„Mannen, wij zullen jullie niet vergeten" Een brand veroorzaakt te Brussel een ramp Hef rapport der Balkan-commissie gepubliceerd Zesjaren-plan voor de Landbouw Landwinst van 40 duizend H.A. WEERBERICHT Alle landen min of meer schuldig bevonden Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 25 JUNI 1947 No. 26116 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Herrny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.; 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.; 57055 Grote deviezenbesparingen. Tijdens de te Middelburg gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse Land bouw-My. heeft de minister van Land bouw. de heer G. L. Mansholt, er op gewezen, dat het herstel van de voed selvoorziening en de landbouw afhan kelijk is van de grondstoffen-voorzie ning. Dit stemt niet hoopvol. Ook 1948 zal moeilijk zijn. De uitkomsten van 1946 voor wat betreft de productie was gunstig: de opbrengst bedroeg ongeveer 99*i% van die van 1939. Het evenwicht tussen productie en consumvtie is ver broken en dit is een voorwaarde voor een internationale economische crisis. De verdienste van het plan-Marshall is, dat degene, die niets hebben in de ge legenheid worden gesteld om aan het economisch wereldverkeer deel te nemen. In voorbereiding is een 6-jarenplan t-ot ontwikkeling van de landbouw. Deze plannen zullen dit jaar by de begroting aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. Het plan voorziet in de uitbreiding van het landbouw onderwijs, verbetering der voorlich ting, uitvoering van cultuur-techni sche werken ter verlaging van de productiekosten en een vergaande mechanisatie. 130.000 H.A. zullen on der ruilverkaveling komen. 30.000 H.A. krijgen een betere ontwatering, 25.000 H.A. zullen worden herontgon- nen, wat een zuivere landwinst bete kent van 40.000H.A. en een deviezen- besparing van f. 38.000.000 per jaar. De mechanisatie voorziet tn 15.000 tractoren en 5000 aardappelpootmachi- nes. 2000 aardappelrooimachines e.d. alleen. De tractoren betekenen ten op zichte van de paardentractie een devie- zenwinst van f16.000.000 per jaar. De agrarische politiek der regering is ge richt op waarborging vah een redelijk bestaan in de landbouw voor boeren en landarbeiders. Ten slotte wees de minister op de mo gelijkheid van een agrarische politiek in het kader van Benelux. SCHADEREGELING VOOR GETROFFEN BOEREN. Hij eindigde met geruststellende ver klaringen af te leggen nopens de her- verkavelingswet. De regering is vastbe sloten haar gelofte aangaande de toe wijzing van nieuwe gronden volledig na te komen. De boeren, die een slechte oogst heb ben, zullen zeker wel voor schadever goeding in aanmerking komen. Voor de wederopbouw der boerderijen wordt ge werkt aan aanzienlijke versnelling van het tempo en een definitieve schadere geling voor de getroffen boeren kan zeer binnenkort tegemoet worden ge zien. Stakingen in de V. St. breiden zich uit. Volgens de laatste berichten heeft bij na 40% van de 400.000 mijnwerkers in de Amerikaanse vetkoolindustrie het werk neergelegd onder het motto: ..Laat de Senatoren de steenkool maar delven". Enkele honderden mijnen in 8 staten der V. S. zijn gesloten en meer dan 155.000 mijnwerkers in staking. In Washington heeft Howard Smith, democratisch afgevaardigde uit Virgi nia, aan het Huis van Afgevaardigden voorgesteld, de wet. waarbij de regering gemachtigd is over te gaan tot inbe slagneming van industrieën, nog een jaar rechtsgeldigheid te verlenen als voorzorgsmaatregel tegen een het eco nomisch leven der V. S. verlammende mijnwerkersstaking. Genoemde wet bezit rechtsgeldigheid tot 30 Juni. Vertegenwoordigers van de mijnin dustrie vrezen, dat de staking zich zou kunnen ontwikkelen tot een volledige staking van alle Amerikaanse mijnwer kers. Een algemene staking van arbeiders op scheepswerven is voor hedenavond uitgeroepen. Deze geldt voor 12.000 werklieden in Brooklijn, New York en New Jersey. Thans vier jaar voor Arnold Meyer. MET AFTREK VAN PREVENTIEVE HECHTENIS. Hedenmorgen heeft de Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag uitspraak gedaan in de zaak van de v.m. leider van „Nationaal Front", Arnold Meyer, die door het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenboseh. op 26 Juni 1946 ter zake van „het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd. van oorlog de vijand hulp verlenen" was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaren met af trek van voorarrest, w.o, tevens begre pen de tijd die hij, op last van het „militair gezag" in het kamp be Vught heeft doorgebracht. Tevens werd hij toen voor de tijd yan tien jaar ontzet uit de beide kiesrechten. De Bijz. Raad heeft op 13 November 1946 de herhaalde behandeling van de zaak geschorst, ten einde het Ned. Ge nootschap tot Reclassering te Amster dam in de gelegenheid te stellen een rapport uit te brengen over de persoon van requirant en meer in het bijzonder met betrekking tct de vraag of hij gel den van de Duitse bezetting heeft ont vangen ten behoeve van zijn partij of periodieken. Thans heeft de Byz. Raad van Cassatie de sententie van het Hof Vernietigd, doch alleen t.a,v. de op gelegde hoofdstraf, en Meyer veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaren, met aftrek van de pre ventieve hechtenis, gedurende 1 jaar, 7 maanden en 2 weken. De Raad overwoog daarbij, dat de verlichtende omstandigheden, die het Hof deed gelden, voor de Raad grond opleverden de duur van de straf enigs zins te verminderen, doch geen termen werden gevonden om de bijkomende straf te verzwaren. De Raad heeft hierbij buiten beschouwing moeten la ten de omstandigheid, dat anderen, die volgens requirant ten naaste bij gelijk soortige feiten zouden hebben gepleegd, strafrechterlijk niet worden vervolgd, aangezien dit een onderwerp raakt, dat niet ter beoordeling van de Raad staat. WIJZIGING VREDESVERDRAG MET ITALIË? Het Argentijnse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelt mede. dat met andere Amerikaanse landen besprekin gen zijn begonnen, welke ten doel heb ber de V.N. te vragen de voorwaarden van het. vredesverdrag met Italië te wijzigen. MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met morgen overdag meer bewolking. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Iets lagere temperatuur dan vandaag. 26 Juni. Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur.. Maan op: 13.48 uur; onder: 1.08 uur (2 Juli V. M.) Hoogwater te Katwyk-^an-Zee te 10.20 en 23.51 uur. De komende Parijse Conferentie. BEVIN BRENGT PLAN VOOR DUITSLAND MEE. Na de Sovjet-Unie heeft nu ook Po len zich bereid verklaard mede te wer ken aan het plan Marshall. Bevln, de Engelse minister van bui tenlandse zaken, brengt Vrijdag een speciaal opgestelde instructie over de plaats van Duitsland in het plan van Marshall naar Parijs mee, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. Onmiddellijk nadat het bericht over de Sovjet-Russische aanvaarding van de EngelsFranse uitnodiging was ontvangen, heeft Bevin maarschalk sir Sholto Douglas, de Britse opperbevel hebber in -Duitsland, opdracht gegeven om een analyse op te stellen van de raakpunten tussen het Duitse vraag stuk en het Europese herstel als ge heel Hieraan wordt op het ogenblik te Berlin gewerkt. Te Moskou bleken de vraagstukken van de Duitse economie onoplosbaar. Men acht het echter mo gelijk, dat het Sovjet-Russische verlan gen naar herstelbetalingen thans min der acuut wordt, nu men Amerikaanse hulp op grote schaal in het vooruit zicht heeft. Te Parjjs is men hard bezig met de voorbereidingen voor de conferentie. De besprekingen zullen worden gehouden in de historische, rijk gestoffeerde ka mer van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, waar in Februari ook de vredesverdragen met Italië en de as-satellieten werden ondertekend. Het is nog niet bekend, hoe lang de conferentie zal duren noch hoe de agenda zal zijn. Beroep op Ned. Regering was ongegrond. DE MENING VAN Mr. P. J. OUD. Over de resolutie van de P. v. d. A. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, lid van de Partij van de- Arbeid, heeft in een ingezonden stuk in het „Algemeen Handelsblad" zijn instemming betuigd met een in dat blad gepubliceerd artikel, waarin werd gewezen op de tweeslachtigheid van de resolutie, welke op 14 Juni j.l. door de Partijraad van de P. v. d. A. inzake de Indische politiek werd aangenomen. „Deze opmerking, aldus mr. Oud, was maar al te juist. Voor zover de resolu tie een beroep deed op de regering der republiek Indonesia was zij alleszins aanvaardbaar. Het er mede verbonden beroep op de Nederlandse regering ont nam aan het beroep op de republiek echter bij voorbaat zijn betekenis. Niet alleen, dat dit beroep geen reële grond had de Nederlandse regering is in tegemoetkomendheid tegenover de re publiek zeker niet te kort geschoten het kon bovendien tot niet anders lei den dan tot versterking der republiek in haar onjuiste houding. De regering der republiek kon er toch geen andere indruk uit krijgen dan dat zij in een der regeringspartijen tegen de regering steun zou vinden. In dagen van gezagscrisis is niets zo, nodig als het geven van een duidelijk geluid. Wie onze politieke geschiedenis van de eerste decennia dezer eeuw kent, herinnert zich de jaren 1903, 1918 en 1933. De fouten, die de toenmalige S.D.A.P. in die dagen heeft gemaakt, sproten voort uit dezelfde vrees, die de resolutie van de Partij van de Arbeid heeft ingegeven. Aangezien ik het een ramp voor de democratie zou achten, indien de Partij van de Arbeid de weg der tweeslachtigheid zou opgaan, meen ik daartegen een waarschuwend woord te moeten laten klinken. Zo ooit, dan is hier een principiis obsfca op zijn plaats. Ik ben er zeker van, dat ik niet de enige in de Partij van de Arbeid ben die zo denkt. Er zijn taj van an deren, die mijn mening delen. Waarom ik deze regelen niet schrijf in een orgaan van de richting van de Partij van de Arbeid, waar zij toch be ter op hun plaats zouden zijn? De ver klaring is heel eenvoudig. Zodra ik van de resolutie had kennis genomen, heb Ik een korte beschouwing van boven staande strekking doen toekomen aan „Het Vrije Volk". De hoofdredacteur deed mij echter mededelen, dat hy mijn stukje niet kon plaatsen, omdat hij het niet opportuun achtte. Daardoor heb ik mij genoodzaakt gezien elders gastvrijheid te zoeken. Ik ben de re dactie van „Het Algemeen Handels blad" erkentelijk, dat zij mij die gast vrijheid heeft willen verlenen". Herdenking ondertekening Handvest der V.N. Morgen zullen via de radio van de V.N. de leiiers der grote vier boodschappen uitspreken ter gelegenheid vande 2de verjaardag van de ondertekening van het Handvest der V.N. Stalin heeft de uit nodiging hiertoe zonder commentaar van de hand gewezen. In diens plaats zal Gromyko, in zijn kwaliteit van plaatsvervangend minister van buiten landse zaken, het woord voeren. In de uitzending, die een half uur zal duren, zullen behalve Truman, Attlee, Ramadier, Tsjang Kai Sjek en Gromyko spreke.n Spaak (België) en Trygve Lie, de secr.-gen, van de V.N. Pyrrhus-overwinning voor Ramadier? Hoewel de regering van Ramadier in zake het bezuinigingsplan gewonnen heeft, komt zy toch verzwakt uit de strijd te voorschijn. Waarnemers in de wandelgangen gaven de regering Rama dier niet meer dan nog een paar weken te leven-. Hoewel de radicalen 5 vertegenwoor digers in de regering hebben, stemden 8 afgevaardigden, onder wie de voorma lige premier Daladier. tegen, 40 ont hielden zich van stemming, 20 stem den voor. Ook onder de onafhankelijke conservatieven, met 2 ministers in het kabinet vertegenwoordigd, is de stem ming verdeeld. Men twijfelt er aan, of de regering de meerderheid zou hebben behaald, in dien de communisten gisteren geen de monstraties buiten het parlement had den gehouden en de conferentie der grote drie niet in zicht was. De financiële commissie van de raad van de republiek (Franse Senaat) heeft intussen het bezuinigingsprogram van de regering eveneens goedgekeurd en wel met 14 tegen 11 stemmen bij 5 ont houdingen. BRANDSTOFFENPOSITIE VAN ENGELAND PRECAIR. Een woordvoerder van het Britse ministerie van brandstofvoorziening heeft verklaard, dat het Britse volk de komende winter met een nieuwe brand stofcrisis te kampen zal hebben, indien het niet de uiterste spaarzaamheid zou betrachten. De woordvoerder zeide, dat de electriciteitsvoorriening aanstaande winter zeer veel hoofdbrekens zou kos ten. Gistermiddag werd in het kader van de lustrumfeesten van de Amsterdamse universiteit een wedstrijd gehouden in het hardrijden met bakfietsen, voorzien van ballast. (Foto Anefo—Noske). EEN STERK AMERIKA! De Amerikaanse minister van Oorlog, Robert Patterson, verzocht aan de sub commissie voor toewijzingen van de Senaat 375 van de 475 millioen dollar, die door het Huis van Afgevaardigden op de begroting voor 1948 van het mi nisterie van Oorlog waren bezuinigd, weer voor het ministerie uit te trekken. Patterson verklaarde, dat de toestand in de wereld geen verlaging van het militaire potentieel der V.S. toestaat. „Wij moeten er op voorbereid zijn elk gevaar, waarvoor wij geplaatst worden, het hoofd te kunnen bieden". Aankomst der Stijkel-verzetshelden te Beek. Gistermiddag hadden zich vele per sonen opgesteld aan de grens van Beek bij Nijmegen, om de eer te bewijzen aan de stoffelijke resten van ae leden dei- verzetsgroep Stykel, welke tegen 6 uur 's avonds daar aankwam. De regering was vertegenwoordigd door de Commis saris der Koningin in Gelderland jhr. mr. C. G. C. Quarles van Ufford, Ook de burgemeester van Ubbergen-Beeek mr. C. A. Saffen en vele vertegenwoordigers van het Rode Kruis waren aanwezig. Vele nabestaanden van de gefusilleerde slachtoffers waren naar Beek gekomen om bij de plechtige ontvangst tegen woordig te zijn. Het was een indrukwek kend ogenblik, toen de auto met stof felijke resten van de 18 Nederlandse helden langzaam over de grens reed. De heer Stykel Sr.. vader van de leider der verzetsgroep Stijkelv hechtte na mens. de nabestaanden een krans aan de eenvoudige kisten De heer C. de Bruin legde namens het Rode Kruis een krans op de auto. Toen de stoet enige ogenblikken stilstond herdacht de heer Stykel Sr. de gevallenen en sprak als volgt: „Mannen, hier brengen wy jullie een eerste groet bij de terugkomst in bet vaderland. Wy zullen jullie, die het leven hebben gegeven voor het va derland. niet vergeten. Leve de Ko ningin!" De overbrenging was geschied onder 17 Slachtoffers Gistermiddag om halfvier is te Brus sel in het gebouw van het Ministerie van Ondenvys, dat zich tegenover de achterkant van de Senaatsgebouwen bevindt, een hevige brand uitgebroken. Het vuv.r tastte direct de liftkoker en het trappenhuis van het gebouw aan en dit blokkeerde de bovenste verdiepin gen geheel, zodat het daar aanwezige personeel niet meer in staat was te vluchten. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. wist het personeel van de op één na hoogste verdieping door middel van ladders snel te redden, doch angstige ogenblikken beleefden de em ployé 's van de allerhoogste verdieping, toen bleek dat de ladders, die hen uit de greep van het vuur moesten redden, te kort waren. Eerst nadat een magi- rusladder was aangerukt, konden deze personen, die zich in de dakgoten had den opgesteld en daar in de verstikken de rook het door de wind aangewak kerde vuur op zich toe zagen sluipen, althans ten dele gered worden. Toen de laatste employé de magirusladder be steeg, was het vuur hem reeds tot op 20 meter genaderd. Het vuur breidde zich uit tot de belendende dienstgebou- wene, terwijl ook het achter het minis terie gelegen gebouw van de lands drukkerij even groot gevaar liep. Dit werd echter afgewend. Tegen 5 uur schenen de brandweer lieden de brand echter meester te zy'n. Het ministerie is geheel uitge brand. De brand is ontstaan in een kelder van het gebouw, waar films lagen op geslagen. Nadat 2 ontploffingen ge klonken hadden, heeft het vuur zich door het trappenhuis en de liftkoker aan de bovenste verdiepingen meege deeld, waar het in het archief snel om zich heen greep: In het gebouw waren 300 employé's werkzaam. Men vermoedt, dat een van de leden van het personeel met een lucifer licht heeft willen maken in de kelder, waar een aantal onderwijsfilms lagen. (Het Brusselse electriciteitsbedrijf was immers in staking gegaan). Wegens de staking van het personeel van openbare werken, was de druk op de waterleiding ook niet voldoende voor de bestrijding van de brand toen deze nog niet in volle hevigheid woedde. Vrouwen op de vierde etage, die uit de ramen wilden springen, werden door mensen op straat, die haar dit luidkeels ontrieden, hiervan weerhouden. Uit de vijfde etage zijn echter enkele personen uit de ramen gesprongen en te pletter gevallen. In de Senaatszitting heeft de voorzit ter de brand 'n nationale ramp genoemd_ En zeker is er alle reden voor, want niet minder dan 17 personen, w.o. ze ven vrouwen, bleken ten slotte slacht offers van deze brand te zijn geworden. Ook zijn er een 20 gewonden. De autoriteiten zijn verbaasd over de hevigheid van de explosie en de snel heid, waarmee het vuur om zich heen greep, daar het enige sterk brandbare materieel onderwijsfilms en oude Duitse Ufa films, na de bevrijding in het ministerie opgeslagen in een brandvrije kluis waren opgeborgen. Een keten van gehelmde soldaten bracht waardevolle boeken en schilde rijen en overblijfselen van verbrande archieven in veiligheid. Minister Spaak heeft alle steun toe gezegd aan de nabestaanden der slacht offers en aan de gewonden. persoonlijke leiding van het hoofd van de dienst berging en identificatie, luit.- kol. De Ruyter van Steveninck en ge schiedde met een vrachtauto van bo vengenoemde dienst. Volgende week zullen nog andere over blijfselen van leden der verzetsgroep naar ons land worden overgebracht. Wal er in Indië gebeurt BRAND IN BATAVIA'S SCHOUWBURG. In de schouwburg te Batavia is gister middag een brand uitgebroken. De to- neelrequisleten zijn grotendeels verbrand. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak hiervan. Het toneeelgezelschap „Come- dia" kon 's avonds niet optreden. Tadjoeddin Noor is voor arbitrage. ACHT TOESTAND „ZEER PRECAIR". Tadjoeddin Noor, ex-voorzitter van het Oost-Indonesisch parlement, stel de in een interview met U. P. voor, dat ter vermyding van een eventuele ge wapend botsing, de Indoneslsch-Ne- derlandse kwestie onmiddellijk aan arbitrage zou worden onderworpen. -Hy noemde de huidige situatie „zeer precair", Tadjoeddin, die uit Timor te Djokja karta arriveeerde, werd onlangs van zijn positie in het parlement ontheven, we gens zijn oppositie tegen het huidige kabinet van Oost-Indonesië en de anti- Republikeinse houding van dit kabinet. Hy heeft echter zijn parlementszetel be houden. Tadjoeddin Noor zeide, dat ar bitrage de enige weg is waarlangs een oplossing van het huidige probleem ver kregen kan worden en hij waarschuwde, dat, indien de Republiek te veel conces sies jegens de Nederlanders doet. dit in terne wrijving binnen de Republiek zal betekenen. Het Republikeinse Kabinet bijeen. Het Republikeinse kabinet Is heden morgen te 11 uur in vergadering ge gaan. CENTRAAL BESTUUR VOOR OOST-DUITSLAND? Het Sovjet-Russische militair bestuur van Oost-Duitsland heeft alle anti fascistische groepen en partyen in de SovJet-Russische bezettingszone van Duitsland opgeroepen voor een verga dering, waar de vorming van een cen traal bestuur voor Oost-Duitsland zal worden besproken., aldus meldt het met Franse goedkeuring te BerlUn verschij nende dagblad „Der Kurier". Volgens het blad zou na de oprichting van een dergelijk bestuur in de Ooste lijke zone een plebisciet worden gehou den met alternatief „ja" of „neen". 't Is Spaans! I Seriorita Osorio, dochter van de j hertogin van Montemar en hof- j dame van prinses Beatrix van Or- j leans Bourbon, belde op een dag Don Juan, de Spaanse kroonpre- j tendent op: „Ik hoop u in Madrid te ontmoeten, zodra die bedrieger is verdwenen." j De rechtbank legde haar een i boete op van ongeveer 5700 gulden wegens belediging van generaal Franco. De senorita beweerde, dat het woord „bedrieger" niet op ge- neraal Franco, maar op een an- i dere kroonpretendent sloeg en weigerde de boete te betalen. De rechtbank veroordeelde haar i daarop tot een maand gevangenis- straf. De prinses zei: „Ik kan mijn i hofdame niet missen". De senorita: „Arresteer me I-maar". De rechter meldde zich j ziek. De burgemeester van San Lucar de Barrameda, waar de ge- i vangenis zich bevindt, vertrok „voor dringende zaken". Drie da- gen later werd zy gearresteerd. De j directeur van de gevangenis ruim- j de het veld om haar een confor- j tabele „cel" te verschaffen, die zij i met haar eigen meubilair mocht i gezellig maken. De deuren van dit deel der gevangenis bleven open. Senorita Osorio heeft in deze maand honderden bezoeken ont- vangen Russen en Polen in contramine Heden is te Lake Succes het rapport gepubliceerd van de commissie van on derzoek in de Balkan der V. N„ welk rapport door de meerderheid der leden van de commissie wordt gesteund. De voornaamste conclusies van het rapport zijn de volgende: 1. Jcego-Slavië en, in mindere mate, Albanië en Bulgarije steunen de guer rillastrijders in Griekenland. 2. Joego-Slavië heeft te Boelkes aan de Griekse grens een vluchtelingen kamp gesticht, waar Grieken politiek en militair geschoold worden en vervolgens naar Griekenland worden teruggezonden om aan de guerrilla deel te nemen. 3. Bij Tirana bevindt zich een Alba nees vluchtelingenkamp, waar Grieken politieke en militaire scholing ontvangen en tevens heeft Albanië gidsen en ver bindingsmannen ter beschikking gesteld van guerrillastrijders, dig uit Albanië en Joego-Slavië naar Griekenland terug keerden. Deze hulp had nog plaats in 1946. 4. De Bulgaarse steun aan de Griek se guerillastrijders bestaat uit hulp bij grensoverschrijding, ziekenhuisfacilitei ten en wapenleveranties. 5. Joego-Slavië en Biilgarije hebben openlijk steun verleend aan ae Macedo nische separatistische beweging, doch de Griekse vervolging van in Macedonië wonende Slaven heeft een vruchtbare sfeer voor dergelijke bewegingen gescha pen. 6. Het rapport beschuldigt beide zijden van talrijke kleine grensschendingen. Het rapport verklaart tevens, dat de discrimatie en vervolging van minder heden en politieke oppositiegroepen door de Griekse autoriteiten grotendeels ver antwoordelijk zijn voor het toenemen der guerrillastrijdkrachten. De commissieleden, die het rapport steunen, zijn de vertegenwoordigers van BINNENLAND. De Haarlemse recherche heeft de Haarlemse fabrikant C. K. aangehouden, wegens verduistering, valsheid In ge schrift. o.a. het opmaken van schijn contracten en het bedrijven van bank breuk. Ten einde het werk der douane te Hoek van Holland te bespoedigen en vlug ger ontschepen van de passagiers mogelijk te maken, reizen douane-beambten met de Harwlchboot mee. Tijdens de reis worden dan diverse formaliteiten reeds verricht. De immigratie-attaché van de Nederlandse ambassade te Rlo de Janeiro bevindt zich momenteel te Porto Alegro In de Braziliaanse staat Rlo Grande do Sul om de vestigLngsmogelijkheden voor Nederlanders ln deze staat te bestuderen. Hedenochtend Is dr. A. Plesman met de Constellation de „Nijmegen" uit Bata via naar ons land vertrokken, nadat hij gedurende 2\'2 week besprekingen heeft gevoerd met de Ned.-Indlsche regering en de K.N.I.L.M. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, heeft gistermiddag het vijfde congres der Int.. Ver. van vrouwe lijke artsen ln het Indisch instituut te Amsterdam geopend, bijgewoond door vrouwelijke doktoren uit 16 verschillende landen. Bij restauratiewerkzaamheden in de St Bavokerk te Aardenburg. werd op een diepte van twee meter onder de vloer der kerk een grafkelder blootgelegd. De zij wanden dezer grafkelder waren voorzien van een aantal fraaie fresco's van zeer oude datum. De vakgroep detallhandel-in-ge- brulkte goederen heeft zich met een request tot de Minister van Financiën gewend, waarin er op wordt aangedron gen voor de detaillisten in gebruikte goederen het tot heden geldende verbod, op te heffen, om deze goederen op con- sumentencrcdietbonnen te verhandelen. Vanmorgen is de regeringsluchtvaart- commissie, onder leiding van de heer A. J. D. Steenstra Toussaint, naar Nanking ver trokken om aldaar besprekingen te voeren met de Chinese luchtvaartautoriteiten over het sluiten van een overeenkomst tussen de Ned. regering en China. De 75-Jarlge J. van D. uit Sint Jansland ls nabij Zijpe onder een tram van de R.T.M. geraakt en aan zijn verwon dingen overleden. BUITENLAND. Het lid van de Joodse verzetsgroep Stern, dat drie maanden geleden de bomaanslag op de „Colonial Club" te Londen heeft gepleegd en naar wie door geheel Europa ls gezocht, ls. naar de „Daily Graphic" meldt, te Parijs ge arresteerd. De man, Martlcskl genaamd, was vreemd in Londen en had bij vergissing de bom ln de „Colonial Club" gebracht in plaats van in het ministerie van koloniën, zoals hem was opgedragen. De vijftienjarige prins Hamld-Reza Pahlevi, een broer van de Sjah van Perzië. is sedert Maandagavond niet ln zijn hotel te New York teruggekeerd. Door het Iraakse hoge gerechtshof zijn drie leden van een Illegale commu nistische organisatie ter dood veroordeeld. Andere leden der organisatie kregen ge vangenisstraffen van elf maanden tot vijftien Jaar. vyftiea leden werden vrij gesproken. Prof. Ernst Reuter (sociaal-demo craat) ls tot burgemeester van de stad Berlijn gekozen. Hy werd gekozen met 89 tegen 17 en twee onthoudingen. Men aoht het waar schijnlijk, dat een Russisch veto over zijn verkiezing zal worden uitgesproken. De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken. Graf, heeft een beroep gedaan op Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie om het voorbeeld van de V.S. te volgen en ook zelf de kosten van hun bezettingstroepen te gaan betalen. Dr. Ehard, de Beierse premier, heeft het parlement medegedeeld, dat hy de minister voor de zuivering, Alfred Lorltz, had ontslagen. De politie bezette het ministerie op zijn bevel. De gehele staf moest het gebouw onmiddeliyk verlaten. De Amerikaanse minister van handel Harriman, zal de volgende week naar Europa vertrekken om een onderzoek in te stellen naar de handel en Industrie van levensmiddelen. Hy zal Engeland, Frank rijk en de Engels-Amerikaanse zone van Duitsland besweken. Australië, België, Brazilië, China, Colum_ bia, Syrië en Engeland, 't Russische en Poolse lid wezen alle beschuldigingen tegen de Slavische staten van de hand, terwijl de Franse gedelegeerde boven staande conclusies niet wilde onder- schryven, daar hy van mening ls, dat slechts de Veiligheidsraad het recht heeft dergelijke conclusies te trekken. De Russische en Poolse afgevaar digden noemden de bechuldigingen van Griekse getuigen tegeu de Slavische staten „vals en provocerend" en ver klaarden, dat vele der Griekse getuigen „fascisten en misdadige elementen" rijn. In het meerderheidsrapport wordt voerts verklaard, dat de commissie ln Griekenland een aanzienlijke mate van politieke vryheid en vrijheid van spreken heeft aangetroffen. De meerderheid van de commissie is tevens van mening, dat sommige leden der Griekse gendarmerie er officieel toe gelaten rechtse strijdgroepen zich heb ben schuldig gemaakt aan massa-arres taties, gevangennemingen, verbanningen, ranselpartijen en andere brutaliteiten en het in brand steken van huizen. De commissie heeft de volgende aan bevelingen aan de Veiligheidsraad ge daan 1. De Veiligheidsraad moet de vier be trokken regeringen aanbevelen rich te enthouden van acties, die spanning in de grensgebieden vercorzaken en van heb aanmoedigen van dissidente groepen in eikaars landen. 2. De vier regeringen zouden vredes- conventies moeten tekenen. 3. De Veiligheidsraad zou een kleine commissie of een enkele gecomitteerde in de onrustige gebieden moeten aanstel len, die incidenten zou moeten rappor teren, 4. Vluchtelingen uit elk der vier lan den dienen in kampen te worden afge zonderd en niet in staat te worden ge steld politieke of militaire activiteit te ontplooien. Indien mogeUjk moeten de kampen onder internationaal toezicht worden gesteld. 5. De Veiligheidsraad zal de betrokken regeringen moeten verzoeken de uitvoer baarheid van vrijwillige uitwisseling van minderheden te onderzoeken. De Sovjet-unie en Polen weigerde* evenwel deze aanbevelingen te steunen, daar rij „de souvereine rechten van da 4 staten om hun onderlinge betrekkin gen zelf te regelen, beperken".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1