De drie-mogendheden-conferentie op 27 Juni vastgesteld Naar de bodem van de Maas Met Hr. Ms. 0 23 op Wh meter diepte „Bloembollencultuur" streeft naar verzachting der saneringsmaatregelen WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt Knoeiers krijgen kous op de kop! 86ste Jaargang DINSDAG 24 JUNI 1947 No. 26115 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Be vin en Bidault tevreden. Eerst na lange debatten op het Krem lin heeft de Sovjet-Unie het besluit ge nomen om de uitnodiging van Engeland en Frankrijk te aanvaarden. Generalis simus. Stalin sloot ten slotte het debat door zich voor aanvaarding uit te spre ken, aldus wordt uit Sovjet-Russische kringen, die contact hebben met het Sovjet-Russische militair bestuur in Duitsland, te Berlijn vernomen. De be langrijkste personen, die deze besprekin gen bijwoonden, waren de minister van buitenlandse zaken Molotof en zijn plaatsvervanger Wysjlnski. In Sovjet-Russische kringen te Ber lijn is men gematigd optimistisch over de mogelijke resultaten van de bespre kingen der drie grote mogendheden Men acht het echter mogelijk, dat op som mige punten een basis voor verdere in ternationale onderhandelingen zal wor den gelegd. Frankrijk en Engeland hebben zich reeds volledig accoord verklaard met de datum van 27 dezer en met de keuze dei- plaats: Parijs. Zowel Bevin als Bidault hebben zich vreugdevol uitgelaten over het feit. dat de Sovjets hebben geac cepteerd. Ook in Amerika is men tevreden, dat de zaak in beweging komt. Waarnemers zal het niet. zenden. Tot dusver stelden de Russen zich op het standpunt, dat bij de toewijzing van hulpmiddelen rekening zou moeten wor den gehouden met de nationale souverei- niteit en voorrang zou moeten wordei? verleend aan verwoeste landen. Ameri kaanse woordvoerders hebben evenwel duidelijk laten uitkomen, dat Marshali's voorstel juist gebaseerd is op de over tuiging, dat verdere hulpverlening op grote schaal aan afzonderlijke landen waarschijnlijk niet door het Amerikaanse publiek en het Congres zal worden goed gekeurd, Volgens de Amerikaanse opvat ting zou de hulpverlening aan afzonder lijke landen, die naar eigen inzicht deze zouden kunnen benutten, zonder reke ning te houden met de algemeen Euro pese behoefte. „een tweede editie van de Unrra" en niet in de geest van het plan van Marshall zijn. Ramadier zet door. De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft, toen Ra- madier voor de tweede maal het bezui nigingsplan van de regering indiende, dit aangenomen. Zaterdag was dit plan door dezelfde commissie verworpen. Volgens officieuze cijfers was de ver houding der stemmen nu als volgt: -S vóór, 18 tegen, 4 onthouding. De socialistische parlementsfractie heeft met 'n meerderheid van 70 stem men besloten om haar steun te verlenen aan het „Redt de franc-programma dat Ramadier. de socialistische minister president. hedenmiddag in de Jranse ,Tjaan de orde zal Nationale Vergaderin; brengen. Men acht het thans vrijwel zeker, dat het ontwerp van Schuman door de vol tallige Nationale Vergadering zal worden goedgekeurd. Van communistische zijde wordt ech ter fel tegen de plannen geageerd en bij demonstraties hoorde men de roep: „Hang Schuman op!" Wegens slecht brood zijn 12154)00 mijnwerkers in het Noorden in staking gegaan. Ook bij Citroën wordt weer ge staakt. Arbeidswet in Amerika aanvaard. TRUMAN'S VETO OVERSTEMD. De Amerikaanse Senaat heeft het veto van president Truman overstemd en daarmee de arbeidswet, welke de activiteit der vakverenigingen beperkt en de „closed shop" verbiedt, aange nomen. 68 stemmen werden uitgebracht voor de nietig verklaring van het veto en 25 tegen, dus 6 stemmen meer dan de ver eiste twee derde meerderheid. Het Huis van Afgevaardigden heeft het veto vo rige week reeds overstemd, zodat het wetsontwerp thans wet is geworden. Het resultaat is een belangrijke overwinning voor het door de republikeinen beheerste Congres. Leiders der vakverenigingen noemen de wet „de slaven-wet" In de laatste minuten van het debat verklaarde senator Barkley, die de aanval der regering op het wetsont werp leidde, dat. de maatregel „geboren was om te sterven". Twintig democraten lieten verstek gaan, waardoor de republikeinen de vereiste meerderheid kregen. Green, president van dc A.F.L. (Ame rican Federation of Labour), een der twee grote vakbonden), verklaarde na dat het? besluit was gevallen, dat er een onmiddellijke campagne voor het her roepen van de wet zal worden ingezet. „De arbeiders zullen er zich nooit mee kunnen verzoenen". Onmiddellijk nadat de wet was getekend trad .Gerhard ,van Arkel. algemeen adviseur van de na tionale commissie voor arbeidsverhou dingen. af. Hij sprak „ernstige twijfel aangaande de uitvoerbaarheid en eer lijkheid" van de wet uit In ten minste een twaalftal steen koolmijnen in de Amerikaanse staat Alabama, hebben, binnen drie uur na het aanvaarden van de arbeidswet, de arbeiders het werk neergelegd. In totaal hebben reeds ruim 14.000 Amerikaanse mijnwerkers het werk neergelegd. 22 mijnen zijn gesloten in Pennsylvania. Alabama en West-Vir ginia, Philip Murray, president van de an dere grote vakvereniging, heeft het be stuur van deze vakvereniging voor a.s. Vrijdag in vergadering bijeengeroepen ten einde de te volgen politiek te be spreken. DE RATIFICATIE VAN HET ROEMEENSE VREDESVERDRAG. Mayhew, de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat de Britse en Amerikaanse regeringen de ratificatie van het vredesverdrag met Roemenië thans kunnen deponeren. Bevin had de Roemeense regering gewezen op het belang van een spoedige ratificatie van haar kant. Het juiste aantal arrestaties ill Roemenië kon Mayhew niet mededelen. Volgens berichten zou dit aantal meer dan 1.000 bedragen. Voor zover kon worden vast gesteld, was geen der betrokkenen for meel in staat van beschuldiging gesteld of voor het gerecht gedaagd. Sommigen waren echter na een korte periode van hechtenis weer vrijgelaten. (Speciale reportage) „Vlag weg, clectrisch varen en klaar maken voor onderwater!". Het is de luitenant ter zee II R. van Whely, commandant van Hr. Ms. Onderzee- boot 0 23, die van de brug (of om in de termen van de Onderzecdienst te spreken: de badkuip) orders geeft. Matrozen lopen over het smalle, lan ge dek en sluiten de luiken, verwisse len de grote Nederlandse vlag op de achtersteven voor een kleine, die op de buiskuip geplant wordt en verdwijnen, via de toren naar omlaag. Het geronk van de dieselmotoren is verstomd en de schier geluidloze elec- trische motoren doen het schip de Maas opvaren, waar straks voor de ogen der duizenden mensen, niets meer dan een dunne periscoop van de O 23 te zien zal zijn. Het is niet de eerste keer, dat deze onderzeeboot zich onder de waterspie gel aan het gezicht onttrekt. Geduren de de oorlog heeft zij vele tochten ge maakt zowel op de Atlantische Oceaan, de Noordzee en Middellandse Zee als in de Indische wateren. Menig torpedo is met een absolute trefzekerheid naar vijandelijke schepen afgevuurd en heeft zijn alles vernieti gend werk gedaan. Maar ook is het meer dan eens voor gekomen, dat een tegenaanval van de zijde van de vijand werd ingezet. Dan luidde het commando van de Ltz. Whely: „Duiken tot maximum diep te!" en dan wees de dieptemeter méér dan 100 nieter aanIn spanning werden de explosies van dieptebom men gehoord en dank zy de listig heid, waarmee de commandant dan zyn boot uit het centrum van ontplof fende bommen wist te halen, bleef de O 23 behouden. Thans zullen dieptebommen en tor pedo's niet gebruikt worden, thans zal ook een diepte van boven de 100 meter niet bereikt worden, thans zal Hr. Ms 023 korte tijd gaan rusten op 12y> me ter diepte, op de bodem van de Maas Nadat 3 stoten op de claxon zijn ge geven, verlaat iedereen de kuip en werkt zich naar omlaag. Beneden in het hart van het schip heeft een ieder zijn taak. De roerganger ontvangt zijn comman do's van de commandant, die middels de periscoop de enige is, die contact heeft met de buitenwereld, uitgezonderd de telegrafist met zijn radio en zend- installatle. De bootsman tuurt naar de wijzer van de dieptemeter die nog op 0 staat en dus blijkt dat wij nog boven water zijn. Een hevig lawaai, een geklots van water en geblaas van lucht, een lichte helling van de boot geeft ons de zeker heid, dat het nu ernst is. Wij duiken. Langzaam trekt de wijzer van de diep temeter naar hogere cijfers. 2, 3, 5. 8, 10 tot 12gaat de wijzer, dan een schok. Wij liggen op de bodem van de Maas. Eigenlijk konden wij net zo goed ergens in een kleine kamer zitten. Het electrische licht brandt normaal, de lucht is dezelfde als toen het luik nog openstond, alleen het uitzicht ontbreekt. Door de periscoop zijn de dingen der wereld zichtbaar. Aken. tjalken en sleep DE HONGAARSE OPPOSITIE ZET DOOR. Een geroyeerd lid van de Hongaarse partij der kleine boeren, Pfeiffer, heeft verklaard, dat zijn groep zal deelnemen aan toekomstige verkiezingen, onder welke omstandigheden deze ook zullen worden gehouden. (Sulyok, die even eens uit de party der kleine boeren werd gestoten, en nu aan het hoofd vafi de Hongaarse party van de vrijheid staat, verklaarde echter reeds eerder, slechts te zullen deelnemen aan verkie zingen onder internationaal toezicht). „Onze boeren", aldus Pfeiffer, „kun nen niet helemaal opzij gezet worden, zonder dat men een burgeroorlog ris keert". Hij noemde het door de Hon gaarse regering uitgegeven witboek „onvolledig, onlogisch en onnauwkeu rig". boten "varen over het water, de gele tram van Rotterdam glijdt over zyn gladde rails, de duizenden aan de wal kijken naar het dunne stokje op de Maas, de periscoop. Commandant Van Whely geeft dan het commando: „Blazen op 1, 2, 3 en 4" waarop een gerommel en geraas volgt, 'n Lichte schommeling w yst cr op, dat de O 23 langzaam weer omhoog gaat. Een sterke hélling naar achte ren en het gezoem der electrische mo toren, de O 23 vaart vooruit. De men sen op de wal zien de boeg te voor schijn komen, even later he1 kanon en de brug en ten slotte het gehele schip. Een van de meest gevaarlijke wapens der zee-oorlog is weer zichtbaar, het wapen, dat door ieder schip in oorlogs tijd zo gevreesd wordt. Immers het zijn de onderzeeboten, die de verbindings wegen het meest bedreigen, die de zo noodzakelijke aan- eri afvoer sterk be lemmeren, zoniet grotendeels lamleggen. Tussen 1906, het jaar, waarin "Neder land zijn eerste onderzeeboot kreeg en 1947 liggen jaren van ontwikkeling en vooruitgang en is dit wapen dermate geperfectioneerd, dat een verbetering nauwelijks denkbaar is. Nederland heeft voor de bediening hiervan een corps, dat uitermate goed getraind is, hetgeen o.m. moge blyken uit het feit, dat in de 40 jaren van het bestaan der onderzeedienst, nog nimmer één boot op oefentochten ver loren is gegaan, dit in tegenstelling met andere landen. Het rapport van koning Leopold. CRITIÈK VAN SOCIALISTISCHE ZIJDE. Het Begische socialistische blad „Le Peuple" levert commentaar op het rap port, dat de commissie van rechtskun digen heeft uitgebracht over de hou ding van de koning tijdens de bezet ting. Het blad begint met te verklaren, dat het rapport een eenzijdig karakter draagt en duidelijk een politieke strek king heeft. Het rapport vormt, aldus „Le Peuple". een pleidooi voor de ko ning hetgeen niet te verwonderen valt, aangezien de leden der commissie van onderzoek door de koning persoonlijk zyn aangewezen. Het blad wijst verder nog op de zinsnede in het rapport, vol gens welke, de documenten, die bestu deerd werden, uitsluitend documenten betreffen, welke door de koning ter be schikking zijn gesteld. „Le Peuple" be schuldigt de commissie er van deze be scheiden dusdanig verwerkt te hebben, dat zij een zo gunstig mogelijk licht op de figuur van de koning werpen Het blad stelt verder in het licht, dat, ondanks de conclusie van het rapport, in de bijgevoegde documenten tot uit drukking komt, dat, in tegenstelling met hetgeen de rechtskundigen verklaren, de leden der regering duidelijk aan ko ning Leopold te verstaan hebben ge geven, dat zijn beslissingen in strijd waren met de grondwet, dat hij van plan was met andere ministers onder voogdijschap van de vijand te regeren, dat hij de overtuiging toegedaan was. dat de oorlog voor de geallieerden was verloren en van oordeel was geen ver bintenissen tegenover de geallieerden meer. te hebben. Volgens „Le Peuple" zouden de docu menten de juistheid van de door het parlement genomen beslissing met be trekking tot de koning bevestigen. Het blad besluit met er op te wijzen, dat iedere nieuwe agitatie over de konings kwestie in België geen ander effect kan hebben dan de belangen van het land, en in de eerste plaats die van het ko ningschap en de dynastie, te schaden. RIS WENST ZUIVERING IN HONGARIJE. De Hongaarse minister van Justitie, Istvan Ris, heeft in een rede verklaard, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken grondig gezuiverd dient te wór den om een „werkelijk Hongaarse bui tenlandse politiek", in overeenstemming met de Sovjet-Unie, mogelijk te maken. Ris achtte het een fout, dat men het vorige jaar ook het stemrecht had ge geven aan „de vijanden der democra tieën". De stoffelijke overschotten van 33 gefusilleerde leden van de verzetsgroep Stij- kel zijn van Doeberitz in de Sovjetzone van Duitsland overgebracht naar Ber- lijn-Tronau. waar zij thans rusten op de Franse begraafplr te in afwachting van de laatste reis naar het vaderland. De leider van de Nederlandse Rode Kruis Missie te Berlijn, D. R. Verhoeff, legde een krans op de voorlopige graven. Links D. R. Verhoeff, rechts de heer W. Wagenaar uit Den Haag, vader van een der slachtoffers. (Foto ANP) CLAYTON TE LONDEN. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Clayton, heeft heden ten huize van de Britse minister president, Attlee, geconfereerd. Behalve Attlee namen ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, en de' minister van Financiën. Dalton, aan de besprekingen deel. Later in de morgen werden de be sprekingen tussen Bevin en Clayton op het ministerie van Buitenlandse Zaken voortgezet. DE NICOLA VRAAGT ONTSLAG. De Nicola, de voorlopige president van de Italiaanse republiek, heeft thans zijn verzoek om ontslag ondertekend. Te Rome verwacht men, dat het Italiaanse parlement, dat heden bijeen komt, het verzoek zal afwijzen. Het is mogelijk, dat De Nicola alleen enkele weken rust zal nemen. Zowel rechtse als linkse kringen geloven, dat de pre sident op zijn besluit zal terugkomen. KEIZER HIROHITO OPENT PARLEMENT. Keizer Hirohito van Japan heeft voor het parlement verklaard, dat „Japan voor een economische crisis staat, die geen precedent in de geschiedenis kent". Hy vroeg het volk zich te verenigen om de crisis te boven te komen. Het gewone ceremonieel werd in acht genomen. Alle parlementsleden bogen zich diep, toen de keizer de zaal bin nentrad. WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnig en warm weer met matige wind tussen Zuid en Oost. Later in het Zui den van het land kans op onweer. 25 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 12.32 uur; onder 0.54 uur (EK.). Hoogwater te Katwijk-a-an-Zee te 9.21 en 21.50 uur. Buitengewone algemene vergadering (Van onze speciale verslaggever) Op een. buitengewone algemene ver gadering heeft de Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur beslist over een drietal voorstellen, door het hoofdbestuur ge daan om een verlichting van de sane ringsmaatregelen te bewerkstelligen. De vergadering werd geopend door de nieuwe voorzitter der Alg. Vereni ging, jhr. mr. dr. O. F. A. H, van Nis pen tot Pannerden, die in zijn ope ningswoord aandrong op waardige en zakelyke besprekingen en hoopte, dat de verschillen, welke in de boezem der vereniging bestaan, wellicht door rijpe overweging, diep verantwoordelijkheids gevoel en in wederzijds loyale discussie, maar nimmer door een voortdurende en onnodige demonstratie van onenigheid zouden kunnen worden opgelost. De vergadering behandelde vervol gens de voorstellen, welke door het hoofdbestuur binnen zekere beperkin gen waren gehouden, en slechts tot doel hadden te komen tot vermin dering van de druk op het bloembollen- vak en verbreking der verstarring, die de huidige maatregelen veroorzaken. De commissie beschouwde het als haar taak niet te gaan onderzoeken of algehele afschaffing dei* maatregelen mogelijk was, maar om binnen het kader dier maatregelen naar vereenvoudiging te zoeken. OVERNAME VAN TEELTRECHT. Het eerste voorstel had tot doel elke tijdelijke of blijvende overname van teeltrecht door aankoop of huur onbe lemmerd toe te staan. .Hieraan werd gekoppeld ee.n amendement van de afd. Lisse om koop en verkoop te beperken tot 300 R.R. per bedrijf. De voorzitter ontraadde aanneming van dit amendement, omdat het niet meer dan een leeg gebaar betekende tegenover de economisch zwakkeren, en de bepaling al te gemakkelijk kon wor den ontdoken. In een uitgebreide discussie werd scherpe critiek uitgeoefend. Men meende dat alleen de kapitaalkrachtigen van opkoop van teeltbewijzen zouden kunnen profiteren en men wilde onder scheid tussen hoofd- en nevenbedrijven. Ondanks de zeer duidelijke zinspeling van de voorzitter in zyn openingsrede op het ongewenste ener hervatting van het traditionele anti-saneringsdebat, las het hoofdbestuurslid, de heer P. Bakker Mzn. van Enkhuizen, voorzitter van de Ver. tot Behoud van het Bloembollen- vak (Anti-Saneerders) een verklaring voor, waarin hy de huidige voorstellen kenschetste als een poging om de maatregelen die verdwijnen moeten, weer wat op te lappen. De heer Murk, eveneens een voorvechtei van de anti- saneerders, ging nog verder en zag in de voorstellen slechts een politiek han digheidje va,n het volgens hem geheel uit saneerders bestaande hoofdbestuur, om door stemmen vóór de vermindering der maatregelen de vergadering te van gen in een principiële uitspraak vóór die maatregelen als zodanig. De voorzit ter wees namens het hoofdbestuur dit verwijt scherp af en verklaarde zich persoonlijk borg, dat iets dergelijks niet zou gebeuren. Na een voortgezet debat werd het amendement-Ldsse verworpen met 207 tegen 112 stemmen en 19 blanco, en het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen met 24397 stemmen. VERLAGING VAN HET PRIJS PEIL IN HET BUITENLAND. Pimt 2 betrof verlaging van het prijs peil in het buitenland tot aan de grens van prijzen, die als dumping zouden kunnen Worden aangemerkt, om daar door bij prijsdaling schokken in onze binnenlandse economie te voorkomen, ontmoette zeer veel tegenstand, omdat men de prijzen voor de kwekers toch reeds te laag achtte. De heer Murk sprak van de „boeman dumping" en be pleitte terugkeer tot de natuurwet van vraag en aanbod. Verschillende spre kers zien in dumping geen gevaar, maar de voorzitter wijst er op, dat men niet kan uitgaan van vroegere toestanden. De invloed der buitenlandse kwekers is thans reeds zó groot, dat het enig re sultaat van dumping zou zijn: sluiting der grenzen! Het tweede bestuursvoorstel wordt verworpen met 176160 stemmen. HET SURPLUSFONDS. Het in drieën onderverdeelde voor stel betreffende het Surplusfonds open de eveneens de sluizen der welsprekend heid. BINNENLAND. Minister Huijsmans brengt vandaag een bezoek aan Brabant, waar hij te Eind hoven een vergadering van de Kamer van Koophandel zal bijwonen. De Tweede Kamer der Staten Gene raal komt Dinsdag 1 JuM in openbare vergadering bijeen. De twaalfde Nederlandse Landbouw- week zal door het Nederlands Genoot schap voor Landbouwwetenschapen het „Nederlands Instituut voor Landbouw kundige ingenieurs" worden georganiseerd van 7 t.m. 11 Juli as. in het hulpgebouw der Landbouwhogeschool te Wagenlngen. H.M. de Koningin heeft een gift van f. 100,geschonken an de Ver. de Boddaert-tehulzen als biyk van waar dering voor het werk dezer- vereniging. Nederland zal 91,660 ton stikstof ontvangen als toewijzing van de I-E.F.C. te Washington. In de te Amsterdam gehouden Jaar vergadering van het genootschap Neder landFrankrijk werd als opvolger van prof. dr. J. J. Galverda de Grave tot voor zitter gekozen mr. J. E. van der Meulen. lid van de Hoge Raad der Nederlanden. Od 10 en 11 September a.s. wordt te Utrecht op de veemarktterreinen weder om een nationale paarden- en veeten toonstelling gehouden met op de middag van belde dagen een concours-lilpplque. BUITENLAND. Het Doritmundse communistische blad Westdeutsoh.es Volksecho" mag ge durende een maand niet verschijnen we gens onjuiste en eenzijdige critiek op het Brits en Amerikaans militair bestuur en het Duitse bestuur. Dit ls de eerste maal sinds het begin van de bezetting, dat een Duits nieuwsblad door de Britse autori teiten ls verboden. De oudste man van België, Constant Deliiobte uit Khesselare, is Zondag in de ouderdom van 105 Jaar overleden. De vorst van Monaco, prins Louis II herdenkt Donderdag de dag waarop hy voor 25 jaar zijn vader "Albert I opvolgde. In verband met dLt Jubileum worden van 2529 Juni te Monaco grote feestelijk heden gehouden. De vroegere minister van Verkeer Ln de Joegoslavische regering in ballingschap dr. Grisogono, tot voor bort een aanhan ger van ex-koning Peter, heeft een beroep gedaan op de 100,000 Joegoslaven ln het buitenland om naar Joegoslavië terug te keren. Dr. Grlsono zal binnenkort uit Engeland naar Joegoslavië vertrekken. De cineasten van Hollywood konden een scène voor een hunner deteotlve- films nemen, toen. Benjamin Slegel, bij genaamd „Buggsy". een bekend gangster uit New York en Hollywood onder het mitrailleur vuur van onbekenden midden op straat het leven Het. Herman Borms, zoon van Auguste Borms, ls uit de gevangenis te Antwer pen ontsnapt, waar hy wegens verstand houding met de vijand tijdens de bezet ting 20 Jaar moest uitzitten. Het hoofdbestuur stelde voor, dat het Surplusfonds niet meer innemen zou na 15 November en dan tegen prijzen, die een weinig onder de teeltkosten lig gen, (om daardoor leunen op het Sur plusfonds te voorkomen en levering van rommel tegen te gaan). De voorzitter legde ar de nadruk op, dat het fonds een verzekering is tegen uiterste narigheid, maar geen stimulans om goede soorten naar het Surplusfonds te spuien. Om te voorkomen, dat men het fonds zou kunnen gebruiken als de kurk, waar de zaak op dryft, wil het hoofdbestuur deze bepaling doorzetten. Hoewel het hoofdbestuur ingaat op «en suggestie van de afd. Sassenhcim om een bepaald percentage te fixe ren, werd het voorstel verworpen met 180 tegen 151 stemmen. Het tweede punt: Geen overnemen meer van tweede kwaliteit door het fonds en scherpere keuring, wordt aangenomen met 204 tegen 110 stem men, nadat het hoofdbestuur dc clau sule betreffende verscherpte keuring had ingetrokken. Het derde punt: opening van de mogelijkheid om narcissen weer per ton te verkopen, door de heer Murk gedoodverfd als het gevaarlykste punt, omdat het uitbreiding van de buitenlandse teelt bevortJert, werd, nadat de heer Van Eg-mond, voor zitter van de vereniging „De Narcis" had uitgesproken dat de narcissen- kwekers vryheid wensen om zowel ge selecteerd als per ton te verhandelen, aangenomen met 142 tegen 100 stem men en 28 blanco. Het was toen vijf uur en de vergade ring begon sterk te verlopen, zodat de rondvraag niet de belangstelling had, waarop ze gewoonlijk kan bogen. De vergadering kenmerkte zich, dank zij de strakke en alleszins competente leiding van haar nieuwe voorzitter, die toonde in deze zeer ingewikkelde ma terie volkomen thuis te zijn, door het ontbreken van de gebruikelijke sane ringsdebatten (ondanks enkele „uitloop pogingen" van de heren Bakker, Murk en Nuyens). Hopelijk is voor de jonge kwekers iets bereikt door de beslissing omtrent het teeltrecht, en niermede een groeiende noodtoestand verbeterd! Morgen Kabinetszitting te Djogja. AIDE MEMOIRE DOORKRUISTE BRIEFWISSELING. Volgens een Republikeins zegsman heeft het bevreemding gewekt, dat de aanbieding van de aide memoire de briefwisseling tussen de Commissie- Generaal en de Indonesische delegatie heeft doorkruist. Sjahrir vertrekt met zijn gezelschap vandaag naar Djogja voor de kabinetszitting van morgen. Aan Hatta op Sumatra is een telegram verzonden met het verzoek deel te ne men aan deze kabinetszitting, doch ver moedelijk zal men hem niet meer tijdig kunnen bereiken daar hij in het bin nenland vertoeft. Alweer „eigen"-lotsbepaling! THANS VOLKSPARTIJ VOOR OOST-JAVA. Te* Soerabaya is opgericht de Persa- toean Rakjat Djawa Timoer, welke vereniging voor de bevolking van Oost Java het recht opeist om eigen lot te bepalen en langs democratische weg haar positie en verhouding binnen en jegens de Ver. Staten van Indonesië en het Koninkrijk te bepalen. Ofschoon het streven van deze nieuwe partij slechts verwezenlijkt kan worden bin nen het door de Nederlanders bezette gebied, verzekert zij toch, dat zy vele duizenden sympathiserenden telt bin nen het Republikeinse gebied. Voor zitter van deze vereniging ls Raden Soekartedjo. Dr. VAN MOOK OVER ZIJN BEZOEK AAN SJAHRIR. Gistermiddag heeft dr. van Mook op het Paleis Rijswijk te Batavia een uit eenzetting over zijn bezoek aan Sjahrir gegeven. Aanwezig waren o.m. de mi nister-president van Oost-Indonesië. Nadjamoeddin en de sultan van Pon- tianak. MILITAIR DOOR HANDGRANAAT GEDOOD. Zaterdagmorgen vonden twee dienst plichtigen. behorende tot de bewakings compagnie commando Luchtvaart troe- pen, vliegbasis Leeuwarden, in de berm van het vliegveld te Leeuwarden een handgranaat. Toen zfj trachtten de handgranaat te demonteren, ontplofte deze, ten ge volge waarvan een der militairen on- middeliyk werd gedood en de andere werd gewond. VERVOER STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN STIJKELGROEP BEGONNEN. Gistermorgen zijn de stoffeiyke over schotten van de Stykelgroep de reis naar het vaderland begonnen. De kis ten waren geborgen in een vrachtauto van de dienst berging en identificatie. Nadat de stoet in langzaam tempo door de straten van Beriyn was getrokken, werd halt gehouden aan de grens van de Britse sector. Daar brachten gene raal Hlinder en de officieren een groet aan de stoffelyke overschotten, waarna de lange reis aanvaard werd. De namen der leden van de Stykel groep luiden: B. H. Bloembergen, lt. kol. J. P. Bolden, B. Davidson, C. Drupsteen, H. Ero, Lt. C. J. Gude, gen. maj. H. D. S. Hasselman, W. A. Hel- mers, mr. M. Hes, J. A. Lotgering. IJ. Naber, W. van der Plas. P. A. Smit, drs. J. A. Stykel. J. C. Thomas, W. Wagenaar Jr.. Lt. C. J. L. Wolzak en H. P. C. Zanen. Duizenden rantsoenen verdwenen. By een door de CCD ingesteld onder zoek by enkele zuivelfabrieken bleek o.m. dat een filiaalhoudster van een fabriek in het Noorden des lands voor de directeur regelmatig boter, kaas en bonnen ruilde tegen tabaksbonnen. Ook werd wel geruild tegen klompen en melkemmers of werden bonnen gegeven voor bewezen diensten. Ten gevolge van deze manipulaties bleek het filiaal een tekort te hebben van ongeveer 9000 rantsoenen boter, 850 rantsoenen margarine en 2730 rantsoenen kaas. Bovendien had de fabriek nog een tekort van 300 rant soenen boter en 4.450 rantsoenen melk, terwyl in ongeveer e®n jaar tyds cir ca 13.000 liter gestandaardiseerde melk zonder bon was afgeleverd. Via he1 filiaal was nog ongeveer 14.000 liter tapte-melk zonder toewyzing verstrekt aan banketbakkers en ysbereiders, terwyl aan siyters melk in voorschot werd verstrekt. Zowel tegen de directeur als tegen de filiaalhoudster werd proces-verbaal op gemaakt. Ook in het westen des lands bleek een zuivelfabriek niet vryuit te gaan. Een onderzoek wees uit, dat on geveer 16.000 liter mek zonder bon was afgeleverd aan een banketbakkery. De directeur van deze fabriek werd ver oordeeld tot zes weken gevangenisstraf. By een fabriek in het zuiden des lands constateerden ambtenaren van de CCD een tekort van 3000 rantsoenen boter. Bovendien was er geknoeid door onjuis te boekingen van het vetgehalte en werd boter afgeleverd met 'n te hoog vochtge halte, terwyl met behulp van blanco- of gebruikte wikkels boter zonder bon werd verkocht. Ook werd boter tegen te hoge prys verkocht aan smokkelaars, die hiertoe bonnen en toewyzingen op kochten. Tegen het bedrijf, alsmede tegen de smokkelaars, waarvan enkele in verze kering werden gesteld, werd proces-ver baal opgemaakt, terwyl het resterend® gedeelte van de door deze manipulatie® verkregen gelden in beslag" werd geno-

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1