Het nijpend tekort aan onderwijzers Voor een franc bukt men zich niet meer Enkele reis Holland Een toeristisch puzzle met morsal (historisch) KAMSTEEG9» „Lang" en „Kort" geld B.eurs bewaart optimisme! De gewone man wordt er duizelig van Voor de Jeugd Eenjarige spoedcursus wordt een succes 'Amerika voorvechter der democratische gedachte x 'Bescherming van het democratische Gtelsel was een der voornaamste "doel einden, waarvoor de Verenigde Staten de oorlog-aanvaardden tegen het Nazi dom, Er is wel eens de draak gestoken met dit feit, doch men ziet momenteel •toch, dat het de V.S. ernst is met deze verklaring! Tegen de pogingen om in Hongarije, Roemenië en Bulgarije een dictatuur te vestigen, komt Amerika immers danig in het geweer, hoewel dit niet gepaard gaat met wapengekletter. Amerika laat evenwel geen twijfel be staan omtrent zijn bedoelingen en dat kan niet geheel zonder uitwerking blijven. Het is onjuist, dat een democratisch bewind a priori een communistische regering uitsluit. Dat is geenszins het geval. Wanneer toch bij werkelijk vrije verkiezingen de meerderheid der kiezers kiest voor het communisme, is een com munistische regering volkomen verant woord. Maar niet is dat het geval, wan neer een communistische minderheid door gewelddadig optreden of dcor on derdrukking zich van de macht meester maakt. Dan wordt gehandeld volslagen in strijd met het democratisch beginsel, dat immers berust op erkenning van het recht der vrije meningsuiting over de ganse linié! In genoemde drie landen ziet men nu juist een optreden in strijd met de de mocratische leerstellingen, speciaal in Hongarije en Roemenië. In Bulgarije staat de zaak iets gunstiger voor het communisme. Bij de gehouden verkie zingen geheel vrij" waren zij intussen niet! werd een communistische meer derheid verkregen, dus was een commu nistische regering verantwoord. Maar die communistische meerderheid mist ten enenmale het recht de oppositie te verwijderen door de kopstukken uit de weg te ruimen en zo door terreur de macht geheel aan zich te trekken. Ten allen tijde behoudt de oppositie haar rechten, onder welk bewind ook! In Roemenië staat de zaak reeds ge heel anders. Daar is geen sprake van een communistische meerderheid, inte gendeel. Niettemin zijn het de commu nisten, die daar volkomen de boventoon voeren en door arrestaties van tegen standers de toestand rijp trachten te maken voor hun dictatuur. En in Hon garije ziet men de herhaling van Roe menië op meest brutale wijze. Onbe grijpelijk is, hoe feitelijke tegenstanders der communistische dictatuur zich wil len lenen' voor een dergelijke actie. Maar het is waar, een militaire bezet ting weet vaak wonderen te bewerkstel ligen, vooral als die bezetter communis tisch is Communisme en dictatuur zijn nu eenmaal twee synoniemen; zij zijn niet te soheiden. Vrije meningsuiting past niet in het systeem van het commu nisme, dat slechts weet te decreteren over de kiezers heen, die hebben te prij zen, wat de machthebbers wijzen. Ook al tracht men dat soms niet onaardig •te camoufleren. Amerika houdt niet cp, tegen deze gang van zaken in Oost-Europa te pro testeren, daarbij op de voet gevolgd door Engeland. In scherpe nota's wordt op gekomen voor het democratisch regiem en zonder twijfel zullen dié nota's straks onderstreept worden door weigering van enige hulpverlening, zolang niet wordt teruggekeerd tot democratische toestan den. Doch de nota's bevatten geen drei ging met oorlog of iets dergelijks. Veelal bestaat daarom de mening, dat deze nota's, waai- zij niet ondersteund worden door directe macht of machts vertoon, geen effect zullen sorteren. Toch lijkt ons dat onjuist. Zowel in Hongarije als in Roemenië is de bevol king niet communistisch en de anti communistische meerderheid zal zich gesterkt voelen in haar verzet, als zij weet, dat Amerika en Engeland achter haar staan. Ook al gaat dat niet ge paard met machtsmiddelen, een oorlog eigen. Hoofdzaak is, dat de dèmocratische gedachte levendig wordt gehouden. Slaagt men daarin, dan zal de demo cratie niet sterven, al wordt zij momen teel door geweld teruggedrongen. Vrij heid is de mens aangeboren en deze zai steeds blijven leven, wanneer zij slechts moreel steun krijgt Het is in dit licht, dat men oi. de Angel-Saksische nota's moet beschou wen en zo doen zij ongetwijfeld nuttig werk. Zeer nuttig werk zelfs. Indirect zullen zij ook in Polen en elders hun weerklank vinden. Democratie en communisme zullen ten eeuwigen dage zich blijven verhou den als vuur en water. Het zijn twee systemen ,die diametraal tegenover el- kaCommunisme betekent V vernietiging der democratische gedachte en onder drukking van een vrije meningsuiting. In het communisme is geen plaats voor welke minderheid ook, laat staan voor enige oppositie.- Democratie wil zeggen erkenning van de vrije mening, recht voor de minder heden en de oppositie, zelfs al legt een minderheid het aan op vernietiging der democratie. Zouden anders in democra tische landen communistische partijen worden geduld? Amerika heeft zich opgeworpen als voorvechter voor de democratie en daarover moeten wij ons verheugen. Wat echter weer niet betekent, dat wij alles in Amerika moeten prijzen! Ieder land hebbe het recht op eigen houding, op eigen inzicht! Mits niet af gedwongen en opgelegd, maar uit eigen vrije verkiezing, SCHEEPSBERICHTEN. Alphard, 26/6 van Porto Alegro te Rio Grande do Sul; Anthony Leeuwenhoek, Basrah—Rotterdam, 26/6 van Genua; Beta en Unltas, 25/6 van Rotterdam te Batavia; Boschfontein 25/6 van Amsterdam te Port Elizabeth; Brastagl. 25/6 van Bombay naar San Francisco; Eemdijk, Rotterdam New York. pass. 26/6 Lizard; Esso Den Haag. wordt 30/6 van Aruba te Rotterdam verwacht; Gaasterkerk, SydneyRotter dam 26/6 Vlissingen gepasseerd: Kota Baroe 26/6 van Rotterdam tfe Batavia; Nlcolaas Wlt-sen. AmsterdamBuenos Aires 24/6 te Montevideo; Noordam, 27/6 van New York te Rotterdam; North Valley (charter Holl Br. Ind. Lijn), van Port Said naar Ras Tanura; Am aria. 25/6 van St. Thomas naar Martinique; Stad Arnhem. 26/6 van Huelva naar Holland; Streefkerk. CochinRotterdam, pass. 27/6 Vlissingen: Stuyvesant ParamariboAmsterdam, 25/6 van St Michaels. Weellnck. Rotterdam- Bombay. 26/6 Vlissingen gepass. naar Bordeaux: Telamon. 25/6 van Curasao te New York; Van 't Hoff, 25/6 van New York naar Houston; Veendam, 25/6 van New York naar Rotterdam. Holl. Afrika Lijnen: Congostroom, 29/6 te Amsterdam verwacht. - Mij Nederland: Johan de Witt, 2o/6 te Singapore; Radja. 24/6 te Singapore. Mil Oceaan: Neleus. 21/6 te Aden. K N S M.: Zeehond, 26/6 te Antwerpen. Evaneelinepark. 26/6 te Trinidad; Svolder 27/6 te Curagao; Roelf, 26/6 van Amster dam naar Antwerpen; Marinier, 26/6 van Amsterdam naar Santander; Winsum, 26/6 te Amsterdam. (Van een onzer redacteuren). Dezer dagen mocht ik het genoegen smaken, een Zwitsers meisje te logeren te krijgen. Nu is Zwitserland erg mooi om te zien en zijn Zwitsers erg plezie rige gasten (behoudens het bij tijd en wijle onvermijdelijke Duits), een plezier dat voor een groot deel zijn oorsprong vindt in. achteloos rondgedeelde pakjes Chesterfield en plakken Lindt-choco- lade, maar^r kleeft een bezwaar aan onze huidige omgang met het volk uit het land der bergen. „Money is the root of all evil" weten alle /ietsende be- steljongens in deze dagen reeds, en ook ten aanzien van Zwitserland is zulks het geval. Zwitserland erkent niet of ternauwernood de officiële gulden-koers, weshalve onze gast bij een bank in Zü- rich een luttel bedrag aan francs kon ruilen voor een stevig guldèn-bezit, ik geloof in de verhouding van 60 francs voor 100 gulden, hetgeen officieel tenaastebij omgekeerd zou moeten zijn. Gezien deze althans voor haar verbluffend voordelige transactie, kwam het aanzienlijk goedkoper uit, wanneer zij in Zurich een enkele reis nam en hier in Holland een enkele reis betaalde met de goedkope guldens. Zo gedacht, zo gedaan, en wel bij e'en reisbureau in Zürich met vele internationale vertak kingen. Wij willen dit bureau Jansen noemen. Welgemoed kwam onze gast na enige dagen verblijf in Holland bij een reisbureau, laat ons zeggen Pieter- sen, om een spoorkaartje naar Zürich te bestellen. Edochdat bleek niet te mogen. Waarom mccht het niet? Wel, dat bleek juist te zijn om te voorkomen wat onze gast zo volijverig probeerde' een slaatje te slaan uit de internationale economische verhoudingen. Prima! Héél goed! Per slot van rekening moeten ze aan ook maar niet zo min over onze gulden denken. Maar je zit ermee als je zo iemand op de koffie hebt! Wat nu te deen. Wel. dat bleek eenvoudig. Zelf, als Hollander, een kaartje kepen Dus: weer naar Pietersen: „Neen, mijnheer, wij mogen geen enkele reisjes afgeven, alleen retours". „O", zei ik. Terug voor ruggespraak naar gast en echtgenote, alwaar achter een bakje koffie na rüp beraad besloten werd. dan maar een retourtje te gaan kopen. Wel zonde van die ongebruikte helft, maar per slot van rekening zou tiet toch met die goedkope guldens werden betaald en derhalve nog een spotkoopje zijn. „Mijnheer Pietersen, mag ik -een re tour Zürich van U?" „Zeker, mag ik Uw visum voor Zwit serland even zien?" Pats, die zat. Dergelijke documenten ontberende werd in nu reeds vrij som bere stemming een nieuwe krijgsraad belegd. Ter rechtvaardiging van die sojnberheid diene, dat wij zelf vacantie- plannsn koesterden, die het noodzake lijk maakten, onze gast in enige dagen kwijt te zijn. Dat ze ééns weg zou ko men. daar twyfeldèn wij geen mement aan. De kwestie was maar: zou het op tijd zijn? Zijzelf besloot toen naar de Nederlandse bureaux van het reisbureau Jansen te tijgen. Dat bureau had haar in Zwitserland mceten waarschuwen en nu dat nagelaten was, meest Jansen en Co. het cok maar weer in orde brengen. Jansen zei, dat de regeling eerst en kele dagen oud was. nog niet bekend was geweest bij het kopen van het kaartje in Zürich. Moest ze maar naar het consulaat gaan of naar de Neder - landsche Bank voor een rood deviezen- formulier en nog een heleboel andere papperassen. Volgende aanval: Zwitsers consulaat. Daar moesten ze er neg eens over dek ken. Binnenkort «doen over te lange tijd vcor ons) ging er wel een auto Nederlandse Bank: wissel voldoende francs hier bij een bank in voor guldens tegen officiële koers. Op bewijs van die transactie mag ei* een enkele reis wor den verstrekt. Logisch. Voor ons waar delooshet frankenbezit van onze gast bleek slechts voldoende voor een half enkele reisje! Dan lenen we van een landgenote, die zij in onze omge ving ontdekte. Ook dat bleek niet mo gelijk, aangezien deze dame haar gehele ingevoerde frankenbezit weer moest tonen bij de grens bij het teruggaan. Geld telegrafisch over laten maken! Triomfantelijk kwam ik met deze lis tige oplossing thuis, na een bezcek aan het departement van buitenlandse zaken waar men zich lang op het hoofd had gekrabt en daar uiteindelijk dit idee had uitgegraven. Thuis werd ik met ge juich ontvangen, aleer ik mijn mond had geopend: het was gebleken, dat het frankentegced van onze gast toereikend was voor een enkele reisje Maastricht Bazel. Tot Maastricht volstond het Hol landse geld, in Bazel zou een tante wel willen voorschieten voor de laatste etappe. Die avond dronken wij een borrel. Twee dagen later na de zorgen te heb ben weggeslapen. zetten wij haar op de trein, vol verontschuldigingen èn be- Het was een echt vrolijk uitstapje ge weest naar Heiland, By het afscheid nemen riepen* wy haar nog na„Ver- zeihung, wir verteidlgen unseren Gul den!" Ik wil er maar mee zeggen: doe alles wat U wilt in Uw vacantie, maar neem eerst een retour. En als U dan nog iets aan redelijk verstand over hebt. laat dan ook wat na: profiteren van de chaos onzer dwaze wereld. Wanneer U het dan niet voor het heil dier wereld na wilt laten, laat het -dpn voor Uw eigen best wil na. Plezier hebt U er tóch niet van! Een touristische puzzle.met moraal. De Belgische koningskwestie De algemene raad van de Christelijke Volkspartij in België heeft gisteren een communiqué uitgegeven, waarin met betrekking tot het rapport over de hou ding van de Belgische koning tijdens de bezetting wordt medegedeeld, dat dit rapport er toe zou kunnen bijdragen de eendracht en de saamhorigheid onder de Belgen te herstellen. De algemene raad doet dan ook een beroep op een ieder om zich boven de partijgeest te stellen en te streven naar een oplossing die in overeenstemming is met de tra ditie en de nationale instelling. De al gemene raad verklaart ten slotte in te stemmen met de conclusie van de com missie, volgens welke de koning slechts één doel beoogde: het heil van België. Ingezonden Mededeling Vast en zeker/ Automobielbedrijf N.V. Oegstgeest Het ligt voor de hand dat er tussen I de effecten- en geldmarkt een nauw dekte toespelingen op haar eigen schuld^ verband bestaat, dat deze week weer r li«Kt tvn/-? tnon Kot (Van onze financiële medewerker), wordt. &u doet zich reeds geruime tijd het verschijnsel voor, dat er veel „kort geld" wordt aangeboden. De banken duidelijk aan het licht trad, toen het Agentschap van het Ministerie van Fi nanciën het discento van het door het Ryk uitgegeven schatkistpapier met 1/4% verlaagde tot 1%% voor papier met een looptijd van 12 maagden en voor de andere termijnen navenanat. Op de geldmarkt kan men „lang geld" en ..kort geld" onderscheiden. Lang 'geld is het geld, dat bestemd is om voor lange tijd te wordn uitgezet, kort geld, dat na korte tijd weer ter beschikking moet zyn en dat daarom uiteraard een lagere rente oplevert. Hoe korter bijv. de looptijd van obligaties is. hoe minder rendement er van gemaakt Frankrijk op de weg der inflatie. (Van onze correspondent -te Parijs). Het zal een paar maanden geleden zijn, dat ik mij vcor het eerst heel sterk bewust werd, hoe arm Frankrijk was geworden: dat wil zeggen, hoe laag de franc in het land zelf neg maar in aan zien stond. Dat was bij de melkboer. In een queu, zoals gebruikelijk. Voor me stond een vrouw, die men. sociaal ge sproken, in mocht delen by de „kleine middenstand". Toen haar beurt eindelyk was aangebroken en zy haar beurs opende om haar kwart liter melk te vol doen, viel er een geldstuk op de grond. Instinctief bukte ik me om het voor haar#op te rapen. En toen zei ze: „Heel vriendelykmaar laat U maar. Voor een franc behoef je je tegenwoordig niet meer te bukken". 'Na de devaluatie van eind '45 is een .Franse franc, officieel, iets meer dan 2 cent waard. Haar koopkracht kan men echter op niet veel meer dan de helft stellen. Voor de laatste oorlog betaalde men voor zo'n franc nog een stuiver en tijdens de vorige oorlog twee kwartjes. Men berekent, dat sedert 1938 de prij zen 12 15 maal hoger zyn geworden. De lonen zyn intussen gestegen in een verhoyding, die officieel wordt aange geven met cyfers, die liggen tussen 6 en 9. En uit die twee zogeheten coëffi ciënten blykt dus, dart het levenspeil sedert dien ongeveer tot op de helft ls gezakt. Die cijfers waren iedereen be kend. Mij ook. Doch by de melkboer realiseerde ik me pas, welke realiteit er acnter schuilde. Voor een franc bukt RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de gro teren (1116 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam. leeftijd en adres onder de raad sels. Inzenden naar Bureau Leldsch Dag blad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Cathrlentje van Til) Miin le deel ls een jongensnaam, mijn 2e een voorzetsel, miin 3e deel een persoon, en mijn geheel ls de naam van een groot zeeschip. H. (Ingezonden door Henk van Ros sen) Met h houd ik je tegen, met p ben lk een vloeistof, met n een deel van je llohaam. III (Ingezonden door Jacoba Zwanen burg). Een steen en nog een steen. En toch weer samen één. Maar zondeq voeg of naad. Een knapperd, die het raadt. IV. (Ingezonden door Greetje Dorre- paal) Wat ls het tegenovergestelde van Java? V. (Ingezonden door Rla Tulnhof de Moed) Waar zijn de zeeën zonder wa ter. en de steden jonder huizen? VI. (Ingezonden door Willy v. d Kwadk). Op de kruisjes komt hori zontaal en verticaal een naam van het Koninklilk gezin te staan. x 1 een medeklinker. m x 2. een hoofddeksel. x 3. een statig dier. xxxxxxx 4. het gevraagde woord x 5. doet men ln de zomer. x 6. een Jongensnaam, x 7. een medeklinker. VII (Ingezonden door Luc Verstegen). MUn geheel is een spreekwoord van 45 letters. 28. 35. 37. 32 ls een woning. 1. 3. 4. 4 een gedachte. 39 8. 44, 45 zit aan ons hoofd. 32. 24. 5. 22. 22. 41 ls een weg. 2. 6, 23. 28, 34. 34. 45. 38 een knaag dier ln de bossen. 15. 16. 14. 7. 37. 9 be tekent aangenaam, prettig. 20. 21. 30. 20. 37, 40 een andere naam voor Moeder, door kleinere kinderen gebruikt. 42. 43. 33 Iets lekkers op de boterham. 36. 37. 11. 13. 10. 12 doe je. als Je onkruid uit trekt. 17. 19. 25. 9 gebruikt de bakker. 18. 29. 41 ls een meisjesnaam. 31. 15. 35. 36 ziet men ln de vroege morgen. 25. 26, 27 ls een lidwoord. vni. (Ingezonden door Jan Ravens- bergen)Welke steden ln Nederland kun je hieruit vinden? 1. Loewzl. 2. Nabar, 3. Renham. 4 Edn Agha. 5. Napelodor. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. I. Koudekerks. Koudekerk. 2. Hans Axel Nero Slop. 3. De torenklok 4. Odeur. 5. Het ware te wensen. Dat sommige mensen. Hun eigen gebreken. Wat beter bekeken. Dan zouden zil het praten. Over anderen wel laten. 6 De bok. waarop een koetsier zit 7. Valkenswaard: laars. sla. wrak. arend vla. 8. Bruiloft; 1. boom. 2. roos. 3. uren. 4 inkt. 5. lied. 6. oren. 7 Aulf. 8. tuin. Beste raadselnichtjes en -neefjes. De nieuwelingen zijn welkom. Ik hoop. *lat zij na de vacantletljd aan de loting kunnen deelnemen. Ik las. dat. enkelen uit onze Raadselkrlnc geslaagd zijn voor het toelatingsexamen H.B.S Gefelici teerd daarmee! Jullie hebben een extra lange vacantie %-oor de boeg Geniet er maar van Tot volgende keer. Veel groe ten. Jullie Raadsel tante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Slechte reclame voor Nederland. ONZE VOORLICHTING IN ITALIË FAALT. Onze Romeinse correspondent meldt: Nederland is in den vreemde zeer on voldoende bekend en onze voorlichtings dienst, die ln de oorlog weinig bereikt heeft (wat weet het publiek in Amerika, Australië, Engeland en elders in Europa van de gebeurtenissen in Indië?) is in vredestyd al niet veel beter. De voor lichtingsdienst van het ministerie van Landbouw heeft een film uitgegeven: „Ons volkstfoedsel, de aardappel". Die film werd eerst te Milaan, daarna te Rome voor een publiek van landbouw deskundigen vertoond. Te Rome, waar wy de voorstelling bywoonden. was het effect negatief. Niet dat de film geen goede eigenschappen heeft. De kleur is vaak byzonder goed en or zyn ver scheiden gedeelten, die leerzaam en be langwekkend zijn. Doch lo. de op schriften zijn in het Nederlands, zodat er een ter zake kundig translateur uit Nederland moet komen, die de teksten in het Frans vertaalt; 2o. dezelfde beelden worden eindeloos herhaald; minstens veertig keer ziet mqn. om een voorbeeld te noemen, twee of drie paarden, voor ploeg of pootmachine ge spannen, uii de verte op zicb toekomc: en langzaam voorbygaan. Vooral lang zaam, want 3o. de gehele film beweegt zich met een slakkengang. Wij zagen te Rome van de vyf rollen er slechts vier; een werd uitgeschakeld, omdat de voorstelling reeds by na drie uur had geduurdAls alles vlot verloopt, zo werd ons verteld, duurt de film twee uur en een kwartier. Dat is zeven kwartier te lang. Het is een der meest elementaire regels der fllm- psychologie, dat bij een zo weinig geva rieerd onderwerp een film, die een half uur draait, reeds het alleruiterste vergt van een publiek, dat in het bepaalde onderwerp byzonder is geïnteresseerd. Geen wonder, dat te Rome de mensen druppelsgewys de zaal verlieten. En dat is zeer slechte reclame. Niemand houdt er van verveeld te worden. Als men de film tot behoorlijke proporties terug brengt en van opschriften in het Frans 'en Engels voorziet, zal hij voor een pu bliek van landbouwsdeskundigen tnet cusses kunnen worden vertoond, natuur iyk gekoppeld met een andere film over een Nederlands onderwerp. Men zou er ook twee filmpjes van ieder 20 minuten van kunnen maken, die dan het begin en het eind vormen van een programma met. een meer actieve film als midden stuk. men zich niet meer. Een paar jaar gele den kocht men er twee kranten '.oor, een zeer goed glas wyn, of een ysco en bekostigde m?n er byna drie ritten met de metro mee. HET BANKROET VAN BLUM'S POLITIEK. In het -begin van het jaar dorst men hopen, dat Blum een verdere waarde vermindering van de munt voorkomen zou. Het plan, dat zowel de salarissen als de pryzen van hogerhand fixeren wilde, was geïnspireerd op het experi- menit-Gutt, waarmee, volgens deskundi gen, Minister van Acker de Belgische franc had gered. Voor Frankryk had men een jaar berekend als minimumtyd voor deze gigantische monetaire opera tie. Er zijn thans zes maanden verlopen. En de concessies, die Ramadier de syn dicaten heeft gedaan, hebben nu het bankroet van Blum's politiek definitief bevestigd. Dit is door haar promotor zelf dezer dagen in een hoofdartikel in Le Populaire erkend. Ramadier echter, plus royaliste que le roi, meent de door Blum gewezen weg verder te kunnen vervolgen. Volgens hem zullen de voorgestelde maatrgelen o.a. verhoging dér pryzen van tabak, brood en treintarieven welke in de nieuwe tekorten van 30 milliard van de spoorwegen moeten voorzien, met hoog stens 2 de dageiykse levenskosten verzwaren. Doch dit is theorie. De prak- tyk leert, dat n& de spoor wegmannen, thans de banken en de grote warenhui zen zyn gesloten, omdat het personeel haar achterstand in wil lopen. En in zones, die moeiiyker te controlereq zyn, heeft men het voorbeeld van de rege ring reeds gevolgd en eigenmachtig pryzen verhoogd, die sedert enkele maanden niet bewogen. Het is onmoge- lyk de ogen daarvoor te sluiten. Nationaal gezien, zal het fiasco van Blum's experiment de export, die bussen April en Mei reeds met 10 was gezakt, verder van de invoer distanciëren. Door een te hoge kostprys was het Frank ryk reeds zeer moeiüjk zich op de we reldmarkt te „handhaven. Dit zal onge- twyfeld nog "lastiger worden. Vermin dering der export heeft intering van het deviezenkapitaal tot gevolg. En min der deviezen betekent minder aankoop van grondstoffen en machinerieën, welke onontbeeriyk zyn voor de uitvoe ring van het befaamde" planTMonnet, waarop Frankryk haar toekomst heeft gegrondvest. Vermindering van natio nale koopkracht betekent derhalve bin nenlandse verarming en binnenlandse verarming is cok een directe bedreiging voor de politieke rust. Het is opvallend, dat in kranten en ook by persoonlyke gesprekken de situatie van het land de laatste weken steeds veelvuldiger ver geleken wordt met de toestanden, die in '22 in Italië, in '33 in Duitsland en in '36 in Spanje heersten. Dat kan er op wyzen, dath steeds meer Fransen zich beginnen te realiseren, dat. het land thanseen pre-revolutionaire periode doorloopt. Zy zyn er van overtuigd, dat met eigen middelen het noodlot niet meer is te keren. Zal Marshall hier red ding bieden? hebben grote saldi van hun clientèle, welke beschikbaar moeten biyven voor de betaling van belastingen en de her bevoorrading van bedrijven, terwyi ook de belegger een groter deel van zyn geld op korter termyn tracht te beleg gen met het oog op de onzekerheid, zo wel ten aanzien van de politieke ont wikkeling in ons werelddeel, als met betrekking tot de waarde van het geld. Dit is een reden, waarom de 3% le- nin^n van gemeenten de laatste tyd niet meer konden slagen, de staatsfond- sén van dat percentage beneden pari noteerden en ook de Ned. Dollarlening geen succes werd. Er is een neiging om „op zien ko men" te spelen. De internationale toe stand is verward en al opent het voor stel van Marshall voor ons feitelijk bankroete werelddeel nieuwe perspec tieven, voor velen blijft het een open waag of de divergerende krachten, welke thans van alle kant optreden, niet aan de verwezenlijking van het ideaal van de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken in de weg zullen staan. Belegging op lange termyn is daarom voor velen taboe, een mentaliteit, waar van de Staat kan profiteren door het beschikbare geld op korte termyn voor lage rente op te nemen, in de hoop, dat t.z.t. de voorwaarden aanwezig zullen zyn voor een consolidatie der grote vlot tende schulden. Natuuriyk kan een ge dwongen lening worden uitgegeven, maar Minister Lietinck kent langzamer hand zyn pappenheimers voldoende om te weten, dat het staatscrediet daar mede ten slotte niet gediend is. Van daar dat tot dusver noch een gedwon gen, noch een vrywillige staatslening wordt uitgegeven, maar de vlottende schuld door middel van schatkistpapier wordt gefinancierd, waarvóór dan thans het disconto met 1/4% is.verlaagd. Dit betekent voor de banken wel is waar een nadeel, maar zij mogen niet klagen, want de financieringsmethoden der regering hebben hun de laatste Ja ren grote winsten in de schoot gewor pen, doordien zij over de by hen gede poneerde gelden geen of een minimale rente vergoedden en van de Staat aan- vankeiyk 2%, later 21/4, 2 en 13/4 ont vingen en thans nog 1%% voor jaars papier. Alleen de spaarbanken, die nog een betrekkelyk hoge rente vergoeden, komen langzamerhand in' de knel en zullen, als deze toestand blijft aanhou den, tot renteverlaging moeten over gaan. Het is een wonderlyke situatie. Aan de ene kant er veel vraag naar geld, maar dan op lange termyn, aan de an dere kant is er veel aanbod van geld, maar dan op korte termijn en om nu het aanbod van geld op lange termyn te bevorderen, wordt het disconto voor geld op korte termyn verlaagd, met het onmiddellyk gevolg, dat die rente vergoeding door velen te laag wordt geacht en men in arrenmoede tot be legging op langere termyn overgaat. Zo was er deze week meer vraag naar Staatsobligatlën, waarvan de nieuwe Dollarlening het tot 101% bracht en ook de andere uitgiften in koers aan trokken, terwyi voArts dfe Aandelen markt er profyt van trok, omdat tal van beleggers daarin een zekere waar borg zien tegen inflatie en aangetrok ken worden door de mooie dividenden, welke de laatste tyd worden uitgekeerd en door gunstige verwachtingen, welke in jaarverslagen en ter jaarvergaderin gen worden uitgesproken. Laten we hopen dat ons land intus sen ook de vruchten mag plukken van de handelsovereenkomsten met België, Denemarken en Finland, al hebben we dan ook f. 135 millioen aan België moe ten betalen omdat ons crediet uitgeput is. We leven bij de dag en in de hoop dat het morgen beter zal zyn dan van daag. En in die stemming betvaart de Amsterdamse beurs opmerkeiykerwyze haar optimisme! Meer dan 1500 gegadigden melden zich aan. (Speciale reportage). Het ernstig tekort aan onderwijzers hier te lande maakt niet alleen elk streven naar vernieuwing bij voor baat al onmogelijk, maar dreigt ook het lager onderwijs (openbaar zowel als byzonder) over de ganse linie te ontwrichten. De cijfers spreken een duidelijke taal. Op 1 April 1946 waren er 2588 onvervulde vacatures in Ne derland en men kan zeggen dat het tekort sindsdien tot minstens 3000 is gestegen. ER KOMT ENIG SOULAAS. Zullen de recente salarisverbeterin gen en diverse andere maatregelen, welke de laatste tyd door de overheid zyn genomen, van voldoende betekenis biyken te zyn om de belangstelling voor het onderwyzersberoep weer aan te wakkeren en daardoor binnen afzien bare tyd het tqkort beduidend te doen verminderen? Met die vraag hebben wy ons gewend tot de heer A. van Wyngaarden, Alge meen Secretaris van „Volksonderwys" en zyn antwoord klonk niet geheel on bevredigend. Natuuriyk zyn wy voorlo pig nog lang niet, waar wy zyn moeten, maar enig soulaas komt er ongetwijfeld. Het aanbod van werkkrachten groeit enigermate, maar de grote steden zijn daarby ln een gunstiger positie dan het platteland, waar nog lang een schrij nend tekort zal blijven bestaan als er geen nieuwe maatregelen komen inzake de standplaatsaftrek. De trek naar de stad heeft trouwens de aandacht van de regering en het is te verwachten, dat er zal worden ingegrepen om de moei lijkheden van de plattelandsschool niet nog groter te maken dan zy al zijn. Voor zover in de laatste maanden tal van vacatures konden worden vervuld, moet de opmerking worden gemaakt, dat het niet de jongeren zyn, die daar toe hebben meegewerkt. Veel meer zyn dat Indisch-gasten en gehuwde onder- wyzeressen. En wat die laatste categorie betreft, aldus de heer Van wyngaarden, vragen wy opheffing van de bepaling. \velke leidt tot het ontslag van de hu wende onderwijzeres. In feite is dit overigens een aangelegenheid, waarvan het publiek thafas niet veel meer merkt. Want de huwende onderwijzeres wordt ontslagen, maar de gehuwde kan tyde- lyk weer worden aangesteld en wel. vol gens de nieuwe bepalingen, op een sa laris, dat overeenkomt met dat van een vast aangestelde kracht. ECHTPAREN VOOR DE KLAS, voor de gehuwde vrouw, die geruime lyd niet by het onderwijs is geweest. Was haar salaris tot dusverre bepaald minimaal, thans wordt driekwart van de fictieve diensttyd (de tyd, die men niet by het onderwys heeft doorge bracht) bij haar dienstjaren geteld, en dat is voor menigeen een zeer aan zienlijke winst. Met het gevolg, dat er op het platteland, waar veel hoofden van scholen met onderwijzeressen zijn getrouwd, taf van gehuwde vrouwen weer in functie treden om de ambte lijke en daarmede tevens de mate riële zorgen van haar echtgenoten te verlichten. Geld zoet nu eenmaal de arbeid en het leven is toch al duur genoeg! Jonge onderwyzers en onderwyzeres- sen komen er nog niet veel by en dat kan ook niet anders omdat de kweek scholen, als resultaat van de oude sa larissen, zeer onvoldoende bezet zyn. Zo gering is nog de toeloop, dat zij zelfs niet voldoende is afgezien van het tekort om de normale süjtage van het ruim 36000 mannen en vrouwen tel lende onderwyzerscorps (openbaar en byzonder lager onderwys) op te vangen. Maar nieuwe maatregelen zijn sinds kort in werking getreden, en ja, zegt de heer Van Wyngaarden. de algemene indruk is, dat er inderdaad een kente ring ten goed is gekomen. Kan men anders concluderen, als men de verras sende mededeling hoort, dat de een jarige spoedopleiding voor bezitters van het diploma HBS. Gymnasium of an dere middelbare school met vyf jarige cursus (jaarklasse '44, *45 en '46) reeds Belangryk is intussen de vooruitgang meer dan duizend gegadigden heeft ge trokken? En is het niet logisch, dat men wat van zyn pessimisme verliest, als men daarbij verneemt, dat die ruim duizend candidaten voornamelijk de Rykskweekscholen betreffen? In dat ge tal zitten dus niet de candidaten voor de bijzondere kweekscholen (die nog nier zijn opaegoven) evenmin do toe loop uit de groep van hen, die thans hun eindexamen dojn, en ten slotte ook niet eventuele gegadigden van de jaar klasse '42 of '43. Van die laatste cate gorie zullen trouwens alleen zy in aan merking komen, die hun studie hebben voortgezet of zich met kinderopvoeding of jeugdwerk hebbenv bezig gehouden. Aan him aanstelling zal een persoon lek* beoordeling ((dus van iedere can- >diaaat apart) vooraf moeten gaan. BLIJDE VERBAZING. Intussen is het zo. dat cihat toch minstens 1500 jongelie den aan de spoedcursus zullen deel nemen, een resultaat, waarvan ook üi onderwijskringen menigeen met blijde verbazing kennis zal nemen. In een tUd waarin werkkrachten wor den gevraagd op ieder gebied, blijkt na de salaris-rem is weggevallen het opvoedende we.k bekoring te hebben behouden. Een zware belasting komt er inmiddels op de schouders van het personeel der rijkskweekscholen, dat in 12 maanden tyds de cursisten moet klaar stomen en er zijn vacantie wel zo goeu als geheel by zal inschieten. Als een pleister op de wonde overwegen de departementen van onderwys en financiën een ruime geldelyke vergoeding

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5