Morgen de begroting STADSNIEUWS RECHTZAKEN Laatste Berichten Het Leidsch Dagblad Kerkelijk Leven Morgen begint dan het begrotings lestij n"! Zoals vroeger zal hét echter niet zijn en dat spijt ons geenszins. Voor de oorlog was de behandeling van de begroting weinig minder dan een politiek steekspel op kosten van de gemeenschap, waarbij de stedelijke be groting, althans wat de algemene be schouwingen betreft, in doorsnee slechts „lijdend voorwerp" was. Grotendeels be stond het debat uit partij-propaganda. Zie, zo zal het bij de behandeling van de eerste begroting na de oorlog niet zijn, naar het zich laat aanzien en dat is een gelukkig verschijnsel. In hoeverre evenwel sprake kan zijn van een verhelderd oordeel bij de di verse partijen, laat zich echter niet vastleggen, want de eerste begrotings behandeling sinds de vredestoestand is hersteld, geeft daaromtrent niet het afdoende antwoord. Voor de behandeling van de begro ting 1947 is imriiers zo weinig tijd ter bestudering gelaten zelfs de secties van de raad zijn er niet in gekend dat niet veel meer dan een globaal overzicht mogelijk was en daarvan ge tuigen dan ook de tot B. en W. gesfel- de vragen, die in hoofdzaak slechts oriënterend van karakter zijn zonder meer. Eén partij hééft zich geheel onthou den van vragen en dat welbewust, om dat zij de toegemeten tyd te kort' oor deelde om beslagen ten ys te komen, n.l. de Partij van de Vrijheid, die in een scherp gesteld protest van deze verstek houding mededeling heeft gedaan. Voor een outsider zou dit misschien aanlei ding kunnen zijn voor de idee. dat in het verleden juist deze party hield van het politieke steekspel, maar de eerlijk heid gebiedt, dit direct te weerspreken. Daarom valt het ingenomen standpunt te meer op, een standpunt, dat wij ove rigens niet. kunnen toejuichen. Zo ont trekt zich immers een party aan de verantwoordelijkheid, terwijl voor alle partijen de omstandigheden toch gelijk zyn. Consequent doorgeredeneerd, zou deze fractie feitelijk aan de behande ling van deze begroting geen deel mo gen nemen Doch zo'n consequentie schijnt niet in het voornemen te liggen Bovendien moet men o.i. de begroting 1947 uit een meer practisch oogpunt bekijken. Het jaar is toch al by kans voor de helft v9orby en het zal onge- twyfeld wel September worden, voor Ged Staten goedkeuring geven! Feiteiyk geeft deze begroting weinig .meer dan een op juiste cijfers gebaseerd overzicht van de Leidse' financiën, ter wijl men tevoren in het- luister tastte Waar onze gemeente met vrijwel alle Totere gemeenten overigens behoort rot de categorie der „noodlijdenden" blijft weinig armslag over voor een werkelijk vrije opzet der begroting In wezen is voor 1947 alles in kannen en kruiken, wat de hoofdlijnen betreft. Men mag dat betreuren doch het is ru eenmaal niet anders. Men heeft 'dat te accepteren, of men wil of niet. Van de gemeenteiyke hegemonie is weinig over gebleven Van dit standnunt uit moet men deze begroting benaderen en tevreden zyn, dat nu ten minste op cijfers, die de toets der werkelijkheid kunnen door staan, verder kan worden geborduurd. Misschien zal de begroting 1948, die op normale wijze zal kunnen worden behandeld, de gelegenheid bieden om dieper In te gaan op de positie van de Sleutelstad, doch wij vrezen, dat ook voor het komende jaar nog weinig zal .zijn veranderd in de verhoudingen tus sen rijk en gemeenten. Wel is waar ligt in het voornemen om de gemeentelijke hegemonie zoveel doenlijk te herstellen, maar de rüksmachine woor de wetge ving pleegt niet snel te werken Voor 1947 is in ieder geval voor zelf standige politiek geen ruimte gelaten en daarom heeft het practisch weinig zin om breed uit te gaan meten, hoe men al of* niet zou willen. Zo is de situatie en deze heeft men te aanvaarden! UITGAANSDAG JE OUDEN VAN DAGEN EN KINDEREN. Onder auspiciën der Ned. Herv. Diaconie Gistermorgen was er een buitenge wone drukte in het Tehuis voor Ouden van Dagen (het Gereformeerd Minne huis). De directie en het overige perso neel was druk in de weer Koffie, thee en limonade moesten wordep klaarge maakt, cadetjes gesmeerd en belegd, terwyi koekjes niet mochten ontbreken. Vanwaar deze drukte? De ouden van dagen gingen een rondvaart maken over de Braassemer- en Kagerplassen. De stoomboot „Succes" meerde 's morgens al bij het Trijn Jacobsdochterhof aan de Nieuwe Ryn. Na het middagmaal ge nuttigd te hebben werden, qe oudjes, die niet lopen konden, naar de boot ge dragen of gereden. Het merendeel van de regenten was tegenwoordig, terwijl voorts enige andere diakenen, de voor zitter van de Kerkeraad, ds. Vossers, de medise en geesteiyke verzorger van het Tehuis, mede aanwezig waren. Klokke 2 uur voer de boot af. Het ging in de richting Leiderdorp Even voorby de Leiderdorpse brug werd de boot gemeerd. Ruim 70 kinderen van het kinderhuis „Voordorp" der Ned. Herv. Diaconie stonden aldaar met de directrice en de leidsters te wachten om de tocht mede te maken. Nadat de kin deren c-s. in de boot waren gestapt, ging de tocht verder naar s Molenaars- brug en werd over de Braassemer- naar de Kagerplassen gevaren De Warmon- derleede werd ook in de rondvaart be trokken; in Warmond werd de boot enige tijd in rust gehouden om van het vergezicht te profiteren. Intussen wer den de passagiers van verversingen voorzien en konden zy versnaperingen nuttigen. De kinderen van „Voordorp" verzorgden het muzikale gedeelte, door mondaccordeon met slagwerk en piano begeleiding onder leiding van de heer Van der Reyden. Bij de Spapjaardsbrug stapten de kinderen van „Voordorp" met. hun geleidsters van de boot. om verder naar huis te wandelen. De boot lag weer stil voor het Triin Jacobsdochterhof, alwaar de oudjes de boot verlieten. Zij hadden het druk over 'de gezellige middag, die zij hadden ge had en evenals de kinderen van „Voor dorp" zullen zy nog vee) praten over het genotene. De voorzitter van Reeenten. de heer J. Sierat. bracht dank aan allen, die aan het welslagen van die middag heb ben medegewérkt en aan de genodig den. die de tocht medemaakten, VOOR EEN VERLOTING IS EEN VERGUNNING NODIG! De Commissaris van Politie verzoekt ons de aandacht te vestigen op het volgende Op by eenkomsten van buurtvereni gingen en dergelijke worden dikwyis verlotingen gehouden, zonder dat daar voor de vereiste vergunning werd ver leend. Voor het aanleggen of houden van een lotery hoé bescheiden van omvang deze ook moge zyn is een vergunning nodig, zodra er sprake is van het openstellen dier loterij Het aanleggen of houden van een lo tery zonder vergunning is strafbaar; hieronder valt ook het verkopen van loten in een niet-goedgekeurde loterij De verenigingen wordt aangeraden met het bovenstaande rekening te hou den. daar in den vervolge bij gebleken overtreding proces-verbaal zal worden opgemaakt. VEERTIEN VOUDIGE PRIJSOVERSCHRIJDING. Toen de woninginrichters B, weiger den mede- te delen, op welke wijze zij aan hun vitrage gekomen waren, zat er niets anders op, dan ze aan het politie bureau te Leiden in verzekerde bewa ring te stellen. De Prilscontróle constateerde, dat zy vitrage, die circa f. 125 per meter kos ten mocht voor f. 17,50 per meter ver- kochtten Ruim 100 meter vitrage werd in be slag genomen. BONKAARTEN HALEN. Morgen zyn aan de beurtvoor het afhalen van nieuwe bonkaarten de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 7501 tot en met 10 000 Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaarten en de nog niet aangewezen stroken van de bonkaarten 707. SCHERMEN. Leidse Politie wint van Haarlem Gisteravond vond weer voor het eerst na de bevrijding in het Bureau van Politie te Lelden een schermwedstrlld op sabel plaats tussen de vertegenwoordigende ploegen van de Leidse en de Haarlemse Politie. De Leldenaren behaalden met 20 tegen I 16 gewonnen partijen de overwinning. 400 Leidse schoolkinderen een dag naar buiten! ONDER BEGUNSTIGING VAN MOOIST DENKBAAR WEER (Van ech onzer Redacteuren). Dank zy de voortreffelyke zorgen van het Comité „Lefdsch Vacantie Kin derfeest" hebben vandaag ruim 400 kin deren, alle leerlingen van de 5de klassen der Openbare lagere scholen te dezer stede een schoolreisje naar Nijmegen en omgeving gemaakt, waarbij ook een be zoek werd gebracht aan het Canadese kerkhof te Groesbeek. Onder begunsti ging van de mooist denkbare weersom standigheden vertrokken zy hedenoch tend om kwart voor zeven in een extra- trein van het station, daarby uitge leide gedaan door vele ouders. Gedurende de gehele treinreis heerste er een opgewekte stemming en waren de kinderen vol over alle heerlijkheden welke hun wachtten. Nog maar nauwelijks vertrokken, kwa men de zuurtjes en andere lekkernijen wy lieten ons vertellen, dat ieder kind de waarde van een snoepbon had meegekregen voor de dag* Een trac- tatie, waarin de onderwijzers/essen en ook wy in ruime mate deelden. Na een vlotte reis door lage landen en kersenboomgaarden 9.15 werd Tiel gepasseerd arriveerden wy onge veer 10 uur in Nijmegen, alwaar de kinderen in 4 groepen werden verdeeld. Op het Stationsplein stonden alweer de bussen en trams gereed om de luichen- de kinderschaar naar onbekende oorden te brengen. Maar daarover morgen.' Vermelden wy nog, dat de kinderen hedenavond 'ongeveer 10 minuten over negen aan het. station te Leiden worden terugverwacht CONCERT REMONSTRANTSE KERK Catherine Smink (zang) Ellen Mac Gillavry (fluit) Aart Smink (orgel) Catherine en Aart Smink kennen wij van vorig optreden reeds als gede gen concertgevers, wier zang en spel niet teleurstellen. Integendeel; in hun 'kunnen zit groei. Het viel ons tenmin ste op, dat de stem. der zangeres aan kracht en volume gewonnen heeft, meer ronding verkreeg, hoewel wij haar toon- geving meer in het mezza voce dan in het. forte waarderen. Hektimbre is rein en klaar en boeide diti*il speciaal in het door Anthon van der Horst zui ver bewerkte „Heft op mijn cruys" en in het „Altes Mailied in der Bittwoche" Daarin wist Catherine Smink een by uitstek devote sfeer te scheppen, ge tuigend' van styivolle muzikaliteit ei grote soberheid Men voelt gelukkig in alles wat zij doet, dat het oprecht' en waar is en dan komt het er wellicht niet zozeer op aan, wanneer zangtech- nisch, vooral m de hogere regionen, nog niet alles moeiteloos verloopt. De Dvo rakliederen vragen groter uitdrukkings kracht en machtiger stemexpansie, hoe wel ook hier de eerlykheid der voor dracht een waardevolle factor vormde Aart Smink betoonde zijn orgelisti- sche capaciteiten in werken van Buxte- hude Handel en Hendrik Andriessen. Dat hy veel kan, werd bewezen in de bruisende, hier reeds meerdere malen gehoorde Toccata van Andriessen, waarin ondanks een verschillend ge aarde harmonisatie, toch de affiniteit met César Franck duideiyk spreekt. Het melodieus-meditatieve middendeel heeft aparte bekoring, doch het slot voelen wy als een banale terugval aan. Jammer, dat het orgel in het forte dik wijls te scherp van klank is (speciaal de trompet) Met bijzonder genoegen maakten wij kennis met het technisch geacheveerde en muzikale spel van de fluitiste Ellen Mac Gillavry, die in een waardevolle sonate van Loeillet en de twee lande lijke miniaturen van v. d. Sigtenhorst Meyer een uitgesproken talent voor haar instrument demonstreerde, o.m. blykend uit een fraaie, beheerste toon- vorming. De beide dames vonden in Aart Smink een toegewijd en volgzaam ac- compagnateur. H. „Great Expections". DIE NIET GEHEEL IN VERVULLING GINGEN. Omstreeks middernacht bleek onze verwachting, dat de „hoop van het va derland" die zich by het Trianon-The ater verzamelde voor de Nederlandse première van de film „Great Expecta tions" (tevens slot voorste lling van de Leidse Studenten Film Liga) er in zou slagen zonder de onder het gebruikelyke publiek traditionele pers-campagnes een bioscoop binnen te komen, op een schro melijke vergissing te berusten-. Nadat echter de sollicitanten naar een plaats zich allen door de deuren hadden ge worsteld en de zaal tot de laatste plaats toe en nog verder hadden bezet, sneu velden nog meer „grote verwachtingen". In „Great Expectations" heeft de En gelse filmindustrie een eerste poging ge daan om het werk van een van de groot ste Engelse schrijvers op het witte doek te brengen. Het moet ongetwijfeld wor den toegegeven, dat deze poging, om het Engeland van Dickens uit te- beelden, als zodani gzeer geslaagd is geweest het geen- echter niet wil zegen, dat daar mede iets is bereikt, dat aLs film op ge- Ujke hoogte staat als het geschreven werk als literatuur, Sterker nog zouden wy het willen uit drukken: waar Dickens' oorspronkelijke werk. ondanks ook d&&rin thans niet meer ten volle aanvaardbare elementen, als literatuur op het eigen genre was afgestemd waardoor een onvergetelyk werk tot. stand kwam, is in de film slechts gepoogd om een boek weer te geven, als het warende woorden en be- schryvingen in beelden uit te drukken, zonder in aanmerking te nemen dat de film andere eisen stelt dan een boek en dat bouw. regie en spel aan deze eisen moeten wofden aangepast, zonder noch tans aan het oorspronkelijk werk ge weld aan te doen. Een moeilyke opgave, zeker, doch geen onvervulbare. En mocht zulks ten aanzien van Dickens wèl tot de onmogeiykheden behoren, dan dient de film zich afzijdig te hóuden- Naast deze critiek staat ook veel waar dering" bijzonder goed spel dat wy vreemd genoeg by de jonge Pip en Es- tella (resp. Anthony Wager en Jean Simmons) aantrekkelyker vonden dan by hun oudere edities. Voorts een op merkelijk pakkende sfeer in de eerste episodes een zeer goede verzorging van costuums en verdere aankleding en een voortreffelyke fotografie. Merkwaardig te ervaren, dat David Lean die „Brief Encounter" regisseerde op een onvergetelyke wyze ditmaal in een geheel ander genre over het. alge- iheen gesproken te kort is geschoten. De filmliga zelf vroeg reeds clementie door het stellen van de vraag; „Zoekt u fouten?" en het antwoord: „De oor sprong daarvan ligt in de bladzhden van Dickens' roman". Doch mogen wy het niet tevens de regisseur aanrekenen, óf te kort te zyn geschoten in zyn taak óf een taak' boven zijn en wellicht ieders, macht te hebben aangevat? In het voorprogramma hielden een suggestieve filmover de Poolse weder opbouw en een aardige poppenfllm van George Pal de aandacht gevangen. AANBESTEDING VAN VERFWERKEN Dezer dagen is van gemeentewege in het openbaar aanbesteeo: het verrich ten van verfwerken 4iar bruggen, wal- balles en de reactieténk van de zwem inrichting „De Zyi" (in 2 percelen). Er was slechts één inschrijving binnenge komen -en wel voor perceel I van de firma E. Rikken te Hilversum voor f 7500. DE GASTSPELERS. Maandagavond gaf de toneelgroep „De Gastspelers" in het Clubhuis aan de Mare. tot slot van dit seizoen een 4op- voering van „Gebr. Pompernikkel", klucht in drie bedrijven. De schrijver heeft met dit. stuk niet de bedoeling gehad „iets" cultureels te brengen maar wel een stuk. dat een avond vult waarop de lach niet van de lucht is. Hierin is hij volkomen geslaagd. De propvolle zaal heeft kostelijk geno ten, vooral van Betje (Vera Karsten) en Oom Barend (J. Tielenburgi. Over het algemeen brachten de Gastspelers een behooriyk spél,'al mocht hier en daar het tempo wel wat sneller zyn. „Always Ready" zorgde op voortreffe lijke wyze voor de muziek zodat de feest avond ten bate van de Zeeverkenners „Schout by nacht Doorman-groep", in alle opzichten een succes is geworden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het propaedeutisch examen godgeleerdheid: de heren: W- E, Verdonk Cs-Gravenhage F. O. van Gennep Cs-Gravenhage), M. Kooprpans (Leiden) (cum laude) en J. B. van Berk (Breda)candidaatsexamen Let teren en Wysbegeerte (Romaanse taai en letterkunde): mej, W. Hurink (En schedé) en de heer A. I. van Heek Cs-Gravenhage); idem (geschiedenis): de heren P. Th. S. Kuyer 's-Graven- hage) en Mr. C. W. van Voorst van Beest (Rotterdam); doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Scheikunde) de heer GG. Dallinga (Leiden); candi daatsexamen Wis- en Natuurkunde (Scheikunde): de heer J. v. d. Poel (Oegstgeest). VRIJWILLIGERSCORPS DER N. H. GEMEENTE VIERT FEEST. Kerkeraad en Gemeente-commissie uitten hun waardering voor het werk. HAAGSE RECHTBANK. Inbraak te Oegstgeest Wegens me deplichtigheid aan inbraak te Oegst geest in een villa gepleegd, heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden ge had H. B. tegen wie de Officier een jaar gevangenisstraf eiste. De recht bank heeft hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Op de uitkijk! De spoorlegger H. de V. te Oegstgeest fungeerde als „uit kijk" tijdens inbraak in een keet. waar uit levensmiddelen, schoenen, zeep etc. werden gestolen. Tegen verdachte werd een jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. LEVENSLANG EN 15 JAAR GEËIST TEGEN KAMPBEWAAKSTERS. Twee kampbewaaksters uit Vught stonden voor het Byz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch terecht, n.l. Jenneke van Rijnsbergen kokkin te Vught en Josephina van Drunen uit Den Bosch. De proc. fiscaal mr. Deelen zeide, dat hij nimmer had kunnen denken, dat ér zulke schepsels onder ons zouden zijn. Spr, eiste tegen J. v. R levenslange gevangenisstraf en ontzetting uit alle rechten. Tegen J. v. D. eiste hij 15 jaar met aftrek en ontzetting uit aUe rech ten. HAAGS TRIBUNAAL. Mej. Eskens stond terecht. Toen mej. H.F. H. Eskens nog werk zaam was op het bureau van Gemeen tewerken te dezer stede, had men in bezettingstyd ontdekt, dat ze lid der NJ3.B. was, waarop de houding van haar collega's veranderde, en men haar links liet liggen. Dit had kwaad bloed gezet en er was een brief geschreven .aan een N.S.B.-er, waarin klachten werden geuit over hetgeen op genoemd bureau gebeurde. Als gevolg hiervan werden de directeur, de heer De Blauw en enkele andere ambtenaren ter ver antwoording geroepen; ernstiger gevol gen had het schrijven niet gehad. Na dat mej. Eskens was vertrokken, kwam zy by de Ned. Omroep terecht, waar zi, een leidende functie kreeg, eerst bi. jeugdwerk en daarna by de afd. letter kunde. Zij schreef voorts artikelen o.m. in het Nat. Dagblad. Voor haar gedragingen had mej. Eskens. die in middels is gehuwd, zich voor het Haag se Tribunaal te verantwoorden, waarby zij ontkende de brief te hebben geschre ven, en evenmin een klacht te hebben ingediend tegen jkvr. v. Wikerde. De raadsvrouwe, mej. mr. Timmer, onder streepte dit en verzocht in vrijheid stel ling van besch die reeds veel heeft ge leden, Het Tribunaal weigerde het ge vraagde. - De leden van het Vrywilligerscorps der Ned. Herv. Gemeente te dezer ste de, die Zondag aan Zondag trouw op hun post zyn om de eredienst in de diverse kerkgebouwen vlot en ook wy- dingsvol te doen verlopen, kwamen gis teravond in het i toouw Prediker by een om het 26-jarig bestaan van het Corps feestelyk te gedenken. Onder hen, die de zaal geheel vulden, merk ten wy o.m op ds. J. Swijnenburg na mens de kerkeraad der N. H. Gemeen te, de heer Jac. Wilbrink, vice-voorzit- ter van de Gemeente-commissie en al le kosters der kerken, waarin de vfy- willigers dienst doen. De voorzitter van het Corps, de heer E. J. de Geus, heette allen welkom om de vrijwilligers daarna op te wekken hun arbeid met lust en opgewektheid voort te zetten. Ds. Swynenburg, die vervolgens de gelukwensen van de kerkeraad over bracht, herinnerde tevens aan het op bouwende werk, dat de leden verrich ten. In alle eenvoud en stilte, doch ook op overtuigende wyze, zijt gij, aldus spreker, nu al jaren doende om de ere dienst een plechtig verloop te doen heb ben. waarbij gij U zelf nooit op de voor grond hebt willen plaatsen. Spr. hoop te, dat het Corps zich nog vele jaren met biydschap, vreugde en toewyding in dienst van de opbouw der gemeente mocht stellen. De heer Jac, Wilbrink zeide. dat de Gemeente-commissie met grote voldoe ning vervuld is over de wyze, waarop de vrijwilligers hun taak opvatten. Is er aanvankeiyk wel eens een tijd ge weest, dat wy maar schoorvoetend van uw diensten gebruik wensten te maken, thans is dit geheel veranderd en zoude Gemeente-commissie haar taak wel heel moeilijk kunnen vervullen als zij niet meer de beschikking had over de vrij willige krachten van uw corps. Dank zij mede uw optreden, aldus spr., is het mogelijk geweest, dat wij door de ves tiging van een tiende en elfde predi kantsplaats uitbreiding aan het ge meentelijk werk konden geven. Spr. hoopte, dat hét Corps zich niet zou la ten afschrikken door mensen, die geen besef hebben van de opofferende taax der vrywilligers. Ook de heer Wilbrink besloot met de beste wensen voor de verdere bloei van het-Vrijwilligerscorps. Nadat de voorzitter beide sprekers voor hun vriendelyke woorden had be dankt. werd door leden van het Corps een gevarieerd programma van mu ziek, zang en voordrachten afgewerkt. ALWEER DE WRIJFWAS. Wrijf was" blykt een artikel te zyn waarvan de prys regelmatig contróle vereist. Alweer werd door de ambtenaren van de Pryscontróle proces-verbaal opge maakt wegens onderprestatie. Een fabrikant te Leiden bracht pot ten wryfwas in de handel. jDrijs f. 0.70 die 275 gram moesten inhouden, doch die het niet verder brachten dan 200 .gram. 512 potten wryfwa swerden in beslag genomen, „LEIDEN OP STELTEN". Revue in de Gehoorzaal. Men kan bezwaarlijk zeggen, dat Bob Peters een gunstig moment heeft uitgezocht voor het bezoek van zyn na tionale revue .Leiden op stelten" aan de Sleutelstad. Nu de zomerse tempera tuur daartoe de hier te lande zeldzaam voorkomende gelegenheid biedt, geven de meeste stedelingen en terecht de voorkeur aan een verpozing temid den der- vry-s natuur zy het ook in het beperkte milieu van voor- of achtertuin boven een verblyf in een warme zaal. En toch hebben we een ogenblik spyt gehad het eerste genot gisteravond te hebben moeten ontberen en ons met nauwelijks enige honder den anderen te hebben geschaard onder het gehoor van liet bovenge noemde gezelschap, waarvan^ „Heintje" Davids en Siem Nieuwenfiuyzen de hoofdpersonen vormden, vocaal voor treffelijk aangevuld door Jeanne .Mel- chers en Bert van Dongen en voorts geassisteerd door een staf van mede- weikers en medewerksters, waarvan in het bijzonder -de charmante Frankly- girls met ere dienen genoemd. Zy allen tezamen brachten in een tot het einde tce volgehouden prachtig tempo een reeks van nummers, humoristische scè nes en uitstekend-verzorgde balletten, waarby costumes te bewondererl vielen als bestond er geen textielschaarste. Herman Woudstra leidde het grote or kest met vaste hand en had een be- langryk aandeel in het artistiek wel slagen van de opvoering. Opzet en uit voering verdienen een aanzieniyk gro tere belangstelling dan gisteravond bleek te bestaan, maar de voorstellin gen van heden- en morgenavond kun nen nog veel goed maken! DE HULDIGING VAN DE HEER v.d. TAS. In aansluiting op hetgeen terzake reeds werd gemeld, ontvingen wij nog de volgende byzonderheden aangaande de huldiging van de heer v.d. Tas als di- recteui der Ned. Middenstandsbank door zijn hoofddirectie. Het hoofdk bood hem in „In den Ver gulden Turk" een diner aan, waaraan te ven^ deelnamen de directeuren van de omliggende plaatsen der Nederlandse Middenstandsbank, De heer burghard directeur der KV MB te Den Haag. sprak als tafelpresi dent de jubilaris toe en gaf daanpa het woord aan de heer v. Gastel, die namens het hoofdkantoor hem een couvert over handigde. Spreker dankte de heer v.d. Tas voor hetgeen hij al die jaren yoor het bedr-yf had tot stand gebracht en hoopte, dat het hem nog lang gegeven mocht zlin om in Leiden als directeur te arbeiden. Verder sprak de heer v.d- Vlist, direc teur van het kantoor Bodegraven hem toe, waarna de heer v.d. Heul directeur vg£_ kantoor Vlaardingen hem eveneens enige prettige woorden toesprak. Na het verstryken van de avond dankte de heer v.d. Tas het hoofdkan toor voor de buitengewone medewerking, welke hy al die jaren mocht ontvangen en tevens vóór hetgeen hem deze dag was aangeboden; verder dankte de jubi laris zijn vrouw, die altijd een byzondere steunpilaar voor hem is geweest. Spreker bracht voorts dank aan de heer Burg hard en aan de heer De Mey, directeur van kantoor Alphen a.d- Ryn met wien hij ook vele Jaren had samengewerkt. Advies der C.G. te Den Haag ontvangen. STILZWIJGEN TER DEPARTEMENTE. Het advies der Commissie-Generaal omtrent de Republikeinse tegen-nota is hedenmorgen by de regering bin nengekomen. Naar het ANP verneemt hebben overeenkomstig eerdere berichten, el ders in ons blad gepubliceerd Red. L.D. de regeringen van West-Borneo en Indonesia Timoer inderdaad nog afzon- derlyke adviezen voor de Nederlandse regering opgesteld Een uittreksel uit dezP adviezen heeft bereids de Nederlandse regering bereikt. Over de inhoud der ontvangen advie zen wordt ten departemente stilzwijgen betracht. Men deelde ons mede, dat de regering het in dit stadium- niet raad zaam acht tot een of andere publicatie over te gaan. Mysterieuze moord te Hilversum. BOSWACHTER DOOR NEKSCHOT GEDOOD. Twee wandelende dames vonden gis termiddag op de heide tussen Hilver sum. Hollandsche Rading en Loosdrecht, nabij Hoorneboeg op een zandpad het ïyk van een man Zy dachten aanvanke lijk dat hy gewond was en waarschuw den de politie. Spoedig bleek, dat hier een moord was gepleegd. Het slachtoffer is de 58-j. boswachter Alb. van der Schagt. H\j was met een zwaar voorwerp in de nek geslagen en vervolgens door een kogel uit zijn eigen revolver met een nekschot gedood. Iiy moet onmiddel lyk zijn overleden. De recherche staat voor een mysteri eus geval. De misdaad gebeurde op een verlaten stuk heide, hetgeèn wel blijkt uit het feit, dat het slachtoffer eerst uren later midden op een voetpad lig gend werd gevonden. De fiets van de vermoorde lag dicht bij hem. Omtrent het motief tast de politie vooralsnog in het duister. Roof moet uit gesloten worden geacht. De man was reeds tientallen jaren als boswachter in deze omgeving werkzaam, de laatste ja. ren in dienst van het Gools Natuurreser vaat. Er is ter plaatse een uitgebre' onderzoek ingesteld, o.m. met politie honden Madoerese voormannen door Republikeinen gearresteerd Vluchtelingen van Madoera, die te Soerabaja zyn aangekomen, hebben gemeld, dat voormannen van de „Persatoean Kebangsaan Madoera' (Madoerese vereniging te Soerabaja) door de Republikeinse politie gear resteerd zouden zijn. De voorzitter telegrafeerde het vol gende. naar de C.-G.: „Naar aanleiding van de gevangenneming van familiele den van de voormannen van de P.K.M, verzoekt het Madoerese volk te Soera baja dringend, dat maatregelen geno men zullen worden om genoemde slacht offers te bevryden. DRIE REPATRIËRINGSSCHEPEN OP ÉÉN OCHTEND. Vrijdag 20 Juni a.s. zullen wederom vele repatriërenden uit Indië in Neder land aankomen. Thans komen er bin nen een tydsbestek van 12 uur niet min der dan 3 schepen tegelyk aan. Het schip, dat de ry zal openen, de „Ta lisse", komt Donderdagavond omstreeks 20 uur te IJmuiden aan, stoomt de zelfde avond nog op naar Amsterdam en wordt daar Vrydagmorgen om 9 uur gedebarkeerd. De „Nieuw Holland" met 1017 repatriërenden aan boord komt Vrydagochteïid eveneens te Amsterdam aan en wordt onmiddellyk na aankomst om 9 uur ontscheept. Het derde schip de „Kota Gede" loopt Vrydagmorgen te Hoek van Holland binnen en wordt om 12 uur te Rotter dam verwacht. De debarkatie zal hier om 14 uur aanvangen. DE MAXIMUMPRIJZEN VOOR KERSEN. Reeds verscheidene processen-verbaal opgemaakt. Op.de eerste dag, waarop de maxi- mum-pryze-n voor kersen (f.115 per K.G.) 'golden, werden in onze stad r^eds 8 processen-verbaal wegens prijs- overtreding opgemaakt. Op de tweede dag volgden nog drie processen-verbaal. Er zy aan herinnerd, dat de maxi- mumprijs voor aalbessen van 23 Juni af f0.65 per KG. bedraagt. De krant voor iedereen. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN. Willem Frederlk, z. van P. Fallaux en Grüner. Hans Pletcr z. van P Fallaux en S. Grüner: Hendrik Jolte Robert, z van J. Pleters en J Swaak. Pleter Eldon, z. van P H. Sevensma en N. N. G. Potter; Leendert. z. van L Waltman en W. M Berkenbosch. OVERLEDEN. M. A. Immerzeel vrouw 80 Jaar- -C. M. Erades. hulsvr. van D Nleuwenhuizen 67 Jaar; H, Bosman man 78 jaar; C. van Leeuwen man 62 Jaar. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 18 Juni. De beurs gaf als geheel een kalme handel te zien. De handel was niet om vangrijk doch in enkele hoeken werd druk zaken gedaan. Indische banken liepen tot 103 1/4, waarna een klein te rugslag volgde. Koloniale banken liepen tot 93^4. Aku's gingen naar boven tot 180*4Van Berkels van 163 tot 165. Voor Unilever bestond weinig belangstelling; toch steeg de koers tot 283 >4. Philips was verlaten en onveranderd. Scheep- vaartaandelen zo goed als ongewijzigd. Alleen Paketvaart My. steeg zes punten na een openingskoers op 167. Indische fondsen waren prijshoudend, cultuuraan delen blevep op peil. HVA eindigde op 238. De Amerikaanse markt was stil, met geringe variaties. Ook de beleggingsmarkt was stil. Ned- Staatspapieren waren goed prijshoudend, de gestaffelde lening bereikte paristand. SCHEEPSBERICHTEN. K.NB.M. Roelf 16/b te Lissabon; Ariadne 15/6 van Benghazi naar Oran; Iris 17/6 te Rotterdam, hast 5 17/6 te Amsterdam- Ardea 16/6 van Istanboel n Piraeus; Stal 10/6 vai Tu;.ls naar Al giers. Carlbla 16/6 van Hamburg naar Amsterdam: Marinier 16/6 van Gothen burg naar Amsterdam: Dana: 16/6 van Tanger naar Gibraltar K.H.L. Salland 16/b te Antwerpen aangekomen. Holl-Afrika Lynen Maaskerk 16/6 van Dakar naar Freetown. SJAHRIR ZIET GÉÉN REDEN VOOR OORLOG. Sjahrir is heden te Batavia gearri veerd om besprekingen te voeren mei verschillende vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen over de huidi ge crisis in Indonesië. Hy verklaarde, dat hy in het huidige stadium geen re den voor oorlog in Indonesië zag en dat hy het Ned. pessimisme betreffen de de Republiek niet begreep. Aan% gaande het Republikeinse antwoord op de Nederlandse nota zei hy: „Er is nog steeds tyd voor onderhandeling op ba sis van de wisseling". Nederland en het Plan Marshall VEEL WAARDERING DOOR DE DRIE LANDEN DER TOLUNIE GEUIT. Van officiële zyde wordt medegedeeld: De Nederlandse regering heeft met zeer grote belangstelling en waardering kennis genomen van de door de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken op 5 Juni j.l. te Cambridge (Massa chusetts, USA) afgelegde verklaring over de gezondmaking, waarvoor verdere Amerikaanse hulp onmisbaar is van de economische en financiële toestand van Europa, welke een onmisbaar onderdeel vormt, van een gezonde wereld-economie en consolidatie van vreedzame verhou dingen. Nederland streeft er te zamen met België en Luxemburg reeds gerui me tyd naar om in Europa economische verhoudingen te scheppen die zich aan de hedendaagse omstandigheden aan passen. welk streven deze landen biy- kens hun tolunie in daden trachten om te zetten. Bovendien zyn zib bereid ten bate van de gezondmaking van Europa elke andere suggestie in overweging te nemen. De Nederlandse regering heeft net vraagstuk van Europese samenwerking reeds in studie, zoals ondermeer biykt uit het 'memorandum over Duitsland van 14 Januari j.l. Op betrekkeiyk korte termijn hoopt de Nederlandse regering het. resultaat van die studie niet alleen aan alle Europese landen, maar met na me ook aan de Amerikaanse regering kenbaar te maken. De Nederlandse ambassadeur te Wash ington heeft het State Departement in kennis gesteld van dit standpunt en van het bovenvermelde voornemen. Tevens doet de Nederlandse regering hiervan mededeling aan alle Europese regerin gen. De regeringen van België en Luxem burg hebben na overleg met de Neder landse regering het State Departement van een overeenkomstig standpunt doen blyken. AMSTERDAMSE HAVENSTAKING DUURT VOORT. Morgen een „sit down"-staking. De ca. 1500 Amsterdamse bootwerkers byna allen georganiseerd in de EVC en werkzaam bij de maatschappijen die verenigd zyn in de samenwerkende ha- venbedryven hebben besloten hun staking voort te zetten. Alle vaste ha venarbeiders zyn door de EVC opgeroe pen morgen een „sit down"-staking van twee uur te organiseren. De werkgevers weigerden tot heden met de EVC te onderhandelen. Frans-Britse uitnodiging aan Moskou. Frankryk en Groot-Brittannië heb ben heden een officiële uitnodiging tot de Sovjet-Unie gericht om deel te ne men aan een bestudering van het voor stel van Marshall tot hulpverlening door de Verenigde Staten aan Europa. De Nicola blijft voorlopig nog aan. De Italiaanse president, Enrico de Ni- cola heeft heden aan de minister-pre- sident, De Gasperi- medegedeeld, dat hij voorlopig nog in functie wil bly ven tot dat een opvolger voor hem is gekozen. Hij blyft er echter op staan af te tre- dèn zodra de keuze gemaakt is. Generale Synode der Gereformeerde Keiken SLOTZITTING. Heden ls te Zwolle de slotzitting van de generale synode der Geref kerken aan gevangen. De vergadering werd hedenmor gen om 9 uur geopend door do praeses. ds. H. A. Munnik van Zwolle met het doen zingen van Ps. 86 3 en 6. gebed en het lezen van EI. 4. Na appèl-nominaal hield de voorzitter een korte openingsrede waarin hij de leden welkom heette en zijn overleden collega, dr. J. Thys te Zwolle, adviserend lid der synode, die sedert de vorige zitting over leed, herdacht. Spr. deelde mede dat de commissies 2, 3 en 6 reeds werkzaam geweest zijn om do synode-arbeid voor te bereiden. Dit kan het werk alleen ten goede komen. Bi| spr. zit het verlangen voor het agendum in de kortst mogelijke tijd grondig af te werken waarom hij aller medewerking Inriep. Be halve twee nog overgebleven zakeh zijn er nog vele die onder ogen gezien moeten worden en geregeld in het belang van een joed' geordend kerkelijk leven. In de terug* keer van prof. dr. J. H. Bavlnck uit Ned. Indië verbiydde spr. zich. De zegen die God op diens werk en dat der anderen die met hem naar Ned. Indië togen geeft moed om het opgedragen werk af te ma ken. Spr. besloot met de wens dat Gods zegen het werk voorspoedig maken zou tot ere van Zijn naam en tot wasdom zyner kerk. Hierna zette de synode zich aan de af handeling van het' resterend agendum. OECUMENISCHE CONFERENTIE. TE OSLO. De aankomst der Indonesische delegatie. De delegatie van afgevaardigden van Protestantse kerken en Jeugdorganisaties in Indonesië zal vermoedelilk 20 Juni a.s. met de „Nieuw Holland" ln Neder land aankomen. Zij bestaat uit tien per- i*on^ïV i a" Ps' TJan Tons Ho. namens de Chinese kerk. Ds. S, Marantlka, na mens de Moluks Protestantse kerk. mej, Ch. A Loen. namens de kerkelilko jeugd organisaties van de Protestantse kerk, benevens een aantal afgevaardigden van diverse Jeugdorganisaties. Er heeft zich een comité van ontvangst gevormd, dat zich voorstelt ter verwel koming van deze delegatie op 28 en 29 Juni in de Nedelandse Zendingsschool te Oegstgeest een weekend te organiseren, waar genodigden uit de kringen van kerk, sending en Jeugd in Nederland aanwezig zullen zijn. Het programma van deze ontvangst in overleg met de delegatie worden "astgesteld FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Schuller-Slrks, a. Beek; Van den BrandelerMeyrler, d. Brussel; Lam. merts—London, z. A'dam; Pols—Drayer, R dam; Reuhl—Burger, z.. Jtrecht. GehuwdH. Hoogendoom en A. Vos. £1-5' ,de Moncfay en B. Soupernée Gardner, R'dam; F. M Beukers en E Neuerburg. Schiedam; 7 H 7^n der Kilst Karrewy en W de Blécourt, Rijswijk. Overleden: j, D. A. Plek m„ 48 jaar. B«ni gV H' L^re man. 71 Ja*r. Am sterdam; j. h. v. d. Hoeven—Elgeman, v. Jaar- Utrecht- j. M. BrandtDe Moll, 70 Jaar, Bllthoven. W. C. B. v d Zwaan, nv, Bussum; R .A. M. van Rel.' gersberg Versiuys. man, 15 Jaar, Toledo. U.S.A.; S, J. Grootehhuio ,man, 88 Jaar. Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3