Raadselachtig politiek spel te Djokja Duistere dingen-rond de Masjoemi WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt De nieuive bonnen Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 26 JUNI 1947 No. 26 IJ 7, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 (Van onze correspondent te Batavia). Er spelen zich duistere dingen af rondom de Masjoemi. Wij hopen de lezer in Nederland niet te vervelen, indien wij een kleine toelichting geven, wat die Masjoemi eigenlek is. Deze is onontbeerlijk, indien men haar rol in het politieke spel rondom Linggadjati wil begrijpen, en dit spel is op zichzelf reeds de moeite waard om eens onder de loupe te worden genomen. Masjoemi is de bond van alle Islamitische organisaties. Het is een hete rogene organisatie, waarin naast militaire groeperingen, als Hisbocllah en Sa- bihllah. ook zuiver religieus georiënteerde groepen staan en groepen, die uit sluitend economische doelstellingen nastreven. Met de Partai Nasional Indonesia staat zü op de rechter vleugel van het politieke schaakbord van de republiek. Nederland en van een communistisch beleid. Voor hen is een aanvaardbare overeenstemming met Nederland van levensbelang. Wat zien wjj echter ge beuren? Terwijl en we mogen wel zeggen: omdat de linker-vleugel zich achter Sjahrir verschuilt, en zich voor de ondertekening van Lingga djati heeft uitgesproken, kiezen de rechtsche groepen de oppositie en voeren een felle campagne tegen" alles wat Nederlands is en naar overeen komsten riekt. Dit gaat zo duidelijk tegen hun levensbelangen in, dat het moeilijk anders kan worden gezien dan als een politieke stunt. Zy stellen alles in het werk, waartoe zij maar bij machte zijn, om het ka- binet-Sjahrir te torpederen, zy voeren door dik en dun oppositie, ook als dit hen in de tegengestelde hoek dTyft, van waar zij eigenlijk behoorden te zitten. RECHTS VERLOOR DE EERSTE ROBBER. Deze houding hebben zy lange tyd kunnen volhouden; zy werd echter door de andere partij doorzien. Wat er pre cies gebeurd is, weten we niet. maar enkele maanden geleden bemerkte men plotseling een wijziging in hun positie. Er moeten achter de schermen van Djokja enkele dingen gebeurd zyn, waarvan de uitwerking sterk de indruk vestigde, dat de eerste robber voor de rechtervleugel verloren was. Men con stateerde. een wisseling van leiders en een aanmerkelyke verzwakking van de oppositionele stem. Wü hebben echter het. vermoeden, dat het niet meer dan een robber is ge weest, die door deze groepen verloren werd. Hun belangen zijn dezelfde geble ven, en mèt deze belangen hun vrees. Het moge enigszins boud klinken, doch wü kunnen de indruk niet van ons af zetten, dat het bepaalde groepen machtige groepen, niet geheel onwelge vallig zou zijn, indien, op welke wijze dan ook, in de huidige gang van zaken in de republiek zou worden ingegrepen, en de geweldige dreiging, welke boven hun hoofden, hangt, door een sterke hand werd weggenomen. Het geheim zinnig manifest van Masjoemi, dat met zoveel moeite door Djokja wordt ver doezeld en voor de wereld geheim ge houden, en dat juist nu, in deze kritieke tyd. is gelanceerd, stemt ons tot na denken Een geheim manifest Masjoemi nu heeft op 5 Juni een manifest uitgevaardigd en het enige, waaromtrent men hierover te Batavia zekerheid kan verkrijgen, is het bestaan er van. Onsamenhangende brokstukken van de inhoud zijn wel is waar tot hier doorgedrongen, doch indien men daar van alles by elkaar heeft gesprokkeld, is men nauwelijks iets wijzer dan men vooraf was. Nu is dat op zichzelf niet iets om veei inkt aan te verspillen, maar indien men wat dieper achter de poli tieke coulissen van Djokja heeft ge keken dan de oppervlakkige toeschou wer, dringen er toch bepaalde vragen naar voren. Merkwaardig is, dat men het ant woord op deze vragen niet bij de repu blikeinse voorlichtingsdienst te Batavia vindt, en evenmin by de plaatselijke leiders der Masjoemi, die zelf bedrijvig naar de tekst van het document speu ren. In geheel Batavia schijnt nie mand te bestaan, die het fijne van deze zaak weet. en in ieder geval is er nie mand te vinden, die bereid is deze we tenschap los te laten. Waarom deze geheimzinnigheid? Omdat Masjoemi in de republikeinse- politiek een vreemde rol speelt, een rol vol tegenstrü'digheden. Men moet zich de positie van de rechtse partüen duidelyk voorstellen. Zy steunen op het religieuse element dat in deze gewesten zeer machtig is en verder op de beter gesitueerde groepen in het land. waarin het ele ment. dat een Westerse vorming heeft genoten, sterk vertegenwoordigd is. Uiteraard voelen deze bevolkings groepen, evenmin als overal elders ter wereld, voor een afglijden naar het Communisme. Zij vertegenwoordigen bovendien een stevige macht, omdat de grote massa, die veelal uit anal- phabeten bestaat, zich weinig met politiek bemoeit, terwyl de economisch sterkeren, die iets te verdedigen heb ben, op dit gebied een veel grotere ac tiviteit ontwikkelen. DE TRUC DER COMMUNISTEN. In linkse kringen is men zich hier van zeer wel bewust. In het bijzonder de Communistische partij onderkent het gevaar. En zo zie.n we te Djokja een vreemd politiek spel tot ontwikkeling komen, waarbij ieder de partü van de tegenstander speelt. Het klinkt mis schien dwaas, maar de feiten kunnen niet liegen. Het gehele spel concentreert zich rondom de figuur van Sjahrir. een man wiens grootste kracht bestaat in het vertrouwen, dat hy' in de Westerse we reld heeft weten te winnen. De uiterst linkse partijen en met name de Communisten, hebben zeer terecht begfepen, dat, willen zij op den duur succes hebben, hun invloed niet al te duidelyk naar buiten mag blijken. Daarom schuiven zy als een schild Sjalirir naar voren en stellen zich daarachter verdekt in slag orde op. ,Om dit camouflage-spel tot in de fi nesses te spelen, hebben zij zich achter Linggadjati geplaatst, en hun leider. Alimin, heeft het sluiten van de over eenkomst met warmte aanbevolen. Hoe ernstig hij het daarmee meende, is achteraf bij de uitvoering er van bewe zen. Eenmaal de handtekening op pa pier. was er geen aanleiding meer om ook aan de uitwerking steun te geven. Integendeel, het enige wat daarna nog Van belang was voor de uiterst linkse vleugel, was traineren, en tegenover Nederland een uitputtingspolitiek voe ren. Want in wezen is deze groep met Linggadjati niet gediend. Een groep, die er wèl mee gediend is, is nu juist de rechtse. De demen ten, die hierin zyn samengevat, voe len zich ernstig bedreigd door een economise ruïne, die wel eens het ge volg kon zyn van een losscheuren van De Nicola afgetreden. President de Nicola van Italië is thans om gezondheidsredenen inderdaad afge treden. De Nicbla zou oorspronkelyk op 24 Juni-zyn afgetreden, op welke datum de constituerende vergadering zou zyn ontbonden. Toen deze vergadering ech ter besloot nog zes maanden aan te blijven, stemde de Nicola er in toe in functie te blyven totdat er een op volger zou zijn gekozen, daar er vol gens de constitutie geen voorziening voor de tussenperiode bestaat. De Nicola deelde zyn aftreden mede in een boodschap aan de constituerende vergadering. Hy is bijna een jaar presi dent van Italië geweest. ONWEERSKANSEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht. Morgen overdag toe nemende bewolking, met op vele plaat sen onweersbuien. Nog warm, zwakke en later matige wind tussen Oost en Zuid. 27 Juni Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 15.03 uur; onder: 1.21 uur (2-Juli: V.M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 11.24 en 23.57 uur (Doodtyd). Marshall op een persconferentie WEINIG OPHELDERING. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een persconferentie te Washington alle vragen met betrekking tot het plan voor hulp aan Europa ontweken. Hy zeide alleen, niet voornemens te zijn een waarnemer te zenden naar de aan staande conferentie te Parijs Hy her haalde. dat de V. S. gekant waren tegen de oprichting van een internationaal •lichaam voor het toezicht op het Ruhr gebied. De exploitatie van het Ruhrge bied moest aan de Duitsers worden overgelaten, terwyl de toewijzing van producten uit dat gebied onder toezicht van de geallieerde mogendheden moest gesohieden. Over de mogelijkheid van een lening van de wereldbank ten be hoeve van de opvoering der steenkool productie in het Ruhrgebied wist Marshall ,mede te delen, dat deze kwes tie reed.s enige tijd door Clarion, onder minister voor economische zaken, en de president der wereldbank, McOlov werd besproken. Marshall legde er de nadruk op, dat de kwestie van het Ruhrgebied niet in de eerste plaats een kwestie van dollars, maar eerder een kwestie van bedry'fsdoëimatigheid was. Ten slotte haalde Marshall een ver klaring uit Tokio aan, dat de door ge neraal Mac Arthur goedgekeurde Ja panse wal visvloot geenszins de veilig heid in gevaar bracht, noodzakelijk was voor de Japanse voedselvoorziening en de Amerikaanse belastingbetaler onge veer 10 millioen dollar aan bezettings- kosten zou besparen. De stakingen in Amerika. De staking van de arbeiders in de vetkoolmynen heeft zich uitgebreid tot de ryke anthracietmynen in Oost-Penn- sylvanië. Het aantal stakende arbeiders in de vetkoolmijnien bedraagt in de V.S thans 16.700. By 9 scheepswerven van de Bethelem Steel Company aan de Amerikaanse Oostkust zyn 40.000 arbeiders in staking gegaan. De republikeinse afgevaardigde Fred Hartley, een der ontwerpers van de nieuwe Amerikaanse arbeidswetgeving, heeft de mij nwerkersleider John Lewis „een opstandig en muitziek staatsbur ger" genoemd en heeft verklaard, dat de nieuwe arbeidswet zo nodig strenger zal worden gemaakt om optreden tegen Lewis en de mijnwerkersstaking moge lijk te maken. ONGEREGELDHEDEN AAN OOSTENRIJKS-JOEGOSLAVISCHE GRENS. De Britse autoriteiten zijn ernstig verontrust over een herleving van de ongeregeldheden aan de Oostenrijks- Joegoslavische grens, waar Sloweense „witte-garde troepen", die het wapen van ex-koning Peter van Joego-Slavië voeren, naar verluidt de omgeving-heb ben geterroriseerd De Oostenrijkse gendarmes zijn te licht gewapend om er een einde aan te maken en de Engelsen zyn niet be reid troepen in te zetten in een gebied, waar gemakkelyk een internationaal in cident kan ontstaan Er zouden ver scheidene personen door deze witte- garde troepen gedood zün. De Hongaarse kwestie ENGELAND MAAKT EIGEN GEVOLGTREKKINGEN ,.De Engelse regering maakt zyn eigen gevolgtrekkingen uit het ieit, dat de van de Sovjet-unie gevraagde inlichtin gen over de gebeurtenissen in Honga rije niet gegeven zyn", aldus heeft- de Engelse minister van buitenlandse za ken, Bevin, in het Lagerhuis <3p een des betreffende vraag geantwoord. „Wat •betreft de vermeende samenzwering van Nagy om de Hongaarse regering omver te werpen: indien en wanneer gebeurte nissen als deze voorvallen en inlichtin gen, waar wij recht op hebben, niet .worden verstrekt, moet er wel een slechte verstandhouding tussen de vol keren komen. Ik heb de Britse ambas sadeur opdracht gegeven om Molotof er van in kennis te stellen, dat de Britse regering het slechts kan betreuren, dat de Sovjetrussische regering geweigerd heeft om de wettige en vriendelijke ver zoeken, die tot haar gericht zyn, op andere wijze te beantwoorden dan met ondeugdelijke ontkenningen en tegen- beschuldigingen". Bevin voegde er aan toe, dat Enge land de ontwikkelingen in Hongarije van naby zal gade slaan en zyn politiek en economisch optreden zal regelen in het licht van de gebeurtenissen van de komende maanden Lajos Dinnyes, de Hongaarse premier, heeft na zyn benoeming 15 èi 20 „offi cieren van twijfelachtige kwaliteit" ont slagen, de hooggeplaatsten minder om politieke redenen dan wegens onbe kwaamheid. Dinnyes ontkende ten stel ligste, dat het Hongaarse leger Sovjet russische instructeurs heeft gehad, heeft of zal hebben. De Sovjet-unie heeft Hongarije geen militair verbond aangeboden en geen aanspraak gemaakt op militaire en luchtbases in Hongarije, aldus Dinnyes. Het Hongaarse leger telt op het ogenblik 14.000 .man, van wie 9.000 -tot- de grenstroepen behoren. De politie is 25.000 man sterk. Volgens het vredesverdrag krijgt Hon- garüe het recht op een leger van 65.000 man, doch hier speelt het beschikbare geld ook een rol. Dinnyes verklaarde, dat dit jaar, waarschijnlijk iri Septem ber of October, verkiezingen moeten worden' gehouden. De nieuwe kieswet zal ongeveer gelijk zijn aan de oude. Dinnyes noemde het- onlangs door de minister van justitie genoemde getal van 300.000 burgers, die hun stemrecht zouden verliezen, fantastisch. Elke partü zal een eigen lüst hebben. Matyas Rakosi, leider der Hongaarse communisten en plaatsvervangend pre mier, die thans een bezoek aan Tsje- cho-Slowakije brengt-, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de Hongaarse samenzweerders -tegen de staat van plan waren fascistische en anti-joodse wetten in te voeren. „De dodende straal" Twee Franse technici, Luc de Seguin en Guy Castelain, zouden er in ge slaagd zün door middel van hoogfre quente ultra-korte golven van 24 centi meter diertjes als muizen en witte rat ten te doden. De zender, die zü hier voor gebruiken, heeft een sterkte van 10 200 watt. De stralen der zender kunnen worden gericht ,op het gehele proefobject of een deel ervan, aldus het blad Matin". ,De dodende straal", zo als zü door de twee technici genoemd wordt, werkt in op de zenuwen of het ruggemerg van de diertjes, waarbü hun lichaamswarmte abnormale afwükingen gaat vertonen. Het is te hopen, aldus de Matin", dat de experimenten, die ook genomen kun nen worden op grotere proefkonijnen, al naar gelang van de sterkte van de zender, alleen maar binnen de muren van het laboratorium zullen worden verricht! MALAN WIL EEN STERK DUITSLAND. Dr. Malan, leider van de Nationale Partü in Zuid-Afrika, heeft zich voor stander verklaard van een sterk Duits land, waarop de redding van de wereld berust. Communisme is een gevaar, vooral in Zuid-Afrika met zün grote zwarte bevolking, en een grotere bedrei ging dan het Nazisme ooit was. Als Duitsland tot het communisme overgaat, zal dat een ramp voor Europa zyn en de gevolgen zullen ook in de Verenigde Staten en in Zuid-Afrika worden gevoeld, aldus Malan. Om dit te vermüden moet er een einde komen aan de haat-, die thans te genover Duitsland wordt geopenbaard. Wy moeten Duitsland de vriendschaps hand -bieden, opdat de vüand van wel eer een vriend in de nood kan worden. Ramadier vraagt vertrouwen. De Franse ministerraad, die onder voorzitterschap van Vincent Auriol bü- een is geweest, heeft de minister-presi dent toestemming gegeven om de eco nomische politiek van de regering inde assemblee tot een vertrouwenskwestie te maken. De bedrijvigheid in de Franse steen- koolmü'ne.n van de departementen Nord en Pas de Calais is pract-isch tot stil stand gekomen, daar 25.000 münwerkers te Valanciennes de münen verlaten hebben. Men schat, dat 180.000 mün werkers thans staken. Enkele duizenden, die niet tot het onder communistische leiding staande vakverbond behoren, zün aan het werk gebleven. Nagenoeg alle Duitse münwerkers hebben de zyde der stakers gekozen. 4000 man personeel van grote schoen- magazünen staakt eveneens. Verder staken nog: alle bankbedienden, be halve degenen, die ih dienst zün van de Franse Bank, personeel van drie der grootste Parijse warenhuizen, personeel van de groentenwinkels van Potin en bedienden van filiaal-bedrijven van goedkope artikelen. Daarentegen is het personeel van de Parüse filmverhuur kantoren weer aan het werk gegaan, nadat de looneisen - waren ingewil ligd.- Naar een dollar-crisis? Het Amerikaanse departement van handel verklaarde, dat zich mogelük reeds voor het einde van dit jaar een dollar-crisis zal voordoen. Tot dusverre hadden zowel de regering als de des kundigen voorspeld, dat een acuut te kort aay de middelen om de aankoop van Amerikaanse voedingsmiddelen en andere goederen te betalen, zich niet eerder zou ontwikkelen dan in de loop van 1948, doch in genoemde verklaring van het departement van handel werd opgemerkt, dat de verschillende landen hun dollars in een zodanig tempo uit geven, dat er reeds voor het einde van dit jaar van een dollar-tekort sprake zal zyn. Volgens het departement -zal dit on- vermüdelyk een vermindering van de omzet der Amerikaanse exporteurs be tekenen. De waarde van de Amerikaanse export in de eerste helft van 1947, zo vervolgde de verklaring, kwam, uitge drukt in dollars, slechts overeen met die van de goederen, welke de V.S. on middellijk na de invasie in Normandië in 1944 naar Europa en het Verre Oos ten verscheepten. Daar de prüzen thans minstens 30TP hóger zün. is het. "volume van de export in werkelijkheid veel kleiner. De Republikeinen vergaderen. „AIDE-MEMOIRE" EEN NAKOMERTJE? De zjtting van het kabinet, welke gistermorgen om elf uur zou worden ge houden, is tot gistermiddag twee uur uitgesteld wegens een samenkomst van de „defensieve raad", welke bestaat-uit negen ministers en een gebied bestrijkt, dat zich uitstrekt van de defensie tot de rijstdistributie. Sjarifoedin heeft de ze byeenkomst gepresideerd. De kabi netszitting van gistermiddag, waarin Soekarno aanwezig was. duurde nog geen uur. Sjahrir zette de laatste ont wikkeling uiteen en lichtte deze toe. Vandaag komt het kabinet wederom bycen voor bespreking van Sjahrir's laatste brief en de Nederlandse aide memoire. Enkele kabinetsleden ver klaarden tegenover Anete, dat de mogclyklieid van een kabinetscrisis reëel genoemd moet worden, doch an derzijds waren zy van mening, datecn uiteenzetting over de politieke ont wikkeling aan de politieke partyen verhelderend zal werken. De aide memoire wordt in regerings kringen beschouwd als ..achter de fei ten aanlopend". Het delegatielid Soe- peno zei: „De aide memoire is te be schouwen als een nakomertje". Soekarno zal Zaterdag naar Solo rei zen in verbancf met een Mohamme daanse vergadering. De „Masjoemi" zal Republiek steunen. TEK BESTRIJDING DER NEDERLANDSE ..AGRESSIE'. De speciale correspondent van Aneta seint uit Djokja: Dr. Soekiman, voorzitter van de Mas joemi, heeft voor de tweede maal sinds het bestaan van deze partü een pers conferentie gehouden, waarop hü in zün verklaringen de politieke lü'n bleef volgen van het Masjoeml-manifest van 6 Juni. De grootste oppositiepartij, zo zeide hy. welke niet accoord gaat met Ling gadjati, beschouwt Sjahrir's laatste briefwisseling met de Commissie-Ge neraal als een verdere consequentie van liet tekenen van deze overeen komst en is het daarmee dus even min eens. De Masjoemi zal echter als één man achter de regering staan, indien het er om gaat, verdere Ne derlandse „agressie tegen te gaan". Een kükje op de vuurzee, die het Belgische ministerie van Onderwüs te Brus-. sel teisterde. Hoewel de brandweer met man en macht probeerde, de in het gebouw vertoevende ambtenaren te redden, kwam een aanzlenly'k aantal hun ner in de vlammen om. (Foto ANPBa.) PUNAISES VOOR SIGARETTENVLOEITJES. De Helmondse gemeente-politie heeft een auto aangehouden, waarin zich 300.000 punaises bevonden, verpakt in doosjes met het opschrift .Made in Germany". Het bleek, dat de punaises in Eygelshoven waren gekocht voor de prijs van f.850 In Eygelshoven werd de man, met wie de transactie was af gesloten. gevonden, en deze bekende de punaises geruild te hebben voor 1600 pakjes sigaretten-vloeitjes bü drie Duitsers. De punaises zün in beslag ge nomen. ARRESTATIE VAN ONTAARDE MOEDER. De Hilversumse recherche heeft een 26-j. vrouw gearresteerd, die geschei den van haar man leeft en zich niets van haar moederlüke plichten jegens haar drie kinderen aantrok. Zü bleek alle distributiebescheiden te hebben verkocht voor f. 140.aan een militair en met dit geld was zü aan de zwier gegaan, de kinderen aan hun lot over latend. Ook de militair werd opge spoord. Voor het tydvak van 29 Juni t/m. 12 Juli 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (serie F) F-05-algemeen 750 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk F-06 algemeen 50 gram cacao F-07 algemeen 1 ei F-08 algemeen 2 liter petroleum F-05, F-08 reserve 100 gram gedroof- de Zuidvruchten Bonkaarten KD, KE 707 (serie F) F-13, F-14, F-15 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suiker werk F-16 algemeen 50 gram cacao F-17 algemeen 2 liter petroleum F-15 reserve 100 gram gedroogde Zuid vruchten i Bonkaarten Ma, MD 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders (serie F) F-21 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 707: F-31 tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak F-32, F-35 tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak F-33 versnaperingen 200 gram choco lade of suikerwerk of 200 gram suiker .boterhamstrooi sel enz. of 400 gram jam, stroop enz. F-36 versnaperingen 100 gram choco lade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrüdag 27 Juni worden gebruikt. De bonnen voor petroleum blüven geldig t/m. 9 Augustus. Gani gelast teruggave van enkele ondernemingen Mede als resultaat van de te Batavia gevoerde onderhandelingen heeft de Republikeinse Minister van Welvaart, dr. Gani, de Republikeinse autoriteiten te Paleihbang de opdracht gegeven tot onmiddellüke teruggave aan de eigena ren van de binnen de demarcatielün ge legen 3 rubber on dernemingen, .Moesi- pit", „Danna" en „Landas". Deze terug gave kan geschieden, nadat aan de voorwaarde betreffende de sociale voor zieningen en de inventarisatie, is vol daan. GRUWELIJKE MISHANDELING. De „dienst Legercontacten" deelt mede, dat na een overval op een Ned. patrouille te Tjiandoerl op 16 Mei aan de demarcatielijn van de TRI het stof - felük overschot in ontvangst genomen werd van een soldaat-ziekenverpleger, die door gruwelijke mishandeling ter dood was gebracht. t Men heeft op de protesten, bü de Re publikeinse autoriteiten ingediend, een onbevredigend antwoord ontvangen. Op 19 Juni zijn aan de demarcatielün eni ge eigendommen van het slachtoffer overhandigd, doch omtrent zün kleren, bewapening, munitie enz., alsmede om trent eventuele maatregelen, door de republikeinse autoriteiten genomen om de schuldigen te bestraffen, heeft men nog niets vernomen. Dr. Loudon nam afscheid van Marshall. ACHT EUROPA's HERSTEL ONMO GELIJK ZONDER SOVJET DEELNEMING. De Nederlandse ambassadeur dr. Alexander Loudon, heeft een afscheids bezoek gebracht aan dé Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, ge neraal George Marshall. Dr. Loudon verklaarde, dat hü bü die gelegenheid over het plan-Marshall gesproken had. „Ik heb mün vreugde er over te kennen gegeven, dat de Sovjet-regering haar bereidheid te gennen heeft gegeven om aan de Parüse conferentie deel te ne men. Ik geloof, dat iedereen dankbaar kan zün. Ik acht het herstel van Euro pa zonder deelneming van de Sovjet- regering, wier land een omvangrijk deel van Europa uitmaakt, niet mogelük". Dr. Loudon zal de zomer in Massa chusetts doorbrengen. (UP.) BINNENLAND. Met het ms. ..Bantam", dat met een aantal evacué's uit Indië is gearri veerd is de bisschoD van Batavia, mgr P. J Willekens. in ons land aan gekomen. Hii werd od de terreinen van de Rotterdamse Lloyd namens de mi nister van overzeese gebiedsdelen ver welkomd door de heer R. K. A Bertsch Van 10 tot 25 Juni JJ. werd te Bar celona voor de 15e maal de Internationale Jaarbeurs gehouden, waaraan ook ons land met een Inzending heeft deelgenomen, welke veel belangstelling trok. Over het algemeen waren de Nederlandse deelne mers zeer tevreden met de door ben afge sloten contracten. Spanje heeft thans besloten aan de Utrechtse na Jaarbeurs deel te nemen. Er bestaan plannen om tot een bij zondere herdenking van de bevrijding van Nijmegen op 20 September as. over te gaan. De burgemeester van Zandvoort, de heer Hendrik van Alphen ls wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd per 1 Juli as. eervol ontslag verleend. Het bestuur van het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten, heeft ln verband met de nieuwe dors- en in leveringsregeling in het voedselvoorzie ningsblad doen afkondigen de verordening granen, zaden en peulvruchten 1947; het uitvoeringsbesluit dorsing 1947: het uit voeringsbesluit inlevering 1947 en bet be sluit tot machtiging provinciale voedsel - commissarissen. In Staaatsblad H 171 16 heden afge kondigd de wet belastingherziening 1947. ZÜ is onmiddellijk dn werking getreden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft van het Amerikaanse Rode Kruis een gift ontvangen ter waarde van 21.000 dollars, waaPvan een gedeelte bestemd ls voor de apparatuur voor de ledenregistratie van de 600.000 leden. Het andere gedeelte van het bedrag ls bestemd voor grondstoffen voor het weldadlgheldswerk in de hospi talen. Namens hel; centraal comité „Men- nonlte" werden te Leldsohendam ongeveer 170 pakketten met Amerikaanse goederen uitgereikt. Rechercheurs van de P.RA. te Den Haag hebben ruim f-100.000 aan effecten en andere geldwaardige papleren ln beslag genomen, welke door de Haagse banket bakker Van Dam. leider van het N.S.K.K. Sonderkommando „Van Dam" waren ver bórgen-kennelijk met het doel later een rustig Teven te kunnen leiden. Gistermiddag ls de 70-Jarige J. P. op de N.Z. Voorburgwal hoek Paleisstraat te Amsterdam door een zware vrachtauto overreden en gedood. Dr. A. piesman. directeur der K.L.M. wordt morgenavond tussen zes en acht uur op Schiphol verwacht, komende van Batavia. Op 17 Juli a.s. zullen 6 Amerikaanse studenten, 3 Jongens en 3 meisjes, per vliegtuig uit New York naar ons land vertrekken, waar zij vier weken als gasten van de Ned. regering zullen doorbrengen. Zü zijn de eersteprijswinnaars van de ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de stad Holland in Michigan uitgeschreven opstelwedstrijd. De nieuwe Nederlandse gezant in Australië, de heer P. E. Tcppéma, heeft ln het „Governmenthouse" te Canberra zijn geloofsbrieven overhandigd aan de Gouverneur-Generaal, William Mckell. De leden van de Ver. „Nederlandse Gemeenten", werden gsitermlddag ln het Stedelük Museum te Amsterdam officieel door het gemeentebestuur ontvangen. BUITENLAND. Mevr Vljaya Laksjml Pandlt, zuster van Pandlt Nehroe, vice-president van de voorlopige Voor-Indische regering, is be noemd tot eerste Voor-Indische ambassa deur in de Sovjet-Unie. Door de Oostenrijkse kanselier, dr. Flgl, en de Amerikaanse bevelhebber ln Oostenrijk, lult. gen. Keyes, ls een over eenkomst getekend, waarbü Oostenrijk een gift van bijna 100.000.000 dollar zal ontvangen. De van deze gelden gekochte goederen moeten langs de normale handelskanalen verdeeld en zodanig geprijsd worden, dat alle Oostenrükers er een redelük aandeel aan zullen hebben. Nader wordt nog vernomen,1 dat bü de brand te Brussel niet minder dan 41.000 dossiers verloren zün gegaan en, naar de heer Kuypers, secretaris-generaal, verklaarde, loopt de schade ln de mll- lioenen. Welingelichte Berlljnse perskringen melden, dat HJalmar Schacht, Hitiers minister van financiën, thans, onder huls- arrest te Frankfort, werkt aan een plan voor het herstel van Duitsland. Naar ver luidt beweert Schaoht, dat Duitsland vol gens zün plan geen verdere hulp van Engeland of de V.S. meer nodig heeft. De Britse zonale contrólccommlssie maakt bekend, dat de steenkoolproductie van het Ruhrgebied tot 223.000 ton per dag ls gestegeD. Eind Mei was de productie 210.000 ton per dag. De coördinatiecommissie van de ge allieerde bestuursraad heeft besloten de thans ln Duitsland bestaande zg. dubbele zomertijd met Ingang van 29 Juni as. ln alle vier de zones van Duitsland te wüzl_ fen. De klok wordt ln Duitsland dan weer én uur teruggezet. Lord en lady PhllUmore, van Henley- on-Thames ln Engeland, hebben een col lectie van 100 sohilderljen aan de ge meenteraad van Stellenbo6ch ln de Kaap provincie geschonken „ter versterking van de band tussen Groot Brlttannlë en Zuid- Afrika". Onder de schilderijen zün twee van Dljks en twee Remibrandts. Op een van de kaden van Jersey City, een voorstad van New York, heeft een hevige brand gewoed op het Ameri kaanse schip .Marine Flyer", dat groten deels is vernield. Bulgarije heeft aan 43 voormalige diplomaten en legatieleden, die onder vorige regeringen hun functies bekleed hebben, het staatsburgerschap ontnomen. De officiële mededeling zegt, dat deze maatregel genomen ls. omdat zij „het prestige van Bulgarije geschonden heb ben". (U.P.). President Barreta van Uruguay heeft een door het Congres aangenomen wet, waarbü stakingen dü openbare diensten worden verboden, goedgekeurd. Een deel der vakbeweging overweegt, naar gemel€ wordt, het uitroepen van een algemene proteststaking, terwül een ander deel de voorkeur geeft aan lüdelljk verzet.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1