Het nijpend tekort aan onderwijzers DE MEESTER-DETECTIVE RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Instelling van studiebeurzen Radio-programma STADSNIEUWS Leiderdorp gaat middenstandswoningen bouwen Een man als jij Verhoging van de kolenprijs DOCH HET MEERDERE WORDT VERGOED. De toestand van 's lands financiën heeft het noodzakelijk gemaakt de overheidssubsidie op de kolenprijs te verminderen. Ten gevolge daarvan zal met in gang van 1 Juli 1947 de kolenprijs worden verhoogd. Voor groot-ver bruikers, groot-handelaren en han delaren betekent dit in het algemeen een verhoging van f.5.— per ton. Voor klein-verbruikers een verhoging van b.v. 40 cent per H.L. antliraeict cn eierkolen en 25 cent per H.L. cokes Ter tegemoetkoming in de lasten, welke deze kolenprijsvcrho- ging voor een huishouden met zich brengt, zal aan de houders van een kolenkaart op een nog nader aan te wijzen bon een nader te bepalen bedrag worden uitgekeerd. Bijzonderheden over de uitkering zul len t.z.t. bekend worden gemaakt. De aandacht van industriële verbruikers wordt er op gevestigd, dat door be rekening van deze verhoging voors hands niet'zal mogen geschieden. MR.JOEKES SPRAK TE GENÈVE. Ware sociale samenwerking nog onmogelijk. Op de Internationale Arbeidsconfe- rentie te Genève heeft de Nederlandse regeringsafgevaardigde mr. Joekes de nadruk gelegd op de onderlinge afhan kelijkheid van sociale en politieke be trekkingen. „Zolang als de politieke be trekkin een gestoord zijn, blijft een wa re sociale samenwerking onmogelijk", aldus mr. Joekes. De kwestie der werk krachten achtte hij nog een ernstige hinderpaal voor de verhoging der pro ductie. De samenwerking tussen werk gevers en werknemers heeft de sociale vrede verzekerd. Mr. Joekes besloot met er op te wijzen, dat zijn regering een werkelijk herstel van Nederland hoopt te kun nen verzekeren, waarbij niet alleeh met de materiële, maar ook met de psycho logische en sociale moeilijkheden wordt rekening gehouden. De Nederlandse re gering staat volledig achter de werk zaamheden van de internationale ar beidsorganisatie, KRANSLEGGING TE MARGRATEN. Gistermiddag bracht ds. J. B V. M. J. van de Mortel, consul-generaal van Nederland te Chicago en oud-burge meester van Noordwijk, een bezoek aan de Amerikaanse militaire begraafplaats te Margraten. Deze legde aan de voet van de vlag genmast een krans uit naam van de toekomstige Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. dr. E. N. van Klef- fens De consul-generaal legde tevens bloemen op graven van de verschillende Amerikaanse militairen, afkomstig uit zijn ambtsgebied, welke de heer Van de Mortel persoonlijk kende of met wier ouders hij contact heeft gehad. Bij dit officiële bezoek waren aanwezig mr. dr. F Houben, commissaris der Koningin in Limburg, mevrouw E. Michels van Kessenich—Van Meeuwen namens het Nederlandse oorlogsgravencomité, de heer B. J. van Tuil. hoofd van de afd. gravendienst van het Ministerie van Oorlog, de burgemeester van Margraten en leden van het burgercomité te Mar graten, SLECHTE RECLAME VOOR NEDERLAND. De afd. Voorlichting van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening schrijft ons na^r aanlei ding van ons artikel .slechte reclame voor Nederland" van onze Romeinse correspondent-, dat de onderhavige film „ons volksvoedsel, de aardappel" niet door het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening is uitgegeven, dan wel vervaardigd. Wel is door Diensten van het Ministerie dan wel in hoofdzaak organen ressorterende onder het Ministerie, technische medewerking van landbouw kundige aard, verleend. De film da teert van oudere datum en bij de ver vaardiging door een particuliere onder neming is met moderne inzichten no pens propaganda in het algemeen en film in het bijzonder geen rekening ge houden. Een nieuwe film, betrekking hebbende op het belangrijke Neder landse export-artikel de pootaardappel verkeert in gevorderde staat van uit voering, welke film wel in samenwer king met de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw c.a. wordt vervaardigd. BHZ. GERECHTSHOF. Zware straffen voor Alpheïiöe larnl- stormers De decoratieschilder J. C. Pas de Loup te Alphen. aan den Rijn was blijkbaar uit een glad verkeerde familie afkomstig, want gelijk met hem, had zich nog een familielid uit Den Haag voor het Bijzonder Hof te verantwoorden. ZIJ had den zioh aangemeld bij de Landstorm Nederland en daar hun dienst verleend bij de vijand. De adv. fiscaal, mr. Braun vor derde tegen de schilder vijf Jaar en tegen de ander zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten. HAAGSE RECHTBANK Teerspuiter wegens diefstal veroordeeld De teerspuiter S. van L. uit Alphen aan den Rijn heeft zich voor de Haagse recht bank te verantwoorden gehad wegens dief- tal, voor welk feit tien maanden gevan genisstraf werd geëist. De rechtbank heeft verdachte conform die eis veroordeeld. Oud-directeur Ned. Baak voor Tribunaal. Voor de Eerste Kamer van het Haar lemse -Tribunaal had zich te verant woorden mr. P H. A. Bfjleveld uit Heem stede, de vroegere onderdirecteur en later directeur van de Ned. Bank.» De beschul digde had deze eerste functie in de zomer van 1942 uit handen van Rost van Tonningen aanvaard en werd een jaar later door Seyss Inquart tot direc teur benoemd. Als onder-directeur ver diende hij f 40.000 per Jaar, welk bedrag met f. 10.000 werd verho'agd toen hij directeur werd De ten laste legging vermeldde behalve deze feiten een aantal kleinere delicten, zoals het lidmaatschap van de N.S.B De beschuldigde beweerde dat door zijn toedoen honderden millioenen marken minder in ons land binnen zijn ge vloeid, als resultaat van een onverbid delijk gevecht tegen de opheffing van de devlezengrens. Hij beweerde verder, dat deze han_ delwljze bijna zyn arrestatie tot gevolg had gehad Dr Hirschfeld en het devle- zeninstituut legden het Tribunaal ver klaringen over, waarin deze ..goede zij de" van de zaak bevestigd werd. De president, van het Tribunaal, mr. Van Löben Seis. zeide het niet te kun nen begrijpen hoe verdachte met een man als Rost van Tonningen in zee heeft kunnen gaan. Deze heeft Duitsland Immers met financiële goocheltoeren grote voordelen bezorgd De beschul digde zag zijn vroegere directeur echter als een man, met wie wellicht tot heil van de Nederlandse economie samen te werken was. BIJ zijn verdediging gaf hij echter toe, dat hy in vele opzichten fout is geweest ofschoon hij vol hield, dat hij ernstig getracht hafeft de Neder landse economische wagen uit het Duitse spoor te houden Over 14 dagen zal het Tribunaal ad vies uitbrengen ln deze zaak. Een kerkelijke deputatie naar Duitsland. Visserii-bericbten. SCHEVENINGEN, 1 Juli Besom- ming kustvisse1' Sch. 18 met f. 520. IJmuiden, 1 Juli. 3 stoomtrawlers. Besomming f. 28.400.1 Weedse Kot ter GG 126 met f.3270; 1 Kustvisser HD 79 met f.4060.— HOSPITAAL-KERKSCHIP HIELP RECORD-AANTAL PATIËNTEN. Voor het doen verrichten van enige reparaties is het hospitaal-kerkschip „De Hoop" gisteren de Amsterdamse haven binnengelopen. Gedurende ze zes tfeken dat het schip in het drijvende vissersdorp op de Noordzee vertoefde, is een record aantal n.l. 267 patiën ten geholpen. 18 moesten in het hospitaal worden opgenomen. Een lijder aan acute blindedarmontsteking kon tijdig naar Aberdeen worden ge bracht en worden geopereerd. Zodra de herstellingen zijn verricht zal „De Hoop" zich weer naar de vloot begeven. VERGADERING HOOFDBESTUUR CHR. HIST. UNIE. Petitie Rijkseenheid zal gesteund worden. Het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie kwam te Utrecht in vergadering bijeen. Langdurig werd stilgestaan bij de ern stige politieke toestand waarin ons land verkeert. Zowel de Indische kwestie, als het vraagstuk van 's lands financiën werden breedvoerig besproken. Besloten werd de petitie van het comité Rijks eenheid te steunen. Tot lid van het dagelijks bestuur werd herkozen prof. dr. G. C. van Niftrik -te Amsterdam. Gekozen werd de heer H. Kikkert te Emmen. Verschillende per sonen zullen worden aangezocht als lid der culturele commissie. Te zijner tijd zal de samenstelling getfhbliceerd wor den. Geconstateerd werd. dat de inner lijke toestand van de Unie gezond is. STELDE ZICH OP DE HOOGTE VAN DE GEESTELIJKE PROBLEMEN EN MOGELIJKHEDEN. In opdracht der Generale Synode der N. H. Kerk heeft een deputatie, bestaande uit de heren ds. K. O. Flnkensleper, direc teur van de Zettense inrichtingen, M. Kohnstam, ds. H. v. d. Linde, Beek-Ubber- gen, ds. L. H. Ruitenberg, perspredikant te 's Gravenhage, ds. H. C. Touw, studen tenpredikant te Utrecht en ds. M. J. C. Visser te Rotterdam, van 2229 Juni een reLs door de Britse en Amerikaanse zone van Duitsland gemaakt. Doel van deze reis was het eerste per soonlijk contact te leggen tussen de N. H. Kerk en de Evangelische Kebk in Duits land en zich op de hoogte te stellen van de geestelijke problemen en de mogelijk heden voor geestelijke en andere hulp van de Nederlandse kerken uit te onderzoeken. Bezoeken werden gebraoht aan Elberfeld- Barmen, Essen, Bonn. Frankfurt, Stutt gart, Goettlngen, Bielefeld en Muenster. De deputatie nam kennis van het Evange lische Hilfswerit, kreeg enig Inzicht in de verhoudingen binnen de Evangelische Kirche. Zij bezocht o.a het moderamen van de provinciale synode der Reformier te Kirche ln het Rijnland, de sociaal-hygië nische apparatuur der Krupp-fabrleken, het gemeentebestuur van Essen, prof. Karl Barth, Landesbisschof Wurm. dr. Martin Niemoeller en de Bethelse Inrichtingen ln Bielefeld, Zij zal zo spoedig mogelijk aan de Generale Synode rapport over haar be vindingen uitbrengen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotter. dam-Charlols (bultengew. pred.pl. stads- zending) B. v. Gelder te Winterswijk; te Giessendam-Neder-Hai-dlnxveld P. J. F. Lamens te Elspeet; te Katwijk a. d. Rijn (toez.) D. Goudzwaard te IJsselmonde. Geref. Kerken Aangenomen naar Ba tavia (vac. J, Ubels) G, Leene te Naald wijk; naar Suawoude Th P. Potma te Meerkerk. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Rotterdam-Feljenoord W. W. J. v. Oene te Oud-Loosdrecht. Chr. Geref. Kerk Twèetal ;te Oud- Beljerland B. Nederlof te Elndhown en K. G. v. Smeden, te Groningen, Doopsgez, Broederschap Beroepen te St. Anna-Parochle en te IJlst A, G. v. Gllse, prop. te Amsterdam. Prof. dr. K. Schilder binnenkort naar Amerika Prof. dr K Schilder, hoog leraar aan de Theol. Hogesohool der Geref. kerken onderhoudende art. 31 K.O., zal op 15 Aug. per schip naar Noord-Amerlka vertrekken, om daar lezingen te houden. Ds. P. J. Roskam Abbing Ds. P. J. Roskam Abbing, pred. directeur van het diaconessen huls te Utreoht is beroepen tot hoofddocent aan de inrichting voor de vorming van diaconessen gemeentezusters „Rank" te Utrecht, ISLAMITISCHE ZENDING IN NEDERLAND. Morgen zal het hoofd van de Neder landse missie van de „Ahmadiyya-bewe- ging" ln de Islam te 's-Gravenhage aan komen. Deze beweging ls belast, met het be hartigen van de geestelijke belangen der moslems ln Nederland en heeft o.m. tot taak de Islam onder de Nederlanders te verbreiden.1 Het hoofd- van de missie voor Neder land ls de heer Q. Hafiz. Het werldcen- trum van de beweging ls gevestigd te Qadlan (Panjablndla)Het centrum voor Europa zetelt ln Londen. De Europese landen Engeland, Frank rijk. Zwitserland, Italië en Spanje zlln reeds betrokken in het missie-werk van deze beweging. Ambtenaren-terugkeer naar het onderwijs. n. (Speciale reportage). De nieuwe salarisvoorschriften heb ben de positie van de opvoeders onzer jeugd belangrijk verbeterd, al zijn zij gebleven beneden de wensen van de onderwijs-organisaties. In het alge meen kan men zeggen, dat een schoolhoofd in een dorp, gehuwd en met' enige kinderen, een salaris van omstreeks f. 4800.kon bereiken, terwijl de top (in de stad) het met bijlessen tot tegen de zesduizend gul den kan brengen. Hetgeen dan intus sen ook maar de fortuinlijke uitzon deringen betreft! Gemiddeld is het salaris van de on derwijzers met een duizend gulden ver beterd en het ligt voor de hand, dat dit een gunstige weerslag op de belangstel ling voor het vak met- zich mee zal brengen. Heel veel is er echter nodig om de ontzaggelijke achterstand op vrij korte termijn in te halen. Het succes van de geprojecteerde éénjarige oplei ding bespraken wij ,al in een vorige be schouwing. Nu wil men -tevens trachten de studie te vergemakkelijken door het instellen van studiebeurzen van tweeërlei aard. De eerste verstrekt door het Departement zal beperkt blijven tot een vergoeding van reiskosten. De an dere, verleend door de ,3eurzencom- missie kweekschoolopleiding" zal maxi maal f. 300.per jaar bedragen. De som hoeft niet te worden terugbetaald, maar de beurs kan alleen worden toegekend aan ben, die in opleiding zijn aan een kweekschool voor onderwijzers, ook aan hen dus, die de éénjarige cursus volgen. Niet in aanmerking komt echter iemand, die zich op een privé-cursus voor het vak poogt- te bekwamen. Aanvragen voor deze beurs kan men riqhten tot de Beurzencommissie Middelbaar Onder wijs, Departement van Onderwijs, Prin- sessegTacht 15, Den Haag. VOORZICHTIG BELEID. Er wordt verder overwogen renteloze studie-voorschotten te verstrekken, ter wijl het niet onmogelijk is, dat op de duur het bedrag van de straks genoemde studiebeurs van f.300.zal worden verhoogd. In de Tweede Kamer heeft de minister dienaangaande al onder zekere restrictie zijn bereidheid te ken nen gegeven. Het spreekt echter van zelf, dat dit alleen zal gebeuren, indien de huidige maatregelen 'onvoldoende blijken te zijn om het onderwijzerstekort uit de weg te ruimen. Studiebeurzen mogen niet de belangstelling voor het onderwijsvak animeren ais zulks on nodig is! Naar de ellende van voor de oorlog met z'n schrikbarend „overcompleet" verlangt niemand terug. Behalve me nig gehuwde onderwijzeres keren er ook mensen in het vak terug, die vroe ger bij het onderwijs zijn geweest, en toen naar andere functies zijn over gegaan. Er zijn politieagenten, mare- chaussee's, tramconducteurs en vooral veel distributie-ambtenaren onder hen. Cijfers zijn niet bekend, maar de feiten wijzen op drang tot terugkeer. VOOR WOENSDAG 2 JULI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00; nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orgel; 7 45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15; gram muziek; 8.30; montere morgenklanken; 9.00: voor Jonge zieken; 9 30; Baoh, Beethoven en JBrahms (gr.- platen); 10.30; morgendienst; 11.00: Klaas de Rook; klarinet, Marlnus Voorberg, plano; 1130: muziek uit de Oost (gr.pl,); 11.45: fam. beriohten; 12.00: Cinderella- ensemble; 1.00: nieuws; 1.15: Sangh en spel. m. m. v. NGRV-koor; 2.00: Zendlngs_ dag op „Sandwljck"; 3.15; „Plant-Irlssen" (A. j. Herwig); 4.20: Knapenkoor; 4.45: voor de Jeugd, 5 30- Ned. Volksherstel: 5.35: Metropole-orkest; 6.20; Vacantietlps; 6.30: prog. Ned. Strijdkr,; 7.00: nieuws; 7.15: „Arbeldsvoorz. in de landbouw" (A W. Blewenga Wzn.); 7.30: Het actueel geluld; 7.45; gram muziek; 8.00: kort nieuws: 8.05: Programma proloog: 8 15: Kurhaus Schevenlngen, Resld. Orkest; 9.15; „Reiservaringen In Z,-Afrika"; 9.35: nieuwe opnamen; 10.10: Schubert-cyclus, Sweellnck-kwartet; 10.30: nieuws; 11.00: gevar. avondconcert, 12.00: sluiting. Hilversum II (4)15 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram muziek; 8.00: nieuws; 8.15: Socla- Ustenmars. (gr.pl.); 8.18: Operette-progr. gr.pl,; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: grjpl. y0 concert-; 9.30: waterstanden en pol. ber.; 9.50: BBC-Symphonle ork (gr.pl.); VPRO 10.00: morgenwijding; VARA 10.20: voor de vrouw; 10.35: Guus Hoekman, bas, Jan Nedcrpelt. piano; 10.55: Popul. progr. (gr.- pl.)12.00: Jan Vogel en zijn accordeon orkest; 12.30: Kalender; 12.35: Miller - sextet; 1,00: nieuws; 1,15: Voor het plat teland; 120: Kon. Mil. kapel; 2.00: Voor de vrouw; 2.15: Russisch progr., trio Ras_ kolnlfcoff; 2.45: gram.muziek; 3.00: voor de Jeugd: 3.45: voor zieken; 4.15: voor de jeugd; 5.15: Monla Lltr and his 20th Cen tury Serenadevs (gr.pl.); 5.45- „Cult. betr. tussen Ned, en Ind." (Dirk de Vries); 6.00: nieuws; 6.15: Varia en mededelingen; 6 20; Hawalian-klanken (gr.pl.); 6.30: (R.V.U.)Jan Blom „De tweede wereldoor log en zijn nasleep; 7.00: „De waarde van de persoonlijke levenshouding" mr H. Wlllemse: 7.15: nieuws uit Indonesië. VPRO 7.30: cursus „Ons leven en ons ge loof"; 7 30: „lezen in de Bijbel"; ds. Sirks; VARA 8.00: nieuws; 8.05; dingen van de dag; 8.15- piano-duo André de Raaff en Jacq. Schutte; 8.45: Hoorspel „De Koning Is dood, leve de Koning"; 9 25; Malando en zyn tango-rumba-orkest; 9.50: Tour de France, beschouwing uit Grenoble door Joris v. d. Berg: 10 00: Chaconne, gr.pl.; 10.20: The Ramblers; 10.45: Sport, voet ballen om het kamp. van Ned.; 11.00: nieuws; 11.15: Op vleug'len van muziek, Jean Antoniettl, piano; 11.25: een gezellig programma tot besluit (gr.pl.); 12.00: sluiting. Overheidsinstanties moedigen die trouwens aan en hebben in een rond schrijven b.v. de distributie-ambtenaren op hun belangen gewezen. Het ligt ook zo voor de hand! Langzaam maar zeker zullen toch de distributie-voorschriften worden ingekrompen en wie garandeert dat de ex-onderwijzer over enkele jaren ondanks zijn tekort aan ervaring even spoedig zal worden geplaatst als thans het geval is? Ook gepensionneerden hebben ver schillende vacatures bezet. Net a<ls de gehuwde onderwijzeres kunnen zij tijde lijk worden aangesteld. Voor hen geldt weliswaar nog de oorspronkelijke bepa ling, dat zij niet meer kunnen verdienen .dan hun oude salaris, maar weldra komt hier verandering in. Een nieuwe wet is in voorbereiding (en gevorderd zelfs), waarbij hun een gTotere vergoe ding wordt toegekend met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1947. ONRUSTBARENDE ACHTERSTAND. Op talloze wijzen wordt zo getracht het lager onderwijs weer in betere ba nen te leiden, maar dat was ook hoog tijd. Ruim 100.000 leerlingen hebben gedurende een vrij lange periode geen of onbevredigend onderwijs genoten! In Valthermond (Drente) bestonden deze winter 8 onvervulde vacatures op een totale bezetting van 14 leer krachten en in Opsterland (Fries land) moesten vijf klassen een maand lang naar huis gestuurd worden. Zelfs in Amsterdam waren deze win ter voor 90 vacatures slechts 40 aan biedingen ontvangen en moesten 15 a 20 klassen voor een week van onder wijs verstoken blijven. Zó gunstig kunnen de nieuwe maat regelen niet- werken, of een groot tekort zal nog lang een verontrustende invloed blijven uitoefenen! SCHEEPSBERICHTEN. Aalsum, 286 van Koweyt naar Khor- ram Shar; Anthony Leeuwenhoek, Basra Rotterdam, 28/6 van Marseilles; Bengkalls, CalcuttaRotterdam, 28/6 te Suez; Bo naire, CalcuttaRotterdam, 29/6 pass. Gi braltar, Grootekerk, 28/6 van. Fremantle naar Adelaide; Hugo de Vries, Rotterdam Shanghai, 29/6 van Genua; Indrapoera, JavaRotterdam, pass. 29/6 Gibraltar; Japra. New YorkJava, 29/6 10 uur van Port Said; Jupiter, 26/6 van New York naar Puerto Cabello; Kerkplein, 29/6 van Calcutta te Rotterdam; Kertosono, Java New York, pass, 28/6 Gibraltar; Kongs- borg, BasraRotterdam, pass. 29/6 Perim; Kota Baroe, 29/6 van Batavia naar Rot terdam; Larenberg, 28/6 van Rotterdam naar Genua; Leeghwater, Amsterdam Perzische Golf. 29/6 te Londen; Lekhaven, 30/6 van Baltimore te Rotterdam; Marle_ kerk, Nort PacificJava, pass. 29/6 Slhga- pore; North Valley (charter Holl. Br. Ind. Lljn), Rotterdam(Basra. 27/6 van Suez; Paula, ManillaMlri, 27/6 van Cebu; Prlns Alexander, 30/6 nm. van Montreal te Rot terdam verwacht, Prins Willem v. Oranje, 29/6 van Antwerpen te Rotterdam; Stad Maassluis. 28/6 van Rotterdam naap Mon treal; Stagen (K.P.M.), 26/6 van Soerabaya naar Singapore; Tabian, BataviaNew York, 26/6 van Pepang; Tarla, 27/6 van San Francisco te Melbourne; Waterman, 28/6 om 17 uur van Montreal naar Rot terdam- Weltevreden, 30/6 6.30 uur van Rotterdam naar Java; Zaan, 28/6 van Rot terdam naar Geffle. K-N.S.M.; Caribla, 28/6 te Amsterdam; Aruba, 29/6 te Amsterdam; Orpheus, 28/6 te Rotterdam; Stal. 29/6 te Rotterdam; Bonaire, 28/6 Gibraltar gepasseerd. Mij, Nederland: Bengkalls, 30/6 van Port Said naar Antwerpen; Manoeran, 29/6 te Batavia; Roepat, 28/6 te Ballk Papan; Tabian, 29/6 van Port Swettenham naar Colombo; Ritte, 28/6 Gibraltar gepasseerd; Slngkep, 29/6 te Suez. Vlnke: Larenberg, 28/6 van Rotterdam naar Genua. Belangrijke schenking aan „De Lakenhal". 9 WERDEN VAN DE LEIDSE SCHILDER FLORIS VERSTER. Het Stedelijk museum „De Lakenhal" is een dezer dagen door een belangrijke schenking uit de nalatenschap van de familie W. ScherJon in het bezit geko men van 9 werken uit de collectie van de Leidse schilder Floris Verster (1861 1927). Behalve het portret van de schenker en zijn zoon bestaat deze col lectie uit schetsen voor het van Verster bekende huisje te Borger en van drie kannetjes, de in een aan Breitner her innerend kleurengamma geschilderde dahliaknollen, een witte pot met scabio- sa, een Delfts vaasje met hulst, een zomerbloemenkransje en tot slot het wel zeer zeldzaam van kleur en opzet zijnde stilleven- bokkingen. Ter gelegenheid van deze bijzondere aanwinst heeft de directeur van „De Lakenhal", de heer E. Pelinck, het reeds aanwezige bezit in twee zalen byeen- gebracht, waardoor thans een zij het tendele overzicht verkregen kan wor den van werk van deze Leidse colorist. Door het beperkte museumbudget, zo vertelde de 'heer Pelinck ons nog, kon in de tijd van de heer Verster practisch nooit iets van zijn werk worden aange kocht. Toch bleek men veel belangstel ling voor het werk van deze kundige schilder te hebben, hetgeen o.m. bleek uit de grote toeloop (7000 bezoekers) tijdens de herdenkingstentoonstelling, welke indertijd door de toenmalige di recteur, de heer A. Coert, kort na Ver- sters overlijden in de Lakenhal werd- georganiseerd. Een aantal verzamelaars heeft toen werken van Verster in bruik leen afgestaan, terwijl kort daarna ook door aankopen en later door legaten de verzameling belangrijk kon worden uit- gebreid. Met het reeds aanwezigê bezit en bruikleen omvat de collectie thans 25 schilderijen en een aantal tekeningen van Verster. Helaas bevinden de mooiste stukken welke in openbaar bezit zijn, zich in 't gebouw van 't Nationale park „De Hoge Veluwe". Heeft deze plaats enerzijds voor Versters werken een bij zondere bekoring, anderzijds is zij te ver' uit het centrum van kunstlievend Ne derland gelegen. Tot één der eersten, die van deze kostbare schenking kermis nam. behoor de gistermiddag onze burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. MIDDELBARE HANDELSAVOND SCHOOL „KENNIS IS MACHT". Bij de gehouden eindexamens slaag- v den de volgende leerlingen voor de daarbij genoemde vakken. Boekhouden: G. Nagtegaal en E. A. Th. Vonk. Algemene Handelskennis: Lena Bro- caar, B. Klein, J. Koree, Hendrica van der Lek, Christina Mokkenstorm, E. J. Mugge, W. J. Nieboer, Wim Sjardin, E. A. Th. Vonk (met lof). Nederlands: L. J, Brocaar, H. van der Lek, A. Lit, C. W. Mokkenstorm, W. J. Nieboer, W. Sjardin en E. Th. Vonk. Engels: Lena Brocaar,'A. Hillebrand, Antoinette Lit, Christina Mokkenstorm, W. J. Nieboer en E. A Th. Vonk. Stenografie: Ger?,rdina G. J. van Kesteren, H. P van Klaveren, Maria Laman, Helena van der Lucht, Christi na Mokkenstorm, Johanna E. P. de Rooy en S. Star. Machineschrijven: Elisabeth van der Blom, Suzanna W. van der Blom, Jans- je A. Chaudron, Johanna van Dissel, P. van Duuren, Andr. de Haan, Dirk de Jager, W. van Kesteren, J. Leuerlng, Helena van der Lucht, Sjoerd van der Meer, Carla C. van Meurs, H. Ouwer- sloot, Hans Romberg, Elisabeth Sleg- tenhorst, S. Star, Jannie M. Visser, Maria J. Vogelehzang, P. C. Vooys en P. J. de Wekker. De raad van Leiderdorp vergaderde onder voorzitterschap van de burge meester, de heer K. v. Diepeningen Al le leden waren aanwezig. De heer C. Hobo, commies ter secre tarie, werd beëdigd als waarn. gem. ontvanger. Enige ingekomen stukken w.o. een schrijven van de heer Buiten dijk, vermeldende de aanvaarding van zijn benoeming tot gem. architect, wer den voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelde mede, dat vanaf 26 Juni de gemeente Woubrugge het drinkwater voor Hoogmade betrekt van „De Drie Gemeenten", Dit komt de watervoor ziening van de eigen gemeente ten goede. Verder dped hij nog enige me dedelingen over ae plaatsgehad hebben- FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 8). „Hier is uw tasje en hier is, de sleu tel. Enja, hoe was uw naam ook weer? Hij is mij eerlijk gezegd volko men ontgaan. Maar uw gezicht heb ik me des te beter ingeprent". a „Sylve. Eigenlijk Sylvrid, Sylvrid Krag", verbeterde ik mezelf. „Sylvrid... dat klinkt alsof zwanen over het wa ter strijken. Welterusten. Sylvrid Hij boog zich over mij heen. Mijn rech terhand schoot naar boven, maar Gös^ ta Holms was vlugger dan ik. Hij greep mijn hand en bracht hem zwijgend aan zijn lippen. Ik tuimelde het voorhuis binnen en sloeg de deur met een klap dicht. In mijn kamer wierp ik de prachtige avondjurk weg en schopte de zilveren schoentjes in een hoek. Wat was er met me aan de hand? Wat had ik; eigenlijk gevreesd? ofgehoopt? De volgende morgen stond ik een uur vroeger op dan gewoonlijk. Britta, Ma riana's kamenier, diende mij in de eet kamer een uitgebreid ontbijt op, maar ik dronk slechts de warme melk op en liet, tot grote wanhoop der keukenmeid, voor wie het een erekwestie was mij zo vol te stoppen als een kerstgans, alle heerlijke broodjes en pasteitjes onaan geroerd. Op haar smeekbeden propte ik bij het weg gaan nog een halve honing koek naar binnen, en liet haar sand wiches inpakken. In het vluchtelingentehuis zou de honger wel komen als ik eenmaal aan het werk was, dacht Britta, en dan wa ven er ten minste voorzorgsmaatregelen genomen. Ik deed vreselijk "bezig en Britta schoot heen en weer als een wesp. .,Net wat je verdiend hebt. Waar om moest je bij Inge overrinij klagen?" zei ik met een beetje leedvermaak, en stopte Jaet lunchpakket 'in mijn tasje. Een vluchtige blik in de spiegel over tuigde mij er van, dat ik van vlinder weer in een alledaags meisje veranderd was. In mijn donkerblauw linnen jurk je met het hoge, witte kraagje zag ik er bijna als een leerlinge van een kloosterschool uit, en als het waar is, dat kleren invloed hebben op de stem ming van de draagster zouden mijn ge dachten vast niet van het rechte pad afwijken. Naar niettegenstaïfode het de gelijke jurkje en mijn werk in het vluchtelingenhuis drong zich toch de gedachte aan mijn escapade van de vo rige dagtelkens weer naar voren, als een zaöht, maar hardnekkig vergif. Om tien uur ging ik naar de kinderafde ling om een verpleegster af te lossen. Juichend kwamen de kinderen mij te gemoet, voor zover zij ten minste lopen konden. Ik drukte de warme gezichtjes tegen mij aan. Hier was ik werkelijk thuis. De kinderen hielden van mij Door hun aderen vloeide Noors bloed. En we spraken dezelfde taalZoals altyd moest ik verhaaltjes vertellen, en toen ik die glanzende kinderogen zo vol verwachting op my gericht zag, moest ik plotseling weer denken aan die af- schuweiyke scène van gisteravond de baccantische dans van het roodha rige meisjeMariana's schaamteloze collecte.... de bankbiljetten die in de lege fruitschalen vlogen Alleen GÖsta Holms had hieraan geen deel genomen, Natuuriyk niet. Hy wist, dat hy dit niet nodig had. Hy lachte om al die aanbidders die zich met de duur gekochte kruimeltjes van Maria na's kunst tevreden moesten stellen. En misschien was het ook wel gierigheid van hem geweest. Om elndelyk rust te hebben besloot ik het voor gierigheid te houden. Maar een paar dagen na het feest kwam ik door toeval te weten, dat Gösta Holms een belangrijk bedrag ge stort had voor de vluchtelingenhulp. In plaats van heimelyk dankbaar te zyn, begon ik prompt naar allerlei lage be weegredenen te zoeken. Ik had nu eer- maal een afschuw van deze man, die zo onbeschaamd in myn gedachten bleef rond spoken. En telkens als ik hoorde, dat hy Mariana zou bezoeken, vond ik 'n voorwendsel om uit te gaan. Op een middag kwam hy echter on aangediend. Mariana was niet thuis., Britta had haar vi-ye dag. Inge, de keu kenmeid, zat met allebei haar armen tot over de ellebogen in het deeg en vroeg my om even open te doen. „Goede avond. Sylvrid". zei hy, niet in het minst verbaasd my te zien. En zonder af te wachten of ik hem daartoe zou uitnodigen, stapte hy naar binnen, met een air alsof hy hier thuis hoorde. En in zekere zin was dat ook zo. „Mariana is niet thuis", zei ik, de deurknop nog steeds in myn hand. Myn knieën knikten, myn hart klopte in myn keel. „Waarschyniyk komt ze voor het souper niet meer thuis". „Weet ik", zei hij goed geluimd. ..Re petitie voor de aanstaande première. Holberg is je reinste duivel nu. Zelfs Mariana kan het hem niet naar de zin maken. Ze is in een humeurik raad u aan een eindje uit de buurt te biy- ven als ze thuis komt. Of kent u Maria- 72) De bewaker liep met grote pas sen naar de deur en rukte die open. „Wat is er?" snauwde de man. „Wat moet je?" „Luister!" siste Panda die achteruit krabbelde in de schaduw van de deur. Hy hield zyn Engelse sleutel klaar en op het moment, dat de schurk zyn hoofd om de deur stak haalde hy uit en gaf een tik met zyn wapen op het hoofd van de bewaker, dat die zuchtend ineen zakte. „Dat is de derde!" zei Panda terwyi hy hem bond. „Ik beteken toch wel iets". Hy stapte naar binnen en trok de touwen los van de detective. ,Drie man heb ik onschadeiyk ge maakt en gebonden, baas iraDporteci - de hij. „Goed zo, Panda!" zei de grote man, „Wel is waar is dat meer politiewerk en moet een detective alleen maar naden ken en feiten rangschikken, maar toch is het niet slecht!" na niet als ze met messen en scharen gaat gooien haar zakdoeken verscheurt en haar kleren vertrapt?" „Nee", mompelde ik, stomverbaasd, dat hy' zo kon spreken over de vrouw waarvan hij hield. „Ik ken geen enkele vrouw, die zo vol afwisseling is als Ma riana, en' ik doe myn best haar op dat punt te evenaren. Ik ben ook de enige, die haar zyn mening durft te zeggen; soms aarzel ik zelfs niet een kan water boven haar hoofd om te keren als ze weer eens hysterisch wordt. Maar af gezien daarvan kunnen wij het uitste kend met elkaar vinden, Misschien ben Ik zelfs wel haar enige vriend". Hy zweeg plotseling kennelyk getroffen door de twijfel, die, tegen myn wil, in myn ogen te lezen moest zyn. Zynogen half gesloten-keek hy mij onderzoekend aan. Dan zei hy: „En doet u nu alstu blieft eindelijk die deur dicht, en trek geen gezicht of u my er elk ogenblik uit wilt gooien". Mechanisch gehoorzaamde ik en ging hem voor naar de muziekkamer. Hij wachtte tot ik was gaan zitten en liet zich toen zelf in een stoel vallen. „Heeft Mariana veel bezoek de laat ste tyd? Ik bedoelherenbezoek?" „Hemel! Wat doorzichtig! En wat is hy jaloers! dacht ik woedend. Hy heeft ongetwyfeld alleen maar zo cynisch over Mariana gesproken om my niet te la ten merken hoe verliefd hy is! „Daar kan ik niet over oordelen, ik bèn te vaak uit", antwoordde ik vaag. Gösta Holms sloeg zijn benen over elkaar en trok zijn broekspypen een eindje omhoog. Ik vond dit een onna volgbaar, gentlemanlike gebaar, en staarde gefascineerd naar een smalle, bewerkte schoen, die zachtjes op en neer wipte. En potseling werd ik my pyniyk bewust van myn eigen vaak gerepareerde, plompe schoenen, en van myn kousen, die ongetwyfeld weer pa lingen vertoonden. Myn met moeite voorgewende superioriteit spatte jam- merlyk uit elkaar. Het is moeilyk uit de hoogte te behandelen aïs je zelf niet weet waar je je voeten moet verstop pen. de aanbesteding van de bouw van 27 arb. woningen. Het bleek, dat de laagste inschryver nog ongeveer f. 1000,per woning boven de raming was. Met enige volgende agenda-punten van ondergeschikte aard ging de raad zonder bespreking accoord. Bouw van Middenstandswoningen. Punt 9 der agenda betrof een voorstel Inzake plannen voor de bouw van mid denstandswoningen. Dit voorstel ging vergezeld van een uitvoerige toelichting betreffende de vermoedeiyke kosten en de financiering en voorts van de plaats waar B. en W. zich de bouw van deze woningen hadden gedacht. Het maken van het definitieve plan zouden B. en W, willen opdragen aan het archi tectenbureau Verhagen, Kuiper en Gouwetor. Zij vroegen verder aan de raad machtiging om de benodigde grond te kopen en een beroep op de beleg- gingsmarkt te doen om de bouw te kun nen financieren. Verschillende leden voerden over dit punt het woord. De heren Kuilenberg en v Stralen schrokken wel iets terug voor de financiële consequenties. Ook de heren V-srmeulen en Gyzel voelden hiervan het gewicht, doch achtten toeh niettemin voorziening nodig in ver band met de heersende woningnood. De voorz. de sprekers beantwoordende, deelde mede, dat de woningnood een dusdanige omvang heeft aangenomen, dat B. en W. ten deze niet met de han den in de schoot mogen biyven zitten. Ook hij onderschatte ;de financiële con sequenties van deze plannen niet, maar wees aan de andere kant op onhoudbare toestanden, zoals zich by dubbele be woning vaak voordoen. Wachten tot het bouwen goedkoper zóu kunnen worden heeft volgens hem geen zin. De kosten gaan eerder nog omhoog dan' dat er ver laging in zicht is. Na deze toelichting waren de bezwa ren van de leden grotendeels weggeno men en was aanneming van het voor stel wel verzekerd. Aangaande 't beroep op de beleggingsmarkt zou de voorz. nog in besloten vergadering mededelin gen doen. De voorzitter deelde nog mede, dat de bouw van deze woningen zodanig was gedacht, dat eventuele be woning door 2 gezinnen geen bezwaren zou opleveren. De hierop volgeride rondvraag leverde niets byzonders op. (Wordt vervolgd) FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: van der Worpv. d. Brandeler, zBatavia; GelderPhlllpsen, clA'dam, KooyHülsmann, d., A'dam; Zweerts Laman Trip, d„ Den Haag; Morlsson Lambrechtsen, z, en d.. Nantes; Bolhuis van Domburg, d., Utrecht: van Ysendoorn- Kosman, d., Batavia: G'erlingsRab, d„ Den Haag; KensinkHageraats, d., R'dam; van Herwynen_Shut, z., R'dam Gehuwd: J. Polak en T. van Oudheus- dën, Den Haag; M. M, Niemandsverdriet en P. H C. Ingelse, Vlaardingen. Overleden: H. J. SterbaHêmsing, vr., 81 Jaar, A'dam; M, W. Scheltema de Heere van der Sande, vr., 77 jaar, Den Haag: E A L E. van Teuten-Modderman, vr., 82 Jaar, Den Haag; J Verhoevr v> laar, Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2