Duivels daverden door Drente's dorpen! EN DE MEESTER-BETECTIVE Een man als jij Duitse socialisten bijeen Gisteren is te Neurenberg het tweede naoorlogse congres van de Duitse so ciaal-democratische partij geopend. Erich Olienhauer, vice-vborzitter der partij, die het congres opende, ver klaarde dat alleen een socialistische ge meenschap en een sterke strijdende de mocratie een vaste en veilige grondslag voor het Duitse volk kunnen leggen. Met betrekking tot de leden van zijn partij in de Oostelijke zone van Duits land zeide hij: „De strijd om hun poli tieke vrijheid en persoonlijke veiligheid is ook onze strijd". Tot de sociaal-democraten in andere landen zeide hij: ,,De Duitse socialisten kunnen hun verantwoordelijkheid niet dragen zonder hulp van de socialisten in het buitenland, maar behalve mate riële hulp hebben wij nog een extra wens: Voeg bij het brood de noodzake lijke „morele calorieën". De Nederlandse afgevaardigde, Tho massen, bood het congres de oude ver scheurde Duitse socialistische vlaggen aan, die in 1933 naar Nederland werden overgebracht, toen de Nazi's aan de macht kwamen, en door de Neder- j landise socialisten tijdens -de bezetting voor de Gestapo verborgen werden ge houden. Enige dezer socialisten werden voor het deelnemen aan deze handelin gen naar concentratiekampen gevoerd. Kurt Schumacher hield een warm toegejuichte rede, OVERSTROMING VAN DE MISSISSIPPI. De Mississippi (V. St.) is ten gevolge van de regen tot een hoogte gewassen als in 103 jaar niet is voorgekomen. In Missouri, Illinois, Nebraska en Iowa zijn grote gebieden overstroomd. Honderden mensen werden gedwongen hun huizen te verlaten. De schade wordt op meer dan 100 millioen dollar geschat. De heer H. W. Vliegen t BEKEND AFGEVAARDIGDE DER SDAP Ons Distributiehoekje Bewijs van inschrijving voor aanvrage fietsbanden Het CDK deelt mede. dat de distri butiediensten op nader te bepalen da gen aan hen, die individueel of collec tief in het tydvak van 15 t/m 31 Mei j.l. een aanvraag om vervanging van een tourfietsband hebben ingediend, alsmede aqn hen die voor 15 Mei j.l. een aanvraag wegens vervanging heb ben ingediend doch nog geen bon voor een band hebben ontvangen', na oproep een „bewijs van inschrijving voor rij wielband" zullen uitreiken. Bij deze uitreiking moet de stamkaart worden medegebracht. Een „bewijs van inschrij ving" zal ook worden uitgereikt aan degenen, die verzuimd hebben in het tijdvak van 15 t/m 31 Mei een af vraag om vervanging van een tourbui tenband in te dienen. Zoals bekend kon den in dat tijdvak aanvragen om ver vanging van een tourbuitenband inge diend worden door al degenen, die na de bevrijding en voor October 1946 voor de laatste maal 'een of meer bonnen voor buitenbanden of eén bon voor een rijwiel met banden hebben ontvangen. Deze personen moeten zich dus ook op nader door de distributiediensten te be palen dagen tot deze diensten wenden. Dit geldt ook voor het aanvragen van banden voor dienstfietsen. Ten slotte wordt er op gewezen, dat bij vermissing van het „bewijs van in schrijving" niet tot vergoeding daarvan kan worden overgegaan. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VERLICHTING. Het CDK deelt mede. dat gedurende de maand Juli de volgende bonnen van de petroleumkaarten voor verlichtings- en verwarmingsdoeleinden zijn aange wezen voor het kopen van de daarach ter vermelde hoeveelheden petroleum: Bonkaart UA 611: a 33-t/m 36: 4 liter. Bonkaart UB 611: b 17 en b 18: 4 liter. Bonkaart UC 611: c 09: 4 liter. Bonkaart UD 611: d 14: 2 liter. 3 JULI NIEUWE BANANEN-BON VOOR KINDEREN. Op 3 Juli a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar een nieuwe bon voor 500 gram bananen bekend gemaakt worden. Het is nagenoeg zeker dat omstreeks mid den Juli op de sedert November 1946 lopende bon overal in het land bana nen zullen z\jn afgeleverd. Aangezien de verstrekking van bananen afhanke lijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product samen hangen. is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon op lange termijn lopende is, waarop weer naar mogelijkheid gedis tribueerd kan worden. In de ouderdom van 84 jaar is in zijn woning te Bloemendaal overleden, de heer W. H. Vliegen, oud lid der Eerste en Tweede Kamer. De overledene werd in November 1862 te Gulpen in Limburg geboren. Na aanvankelijk als typograaf werkzaafri geweest te zijn, werd hij uit gever en redacteur van de „Volkstri buun" te Maastricht. In 1897 werd hij hoofdredacteur van de „Sociaaldemo craat" te Rotterdam Hij nam in 1906 zitting in de Amsterdamse gemeente raad, die hem in 1914 tot wethouder van Publieke Werken benoemde. Van 1921 tot 1923 was hij wethouder van Onderwijs aldaar. In 1907 werd hij lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land. In 1909 nam hij zitting in de Tweede Kamer tot 1915. Van 1917 tot 1921 was hij lid van de Eerste Kamer, waarna hij in 1922 voor de SDAP weer zitting in de Tweede Kamer nam In 1927 werd hij nog gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad. Hij was re dacteur van de socialistische gids. Er verschenen tal van publicaties van zijn hand. Hartstochtelijk beroep van het N.V.V. OP REPUBLIEK INDONESIA TOT MEDEWERKING. "Wij ontvingen van het hoofdbestuur van het N.V.V. het volgende commu niqué „De hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden, in buiten gewone vergadering te Amsterdam bij een op 29 Juni 1947 ter bespreking van de critieke situatie, welke ten aanzien van het Indonesische vraagstuk is ont staan, spreken uit, dat zolang de Nederland se regering, in overeenstemming met de nadrukkelijke wil van de volksvertegen woordiging, zich in alle opzichten blijft stellen op de basis van de zowel door de Nederlandse als door de Re publikeinse regering aanvaarde over eenkomst van Liinggadjati, ef- voor het N.V.V. geen aanleiding is om stel ling te nemen tegen de principiële lijn, welke de Nederlandse regering ten deze volgt doen een hartstochtelijk beroep op de regering van de Republiek Indo nesia mede te werken aan de onmid dellijke vorming van een interim- regering, in de zin van het voorstel van de Nederlandse regering, waarop laatstelijk ook door de regering van de Ver. Staten van Amerika in haar nota aan de Republiek is aange drongen, aangezien het N.V.V. daar in de mogelijkheid ziet om de gerezen moelijkhedcn langs vredelievende weg snel tot een oplossing te bren gen, waarschuwen de Nederlandse arbei ders met grote nadruk, niet toe te ge ven aan het drijven van onverant woordelijke elementen van rechts en links, die de totstandkoming van een vreedzame samenwerking tussen Neder land en Indonesië saboteren, teneinde uit de daardoor ontstaande moeilijk heden politieke munt te slaan, wekken de arbeiders van Nederland en in het bijzonder de leden van de bij het N.V V. aangesloten bonden met grote ernst op, zich te blijven richten naar de besluiten, welke de leiding van het N.V.V. in overleg met de hoofdbe sturen in verband met deze aangele genheid genomen heeft en nog zal ne men. indien de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen daartoe aanleiding zal geven. 30.000 Joden mogen naar Suriname De Surinaamse wetgevende vergade ring heeft met 7 tegen 5 st. het, voor stel. door de „Freeland League" gedaan, aangenomen om 30 000 Joodse kolonis ten op te nemen tot een maximum van 10.000. 4 stemmen, die tegen het voor stel waren, stemden in met een kleiner aantal. 1 stem was tegen Joodse kolo nisatie. DIRECTIELEDEN V. EN D. WEER VRIJ. De directieleden van V en D. to s-Hertogenbosch zijn, na verhoor door de economische recherche, weer op /rfje voeten gesteld. BLOEMBOLLENCONTINGENTERING VOOR ENGELAND ONVERANDERD. De afd. voorlichting van- het Ministe rie van Ecpnomische zaken deelt mede: Er werd een radiobericht doorgege ven, waaruit men zou kunnen afleiden dat de bloembollenexport naar Enge land vrij, dus niet aan contingenten ge bonden was. Een dergelijke conclusie zou onjuist zijn. Wel is waar is de uitvoer van bloembollen naar Engeland thans vrij. maar binnen het raam van het contingent. Engeland is tussen de twee seizoenen dus niet gesloten, maar men kan afleveren. In feite verandert er dus niets aan de bestaande toestand. Conclusies als zou hiermede de contin- gentering zijn afgelopen, zijn onjuist. DROEVIG GEVOLG VAN EEN KOELE DRONK. Dezer dagen kwam een Belgische grensbewoner, een jonge man, pas se dert enkele weken gehuwd, per flets naar WolderMaastricht, voor het bij wonen van een begrafenis. Hij was met het reeds des morgens warme weer zeer verhit. Om af te koelen dronk hij een glas koud water met het gevolg, dat hij onmiddellijk ongesteld werd en enkele minuten later overleed. DRIE HUIZEN TE BRUNSSUM AFGEBRAND. Gistermorgen brak een grote brand uit in Dingelrade bij Brunssum. Toen de grote Sacramentsprocessie in de Dorpsstraat wachtte op de zegen van het rustaltaar, zag men plotseling vlam men uitslaan van het hoekhuis van de heer Zuilen. Het vuur. dat een grote omvang had aangenomen, werd bestre den door de brandweren van Brunssum en Sittard. Drie huizen op de hoek van de Dorpsstraat brandden vrijwel geheel uit. De oorzaak is onbekend. OPSPORING VERMISTE PERSONEN UIT BEZETTINGSTIJD. Verzoeken richten tot Nationaal Opsporingsbureau. Het ministerie van Sociale Zaken deelt o.a. ipede, dat ter coördinatie van de werkzaamheden met betrekking tot de opsporing van vermiste Nederlanders uit de bezettingstijd een reorganisatie van het betrokken apparaat heeft plaats gevonden. De algemene leiding en het toezicht op de werkzaamheden berust bij de minister van Sociale Zaken (afd. re patriëring en opsporingen). De minis ter wordt hierin bijgestaan door een commissie van advies en overleg. Het Nationaal Opsporingsbureau, waarvan de werkzaamheden zijn toe vertrouwd aan het Ned. Rode Kruis, is gevestigd Vlamingstraat 2. 's-Graven- hage. Het heeft een uitsluitend admini stratieve t-aak. namelijk het registreren van alle vermiste personen, het verza melen van alle bekende gegevens en het verwerken daarvan in individuele dossiers. Alle verzoeken tot opsporing dienen te worden ingediend bij dit bu reau, dat aan belanghebbenden en aan betrokken instanties de bij de opsporing verkregen resultaten doorgeeft. Opsporingen in het buitenland zijn niet toegestaan aan andere organisaties en personen, behoudens uitdrukkelijk daartoe verkregen toestemming van de minister van Sociale Zaken. AUTOBUS SLOEG OVER DE KOP. Verschillende gewonden. Zaterdagavond is een grote en geheel bezette autobus van de N.V. Esoo (Eer ste Sliedrechtse Omnibus Onderneming) komende van Dordrecht en rijdende in de richting Sliedrecht, to Papendrecht van het Nanegat, een hoogte van ruim 3 meter, gestort. De autobus, sloeg an derhalve maal over de kop en kwam in een griend terecht. Vele passagiers liepen min of meer ernstige verwondin gen op. Negen gewonden, o.w. vier ern stige patiënten, zijn naar ziekenhuizen te Dordrecht vervoerd. Een tragische dood van liftend meisje. DOOR AUTO 1 K.M. MEEGESLEURD. Op de provinciale weg tussen Venray en Horst is een tragisch ongeval .ge beurd. Vier meisjes uit Apeldoorn, met haar rijwiel op een trip door Limburg, meenden, gezien de warmte te moeten liften. Een militair voldeed aan het verzoek en plaatste de meisjes achter op een wagen met tractor. Tijdens de rit gleed echter de 19-j. Jeanne Smits uit Apeldoorn van de wagen. Zij werd ongeveer een k.m. aan een touw dooi de rijdende wagen over het wegdek meegesleurd terwijl de chauffeur voor in de cabine niets van het ongeval be merkte. Een passerende reiziger maakte deze daarop opmerkzaam. Medische hulp was spoedig ter plaatse, maar men kon slechts de dood constateren. Zwaar verminkt is het slachtoffer naar het St. Ellzabethsziekenhuis te Venray overgebracht. CONGRES DIRECTIES VAN NIJVERHEIDSSCHOLEN. Te Hengelo werd het jaarlijkse con gres van directeuren en directrices van nijverheidsscholen gehouden. De al gemene ledenvergadering stond on der leiding van de heer G. E. E Kuyntjes uit Leiden. Besproken werden o.m. de nieuwe op leidingsmethoden aan de ambachtsscho len en de toelatingseisen voor nijver heidsscholen. Zoals het nu is, gaat een deel van de leerlingenbezetting voor een opleiding tot geschoold vakman verloren. Voorkomen moet worden, dat er een nog groter tekort aan geschoolde arbeidskrachten komt, aldus werd be toogd. Dr. A. M. J. Chorus, psycholoog en lector aan de R.K. Universiteit te Nij megen sprak over: „Psychotechniek en beroepskeuze voor het nijverheidsonder wijs". VOOR HET EERST WEER EEN- NATIONALE KOEMPOELAN. Talrijke padvindersleiders byfcCn. Zatqrdag en gisteren werd op de Gouds- berg te Lunteren yoor 't eerst sinds de be vrijding wederom de Nationale Koem- poelan voor de leiders en leidsters der Padvinderij gehouden. Na het breken en hijsen der vlag opende de hoofdcommissaris de heerW. C. Roest v. Limburg deze Nationale Koempoelan met een woord van wel kom. De aanwezigheid van de burge meester van Ede zag hij als een sym bool van de belangstelling, die in alle gemeenten van ons land ten aanzien van de padvinderij tot uiting komt. Verder begroette de hoofdcommissaris de hoofdkwartier-commissaris van de padvinders uit Indonesië als vertegen woordiger van de beweging in de Over zeese Gebiedsdelen, een padvinderslei der uit Paramaribo, een contingent Bel gische verkenners, afgevaardigden van de Kath. Jeugdbeweging, de hoofdkwar tiercommissarissen, leiders, leidsters en voortrekkers. Als motto voor deze Koempoelan gaf spreker uit: „Wij zijn er voor de jon gens, zij zijn er niet voor ons". Als voornaamste punt van bespreking noemen wij het voorstel tot afschaffing van de algemene vergadering en ver vanging van deze door een leiderscon vent. een maatregel, die nodig is in ver band met de enorme uitbreiding der be weging. GROTE LOODS TE AMSTERDAM VERBRAND. Schade aan chemicaliën en machineriën Gistermorgen is brand ontstaan in loods 3 aan de Manamakade in het Oostelijk havengebied te Amsterdam. In deze loods, eigendom van de fa. Van Es en Van Ommeren zijn een zeepfabriek- je en een opslagplaats van de Rijkswa terstaat ondergebracht. De brand die ongeveer twee pui' duurde, bereikte te gen 12 uur zijn hoogtepunt. De ongeveer 140 m. lange en 15 m. brede loods werd totaal vernield. Alle chemicaliën van het zeepfabrlekje gin gen in vlammen op, terwijl ook een groot gedeelte van de in de loods opgeslagen machinerieën zwaar door het fel op laaiende vuur zijn beschadigd. Om één uur was men de brand meester, Asser T.T. in stof en hitte. Ingezonden Mededeling GOUDKORRELS. Want al wiescht gij u met salpeter, en naamt u veel zeep. zo is toch uwe onge rechtigheid voor mijn aangezicht getee- kend. spreekt de Heere Heere. Het bloed van Jezus Christus, zijnen Zoon, reinigt van alle (elke) zonde. (Uit de Bijbel Jer. 2 22 1 Joh. 1 7b). I Lauweren voor Engeland (Speciale reportage). De grote slag aan het motorfront is in een eclatante Britse zege geëin digd! Op het ruim 16 K.M. lange cir cuit van Assen, het snelste van Euro pa, verschenen de gehelmde motor- ridders van Engeland en Italië Zater dag tot de tanden gewapend tegen elkaar in het strijdperk en de Britse suprematie was niet te miskennen. Hetgeen de insiders trouwens ook hadden verwacht. Een tikje al te bru taal was het ook eigenlijk wel van die bronskleurige mannen uit het Zuiden om hun kwartliter Guzzi's het grote be langenconflict te laten uitvechten met de machtige coureurs van Norton en Velocette, die in de 350 cM klasse op de T.T.-races op het eilard Mann zulke schitterende triomfen hebben gevierd. Werd er hier en daar niet wat sar castisch gelachen en zij: er geen spot tende opmerkingen gemaakt toen men zag hoe de tegenstanders speelden met de Guzzi's van de snelle Leóni en zelfs van Brinio Francisci, de held van Bern? en de met zoveel spanning tegemoet geziene tweekamp een overigens uitermate spannend duel tussen Ve locette en Norton werd, waarbij de Italianen eenvoudig niet in tel waren? Per saldo heeft men zijn mening toch wel herzien en moet men in brede kring respect hebben gekregen voor de Ita liaanse motorindustrie, die zich zo ver bijsterend snel van de gevolgen van de oorlog heeft hersteld. Want waren het niet juist de Italia nen, die in de internationale 500 cM klasse de spanning tot koortsachtige hoogte deden stygen en hoogstwaar- schijnlijk zouden hebben gezegevierd als hun grote kanspaard Lorenzetti in de zevende ronde niet door pech was uitgeschakeld? E-rn tweede en een vierde prijs vormden ook nu nog hun. deel en men vraagt zich af met welke troeven de Italianen het volgend jaar voor de dag zullen komen als hun tweecylinder Guzzi's en Gilera's vol doende zullen zijn geperfectioneerd om op het internationale motorslag veld in de strijd te worden geworpen... Engeland zal moeite hebben om haar hegemonie te handhaven! DE INVASIE. Deze vijftiende T.T. op het circuit van Assen kan zonder enige overdrijving het grootste Nederlandse sportevenement van 1947 worden genoemd. Uit alle de len van het land waren de belangstel lenden naar de Drentse heide ge^mer» Reeds Vrijdagavond begon de invasie van het motorvolk, dat 'n leger vormde van stellig honderdduizend mannen en vrouwen! Men spreekt zelfs van hon derdvijftigduizend! Door het anders zo rustige wfjde land van Drente gierde het dreunend lawaai "an auto's en mo toren en in alle stadjes en dorpen langs de invalswegen was dag en nacht de verkeerspolitie in touw en bleven de café's geopend. Honderden hebben er gekampeerd in de heide nabij het par cours en al om 5 uur in de prille morgen hadden er velen een plaatsje gezocht bfj de bochten! Toen om half elf de eerste groep renners bij De Haar van start ging. had zich, dicht aaneengesloten rondom het circuit, een compacte massa gevormd, zo groot als nog nooit tevoren op een sportgebeurtenis in Nederland bijeen is geweest! ALS MIJNWERKERS Assen is door haar races beroemd tot ver buiten haar grenzen. Assen zal jaar In jaar uit een bedevaartplaats zyn voor al wie belang stelt in de fantastische snelheden, welke op dit parcours met z'n vlijmscherpe bochten Een Rijksdaalder voor een liter water! NIEUW RECORD TIJDENS T.T.-RACES. Tijdens de T.T.-races van Zater dag is te Nijverdal een nieuw re cord gevestigd, dat voor velen on bekend is gebleven. Het geldt hier n.lde prijs van water. ,Door enkele personen uit Nijverdal vermoedelijk hebben meerdere be zoekers deze ervaring opgedaan moest een bedrag van 50 cent be taald worden aan een boer voor een glas water, terwijl voor een liter water „maar" f. 2.50 gevraagd werd. Hoe k&n die boer het er voor doen FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 7). „Zo en niet anders moeten ze opge vat worden", zei hij, toen ik mijn han den liet zinken. „En nu nog de Noctur ne in B dur van Chopin". Ik was net begonnen, toen de vleugel deuren werden opengerukt en het schel le licht naar binnen viel De ruimte was te klein gew,orden voor de dansenden en rhythmisch bewegend kwamen ze ons vertrek binnen, mijn toehoorder en mij zelf niet bemerkend. Ik had me on middellijk in het donker terug getrok ken en hoopte in het tumult te kunnen ontkomen. Ik stond al buiten in de lege gang. Er was nergens een kellner te bespeuren, en ik was dus gedwongen zelf mijn mantel te zoeken. Toen ik hem aan wilde trekken, voelde ik, dat iemand mij hielp. Het was Gösta Holms. .Wilt u werkelijk al gaan?" vroeg hij koeltjes. Klaarblijkelijk had ik hem be ledigd door geen afscheid van hem te nemen. Ik zei, dat ik inderdaad weg wilde en maakte mijn verzuim alsnog goed. Dan rende ik, zonder om te kij ken, de brede, met zware tapijten be legde trap af. Een boy hield de deinen voor me open. Plotseling bleef ik staan. Het weer was omgeslagen. Windvlagen deden de dorre bladeren hoog opwer- velen. en het licht van de lantaarns weerkaatste in de plassen, die in korte tijd door de neerstromende regen ge vormd waren. Ik kon het mij niet per mitteren een taxi te nemen, dus er bleef niets anders over, dan maar te gaan lopen, zonder parapluie of regen jas. Toen ik op het punt stond de por tiek te verlaten, hoorde ik achter mij weer die kalme stem, die me, hoezeer ik me daartegen ook verzette, het hart in de keel deed kloppen en me verhin derde helder te denken. „Ik zal u even thuis brengen", zei Gösta Holms, alsof het de natuurlijkste zaak van de wereld was. en reeds hield een auto stil voor het trottoir. Hij leg de even zijn hand onder mijn ellebcfog en duwde mij zachtjes naar binnen. De chauffeur sloeg het portier dicht. Wil loos zonk ik in de kussens. „Ik geloof, dat u zich niet erg geamuseerd hebt?" begon Gösta Holms en stak een sigaret op. Een ogenblik was zijn gezicht verlicht. Ik meende er een spottende trek op te zien. Spot over het onervaren kind, dat dit soort feesten nog niet gewend was. „Neeantwoordde ik eerlijk. „Het eten was uitstekend maar...." „Dus ten minste nog iets, dat gena de 'in uw ogen heeft gevonden", viel nij me in de rede, zachtjes voor zich heen lachend. „Bij u zou men alles verwach ten, behalve juist zo'n materiële taxatie. U zult nog eens van u doen spreken". „Ach, ik heb vandaag helemaal niet goed gespeeld". „Ik heb tamelijk veel vertrouwen in mijn eigen oordeel, waar het kunst be treft. Mina bijvoorbeeld is een zeer be gaafde danseres, en wat Mariana be treft „Oh, ze was verrukkelijk. Ik heb de première bijgewoond. Ik wou alleen, dat ze me maar direct daarna naar huis had laten gaan". „Jaantwoordde hij langzaam. „De duivel moet mij hebben geïnspi reerd. toen ik haar vroeg nog een da me mee te brengen Als ik geweten had, wie ze mee zou brengen „Ik heb Mariana vooruit gezegd, dat ik niet in het gezelschap zou passen. Ik ben geen Mink. En geenMari ana!" „Nee, beslist niet! Dat ben je zeker niet!" „Ik vind het ook erg pijnlijk, dat u mij thuis brengt. U verknoeit uw kost bare tijd maar". „Ik geloof, dat het mijn zaak. is, hoe ik r.iijn tijd door wil brengen. Is het overigens waar. dat u met Mariana be vriend bent?" „Bevriend is teveel gezegd. We ken nen elkaar eigenlijk nauwelijks, hoewel ik nu bijna drie jaar bij haar woon. Ik bewonder haar kunst, haar schoon heid en haar charme. Ze is ook heel vriendelijk, maar ik heb toch steeds een onbehagelijk gevoel tegenover haar. Ik heb veel te veel aan haar te danken". „Hm! Dat is een kwestie van opvat ting. 'tls overigens toevallig, dat ik u in al die tijd nooit gezien heb. En toch kreeg ik de indruk, toen ik vandaag met u kennis maakte, dat u van mijn be staan op de hoogte was". „U vergeet, dat wij dienstboden heb ben. En zelfs zonder dat ik me met hun geklets Inlaat, hoor ik tpch zo nu en dan genoeg om me een bèeld te vormen van Mariana's kennissen". „Waarschijnlijk hebt u zich dus ook van mij een beeld gevormd". „Inderdaad. In Mariana's huis wordt geen naam vaker genoemd dan de uwe". „Zeer vleiend. Of echter ook uw beeld zo vleiend is ,,'t Komt tamelijk goed met de wer kelijkheid overeen", zei ik zo onver- 71). „Hoe is het mogelijk!' mompelde Panda. Jim Zondervan! Wat een schurk. Wat een oplichter! Wie had dat kunnen denken! Maar nu begrijp ik toch een massa wat ik eerst niet be greep! Hij was aan de grens en heeft de bende hi-/ op cr.s attent kunnen maken! Aha! Een gevaarlijk manneke! Nu, ik zal zorgen, dat er een einde komt aan zijn streken! Intussen had Panda Zondervan ge bonden tegen de muur gelegd en nu liep hij snel naar boven. Voor de deur van de kamer, waarin hij gevangen had gezeten bleef hij staan en zette de han den aan de mond. ..Oehoe!" riep hij met veranderde stem. „Kom eens bui ten!" „Wie is daar?" riep de bewaker terug. „Wat moet je?" „Kom hier!" riep °anda gedempt. „Ik moet je spreken!" )e bewaker stond zuchtend op, terwijl le detective verbaasd naar de deur seek. „Rustig blijven!" dacht de grote man. ..Maar als ik de feiten rangschik, zou ik zo zeggen, dat Panda daar staat!" schillig mogelijk, en deed, alsof ik een geeuw moest onderdrukken. De chauf feur minderde vaart en tot mijn ver lichting merkte ik, dat we bijna op on ze bestemming waren. Het gezicht van mijn begeleider leek in het licht van de voorbij glijdende lantaarns weer vreemd en gesloten. Zwijgend hielp hij me uitstappen en gaf de chauffeur opdracht de wagen te keren en op zijn terugkeer te wachten. Terwijl we door de voortuin naar de huisdeur liepen, dwong ik mezelf een vormelijk bedankje uit te spreken. Haastig zocht ik in myn tasje naar de huissleutel. Anders brandde er altijd een lamp boven de ingang: de hemel weet waarom dit juist nu niet het ge val was. En mijn sleutel kon ik ook al niet vinden. „Laat mij eens kijken", zei hij en nam mijn tasje. „Ziet u. hier is de sleu tel al. Waarom bent u eigenlijk zo op gewonden?" „Ik ben helemaal niet opgewonden", zei ik luchtig, en lachte, hoewel mijn hart in mijn keel klopte. „Nu zal hij 't doen!" dacht ik. In zijn ogen had ik gelezen, dat hij me zou kussen. Hoe on ervaren ik ook was, de hele avond had ik een zonderlinge, als het ware elec- trisch geladen stemming tussen ons ge voeld. „Hij zou het moeten wagen!" dacht ik, en ik voelde hoe los mijn hand zich bewoog aan mijn pols. Hij moest niet denken dat hij bij mij gemakkelijk spel had! In gedachten zag ik hem met een brandend róde plek op zijn wang bij al zijn Mina's en Mariana's terugkomen. „Wat heb jij met jezelf uitgevoerd, lie verd?" zou Mariana zeggen. „Oh, niets bijzonders", hoorde ik Gösta antwoor den. „Ik ben in het donker tegen een tak opgelopen". Maar natuurlijk zou Mariana hem niet geloven. Zé zou hem in een donker hoekje trekken en zacht jes met haar lippen de pijnlijke plek beroeren. „Je moet je ook niet met domme jonge meisjes bemoeien", zou ze zeggen, en zacht lachenmelo disch en diep in haar keel. „Je hebt mij immers". (Wordt vervolgd). en moordende rechte einden worden ontwikkeld. Assen zal Zaterdag echter ook menigeen een haart panische af keer hebben bezorgd! Als vanouds was de atmosfeer door drenkt van de penetrante geuren van olie en benzine, maar daarnaast, ja bo venal, was er het zand dat op deze zen gend hete dag zo ontzaggelijke stofwol ken vormde langs het parcours dat de zon er soms door verduisterd leek te worden Als ge ooit een mijnwerker zaagt na een intensieve arbeidsdag dan weet ge ook hoe deze massa er uit zag: ontoon baar als wellicht nooit tevoren, vies en zwart tot in iedere nerf, transpirerend en vechtend ja waarlijk vechtend! om elke druppel water, welke in de mid dag nog ergens kon worden ontdekt VELOCETTE OF NORTON? .Veruit het belangrijkste op deze dag zijn natuurlij!): de internationale races geweest. Voor het publiek, maar meer nog-voor de Engelse en Italiaanse fa brieken en voor de coureurs zelf, die noch op Mann, noch in Bern gelegen heid hadden gekregen elkaar's krach ten te meten. Zo fel belust op het ge vecht waren zelfs de Italiaanse cou reurs dat zij met staking voor de gehele duur van het seizoen dreigden toen zij hoorden van plannen om niet naar As sen te gaan! De deceptie aan Italiaanse kant moet na de eerste race dan ook wel bedui dend zyn geweest! Want de 250 cM Guzzi's speelden eenvoudig geen rol, werden door de Velocette's en Nor ton's als het ware van de baan ge vaagd, vielen niet In de prijzen en zagen zich zelfs door een Hollander (Van Rijswijk) op een heel doodge wone Norton-motor gepasseerd alsof zij lucht waren Velocette en Norton kregen de gele genheid om hun eigen vaderlandse riva liteit, op Mami ten gunste van eerstge noemde beslist, verder uit te vechten zonder door anderen te worden ge stoord, Jammer voor Norton dat een van haar grootste sterren: Earnie Lyons het nieuwe Engelse race-wonder, al in de tweede ronde werd uitgeschakeld I Het ging zo ontzettend hard dat hij in de laatste haakse bocht voor de finish niet voldoende ruimte vond en over de kop sloeg. Een tikje kreupelend, maar overigens ongedeerd, wandelde hij naar de pitch, waar het enthousiaste publiek hem zo'n ovatie bracht dat hfj er ver legen van werd! Tegen vier Velocette's vocht één Nor ton, schitterend gereden door Bills, een vrij hopeloze strijd. De snelste ronde kwam met 132 K.M. (per uur) op zijn naam, maar tegen een meerderheid is het kwaad optornen. Voortreffelijk leid de Peter Goodman op Velocette trou wens het peleton, uitstekend reed ook Whitworth, die ongetwijfeld in de prij- zen zou zijn gekomen als hij met het schakelen niet zoveel moeite had gekre gen dat hij in de zevende ronde (van de 14) de strijd had moeten staken. Lou van Rijswijk klom daardoor naar de derde plaats en het was glorieus. Van Rijswijk kende de capaciteiten van zijn motor en zich daar bij aanpassend reed hij tactisch en safe. Hij werd derde na Goodman, die een der Guzzi's lapte, en Bills, en een enthousiaste hulde werd zijn deel. Op de 4e en 5e plaats eindig den resp. Dear (Velocette) en onze landgenoot Simons, op Excelsior. DF RODE METEOREN. De revanche der Italianen leek te komen in de kamp voor de 500 cM- klasse! Tenni, de beroemde, mocht dan verstek hebben laten gaan wegens een te Bern opgelopen blessure, Lorenzetti (Guzzi), Leoni (Guzzi) en Clemencich (Gilera) zinden op revanche en hun start was verbijsterend. De nieuwe AJS van Joe West, met een tank als een melkbus (die minstens 40 liter kon bevatten) was het eerste weg, maar leek stil te staan toen de rode Guzzi's hem naar de keel spron gen. Dit tempo leek waarlijk fantastisch en er ging een golf van opwinding door de massa toen ver aan de kop van het peleton de drie Italiaanse coureurs als meteoren langs de Oude Tol vlogen Dat men zich in het Britse kamp niet liet overrompelen bleek dra, maar in het weergaloze duel dat daarna volgde, toonden de Italianen zich toch wel vol komen gelijk vaardig aan Daniell (Nor ton), Goodman Velocette) en Whit worth (Triumph), die een strijd ont ketenden als nog maar zelden op het Drentse circuit is geleverd. Ook Bell, op Norton, mengde zich allengs in het con flict en dat verbijsterende tempo moest wel tot moeilijkheden leiden. Zij kwa men dan ook prompt. Goodman vloog bij de Oude Tol uit de bocht (zonder ernstig gekwetst te worden), Daniell kreeg een lekke band, en juist toen men een Italiaanse overwinning in het ver schiet. zag, bleef ineens Lorenzetti's naam uit de meldingen weg! Lorenzetti uitgevallen? Ja waarlijk, gesneuveld door motorpech,"" uitge schakeld op een moment toen hij een der grootste triomfen uit zijn ren nersloopbaan scheen te zullen oog sten Zq kwam, na 7 van de 16 ronden, Bell aan de leiding en hy behield die ten einde toe. De race werd er niet minder boelend om, want met ingehouden adem volgden de toeschouwers het gevecht dat er achter Bell werd gevoerd tussen de twee Italianen Clemencich (Gilera) en Leoni (Guzzi) en de Engelsman Whitworth (Triumph). Ronde na ronde bracht wis seling. Whitworth viel tenslotte terug maar de strijd tussen Gilera en Guzzi werd er een op leven en dood! Zó fel dat de renners zich in de laatste ronden geen tijd meer gunden om te tanken. Bezinning en weloverwogen tactiek had den het veld geruimd voor primitieve vechtlust en „Alles of niets" werd het parool. Clemencich haalde de rëis, ont- stuimig omhelsd door zijn landgenoten in de pitch, Leoni wierp een leeggereden Guzzi bij de Oude Tol plat op de weg in een wanhopige maar vergeefse poging om op die manier nog wat benzine naar de motor te krijgenHij tankte ten slot te bij de Oude Tol en werd vierde. Derde werd nu Whitworth, die deze plaats anders nooit zou hebben ver worven. DE NATIONALE WEDSTRIJDEN. Een eenzijdig karakter hebben de nationale wedstrijden gedragen. Bij de Juniores wonnen H. H. G. van Donke- laar (Triumph) en J. A van Tilburg (Norton) in resp. de 500 cM en de 350 cM-klasse zonder een ogenblik te wor den bedreigd. In de 250 cM-klasse slaagde geen der deelnemers er in de wedstrijd uit te rijden. Bij de seniores triomfeerden J. T. Veer (Triumph) in de 500 cM-, J. van Rijn (Triumph) in de 350 cM- en H. Vink (Velocette) in de 250 cM-klasse en er was van strijd nauwelijks enige sprake geweest!

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2