Engeland huisvest twintig gezinnen per uur! Bruin als brons PANDA EN DE MEESTER-DETECTIVE „My home is my castle" een ver ideaal Nederlands: van de Kaap tot de Evenaar Polens zware erfenis Nationalisatie remt de opbouw van Silezië' en Oost Pommeren De Waterweg heroverd, Een nieuw nationaal stadionspel in Rotterdam Een man als jij Radio-programma Toen Molotof twee jaar geleden in Londen was, nam Bevin hem mee op een autorit door de stad om hem de verwoestingen te laten zien Wat we no dig hebben, zei hij tot de machtige uit het Kremlin, is Russisch hout. Molotof antwoordde, dat hy zou zien wat hij doen kon. Thans is er een kans dat de houtschepen in niet te verre toekomst uit het Oosten de Theems zullen opva ren. Ten minste, wanneer Engeland de nodige zaagmachines kan verschaffen en er niet een nieuwe kink in de kabel komt- De hoeveelheden zullen gezien Ruslands eigen behoeften, natuurlijk be perkt zijn. Intussen is de woningbouw lelijk inde knel geraakt. Een van Labours voor naamste verkiezingsleuze was. dat zij het Engelse volk zo gauw mogelijk aan wo ningen zou helpen. Niet alleen was er in jaren niet gebouwd doch de bombar dementen hadden tezamen met de V- wapens 200.000 huizen weggevaagd; een half millioen werd zwaar beschadigd, vier millioen minder zwaar. Men denke behalve aan Londen zelf. aan plaatsen als, Coventry, Bath. Portsmouth Kuil en Liverpool. Tot nu toe verrezen de nieuwe huizen heel aarzelend. Wel zag men op vele plaatsen bewijzen van een verheugende bouwactiviteit, doch meestal kwam men niet veel verder dan de fundamenten. Behalve een tekort aan hout was er on voldoende cement en waren er te weinig vaklieden. Stroeve arbeidsverhoudingen en nog niet overwonnen arbeidsmoeheid 11a de oorlog werken ook vertragend, Toen kwam de kolencrisis cn die kost te Engeland minstens 20.0CO huizen, ook al omdat talrïike industrieën, di® onderdelen als leidingen, sanitair enz. leveren, tiideliik waren uitgevallen. Wat er terecht komt van het pro gramma van 1947, dat voorziet in de bouw van 240.000 permanente wonin gen, dient afgewacht te worden. De wanverhouding tussen begonnen en voltooide huizen is enorm, vandaar, dat Aneurin Bevan, de minister van volksge zondheid. wiens naam net zo wordt uit gesproken als die van zijfi collega van buitenlandse zaken opdracht heeft ge geven. dat men zich thans moet con centreren op het afmaken van hetgeen in aanbouw is. Over enige maanden zal men het verrassend resultaat daarvan hopelijk kunnen aanschouwen. TWEE VROUWEN IN DE KEUKEN Voor de meer dan j millioen men sen die ee neigen dak boven hun hoofd zoeken of althans een eigen deur achter zwh willen dicht doen, is het een schra le troost te vernemen, dat Engeland sindt dè oorlog meer gebouwd heeft dan enig ander land in Europa. Al deze fei telijk onbehuisdën moeten woningen met anderen delen Het. is geen uitzondering wanneer vier of vijf personen het, met één gemeenschappelijke kamer moeten doen. Heel wat drama's, tot zelfmoorden toe zijn het gevolg van deze onverkwik kelijke toestand. De prikkelbaarheid, waaraan de mensheid na dc oorlog lijdt, voor een groot deel toe te schrijven aan .het feit, dat de enkeling niet tot rust kan komen, zolang hij de in timiteit van zijn gezin mist. Bevan gaf het eens volmondig toe: ..Met twee vrouwen in de keuken gaat het nooft. goed. 1" De melo-dramatische episode van de „squatters" bewees, dat zelfs de be daarde Engelsen tot onbesuisde dingen in staat zijn wanneer het hun te mach tig wordt. Trouwens, het „squatten" duurt nog voort, alleen op-minder op vallende wijze. Zij kruipen o.a. in de rompen van ..gliders", zoals die bij Arn hem gebruikt werden. Met dat al heeft men liet klaarge- SDeeld sinds het einde van de vijande lijkheden 1,250-000 mensen onder dak te brengen, o.a, door in beslagname van landgoederen. Dit komt neer op een huisvesting van twintig gezinnen per uur. Er zijn 750.000 huizen nodig om elk gezin een eigen woning te geven. Zo dra dit gebeurd is, gaat men een half millioen panden op stapel zetten ter vervanging van de zogenaamde slums, de afzichtelijke krotten, waarmee een vorige eeuw Engeland lot zijn schan de heeft opgescheept. Werk is er genoeg aan de winkel, want in da eerste tien tot twintig jaar zullen er niet minder dan vijf millioen huizen moeten verrijzen- Oplossing van arbeids problemen in de landbouw en de mijn industrie is mede van woningbouw af hankelijk. omdat allereerst de arbeiders gehuisvest moeten worden. De verho ging van de leerplichtige leeftijd eist nieuwe scholen. - Fabrieksbouw staat eveneens bovenaan de verlanglijst. TANTALUSKWELLING De woningen, die thans gebouwd wor den zijn van betere kwaliteit dan die van voor de oorlog. Engeland heeft enorm veel in te halen. De eindeloze eentonige woonwijken die neerdrukkend werken op de menselijke geest, vormen een aanklacht tegen een afgesloten tijd perk. Hoe hét anders kan laten de veel vuldige tentoonstellingen ..Het Ideale Huis" zien. welke als een georganiseer de Tantaluskwelling op gezette tijden worden gehouden. I11 belangrijke mate nedmt men zijn toevlucht tot de „prefabs", waarvan er vorig jaar niet minder 'dan 90.000 zijn neergezet. Dagelijks kan men dc gemotoriseerde transporten roomgele aluminium, miniatuurhuizen zien pas seren, zoals zij door de voormalige vliegtuigfabrieken worden geprodu ceerd. Het zijn echter niet veel meer dan uitgebreide kaïtipcergelcgenhcden, al kunnen ze heel lang mee. Dc moeilijkhedefi van de woningzoe kenden worden nog verhoogd door de fantastische huurprijzen. Het is iets he'el gewoons, dat men voor een gemeubileer de woning meestal slechts van enkele, min of meer symbolische meubelstukken voorzien zeventig tot tachtig gulden per week betaalt hoewel huurtribuitalen trachten een stokje te steken voor al te grote buitensporigheden. Leegst, wo ningen zijn bijna uitsluitend voor ver koop bestemd. Daarom heeft de rege ring bepaald dat tatfhtig procent van ae nieuwe huizen tegen redelijke prijzen moeten worden verhuurd, waartoe de overheid dan met een subsidie bijspringt. Minister Bevan. een van de meest in telligente kopstukken van de Labourpar- ty die zijn loopbaan als mijnwerker be gon, krijgt heel wat te horen over de trage gang van zaken. Men bewondert zijn rhetorisch talent, doch zijn tegen standers twijfelen of hij zakelijk genoeg is gm zijn idealen in werkelijkheid om te zetten. Men klaagt over de bergen formulieren die bij de huizenbouw tepas komen en over andere bureaucratische methoden, die remmend werken De re gering poogt echter alles te doen om de sociale rechtvaardigheid te betrachten en diegenen aan woningen te helpen, die ze werkelijk nodig hebben, ongeacht klasse of stand. Na de vorige oorlog kwam er van de woningbouw weinig terecht. De huidige productie steekt daarbij zeer gunstig af. De wens van elke Engelsman, die zijn huis een kasteel placht te noemen, waar in hij zich veilig kan terugtrekken, is vooralsnog een ver haast onbereikbaar ideaal. Veel haring doch weinig koelhuisruimte DE MAATJES VRJJ TOT 1 AUGUSTUS A.S. (Van o"hze deskundige medewerker). Bij de trawlvisserij was deze week weinig verandering te bespeuren. De vangsten bleven aan de matige kant, doch voor de handel werd er voldoende vis aangevoerd. Evenals de vorige week kon voor de meeste soorten de maxi mum-prijs worden betaald; alleen voor de grote tarbot liep de notering nog iets verdei- terug. De aanvoeren van de boten bestond overwegend uit -kleine schelvis. De haringvangsten daarentegen wa ren zeer goed en dank zy de prima kwa liteit van het product 'bleef de afzet bevredigend, ondanks het warme weer. Zoals bekend zouden op 28 Juni a.s de vastgestelde prijzen hun intrede doen, doch in overleg met de Minister kon worden bereikt, dat de groothandelprys voor de maatjes tot 1 Aug. a.s. vrij blijft. De vaststelling van de kleinhandelprys treedt op 28 Juni a.s, wel in werking. Door deze maatregel blijft voor de rederijen de prikkel bestaan om het pro duct kwalitatief zo goed mogelijk aan te voeren, waarmede zowel de handel als de gebruikers ten zeerstegebaat zijn. Dit- zal waarschijnlijk -tot gevolg hebben, dat het jagen, wat bij maxi mum prijzen min of meer overbodig ge worden was en dreigde te worden ge staakt, nog eiiigfe tijd zal worden voort gezet. Het grote gebrek aan koelhuis ruimte werkt echter fnuikend voor de maatjeshandel. De zeer bescheiden op slagruimte. welke beschikbaar was, raakt zo langzamerhand vol en dit is wel de voornaamste reden, waarom Scheve- ningen en Vlaardingen wat terughou dend geworden zijn ten aanzien van de opvangregeling voor de maatjes, zoals deze door de redersvereniging was voor gesteld en waar men aanvankelijk una niem vóór was. Het is echter niet uit gesloten, dat de regering ook hierbij de behulpzame hand zal bieden door koel huisruimte ter beschikking te stellen,' waardoor een geweldige hinderpaal voor ae verdere ontplooiing van het bedrijf uit de weg zou worden geruimd. Ingezonden Mededeling met Ami Ida Zonnebruincrème ol Amilda Zonne-o!ie. Maar in de Kongo geven taliteit aan de dag leggen. Nochtans zijn de hogere ambtenaren van het Vlaamse onderwijzers les in het Frans. (Van onze correspondent te Brussel). Dat behalve in Zuid-Afrika, ook in Midden-Afrika het Nederlands de moe dertaal is van de meerderheid der blanke bevolking, is weinig Nederlands sprekenden in Europa bekend. Artikel 3 van de Koloniale Grondwet schrijft voor dat de Belgen in de Kon go dezelfde waarborgen genieten op taalgebied als in België. En evenals in het Moederland is het Vlaamse volks gedeelte het talrijkst vertegenwoordigd De grondwet dateert echter van 1908 en het was de bedoeling dat vijf jaar nadien, in verband met deze taaigaran tie, de uitvoerende beschikkingen uit gevaardigd zouden worden. Veertig ja ren zijn er evenwel sindsdien al verlo pen en de toestand is. naar beproefd Belgisch recept, voorlopig-definitief of definitief -voorlopig gebl'even De bestuursadministratie verbergt zich bij haar optreden achter het ontbreken van die beschikkingen, zij laat de toe stand onveranderd en berispt dc amb tenaren. <üe het wagen een rapport in het Nederlands te stellen. Alleen de de creten en verordeningen van het Gou vernement-Generaal worden in beide landstalen gepubliceerd. Hoe paradoxaal deze toestand is, wordt duidelijk als men weet dat meer dan 70% van de 23.000 zielen sterké Belgi sche bevolking in de Kongo (op 11 mil lioen negers) Vlamingen zijn. En dit percentage zal toenemen, omdat alleen de Vlamingen in België een geboorte overschot hebben en zij een grotere vi- Binnennlands Bestuur meestal Walen of Nederlands-onkundige Brusselaars. Het Rooms-Katholiek missie-personeel daarentegen bestaat vrijwel geheel uit Vlamingen. Deze ca. 3.000 Vlaamse mis sionarissen besturen een zestal middel bare scholen voor blanke kinderen, scholen waar de voertaalFrans is! Nederlands sprekende ouders kunnen dus in Kongo geen scholen vinden, waar onderwijs in dc Moedertaal wordt gegeven, omdat de Vlaamse lei-aren er toe verplicht worden Frans onderwijs te geven. Mede 111 verband met deze onderwijskwestie dient niet uit het oog te worden verloren, dat de Kongo in 1S45 ongeveer 600 Hollanders telde, waaronder een groot aantal missiona rissen met aan hun hoofd de Neder landse bisschop Mgr. V/artenaar, Ne derlands consul te Leopoldstad is de heer Zcegers, een Rotterdammer. LANGZAAM ONTLUIKENDE ACTIE Dit ietwat somber verslag over de toe stand van de Nederlandse taal en cul tuur in de Kongo mag niet als hopeloos worden bestempeld. Tijdens de oorlog hebben de Vlamingen een tijdschrift gesticht te Leopoldstad. dat zij „Band" doopten. En nu reeds is dit tijdschrift het beste, wat op het gebied van kolo niale litteratuur te lezen is. Er v/erd ook een toneelgroep „Tropen" gesticht. Zo ontluikt langzaam een cultuuractie, die door veelvuldige contacten met de Zuid-Afrikaanse Unie zou kunnen bij dragen tot de vernederlandsing van het openbaar en geestelijk leven in België's kolonie. De Zuid-Afrikanen in de Kon go, o.m. de consul-generaal Fouiie, vol gen dit streven van de Vlaamse cul- De grote gebieden van Silezië en Oost- Pommeren, die Polen na d oorlog ver kregen heeft, moeten wel een zeer zware erfenis zijn voor, dat land en aan zijn regering veel hoofdbrekens kosten. Men bedenke slechts,- dat deze deerlijk ge schonden en op vele plaatsen totaal verwoeste streken geheel nieuw moeten v/orden opgebouwd om weer tot een normale toestand te geraken. Inderdaad hopen de problemen in deze gebieden zich op. Het eerste probleem was, hoe dc Duitsers, die er woonden, uit dc thans Pools geworden steden en dorpen te verwijderen- Dc oplossing daarvan was niet al te moeilijk en werd dan ook op radicale wijze aangepakt. In grote transporten werden de Duitsers, meestal te voet, naar Duitsland terug gevoerd. Zij mochten ieder slechts een lichte handbagage raedeneraen. Bij deze transporten trad de wet der ver gelding op volle kracht in werking. Ik heb.deze transporten z'.en vertrek ken. lange rijen van mannen, vrouwen en kinderen, oude en jonge mensen, be waakt door gewapende nüliciens. En heb niet kunnen nalaten die transporten te vergelijken met het transport, waarin ik zelf liep. toen ik op het einde van April 1945 met mijn makkers de lange tocht van 400 K M begon uit het concentra tiekamp, waaruit wij werden weggevoerd bij het naderen der Russen. Alleen wer den in mijn transport de achterblijvers genadeloos neergeschoten, terwijl de transporten van Polen naar Duitsland vergezeld werden door paar denwagens, waarin de oververmoeiden beurtelings konden uitrusten, zodat zij de voortgang niet verhinderden Zulke transporten heb ik gezien in Breslau, in Stettin, in Danzig en op vele wegen van Polen- Successievelijk zijn alle Duitsers uit Polen weggevoerd, zijn de vroeger door hen bewoonde streken „gezuiverd" van mensen, die er hun hele leVe.n gewoond hadden, die er werkten en meegeholpen hebben deze provincies tot bloei te brengen. ZJj syn gegaan naar oorden, die hun vreemd waren, om er een nieuw leven te begin nen in moedeloosheid en met in zich het verlangen naar de plaatsen, waar zij aan gehecht geraakt waren Zy lie ten hun have en goed achter, zoals anderen dat onder de Duitse heerschap pij gedaan hadden. Zij namen niets met zich mede dan hun armzalige leven. BRESLAU EN WARSCHAU. Maar ook bleven de puinhopen hunner steden en dorpen en gehuchten achter als buit voor de nieuwe meesters van deze gebieden. Breslau, voor de oorlog een bloeiende handelsstad met een rijke industrie en een inwonersaantal van 650.000 zielen, is thans een dode stad, waar 250.000 mensen wonen in de weinige ongeschon den huizen, die er nog staan. Zjj leven er anders dan de bewoners van War schau, die zich in de ruïnes van hun stad gevestigd-hebben, omdat zij houden van hun stad en haar nooit zouden wil len verlaten. De bewoners van Warschau zijn gehecht aan de oude straten, dc intieme pleinen en gebouwen, zelfs al liggen die straten vol puin, zijn de pleinen steenhopen en steken de ge raamten der huizen in gedrochtige sil houetten des nachts tegen de donkere lucht, af- Warschau blijft hun stad. Zij hebben er hun vrienden, die zij ont moeten in de haastig opgetrokken res taurants en café's of in de gelegen heden. die tussen de ruïnes zïin over gebleven. Zy houden er de traditie van het Poolse leven in stand. Zy hebben de hoop hun tot aan de"" grond vernielde huizen weer op te bouwen, met of zon der de steun der regering. Zij voelen er zich nog altijd thuis Maar de bewoner van Breslau heeft over het algemeen niet dezelfde gevoe lens voor en banden met zijn stad- Ve len zijn gekomen van andere stre ken. Zij missen de liefde, de gehecht heid voor hu.n nieuwe woonplaats. Zy weten geen raad met de verwoestingen, die hen omgeven. Zij bezitten'er mets- Zelfs geen puinhopen. Want wat de Duitsers achterlieten behoort aan dc tuurgroepen met belangstelling. En dat is van betekenis. Bij zijn bezoek aan België verklaarde Generaal Smuts, datvan de Evenaar tot dan de Kaap het Nederlands in zijn Afrikaanse of zyn Vlaamse vorm de taal van de meerderheid der blanken van Afrikais". En dat is nog betekenisvoller. staat lange straten met totaal stuk geschoten of gebombardeerde wonin gen; enorme hopen steen, die vroeger prachtige fabriekscomplexen en kan toren waren, en waartussen nu het onkruid omhoog schiet. De Breslauer heeft er geen belang bij om de opbouw van wat hem niet als eigendom toe behoort en hem vreemd is, te bevorde ren. Voor de opbouw moet de staat zor gen. Van Breslau. dat thans*Wroclav heet. Van Szezecin, het oude Stettin. Van Gdansk, het vroegere Danzig Maar Breslau staat er van deze drie steden wel het slechtste voor. Alleen reeds het puinruimen zal millioenen en millioenen kosten. EEN VICIEUZE CIRKEL. En wanneer na jaren de sporen der vernieling zullen zijn uitgewist, de hui zen in hun tooi van vernieuwing er weder staan, de deurën der fabrieken weer kunnen worden geopend tot het hernemen van de arbeid, waar zullen dan de bewoners zijn, die deze huizen moeten bevolken? "Waar de geschoolde arbeiders, die een nieuwe industrie le vend moeten houaen en haar vroegere plaats doen innemen? Het is een vi cieuze cirkel, waarin men ronddraait: de industrié heeft werkplaatsen nodig; de werkplaats arbeiders; de arbeiders gelegenheid om hun vak te leren. In tussen is er niets van dit alles. En de bouw zal langzaam en zeer moeilijk zijn. Szezecin en Gdansk met hun haven» hebben meer gelegenheid tot het weg voeren van het puin, dank zy hun ha vens. Maar voorlopig liggen er voorna melijk Russische schepen gereed aan hun kaden en maakt Gdynia de indruk de enige Poolse haven te zijn. De regering zal de terreinen in de nieuw verkrêgen gebieder óf aan par ticulieren toewijzen, onder voorwaarde dat zy er nieuwe copiplexen bouwen, óf zij zal er de exploitatie zelf ter hand moeten nemen. Tegen dit laatste rijzen grote bezwaren: gebrek aan kapitaal, en, wederom, gebrek aan arbeidskrach ten. En van de andere kant staat de nationalisatie der industrie het parti culiere initiatief in de weg. Hoeveel Polen zullen er zijn, die een industrie wensen op te bouwen, waarin zij hun geld steken om zich deze te zien ont eigenen zodra zij meer dan vijftig arbei ders omvat? Nationalisatie-is in deze gebieden de ondergang van het parti culiere Initiatief. Daaraan valt niet te ontkomen. Nationalisatie van reeds be staande bedrijven in Polen is misschien aannemelijk. De eigenaars konden niet anders dan hun fabrieken en werkplaat sen aan de staat overdragen- In een anti-kapitalistische staat kan zulks niet als een verlies worden beschouwd. Maar van dezelfde kapitalisten te vergen, dat zij de opbouw verrichten zonder de vruchten daarvan te plukken is te veel gevraagd van nemand, zolang de men sen hun tróóst blijven vinden in hun scheppingen en hun initiatief ïyét on nodig wensen' te verspillen. 9? (Van een onzer redacteuren). In <1945 en 1946 werden in het Am sterdamse stadion nationale herden- kingsspelen opgevoerd, die geheel nieu we wegen insloegen op het moeilijke terrein van de massaregie, en daarmede bijzondere successen oogstten. Dit jaar zal ons land wederom zulk een dra matisch stadionspel kunnen bewonde ren en wel op Zaterdag 30 Augustus en Maandag 1 September, beide malen in Rotterdam. Het spel zal women opge voerd onder de titel ,.De Waterweg heroverd" en de baten zullen ditmaal vorige jaren was de stichting 1940— 1945 verblyd ten goede komen van de vereniging Ereschuld en Dankbaar heid ten behoeve van de nabestaanden der in de oorlogsjaren gesneuvelde mi litairen. De leiding van deze nationale mani festatie ligt wederom in handen van de heren Carel Briels, die optreedt als al gemeen en artistiek leider, waarbij hij zich speciadl wijdt aan de vlsuelte as pecten van het spel, en A. den Doo laard, die de teksten verzorgt en het ten gehore brengen daarvan regelt. Het ligt in de bedoeling het spel via de radio uit te zenden, zodat de heer Briels zelf terecht spreekt over een „zichtbaar hoorspel". De heren Briels en Den Doolaard zet ten Vrydagmiddag tijdens een perscon ferentie in het stadhuis te Rotterdam aan de hand van een maquette van het stadion een en ander uiteen over wat het spel aan voorbereiding vereist en wat het bij de opvoeding wil bieden. In het stadion, dat na het wegnemen van de staantribunes en de hekken om het veld voorzien wordt van decors te gen de vier meter hoge wanden bene den dqftribunes, worden de Maas en de Maasbrug nagebootst als centrum, waar 0111 de behandeling zich afspeelt. Deze handeling strekt zich uit over een klei ne tién jaren en geeft eerst leven en streven van Rotterdam en het gehele land weer voor de oorlogsjaren, daarna de Duitse invasie met het voor Rotter dam rampzalige verloop, de bezettings jaren, waarin uiteraard de Rotterdam se ramp der grote razzia's een voorna me plaats bekleedt, de bevrijding en als slotapotheose het Rotterdam zoals het worden moet en ongetwijfeld worden zal In dit alles moet men de beleve nissen van de Maasstad zien als een symbool van wat geheel ons volk en land in deze jaren heeft bezield, zodat teii volle van een nationaal spel kan worden gesproken. Ongeveer 5000 personen, zowel bur gerij als onderdelen van leger, vloot en luchtmacht, nemen deel aan het spel, dat bij beide opvoeringen kan worden aanschouwd door 50.000 aanwezigen. De voorverkoop der kaarten begint in de voornaamste steden des lands op 1 Augustus. Re'êds thans is bepaald, dat de op- FEUILLETON Romcm door Bettina Meyenberg. 6)- t ,,Op je gezondheid, kleintje!"Lachend dronk Mariana mU toe. Ik vond het vervelend, dat ze mij nog steeds kleintje noemde. Ten slotte was ik al drie- en twintig geworden en bijna even groot als zij. Voortaan zou ik het beslist niet meer accepteren, dat ze mh als kind behandelde. Ik beantwoordde haar dronk doch nipte maar heel eventjes van de wijn. Dat ontlokte Gösta Holms een spottende opmerking. Woedend greep ik naar mijn glas voor het eerst in mijn-leven keek ik iemand wer kelijk nijdig aan en sloeg het in een teug naar binnen. Wat kun jij een ogen opzetten, kindje!" fluisterde Gösta Holms, zich naar mij overbuigend. Kind! Alweer kind! Ik denk. dat ik er op dat moment zeer hautain heb uit gezien. Maar Mariana vond het hele maal niet leuk meer. Ze ergerde zich en had er kennelijk spijt van me meege nomen te hebben. Ze stond op en riep over dc tafel: ..We moeten dc gevoe lens van dit meisje een beetje ontzien. Wij houden hier een braspartij en in haar land sterven de mensen als rat ten van honger. Laten we een collecte houden, dan neemt ze ten minste nog een goed geweten mee naar huls! ze koos een buitengewoon mooie perzik uit de schaal, die voor haar stond, en beet er in; nu nog zie ik, hoe haar prachtige tanden zich-diep in het sappige vrucht vlees groeven. Lachend hield ze dc aangebeten perzik in de hoogte: ..Twin tig kronen! Wie geeft er twintig kro nen voor Noorwegen's hongerende krn- deEr-n klonken enthousiaste uitroepen, portefeuilles werden te voorschijn ge haald. bankbiljetten ritselden. Iedereen was bereid voor een vrucht, waar Ma- riana in gebeten had, twintig kionen te betalen.' En toen de schaal ieeg was nam ze bonbons: ze hield de ene helft vast tussen haar tanden en hot zich de bonbon van de lippen nemen. Voor twintig kronen..., alles voor twintig kronen Ik zat op mijn stoel als op gloeiende kolen; mijn wangen brandden van schaamte en mijn keel deed •pü". alsof hy werd dichtgeknepen. Wie waren zij, de geverfde vrouwen en gerokte heren, die zich openlijk vrolijk maakten over mijover Noorwegenover de zwakke uitgehongerde kinderen, en hun beduimelde bankbiljetten opstapelden? Met een schok herinnerde ik me. dat het gesprek niet alleen in het Zweeds, maar ook in het Duits gevoerd was. Zo juist nog had ik vol heimelijke ontzet ting gehoord, hoe twee heren discus sieerden over de Russische veldtocht, zonder van hun bewondering voor de aanvaller een geheim te maken. tylijn gevoelens moeten zich duidelijk op mijn gezicht hebben laten lezen, want Mariana hield op, midden in haar weinig tactvolle bezigheid ep riep: „Ik zie eigenlijk niet in. waarom ik alleen alle moeite voor deze cpllecte zou doen. Deze jongedame heeft het concertdi ploma voor piano cn hiernaast staat een vleugel. Vooruit, kleintje, geneer je niet. Je zult ditmaal eens voor eén critisch publiek spelen". Ik vleide, hoek ik bleek werd. Niet, omdat ik bang was; ik zou Mariana graag haar zin gegeven hebben, maar niet hier. niet voor deze geforceerd-vro- lijke mensen, die onder liet mom van naastenliefde hun goedkoop plezier zochten. Gösta Holms wendde zich met een levendig gebaar naar mij. Nu zou hij ook beginnen. Oh, hoe haatte ik hem! „Nou? Komt het nog?" riep Mariana, ongeduldig opstaand. Ze beval de kell- ners de deuren, die de zaal in twee •helften verdeelde, open te schuiven. Maar Gösta Holms hield de bedienden met een afwerend gebaar terug. „Een andere keer, Mariana", zei hij. een geeuw onderdrukkend. ,Ik geloof niet. dat onze gasten erg in de stem ming zijn voor klassieke muziek". Ma riana wierp hèm een woedende blik toe en draaide,zich abrupt om. „Opzij, daar!" schreeuwde net op dit moment Aase Meerfeldt, de bekende bankier, die graag voor Maecenas door ging. „Opzij vpor Mina! Mina danst!" De danseres, een jongensachtig-slank figuurtje met wilde, rode haren, sprong met een zwaai op tafel. Haastig werden borden en glazen opzij geschoven. Velen vieien op de grond. Wijn stroomde over het kostbare tafelkleed. De gasten gin gen achteruit en het rode meisje begon te dansen op het wilde rhythme van de violen. De blanke, zeldzaam uitdruk kingsvolle armen geheven, danste ze met wijde, trillende neusvleugels en half ge opende mond en haar haren dansten als vlammen om haar hoofd. Het was de dans van een Bacchante... het hele feest was een bacchanaal ge- De motorrijder sloeg een hoek zonk met een doffe kreun op de grond om en was van plan de trap te gaan beklimmen. Maar op dat moment sprong Panda van achteren op hem toe en liet de Engelse sleutel met kracht op zijn achterhoofd neerkomen. Er verscheen onmiddellijk een grote buil en de schurk neer. Hij was zijn bezinning volkomen kwijt en merkte niet. eens. dat Panda de doek voor zijn gezicht begon weg te trekken. „Ik ben benieuwd wat voor een gezicht die vent nu eigenlijk heeft I" dacht Panda. „Al die tijd heb ik tegen die lappen en die motorkap aangeke ken Maar Panda was toch niet voorbereid op wat er komen ging. Want toen hij de kap had afgewikkeld, kwam het ge zicht van Jim Zondervan, de detective te voorschijn worden. Het was, alsof dit alles niet echt was, alsof ik thuis in bed lag in een wilde koortsdroop. „Kom, dit alles is niet*voor jou be stemdklonk het zachtjes in mijn oren. Ik voelde me uit de rij van gasten gevoerd, die, aangemoedigd door de dansmuziek, paren vormden en begon nen te dansen. Gösta Holms schoof on hoorbaar de deur open, en met een stap stonden we in het zijvertrek, terwijl hy zachtjes de deur achter ons sloot. Het was donker om ons heen. Gösta Holms knipte zijn aansteker aan en liep naar de schakelaar. Hij draaide alleen de muurlampjes aan, die hun licht wier pen op een vleugel, die op een laag podium stond. „Zo, nu zyn we alleen en nu ga je wat spelen", zei hij en ging zitten. Speel maar wat je wilt en zo hard je maar- wilt. want hiernaast is de duivel los. Niemand zal je horen of je missen". ..Mij niet", bracht ik met moeite uit. „Maar u!" ,.Ach wat! Mariana heeft weer eens wat teveel gedronken en in die stem ming vat ze de dingen niet tragisch op". „Ik heb nog nooit gemerkt, dat Mari ana de dingen tragisch op kon vatten", liet ik me ontvallen. .,Dat wil zeggen, buiten het toneel". .Nee?" Hij 11am een sigaret uit zijn koker en klopte l:em langzaam uit op de rug van zijn hand „Niet tragisch? Hm!" Hy lachte; om mijn verlegenheid te verbergen, aep ik naar de vleugel en oloeg de klep open. Ik ging zitten en liet mijn vingers praeludiërend over de 1 toetsen glijden. De klank van het prach tige instrument nam mij nu volkomen mee. Ik vergat alles. 0111 my heen; het liet me onverschillig, of mijn zwijgende toehoorder hield van de Chromatische Fantasie en Fuga van Bach, of hy ontroerd werd door de Appassionaca. „Kunt u Schumanns Kinderscènes spelen?" klonk het halfluid door de schemerige kamer. Ik speelde ze alle maal op de rij af. Het verbaasde me, dat een man als Gösta Holms gevoel had voor deze kleine, diepzinnige com posities. voeringen bij alle weersgesteldheden doorgang zullen vinden en o zeld zaamheid in ons land op de minuut nauwkeurig op het vastgestelde aan- vangsuur zullen beginnen. Laatkomers zullen zelfs niet worden toegelaten! Deze rigoureuze maatregelen vinden hun oofzaak in de uiterst nauwkeurige timing van de scenes, waarin ook per sonen van buiten het stadion medespe len, zolals de overvliegende vliegtuigen die op het juiste moment de parachu tisten moeten neerwerpen. Voorts is het vermeldenswaard dat de opvoering in 1945 het toestond f. 100.000.— en die van 1946 f. 130 000.— aan de stichting 1940—1945 af te dragen. VOOR ZONDAG 29 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA 3 00: nieuws; 8,15: morgenrood; 8.18: sympho nic orkest; 8.30: voor de tuin; 8.45: en semble Barcarole; 9.12: postdulvenberich- ten; 9.15: sportjournaal; 9.30: verzoek programma; 10.00: geestelijk leven; 10 15- gemengd omroepkoor; 10,35: Airs de Bal let vaal Ramcau; 10.45; voordracht; 11 00' Suits Moderne van Godron; 11.20: Metro, poie orkest: AVRO 12.00: postdulvenbe- richten; 12.03: viool, cello en plano; 12.30: Zondagsclub; 12.40; mannenkoor „Kunst 11a Arbeid; 13.00: nieuws; 13.15 Roman cers; 13.50: spoorwegen spieken; 14.00: Hongaarse dans nr. 6 van Brahms; 14.05: boekenhalfuur; 14.30: Kurhausconcert Utrechts Stedelijk Orkest; 16.30: zwem men, roeien, athletlek en tennis; VARA 17.00; Enscli. mannenkwartet vereniging „De Troubadour"; 17.20; Harmonie-orkest van Maastricht; 17.40: kwartet Jan Cordu- wener; 18.00; nieuws: 18.15: sportrepor- tage; 18.30: progr. Ned, Str(Jdkr.; 19.00: dienst Doopsgez. Kerk te Hilversum, voorg. ds. Jac. J. Thomson; AVRO 20 00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: Waltztlmc; 20.45: deel V hoorspel „Do twee Egyptische dieven"; 21.10: plano en orgel; 21.30: hersengymnastiek. 22.00: muziekfestival Kurhaus te Sche veilingen; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gramofoon- muzlek. Hilversum II (415 M.) KRO (Drentse dag) 8.00: nieuws; 8.15: Inleiding door prof dr. J. B. Kors; 8.20: Hoogmis St. Antonluskerk Zwartemeer; 9,30: nieuws; NCRV 9.45: Brandenburgs concert van Bach: 10,00: dienst Evang. Luth. Kerk Utrecht, voorg. ds. C. Oh. G. Visser; 11.30: zang en orgelspel; KRO 12.15: Drentse literatuur; 12.30: koffie met Drentse snoe- den; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nietfws; 13.15: toespraak comm. der Koningin ln Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van. Steenwljk; 13.20: stafmuzlek 8e reg. lnf. te Assen; 13.45: Katholiek Drente; 14.00; vervolg stafmuzlek Assen; 14 20: Drente zus-of Drente zo; 16.00: kamermuziek Drentse componist L. Somer; 16.30: zie- kenlof St. Antonluskerk Zwartemeer; NCRV 17.00: dienst Geref. Kerkte Icrseke, voorg. ds. J. E. Booy; 18.30: cantate; 18.50: orgel spel St. Janskerk Gouda; 19.15kent gij uw bijbel; 19.30: nieuws; 19.45: actuali teiten; 20.00: sport ln Drente; 20 08: de gewone man; 20.15: luisterspel „De Bleën"; 21.00: de wind waalt uit ©rente: 21.35: een Drentse boerenbruiloft ln 18.00: 22.10: slotwoord Drentse dag door prof. dr. J, B. Kors; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22.45: Kath. nieuws; 22.50: reportage BWHerenveen; 23.05: Karcol Septet; 23.3524.00: avond concert. VOOR MAANDAG 30 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: .vo, (.15: ochtendgymnastiek; 7.30c Franse muziek; 8.00: nieuws; 8.15: lied P. v. d. A.; 8.18: luchtige klanken; 9.15: concert; VPRO 10.00: morgenwijding dooc mej. ds. H. J. W. Modderman; VARA 10.20: ziekenbezoek; 11.00: sopraan en plano; 11.20: lichte orkestwerken; 11.45: fam. berlohten; 12.00: stafmuzlek A'damse po litie; 12.30: kalender; 12.35; vervolg staf muzlek; 13.00: nieuws; 13.15: voor het pla tteland; 13.20: Ramblers; 13.50: An drew Sisters; 14.00: La Traviata; 14.30: voor de vrouw; 14.45: La Traviata; 15.40: fabel .Mak schaap laat zich soheren"; 15.55: La Traviata; 16.20: Louise Walker, guitaar; 16.30: voor de jeugd; 17.30: cello en plano; 17.45: Rijk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: Joh. Jong, orgel; 18.30: progr. Ned. Strljdkr.; 19.00: minder valide arbeiders in het arbeidsproces, 19.15: om roep kamerorkest; 19 45: voor de land bouw; 20.0024.00: Nationaal programma. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: vreugdeklanken; 7.45; Woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: liederen; 8.30: montere klanken; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: pol. berichten; 9.50: Max Regerprogramma; 10.30: morgendienst o. 1. v. dr. N. H. Ridderbos, 11.00: strijkkwartet van Do.nl- zettl, 11.15: voordracht; 11.35: A. Jurres. plano; 12.15: Berlijns Staatsopera Koor; 12.30: deel VI Bachcyclus; 13.00: nieuws; 13.15: Continental Quintet; 14.00: voor Jonge moeders; 14.20: All Round Sextet; 15.00: thee-muzlek; 15.30: Cesare Trio; 16 00; bijbellezing: 16.45: claveclmbelspel door W. Landowska; 17,00; de school be zoekt de studio; 17.30: sport; 17.45: Ho- landa Sextet, 18.30: Vril en Biy; 19.00: nieuws: 19.15: boekbespreking; 19.30: actueel geluid; 19.45: gramofoonmuzlek; 20.0024.00: nationaal programma. Nationaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van Z KÜ. Prins Bern. hatd (Hilversum I en II) 20.00: nieuws; 20.05: Wilhelmus; 20.10: concert omroep, orkest; 20.55: flitsen van de verjaardag- viering; 21.10: volkszang o. 1. v. Willem Gehrcls; 21.30: orkest „De witte Anjelie ren": 22.00: prijsvraag t. b. v. Prins Bern- hard Fonds; 22.20: Drs. J. P. Mulder over Prins Bcrnhard Fonds; 22.27; liedjes door alle couwen; 23.00: nieuws; 23.15-r-24.00: (Wordt vervolgd), feestbouquet.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6