechtstreeks raken, is het toch noodzakelijk de dingen klaar en duide lijk te blijven zien en het beeld niet te laten verdoezelen/ door de grijshëid van een nog recent verleden. Zulk een aan gelegenheid is de verhouding Neder landIndonesië. Want wat zou Nederland zijn zonder de economische rijkdommen van Indië, wat Indonesië zonder het organisatie talent, de ondernemingsgeest, de tech niek en het kapitaal van het Westen? Gedurende 3% eeuw zijn Nederland en Indië samengegaan in een verbond, dat ondanks alle tekortkomingen, beiden tot zegen is geweest. Na moeizame on derhandelingen kristalliseerde zich in het ba*is-accoord van Linggadjati het .gemeenschappelijk inzicht gebaseerd op het gemeenschappelijk belang van een voortzetting dier verhouding, zij het dan in een aan de eisen der democratie aangepaste staatkundige structuur. Dat was op -25 Maart 1947 en heel de wereld herademde in he£_ vooruit zicht van een spoedige en noodzakelijke ontsluiting d$r Indische markt, en van een herstel van het economisch leven in een geordende samenleving. Helaas, de Republiek moge zich dan naar sommi- ger oordeel „geconsolideerd" hebben, met haai* politiek beleid blijkt dit in ieder geval niet zo te zijn. Noch naar de letter, noch naar de geest werden de bepalingen van Linggadjati van re publikeinse zijde nageleefd en na een demonstratie van eindeloos geduld van Nederlandse zijde, verklaarde de Com missie-Generaal op 27 Mei 1.1. de maat vol en verlangde binnen 14 dagen een categorisch antwoord op de vraag of het de Republiek nu eigenlijk ernst was met het accoord van Linggadjati, ja of neen. Men kent dp lijdensgeschiedenis: Djokja zei ja, maar elk 'voorstel, dat van republikeinse zijde werd gedaan ten aanzien van de practische uitvoering, betekende-een aanval, welke regelrecht was gericht op het hart van Ling gadjati. Soms zei Batavia „ja" en D.iokja „neen", maar meestal zeiden ze allebei ja en bedoelden ze nee. Dit spelletje duurde natuurlijk veel langer dan veer tien dagen; het duurde zelfs zó lapg en er werden door de republikeinse Dolitici zóvele ontoelaatbare handigheidjes bil gebruikt, dat Amerika cn Engeland het nodig oordeelden de heeren de spelregels ln herinnering te brengen en nogmaals oo spoed aandrongen. E jongste kabinetscrisis heeft het uiteindelijk antwoord wederom vertraagd Nauwelijks had de Sajap Kiri, het Indonesische volksfront, een week geleden geweigerd Sjahrir's poli tiek van toenadering te steunen en hem daardoor tot aftreden gedwongen, of zij deinsde terug voor de consequenties en smeekte hem om aan .te blijven. Maar Sjahrir wilde daar alleen van horen, wanneer zijn bevoegdheden aanzienlijk zouden worden uitgebreid en hij niet in alles afhankelijk zou zijn van de macht hebbers te Djokja. Hetgeen op haar beurt de linkse oppositie weer te mach tig was, zodat zijn aftreden een feit bleef. Gedurende een week lang is daarna getracht een nieuwe regering te forme ren. Nadat de gezamenlijke pogingen van vier partijleiders hadden gefaald, werd dit doel bereikt door Sjarifoeddin, minister van defensie in het kabinet- Sjahrir, die een regering van niet min der dan 34 ministers e.n vice-ministers samenstelde. Dit aantal bleek intussen nog niet voldoende om daarin ook Sjah rir op te nemen, de man, die op de dag van zijn heengaan zelfs door de opdo- sitie was aangezocht wederom als for mateur op te treden en wiens politiek, volgens republikeinse berichten, de vol ledige instemming had van president Soekarno.-Deswegen is hij dan ook be noemd tot adviseur van Soekarno. maar het schijnt allerminst uitgesloten, dat Sjahrir eerlang met een opdracht tot vorming ener regering zal worden be last. Blijkbaar is de eenheid onder de republikeinse leiders toch niet zo' groot, dat men het kabinet Sjarifoeddin een la"g leven durft te voorspellen. En evenmin bood dit kabinet plaats- voor vertegenwoordigers der machtige Islamietische Masjopmi-pai'tij, die van de regering is uitgesloten. En zo is het wachten momenteel op Soekarno's allerlaatste toelichting op zijn antwoord aan de Lt. Gouverneur- Generaal. Zal het evenals alle vorige republi keinse nota's Linggadjati formeel om helzen. doch in feite, om hals brengen? Zal het eindelijk een klaar en duidelijk antwoord geven op de concrete vragpn, gesteld in onze nota- van 27 Mei. zodat ten slotte "en einde' zal komen aan de door de Regering gesignaleerde „on houdbare toestand"? Of zal het de ge bruikelijke mengeling .van ja en nee in houden. welke geen ander doel kan hebben dan de besprekineen tot- in het oneindige te rekken en Nederlan daar door financieel te ruïneren? Moge het bovenal duidelijk zijn. zo dat het Nederland eh de wereld niet nóg moeiliiker wordt gemaakt om hun stand punt te bepalen WAT MINDER BEWOLKING. Dfe Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Vooral aanvankelijk nog tijdelijke krachtige westelijke wind. Koel, maar later weer enige stijging van temperatuur. 6 JULI. Zon op: 4,27 uur; 'onder: 21,01 uur. Maan op: 23.14 uur: onder: 6,59 uur <11 Juli L.K.). Hoogwater te Katwijk te 5,50 en 18,08 uur (7 Juli: 6,26 en 18,45 uur). Vorming van vijf commissies. De tekst van de uitnódiging der Britse en Franse regeringen aan „alle Euro pese landen met voorlopige uitzonde ring van Spanje" om vrijelijk samen te werken bij het opstellen van het her stelprogram voor Europa volgens het plan-Marshall is gepubliceerd. Men hoopt, een commissie van samen werking en vier sub-commissies voor voedsel en landbouw, brandstof en ener gie, ijzer en staal en transport.te kun nen oprichten. Volgens de uitnodiging zou de commissie van samenwerkin; haar rapport aan de Amerikaanse rege ring uiterlijk 1 September mceten in dienen. Voorgesteld wordt, dat de commissie haar eerste bijeenkomst op 15 Juli .te Parijs zal houden en nauw contact met de V. N., haar gespecialiseerde bureaux en intergouvernementele organisaties zal onderhouden. In de bijlage bij de uitnodiging verklaren de twee regerin gen, dat zij spoedige actie van het aller grootste belang achten, doch dat Europa in de eerste plaats zichzelf meet helpen door d§yproductie op te voeren. Ver volgens wordt gezegd, dat steun der VB. nodig is om Europa weer op de been te helpen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de samenwerking geen inmenging ir binnenlandse aangelegenheden of.schen- ding van de scuvereiniteit der Samen werkende landen zal betekenen. De com missie van samenwerking zal in de eerste plaats rapport moeten uitbrengen over de aanwezige hulpbronnen en be hoeften van Europa in de komende vier jaar. Hét" rapport zal tevens melding maken van eventuele productieverhogin gen van ieder lafid apar.t de uitwisse ling van hulpmiddelen tussen de landen en de mate van hulp die van het bui tenland nodig is. Gegevens over de be hoeften en hulpbronnen van Duitslknd zullen verkregen worden van de opper bevelhebbers en 'leden van de bestuurs raad. De commissie van samenwerking zal ten slotte nog het probleem der be talingsbalansen bestuderen. 7 van de 22 uitgenodigde-landen heb ben reeds op een of andere wijze te ken nen gegeven, dat zij bereid zijn aan de besprekingen deel te nemen. Het zijn: België, Eire, Griekenland, Nederland, Italië. Portugal en Zweden, Deelneming van Oostenrijk en Italië is ook verze kerd. De houding van de Oostelijke statèn is nog onzeker, doch Cyrankiewicz, de Poolse premier, heeft te Praag ver klaard, dat zijn regering positief geïn teresseerd ïs. Intussen komt de economische com missie der V. N. heden te Genève bijeen. De Sovjet-unie is vertegenwoordigd in deze commissie, die misschien dienst zal doen bij de uitvoering van het plan- Marshall. Bidault, de Franse minister van bui tenlandse zaken, heeft de Sovjet-am bassadeur in Frankrijk, Bogomolof, en de Amerikaanse ambassadeur, Jefferson Caffery, in een schrijven op de hoogte gesteld van de genomen stappen als ge volg van de mislukking van de confe rentie van Parijs. In zijn brief aan Bogomolof schrijft Bidault, dat Bevin en hij cp 2 Juli, na afloop van de laatste zitting van de conferentie, hadden verklaard, dat de, Britse eh Franse regering Vastbesloten' waren met iedere regering in Europa, die door hetzelfde verlangéh naar vrije samenwerking bezield was de bestude ring van de mogelijkheden, die het plan-Marshall had geopend, voort te, zetten. Nogmaas wordt de hoop uitgesproken, dat de Russische weigering tot samen werking niet definitief is. Bij het schrij ven is een copie van de verzondenuit nodigingen en hot- Franse voorstel inge sleten. In. zijn schrijven aan Oaffery herin nert Bidault er aan, dat de Amerikaanse regering reeds op de hoogte is gesteld van het belang, dat de Brits.e en Franse regeringen hechten aan het plan Marshall. DE ITALIAANSE COMMUNISTEN TEGEN DE GASPERI. Het hoofdbestuur van de communis tische partij in Italië heeft het dagelijks bestuur van de partij opdracht gegeven met de socialistische meerderheids partij en de andere democratische par tijen in bespréking te treden inzake een gezamenlijke actie ter omverwerping van de christen-democratische régering vande Gasperi, die moet worden ver vangen door een regering, waarin alle volkspartijen zijn vertegenwoordigd. BEVIN SPREEKT. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, heeft een toespraak gehouden, waarin hij de „materialisti sche opvatting der geschiedenis" stelde tégenover „die der Angelsaiksen, die in vrijheid geloven". Bevin sprak op het jaarlijkse diner ter gelegenheid van Onafhankelijk heidsdag, een diner, aangericht door de „American Society" te Londen Hü loofde het plan van Marshall en voegde er aan toe, dat sommige landen een te provocerende houding hebben aangeno men. De bekering omtrent „dollar-di- plomatie" noemde hij volkomen onzin. In zijn toespraak noemde Bevin Bidault .that- dear little man" en hij verklaarde tevens, dat hij liefde'koesterde voor het Russische volk, „De gewone man en vrouw in de gehele wereld willen vrede. Waarom d*an gespletenheid wegens een ideologie zbals de materiële bepaaldheid of de christelijke religie?" De "Britse minister verzekerde, dat hij steeds met Amerika wilde samenwerken. Ten slct-te deed Bevin een beroep op allen om Frankrijk zijn kans te geven. Rede van Eisenhower „De mensheid zal weldra het Gol gotha vqn een derde werelaoorlog on dergaan", tenzij de V. S. helpen met het opstellen van plannen voor de structuur van een wereldvrede, aldus verklaarde generaal Dwight Eisenhower, chef van Amerikaanse generale staf te Vicksburg in Mississippi tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de Amerik. onaf hankelijkheidsdag. „Totdat alle anderep met ons bereid zijn om bet slagveld door» conferentie tafels te vervangen, moeten wij onze gezamenlijke krachten richten op het scheppen van een sta biele wereld en moeten wij een doel matige legersterkte behouden ,die eer bied afdwingtvoor onz- vredelievende bedoelingen". POOLS-TSJECHO-SLOWAAKS BONDGENOOTSCHAPSVERDRAG GERATIFICEERD. De ministers van buitenlandsë zaken van Polen en Tsjecho-Slowakije hebben het bondgenootschapsvërdrag geratifi ceerd. Het- verdrag, dat 10 Maart te Warschau Ls. getekend, bepaalt dat beide landen gezamenlijk zullen trachten een- eventuele nieuwe agressie van Duits land of zijn bondgenoten af te wenden, Voorts zal een der beide landen tich niet aansluiten, bij een coalitie, die tegen het andere land is gericht. DE SPAANSE MONARCHISTEN EN HET REFERENDUM. Naar Verluidt, zijn de aanhangers van •don Juan, de Spaanse troonpretendent, ■teruggekomen op hun besluit zich van stemming te onthouden bij het referen dum, dat morgen over Franco's succes siewet. zal worden gehouden. De „monarchistische organisatie", die enige dagen geleden heeft aanbevolen het -Referendum te boycotten, heeft een nieuw manifest uitgegeven, waarin wordt" verklaard, dat, aangezien de stemming verplicht is, het alle monar chisten vrijstaat naar eigen geweten -te stemmen, FRANSE .COMMUNISTEN* ZETTEN OFFENSIEF IN. De Franse communisten hebben het offensief .geopend tegen de conferentie over het plan-Marshall. Bonte, optredend als woordvoerder, zegt in een verklaring d£t de „on verzoenlijke houding" van de Britse ipl- nister van buitenlandse zaken, BeVih, en zjj.n Franse collëga Bidault de ware oorzaak is van de mislukking der be sprekingen met Molotof. GRILLEN VAN EEN ONWEERSBUI. -Hagelslag ln het Westland. (Van onze correspondent" in het Westland) Het Westland hëêft gisteravond de grillige wég welke een onweersbui kan volgen, op de tuinen afgebeeld gezien. Waar vaak in hetzelfde dorp aan de eene zijde tuinderijen gehavend werden, wist men in een ander dèel niets van de hagelbui af, die zoveel schade ln deze streek kan aanbrengen. Het meest merkwaardige viel dit te constateren te Naaldwijk, waar b.v. aan de Oostzijde van het dorp op een aantal tuinen aan de gewassen, zoals de bonen en aardappelen door zware hagelslag schade werd toegebracht, vielen aan de Westzijde sléchts enkele regendrup pels. In het algemeen is de schade in het Westland niet zo groot. Prins Bernhard zal Mausoleum onthullen. PLECHTIGHEDEN TE EDE. Op 2 Augustus a.s, zal Z. K. H. Prins Bernhard, als oud-opperbevelhebber der binnenlandse strijdkracht-en, per soonlijk het laatste sluitstuk voor het Mausoleum te Ede, n.l- het bronzen beeld van de kunstenaar Esser. onthul len en bij de verdere plechtigheden te genwoordig zijn. Zaterdagmiddog 2 Aug: worden de genodigden ten ge meentehuize ontvangen vanwaar men zich naar de Paaschberg begeeft. De plechtigheid vangt om 3 aan. Na dat de voorzitter van het comité het mausoleum zal overgedragen hebben aan de opdrachtgever en de Prins het beeld onthuld zal hebben, wordt het monument door de oud-districtscom mandant der B. S". de heer Wildeboer, overgedragen aan de burgemeester van Ede en aanbevolen in de zorgen der ge meenschap. WIJZIGING VONNISSEN KESSELRING, VON MACKENSEN EN MELTZER. Te Rome is meegedeeld, dat de door Britse militaire gerechtshoven uitge sproken doodvonnissen over de Duitse bevelhebbers Kesselring, Von Macken- sen en Meltzer gewijzigd zijn in levens lange gevangenisstraf. Sjahrir ex-voorzitter Ind. delegatie. SOEKARNO'S ANTWOORD VERZOENEND? Shahrir is thans officieel afeetreden als hoofd van de Indonesische dele gatie. die dc onderhandelingen met de Nederlanders tot nu toe namens de Republikeinse regering heeft ge voerd. Hij verklaarde, geen bepaalde plan nen te hebben voor de toekomst. Het nieuwe kabinet vergaderde gisteravond om het antwoord op het verzoek van dr. Van Mook om opheldering te formu leren. Waarnemers, die in nauw contact staan met het nieuwe kabinet, ver wachten, dat het antwoord een ver- zoehend karakter zal dragen en een duidelijk antwoord zal bevatten op de door dr. Van Mook naar voren ge brachte punten. SOEKARNO KRIJGT GESCHENK VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID. Soekarno heeft gisteren een geschenk van de Partij van de Arbeid gekregen, n.l. drie politieke boeken van Neder landse auteurs. Het geschenk is door de heer Goedhart overhandigd. binnenland. Bij dè Tweede Kamer is thans inge diend ee.n wetsontwerp invoering van een buitengewoon pensioen voor zeelieden-oor logsslachtoffers, alsmede voor hun nage laten betrekkingen. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp „Wijziging en aanvulling van. de Hoger Onderwijswet, dat beoogt de mogelijkheid te openen om aan inrichtin_ gen van voorbereidend -Hoger Onderwijs gelegenheid te geven om naar Inzichten te werken, afwijkend van die, welke ten grondslag liggen aan de bestaande wette lijke bepalingen, zonder dat deze scholen daardoor haar aanspraken óp subsidie of "haar eindexamenrechten verliezen. Gistermiddag heeft de Noorse Cata- lina vllegboot LNO AR uit Oslo nabij het eiland Pampus op het LJsseimeer een ge slaagde noodlanding gemaakt. Oorzaak was een defect aan de „automatische piloot". Op- 31 Juli a.s. des ochtends te 10 uur zal te Amsterdam, voor het eerst na de bevrijding, een drietal Franse oorlogs schepen in de Amsterdamse haven aan komen voor een officieel bezoek. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, de heer L. Neher, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Oost- Brabant in gezelschap van de dlrecjteur- generaal voor de Volkshuisvesting dr. ir. Z. Y v. d. Meer. Op 1. 2 en 3 Augustus zal in het Krelagehuis te Haarlem de 2e internatio nale gladlolententoonstelllng worden ge houden. De Nljkerksé klokkenspelvereniging organiseert aldaar op 7 Augustus een ibeTaardlers-concours, waaraan behalve de beste Nederlandse beiaardiers ook enkele Belgische kunstenaars zullen deelnemen De C.C.D. te Nunspeet heeft een In val gedaan ln hotel „Atlanta" aldaar. Een grote hoeveelheid clandestien verkregen levensmiddelen werd ln beslaggenomen. De eigenaar van het hotel en een kellner wer den in voorlopig arrest gesteld. De Jaarlijkse radlobelasting ls ln België van 72 op 144 fr. gebracht. buitenland. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat vijandelijke duikboten ln de afgelopen oorlog 14.573.000 ton geallieerde scheepsruimte tot zinken hebben gebracht, hetgeen ongeveer 1/3 meer ls dan. ln de oorlog 19141918, toen de geallieerden ll.13o.000 ton verloren. In de laatste oorlog werden 996 duik boten tegen 178 ln 19141918 vernietigd. Het totale aantal Britse koopvaardijsche pen, dat tijedns de laatste oorlog door vijandelijke actie verloren ging. bedraagt 2426 met een tonnage van 11.331.933 ton. Naar verluidt/zouden Britse troepen ln Zuid-Stiermarken bezig zijn met de zuivering van dit gebied van Zuid-Slavi sche henden. De wereldkampioene snelvliegen, miss Marge Hulburt ls met een A-T-6 bl| een demonstratievlucht verongelukt. Vorige winter vestigde miss. Hulburt een nieuw wereldrecord voor vrouwen; 337 mijl per uur. Ten gevolge van een stortregen toovep Praag ls een schade van vijf millloen kroon aangericht. Het ligt in de bedoeling van het Amsterdamse Gemeentebeetuur bij de Raad een voorstel in te dienen om het nieuwe Amsterdamse stadhuis thans te bouwen op de hoek vkn dé Amstèl en het Waterlooplein, bij de Blauwbrug Foto: A.N.P.-deHn. Ramadier overwinnaar De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond met 331 tegen 247 stemmen de politiek der Franse rege ring, omvattende bezuinigingsmaatrege len-en het vaststellen van lonen en prlj- ,zen, goedgekeurd. Het Frapse persbureau A.FR. meldt, dat de uitilag van deze stemming in houdt, dat socialistn, M.R.P. en radi calen hun verschil van mening over de economische politiek kunnen behouden, doch dat zij het er ovpr eens zijn, dat de regering Ramadier in de huidige in ternationale omstandigheden moet worden gehandhaafd. DE „ZEVENDE" FACULTEIT TE AMSTERDAM. De minister van OK. en W. heeft aan het gemeentebestuur van Amster dam medegedeeld, dat de Kroon togen de door de gemeenteraad vastgestelde verordening betreffende de instelling van een faculteit voor de politiek en sociale wetenschappen geen oedenking meer zal maken, indien enkele bepalin gen van deze verordening zullen wor den gewijzigd. B. en W. zullen nji op korten termijn voorstellen in de door de minister ge wenste zin aan de gemeenteraad deen toekomen, opdat zo mogelijk bij het be gin of kort na de aanvang van het studiejaar 1937/48 de nieuwe faculteit HET TRANSITOVERKEER MET DUITSLAND. Gistermorgen heeft op het' Ministe rie van Buitenl. Zaken te Brussel een bespreking plaats gehad tussen Neder landse en Belgische ambtenaren inzake de onderhandelingen, die over een tiental dagen te den Haag met de En gels-Amerikaanse bezettingsautoriteiten zullen worden gevoerd over de teruglei ding van het Rijnverkeer over de ha vens van Antwerpen en Amsterdam. VERLIEZEN NEDERLANDSE 1 STRIJDKRACHTEN. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verlieze/n aijn gerappor teerd Kon. Landmacht: korporaal G. L. Tahey van 11-10 R.I., afkomstig uit Tilburg. Gesneuveld op 1 Juli 1947 bij Soérabaja. Kon Ned.-Iïid, Leger: soldaat 2de kl. J Makahanap, afkomstig uit Ned.- ïndië. Gesneuveld op 22_ Juni 1947 ten gevolge van extremistische actie. 'GEEN BAKKERS STAKING IN AMSTERDAM. In de kringen der Amsterdamse bak kerspatroons wordt het hoogst onwaar schijnlijk geacht dat er vandaag van de zijde van de ministei van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening nog een beslissing zal afkomen inzake de verhoging van de meelprijs. Met het oog hierop is de vrees bij het publiek voor de aanvankelijk dreigende stop zetting der broodvoorziening op a.s. Maandag volkomen ongegrond, aldus de bakkerspatroons. Hamsteren van brood is voor de Amsterdammers onnodig Installatie Stichting Radio- Nederland Wereldomroep zij heeft EEN TWEE-LEDIGE TAAK. Gistermiddag heeft de minister van O., K. en W. dr. Jos. J. Gielen, het on langs benoemde bestuur van de Stich ting Radio Nederland Wereldomroep geïnstalleerd. Nederland's stem, zo zelde de mi nister, mag niet meer uit de wereld- aether verdwijnen. Dit zou een onher stelbare schade betekenen aan de good will, welke ons land, ondanks alle te genslagen, nog steeds geniet. Mr. A. J. d'Ailly. burgemeester van Amsterdam, heeft de installatie-rede van de minister beantwoord. Deze zeide o.a, dat hel de caak van de stichting zal zijn, het saamhorigheids gevoel tussen Nederlanders in en bui ten Nederland en tussen rijksgenoten onderling te stimuleren en te verste vigen. Daarnaast heeft de Stichting nog eeen taak, ten minste even belangrijk: „De Nederlandse stem over de gehele wereld te laten horen". Tot directeur der Stichting werd de lieer H. J. van den Broek, eertijds belast met de leiding van. successieve lijk „De Brandarls", „Radio Oranje" en „Herrijzend Nederland" benoemd. Zijn broek explodeerde! ARBEIDER ERNSTIG GEWOND NAAR ZIEKENHUIS* Te Vlaardingen heeft een ontploffing plaats gehad van zeer bijzondere aard. De 23-j. J. Barg W£& op visite bij de familie Bouwman in de Catsstraat en wilde een sigaar aansteken. Toen hij een lucifer aanstak, ontstond er een hevige ontploffing; Hij stond direct in lichte laaie en liep naar bui ten, waar buren met water het vuur ln zijn kleren doofden. Daar hij ernstige brandwonden had opgelopen, was over brenging naar het ziekehuis noodzake lijk. Van de woning werden twee deuren vernield, verschillende ruiten waren gesprongen, terwijl enige goederen wa ren verbrand. Barg was sedert enige tijd werkzaam op \een chemische fabriek te Pernis. Uit deze fabriek heeft hij enige lap- pen vilterdoek weggenomen. Van dit doek had hij een pantalon laten ma ken, die hij nog maar een dag droeg. Het doek bevat sterk explosieve stof-* fen en gelijkt op z.g. schietkatoen. Toen barg de lucifer aanstak, s ver moedelijk een vonkje op deze broek terechtgekomen met voornoemd ge volg. De toestand van het slachtoffer is ernstig. De politie wijst een leder op het ge vaar van het bezitten van dergelijke stoffen, welke gelijken on £eel katoen. Zij raadt met klem aan, zulke stoffen ogenblikkelijk bij de politie in te leve ren. HET „BENELUX"-ACCOORD GETEKEND. Het nieuwe handelsaccoord tussen de Belgisch-Luxemburgse Econom. Unie en ons land is gistermiddag te Brussel getekend door baron Van Harinxma Thoe Slooten, Nederlands ambassadeur te Brussel, handelend in naam van zijn regering en W. Baron van der Straten- Waill'et, Belgisch minister van de bui tenlandse handel, handelend in naam van de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie. Het accoord treedt met terugwerkende kracht in werking op 1 Juni 1947 en IS aangegaan voor een periode van twee jaar. REGELING DER TANDHEELKUNDIGE VOORZIENING. Ordenend optreden noodzakelijk. Bij de Tweede Kamer is ingediehd een wetsontwerp „Wijziging en aanvulling van de wet geneeskundige voorziening 1939", beogende de invoering van een regeling voor de tandheelkundige voor ziening. onder de burgerbevolking in buitengewone Omstandigheden, gelijk aan de regeling, welke ingevolge de wet geneeskundige voorziening 1939 reeds bestaat voor de geneeskundige voorzie ning. Hieraan ontlenen wij, $at. zeer wen selijk is, dat ook op het gebied van de tandheelkundige voorziening ordenend kan worden opgetreden. Volgens cijfers, verstrekt door de Ned. Mjj. tot Bevordering der Tandheelkun de. bedraagt het aantal tandartsen in ons land thans ruim 1500. Hiervan zul len in totaal 2000 tandartsen in mili taire dienst worden opgeroepen. Er is gemiddeld 1 tandarts per 7000 inwo ners. In vele streken is deze verhouding belaijigrijk ongunstiger. OPRICHTING VAN EEN SPAAR BANKCENTRALE? Naar grotere samenwerking. In de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Nqd. Spaarbank- bond is ter sprake gekomen het rap port va.n de commissie van onderzoek naar de mogelijkheid van grotere sa menwerking tussen spaarbanken op be- leggingsgebied. De commissie spreekt als haar conclusie uit, dat het Wense lijk is te komen tot de oprichting van een „Bank*voor Nederlandse Spaarban ken", kortweg aangeduid met .Spaar- - bank-Centrale". Met vooropstelling vann de autonomie der afzonderlijke spaar banken zou deze instelling tot taak hebben een nauwere samenwerking op beleggingsgebied tot stand te brengen, voornamelijk tot uitdrukking komend in een meer gecentraliseerde belegging der 'liquide middelen en een meer ge centraliseerd beheer der effecten van de bij de bond aangesloten spaarbanken. Clinton Anderson, de Amerikaanse minister van landbouw, heeft te Berlijn tezamen met zijn collega van handel, Harriman, een persconferentie" gehou den. Hij zeide, dat hij géneraal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, wat het komende jaar betreft, de ver zekering had gegeven, dat Duitsland op een maandelijkse import van 300.000 ton voedsel uit Amerika kan rekenen. De Duitsers moeten daarnaast in staat worden geacht zelf zoveel op te bren gen, dat zij een rantsoen van» 1550 calo rieën per dag kunnen handhaven in de Britse en Amerikaanse zone. De ministers verklaarden, dat 'zij niet in Berijn waren in verband met het plan van Marshall,ofschoon het Ame rikaanse ministerie van handel in de zelfde richting wenst te werken als dat plan. Harriman zeide-dat hij in Duits land was om te zien wat hij in samen werking met de Engelsen zou kunnen doen ter vergroting van de Duitse p'ro- ductie en export, ten einde het zover te krijgen, dat het land de noodzakelijke voedselimporten kan betalen. Harriman antwoordde op de vraag, of de Amerikaanse zakenwereld een afzet gebied in Duitsland trachtte te vinden, dat „het vinden van -een afzetgebied in Duitsland het verst verwijderd lag van de Amerikaanse politiek". „Wij hebben echter genoeg gezond verstand om be taald te willen worden, wanneer wij 'evensmiddelen en grondstoffen naar Duitsland exporteren". Anderson verklaarde, dat de Ameri kaanse boeren zouden zijn blootgesteld aan het gevaar van „een verschrikke lijke ramp", indien de Amerikaanse re gering in de komende jaren niet alle voorzorgsmaatregelen nam. Omdat op de boeren een beroep gedaan was om de productie zo hcog mogelijk op to voeren, ten einde de hongerige wereld te voe den, werd er veel meer geproduceerd, dan de V. S. konden verbruiken. Oud-illegalen protesteren „ER WORDT OP ERESCHULD GEPINGELD". De Federatie van oud-Illegale organi saties heeft tijdens een te 's-Gravenhage belegde persconferentie een krachtig pro test geuit tegen art. 20 van het wetsont werp „buitengewoon pensioen voor deel nemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen". Eén der sprekers noemde dit aitlkel „een pingelen op een ereschuld". „Wij zullen ze nimmer vergeten", houdt Immers een belofte vtm Aolle- dlge verzorging en niet van bedeling In, aldus betoogde men. Vor de 4000 weduwen en wezen en voor de ongeveer 500 Invaliden, zal, in dien normaal gepensioneerd wordt, een bedrag van 7 9 millloen gulden per Jaar nodig zijn. Het wetsontwerp houdt rekening met ongeveer een bedrag van 6 millloen gaal den. Naar mening van de Federatie bereikt de pensioengrondslag ternauwernood do bestaansgrens onder de huidige omstandigheden. De c-nigo concessie, die door de Federatie gedaan zou kunnen worden ls deze, dat zolang een pensioengerechtigde ln de vermo gensbelasting valt, of een inkomen heeft van b.v. t, 6000, het pensioen niet zal worden uitbetaald. De Federatie doet langs alle mogelijke wegen een harts tochtelijk beroep op de Kamerleden, cat dit wetsontwerp te wijzigen, ofwel terug te wijzen voor het aanbrengen van d« nodige veranderingen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1