libelling van een Nationale Spaarraad Kans op Kabinetscrisis niet groot Bevin en Bidault nodigen Molotof uit tot bespreking WEERBERICHT De nieuwe bonnen Vermindering der froepencontingenten Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 19 JUNI 1947 No. 261VI] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henijy Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Geen nieuwe concessie's aan de Republiek. Een politieke medewerker van het ANP schrijft: Het spreekt vanzelf, dat in deze dagen van spanning allerlei"" onderstellingen worden geuit met betrekking t-ot de mogelijkheden van een kabinetscrisis, indien een deel der regering tot de over tuiging zou zijn gekomen dat straf op treden van het Nederl. gezag in Indone sië onafwendbaar zou zijn geworden. Bekend is, dat de Roor-.-Katholieken een militair optreden in het alleruiter ste geval niet zouden willen uitsluiten, Hoe staat het nu met de „arbeids"- ministers? Er bestaat op het ogenblik officieel niets anders dan de nota aan de Repu bliek en haar antwoord daarop. Dit antwoord is ook. door de Partij van de Arbeid als onbevredigend gekenschetst en niet geaccepteerd als laatste woord. De Partij van de Arbeid ziet dus blijk baar als enige mogelijkheid om wapen geweld te vermijden, dat de Republiek van standpunt zal veranderen en inder daad bereid zal zijn meer tegemoetko mendheid te betrachten, dan uit haar antwoord blijkt, wanneer ook Nederland bepaalde maatregelen zou nemen in de richting van de aangenomen resolutie. Hier komen dus verdere concèssies van Nederland om de hoek kijken. Doch nu is het de vraag of de kabinetepartner t-ot zodanige concessies bereid, zal blij ken. Wanneer deze laatste niéts meer zou willen toegeven, zou intussen een onbevredigende toestand blijven bestaan. Het is nu denkbaar, dat, om uit de knoop te geraken, een compromis in het kabinet gevonden wordt in dier voege, dat men niet bereid zal zijn. nieuwe concessies te doen, maar dat de Republiek alsnog gelegenheid zal worden gegeven, op bepaaldelijk aan gewezen punten op haar antwoord tfrug te komen. Op die wijze althans zou de Party van de Arbeid tegemoet getreden kunnen worden. Een derge lijke oplossing wordt op het ogenblik in politieke kringen mogelijk geacht. Men oordeelt daar de kans op een kabinetscrisis niet zo groot. Verruiming der fietsbanden distributie. IEDERE RIJWIELBEZITTER WORDT ER IN BETROKKEN. De ANWB vernam van het Minis terie van Econ. Zaken, dat tot een verruiming der rijwielbanden-distri butie kan worden overgegaan in ver band met het feit, dat men het aan tal voor vervanging uit te reiken bandenbapnen aanzienlijk heeft kun nen reduceren, tengevolge van de langere levensduur der banden. Hierdoor is het mogelijk gewerden banden beschikbaar te stelen voor die rywielbezitters. die tot dusverre niet in aanmerking konden komen. Zoals be kend heeft de ANWB enige tijd geleden voorgesteld, op dezelfde wijze als het bij de schoenendistributie gevolgde systeem, geleidelijk ieder gezinshoofd een band toe te wijzen. De minister acht dit systeem minder aanbevelenswaardig, doch hoopt thans volgens een nog nader uit te werken regeling iedere rijwielbe- zitter in de banden-distributie te kun nen betrekken. Ambassadeurs te Delhi en Athene DE HtREN A. TH. LAMPING EN JHR. BOSCH VAN DRAKESTEYN. Naar wij vernemen is eerstdaags de benoeming te verwachten van de heer A. Th. Lamping tot HM.'s buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Delhi Voorts is eerstdaags de benoeming te verwachten van de heer jhr. H. P, J. Bosch van Drakestein tot H.M.'s buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis- minister te Athene. DE ITALIAANSE PRESIDENTS-VACATURE. De meest genoemde namen in ver band met de keuze van een opvolger voor De Nicola, die het verlangen te kennen gegeven heeft af te treden als president van de Italiaanse republiek, zijn weer die van Nitti en Orlando zo wel als van Bonomi, allen oud-minis- ter-president. De Griekse hulpbronnen worden volledig gemobiliseerd BELOFTEN AAN DE V. ST. Het ministerie van Buitenlandse Za ken der V. S. heeft bekend gemaakt, dat de Griekse regering plechtig be loofd heeft, onmiddellijk krachtige maatregelen te nemen om 's lands hulp bronnen „ten volle" te mobiliseren, ten einde het doel waarvoor de Amerikaan se financiële steun wordt verstrekt, te bereiken. De belofte is een antwoord op ae Amerikaanse nota van 26 Mei, waarin gevraagd werd om een aanwijzing, dat de Griekse regering een algemeen her stelprogram had opgesteld en om ver zekeringen. dat de Amerikaanse hulp doeltreffend zou worden benut. In een nota van 15 Juni verklaart de Griekse regering, dat „de steun voor militaire doeleinden aangewend zal worden voor herstel en handhaving van de orde in het binnenland. De econo mische hulp en die voor de materiële wederopbouw van het land zal zodanig worden aangewend, dat zij een welda dige invloed zal hebben op het gehele land. Het Griekse volk beseft, dat de. uiteindelijke oplossing van zijn moeilijk heden een grote en voortdurende eigen krachtsinspanning vereist en dat *de Amerikaanse hulp alleen niet voldoen de zal zijn". De Griekse nota voegt er nog aar. toe. dat „Griekenland verantwoordelijk is voor het bijleggen van de binnen landse geschillen, de heropbouw van de handel met het buitenland, verbetering van het regeringsbeleid, het nemen van maatregelen ter bescherming van de arbeiders en steun aan democratische organisaties en economische en sociale groeperingen". Aanslag in Palestina verijdeld. Een hevige ontploffing heeft gisteren de kelder van een gebouw, minder dan 20 meter verwijderd van Citrus House, het centrum van de Britse veiligheids zone in Tel Aviv, zwaar beschadigd. Een Joodse jonge man, vermoedelijk een lid van de Irgun zwai leumi, werd dood in de ruïnes gevonden en men verwacht dat er nog meer slachtoffers gevallen zyn. Volgens de politie hadden twintig Irgun-leden een aanslag beraamd op Citrus House uit wraak voor de dood vonnissen tegen drie leden der extre mistische organisatie te Jeruzalem ge veld.. Men verwacht hierdoor de ontdek king van een der grootste wapenopslag plaatsen van de ondergrondse beweging. Reeds heeft de politie grote hoeveelhe den wapens en munitie uit het puin te voorschijn gehaald. Bij het onderzoek werd tevens een briefje gevonden, waarop stond: ,X>e Haganah is juist hier geweest". De samenzweerders had den een tunnel gegraven tot onder de weg vlak bij Citrus House en de actie van de Haganah, de officiële Joodse organisatie die zich tegen terroristische actie heeft verklaard, heeft waarschijn lijk een veel grotere catastrophe voor komen. (United Press). DE ONTWAPENINGS-COMMISSIE DER V. N. De ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties heeft met acht stemmen voor, de Sovjet-Unie tegen en met twee ontho.udingen een Amerikaans werk program aangenomen. De belangrijkste punten van het plan zijn ten eerste de algemene beginselen van de ontwape ning, ten tweede een systeem van be veiligingen tegen schendingen en ten derde praktische voorstellen voor de ontwapening in staten die geen lid zijn van de V. £T. Het Sovjet-werkplan, waarin getracht wordt de ontwapeningskwestie en de atoomenergie-contróle samen te vatten, werd afgewezen. Aan het eind van het debat protesteerde Gromyko. Dit wordt opgevat als een bedreiging, dat de Sovjet-Unie de besprekingen over de ontwapening zal boycotten. Over Marshall's plan Volgens een communiqué van het Franse ministerie van buitenlandse zaken hebben Bevin en Bidault beslo ten aan Molotof voor te stellen, dat in de loop van de volgende week de drie ministers elkaar zullen ontmoeten. In het communiqué over de besprekin gen tussen Bevin en Bidault wordt verklaard, dat de bijeenkomst is voor gesteld ter bespreking van het plan van Marshall voor hulp aan Europa. De Britse en Franse minister „verwel komen met de grootste voldoening de ideeën met betrekking tot de organisatie van economische samenwerking tussen de landen van Europa en van de hulp, welkë de regering der V-S. in overwe ging kan nemen om* deze samenwerking effectief te maken". Het communiqué gaat voort: „De mi nisters zijn van mening, dat deze hulp noodzakelijk is. maar dat zij geen vruch ten kan dragen indien de landen van Europa hun uiterste krachten niet'in spannen om weer de hulpbronnen te ontwikkelen die zfj voor de oorlog in grote mate produceerden en waarvan zij thans het grootste deel, tezamèn met onmisbare industriële uitrusting, uit het Amerikaanse vasteland moeten importe ren. De beide regeringen zijn van me ning. dat de economische toestand van Europa de snelle opstelling van een pro gram voor geheel Europa noodzakelijk maakt." „Dit program moet worden opgesteld door alle landen van Europa, die be reid zün deel te nemen aan de actie, in samenwerking met de betrokken organisatie der V. N. Met het oog op de uiterste urgentie van de te nemen initiatieven hebben Bidault en Bevin besloten aan Molotof Voor te stellen, dat er in de week beginnende 23 Juni, een bijeenkomst van de drie ministers zal plaats hebben, op een nader over een te komen plaats, ter bespreking van het gehele probleem". Er werd op gewezen dat de enige over eenkomst, die men heeft "bereikt die is, welke in het communiqué wordt gemeld. Hieraan werd toegevoegd dat het de bedoeling van beide partijen is niets te doen voordat de Sovjets er toe kunnen worden gebracht aan de ^besprekingen deel te nemen of ten minste voordat be kend is geworden of de Sovjets bereid zijn in het kader van hét plan van Marshall samen te werken. Na zijn onderhoud met Bevin heeft Bidault de Sovjet-zaakgelastigde te Pa rijs ontvangen om hem van de resulta ten van de besprekingen op de hoogte te stellen Nog wordt gemeld, dat Bevin en Bi dault hebben voorgesteld, dat de Sov jet-Unie een van de drie uitnodigende leden zal zijn van een Europese com missie ter vaststelling van de benodigde hulp. Intussen komen van de meest diverse zijden tekenen van instemming met Marshall's plan. Zo van de Belgische Se naat van de onafhankelijke liga voor Europese samenwerking Op een persconferentie ter Britse ambassade te Moskou heeft de Britse ambassadeur, sir Maurice Peterson, ver klaard. dat hij met de Sovjet-minister van buitenlandse zaken Molotof. een onderhoud heeft gehad over Marshalls aanbod. Sir Maurice legde er de nadruk op, dat Marshalls aanbod een economische aangelegenheid was en geen politieke en hij vroeg Molotof. of de Sovjet-regering haar standpunt ten aanzien van deze kwestie reeds had bepaald. Molotof antwoordde, dat de Sovjet- Unie zich nog niet genoeg op de hoogte acht om haar mening over Marshalls aanbod te kennen te geven doch zij stelt er belang in verdere inlichtingen te ont vangen over de ontwikkeling der kwes tie. CLAYTON OVER HET PLAN MARSHALL. William Clayton, onderstaats-secreta ris voor economische aangelegenheden in de V, S- heeft voorgesteld dat de Sovjet-Unie zal trachten een positieve bijdrage te leveren tot het plan van Marshall door bepaalde landen in Oost Europa aan voedsel en grondstoffen te helpen. De Russische graanoogst zou overvloedig zijn. Verder heeft Clayton op een persconferentie meegedeeld dat de Amerikaanse regering de economische raad voor Europa van de V.N. een voor treffelijk lichaam acht om de Europese ideeën en plannen betreffende de toe komstige hulp van de V. S. samen te binden aa ndie der VJJ. Clayton voegde er aan toe dat er tot dusver geen aanwijzingen waren dat Rusland bereid zou zijn een bijdrage te -leveren. Men legde te Washington de opmer kingen van Clayton in die zin uit. dat Rusland zoals de zaak nu staat, niet in aanmerking komt voor steun ingevolge het plan-Marshall. Marshall had vorige week gezegd, dat Rusland beschouwd kon worden als een deel van Europa, en dat hij derhalve als deel van het plan niet voorstelde dat Rusland een bijdrage zou leveren, en de uitnodigingen van Enge land en Frankrijk aan de Sovjet-Unie zijn ook niet noodzakelijkerwijs van een dergelijke mogelijkheid uitgegaan. Clayton heeft het echter thans duide lijk gemaakt, dat de Amerikaanse rege ring van mening is. dat Rusland voor steun niet in aanmerking komt. Amerikaanse zeeliedenstaking ten einde. Joseph Curran, de voorzitter van de Amerikaanse nationale zeeliedenbond heeft zich bereid verklard de zee liedenstaking te doen eindigen op basis van.eejj loonsverhoging van vijf pro cent. Dit is voor de Oostkust aanvaard en de staking is afgelopen. TIJDELIJK BREKENDE BEWOLKING De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwakke, later matige wind, overwe gend tussen West en Zuid. Weinig ver andering van temperatuur. In de pro vincies Friesland. Groningen en Drente vrij veel bewolking met aanvankelijk nog nu en dan enige regen. In het overige gedeelte van het land: tijdelijk opkla rend met op enkele plaatsen ochtend mist. Later weer toenemende bewolking, met enige regen in het Westen van het land. 20 Juni. Zon op: 4.19 uur: onder: 21.03 uur. Maan op: 5.31 uur; onder: 23.14 uur 25 Juni E. K Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4.48 en 17.13 uur (Springtij). De Cunerakerk te Rhenen, die in de oorlogsdagen zo zwaar te lijden heeft gehad, wordt momenteel gerestaureerd, welke werkzaamheden nog wel enige tijd zullen duren. De herbouw van de toren vergt waarschijnlijk de meeste tijd, en het zal wel omstreeks tien jaar duren alvorens de oude luister geheel zal zijn hersteld. Proces in Hongarije HOE BEWIJZEN WORDEN VERKREGEN! Voor het gerechtshof te Boedapest is de zaak van Tubor Ham behandeld, een afgevaardigde van de «partij der kleine boeren een van de 43 Hongaren, die van militaire samenzwering tegen de rege ring is aangeklaagd. Volgens de tijdens het proces voorgelezen verklaring heb ben de Hongaarse ex-premier Nagy en andere leden van de partij der kleine boeren gepoogd een ondergrondleger te vormen. Geheime wapenvoorraden wer den opgeslagen uit Hongaarse wapencon tingenten, die voor de geallieerde ont wapeningscommissie verborgen werden gehouden. Tijdens het kruisverhoor verklaarde Ham echte rd.at hij geen verantwoor ding op zich neemt voor onjuistheden in deze Schriftelijke verklaringen, daar hy in de gevangenis zo slecht behan deld is, dat hij niet weet, wat hij on dertekend heeft- Door de behandeling was hij bijna een week buiten bewust zijn. De loonbelasting wegens overwerk. NIEUWE REGEUNG KAN GUNSTIG ZIJN VOOR WERKNEMERS. Onder de huidige omstandigheden komt het dikwijls voor, dat in werk plaatsen, bedrijven en kantoren over werk meet worden verricht. Het bedrag van de loonbelasting over de beloningen wegens dit overwerk wordt, ten gevolge van de progressie van het -tarief, dik wijls als onbillijk gevoeld. In het bijzon der. is dat het geval, indien - het over werk ten gevolge heeft, dat over achter eenvolgende perioden een sterk wisse lende beloning wordt genoten. De Minister van Financiën heeft nu een regeling getroffen, waardoor aan de voornaamste bezwaren tegen dc huidige toestand wordt tegemoet gekomen. De minister heeft namelijk goedge keurd. dat de inspecteurs aan de werk gevers. die daarom verzoeken, onder be paalde voorwaarden vergunning verle nen de loonbelasting aan het einde van elk kalenderkwartaal te herrekenen. In de loop van het kwartaal wordt de be lasting dan derhalve geheel als tot dus ver ingehouden. De herrekening aan het einde van het kwartaal kan echter een voor de werknemers voordelig verschil opleve ren, dat dan aan de werknemers ten goede komt. Voor de herrekening is een kwartaaltabel samengesteld, die de inspecteurs op verzoek zullen ver strekken. De regeling kan ook toepassing vin den t.a.v. werknemers, die sterk wisse lende inkomsten genieten als gevolg van afwisseling van dag- en nachtarbeid, ambulante en ndet-ambulante arbeid, e.d. De vergunning kan indien de werkgever zulks verzoekt voor het eerst verleend worden voor het eerste kwartaal van 1947. De „Volendam" met K.N.I.L. troepen VERTREK EIND JUNI UIT BATAVIA. Omstreeks het einde van deze maand zal de Volendam met het eerste con tingent militairen van het KNIL naar ons land vertrekken. Het totale trans port zal ongeveer uit 1500 personen be staan. De loon- en prijzenpolitiek in Frankrijk. Het schijnt, dat in Frankrijk een ka- benetscrisis, die dreigde ten gevolge van een nieuw straf bezuinigingsplan van de Franse minister van financiën, Robert Schumann is voorkomen. Het kabinet aanvaardde het grootste deel van het plan. dat voorziet in nieuwe belastingeh en verlaging van de burgerlijke en mill-^ taire uitgaven. Een kabinetszitting op morgen zal de besprekingen over het plan besluiten. Hoewel Schumanns voorstellen nog niet officieel bekend zijn gemaakt, weten be trouwbare kringen te melden, dat zij voorzien in hogere prijzen voor brood, melk. steenkool (tengevolge van het in trekken der staatssubsidies), hogere spoorwegtarieven voor personen- en vrachtverkeer, hogere prijzen voor tabak en lucifers, hogere briefport en een nieuwe belasttng op auto's. Het algemeen vakverbond heeft het nieuwe financiële program afgewezen daar dit „ondrage lijke nieuwe lasten oplegt" aan de wer kende klassen. Het effect van de maatregelen van Schumann, inden zij geheel worden aangenomen, zal wellicht zijn, dat het tekort op de gewone begroting voor 1947 wordt vermeden, maar door de verhoging van d^ levensstandaard zal het tot gevolg hebben, dat dc arbei ders beroofd worden van de financiële voordelen, die zij door de jongste sta king hebben verkregen. De vicieuse cirkel. COMMISSIE VOOR OOSTENRIJKSE VREDESVERDRAG. De viermogendhedencommissie voor 't Oostenrijkse vredesverdrag is, het ten slotte op haar 21ste bijeenkomst eens geworden over de te volgen werkwijze. Besloten werd, heden te beginnen met een bespreking over het vraagstuk der Oostenrijkse olie. voor het tijdvak van 22 Juni t/m 5 Juli 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 707 (serie F) F-01 brood: 800 gram brood. F-02 brood 400 gram brood. F-01 boter: 125 gram boter. F 02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. F-01 melk: 4 liter melk. F-03, F-05 melk: 7 liter melk. F-06 melk: 1 ei. FiOl vlees: 100 gram vlees. F-02 vlees: 200 gram vlees. F-01 algemeen: 200 gram kaas. F-02 algemeen: 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). F-03 algemeen 125 gram koffie. F-04 algemeen: 50 gram thee. F-01 reserve: 125 gram margarine o# 100 gram vet. F-03 reserve: 1600 gram brood. F-04 reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet. F-06 reserve: 800 gram brood. F-07 reserve: 125 gram boter. BONKAARTEN KD. KE 707 (serie F) F-ll brood: 900 gram brood. F-ll boter: 250 gram boter, F-12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. F-13. F-15 melk; 12 liter melk. F-ll F-12 vlees: 100 gram vlees. F-ll algemeen: 100 gram kaas. F-12 algemeen: 1 ei. F-13 reserve: 800 gram brood. F-14 reserve: 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). F-16 reserve: 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of zelfr. bakmeel. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (bijz. arbeid a,s. moeders en zieken) (serie F) F-21 brood: 800 gram brood. F-21 boter: 250 gram boter. F-22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. F-21 melk: 5 liter melk; F-21 vlees: 300 gram vlees. F-22 vlees: 100( gram vlees. F-21 kaas: 200 gram kaas. F-21 eierèn: 5 eieren. Op 26 Juni zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, cacao, versnape ringen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Juni a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 23 Juni a.s. mag worden ge kocht! De niet-aangewezen bonnen van de serie E kunnen worden vernietigd. Dief btf vlucht doodgeschoten. NA ONTVREEMDING VAN EEN BRANDKAST. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd de brandkast van de Brabant-se buurtspoorwegen en autodiensten N.V. uit het kantoor Helmond gestolen. De dieven transporteerden de brandkast, waarin zich ruim f. 1000.bevond, opeen wagentje het kantoor uit naar een plek, waar ze de inhoud aan een nader onder zoek zouden onderwerpen. De Helmond- se recherche was er spoedig achter, waar de dieven de brandkast heen hadden ge bracht: in mul zand vond men de spo ren van het wagentje en aan het eind van die sporen, in een kuil. de brand kast. De recherche verschool zich in de nabijheid en wachtte. Om tien urn 's avonds kwamen twee personen by de kuil en zy trachtten de kast met primi tief gereedschap te openen. Toen ze druk aan de gang waren, greep dc recherche in. Ze loste een waarschuwingsschot in dc lucht, doch de dieven zetten het op een lopen. Toen ze na sommatie weigerden to blijven staan schoot dc recherche op de mannen. Een van hen werd dode lijk getroffen. Het bleek te zjjn de 52-j. Helmondse koopman TL de Geer. De andere dief maakte van de con sternatie gebruik om te ontvluchten. (Van onze parlementaire redacteur). De beraadslagingen van gisteren in de Tweede Kamer over de door minis ter Lieftinck voorgéstelde spaarcam- pagne brachten geen wijziging in het beeld, dat de debatten van Dinsdag be reids over de mening van het Huls ter zake hadden gegeven; voorstander wa ren alleen de beide regeringspartijen; alle overige waren tegen. De heer Bie- rema (Vrijheid) bracht de /opinie der BINNENLAND. Gisteren overleed te 's-Gravenhage gebeeel onverwachts ln de leeftijd van. 51 Jaar de heer G. C Lieshout, commercieel directeur van de Oranje-Nassau-mlJnen. Gisterochtend heeft de minister van O., K. en W., dr J. J Giclen. een bezoek gebracht aan het Ned Openlucht Museum op de waterberg te Arnhem. De pauselijke Internuntius ln ons land, monseigneur P Globbe, heeft giste ren een bezoek gebracht aan de Kon MIJ. „De Schelde" te Vllsslngen. Vermoedelijk ten gevolge van kort sluiting ontstond gistermorgen een zeer felle brand ln een herenhuis aan de Paul Krugerstraat te Hengelo, als pension ln gebruik van dc heer Kuster Het pand brandde uit; de Inboedel kon gedeeltelijk gered worden Dr. Geoffrey Fisher. aartsbisschop van Canterbury, heeft de hoogste onder scheiding. die de Anglicaanse kerk aan buitenlanders kan toekennen, gegeven aan dr Andreas Rinkel, aartsbisschop van Utrecht der oud-katholleken en primaat van de oud-katholleke kerken. De oudste inwoonster van Nijmegen mevr. de weduwe B. AdrlaanseOomen hoopt morgen 101 Jaar te worden. De Black Diamond Steamship Co. overweegt 10 nieuwe, gestroomlijnde vrachtschepen te laten bouwen voor de dienst op RotterdamAntwerpen BUITENLAND Churchill Is, na een breuk-operatie te hebben ondergaan weer thuis. Voor lopig zal hij echter nog rust moeten ne men. In Bulgarije ls de 65ste verjaardag van de minister-president, Georges Di-' mitrof, gevierd. Dlmltrof ontving bij deze geelgenheld de onderscheiding van den gouden ster van de volksrepubliek. In Augustus zal te Belem aan de mond van de Amazonerivier een confe- rentle worden gehouden. Behalve de Ama- zone-landen, waaronder alle Zuid-Ameri kaanse landen met uitzondering van Ar gentinië Chili, Uruguay en Paraguay zijn begrepen zullen ook Groot-Brittannlë de Ver, St Frankrijk. België en Nederland vertegenwoordigd zijn. Te Zagreb heeft de executie plaats gehad van maarschalk Kwaternlk en an dere hoge functionarissen van het onaf hankelijke „Kroatië" dat tijdens de oor log ls gevormd. Speciaal van soc.-dem. zijde ls*men ontevreden over ht Britse plan tot agrarische hervorming ln de Britse zone van Duitsland. Men jvll het maxlmaal- bodembudget terugbrengen op 100 HA. ln plaats van 150. Het grote R.K. Mralale.congres, dat 5 dagen zal duren en gewijd ls aan de wereldvrede door gebed. Is te Ottawa (Ca. nada) geopend met het voorlezen van een Pauselijke brief, waarin op de Christenen een beroep wordt gedaan zich met alle macht te verzetten tegen degenen, die de vrijheid belagen. In de haven van Antwerpen zijn van de 16.000 havenarbeiders er 7000 ln sta king gegaan. Blijkens een mededeling van de Amerikaanse en Britse voedselautoritel- ten ziln in de afgelopen week vilftlen ..relief" schepen met voedsel ln Duitse havens aangekomen waardoor de voed- sellmport sinds 1 Juni gestegen ls tot 240.000 ton broodgraan en meel. De sche pen voerden voor een waarde van 12.500.000 dollar aan voedsel aan. De-openbare aanklager aan het mi litair gerechtshof te Madrid heeft tegen 4 communistische Spaanse guerillas traders de doodstraf geëist. Tegen de zes ander© beschuldigden, onder wie 4 vrouwen, zijn gevangenisstraffen van 20 tot 30 Jaar ge elst. laatsten het kortst onder woorden: De minister had beter gedaan, het wets ontwerp niet in ie dienen. En verschei dene voorstanders konden hun appre ciatie niet hoger opvoeren dan een toe geeflijk: „Laat ons de minister ten minste een kans geven". Bovendien wensten zij de uitgifte van spaarbrie- ven niet aan de minister over te laten, doch aan de wetgever: voor iedere uit gifte zal een apart wetje nodig zijn. Een desbetreffend amendement-Andries- sen (Kath.) werd aangenomen met 44 tegen 27 stemmen. De heer Lieftinck had al toegezegd, alleen spaarbrieven te zullen uitgeven, als de Spaarraad daar toe zou adviseren. Deze Spaarraad zou ook het particuliere element zo ruim mogelijk vertegenwoordigen. Van een expansie van het ambtelijk apparaat zou weinig sprake zijn, zo poogde Z.Exc. de beduchten gerust te stellen. Er wordt tegenwoordig door onge veer 40% der bevolking gespaard, al dus de minister. Dat ls minder dan voor de oorlog. Zeker zijn er begrij pelijke remmingen, ais de hoge belas tingen, noodzakelijke aankopen na de lange periode van ontberingen en schaarste, enz., doch ook is er de on miskenbare oorlogsmentaliteit om het geld maar op te maken. Deze menta liteit dient met kracht bestreden te worden. Niet met gelaten pessimisme, maar met geloof en overtuiging moe ien wij d«ze moeilijke tijd tegemoet treden. Het wetsontwerp zelf werd aangeno men met 45 tegen 26 stemmen. Bij het wetsontwerp tot bekrachti ging van een alg. maatregel van be stuur betreffende dienstplicht-voorzie ningen kwamen vraagstukken als broe- derdienst. kostwinnersvergoedingen en landbouwbelangen ter sprake. De heer Hooij (Kath.) gaf als de mening van zijn fractie, dat vrijstelling wegens broederdienst gegeven dient te worden aan allen, van wie een broeder in dienst van .het vaderland is gevallen, in mi litaire dienst zolvel als in het onder gronds verzet gedurende de oorlog. Mi nister Fiévez zal dit voorstel met grote welwillendheid bezien, doch kan nog geen toezegging doen. Wel is hij bereid van een gezin, waarvan reeds twee broers in militaire dienst zijn, de derde in aanmerking komende en goedgekeur de zoon uitstel van eerste oefening te verlenen tot de eerste zoon met groot verlof zal zijn gegaan. De kostwinners vergoeding is opnieuw in onderzoek, waarbij ook de kinderbijslag in reke ning zal worden gebracht. Met zijn ambtgenoot van Landbouw is spr. in overleg, om militairen deel te laten ne men aan het binnenhalen van de oogst. Mede in verband met de deviezen positie zijn de militaire behoeften la ger gesteld, waardoor dc contingenten der lichtingen 1946 en 1947, die op 45.000 waren bepaald, waarschijnlijk tot 40.000 beperkt kunnen blijven. Vari de lichting 1944, w"aarvan aanvanke lijk 10.000 man opgeroepen zouden •worden, zal de minister waarschijnlijk slechts een 150 man gebruiken, meest afgestudeerden als artsen, ingenieurs enz. N.S-B.'ers zullen het leger niet binnen komen, aldus spr. Mocht zich een geval voordoen, dat er een is doorgeslipt, dan zaj hij worden ver wijderd. t Het wetsontwerp werd z.h.st. aange nomen. onder aantekening dat de Com munisten tegen zijn. Enige wetjes inzake de militaire rechtspraak werden aangenomen, be houdens een amendement-Donker, waarover vandaag zal worden gestemd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1