Belangrijke besparing op onze deviezen PANDA EN DE MEESTER-DETECTIVE Ons EDistrlbutieiioekjc RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Leids Tribunaal Een man als jij. iVliegtuigen op grond in botsing EEN GEHEEL VERNIELD. Gistermiddag kwamen twee éénmoto- rige vliegtuigen op het vliegveld Ypen- burg met elkaar in botsing. Een der toestellen, een Tiger Moth van de Rijksluchtvaartschool, bestuurd door de 21-j. A. N. Saaltink uit Am sterdam werd geheel vernield. Het 2dc toestel, een éénmotorige Beech Air craft, bestuurd door de 43-j. F. ten Bos uit Bussum werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De Tiger Moth was aan het uitlopen na een landing. Hy is vermoe delijk door de startende Beech ingehaald- eerst aan de rechtervleugel en later aan de voorzijde geraakt. Men neemt ten minste aan, dat het ongeluk zich op deze wijze voltrokken heeft. Achtduizend „verplaatste personen" mogen naar ons land. OP ZIJN VROEGST IN SEPTEMBER. Op uitnodiging van verschillende gro te werkgevers, reist op het ogenblik een studiecommissie van verplaatste perso nen uit de Amerikaanse zone in Duits land door ons land, ter bestudering van de hier heersende toestanden. De voorwaarden voor de „verplaat ste personen", t.w. 3500 mannen en 4500 \TOuwen, die als uiterste grens hfer te lande kunnen worden toege laten, zjjn streng. Uitsluitend voor de mijnen kunnen ongeschoolde mannen worden toegelaten. Reeds zjjn van het contingent mannen 1500 Polen in de mijnstreek aan het werk. Deze zjjn gerccruteerd uit de troepen, die mee geholpen hebben ons land te bevrij den. Een ondergrondse mijnwerker kan per jaar gemiddeld 500 ton kolen pro duceren. Dit betekent, dat iedere mijn werker meer. een besparing van f25.000 aan deviezen vertegenwoordigt, een ge schoolde textielarbeider bespaart f. 12.500 aan deviezen per jaar. Daarom stelt het Ministerie van Sociale Zaken uitdruk kelijk de eis, dat uitsluitend geschoolde krachten voor de textiel- of metaalnij verheid de grenzen mogen passeren, wouwen en meisjes kunnen geplaatst worden in de textiel- of confectie-in- dustrie en in ziekenhuizen en krank zinnigengestichten, waar groot tekort aan arbeidskrachten heerst. In het con tingent is voorts plaats voor 500 Joden in verband met familie-hereniging, mits de familieleden garanderen., zich met de zorg voor deze mensen te zullen belas ten. Op het ogenblik wordt betwijfeld, of men aan het volle aantal van 8000 vrouwen en mannen zal komen, aan gezien men in verband met de heersen de woningnood uitsluitend alleenstaan de personen in ons land kan plaatsen. Op zijn vroegst zullen in September de eerste buitenlandse arbeidskrachten ar riveren. De keuze zal gemaakt worden uit ruim 60.000 Polen, 50.000 Pools- Oekrainers, 8000 Russen, 28.000 Li- tauers, 15.000 Estlanders, 44.000 Let landers, 4000 Joegoslaven. 126.000 Jo den en plm. 180.000 statcnlozen. De selectie geschiedt op basis van vrij willigheid- Onderhandelingen over werkkrachten uit de Engelse zone zjjn voorlopig opgeschort. Australische havenarbeiders weigeren de „Tjibesar" te laden. BOYCOT ZOU NIET OPGEHEVEN ZIJN. Nederlandse militaire autoriteiten hebben heden medegedeeld, dat de Fe deratie van havenarbeiders heeft ge weigerd het 10.000 ton metende vracht schip „Tjibesar", dat zich thans te Sydney bevindt, te laden. Nu zjjn Ne derlandse soldaten bezig met het inla den van gereedschap,, machine-onder delen en andere goederen. Onderweg van Batavia naar Melbourne werd het schip door storm gedwongen de haven van Sydney binnen te lopen. Nederland gaat autobanden maken. Tevens binnenkort 30.000 fietsbanden per maand! (Speciale reportage). Van een nieuwe fabriek, ergens in de buurt van de veemarkt, in Den Bosch, wapperde gisteren de natio nale driekleur. Een soort duivetil, do minerend over de ganse omgeving, vermeldde in machtige letters de naam „Michclin" en al van verre zag men daaronder de opvallende figuur van het „Michelin-mannetje", dat door de jaren heen bekend is gewor den bjj ieder, die auto-, motor- of rij wielbanden gebruikt: een glas hoog opgeheven in de rechterhand: „Nunc est bibendum' is zyn devies: „Ik drink op uw gezondheid". Geldt die blijmoedige spreuk op het ogenblik niet in het bijzonder voor het wegverkeer in Nederland, dat de vesti ging van deze banden-industrie zal be groeten als een goede stap in de rich ting van het herstel? Ook van over heidswege is men zich dat trouwens be wust. Vandaar de aanwezigheid van de minister van economische zaken, dr. Huysmans, die een dag van zijn drukke ambtelijke leven had vrijgemaakt om tijdens een welverzorgde lunch in deze. hem zo bekende, contreien de openings plechtigheid te verrichten, vandaar de komst van de commissaris van de Ko ningin in Brabant en van burgemees ter Loeff, van Den Bosch, die op zo gulle en geestige wijze de Michelin- mannen welkom heette, vandaar ook de tegenwoordigheid van talloze andere gewestelijke en stedelijke autoriteiten, die allen met vreugde deze gebeurtenis hebben begroet! De bouw van de fabriek te Den Bosch, al in December '37 begonnen, is niet over rozen gegaan, maar van alle kan ten hebben de autoriteiten medewerking verleend om de voltooiing te bevorde ren en de vele naar Duitsland gevoerde machines terug te halen. Terecht was er nu feest in Den Bosch. De heren Mlchelin zelf waren er voor uit Frank rijk gekomen, evenals de Franse am bassadeur uit Den Haag, een muziek corps marcheerde over het terrein en vlaggen en groen gaven aan deze ope ningsplechtigheid een wel zeer feeste lijk aanzien. Nederland gaat nu autobanden fa-brieeren. Het wegverkeer vaart er wèl by en op onze deviezen zal het een beduidende besparing geven. Ruim 150 arbeiders zijn gistermorgen aan het werk gegaan en per maand zal de productie voorlopig 5000 autoban den bedragen. Voorlopig: want een snelle uitbrei ding ligt ln het verschiet en men is overtuigd over een jaar de productie tot het dubbele te hebben opgevoerd. Op verzoek van onze regering zal dan intiissen ook de fabricatie van ry- wiclbandcn, ten getale van 30.080 per maand, ter hand zun genomen! Maar al te gaarne, aldus minister Huysmans, heeft de Nederlandse rege ring aan een onderneming van groot formaat, ais deze, toestemming gege ven om op Nederlandse bodem, met Ne derlandse arbeidskrachten, een Neder landse fabriek te stichten Op onze wegen rijden thans ongeveer 60.000 per sonenauto's (tegen 100 000 in 1939), 3000 autobussen (voorheen 5000) en 16000 vrachtwagens (voor de oorlog 1000 minder!) en bandenpech is een der grootste en zwaarste zorgen van de be stuurders. Te weinig deviezen heeft Ne derland helaas om in dat euvel behoor lijk te voorzien. De import aan autoban den bedroeg voor de oorlog 250 k 275.000 stuks per jaar. Als deze fabriek eenmaal op toeren is, zal zy een vierde deel daar van voor haar rekening nemen. En wanneer dan ook van andere zijde te dien aanzien een bijdrage wordt- gele verd (Vredesteyn begint in het najaar met de productie van autobanden) dan zal op onze deviezen voor de aankoop van dit materiaal stellig een besparing van 50 k 60 pet, zjjn verkregen! GEHEIMEN. Op de lunch volgde géén bezichti ging van het bedryf! De autobanden- fabricage geschiedt volgens een bij zonder procédé, dat nauwlettend ge heim wordt gehouden. Géén der me dewerkers aan het bedrijf mag een lokaliteit betreden, waar hy niets te maken heeft en de arbeiders kennen een deel van het materiaal, dat zy verwerken, alleen maar by code naam BON „TABAK 2 RESERVE" NA 28 JUNI ONGELDIG. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen „Tabak 2 reserve" van de tabaks- kaart QA 703, welke op 11 April j.l zijn geldig verklaard voor het kopen van scheerzeep, na 28 Juni niet meer geldig zijn. De „Tjibesar" is gecharterd door het hoofdkwartier van het Nederlandse leger. Een militair woordvoerder zeide, dat de Federatie van havenarbeiders niet aan het verzoek kon voldoen, om dat de opheffing van de boycot op schepen voor Ned.-Indlë nog niet be vestigd was. V ergunningsstelsel motorrijtuigen geleidelijk aan buiten werking. ALLEREERST MOTORRIJTUIGEN EN AUTO'S MET R-NUMMERS. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, houdende een tiJdelUke regeling van het personenvervoer met motorrijtuigen. Aan de memorie van toelichting ont lenen wij, dat afschaffing van een rij vergunning voor een motorrijwiel of -rijtuig nog niet verantwoord is. De voorziening met benzine is niet zó ruim, dat onbeperkt verkeer van personenauto's toelaatbaar zou zyn. Voorts Ls, als gevolg van het grote tekort aan personenauto's, een be- hoorlijke verdeling van die voertuigen over de daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komende personen en ondernemingen noodzakeiyk. Dit neemt echter niet weg, dat het- vergunningsstelsel thans voor bepaalde vervoermiddelen of voor bepaald ge bruik daarvan bij K. B buiten werking zou kunnen worden gesteld, eventueel onder zekere, door middel van een straf sanctie te handhaven beperkingen, zoals bijv. een verbod van rijden op Zondag behoudens ontheffing. In de eerste plaats zouden voor de buitenwerkingstelling van de vergun ningsplicht in aanmerking komen motorrytufgen, alsmede personen auto's met R-nummers. Daaraan kan gcleideiyk uitbreiding worden gegeven j en ten slotte kan het vergunnings- De geldende tekst van het eerste uit voeringsbesluit, dat geen ontheffings mogelijkheid bevat, laat zodanige gelei delijke buitenwerkingstelling echter niet toe, zodat hiervoor een voorziening by de wet nodig is. Emigratie naar Australië thans mogelijk. MEN KAN ZICH NOG AANMELDEN. Ook Australië heeft thans zyn gren zen voor emigranten opengesteld. Voorlopig echter nog alleen voor land en tuinbouwers. Dit land biedt goede bestaansmogelykheden aan energieke on vakkundige agrarische krachten. terwUl er kansen zyn zich daar op den duur zelfstandig te vestigen. Het is noodzakelijk, dat de emigrant begint met voorlopig in loondienst te gaan werken, alvorens naar een eigen bedrijf om te zien. Ook voor minder kapitaalkrachtigen biedt Australië moge lijkheden om een zelfstandige positie te verkrijgen door middel van deelpacht, waarbij de landeigenaar een bedrijfs leider op zyn farm aanstelt en laatst genoemde daarvoor geen loon doch een gedeelte van de opbrengst van de'oogst als vergoeding ontvangt. Momenteel worden voorbereidingen getroffen voor het vertrek van de eerste groep emi granten naar Australië, die in loon: dienst worden geplaatst op bedrijven in Gippsland en de Westerndistricts resp. gelegen ten Oosten en ten Westen van Melbourne. De gelegenheid staat nog open om zich voor emigratie naar Australië aan te melden en reeds dit jaar daarheen te vertrekken. In aanmerking komen in de eérste plaats ongehuwde land- en tuinbouwers, het liefst meerderjarigen, of gehuwden zonder kinderen. Zodra de woongelegenheid in Australië, welke thans nog beperkt is, ruimer wordt, zullen ook de gehuwden met grote ge zinnen plaatsbaar zijn. Voor nadere inlichtingen wende men Deze winter géén hogere kolenrantsoenen. TIJDIGE AFLEVERING DER 6 AANGEWEZEN EENHEDEN. Op vragen van het Eerste Kamerlid Woudenberg betreffende de kolenvoor- zlening in de a.s. winter heeft de Mi nister van Economische Zaken, mede namens de Minister van Verkeer en Waterstaat het volgende geantwoord Er wordt naar gestreefd ook gedu rende de a.s. wintermaanden in de be hoef te aan industriekolen geheel te voorzien. De productie van de Limburg se mijnen is echter onvoMoende om de binnenlandse behoefte te dekken, zodat ons land voor een deel van het kolen verbruik op invoer uit het buitenland blijft aangewezen. Hierin schuilt uiter aard een e'ement van onzekerheid. Ten aanzien van de huisbrand kan worden medegedeeld, dat niet dient te worden gerekend op toekenning van hogere rantsoenen dan die, welke hebben gegolden voor het seizoen 1946—1947. Voor zover de aanvoer zulks toelaat, zal voorraadvorming bij industriën vóór de aanvang van de winter plaats vin den. Met betrekking tot de huisbrandvoor ziening wordt gewezen op de geldig verklaring per 27 Mei j.l» van twee bonnen van dc brandstoffenkaart, Naar mag worden verwacht, zullen de daarop verkrygbare zes eenheden vóór de aanvang van de winter kun nen zyn afgeleverd. Gedurende de afgelopen winter zyn de Ned. Spoorwegen er in geslaagd het grootste gedeelte van het uitgevallen watertransport op te vangen, terwijl ook vrachtauto's daartoe hebben bijge dragen Op grond van deze ervaring mag worden aangenomen, dat het ko- lenvervoer in de winter 1947—1948 geen belangryke storing ten gevolge van vorst zal behoeven te ondervinden. VRAGEN OVER DE JAM VOORRAAD. GEVAREN VOOR BEDERF? Het Tweede Kamerlid de heer Den Hartog heeft aan tie Minister van Landbouw, Visserij en voedselvoorzie ning gevraagd, of het hem bekend is, dat vooraj bij de kleinere jamfabrikan ten zeer grote voorraden jam aanwezig zijn en dat mede als gevolg van het feit, dat het publiek vrijwel uitsluitend „merkjam" vraagt, het gevaar bestaat, dat grote hoeveelheden jam zullen be derven, terwijl bovendien verschillende van de betrokken fabrikanten in finan ciële moeilijkheden dreigen te gera ken. Voorts of, indien bovenstaan de vraag bevestigend zou worden beantwoord, de minister dan niet van oordeel is, dat onverwijld maat regelen dienen e worden genomen, welke er op gericht zijn de bij bedoelde fabrikanten aanwezige voor raden ten snelste te ruimen en in de consumptie te brengen, opdat geen kostbaar voedsel verloren ga en aan de moeilijkheden, waarin de fabrikanten in quaestie verkeren, worde tegemoet ge komen? FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: LlndgreenPerlzonius, z., Den Haag. BijnenVan den Hurk. z Breda. Gehuwd: J. de Nes en A M Smid, Rot terdam; D. B. Mans en C. S. Boomsma. Bilthoven. Overleden: A N. van der Vegt 75 jaar. Den Haag. F M. Knoote, m 68 J.. Den Haag: G. Reisinger, m., 58 J. Den Haag; P. G. H. HlllenLommen, vr., 78 J„ Den Haag; L. J. Th. Esslnk, m.. A'dam: D. M. EversHooykaas. vr.. R'dam, P. Klinken berg, m., 62 J., Wormerveer. zich tot de stichting Landverhuizing stelsel geheel buitenwerkinc worden Nederland, Lange Voorhout 20, 's-Gra- gesteld. venhage. Ingezonden Mededeling Benen als een Barometer - en steeds maar rauw weer op til? Rheumatische pijnen in armen en be nen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispel turig klimaat voor velen onfeilbare voor boden van verandering van weer. Wa pen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen dryft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. Jan Ale Visser thans tweemaal ter dood veroordeeld Het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden sprak gisteren het doodvonnis uit over de 29-j, student Jan Ale Visser te Gro ningen, die drie Sneker burgers dood schoot en de tegenwoordige burgemees ter van Sneek, de heer L Rasterhoff, levensgevaarlijk verwondde. Ook de Groninger Kamer van het Byz. Ge rechtshof heeft hem onlangs ter dood veroordeeld. Dubbele doodstraffen voor moordende ex-Landwachters. Het Amsterdamse Bijz .Gerechtshof veroordeelde heden D. Jonker uit Oud karspel, die in de laatste maanden van de bezettingstijd, ondanks zijn 18-jarige leeftijd, een vyftal landgenoten van het leven beroofde, tweemaal tot de dood straf. Het tweede doodvonnis betreft de moord, die hy te zamen begaan heeft met' de 37-j. P. Mayer, oie eveneens twee maal ter dood werd veroordeeld. Zijn tweede doodstraf betreft 'n moord, die hy op 17 April 1945 gepleegd heeft te zamen met de derde veroordeelde de 47-j G. J. Alders, Het Hof, veroor deelde deze laatste tót levenslange ge vangenisstraf met- ontzetting uit de po litieke rechten voor het leven. HAAGSE RECHTBANK. Diefstal Wegens diefstal heeft zich voor de Haagse rechtbank te verant woorden gehad J D M L., uit Oegst- geest. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar COR WALS IN HOGER BEROEP. De oud-wielrenner en S.S-er Cor Wals, uit Tilburg heeft tegen zijn ver oordeling tot 15 jaar gevangenisstraf te 's Hertogenbosch beroep van cassatie aangetekend. Dit beroep wordt op 4 Augustus door de Byz. Raad van Cas satie behandeld. Cor Wals werkt op het ogenblik als politiek delinquent in de mijnstreek. MARKTBERICHTEN VLAARDINGEN 25 Juni Aan de afslag waren 3 schokkers met verse vis, die te zamen f. 1528,besomden. IJMUIDEN, 25 Juni Besommingen: 2 stoomtrawlers tezamen f. 26,200; KW 2 f. 12,140; KW 16 f 5850; IJm. 210 f. 3785; IJm. 214 f. 2230. De nieuwe voorzitter van de ANWB. de heer P F. Zimmerman, die als zodanig in de plaats treedt van de heer H. P. J. Bloemers. (Foto AnefoNFB). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Maars- sen (2e pred.pl.) W. Bousema te Zuid- Beijerland. Aangenomen naar Bloemen- daal (3e pred.pl. met standplaats Aer- denhout) J. E. Drost te Kapelle; naar Oranjestad op Aruba (West-Indië) J. J. v. d. Wall te Kerk-Avezaath. Bedankt voor Spanbroek en Opmeer A. F. Scholte te Wirdum (Fr.) Aangenomen de ben. tot hulppred, te Middelburg C, J. J. Janse, cand. te Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Engwle- rum C. Boon te Duurswoude. Aangeno men naar Visvliet W. Wlersenga, cand. te Apeldoorn, die bedankte voor Alteveer, Bergambacht, Eist (Geld), Glessen-Rijs- wljk. Grouw-Irnsum, Lekkerkerk, Medem- bllk. Roermond-Lutterade (voor de ar beid onder de schippers), Scharendljke, Slbculo-Kloosterhaar, St. Jac. Parochie en voor Vledder. Bedankt voor Waarder Joh. Booy te Helnkenszand. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Baarn N. de Jong te Mlddelharnls en J, G. v. Minnen te Delft. Beroepen te Nleuw- Vennep A, Zwiep te IJmulden, Doopsgez. Broederschap Tweetal te Wormerveer S. Gosses te Amersfoort en P. J. Smidts te Hengelo, Aangenomen naar Eindhoven J. W. Slpflcema te Drachten. Vijf weinig belangrijke zaken. Van tien tot een uur heeft het Leid- se Tribunaal zich gisteren bezig gehou den met een rol. waarop vyf zaken voorkwamen. In de eerste daarvan was een nader onderzoek nodig geweest. Van de beschuldigden, S. A, van Leeu wen en L. Berk was alleen de laatste aanwezig, om het pleidooi van de raads man, mr. M. B. Vos mede aan te ho ren. Beiden waren er van beschuldigd, generatorblokjes te hebben geleverd aan de Wehrmacht, maar mr. Vos voerde aan, dat de verkoop van de houtblok jes geschiedde door de Nederlandse overheid. Later moest aan de Duitsers geleverd worden. Van collaboratie kan dan ook, wat dit betreft, geen sprake zijn. Van Leeuwen heeft bovendien ma chines ten behoeve van het Nationale Dagblad vervoerd; tot deze maatregel hadden de Duitsers het recht met het Landoorlogreglement in de hand. Trou wens, bij weigering waren beschuldig de^ auto's gevorderd. Tegenover dit transport kunnen goede handelingen geplaatst worden; zo verhuisde hy de inboedel van mr. Duparc. Wegens zijn detentie kreeg hij tot November 1945 geen toewijzing van de Rijksverkeers inspectie voor auto's, zodat hij in' zyn bedrijf ook ernstige schade heeft ge leden. Om de „Anschluss" by Duitsland te voorkomen was J. Varkevisser uit Kat wijk lid van de NSB geworden; hij ver sterkte dan het tegenwicht tegen Ar nold Meijer, die wèl dat doel nastreef de. Zijn kinderen werden lid van de Jeugdstorm, zoonlief ging naar de Waf fen-SS en hijzelf nam dienst bij het NSKK. Als lid daarvan zwierf hij door FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 3). In een er van had ik ook nog een piets je gevonden en half verdoofd door de talloze geuren die uit de bloemenmassa opstegen, had ik de korte rit van het Semlramistheater naar Olavsgatan ge maakt. Inga, de dikke keukenmeid, sloeg bij het zien van de beide wagens haar handen in elkaar en vond dat het wel een begrafenis leek. Ik liet het aan liaav over om met behulp van de twee chauffeurs af te handelen met de tast bare blijken van een hartstochtelijk enthousiasme en strompelde volkomen bedwelmd de paar treden naar de huis deur op. Ik durfde anders nooit Mariana s privé-vertrekken te betreden zonder daartoe ondubbelzinnig uitgenodigd te zyn, maar deze avond stond ik plotse ling. als door een magneet aangetrok ken in de deur van haar kleedkamer. Mariana stond op het aardbeikleurig tapijt midden in de kamer. Zij was be zig zich uit te kleden. Ik wilde my te rugtrekken maar Mariana had my be merkt en riep: ,,Doe cj deur dicht, kleintje, 't Tocht, En geef me dan mijn kimono aan. Hy hangt daar, naast de klerenkast". Ze maakte haar donker haar los. schudde de tamelijk korte, maar buitengewoon dikke lokkenpracht en greep naar de borstel. Nu nog zie ik me daar staan in de kamer van de zan geres, dodelijk verlegen en zoekend naar een excuus om me te kunnen terug trekken. De borstel gleed uit haar hand. Ik raapte hem op en vroeg de kunstena res blozend als een pioen, zich aan mij toe te vertrouwen. Thuis had ik het im mers dikwyls gedaan als ik het vlashaar van de kinderen uit de brurt in het model moest brengen. Door niemand, verklaarde ik. zou ze zo energiek ge borsteld en geschuierd worden als door mij. ..Ik vind het goed", lachte Mariana. .Borstelen mag je. maar het schuieren zal bij mij niet nodig zijn, hoop ik". Vol ijver toog ik aan het werk, maar terwijl het zijdeachtige haar knisterde onder myn handen, ging schril de telefoon. Ik reikte Mariana de hoorn en onwil lekeurig bekeek ik haar in de spiegel terwijl ze sprak. „Gösta? Dat dacht ik wel. Nee, nee. ik zal je niet laten wach ten". Terwijl de andere stem tegen haar sprak kreeg haar gezicht eerst een spijtige, dan een goedmoedlg-spot- tende uitdrukking. „Wat jammer zeg. dat Ebba niet kan komen. Dan moeten we maar een beetje dichter bij elkaar gaan zitten om haar plaats cp te vul len. Wat zeg je? Dan zijn we met zijn dertienen? Lieve Gösta" Mariana be gon te lachen: een week. melodieus lachen dat diep uit haar keel scheen te komen „Ja, ja, 't is al goed. Grote mannen hebben het voorrecht om bij gelovig te mogen zijn. Maar hoe komen we zo op het laatste moment aan een plaatsvervangster? Op dit ogenblik keek 1 ze in de spiegel en haar blik viel op mij. „Al klaar" riep ze, nog steeds la chend. „Ik heb een prachtig idee. Dus tot zo!" Mariana hing de hoorn op en draalde zich met een ruk naar mij om. ,,Je gaat met my mee, kleintje, naar de i.Ganymedes", zei ze. „We hebben een dame te weinig en het is gelijk nog eens een afwisselingetje voor je". Ik staarde mijn beschermster aan alsof ze Chinees gesproken had, ,,Datdat kan ik niet!" bracht ik met moeite uit. „Ik. ik ben geen dame Mariana barstte in een hartelyk gelach uit. Maar ze be heerste zich onmiddellijk weer en zei: „Vlug, vlug! We hebben geen tijd te verliezen. Ik zal me zelf wel helpen, ga jij nu maar naar je kamer en maak toilet". En toen ze me nog steeds als aan de grond genageld zag staan, ging ze verder alsof het de natuurlijkste zaak van de wereld was: „Daar is mijn kle renkast. Kies maar uit, wat je het bes te bevalt. Je ziet dat Britta mijn spul len al heeft klaar gelegd. En rechts is de schoenenkast. Welke maat heb je?" Automatisch gaf ik antwoord. „Dus een halve maat kleiner dan ik. Nou ja, dan stop je maar watten in de tenen". Ondertussen had ik mijn positieven weer zo ver by elkaar, dat ik iets te rug kon zeggen. Ik zei. dat ik het bui tengewoon vriendelijk van haar vond, maar dat ik het mij. in mijn positie als emigrante, niet kon veroorloven aan een officieel diner aan te zitten, boven dien was ik erg oninteressant gezel schap en zou ze ook wat myn uiterlyk betrof geen eer met mij inleggen. Daar kwam nog bij datHier onderbrak zij mij. kortaf en zeer autoritair. „Geen uitvluchten, alsjeblieft. Doe wat ik zei". En ze greep naar haar poederkwast en keerde zich weer naar de spiegel. Bij 67). Panda vond een eind touw, daar niet ver vandaan (touw ligt altijd over al waar men het nodig heeft in ver halen! en bond de schurk stevig vast. Daarna sloop hij vlug en onhoorbaar het huis weer binnen door een open deur. Hij was nog niet ver gegaan toen hij het geluid van luide en boze stem men hoorde. Panda legde het oor tegen de deur waarachter het lawaai klonk en luister deHet eerste herkende hij de stem van Jack Hals, de boekhouder-kassier van de autofabriek. „Je bent een grote Sufkop'" riep de heer Hals. „Je hebt de diamanten in radiatordoppen gedaan van auto's die gewoon verkocht zijn! En je hebt er nog maar een paar gevonden! Wat een strop! Vijftig grote diamanten zijn we op die manier kwijt geraakt! Je krijgt geen cent meer, begrepen? Je moet de ze strop betalen of zorgen, dat de dia manten terug komen!" „Bah1" riep de stem van de motorrijder. „Het was net zo goed je eigen schuld, Zorg dan dat de goeie auto's klaar staan, zodat ik me niet kan vergissen!" Panda begon er nu alles van te be grijpen..... de ongwoon bruuske toon van de zan geres steeg het bloed me naar de wan gen. MUn neusvleugels verwijdden zich langzaam terwijl ik het hoofd ophief, En plotseling wist ik dat mijn bezwaren van daarnet onzin waren geweest. Ik voelde me eenvoudig vernederd door het idee dat men my in dit illustre ge zelschap uitnodigdeom een lep;e plaats te vullen. Als Mariana geen spijt had gekregen van haar heftigheid zou ik zyn blijven weigeren, zelfs op gevaar af uit haar huis gezet te worden. Maar plotseling begon zij te smeken: Wees nu een lief meisje en vat mijn uitval niet zo tragisch op. ,,Je doet me wer kelijk een groot plezier als je komt". En dat zei de vrouw die me nu al drie jaar lang grootmoedig onderdak en verzorging had geboden! Geen wonder dat mijn trots verdween als sneeuw voor de zon. „Neem me niet kwalijk", mom pelde ik beschaamd, „ik was alleen maar bang een blamage voor u te zijn". .Ma riana wierp mij van opzij een blik toe. „Schaap", zei ze slechts. Ik opende haar klerenkast en begon besluiteloos te rom melen in de prachtige, alle kleuren van de regenboog vertegenwoordigende ge waden „En? Heb je al iets gevonden?" riep Mariana, die bezig was een paar ragdunne kousen aan haar prachtig ge vormde benen te trekken Ik schudde boos myn hoofd „Deze jurken hebben geen van alle een rug", zei ik klagend. Mariana sprong overeind. „Maar jy hebt toch een rugWaarom ln hemels naam wil je hem dan verstoppen? Je bent immers zo slank en recht als een jonge boom!" Ze wiste met een propje watten de tranen uit haar ogen. „Nu '••eb ik mijn hele make-up bedorven met dat gelach ik kan wel weer van voren af aan beginnen. En dat voor zo'n dom klein vrouwtje!" „Ik ben nqg geen vrouw", zei ik zachtjes, „ik ben nog een meisje". En diep in mij snikte het. „Een Noors meisjeMaar ik zocht koppig ver der Doch Mariana legde plotseling haar handen ln haar schoot. Ze scheen ergens over na te denken. „Ik bedenk ineens.in de plankenkast moet de nieuwe jurk hangen die ik in mijn vol gende rol draag. Ze moet nog even naar de naaister omdat ze wat kort is, maar jou zal ze precies passen. (Wordt vervolgd). België, Nederland. Frankryk en Duits land, Twee getuigen kwamen vertellen, dat Varkevisser hen wel gewaarschuwd had, als er gevaar dreigde voor huiszoe king. „Hy had geen valse geest", zo betoogde de raadsvrouwe, mej. mr. M. Veltkamp; ook leverde hij niet aan de Duitsers, met dit gevolg, dat thans een andere bakker te Katwijk bekend staat als leverancier aan de weermacht. W. F. Kleute uit Voorschoten geloof de in de NSB. Hy had er na 1940 wel van gehoord, dat die beweging kwaad deed. maar had het nooit gezien, en daarom nam liij maar aan, dat het praatjes waren. Er zyn anders in Voor schoten knappe heren geweest onder de NSB-ers, vond de president, mr. M. G. A M. van der Kamp, maar besch. zou niet durven beweren, dat er zo erg huisgehouden is. Besch. die pianostem mer is, verrichtte bewakingsdiensten voor de Alg. Betonmy., welke te Noord- wijk bunkers bouwde en werkte later voor de OT. Hy zou toen geronseld zijn voor Rusland, maar door te tekenen voor het Schütz-kommando van de OT had hij zich daaraan kunnen onttrek ken. Na de ineenstorting van het front in het Rijnland had hy kans gezien, weer in Nederland terug te komen, waar hij onderdak vond te Ryssen. Daar had hij zelfs een kaart gekregen, dat hij on derduiker was. Zyn verdediger, jhr. mr. Sandberg zeide, dat hier verregaande politieke onnozelheid is gedemonstreerd, maar geen enkele wandaad is van hem bekend. Een dergelijk geval was dat van Th. P. Radder uit Boskoop. Nooit aan poli tiek gedaan, door de beloften van de NSB verblind, met VoVa gecolporteerd, by het NSKK, de Vrijw. hulppolitie geweest, en ten slotte in dienst van de Oostcompagnie naar Letland gegaan. Verdachte's raadsman, mr. C. M. Loef verklaarde, dat zijn cliënt radicaal ge nezen zal zyn en nooit meer aan poli tiek zal doen. Wat hij uitzonderlijk vindt is, dat Radder twee jaar in de cel lenbarakken heeft doorgebracht, wat een aanzienlijke strafverzwaring bete kent. De vrouw is niet sterk, het ver mogen raakt op, men kan niets op be schuldigden gedrag aanmerken en de gemeenschap van Boskoop zal hem zon der twijfel weer in zich opnemen. Over de laatste zaak zal het Tribu naal het niet op stel en sprong eens zyn. In het kort komt het hierop neer, dat. A M. de Haan uit Hillegom aan C. van der Lubbe voorgespiegeld zou heb ben, dat hy met f. 10.000— zekere I. uit handen van de SD zou kunnen krij gen en ook zou hy vriendschappeiyke betrekkingen met Duitsers hebben on derhouden. In Amsterdam huurde de besch. Van Engels, een vermogend wiidhandelaar uit Stroe op de Veluwe een huis, onder voorwaarde evenwel, dat daarin twee kamers beschikbaar bleven voor Engels. Op een avond kwam deze thuis met een kennis van hem, die de naam Goering droeg en werkte by de SD. Met hem maakte De Haan toen kennis. Later kreeg de cesch, een oproep en herinnerde zich zyn relatie bij de SD; die klampte hij dus aan met gevolg, dat hy een Ausweiss kreeg van die dienst. Toen kwam op een gegeven dag mej. Van der Lubbe by hem met het verzoek, de heer I. te bevryden. De Haan informeerde in Amsterdam en kwam terug met de mededeling, dat het f. 10.000.zou kosten. Die kreeg hy, ging er mee naar Amsterdam, waar hy het bedrag in hotel Beethoven aan een geheimzinnig Loesje ter hand stelde. Dat is inderdaad gebeurd; een verkla ring van de eigenaar van de zaak be vestigde het. Verder biyft het raadsel achtig; het meisje Loesje is niet te ruggevonden. De heer I. kon zich. door uit de trein te springen, uit de handen van de SD redden. Wanneer, zo betoogde de verdediger, mr. S. -Ivens. inderdaad mej. Van der Lubbe door De Haan is opgelicht voor f. 10.000.is het tribunaal dan bevoegd hem te berechten? Hij heeft dan op lichting of verduistering gepleegd en behoort voor de gewone rechter te ver» schynen. Spr. vroeg de beschuldiging geheel vervallen te verklaren. Uitspraken vol gen over veertien dagen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2