Mij. der Nederlandse Letterkunde Bert Voeten en J.J. Klant delen de V.d. Hoogt-prijs eren naar imegeii Kerkelijk Leven Laatste Berichten Mr. P. J. Idenburg wordt voorzitter. In het Rijksmuseum voor Volkenkun de te dezer stede is gisteren onder voor zitterschap van prof. dr. A. W. Byvanck de jaarvergadering van do Maatschappij der Nederlandse letterkunde gehouden, waarin prof. Hellinga uit Amsterdam een beschouwing wijdde aan „De weg tot de poëzie van Hooft". Prof. Bijvanck hield een rede over „Bezetting in Romeinse nijd". DE V.D. nOOGT-PRIJS. Overeenkomstig het advies van de commissie voor schone letteren werd de aanmoedigingsprijs, de z.g. Lucy B. en C. W. van der Hoogt-prijs, toegekend aan Bert Voeten en J. -J. Klant. De commissie had met algemene stemmen de dichter en prozaschrijver Bert Voeten voorgedragen, wiens ge schrift „Doortocht" een gevoelige weer gave bevat van de ervaringen uitdèbe- zettingstijd Zij vermeldde verder zijn dichtbundel „De blinde passagier" en het dichtstuk „Odysseus' terugkeer". Blijkens deze drie werken, aldus de commissie, is Voeten een begaafd jong letterkundige met een scherpe, werke lijkheidsgetrouwe en gevoelige proza stijl en een doordringende door oefe ning en eruditie verfijnde, dichterlijke, zeggingskracht. J. J. Klant is bekroond voor „De ge boorte van Jan Klaassen", als uitmun tend door een zeldzame speelsheid van de verbeelding, waarbij de schrijver zich voor zijn humor heeft weten te behoe den. De hoofdfiguur, de bekende pop- penkastheld is door de geestige vertel trant gemaakt tot een vertegenwoordi ger van het moderne levensgevoel. Het was de bedoeling der commissie, de schrijver, die thans in Zuid-Afrika woont, aan te moedigen de belofte in te lossen, door zijn eerste werkje gege ven. Op advies van de commissie voor bio grafie en cultuurgeschiedenis voor de perioden 1939—'42 en 1943—'46 werd de Dr. Wijnaendts Franckenprijs. groot f.500.— toegekend aan A. M. Ham- macher voor „De Amsterdamse im pressionisten" en dr. J. Presser voor ..Napoleon". De jaarverslagen werden alle goed gekeurd. NIEUWE LEDEN. Tot nieuwe leden werden benoemd: prof. dr. P. D. M. Cornelissen te Nijme gen; prof. dr. J. A. C. Fagginger Auer, Harvard University, Cambridge Mass.:, dr. A. G. Goris (Marnix Gijsen)prof, dr. A. J. de Haas te Boston: dr. C. Huijsmans, minister van openbaar on derwijs van België; jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden; prof. dr. P. Lambrechts, directeur v. h. Hoger Onderwijs van België; E. J. H P. van de Pitte, consul-generaal van België; dr. J. Presser; Marcus Viljoen te Kaapstad; mevr. Beb Vuyk. Op voordracht van de afdeling Bel gië: dr. J, J. M. Aerts. prof. dr. R. Apers, E. P. Stefaan Axters OP.; J. Boon, dir. -gen. N.I.R.; H. L. van Breda O.F.M., Raymond Brulez, prof. dr. E. de Bruij- ile. dr. F. van Cauwelaert, prof. kan. Jos Cochez, André Demedts, prof. G. Eys- kens, Maurice Gilliams. prof. dr. F. van Goethem. Firmin v. .Hecke, A. Hercken- rath, Raymond Herreman. A. Hegen- scheidt-, dr. L. Indestege, Karel Jonck- heere; Jul. Kuypers, secr.-gen. v. h. min. v. openb. onderwijs: Max Lamberty. dr. J. Leenen, prof. kan. R. Lemaire. Richard Minne, Achilles Mussche. prof, dr. F- M. Olbrechts. prof. kan. P. So- bry, prof. E. Strubbe. prof. dr. J. F. Vanderheyden; dr. G. van de Veegaete, dir.-gen. v. h min. v. openb. onderwijs; A. van de Velde. prof. J. E. Verheijen; L. Verniers, dir.-gen. v. h. min. v. openb. onderwijs; prof. kan. H. de Vocht; E. Vos, oud-min. v. openb. onderwijs; prof. H. van de Weerd. Op voordracht van de afdeling voor de drie Noordelijke provinciën: N. G. Addens. J. Boer. dr. W. Brandsma, M. P. van Buytenen. mr. R. P. Cleveringa. dr. Sj. Douma, dr. G. Dijkstra. Fol- kertsma. dr. W. J- Formsma, dr. C. J. Guibal. dr. A. L. Heerma van Voss, dr. P. J. van Herwerden, B. L. Hijmans, ds. J. J. Kalma. dr. S. Keiser, mr. A. Klein, dr. W Kok, dr R. D. Mulder, J. Naar- ding, J. Poortman, dr. O. P. Postma, H. J: Prakke, mej. A. J. Scholte, dr. H. Smilde, dr. E. J. P. Smits. Chr. Stapel kamp, G. H. Streurman Az., D. A.Tam- minga, mej. M. A. de Visser, dr. A Was- senbergh en dr. H. J. van der Wielen. In de plaats van prof. dr. A. W. Bij vanck werd ten slotte als voorzitter ge kozen mr. P. J. Idenburg alhier. Een dag va® vrolijkheid 1 (Van een ónzer redacteuren). Met hetzelfde enthousiasme, waar mede gisterochtend de 400 Leidse schoolkinderen zich „inscheepten" voor de reis naar Nijmegen en omgeving, keerden zij 's avonds terug, maar daar tussen lag dan ook een dag van vrolijke pret, afgewisseld met een bezoek an tal van bezienswaardigheden. De kin deren, die, zoals gehield, zich in Nijme gen in vier groepen splitsten, hebben zich deze dag in een voor velen van hen vreemde omgeving uitstekend geamu seerd. Dat in het rijk gevarieerde program ma ook een bezoek aan het Canadese kerkhof te Groesbeek was ingelast, was ■een voortreffelijke gedachte. Hier neb ben de kinderen, die al direct bij de ingang van de begraafplaats begrepen voor welk een plechtig moment zij hier warén gekomen, in diepe eerbied ge staan bij het eenvoudig monument en de drieduizend witte kruisjes op de graven van hen. die ook voor hun vrij heid in een vèr land zijn gevallen. In drukwekkend was de minuut stilte, wel ke na het leggen van een krans namens de Leidse schoolkinderen, in acht werd genomen. Tr°n Groesbeek ging de tocht naar de Heiige landstichting, waar de kinde ren eën indruk werd gegeven van de leefwijze van het Joodse volk. waarbij gelijkertijd heel even werd stilgestaan bij het bijbels verhaal uit die dagen. Een prachtige-wandeling door dit aan natuurschoon zo rijke stukje Nederland voerde hen naar de speeltuin „Erica", waar de kinderen zich enkele uren ^eb ben vermaakt met de door 'n rijke ver scheidenheid aanwezige speelwerktui- gen. Van hier ging het naar „Berg en Dal", waar het „bergspoortje" gereed stond om hen langs diepe „ravijnen" naar de benedenstad Nijmegen te bren gen. Aldaar werd nog een bezoek ge bracht aan de Belvedère terwijl ook nog even de Waalbrug, waaraan velen nog een herinnering uit de oorlog be waarden. werd „genomen". Met welk een. belangstelling luisterden de kin deren op deze plaats naar de helden dood van Jan van Hooff, aan wiens oo- deze brug gespaard is gebleven. En vooral toen „meester" hen vertelde hoe treden het indertijd te danken was, dat Jan dit had klaar gespeeld Nadat de kinderen zich nog op de hoogte hadden kunnen stellen van de zware verwoestingen, welke in Nijmegen zijn teweeg gebracht, werd naar het station gewandeld, waar een extra trein gereed stond om hen naar -jLsiden te brengen. Met een herinnering aan een iijne dag keerden de jongens en meisjes, die niet uitverteld raakten over alles wat zij in zo kort tijdsbestek hadden gezien, huiswaarts. Jammer, dubbel jammer was het, dat de Ned. Spoorwegen, die deze mooie tocht in elkaar hadden ge zet. tengevolge van overmacht het onklaar raken van een remklep aan één der wagons en het rijden op enkel spoor waardoor op treinen uit tegenoverge stelde richting moest worden gewacht de deelnemers ruim anderhalf uur te laat in Leiden konden afleveren, zeer ten ongenoegen van de vele ouders, die zo lang op de terugkeer van hun Jan tjes en Pietjes en Marietjes moesten wachten. Met voeten als lood, een hoofd ver vuld van roezige kinderstemmen en een prettige herinnering aan een zeer ge slaagde dag keerden ook wij huis waarts I Het comité van het Leidse Vacantia- kinderfeest, dat dit jaar voor het eerst na de oorlog een dergelijke vacantiereis weer "'mogelijk wist te maken, verdient een bijzonder woord van lof voor al zijn bemoeiingen. Het mag zich overtuigd houden, dat het ruim 400 kinderen een dag heeft bereid, waarover nog lang zal worden gesproken. En alsof het niet genoeg is geweest, is het al weer druk in de weer met de organisatie van een drie-daags-feest,' dat voor een paar honderd leerlingen van de zesde klas deze zomer „op stapel" wordt gezet. Voor hen. die het comité hierbij willen steunen, geven wij het adres van de penningmeester: de heer J. van Leeu wen. Roomburgerweg 13 giro 193953. Het strekt tot grote voldoening, dat de 3 verpleegsters van de geneeskun dige dienst, die deze vacantiereis mede- maakten, geen enkele maal haar dien sten behoefden aan te bieden. CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Afd. Leiden viert zesde lustrum. De afd. Leiden van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders heeft gisteravond in .Prediker" haar zesde lustrum gevierd. Na een openingswoord van voorzitter Jac. van Es. wenste de Bondsvoorzitter, de heer C. van Baren Jr. de Leidse af deling namens het Hoofdbestuur van harte geluk. Leiden is altijd een actie ve afdeling geweest, ondanks de vele moeilijkheden, en heeft de dertigjarige strijd voor het recht van een eigen Christelijke vakbeweging steeds met enthousiasme meegestreden. De Chris telijke arbeider heeft een zware verant woordelijkheid. Hij strijdt niet alleen maar voor medezeggenschap in het bedrijf, maar streeft naar beheersing van de gehele desbetreffende materie, zodat de beweging de taak heeft de le den in die geest op te voeden, In ver band hiermede wees spr. op de g^ote spanningen op het gebied van lonen en prijzen. We zijn niet gebaat met eisen van loonsverhoging; we moeten naar prijsverlaging en waar onze eisen geen inwilliging vinden, waarschuwde de heer Van Baren voor het grote gevaar van stakingen. De enig mogelijke en juiste weg is het georganiseerd overleg. Bedenken we vóór alles, dat niet de massa de loop der dingen bepaalt, maar de groep en de enkeling, die leiding weet te geven aan die massa. En be denken wij bij alle verlangen naar ra dicalisme vooral, dat niets ter wereld radicaler is dan het Evangelie. Spr eindigde met op te wekken tot ledenwerving, opdat het vooroorlogse peil spoedig weer bereikt moge worden. Dp avond werd verder opgeluisterd door de Chr Reciteerclub „Ons Genoe gen' uit Leiderdorp, het Hawaiiankwar- tet „De Moama's" en de jeugdige pia niste Loesje Planje. BONKAARTEN HALEN. Morgen zUn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de ge zinnen. waarvan het hoofd een stam- kaartrummer heeft van 10 001 tot en me' 12 ">00 Overgelegd moeten worden de twee-> listributiestamkaarten er de nog niet aangewezen stroken vaD de bonks art er 707. Gisteren is de 8-jarige W. de F„ wonende in de Madoerastraat, bij het sop!°n in de zweminrichting .De Zijl" g'evalten. ten gevolge waarvan het kind zijn rechteronderarm brak. Partij van de Vrijheid trok consequenties Door de Partij van de Vrijheid ls op 17 dezer tot B, en W. volgend schrijven gericht: „Onder referte aan ons schrij ven van 2 dezer en onder handhaving van het daarin door ons ingenomen standpunt, hebben wij de eer Uw Col lege mede te delen, dat de leden van de fractie van de P v. d. V. besloten hebben de raadszittingen, bestemd voor de behandeling van de begroting 1947, niet bij te wonen". De consequenties zijn dus getrokken. MEISJESSCHOOL VOOR ULO. In de „Harmonie" hield de Ouder commissie van de Meisjesschool voor, Uii O. een goed bezochte ouderavond. Het hoofd der school, mej. Sturing, hield een praatjr over -De derde klasse als eindklasse". Dit is een klas van meisjes, die om de een of andere reden niet in de gelegenheid zijn om de 4de klas te doorlopen. Het onderwijs in deze klas is vooral gericht op de praktijk van het leven. Na het onderwijs goed te hebben ge volgd, zou een schooldiploma kunnen worden uitgereikt ten teken, dat de drie klassen met vrucht zijn doorlopen. Hierna kreeg de heer Smit van „Volks onderwijs" gelegenheid een propogandis- tisch woord te spreken De avond werd besloten met een film vertoning door de Lichtfabrieken. Hierna was nog even gelegenheid voor de ouders oiA met de leerkrachten te spreken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen geneeskunde; de heren H. L. M Brons wijk (Wassenaar). C P. Dubbelman (Dordrecht) A H. van Dijk (Vlissin- gen), H. Havinga (Voorburg. Z.-H.), A H Lely Cs-Gravenhage) H. J. W. Mar- cella Cs-Gravenhage) H. K. Muller (Bussum). G G F Pareau Dumont Cs-Gravenhage) en C. J. Vogelsang Cs-Gravenhage),en de dames:' H. M. Cool Cs-Gravenhage) P. H Lichtenauer (Hillegersberg) en C. W. Nederburgh (Amsterdam)doctoraal examen rechts geleerdheid: de heren: J. ter Haar (Leiden). J A. Z. H v. d. Poel (Voor burg. Z.-H) en B J M. van Sevenber- sen ('s-Gravenhage) Gepromoveerd tot doctor m de rechts geleerdheid op proefschrift, getiteld „Rechtsgeschichte der Landschaft Saa- nen", de heer J. R. D Zrwahlen. geboren te Doesburg wonende te 's-Gravcnhage. „DE NATUURVRIEND". De Leidse aquarium- en terrarium- vereniging „De Natuurvriend" had gis teravond in de beide bovenzalen vai4 De Harmonie" een bijeenkomst belegd waar de bondsvoorzitter dr -7 M Lo- dewijk een interessante lezim? heeft ge houden over het onderwerp Voed-^1". Onderstaande leden van het Ned. Rode Kruis, afd. Leiden, slaagden gis teren voor het eenheidsdiploma EHBO: J Nieuwenhuyzen, J. Kok, J. Klein, F. Klein en W. Breedevelt. 100-jarig jubileum N.V. Brandstoffenhandel v/h E. G. Wijntjes GEDENKWAARDIG JUBILEUM. Een bekende firma te dezer stede zal op 27 Juni a.s. haar 100-jarig jubileum herdenken, n.l. de N.V. Brandstoffen- handel v/h E. G. Wijntjes, waarvan de huidigfe directeur-eigenaar de heer E. G. Wijntjes nog steeds de stuwende kracht is* Als oprichtingsdatum kan gelden 27 Juni 1847, toen de heer Jacob Wijntjes de grondslagen legde voor de latere groei, uit Heerenveen zich vestigde in het perceel Herengracht 122 met aan grenzend pakhuis. Deze verzorgde aanvankelijk perscr.ip jiit Friesland de aanvoer van turf en nout waarmee later ook diens zoon Ebe Jacob Wijntjes zich belastte. In de loop der tijden werden eveneens kachelkolen, cokes en anthraclet geleverd. De huidige directeur-eigenaar, de heer Ebe Gerardus Wijntjes deed zijn Intrede in de firma in 1911 en diens zoon in 1931. In het jaar 1925 is de heer E. G. Wijntjes ingeschreven als groot handelaar en werd hem tevens het Agentschap van de bekende Oranje Nassaumijnen voor een groot gedeelte van Zuid-Holland opgedragen. In datzelfde jaar werd de zaak over geplaatst naar het perceel Haven 14. In 1946 volgde de splitsing van kantoor, expeditieafdeling en opslagplaatsen. Het eerste werd in het perceel Plantage 8 gevestigd, de laatsten vonden op het stationsemplacement aan de Heren singel een gunstiger ligging. De heer E. G. Wijntjes en diens zoon hopen ter gelegenheid van dit gedenk- waai'dg jubileum Vrijdagmiddag 27 Juni a s. van 3—5 uur te recipiëren in het kantoorgebouw Plantage 8. Onze hartelijke gelukwensen worden deze firma, welke zich In onze stad en in verve omgeving 'r een zeer grote be kendheid en betrouwbare reputarie mag verheugen hierbij gaarne aangeboden. Gemeenteraad van Leiden. DE BEGROTING AAN DE ORDE. (Zitting van heden) Nadat de raad de vermelde voorstellen z.h^t. had aanvaard het voorstel tot f. 1000 subsidie voor het Politie-sport- festijn werd teruggenomen werd over gegaan tot de begrotingsbehandeling. De algemene beschouwingen werden geopend door de heer v. Weizen (CPN De heer Frohwein (P. v. d. V.), die aanvankelijk aanwezig was, verliet thans de zaal. De heer Vos (P. v d. V.) was niet verschenen. (De zitting duurt voort) Ned. Herv. Kerk Drietal te Amster dam (ibuurtgem Noord-West, vao. L. Buenk) J. Bronsgeest te Velsen. Th. A. Vos te Meppel en H A Visser t° Water- eraafsmeer Beroepen' te Eist (U H a. Leenmnns te IJsselmuiden; te Rhenen (2de pred.- pL) K. v. d. Pol te Ede: te Neerbosch- Hfes c.a. L. J. Wesseldhk le Lemelerveld; te Hulzum (Evang PnTël) (2de pred pl.) J. Colijn te Oostcrwijtwerd- te Wommels- HUdaard J. den Hartogh te Langweer: te Godlinze J. L Springer te baflo die dit beroep aannam: te Westkapeilc 0 G Pan- huise te Druten-Leenwpn Aangenomenr naai O., en N.-Nledorp J Appel, cand te Wognum; naar SchllcU wolde D. J HulstiJn te Oostrum. die be dankte voor Goënea. naar Slochteren S P Vermeer te Oosterblerum. d*> benoe ming tot kapitein-veldpfed te Stccnwilk J de Jager cand en hulpprec. te Dr> Lier. Bedankt: voor Olst M W H- Bartstra te Barchem- voor Tuil (toez) J. Th Kla- mer te Ter Aa (U.) Geref, Kerken Beroepen: te Onst- wedde A Brink te Bljja. f,P Nlezlil T. P Schouten te Dinxperlo. te Bennebroek P Rlemersma cand te Amsterdam te Gro ningen (als evang.pred Th Dejteman te Rotterdam-Kralineen: te Nieuw.T ekv*er- land C Boon te Dmirswoude te Steen- wijk A Vellema te Zevenhuizen (Oron). Aangenomen- naar 4merong-'n l Zwaan tp Zwammerdam Geref. Kerken nna* artyHi K.O. Be roepen- te Drlëhergen-Doom S de Waard te Maassluis Chr. Gerer. Kerk Tweetal te Utrecht (vac.-P de Smit) D, Henstra te Broek op Laneendljk en M Holtron te Haarlem-C. Beroepen: te Mldwnlda B Van Smeden te Kampen Geref Gemeenten - Tweetallen te Mid delburg en te Tholen M f. d Ketterij cand te Rotterdam e.n W de Wit' cand. te Rotterdam. Bproepente Krabbendijke W de Wit. rand te Rotterdam. Bapt. Gemeenten Aangenomen: naar Delfzijl. N v Beeck cand te Utrecht Confessionele Vereniging In het dienstgebouw der Ned. Herv. gemeente te Utrecht vond gistermiddag ie jaarvergadering plaats der Confes sionele ^ter^niging, die uitstekend werd bezocht 'c Morgens gaf de voorzitter, ds C M Luteyr in zijn openingsrede een brped overzicht over de gehele ker kelijke situatie. De synodalia werden door ds H. G Groenewoud Ingeleid waarbij vooral de aandacht werd ge schonken aan het voorstel inzake niet- inzegening van de huwelijken van ge- scheidenen. waar ook de vergadering Een groep Leidse schoolkinderen tijdens de één minuut stilte op het Canadese kerkhof te Groesbeek. zich algemeen- niet mee kon verenigen, en aan het ontwerp van de reglemen ten voor de kerkelijke medewerkers, waartegen ook bezwaren rezen. In de middagvergadering sprak dr. A. F. N. Lekkwkerker over de „Reforma tie in de crisis". Spreker wilde zijn on derwerp niet beschouwd zien, als een alarmkreet, noch als een beschuldiging, maar als een nuchtere constatering van het feit, dat bij alles wat er in de kerk gaande is, de reformatie in de crisis is, en de belijdenis op tafel is. Hij verdui delijkte dit aan de hand van driepun ten: de verzoening, de liturgie, deroom- se kerk. Op dit zeer belangrijke refe raat volgde een Interessante bespre king. waarin velen deelnamen Nederlands Bijbelgenootschap. Het Nederlands Bijbelgenootschap hield gisteren in de Doopsgezinde kerk te Amsterdam, zijn algemene vergade ring onder presidium van prof. dr. F. W. Grosheide, die bij de verkiezing met grote meerderheid van stemmen werd herkozen. De algemeen-secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap, dr. H. C. Rutgers deelde mede. dat het genootschap dank zij de materiële hulp van de American Bible Society geslaagd is, in het grote tekort aan huwelijks- en andere bijbels te voorzien. Met ingang van Juli zul len 4000 bijbels per maand worden af geleverd. Totaal zullen 95.000 bijbels ter perse gaan. zodat het genootschap hoopt binnen niet al te lange tijd de achter stand te hebben ingehaald. Ook aan de nieuwe Nederlandse ver taling wordt gestadig gewerkt. Voorts zal de vertaling van de bijbel in het Javaans en het Maleis ter hand worden genomen. Een aantal buitenlandse gasten, al gevan rdlgden van bijbelgenootschappen uit 18 landen, woonde deze vergadering bij Enkele der buitenlandse gasten voerden het woord o.a. dr. John R. Temple, algemeen secretaris van Bri tish and Foreign Bible Society. In de middagzitting bracht dr. Eric M. North, van de American Bible Socie ty. de beste wensen over van „Nieuw Amsterdam" voor oud Amsterdam. De leider van het Noorse verzet, bis schop E. Berggrav, sprak de vergade ring in het Nederlands toe, evenals de secretaris van het Zwitserse bijbelge nootschap ds. H. Witschi. Deze bracht in het bijzonder de dank over van de christelijke kerk der Dajaks op Borneo, die het Ned Bijbelgenootschap als de moeder van de Dajakse bijbel-vertaling beschouwen Principal P. Mahanty. uit Brits-Indië, riep de hulp- in van de leden van de United Bible Societies, om het Brits- Indische genootschap te steunen bij zijn werk vcor de nieuwe democratische staat. Dr. J. Krenek, moderator Ier evangelische kerk der Tsjechische broe ders deelde in enthousiaste bewoordin gen aan de vergadering zijn vreugde mede over het bezoek dat hij bracht staat. Dr J. Krenek. moderator der bisschop der Protectants Tsjechische kerk. Om vijf uur werden de buitenlandse gasten op hpt gemeentehuis ontvangen, waar zij door wethouder mr. W- F. Schokking werden toegesproken. Deze wees er in zijn toespraak op, dat na de oorlog een zeer grote vraag naar bij bels is ontstaan, helaas kan, ten ge volge van de wereld-papiernood, niet direct in deze behoefte worden voor zien. Zelfs het Amsterdamse stadhuis bezit geen bijbel. De Noorse bisschop E. Berggrav, die de toespraak beantwoordde, deed de wethouder de toezegging, dat de United Bible Societies er voor zullen zorgen, dat terstond daarin zal worden voor zien, en dat het stadhuis een bijbel zal worden aangeboden. Na afloop vertrok ken de deelnemers naar het conferen tie-oord „Birkhoven" te Amersfoort. MARKTBERICHTEN SCHEVENI$3EN, 19 Juni. Besommin gen: SCH 26 f.30; SCH 119 f.65; SCH 22 f 50; SCH 187 f. 70. SCH 139 f 50; SCH 111 f. 40; SCH 62 f 165; SCH 205 f.415; SCH 10 f.625; SCH 11 f.800; SL 6 f.460; SL 36 f.465; SL 11 f.580: ZZ 10 f.550; ZZ 215 f.510- KW 81 f.100; KW 27 f. 110. KATWIJK a. d. RIJN. 18 Juni. Groenten- velling Eerstelingen f. 2634; Drielingen f 18—28: Kriel f. 13—20: Boskroten f 5.80 —1110 Sla f 0.80—7.— Bospeen f .19— 26. Stoófsla f.2—7: Bosuien f.2—9.60: Radijs f - 5.40—7.30; Selderie f 1.90—2; Spitskool f. 10.70—11; Peterselie f0.50— 2.20; Aardbeien f 1.60—2.10; Tuinbonen i f. 22.3023; Bloemkool I f.45; idem n 'f. 25; Waspeen f. 41—42. SPORT TENNIS. Geplaatste spelers voor Wimbledon Twee Amerikanen, Jack Kramer en miss Margaret Osborn zijn nummer een ge plaatst in het heren- en damesenkelspel In Wimbledon. Een verrassende rangschik - klng ls die van de Fransman Petra, de Wlmbledonkamploen 1946, daar hij niet eerste maar zevende geplaatst is! In totaal zijn drie Amerikanen en drie Australiërs Lu de acht geplaatste spelers ln het enkel spel. Hieronder de volgorde; Herenenkelspel: 1. Kramer. V.S.; 2. Bromwlch, Australië; 3 Tom Brown, V.S.; 4. Dlnny Palis. Australië; 5 Geoff Brown, Australië; 6. Drobny. Tsjecho-Slowakye: 7. Yvon Petra. Frankrijk; 8. Falkenburg, V.S. Damesenkelspel: 1. Miss Osborn. V.S.; 2. miss Brough, V.S.; 3. mi6s Hart. V.S.; 4. mrs. Todd, V.S.; 5. mrs.Holton. Austra lië; 6. mrs Mcnzles, Engeland; 7. mrs Summers, Zuid-Afrika; 8. mrs. Bostock, Engeland CRICKET. Internationale wedstr\|den te Lelden. Het Internationale programma voor de a.s. zomer omvat ook enkele wedstrijden te Lelden. Het Brasenos-college uit Ox ford speelt op 30 Juni op het L.M C.C,- terrein tegen dc Leidse studenten en op 2 JiT op hetzelfde terrein tegen het Ne derlandse studentenelftal BILJARTEN. Finale Amstelbekcr. Woensdagavond vond bij de heer Rooy- okers ln de Korevaarstraat de eindstrijd plaats om "de Amstelbeker. georganiseerd door de Ned Biljartbond district Lelden. De wedstrijd zelf ging tussen de fina listen Poort van Cleef 2 (Lelden) en het Noorden 2 (R.A.veen) Na een spannende strhd kwam de beker voor een Jaar ln het bezit van 't Noorden, De uitslagen waren: Poort van Cleef 2 Van As (90) 84. 36. 10— 't Noorden IT (R.A.veen) De Koning (55) 35. 36. 10; Van Tol (95) 65, 28. 8—v. d Tang (60 60 28. 11 Sjardtfn (75) 75. 27 18—Olverhoek (40) 24 27. 4: Mlere- met (100) 92 37, 9—Ludlage (75) 75. 37 10 BEURSOVERZ1CHT Amsterdam. 19 Juni. Ter beurze concentreerde zich de be langstelling vandaag onmiddellijk op HVA's, waarvoor vrij groot aanbod be stond in verband met de heden op de vergadering van de Handelsver. „Am sterdam" door de directie afgelegde ver klaringen. Terwijl gisteren tegen 237 werd gehandeld werd vandaag de hoofd- koers vastgesteld op 224. Overigens bood de markt goed weerstand- Voor Konink lijke bestond ook enig aanbod. Dehoofd- koers werd vastgesteld op 402^. Ook de scheepvaartpapieren waren een kleinig heid lager. Daarentegen gaven de hoofd- koersen van Rubberaandelen, de Tabak ken en de overige courante suikeraan delen. blijk van een goed weerstandsver mogen. Industriëlen waren zelfs goed gedisponeerd. In de vrije handel was de animo niet groot. HVA's daalden tot 222. Unilevers gingen een paar punten voor uit, evenals Philips. De Amerikaanse markt was stil. fractioneel iets hoger- Ned. staatsfondsen waren prijshoudend. De gestaffelde lening werd heden tegen 100 3/8 afgedaan FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; 'Van Beresteynvan Essen, d. Medan: Van VollcnhovenLangelaan. d„ A'dam; Loorbachde Jong, z. Em- men: LampeWit, d Batavia; Margry van Schllndel. z., R'dam. Gehuwd: W H. Dollekamp en F, E. van Haften. Hilversum: C. A Gerke en M. C J Dekker. A'dam. Overleden: V. A. H C. van Llssa. m., 84 J., R'dam; W. Geerllngvan der Torre v,. 80 I. R'dam. UIT DE OMSTREKEN UILLEGOM. Tankschepen als woningen In de haven van de Betonfabriek N.V. „De Ringvaart" alhier ligt momenteel 'ge meerd een tweetal betonnen lichters, elk circa 200 ton groot. Deze schepen zijn indertijd in Engeland vervaardigd om dienst te doen bij de invasievloot. doch zijn daartoe nimmer gebruikt. Thans heeft bovengenoemde N.Vdie woonscl^pen op betonnen bakken in serie vervaardigt, deze lichters aange kocht om ze in te richten als drijvende woning voor 2 gezinnen. Behalve 2 ka mers, keuken en serre, bevatten ze be- nedendeks ruimte genoeg voor kelder en slaapkamers. Republiek acht overleg nog mogelijk. Sjahrir heeft hedenmorgen bezoefc ontvangen van de Amerikaanse consul- generaal dr. Walter A. Foote. Gister avond heeft hij reeds besprekingen ge voerd met de Britse consul-generaal, Mitcheson, en hedenochtend met de minister-president van Ocst-Indonesië, Nadjamoeddin Daeng Malewa. Tevens besprak hij de situatie met de te Ba tavia aanwezige republikeinse ministers en delegatieleden. De sultan van Pon- tianak had een onderhoud met de secre taris van het republikeinse ministerie van voorlichting. De politieke sfeer kenmerkt zich heden door de begonnen bespreking be treffende de beslissing van de 'Neder landse regering over de adviezen van de Commissie-Generaal, Oost-Indonesië en West-Borneo. Officiële Nederlandse kringen te Ba tavia waren niet geneigd commentaar te leveren over het onderhoud, dat Sjah rir met MitQheson heeft gehad en wezen er voorts op, dat het zwaartepunt van ae situatie thans van Batavia naar Den Haag verplaatst is. Goed ingelichte republikeinse zegslie den sohrijven de kans op nader overleg tussen de Nederlandse en Republikeinse regering, waardoor een breuk nog zou kunnen worden vermeden, niet geheel af. Aan de andere kant zijn Neder landse zegslieden niet geneigd de waarschijnlijkheid van deze kans hoog aan te slaan. Over de inhoud van het advies van de Commissie-Generaal wordt in offi ciële Nederlandse kringen in Den Haag het meest strakke stilzwijgen bewaard en men merkte tegenover Aneta op, dat aanduidingen omtrent de inhoud van het advies, waarin enkele rechtsorganen zich mogelijk zouden verdiepen, slechts als louter gissingen moeten opgevat wot den. DE KABINETSZITTING. De Raad van Ministers heeft heden ochtend vergaderd in verband met do Indische kwestie. De beraadslagingen zullen morgenochtend .worden voortge zet. WETSONTWERP „HOGER BEROEP KRIJGSRADEN TE VELDE" AANGENOMEN. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is hedenmiddag aan de orde gekomen de stemming over het amendement-Donker op het -wetsont werp hoger beroep krijgsraden te velde, door welk amendement hoger beroep van de vonnissen der krijgsraden te velde ook bulten het Rijk in Europa wordt mogelijk gemaakt. Minister Van Maarseveen nam het enigszins gewijzigde amendement over. Het wetsonwerp werd daarna z, h.s. aangenomen. DE GEFINGEERDE ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde hedenmorgen de laatste ver dachten, betrokken bij de gefingeerde roofoverval op het hoofdpostkantoor te Rotterdam. De 42-j. PTT-portier B. Mulder, die de sleutel had verschaft van de kluis, werd veroordeeld tot S'A jaar gevangenisstraf met aftrek, de 26-j. monteur en politiek delinquent A. J. v. Beest, die volkomen op de hoogte was geweest van de plannen en later f. 10.000 zwijggeld had geïncasseerd, werd veroordeeld tot twee Jaar en zes maanden gevangenisstraf. AALBESSENPRIJZEN TOT 1 JULI VRIJ. Naar wy vernemen, ls de beschikking inzake de aalbessenprijzen Ingetrokken en uitgesteld tot 1 Juli as. Tot die datum zijn dus de prijzen der aalbessen vrij, na 1 Juli wordt de maximumprijs f. 0.65 per kg. BEVIN TE LONDEN TERUG. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, is, na zijn bespre kingen met Bidault en anderen over Marshali's voorstel voor hulpverlening, per vliegtuig uit Parijs naar Londen teruggekeerd. VLIEGTUIGRAMP IN SYRIË. Twaalf doden en tien gewonden. Het kantoor van de Pan-American Airways heeft bericht uit Damascus ontvangen aangaande het verongeluk ken van een Constellation-clipper in Syrië, waarbij twaalf personen om het leven zijn gekomen en tien gewond wer den. OEGSTGEEST. De heer J. J. Oster alhier is mefc ingang van 1 Juni J.l. benoemd tot rijksinspecteur van het verkeer. VOORSCHOTEN. Openluchtspel Beresteyn De leerlln, gen van het Somlnarle der Paters Capu- cijnen gaven voor de bewoners van. een groot gedeelte van de Leldseweg een op voering van het openluchtspel „De Para dijsvloek". een treurspel ln drie bedrijven met proloog van Alpnon» Laudy. Zeer velen hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven en dank zij het mooie weer hebben zij genoten van dit bijzon der mooie stuk, dat op niet minder mooie wijze door de spelers werd vertolkt op een hiervoor prachtig geschikte open plek achter het huls Beresteyn Het to neel werd gevormd door eeu trapsgewijze gemaakte verhoging van zandgrond Na afloop werd door één dar paters een kort woora gezegd, waarin hij o.m. van zijn dankbaarheid getuigde dat dit open luchtspel ook werkelijk ln de open lucht gespeeld kon worden door t mooie weer. Hierna dankte de heeT D. J. Brinks namens alle genodigden Leldsewegbewo- ners voor de prachtige avond, die men hen bezorgd had. Dierenbescherming Na een verga dering onder leiding van de heer H. van Poelgeest (Leiderdorp) voorzitter van do Nederl. Vereniging tot bescherming van Dieren is ln deze gemeente een afdeling van deze vereniging gesticht met aan vankelijk 115 leden In het voorlopige dag. bestuur hebben zitting; J A. de Priester, voorzitter- C. Robbertson, secretaris en A. K, Duyzwrs, penningmeester, terwyi de heer O. P. van Oostrom, dierenarts, als adviserend lid ls toegevoegd. Het ligt ln de bedoeling een polikliniek op te richten voor kleine huisdieren en een asyl. Handhaving Rijkseenheid In hotel Deurloo ls een vergadernlg gehouden, waarin vertegenwoordigers waren van alle politieke partijen en godsdienstig© richtingen. Men besloot mede te werken aan het petlonnement van het Nationaal Comité Handhaving Rljkseenbeld. Aan alle meerderjarige Voorschotenaren zal worden verzocht hun handtekening to plaatsen onder het verzoek aan de Sta ten Generaal. Er werden enige personen gekozen, die de organJ8at,lc van deze petitie ter hand zullen nemen In dit comité namen zit ting de heren J Pen L W. Reyerse en G C. Bllkes Deze personen vormen te vens het dag bestuur van de plaatselijke afd v b. Nat. Comité Handhaving Rljks- eenheld Medische Zondagsdienst Gedurenél dit weekend zal de medische dienst wor den waargenomen door dr. H. Oithula Leldseweg 179, telefoon 6iff,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3