Dringend Amerikaans beroep op Republiek Enorme brand in Bossche veemarkthallen De Amerikaanse nota Tot aanvaarding ener interim-regering WEER BERICRT Wensen de Sovjets geen Europees economisch blok? De Gaulle gereed? Totale schade van vijf ton „Verwezenlijking Linggadjati noodzakelijk Mei een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 30 JUNI 1947 No. 26120 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: '57055 Eventuele financiële steun der V.S. De regering der Verenigde Staten heeft, door bemid deling van de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, Walter Foote, een nota tot de republikeinse regering gericht, waarin aangedrongen wordt op onverwijlde medewerking aan de vorming van de door Nederland voorgestelde interim-regering. In deze nota men zie elders in dit blad beloven de V.S. aan de republiek financiële steun, zodra de interim-regering tot stand zal zijn gekomen. In verband hiermede heeft dr. Van Mook Zaterdag met twee vertegenwoordigers van de republiek, de minister van Ónderwijs, Soewandi, en de secretaris van de Indonesische delegatie, Bóediardjo, in zijn paleis geconfereerd. Na de conferentie vertrok Boediardjo direct weer naar Djokja. Het antwoord van Soekarno wordt spoedig verwacht. Bij zijn vertrek naar Djokja toonde Boediardjo zich zeer optimistisch. Neutrale waarnemers beschrijven de aanbieding dezer nota als een „adem pauze" in de nog steeds critieke poli tieke situatie. OOK PRESSIE VAN ENGELAND. Republikeinse kringen verklaren, dat Boediardjo ook een nota van de Britse regering, die via het Britse consulaat- generaal in Batavia zou zijn overhan digd, naar Djokja zal meenemen. Deze nota zou een bevestiging van het Britse standpunt bevatten, dat Groot-Brittannië de Nederlandse voorstellen een fundamenteel redelijke bdsis voor samenwerking acht, doch dat daarmede niet de mogelijkheid van discussie over punten van geschil, die door de Indonesiërs worden opgewor pen, uitgesloten wordt. Gisteren zijn zowel te Batavia als te Djokja voortdurend 'drukke besprekin gen gevoerd, zodat de politieke hoog spanning nog steeds gaande is, hoewel het feit der aanbieding van de Ameri kaanse nota natuurlijk wel een gevoel van opluchting heeft gegeven. OORLOG VERMEDEN? XJ. P. meldt nog: „De Amerikaanse nota heeft de oorog in Indië vermeden", verklaarden Indonesische kringen gisteren op de man af en waarnemers merkten teke nen op dat de politieke en militaire spanning in Indië minder wordt. Volgens gezaghebbende kringen is Bcedjardjo naar Djokjakarta terugge keerd op "verzoek van Van Mook om van president Soekarno een schriftelijke bevestiging te verkrijgen, dat de Inno- Géén dagorder van Generaal Spoor REPUBLIKEINS BERICHT WAS PERTINENT ONJUIST. Naar aanleiding van de berichten omtrent een dagorder van generaal Spoor wordt officieel uit Den Haag medegedeeld, dat omtrent een derge lijke dagorder niets bekend is. Ten hoogste kan dit slaan op stuk ken die behoren tot voorbereidende maatregelen, waarvan niet is besloten, dat zij zullen worden uitgevoerd. De Nederlandse militaire woord voerder heeft hieromtrent verklaard, dat het bericht omtrent de dagorder van Generaal Spoor, dat door het Re publikeinse persbureau Antara ver spreid was inderdaad lictief is en in geen enkel opzicht waarheid bevat. In tijden van minder spanning zou dit bericht door Nederlandse kringen zonder meer voorbijgegaan zijn, als zünde een van de onafzienbare reeks van leugens uit het Republikeinse kamp. Soedirman zal een ander een van meer vakmanschap getuigend voorwensel moeten bedenken, indien hij zijn eigen agressieve oorlogsvoorbereidingen wil motiveren, aldus de militaire woord voerder. De Ned.-Indische R.V.D. ten slotte verklaarde eveneens in een commu niqué. dat het bericht pertinent on juist en zonder de geringste waarde is. De atoombomvoorraad der V.S. De V. S. beschikken thans over voor raden atoombommen van een nieuw en verbeterd type voldoende volgens con servatieve kringen om iedere grote stad ter aarde te vernietigen.' aldus schrijft dr. Robert Hutchins. verbonden aan de universiteit te Chicago, in ..Common Cause", het orgaan van de commissie voor het opstellen van een wereldconsti tutie Het type atoombom, dat men op Hlrosjima en Nagasaki heeft neergewor pen, is volgens dr. Hutchins nu al weer uit de tijd. Een wereldparlement en we reldontwapening acht hij de enige op lossing om tot duurzame Vrede te ge raken. VRIJ WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer, in de nacht vorming van mist en wolkenvelden, die overdag op lossen en breken. Vrij warm. Zwakke wind. 1 JULI. Zon op: 4.23 uur; onder: 21.03 uur. Maan od: 19.51 uur; onder: 2.37 uur (3 Juli V.M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 2.45 en 15.07 uur. nesiërs bereid zijn om de Nederlandse souvereiniteit en beslissingsbevoegdheid in de interim-regering te accepteren-. V. S. EINDELIJK ACTIEF! Neutrale kringen in Batavia gaven uitdrukking aan hun grote tevreden heid over de Amerikaanse nota en ook de Indonesiërs waren er verheugd over. „Eindelijk hebben de Ver. Sta ten een actief standpunt ingenomen", zo merkte een Indonesisch zegsman op. Franse mijnwerkersstaking geëindigd. De staking van Franse mijnwerkers is geëindigd. De vakbond heeft beslo ten, dat het werk hedenmorgen zal worden hervat De minister van industriële produc tie heeft een premie van 35 francs per werkdag ingesteld als een vergoeding voor de algemene productie-toename sedert Juli 1946. Bovendien wordt een aanvullende premie gegeven, die vari eert naar gelang de individuele presta tie. Deze regeling geld met terugwer kende kracht van 1 Juni af. Prins Bemhard heeft griep Z.KH. Prins Bemhard, die zich reeds enige dagen onwel gevoelde, heeft griep en moet op advies van zijn geneesheer rust houden. Ook zijn verjaardag heeft de Prins in bed moeten doorbrengen. M.R.P. CONTRA COMMUNISTEN. Op een vergadering van de nationale raad van de Franse M.R.P. hebben alle leiders dier partij zich tegen wederop neming van de communisten in de regering verklaard, althans onder de huidige omstandigheden. Zij gaven vooral hun afkeuring te kennen over de pressie, die op de regering wordt uit geoefend door middel van arbeidsonrust en straatdemonstraties van de zijde der communisten. PER PARACHUTE TER KRAAM VISITE. i Een parachutist, die op het. punt stond met een aantal collega's per vliegtuig van Turijn naar Rome te vertrekken, ontving het bericht, dat zijn vrouw zo juist het leven had geschonken aan een zoon. De ondernemende vader vroeg en verkreeg toestemming om zich op zijn wijze naar het kraambed te begeven. Op het ogenblik, dat het vliegtuig boven zijn woonplaats Spezia vloog, sprong de parachutist uit het toestel. Hij kwam in zee terecht en bereikte al zwemmend behouden de kust. Enkele ogenblikken later kon de gelukkige vader de jongge borene aanschouwen. Molotof is echter optimist. Zaterdagavond zijn de „grote" drie te PaTijs weer bijeen geweest, waarna cie zitting werd verdaagd tot hedenmid dag 4 uur. Zaterdagavond bood Bidault een of ficieel banket, aan. Molot-of toonde zich daar optimist. Hij zeide. dat de hoop op succes van de Parijse conferentie ge rechtvaardigd was. „Deze hoop", aldus Molotof, „is gerechtvaardigd, omdat wij alle drie bezield zijn met de wil, moeilijkheden te overwinnen. Laat ons denken aan de offers, die onze landen tijdens de oorlog gebracht hebben. De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, gaf te kennen, dat hij ook niet zo pessimistisch gestemd was over de afloop van de conferentie en zeide, dat men de dingen niet naar het uiter lijk moest beoordelen. Bidault was minder optimistisch. Van de zijde der Amerikaanse pers wordt fel aangedrongen op meer publi citeit. Juist in dit stadium trekt een commentaar van het officiële sovjet- persbureau Tass zeer de aandacht. Verklaard wordt, dat het duidelijk is, dat besluiten over internationale eco- Rede te Lille (Rijssel) Generaal De Gaulle heeft, ter gele genheid van een herdenking van 86 slachtoffers van het Nazi-regiem te Lil le (Rijssel) een rede uitgesproken. Dui zenden mensen stonden langs de stra ten der stad en riepen „Lang leve De Gaulle" en ,,De Gaulle aan de macht". In zjjn rede waarschuwde generaal De Gaulle voor de „gevaarlijke hege monie", welke de Sovjet-Unie over Europa tracht te verkrijgen cn ver klaard hij, dat er een gevaarlijke in ternationale toestand bestaat. De Gaulle wees op de macht van de Sovjet-Unie. „Op het ogenblik beheerst de Sovjet-Unie twee derde van het Europese continent". De Communisten in Frankrijk beogen een dictatuur in te stellen, ten einde hun plannen uit te Internationale TT-races te Assen. Start van de 350 cc-klasse. kunnen voeren. Amerika, aldus De Gaulle, ziet de voordelen van een sterke strijdmacht. Het is verontrust over de mogelijke aard van de Russische expansie. Dit veroorzaakt, rivaliteit tussen twee groe pen in alle delen van de wereld en vormt een beletsel voor de samenwer king zonder welke vroeg of laat de kans op een reusachtig conflict bestaat, waaraan geen land en geen mens op de aardbol kan ontsnappen. Hoe zwak Frankrijk ook tijdelijk mo ge zijn, het moet een belangrijke en zelfstandige rol in het wereldgebeuren spelen, zonder zich te laten meeslepen in een .politiek systeem. Hierdoor zou Frankrijk vroeg of laat zijn zelfstandig heid verliezen en aan handen en voe ten worden gebonden door een regiem, dat in alle opzichten buitenlands is. Vervolgens gaf de generaal een op somming van herstelbetalingen en ga ranties, die Frankrijk toekomen, o.m. annexatie van het Saargebied. interna tionaal toezicht op het Ruhrgebied en maandelijkse levering van ten minste een millioen ton steenkool uit het Ruhr- bekken. Sprekende over dc binnenlandse economische moeilijkheden zeide De Gaulle, dat een oplossing niet moge lijk is zonder stabiele politieke om standigheden. Er kan geen uitweg worden gevonden zonder maatregelen te nemen, die pijnlijk voor allen zijn en die de huidige regering niet in staat is op te leggen. Allen, die in dezelfde groep ondernemingen wer ken moetetn zich verenigen. Zonder gezag en initiatief van de ondernemers en zonder de arbeidskracht van de arbeiders kan de productie niet ver hoogd worden. Conflicten, die voort vloeien uit de klassenstrijd, kunnen slechts tot vernietiging en slavernij leiden. De vakverenigingen moeten geheel en al worden bevrijd van po litiek en hun vertegenwoordigers moe- nomische aangelegenheden moeten wor den genomen door souvereine volkeren en dat andere landen zich niet in hun interne aangelegenheden moeten men gen. Een plan. waardoor interventie in de zaken van een staat mogelijk wordt, kan niet als grondslag dienen voor samenwerking der Europese landen. Voorts wordt gezegd, dat er rekening moet worden gehouden met die landen, welke door de Duitsers bezet zijn ge weest en bijgedragen hebben tot de geallieerde zaak bij het verslaan van de vijand. Tass verklaart, dat- deze landen moe ten worden uitgenodigd tot deelneming aan de besprekingen en dat hun behoef ten speciale aandacht moeten ont vangen. De voormalig vijandelijke landen moe ten worden uitgenodigd om in gepaste mate te worden geraadpleegd. „De Sovjet-delegatie is van mening, dat het wenselijk is commissies be staande uit leden der drie grote mo gendheden in 'te stellen en vertegen woordigers van andere Europese staten uit te nodigen. Het is ook noodzakelijk de kwestie der verhouding met de eco nomische commissie voor Europa te overwegen", aldus Tass. Van vele zijden wordt in de aanhef een gevaar gezien. Men zou daaruit kunnen halen, dat de sovjets dus geen Europees blok wensen Een officieel Amerikaans persoon heeft in een particulier onderhoud ver klaard, dat over het plan van Marshall twee dingen kunnen worden gezegd. In de eerste plaats moet het een Europees plan zijn en geeD plan van Marshall en ten tweede is er tot dusver nog geen plan. Marshall heeft in een rede, die nimmer officieel aan een Europese re gering is meegedeeld, de Europese lan den voorgesteld na te gaan in hoeverre zij met gebruikmaking van hun eigen hulpbronnen het economisch herstel zouden kunnen ter hand nemen en daarbij de medewerking van Amerika beloofd, aldus de woordvoerder. Het voorkomen van premature critiek van de zijde van het Amerikaans Con gres wordt als een van de redenen be schouwd, waarom de besprekingen te Parijs over het aanbod van Marshall geheim worden gehouden. EEN INCIDENT AAN OOSTENRIJKS- JOEGOSLAVISCHE GRENS. In het Oostenrijks-Joegoslavische grensgebied is een patrouille van zes Oostenrijkse gendarmen door een groep met lichte machinegeweren gewapende mannen, die van Joego-Slavië uit de grens overschreden hadden, aangevallen. Twee gendarmes werden gedood en vier burgers, die hen te hulp kwamen, wer den gewond. Men neemt aan, dat de aanvallers tot de „witte gardisten" be hoorden (een Joego-Slavische beweging, die ex-koning Peter st-eunt). BEWAKER VERTRAPT DOOR OLIFANT. Een droevig ongeval met dodelijke afloop heeft zich voorgedaan te Ant- - werpen. Toen men in de haven bezig was dieren af te laden uit de Belgische Congo, welke bestemd zijn voor Belgi sche en Europeese dierentuinen, werd een der olifanten plotseling zenuwach tig. Hij stormde op een der bewakers toe, wierp deze op de grond en verplet terde hem met zijn zware poten. Toen men er in slaagde de wild geworden oli fant van de ongelukkige weg te lokken, was de dood reeds ingetreden. Toen te Den Bosch gistermiddag in de Bossche veemarkthallen 't congres van de RJK.Bond v. Spoor- en Tramwegperso neel werd gehouden, waaraan 5000 perso nen deelnamen, brak in de aangrenzende kleine hal. de z.g. „varkenshal" een brand uit, welke vrij spoedig grote af metingen aannam. Het vuur werd gevoed door stapels geperst hooi en stro, dat ter plaatse was opgeslagen. Zeer spoedig kon de brandweer ihet vele stralen water geven uit de Dieze. Het vuur werd aangewakkerd door een felle wind en vond gretig voedsel in het ten vrijelijk bij geheime stemming worden gekozen. De Gaulle besloot met een beroep op „alle Franse mannen en vrouwen, die slechts Frankrijk willen dienen" om lid te worden van de RPF (de partij van De Gaulle Rassemblement du Peuple Francais). Laat allen, zo zeide hij, die thans over de verschillende partijen ver deeld zijn, hun kracht en bekwaamheid tezamen voegen, want het uur om dat te doen is thans gekomen. Men ziet in deze rede een bewijs, dat De Gaulle gereed is om de politieke arena binnen te stappen! dak der grote hallen, dat met teer en ^sphalt was bedekt. De brandweercorp sen van Vught en Tilburg en ^nadien nog de brandweer van Eindhoven zon den assistentie. Ondanks de enorme hoeveelheden water, ging de N.O. helft van de drie voudige middenhal en de daar achter gelegen hal 2 verloren; de varkenshal len zijn echter geheel uitgebrand. De totale schade wordt geraamd op 5 ton. Van de andere zijkant, waar ook het restaurant is gelegen, bleef de dakbe dekking intact. Ook daar ontstond schade, doch er zijn uitgebreide nood maatregelen genomen, zodat de weke lijkse veemarkten normaal door zullen gaan. De woonhuizen van het dienstperso neel, die in het hoofdgebouw gelegen waren, zijn uitgebrand. Van de inboe del kon een groot gedeelte worden ge red, evenals van de inventaris van het kantoor. De grootste hal van Europa, hal 3 en de hal 4, waren bij de bevrijding ver nield en nog niet herbouwd. Omtrent de oorzaak van deze voor Den Bosch catastrophale brand, tast men volkomen in het onzekere. r*>*> De tekst van de Amerikaanse nota, die Zaterdag te Batavia aan de repu blikeinse regering is overhandigd, luidt al£ volgt: ,De Amerikaanse regering heeft met voldoening kennis genomen van de voorlopige berichten, dat de gedelegeer den van de republiek en de Nederlan ders aanzienlijke vorderingen gemaakt hebben t.av. een overeenkomst voor de spoedige oprichting van, een federale interim-regering voor geheel Indonesië. De Amerikaanse regering heeft met stij gende bezorgdheid het gevaar, verbon den aan hét niet-naleven van de over eenkomst van Linggadjati, onder ogen gezien. De V. S. moeten zich noodzake lijkerwijze bezighouden Nmet de ontwik kelingen in Indonesië, gezien de be langrijkheid van Indonesië als een der factoren voor het herstel van het in ternationaal evenwicht,zowel econo misch als politiek. „De Amerikaanse regering wenst derhalve de Indonesische republiek er op te wijzen, dat uit een voortduren van de impasse waarschijnlijk ellende geboren wordt. Zij wil tevens wijzen op de voordelen, die een spoedige over eenkomst en een streven naar samen werking om de moeilijkheden waar In donesië voor staat, te overwinnen, zullen opleveren. „De regering der Verenigde Staten is van mening, dat de onmiddellijke vesti ging van een centrale interim-regering voor Indonesië op federatieve basis, zoals door de Nederlandse regering is voorgesteld en in beginsel door de Indo nesische republiek is aanvaard, dringend noodzakelijk is. BINNENLAND. In café-restaurant „Noord-Brabant" te Utrecht is definitief opgericht een lan delijke bond van oud-strijders onder voor zitterschap van Jhr. J. W. M. van Groten huis van Onsteln te Hoofddorp. Gistermorgen is te Vhssingen een lijk aangespoeld. Het.bleek te zijn dat van Precy Tonner, een der slachtoffers van de Engelse sleepboot Fair Play II, welke boot Zondag 1.1 voor de Vlissingse kust schip breuk leed. Bij het zwemmen in de Waal is gis termiddag de 19-jarlge Piet Ernste uit Dreumel te Leeuwen-Beneden Verdronken. De 21-Jarige W. Boudewljn uit Kapel- Avezaath is by het zwemmen in de Linge verdronken. Op 18 Augustus Is het 30 Jaar ge-, leden, dat de Marine Luohtvaartdienst (M1.D.) werd opgericht. Men hoopt dit feit op 26 September as. feestelijk te her denken. Een auto, terugkomende van de TT-races ln Assen is onder Ernst tegen een boom gereden. Van de vijf inzittenden werden drie ernstig gewond. Zij zijn naar het Juliana-zlekenhuis te Apeldodrn over gebracht. In de rivier de Waal onder Deest (gem. Druten) is bij het zwemmen ver dronken de 28-jarige mej. M. van Es uit Beuningen. Het lijk is nog niet gevonden, Met een groot gala-concert in het Kurhaus te Scheveningen ls de feestelijke herdenking van het 80-Jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis Zaterdagavond be sloten. De Eerste Kamer is bijeengeroepen voor een openbare vergadering op Woens dag, 2 Juli, des middags te twaalf uur. Aan de orde zal o.a. gesteld worden bet wetsontwerp tot goedkeuring van het sta tuut van de internationale vluchtelingen organisatie. Gistermiddag is de 15-Jarlge H. Leyenhorst te Nijkerk, dip de zwemkunst nog niet geheel meester was. bij het zwem men in de vaart verdropken. Het ss. „Johan de Witt" is Zater dagmorgen de haven van Soerabaja be houden binnengelopen, nadat het 11 mijl ten Westen van bet eiland Banka op een wrak was gelopen. Op enkele plaatsen ontstond een lek, doch" het water kon ,ge- localiseerd worden, BUITENLAND. Een nieuwe aanval op de anti-infla tie-campagne van de Franse regering kwam van de zijde van vertegenwoordigers van de Franse boeren, die eisten, dat de graan prijs voor de nieuwe oogst bijna het. dub bele van die van het vorige Jaar zou be dragen, Op het socialistisch partijcongres te (Buenos Aires ls een bom ontpoft. 1 per soon werd gedood, 20 werden gewond. De Hongaarse minister van voorlich ting heeft naar aanleiding van de herzie ning der Hongaarse perswet verklaard, dat alle Hongaarse en buitenlandse journalis ten in Hongarije voor het publiceren van ware en onware berichten, die de reputa tie van de Hongaarse republiek in blnnen- of buitenland schaden, met de dood kun nen worden gestraft. Prins-regent Karei van België is gis termiddag per vliegtuig-uit Brussel ver trokken voor een bezoek aan de Belgische Congo. Het bezoek, dat twee maanden zal duren, zal de dank van het moederland vertolken voor de grote bijdrage, die de kolonie tot de oorlog heeft geleverd. De Amerikaanse malsoogst 1947 zal naar verwachting waarschijnlijk 40 klei ner zijn dan het vorig Jaar en wellicht de kleinste der laatste 20 Jaar. De omvang van het verlies ls nog niet definitief bekend, doch de 6chade, die de malsoogst heeft geleden door regens en overstromingen zal een drastische herzie ning van de .tot dusverre optimistische ramingen noodzakelijk maken. Poolse verplaatste personen, die naar Amerika en Palestina zullen emigreren, hebben voor hun vertrek hun kamp te Zuffenhaussen by Stuttgart grondig ver nield Het Belgische ministerie van finan ciën heeft toesloten de intekening op de 4 procent staatslening te sluiten. De lefflng ,ad 3 milliard francs is voltekend. Het Belgische „Koninklijk weerkundig instituut" te Ukkel deelt mede, dat Vrijdag aldaar een temperatuur van 38.3 graden Celsius is geregistreerd, wat de hoogste temperatuur sinds 1833 is. De aftredende generaal Elsenhower heeft op een persconferentie verklaard, dat hij in overleg met president Truman en minister Marshall besloten heeft, ter be schikking van het ministerie van oorlog te blijven. Naar verluidt, ls de vroegere comman dant van het Jodenkamp Theresienstadt uit een Amerikaans gevangenkamp ont snapt. Een hevige brand heeft de pavil joenen van d^ tentoonstelling „Romeinse activiteit" te Tfcome geheel verwoest. De sohade wordt op een honderdtal millioenen lire geschat. De Chinese regering heeft thans een bevel tot arrestatie van generaal Mao tse toeng, voorzitter van de Chinese commu nistische partij, uitgevaardigd. Deze wordt beschuldigd van het organiseren van een illegale politieke partij en het aanzetten tot opstand ter omverwerping van de Chinese regering. De ondergrondse activiteit in Palestina tengevolge waarvan de laatste 48 uur 4 Britse militairen werden gedood en 6 ge wond, is door de bijzondere V.N.-commis sie voor Palestina veroordeeld als een „flagrante veronachtzaming van het door de assemblee van de V.N. op l'o M«1 gedane verzoek". Uit de tekst van de overeenkomst van Linggadjati blijkt duidelijk, dat een overgangsperiode werd beoogd (tussen heden en 1 Januari 1949), ge durende welke Nederland de souve reiniteit en het uiteindelijk gezag in Indonesië zou behouden. De^ regering der Verenigde Staten dringt er bij de Indonesische republiek derhalve op aan zonder uitsel mede te werken aan de onmiddellijke vorming van een federale interim-regering. Zij ver trouwt, dat, wanneer de overeenkomst op dit punt zal zijn verwezenlijkt, de overblijvende kwesties in een geest van goede wil zullen worden opgelost. De regering der Verenigde Staten ver wacht, dat de vestiging van de inte rim-regering op basis van wedrzijds wel zijn de politieke stabiliteit zal verschaf fen, welke eerste voorwaarde is voor de afwikkeling van een positief programma tot economisch herstel. Derhalve is de regering der Verenigde Staten bereid om, nadat de interim-regering zal zjjn gevestigd en de medewerking van beide party en volgens constructieve lijnen is verzekerd, indien dit gewenst wordt, met vertegenwoordigers van Nederland en die van de interim-regering (bestaande uit vertegenwoordigers van de republiek en van de andere samenstellende gebieden) besprekingen te voeren over financiële hulp bü hel economisch herstel van Indonesië". De Belgische koningskwestie DE LIBERALEN NIET OVERTUIGD. Het bureau van de Belgische, liberale partij heeft een bespreking gewijd aan hét rapport, dat door de commissie van juristen is uitgebracht over de gedra gingen van koning Leopold tydens de bezettingsjaren. Er is eefn communiqué Uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat er acte van genomen is, dat het dossier, dat ter beschikking van de com missie werd gesteld, uitsluitend is sa mengesteld uit stukken, die haar door de koning zelf waren gegeven. Het bu- réau wyst er verder op, dat het, ten einde eén objectieve en volledige voor lichting te verkrijgen, nodig is ook de documenten, die in het bezit zyn van de leden dér regeringen, die sedert de bevrijding aan het bewind zün geweest, bij het dossier van de koning te voegen. Hierna zal het volledig dossier opnieuw aan een grondige studie onderworpen moeten worden, waarby de conclusie® slechts moeten worden ingegeven door de historische waarheid.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1