De Gijzelaars van de KepiÉlaelk Sjahrir poogt kloof te overbruggen Maar wil zelf orde en rusl „blijven" handhaven STADSNIEUWS Laatste Berichten Gisteren heeft de Republikeinsede- legatie geantwoord op de brief van de C.-G. van 21 Juni, waarin nadere in lichtingen worden gevraagd terzake van de bevestiging by schrijven van 20 Juni door de heer Sjahrir van de zakelijke inhoud van zijn radio rede. Dit antwoord luidt als volgt: „In antwoord op uw schrijven van 21 Juni J.I., waarin uwerzijds opheldering wordt gevraagd over de summiere for mulering van ons schrijven van 20 Juni j.l. mogen wij u allereerst mededelen, dat in dit laatstgenoemde schrijven in derdaad een poging onzerzijds moet worden gezien om de kloof welke be staat tussen de visies in de door onze delegaties gewisselde nota's tot uitdruk king gebracht, te overbruggen. De be tekenis van deze poging wordt naar on ze mening uwerzijds eeniger mate onder schat wanneer u deze beperkt ziet tot onze aanvaarding van de positie van de vertegenwoordigers van de Kroon in de interim-regering op de wijze zoals door u. in de derde alinea van uw schrij ven gesteld. Deze aanvaarding stelt ook onze overige voorstellen in een ander licht. Zo werden onze voorstellen om trent de regeling der buitenlandse be trekkingen beheerst door onze visie op de interim-regering. Onze bovengenoem de aanvaarding brengt derhalve met zich mede, dat ook op laatstgenoemd gebied de voorstellen onzer beide dele gaties elkaar zijn genaderd. De verschil len, welke t.a.v. de federale economische organen nog bestaan tussen uwe voor stellen en de onze kunnen o.i. in nader overleg tezamen met vertegenwoordi gers van Oost-Tndoncsië en Borneo worden opgelost. Bijzondere vermelding verdient ech ter het door uwe delegatie voorgestel de directoraat voor de binnenlandse veiligheid. Met 'iet denkbeeld een der gelijk lichaam, ressorterende onder de interim-regerinv op te richten kunnen wij ons verenigen. Uw eigen voorstellen maken echter o.i. nadere bespreking omtrent samen stelling en werkwijze van dit lichaam nodig. Omtrent de samenstelling wordt uwerzijds immers geen andere suggestie gedaan, dan dat daarin „een aantal ci viele en militaire autoriteiten van Ne derlandse en Indonesische zijde behoren zitting te nemen". Terwijl in de volgen de alinea de mogelijkheid wordt geoo- perd gesproken wordt van ..kan") dat zou worden voortgebouwd op het in de vorige paragraaf uwer desbetreffende voorstellen voor de bezette gebieden ge dane voorstel een gemeenschappelijke gendarmerie te vormen. T.a.v. dit denkbeeld wil onze dele gatie ten einde geen misverstand te doen ontstaan, reeds thans opmerken, dat zij de handhaving van orde en rust in het Republikeins gebied bij uitstek als de taak de Republikeinse regering beschouwt. Al wijst zfj dus samenwer king in federaal verband, gezien haar aanvaarding van uw denkbeeld, een directoraat voor de binnenlandse vei ligheid op te richten geenszins af, zo zal deze naar haar mening toch moe ten uitgaan van de erkenning der eigen verantwoordelijkheid terzake van de toekomstige deelgenoten der fede ratie. Een samenwerking op deze basis laat zich practisch zeer wel denken bij het politietoezicht ter zee als mede bij de uitrusting en opleiding van de politie apparaten de verschillende negara's. Naar de mening van onze delegatie is deze gehele aangelegenheid er ene. wel ke grondige nadere bespreking vereist tussen alle betrokkenen. In het voren staande bleek, dat over verschillende onderwerpen, ook volgens de eigen in houd van de voorstellen uwer delegatie, nader overleg is geelst. WU blijven bfi onze mening, dat dit overleg het beste geschieden kan in de op korte termijn in te stellen in terim-regering. De nieuw te vormen federale organen ontlenen aan de interim-regering, on der welke zij ressorteren, hun bevoegd heid. Het nader overleg omtrent de sa menstelling dezer organen en de om vang hunner bevoegdheden dient dan ook bij voorkeur plaats te hebben in het kader van de interim-regering. De voorzitter van de Indonesische dele gatie. W g. Sjahrir". (Wij tekenen hierbij aan. dat op het aide-memoire van de Nederlandse re gering nog niet door de Republikeinse regering is geantwoord). Leidse Pluimvee Vereniging NAAR EEN FUSIE MET L.E.O.? Gisteravond hield bovengenoemde vereniging haar 35ste jaarvergadering Café Liberty, Stationsweg, alhier. Te kwart voor negen opende de voor zitter, de heer J. A. Otten met een woord van welkom deze vergadering Spreker wees er op. dat na een stil stand van vijf oorlogsjaren de L.P.V thans wederom actief is geworden. Het bestuur heeft thans gemeend door het houden van lezingen en excursies naar bekende fokkerijen dit jaar veel voor haar leden te moeten doen. Dit jaar immers bestaat de L.P.V. 40 jaar. het geen een aanleiding moet zyn om onze uiterste krachten in te spannen. De notulen der vorige vergadering werden onder dankzegging goedgekeurd, waar na de secretaris-penningmeester, de heer A. G. Boekwijt een jaarverslag en financieel verslag gaf, dat de gezonde toestand der vereniging goed tot uiting bracht. Woensdag 9 Juli zal wederom een le zing worden gehouden, terwijl een ex cursie zal worden aangevraagd naar de bekende Fokkefij Doorenbosch in Den Haag. Als afgevaardigden naar de Prov. Vergadering van de Nederl. Hoender- bond op 12 Juli werden de heren J. A Otten en W Oppelaar gekozen Een zeer belangrijk punt was tenslot te het voorstel tot fusie met L.E.O. de bekende Konijnensportver. uit Leiden De voorzitter zette uiteen. dat het nood zakelijk was om een beter contact te krüge'n met de Konijnensportver., ten einde in de komende jaren wederom een grote gemengde tentoonstelling te kun nen houden van pluimvee en konijnen Hii wees er op. dat L.E O. bewezen «had goede krachten te bezitten om iets te oreaniseren. doch dat het voor beide verenislneen steeds moeilijker werd om een tentoonstelling te houden, zonder nadelig saldo. Over dit punt was een schrijven binnengekomen van twee le den, die eveneens aandrongen op een fusie tussen de Leidse kleindieren-ver- enigingen. Nadat- enige vragen daarom trent door de voorzitter waren beant woord. kreeg het bestuur volmacht om met L.E.O. een bespreking hierover te hebben, hetgeen spoedig zal gebeuren Nadat enkele leden van de rondvraag gebruik hadden gemaakt, sloot de heer Otten te ruim half elf deze zeer geani meerde vergadering. G. W. LEGERSTEE VRAAGT ONTSLAG De heer G. W. Legerstee, gemeente lijk ambtenaar v. de Lichamelijke Op voeding buiten schoolverband heeft als zodanig ontslag aangevraagd. BONKAARTEN HALEN. Morgen (8V>—113/4 en 14—16 uur) zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 18.501 tot en met 21.000 Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaarten en de nog niet aangewezen stroken van de bonkaar ten 707. Voor een schoenenbon (laatste stam- kaartcijfer 3 plus inlegvel bon 612) be nevens kinderen geboren in Juni 1932 t/m. '45 en die in Juni 10 maanden worden) zijn aan de beurt de letters K, en M. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester is verhinderd mor gen spreekuur te houder. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid: S F Kootte (Rotter dam). F. J D, Theyse (Bloemendaal) W. J, Geertsema (R'dam). mej. A. J. Velt- hulzen (Voorburg Z.-H.). MARKTBERICHTEN SÖHEVENINGEN. 24 Juni. Besommin gen: SCH 120 1.8370: SCH 177 f.1800: SCH 62 f 230 KATWIJK a. d RIJN. 23 Juni. Groenten- veiling Vroege aardappelen f-243*1; Drielingen f. 19—26; Kriel f.14—21; Bos- peen f. 19—28; Sla f. 0.40—3.60; Radljfl f.55.90: Stoofsla f. 2—3; Kroten f.4— 6 80; Selderie f. 1.802.20; Waspeen f. 32—36. VLAARDINGEN. 24 Juni Binnen van de haringvisserij: VI. 115 met 43 last van 6 schepen. Prijzen: f. 39.50 44,40 per kantje. UMEIDEN, 24 Juni 1 Stoomtrawler f. 9640 Kus^dsseriJ Dm. 23 f. 800, IJm. 239 f 130, PR 41 f. 380. Haringvisserij: KW 37 79 kantjes en 11 kantjes steur- haring eigen vangst, overgenomen van de KW 44. 42 k.. KW 173. 62 kantjes en 23 kantjes steurharlng. KW 97 91 kan tjes. KW 50. 98 k en 17 k. steurharlng, KW 22 42 kantjes. KW 42 82 kantjes, KW 167. 27 kant Jee- t-n 2 k -tfcurharlng. KW 43, 7 kantjes: KW 14, 122 k en 27 k. steurharlng eigen vangst, overgeno men van de KW 7. 102 kaïjtjee KW 25, 139 kantjes, KV/ 140, 34 v. steurharlng. KW 2. 24 kantjes. KW 4. 89 k. ftli KW 47. 239 kantjes. UIT DE OMSTREKEN VOORSCHOTEN Landscliapszorg Lm commissie voor Landschapszorg en Landschaps- schoon kwam onder leiding van haar voorzitter, burgemeester C. J. v. d. Hoeven, in het gemeentehuis Dijeen en gaven de verschillende sub-commissies een overzicht van hare bevindingen en deden mede.deling van de verdere plan nen. De keuring der voortuinen 'ond reeds plaats en de heer N. Lamboo deed na mens de commissie' /oor de voortuinen uitgebreid verslag van de bevindingen der jury. bestaande uit een drietal des kundigen uit naburige gemeenten. De ze keuring wordt nog gevolgd door een tweetal en dan volgt de aanwijzing der prijswinnaars. Over het algemeen viel een verbetering in de verzorging en aanleg te bespeuren, ;en verblijdend te ken. Uitvoerig werd besproken het her stellen van boomloze lanen en gedeel ten in de gemeente. De commissie voor de floralia ten toonstelling was vol plannen en hoopt eind Augustus een tentoonstelling te organiseren van de planten, welke kortgeleden verkocht zijn. 100-jarig zakenjubileum „Y per laan" - De herdenking van het 100-jarig zaken- jubileum van het timmer- en molen- makersbedrijf „Yperlaan" aan de Voor straat, te Voorschoten, vond wel haar hoogtepunt j.l. Zaterdag, want niette genstaande er receptie werd gehouden van 3 tot 5 uur, bleken deze uren te beperkt om alle bevriende ;elaties in de gelegenheid te stellen hunne belang stelling te tonen bij dit unieke jubi leum. Zeer terecht werd deze receptie ge houden in het hart van het bedrijf, de plaats waarnonderdelen van een molen, I zoals wieken, tanden voor een kamrad en nog veel meer wordt klaargemaakt alvorens zij worden aangebracht of I vernieuwd. Maar nagenoeg fédere relatie van deze firma zal stom verbaasd hebben gestaan toen men binnentrad. Geen I zaagsel, geen krullen of stukken hout van grote afmetingen, maar bloemen en nog eens bloemen en bloemstukken. In het bijzonder trok de aandacht een bloemstuk gezonden door de besturen van verschillende polders „een molen in de vreugde" geplaatst op een gazon waarin een oorkonde betrekking heb bende op dit jubileum. Onder de vele aanwezigen werden tijdens dereceptie- ur&n opeemerkt- de wethouders, de he ren G. Schrama en B. van Vliet, ver gezeld van de gemeente-secretaris, de heer J. Bres, namens het gemeentebe stuur, voorzitters en bestuursleden van vele polders uit deze omgeving, verte genwoordigers van zakenrelaties en op het terrein van het assurantiewezen en ook de 91-jarige echtgenote van wijlen de heer Zonderop, in leven molenaar van de Bosch- en Gasthuispolder, die de uittredende firmant reeds als kleine Jongen met ziin vader, wiilen de heer D. P YDerlaan. od de molen had ge zien Hierbij werden nog eens oude voorvallen opgehaald en druk bespro ken. Tijdens de receptie heeft ook de heer W T. Lekk'erkerker, namens de Coöp. Boerenleenbank „Voorschoten" en de vertegenwoordigde polderbesturen de heer G. J Yperlaan toegesproken en hem gehuldigd, om zich daarna te richten tot de opvolger, de heer D. P. Yperlaan en hem toe te wensen dat hij d? tradities van de voorgangers zal voortzetten. Lezers schrijven De „rivierprik" is niet verdwenen Dr. F. P. Koumans. conservator der afd. Vissen van het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie ahler. schrijft ons naar aan_ leiding van het stukje „Waar ls de prik gebleven?" het volgende: U vraagt, wie van de lezers u kan In lichten over het verdwijnen van de rivier- prik. De rivierprik ls niet verdwenen, maar ls zoals zoveel soorten van rlvlervlssen wel zeldzamer gewonden. Zo zou men evengoed kunnen vragen: waar ls de zalm of de elft gebleven? Talrijke factoren, zoals scheep vaart. verontreiniging van het water door afvalwater van fabrieken, afsluiting door sluizen, hebben hier hun aandeel geleverd De rivierprik leeft b.v. In de Zuldhollandse en Zeeuwse stromen vry talrijk en komt de rivieren op, om zich voort te planten Hierbij verdwaalt wel eens een exemplaar, zoals het dier van de heer H J. van Brakel te Delft. Het is echter geen „wereldwon der" want het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie bezit 5 exemplaren uit Lel den. nl. uit de Rijn en de stadsgrachten en 1 uit een sloot bij Woerden. Het komt dus wel meer voor, hoewel het vinden van zoo'n dier natuurlijk interessant blijft. De rivierprik diende als aas voor de beugvlsseril en werd ln Vlaardlngen ln de haven bewaard. Het was echter moeilijk om de dieren In leven te houden totdat ze. ln stukken gesneden, werden gebruikt en menige vistocht moest eindigen, omdat de prikken doodgegaan waren. Dat ze nu niet meer of ln geringere mate ln Vlaardlngen bewaard worden kan hieraan liggen dat men bti de beugvissery ander aas ls gaan gebruiken, dat minder riskant was ln de behandeling Het publiek merkt dus min der van de prik, maar verdwenen ls hy zeker niet. Wij danken dr. Koumans voor zijn waardevolle inlichtingen. (Red. LU.). (Van onze correspondent te Batavia), Onlangs kon men uit alle kranten vernemen, dat de evacuatie van Neder landse onderdanen uit het Republikeinse gebied voltooid was. Uit kiesheid noemt men deze lieden sedert enige tijd „évacué's uit het binnenland", maar nog niet lang geleden werden zij officieel met gUzelaars aangeduid. Het is natuur lijk zeer verheugend te lezen, dat thans al deze gUzelaars voor zover niet overleden weer in veilige haven zijn aangekomen, maar we zouden ons er nog veel meer over verheugen, indien deze berichten nog juist waren ook. Helaas zijn er vele bewijzen van het tegendeel. Duizenden vermist ondanks „beëindigde" evacuatie. Eind '45 werden uit Soerabaja alle Europese en Indo-Europese vrouwen en kinderen, een aantal van naar schatting tussen de vijf- en zevenduizend, door extremisten gevangen gc.iomen en te voet de stad uitgedreven in de richting van Malang. Zover men heeft kunnen nagaan, zijn deze in groepen van 200 on derverdeeld en over liet binnenland verspreid. Deze groepen zijn weer uit elkaar gerafeld en in. klein* plukjes over een groot aantal dessa's verdeeld, waar na men hun spoor bijster is geworden. Van deze vrouwen e.n kinderen is tot dusverre nog niet veel terechtgekomen. Heden nog wachten talloze echtge noten, vaders en naaste familieleden op het eerste levensteken van de hun nen, met wie zy in vele gevallen sedert begin 1942 geen contact meer hebben gehad. Men stelle zich de verbystering van deze beklagenswaardigen voor, toen hup in de dagbladen werd mede gedeeld, dat de evacuatie beëindigd was. Volgens republikeinse meaedeling zou den zich tnans alieen nog maar z.g. Warga Negara's in het binnenland be vinden, d.w.z. personen, die het Indone sische staatsburgerschap hebben aange nomen. Het aantal, dat hiervoor opge geven wordt is 8000. Volgens DJocja heb ben deze mensen te kennen gegeven, in de Republiek te willen blijven wonen. Dit zijn in hete algemeen Indo-Euro peanen, die daar een huis of wat lan derijen bezitten en dit bezit niet willen prijsgeven', of het zijn Indonesische vrouwen, gehuwd met Europeanen, die er na zeven jaren geen prijs meer op stellen naar hun echtgenoten terug te keren. Warga Negara's, die wèl terug zijn gekomen, vertellen, 'dat al hun be zittingen door de Republiek zijn afge nomen, zodat zij volkomen berooid ln het Nederlandse gebied aankwamen. Dit is natuurlijk voor velen een afdoende reden om maar liever niet van de ge boden evacuatiekansen gebruik te ma ken Deze categorie van 8000 blijvers ver klaart echter op geen stukken na, waar de talloze vrouwen en kinderen blij ven, waarop hier nog steeds gedu peerde echtgenoten en vaders zitten te wachten. Évacué's, die uit het bin nenland aankomen, verklaren una niem, dat zij in verschillende dessa's en kampongs hoogblonde Europese kinderen hebben gezien. Daarover wordt, nu „de evacuatie geëindigd is", met geen woord meer in de offficiele berichten gerept. De grote vraag is thans, of men al deze ongelukkigen beschouwen moet als „vermisten", dan wel als «politieke ge vangenen". Immers, volgens opgaaf van de Republiek zijn deze beide categorieën de enigen, die nog niet teruggezonden konden worden. De term „politieke ge vangenen" klinki ons enigszins wonder lijk in de oren van de zijde van een „democratie", die sedert de onderteke ning van Linggadjatl in vrede leeft met de rest van de wereld. Over de kwestie van deze politieke gevangenen is op 17. April door de Com missie-Generaal een memorandum aan de Republikeinse regering overhandigd, aai weliswaar is aanvaard, doch aan de uitvoering waarvan tot op heden nog niets gedaan is. De?.e kennelijke onwil bevestigt onze verdenking, dat de Republiek er nog altijd prijs op stelt een aantal Neder landse gyzelaars achter de hand te houden ais troefkaart, die op een be paald ogenblik tegen ons zou kpnnen worden uitgespeeld. Tot zover wat het systeem van gijze laars betreft, DE VIJFDE COLONNE. Een ander chapiter is de infiltratie van een vijfde kolonne binnen de be schermde zones. Een zeer tekenend ge val is de systematische sabotage in de Good Year-fabrieken te Buitenzorg, die sedert Januari van dit Jaar pogen weer zo normaal mogelijk te produceren. Op 9 Januari reeds brak er 'n grote brand uit, die duidelijk de hand van saboteurs verried. Sedert dien wordt er een fluis tercampagne gehouden, die de bijgelo vige arbeiders en bewoners er van over tuigt, dat de fabrieken nooit zullen kun nen draaien, -tenzij onder Republikeinse I leiding. j En een reeks van sabotage-acties maakt deze geruchten geloofwaardig. Voorts krijgt men er meer en meer de overtuiging, dat velen der talrijke bede laars, die men te Batavia op de straten treft, verdreven zijn uit hun kampongs om plaats te maken voor infiltrerende benden, die daar onderdak worden ge bracht en zich zodoende als rustige kam pongbewoners overal binnen de demar catielijn ophouden Over de invloed, welke deze lieden op de kampongbewo ners oefenen, behoeven wij ons geen il lusies te maken, evenmin als over de vriendschappelijkheid van hun bedoelin gen, De praktijken, welke door de Repu bliek worden gebruikt, zyn door vo renstaande voorbeelden voldoende ge ïllustreerd, en zy mogen u daar in Hol land een idee geven, waarom wy in Indlë, die deze dingen dagelijks zien gebeuren, met enige argwaan de ont wikkelingen volgen. Het blindelings vertrouwen, dat in bepaalde Neder landse kringen t.a v, de goede bedoe lingen van Djocja heerst, kunnen wU hier moeilijk delen. WARMOND. Gedenkteken voor gevallenen medio September gereed Onder voorzitter schap van burgemeester Jhr. mr. L. M. E. von F senile kwam het comité tot oprich ting tan een gedenkteken voor de ge vallenen van de afgelopen oorlog to ver gadering bijeen De voorzitter gaf een uit voerig exposé over de wijze waarop het ontwerp voor een gedenkteken tot stanc\ was gekomen, waaruit bleek, dat het ont werp van de heer Geraedts de goedkeu ring zowel van de Provinciale Commissie, de Rijkscommissie als de Minister van Binnenlandse Zaken had kunnen wegdra gen. De heer V/i|nand Geraedts gaf op verzoek van de voorzitter een duidelijke uiteenzetting van de strekking van het door hem ontworpen plan, welke uiteen zetting werd aangevuld door de heer Bakkers, gemeen te-architect, die meer de technische deta'ls van het ontwerp be handelde. Het comité was unaniem van meening dat Warmond een gedenkteken krijgt, de gemeente waardig, en notaris Romeyn bracht dan ook namens het comité een woord van bijzondere dank aan de voorzitter en het werkcomité voor het praohtlge werk dat zij ln deze had den verricht. Mede-gedeeK werd nog dat het to de bedoeling ligt de onthulling van het gedenkteken te doen plaats vinden medio September. WASSEN AA.i. Gemeenteraad Maandagavond kwam de raad van Wassenaar onder voorzitter schap van de burgemeester ln openbare vergadering bijeen. De vragen betreffende de herziening van het uitbreidingsplan door de heer Boender ln de vorige zitting gesteld, werden uitvoerig beantwoord, waarna de raad ln de werkzaamheden ten aanzien van dit plan werd betrokken door de instelling van een ommlssle van vier uit zijn midden, waarin werden gekozen mevr. Van der Goes en de beren Van der Vis, Van Haaren en Van Gunsteren. Aan de Muziekvereniging Exceuslor werd een subsidie toegekend van f. 25,voor elk concert op het Burchtpleto. echter tot een maximum van f. 75,De com missie voor huishoudelijke voorlichting ls herleefd en kreeg de gevr'agde f. 25 voor 'elne onkosten Besloten werd tot het aanleggen .-an een rijwielpad langs de Van Zuylen van NlJeveltstraat. tussen Deylerweg ei Zijlwatering, waarmee een bedrag van f. 8009.64 volgens raming ls gemoeid Toegestaan w.rd een bedrag van f. 38.500 1 uor de aankoop van een veeg- maohlne. met welke de wegen en straten meer zullen kunnen wordea. gereinigd, dan volgens het bestaande systeem. Al6 laatste punt van de agenda had de be noeming plaats van een directeur van gemeentewerken en een dito voor de be drijven Benoemd werd voor gemeente werken de en ge candldaat Jhr. Ir. S. La- man Trip. directeur van gemeentewerken te Winschoten. Concurrenten voor de andere betrekking waren 1. Ir. P J. van der Zanden hoofdingenieur plaatsvervan gend directeur van de Haagse waterlei ding en 2 H C. L. van der Tol. directeur der gemeentewerken te Losser. Drie malen staakten de stemmen, waarna eerstge noemde door het lot werd aangewezen. In het hol van <lc leeuw Door de politie waren terzake diefstal ln dienst betrekking aangehouden de dames K. uit Katwijk en B. uit Den Haag. Naar laatst genoemde kwam Informeren Th. J, v. P. uit Dan Haag. die echter een uit het In terneringskamp te Valkenburg ontsnapte SS-er bleek te z\jn en derhalve werd In gerekend. waarna overbrenging naar het kamp te Laren ls gevolgd. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN. NeeltJe Dirkje, o van J. W. Bergman en L. Blind; Cornells Petrus Leonardus Maria z. van J van Zllp en M. E. Freeke: Huig, 'z. van M F Schaap on A. Varke- vlsser; Allda, d. van J J. Maandag en A. de Jong; Robert Hendrik, z. van A. Kulk en T. Boer- MiChlel Gerardus Hu- bertus, z. van G. Speel en M. J. Koelman; Chrlstlanus, z. van J. C. Hogenes en J. Brugman: Johanna Margaretha Maria, d. van J. J M Bonnet en A. M. v. Eigen; Frederlcus Theodorus Maria, z van P. Kriek en J. E. de Water. Cornells Louis j Johannes, z. van T B Kers en C. T L. Teunlssen; Gerritjen Annette, d. van E. Brederveld en W. H Kraal) Hendrika I Petronella, d van D. Kuneken en A. H. Arbouw; Maria Christina d. van D J. Polane en M. H H. de Jong; Karei Theo dorus. z. van A. W H var Bladel en M. E. Lochthofen. Johanna Mlchaéla, d. van F. Vercoute- ren en M. van Tol; Rik Leonard, z. van G. J. Prevo en A. G. Quispel; Yvonne, d. van L. Krult en J. P. Keereweer: Emeren- tia Antonia Maria. d. van G. J. Baars en B. M. den Edel: Izaac. z. van F. Bakker en J. C. van der pluijm: Adrlana Loulza, d. van J. van 't Wout en P. C. Verllnd; Johannes Gerrlt. z, van J G. P. A. du Pau en E M. W. van Iterson; Johanna Elisa beth, d van P. Crama en J. E, Nleboer; Johanna Jacoba Catharlna, d. van A. M. Groos en W. Bonte; Catharlna Geertrui, d van H. J. Querreveld en C, G. Sohouten; Marianne, d. van H. A. Janssen en M. Gans; Gljsberta, d. van E. T. Salman en J. de Laaf; Ben ed Ictus Dom In leus Huber. tus, z. van L. N. M. Steijger en K Hoo- genberk; Willem Frederlk, z. van H Llbo- chant en M. C. Stavleu: Kees. z van J. M. van der Moolen en E. Haarlem: Hen rietta Cornelia Louise Maria, d. van J. A. de Rooi| en M. G. M. van de Ven; Elisa beth Catharlna Johanna, d. van W. Bave- laar en E Pon GEHUWD. G B. Zwlenlnk Jm en N de Roode Jd. A. van Steden Jm en J van der Voorde Jd; G. A. T. Hoekstra Jm en C. J. Later- veer Jd; D. Dlrkse Jm en C Veldhoven Jd- A. van Dam Jm en G. M Fassotte Jd. OVERLEDEN. M M Nleuwenhuyzen wed van J. P. A. Lcttow 64 Jaar L. Groen, hulsvr. van G. Krijgsman 40 Jaar: P Oostendorp, m. 52 Jaar; G, Snijders vi. 53 Jaar. M. C. van Bemmelen, wed. van M. Zaal, 50 Jaar; A. N. Gordijn, zn., 10 dagen. PRINSES JULIANA ZAL „HART VAN HOLLAND" BEZOEKEN HX.H Prinses Juliana zal Donderdag as. een bezoek brengen aan de tentoon stelling „Het Hart van Holland" te Gouda. De Prinses zal om halfelf des morgens te Gouda arriveren. JAM EN STROOP NOG NIET VAN DE BON. De geruchten, dat Jam en stroop op korte termijn zondei distributiebeschei den vrij zou kunnen worden verkocht, missen elke grond De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning heeft wegens de consequenties, aan het „vrijgeven" van deze producten ver bonden, zijn standpunt niet kunnen wij zigen. Marshall over Pan-Amerikaanse militaire samenwerking. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, heeft de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden gewaar schuwd, dat Zuid- en Midden-Ame rikaanse landen „ergens anders" hulp zouden zoeken, indien het Congres pre sident Truman's plan voor bevoorra ding met en standaardisatie van wa pens van het Westelijk halfrond zou verwerpen. Marshall wees er op, dat de mili taire samenwerking met de Zuid- en Midden-Amerikaanse landen tijdens de oorlog bemoeilijkt werd, doordat ver schillende van deze landen hun leger door Duitsland of andere Europese lan den hadden laten trainen en bevoor raden. MINISTER FIÉVEZ IN ENGELAND. De Britse regering bood gisteravond in het Savoy Hotel te Londen een re ceptie aan ter ere van luitenant-kolo nel A. H J L. Fiévez, de Nederlandse minister van oorloc. De Engelse minister van oorlog F. J. Bellenger ontving de gasten. FRAAIE EVACUATIE-METHODEN DER REPUBLIKEINEN. Maar wü kwamen er achter! Het Dep. van Sociale Zaken te Ba tavia deelt mede, dat vandaag een tr^in met ruim 400 Oost-Indonesische évacué's uit Republikeins gebied is aangekomen, zonder dat de Neder- lanlse autoriteiten, belast met de eva cuatie, op de hoogte waren gesteld. Het bleek, dat het Republikeinse eva cuatie-comité het plan had gehad deze trein onopvallend het bezette gebied van Batavia te doen binnenrijden, waar de évacué's dan door de Republikeinse in stanties zouden worden opgevangen. Hoe men zich het daarop volgend tran sport over zee naar de Grote Oost heeft gedacht, zonder bemiddeling en con tact met de regering van Oost-Indo- nesië, blijft duister. De indruk is gewekt, dat men de be doeling heeft gehad de Nederlandse autoriteiten niet tijdig op de hoogte te stellen en de évacué's buiten de zorg van het Nederlandse transport te hou den. waarin onmogelijk kan worden be rust, omdat de behartiging van de be langen van de geëvacueerden, zodra de ze op Nederlands gebied komen, niet langer een zaak van de Republiek is, doch van de Ned.-Indische regering, MINISTER M. HAMELINK NAAR ONS LAND. De minister van Financiën vanOost- Indonesië, M. Hamelink, zal 25 Juni naar Nederland vertrekken om contrac ten te leggen met industriëlen. Neder landse en Zweedse scheepsbouwers en om overleg te plegen met het Ministè- rie van Overzeese Gebiedsdelen over de voorlichting. Leids Tribunaal. Het Leids Tribunaal deed heden uifc» spraak in de volgende zaken: C. Hertog te Bleiswijk internering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot Dec. 1947, ontzetting uit de beide kies rechten en het dienen bij de gewapende macht; Chr. WassLnk te Leiden, internering voor de tijd van 3 jaar en 6 maanden tot 30 Nov. 1948 en ontzetting uit de beide kiesrechten Het Tribunaal gelastte in de zaak tegen P. Walop te Leiden, een nieuw onderzoek in te stellen, echter met dien verstande, dat verdachte onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. SCHEEPSBERICHTEN. Alchlba pass.1 22 Juni Fernando Noron- ha naar Antwerpen* AJcor 20 Juni van Rlo Grande do Sul n. Florlanopolls. Al- debaran, New-Port NewsNederland, pass. 22 Juni Scilly; Bantam Batavia R'dam, pass 21 Juni Gibraltar; Bonaire 22 Juni van Port Said naar Havre; Bre- dero, Shanghal-R'dam, 2i Juni van Port Soedan; Celebes. PhiladelphiaPenang, 20 Juni te New-York: Chr. Sass (Deen) 22 Juni van R'dam té Antwerpen. Eras mus, 20 Juni van Antwerpen te Bombay; Flandria, PartingtonLorient, 20 Juni v. Eastham; Gaasterkerk, Sydnay-Rotter- dam, pass. 23 Juni Gibraltar; Gouwe 20 Juni van Zaandam te Stettin; Kertosono, BataviaNew-York 22 Junj 8 uur van Port Said* Leeghwater 22 Juni van A'dam te Antwerpen. Mellskerk R'dam-Sydney, 22 Juni te Genua; Merwede 21 Juni van Rlo de Janeiro naar Montevideo: Olethor- ?e Victory (Amerlk.) 26 Juni v&n New- ork te R'dam verwacht; Ossendrecht (ex Kerkplein), Basra-R'dam. passeerde 21 Juni Gibraltar; P. en T Navigator (char ter R. L.) 22 Juni van Port Said n. Ba tavia- Pierre Victory (Amerlk.) wordt 24 Juni van New-York te R'dam verwacht; Polyphemus, Macassar-A'dam, p. 20 Juni Gibraltar; Salawati 21 Juni van Calcutta naar Suez; Sloterdljk, R'dam-Batavla, pass. 22 Juni Ouessant; Stad Schiedam. 23 Juni des avonds van Sfax te Pernis verwacht; Sweellnck 22 Juni van R'dam te Antwerpen- Valerius, R'aam—Batavia. 21 Juni 19.30 uur te Marseille, vertrekt vermoedelijk 23 Juni van da^r: Zeeman (R.L.) 22 Juni van Loblto naar Takoradl; Zuiderkruis 21 Juni van Suez naar Ba tavia. K.N.S.M. Orpheus 22 Juni te A'dam; Marleen 21 Juni te Amsterdam. Hos 22 Juni van A'dam naar Tanger- Boskoop 22 Juni te Amsterdam. Cottlca 21 Juni van Amsterdam naar Dover; Euterpe 21 Juni te Antwerpen; Gelder 22 Jtfnl van Ant werpen naar Madeira; Ardea 21 Juni te Messina- Deo Duce 21 Juni van Kopen hagen naar Amsterdam. Holl.-Afrika Lynen Boschfontein 21 Juni te Kaapstad. Kllpfonieln 22 Juni van Zanzibar naar Mombassa; Oranjefon tein 21 Juni van Belrn .ïaar Durban; Randfonteln 22 Juni te Antwerpen- Am- sterkerk 22 Juni van Las Palmas naar Dover. Mij. Nederland Hugo de Groot 19 Juni te Semarang; Johan de Wltt 18 Juni Mlnlkoy gepass.; Sumatra 17 Juni to Ba- llkoapan. Oceaan Neleus 16 Juni van Suez n. Batavia. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 24 Juni. De beurs had weer een onbelangwek kend verloop Koninklijke waren enige Eunten beneden het vorige slot; hoofd- oers 406. De lndustrlenandelen waren merendeels een kleinigheid lager, hoofd- koers Scheepvaartaandelen vrijwel onver ander. soms iets hoger Hoofdkoers HVA 230 (v. slot 234) Rubbers merendeels Iets lager Tabakken wat hoger De animo werd er tijdens de vrije handel niet gro ter op. De cultuurfondsen waren tijdens het vrfje verkeer zo goed als stationair De Amerikaanse markt was iets hoger. De «temming van de Ned. Staatspapieren was prijshoudend. A Bezuinigingsprogram van Franse regering goedgekeurd. De Franse Nationale Vergadering heeft met een meerderheid van onge veer 60 stemmen het bezuinigingspro gram der regering goedgekeurd. (302- 241 stemmen). De „Volendam" naar ons land MET K.N.I.L.-REPATRIERENDEN EN IIUN GEZINNEN. De repatriëringsdienst deeltmede.dat de „Volendam" naar ons land is ver trokken met aan boord 409 évacué's van het K.N.I.L met hun gezinnen, in totaal 361 vrouwen en 552 kinderen. Voorts bevinden zich aan boord 151 man te rugkerende leden K. L., terwijl de staf en de medische staf uit *41 personen be staat. VERGOEDING CONSUMENTENCREDIET. De Ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken hebben bepaald, dat de vergoeding van de in art. 7 van de wet op het consumentencrediet be doelde door de gemeentebesturen ge maakte kosten zal worden vastgesteld volgens onderstaande maatstaven: 1. een vast bedrag van f.25, ongeacht de grootte van de gemeente en het aan tal ingediende aanvragen; 2. een bedrag van f. 0.04 per inwoner naar de stand van het bevolkingsregis ter op 1 Januari 1947; 3. een bedrag van f. 1 voor elke inge diende aanvrage; 4. een bedrag van f.5 voor elk toe gekend crediet. Deze vergoeding geldt voor de pe riode van de aanvang der werkzaam heden voor de uitvoering van de wet op het consumentencrediet tot 1 Januari 1948. HET TRIBUNAAL TE NEURENBERG Waldemar Hoven, voormalig hoofdof ficier van gezondheid in het concentra tiekamp Buchenweld, verklaarde voor het Amerikaanse tribunaal voor oor logsmisdadigers te Neurenberg, dat de enige gevangenen, die hij door phenol- injecties had gedood, die personen wa ren, die door andere gevangenen bij hem gebracht werden, omdat zy Nazi spionnen waren. Hoven is een der 23 Duitse dokters en medische bestuurders, die zijn beschul digd van experimenten op mensen in concentratiekampen. Hij deelde mede, dat hij met de gevangenen ondergronds samenwerkte. Hij doodde zestig „ver raders" met phenolinjecties, zo ver klaarde hij. Er werden nog negentig „verraders" in het concentratiekamp op dezelfde wijze door anderen gedood. Verscheidene voormalige gevangenen hebben Hoven's verklaringen bevestigd. Hoven werd zelf later naar een concen tratiekamp gevoerd, omdat zijn betrek kingen met de gevangenen argwaan wekten. SICILÏAANS BENDELEIDER VERKLAART OORLOG AAN COMMUNISTEN. D Italiaanse minister-president, de minister van binnenlandse zaken, het hoofd der politie en de algemeen com mandant der carabinieri hebben, naar radio Rome meldt, besloten veiligheids maatregelen te treffen de partijen, die door Siciliaanse benden worden be dreigd, tebeschermen. Het hoofd van de Romeinse politie zal zich naar Palermo begeven en de commandant der carabinieri heeft op dracht gekregen zijn troepen tegen de Siciliaanse roversbenden in to zetten. De Romeinse correspondent van de „Times" bericht, dat de beruchte Sici liaanse bendeleider Giuliano zich ook met politiek is gaan bemoeien en de oorlog aan de communisten heeft ver klaard. Hij heeft alle Sicilianen opge roepen om met hem samen te werken in zijn „grote antibolsjewistische strijd" De Italiaanse minister van binnen landse zaken heeft verklaard, dat in do provincie Palermo op verschillende plaatsen gewelddaden tegen hoofdkwar tieren van linkse partijen zijn gepleegd. In een dier aanslagen werd een per soon gdood en 5 gewond. NED. AMBASSADEUR ZAL HOLLANDSE EMIGRANTEN BEGROETEN. De Nederlandse ambassadeur te Ca nada dr. J. van Royen zal een wel komstwoord spreken tot de 1000 Hol landse emigranten welke Donderdag a.s. aan boord van de s.s. „Waterman" te Montreal arriveren. De passagiers zijn 400 Hollandse boeren met hun ge zinnen en 70 Canadese oorlogsbruldjes. PERSONEEL DER PUBLIEKE WERKEN TE BRUSSEL IN STAKING Hedenmorgen is bij verscheidene diensten der publieke werken te Brus sel een sitdown-staklng uitgebroken. Om acht uur hedenmorgen werd de electrische stroom van het stadsnet, zo wel hoog- als laagspanning, verbroken. Het grootste deel van het personeel van het gasbedryf heeft eveneens het werk neergelegd, terwyi by de reini gingsdienst slechts 3 ploegen werken. Deze staking zal tot 17.00 uur vandaag duren. Het personeel heeft tot deze sta king besloten als protest tegen de traagheid, waarmede het gemeentebe stuur de uitwerking van de nieuwe loonschaal regelt. DE PROTESTSTAKINGEN IN AMERIKA. Het hoofd van de verenigde arbeiders in de staalfabrieken te Birmingham in Alabama, heeft voorspeld, dat 90 pro cent van alle georganiseerde arbeiders binnen een week in staking zullen zyn als protest tegen de nieuwe arbeidswet. STAKING BIJ SLEEPDIENSTEN TE ROTTERDAM. Nadat gisteren het varend personeel van de sleepdiensten van P. Smit Jr. en de Ver. Onafhankeiyke Sleepdienst te Rotterdam, in totaal ongeveer 160 man. in staking was gegaan op advies van de E.V.C., die verbetering van lo nen en arbeidsvoorwaarden wenst, heeft de staking zich hedenmorgen uitgebreid tot de andere sleepdiensten. Op het ogenblik bevinden zich 500 man, allen tot de riviersleepdienst behorende, in staking. Er varen nog slechts enkel# sleepboten, voor het overige ligt alle sleepverkeer in de haven stil.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3