DE MEESTER-DETECTIVE Kerkelijk Leven Radio-prograinma RECHTZAKEN Officiële publicaties Uit de Raadzaal Een mcin als jij Stimulering van de, woningbouw. TOT NU TOE 4000 VERGUNNINGEN VERLEEND. Naar wij vernemen, moet het getal 28000 der dit jaar te bouwen huizen worden opgevat in deze zin, dat in 1947 een woningbouwvolume van 28000 wo ningen dient te worden verwezenlijkt. Hoofdzakelijk door financiële moeilijk heden is de eigenlijke herbouw van ver woeste woningen en ook de particuliere nieuwbouw nog niet in betekenende omvang op gang gekomen. Vele gemeentebesturen bleken reeds in staat te zijn voldoende bouwplannen tot het verwezenlijken van het hun toe gewezen bouwvolume in to dienen. Te veel gemeenten zijn echter o.m. door moeilijkheden bij het verkrijgen van de nodige bouwterreinen ten achter ge bleven. Hierdoor komt het totale bouw programma in gevaar. Vandaar, dat on langs aan de gemeentebesturen is me degedeeld, dat ook gerede bouwplannen, die uitgaan boven het aanvankelijk toe gewezen volume kunnen worden aanbe steed, mits dat geschiedt voor 1 Juli a.s. Van 1 Januari t/m 31 Mei 1947 is goedkeuring tot gunning verleend voor ruim 4000 woningen. Mede ten ge volge van bovengenoemde maatregel zijn in de eerste weken van Juni de aanvragen in grote aantallen binnen gestroomd, zodat men hoopt dat spoe dig een gunstiger beeld zal worden verkregen. Gebrek aan geschoolde bouwvakar beiders zal mogelijk de uitvoering van de woningbouw bemoeilijken. De mi nister zal evenwel alles doen wat mo gelijk is, om de beschikbare arbeids capaciteit volledig te gebruiken. Een unieke zweminrichting in Noordwijk. EENZAAM EN VERLATEN, OMSTREDEN IN STOFFIGE DOSSIERS! (Van onze correspondent). Beschut tegen vrijwel alle winden ligt te midden van de Noordduinen in de gemeente Noordwijk een urachtig zwembad, compleet met kleedkamers, douche-inrichtingen enz. Deze uitste kend geoutilleerde zweminrichting was een van de sporadische voor Nederland welkome erfenissen van de Duitse be zetters. Wel,'dat is prachtig, zou men zoden ken. Zeker, twee seizoenen thans heeft de stichting „De Noordwijkse zwem school" op uitmuntende wijze zonder enig winstbejag deze unieke zwemge- 1 genheid geëxploiteerd. Tegen geringe vergoeding konden particulieren, tal rijke verenigingen en bovenal de bad gasten van dit zwembad genieten, ter wijl de schoolkinderen er in schoolver band gratis zwemles ontvingen. Twee jaar lang heeft deze Duitse nalatenschap gezondheid en ontspan ning gebracht. Ten derde male is thans het badsei zoen aangebroken, maar geen enthou siaste kinderstemmen klinken meer door de duinen, geen drukte van bad- gasten is meer te bespeuren om en in dit bad, dat thans eenzaam en verla ten, droog en nutteloos in het duinter rein verscholen ligt. De reden? Een onenigheid over het eigendomsrecht. De Noordwfjkse Zwemschool is van goede wil. doch kan, onkapitaalkrachtig als zij is. zonder steun van gemeente wege niets uitrichten. Zelfs is het moeilijk de reeds sinds 1 Mei j.l. aan gestelde zwemlerares te betalen. Ha rerzijds wil de gemeente echter geen geld in de inrichting steken, zolang niet is uitgemaakt van wie de zwem inrichting nu eigenlijk is. Verschillende instanties betwisten elkaar namelijk dit eigendomsrecht, t.w. de gemeente, wederopbouw, bureau oorlogsbuit, ministerie van oorlog en nog enige lichamen. Wij twijfelen er niet aan, of ééns zal worden uitgemaakt wie de meeste rech ten kan doen gelden, doch de ambte lijke molens malen dikwijls tergend langzaam. De zomer verstrijkt, reeds korten weer de dagen. In stoffige bu reaux berusten de dossiers over dit oord van zon en lucht, van water en wind Terwijl juridische spitsvondigheden worden gezocht om rechten te verove ren, wordt het welsprekendste recht over het hoofd gezien: het recht van de mens om te genieten van de zomer, waarvan hij zovele jaren verstoken is gebleven. Noordwijk zucht: het heeft een ideaal zwembad, maar het mag niet zwemmen. Ach, nam toch St, Bureaucratius eens een duik in het frisse water! Agent schoot messensteker neer. Hedennacht ontdekte een surveile- rende agent van politie een man op het Jozef Israëlsplein te Den Haag, die zich daar verdacht ophield. Daar hij geen papieren bij zich had. bracht de agent hem over naar het bureau De Mildestraat. Ter hoogte van de Floris Gryp- straathoek Van Hogenhoucklaan, werd de agent door de man plotse ling met een dolk aangevallen. De agent trok hierop zyn dienstpistool om zich te verdedigen. Daar de man na sommatic naar de agent bleef ste ken, loste deze enige schoten, die de man in de buikstreek troffen. Hij overleed ter plaatse. In de onmiddellijke nabijheid van het slachtoffer, welks identiteit nog niet vaststaat, wegens het ontbreken van papieren, werden een dolk en een sta len frais gevonden, welke voorwerpen in beslag genomen zijn. MEEVALLER VOOR DE BELASTINGEN! Zekerheidsstelling van f. 500.000. opgelegd. De dienst van de Rijksbelastingen te 's Hertogenbosch heeft -*en onderzoek ingesteld naar het financieel beleid vin de heer mr. L. Margraaff te Vught, wiens goederen sedert kort zijn vrijge geven door het Ned. Beheersinstituut De heer Marggraff is een zekerheids- stelling opgelegd van f. 500.000.we gens achterstallige, eventueel verzwegen belastinggelden. Het financieel onder zoek is nog niet voltooid. RICHTLIJNEN DER ZIEKENFONDSWETGEVING. Sociale verzorging naar sociale behoefte. De landelijke raad van de Federatie „Vereen. Maatschappij -Ziekenfondsen" hield te Utrecht zijn jaarvergadering. De richtlijnen voor de komende zie kenfondswetgeving werden aangeno men. Daarom wordt er o.m. van uitgegaan, dat het ziekenfondswezen als enige taak heeft de geneeskundige verzorging van een zo groot mogelijke groep der bevolking te verzekeren volgens de lei dende gedachte: „Sociale verzorging naar sociale behoefte", terwijl de prae- ventieve geneeskundige verzorging, voor zover deze individueel door de mede werkers van het ziekenfonds kan wor den toegepast en. niet tot het werkter rein van anderen behoort, mede tot de taak van het ziekenfondswezen gere kend moet worden. De praeventie in haar gehele omvang dient geregeld te worden in het kader der gezondheids zorg. De richtlijnen verklaren voorts, dat het Ziekenfondsenbesluit 1941 als uit gangspunt voor een hervorming van het ziekenfondswezen onaanvaardbaar is. Voorts zal de toekomstige regeling o.m. moeten voldoen aan de minimum eis. dat de, door het Ziekenfonds be middelde gezondheidszorg verkrijgbaar is voor allen, die zelf niet in staat zijn het gehele of gedeeltelijke risico te dra gen. DE HEREN SCHOUTEN EN BRUINS SLOT TERUG. „Zienswijze onderging geen verandering-". Gistermiddag zijn de heren J. Schou ten en dr J. A. H. J. S. Bruins Slot met het Indiëvliegtuig uit Batavia op EEN GOED VOORBEELD! s Meer dan 15 arbeiders van de N. s V. Machinefabriek v/h Jansen en Sutorius te Utrecht zijn onder dienst geroepen. Hierdoor dreigde ee het gereedkomen van de voor de voedselvoorziening en voor export bestemde machines in gevaar te komen. De voltooiing van dit werk ligt in het algemeen landsbelang. 36 leden van het bedrijf, die ver- antwoordelijke of leidende posities =E bekleden, hebben zich toen uit eigen beweging bereid verklaard om. ten einde de dreigende stag- natie te voorkomen, minstens 3 maanden lang na kantoorsluiting 3 uur aan de machines te gaan EE staan. De meesten van hen waren, voordat zij een leidende functie Ej kregen, geschoolde vakarbeiders. Schiphol aangekomen. Zij hebben gesproken met persoon lijkheden van alle richtingen, zowel voorstanders van hun zienswijze als uit gesproken aanhangers van de Repu bliek. De heer Schouten zeide bij zijn aankomst: „We hebben veel gezien, veel gehoord en veel geleerd, doch onze al gemene zienswijze heeft geen wijziging ondergaan". Hij had alle lof voor het uitnemende moreei der Ned. troepen, in het bijzon der voor hun houding tegenover de be volking en is van mening, dat de In landse bevolking, in de gebieden waar zij zich kan uiten, op duidelijke wijze te kennen geeft, dat zij het optreden van onze troepen waardeert. MR. JOHN P. VAN MATER VAN THEOSOPHISOIIE GENOOTSCHAP BEZOEKT ONS LAND. De secretaris-generaal van het Theoso- phlsch Genootschap, hoofdkwartier Covi ns (Cel.), mr. John P. van Mater, brengt vergezeld door zijn echtgenote een bezoek van enkele weken '.en ons land, alwaar zij os. In Den Haag. Rotterdam-, Utrecht en Amsterdam openbare voordrachten zuilen houden. Mr. Van Ma-ter ls van Ne derlandse origine. PREDIKBEURTEN 24 JUNI. s Boskoop Rem. Kerk, 8 uur, de heren J. Klein Haneveld uit Bodegraven en F. Nlemeljer uit Alphen a. d. Rijn. WOENSDAG, 25 JUNI. Boskoop Ohr. Geref. Kerk: 7.30 uur, ds. H. J. Velema uit Bunschoten. Alphen aan den RU» Oude Geref. Gemeente: 7.15 uur ds. v. d. Poel van Glessendam. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Koude- kerke (toez.) L. D. van D1J1 te Lands meer; te Al'buirg (2e predpl.) J. v. Slle- dregt te Hulzen (N.H.); te Pijnacker (toez. 2e pred.pl.) A. v. Roon te Oude en Nieuwe Wetering; te Bledswy-k, N Kleer maker te Veen (N.B te Hardenberg (toez.) J G, Panhulse te Druten en Leeuwen. Aangenomen naar Hengelo (O.) (vac. Kr. Strljdi M. Blom te Oosterhes- selen; naar Zei hem J. Wlersma te Augusttousga. Bedankt voor Gasselter- nljeveen, H. v. Gosllga te Appelscha (Fr.); voor MHddelharnls G. Willemsen te Zui- 1-lohemNleuwaaJ; voor Montfoort P. J. Dorsman te Sohellu'jnen; voor Triohit (Bet.) H. G, Beneder te Baarland; voor Wierden (toez.) G. Willemsen te Zul- lichemNiauwaal; voor Barneveld (3e pred.pl.) H K van Wingerden te Delft; voor Bloemendaal (vac J. C. van Dijk), D J. Haspels te Groenlo. VOOR WOENSDAG 25 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA: 7,00: Nieuws; 7.15: Ochtendgymnastiek; 7.30: Gramofoonmuziek; 8,00: Nieuws; 8.15 Lied Partij v d. Arbeid; 8,18: Opgewekte muziek; 8,50: Voor de huisvrouw; 9,00: Gramofoonmuziek; VPRO: 10,00: Mor- gerwijding door ds. F Oor.t; VARA: 10,20 Voor de vrouw; 10,35: Ro ran Hessen, plano; 1-1,00: N»nstop-programma; 11,45: F?.m. berichten; 12,00- Va nderdlLe - ark est 12,30: kalender; 12.35 Vandevllle-orkest; 13.00: Nieuws: 13.15 Voor het platteland; 13.20: Miller Sextet; 13,50: The Inikspots, 14,00: Voor de vrouw; 14,15: Omroep- kamerorkest, 15,00: Voor de jeugd: 15.40: Sextet Charles Ernesco; 15,45: Ziekenbe zoek; 16,15: Voor de jeugd; 17.15: Accor deonorkest; 17,30: NVH; 17,35: Accor deonorkest; 17.45: Jolian Jong. orgel; 18,00" Nieuws; 18,15: Varia; 18.20: Volks- dansorkest; 18.30: pregr. Ned Strydkr.; 19.00: Herdenking ondertekening hand vest Verenigde Naties- 19.15: Kwartet Jan Corduwener; VPRO: 19.30: Ons le ven en ons geloof; 19.45: Lezen in de bijbel; VARA: 20,00: Nieuws: 20.05: Dingen van de dag20.15: Opera „Don Juan" van Mozart; 21,15: Deel n hoor spel „Opstand der dieren"; 22,00: Metro- pole-orkest; 22,45: Sportreportage; 23,00: Nieuws; 23,15: Vi L-vi en. piano; 23,25 24.00: Licht concert;. Hilversum Ti (415 M.) NCRV: 7,00: Nieuws; 7,15: Ochtendgymnastiek; 7,30: Muziek ran Handel; 7,45: Woord voor de dag; 8,00: Nieuws; 8.15: Liederen: 8.30: Montere klanken; 9,00: Zieken bezoek; 9,30: Pol. berichten: 9,50: Variaties op een oud Slavisch lied; 10,30: Morgen dienst o.l.v. ds. P. de Looze; 11,00: So praan, tenor en orgel; 11,30: Continental Quintet; 12,15: Sangh en spel; 19,00: Nieuws; 13.15: Scala Sextet; 14.00: Mu- slque de la garde republlcalne, 14,30: Bondsdag Geref. MeisJesvereniglngen ln Zwolle; 15.45: G. D. Gunning ham. orgel; 16.00: voor postzegelverzamelaars; 16.15: Meisjeskoor Lenteleven; 16,45: Voor de sohoolgaande jeu-gd; 17,30: Hawaiian- muziek; 17.45: Rijk Overzee; 18.00: Land en tuinbouw; 18,15 Selectie uit- ,.A coun try Gi-rl" van M. Rubens; 18,20: Varan - tLetlps; 18,30: Radio volksuniversiteit; 19.00: Nieuws; 19.15; Het nieuws uit In- dië; 19,30: Actueel geluLd; 19,45: gramo foonmuziek. 20,00: Nieuws; 20 05: Gra mofoonmuziek; 20,30: BBC Symphcmie Orkest speelt in het Concertgebouw;; 22 20: GramofoonmuEiek; 22,30: Nieuws; 22,45: Avondoverdenkdng; 23.00: Mando- ltoata; 23,3024,00: Richard Tauber zingt. Doodstraf geëist tegen V-vrouw Wederom is tegen een .touw de doodstraf geëist; ditmaal was het de 55-jarige Adriana Valkenburg uit Am sterdam, beter bekend als „Jeanne", die als V-vrouw in dienst was by het Bureau Joodse Zaken te Amsterdam en thans voor het Amsterdamse Byz. Hof terecht stond. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Ge- linck trok in zyn requisitoir een ver gelijking tussen Ans van Dijk en deze Jeanne. „Ongetwijfeld heeft Ans van Dijk" aldus mr. Gelinck „een grotere acti viteit ontplooid dan deze vrouw. Daar tegenover staat, dat Ans van Dijk Jodin was en dus onder voortdurende dreiging leefde, Bij deze vrouw is hiervan ech ter geen sprake. Zij was er op uit, de Joden te plunderen en het, is zeer waar schijnlijk. dat boven de veertig, welke de beruchte S D.-er Schaap voor de geest staan, nog vele anderen het slachtoffer van haar praktijken zijn geworden". Mr. Gelinck eiste de doodstraf. VONNISSEN IN VERRAADZAAK „VRIJ NEDERLAND". Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, heeft heden uitspraak gedaan in de verraadzaak „Vrij Nederland". De 40-j. J. C. M. Meenen, die lid was van de NB.B, en van de „Wach und Schutz- dienst", hoofdschuldige van het ver raad, dat zulke catastrophale gevolgen voor bijna 40 inwoners van Haarlem heeft gehad, werd tot 20 j. gevangenis straf veroordeeld. Aan Beenen, die ver leden jaar reeds wegens het ven-aden van de verzekeringsagent Bronkhorst uit IJaarlem tot 7 jaar is veroordeeld, ls dus in het geheel 27 jaar gevangenis straf opgelegd. Zijn vriendin, de 34-j. Augusta Th. Kappelhof, een dienstbode uit Haarlem werd veroordeeld tot 4 j. gevangenis straf. Verschillende anderen werden tot lagere gevangenisstraffen veroordeeld. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestiene slachtingen Er was door C. v. d. Z te Sassenhelm deelgeno men aan het verhandelen van varkens vlees. hetgeen resultaat was van een clandestiene slachterij. De Officier vor derde tegen verdachte vijf maanden ge vangenisstraf, doch na het pleidooi van de raadsman, werd het vonnis twee maanden gevangenisstraf. D. J, v. d. W. te Hazerswoude, had clandestien een varken geslacht, waar voor de. Officier tegen hem zes maanden gevangenisstraf eiste. Na het pleidooi van mr. J. P. v. d. Plas, die op verzachtende omstandigheden wees. werd het vonnis vijf maanden gevangenisstraf. Rijwieldiefstal De nlkkelaar S A. heeft te Lelden rijwieldiefstal gepleegd, op 19 Sept. hetgeen echter niet de eerste maal was. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf en voorwaardelijk ter beschik king stellen ran de regering. De Burgemeester van Lelden brengt ter kennis van belanghebbenden, dait ter secretarie van heden af vlsakten ver krijgbaar zijn. Aanvraagformulieren zijn bij de portier. De vlsakten worden uit sluitend afgegeven van 2,30 uur tot 4 uur des namiddags. Stamkaart of trouw boekje medebrengen. Leiden, 23 Juni 1947 8377 De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Burgemeester der gemeente Lelden brengt ter kennis van de gebruikers van de met aardappelen beteelde percelen, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 4, 2e lid, van. het Coloradokever- besluit 1941, dat het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen, binnen de gemeente Lelden gelegen, vóór 5 Juli 1947 wederom ten minste eenmaal moet wor den bespoten met water, waaraan op 100 liter 500 gram Calcium-Arsenaat is toe gevoegd Deze bespuiting moet zodanig worden uitgevoerd, dat le. een hoeveelheid, overeenkomend met ongeveer 800 liter per hectare ge lijkmatig over het gewas wordt verdeeld: 2e. dat alle bladeren van de 'aardappel planten met de vloeistof worden bevoch. 3e. dat op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. Lelden, 23 Juni 1947. De Burgemeester voornoemd, F. H VAN KINSCHOT. VLOTTE BEHANDELING DER BEGROTING 1947. Ongetwijfeld komt de raad een woord van lof toe voor de wijze, waarop de begroting 1947 is behandeld! Was tot 1940 op zijn allerminst een week nodig, om het in net aantal zittingen uit te drukken, 9, voor de eerste begroting sinds de bevrijding zijn slechts 2 dagen of vier zittingen gebruikt! Het verschil is evident! Toch menen wij te moeten wijzen op enkele factoren, die het optimisme overtuigend temperen en voor de toe komst de kiem in zich dragen van een terugkeer tot de oude en zo dikwijls ge laakte methode. Tussen de diverse partijen was voor deze begroting/ de afspraak gemaakt om de grote politiek buiten beschou wing te laten. Op zich zelf een alles zins toe te juichen besluit, dat echter voor iedere begroting moest gelden en niet alleen voor die voor 1947, want ook al zou de gemeente de volledige auto nomie herkrijgen, waarop zij recht heeft, zelfs dan heeft het geen zin om in de Leidse raad de landspolitiek te gaan bespreken. Daarvoo- blijft het parlement, waar alle partijen immers vertegenwoordigd zijn, de aangewezen instantie. Deze onder de druk der tijden dus voor één jaar afgesproken volgwijze, dient voor altijd te worden geconti nueerd En dan: van de 33 raadsleden, de wethouders van het getal 37 afgetrok ken, waren er twee afwezig. Van de overblijvende 31 hebben er 22 deelge nomen aan de algemene beschouwin gen Thans op bescheiden schaal, maar hoe, wanneer dit wederom gaat uitdijen? Ook nu was een juiste ver houding feitelijk reeds zoek Aan genoemde afspraak heeft men vrijwel de hand gehouden. Alleen de communistische fractie-leider, de heer Van Weizen, heeft ietwat gezondigd: vandaar, dat hij de langste spreker is geweest, ruim een uur! Op hem volgde de heer Schüller met bijkans drie kwartier en dan de heren Wllmer, Woudstra, Knol en Knuttel met om het half uur. Het college van B. en W. had voor de beantwoording slechts drie uur nodig. Dat. wa? knap werk! Te meer, waar bij deze beantwoording zo goed als niets bleek te zijn vergeten. De voorzitter was klaar in 20 minuten, de wethouder van financiën, de heer v. d Kwaak in 25 minuten, de wethouder var onderwijs, de heer Van Schalk, en de wethouder van sociale zaken, de heer Menken, in 35 minuten en de wethouder van fa bricage, de heer Jongeleen. in een uur! Zoals gezegd, waren twee leden af wezig: het waren de afgevaardigden van de Partij van de Vrijheid. ZU lie ten verstek gaan bij wyze van protest. Protest tegen de wyze van behandeling van deze begroting. Maar zij nebben het doel ver voorbij gestreefd Ongetwijfeld ls het Juist, dat de voor--behandeling van deze begroting veel, zo niet alles, te wensen heeft overgelaten. De raadsleden misten im mers de tijd, om deze inderdaad te kunnen bestuderen. Voor een afdoening in de secties van de raad was dan ook geen gelegenheid. De oorzaak moet worden gezocht in de eis van Ged. Sta ten, om voor 14 Juni gereed te zijn, welke eis B, en W. nog wisten verlengd te krijgen tot 25 dezer. Dit feit op zich zelf doet al zien, wat er van de ge- meente-autonomie is overgebleven! Het college opende echter de gelegenheid om vragen te stellen, waarvan ruim schoots gebruik is gemaakt en heeft deze beantwoord. Een noodsprong, die echter in de gegeven omstandigheden van grote betekenis is gebleken. Genoemde raadsfractie wilde zich bij de gang van zaken niet neerleggen, van oordeel, dat zij niet mede verantwoor delijk wilde zijn voor een dergelijke afdoening van de eerste na-oorlogse be groting der Sleutelstad, die zij niet naar behoren had kunnen bekijken. Op zich zelf zullen alle raadsfracties het eens zijn met de vaststelling van het feit, dat de voor-behandeling geenszins heeft beantwoord aan wat wenselijk is. maar gelukkig hebben de overige niet de consequentie getrokken van de Par tij van de Vrijheid, want wat was er dan overgebleven van de autonomie der gemeente? Had de raad toch in meer- derheid zich geschaard achter het standpunt van de opponenten, dan was behandeling der begroting niet mogelijk geweest en zou deze eenvoudig zijn FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 2). Helaas had ik hem slechts licht gewond, maar zij noemden het een misdaad, die slechts met mijn bloed uitgewist kon worden. Doch ze kregen mij niet te pak ken. Verschillende keren werd het huls van mijn vrienden van onder tot boven doorzocht en ook de bovenste kelder brachten zij een bezoek. Als uit de ver te hoorde ik commando's en het erf bo ven mij daverde van de millitaire tred van hun politiebenden. Sindsdien heb ik soldaten van alle nationaliteiten ho ren marcheren. Maar de laarzen, die toen door onze straten daverden, waren in staat alle laarzen der wereld te over stemmen. Niettegenstaande mijn vertwijfelde weigering brachten mijn vrienden alles in gereedheid om mij buiten het land in veiligheid te brengen. „Ook in het buitenland kun je voor ons werken", probeerden ze mij te overtuigen. „Hier zullen ze je op een dag pakken. En we hebben het zo nodig, dat men bulten de grenzen voor ons zorgt". De kelders van het huis waren uitgehouwen in een rots, die steil in zee afliep. Door een smalle opening meer een spleet eigen lijk dan een venster kwam er wat daglicht in mijn kerker binnen. Zelden bracht ik een paar uur in de kring van mijn vrienden door. Ik wist, hoe arg listig de vijand tewerk ging en ik wil de deze trouwe vrienden niet. blootstel len aan het gevaar, dat ik bij hen ge vonden had. Ik leed geen gebrek in hun kelder. Ik had genoeg te eten en er wa ren warme dekens. Twee katten zorg den er voor dat mijn gevangenis vrij van ratten en muizen bleef. Op een nacht omstreeks nieuwe maan was alles voor mijn vlucjit in gereed heid. Glad en donker als olie zag ik on der mij de zee liggen. Allemaal waren ze naar beneden gekomen om afscheid van mij te nemen: Peer Ahlsen, die de harige kiel van mijn vader droeg, Moe der Freda, Sigurd de student en de blonde Karen. „Wij zullen elkaar terugzien", zei Peer en drukte mijn hand dat horen en zien mij verging. Karen viel mij snik kend om de hals. Sigurd maakte aan stalten haar voorbeeld te volgen, maar draaide zich plotseling om en holde weg. Nog hoor ik zijn stappen weergal men ln het holle keldergewelf. Moeder Freda legde haar vereelte hand op mijn hoofd. „Blijf een Noors meisje" zei ze alleen maar. Nog nooit had ik haar harde blik zo zacht gezien. Ik knikte heftig. Spreken kon ik niet, Ik zou ge huild hebben, als ik mijn tanden niet vast op elkaar geklemd had. Ik was nog zo jong en binnen een paar uur zou ik alleen zyn, alleen en verlaten in de wij de wereld. Maar waren er niet in vele, door de oorlog verwoeste landen nog jongere en eenzame schepselen? Ik ver mande mij en ging naar de venster opening. waar een stevig van knopen voorzien touw hing. Zonder angst keek ik in de diepte. Beneden aan de voet van de rots zag ik de boot, die op mij wachtte, en ik wrong mij door de ope ning, waarbij myn tenger lichaam me zeer van pas kwam. Langzaam klom ik naar beneden. Hulpvaardige armen strekten zich uit, vingen mij op en ge luidloos vergleed de boot in de alles verhullende duisternis. Ergens werd hevig geschoten. Waarschijnlijk was dat onze redding, want het leidde de aan dacht van de wachtposten van ons af. Het klonk ver als het donkere rollen van de donder. Een eskader bommen werpers raasde aan en vervulde de lucht met hun oorverdovend gedreun De gevaren om ons heen werden steeds groter. Toch nam de afstand tussen ons en de oever, die men door de duisternis trouwens meer vermoedde dan zag, langzaam toe. En toen werd het plotse ling licht achter ons. De stad begon op verschillende plaatsen te branden. Gelukkig stond er geen wind en het zag er naar uit, dat men het vuur de baas werd. Maar wat verder landinwaarts, ongeveer ter hoogte van de .Blauwe Bocht", schoot sissend een witgloeien de vuurzuil omhoog. Ik greep met beide handen naar mijn keeldat was ons dorp. En het waren onze zes boerderijen „Die gooien alles naar de hel, mens en vee. En ons land. Ons mooie land". (Het. was een lange, magere vrouw met slordige grijze vlechten, die dit zei. Ze hadden haar beide zoons neergescho ten. Daarvoor had ze twee vreemde sol daten doodgestoken, en nu vluchtte ze net als ik. „Vertellen jullie me eens schreeuwde ze wild „waarom brengen wij moeders zoons ter wereld? Mijn twee zonen heb ik het leven geschon ken opdat ze achter de ploeg zouden gaan. En nu? Doodallebei dood!" Ze lachte hysterisch. „Waarom zwijg je Niels? Waarom zeg je niets van onze nieuwe beschermers?" Niels, de schipper, greep krachtig het roer vast. Hij zei niets, maar spoog in een wijde boog overboord. Wat een situ atie was dit! De bloedrode horizon en de geluidloos voortglijdende boot, met de verdwaasde vrouw en de schipper, die als antwoord op haar vraag slechte spuwen kon. Alleen maar spuwen 66). Panda sprong van een grote hoogte naar beneden. De koude nacht-, wind gierde om zyn oren en de aarde kwam snel op hem toe Het zag er even erg slecht voor hem uit, maar het toeval kwam hem te hulp Eén van de bewakers, die het lawaai van de brekende glasscherven gehoord had, kwam snel het gebouw uit en haastte zich naar de ^lek van het geluid. En net op het moment, dat hij die be reikte, bereikte Panda hem ook. Dat gaf een schok, dat begrijp je! Panda plofte boven op de vent en deze die daar niet op voorbereid was, verloor zyn evenwicht en stortte ter aarde. En omdat het slecht voor de gezondheid is om met zijn kin op de straat te smakken, verloor de bandiet het be wustzijn. Panda kwam er beter af, want hij was zacht neergekomen en daar maakte hU direct gebruik van.... Een trage rookwolk steeg op van ons brandende dorp en van onze boederjjen en verspreidde zich over het water Mis schien was dit onze redding, want on ze boot bleef nu verborgen voor waak zame ogen. Zelfs de schijnwerpers kon den deze dikke walm niet doordringen. Niels en zijn helpers haalden de rie men binnen, ze durfden het nu wel aan de motor aan te zetten. Wegens het mijnengevaar koersten wij open zee in en kort. voor het aanbreken van de dag werden we opgepikt door een Zweed se vrachtboot met bestemming Stock holm. Onze verdere reis verliep zonder avonturen. Het was een heldere zomer dag toen ik voet aan land zette waar ik intussen een tweede vaderland ge vonden heb. Lang is het geleden die tijd van honger, gebrek en angst om het naakte leven. En toch gebeurt het zelfs nu nog vaak, dat ik des nachts wakker schrik, sidderend en badend in het zweet. Het is dan alsof ik het hek- sengezicht van vrouw Classen weer zie, alsof ik haar hete adem weer over mijn gezicht voel strijken. Wakker geworden door mijn eigen gekreun ga ik overeind in bed zitten. Het brede raam staat wijd open. De zwoele geur van de jas mijn stroomt de kamer binnen. Aan de donkere hemel fonkelen de sterren. En diep In het bos zingt een nachtegaal. „Wat is er lieveling?" vraagt naast me een slaapdronken stem. Zoals altijd bij het horen van deze heldere stem doorstroomt mij een gevoel van opper ste zaligheid. „Ik heb zo'n akelige droom gehad In 't donker ontmoet myn hand zijn sterke vertrouwde hand. Dan pas val ik in een diepe verkwikkende slaap. Wie weet wat er met mij gebeurd zou zyn als ik op Mariana's grote dag niet op het idee was gekomen, haar kame nier. die een vrije dag had. te vervan gen. Het was over èlven, na de pre mière. We waren net thuis gekomen Mariana in Gösta Holms zwartglanzen de Lincoln en wel alleen. Holm zouter ere van haar een nachtfeest geven en was direct na de voorstelling naar de „Ganymedes" gegaan waar hy zijn gas ten zou opwachten. Twee huurauto's met bloemen waren de Lincoln gevolgd. (Wordt vervolgd). vastgesteld buiten' de raad oml Over gemeente-autonomie gesprokeal Gelukkig zflr de andere partyen ver standiger geweest en hebben zy ge maakt van deze begrotingsbehandeling wat er van te maken viel, zich bewust van hun verantwoordelijkheid, ook al erkenden zij, dat het niet in de haak was. Trouwens B. en W. zullen de eer sten zijn om dit toe te geven. Force majeur Was het daarnevens nu nodig om van deze kwestie een soort demonstratie te maken? Bij de aanvang der zitting was de heer Frohwein ni. aanwezig om na afdoening van de niets betekenende punten der agenda, die aan de begro ting vooraf gingen, te verdwijnen Het spijt ons het te moeten zeggen, doch o.is is dat politiek op zijn smalst. Ontegenzeggelijk heeft de behande ling der begroting ernstig geleden on der ait gebrek van een nauwkeurige bestudering. Een groots opgezet finan cieel betoog heelt ten enenmale ontbro ken, waardoor het de wethouder van financiën wel uitermate gemakkelijk ls gemaakt. Doch ook de anderen heoben het niet moeilijk gehad, vooral niet, waar het college stuk voor stuk heeft bewezen voor zijn taak te staan en zich geheel te hebben ingewerkt, zodat Lei den vertrouwen mag stellen in zijn. huidige regenten. Typerend is dan ook wei, dat de enige financiële wijziging in de begroting is geweest verhoging der wethouderssala rissen, die met algemene stemmen werd aanvaard. Waar dit ambt momenteel de hele man vraagt, ls het volkomen te bil lijken Feitelijk hebben twee kwesties het de bat beheerst: ten eerste de verhouding tussen rijk en gemeente, waarover geen verschil van mening bestond en ten tweede de medezeggenschap, een oud stokpaardje. Alleen bij wijziging in de verhoudin gen tussen rijk en gemeenten is er mo gelijkheid van herstel der gemeentelijke autonomie. Van dit axioma waren alle partijen doordrongen en vol verwach ting wordt dan ook het rapport der des betreffende commissie-Oud verwacht, die voor dit doel is ingesteld. Inzake de medezeggenschap heerst nog wel de nodige tweespalt en dat laat zich begrijpen. Om te beginnen toch is men het niet eens, hoever zich deze moet uitstrekken. En dan komt daarne vens de vraag of deze practisch is in te voegen in de bestaande wetgeving, speciaal wat overheidspersoneel be treft. Verstandig was het daarom om op advies van wethouder Menken zich nog niet te binden, doch af te wachten, wat in deze materie zal worden geadvi seerd door het centrale lichaam, dat zich daarmede bezig houdt. Medezeggenschap dient niet plaatselijk doch landelijk te worden vastgelegd. Overigens was het, om zo te zeggen, allemaal klein goed, wat te berde werd gebracht of volstond men en dat geldt speciaal de belangrijke hoofdstuk ken van volksgezondheid en woning bouw met het uiten van wensen, die bij een volgende begroting zo nodig ver der zullen worden aangesneden. Opmerkelijk was wel, dat tussen de partijen over en weer veel meer begrip bestond ten aanzien van elkanders standpunt dan voor de oorlog. In dat opzicht schijnt men dan toch te hebben geleerd! Het begrip van „eenheid in verscheidenheid" lijkt meer dan een ijdel begrip te zyn geworden! Dit geldt zelfs voor de communistische fractie. De heer Van Iterson deed een oude gewoonte herleven met zijn voorstel 's avonds weer te mogen roken, dat met grote meerderheid ook de meeste dames stemden voor werd aange nomen, Het was wel het meest enthou siast begroete voorstel dat is gedaan! Moge deze stemming van begrilDen over en weer zich niet alleen handha ven, doch zich nog verdiepen. Het zal onze stad ten goede komen. En zo heeft Leiden dan weer zijn eerste begroting, gebaseerd op cijfers, die dè toets der realiteit kunnen door staan. Hierop zal kunnen worden voortge bouwd Bepaald rooskleurig ziet het er op het eerste gezicht niet uit: een tekort van ruim twee millioen. Maar voor zwart pessimisme zien wij evenmin reden, ge let op de verhoudingen. Zonder een af braak-systeem te volgen ten aanzien van de sociale voorzieningen en wat daarmede samenhangt, lijkt ons de 'to- tale positie der Sleutelstad niet hope loos. mits volstaan wordt met het nood zakelijke en het wenselijke op de ach tergrond wordt geschoven. Gelukkig is het college van B. en W. overtuigd van de wenselijkheid van een dergelijke politiek en bestaat er dus geen reden voor te grote ongerustheid. Een knap stuk werk is met deze be groting geleverd en terecht werd het college, de wethouder van financiën na tuurlijk in de eerste plaats, na afloop geluk gewenst met het bereikte resul taat. Slechts een tweetal kleine incidenten hebben zich by de behandeling dezer begroting voorgedaan. De heer Plna kwam terug op de benoeming van de gemeente-ontvanger en verweet de wet houder onjuiste voorlichting, hetgeen hij echtér, op uitdrukkelijk verlangen van de wethouder, ten slotte terugnam, zy het eerst ietwat aarzelend. Blijkbaar kon hij zijn nederlaag bü déze benoe ming moeilijk verkroppen. Daaraan wil len wij ook wijten zijn klappen uit de school der geheime zitting, hieraan ge wijd, hetgeen de voorzitter, die het de bat uitmuntend leidde zonder te kort te doen aan de vrijheid van spreken, in de kiem smoorde. En de heer A. van Dijk had de slechte smaak om sarcastisch de behandeling dezer begroting te vergelijken met het optreden van Hitler in de Kroll-opera, hetgeen hii weigerde terug te nemen. Zeer terecht sprak de burgemeester daarover zijn misnoegen uit. Dit waren evenwel de enige wanklan ken. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Trijzelaar—Gogarn, z„ Rot terdam; FrankGompertz, d., Rotterdam; van Everdingen—Eggens. d., Dordrecht- van der Torren—Ringers, d„ Urmond; TydemanUrlot, d., Amsterdam; Todd Bakema, z„ Naarden; RoodaDekker z.. Den Haag. Gehuwd: A. J. W. M. ThelssLng en P. J. van Aken. Londen: S. H. Rosier en H. Horwood-Stlllwell, Londen. Overleden: J. Knegt. m„ 69 Jaar. Rot terdam; F. J. vanher Lek. m„ 60 Jaar. Rot terdam; d M Evcrs-lïooykaas, v., 82 Jaar. R'dam; J. v. WJngerden-Braat, vr85 Jaai^ Don Haag; J. R. Doornbos Cleverlng, m.» 68 Jaar, Groningen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2