Sjarifoeddin heeft nieuwe Republikeinse regering gevormd De „Benelux" Douane-overeenkomst aanvaard In totaal 34 ministers en vice-ministers Molotof heeft de Parijse conferentie getorpedeerd Engeland en Frankrijk gaan samen verder WEERBERICHT Met een enkel woord De nieuwe bonnen 86ste Jaargang DONDERDAG 3 JULI 1947 No. 26123 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoog Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Splitsing Oost-West een feit geworden De conferentie van Moskou werd een mislukking, al trachtte men dat te ca moufleren door een nieuwe bijeenkomst te fixeren in November in Londen. Intussen zakte Europa steeds dieper weg in het moeras, zelfs zodanig, dat Amerika bevreesd is geworden voor een terugslag, zoals zich die in 1929 demon streerde en daaraan moet worden toe geschreven het plan Marshall inzake hulpverlening aan qps oude werelddeel. Een plan overigens, dat houde men wel in het oog, dat nog slechts in het be ginstadium verkeert en allerminst is uitgewerkt. Marshall heeft echter met zijn rede en planning Europa wakker geschud en aangezet tot een uiterste poging om de hoofden bij elkaar te steken om te pro iberen op eigen kracht te doen, wat mo geljjk is, waarna Amerika dan te hulp zou komen, waar dat nodig en mogelijk werd bevonden. Het was een mooi plan en het laat zich dan ook indenken, dat in Europa direct weerklank werd gevonden. Men kan wel zeggen, dat buiten de Sovjet unie en haar trawanten het plan Marshall in Europa met de grootste hoop en verwachting is ontvangen. in de Sovjet-unie beluisterde men reeds terstond een andere klank. De oude argwaan bloeide weer eens in volle omvang op en daar meende men in het plan Marshall slechts een middel te mogen zien ohi langs economische weg een soort hegemonie te veroveren. Het Amerikaanse geld zou doen, wat anders politiek werd nagestreefd, volgens de zienswijze van Moskou Het was dientengevolge een soort ver ademing, toen nletemiri Molotof de uit nodiging van Frankrijk en Engeland aanvaardde om op een conferentie van drie te komen praten over het voorstel Marshall Was er dus toch nog een kans, dat het Russische blok zou willen mee doen? Zou langs economische weg dan mis schien mogelijk blijken, wat politiek te Moskou was mislukt? Zonder te vervallen in een niet ge fundeerd optimisme zag men toch weer enige hoop gloren aan de 'kim, toen Mo lotof zich bereid verklaarde te Parijs te komen confereren. Deze conferentie heeft plaats gevon den en is wederom een volslagen fiasco geworden. De Russische achter docht bleek niet te zijn afgenomen en zodoende was het lot der conferentie spoedig beslist. Na twee zittingen was het al vrijwel zeker, dat overeenstem ming niet mogelijk zou blijken, doch met grote hardnekkigheid hebben Bi- da-ult en Bevin getracht hun collega nog te bewegen overstag te gaan. Alles even wel tevergeefs! Molotof was niet te be wegen afstand te doen van zyn overtui ging, dat Amerika met zijn herstel plannen diepere achtergronden na streefde en wierp zich op als „bescher mer" der kleine naties -tegen pogingen om deze economisch onder Amerikaans juk -te brengen. Een wel eigenaardige figuur Bovendien was de Rus niet genegen om „het ijzeren gordijn", dat Oost- Europa scheidt van het Westen, op te trekken en cijfers en getallen -te ver strekken omtrent de toestanden daar Dat waren dipgen, die slechts het be- i trokken land aangingen Zo is Parijs een volslagen mislukking geworden. Zp is bewezen, dat ook eco nomisch niet <uit de impasse was te ko men, waarin Europa is beland! f Naar in een_ uitzending van Radio- Djokja bekend" is gemaakt heeft Amir Sjarifoeddin met medewerking van dr. A. K. Gani (voorzitter der PNI) en Getiadyit Soegondo (voorzitter der Arbeiderspartij) het volgende Repu blikeinse kabinet samengesteld: Premier: Amir Sjarifoeddin, tevens Minister van Defensie. Eerste vice-pre mier: A. K.'Gani, tevens Minister van Welvaart. Tweede vice-premier: Raden Mas Setiadyit Soegondo. Minister van Binnenlandse Zaken nog niet aangewe zen. De zetel is echter bestemd voor de PSII (Partai Sarekat Islam Indonesia). Vice-minister Binnenlandse Zaken: Ab- doelmadjid. Minister van Buitenlandse Zaken: Hadji Agoes Salim. Vice-minis ter van Buitenl. Zaken: Tamzil. Eerste vice-minister van Welvaart: Karlmo Basto. Tweede vice-minister van Wel vaart: B. H. Tjokronegara, Eerste vice- minister van Defensie: Haroedji Karta- winata. Tweede vice-minister van De fensie: Karta Soewirjo. Minister v. On derwijs Alisastro Amidjojo. Vice-min. v. Onderwjjs. Soerowirono. Min. van Fi nanciën: A. A. Maramis. Vice-minister van Financiën: Tie Ong Eng. Minister van Voorlichting: O. Soekirdi. Vice- minister van Voorlichting: Satoedjin- datif. MinisterVoor Communicatie: Doe- wanda. Minister van Openbare Wer ken: Mohammed Enoch. Vice-minister van Openbare Werken: Laoh. Minister van Gezondheid: Leimena, Vice-minis ter van gezondheid: Satrijo, Minister van Sociale Zaken: Soc Radjo. Vice- minister van Sociale Zaken: Soekadja Wirjosoeprata. Minister van Justitie: Soesanto. Minister voor Godsdienst: Kiai Ahmad Asj'ari. Minister van Staat voor Voeding: Soejat. Minister voor Ar- beidsaangelegenheden: Wilopo. Minis ter van Staat voor speciale Gebiedsde len: de sultan van Djogja. Minister voor Jeugdzaken: Wikana. Ministers van Staat: Go Giod Tjan, Martoso, Ma- roeto Daroesman. De Mohammedaanse Masjoemi-party is in de vorming van dit kabinet geheel uitgeschakeld SJARIFOEDDIN de nieuwe Indonesische premier. Wij tekenen hierbij aan: De ontvangst van de uitzending was zeer ongunstig en het staat wel vast, dat verscheidene namen verminkt zijn doorgekomen. Radio Djokja deelde nog mede, dat dit totaal van 34 ministers en vice-ministers over. de volgende par tijen verdeeld is: 7 behoren tot de PNI, 2 tot de Partai Boeroeh (Arbeiderspartij), 6 tot de Partai Sociaiïs, één is Katholiek, één behoort tot de Parkindo (Chr. Partij), één is communist, acht zijn partijloos, terwijl de overige zeven der benoemde ministers, zo zegt het bericht, Islamie ten zijn. Het is niet geheel duidelijk, wat hiermede wordt bedoeld. Minstens twee van deze zeven zijn lid van de PS II, terwijl de verhouding van PSH tot de Masjoemi volkomen onduidelijk is. Hierboven Amir Sjarifoeddin, de nieuwe Indonesische premier. Amir Sjarifoeddin, geboren Suma- traan, is thans 40 jaar oud. Hij genoot een bijzonder respect wegens zijn ver diensten in oorlogstijd. Hij werd door de Japanners gearresteerd, die hem ter dood veroordeelden in Februari 1944. Soekarno sprong toen voor hem in de bres en bewoog de Japanners het von nis te veranderen in levenslange ge vangenisstraf. Toen de Republiek werd uitgeroepen, werd Sjarifoeddin uit de gevangenis ontslagen. Hij kende het gevangenisle ven -al voor de oorlog, toen de Neder landers hem van 1933 tot 1935 gevan gen hielden. In 1940 werd Sjarifoeddin opnieuw door de Nederlanders gear resteerd als een ondergronds nationa- listisch leider. Hij was minister van Voorlichting in het eerste en tweede Republikeinse ka binet en sinds 5 Januari 1946 minister van Defensie. Sjarifoeddin studeerde in ons land, is advocaat en journalist en wordt be schouwd als degeen die de vorige maand de samensmelting van de Indonesische ongeregelde troepen met het TRI be werkstelligde. Hij is de tweede Christe lijke premier van de Republiek, want ook zijn voorganger Sjahrir was Chris ten. ENGELAND SCHAFT DE TERM „DOMINION" AF. De Britse regering heeft met volledige goedkeuring van de premiers van Ca nada. Zuid-Afrlka, Australië en Nieuw- Zeeland besloten de term „dominion" af te schaffen. De reder, hiervoor is, dat men alge meen van mening is, dat de term een misleidende interpretatie geeft van de onafhankelijkheid van de gebieden, die krachtens het statuut van Westminster van 1931 binnen het gemenebest op ge lijke voet met Groot-Brittannië werden gebracht. De minister voor de dominions heet voortaan minister voor de betrekkingen met het gemenebest, terwijl de naam van hej. ministerie dienovereenkomstig wordt gewijzigd. DRIE TER DOOD VEROORDEELDE HONGAREN BEGENADIGD. De doodvonnissen, die over drie Hon garen, beschuldigd van medeplichtigheid in een samenzwering tegen de Hon gaarse republiek, waren uitgesproken, zijn door de Hongaarse raad van cassa tie in gevangenisstraf veranderd. Generaal Lajos Veres de Delnok, die een der leiders van de samenzwering zou zijn geweest, kreeg in plaats van de doodstraf 15 jaar dwangarbeid, dr. Georg Donath, een voormalig afgevaar digde, werd begenadigd en generaal Sandor Andrass kreeg tien jaar dwang arbeid. Het vonnis tegen generaal Szentmi- klossy levenslange dwangarbeid werd bevestigd. Balint Aranv, een In genieur, kreeg i.p.v. levenslang 12 jaar gevangenisstraf Diukke zomertijd voor Parlement: Ditmaal zijn daaraan echter ernstige consequenties verbonden, want Bevin en Bidault zijn vastbesloten om door te zet ten en zij zullen thans alle Europese landen, met uitzondering van de sovjet unie en ook Spanje de oude contro verse wordt in dit opzicht wederom ge handhaafd uitnodigen tot- een nieuwe conferentie om met alle landen, die zich accoord verklaren met 'het plan Marshall, dit aanbod uit te werken en als het mogelijk blijkt, in practijk te brengen. Zo voltrekt zich dan thans de schei ding tussen Oost en West en zullen dientengevolge de verhoudingen zich gaan toespitsen. Dat is onafwendbaar. Het Westen heeft daarbij de schrale troost, dat niet op het Westen de schuld valt. Frankrijk, dat tot dusver een mid- denstaridpunt innam tussen Oost en West, neemt thans zijn plaats in in het Westelijk blok. Reden te meer om daar een nog fellere bestrijding der regering door de communisten te kunnen vér- wachten. Er g$an no<* stemmen op, die menen, dat de breuk "niet volkomen behoeft te zijn, daar de Sovjets zich immers ten allen tijde nog kunnen aansluiten, wan neer de plannen zijn uitgewerkt, doch het wil ons voorkomen, dat hier de hoop de vader der gedachte is. De gevreesde splitsing is er en men zal goed doen, om daarmede rekening te houden. Voor de Scandinavische landen is deze gang van zaken ernstig, want zij zullen ongetwijfeld onder grote druk worden gezet! Het geheel is uitermate teleurstellend. Voor de zoveelste maal blijkt over duidelijk, dat het moeilijker is de vrede te winnen, dan de oorlog VRIJ WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij heldere nacht. Morgen overdag bijna overal zonnig droog weer. Later echter weer enkele overdrijvende wol kenvelden. Opnieuw iets hogere tempe ratuur. In het Z.O van het land wei nig wind. In de kuststreken vooral in de namiddag matige zeewind. 4 JVLI. Zon op: 4.25 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 22.21 uur; onder: 4.47 uur (11 Juli L.K.). Hoogwater te Katwijk te 4.41 en 16.59 uur (Springtij). (Van onze parlementaire medewerker). Het parlement is, voor d^ze zomer se tijd, uitzonderlijk druk in de weer: Beide Kamers houden vergadering én de volgende week wacht ons naast de lange dagbijeenkomsten een serie avondvergaderingen. Dit is niet al leen om de dan waarschijnlijk plaats hebbende Indische debatten, maar ook met het oog op het lang verbeide zomerreces. De Eerste Kamer nam gisteren een drietal wetsontwerpen aan: te weten die omtrent het Statuut van de Intern. Vluchtelingenorganisatie, over het Ho ger Beroep Krijgsraden te velde en aan gaande de Wering en Verdelging van de coloradokever. Tevoren herdacht praeses Kranenburg het verscheiden oud-lid de, heer Vliegen (SDAP) De Tweede Kamer zette de beschou wingen voort over de douane-overeen komst met de Belgisch-Luxemburgse Tolunie. De heer Sassen (Kath.) sprak in gelijke geest als alle sprekers van Dinsdag. Wij kunnen vreugde en trots er over gevoelen, dat wij de eersten zijn die de ideeën van Marshall in practijk hebben gebracht, zo zeide hij. Maar laat ons geleidelijk te werk gaan, zoals bij zulk een gewichtige zaak past. De heren Haken en Schoonenberg, beide Comm., waren de enigen die een afwij kend geluid lieten horen. Zij bestreden de idee van Marshall van een gezamen lijk Europees welvaartsplan en verwe zen naar een schema, waarvan „de grondslagen der richtlijnen zijn geba seerd op de oriëntering op Oost-Euro- gelijk de heer Haken meer duide lijk dan fraai uitlegde. Drie ministers, die van Financiën, Buitenlandse Zaken en van Economi sche Zaken verdedigden het voorstel. Van verdedigen behoefde eigenlijk geen sprake te zijn, gezien de bijna algemene instemming. Minister Lieftinck nam het leeuwendeel voor zijn rekening. Hy wees er op, hoe het nieuw-voorgestelde tarief der invoerrechten minder eenzij dig fiscaal en meer beschermend zal zijn dan het oude en prees de mede werkers aan beide zijden, die het ont werp hadden voorbereid. Hij schetste deze arbeid en ging dan het karakter, de toepassing en de gevolgen van het nieuwe tarief na. Het doel is te komen I tot- een volledige tol-unie. Het ontwerp draagt slechts een provisorisch karak ter. Het kan niet anders of op verschei dene punten zal een hernieuwd onder zoek moeten worden ingesteld, waarbij ook aandacht zal worden besteed aan de Indische producten. De Indische re gering en belanghebbenden zullen daar in uiteraard gekend worden. Voor Bel gië betekent het voorstel een stap in de richting van de vrijhandel; voor ons in de richting van bescherming. Maar men moet deze betekenis niet over schatten. Vergeleken bij andere landen zijn de rechten zeer matig. Belasting-, monetaire- en rente-politiek zullen on getwijfeld in nadere studie moeten worden genomen. De belangstelling der leden is gering. Een poging van de heer Lieftinck, om een antwoord op de be zwaren der heren Smeenk en Korthals zonder meer in de Handelingen te doen plaatsen zonder het in de vergadering voor te dragen waarmee genoemde heren zich konden verenigen werd door de Voorzitter afgewezen. De mi- i nister zette toen zijn rede voort met een beschouwing over de gevolgen van een tarief van 3% op meel en bloem van graan. De heer v. Boetzelaer ver- Gistermiddag zijn de drie ministers te Parijs weer bijeengekomen. De zit ting duurde bijkans 2 uur en liep een mislukking uit! De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft o.m. verklaard „De Russische delegatie heeft zorg vuldig het door de Franse delegatie 1 Juliingediende voorstel overwogen. Het Franse ontwerp, zowel als het eer der gedane voorstel van de Britse dele gatie, beoogt het opstellen van een eco nomisch program voor geheel Europa, ofschoon het merendeel der Europese landen, zoals bekend, zelf geen natio naal economisch program heeft. D( kwestie van de economische hulpverle ning der V.S., daarvan in feite niets definitiefs bekend is, is voor de Britse en Franse regering aanleiding geworden om te trachten een nieuwe organisatie op te richten, die boven de Europese landen staat en zich met hun binnen landse aangelegenheden wil bemoeien, zo zelfs, dat zij de ontwikkelingslijn wil bepalen, die doof de voornaamste tak ken van industrie in deze landen moet worden gevolgd. Voorts maken Groot- Brittannië en Frankrijk samen met de landen in hun nabijheid aansipraak op een overheersende positie in deze orga nisatie of in de zogenaamde „coördina tiecommissie" voor Europa, zoals het ii het Britse ontwerp heet. Deze organisa tie zou, zoals verzekerd wordt, zich niet mengen in de binnenlandse aangelegen heden van genoemde staten, Het is ech ter duidelijk, dat, gezien de taken van deze organisatie, of de coördinatiecom missie, de landen van Europa hun vroe gere economische en nationale onaf hankelijkheid zouden verliezen, omdat het in de kraam van zekere sterke mo gendheden te pas komt. In ieder geval wordt hu voorgesteld, dat de mogelijk heid van Amerikaanse hulp aan dit of dat land een onderdanige houding van het betreffende land t.a.v. bovenge noemde organisatie en de coördinatie commissie inpliceert. Waar zou dat toe kunnen leiden? Er zou hu b.v. eens druk kunnen worden uitgeoefend op Polen om meer steenkool te produceren, zelfs als dit zou gaan ten koste van andere takken -der Poolse industrie, -omdat het in het belang zou zijn van zekere Euro pese landen. De volgende keer zou Tsje- cho-Slowakije zijn agrarische productie moeten opvoeren ten koste van zijn machine-industrie. Men zou dan voor stellen, dat Tsjecho-Slowakije machine rieën van andere Europese landen, die goederen tegen hogere prijzen willen verkopen, ontvangt. De Russische rege ring kan deze weg niet bewandelen en haar steun blijven verlenen aan voor stellen, die op 30 Juni tijdens deze con ferentie zijn gedaan. De Russische rege ring kan ook niét de buitenlandse steun toejuichen, zoals deze in het laatste Franse voorstel wordt afgespiegeld. De Russische delegatie is van me ning, dat het nationale initiatief van ieder land op de eerste plaats moet komen; de speculaties op buiten- BINNENLAND De economische afdeling van de Nijmeegse politie wist een uitgebreide smokkel ln koffie ontdekt. In verband waarmee zijn gearresteerd D. de J.. kolf le en theehandelaar te Nijmegen, P. K. grossier te Leeuwarden en F. B., grossier te Amsterdam. /De koffie werd doorver kocht aan bewoners "an G-roesbeek, die deze ruilden met de Duitsers voor textiel en andere artikelen. -- De Nijmeegse politie heeft- gear resteerd de kantoorbediende H. J. M. uit Nijmegen, die ten nadele van zijn patroon een braudstoffenhand-elaar, 3.000 kolen- bonnen had verduisterd, welke een ge- zamel Ij ke waarde van 4,000 HL brand stoffen vertegenwoordigen. De bonnen werden verkocht aan een Hagenaar, die voortvluchtig ls. Met Ingang van 1 Juli heeft HM. de Koningin benoemd tot kamerheer ln buitengewone dienst de reserve luitenant kolonel der huzaren W. A. van de Wall Rake. Te Haarlem ls op 28-j. leeftijd over leden de K1.M. piloot Sjoerd Wilhelm Soeters. tengevolge van hersenvliesontste king. De Commissaris van de Koningin ln Zuid-Holland mr L. A Kesperheeft het beschermheerschap aanvaard van de Ned. Ver. der Reddlngmedallle, terwijl als ere voorzitter zal optreden mr. W. A. J. Vis ser. burgemeester van 's Gravenhage. BUITENLAND. De Britse marine heeft ln de laatste wereldoorlog 1503 schepen verloren, met een gezamenlijke inhoud van bijna een mlllloen ton. Het betreft o.m. 3 slagsche pen, 2 slagkruisers, 5 vliegtuigmoeder schepen, 23 fcru.sers en 139 torpedojagers. Generaal De Larmlnat, inspecteur van de Franse koloniale troepen, ls udt zijn functie ontheven. De minister van voorlichting weigerde Iets naders te zeg gen over de offiieieuse -berichten als zou de Larmlnat bij het complot tegen de regering betrokken zijn. Zeven oud-leden van de Duitse in lichtingendienst zijn ln de Britse zone van Duitsland gearresteerd onder be schuldiging van deviezensmokkel Voor de Duitse nederlaa zijn zij er ln ge slaagd zich meester te maken van aan zienlijke bedragen aan Engels. Frans, Spaans. Belgisch en Nederlands geld, dat zy in bontjassen en. auto's hadden be legd. - klaarde, dat er geen speciale clausule bestond omtrent het opnemen van an dere .partners. Ieder geval zou apart door de huidige drie deelnemers moe ten worden bezien. De heer Huysmans erkende, dat lonen en prijzen in de drie gebieden elkander zullen naderen; doch men moest dit niet overdrijven. Ook binnenslands komen verschillen voor. Ook moet men niet met dogmatische beschouwingen op de ontwikkeling der realiteit vooruitlopen, gelijk de heer Hofstra (Arbeid) had gedaan, en van de geleide economie als een beginsel spreken. De tol-unie is niet tegen de meest-begunstigings-clausule, aldus de minister. Gemeenschappelijke handels vertegenwoordigers in het buitenland zijn nog niet voorzien, doch wel zullen de bestaande vertegenwoordigingen sa menwerken. Met een optimistisch woord sloot de heer Huysmans de beschou wingen. Het ontwerp werd daarop z.h.st. aan genomen. Enige hamerpunten passeerden zon der discussie, waarna de vergadering tot Donderdag werd verdaagd. Over de schadeloosstelling der Kamerleden zal eerst Dinsdag a.s. worden gestemd. landse steun op de tweede plaats. De Sovjet-unie heeft altijd voornamelijk op haar eigen kracht gerekend". Molotof legde er de nadruk op, dat de Sovjet-unie de samenwerking tus sen Europese landen en die met niet- Europese landen wil bevorderen, maar slechts op basis van economische ge lijkheid en onafhankelijkheid. De Sovjet-unie heeft ook bezwaar tegen het feit, dat de Brits-Franse voorstel len geen oplossing inzake Duitsland aan de hand doen. Ten aanzien van Duitsland wordt in de Westelijke zone nog immer het fede ralisme nagestreefd in plaats van de vestiging van een algemene Duitse re gering, die beter dan wie ook de noden van het Duitse volk zou kunnen lenigen Dit is niet te verenigen met het her stel yan Duitsland -als een democrati sche eenheidsstaat temidden van een familie van vredelievende Europese volken) Volgens Molotof zou het Brits- Franse plan Europa slechts in twee kampen verdelen en de Amerikaanse credietcn zouden er niet toe leiden, dat Europa geholpen wordt maar en kel tot'gevolg hebben, dat bepaalde Europese landen uitgespeeld worden tegen bepaalde andere. Bidault en Bevin ontkenden ten stelligste, dat zij een plan, waardoor bepaalde landen over andere zouden kunnen domine ren, hun steun wilden geven. Bidault verzekerde, dat Amerika's hulp be slissend ^ou zijn, maar beslissend en overheersend zijn twee verschillende dingen. Ook Bevin zeide het te be treuren, dat gedurende de conferen tie verdenkingen waren geuit ten aan zien van de Britse bedoelingen. Molotof is heden per vliegtuig ver- trokken. Bevin en Bidault zullen heden verder samen overleg plegen. Vernomen wordt, dat Groot-Brit tannië en Frankrijk zich verder in samenwerking met alle Europese lan den, die dit eveneens willen, zullen inspannen om een vantwoord te ver schaffen op het plan-Marshall. Men verwacht, dat uitnodigingen naar alle Europese landen, uitgezonderd Spanje en Rusland, zullen worden verstuurd, in de hoop, dat de gewenste gegevens zo spoedig mogelijk kunnen worden verzameld en aan de Amerikaanse regering worden verstrekt. Voor het tijdvak van 6 t/m 19 Juli 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 707 (serie G) G01 brood 800 gram brood G—02 brood 400 gram brood G01 boter 125 gram boter G02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet Gr-Ol melk 4 liter melk G—03, G—05 melk 7 liter melk G01 vlees 100 gram vlees G—02 vlees 200 gram vlees G01 algemeen 200 gram kaas G02 algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram chocolade of suiker werk G03 algemeen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep G04 algemeen 250 gram zachte zeep G01 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet G03 reserve 1600 gram brood G04 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet G05 reserve 200 gram kaas G06 reserve 800 gram brood G07 reserve 125 gram boter Kwestie Noordwijks' zwembad opgelost. DANK ZIJ PARTICULIER INITIATIEF. De moeilijkheden met het zwem bad op de Golf te Noordwijk Zee, dat door geldgebrek renteloos lag, zijn opgelost. Zoals wij reeds meldden, was de wei gering van financiële steun door de gemeente Noordwijk de hoofdoorzaak van het niet in gebruik nemen van het bad. De N.V. Zeebad te Noordwijk, wel ke beter het belang van een goed ge outilleerd zwembad bleek in te zien, heeft in overleg met de Noordwijkse Zwemschool de exploitatie op zich ge nomen. Het schoolzwemmen zal ook weer een aanvang nemen. Alleen ge schiedt dit nu niet gratis, maar tegen een kleine vergoeding. Zo heeft het particulier initiatief mo gelijk gemaakt, wat voor een overheids instelling een onmogelijkheid scheen te zijn! Bonkaarten KD, KE 707 (serie G) G-ll brood 800 gram brood G11 boter- 250 gram boter G12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet G—13, G—15 melk 12 liter melk G11, G12 vlees 100 gram vlees G11 algemeen 100 gram kaas G—12, G13 algemeen 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of suiker werk G14 algemeen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep G15 algemeen 250 gram machte zeep G—16 algemeen 500 gram bananen voorinleverings-bon G13 reserve- 800 gram brood O—16 reserve 500 gram ryst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kin derbiscuits G—17 reserve 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep G18 reservee 250 gram zachte zeep Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie G) G21 brood 800 gram brood G21 boter 250 gram boter G—22,boter 250 gram margarine of 200 gram vet G21 melk 5 liter melk G21 vlees 300 gram vlees G22 vlees 100 gram vlees G21 kaas 200 gram kaas G—21 eieren 5 eieren G—(21 suiker 250 gram suiker, boter, hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of suiker werk Vcrsnaperingskaarten enz. QB, QC, 707: G33 versnaperingen 200 gram choco lade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterham strooisel enz., of '400 gram jam, stroop enz. G36 versnaperingen 100 gram cho colade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterham strooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Juli worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerèt op Maandag 7 Juli mag worden gekocht. De bonnen voor bananen moeten uiterlijk op 12 Juli bij een handelaar worden ingeleverd. De aflevering zal plaats hebben naar mate de bananen aangevoerd worden. Op de bonnen voor huishoudzeep is in den vervolge naar keuze verkrijg baar: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. De geldigheidsduur van de bonnen H03 vlees voor llbs (ca 450 gram) meat and vegetables is verlengd t/m. 2 Augustus a.s. De niet-aangewezen bonnen van se rie F kunnen vernietigd worden. ECONOMISCH PLAN VOOR GROOT-BRITTANNIE. De Engelse, minister Herbert Morris- son maakte bekend, dat er vöor Groot- Brittannië een economisch plan voor 3 5 jaar bestaat, waarvan de details spoedig zullen worden gepubliceerd. In zijn bekendmaking verklaarde Mor- rlsson o.m., dat de Britse regering niet de mogelijkheid voor het volk wenst wenst te verbergen, dat de achteruit gang van de wereldhandel zal blijven aanhouden en dat vele landen, Groot- Brittannië niet uitgesloten, zich bin nen niet al te lange tijd genoopt zullen zien tot steeds drastischere invoerbeper kingen over te gaan. Generaal von Falkanhausen, de 69- Jarlge voormalige Duitse mllltalre-gauver- ncuT van Belgë en Noord-Frankrijk, be vindt zich op'het moment ln het zieken huis te Marburg-Lahn (Amerikaanse zone van Duitsland') en ls ln naam nog Brits krijgsgevangen, zo wordt nader gemeld. Het Turkse stoomschip „Sliivrl" ls ter hoogte van Smyrna op een mijn ge lopen. Van de udt 25 koppen bestaande bemanning worden er 15 vermist. Egypte verlaat het sterltogblok als resultaat van de Brits-Egyptisohe over eenkomst Inzake de Egyptische sterllng- saldd. fn Hessen heerst op het ogenblik een epidemie van para typhus. Drie tot vier duizend personen zouden door de ziekte zijn besmet. Alle soholen ln de be dreigde gemeenten zijn gesloten. Te Bre men worden 95 gevallen gemeld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1